Signup (6.x-1.0) - en to da translation catalogue (381 entries)

en: Title
da: Titel

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: Administer
da: Administration

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: Closed
da: Lukket

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: closed
da: lukket

en: disabled
da: deaktiveret

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: view
da: vis

en: register
da: registrér

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Add
da: Tilføj

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: User
da: Bruger

en: action
da: handling

en: Email
da: E-mail

en: Node
da: Indholdselement

en: Expanded
da: Udvidet

en: All
da: Alle

en: From
da: Fra

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: login
da: log ind

en: Phone
da: Telefon

en: Anonymous
da: Anonym

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Limit
da: Grænse

en: Send yourself a copy.
da: Send en kopi til dig selv.

en: Confirmation email
da: Bekræftelses-mail

en: open
da: åben

en: Signup schedule
da: Planlægning af tilmelding

en: signup
da: tilmeld

en: Replacement tokens
da: Erstatningssymboler

en: Contributed modules
da: Tredjepartsmoduler

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: Sign up
da: Tilmeld

en: Current signups
da: Nuværende tilmeldinger

en: View signup schedule
da: Vis tilmeldingsplan

en: To use signup, you must enable which content types should allow signups in administer->settings->content types, and you must also grant the %sign_up_for_content permission to any user role that should be able to sign up in administer->access control. Each signup-enabled node will now have a place for users to sign up.
da: For at bruge signup skal du aktivere de indholdstyper som skal kunne modtage tilmeldinger. Du skal også give tilladelsen %sign_up_for_content til de roller som skal kunne tilmelde sig. Alle de valgte indholdselementer har nu et sted hvor brugerne kan tilmelde sig.

en: There are two ways for a user to have administrative access to the signup information about a given node: either the user has the %administer_signups_for_own_content permission and they are viewing a node they created, or the user has the global %administer_all_signups permission. Administrative access allows a user to view all the users who have signed up for the node, along with whatever information they included when they signed up.  Signup administrators can also cancel other user's signups for the node, and can close signups on the node entirely (meaning no one else is allowed to sign up).
da: Der er to måder en bruger kan have administrativ adgang til tilmeldingsinformation vedrørende en bestemt side: Enten har brugeren %administer_signups_for_own_content rettigheder og de kan se et indholdselement de selv har oprettet, eller brugeren har den globale %administer_all_signups rettighed. Administrativ adgang tillader en bruger at se alle de brugere som har tilmeldt sig dette indholdselement, sammen med den information de har inkluderet da de tilmeldte sig. Tilmeldings-administratorer kan også slette andre brugeres tilmelding til siden og kan lukke tilmeldingen til siden (hvilket betyder at andre ikke kan tilmelde sig).

en: Default settings for notification email address, reminder emails and confirmation emails are located in administer->settings->signup. These will be the default values used for a signup node unless otherwise specified (to configure these options per node, visit 'edit' for that node and make the adjustments in the 'Sign up settings' section).
da: Standardindstillinger for e-mail-adresse til meddelelser, påmindelses-mails og bekræftigelses-mail er lokaliseret under administrer->indstillinger->tilmelding. Disse vil være standardværdier for en side med tilmelding med mindre andet specificeres (for disse indstillinger, gå til 'rediger' for denne side og lav tilrettelser i 'Indstilinger for Tilmelding' sektionen).

en: Signups can be manually closed for any node at the %signup_overview page, or on the 'signups' tab on each node.
da: Tilmeldinger kan lukkes manuelt for alle indholdselementer på %signup_overview-siden, eller på 'tilmelding'-fanen på hvert indholdselement.

en: Signup overview
da: Tilmeldingsoversigt

en: The user signup form is fully themable -- form fields may be added or deleted. For more details see the instructions in signup.theme, where a sample user form is included.
da: Tilmeldingsformularen kan themes - formularfelter kan tilføjes eller slettes. For flere detaljer se instruktionen i signup.theme, hvor en eksempel bruger-formular er inkluderet.

en: Configure settings for signups.
da: Tilpas indstillinger for tilmeldinger.

en: Signup
da: Tilmelding

en: Signup settings
da: Indstillinger for tilmelding

en: View all signup-enabled posts, and open or close signups on them.
da: Se alle sider hvor tilmelding er aktiveret, og åben eller luk for tilmelding på dem.

en: Signup administration
da: Administration af tilmeldinger

en: Signups
da: Tilmeldinger

en: Signup information
da: Tilmeldingsinformation

en: administer all signups
da: administrér alle tilmeldinger

en: Disabled, but save existing signup information
da: Deaktiveret, men gem eksisterende tilmeldingsinformationer

en: Disabled, and remove all signup information
da: Deaktiveret og slet alle tilmeldingsinformationer

en: This can not be undone, use with extreme caution!
da: Dette kan ikke fortrydes; brug med stor forsigtighed!

en: Sign up for @title
da: Tilmeld dig @title

en: Cancel signup
da: Annullér tilmelding

en: Filter by signup status
da: Filtrér efter tilmeldingsstatus

en: Signup to !title cancelled.
da: Din tilmelding til !title er annulleret.

en: Signups closed for %title.
da: Tilmelding lukket for %title.

en: Signups reopened for %title.
da: Tilmelding genåbnet for %title.

en: Close x hours before
da: Luk x timer før

en: The number of hours before the event which signups will no longer be allowed. Use negative numbers to close signups after the event start (example: -12).
da: Antal timer før arrangementet hvor tilmelding ikke længere er muligt. Brug negative tal for at lukke for tilmelding efter arrangementets start (eksempel: -12).

en: Default signup information
da: Standard tilmeldingsinformation

en: New signup-enabled nodes will start with these settings.
da: Nye indholdselementer med tilmelding starter med disse indstillinger.

