Signup (6.x-1.0-rc4) - en to sv translation catalogue (372 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: enabled
sv: aktiverad

en: Administer
sv: Administrera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Closed
sv: Stängd

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: closed
sv: stängd

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Access control
sv: Behörighet

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: view
sv: visa

en: register
sv: registrera

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Add
sv: Lägg till

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: <none>
sv: <ingen>

en: Total
sv: Totalt

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Email
sv: E-post

en: Node
sv: Nod

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: From
sv: Från

en: Filter
sv: Filtrera

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Medium
sv: Mellan

en: login
sv: logga in

en: Phone
sv: Telefon

en: Send
sv: Skicka

en: Start
sv: Från

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: No users selected.
sv: Inga användare valda.

en: Limit
sv: Begränsning

en: Send yourself a copy.
sv: Skicka en kopia till dig själv.

en: Confirmation email
sv: E-postmeddelande för bekräftelse

en: open
sv: pågående

en: Signup schedule
sv: Schema för anmälan

en: signup
sv: anmälan

en: Replacement tokens
sv: Ersättningstecken

en: <None>
sv: <Ingen>

en: Contributed modules
sv: Bidragna moduler

en: The e-mail address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Sign up
sv: Anmäl

en: Current signups
sv: Nuvarande anmälningar

en: View signup schedule
sv: Visa schema för anmälan

en: To use signup, you must enable which content types should allow signups in administer->settings->content types, and you must also grant the %sign_up_for_content permission to any user role that should be able to sign up in administer->access control. Each signup-enabled node will now have a place for users to sign up.
sv: För att använda anmälan måste du aktivera vilka innehållstyper som skall tillåta anmälan under Administrera ->Inställningar->Innehållstyper, och du måste också ge behörigheten %sign_up_for_content permission för användarroller som skall kunna anmäla sig under Administrera->Användare->Behörigheter. Varje anmälningsaktiverad nod kommer nu att ha en plats för användare att anmäla sig.

en: There are two ways for a user to have administrative access to the signup information about a given node: either the user has the %administer_signups_for_own_content permission and they are viewing a node they created, or the user has the global %administer_all_signups permission. Administrative access allows a user to view all the users who have signed up for the node, along with whatever information they included when they signed up.  Signup administrators can also cancel other user's signups for the node, and can close signups on the node entirely (meaning no one else is allowed to sign up).
sv: Det finns två sätt för en användare att ha administrationsåtkomst för anmälningsinformationen för en given nod: antingen har användaren behörigheten %administer_signups_for_own_content och de visar en nod som de har skapat, eller så har användaren den globala behörigheten %administer_all_signups. Administrativ åtkomst låter användare visa alla användare som har anmält sig för noden, tillsammans med den information de inkluderade när de anmälde sig. Anmälningsadministratörer kan också avboka andra användares anmälningar för noden, och helt och hållet stänga anmälningar för noden (med det menas att inga andra tillåts att anmäla sig).

en: Default settings for notification email address, reminder emails and confirmation emails are located in administer->settings->signup. These will be the default values used for a signup node unless otherwise specified (to configure these options per node, visit 'edit' for that node and make the adjustments in the 'Sign up settings' section).
sv: Förvalda inställningar för e-postadress vid meddelande, e-post för påminnelse och bekräftelse finns under Administrera->Inställningar->Anmälan. Detta kommer att vara det förvalda värdet som används för en anmälningsnod om inget annat anges (för att konfigurera dessa alternativ, besök "redigera" för den noden och gör ändringarna i avsnittet "Inställningar för anmälan").

en: Signups can be manually closed for any node at the %signup_overview page, or on the 'signups' tab on each node.
sv: Anmälningar kan stängas manuellt för en nod på sidan %signup_overview, eller på fliken "anmälningar" för varje nod.

en: Signup overview
sv: Översikt över anmälda

en: The user signup form is fully themable -- form fields may be added or deleted. For more details see the instructions in signup.theme, where a sample user form is included.
sv: Formuläret för användares anmälan är helt och hållet anpassningsbar för tema -- formulärfält kan läggas till och raderas. För mer detaljer, se instruktioner i signup.theme, där ett exempel på användarformulär är inkluderat.

en: Configure settings for signups.
sv: Konfigurera inställningar för anmälan.

en: Signup
sv: Anmälan

en: Signup settings
sv: Inställningar för anmälan

en: View all signup-enabled posts, and open or close signups on them.
sv: Visa alla, möjliga anmälningsaktiverade inlägg, och öppna eller stäng anmälan för dem.

en: Signup administration
sv: Administration för anmälan

en: Signups
sv: Anmälningar

en: Signup information
sv: Information om anmälan

en: administer all signups
sv: administrera alla anmälningar

en: Disabled, but save existing signup information
sv: Inaktiverad, men spara existerande anmälningsinformation

en: Disabled, and remove all signup information
sv: Inaktiverad, och ta bort all anmälningsinformation

en: This can not be undone, use with extreme caution!
sv: Detta kan inte ångras, använd med stor tillförsikt!

