Simplenews (6.x-1.4) - en to ja translation catalogue (347 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Subscribers
ja: 配信登録者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Description
ja: 説明

en: Priority
ja: 優先度

en: Action
ja: アクション

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Available variables are:
ja: <br>
    利用可能な変数:

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 設定

en: edit
ja: 編集

en: Export
ja: エクスポート

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Format
ja: フォーマット

en: n/a
ja: 利用不可

en: Subscriptions
ja: 配信登録

en: Mail
ja: メール

en: Block message
ja: メッセージをブロック

en: User
ja: ユーザー

en: action
ja: アクション

en: Email
ja: メール

en: Node
ja: ノード

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Delete all
ja: すべてを削除

en: 1 day
ja: 1日

en: Unlimited
ja: 無制限

en: email
ja: メール

en: Email format
ja: メール書式

en: General
ja: 全般

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Sent
ja: 送信済み

en: Plain
ja: プレーン

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Pending
ja: 処理待ち

en: normal
ja: ノーマル

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Cron throttle
ja: Cronスロットル

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Configure permissions
ja: 権限の設定

en: From email address
ja: 送信元メールアドレス

en: Deleted term %name.
ja: ターム %name が削除されました。

en: Created new term %name.
ja: 新しいターム%nameを作成しました。

en: Date created
ja: 作成日時

en: Not published
ja: 非掲載

en: low
ja: 低

en: high
ja: 高

en: No caching
ja: キャッシュなし

en: Updated vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が更新されました。

en: 1 week
ja: 1週間

en: Subscription
ja: 配信登録

en: From name
ja: 送信者名

en: Confirm unsubscription
ja: 退会確認

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Newsletters
ja: ニュースレター

en: Activate
ja: 有効化

en: Subscribed to
ja: 購読中

en: Newsletter subscriptions
ja: ニュースレター　配信登録

en: Newsletter issue
ja: ニュースレター発行物

en: Sent issues
ja: 送信済みの発行物

en: List newsletters
ja: ニュースレターの一覧

en: Add newsletter
ja: ニュースレターを追加

en: Confirm newsletter subscriptions
ja: ニュースレター配信登録の確認

en: Manage newsletter subscriptions
ja: ニュースレター配信登録の管理

en: highest
ja: 最高

en: lowest
ja: 最低

en: Request receipt
ja: 受信を要求

en: Don't send now
ja: 今は送らない

en: Send one test newsletter to the test address
ja: テストアドレスにテストニュースレターを送信

en: Send newsletter
ja: ニュースレターを送信

en: Sending
ja: 送信中

en: You have no privileges to send this newsletter
ja: このニュースレターを送信する権限がありません

en: This newsletter has been sent
ja: このニュースレターは送信されました

en: Newsletter vocabulary
ja: ニュースレターボキャブラリー

en: Current newsletter subscriptions
ja: 現在のニュースレター配信登録

en: My newsletters
ja: マイ ニュースレター

en: Current subscriptions
ja: 現在の配信登録

en: Newsletter: @title
ja: ニュースレター: @title

en: Stay informed on our latest news!
ja: 最新ニュースをご覧下さい!

en: Display link to previous issues
ja: 過去の発行物へのリンクを表示

en: Display previous issues
ja: 過去の発行物を表示

en: Number of issues to display
ja: 表示する発行物の数

en: Display RSS-feed icon
ja: RSSフィードアイコンを表示

en: Manage my subscriptions
ja: 自分の配信登録を管理

en: Previous issues
ja: 以前の発行物

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
ja: 配信登録または登録解除したいニュースレターを選択してください。

en: Subscriptions for %mail
ja: %mail用の配信登録

en: Manage your newsletter subscriptions
ja: あなたのニュースレター配信登録を管理

en: You must select at least one newsletter.
ja: 最低1つのニュースレターを選択する必要があります。

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
ja: %mail用のニュースレター配信登録は更新されました。

en: Test newsletter sent to %recipient.
ja: テストニュースレターは%recipientに送信しました。

en: all newsletters
ja: 全てのニュースレター

en: orphaned newsletters
ja: 孤立したニュースレター

en: Show issues from
ja: 発行物を表示

en: No newsletters available.
ja: 利用可能なニュースレターがありません。

en: Inactive: no newsletters will be sent
ja: 非アクティブ: 送信されるニュースレターはありません

en: Active: user will receive newsletters
ja: アクティブ: ユーザーはニュースレターを受信します

en: Not sent
ja: 送信しない

en: Currently sending by cron
ja: 現在cronで送信中

en: All newsletters
ja: 全てのニュースレター

en: Subscription filters
ja: 配信登録フィルター

en: Inactivate
ja: 非アクティブ

en: No subscriptions available.
ja: 利用可能な配信登録がありません。

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
ja: 本当にこれらの配信登録を削除してもよろしいですか?