en: Anonymous user %email is already signed up for %title
da: Den anonyme bruger %email er allerede tilmeldt til %title

en: User !user is already signed up for %title
da: Bruger !user er allerede tilmeldt %title

en: [Untimed]
da: [Ikke timet]

en: The following information was submitted as a signup for !title
da: Følgende oplysninger blev indsendt ved tilmeldingen til !title

en: Date/Time: !time
da: Dato/tid: !time

en: Signups for @user
da: Tilmeldinger for @user

en: Invalid email address entered for signup.
da: Ugyldig e-mail-adresse indtastet ved tilmeldingen.

en: The email address entered belongs to a registered user.
da: Den indtastede e-mail-adresse tilhører en registreret bruger.

en: Send signups to
da: Send tilmeldinger til

en: Email address where notification of new signups will be sent. Leave blank for no notifications.
da: E-mail-adresse som meddelelsen om nye tilmeldinger sendes til. Lades tom hvis der ikke skal sendes meddelelse.

en: Send confirmation
da: Send bekræftelse

en: Send reminder
da: Send påmindelse

en: Reminder email
da: Påmindelses-mail

en: SIGNUP INFORMATION
da: TILMELDINGSINFORMATION

en: Your signup information
da: Din tilmeldingsinformation

en: day | days
da[0]: dag
da[1]: dage

en: sign up for content
da: tilmeld til indhold

en: view all signups
da: se alle tilmeldinger

en: administer signups for own content
da: Administrér tilmeldinger til eget indhold

en: The old %signup_user_view setting was enabled on your site, so the %view_all_signups permission has been added to the %authenticated_user role. Please consider customizing what roles have this permission on the !access_control page.
da: Den gamle %signup_user_view indstilling var aktiveret på dit site, så %view_all_signups rettigheder er blevet tilføjet til %authenticated_user rollen. Overvej at tilpasse hvilke roller der skal have denne rettighed på !access_control siden.

en: Users can view signups
da: Brugere kan se tilmeldinger

en: The %signup_user_view setting has been removed.
da: Indstillingen %signup_user_view er blevet fjernet.

en: Allow users to sign up for content (especially events).
da: Tillad brugere at tilmelde sig arrangementer.

en: Signup status
da: Tilmeldingsstatus

en: Signup summary
da: Oversigt over tilmeldinger

en: Signup details
da: Information om tilmeldinger

en: Closed (limit reached)
da: Lukket (grænse nået)

en: Signup time
da: Tilmeldingstidspunkt

en: !node_type reminder: !title
da: !node_type påmindelse: !title

en: Reminder for %title sent to %user_mail.
da: Påmindelse for %title sendt til %user_mail.

en: Signups closed for %title by cron.
da: Tilmelding lukket for %title via cron.

en: Signup allows users to sign up (in other words, register) for content of any type. The most common use is for events, where users indicate they are planning to attend. This module includes options for sending a notification email to a selected email address upon a new user signup (good for notifying event coordinators, etc.) and a confirmation email to users who sign up. Each of these options are controlled per node. When used on event nodes (with <a href="@event_url">event.module</a> installed) or nodes that have a date field (with <a href="@date_url">date.module</a>) and regular cron runs, it can also send out reminder emails to all signups a configurable number of days before the start of the event (also controlled per node) and to automatically close signups 1 hour before their start (general setting). Settings exist for resticting signups to selected roles and content types.
da: Tilmelding tillader brugerne at tilmelde sig (med andre ord, registrere) indhold af enhver type. Den mest almindelige brug er til arrangementer, hvor brugerne angiver at de planlægger at deltage. Dette modul indeholder indstillinger til at sende en e-mail til en valgt mailadresse ved en ny brugertilmelding (godt for at oplyse arrangementets koordinatorer, etc.) og en bekræftelsesmail til brugere, der tilmelder sig. Hver af disse indstillinger styres pr. side. Når det bruges på begivenhed (med <a href="@event_url"> event.module</a> installeret) eller sider, der har et datofelt (med <a href="@date_url"> date.module</a>) og regelmæssige cron-kørsler, kan det også sende mails med påmindelser til alle tilmeldinger et konfigurerbart antal dage før starten af arrangementet (også kontrolleret pr. side) og automatisk lukke tilmeldinger 1 time før start (standard indstilling). Indstillinger findes for begrænse tilmeldinger til bestemte roller og indholdstyper.

en: This page allows you to send an email message to every user who signed up for this %node_type.
da: På denne side kan du sende en e-mail til hver bruger, der har tilmeldt sig denne %node_type.

en: Signup broadcast
da: Tilmeldings-udsendelse

en: Signup options
da: Indstillinger for tilmelding

en: Allowed (off by default)
da: Tilladt (deaktiveret som standard)

en: Enabled (on by default)
da: Aktiveret (standard)

en: If %disabled is selected, signups will not be possible for this content type. If %allowed_off is selected, signups will be off by default, but users with the %admin_all_signups permission will be able to allow signups for specific posts of this content type. If %enabled_on is selected, users will be allowed to signup for this content type unless an administrator disbles signups on specific posts.
da: Hvis %disabled er valgt, vil tilmelding ikke være mulig for denne indholdstype. Hvis %allowed_off er valgt, vil tilmeldinger være deaktiveret som standard, men brugere med %admin_all_signups rettigheder kan tillade tilmelding for specifikke poster af denne indholdstype. Hvis %enabled_on er valgt, vil brugere kunne tilmelde sig denne indholdstype, med mindre en administrator deaktiverer tilmelding for visse poster.

en: %node_type start time is already past the signup close-in-advance time, signups now closed.
da: %node_type starttid er allerede forbi tilmeldingssluttid, tilmelding er nu lukket.

