Simplenews (6.x-1.4) - en to da translation catalogue (368 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Subscribers
da: Abonnenter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: Description
da: Beskrivelse

en: Priority
da: Prioritet

en: Action
da: Handling

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Available variables are:
da: Tilgængelige variable er:

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit
da: redigér

en: Export
da: Eksportér

en: Save
da: Gem

en: Update
da: Opdatér

en: Issues
da: Udgaver

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Mail
da: E-mail

en: Block message
da: Blokbesked

en: User
da: Bruger

en: action
da: handling

en: Email
da: E-mail

en: Node
da: Indholdselement

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Update options
da: Opdatering

en: Published
da: Udgivet

en: Delete all
da: Slet alle

en: 1 day
da: 1 dag

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: email
da: e-mail

en: Email format
da: E-mail-format

en: General
da: Generelt

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Sent
da: Sendt

en: Plain
da: Enkel

en: Defaults
da: Standarder

en: Pending
da: Afventer

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Cron throttle
da: Begræns cron

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: From email address
da: Fra-adresse

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: Created new term %name.
da: Ord %name oprettet.

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: low
da: lav

en: high
da: høj

en: No caching
da: Ingen caching

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: 1 week
da: 1 uge

en: Subscription
da: Abonnement

en: From name
da: Afsendernavn

en: Confirm unsubscription
da: Bekræft afmelding

en: Newsletter
da: Nyhedsbrev

en: Newsletters
da: Nyhedsbreve

en: Activate
da: Aktivér

en: Subscribed to
da: Abonnerer på

en: Newsletter subscriptions
da: Tilmeldinger til nyhedsbrev

en: Newsletter issue
da: Udgave

en: Sent issues
da: Sendte udgaver

en: List newsletters
da: Vis nyhedsbreve

en: Add newsletter
da: Tilføj nyhedsbrev

en: Confirm newsletter subscriptions
da: Bekræft abonnementer

en: Manage newsletter subscriptions
da: Håndter abonnementer

en: highest
da: højeste

en: lowest
da: laveste

en: Request receipt
da: Bed om bekræftelse

en: Don't send now
da: Gem som kladde

en: Send one test newsletter to the test address
da: Send et nyhedsbrev til testadressen

en: Send newsletter
da: Send nyhedsbrev

en: Sending
da: Sender

en: You have no privileges to send this newsletter
da: Du er ikke priviligeret til at sende dette nyhedsbrev

en: This newsletter has been sent
da: Dette nyhedsbrev er blevet sendt

en: Newsletter vocabulary
da: Ordforråd for nyhedsbreve

en: Current newsletter subscriptions
da: Nuværende abonnenter

en: My newsletters
da: Mine nyhedsbreve

en: Current subscriptions
da: Nuværende abonnementer

en: Newsletter: @title
da: Nyhedsbrev: @title

en: Stay informed on our latest news!
da: Få tilsendt vores nyhedsbrev!

en: Display link to previous issues
da: Vis henvisning til seneste udgaver

en: Display previous issues
da: Vis seneste udgaver

en: Number of issues to display
da: Antal udgaver der vises

en: Display RSS-feed icon
da: Vis RSS-feed ikon

en: Manage my subscriptions
da: Håndter mine abonnementer

en: Previous issues
da: Forrige udgaver

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
da: Vælg de nyhedsbreve som du ønsker at tilmelde eller afmelde.

en: Subscriptions for %mail
da: Abonnementer for  %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
da: Håndter abonnementer

en: You must select at least one newsletter.
da: Du skal vælge mindst ét nyhedsbrev.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
da: Abonnementer for %mail opdateret.

en: Test newsletter sent to %recipient.
da: Test-nyhedsbrev sendt til %recipient.

en: all newsletters
da: alle nyhedsbreve

en: orphaned newsletters
da: forældreløse nyhedsbreve

en: Show issues from
da: Vis udgaver fra

en: No newsletters available.
da: Ingen nyhedsbreve tilgængelige.

en: Inactive: no newsletters will be sent
da: Inaktiv: Ingen nyhedsbreve sendes

en: Active: user will receive newsletters
da: Aktiv: bruger modtager nyhedsbreve

en: Not sent
da: Ikke sendt

en: Currently sending by cron
da: Sender nu via cron

en: All newsletters
da: Alle nyhedsbreve

en: Subscription filters
da: Tilmeldingsfiltre

en: Inactivate
da: Deaktivér

en: No subscriptions available.
da: Ingen abonnenter tilgængelige

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
da: Ønsker du at slette tilmeldingerne?

en: The subscriptions have been deleted.
da: Tilmeldinger slettet.

en: The following addresses were added or updated: %added.
da: De følgende adresser blev tilføjet eller opdateret: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
da: Adresser tilføjet som modtagere af følgende nyhedsbreve: %newsletters.

en: No addresses were added.
da: Ingen adresser blev tilføjet

en: The following addresses were invalid: %invalid.
da: De følgende adresser er ugyldige: %invalid.

