Simplenews (6.x-1.0) - en to he translation catalogue (248 entries)

en: Title
he: כותרת

en: Status
he: סטטוס

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Username
he: שם משתמש

en: Email address
he: כתובת דוא"ל

en: Subscribers
he: מנויים

en: List
he: רשימה

en: Subject
he: נושא

en: Cancel
he: ביטול

en: Subscribe
he: הרשמה

en: Unsubscribe
he: בטל רישום

en: Description
he: תיאור

en: Priority
he: עדיפות

en: Content types
he: סוגי תוכן

en: Available variables are:
he: המשתנים הזמינים הם:

en: Edit
he: עריכה

en: Reset
he: איתחול

en: None
he: ללא

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Weight
he: משקל

en: none
he: ללא

en: edit
he: עריכה

en: Export
he: יצוא

en: Save
he: שמירה

en: Update
he: עדכון

en: Format
he: פורמט

en: n/a
he: -ללא-

en: Subscriptions
he: מנויים

en: Mail
he: מייל

en: Block message
he: חסימת הודעה

en: User
he: משתמש

en: action
he: פעולה

en: Email
he: דוא"ל

en: Node
he: פריט תוכן

en: Are you sure you want to delete %title?
he: האמנם ברצונך למחוק את '%title'?

en: Update options
he: אפשרויות עדכון

en: Published
he: מפורסם

en: Filter
he: סינון

en: Delete all
he: מחק הכל

en: 1 day
he: יום אחד

en: Unlimited
he: ללא הגבלה

en: email
he: דוא"ל

en: Email format
he: פורמט

en: General
he: כללי

en: Configuration
he: הגדרות

en: Sent
he: נשלח

en: Pending
he: ממתינות

en: normal
he: רגילה

en: No items selected.
he: לא נבחרו פריטים.

en: The update has been performed.
he: העדכון בוצע.

en: Cron throttle
he: מצערת cron

en: Configure permissions
he: הגדרת הרשאות

en: From email address
he: מכתובת דוא"ל

en: Deleted term %name.
he: נמחק הסיווג %name.

en: Created new term %name.
he: נוצר סיווג חדש %term

en: Date created
he: נוצר בתאריך

en: Not published
he: לא מפורסם

en: low
he: נמוכה

en: high
he: גבוהה

en: Updated vocabulary %name.
he: עודכן המילון %name.

en: 1 week
he: שבוע אחד

en: Subscription
he: מנוי

en: From name
he: שם השולח

en: Confirm unsubscription
he: אישור הסרה

en: Newsletter
he: ניוזלטר

en: Newsletters
he: ניוזלטרים

en: Activate
he: הפעל

en: Subscribed to
he: מנוי ל

en: Newsletter issue
he: גליון ניוזלטר

en: Sent issues
he: ניוזלטרים שנשלחו

en: List newsletters
he: הצג ניוזלטרים

en: Add newsletter
he: הוספת ניוזלטר

en: Confirm newsletter subscriptions
he: אישור מנויי הניוזלטר

en: Manage newsletter subscriptions
he: ניהול מנויי הניוזלטר

en: highest
he: הכי גבוהה

en: lowest
he: הכי נמוכה

en: Request receipt
he: בקש אישור קבלה

en: Don't send now
he: אל תשלח עכשיו כלום

en: Send one test newsletter to the test address
he: שולח גליון אחד של העלון לבדיקה

en: Send newsletter
he: שליחת העלון

en: Sending
he: שולח

en: You have no privileges to send this newsletter
he: אין לך הרשאה לשלוח עלון זה

en: This newsletter has been sent
he: העלון נשלח

en: Newsletter vocabulary
he: מילון העלונים

en: My newsletters
he: רשימות תפוצה שלי

en: Current subscriptions
he: מנויים נוכחיים

en: Newsletter: @title
he: עלון: @title

en: Stay informed on our latest news!
he: קבלו את החדשות האחרונות מהאתר!