en: Signups closed for this %node_type
da: Tilmelding lukket for denne %node_type

en: Please !login to sign up for this %node_type.
da: Vær venlig at !login for at tilmelde dig denne %node_type.

en: Please !login or !register to sign up for this %node_type.
da: Vær venlig at !login eller !register for at tilmelde dig denne %node_type.

en: Sign up another user
da: Tilmeld en anden bruger

en: An e-mail address is required for users who are not registered at this site. If you are a registered user at this site, please !login to sign up for this %node_type.
da: Der kræves en mailadresse for brugere som ikke har en konto på dette site. Hvis du har en konto, så vær venlig at !login for at tilmelde dig denne %node_type.

en: View signups
da: Vis tilmeldinger

en: Send an email message to all users who signed up.
da: Send en email til alle brugere som har tilmeldt sig.

en: No content is currently !status for signups.
da: Intet indhold er for tiden !status for tilmeldinger.

en: Format string for displaying signup-related dates
da: Format-streng for visning af tilmeldingsrelaterede datoer

en: Whenever this module needs to print a date (both in the administrative interface, and in the various e-mail messages it can send), this setting controls which date format string to use. The format strings are defined at the <a href="!settings_url">Date and time settings page</a>.
da: Når dette modul skal udskrive en dato (både i den administrative brugerflade, og i de forskellige e-mails det kan sende), bestemmer denne indstilling, hvilken dato formatstreng der bruges. Formatstrenge er defineret på <a href="!settings_url"> dato og tid Indstillingssiden</a>.

en: Do not display signup form
da: Vis ikke tilmeldingsformularen

en: Default fieldset behavior for per-node signup form
da: Standard feltsæt for en pr. side tilmeldingsformular

en: Embed a view
da: Indlejr et view

en: Do not display a listing at all
da: Vis slet ikke en liste

en: How to display the list of signed-up users
da: Sådan vises en liste over tilmeldte brugere

en: View to embed for the signup user list
da: Visning der indlejrer listen med tilmeldte brugere

en: Signup confirmation for !node_type: !title
da: Bekræftelse af tilmelding for !node_type: !title

en: New !node_type Signup
da: Ny !node_type tilmelding

en: Username: !name
da: Brugernavn: !name

en: Profile page: !url
da: Profilside: !url

en: Signups opened for !title.
da: Tilmelding åbnet for !title.

en: Signups closed for !title.
da: Tilmelding lukket for !title.

en: Signup limit reached for !title, signups closed.
da: Tilmeldingsgrænse nået for !title, tilmeldinger lukket.

en: Signup limit reached.
da: Tilmeldingsgrænse nået.

en: Signup limit increased for !title, signups re-opened.
da: Tilmeldingsgrænse øget for for !title, tilmeldinger genåbnet.

en: Total signups for !title now below limit, signups re-opened.
da: Totale tilmeldte for !title er nu under grænsen, tilmelding er genåbnet.

en: Signup limit updated for !title.
da: Tilmeldingsgrænse opdateret for !title

en: Signup limit removed for !title, signups now open.
da: Tilmeldingsgrænse fjernet for !title, tilmelding er nu åben.

en: Signup limit removed for !title.
da: Tilmeldingsgrænse fjernet for !title.

en: The email address entered has already been used to sign up for this %node_type.
da: Den angive e-mai-ladresse bruges allerede af en anden tilmelding til denne %node-type.

en: Email sent to user upon signup. !token_description
da: Mail sendt til bruger ved tilmelding. !token_description

en: day(s) before this %node_type
da: dag(e) før denne %node_type

en: day(s) before start time
da: dag(e) før start

en: Email sent to user as a reminder before the %node_type starts. !token_description
da: Mail sendt til brugeren som en påmindelse før %node_type starter. !token_description

en: Email sent to user as a reminder before the start time. !token_description
da: Mail sendt til brugeren som en påmindelse før starttiden. !token_description

en: Signup limit
da: Tilmeldingsgrænse

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed. If set to 0, there is no limit.
da: Maksimum antal brugere som kan tilmeldes før tilmelding automatisk lukkes. Hvis sat til 0, er der ingen grænse.

en: No users have signup up for this %node_type.
da: Ingen brugere har tilmelding til denne %node_type.

en: Supported string substitutions: %tokens, and any tokens in the %replacement_tokens list.
da: Understøttede streng-udskiftninger: %tokens, og alle tokens i %replacement_tokens listen.

en: Supported string substitutions: %tokens.
da: Understøttede streng-udskiftninger: %tokens.

en: Message body
da: Meddelelsesbrødtekst

en: Body of the email message you wish to send to all users who have signed up for this %node_type. !token_description
da: Brødtekst for e-mail-beskeden du vil sende til alle brugere som har tilmeldt sig denne %node_type. !token_description

en: This message will be sent from: %from
da: Denne meddelelse sendes fra: %from

en: Broadcast email for %title sent to %email.
da: Rundsendt mail for %title sendt til %email.

en: Broadcast email copy for %title sent to %email.
da: Rundsendt e-mail-kopi for %title sendt til %email.

en: Sent a copy of this message to %email
da: Sendte en kopi af denne meddelelse til %email

en: Message sent to all users who have signed up
da: Meddelelse sendt til alle brugere som har tilmeldt sig

en: This is a copy of the signup broadcast you just sent.
da: Dette er en kopi af den rundsendte tilmeldingsmeddelelse du lige har sendt.

en: Here is the original text you entered, with none of the tokens replaced:
da: Her er den originale tekst du angav, hvor ingen af mærkerne er udskiftet:

en: Here is how the message that was sent to each user looked, with all of the tokens replaced (using your account for the user-related tokens):
da: Her er hvordan det budskab der blev sendt til alle brugere så ud, med alle mærker udskiftede (ved hjælp af din konto for brugerrelaterede mærker):

en: cancel own signups
da: annullér egne tilmeldinger

en: email users signed up for own content
da: e-mail brugere der er tilmeldt eget indhold

en: email all signed up users
da: e-mail alle tilmeldte brugere

en: Added the 'cancel own signups' permission to all roles that have the 'sign up for content' permission.
da: Tilføjede rettigheden 'fjern egne tilmeldinger' til alle roller som har rettigheden 'tilmeld til indhold'.