en: !users signed up
sv: !users har anmält sig

en: !count anonymous
sv: !count gäster

en: Sign up for @title
sv: Anmäl till @title

en: Cancel signup
sv: Avboka anmälan

en: Filter by signup status
sv: Filtrera efter anmälningsstatus

en: Signup to !title cancelled.
sv: Anmälan till !title avbokad.

en: Signups closed for %title.
sv: Anmälan stängd för %title.

en: Signups reopened for %title.
sv: Anmälan åter öppnad för %title.

en: Close x hours before
sv: Stäng x timmar innan

en: The number of hours before the event which signups will no longer be allowed. Use negative numbers to close signups after the event start (example: -12).
sv: Antalet timmar innan en händelse när anmälan inte längre kommer att vara tillåten. Använd negativa nummer för att stänga anmälan efter händelsen startat (exempel: -12).

en: Default signup information
sv: Förvald information för anmälan

en: New signup-enabled nodes will start with these settings.
sv: Nya anmälningsaktiverade noder kommer att starta med dessa inställningar.

en: Anonymous user %email is already signed up for %title
sv: Gäst %email är redan anmäld till %title

en: User !user is already signed up for %title
sv: Användare !user är redan anmäld till %title

en: [Untimed]
sv: [Ej tidsangiven]

en: The following information was submitted as a signup for !title
sv: Följande information skickades med som anmälan för !title

en: Date/Time: !time
sv: Datum/Tid: !time

en: Signup to !title confirmed.
sv: Anmälan till !title bekräftad.

en: Signups for @user
sv: Anmälningar för @user

en: Invalid email address entered for signup.
sv: Ogiltig e-postadress angiven för anmälan.

en: The email address entered belongs to a registered user.
sv: E-postadressen som angavs hör till en registrerad användare.

en: Send signups to
sv: Skicka anmälningar till

en: Email address where notification of new signups will be sent. Leave blank for no notifications.
sv: E-postadress som meddelande om nya anmälningar kommer att skickas till. Lämna blankt för inga meddelanden.

en: Send confirmation
sv: Skicka bekräftelse

en: Send reminder
sv: Skicka påminnelse

en: Reminder email
sv: E-postmeddelande för påminnelse

en: SIGNUP INFORMATION
sv: INFORMATION FÖR ANMÄLAN

en: Your signup information
sv: Din anmälningsinformation

en: 1 individual | @count individuals
sv[0]: 1 person
sv[1]: @count personer

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: sign up for content
sv: anmäl till innehåll

en: view all signups
sv: visa alla anmälningar

en: administer signups for own content
sv: administrera anmälningar för eget innehåll

en: The old %signup_user_view setting was enabled on your site, so the %view_all_signups permission has been added to the %authenticated_user role. Please consider customizing what roles have this permission on the !access_control page.
sv: Den gamla inställningen %signup_user_view var aktiverad på din webbplats, så behörigheten %view_all_signups har lagts till rollen %authenticated_user. Var vänlig överväg att anpassa vilka roller som skall ha denna behörighet på sidan !access_control.

en: Users can view signups
sv: Användare kan visa anmälda

en: The %signup_user_view setting has been removed.
sv: Inställningen %signup_user_view har tagits bort.

en: Allow users to sign up for content (especially events).
sv: Låter användare anmäla sig till innehåll (framförallt händelser).

en: Signup status
sv: Anmälningsstatus

en: Signup summary
sv: Anmälningsöversikt

en: Signup details
sv: Detaljer för anmälan

en: Closed (limit reached)
sv: Stängd (gräns nådd)

en: Signup time
sv: Anmälningstid

en: !node_type reminder: !title
sv: påminnelse om !node_type : !title

en: Reminder for %title sent to %user_mail.
sv: Påminnelse om %title skickat till %user_mail.

en: Signups closed for %title by cron.
sv: Anmälan stängd för %title genom schemalagda aktiviteter.

en: Signup allows users to sign up (in other words, register) for content of any type. The most common use is for events, where users indicate they are planning to attend. This module includes options for sending a notification email to a selected email address upon a new user signup (good for notifying event coordinators, etc.) and a confirmation email to users who sign up. Each of these options are controlled per node. When used on event nodes (with <a href="@event_url">event.module</a> installed) or nodes that have a date field (with <a href="@date_url">date.module</a>) and regular cron runs, it can also send out reminder emails to all signups a configurable number of days before the start of the event (also controlled per node) and to automatically close signups 1 hour before their start (general setting). Settings exist for resticting signups to selected roles and content types.
sv: Anmälan låter användare anmäla sig (med andra ord, registrera) för innehåll av vilken typ som helst. Det mest förekommande är händelser, där användare visar att de planerar att deltaga. Denna modul inkluderar alternativ för att skicka ett meddelande via e-post till en vald e-postadress när nya användare anmält sig (bra för att meddela händelsens ansvariga till exempel) och ett konfirmationsmeddelande via e-post till användare som anmält sig. Var och en av dessa alternativ kontrolleras för varje nod. När de används för noder av typen händelse (med <a href="@event_url">modulen Event</a> installerad) eller noder som har ett datumfält (med <a href="@date_url">modulen Date</a>) och att schemalagda aktiviteter körs regelbundet, kan det också skicka ut en påminnelse via e-post till alla anmälda ett konfigurerbart antal dagar innan händelsen inträffar (också kontrollerad per nod) och också automatiskt stänga anmälningar 1 timme innan dess start (generell inställning). Det finns inställningar för att begränsa anmälningar till valda roller och innehållstyper.