en: Display link to previous issues
he: הצגת קישור לנושאים קודמים

en: Display previous issues
he: הצגת נושאים קודמים

en: Number of issues to display
he: מספר הגליונות שיוצגו

en: Display RSS-feed icon
he: הצג סמל הזנת רסס

en: Manage my subscriptions
he: ניהול המנויים שלי

en: Previous issues
he: גליונות קודמים

en: Manage your newsletter subscriptions
he: ניהול המנויים שלך לעלונים

en: You must select at least one newsletter.
he: יש לבחור לפחות עלון אחד

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
he: מנויי העלון עבור %mail עודכנו.

en: Test newsletter sent to %recipient.
he: גליון בדיקה נשלח אל %recipient

en: all newsletters
he: כל העלונים

en: orphaned newsletters
he: עלון לא משויך

en: Show issues from
he: הצג גליונות מ

en: No newsletters available.
he: אין עלונים זמינים

en: Inactive: no newsletters will be sent
he: לא פעיל: טרם נשלחו עלונים

en: Active: user will receive newsletters
he: פעיל: משתמש זה יקבל ניוזלטרים

en: Not sent
he: לא נשלח

en: Currently sending by cron
he: כרגע המשלוח מתבצע בעזרת cron

en: All newsletters
he: כל העלונים

en: Subscription filters
he: מסנני מנויים

en: Inactivate
he: לא פעיל

en: No subscriptions available.
he: אין מנויים זמינים.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
he: האמנם ברצונך למחוק מנויים אלו?

en: The subscriptions have been deleted.
he: המנויים נמחקו

en: The following addresses were added or updated: %added.
he: הכתובות הבאות נוספו או עודכנו: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
he: הכתובות צורפו לעלונים הבאים: %newsletters.

en: No addresses were added.
he: לא נוספו כתובות.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
he: הכתובות הבאות לא היו תקינות: %invalid

en: Active users
he: משתמשים פעילים

en: Inactive users
he: משתמשים לא פעילים

en: No addresses were found.
he: לא נמצאו כתובות

en: Sender information
he: מידע על השולח

en: HTML to text conversion
he: המרת HTML לטקסט

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
he: כשהעלון נשלח כטקסט פשוט, אפשרויות אלו יקבעו איך תתבצע ההמרה לטקסט

en: Hyperlink conversion
he: המרת קישורים

en: Default newsletter options
he: אפשרויות ברירת מחדל של העלון

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
he: אפשרויות אלו יהיו ברירת המחדל לעלונים חדשים, אך ניתן לשנות אותן בזמן עריכת העלון

en: Allow test address override
he: אפשר שינוי כתובת בדיקה

en: Synchronize with account
he: סינכרון עם חשבון המשתמש

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
he: מספר המייליים שיישלחו בריצת cron. ייספרו גם הודעות שנכשלו.

en: Log emails
he: רישום מיילים ביומן הפעילות

en: When checked all outgoing simplenews emails are logged in the system log. A logged email does not guarantee that it is send or will be delivered. It only indicates that a message is send to the PHP mail() function. No status information is available of delivery by the PHP mail() function.
he: כשאפשרות זו מסומנת כל ההודעות הנשלחות על ידי simplenews נרשמות ביומן הפעילות של המערכת. רישום ההודעה אינו מבטיח שהיא נשלחה או התקבלה. הוא רק מצביע על כך שההודעה נשלחה לפונקציית mail של PHP. לא ניתן לבדוק את תוצאות המשלוח של הפונקציה.

en: Newsletter name
he: שם העלון

en: edit newsletter
he: עדכון עלון

en: There are currently no newsletter series.
he: אין כעת סדרות עלון.

en: Updated term %name.
he: עודכן סיווג %name

en: Newsletter %title has been deleted.
he: עלון %title נמחק

en: Confirm subscription
he: אישור הרשמה

en: You always have the option of unsubscribing later.
he: תמיד תוכל/י לבטל את ההרשמה במועד מאוחר יותר.

en: send newsletter
he: שליחת עלון

en: subscribe to newsletters
he: מנוי לעלונים

en: Email addresses
he: כתובות דוא"ל

en: Email options
he: אפשרויות דוא"ל

en: User account
he: חשבון משתמש

en: The sender's email address you supplied is not valid.
he: כתובת דוא"ל השולח שהוזנה אינה תקנית.

