Rules (6.x-1.3) - en to sv translation catalogue (429 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: content
sv: innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Categories
sv: Kategorier

en: Overview
sv: Översikt

en: all
sv: alla

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: Variable
sv: Variabel

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Add
sv: Lägg till

en: Path
sv: Sökväg

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Event
sv: Händelse

en: Titles
sv: Titlar

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
sv: En lista av titlar för länkstigens länkar, en på varje rad.

en: Paths
sv: Sökvägar

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
sv: En lista av sökvägar för Drupal åt länkstigens länkar, en på varje rad.

en: User
sv: Användare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Data type
sv: Datatyp

en: Sender
sv: Avsändare

en: To
sv: Till

en: Custom
sv: Anpassad

en: Comment
sv: Kommentar

en: Filter
sv: Filtrera

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Term name
sv: Termens namn

en: Severity
sv: Grad

en: Add a condition
sv: Lägg till ett villkor

en: Add an action
sv: Lägg till en åtgärd

en: Recipient
sv: Mottagare

en: OR
sv: ELLER

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Arguments
sv: Argument

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Operation
sv: Funktion

en: Rules
sv: Regler

en: Modified
sv: Modifierad

en: Query
sv: Databasfråga

en: Machine readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: author
sv: författare

en: unchanged content
sv: innehåll är oförändrat

en: content author
sv: författare till innehåll

en: unchanged content's author
sv: författare till oförändrat innehåll

en: acting user
sv: agerande användare

en: unchanged user
sv: användare är oförändrad

en: AND
sv: OCH

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Select an action to add
sv: Välj en åtgärd som skall läggas till

en: Select the condition to add
sv: Välj villkoret som skall läggas till

en: Editing action %label
sv: Redigerar händelse %label

en: The action %label has been saved.
sv: Åtgärden %label har sparats.

en: Editing condition %label
sv: Redigerar villkor %label

en: Negate
sv: Negera

en: If checked, the condition returns TRUE, if it evaluates to FALSE.
sv: Om markerad, så kommer villkoret att returnera SANT om det utvärderas till FALSKT.

en: Adjust the weight to customize the ordering of conditions.
sv: Ändra vikten för att anpassa ordningen på villkor.

en: The condition %label has been saved.
sv: Villkoret %label har sparats.

en: Editing condition group %label
sv: Redigerar villkorsgruppen %label

en: The logical operation of this condition group. E.g. if you select AND, this condition group will only evaluate to TRUE if all conditions of this group evaluate to TRUE.
sv: Den logiska funktionen för den här villkorsgruppen. Om du till exempel väljer OCH så kommer den här villkorsgruppen endast att utvärderas till SANT om alla villkor i den här gruppen utvärderas till SANT.

en: Adjust the weight to customize the ordering.
sv: Ändra vikten för att anpassa ordningen.

en: The condition group %label has been saved.
sv: Villkorsgruppen %label har sparats.

en: Arguments configuration
sv: Konfiguration av argument

en: Are you sure you want to delete the logical operation %label?
sv: Är du säker på att du vill radera den logiska funktionen %label?

en: Are you sure you want to delete %label?
sv: Är du säker på att du vill radera %label?

en: The logical operation %label has been deleted.
sv: Den logiska funktionen %label har raderats.

en: %label has been deleted.
sv: %label har raderats.

en: NOT
sv: INTE

en: Empty
sv: Töm

en: !not%label group
sv: Grupp !not%label

en: Add another condition to this group
sv: Lägg till ytterligare ett villkor till den här gruppen

en: Edit this condition group
sv: Redigera den här villkorsgruppen

en: Import failed.
sv: Importering misslyckades.

en: commented content
sv: innehåll kommenterades

en: commented content author
sv: författare till innehållets kommentar

en: created content
sv: innehåll skapades

en: content's author
sv: innehållets författare

en: updated content
sv: innehåll uppdaterades

en: Content is going to be saved
sv: Innehåll kommer att sparas

en: Content is going to be viewed
sv: Innehåll kommer att visas

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
sv: Observera att om Drupals sidcachning är aktiverat kommer inte denna händelse att genereras för sidor expedierade från cache.