en: This page allows you to send an email message to every user who signed up for this %node_type.
sv: Denna sida låter dig skicka ett e-postmeddelande till varje användare som anmält sig till denna %node_type.

en: Signup broadcast
sv: Utskick till anmälda

en: Signup options
sv: Alternativ för anmälan

en: Allowed (off by default)
sv: Tillåten (av som standard)

en: Enabled (on by default)
sv: Aktiverad (på som standard)

en: If %disabled is selected, signups will not be possible for this content type. If %allowed_off is selected, signups will be off by default, but users with the %admin_all_signups permission will be able to allow signups for specific posts of this content type. If %enabled_on is selected, users will be allowed to signup for this content type unless an administrator disbles signups on specific posts.
sv: Om %disabled är vald kommer inte anmälan att vara möjlig för denna innehållstyp. Om %allowed_off är vald kommer anmälan att vara avslagen som standard, men användare med behörigheten %admin_all_signups kommer att kunna tillåta anmälning för specifika inlägg för denna innehållstyp. Om %enabled_on är vald kommer användare att tillåtas anmäla sig för denna innehållstyp såvida inte en administratör avaktiverar anmälan på specifika inlägg.

en: User !user does not have permission to sign up.
sv: Användare !user har inte behörighet att anmäla sig.

en: %node_type start time is already past the signup close-in-advance time, signups now closed.
sv: Starttiden för %node_type är redan efter tiden för anmälningstidens slut, anmälan är nu stängd.

en: Signups closed for this %node_type
sv: Anmälan stängd för denna %node_type

en: Please !login to sign up for this %node_type.
sv: Var vänlig !login för att anmäla dig till denna %node_type.

en: Please !login or !register to sign up for this %node_type.
sv: Var vänlig !login eller !register för att anmäla dig till denna %node_type.

en: Sign up another user
sv: Anmäl en annan användare

en: An e-mail address is required for users who are not registered at this site. If you are a registered user at this site, please !login to sign up for this %node_type.
sv: En e-postadress krävs för användare som inte är registrerade på denna webbplats. Om du är en registrerad användare på denna webbplats, var vänlig !login för att anmäla dig till denna %node_type.

en: View signups
sv: Visa anmälda

en: Send an email message to all users who signed up.
sv: Skicka ett e-postmeddelande till alla användare som anmält sig.

en: No content is currently !status for signups.
sv: Inget innehåll är för närvarande !status för anmälan.

en: Format string for displaying signup-related dates
sv: Strängformat för att visa anmälningsrelaterade datum

en: Whenever this module needs to print a date (both in the administrative interface, and in the various e-mail messages it can send), this setting controls which date format string to use. The format strings are defined at the <a href="!settings_url">Date and time settings page</a>.
sv: När denna modul behöver skriva ut ett datum (både i det administrativa gränssnittet, och i olika e-postmeddelanden som kan skickas) kan denna inställning kontrollera vilken sträng för datumformat som skall användas. Strängformatet är definierad på sidan <a href="!settings_url">Inställning för datum och tid</a>.

en: Do not display signup form
sv: Visa inte anmälningsformulär

en: Default fieldset behavior for per-node signup form
sv: Förvald fältuppsättnings uppträdande för varje nods anmälningsformulär

en: Embed a view
sv: Bädda in en vy

en: If you choose to embed a view, you will be able to select which view you want to use below. The view you select will have a single argument passed in, the node id (nid) of the signup-enabled node being viewed. You can also use views to display this listing on its own tab or in a block if you disable this setting.
sv: Om du väljer att bädda in en vy, kommer du att kunna välja vilken vy du vill använda nedan. Den vy du väljer kommer att ha ett enda argument vidarebefordrat i, ID för noden (nid) för anmälningsaktiverad nod som visas. Du kan också använda Vyer för att visa denna lista på sin egen flik eller i ett block om du inaktiverar denna inställning.

en: If you enable the !views_url, you will be able to embed a view directly onto the page for this listing.
sv: Om du aktiverar !views_url kommer du att kunna bädda in en vy direkt på sidan för denna listning.

en: Views module
sv: Modulen Views

en: Do not display a listing at all
sv: Visa inte en lista över huvud taget

en: How to display the list of signed-up users
sv: Hur visningen skall listas för anmälda användare

en: View to embed for the signup user list
sv: Vy att bädda in för listan över anmälda användare

en: Signup confirmation for !node_type: !title
sv: Bekräftelse på anmälan för !node_type: !title

en: New !node_type Signup
sv: Ny anmälan för !node_typ

en: Username: !name
sv: Användarnamn: !name

en: Profile page: !url
sv: Profilsida: !url

en: E-mail: !email
sv: E-post: !email

en: No users have signed up for this %node_type.
sv: Inga användare har anmält sig för denna %node_type.