en: If you do not want your users to cancel their own signups, go to the <a href="@access_url">Access control</a> page and unset this permission.
da: Hvis du ikke ønsker at dine brugere skal kune fjerne egne tilmeldinger, gå til <a href="@access_url">Adgangskontrol</a>-siden og fravælg denne rettighed.

en: Migrated signup settings per content type.
da: Migrerede tilmeldingsindstillinger per indholdstype.

en: Replaced %event, %eventurl, %time, %username, %useremail, and %info tokens with %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, and %user_signup_info in the reminder and confirmation email templates.
da: Udskiftede %event,%eventurl, %time, %username, %useremail, og %info tokens med %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, og %user_signup_info i påmindelses- og bekræftelsesskabelonen.

en:  to
da:  til

en: Date field to use with signup
da: Datofelt der bruges ved tilmelding

en: Select the date field of this content type to use for signup time-based functionality, such as automatically closing signups when the start time has passed and sending reminder emails. Select "%none" to not use a date field for signup functionality at all.
da: Vælg datofeltet for denne indholdstype der skal buges for tilmeldingens tidsbaserede funktioner, såsom automatisk lukning af tilmelding når starttiden er overskredet og udsendelse afpåmindelsesmail. Vælg  "%none" hvis du ikke bruger datofelt til tilmeldingsfuntionalitet overhovedet.

en: You have enabled the %node_type content type for signups, and have added one or more date fields, but have not selected a date field for use with signup. You can modify the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a> to select a date field to use, or disable this warning by selecting %none.
da: Du har aktiveret indholdstypen %node_type til tilmeldinger, og har tilføjet ét eller flere datofelter, men har ikke valgt et datofelt til brug ved tilmelding. Du kan tilrette %signup_date_field indstillingen under <a href="@type_admin_url">indstillinger for %node_type</a> for at vælge det datofelt der skal bruges, eller deaktivere denne advarsel ved at vælge %none.

en: You have enabled the %node_type content type for signups but have not added a date field. You can either <a href="@type_add_field_url">add a date field</a>, or disable this warning by selecting %none for the %signup_date_field setting at the <a href="@type_admin_url">%node_type configuration page</a>.
da: Du har aktiveret %node_type indholdstypen for tilmelding med har ikke tilføjet et datofelt. Du kan enten  <a href="@type_add_field_url">tilføje et datofelt</a>, eller deaktivere denne advarsel ved at vælge %none for %signup_date_field indstillingen på <a href="@type_admin_url">%node_type indstillingssiden</a>.

en: Signup form
da: Tilmeldingsformular

en: Signup form.
da: Tilmeldingsformular.

en: Email address of a user (authenticated or anonymous) who signed up.
da: E-mail-adresse på en bruger (registreret eller anonym) som har tilmedt sig.

en: WARNING: only expose this data in a view that is restricted to users whom you can trust with such sensitive information.
da: ADVARSEL: Udstil kun disse data i en visning som er begrænset til brugere som du kan stole på med en sådan sensitiv information.

en: Time when user signed up.
da: Tidspunktet hvor brugeren tilmeldte sig.

en: Authenticated
da: Registreret

en: Filter on if a user who signed up is anonymous, or an authenticated user on the site.
da: Filter for om en bruger der tilmelder sig er anonym eller en registreret bruger på sitet.

en: This allows you to filter by whether or not the node was signed up by the logged in user of the view.
da: Dette tillader dig at filtrere om hvorvidt en side blev tilmeldt af den bruger der er logget ind på siden.

en: Are signups open or closed for this node?
da: Er tilmelding åben eller lukket for denne side?

en: Maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
da: Maksimum antal brugere der kan tilmelde sig før tilmelding automatisk lukkes (sæt til 0 for ingen grænse).

en: Address where notification emails are sent wenever a user signs up.
da: Adresse hvortil meddelses-mail sendes, når en bruger tilmelder sig.

en: Should confirmation email be sent to each user who signs up.
da: Skal der sendes en bekræftelses-mail til hver bruger som tilmelder sig.

en: The body of the optional confirmation email that can be sent whenever a user signs up.
da: Brødteksten på den valgfri bekræftelses-mail der kan sendes når en bruger tilmelder sig.

en: Should a reminder email be automatically sent to all users who signed up. This will be false if either an administrator disabled the feature for a given event, or if the reminder was already sent.
da: Skal der automatisk sendes en påmindelse til alle brugere som har tilmeldt sig. Dette er ikke aktivt hvis enten en administrator har deaktiveret funktionen for en given aktivitet, eller en påmindelse allerede er sendt.

en: How many days before an event will the reminder email be sent.
da: Hvor mange dage før begivenheden en påmindelses-mail skal sendes.

en: The body of the optional reminder email that can be sent a configurable time before an event begins.
da: Brødteksten på den valgfri bekræftelses-mail der kan sendes på en valgt tid før begivenheden begynder.

en: Sort by if signups are closed or open.
da: Sortér efter hvorvidt tilmelding er lukket eller åben.

en: Filter on if signups are open or closed for each node.
da: Filtrér efter hvorvidt tilmelding er åben eller lukket for hver side.

en: Filter by the maximum number of users who can sign up before signups are automatically closed (set to 0 for no limit).
da: Filtrér efter det maksimale antal brugere der kan tilmelde sig før tilmelding automatisk lukkes (sæt til 0 for ingen grænse).