en: The subscriptions have been deleted.
ja: 配信登録を削除しました。

en: The following addresses were added or updated: %added.
ja: 以下のアドレスは追加または更新されました: %added

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
ja: アドレスは以下のニュースレターに配信登録されました: %newsletters

en: No addresses were added.
ja: 追加されたアドレスがありません。

en: The following addresses were invalid: %invalid.
ja: 以下のアドレスは不正です: %invalid

en: Active users
ja: アクティブなユーザー

en: Inactive users
ja: 非アクティブなユーザー

en: No addresses were found.
ja: アドレスが見つかりません。

en: Sender information
ja: 送信者情報

en: HTML to text conversion
ja: HTMLからテキストへ変換

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
ja: あなたのニュースレターがプレーンテキストとして送信される時、これらのオプションはどのようにテキスト変換が実施されるかを決定します。

en: Hyperlink conversion
ja: ハイパーリンク変換

en: Default newsletter options
ja: デフォルトニュースレターオプション

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
ja: これらのオプションはニュースレター用のデフォルトになりますが、ニュースレター編集フォーム中で上書きされるかも知れません。

en: Allow test address override
ja: テストアドレスの上書きを許可

en: Synchronize with account
ja: アカウントと同期

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
ja: cron実行毎に送信されるニュースレターの数を設定します。送信の失敗はカウントされます。

en: Log emails
ja: メールを記録

en: Newsletter name
ja: ニュースレター名

en: edit newsletter
ja: ニュースレターを編集

en: There are currently no newsletter series.
ja: 現在ニュースレターのシリーズがありません。

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
ja: あなたのニュースをカテゴリ分けするために異なるニュースレター(や件名)を作成することができます。 (例: 猫ニュース、犬ニュースなど)。

en: Updated term %name.
ja: ターム%nameを更新しました。

en: Newsletter %title has been deleted.
ja: ニュースレター%titleは削除されました。

en: Confirm subscription
ja: 配信登録を確認

en: You always have the option of unsubscribing later.
ja: 既に後で登録解除するオプションがあります。

en: plain
ja: プレーン

en: administer newsletters
ja: ニュースレターの管理

en: send newsletter
ja: ニュースレターの送信

en: subscribe to newsletters
ja: ニュースレターの配信登録

en: Simplenews
ja: シンプルニュース

en: Email addresses
ja: メールアドレス

en: Email options
ja: メールオプション

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: The sender's email address you supplied is not valid.
ja: あなたが与えた送信者のメールアドレスは不正です。

en: Immediate
ja: 今すぐ

en: 2 weeks
ja: 2週

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
ja: ニュースレターの説明です。タクソノミー/タームページとRSSフィードに表示されます。

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
ja: ウェイト順にニュースレターが表示されます。

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
ja: 番号で参照可能なリストとしてハイパーリンクを追加します。

en: Display hyperlinks inline with the text
ja: テキストにインラインでハイパーリンクを表示

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
ja: 注意: このニュースレターに割り当てられた全ての配信登録は失われます。

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
ja: メールアドレスはカンマ、半角スペースまたは行で区切らなければいけません。

en: Subscribe to
ja: 配信登録する

en: Site default language
ja: サイトのデフォルト言語

en: Anonymous user preferred language
ja: 匿名ユーザーに優先される言語

en: Anonymous users will be subscribed with the selected preferred language. They will receive newsletters in this language if available. Registered users will be subscribed with their preferred language as set on their account page.
ja: 匿名ユーザーは選択した優先言語で配信登録されます。利用可能であれば彼らはこの言語でニュースレターを受信します。登録ユーザーは彼ら自身のアカウントページ出設定された言語で配信登録されます。