en: Cancel signups
sv: Avboka anmälningar

en: Anonymous signup: %anon_mail
sv: Gäst anmäld: %anon_mail

en: Are you sure you want to cancel signups for these users?
sv: Är du säker på att du vill avboka anmälan för dessa användare?

en: Keep signups
sv: Behåll anmälningar

en: Signups opened for !title.
sv: Anmälan öppnad för !title.

en: Signups closed for !title.
sv: Anmälan stängd för !title.

en: Signup limit reached for !title, signups closed.
sv: Begränsning av anmälan nådd för !title, anmälning stängd.

en: Signup limit reached.
sv: Begränsning av anmälan nådd.

en: Signup limit increased for !title, signups re-opened.
sv: Begränsning av anmälan ökad för !title, anmälning är åter öppnad.

en: Total signups for !title now below limit, signups re-opened.
sv: Totalt antal anmälningar för !title är nu nedanför gränsen, anmälning är åter öppnad.

en: Signup limit updated for !title.
sv: Begränsning av anmälan uppdaterad för !title.

en: Signup limit removed for !title, signups now open.
sv: Begränsning av anmälan borttagen för !title, anmälan är nu öppen.

en: Signup limit removed for !title.
sv: Begränsning av anmälan borttagen för !title.

en: The email address entered has already been used to sign up for this %node_type.
sv: E-postadressen som angavs har redan använts för att anmäla sig för denna %node_type.

en: Email sent to user upon signup. !token_description
sv: E-postmeddelande skickat till användare efter anmälan. !token_description

en: day(s) before this %node_type
sv: dag(ar) innan denna %node_type

en: day(s) before start time
sv: dag(ar) innan starttid

en: Email sent to user as a reminder before the %node_type starts. !token_description
sv: E-postmeddelande skickat till användare som en påminnelse innan %node_type startar. !token_description

en: Email sent to user as a reminder before the start time. !token_description
sv: E-postmeddelande skickat till användare som en påminnelse innan starttiden. !token_description

en: Signup limit
sv: Gräns för anmälan

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed. If set to 0, there is no limit.
sv: Maximalt antal användare som kan anmäla sig innan anmälan stängs automatiskt. Om detta är satt till 0 finns det ingen gräns.

en: No users have signup up for this %node_type.
sv: Inga användare har anmält sig för denna %node_type.

en: Supported string substitutions: %tokens, and any tokens in the %replacement_tokens list.
sv: Stödda ersättningar av strängar: %tokens, och alla ersättningstecken i listan %replacement_tokens.

en: Supported string substitutions: %tokens.
sv: Stödda ersättningar av strängar: %tokens.

en: Message body
sv: Meddelandets brödtext

en: Body of the email message you wish to send to all users who have signed up for this %node_type. !token_description
sv: Brödtext för e-postmeddelande som du vill skicka till alla användare som har anmält sig till denna %node_type. !token_description

en: This message will be sent from: %from
sv: Detta meddelande kommer att skicka ifrån: %from

en: Broadcast email for %title sent to %email.
sv: Utskick %title skickat till %email.

en: Broadcast email copy for %title sent to %email.
sv: Kopia på utskick %title skickat till %email.

en: Sent a copy of this message to %email
sv: Skickade en kopia på detta meddelande till %email

en: Message sent to all users who have signed up
sv: Meddelande skickat till alla användare som har anmält sig

en: This is a copy of the signup broadcast you just sent.
sv: Detta är en kopia på det utskick som du just skickade.

en: Here is the original text you entered, with none of the tokens replaced:
sv: Här är den ursprungliga texten du angav, med inga av ersättningstecknen utbytta:

en: Here is how the message that was sent to each user looked, with all of the tokens replaced (using your account for the user-related tokens):
sv: Här är hur meddelandet som skickades till varje användare såg ut, med alla ersättningstecknen utbytta (genom att använda ditt konto för de användarrelaterade teckenersättningarna):

en: cancel own signups
sv: avboka egna anmälningar

en: email users signed up for own content
sv: skicka e-post till användare som anmält sig till eget innehåll

en: email all signed up users
sv: skicka e-post till alla anmälda användare

en: Added the 'cancel own signups' permission to all roles that have the 'sign up for content' permission.
sv: Lade till behörigheten "avboka egna anmälningar" till alla roller som har behörigheten  "anmäl till innehåll".

en: If you do not want your users to cancel their own signups, go to the <a href="@access_url">Access control</a> page and unset this permission.
sv: Om du inte vill att dina användare skall kunna avboka sina egna anmälningar, gå till sidan <a href="@access_url">Behörigheter</a> och kryssa bort denna behörighet.

en: Migrated signup settings per content type.
sv: Migrerade inställningar för anmälan per innehållstyp.

en: Replaced %event, %eventurl, %time, %username, %useremail, and %info tokens with %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, and %user_signup_info in the reminder and confirmation email templates.
sv: Bytte ut ersättningstecknen %event, %eventurl, %time, %username, %useremail, och %info med %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, och %user_signup_info i e-postmallarna för påminnelse och bekräftelse.

