Rules (6.x-1.2) - en to hu translation catalogue (309 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Next
hu: Következő

en: user
hu: felhasználó

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: content
hu: tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Overview
hu: Áttekintés

en: all
hu: mind

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Weight
hu: Súly

en: Variable
hu: Változó

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Path
hu: Útvonal

en: Form ID
hu: Űrlap azonosító

en: Event
hu: Esemény

en: Titles
hu: Címek

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
hu: A címek listája a morzsaútvonalakhoz. Egy sorba egy cím kerüljön.

en: Paths
hu: Útvonalak

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
hu: A Drupal-útvonalak listája a morzsaútvonalakhoz. Egy sorba egy útvonal kerüljön.

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Data type
hu: Adattípus

en: Sender
hu: Feladó

en: To
hu: Hova

en: Custom
hu: Egyéni

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Term name
hu: Kifejezés neve

en: Severity
hu: Szint

en: Add a condition
hu: Feltétel hozzáadása

en: Add an action
hu: Egy akció hozzáadása

en: Recipient
hu: Címzett

en: OR
hu: VAGY

en: Save changes
hu: Változások mentése

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Operation
hu: Művelet

en: Rules
hu: Szabályok

en: Modified
hu: Változtatott

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Machine readable name
hu: Gépek által olvasható név

en: author
hu: szerző

en: unchanged content
hu: változatlan tartalom

en: content author
hu: tartalom szerzője

en: acting user
hu: cselekvő felhasználó

en: unchanged user
hu: változatlan felhasználó

en: AND
hu: ÉS

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Select an action to add
hu: Művelet kiválasztása

en: Select the condition to add
hu: Feltétel hozzáadása

en: Negate
hu: Negálás

en: If checked, the condition returns TRUE, if it evaluates to FALSE.
hu: Ha be van jelölve, a feltétel IGAZ értéket ad vissza, ha a kiértékelés HAMIS, valamint ugyanez fordítva is.

en: Arguments configuration
hu: Argumentumok beállítása

en: Are you sure you want to delete the logical operation %label?
hu: „%label” logikai művelet biztosan törölhető?

en: Are you sure you want to delete %label?
hu: „%label” biztosan törölhető?

en: The logical operation %label has been deleted.
hu: %label logikai művelet törlése megtörtént.

en: %label has been deleted.
hu: %label törlése megtörtént.

en: NOT
hu: NEM

en: Empty
hu: Üres

en: !not%label group
hu: !not%label csoport

en: Import failed.
hu: A betöltés sikertelen.

en: commented content
hu: hozzászólt tartalom

en: commented content author
hu: hozzászólt tartalom szerzője

en: created content
hu: létrejött tartalom

en: content's author
hu: tartalom szerzője

en: updated content
hu: módosított tartalom

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
hu: Meg kell jegyezni, hogy ha a <em>Drupal</em> oldal gyorsítótárazás be van kapcsolva, akkor a gyorsítótárból kiszolgált oldalakhoz ez az esemény nem lesz létrehozva.

en: viewed content
hu: megtekintett tartalom

en: deleted content
hu: törölt tartalom

en: Content has type
hu: Tartalom típusa

en: Set the content author
hu: Tartalom szerzőjének beállítása

en: Existing system path
hu: Drupal alapértelmezett útvonal

en: Path alias
hu: Útvonalálnév

en: Create or delete an URL alias
hu: Webcímálnév létrehozása vagy törlése

en: Create or delete a content's URL alias
hu: Tartalom webcímálnevének létrehozása vagy törlése

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
hu: A Drupal rendszer által kezelt alapértelmezett útvonal, mint például: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
hu: A megadott útvonal álnevekre mutató webcím álnevek törléséhez üresen kell hagyni.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
hu: A megadott rendszer útvonalakra mutató webcím álnevek törléséhez üresen kell hagyni.

en: Textual comparison
hu: Szöveges összehasonlítás

en: Numeric comparison
hu: Numerikus összehasonlítás

en: Greater than
hu: Nagyobb jel

en: Equal to
hu: Egyenlő

en: Less than
hu: Kisebb jel

en: Send a mail to a user
hu: Levél küldése egy felhasználónak

en: Page redirect
hu: Oldalátirányítás

en: Log to watchdog
hu: Naplózás az eseménynaplóba

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
hu: FIGYELMEZTETÉS: Problémát okozhat ha túl sok felhasználó rendelkezik ezzel a szerepkörrel. Lehet, hogy a szerver nem képes az összes levél kérést egyszerre kezelni.

en: The mail's subject.
hu: A levél tárgya.

en: The mail's message body.
hu: A levél szövege.