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Inactive users
da: Inaktive brugere

en: No addresses were found.
da: Ingen adresser blev fundet.

en: Sender information
da: Afsender

en: HTML to text conversion
da: Konverter HTML til tekst

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
da: Når nyhedsbrevet sendes som ren tekst, bestemmer disse valg hvordan konverteringen til tekst foretages.

en: Hyperlink conversion
da: Konverter links

en: Default newsletter options
da: Standard nyhedsbrevindstillinger

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
da: Standardindstillinger for nye nyhedsbreve. Indstillingerne kan tilsidesættes når du opretter et nyhedsbrev.

en: Allow test address override
da: Tillad tilsidesættelse af test-adresser.

en: Synchronize with account
da: Synkroniser med konto

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
da: Vælg hvor mange nyhedsbreve der skal sendes pr. cron-kørsel. Mislykkede afsendelser tæller med.

en: Log emails
da: Log e-mails

en: Newsletter name
da: Nyhedsbrevets navn

en: edit newsletter
da: rediger nyhedsbrev

en: There are currently no newsletter series.
da: Der er i øjeblikket ingen nyhedsbreve.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
da: Du kan oprette forskellige typer af nyhedsbreve (eller emner) for at kategorisere dine nyheder (f.eks. Kattenyheder, Hundenyheder, osv.).

en: Updated term %name.
da: Ordet %name opdateret.

en: Newsletter %title has been deleted.
da: Nyhedsbrevet %title slettet.

en: Confirm subscription
da: Bekræft tilmelding

en: You always have the option of unsubscribing later.
da: Du kan opsige dit abonnement når det passer dig.

en: plain
da: alm. tekst

en: administer newsletters
da: administrer nyhedsbreve

en: send newsletter
da: send nyhedsbrev

en: subscribe to newsletters
da: abonner på nyhedsbreve

en: Email addresses
da: E-mail-adresser

en: Email options
da: E-mail-indstillinger

en: User account
da: Brugerkonto

en: The sender's email address you supplied is not valid.
da: Den angivne afsenderadresse er ikke gyldig.

en: Immediate
da: Med det samme

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
da: En beskrivelse af nyhedsbrevet. Vises på taksonomi-sider og i RSS-feeds.

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
da: Nyhedsbreve vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
da: Tilføj links som nummereret liste af referencer

en: Display hyperlinks inline with the text
da: Vis links inde i teksten

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
da: Bemærk: Alle abonnenter fjernes fra dette nyhedsbrev.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
da: E-mail-adresser skal adskilles med komma, mellemrum eller linjeskift.

en: Subscribe to
da: Abonnér på

en: Site default language
da: Standard site-sprog

en: Anonymous user preferred language
da: Foretrukkent sprog for anonym bruger

en: Anonymous users will be subscribed with the selected preferred language. They will receive newsletters in this language if available. Registered users will be subscribed with their preferred language as set on their account page.
da: Anonyme brugere tilmeldes med deres foretrukne sprogvalg. De vil modtage nyhedsbreve på dette sprog hvis det er muligt. Registrerede brugere tilmeldes med det på deres kontoside valgte foretrukne sprog.

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
da: Abonnenter som matcher de valgte kriterier eksporteres.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
da: Abonnenter som er tilmeldt de valgte nyhedsbreve eksporteres.

en: Export results
da: Eksportér resultater

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline. Email addresses which are no longer subscribed to any newsletter, will be removed from the database.
da: E-mail-adresser skal adskilles med komma, mellemrum eller linjeskift. E-mail-adresser, som ikke længere er tilknyttet et nyhedsbrev, fjernes fra databasen.

en: Unsubscribe from
da: Opsig abonnement på

en: The following addresses were unsubscribed or removed: %removed.
da: De følgende adresser blev opsagt eller fjernet: %removed.

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
da: Adresserne blev fjernet fra følgende nyhedsbreve: %newsletters.

en: No addresses were removed.
da: Ingen adresser blev fjernet.

en: Content types to be used as newsletter.
da: Indholdstyper der kan anvendes som nyhedsbrev.

en: <select>
da: <vælg>

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
da: Ordforrådet er lig med en nyhedsbrevsserie. Bemærk at ændring af denne værdi vil kræve at eksisterende nyhedsbreve skal tagges påny og at aktiverede nyhedsbrevsblokke skal genaktiveres.

en: Default newsletter format.
da: Standard nyhedsbrevsformat

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
da: Installér <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> for at sende nyhedsbreve i HTML.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
da: Bemærk at e-mail-prioritet ignoreres af mange mailprogrammer.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
da: Anmod om kvittering ved læsning af nyhedsbrevet. Mange e-mail-programmer ignorerer dette så det er ikke en sikker indikation af antallet af læsere af nyhedsbrevet.

en: Default send action
da: Standard afsendelseshandling

en: Test addresses
da: Testadresser

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
da: Angiv en komma-adskilt liste af e-mail-adresser som anvendes som testadresser. Du kan vælge at tillade at tilsidesætte testadresser i redigeringsformularen for nyhedsbrevet.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
da: Fra-adressen anvendes kun til bekræftelsesmails. Du kan angive afsenderinformation for hvert nyhedsbrev under nyhedsbrevets indstillinger.

en: Use cron to send newsletters
da: Brug cron til at udsende nyhedsbreve.