en: viewed content
sv: innehåll visades

en: deleted content
sv: innehåll raderades

en: Content has type
sv: Innehåll har typ

en: Evaluates to TRUE, if the given content has one of the selected content types.
sv: Utvärderas till SANT, om det givna innehållet har en av valda innehållstyper.

en: Set the content author
sv: Ange innehållets författare

en: Path has alias(es)
sv: Sökväg har alias

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Specify the existing path for which you want to check if an URL alias exists.
sv: Ange den nuvarande sökvägen där du vill kontrollera om ett URL-alias finns.

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Specify the path alias which you want to check if it already exists.
sv: Ange sökvägsalias där du vill kontrollera om det redan finns.

en: Before checking, replace non ascii characters with
sv: Före kontroll, byt ut icke ascii-tecken mot

en: Leave this textfield empty to disable the replacement of non ascii characters.
sv: Lämna detta textfält tomt för att inaktivera ersättning av icke ascii-tecken

en: Create or delete an URL alias
sv: Skapa eller radera ett URL-alias

en: Create or delete a content's URL alias
sv: Skapa eller radera ett innehålls URL-alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
sv: Ange den befintliga sökvägen som du vill skapa ett alias för. Exempelvis: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar till det givna sökvägsaliaset.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar mot den givna systemsökvägen.

en: Replace non ascii characters with
sv: Ersätt icke ascii-tecken mot

en: You have to enter at least eiter an existing system path or a path alias.
sv: Du måste ange antingen en existerande systemsökväg eller ett sökvägsalias.

en: User is going to view a page
sv: Användare kommer att visa en sida

en: Textual comparison
sv: Textjämförelse

en: Numeric comparison
sv: Numerisk jämförelse

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Send a mail to a user
sv: Skicka ett e-postmeddelande till en användare

en: Send a mail to an arbitrary mail address
sv: Skicka ett e-postmeddelande till en godtycklig e-postadress

en: Show a configurable message on the site
sv: Visa ett konfigurerbart meddelande på webbplatsen

en: Page redirect
sv: Vidarebefordra till sida

en: Log to watchdog
sv: Logga till övervakning

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
sv: VARNING: Detta kan orsaka prolem om det finns för många användare för dessa roller på din webbplats, eftersom din server kanske inte kan hantera alla e-postförfrågningar på en och samma gång.

en: Select the roles whose users should receive this email.
sv: Välj rollerna vars användare skall få detta e-postmeddelande.

en: The mail's subject.
sv: E-postmeddelandets ämne.

en: The mail's message body.
sv: E-postmeddelandets brödtext.

en: The message that should be displayed.
sv: Meddelandet som skall visas.

en: Display as error message
sv: Visa som felmeddelande

en: Force redirecting to the given path, even if a destination parameter is given
sv: Tvinga fram vidarebefordran till den givna sökvägen, även om en destinations parameter är angiven

en: The category to which this message belongs.
sv: Kateregorin som detta meddelande hör till.

en: Link (optional)
sv: Länk (valfri)

en: registered user
sv: användare registrerades

en: updated user
sv: användare uppdaterades

en: User page has been viewed
sv: Användarsida har visats

en: viewed user
sv: användare visades

en: User has been deleted
sv: Användare har raderats

en: deleted user
sv: användare raderades

en: User has logged in
sv: Användare har loggat in

en: logged in user
sv: inloggad användare

en: User has logged out
sv: Användare har loggat ut

en: logged out user
sv: utloggad användare

en: Compare two users
sv: Jämför två användare

en: User has role(s)
sv: Användare har roll(er)

en: Whether the user has the selected role(s).
sv: Huruvida användare har den givna rollen/rollerna eller ej.