en: Display as error message
hu: Megjelenítés, mint hibaüzenet

en: Link (optional)
hu: Hivatkozás (nem kötelező)

en: registered user
hu: regisztrált felhasználó

en: updated user
hu: módosított felhasználó

en: viewed user
hu: megtekintett felhasználó

en: deleted user
hu: törölt felhasználó

en: User has logged in
hu: Felhasználó belépett

en: logged in user
hu: belépett felhasználó

en: User has logged out
hu: Felhasználó kilépett

en: logged out user
hu: kilépett felhasználó

en: Compare two users
hu: Két felhasználó összehasonlítása

en: User has role(s)
hu: A felhasználó szerepköre

en: Whether the user has the selected role(s).
hu: A felhasználó rendezik-e a kiválasztott szerepkörökkel.

en: any
hu: tetszőleges

en: Add user role
hu: Felhasználói szerepkör hozzáadása

en: Remove user role
hu: Szerepkör eltávolítása

en: Execute custom PHP code
hu: Egyedi PHP kód végrehajtása

en: or
hu: vagy

en: revert
hu: visszaállítás

en: User name
hu: Felhasználónév

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: New content
hu: Új tartalom

en: comment
hu: hozzászólás

en: date
hu: dátum

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: PHP Code
hu: PHP kód

en: taxonomy term
hu: taxonómiakifejezés

en: The name of this term.
hu: A kifejezés neve.

en: Form
hu: Űrlap

en: Filter by category
hu: Szűrés kategória szerint

en: Set
hu: Beállítás

en: Vocabulary settings
hu: Szótár beállításai

en: Activate
hu: Bekapcsolás

en: - None selected -
hu: - Nincs kiválasztott elem -

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Taxonomy vocabulary
hu: Taxonómiaszótár

en: Content ID
hu: Tartalomazonosító (Content ID)

en: string
hu: karaktersorozat

en: Select a term
hu: Egy kifejezés kiválasztása

en: After saving a new comment
hu: Új hozzászólás mentése után

en: After saving an updated comment
hu: Szerkesztett hozzászólás mentése után

en: After deleting a comment
hu: Hozzászólás törlése után

en: clone
hu: klónozás

en: number
hu: szám

en: The settings have been saved.
hu: A beállítások elmentve.

en: taxonomy vocabulary
hu: taxonómia szótár

en: Scheduling
hu: Ütemezés

en: Clone rule
hu: Szabály klónozása

en: Filter by event
hu: Szűrés esemény szerint

en: Active rules
hu: Aktív szabályok

en: Inactive rules
hu: Inaktív szabályok

en: Fixed rules
hu: Rögzített szabályok

en: Choose an appropriate label for this rule.
hu: Egy megfelelő címke kiválasztása a szabályhoz.

en: This rule is active and should be evaluated when the associated event occurs.
hu: Ez a szabály aktív, ezért a társított esemény bekövetkeztekor kiértékelés szükséges.

en: The name contains not allowed characters.
hu: A név nem megengedett karaktereket tartalmaz.

en: created comment
hu: beküldött hozzászólás

en: updated comment
hu: módosított hozzászólás

en: deleted comment
hu: törölt hozzászólás

en: Set content title
hu: Tartalom címének beállítása

en: Add new content
hu: Új tartalom hozzáadása

en: Load content by id
hu: Tartalom betöltése azonosító alapján

en: Loaded content
hu: Betöltött tartalom

en: Content Revision ID
hu: Tartalom változatának azonosítója

en: URL alias exists
hu: Létezik útvonalálnév

en: create url aliases
hu: útvonalálnevek létrehozása

en: administer url aliases
hu: útvonalálnevek adminisztrációja

en: Cron maintenance tasks are performed
hu: Időzített karbantartási feladatok végrehajtva

en: Set breadcrumb
hu: Morzsa beállítása

en: Text 1
hu: Szöveg #1

en: Text 2
hu: Szöveg #2

en: User account has been created
hu: A felhasználói fiók létrejött

en: PHP Evaluation
hu: PHP kiértékelés

en: unlabelled
hu: címkézetlen

en: Rule Sets
hu: Szabálycsoportok

en: The name of the item.
hu: Az elem neve.

en: The whole, serialized item configuration.
hu: A teljes szerializált elemkonfiguráció.

