Search by Page (6.x-1.8) - en to sv translation catalogue (140 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: new
sv: nytt

en: Search
sv: Sök

en: default
sv: förvald

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: edit
sv: redigera

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Path
sv: Sökväg

en: results
sv: resultat

en: Search for
sv: Sök efter

en: Paths
sv: Sökvägar

en: User
sv: Användare

en: Nodes
sv: Noder

en: Users
sv: Användare

en: access denied
sv: åtkomst nekad

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Please enter some keywords.
sv: Var vänlig ange några nyckelord.

en: Languages
sv: Språk

en: Snippet
sv: Fragment

en: Add environment
sv: Lägg till miljö

en: Environment
sv: Miljö

en: Delete path
sv: Radera sökväg

en: not found
sv: hittades ej

en: Primary key
sv: Primärnyckel

en: URL path
sv: Sökväg för URL

en: Limit to listed files
sv: Begränsa till listade filer

en: The core Uploads module and the CCK FileField module allow you to specify whether a particular attached file should be listed on the site. If you check this option, Search by Page Attachments will only index files that have been marked as Listed. Otherwise, all attached files will be indexed.
sv: Kärnmodulen Uploads och modulen CCK FileField låter dig ange huruvida en viss bifogad fil skall listas på webbplatsen eller ej. Om du kryssar i detta alternativ kommer Search by Page Attachments enbart indexera filer som har markerats som "listade". Annars kommer alla bifogade filer att indexeras.

en: Prepend node title to file name
sv: Lägg till nodtitel i början av filnamnet

en: When an attached file is presented to the user in search results, the results will display a title, which defaults to the file name. If you check this box, the node title will be prepended to the file name.
sv: När en bifogad fil visas för användaren i sökresultatet kommer resultatet att visa en titel, som förvalt är detta filnamnet. Om du kryssar i denna ruta kommer nodtiteln att läggas till i början av filnamnet.

en: Node title separator
sv: Åtskiljare för nodtitel

en: Substitute description for file name
sv: Ersättande beskrivning för filnamn

en: When an attached file is presented to the user in search results, the results will display a title, which is the file name by default. If you check this box, and the file has a Description defined, the description will be substituted for the file name in the search result title.
sv: När en bifogad fil visas för användaren i sökresultatet kommer resultatet att visa en titel, som förvalt är detta filnamnet. Om du kryssar i denna ruta och filen har en angiven beskrivning kommer beskrivningen att ersättas med filnamnet i titeln för sökresultatet.

en: Configure helper functions for extracting text from attachment files
sv: Konfigurerar hjälpfunktion för att extrahera text från bifogade filer

en: Node types to index
sv: Nodtyper att indexera

en: Choose which node types you would like to have indexed by Search by Page
sv: Välj vilka nodtyper du vill låta indexeras av Search by Page

en: Add new path
sv: Lägg till ny sökväg

en: Page to index
sv: Sida att indexera

en: Title of page
sv: Titel för sida

en: Title to display in search results for this page
sv: Titel att visa i sökresultat för denna sida

en: Type of page
sv: Typ av sida

en: Type to display in search results for this page
sv: Typ av visa i sökresultat för denna sida

en: Update indexed page
sv: Uppdatera indexerad sida

en: Create new indexed page
sv: Skapa ny indexerad sida

en: The page to index has been saved
sv: Sidan att indexera har sparats

en: Edit path
sv: Redigera sökväg

en: Add path
sv: Lägg till sökväg

en: User roles to index
sv: Användarroller att indexera

en: Choose which user roles you would like to have indexed by Search by Page. If you select "authenticated user", you will get all users registered on your site.
sv: Välj vilka användarroller som du vill låta indexeras av "Search by Page". Om du väljer "verifierad användare", kommer du att få alla registrerade användare på din webbplats.

en: Configure Search by Page settings
sv: Konfigurera inställningar för Search by Page

en: Configure general search settings and see indexing status
sv: Konfigurera allmänna sökinställningar och se status för indexering

en: Label for keywords field in search form
sv: Etikett för nyckelord i sökformuläret

en: administer search by page
sv: administrera sök per sida

en: Search by Page settings
sv: Inställningar för Search By Page

en: Configure settings for Search by Page
sv: Konfifugera inställningar för Search by Page

en: Contains files to be indexed by sbp_attach module
sv: Innehåller filer som skall indexeras av modulen sbp_attach

en: Did this come from Upload, CCK, etc.
sv: Kom denna från modulen Upload, CCK, etc.

