Shadowbox (6.x-3.0) - en to ru translation catalogue (111 entries)

en: Pages
ru: Страницы

en: Remove
ru: Удалить

en: None
ru: Нет

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Default
ru: По умолчанию

en: Galleries
ru: Галереи

en: Installed correctly
ru: Установлено правильно

en: Movies
ru: Видео

en: Global
ru: Глобальный

en: From the author of Shadowbox:
ru: От автора Shadowbox:

en: Advanced usage:
ru: Расширенное использование:

en: Enable Shadowbox
ru: Включить Shadowbox

en: Supported media
ru: Поддерживаемые медиа

en: Windows Media Player
ru: Проигрыватель Windows Media

en: Quicktime and Windows Media Player
ru: Quicktime и Windows Media Player

en: File extensions that will be display in an iframe
ru: Расширения файлов, для показа в iframe

en: Shadowbox is highly configurable, but can also be used with little to no configuration at all. The following options may be used to configure Shadowbox on a site-wide basis.
ru: Shadowbox имеет множество настроек и может использоваться без изменения настроек заданных по умолчанию. Следующие настройки являются базовыми, и будут использоваться для Shadowbox во всех разделах сайта.

en: Animation
ru: Анимация

en: Enable animation
ru: Разрешить анимацию

en: Animation sequence
ru: Анимационная последовательность

en: The animation sequence to use when resizing Shadowbox.
ru: Анимация работает при изменении размера  Shadowbox.

en: Width then height
ru: Ширина, затем высота

en: Height then width
ru: Высота, затем ширина

en: Simultaneously
ru: Одновременно

en: Resize duration
ru: Продолжительность ресайзинга

en: The duration (in seconds) of the resizing animations.
ru: Продолжительность (в секундах) анимации ресайзинга.

en: Fade duration
ru: Продолжительность затухания

en: The duration (in seconds) of the overlay fade animation.
ru: Продолжительности (в секундах) наложения фаде анимации.

en: Initial height
ru: Начальная высота

en: The height of Shadowbox (in pixels) when it first appears on the screen.
ru: Высота окна Shadowbox (в пикселах) при первом появлении его на экране.

en: Initial width
ru: Начальная ширина

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Overlay color
ru: Цвет перекрытия

en: Select a hexadecimal color value for the overlay (e.g. 000 or 000000 for black).
ru: Выберите шестнадцатеричное значение цвета перекрытия (напр. 000 или 000000 для чёрного).

en: Overlay opacity
ru: Прозрачность перекрытия

en: The opacity of the overlay. Accepts values between 0 and 1. 0 is fully transparent, 1 is fully opaque.
ru: Прозрачность перекрытия. Значение между 0 и 1. 0 полностью прозрачный 1 полностью непрозрачный.

en: Viewport padding
ru: Отступ от края окна браузера

en: The amount of padding (in pixels) to maintain around the edge of the browser window.
ru: Сумма отступа (в пикселях), вокруг края окна браузера.

en: Display gallery navigation.
ru: Отображать элементы навигации по галерее.

en: Enable continuous galleries
ru: Включить непрерывную галерею

en: Enable counter
ru: Разрешить счётчик

en: Counter type
ru: Тип счётчика

en: The mode to use for the gallery counter. May be either 'default' or 'skip'. The default counter is a simple '1 of 5' message. The skip counter displays a separate link to each piece in the gallery, enabling quick navigation in large galleries.
ru: Способ, используемый для счётчика галереи. Может быть, либо "по умолчанию" или "не показывать". По умолчанию счётчик простой '1 из 5' сообщений. Счётчик отображает отдельные ссылки на каждый фотографии в галерее, что способствует быстрой навигации в больших галереях.

en: Skip
ru: Пропустить

en: Enable movie controls
ru: Включить элементы управления проигрыванием.

en: Input controls
ru: Устройства ввода

en: Mouse click closes overlay.
ru: Нажатие кнопки мыши закроет окно Shadowbox.

en: Enable keys
ru: Использовать клавиатуру

en: Media handling
ru: Обработка медиа

en: Handle large images
ru: Обрабатывать большие изображения

en: Resize
ru: Изменение размера

en: Drag
ru: Перетащить

en: Handle unsupported
ru: Неподдерживаемый обработчик

en: The mode to use for handling unsupported media. May be either <strong>link</strong> or <strong>remove</strong>. Media are unsupported when the browser plugin required to display the media properly is not installed. The link option will display a user-friendly error message with a link to a page where the needed plugin can be downloaded. The remove option will simply remove any unsupported gallery elements from the gallery before displaying it. With this option, if the element is not part of a gallery, the link will simply be followed.
ru: Способ обработки неподдерживаемых форматов. Может быть либо <strong>link</strong>, либо <strong>remove</strong>. Формат считается неподдерживаемым, когда в браузере не установлен плагин для его обработки. В этом случае

en: You must enter a number between 0 and 10.
ru: Вы должны ввести число между 0 и 10.