en: Comment is being viewed
hu: A hozzászólás megtekintésre kerül

en: viewed comment
hu: megtekintett hozzászólás

en: After publishing a comment
hu: Hozzászólás közzététele után

en: published comment
hu: közzétett hozzászólás

en: After unpublishing a comment
hu: Hozzászólás elrejtése után

en: unpublished comment
hu: rejtett hozzászólás

en: Load comment by id
hu: Hozzászólás betöltése azonosító alapján

en: Comment id
hu: Hozzászólás azonosítója

en: Loaded comment
hu: Betöltött hozzászólás

en: After saving new content
hu: Új tartalom mentése után

en: After updating existing content
hu: Tartalom módosítása után

en: saved content
hu: mentett tartalom

en: After deleting content
hu: Tartalom törlése után

en: Content is published
hu: Közzétett tartalom

en: Content is sticky
hu: Kijelölt, az oldal tetejére szánt tartalom

en: Content is promoted to frontpage
hu: A tartalom a címlapra helyezve

en: User, who is set as author
hu: Felhasználó, aki szerzőként beállításra kerül

en: Load the content author
hu: A tartalom szerzőjének betöltése

en: Content author
hu: Tartalom szerzője

en: The title of the newly created content.
hu: Az újonnan létrejött tartalom címe.

en: @node is @type
hu: @node @type

en: @node is published
hu: @node közzétett

en: @node is sticky
hu: @node kiemelt

en: @node is promoted to frontpage
hu: @node címlapra van helyezve

en: Set the author of @node to @author
hu: @node szerzőjének beállítása erre: @author

en: Load the @node author
hu: @node szerzőjének betöltése

en: @node author
hu: @node szerzője

en: Set @node's title
hu: @node címének beállítása

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
hu: &lt;?php és ?&gt; címkék között megadott PHP-kód, amely kiértékelése módosítja a kimenetet. Például &lt;? echo 1+1?&gt; eredménye 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
hu: Továbbá a következő változók is használhatóak:

en: The code that should be executed. Don't include &lt;?php ?&gt; delimiters.
hu: A végrehajtandó PHP-kód. A <code>&lt;?php</code> és <code>?&gt;</code> elemek nem szükségesek.

en: Be sure to always return a boolean value, e.g.: !code
hu: Meg kell róla győződni, hogy mindig logikai értéket adjon vissza, például: !code

en: truth value
hu: logikai érték

en: a fixed value
hu: egy fix érték

en: Number 1
hu: Szám 1

en: Number 2
hu: Szám 2

en: post
hu: bejegyzés

en: Evaluate the second text as a regular expression.
hu: A második szöveg kiértékelése reguláris kifejezésként.

en: rules
hu: szabályok

en: Successfully sent email to %recipient
hu: Az e-mail sikeresen elkülve a következő címzettnek: %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
hu: Email sikeres elküldve %roles szerepköröknek.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
hu: A levelek feladójának címe. A webhely alapértelmezés szerinti email címének használatához üresen kell hagyni.

en: Recipient roles
hu: Címzett szerepkörök

en: The message to log.
hu: A naplózandó üzenet.

en: After saving a new term
hu: Új kifejezés mentése után

en: created term
hu: létrehozott kifejezés

en: After updating a term
hu: Kifejezés frissítése után

en: updated term
hu: módosított kifejezés

en: unchanged term
hu: változatlan kifejezés

en: Load a term
hu: Egy kifejezés betöltése

en: Load a vocabulary
hu: Egy szótár betöltése

en: Select the vocabulary.
hu: Szótár kiválasztása.

en: Select a vocabulary
hu: Szótár kiválasztása

en: Create a user
hu: Egy felhasználó létrehozása

en: New user
hu: Új felhasználó

en: New user's password
hu: Új felhasználó jelszava

en: User !name already exists. No user has been created.
hu: Ez a név (!name) már foglalt. Nem lett létrehozva új felhasználó.

en: Block a user
hu: Felhasználó tiltása

en: Imported %label.
hu: %label importálva.

en: This rule has been provided by a module, but has been modified.
hu: Ezt a szabályt egy modul hozta létre, de azóta módosítva lett.

en: This rule has been provided by a module and can't be customized.
hu: Ezt a szabályt egy modul hozta létre és nem módosítható.

en: A custom defined rule.
hu: Egy egyedileg létrehozott szabály.

en: This rule has been provided by a module.
hu: Ezt a szabályt egy modul hozta létre.

en: Rule sets
hu: Szabálycsomagok

en: Triggered rules
hu: Kiváltott szabályok

en: Rule settings
hu: Szabályok beállításai

en: Rule set
hu: Szabálycsoport

en: Select the event on which you want to evaluate this rule.
hu: Az esemény kiválasztása, amelyen ez a szabály érvényes lesz.

en: A comma-separated list of terms describing this rule. Example: funny, bungee jumping.
hu: A kifejezések vesszővel elválasztott listája a szabályhoz. Például „vicces, szórakoztató, aranyos”.

en: Adjust the weight to customize the evaluation order of rules.
hu: Állítsa be a súlyt a szabályok kiértékelési sorrendjének meghatározásához.