en:  to
sv:  till

en: Date field to use with signup
sv: Datumfält att använda med anmälan

en: Select the date field of this content type to use for signup time-based functionality, such as automatically closing signups when the start time has passed and sending reminder emails. Select "%none" to not use a date field for signup functionality at all.
sv: Välj datumfält för detta innehåll att använda för funktioner som är tidsbaserade anmälningar, såsom automatiskt stängning av anmälan när starttiden har passerat och skickande av e-postmeddelande för påminnelse. Välj "%none" för att inte använda ett datumfält för funktionen att anmäla över huvud taget.

en: You have enabled the %node_type content type for signups, and have added one or more date fields, but have not selected a date field for use with signup. You can modify the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a> to select a date field to use, or disable this warning by selecting %none.
sv: Du har aktiverat innehållstypen %node_type för anmälan, och har lagt till ett eller flera datumfält, men du har inte valt datumfält att använda med anmälan. Du kan modifiera inställningen %signup_date_field på sidan <a href="@type_admin_url">inställning för %node_type</a> för att välja ett datumfält att använda, eller ta bort denna varning genom att välja %none.

en: You have enabled the %node_type content type for signups but have not added a date field. You can either <a href="@type_add_field_url">add a date field</a>, or disable this warning by selecting %none for the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a>.
sv: Du har aktiverat innehållstypen %node_type för anmälan, men har inte lagt till ett eller flera datumfält. Antingen kan du <a href="@type_add_field_url">lägga till ett datumfält</a>, eller ta bort denna varning genom att välja %none för inställningen %signup_date_field på sidan <a href="@type_admin_url">inställning för %node_type</a>.

en: <Not specified>
sv: <Ej specificerat>

en: Signup form
sv: Anmälningsformulär

en: Signup form.
sv: Anmälningsformulär.

en: Email address of a user (authenticated or anonymous) who signed up.
sv: E-postadress för en användare (inloggad eller gäst) som anmälde sig.

en: WARNING: only expose this data in a view that is restricted to users whom you can trust with such sensitive information.
sv: VARNING: visa enbart dessa data i en vy som begränsas till användare som du kan lita på med sådan känslig information.

en: Time when user signed up.
sv: Tid då en användare anmälde sig.

en: Enter the additional field name (from signup.theme) in the Option column.
sv: Ange ytterligare fältnamn (från signup.theme) in kolumnen Alternativ.

en: Authenticated
sv: Inloggad

en: Filter on if a user who signed up is anonymous, or an authenticated user on the site.
sv: Filtrera på om en användare som anmälde sig är en gäst eller en verifierad användare på denna webbplats.

en: This allows you to filter by whether or not the node was signed up by the logged in user of the view.
sv: Detta låter dig filtrera på huruvida den inloggade användaren för vyn var anmäld till noden.

en: Are signups open or closed for this node?
sv: Är anmälan öppen eller stängd för denna nod?

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
sv: Maximalt antal användare som kan anmäla sig innan anmälan automatiskt stängs (ange 0 för ingen gräns).

en: Address where notification emails are sent wenever a user signs up.
sv: Adress som e-postmeddelande skickas till när en ny användare anmäler sig.

en: Should confirmation email be sent to each user who signs up.
sv: Skall e-postmeddelande med bekräftelse skickas till varje användare som anmäler sig.

en: The body of the optional confirmation email that can be sent whenever a user signs up.
sv: Brödtexten för det valfria e-postmeddelandet med bekräftelse som kan skickas när en användare anmält sig.

en: Should a reminder email be automatically sent to all users who signed up. This will be false if either an administrator disabled the feature for a given event, or if the reminder was already sent.
sv: Skall ett e-postmeddelande som påminnelse skickas automatiskt till alla användare som har anmält sig. Detta kommer som falskt antingen en administratör inaktiverat funktionen för en given händelse, eller om påminnelsen redan har sänts.

en: How many days before an event will the reminder email be sent.
sv: Hur många dagar innan en händelse skall ett e-postmeddelande för påminnelse skickas.

en: The body of the optional reminder email that can be sent a configurable time before an event begins.
sv: Brödtexten för det valfria e-postmeddelandet för påminnelse som kan skickas en konfigurerbar tid innan en händelse börjar.

en: Sort by if signups are closed or open.
sv: Sortera på om anmälan är öppen eller stängd.

en: Filter on if signups are open or closed for each node.
sv: Filtrera på om anmälan är öppen eller stängd för varje nod.

en: Filter by the maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
sv: Filtrera på maximalt antal användare som kan anmäla sig innan anmälan stängs automatiskt (ange 0 för ingen gräns).

en: Filter on if signups are enabled or disabled.
sv: Filtrera på om anmälan är aktiverad eller inaktiverad.

en: Validate user has access to the node
sv: Bekräfta att användare har åtkomst till noden

en: Signup ID: @sid
sv: ID för anmälan: @sid

en: Node ID: @nid
sv: ID för nod: @nid

en: User ID: @uid
sv: ID för användare: @uid

en: Email address for anonymous signup: @anon_mail
sv: E-postadress för gäst som anmält sig: @anon_mail

en: Date/time when the signup was created: @signup_time
sv: Datum/tid för när anmälan skapades: @signup_time

en: Custom signup form data: %signup_form_data
sv: Anpassad data för anmälningsformulär: %signup_form_data

en: Attendance record: %attended
sv: Deltagarlista: %attended

en: Signup canceled for %node_title
sv: Anmälan avbokad för %node_titel

en: User created
sv: Användare skapade

en: Duplicate message: signups are now open on %title.
sv: Kopia på meddelande: anmälan är nu öppen på %title.