en: Match against any or all of the selected roles
sv: Matcha mot någon, eller alla valda roller

en: any
sv: någon

en: If matching against all selected roles the user must have <em>all</em> the roles checked in the list above.
sv: Om matchning mot alla valda roller måste användaren ha <em>alla</em> roller ikryssade i listan ovan.

en: Add user role
sv: Lägg till användarroll

en: User whos roles should be changed
sv: Användare vars roll skall ändras

en: Remove user role
sv: Ta bort användarroll

en: Select role(s)
sv: Välj roll(er)

en: Execute custom PHP code
sv: Kör anpassad PHP-kod

en: or
sv: eller

en: revert
sv: återställ

en: User name
sv: Användarnamn

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: New content
sv: Nytt innehåll

en: comment
sv: kommentar

en: date
sv: datum

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: taxonomy term
sv: taxonomiterm

en: The name of this term.
sv: Namnet på den här termen.

en: Form
sv: Formulär

en: Filter by category
sv: Filtrera per kategori

en: Set
sv: Uppsättning

en: Vocabulary settings
sv: Inställningar för vokabulär

en: Activate
sv: Aktivera

en: - None selected -
sv: - Ingen vald -

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: Content ID
sv: ID-nummer för innehåll

en: string
sv: sträng

en: Select a term
sv: Välj en term

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After saving an updated comment
sv: Efter sparande av uppdaterad kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: clone
sv: klona

en: Configuration to import
sv: Konfiguration att importera

en: The settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: taxonomy vocabulary
sv: vokabulär för taxonomi

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Filter by event
sv: Filtrera per händelse

en: Active rules
sv: Aktiva regler

en: Inactive rules
sv: Inaktiva regler

en: Choose an appropriate label for this rule.
sv: Välj en lämplig etikett för den här regeln.

en: This rule is active and should be evaluated when the associated event occurs.
sv: Den här regeln är aktiv och skall utvärderas när den tillhörande händelsen inträffar.

en: The name contains not allowed characters.
sv: Namnet innehåller ej tillåtna tecken.

en: Alter the settings for the cloned rule.
sv: Ändra inställningarna för den klonade regeln.

en: created comment
sv: kommentar skapades

en: updated comment
sv: kommentar uppdaterades

en: deleted comment
sv: kommentar raderades

en: Content is displayed as teaser
sv: Innehåll visas som förhandsgranskning

en: Content is displayed as page
sv: Innehåll visas som sida

en: Set content title
sv: Ange innehållets titel

en: Add new content
sv: Lägg till nytt innehåll

en: Load content by id
sv: Ladda innehåll genom ID

en: Loaded content
sv: Innehåll laddades

en: Content type to be used
sv: Innehållstyp som skall användas

en: Content Revision ID
sv: ID för versionens innehåll

en: URL alias exists
sv: URL-alias existerar

en: create url aliases
sv: skapa URL-alias

en: administer url aliases
sv: administrera URL-alias

en: Cron maintenance tasks are performed
sv: Schemalagda underhållsaktiviteter genomförs

en: Set breadcrumb
sv: Ange länkstig

en: Loaded user
sv: Laddad användare

en: Enter an id or a name of the user to load.
sv: Ange ett ID eller ett namn för användaren att ladda.

en: Name of the user to be loaded.
sv: Namn på användaren att ladda.

en: User id
sv: ID för användare

en: Id of the user to be loaded.
sv: ID för användaren att ladda.

en: You have to enter the user name or the user id.
sv: Du måste ange användarnamnet eller ID för användaren.

en: TRUE is returned, if both texts are equal.
sv: SANT returneras om båda texterna är likadana.

en: User account has been created
sv: Användarkonto har skapats

en: User account details have been updated
sv: Kontodetaljer för användare har uppdaterats

en: PHP Evaluation
sv: Utvärdering genom PHP

en: Saved variable @name of type @type.
sv: Sparade variabel @name av typen @type.

en: Failed saving variable @name of type @type.
sv: Misslyckades spara variabel @name av typen @type.

