Service links (6.x-2.1) - en to pl translation catalogue (211 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
pl: Pokaż na wszystkich stronach z wyjątkiem wypisanych.

en: Show on only the listed pages.
pl: Pokaż tylko na wypisanych stronach.

en: Pages
pl: Strony

en: Group
pl: Grupa

en: Type
pl: Typ

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Action
pl: Akcja

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: None
pl: Brak

en: Weight
pl: Waga

en: Image
pl: Obraz

en: Font
pl: Czcionka

en: Small
pl: Małe

en: Icon
pl: Ikona

en: Text
pl: Tekst

en: Layout
pl: Układ

en: Horizontal
pl: Poziomo

en: Vertical
pl: Pionowo

en: Teaser view
pl: Widok czołówki

en: Full-page view
pl: Widok całej strony

en: Teasers and full-page view
pl: Widok czolówki oraz całej strony

en: Always
pl: Zawsze

en: Never
pl: Nigdy

en: Locale
pl: Język

en: New window
pl: W nowym oknie

en: Width
pl: Szerokość

en: Medium
pl: Średnie

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Counter
pl: Licznik

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pl: Wyświetlaj, jeśli poniższy kod PHP zwraca prawdę - <code>TRUE</code> (tryb PHP, tylko dla ekspertów).

en: Show
pl: Pokaż

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pl: Adres każdej strony wprowadza się w osobnej linii, podając ścieżki w formacie Drupala. Znak "*" zastępuje dowolną ilość innych znaków. Przykłady ścieżek: <em>%blog</em> dla strony z blogami i <em>%blog-wildcard</em> dla wszystkich pojedynczych blogów użytkowników. %front oznacza stronę główną.

en: Service links in links
pl: Odnośniki do serwisów w odnośnikach

en: When to display the services in the links section.
pl: Wyświetlanie serwisów w sekcji odnośników.

en: Service links in nodes
pl: Odnośniki do serwisów w węzłach

en: Service links
pl: Odnośniki do serwisów

en: Control which and where service links should be active.
pl: Gdzie oraz które serwisy powinny być aktywne.

en: Bookmark/Search this post
pl: Dodaj do ulubionych/Przeszukaj ten wpis

en: Bookmark this post on del.icio.us.
pl: Dodaj do ulubionych na del.icio.us

en: Submit this post on reddit.com.
pl: Wyślij tą wiadomość na reddit.com.

en: Submit this post on newsvine.com.
pl: Wyślij tą wiadomość na newsvine.com

en: Submit this post on furl.net.
pl: Wyślij tą wiadomość na furl.net.

en: Share on Facebook.
pl: Podziel się tym na Facebooku.

en: Bookmark this post on Google.
pl: Dodaj do ulubionych na Google.

en: Bookmark this post on Yahoo.
pl: Dodaj do ulubionych na Yahoo

en: Search Technorati for links to this post.
pl: Przeszukaj Technorati aby znaleźć odnośniki do tej wiadomości.

en: Search IceRocket for links to this post.
pl: Przeszukaj IceRocket aby znaleźć odnośniki do tej wiadomości.

en: Style
pl: Styl

en: Standard
pl: Standardowe

en: Token help
pl: Pomoc dotycząca wzorców

en: Same window
pl: W tym samym oknie

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.
pl: Wyświetl odnośniki do stron społecznościowych takich jak Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc.

en: access service links
pl: Dostęp do odnośników do serwisów

en: Page specific visibility settings
pl: Wyświetlanie zależne od strony

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pl: Jeśli wybrano tryb PHP, kod należy umieścić wewnątrz znaków %php. Warto wiedzieć, że uruchamianie niepoprawnie napisanego kodu PHP może spowodować całkowitą awarię witryny.

en: Services
pl: Serwisy

en: Recommended
pl: Polecam

en: Widgets
pl: Kontrolki

en: Light
pl: Jasny

en: Default style
pl: Styl domyślny

en: PDF version
pl: Wersja PDF

en: Displays
pl: Formaty

en: Compact
pl: Kompaktowy

en: Like
pl: Lubię to

en: Related
pl: Powiązane

en: All pages except those listed
pl: Wszystkie strony z wyjątkiem wymienionych

en: Only the listed pages
pl: Tylko wymienione strony

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pl: W kolejnych liniach należy wskazać ścieżki do stron, których ma dotyczyć wybrane zawężenie wyświetlania. Znak '*' zastępuje dowolną ilość innych znaków. Przykładowo %blog oznacza stronę pod adresem blog a %blog-wildcard oznacza wszystkie strony z blogami użytkowników. %front oznacza stronę główną.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pl: Strony, na których poniższy kod PHP zwraca TRUE (opcja dla ekspertów)

en: Pages or PHP code
pl: Strony lub kod PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pl: Jeśli wybrano opcję PHP należy wprowadzić kod między znacznikami %php. Wprowadzenie błędnego kodu może spowodować awarię witryny.