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
ja: 選択された状態に一致する配信登録がエクスポートされます。

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
ja: 選択されたニュースレターに一致する配信登録がエクスポートされます。

en: Export results
ja: エクスポート結果

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline. Email addresses which are no longer subscribed to any newsletter, will be removed from the database.
ja: メールアドレスはカンマ、半角スペースまたは行で区切らなければいけません。どんなニュースレターにも配信登録されていないメールアドレスは、データベースから削除されます。

en: Unsubscribe from
ja: 登録解除する

en: The following addresses were unsubscribed or removed: %removed.
ja: 以下のアドレスは登録解除されたか削除されました: %removed

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
ja: アドレスは以下のニュースレターから登録解除されました: %newsletters

en: No addresses were removed.
ja: 削除されたアドレスがありません。

en: Content types to be used as newsletter.
ja: ニュースレターとして使用されるコンテンツタイプ。

en: <select>
ja: <選択>

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
ja: このボキャブラリーはニュースレターシリーズを識別します。このボキャブラリーを変更することは再タグ付けされる既存のニュースレターと再アクティブ化されるアクティブ化されたニュースレターブロックを必要とすることに注意して下さい。

en: Default newsletter format.
ja: デフォルトニュースレターフォーマット。

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
ja: HTML形式でニュースレターを送信するには<a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a>モジュールをインストールして下さい。

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
ja: メールの優先順位は多くのメールプログラムによっては無視されることに注意して下さい。

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
ja: あなたのニュースレターからの開封確認要求です。多くのメールプログラムはこれらを無視しますので、どの位の人数があなたのニュースレターを読まれたかの明確な指標にはなりません。

en: Default send action
ja: デフォルト送信アクション

en: Test addresses
ja: テストアドレス

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
ja: テストアドレスとして使用されるメールアドレスのカンマ区切りリストを供給します。上書き機能はニュースレター編集フォームにあるこれらのアドレスを上書きすることを許可します。

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
ja: メール確認に使用されるだけのデフォルト送信者アドレスです。ニュースレターの設定ページ上それぞれで各ニュースレターに送信者情報を特定できます。

en: Use cron to send newsletters
ja: ニュースレター送信にcronを使用

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
ja: cron実行はPHPの%max秒の最大実行秒数を越えてはいけません。

en: Mail spool expiration
ja: メールスプールの有効期限

en: Newsletter mails are spooled. How long must messages be retained in the spool after successfull sending. Keeping the message in the spool allows mail statistics (which is not yet implemented). If cron is not used, immediate expiration is advised.
ja: ニュースレターメールはスプールされます。送信が成功した後、スプールにどの位のメッセージを保持される必要があるか。スプールにメッセージを保持することは(まだ実装されていませんが)メールの統計情報を許可します。cronが使用されない場合、今すぐの有効期限をおすすめします。

en: Confirmation emails
ja: 確認メール

en: Customize the confimation email which is sent to (un)subscribing visitors.
ja: 訪問者が配信登録(解除)するために送信される確認メールをカスタマイズします。

en: Body text of subscribe email
ja: 配信登録の本文テキスト

en: Body text for already subscribed visitor
ja: 既に配信登録した訪問者用の本文テキスト

en: Body text of unsubscribe email
ja: 登録解除の本文テキスト

en: Body text for not yet subscribed visitor
ja: まだ配信登録していない訪問者用の本文テキスト

en: The email address you supplied is not valid.
ja: 提供されたメールアドレスは不正です。

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
ja: 詳細な登録方法が書かれた確認メールがすぐに届きます。

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete the unsubscription process.
ja: 詳細な登録解除方法が書かれた確認メールがすぐに届きます。

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
ja: %newsletter 送信先リストに%userを追加してもよろしいですか?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
ja: %userは%newsletter 送信先リストに追加されました。

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
ja: %newsletter送信先リストから%userを解除してもよろしいですか?