en: unlabelled
sv: ingen etikett

en: Rule Sets
sv: Regeluppsättningar

en: Show rule configuration
sv: Visa konfiguration av regel

en: Included @module.rules.inc files.
sv: Inkluderade filerna @module.rules.inc.

en: The name of the item.
sv: Namnet för alternativet.

en: The whole, serialized item configuration.
sv: Det hela, seriella alternativets konfiguration.

en: Cache table for the rules engine to store configured items.
sv: Cachetabell för regelmotorn att lagra konfigurerade alternativ.

en: Successfully imported rule %label.
sv: Importerade regeln %label.

en: Failed importing the rule %label.
sv: Misslyckades importera regeln %label.

en: The now separated rules administration UI module has been enabled.
sv: Den numera separerade modulen för administrering av regler, har aktiverats.

en: No upgrade information for the element %name found. Aborting.
sv: Ingen uppgraderingsinformation för elementet %name funnen. Avbryter.

en: Lets you define conditionally executed actions based on occurring events.
sv: Låter dig ange villkorligt utförda åtgärder baserade på förekomna händelser.

en: Comment is being viewed
sv: Kommentar visas

en: viewed comment
sv: kommentar visades

en: After publishing a comment
sv: Efter publicering av en kommentar

en: published comment
sv: kommentar publicerades

en: After unpublishing a comment
sv: Efter avpublicering av en kommentar

en: unpublished comment
sv: kommentar avpublicerades

en: Load comment by id
sv: Ladda kommentar genom ID

en: Comment id
sv: ID för kommentar

en: Loaded comment
sv: Kommentar laddades

en: Comment with id @id
sv: Kommentar med ID @id

en: After saving new content
sv: Efter sparande av nytt innehåll

en: After updating existing content
sv: Efter uppdatering av ett existerande innehåll

en: saved content
sv: innehåll sparades

en: After deleting content
sv: Efter radering av innehåll

en: Content is published
sv: Innehåll är publicerat

en: Content is sticky
sv: Innehåll är klistrat

en: Content is promoted to frontpage
sv: Innehåll visas på startsidan

en: User, who is set as author
sv: Användare, som är angiven som författare

en: Load the content author
sv: Ladda innehållets författare

en: Content author
sv: Innehållets författare

en: The title of the newly created content.
sv: Titeln för nyligen skapat innehåll.

en: If you want to load a specific revision, specify it's revision id. Else leave it empty to load the current revision.
sv: Om du vill ladda en specifik version, ange dess ID för versionen. Eller lämna det tomt för att ladda nuvarande version.

en: @node is @type
sv: @node är @type

en: @node is published
sv: @node är publicerad

en: @node is sticky
sv: @node är klistrad

en: @node is promoted to frontpage
sv: @node visas på startsidan

en: Set the author of @node to @author
sv: Ange författaren för @node till @author

en: Load the @node author
sv: Ladda författaren till @node

en: @node author
sv: Författare till @node

en: Set @node's title
sv: Ange titel för @node

en: Select a content type that will be created when this action is invoked.
sv: Välj en innehållstyp som skall skapas när denna åtgärd är anropad.

en: Create content only if the given author has access permission to do so
sv: Skapa enbart innehåll om den givna författaren har åtkomstbehörighet till att göra så

en: New content of type @type
sv: Nytt innehåll av typen @type

en: Content with id @id
sv: Innehåll med ID @id

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash or the URL alias will not work.
sv: Ange en alternativ sökväg där dessa data kan nås. Till exempel, skriv "om" när du skriver en sida "om webbplatsen". Använd en relativ sökväg och lägg inte till ett inledande snedstreck, annars kommer inte URL-aliaset att fungera.

en: Create or delete @node's URL alias
sv: Skapa eller radera URL-alias för @node

en: This action only works if the acting user has %perm1 or %perm2 permsissions. If this does not suit, use the generic "Create or delete an URL alias" action together with the existing system path "node/{ID}".
sv: Denna åtgärd fungerar enbart om den givna användaren har behörigheterna %perm1 eller %perm2. Om detta inte passar, använd den vanliga åtgärden "Skapa eller radera URL-alias" tillsammans med den existerande systemsökvägen "node/{ID}".

en: PHP is not evaluated as there are not all necessary variables available.
sv: PHP utvärderades inte eftersom inte alla nödvändiga variabler finns tillgängliga.