en: Immediate
he: מיידי

en: 2 weeks
he: שבועיים

en: This name of this newsletter.
he: זהו שם העלון

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
he: תיאור של העלון. יוצג בעמודי הסיווגים ובהזנות ה-RSS

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
he: העלונים מוצגים בסדר עולה על פי משקלם.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
he: קישורים יוצגו כרשימת מקורות ממוספרת

en: Display hyperlinks inline with the text
he: קישורים יוצגו בתוך הטקסט

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
he: אזהרה: כל המנויים המשוייכים לעלון זה יאבדו.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
he: יש להפריד את כתובות הדוא"ל בפסיק או רווח, או לשים כל אחת בשורה נפרדת.

en: Subscribe to
he: הרשמה ל

en: Site default language
he: שפת ברירת המחדל של האתר

en: Anonymous user preferred language
he: השפה המועדפת עבור משתמשים אנונימיים

en: Anonymous users will be subscribed with the selected preferred language. They will receive newsletters in this language if available. Registered users will be subscribed with their preferred language as set on their account page.
he: משתמשים אנונימיים יצורפו עם השפה שבחרו. הם יקבלו עלונים בשפה זו אם זמינים. משתמשים רשומים יצורפו עם השפה המועדפת שלהם כפי שנבחרה בדף החשבון שלהם.

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
he: יתבצע ייצוא של מנויים במצבים הנבחרים.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
he: יתבצע ייצוא של מנויים התואמים לעלונים שנבחרו.

en: Export results
he: ייצוא התוצאות

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline. Email addresses which are no longer subscribed to any newsletter, will be removed from the database.
he: יש להפריד את כתובות המייל בפסיקים, ברווחים או לשים כל אחת בשורה נפרדת. כתובות שאינן משוייכות יותר לשום רשימה, יוסרו מבסיס הנתונים.

en: Unsubscribe from
he: ביטול המנוי של

en: The following addresses were unsubscribed or removed: %removed.
he: בוטל המנוי של כתובות הדוא"ל הבאות: %removed.

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
he: הכתובות הוסרו מהעלונים הבאים: %newsletters.

en: No addresses were removed.
he: לא הוסרו כתובות.

en: Content types to be used as newsletter.
he: סוגי תוכן שישמשו כעלון.

en: <select>
he: <בחר>

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
he: מילון זה מזהה סדרות עלונים. שימו לב ששינוי המילון ידרוש תיוג מחדש של העלונים הקיימים ושפעול מחודש של תיבות העלונים הפעילים.

en: Default newsletter format.
he: פורמט ברירת המחדל של העלון.

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
he: יש להתקין את מודול <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> כדי לשלוח עלונים בפורמט HTML.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
he: שימו לב שתוכנות דואר רבות מתעלמות מעדיפות המייל

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
he: בקש אישור קבלה עבור העלון. תוכניות מייל רבות מתעלמות מהגדרה זו כך שזו אינה אינדיקציה טובה כמה אנשים קיבלו את העלון.

en: Default send action
he: ברירת מחדל לפעולת משלוח

en: Test addresses
he: כתובות לבדיקה

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
he: הכנס רשימה מופרדת בפסיקים של כתובות דוא"ל שישמשו ככתובות בדיקה. אפשר לעקוף רשימה זו בזמן עריכת העלון.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
he: ברירת מחדל לכתובת שולח העלון לצורך הודעות אישור בלבד. ניתן לציין כתובת שולח נפרדת לכל עלון בעמוד הגדרות העלון.

en: Use cron to send newsletters
he: שלח עלונים בעזרת cron

en: When checked cron will be used to send newsletters (recommended). Test newsletters and confirmation emails will be send immediately. Leave unchecked for testing purposes.
he: כשאפשרות זו מסומנת יתבצע שימוש ב-cron למשלוח העלונים (מומלץ). הודעות בדיקה ואישור יישלחו מיידית. השאר לא מסומן למטרות בדיקה.