en: This action will only remove you from the newsletter mailing list. If you are registered at our site, your account information will remain unchanged.
ja: このアクションはニュースレター送信先リストからあなたを解除するだけです。我々のサイトに登録している場合、あなたのアカウント情報は変更されないことを忘れないで下さい。

en: %user was removed from the %newsletter mailing list.
ja: %userは%newsletter送信先リストから削除されました。

en: Using nodes as newsletters.
ja: ニュースレターのノードを使用

en: Sent status
ja: 送信状況

en: Newsletter sent status: Not sent, Pending (being sent or waiting for cron to run), Sent.
ja: ニュースレター送信状況: 未送信、保留中(送信中またはcron実行待ち)、送信済

en: Missing newsletter vocabulary. Please set a vocabulary at <a href="@settings">Simplenews settings</a>.
ja: ニュースレターボキャブラリーが見つかりません。<a href="@settings">シンプルニュース設定</a>でボキャブラリーを設定して下さい。

en: No newsletter term is selected, the newsletter taxonomy term is probably not configured correctly.<br /> Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
ja: ニュースレタータームが選択されておらず、ニュースレタータクソノミータームが多分正しく構成されていません。<br /><a href="@settings">シンプルニュース全般設定</a>を確認し<strong>保存</strong>して下さい。

en: Test email address is empty.
ja: テストメールアドレスは空です。

en: Invalid email address %mail.
ja: 正しくないメールアドレス%mailです。

en: Missing test email address.
ja: テストメールアドレスが見つかりません。

en: Newsletter %title was deleted.
ja: ニュースレター%titleは削除されました。

en: This is the designated simplenews vocabulary.
ja: これは指定されたシンプルニュースボキャブラリーです。

en: This will be the body of your newsletter. Available variables are: !site (the name of your website), !uri (a link to your homepage), !uri_brief (homepage link without the http://), !date (today's date), !login_uri (link to login page), !confirm_subscribe_url (subscription confirmation link), !confirm_unsubscribe_url (unsubscription link), !newsletter_url (link to this newsletter issue), !newsletter_name (name of this newsletter series).
ja: これはあなたのニュースレターの本文です。利用可能な変数は: !site(あなたのサイト名)、!uri(ホームページへのリンク)、!uri_brief (http://を除いたホームページリンク)、!date (今日の日付)、!login_uri (ログインページへのリンク)、!confirm_subscribe_url (配信登録確認リンク)、!confirm_unsubscribe_url (登録解除リンク)、!newsletter_url (このニュースレター発行物へのリンク)、!newsletter_name (ニュースレターシリーズの名前)

en: Invalid vocabulary setting detected. Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
ja: 不正なボキャブラリー設定が検出されました。<a href="@settings">シンプルニュース全般設定</a>を確認し<strong>保存</strong>して下さい。

en: This newsletter issue is part of a translation set. Sending this set is controlled from the <a href="@link">translation source newsletter</a>.
ja: このニュースレター発行物は翻訳セットの一部です。このセットを送信することは<a href="@link">翻訳ソースのニュースレター</a>から制御されます。

en: Send action
ja: 送信アクション

en: Test email addresses
ja: テストメールアドレス

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
ja: テストアドレスとして使用されるメールアドレスのカンマ区切りリストを与えます。

en: Email priority
ja: メールの重要度

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
ja: 全てのニュースレター%newsletterへの配信登録は削除されました。

en: Subscription interface
ja: 配信登録インターフェイス

en: Subscription form
ja: 配信登録フォーム

en: Link to form
ja: フォームへのリンク

en: Note: this requires permission 'subscribe to newsletters'.
ja: 注意: これは'ニュースレターに配信登録'権限が必要です。

en: You have been subscribed.
ja: 配信登録されました。

en: You have been unsubscribed.
ja: 登録解除されました。

en: Newsletter sent.
ja: ニュースレターは送信しました。

en: Newsletter pending.
ja: ニュースレターは保留中です。

en: Unassigned newsletter
ja: 割り当てられていないニュースレター

en: Sent via Mime Mail
ja: MIMEメールで送信

en: Cron throttle setting
ja: cronスロットル設定

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
ja: シンプルニュースは配信登録者のリストへニュースレターを発行し送信します。匿名ユーザーと認証ユーザーの両方は異なる送信先リストにオプトインできます。