en: Share on MySpace.
pl: Opublikuj na MySpace.

en: Facebook Share
pl: Udostępnij na facebooku

en: Show counter
pl: Pokaż licznik

en: Color Scheme
pl: Schemat kolorów

en: Service Name
pl: Nazwa serwisu

en: Only Text
pl: Tylko tekst

en: Only Image
pl: Tylko obrazek

en: Image and Text
pl: Obrazek i tekst

en: Don't show links if the content is unpublished
pl: Nie pokazuj odnośników, jeśli zawartość nie jest opublikowana

en: Bookmark/Search this post with
pl: Dodaj do ulubionych/Przeszukaj tą wiadomość używając:

en: Extra Options
pl: Opcje dodatkowe

en: Open link in...
pl: Otwórz odnośnik w...

en: Append the following text to your URL
pl: Dodaj następujący tekst do twojego URL

en: Short Links
pl: Krótkie odnośniki

en: Use short links
pl: Użyj krótkich odnośników

en: Only when requested
pl: Tylko gdy żądane

en: How generate short links
pl: Sposób generowania krótkich odnośników

en: If you select "Short URL," it will use the service selected with the <a href="@shorten">Shorten URLs module</a>. If you have not enabled the module, Service Links will default to TinyURL.
pl: Jeśli wybierzesz "Krótkie URL," automatycznie użyty zostanie serwis wybrany przez <a href="@shorten">moduł Shorten URLs</a>. Jeśli moduł nie został wybrany, odnośniki do serwisów domyślnie wykorzystają TinyURL.

en: Use node/xxx alias
pl: Użyj aliasu node/xxx

en: Use Short Url service
pl: Użyj serwisu Krótkie Url

en: Redirect only the Domain name
pl: Przekierowanie tylko nazwy domeny

en: Combo: domain redirect and node/xxx alias
pl: Połączenie: przekierowanie domeny oraz alias node/xxx

en: Domain to redirect
pl: Domena do przekierowania

en: Domain redirect address is not set.
pl: Adres przekierowania domeny nie jest ustawiony.

en: No trailing slash!
pl: Proszę nie używać końcowego ukośnika!

en: Show %name link
pl: Pokaż odnośnik %name

en: Display links to social sharing websites like Digg, del.icio.us, reddit, Technorati etc..
pl: Wyświetl odnośniki do serwisów społecznościowych takich jak Digg, del.icio.us, reddig, Technorati etc..

en: Service links with FishEye effect
pl: Odnośniki do serwisów z efektem Rybie Oko

en: Service links block for not-node pages
pl: Blok Odnośniki do Serwisów dla stron nie będących węzłami

en: How the service links will appear in the block.
pl: Sposób wyświetlania odnośników w bloku.

en: Alternative icon folder
pl: Alternatywny folder ikon

en: If you have alternative icons write here the path without trailing slash
pl: Jeśli posiadasz alternatywne ikony podaj ściężkę bez końcowego ukośnika

en: Module engine for add various service links about sharing networks to nodes.
pl: Moduł silnika do dodawania odnośników do węzłów w sieci serwisów.

en: Service Links
pl: Odnośniki do serwisów

en: Add a new on Zabaldu
pl: Dodaj do nowych na Zabaldu

en: Bookmark this post on Bildu
pl: Dodaj do ulubionych na Bildu

en: Add a new on Aupatu
pl: Dodaj nowe na Aupatu

en: Add to nujij.
pl: Dodaj do nujij.

en: Bookmark this post on eKudos.
pl: Dodaj do ulubionych na eKudos.

en: Tip this on Hyves.
pl: Typuj to na Hyves.