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
sv: PHP-kod inuti skiljetecknen &lt;?php ?&gt; kommer att utvärderas och ersättas av dess utmatning. Till exempel &lt;? echo 1+1?&gt; kommer att ersättas av 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
sv: Dessutom kan du använda dig av följande variabler:

en: Intelligent saving
sv: Logiskt sparande

en: Note that variables are passed by reference, so you can change them.
sv: Observera att variabler godkänns genom referens, så du kan ändra dem.

en: If you want to make the changes permanent, you can let rules intelligently save the changes when the variable's data type supports it.
sv: Om du vill göra ändringarna permanenta, kan du låta regler spara logiska ändringar när variabelns datatyp stöder det.

en: To make use of "intelligent saving" just return an array of variables to save, e.g.: !code So variables are saved only once, even if modified multiple times.
sv: För att dra nytta av "logisk sparande" återge en lista av variabler att spara, till exemepl: !code för att variabler enbart sparas en gång, även om de är modifierade flera gånger.

en: The code that should be executed. Don't include &lt;?php ?&gt; delimiters.
sv: Koden som skall köras. Ta inte med skiljetecknen &lt;?php ?&gt;.

en: Be sure to always return a boolean value, e.g.: !code
sv: Var säker på att alltid returnera ett booleskt värde, till exempel: !code

en: The code has to always return a boolean value.
sv: Koden måste alltid returnera ett booleskt värde.

en: truth value
sv: sanningsvärde

en: a fixed value
sv: ett bestämt värde

en: You may also enter a timestamp in GMT. E.g. use !code together with the PHP input evalutor to specify a date one day after the evaluation time.
sv: Du kan också ange en tidsstämpel i GMT. Till exempel använd !code tillsammans med PHP:s utvärdering av inmatning för att ange ett datum en dag efter utvärderingstiden.

en: The argument %label is no valid date.
sv: Argumentet %label är inget giltigt datum.

en: Just enter 1 for TRUE, 0 for FALSE or make use of an input evaluator.
sv: Ange 1 för SANT, 0 för FALSKT eller använd en utvärdering av inmatning.

en: Number 1
sv: Tal 1

en: Number 2
sv: Tal 2

en: Select greater than, less than or equal to.
sv: Välj större än, mindre än eller lika med.

en: Check a truth value
sv: Kontrollera ett sanningsvärde

en: Truth value
sv: Sanningsvärde

en: Add a new @type variable
sv: Lägg till en ny variabel @type

en: Added @type
sv: Lade till @type

en: Save a @type
sv: Spara en @type

en: post
sv: skicka

en: Permanently apply changes
sv: Lägg till ändringar permanent

en: If checked, changes to the argument are saved automatically.
sv: Om markerad så sparas ändringar automatiskt till argumentet.

en: Two texts to compare
sv: Två texter att jämföra

en: Evaluate the second text as a regular expression.
sv: Utvärdera den andra texten som ett reguljärt uttryck.

en: Check a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_value">truth value</a>, i.e. TRUE or FALSE.
sv: Kontrollera ett <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_value">sanningsvärde</a>, till exempel SANT eller FALSKT.

en: Force immediate saving.
sv: Tvinga fram omedelbart sparande.

en: If enabled, intelligent saving is bypassed to ensure immediate saving.
sv: Om aktiverad så är logiskt sparande förbigått för att säkerställa omedelbart sparande.

en: Usually you need not care about saving changes done by actions. However this action allows you to force saving changes, if no action does.
sv: Vanligtvis behöver du inte bry dig om att spara ändringar gjorda av åtgärder. Däremot låter denna åtgärd dig tvinga fram sparande av ändringar, om ingen åtgärd gör det.