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
da: Cron-udførsel må ikke overstige tidsgrænsen for PHP-udførsler på %max sekunder.

en: Mail spool expiration
da: Udløb af mailkø

en: Newsletter mails are spooled. How long must messages be retained in the spool after successfull sending. Keeping the message in the spool allows mail statistics (which is not yet implemented). If cron is not used, immediate expiration is advised.
da: Nyhedsbrevs-e-mails sættes i kø. Hvor længe skal e-mails beholdes i køen efter afsendelse? Ved at beholde e-mailen i køen kan der laves e-mail-statistik (som dog endnu ikke er implementeret). Hvis cron ikke anvendes anbefales det ikke at beholde e-mails i køen.

en: Confirmation emails
da: Bekræftelses-e-mails

en: Customize the confimation email which is sent to (un)subscribing visitors.
da: Tilpas bekræftelsese-e-mailen som sendes til nye abonnenter og opsagte abonnenter.

en: Body text of subscribe email
da: Brødteksten til tilmeldingsbeskeden.

en: Body text for already subscribed visitor
da: Tekst til en i forvejen tilmeldt besøgende.

en: Body text of unsubscribe email
da: Brødteksten til afmeldingsbeskeden.

en: Body text for not yet subscribed visitor
da: Tekst til en endnu ikke tilmeldt besøgende.

en: The email address you supplied is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
da: Du modtager en bekræftelsesmail med videre instrukser om hvordan du fuldender din tilmelding.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete the unsubscription process.
da: Du modtager en bekræftelsesmail med videre instrukser om hvordan du fuldender din opsigelse.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
da: Vil du tilføje %user til mailinglisten %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
da: %user blev tilføjet til mailinglisten %newsletter.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
da: Vil du fjerne %user fra mailinglisten %newsletter?

en: This action will only remove you from the newsletter mailing list. If you are registered at our site, your account information will remain unchanged.
da: Denne framelding omhandler kun det valgte nyhedsbrev. Hvis du er registreret bruger på siden forbliver dine kontooplysninger uændrede.

en: %user was removed from the %newsletter mailing list.
da: %user blev fjernet fra mailinglisten %newsletter.

en: Using nodes as newsletters.
da: Bruger indholdselementer som nyhedsbreve.

en: Sent status
da: Afsendelsesstatus

en: Newsletter sent status: Not sent, Pending (being sent or waiting for cron to run), Sent.
da: Afsendelsesstatus: Ikke udsendt, Venter (er ved at blive udsendt eller venter på en cron-kørsel), Udsendt.

en: Missing newsletter vocabulary. Please set a vocabulary at <a href="@settings">Simplenews settings</a>.
da: Mangler nyhedsbrevsordforråd. Vælg et ordforråd under <a href="@settings">indstillinger for Simplenews</a>.

en: No newsletter term is selected, the newsletter taxonomy term is probably not configured correctly.<br /> Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
da: Der blev ikke valgt en nyhedsbrevsterm. Taksonomi-termen for nyhedsbrevet er sandsynligvis ikke konfigureret korrekt. <br /> Kontrollér og <strong>gem</strong>under <a href="@settings">generelle indstillinger for Simplenews</a>.

en: Test email address is empty.
da: Test-e-mail-adressen er tom.

en: Invalid email address %mail.
da: Ugyldig e-mail-adresse %mail.

en: Missing test email address.
da: Mangler testadresse.

en: Newsletter %title was deleted.
da: Nyhedsbrevet %title blev slettet.

en: This is the designated simplenews vocabulary.
da: Dette ordforråd anvendes af simplenews.

en: This will be the body of your newsletter. Available variables are: !site (the name of your website), !uri (a link to your homepage), !uri_brief (homepage link without the http://), !date (today's date), !login_uri (link to login page), !confirm_subscribe_url (subscription confirmation link), !confirm_unsubscribe_url (unsubscription link), !newsletter_url (link to this newsletter issue), !newsletter_name (name of this newsletter series).
da: Dette er nyhedsbrevets brødtekst. Tilgængelige variabler er: !site (hjemmesidens navn), !uri (et link til din hjemmeside), !uri_brief (hjemmesidelink uden http://), !date (dags dato), !login_uri (link til login-siden), !confirm_subscribe_url (link til bekræftelse af tilmelding), !confirm_unsubscribe_url (link til framelding af nyhedsbrev), !newsletter_url (link til denne udgave af nyhedsbrevet), !newsletter_name (navnet på denne nyhedsbrevsserie).