en: If CCK, name of content type
sv: Om CCK, namn på innehållstyp

en: If CCK, name of field
sv: Om CCK, namn på fält

en: Contains paths to be indexed by sbp_paths module
sv: Innehåller sökvägar som skall indexeras av modulen sbp_paths

en: Path to index
sv: Sökväg att indexera

en: Title of this page
sv: Titel för denna sida

en: Type to display for this page
sv: Typ att visa för denna sida

en: Yes, no, or some custom snippet text
sv: Ja, nej eller något anpassat textfragment

en: Contains path definitions for Search by Page module
sv: Innehåller sökvägsdefinitioner för modulen Search by Page

en: When this path was last indexed by search
sv: När denna sökväg senast indexerades av sökning

en: Module this path came from
sv: Modul som denna sökväg kom ifrån

en: Identifier from module
sv: Identifierare från modul

en: Sub-Module for Search by Page: Allows you to index file attachments in Search by Page.
sv: Underliggande modul för Search by Page: Låter dig indexera filbilagor i Search by Page.

en: Sub-Module for Search by Page: Allows you to choose node types for search indexing in Search by Page.
sv: Underliggande modul för Search by Page: Låter dig välja nodtyper för sökindexering i Search by Page.

en: Sub-Module for Search by Page: Allows you to enter Drupal paths to pages such as Views, for search indexing in Search by Page.
sv: Underliggande modul för Search by Page: Låter dig ange sökvägar till sidor såsom Views, för sökindexering i Search by Page.

en: Sub-Module for Search by Page: Allows you to choose user roles for search indexing in Search by Page.
sv: Underliggande modul för Search by Page: Låter dig välja användarroller för sökindexering i Search by Page.

en: Sets up searching by page on your Drupal site. Must have at least one sub-module active for this module to actually do anything.
sv: Ställer in sökning per sida på din webbplats. Måste ha åtminstone en underliggande modul aktiverad för att denna modul skall göra något över huvud taget.

en: Search by Page Attachments indexes file attachments on your content types for searching. The attachments can be uploaded using the optional core Upload module, the CCK FileField module, or CCK fields derived from FileField. Choose the content types you want to index attachments of below, and if you want to index attachments from CCK fields, also choose which CCK fields you would like to index.
sv: Search by Page Attachments indexerar bilagor av filer på dina innehållstyper för sökning. Bilagorna kan vara uppladdade genom någon av modulerna Upload, CCK FileField eller CCK-fält som härstammar från FileField. Välj de innehållstyper som du vill indexera innehållertyper för nedan. Vill du också indexera bilagor från CCK-fält, välj då också vilket CCK-fält du vill indexera.

en: You must choose at least one content type to index, or no attachments will be indexed. Clear all node types or disable the Search by Page Attachments module to stop indexing file attachments.
sv: Du måste välja åtminstone en innehållstyp att indexera, annars kommer inga bilagor att indexeras. Rensa alla nodtyper, eller inaktivera modulen Search by Page Attachment för att stoppa indexering av bilagor.

en: Content types to index attachments of
sv: Innehållstyper att indexera bilagor för

en: Choose which content types whose Upload or CCK FileField files you would like to have indexed by Search by Page. Use the Control or Command key to select multiple types or undo your selections.
sv: Välj vilken innehållstyp vars filer (antingen via modulen Upload eller CCK Filefield) som du vill låta indexera av "Search by Page". Använd kontroll- eller kommandoknappen för att välja flera typer eller göra om ditt urval.

en: CCK fields to index
sv: CCK-fält att indexera

en: Choose which CCK field types contain attachments you would like to have indexed by Search by Page. Use the Control or Command key to select multiple types or undo your selections.
sv: Välj vilka typer av CCK-fält innehållandes bilagor som du vill indexera av "Search by Page". Använd kontroll- eller kommandotangenten för att välja flera typer eller göra om ditt urval.