en: Simplenews uses nodes for <strong>newsletter issues</strong>. Newsletter issues are grouped by a <strong>newsletter taxonomy term</strong>. Node type and vocabulary are selectable. A newsletter is send to all email addresses which are subscribed to the newsletter. Newsletter issues can be sent only once. Large mailings should be sent by cron to balance the mailserver load.
ja: シンプルニュースは<strong>ニュースレター発行物</strong>用のノードを使用します。ニュースレター発行物は<strong>ニュースレタータクソノミーターム</strong>でグループ化されます。ノードタイプとボキャブラリーは選択可能です。ニュースレターはニュースレターに配信登録された全てのメールアドレスに送信されます。ニュースレター発行物は一度だけ送信されます。大きなメーリングリストはメールサーバーのロードバランスをするためcronで送信されます。

en: Simplenews adds elements to the newsletter node add/edit form to manage newsletter format and sending of the newsletter issue. A newsletter issue can be sent for test before sending officially.
ja: シンプルニュースはニュースレターフォーマットの管理とニュースレター発行物を送信のためにニュースレターノードの追加/編集フォームに要素を追加します。ニュースレター発行物は公式送信する前にテスト用に送信されることはできます。

en: Both anonymous and authenticated users can <strong>opt-in and opt-out</strong> to a newsletter. A confirmation message is sent to anonymous users at subscription and unsubscription. Users can (un)subscribe using a form and a block. A <strong>subscription block</strong> is available for each newsletter offering a subscription form, a link to recent newsletters and RSS feed. Email addresses can also be imported and exported via the subscription administration pages.
ja: 匿名ユーザーと認証ユーザーの両方はメーリングリストに<strong>オプトインとオプトアウト</strong>できます。確認メッセージは配信登録と登録解除時に匿名ユーザーに送信されます。ユーザーはフォームとブロックを使用して配信登録(解除)できます。<strong>配信登録ブロック</strong>はそれぞれの配信登録フォームを提供するニュースレター、最近のニュースレターとRSSフィードへのリンクで利用可能です。メールアドレスもまた配信登録管理ページでインポートとエクスポートができます。

en: Configure Simplenews
ja: シンプルニュースの設定

en: Enable a newsletter <a href="@admin_blocks">subscription block</a>.
ja: ニュースレターを<a href="@admin_blocks">配信登録ブロック</a>で有効にします。

en: Manage your <a href="@newsletters">newsletters</a>, <a href="@sent">sent newsletters</a> and <a href="@subscriptions">subscriptions</a>.
ja: <a href="@newsletters">ニュースレター</a>、<a href="@sent">ニュースレターを送信</a>と<a href="@subscriptions">配信登録</a>を管理します。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
ja: 詳細については、<a href="@handbook">シンプルニュース</a>のオンラインハンドブックエントリーを参照して下さい。

en: Add this newsletter issue to a newsletter by selecting a newsletter from the select list. Send a newsletter or a test newsletter by selecting the appropriate radio button and submitting the node.
ja: 選択リストからニュースレターを選択することにより、ニュースレターにこのニュースレター発行物を追加します。適切なラジオボタンの選択とノードの投稿によりニュースレターまたはテストニュースレターを送信します。

en: Set default send options at <a href="@configuration">Administer > Site configuration > Simplenews > Newsletter</a>.
ja: <a href="@configuration">管理 > サイトの環境設定 > シンプルニュース > ニュースレター</a>でデフォルト送信オプションを設定します。

en: Set newsletter specific options at <a href="@configuration">Administer > Content management > Newsletters > Newsletters</a>.
ja: <a href="@configuration">管理 > サイトの環境設定 > シンプルニュース > ニュースレター</a>でニュースレターの特定オプションを設定します。

en: These settings are default to all newsletters. Newsletter specific settings can be found at the <a href="@page">newsletter's settings page</a>.
ja: これらの設定は全てのニュースレターのデフォルトになります。ニュースレター特定の設定は<a href="@page">ニュースレターの設定ページ</a>にあります。

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> to send HTML emails or emails with attachments (both plain text and HTML).
ja: HTMLメールまたは添付付き(プレーンテキストとHTML両方の)メールを送信するには<a href="@mime_mail_url">Mimeメール</a>をインストールします。

en: 'Plain' display settings apply to the content of emails send in plain text format. 'HTML' display settings apply to both HTML and plain text alternative content of emails send in HTML format.
ja: 'プレーンテキスト'表示設定はプレーンテキストで送信されるメールのコンテンツに適用します。'HTML'表示設定はHTML形式で送信されるメールの代替コンテンツをHTMLとプレーンテキストの両方に適用します。

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this subscription please use the link below.
    