en: Duplicate message: signups are now closed on %title.
sv: Kopia på meddelande: anmälan är nu stängd på %title.

en: Signup information suppressed for odd node ID %nid.
sv: Anmälningsinformation indraget för konstigt ID på noden %nid.

en: This page allows you to sign up another user for this %node_type.
sv: Denna sida låter dig anmäla andra användare för denna %node_type.

en: Mark signup attended
sv: Markera som deltagit

en: Mark signup did not attend
sv: Markera som deltog ej

en: !user signup for '!title'
sv: !user anmälde sig till "!title"

en: Signup form or current signup information.
sv: Anmälningsformulär eller nuvarande anmälningsinformation.

en: Signup user list
sv: Lista för anmälda användare

en: List of users currently signed up.
sv: Lista på användare som har anmält sig hittills.

en: A confirmation email will be sent shortly containing further information about this %node_type.
sv: Ett e-postmeddelande för bekräftelse kommer att skickas ut inom kort som innehåller mer information om denna %node_type.

en: A reminder email will be sent !number !days before the %node_type.
sv: Ett e-postmeddelande för påminnelse kommer att skickas !number !days innan %node_type.

en: Canceled signup @signup_id.
sv: Avbokade anmälan @signup_id

en: Marked signup @signup_id attended.
sv: Markerade anmälan @signup_id attended.

en: Marked signup @signup_id did not attend.
sv: Markerade anmälan @signup_id did not attend.

en: cancel signups
sv: avboka anmälningar

en: edit own signups
sv: redigera egna anmälningar

en: Edit signup
sv: Redigera anmälan

en: Signup module per-node settings.
sv: Inställningar per nod för modulen Signup.

en: Primary key: node ID
sv: Primärnyckel: ID för noden

en: Email address to send signup notifications to.
sv: E-postadress att skicka meddelande om anmälan till.

en: Boolean indicating whether confirmation emails should be sent.
sv: Boolesk indikering huruvida e-postmeddelande om bekräftelse skall skickas.

en: Email template to send to users when they signup.
sv: E-postmall att skicka till användare när de anmäler sig.

en: Boolean indicating whether reminder emails should be sent. This is set to 0 once the reminders are sent.
sv: Boolesk indikering huruvida e-post om påminnelse skall skickas. Detta är satt till 0 när påminnelserna är sända.

en: Number of days before the start of a time-based node when the reminder emails should be sent.
sv: Antal dagar innan starten för en tidsbaserad nod när e-postmeddelandet för påminnelse skall skickas.

en: Email template to send to users to remind them about a signup.
sv: E-postmall att skicka till användare för att påminna dem om en anmälan.

en: Number of hours before the start of a time-based node when signups should automatically be closed. This column is not currently used and the behavior is controlled by a site-wide setting.  See http://drupal.org/node/290249 for more information.
sv: Antal timmar innan starten för en tidsbaserad nod när anmälan automatiskt skall stängas. Denna kolumn används för närvarande inte och uppförandet kontrolleras av en generell inställning för webbplatsen. Se http://drupal.org/node/290249 för mer information.

en: Maximum number of users who can signup before signups are closed. If set to 0, there is no limit.
sv: Maximalt antal användare som kan anmäla sig innan anmälan är stängd. Om satt till 0, finns det ingen gräns.

en: Boolean indicating if signups are open (1) or closed (0) for the given node
sv: Boolesk indikering på om anmälan är öppen (1) eller stängd (0) för den givna noden

en: Records information for each user who signs up for a node.
sv: Lista på information för varje användare som anmält sig för en nod.

en: Primary key: signup ID
sv: Primärnyckel: ID för anmälan

en: Key: the user ID of the user who signed up.
sv: Nyckel: ID för användaren som anmälde sig.

en: Key: the node ID of the node the user signed up for.
sv: Nyckel: ID för noden som användaren anmälde sig till.

en: The email address for an anonymous user who signed up, or an empty string for authenticated users.
sv: E-postadressen för en gäst som anmälde sig, eller en tom sträng för verifierade användare.

en: Integer timestamp of when the user signed up for the node.
sv: Tidsstämpel av typen Integer för när användaren anmälde sig till noden.

en: Serialized string of additional signup form values.  See theme_signup_user_form() from theme/signup.theme for more information.
sv: Seriell sträng av ytterligare formulärvärden. Se theme_signup_user_form() från theme/signup.theme för mer information.

en: Did this user actually attend the node they signed up for?
sv: Deltog verkligen denna användare till noden de anmält sig till?

en: Removed the deprecated %old_view_name and %old_view_type variables. If you were using embedding a view on signup-enabled nodes, please visit the <a href="@signup_settings_url">Signup configuration page</a> and select a new value for the %setting_name setting (which is located under the Advanced settings).
sv: Tog bort de ogillade variablerna %old_view_name och %old_view_type. Om du använde en inbäddad vy på anmälningsaktiverade noder, var vänlig gå till <a href="@signup_settings_url">Inställningssidan för anmälan</a> och välj ett nytt värde för inställningen %setting_name (som finns under Utökade inställningar).