en: You must enter a number.
ru: Вы должны ввести число.

en: You must enter a properly formed hex value (e.g. 000 or 000000 for black.)
ru: Вы должны ввести корректное шестнадцатеричное значение (например: 000 или 000000 для чёрного).

en: You must enter a decimal number between 0 and 1.
ru: Вы долны ввести числовое значение между 0 и 1.

en: You must enter a number between 0 and 200.
ru: Вы должны ввести число между 0 и 200.

en: administer shadowbox
ru: управление shadowbox

en: Install 3rd party Shadowbox software
ru: Установка 3rd party Shadowbox приложения

en: 3rd party Shadowbox software not properly installed
ru: 3rd Party Shadowbox программное обеспечение не установлено

en: Shadowbox is an online media viewer application that supports all of the web's most popular media publishing formats. Shadowbox is written entirely in JavaScript and CSS and is highly customizable. Using Shadowbox, website authors can showcase a wide assortment of media in all major browsers without navigating users away from the linking page.
ru: Shadowbox - это онлайн приложение для просмотра медиафайлов, которое поддерживает наиболее популярные форматы, публикуемые в сети. Shadowbox полностью написан на JavaScript и CSS и имеет множество настроек. Используя Shadowbox, авторы сайта могут демонстрировать широкий спектр медиа во всех широкоиспользуемых браузерах без необходимости ухода пользователя со страницы, где расположена ссылка на материал.

en: Single media item:
ru: Единичный медиа элемент:

en: Example:
ru: Например:

en: Gallery:
ru: Галерея:

en: A useful feature of Shadowbox is the ability to open another website directly on top of the current page.
ru: Полезной особенностью Shadowbox является возможность открытия другого сайта непосредственно сверху текущей страницы.

en: This page provides access to the Shadowbox settings. The settings here work globally so any changes made here will affect Shadowbox for the entire site.
ru: Данная страница предоставляет доступ к настройкам Shadowbox. Настройки представленные здесь являются глобальными, так что любые изменения сделанные здесь повлияют на работу Shadowbox на всём сайте.

en: Configure the settings for Shadowbox.
ru: Настройка Shadowbox.

en: Auto image handling
ru: Автоматическая обработка изображения

en: Check this box to enable Shadowbox for the entire site.
ru: Отметьте эту опцию, чтобы использовать Shadowbox для всего сайта.

en: Page specific activation settings
ru: Указание страниц для активации

en: Enable Shadowbox on specific pages
ru: Включить Shadowbox на указанных страницах

en: Supported image file extensions.
ru: Поддержка файлов изображений.

en: Supported SWF file extensions.
ru: Поддержка SWF файлов.

en: Supported FLV file extensions. MP4 and MOV can be opened in the FLV Player rather than Quicktime if desired. Options checked here will override those from Quicktime.
ru: Поддержка расширений файла FLV. MP4 и MOV может быть открыт в FLV Player Quicktime, а не по желанию. Выбор здесь будет переопределять в Quicktime.

en: Movie file extensions supported by QuickTime.
ru: Расширения файлов видео поддерживаемые проигрывателем QuickTime.

en: Movie file extensions supported by Windows Media Player.
ru: Расширения файлов поддерживаемые Windows Media Player`ом.

en: Movie file extensions supported by both QuickTime and Windows Media Player.
ru: Расширения файлов видео поддерживаемые как проигрывателем QuickTime так и Windows Media Player.

en: Set this false to disable all fancy animations (except fades). This can improve the overall effect on computers with poor performance.
ru: Включить или выключить все анимации (за исключением фадера). Это может улучшить общий эффект на компьютерах с низкой производительностью.

en: Enable fading animations
ru: Разрешить анимацию затухания

en: Set this false to disable all fading animations.
ru: Установить в false для отмены анимации затухания.

en: The width of Shadowbox (in pixels) when it first appears on the screen.
ru: Ширина окна Shadowbox (в пикселах) при первом его отображении на экране.

en: Enable display of the gallery navigation controls.
ru: Разрешить отображение элементов навигации по галерее.

en: By default, the galleries will not let a user go before the first image or after the last. Enabling this feature will let the user go directly to the first image in a gallery from the last one by selecting "Next".
ru: По умолчанию, в галерее невозможен переход от первого элемента к последнему и наоборот. Включение этой опции позволит пользователю использовать циклический просмотр, т.е. при нажатии "Следующий" на последнем элементе галереи будет осуществлён переход к первому элементу.