    !confirm_subscribe_url
ja: !uriで!siteサイト上の!newsletter_nameに!mailtoの配信登録の要求を受け取りました。この配信登録を確認するには下記リンクを使用して下さい。
    
    !confirm_subscribe_url

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: !uri
ja: !uriで!siteサイト上の!newsletter_nameに!mailtoの配信登録の要求を受け取りました。しかし、このメールは既にこのニュースレターに配信登録さています。登録解除を目的としているなら、サイトを訪れて下さい: !uri

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this unsubscription please use the link below.
    
    !confirm_unsubscribe_url
ja: !uriで!siteサイト上の!newsletter_nameから!mailtoの登録解除の要求を受け取りました。この登録解除を確認するには下記リンクを使用して下さい。
    
    !confirm_unsubscribe_url

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is not subscribed to this newsletter. If you intended to subscribe please visit our site: !uri
ja: !uriで!siteサイト上の!newsletter_nameから!mailtoの登録解除の要求を受け取りました。しかし、このメールは既にこのニュースレターに配信登録さています。登録解除を目的としているなら、サイトを訪れて下さい: !url

en: Confirmation for !newsletter_name from !site
ja: !siteからの!newsletter_nameの確認

en: Email: Plain
ja: メール: プレーンテキスト

en: Email: HTML
ja: メール: HTML形式

en: @newsletter feed
ja: @newsletterフィード

en: Unsubscribe from this newsletter
ja: このニュースレターから登録解除

en: This is a test version of the newsletter.
ja: これはニュースレターのテスト版です。

en: Attempt to unsubscribe from non existing newsletter term ID %id
ja: 既存のニュースレタータームID %id 以外から登録解除しようとします

en: User %email deleted from the mailing list.
ja: ユーザー %email は送信先リストから削除されました。

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
ja: メール送信中。メッセージタイプ: %type<br />件名: %subject<br />受信者: %to

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
ja: メール送信中。メッセージタイプ: %type<br />件名: %subject<br />受信者: %to %mimemail

en: Outgoing email failed. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
ja: メール送信は失敗しました。メッセージタイプ: %type<br />件名: %subject<br />受信者: %to %mimemail

en: administer simplenews subscriptions
ja: simplenews配信登録の管理

en: administer simplenews settings
ja: simplenews設定の管理

en: Manage newsletters and subscriptions.
ja: ニュースレターと配信登録を管理します。

en: List of newsletter issues sent and pending.
ja: 送信済、保留中のニュースレター発行物の一覧です。

en: Draft issues
ja: 下書きの発行物

en: List of newsletter issues not sent.
ja: 送信されなかったニュースレター発行物の一覧です。

en: List, add and edit newsletter series.
ja: ニュースレターシリーズを追加し、編集する一覧です。

en: Newsletter subscription management.
ja: ニュースレター配信登録の管理。

en: Mass subscribe
ja: 大量の配信登録

en: Mass unsubscribe
ja: 大量の登録解除

en: Manage simplenews configuration.
ja: simplenews設定を管理します。

en: Simplenews content type and vocabulary settings.
ja: Simplenewsコンテンツタイプとボキャブラリーの設定。

en: Newsletter default settings and sender data.
ja: ニュースレターのデフォルト設定と送信データ。

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
ja: 配信登録の設定、オプトイン/アウト設定のメールのテキスト。

en: Send mail
ja: メール送信

en: Send mail, cron and debug options.
ja: メールを送信、cronとデバッグオプション。

en: Newsletter series subscription data.
ja: ニュースレターシリーズ配信登録データ。

en: The {simplenews_subscriptions}.snid who is subscribed.
ja: 配信登録される{simplenews_subscriptions}.snid。

en: The newsletter series ({term_data}.tid) the subscriber is subscribed to.
ja: ニュースレターシリーズ({term_data}.tid)に配信登録されている配信登録者。

en: Simplenews installation instructions are available on the <a href="!simplenews_help">Simplenews help page</a>.
ja: シンプルニュースのインストール説明書は<a href="!simplenews_help">シンプルニュースヘルプページ</a>で利用可能です。

en: The installation of Simplenews was not successful.
ja: シンプルニュースのインストールは失敗しました。