en: Filter on if signups are enabled or disabled.
da: Filtrér efter hvorvidt tilmelding er aktiveret elle deaktiveret.

en: Validate user has access to the node
da: Bekræft at brugeren har adgang til indholdselementet

en: This page allows you to sign up another user for this %node_type.
da: Denne side tillader dig at tilmelde en anden bruger for denne %node_type.

en: Mark signup attended
da: Markér at den tilmeldte deltog

en: Mark signup did not attend
da: Markér at den tilmeldte ikke deltog

en: !user signup for '!title'
da: !user tilmelding til '!title'

en: Signup form or current signup information.
da: Tilmeldingsformular eller nuværende tilmeldingsinformation.

en: Signup user list
da: Liste over tilmeldte brugere

en: List of users currently signed up.
da: Liste over brugere der er tilmeldt lige nu.

en: A confirmation email will be sent shortly containing further information about this %node_type.
da: Om kort tid sendes der en bekræftelses-mail med yderligere information om denne %node_type.

en: A reminder email will be sent !number !days before the %node_type.
da: Der udsendes en påmindelses-mail !number !days før %node_type.

en: Canceled signup @signup_id.
da: Tilmelding @signup_id annulleret.

en: Marked signup @signup_id attended.
da: Markér @signup_id som deltaget.

en: Marked signup @signup_id did not attend.
da: Markér @signup_id som ikke deltaget.

en: cancel signups
da: annullér tilmeldinger

en: edit own signups
da: redigér egne tilmeldinger

en: Edit signup
da: Redigér tilmelding

en: Signup module per-node settings.
da: Indholdselement-specifikke indstillinger for tilmeldinger.

en: Primary key: node ID
da: Primær nøgle: node ID

en: Email address to send signup notifications to.
da: E-mail-adresse som tilmeldingsmeddelelser sendes til.

en: Boolean indicating whether confirmation emails should be sent.
da: Afkryds hvis bekræftelse af tilmelding skal sendes.

en: Email template to send to users when they signup.
da: E-mail skabelon som sendes til brugere når de tilmelder sig.

en: Boolean indicating whether reminder emails should be sent. This is set to 0 once the reminders are sent.
da: Afkryds hvis en mail med påmindelse skal sendes. Denne sættes til 0 så snart en påmindelse er sendt.

en: Number of days before the start of a time-based node when the reminder emails should be sent.
da: Antal dage før start af en tidsbaseret begivenhed en påmindelse skal sendes.

en: Email template to send to users to remind them about a signup.
da: E-mail-skabelon der sendes til brugere for at minde dem om tilmeldingen.

en: Number of hours before the start of a time-based node when signups should automatically be closed. This column is not currently used and the behavior is controlled by a site-wide setting.  See http://drupal.org/node/290249 for more information.
da: Antal timer før start af en tidsbaseret begivenhed hvor tilmelding automatisk lukkes. Denne søjle anvendes ikke for tiden og funktionen kontrolleres af en generel indstilling. Se http://drupal.org/node/290249 for mere information.

en: Maximum number of users who can signup before signups are closed. If set to 0, there is no limit.
da: Det maksimale antal brugere der kan tilmeldes før tilmeldingen lukkes. Hvis sat til 0 er der ingen grænse.

en: Boolean indicating if signups are open (1) or closed (0) for the given node
da: Sand/falsk for om tilmelding er åben (1) eller lukket (0) for en given side med tilmelding

en: Records information for each user who signs up for a node.
da: Gemmer information for hver bruger der tilmelder sig en side.

en: Primary key: signup ID
da: Primær nøgle: tilmeldings-ID

en: Key: the user ID of the user who signed up.
da: Nøgle: Bruger-ID for den bruger der tilmeldte sig.

en: Key: the node ID of the node the user signed up for.
da: Nøgle: Side-ID for den side brugeren tilmeldte sig.

en: The email address for an anonymous user who signed up, or an empty string for authenticated users.
da: E-mail-adresse for anonyme brugere som har tilmeldt sig, eller en tom streng for registrerede brugere.

en: Integer timestamp of when the user signed up for the node.
da: Heltals tidsstempel for hvornår brugeren tilmeldte sig siden.

en: Serialized string of additional signup form values.  See theme_signup_user_form() from theme/signup.theme for more information.
da: Serialiseret streng af ekstra tilmeldingsformular-værdier. Se theme_signup_user_form() fra theme/signup.theme for mere information.

en: Did this user actually attend the node they signed up for?
da: Deltog denne bruger i det arrangement han/hun tilmeldte sig?

en: Removed the deprecated %old_view_name and %old_view_type variables. If you were using embedding a view on signup-enabled nodes, please visit the <a href="@signup_settings_url">Signup configuration page</a> and select a new value for the %setting_name setting (which is located under the Advanced settings).
da: Fjernede forældede %old_view_name og %old_view_type variabler. Hvis du brugte indlejrede felter på tilmeldingsaktiverede sider, så besøg venligst <a href="@signup_settings_url">Tilmelding konfigurationsside</a> og vælg en ny værdi for %setting_name indstillingen (som er placeret under Avancerede indstillinger).

en: Location of the signup form
da: Placering af tilmeldingsformular

en: Included on each node
da: Inkluderet på hver side

en: Under the %signups tab
da: Under %signups-fanen

en: On every signup-enabled node, users with permission to
     sign up can be presented with a form. This setting controls where this form should be displayed: either directly on the node itself, on a separate tab, or not at all.
da: På hver side med aktiveret tilmelding kan brugere med ret til at tilmelde sig blive vist en formular. Denne indstilling kontrollerer hvor denne formular skal vises: Enten direkte på siden eller under en separat fane, eller slet ikke.