en: Furthermore note that changes are saved intelligently, which means that changes are saved only once, even if multiple actions request saving changes.
sv: Observera dessutom att ändringar sparas logiskt, vilket betyder att ändringar sparas enbart en gång, även om flera åtgärder kräver sparande av ändringar.

en: Send a mail to all users of a role
sv: Skicka ett e-postmeddelande till alla användare för en roll

en: rules
sv: regler

en: Successfully sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
sv: Skickade e-post till roll/rollerna %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
sv: E-postmeddelandets avsändaradress. Lämna det tomt för att använda webbplatsens konfigurerade adress.

en: The mail's recipient address. You may separate multiple addresses with ','.
sv: E-postmeddelandets mottagaradress. Du kan separera flera adresser med ','.

en: Recipient roles
sv: Roller för mottagare

en: Per default drupal doesn't redirect to the given path, if a destination parameter is set. Instead it redirects to the given destination parameter. Most times, the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
sv: Som standard vidarebefordrar inte Drupal till den givna sökvägen, om en destinations parameter är angiven. Istället vidarebefordrar det till den givna destinationens parameter. För det mesta anges destinationens parameter genom att läggas till URL:en, till exempel !example_url

en: Immediately issue the page redirect
sv: Utför vidarebefordring av sökväg omedelbart

en: Use this with <em>caution</em>! If checked, the path redirect is issued immediately, so the normal execution flow is interrupted.
sv: Använd detta med <em>försiktighet</em>! Om detta väljs kommer omdirigering av sökvägen att utföras omedelbart, så det normala exekveringsflödet avbryts.

en: The message to log.
sv: Meddelandet att logga.

en: A link to associate with the message.
sv: En länk att associera med meddelandet.

en: After saving a new term
sv: Efter sparande av en ny term

en: created term
sv: term skapades

en: After updating a term
sv: Efter uppdatering av en term

en: updated term
sv: term uppdaterades

en: unchanged term
sv: term är oförändrad

en: Load a term
sv: Ladda en term

en: Loading a taxonomy term will allow you to act on this term, for example you will be able to assign this term to a content.
sv: Laddning av en taxonomiterm låter dig agera på denna term, till exempel kommer du att kunna tilldela denna term till ett innehåll.

en: Assign a term to content
sv: Tilldela en term till innehåll

en: Remove a term from content
sv: Ta bort en term från innehåll

en: Load a vocabulary
sv: Ladda ett vokabulär

en: Loading a taxonomy vocabulary will allow you to act on this vocabulary.
sv: Laddning av vokabulär för taxonomi låter dig agera på detta vokabulär.

en: Add a new vocabulary
sv: Lägg till ett nytt vokabulär

en: Select the vocabulary.
sv: Välj vokabuläret.

en: There are no existing vocabularies, you should <a href="@add-url">add</a> one.
sv: Det finns inga existerande vokabulär, du måste <a href="@add-url">lägga till</a> ett.

en: There are no terms in the vocabulary, you should <a href="@add-url">add</a> one.
sv: Det finns inga termer i vokabuläret, du måste <a href="@add-url">lägga till</a>  ett.

en: Select by term id
sv: Välj genom ID för termen

en: Optional: enter the term id (<em>not the term name</em>) that should be loaded . If this field is used "Select a term" field will be ignored.
sv: Valfritt: ange termens ID (<em>inte termens namn</em>) som skall laddas. Om detta fält används "Välj en term" kommer fältet att ignoreras.

en: Vocabulary selection
sv: Urval för vokabulär

en: Select a vocabulary
sv: Välj ett vokabulär

en: User account 1
sv: Användarkonto 1

en: User account 2
sv: Användarkonto 2

en: Evaluates to TRUE, if both given user accounts are the same.
sv: Utvärdera till SANT om båda givna användarkonton är samma.