en: No CCK field types supporting file attachments were found. Only attachments from the core Uploads module will be indexed.
sv: Inga typer av CCK-fält som stödjer bifogning av filer hittades Enbart bilagor från kärnans modul Upload kommer att indexeras.

en: Options:
sv: Alternativ:

en: If you have chosen to prepend the node title to the file name, this separator will be put between the node title and the file name.
sv: Om du har valt att lägga till nodtiteln i början av filnamnet kommer åtskiljaren att läggas mellan nodtiteln och filnamnet.

en: Enter "yes" (without the quotes, in English) to show a "snippet" of this page in search results, extracted from the page (it should show a portion of the page that contains the search results). Enter "no" (without the quotes, in English) to omit the snippet entirely. Or, enter any other text to use that custom text as the snippet for search results display.
sv: Ange "yes" (utan citat, på engelska) för att visa ett "fragment" av denna sida i sökresultat, extraherad från sidan (det bör visa en del av sidan som innehåller sökresultatet). Ange "no" (utan citat, på engelska) för att inte ta med fragmentet över huvud taget. Eller, ange någon annan text att för att använda den anpassade texten som fragment för sökresultat.

en: Enter the title, type, and snippet above in your site's default language. If you have a multi-lingual site with the Internationalization project's String Translation module installed and enabled, you can use Drupal's translation interface to translate them.
sv: Ange titeln, typ och fragment ovan i din webbplats förvalda språk. Om du har en flerspråkig webbplats med språkhanteringsprojektets modul String Translation installerad och aktiverad, kan du använda Drupals gränssnitt för att översätta dem.

en: Text on button in search form
sv: Text på knapp i sökformuläret

en: Display in search results
sv: Visa i sökresultat

en: Node excerpts with search keywords highlighted
sv: Utdrag ur noder med sökta nyckelord markerade

en: Node teasers
sv: Förhandsvisningar av noder

en: Note that search keyword highlighting may not work correctly if you are using a stemming module.
sv: Observera att markering av sökta nyckelord kanske inte fungerar korrekt om du använder en modul för härledning.

en: Visit the Status Report page to check cron status and run cron
sv: Besök rapporteringssidan för att kontrollera status på, och köra schemalagda aktiviteter

en: Click to reset pages that are blank in the search index, so they will reindex at next cron run.
sv: Klicka för att återställa sidor som är tomma i sökindexet, så att de kommer att indexeras om vid nästa körning av schemalagda aktiviteter.

en: Blank pages have been reset to index at next cron run (%num)
sv: Tomma sidor har återställts till att indexeras vid nästa körning av schemalagda aktiviteter (%num)

en: Reset unindexed pages for Search by Page
sv: Återställ ej indexerade sidor för Search by Page

en: Environment ID
sv: ID för miljö

en: Role for indexing
sv: Roll att indexera

en: When Search by Page indexes attached files for searching, the files will be viewed from the perspective and permissions of a user with this role.
sv: När Search by Page indexerar bifogade filer för sökning kommer filerna visas från perspektivet och behörigheterna för en användare med denna roll.

en: When Search by Page indexes pages for searching, the pages will be viewed from the perspective and permissions of a user with this role.
sv: När Search by Page indexerar sidor för sökning kommer sidorna att visas från perspektivet och behörigheterna av en användare med denna roll.

en: This page allows you to define pages on your site to be indexed by the Search by Page module in this environment.
sv: Denna sida låter dig ange sidor på din webbplats som skall indexeras av modulen Search by Page i denna miljö.

en: Specify a page on your site that you want to index. Do not include the language prefix, if any.
sv: Ange en sida på din webbplats som du vill indexera. Ta inte med eventuellt språkpefix.

en: Indicate which languages this page can be viewed in. It will be indexed in each language for searching.
sv: Indikerar vilka språk denna sida kan visas på. Det kommer att indexeras i varje språk för sökning.

en: When Search by Page indexes this page for searching, the page will be viewed from the perspective and permissions of a user with this role.
sv: När Searh by Page indexerar denna sida för sökning, kommer sidan att visas från perspektivet och behörigheterna för en användare med denna roll.