en: If the signup form is included on each node, the signup form will be encapsulated in a collapsible fieldset. This setting controls if that fieldset is expanded or collapsed by default.
da: Hvis tilmeldingsformularen er inkluderet i hver side, vil tilmeldingsformularen blive indkapslet i et sammenklappeligt feltsæt. Denne indstilling kontrollerer om feltsættet som standard er udvidet eller sammenklappet.

en: Embed a view on each node
da: Indlejr et view på hver side

en: Embed a view under the %signups tab
da: Indlejr et view under @signups fanen

en: How to display the administrative list of signed-up users
da: Hvordan den administrative liste af tilmeldte brugere skal vises

en: If the signup user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
da: Hvis listen af tilmeldte brugere oprettes ved at indlejre et view, vil dette vælge hvilket view der skal bruges. Viewets navn, beskrivelse og de displays, som det definerer, listes.

en: View to embed for the signup administrative list
da: View der skal indlejres som den administrative tilmeldingsliste

en: If the administer signups user list is being generated by embedding a view, this selects which view should be used. The view's name, description, and display(s) it defines are listed.
da: Hvis den administrative tilmeldingsbrugerliste oprettes ved at indlejre et view, vælger dette hvilket der bruges. Viewets navn, beskrivelse og de displays, som det definerer, listes.

en: %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "cancel own signups" permission)
da: %cancel_signup_url (tilgang til dette link nægtes for de brugere der ikke har "fjern egne tilmeldinger" rettigheder)

en: Message sent to selected users who have signed up
da: Meddelelse sendt til udvalgte brugere der har tilmeldt sig

en: View full signup schedule
da: Se fuldt tilmeldingsskema

en: Attendance
da: Deltagelse

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission), and any tokens in the %replacement_tokens list.
da: Understøttede strengsubstitutioner: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (ekstra information fra tilmeldingsformularen), %cancel_signup_url (tilgang til dette link nægtes brugere uden  "%cancel_own_signups" rettigheder), og alle symboler i %replacement_tokens listen.

en: Supported string substitutions: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (additional information from the signup form), and %cancel_signup_url (access to this link is denied to users without the "%cancel_own_signups" permission).
da: Understøttede strengsubstitutioner: %node_title, %node_url, %node_start_time, %user_name, %user_mail, %user_signup_info (ekstra information fra tilmeldingsformularen), og %cancel_signup_url (tilgang til dette link nægtes brugere uden "%cancel_own_signups" tilladelse).

en: Invalid link to cancel a signup.
da: Ugyldigt link til annullering af tilmelding.

en: Are you sure you want to cancel the signup to %node_title?
da: Er du sikker på, at du vil annullere tilmeldingen til %node_title?

en: Keep signup
da: Behold tilmelding

en: Information for !user's signup to !node
da: Information om !users's tilmelding til !node

en: - Not recorded -
da: - Ikke registreret -

en: Signup information updated.
da: Tilmeldingsinformation opdateret

en: User %user_name does not exist.
da: Bruger %user_name eksisterer ikke.

en: Invalid e-mail address
da: Ugyldig e-mail-adresse

en: Updated the e-mail address in your profile to %new_address.
da: Opdaterede e-mail-adressen i din profil til %new_address.

en: Signup confirm e-mail
da: Bekræft e-mail-adresse

en: Adds a field to the signup form to confirm the user's e-mail address.
da: Tilføjer et felt til tilmeldingsformularen til bekræftelse af brugerens e-mail-adresse.

en: Did not attend
da: Deltog ikke

en: Attended
da: Deltog

en: Status: Open/Closed
da: Status: Åben/Lukket

en: Signup Limit
da: Tilmeldingsgrænse

en: Notification: Email Address
da: Meddelelse: E-mail-adresse

en: Send Confirmation
da: Send bekræftelse

en: Filter on if signup confirmation is enabled or disabled.
da: Filtrér på hvorvidt bekræftelse af tilmelding er aktiveret eller deaktiveret.

en: Confirmation: Message
da: Bekræftelse: Meddelelse

en: Send Reminder
da: Send påmindelse

en: Filter on if a signup reminder email will be sent.
da: Filtrér på hvorvidt der sendes en påmindelse for tilmelding.

en: Reminder: Days Before Event for Email
da: Påmindelse: Dage før begivenhed til e-mail

en: Reminder: Message
da: Påmindelse: Meddelelse

en: Enabled/Disabled
da: Aktiveret/deaktiveret

en: Node: Signup link
da: Side: TIlmeldingslink

en: Link to one of the signup-related tabs on each node.
da: Link til en af de tilmeldingsrelaterede faner på hver side.

en: A signup represents a relationship between a user and a node.
da: En tilmelding repræsenterer en forbindelse mellem en bruger og en side.

en: The node a user signed up to.
da: Siden en bruger tilmeldte sig.

en: Signup node
da: Tilmeldingsside

en: The user who signed up.
da: Brugeren der tilmeldte sig.

en: Signup user
da: Tilmeldings-bruger

en: User available signups
da: Brugertilgængelige tilmeldinger

en: Displays nodes the given user has not signed up for. Note that this argument will not work properly if you add the %signup_user relationship to the view.
da: Viser sider den givne bruger ikke har tilmeldt sig. Bemærk at dette argument ikke vil fungere rigtigt hvis du tilføjer %signup_user forholdet til visningen.

en: Signup: User
da: Tilmelding: Bruger

en: User: Email Address
da: Bruger: E-mail-adresse

en: User: Signup Time
da: Bruger: Tilmeldingstidspunkt

en: Time when the user signed up.
da: Tidspunkt hvor brugeren tilmeldte sig.

en: Sort by time of sign up.
da: Sortér efter tilmeldingstidspunkt

en: User: Attended
da: Bruger: Deltog

en: Did the user attend or not?
da: Deltog brugeren eller ej?