en: Load a user account
sv: Ladda ett användarkonto

en: Create a user
sv: Skapa en användare

en: User's E-mail
sv: Användarens e-post

en: New user
sv: Ny användare

en: New user's password
sv: Ny användares lösenord

en: No appropriate user name. No user has been created.
sv: Inget lämpligt användarnamn. Ingen användare har skapats.

en: The name %name has been denied access. No user has been created.
sv: Namnet %name har nekats åtkomst. Ingen användare har skapats.

en: User !name already exists. No user has been created.
sv: Användare !name existerar redan. Ingen användare har skapats.

en: No appropriate mail address. No user has been created.
sv: Ingen lämplig e-postadress. Ingen användare har skapats.

en: The e-mail address %email has been denied access. No user has been created.
sv: E-postadressen %email har nekats åtkomst. Ingen användare har skapats.

en: The e-mail address %email is already registered. No user has been created.
sv: E-postadressen %email är redan registrerad. Ingen användare har skapats.

en: Block a user
sv: Spärra en användare

en: Just paste your exported configuration here.
sv: Klistra in din exporterade konfigurationen här.

en: Imported %label.
sv: Importerade %label.

en: Select the %label to export
sv: Välj %label att exportera

en: There are no %label to be exported.
sv: Det finns ingen %label att exportera.

en: Export by category
sv: Exportera per kategori

en: Please select the items to export.
sv: Var god välj de alternativ som skall exporteras.

en: This rule has been provided by a module, but has been modified.
sv: Den här regeln har tillhandahållits av en modul, men har blivit modifierad.

en: This rule has been provided by a module and can't be customized.
sv: Den här regeln har tillhandahållits av en modul och kan inte anpassas.

en: A custom defined rule.
sv: En anpassad regel.

en: This rule has been provided by a module.
sv: Den här regeln har tillhandahållits av en modul.

en: Rule sets
sv: Regeluppsättning

en: Triggered rules
sv: Utlösande regler

en: The rule %label has been added. You can start adding some conditions or actions now.
sv: Regeln %label har lagts till. Du kan börja lägga till några villkor eller åtgärder nu.

en: Rule settings
sv: Inställningar för regel

en: Rule set
sv: Regeluppsättning

en: Select to which rule set this rule should belong.
sv: Välj vilken regeluppsättning den här regeln skall tillhöra.

en: Select the event on which you want to evaluate this rule.
sv: Välj vid vilken händelse som du vill utvärdera den här regeln.

en: A comma-separated list of terms describing this rule. Example: funny, bungee jumping.
sv: En kommaseparerad lista av termer som beskriver den här regeln. Exempel: rolig, hoppa fallskärm.

en: Adjust the weight to customize the evaluation order of rules.
sv: Ändra vikten för att anpassa utvärderingsordningen för regler.

en: <em>Warning</em>: This rule has been provided by another module. <br />Be aware that any changes made through this interface might be overwritten once the providing module updates the rule.
sv: <em>Varning</em>: Den här regeln har tillhandahållits av en annan module. <br />Var medveten om att förändringar gjorda genom det här gränssnittet kan bli överskrivna när den tillhandahållande modulen uppdaterar regeln.

en: The rule %label has been updated.
sv: Regeln %label har uppdaterats.

en: Customize the label for this action.
sv: Anpassa etiketten för den här handlingen.

en: Customize the label for this condition.
sv: Anpassa etiketten för detta villkor.

en: Variable @label settings
sv: Inställningar för variabeln @label

en: Machine readable variable name
sv: Maskinläsbart variabelnamn

en: Specify a unique name containing only alphanumeric characters, and underscores.
sv: Ange ett unikt namn som endast innehåller alfanumeriska tecken och understreck.

en: A variable with this name does already exist. Please choose another name.
sv: En variabel med det här namnet existerar redan. Vänligen välj ett annat namn.

en: @group module
sv: Modul i grupp @group

en: Are you sure you want to revert %label?
sv: Är du säker på att du vill återställa %label?

en: %label has been reverted.
sv: %label har återställts.