en: Rule elements
hu: Szabály elemei

en: The rule %label has been updated.
hu: %label szabály frissítve lett.

en: The following conditions aren't available in this context because they require arguments that don't exist in your rule. If you want to use any of these conditions, you must first add some action that adds variables of this kind in a previous rule, or have an event that passes the required variables.
hu: A következő feltételek nem állnak rendelkezésre ebben az összefüggésben, mert a szükséges argumentumok nem léteznek ebben a szabályban. A fenti feltételek bármelyikének használatához először létre kell hozni egy olyan műveletet, ami hozzáteszi a szükséges változókat egy ilyen korábbi szabályban, vagy olyan eseményt választani, ami átadja a szükséges változókat.

en: Machine readable variable name
hu: Változó gépek által olvasható neve

en: Specify a unique name containing only alphanumeric characters, and underscores.
hu: Egy csak alfanumerikus karaktereket és aláhúzást tartalmazó egyedi név megadása.

en: @group module
hu: @group modul

en: 1 condition is not configurable | @count conditions are not configurable
hu[0]: 1 feltétel nem konfigurálható
hu[1]: @count  feltétel nem konfigurálható

en: Unavailable argument: @arguments | Unavailable arguments: @arguments
hu[0]: Nem elérhető argumentum: @arguments
hu[1]: Nem elérhető argumentumok: @arguments

en: Are you sure you want to revert %label?
hu: „%label” biztosan visszaállítható?

en: administer rules
hu: szabályok adminisztációja

en: Rules administration links.
hu: Szabályok adminisztrációs hivatkozásai.

en: Customize your site by configuring rules that are evaluated on events.
hu: A webhely szabályainak beállítása, amelyek különböző események bekövetkezésekor hajtódnak végre.

en: Add a new rule
hu: Új szabály létrehozása

en: Create and manage rule sets.
hu: Szabálycsoportok létrehozása és kezelése.

en: Add a new rule set
hu: Új szabálycsoport létrehozása

en: Scheduled evaluation date
hu: Ütemezett kiértékelési dátum

en: Rules Scheduler
hu: <em>Rules Scheduler</em>

en: Tests the functionality of the rule engine
hu: A szabálymotor működésének ellenőrzése

en: form
hu: űrlap

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
hu: Leírás hozzáadása a kifejezéshez. Megjelenik a <code>taxonomy/term </code> útvonalat tartalmazó oldalakon és az RSS-csatornákban.

en: Loaded variable "@arg"
hu: „@arg” változó be lett töltve

en: Action execution: "@name"
hu: Akció végrehajtása: „@name”

en: Condition "@name" evaluated to @bool.
hu: „@name” feltétel kiértékelése: @bool.

en: Content is new
hu: A tartalom új

en: Delete content
hu: Tartalom törlése

en: @node is new
hu: @node új

en: Delete @node
hu: @node törlése

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
hu: Figyelembe kell venni, hogy némelyik művelet inicializálhatja a sminkrendszert. Ezt követően egyik modul sem tudja majd módosítani a használt sminket.

en: Delete a term
hu: Egy kifejezés törlése

en: ON event %event
hu: %event eseménykor

en: IF
hu: HA

en: Export your rules as text or import rules.
hu: Szabályok exportálása szövegként, vagy betölthető szabályokként.

en: Set display options, show/hide Rules messages.
hu: A megjelenés beállításai, a <em>Rules</em> modul üzeneteinek megjelenítése vagy elrejtése.

en: Fragment
hu: Részlet

en: Value(s)
hu: Értékek

en: Element ID: %elem
hu: Elemazonosító: %elem

en: Form events
hu: Űrlapok eseményei

en: Configure Rules forms events.
hu: Az űrlapokra vonatkozó események szabályainak beállítása.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
hu: Az ütemezett feladatok megjelenítéséhez telepíteni kell a <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> modult.

en: Rule set name
hu: Szabálycsoport neve

en: Delete a scheduled task
hu: Időzített feladat törlése

en: Scheduled date
hu: Időzítés dátuma

en: Scheduled date and time stamp
hu: Ütemezett dátum és időbélyeg

en: User provided identifier
hu: Felhasználó által megadott azonosító

en: ID to recognize this specific scheduled task
hu: Azonosító ami alapján ez a bizonyos ütemezett feladat felismerhető

en: An error occured during rule evaluation. It follows the evaluation log: !log
hu: Egy hiba történt a szabály kiértékelése közben. Lekövethető a kiértékelési naplóban: !log

en: Editing rule @label
hu: Szabály szerkesztése: @label

en: Delete scheduled tasks
hu: Időzített feladatok törlése