en: Filter on users who attended or not.
da: Filtrér på brugere som deltog eller ikke.

en: Sort by if the user attended or not.
da: Sortér efter om brugeren deltog eller ej.

en: User: Additional Signup Info
da: Bruger: Ekstra tilmeldingsinformation

en: User: Anonymous/Authenticated
da: Bruger: anonym/registreret

en: User: Current User
da: Bruger: Aktuelle bruger

en: User: Edit signup link
da: Bruger: Redigér tilmelding-link

en: Link to edit this particular signup.
da: Link til at redigere denne særlige tilmelding.

en: View per-user signup lists
da: Vis brugerspecifikke tilmeldingslister

en: Access will be granted to users viewing their own signup list or with the 'view all signups' permission.
da: Adgang gives til brugere til at se deres egne tilmeldingsliste eller brugere med tilladelsen 'se alle tilmeldinger'.

en: Per-node signup administration interface with checkboxes for bulk operations.
da: Indholselement-specifikt administrationsinterface for tilmeldinger med afkrydsningsbokse for masse-operationer.

en: Administrative list of all users signed up for a given node.
da: Administrativ liste over alle brugere tilmeldt en bestemt begivenhed.

en: Signup tab to link to
da: Tilmeldingsfane der skal linkes til

en: Signup current user form
da: Tilmeldingsformular for nuværende bruger

en: Administer signups
da: Administrér tilmeldinger

en: Form to sign up other users
da: Tilmeldingsformular for andre brugere

en: Signup broadcast form
da: Tilmeldingsformular til rundsendelse

en: Set view as return destination
da: Sæt view som returdestination

en: After submitting a form, do you want to be redirected back to this view, or stay at the other page?
da: Efter en formular er sendt, ønsker du så at vende tilbage til dette view, eller blive på den anden side?

en: signup form
da: tilmeldingsformular

en: signup list
da: tilmeldingsliste

en: administer signups
da: administrér tilmeldinger

en: signup other users
da: tilmeld andre brugere

en: signup broadcast
da: tilmeldingsrundsendelse

en:  Field Name
da:  Feltnavn

en: If you want to display a single field from the signup form (see theme/signup_form.inc), enter its name here. Otherwise, all fields will be displayed.
da: Hvis du ønsker at vise et enkelt felt fra en tilmeldingsformular (se theme/signup_form.inc), angiv dets navn her. Ellers vil alle felter blive vist.

en: View signup user list
da: Vis liste over tilmeldte brugere

en: Signup user argument
da: Tilmelding brugerargument

en: You must select which argument to this view represents the user who signed up.
da: Du skal vælge hvilket argument til denne visning der repræsenterer den tilmeldte bruger.

en: Signups enabled (either open or closed)
da: Tilmeldinger er aktiveret (enten åbne eller lukkede)

en: Signups open
da: Åben for tilmeldinger

en: Signups closed
da: Lukket for tilmeldinger

en: Signups disabled
da: Tilmeldinger deaktiveret

en: Validate if the current node is signup-enabled and if signups are open or closed
da: Validerer om den aktuelle side er aktiveret for tilmelding og om tilmelding er åben eller lukket

en: True/False for if signups are enabled on a node
da: Sand/falsk for om tilmelding er aktiveret for en side

en: Are signups 'open' or 'closed' for this node.
da: Er tilmeldinger 'åbne' eller 'lukkede' for dette indholdselement.

en: The signup limit for this node
da: Tilmeldingsgrænse for dette indholdselement

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as HTML.
da: Brugerdefinerede felter som brugeren udfyldte under tilmeldingen, præsenteret som HTML.

en: Any custom fields the user filled out when signing up, rendered as unfiltered plain text (e.g. for ASCII e-mail).
da: Brugerdefinerede felter som brugeren udfyldte under tilmeldingen, præsenteret som uformatteret tekst (f.eks. til brug i e-mail).

en: The date/time when the user signed up, short date format.
da: Dato og tid for tilmeldingen, kort datoformat.

en: The date/time when the user signed up, medium date format.
da: Dato og tid for tilmeldingen, mellemlangt datoformat.

en: The date/time when the user signed up, long date format.
da: Dato og tid for tilmeldingen, langt datoformat.

en: The URL for a user to cancel their signup (if they have permission to do so).
da: URL hvor brugeren kan slette sin tilmelding (hvis de har tilladelse til det).

en: The e-mail address for the signup (either anonymous or authenticated).
da: E-mail-adressen for tilmeldingen (enten anonym elle registreret).

en: The e-mail addressed entered for an anonymous signup, or an empty string if an authenticated user signed up.
da: Den angivne e-mail-adresse for en anonym tilmelding eller en tom streng hvis en registreret bruger tilmelder sig.

en: If the user attended the thing they signed up for.
da: Om brugeren deltog i den begivenhed de tilmeldte sig.

en: Since these tokens will be used in plain text e-mail, it is better to use the '-raw' versions of any tokens that provide them.
da: Da disse symboler bruges i tekst-mails, er det bedre at bruge '-raw'-versionen af de symboler der har dem.

en: Update e-mail address in user profile
da: Opdatér e-mail-adresse i brugerprofilen

en: You must confirm any changes to the e-mail address stored in your user profile by selecting this checkbox.
da: Du skal bekræfte enhver ændring af den e-mail-adresse du har gemt i din brugerprofil ved at markere dette afkrydsningsfelt.

en: Please confirm that you wish to save this new e-mail address into your user profile.
da: Bekræft venligst at du ønsker at gemme denne nye e-mail-adresse i din brugerprofil.