en: Invalid vocabulary setting detected. Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
da: Ugyldig indstilling af ordforråd. Kontrollér og <strong>gem</strong> under <a href="@settings">generelle indstillinger for Simplenews</a>.

en: This newsletter issue is part of a translation set. Sending this set is controlled from the <a href="@link">translation source newsletter</a>.
da: Denne udgave af nyhedsbrevet er en del af en oversættelsesgruppe. Udsendelse af denne gruppe kontrolleres under<a href="@link">oversættelse af nyhedsbrev</a>.

en: Send action
da: Send handling

en: Test email addresses
da: Testadresser

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
da: Angiv testadresser som en kommasepareret liste af mailadresser.

en: Email priority
da: E-mail-prioritet

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
da: Alle tilmeldinger til nyhedsbrevet %newsletter blev fjernet.

en: Subscription interface
da: Abonnementsgrænseflade

en: Subscription form
da: Abonnementsformular

en: Link to form
da: Link til formular

en: Note: this requires permission 'subscribe to newsletters'.
da: Bemærk: dette kræver tilladelsen 'abonnér på nyhedsbrev'.

en: You have been subscribed.
da: Du er blevet tilmeldt.

en: You have been unsubscribed.
da: Du er blevet afmeldt.

en: Newsletter sent.
da: Nyhedsbrev sendt.

en: Newsletter pending.
da: Udsendelse afventer.

en: Unassigned newsletter
da: Utilknyttet nyhedsbrev

en: Sent via Mime Mail
da: Sendt via Mime Mail

en: Cron throttle setting
da: Indstillinger for cron throttle

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
da: Simplenews udgiver og udsender nyhedsbreve til en liste af abonnenter. Både anonyme og registrerede brugere kan vælge at abonnere på forskellige mailinglister.

en: Simplenews uses nodes for <strong>newsletter issues</strong>. Newsletter issues are grouped by a <strong>newsletter taxonomy term</strong>. Node type and vocabulary are selectable. A newsletter is send to all email addresses which are subscribed to the newsletter. Newsletter issues can be sent only once. Large mailings should be sent by cron to balance the mailserver load.
da: Simplenews bruger indholdselementer til <strong>nyhedsbrevsudgaver</strong>. Nyhedsbrevsudgaver grupperes efter taksonomitermer for nyhedsbreve. Indholdstype og ordforråd kan vælges. Et nyhedsbrev sendes til alle e-mail-adresser, som er tilmeldt nyhedsbrevet. Nyhedsbrevsudgaver kan kun udsendes én gang. Nyhedsbreve med mange abonnenter bør sendes via cron for at undgå overbelastning af mail-serveren.

en: Simplenews adds elements to the newsletter node add/edit form to manage newsletter format and sending of the newsletter issue. A newsletter issue can be sent for test before sending officially.
da: Simplenews tilføjer elementer til indholdsformularen for nyhedsbreve for håndtering af nyhedsbrevsformat og udsendelse af nyhedsbrevsudgaven. En nyhedsbrevsudgave kan udsendes som test inden endelig udsendelse.

en: Both anonymous and authenticated users can <strong>opt-in and opt-out</strong> to a newsletter. A confirmation message is sent to anonymous users at subscription and unsubscription. Users can (un)subscribe using a form and a block. A <strong>subscription block</strong> is available for each newsletter offering a subscription form, a link to recent newsletters and RSS feed. Email addresses can also be imported and exported via the subscription administration pages.
da: Både anonyme og registrerede brugere kan <strong>tilmelde og framelde sig</strong> et nyhedsbrev. En bekræftelses-e-mail sendes til anynome brugere ved tilmelding og framelding. Brugere kan tilmelde og framelde sig via en formular og en blok. En <strong>tilmeldingsblok</strong> som indeholder en tilmeldingsformular, et link til de seneste udgaver og en RSS feed er tilgængelig for hvert nyhedsbrev. E-mail-adresser kan også importeres og eksporteres på administrationssiderne.

en: Configure Simplenews
da: Tilpas Simplenews

en: Enable a newsletter <a href="@admin_blocks">subscription block</a>.
da: Aktivér et nyhedsbrevs <a href="@admin_blocks">tilmeldingsblok</a>.

en: Manage your <a href="@newsletters">newsletters</a>, <a href="@sent">sent newsletters</a> and <a href="@subscriptions">subscriptions</a>.
da: Administrér dine <a href="@newsletters">nyhedsbreve</a>, <a href="@sent">udsendte nyhedsbreve</a> og <a href="@subscriptions">abonnenter</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
da: Se håndbogens afsnit om <a href="@image">Simplenews</a> for mere information.