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
he: אסור שזמן הפעלת ה-cron יעלה על %max שניות.

en: Mail spool expiration
he: זמן  פג תוקף לתור הודעות העלון

en: Newsletter mails are spooled. How long must messages be retained in the spool after successfull sending. Keeping the message in the spool allows mail statistics (which is not yet implemented). If cron is not used, immediate expiration is advised.
he: הודעות העלון מחכות בתור. כמה זמן יישמרו ההודעות בתור אחרי משלוח מוצלח. שמירת ההודעות בתוא מאפשרת סטטיסטיקות דואר (שעדיין לא מיושמות).  אם לא משתמשים ב-cron, מומלץ על פגות תוקף מיידית.

en: Confirmation emails
he: דוא"ל לווידוא

en: Customize the confimation email which is sent to (un)subscribing visitors.
he: התאמת הודעת האישור הנשלחת לנרשמים  למבטלים את הרשמתם

en: Body text of subscribe email
he: תוכן הודעת ההצטרפות כמנוי

en: Body text for already subscribed visitor
he: תוכן ההודעה למי שכבר מנוי

en: Body text of unsubscribe email
he: תוכן הודעת ביטול המנוי

en: Body text for not yet subscribed visitor
he: תוכן ההודעה למבקר שטרם נרשם

en: The email address you supplied is not valid.
he: כתובת הדוא"ל שהוזנה אינה תקנית.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
he: דוא"ל אישור יתקבל בקרוב עם הוראות כיצד להשלים את ההרשמה.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete the unsubscription process.
he: דוא"ל אישור יתקבל בקרוב עם הוראות כיצד להשלים את ההסרה מהרשימה.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
he: האם את/ה בטוח/ה כי ברצונך להוסיף את %user לרשימת תפוצה %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
he: %user נוסף אל %newsletter

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
he: האמנם ברצונך להסיר את %user מרשימת הדיוור %newsletter?

en: Sent status
he: מצב משלוח

en: Newsletter sent status: Not sent, Pending (being sent or waiting for cron to run), Sent.
he: סטטוס משלוח העלון: לא נשלח, ממתין (במשלוח או מחכה לריצת cron), נשלח.

en: Invalid email address %mail.
he: כתובת דוא"ל לא תקינה: %mail.

en: Missing test email address.
he: חסרה כתובת דוא"ל לבדיקה.

en: Newsletter %title was deleted.
he: העלון %title נמחק.

en: This is the designated simplenews vocabulary.
he: זהו המילון המיועד של simplenews.

en: This will be the body of your newsletter. Available variables are: !site (the name of your website), !uri (a link to your homepage), !uri_brief (homepage link without the http://), !date (today's date), !login_uri (link to login page), !confirm_subscribe_url (subscription confirmation link), !confirm_unsubscribe_url (unsubscription link), !newsletter_url (link to this newsletter issue), !newsletter_name (name of this newsletter series).
he: זה יהיה גוף העלון. המשתנים הזמינים הם: !site (שם האתר), !uri (קישור לדף הבית), !uri_brief (קישור לדף הבית ללא http://), !date (התאריך של הים), !login_uri (קישור לעמוד כניסה לאתר), !confirm_subscribe_url (קישור לעמוד אישור המנוי), !confirm_unsubscribe_url (קישור לביטול המנוי), !newsletter_url (קישור לגליון הנוכחי של העלון), !newsletter_name (שם העלון).

en: Send action
he: פעולת  משלוח

en: Test email addresses
he: כתובות דוא"ל לבדיקה

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
he: כתבו  רשימה מופרדת בפסיקים של כתובות דוא"ל שבהן יתבצע שימוש ככתובות בדיקה

en: Email priority
he: עדיפות דוא"ל

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
he: כל המנויים לעלון %newsletter נמחקו.

en: Manage !my_subscriptions
he: ניהול !my_subscriptions

en: my subscriptions
he: רשימות תפוצה שלי

en: Subscription interface
he: ממשק רשימות תפוצה

en: Subscription form
he: טופס רשימות תפוצה

en: Link to form
he: קישור לטופס

en: You have been subscribed.
he: נרשמת בהצלחה.