en: How many slots (if any) this signup should use towards the total signup limit for this node
da: Hvor mange slots (hvis nogen) denne tilmelding skal bruge i forbindelse med den samlede tilmeldingsgrænse for dette indholdselement

en: Signups are
da: Tilmeldinger er

en: Total signups
da: Samlet antal tilmeldinger

en: Signup slots used
da: Tilmeldinger brugt

en: If enabled, you can control whether users may sign up by visiting the !signup_admin tab and toggling if signups are %open or %closed for this %node_type. Other signup-related settings can be defined at the !signup_settings tab.
da: Hvis aktiveret kan du kontrollere om brugere må tilmelde sig ved at besøge !signup_admin fanen og skifte melle %open og %lukket for denne %node_type. Andre tilmeldsrelaterede indstillinger kan sættes med !signup_settings fanen.

en: Signups: Administer
da: Tilmeldinger: Administrér

en: Signups: Settings
da: Tilmeldinger: Indstillinger

en: signup settings
da: indstillinger for tilmelding

en: Event signup
da: Tilmelding til arrangement

en: You will be automatically signed up once your account is created.
da: Du tilmeldes automatisk så snart din konto er oprettet.

en: The signup's unique ID number
da: Tilmeldingens unikke ID

en: Site-wide numeric identifier for the signup.
da: Tilmeldingens globale numerisk identifikator.

en: Boolean indicating if users can sign up for this event from the user registration form.
da: Boolsk værdi der indikerer om brugere kan tilmelde sig denne begivenhed fra brugerregistreringsformularen.

en: Ignore default Signup fields
da: Ignorer standard Signup-felter

en: Signup comes with Name and Phone fields that are separate from user profile fields. Ignore these fields if only authenticated users will be signing up on this site.
da: SIgnup kommer med navne- og telefonfelter der er adskilte fra brugerprofilfelterne. Ignorér disse felter hvis kun registrerede brugere vil tilmelde sig på dette site.

en: Allow registering users to sign up for nodes from the user registration form
da: Tillad nye brugere at tilmelde sig indholdet fra brugerregistreringsformularen

en: Users will see a checkbox for each event that they sign up for. Note that these checkboxes will appear even if anonymous users lack the "sign up for content" permission because they will be signed up once their account has been created and they are registered users.
da: Brugere vil se et afkrydsningsfelt for hver begivenhed de tilmelder sig. Bemærk at disse afkrydsningsfelter vil vises selvom anonyme brugere mangler "tilmeldings-tilladelse" da de vil blive tilmeldt så snart deres konto er oprettet og de er registrerede brugere.

en: Users with the %view_signups permission can be presented with a list of all users who have signed up. This setting controls if, how, and where that list should be generated. If you choose to embed a view, you will be able to select which view you want to use below. The view you select will have a single argument passed in, the node id (nid) of the signup-enabled node being viewed. You can also use views to display this listing on its own tab or in a block if you disable this setting.
da: Brugere med %view_signups rettigheder kan få vist en liste af alle brugere som er tilmeldt. Denne indstilling kontrollerer om, hvordan og hvor denne liste skal oprettes. Hvis du vælger en indlejret visning, kan du vælge hvilken visning du ønsker nedenfor. Visningen du vælger vil have et enkelt argument, side-ID (nid) for den side tilmelding er aktiveret for. Du kan også bruge visning til at vise listen ved den egen fane, eller i en blok på siden hvis du deaktiverer denne indstilling.

en: Users with permission to administer signups for a given node will see a list of users of all users who have signed up. This setting controls if and how that list should be generated. If you choose to embed a view, you will be able to select which view you want to use below. The view you select will have a single argument passed in, the node id (nid) of the signup-enabled node being viewed. You can also use views to display this listing on its own tab or in a block if you disable this setting.
da: Brugere med tilladelse til at administrere tilmeldinger for en given side vil se en liste af over brugere fra alle brugere, der er tilmeldte. Denne indstilling kontrollerer om og hvordan en liste skal oprettes. Hvis du vælger at indlejre en visning, kan du vælge hvilken visning nedenfor. Den visning du vælger vil få et enkelt argument overført, nemlig node-id (nid) af den tilmeldingsaktiverede side der vises. Du kan også bruge visninger til at vise denne liste under dens egen fane, eller i en blok, hvis du deaktiverer denne indstilling.

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Users can sign up for this event from the user registration form.
da: Brugere kan tilmelde sig denne begivenhed fra brugerregistreringsformularen.

en: If selected, new users will be able to sign up for this event when they register.
da: Hvis valgt, kan nye brugere tilmelde sig denne begivenhed når de registrerer sig.

en: Grant these roles when a signup is created
da: Tildel disse roller når en tilmelding er lavet

en: Your site has no roles beyond authenticated, <a href="!create_url">create a role</a> to use this feature
da: Dit site har ingen roller ud over registreret bruger, <a href=" !create_url "> opret en rolle</a> for at bruge denne funktion

en: Granted roles %roles to %name.
da: Rollerne %roles tildelt til %name.

en: Error granting roles %roles to %name
da: Fejl ved tildeling af rollerne %roles til %name

en: Removed roles %roles from %name.
da: Fjernede rollerne %roles fra %name.

en: Error removing roles %roles from %name
da: Fejl ved fratagelse af rollerne %roles fra %name

en: Signup Roles
da: Tilmeldingsroller

en: Allows the site to grant one or more roles to users who sign up for nodes.
da: Tillad sitet at tildele en eller flere roller til brugere der tilmelder sig indhold.

en: Signup ID
da: Tilmeldings-ID

en: The signup entry ID
da: Tilmeldingsformular-ID'en

en: Signup entry id
da: Tilmeldingsformular-ID

en: Sort by signup ID.
da: Sorter efter tilmeldings-ID

en: Enter the additional field name (from theme/signup_form.inc) in the Option column.
da: Tilføj det ekstra feltnavn (fra theme/signup_form.inc) i Option-kolonnen.