en: Add this page in your favorites
pl: Dodaj tą stronę do ulubionych

en: Send to a friend
pl: Wyślij do przyjaciela

en: Digg this post on digg.com
pl: Wykop tą wiadomość na digg.com

en: Thumb this up at StumbleUpon
pl: Oceń to na StumbleUpon

en: Share this on Twitter
pl: Podziel się tym na Twitterze

en: Submit to Ping.fm.
pl: Wyślij do Ping.fm

en: Bookmark this post on SlashDot
pl: Dodaj do ulubionych na SlashDot

en: Publish this post to LinkedIn
pl: Opublikuj ten wpis na LinkedIn

en: Bookmark this post on Mister Wong
pl: Dodaj do ulubionych na Mister Wong

en: Buzz this post on Google.
pl: Użyj Buzz aby umieścić tą wiadomość na Google.

en: Submit this post on mixx.com.
pl: Wyślij tą wiadomość do mixx.com.

en: Box it!
pl: Użyj Box!

en: Dent this on identi.ca.
pl: Dent this on identi.ca

en: Add to Alltagz.
pl: Dodaj do Alltagz.

en: Bookmark this post on Mister Wong.
pl: Dodaj do ulubionych na Mister Wong.

en: Bookmark this post on SeoIGG.
pl: Dodaj do ulubionych na SeoIGG.

en: Bookmark this post on Colivia.
pl: Dodaj do ulubionych na Colivia.

en: Bookmark this post on Icio.
pl: Dodaj do ulubionych na Icio.

en: Add to Infopirat.
pl: Dodaj do Infopirat.

en: Bookmark this post on seekXL.
pl: Dodaj do ulubionych na seekXL.

en: Add to Linkarena.
pl: Dodaj do Linkarena.

en: Bookmark this post on Netselektor.
pl: Dodaj do ulubionych na Netselektor.

en: Bookmark this post on Weblinkr.
pl: Dodaj do ulubionych na Weblinkr.

en: Bookmark this post on Webnews.
pl: Dodaj do ulubionych na Webnews.

en: Bookmark this post on Readster.
pl: Dodaj do ulubionych na Readster.

en: Bookmark this post on Oneview.
pl: Dodaj do ulubionych na Oneview.

en: Add to Yigg.de.
pl: Dodaj do Yigg.de.

en: Share on MeinVZ, StudiVZ or SchuelerVZ.
pl: Podziel się tym na MeinVZ, StudiBZ czy SchedulerVZ.

en: Add to iWiW.
pl: Dodaj do iWiW.

en: Add a news on Diggita
pl: Dodaj wiadomość na Diggita

en: Add a news on ZicZac
pl: Dodaj wiadomość na ZicZac

en: Add a news on OkNotizie
pl: Dodaj wiadomość na OkNotizie

en: Add a news on Segnalo.com
pl: Dodaj wiadomość na Segnalo.com

en: Post it on TechNotizie
pl: Wyślij na TechNotizie

en: Add a noise on meemi
pl: Zrób szum na meemi

en: Vote on Wikio
pl: Głosuj na Wikio

en: Bookmark this post on 100zakladok
pl: Dodaj do ulubionych na 100zakladok

en: Bookmark this post on Ruspace
pl: Dodaj do ulubionych na Ruspace

en: Bookmark this post on Memori
pl: Dodaj do ulubionych na Memori

en: Bookmark this post on Moemesto.ru
pl: Dodaj do ulubionych na Moemesto.ru

en: Bookmark this post on MyScoop
pl: Dodaj do ulubionych na MyScoop

en: Bookmark this post on Vaau
pl: Dodaj do ulubionych na Vaau

en: Bookmark this post on Yandex
pl: Dodaj do ulubionych na Yandex

en: Bookmark this post on LinkStore
pl: Dodaj do ulubionych na LinkStore

en: Bookmark this post on Bobrdobr
pl: Dodaj do ulubionych na Bobrdobr

en: Bookmark this post on Lopas
pl: Dodaj do ulubionych na Lopas

en: Bookmark this post on Communizm
pl: Dodaj do ulubionych na Communizm

en: Bookmark this post on Links.i.ua
pl: Dodaj do ulubionych na Links.i.ua

en: Share this on VKontakte
pl: Podziel się tym na WKontakte

en: Add to Meneame.
pl: Dodaj do Meneame.

en: Add to La Tafanera.
pl: Dodaj do La Tafanera.

en: Submit this post on tec.fresqui.com.
pl: Wyślij to na tec.fresqui.com

en: Publish this post on Barrapunto.com
pl: Opublikuj to na Barrapunto.com

en: Share on Tuenti.
pl: Podziel się tym na Tuenti.