en: Enable display of the gallery counter. Counters are never displayed on elements that are not part of a gallery.
ru: Включить отображение счётчика галереи. Счётчик никогда не отображается на элементах, которые не являются частью галереи.

en: Counter limit
ru: Ограничение счётчика

en: Slideshow delay
ru: Задержка слайд-шоу

en: A delay (in seconds) to use for slideshows. If set to anything other than 0, this value determines an interval at which Shadowbox will automatically proceed to the next piece in the gallery.
ru: Задержка (в секундах) при использовании слайд-шоу. Если указано значение отличное от 0, то оно определяет интервал с которым Shadowbox автоматически будет отображать следующий элемент галереи.

en: Auto-play movies
ru: Автозапуск видео

en: Automatically play movies when they are loaded.
ru: Автоматически играть видео, когда оно будет загружено.

en: Enable display of QuickTime and Windows Media player movie controls.
ru: Отображать элементы управления проигрывателей QuickTime и Windows Media Player.

en: Enable listening for mouse clicks on the overlay that will close Shadowbox.
ru: Включить слежение за нажатием кнопок мыши на оверлее, чтобы закрыть Shadowbox.

en: Enable keyboard navigation of galleries.
ru: Разрешить использование клавиатуры припросмотре галереи

en: The mode to use for handling images that are too large for the viewport. The "none" setting will not alter the image dimensions, though clipping may occur. Setting this to "resize" enables on-the-fly resizing of large content. In this mode, the height and width of large, resizable content will be adjusted so that it may still be viewed in its entirety while maintaining its original aspect ratio. The "drag" mode will display an oversized image at its original resolution, but will allow the user to drag it within the view to see portions that may be clipped.
ru: Способы обработки изображений, которые больше окна просмотра.<ul><li>Опция "none" - не изменяет размер изображения, что повлечёт его обрезание.</li><li>Опция "resize" - налету изменяет размер большого изображения сохраняя соотношение размеров сторон.</li><li>Опция "drag" - отображает изображение в его исходном разрешении, но позволяет пользователю передвигать изображение в окне просмотра путём перетаскивания мышью.</li></ul>

en: Enable for all image links
ru: Включить для всех ссылок на изображения

en: Enable this option to automatically add the <code>rel="shadowbox"</code> attribute to all links pointing to an image file.
ru: Включите эту опцию для автоматического добавления атрибута <code>rel="shadowbox"</code> для всех ссылок указывающих на файл изображения.

en: In order for the Shadowbox module to work correctly, the Shadowbox 2.0 Full distribution must exists at <code>%path</code>.
ru: Для того чтобы модуль Shadowbox работал правильно, необходимо наличие дистрибутива "Shadowbox 2.0 Full" в папке <code>%path</code>.

en: The <code>%path</code> path exists but it appears that the directory structure underneath is incorrect. Please check that <code>%shadowbox</code> and <code>%jquery</code> exist.
ru: Каталог <code>%path</code> существует, но имеет неправильную структуру. Пожалуйста проверьте наличие в нем <code>%shadowbox</code> и <code>%jquery</code>.

en: Group images as a shadowbox gallery
ru: Группировать изображения в shadowbox галлерею

en: Enable this options to open all images in a shadowbox gallery rather than individually. <strong>Warning:</strong> If enabled, this overrides the gallery settings for node display setting and views format setting.
ru: Разрешить этот вариант, чтобы открыть все изображения в галерее shadowbox, а не по отдельности.  <strong>Внимание: </strong> если включена эта опция, она переопределит настройки показа материалов и формат представлений.

en: Allows content to be displayed in a JavaScript modal media viewer application.
ru: Разрешить отображение контента в Javascript приложении для просмотра медиа.

en: Shadowbox location
ru: Расположение Shadowbox

en: Enter the location of the !download. It is recommended to use e.g. sites/all/plugins/shadowbox.
ru: Введите местоположение !download. Рекомендуется использовать sites/all/plugins/shadowbox.

en: Enable on every page except the listed pages.
ru: Включить на всех страницах, кроме перечисленных.

en: Enable on only the listed pages.
ru: Включить только на перечисленных страницах.

en: Enable if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ru: Включить если следующий PHP-код возвращает <code>TRUE</code> (PHP-режим, только для экспертов).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page. If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between php tags. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ru: Введите адреса страниц в виде путей Drupal (по одному на строку). Символ '*' заменяет любые последовательности символов. Например, для страницы блогов введите %blog, а для персонального блога - %blog-wildcard. %front - главная страница. Можно ввести PHP-код (между тегами php), выбрав соответствующий режим. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может нарушить работу вашего сайта.

en: Shadowbox options
ru: Опции Shadowbox

en: Configure the Shadowbox automatic image handling settings.
ru: Настройка Shadowbox автоматической обработки изображений.