en: Display signup information on user profile pages
sv: Visa anmälningsinformation på användares profilsidor

en: Location of the signup form
sv: Placering av anmälningsformuläret

en: Included on each node
sv: Inkluderad på varje nod

en: Under the %signups tab
sv: Under fliken %signups

en: On every signup-enabled node, users with permission to
     sign up can be presented with a form. This setting controls where this form should be displayed: either directly on the node itself, on a separate tab, or not at all.
sv: För varje anmälningsaktiverad nod där användare med behörighet att anmäla sig kan visas ett formulär. Denna inställning kontrollerar var detta formulär skall visas: antingen direkt på noden, på en separat flik, eller inte alls.

en: If the signup form is included on each node, the signup form will be encapsulated in a collapsible fieldset. This setting controls if that fieldset is expanded or collapsed by default.
sv: Om anmälningsformuläret är inkluderat på varje nod så kommer anmälningsformuläret att innefattas i ett hopfällbart gruppfält. Denna inställning styr om detta gruppfält är utfällt eller hopfällt som standard.

en: Use the signup-provided listing on each node
sv: Använd den tillhandahållna listan för anmälan på varje nod

en: Use the signup-provided listing under the %signups tab
sv: Använd den tillhandahålla listan för anmälan under fliken %signups

en: Embed a view on each node
sv: Bädda in en vy på varje nod

en: Embed a view under the %signups tab
sv: Bädda in en vy under fliken %signups

en: Users with the %view_signups permission can be presented with a list of all users who have signed up. This setting controls if, how, and where that list should be generated. !views_help_text
sv: Användare med behörigheten %view_signups kan erbjudas en lista över alla användare som har anmält sig. Denna inställning styr om, hur och var denna lista skall genereras. !views_help_text

en: Use the signup-provided listing
sv: Använd den tillhandahålla listan för anmälan

en: How to display the administrative list of signed-up users
sv: Hur den administrativa listan över anmälda användare skall visas

en: Users with permission to administer signups for a given node will see a list of users  of all users who have signed up. This setting controls if and how that list should be generated. !views_help_text
sv: Användare med behörigheten att administrera anmälan för en given nod kommer att få se en lista av användare som har anmält sig. Denna inställning styr om och hur denna lista skall genereras. !views_help_text

en: If the signup user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
sv: Om listan över anmälda användare genereras av en inbäddad vy så kommer detta välja vilken vy som skall användas. Vyns namn, beskrivning och visning(ar) som den definierar visas.

en: View to embed for the signup administrative list
sv: Vy att bädda in för anmälans administreringslista

en: If the administer signups user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
sv: Om administreringslistan över anmälda användare genereras av en inbäddad vy så kommer detta välja vilken vy som skall användas. Vyns namn, beskrivning och visning(ar) som den definierar visas.

en: %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "cancel own signups" permission)
sv: %cancel_signup_url (åtkomst till denna länk nekas för användare utan behörigheten "avboka egna anmälningar")

en: Message sent to selected users who have signed up
sv: Meddelande sänt till valda användare som har anmält sig

en: View full signup schedule
sv: Visa fullständigt schema för anmälan

en: Attendance
sv: Deltagande

en: Mark as attended
sv: Markera som deltagit

en: Mark as did not attend
sv: Markera som deltog ej

en: You do not have permission to cancel signups.
sv: Du har inte behörighet att avboka anmälningar.

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission), and any tokens in the %replacement_tokens list.
sv: Stödda strängersättningar: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (ytterligare information från anmälningsformuläret), %cancel_signup_url (åtkomst till denna länk nekas för användare utan behörigheten "%cancel_own_signups"), och alla ersättningstecken i listan %replacement_tokens.

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), and %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission).
sv: Stödda strängersättningar: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (ytterligare information från anmälningsformuläret), och %cancel_signup_url (åtkomst till denna länk nekas för användare utan behörigheten "%cancel_own_signups").

en: Invalid link to cancel a signup.
sv: Ogiltig länk för att avboka en anmälan.

en: Are you sure you want to cancel the signup to %node_title?
sv: Är du säker på att du vill avboka anmälan till %node_title?

en: Keep signup
sv: Behåll anmälan

en: Information for !user's signup to !node
sv: Anmälningsinformation för !user till !node

en: - Not recorded -
sv: - Ej registrerat -

en: Signup information updated.
sv: Information om anmälan uppdaterad.

en: User %user_name does not exist.
sv: Användare %user_name existerar inte.

en: Invalid e-mail address
sv: Ogiltig e-postadress

en: Updated the e-mail address in your profile to %new_address.
sv: Uppdaterade e-postadressen i din profil till %new_address.

en: Signup confirm e-mail
sv: E-post för bekräftelse av anmälan

en: Adds a field to the signup form to confirm the user's e-mail address.
sv: Lägger till ett fält till anmälningsformuläret att bekräfta användarens e-postadress.