en: You have been unsubscribed.
he: הוסרת מהרשימה בהצלחה.

en: Newsletter sent.
he: העלון נשלח.

en: Newsletter pending.
he: העלון ממתין למשלוח.

en: Sent via Mime Mail
he: נשלח דרך Mime Mail

en: Cron throttle setting
he: הגדרות מצערת cron

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
he: רכיב Simplenews מפרסם ושולח עלונים לרשימות מנויים. גם גולשים אנונימיים וגם משתמשים רשומים יכולים לבחור להצטרף לרשימות דיוור שונות.

en: Configure Simplenews
he: תצורת Simplenews

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this subscription please use the link below.
    
    !confirm_subscribe_url
he: קיבלנו בקשה להרשמה של !mailto ל !newsletter_name באתר !site בכתובת !uri. לאישור ההרשמה אנא השתמש בקישור להלן.
    
    !confirm_subscribe_url

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: !uri
he: קיבלנו בקשה להרשמה של !mailto ל !newsletter_name באתר !site בכתובת !uri. אך, כתובת דוא"ל זו כבר רשומה לרשימת תפוצה זו. באם התכוונת לבטל הרשמה אנא בקר באתר: !uri

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this unsubscription please use the link below.
    
    !confirm_unsubscribe_url
he: קיבלנו בקשה להסרה של !mailto ל !newsletter_name באתר !site בכתובת !uri. לאישור אנא השתמש בקישור להלן.
    
    !confirm_unsubscribe_url

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is not subscribed to this newsletter. If you intended to subscribe please visit our site: !uri
he: קיבלנו בקשה להסרה של !mailto ל !newsletter_name באתר !site בכתובת !uri. אך, כתובת דוא"ל זו אינה רשומה לרשימת תפוצה זו. באם התכוונת להרשם אנא בקר באתר: !uri

en: Confirmation for !newsletter_name from !site
he: אישור עבור !newsletter_name מאתר !site

en: @newsletter feed
he: @newsletter - הזנת RSS

en: Unsubscribe from this newsletter
he: הסרה מרשימת תפוצה זו

en: This is a test version of the newsletter.
he: זוהי גירסת נסיון של העלון.

en: Manage newsletters and subscriptions.
he: ניהול עלונים ומנויים.

en: List of newsletter issues sent and pending.
he: רשימת העלונים שנשלחו  שבתור.

en: Draft issues
he: עלוני טיוטה

en: List of newsletter issues not sent.
he: רשימת העלונים שטרם נשלחו.

en: List, add and edit newsletter series.
he: צפייה בסדרות עלונים, הוספה ועדכון.

en: Newsletter subscription management.
he: ניהול מנויים לעלונים.

en: Mass subscribe
he: צירוף מנויים המוני

en: Mass unsubscribe
he: ביטול מנויים המוני

en: Manage simplenews configuration.
he: ניהול תצורת רכיב simplenews

en: Simplenews content type and vocabulary settings.
he: הגדרת סוגי תוכן ומילונים שישוייכו אל Simplenews

en: Newsletter default settings and sender data.
he: הגדרת ברירת המחדל לעלונים ולמידע על השולח.

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
he: הגדרות מנוי, ותוכן הודעות שנשלחות לאישור  ביטול המנוי

en: Send mail
he: משלוח דוא"ל

en: Send mail, cron and debug options.
he: אפשרויות משלוח דוא"ל, cron, וטיפול בתקלות.

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
he: גליון של העלון שיישלח לכתובות הדוא"ל של המנויים.

en: Save and send
he: שמור ושלח

en: Save and send test
he: שמור ושלח ניסוי

en: Subscribe the user to a newsletter
he: רשום את המשתמש לרשימת תפוצה

en: Unsubscribe the user from a newsletter
he: הסר את המשתמש מרשימת תפוצה

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
he: נרשמת לרשימת תפוצה %newsletter.

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
he: הוסרת מרשימת התפוצה %newsletter.

en: Recent log entries
he: הודעות יומן פעילות אחרונות