en: Add this newsletter issue to a newsletter by selecting a newsletter from the select list. Send a newsletter or a test newsletter by selecting the appropriate radio button and submitting the node.
da: Tilføj denne udgave til et nyhedsbrev ved at vælge et nyhedsbrev fra listen. Udsend et nyhedsbrev eller en testudgave ved at vælge én af knapperne og gemme indholdselementet.

en: Set default send options at <a href="@configuration">Administer > Site configuration > Simplenews > Newsletter</a>.
da: Sæt standardindstillinger under<a href="@configuration">Administrér > Sideindstillinger > Simplenews > Nyhedsbrev</a>.

en: Set newsletter specific options at <a href="@configuration">Administer > Content management > Newsletters > Newsletters</a>.
da: Sæt indstillinger for de enkelte nyhedsbreve under <a href="@configuration">Administrér > Indholdshåndtering > Nyhedsbreve > Nyhedsbreve</a>.

en: These settings are default to all newsletters. Newsletter specific settings can be found at the <a href="@page">newsletter's settings page</a>.
da: Dette er standardindstillinger for alle nyhedsbreve. Specifikke indstillinger for hvert nyhedsbrev kan findes under <a href="@page">nyhedsbrevsindstillinger</a>.

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> to send HTML emails or emails with attachments (both plain text and HTML).
da: Installér <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> for udsendelse af HTML-mails eller e-mails med vedhæftninger.

en: 'Plain' display settings apply to the content of emails send in plain text format. 'HTML' display settings apply to both HTML and plain text alternative content of emails send in HTML format.
da: Indstillinger for 'ren tekst' gælder for indhold af e-mails udsendt i et rent tekst-format. Indstillinger for 'HTML' gælder for indhold i både HTML og ren tekst i e-mails udsendt i HTML-format.

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this subscription please use the link below.
    
    !confirm_subscribe_url
da: Der er modtaget en anmodning fra !mailto om abonnement på !newsletter_name fra !site. Brug linket herunder for at bekræfte tilmeldingen.
    
    !confirm_subscribe_url

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: !uri
da: Der er modtaget en anmodning fra !mailto om abonnement på !newsletter_name fra !site. Denne e-mail-adresse er imidlertid allerede tilmeldt nyhedsbrevet. Besøg vores site hvis du forsøgte at framelde dig nyhedsbrevet: !uri

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this unsubscription please use the link below.
    
    !confirm_unsubscribe_url
da: Der er modtaget en anmodning fra !mailto om framelding af !newsletter_name fra !site. Brug linket herunder for at bekræfte frameldingen.
    
    !confirm_unsubscribe_url

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is not subscribed to this newsletter. If you intended to subscribe please visit our site: !uri
da: Der er modtaget en anmodning fra !mailto om framelding af !newsletter_name fra !site. Denne e-mail-adresse er imidlertid ikke tilmeldt nyhedsbrevet. Besøg vores side hvis du forsøgte at tilmelde dig nyhedsbrevet: !uri

en: Confirmation for !newsletter_name from !site
da: Bekræftelse på !newsletter_name fra !site

en: Email: Plain
da: E-mail: Ren tekst

en: Email: HTML
da: E-mail: HTML

en: Unsubscribe from this newsletter
da: Afmeld dette nyhedsbrev

en: This is a test version of the newsletter.
da: Dette er en testudgave af nyhedsbrevet.

en: Attempt to unsubscribe from non existing newsletter term ID %id
da: Forsøg på framelding fra ikke-eksisterende nyhedsbrevsterm ID %id

en: User %email deleted from the mailing list.
da: Bruger %email fjernet fra mailinglisten.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
da: Udgående e-mail. Beskedtype: %type<br />Emne: %subject<br />Modtager: %to

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
da: Udgående e-mail. Beskedtype: %type<br />Emne: %subject<br />Modtager: %to %mimemail

en: Outgoing email failed. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
da: Fejl i udgående e-mail. Beskedtype: %type<br />Emne: %subject<br />Modtager: %to %mimemail

en: administer simplenews subscriptions
da: administrér simplenews abonnementer

en: administer simplenews settings
da: administrér indstillinger for simplenews

en: Manage newsletters and subscriptions.
da: Håndtér nyhedsbreve og abonnementer.

en: List of newsletter issues sent and pending.
da: Liste af udsendte og afventende nyhedsbrevsudgaver.

en: Draft issues
da: Kladder

en: List of newsletter issues not sent.
da: Liste af ikke udsendte nyhedsbrevsudgaver

en: List, add and edit newsletter series.
da: Vis, tilføj og redigér nyhedsbreve.

en: Newsletter subscription management.
da: Nyhedsbrev abonnementshåndtering.

en: Mass subscribe
da: Massetilmeld

en: Mass unsubscribe
da: Masseafmeld

en: Manage simplenews configuration.
da: Håndter Simplenews indstillinger.

en: Simplenews content type and vocabulary settings.
da: Simplenews indholdstype og ordforrådsindstillinger.

en: Newsletter default settings and sender data.
da: Standardindstillinger for nyhedsbreve og afsenderdata.