en: Did not attend
sv: Deltog inte

en: Attended
sv: Deltog

en: Status: Open/Closed
sv: Status: Öppen/Stängd

en: Signup Limit
sv: Begränsning av anmälan

en: Notification: Email Address
sv: Meddelande: E-postadress

en: Send Confirmation
sv: Skicka bekräftelse

en: Filter on if signup confirmation is enabled or disabled.
sv: Filtrera på om bekräftelse på anmälan är aktiverad eller inaktiverad.

en: Confirmation: Message
sv: Bekräftelse: Meddelande

en: Send Reminder
sv: Skicka påminnelse

en: Filter on if a signup reminder email will be sent.
sv: Filtrera på om ett e-postmeddelande för påminnelse skall skickas.

en: Reminder: Days Before Event for Email
sv: Påminnelse: Dagar innan händelse för e-post

en: Reminder: Message
sv: Påminnelse: Meddelande

en: Enabled/Disabled
sv: Aktiverad/Inaktiverad

en: Node: Signup link
sv: Nod: Länk för anmälan

en: Link to one of the signup-related tabs on each node.
sv: Länka till en av de anmälningsrelaterade flikarna på varje nod.

en: A signup represents a relationship between a user and a node.
sv: En anmälan representerar ett släktskap mellan en användare och en nod.

en: The node a user signed up to.
sv: Noden som en användare anmälde sig till.

en: Signup node
sv: Nod för anmälan

en: The user who signed up.
sv: Användaren som anmälde sig.

en: Signup user
sv: Anmäl användare

en: User available signups
sv: Tillgängliga anmälningar för användare

en: Displays nodes the given user has not signed up for. Note that this argument will not work properly if you add the %signup_user relationship to the view.
sv: Visa noder som den givna användare inte har anmält sig till. Observera att detta argument inte kommer att fungera korrekt om du lägger till släktskapet %signup_user till vyn.

en: Signup: User
sv: Anmäl: Användare

en: User: Email Address
sv: Användare: E-postadress

en: User: Signup Time
sv: Användare: Tid för anmälan

en: Time when the user signed up.
sv: Tid när användaren anmälde sig.

en: Sort by time of sign up.
sv: Sortera på tid för anmälan.

en: User: Attended
sv: Användare: Deltog

en: Did the user attend or not?
sv: Deltog användaren eller ej?

en: Filter on users who attended or not.
sv: Filtrera på användare som deltog eller inte.

en: Sort by if the user attended or not.
sv: Sortera på om om användaren deltog eller inte.

en: User: Additional Signup Info
sv: Användare: Ytterligare anmälningsinfo

en: User: Anonymous/Authenticated
sv: Användare: Gäst/Inloggad

en: User: Current User
sv: Användare: Nuvarande användare

en: User: Edit signup link
sv: Användare: Redigera länk för anmälan

en: Link to edit this particular signup.
sv: Länk för att redigera just denna anmälan.

en: View per-user signup lists
sv: Visa listor för anmälningar per användare

en: Access will be granted to users viewing their own signup list or with the 'view all signups' permission.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som visar sin egen anmälningslista eller med behörigheten "visa alla anmälningar".

en: Per-node signup administration interface with checkboxes for bulk operations.
sv: Gränssnitt för administration med kryssrutor och massuppdateringar av anmälan per nod.

en: Administrative list of all users signed up for a given node.
sv: Administrativ lista över alla användare som är anmälda till en given nod.

en: Signup tab to link to
sv: Flik för anmälan att länka till

en: Signup current user form
sv: Formulär för anmälan av nuvarande användare

en: Administer signups
sv: Administrera anmälda

en: Form to sign up other users
sv: Formulär för att anmäla andra användare

en: Signup broadcast form
sv: Utskicksformulär

en: Set view as return destination
sv: Ange vy som returnerande destination

en: After submitting a form, do you want to be redirected back to this view, or stay at the other page?
sv: Efter att ha skickat ett formulär, vill du bli vidarebefordad till denna vy, eller stanna på samma sida?

en: signup form
sv: formulär för anmälan

en: signup list
sv: lista på anmälda

en: administer signups
sv: administrera anmälda

en: signup other users
sv: anmäl andra användare

en: signup broadcast
sv: utskick

en:  Field Name
sv:  Fältnamn

en: If you want to display a single field from the signup form (see theme/signup_form.inc), enter its name here. Otherwise, all fields will be displayed.
sv: Om du vill visa ett enstaka fält från anmälningsformuläret (se theme/signup_form.inc), ange dess namn här. Annars kommer alla fält att visas.

en: View signup user list
sv: Visa lista på anmälda användare

en: Signup user argument
sv: Argument för användares anmälan

en: You must select which argument to this view represents the user who signed up.
sv: Du måste välja vilket argument till denna vy som representerar användaren som anmälde sig.

en: Signups enabled (either open or closed)
sv: Anmälan aktiverad (antingen öppen eller stängd)

en: Signups open
sv: Anmälan öppen

en: Signups closed
sv: Anmälan stängd

en: Signups disabled
sv: Anmälan inaktiverad

en: Validate if the current node is signup-enabled and if signups are open or closed
sv: Bekräfta om den nuvarande noden är anmälningsaktiverad och om anmälan är öppen eller stängd.