en: Are you sure you want to stop indexing %path in this environment?
sv: Är du säker på att du vill sluta indexera %path i denna miljö?

en: Language(s) to use when indexing user pages
sv: Språk att använda vid indexering av användarsidor

en: All available languages
sv: Alla tillgängliga språk

en: Each profile in that user's preferred language only
sv: Enbart för var och ens profil i förvalt språk

en: If you choose <em>All available languages</em>, each profile will be indexed several times, with the viewing language set to each available language in turn, which may result in either content, field labels, or both changing to the viewing language. If you choose to index the profile in the user's preferred language only, each page will be indexed only in one language. In either case, when a search is done, only content in the current language will be selected.
sv: Om du väljer <em>Alla tillgängliga språk</em> kommer varje profil att indexeras flera gånger, med visningsspråket inställt på varje tillgängligt språk per gång, vilket kan leda till att innehåll, fältetiketter eller båda ändras till visningsspråket. Om du väljer att indexera enbart profilen i användarens förvalda språk, kommer varje sida att indexeras enbart i ett språk. I vilket fall som helst, när en sökning är gjord kommer enbart innehåll i det nuvarande språket att väljas.

en: site offline
sv: webbplats nedkopplad

en: Additional actions
sv: Ytterligare åtgärder

en: Search environments
sv: Sökmiljöer

en: Add new search environment
sv: Lägg till ny sökmiljö

en: No environments defined
sv: Inga miljöer angivna

en: The default environment is used for the Search by Page tab when using the core Search page.
sv: Den förvalda miljön används för fliken Search by Page vid användning av kärnans söksida.

en: If using Search by Page with the core Search module, the name of the tab where Search by Page results are shown.
sv: Om du använder Search by Page tillsammans med kärnmodulen Search, namnet på fliken där resultat för Search by Page visas.

en: General settings for this environment
sv: Allmänna inställningar för denna miljö

en: Environment name (shown to administrators only)
sv: Namn på miljö (visas enbart för administratörer)

en: Set this environment as default
sv: Ange den här miljön som förvald

en: Title for search page
sv: Titel för söksida

en: Title for search block
sv: Titel för sökblock

en: Enter the text settings above in your site's default language. If you have a multi-lingual site with the Internationalization project's String Translation module installed and enabled, you can use Drupal's translation interface to translate them.
sv: Ange textinställningarna ovan i din webbplats förvalda språk. Om du har en flerspråkig webbplats med språkförhandslingsprojektet mpdul String Translation installerad och aktiverad, kan du använda Drupals gränssnitt för att översätta dem.

en: URL path for search page
sv: URL för söksidor

en: Path cannot include a /
sv: Sökväg får inte innehålla en /

en: After creating a new environment or changing the environment name, you will need to set permissions to define who can search using this environment.
sv: Efter att ha skapat en ny miljö eller ändrat miljönamnet måste du ställa in behörigheterna för att ange vilka som kan söka genom att använda denna miljö.

en: Are you sure you want to delete environment %env?
sv: Är du säker på att du vill radera miljö %env?

en: Content was skipped - PID (%pid), path (%path)
sv: Innehåll hoppades över - PID (%pid), sökväg (%path)

en: Content not rendered (%con) - PID (%pid), path (%path), realpath (%real), language (%lang)
sv: Innehåll ej genererat (%con) - PID (%pid), sökväg (%path), verklig sökväg (%real), språl (%lang)

en: search page environment
sv: miljö för söksida

en: Search by Page reset blank
sv: Återställ till tomt för Search by Page

en: Search by Page environment settings
sv: Inställningar för miljö i Search by Page

en: Configure settings for Search by Page environment
sv: Konfigurera inställningar för miljö i Search by Page

en: Role ID used to index this path
sv: Roll-ID som använts för att indexera denna sökväg

en: Serialized array of languages that can be used for this path
sv: Seriell lista på språk som kan användas för denna sökväg

en: User name used to index this path
sv: Användarnamn som använts för att indexera denna sökväg

en: Language for this path
sv: Språk för denna sökväg

en: User ID used to index this path
sv: Användar-ID som använts för att indexera denna sökväg