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
da: Abonnementsindstillinger, tekst i bekræftelses-e-mails ved tilvalg/fravalg

en: Send mail
da: Send e-mail

en: Send mail, cron and debug options.
da: Indstillinger for udsendelse, cron og debug.

en: Newsletter series subscription data.
da: Abonnementsdata.

en: The {simplenews_subscriptions}.snid who is subscribed.
da: {simplenews_subscriptions}.snid over abonnenter.

en: The newsletter series ({term_data}.tid) the subscriber is subscribed to.
da: Nyhedsbrevet ({term_data}.tid) som abonnenten abonnerer på.

en: Simplenews installation instructions are available on the <a href="!simplenews_help">Simplenews help page</a>.
da: Installationsvejledning for Simplenews findes under <a href="!simplenews_help">Simplenews hjælp</a>.

en: The installation of Simplenews was not successful.
da: Installationen af Simplenews blev ikke gennemført.

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
da: En nyhedsbrevsudgave som afventer udsendelse til tilmeldte e-mail-adresser.

en: @site_name newsletter
da: @site_name nyhedsbrev

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
da: Udsend nyhedsbreve til de tilmeldte e-mail-adresser.

en: Save and send
da: Gem og send

en: Save and send test
da: Gem og send test

en: Send single simplenews newsletter
da: Send et enkelt nyhedsbrev

en: Send pending simplenews newsletters
da: Send alle ventende nyhedsbreve

en: Subscribe the user to a newsletter
da: Tilmeld brugeren til et nyhedsbrev

en: Unsubscribe the user from a newsletter
da: Afmeld brugeren fra et nyhedsbrev

en: The newsletter issue to send
da: Udgaven af nyhedsbrevet som skal sendes

en: Allow to resend newsletter
da: Tillad genudsendelse af nyhedsbrev

en: Please select a newsletter issue.
da: Vælg venligst en udgave af nyhedsbrevet.

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
da: Du er blevet tilmeldt til nyhedsbrevet %newsletter.

en: The newsletter series the user will be subscribed to.
da: Nyhedsbrevet som brugeren bliver tilmeldt.

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
da: Du er blevet fjernet fra %newsletter abonnementslisten.

en: The newsletter series the user will be unsubscribed from.
da: Nyhedsbrevet som brugeren bliver afmeldt.

en: After a user has been subscribed
da: Efter en bruger er blevet tilmeldt

en: After a user has been unsubscribed
da: Efter en bruger er blevet afmeldt

en: Simplenews newsletter %title send.
da: Nyhedsbrev %title sendt.

en: Simplenews cron executed.
da: Simplenews cron udført.

en: User %name subscribed to newsletter %newsletter.
da: Bruger %name tilmeldt til nyhedsbrevet %newsletter.

en: User %name unsubscribed from newsletter %newsletter.
da: Bruge %name afmeldt nyhedsbrevet %newsletter.

en: Simplenews action
da: Simplenews handling

en: Provide actions for Simplenews.
da: Tilbyder handlinger til Simplenews.

en: Recent log entries
da: Seneste loglinjer

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds. You find the time spend to send emails in the !recent_logs.
da: Cron-kørsel må ikke overskride tidsgrænsen for PHP-udførsel på %max sekunder. Tiden der bruges på at sende e-mails kan aflæses i !recent_logs.

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
da: Tilmeldinger synkroniseres med brugerkonti. Når brugerkonti slettes frameldes abonnenter med samme e-mail-adresse også. Når brugerkonti blokkeres eller aktiveres, blokeres eller aktiveres bliver abonnementer også blokeret eller aktiveret. Lad feltet stå tomt for at lade brugerkonti og abonnementer fungere uafhængigt af hinanden.

en: These content type(s) are used as newsletter. They can be set in !simplenews_settings.
da: Disse indholdstyper anvendes som nyhedsbreve. De kan indstilles under !simplenews_settings.

en: The name of this newsletter.
da: Nyhedsbrevets navn.

en: Manage <a href="!url">my subscriptions</a>
da: Administrer <a href="!url">mine abonnementer</a>

en: 'Plain' display settings apply to the content of emails sent in plain text format. 'HTML' display settings apply to both HTML and plain text alternative content of emails sent in HTML format.
da: 'Plain' visningsindstillinger vedrører indhold i e-mails sendt i dette tekstformat. 'HTML' visningsindstillinger vedrører både HTML og almindelig tekst i indhold i e-mails sendt i HTML-formatet.