en: Share this on Bloggy
pl: Podziel się tym na Bloggy

en: Share this on Pusha
pl: Podziel się tym na Pusha

en: Basque Services
pl: Baskijskie serwisy

en: Provide the Basque Services: Zabaldu, Bildu, Aupatu
pl: Dostarczanie baskijskich serwisów: Zabaldu, Bildu, Aupatu

en: Dutch Services
pl: Duńskie serwisy

en: Provide the Dutch Services: eKudos, Hyves, Nujij
pl: Dostarczanie duńskich serwisów: eKudos, Hyves, Nujij

en: Favorite Services
pl: Ulubione serwisy

en: Add the page in your favorite, work with Chrome, Firefox, IE, Opera
pl: Dodawanie strony do ulubionych, działa z Chrome, Firefox, IE, Opera

en: Forward Services
pl: Serwisy przekazujące

en: Add the support for Forward module which send the link through email.
pl: Dodawanie wsparcia do modułu Forward, który wysyła odnośniki przez pocztę e-mail.

en: General Services
pl: Serwisy ogólne

en: German Services
pl: Niemieckie serwisy

en: Hungarian Services
pl: Węgierskie serwisy

en: Provide the Hungarian Service: iWiW
pl: Dostarczanie węgierskich serwisów: iWiW

en: Italian Services
pl: Włoskie serwisy

en: Provide the Italian Services: Diggita, Meemi, OkNotizie, Segnalo.com, TechNotizie, Wikio, ZicZac
pl: Dostarczanie włoskich serwisów: Diggita, Meemi, OkNotizie, Segnalo.com, TechNotizie, Wikio, ZicZac

en: Russian Services
pl: Rosyjskie serwisy

en: Provide the Russian Services (12+3): 100zakladok, Ruspace, Mister Wong, Memori, Moemesto, MyScoop, Vaau, Yandex, LinkStore, Bobrdobr, Lopas, Communizm, Newsland, News2, Smi2
pl: Dostarczanie rosyjskich serwisów (12+3): 100zakladok, Ruspace, Mister Wong, Memori, Moemesto, MyScoop, Vaau, Yandex, LinkStore, Bobrdobr, Lopas, Communizm, Newsland, News2, Smi2

en: Spanish Services
pl: Hiszpańskie serwisy

en: Provide the Spanish Services: Barrapunto, Fresqui, Latafanera, Meneame, Tuenti
pl: Dostarczanie hiszpańskich serwisów: Barrapunto, Fresqui, Latafanera, Meneame, Tuenti

en: Swedish Services
pl: Szwedzkie serwisy

en: Provide the Swedish Services: Bloggy, Pusha
pl: Dostarczanie szwedzkich serwisów: Bloggy, Pusha

en: Dark
pl: Ciemny

en: Facebook Like
pl: Facebookowe lubię to

en: Show Faces
pl: Pokaż twarze

en: Show for content types or categories
pl: Wyświetl dla rodzajów zawartości lub kategorii

en: Where to show service links
pl: Gdzie wyświetlać odnośniki do usług

en: Show Service Links on specific pages
pl: Pokazuj odnośniki do usług na określonych stronach

en: How to display Service Links
pl: Jak wyświetlać odnośniki do usług

en: Choose a style
pl: Wybierz styl

en: Don't show links if the actual user is the author of the node
pl: Nie wyświetlaj odnośników jeśli aktualny użytkownik jest autorem węzła

en: Service Links in nodes
pl: Odnośniki do usług w węzłach

en: Service Links icons
pl: Ikony odnośników do usług

en: Standard folder
pl: Folder standardowy

en: Use the default icons if missing
pl: Użyj domyślnych ikon jeśli ikony nie zostaną znalezione

en: How to fill the title tag
pl: Jak wypełnić tag z tytułem

en: Use the original node title
pl: Użyj oryginalnego tytułu węzła

en: Twitter Widget
pl: Kontrolka Twittera

en: Via user
pl: Przez użytkownika

en: Show the counter also if zero
pl: Wyświetl również zerowy licznik

en: Digg Button
pl: Przycisk Digg

en: Wide
pl: Szeroki

en: Tall
pl: Wysoki

en: Linkedin Share Button
pl: Przycisk do udostępniania na Linkdedin