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
ja: 配信登録されたメールアドレスに送信されるニュースレター発行物です。

en: @site_name newsletter
ja: @site_name ニュースレター

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
ja: 配信登録されたメールアドレスにニュースレターを送信します。

en: Save and send
ja: 保存と送信

en: Save and send test
ja: 保存と送信テスト

en: Send single simplenews newsletter
ja: 一通のシンプルニュース ニュースレターを送る

en: Send pending simplenews newsletters
ja: 保留中のシンプルニュース ニュースレターを配信登録する

en: Subscribe the user to a newsletter
ja: ニュースレターにユーザーを配信登録

en: Unsubscribe the user from a newsletter
ja: ニュースレターからユーザーを登録解除

en: The newsletter issue to send
ja: ニュースレター発行物を送信

en: Allow to resend newsletter
ja: ニュースレターの再送信を許可

en: Please select a newsletter issue.
ja: ニュースレター発行物を選んで下さい。

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
ja: ニュースレター%newsletterに配信登録されました。

en: The newsletter series the user will be subscribed to.
ja: ユーザーが配信登録されるニュースレターシリーズ。

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
ja: %newsletter配信登録リストから削除されました。

en: The newsletter series the user will be unsubscribed from.
ja: ユーザーが登録解除されるニュースレターシリーズ。

en: After a user has been subscribed
ja: ユーザーが配信登録された後

en: After a user has been unsubscribed
ja: ユーザーが登録解除された後

en: Simplenews newsletter %title send.
ja: シンプルニュース ニュースレター %titleを送信します。

en: Simplenews cron executed.
ja: シンプルニュースcronが実行されました。

en: User %name subscribed to newsletter %newsletter.
ja: ユーザー%nameさんがニュースレター%newsletterに配信登録しました。

en: User %name unsubscribed from newsletter %newsletter.
ja: ユーザー%nameさんがニュースレター%newsletterから登録解除しました。

en: Simplenews action
ja: シンプルニュースアクション

en: Provide actions for Simplenews.
ja: シンプルニュースのアクションを提供します。

en: Recent log entries
ja: 最近のログ項目

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds. You find the time spend to send emails in the !recent_logs.
ja: cron実行は%max秒のPHP最大実行時間を越えてはなりません。!recent_logsでメール送信に掛かる時間を確認して下さい。

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
ja: チェックした場合、配信登録はサイトアカウントと同期します。アカウントが削除された時、同じメールアドレスを持つ配信登録は削除されます。サイトアカウントがブロック/ブロック解除された時、配信登録は非アクティブ化/アクティブ化されます。チェックしなかった場合、関連付けられたアカウントが削除やブロックされても配信登録は変更されません。

en: These content type(s) are used as newsletter. They can be set in !simplenews_settings.
ja: これらのコンテンツタイプはニュースレターに使用されます。!simplenews_settingsで設定できます。

en: When checked cron will be used to send newsletters (recommended). Test newsletters and confirmation emails will be sent immediately. Leave unchecked for testing purposes.
ja: チェックすれば、cronはニュースレターを送信するために使われます(推奨)。テストメールや確認メールは即座に送信されます。テスト目的ならチェックしないでください。

en: Newsletter: Multi Subscription
ja: ニュースレター: 複数配信登録

en: Add this newsletter issue to a newsletter by selecting a newsletter from the select list. To send this newsletter issue, first save the node, then use the "Newsletter" tab.
ja: この選択リストからニュースレターを選択することで、このニュースレターの問題を追加することができます。このニュースレターの問題を送るには、最初にノードを保存し、次いで"ニュースレター"タブを使います。

en: Newsletter category
ja: ニュースレターのカテゴリー

en: Use as simplenews newsletter
ja: シンプルニュース ニュースレターとして使う

en: Manage <a href="!url">subscriptions</a>
ja: <a href="!url">購読の管理</a>

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name] newsletter on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]
ja: [site:url] のWebサイト [site:name] 上の [simplenews-category:name] ニュースレター へ[simplenews-subscriber:mail]の配信登録の要求を受け取りました。確認するなら以下のリンクを使ってください。 [simplenews-subscriber:subscribe-url]