en: Newsletter not send: newsletter issue does not exist (nid = @nid; vid = @vid).
da: Nyhedsbrev blev ikke afsendt: Udgaven eksisterer ikke (nid = @nid; vid = @vid).

en: %success emails sent in %sec seconds, %fail failed sending.
da: %success e-mails blev sendt på %sec sekunder, %fail blev ikke sendt.

en: %success emails sent, %fail failed.
da: %success e-mails blev sendt, %fail fejlede.

en: Simplenews was successfully installed.
da: Simplenews er blevet installeret.

en: Unsubscribe URL
da: URL til afmelding

en: Newsletter %title was deleted but had @count pending emails. They can no longer be sent.
da: Nyhedsbrevet %title er blevet slettet, men det havde @count usendte e-mails. Disse kan ikke længere sendes.

en: This will be the body of your newsletter. See 'Replacement patterns' for available variables.)
da: Dette er nyhedsbrevets brødtekst. Find tilgængelige variable under 'udskiftningsmønstre'.

en: These tokens can be used in all text fields and will be replaced on-screen and in the email. Note that simplenews-receiver tokens are not suitable for on-screen use.
da: Disse erstatningsmønstre kan anvendes i alle tekstfelter og udskiftes ved visning online og i e-mails.

en: Select the newsletter(s) to which you wish to subscribe.
da: Vælg det nyhedsbrev du vil abonnere på.

en: You have been subscribed to %newsletter.
da: Du abonnerer nu på %newsletter.

en: Newsletter: Multi Subscription
da: Nyhedsbrev: Multitilmelding

en: URL of the subscribe confirmation page
da: URL på bekræftelsesside ved tilmelding

en: URL of the unsubscribe confirmation page
da: URL på bekræftelsesside ved afmelding

en: Email address of the newsletter receiver
da: E-mail-adresse på modtageren af nyhedsbrevet.

en: The name of the newsletter series
da: Navnet på denne serie af nyhedsbreve

en: URL of the taxonomy page listing the issues of this newsletter series
da: URL på taksonomisiden hvor udgaver af denne nyhedsbrevserie vises

en: URL of the manage subscriptions page
da: URL på siden til håndtering af abonnementer

en: URL of the subscribe confirmation page.
da: URL på bekræftelsessiden ved tilmelding.

en: Username of the newsletter receiver or anonymous user name.
da: Brugernavn på modtageren af nyhedsbrevet eller anonymt brugernavn.

en: Email address from which the newsletter is sent
da: E-mail-adresse hvorfra nyhedsbrevet sendes

en: URL of this newsletter issue
da: URL på denne nyhedsbrevsudgave

en: Both anonymous and authenticated users can <strong>opt-in and opt-out</strong> to a newsletter. A confirmation message is sent to anonymous users when they (un)subscribe. Users can (un)subscribe using a form and a block. A <strong>subscription block</strong> is available for each newsletter offering a subscription form, a link to recent newsletters and RSS feed. Email addresses can also be imported and exported via the subscription administration pages.
da: Både anonyme og godkendte brugere kan til- og afmelde sig nyhedsbreve. En bekræftelsesbesked sendes til anonyme brugere ved til- og afmelding. Brugere kan til- og afmelde sig via en formular og en blok. En tilmeldingsblok med en tilmeldingsformular, et link til seneste udgaver og et RSS-feed er tilgængelig for hvert nyhedsbrev. E-mail-adresser kan også importeres og eksporteres via administrationssiden.

en: Install <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> or <a href="!html_mail_url">HTML Mail</a> to send HTML emails or emails with attachments (both plain text and HTML).
da: Installér <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> eller <a href="!html_mail_url">HTML Mail</a> for at udsende HTML-e-mails og e-mails med vedhæftede filer.

en: This is a Multilingual website. Enter text for confirmation subject and body in the default site language (@language).
da: Dette er en flersproget hjemmeside. Angiv overskrift og indhold på sidens standardsprog (@language).

en: This is a Multilingual website. <a href="@url">Enable the String translation module</a> to enable translation of the confirmation subject and body.
da: Dette er en flersproget hjemmeside. <a href="@url">Aktivér oversætningsmodulet</a> for at muliggøre oversættelse af overskrift og indhold.

en: We have received a request to subscribe [simplenews-receiver-mail] to the [simplenews-newsletters-name] newsletter on [site-name] website at [site-url]. To confirm this subscription please use the link below.
    
    [simplenews-subscribe-url]
da: Vi har modtaget en anmodning om tilmelding af [simplenews-receiver-mail] til nyhedsbrevet [simplenews-newsletters-name] på [site-name], [site-url]. Bekræft venligst din tilmelding ved at klikke på linket herunder.
    