en: Choose an appropriate label for this rule set.
sv: Välj en passande etikett för denna regeluppsättning.

en: The rule set %label has been updated.
sv: Regeluppsättningen %label har uppdaterats.

en: The rule set %label has been added.
sv: Regeluppsättningen %label har lagts till.

en: form
sv: formulär

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
sv: En beskrivning av termen. Detta kommer att visas på taxonomi/termsidor och i RSS-flöden.

en: Warning: Unable to get variable "@name".
sv: Varning: Kan inte hitta variabeln "@name".

en: Warning: Unable to get argument "@name".
sv: Varning: Kan inte hitta argumentet "@name".

en: Element "@name" has not been executed. There are not all execution arguments needed by an input evaluator available.
sv: Momentet "@name" har inte utförts. Alla för utförning nödvändiga argument för en inmatningsutvärderare finns inte tillgängliga.

en: Element "@name" has not been executed. There are not all execution arguments available.
sv: Momentet "@name" har inte utförts. Alla för utförning nödvändiga argument finns inte tillgängliga.

en: Successfully added the new variable "@arg"
sv: Lade till den nya variabeln "@arg" utan problem.

en: Loaded variable "@arg"
sv: Laddade variabel "@arg"

en: "@label" has been invoked.
sv: "@label" har anropats.

en: Evaluation of "@label" has been finished.
sv: Utvärdering av "@label" har avslutats.

en: Not executing the rule "@name" on rule set "@set" to prevent recursion.
sv: Utför inte regeln "@name" på regeluppsättning "@set" för att undvika rekursion.

en: Executing the rule "@name" on rule set "@set"
sv: Utför regeln "@name" på regeluppsättning "@set"

en: Condition "@name" evaluated to @bool.
sv: Villkor "@name" utvärderades till @bool.

en: Unable to find "@type" of name "@name" with the label "@label". Perhaps the according module has been deactivated.
sv: Kunde inte hitta "@type" med namn "@name" med etiketten "@label". Kanske har den tillhörande modulen inaktiverats.

en: Content is new
sv: Innehåll är nytt

en: Evaluates to TRUE, if the given content has not been saved yet.
sv: Utvärderas som SANT, om det givna innehållet inte sparats ännu.

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: @node is new
sv: @node är ny

en: Delete @node
sv: Radera @node

en: The configured rule set %set doesn't exist any more.
sv: Den konfigurerade regeluppsättningen %set existerar inte längre.

en: Add a new term to vocabulary
sv: Lägg till en ny term till vokabulär

en: Delete a term
sv: Radera en term

en: Select an existing term from vocabulary !vocab or manually enter the name of the term that should be added or removed from the content.
sv: Välj en existerande term från vokabulär !vocab, eller lägg manuellt till namnet på den term som skall läggas till eller raderas från innehållet.

en: ON event %event
sv: VID händelse %event

en: IN rule set %ruleset
sv: I regeluppsättning %ruleset

en: IF
sv: OM

en: DO
sv: UTFÖR

en: Custom form label
sv: Etikett för anpassat formulär

en: Enter a custom label to better recognize the form in the administration user interface.
sv: Ange en egen etikett för att lättare känna igen formuläret i administrationsgränssnittet.

en: Task %label has been deleted.
sv: Uppgiften %label har raderats.

en: An error occured during rule evaluation. It follows the evaluation log: !log
sv: Ett fel har uppstått under utvärdering av regel. Det följer utvärderingsloggen: !log

en: Editing rule @label
sv: Redigerar regel @label

en: Rule configurations by category
sv: Regelkonfiguration per kategori

en: Select by vocabulary id
sv: Välj efter vokabulärs ID

en: Optional: Enter the vocabulary id (<em>not the vocabulary name</em>) that should be loaded. If this field is used, the "Select a vocabulary" field will be ignored.
sv: Valfritt: Skriv in vokabulärets ID (<em>inte namnet</em> som skall laddas. Om det här fältet används så kommer fältet "Välj vokabulär" att ignoreras.