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name]  newsletter on [site:name] website at [site:url]. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: [site:url]
ja: [site:url] のWebサイト [site:name] 上の [simplenews-category:name] ニュースレター へ[simplenews-subscriber:mail]の配信登録の要求を受け取りました。しかし、このメールはこのニュースメールをもうすでに配信登録しています。もし登録解除するつもりなら、私たちのサイト [site:url] を訪れてください。

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]
ja: [site:url] のWebサイト [site:name] の [simplenews-category:name] メーリングリスト から [simplenews-subscriber:mail] の除去要求を受け取りました。確認するなら、以下のリンクを使ってください。 [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. However, this email is not subscribed to this mailing list. If you intended to subscribe please visit our site at [site:url]
ja: [site:url] のWebサイト [site:name] の [simplenews-category:name] メーリングリスト から [simplenews-subscriber:mail] の除去要求を受け取りました。しかし、このメールはこのメーリングリストには配信登録はしていません。もし配信登録するつもりなら、私たちのサイト [site:url] を訪れてください。

en: Confirmation for [simplenews-category:name] from [site:name]
ja: [site:name] から [simplenews-category:name] の確認

en: List newsletters and newsletter sent status.
ja: ニュースレターやニュースレターの送信状況を一覧します。

en: Add newsletter category
ja: ニュースレターのカテゴリーを追加

en: Administer newsletters
ja: ニュースレターの管理

en: Administer simplenews subscriptions
ja: ニュースレターの配信登録を管理

en: Administer simplenews settings
ja: ニュースレターの設定を管理

en: Subscribe to newsletters
ja: ニュースレターに配信登録

en: Corresponding term
ja: 対応するターム

en: Newsletter allow you to send periodic e-mails to subscribers. See <a href="!manage_subscribers">Newsletter subscriptions</a> for a listing of the subscribers
ja: ニュースレターは配信者に周期的なメールを送信します。配信者のリスト内で <a href="!manage_subscribers">ニュースレターの購読</a> を見て下さい。

en: This allows to theme each newsletter separately.
ja: 各ニュースレターのテーマを個々に許します。

en: Cached content source
ja: コンテンツのソースをキャッシュする

en: This caches the rendered content to be sent for multiple recipients. It is not possible to use subscriber specific theming but tokens can be used for personalization.
ja: 複数の受信者に送るために描画済コンテンツをキャッシュします。特定のテーマの配信登録者を使うことはできませんが、トークンが個人化に使えます。

en: Configure your sites newsletters.
ja: あなたのサイトのニュースレターを設定します。

en: Simplenews settings.
ja: シンプルニュース　設定です。

en: Set default send options at <a href="@configuration">Administration > Configuration > Web services > Newsletters</a>.
ja: デフォルトの送信オプションを <a href="@configuration">管理 > 設定 > Web サービス > ニュースレター</a> で設定します。

en: Set newsletter specific options at <a href="@configuration">Administration > Content > Newsletters</a>.
ja: ニュースレターの特定のオプションを <a href="@configuration">管理 > コンテンツ > ニュースレター</a> で設定します。

en: Confirmation for [site:name]
ja: [site:name] の確認

en: We have received a request for the following subscription changes for [simplenews-subscriber:mail] at [site:url]:
    
    [changes-list]
    
    To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:combined-url]
ja: [site:url] の [simplenews-subscriber:mail] の以下の配信登録の変更を受け取りました:
    
    [changes-list]
    
    確認するには、以下のリンクを使ってください。
    
    [simplenews-subscriber:combined-url]

en: We have received a request for the following subscription changes for [simplenews-subscriber:mail] at [site:url]:
    
    [changes-list]
    
    No confirmation necessary because all requested changes equal the current state.
ja: 以下の [simplenews-subscriber:mail] at [site:url] の[simplenews-subscriber:mail] 配信登録の変更要求を受け取りました :
    
    [changes-list]
    
    要求された全変更は現在の状態と等しいため確認は必要ありません。

en: Subscribe to [simplenews-category:name]
ja: [simplenews-category:name] に配信登録

en: Already subscribed to [simplenews-category:name]
ja: もうすでに [simplenews-category:name] に配信登録済

en: Unsubscribe from [simplenews-category:name]
ja: [simplenews-category:name] の登録解除

en: Already unsubscribed from [simplenews-category:name]
ja: もうすでに [simplenews-category:name] から登録解除済