    [simplenews-subscribe-url]

en: We have received a request to subscribe [simplenews-receiver-mail] to the [simplenews-newsletters-name] newsletter on [site-name] website at [site-url]. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site at:
    [site-url]
da: Vi har modtaget en anmodning om tilmelding af [simplenews-receiver-mail] til nyhedsbrevet [simplenews-newsletters-name] på [site-name], [site-url]. Denne e-mail-adresse er imidlertid allerede tilmeldt dette nyhedsbrev. Hvis du vil afmelde kan du gøre det på vores hjemmeside [site-url].

en: We have received a request to unsubscribe [simplenews-receiver-mail] from the [simplenews-newsletters-name] on [site-name] website at [site-url]. To confirm this cancellation please use the link below.
    
    [simplenews-unsubscribe-url]
da: Vi har modtaget en anmodning om afmelding af [simplenews-receiver-mail] fra nyhedsbrevet [simplenews-newsletters-name] på [site-name], [site-url]. Bekræft venligst afmeldingen ved at klikke på linket herunder.
    
    [simplenews-unsubscribe-url]

en: We have received a request to unsubscribe [simplenews-receiver-mail] from the [simplenews-newsletters-name] on [site-name] website at [site-url]. However, this email is not subscribed to this newsletter. If you intended to subscribe please visit our site at:
    [site-url]
da: Vi har modtaget en anmodning om afmelding af [simplenews-receiver-mail] fra nyhedsbrevet [simplenews-newsletters-name] på [site-name], [site-url]. Denne e-mail-adresse er imidlertid ikke tilmeldt dette nyhedsbrev. Hvis du vil tilmelde dig, kan du gøre det på vores hjemmeside: [site-url]

en: Confirmation for [simplenews-newsletters-name] from [site-name]
da: Bekræftelse af [simplenews-newsletters-name] fra [site-name]

en: Process simplenews mail spool
da: Kør mailkøen

en: Newsletter %title deleted with @count pending emails. Emails can no longer be sent.
da: Nyhedsbrevet %title blev slettet med @count ventende e-mails. Disse e-mails kan ikke længere sendes.

en: Newsletters Management
da: Nyhedsbreve

en: List of newsletter issues.
da: Liste af nyhedsbrevsudgaver.

en: Simplenews settings
da: Indstillinger for Simplenews

en: Simplenews subscriber
da: Simplenews abonnent

en: Newsletter category
da: Nyhedsbrevskategori

en: Manage <a href="!url">subscriptions</a>
da: Håndtér <a href="!url">abonnementer</a>

en: Simplenews newsletter
da: Simplenews nyhedsbrev

en: Simplenews newsletter category
da: Simplenews nydhedsbrevskategori

en: Subscriber email
da: Abonnent e-mail

en: The email address of the newsletter receiver.
da: Nyhedsbrevsmodtagerens e-mail-adresse.

en: The name of the newsletter category.
da: Nyhedsbrevskategoriens navn.

en: Newsletter category URL
da: Nyhedsbrevskategori-URL

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name] newsletter on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]
da: Vi har modtaget en forespørgsel på tilmelding af [simplenews-subscriber:mail] til [simplenews-category:name] nyhedsbrevet hos [site:name] webstedet via [site:url]. Brug venligst nedenstående link til at bekræfte.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name]  newsletter on [site:name] website at [site:url]. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: [site:url]
da: Vi har modtaget en forespørgsel på tilmelding af [simplenews-subscriber:mail] til [simplenews-category:name]  nyhedsbrevet hos [site:name] webstedet via [site:url]. Dog er denne mail allerede tilmeldt til dette nyhedsbrevHowever, Hvis du vil afmelde, så besøg venligst vores websted [site:url]

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]
da: Vi har modtaget en forespørgsel på afmelding af [simplenews-subscriber:mail] fra [simplenews-category:name] mailing-listen hos [site:name] webstedet via [site:url]. Benyt venligst nedenstående link for at bekræfte.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]

en: Confirmation for [simplenews-category:name] from [site:name]
da: Bekræftelse af [simplenews-category:name] fra [site:name]

en: Add newsletter category
da: Tilføj nyhedsbrevskategori

en: Manage URL
da: Administrér URL

en: Configure your sites newsletters.
da: Konfigurér sitets nyhedsbreve.

en: Simplenews settings.
da: Indstillinger for Simplenews.

en: Confirmation for [site:name]
da: Bekræftelse for [site:name]

en: Subscribe to [simplenews-category:name]
da: Tilmeld til [simplenews-category:name]

en: Already subscribed to [simplenews-category:name]
da: Allerede tilmeldt [simplenews-category:name]

en: Unsubscribe from [simplenews-category:name]
da: Afmeld fra [simplenews-category:name]

en: Already unsubscribed from [simplenews-category:name]
da: Allerede afmeldt fra [simplenews-category:name]
