Simplenews (6.x-1.4) - en to pt translation catalogue (264 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Subscribers
pt: Assinantes

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Unsubscribe
pt: Cancelar inscrição

en: Description
pt: Descrição

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Ação

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: edit
pt: editar

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Format
pt: Formato

en: Issues
pt: Ocorrências

en: n/a
pt: n/d

en: Subscriptions
pt: Inscrições

en: Mail
pt: E-mail

en: Block message
pt: Mensagem do bloco

en: User
pt: Usuário

en: action
pt: ação

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Delete all
pt: Apagar tudo

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Email format
pt: Formato do email

en: General
pt: Geral

en: Configuration
pt: Configurações

en: Sent
pt: Enviado

en: Plain
pt: Plano

en: Defaults
pt: Padrões

en: Pending
pt: Pendente

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: Cron throttle
pt: Regulador do Agendador de tarefas.

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Configure permissions
pt: Configurar permissões

en: From email address
pt: Endereço de email do remetente

en: Deleted term %name.
pt: O termo %name foi apagado.

en: Created new term %name.
pt: O termo %name foi criado.

en: Date created
pt: Data de criação

en: Not published
pt: Não publicado

en: low
pt: baixo

en: high
pt: alto

en: No caching
pt: Sem cache

en: Updated vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi atualizado.

en: 1 week
pt: 1 semana

en: Subscription
pt: Inscrição

en: From name
pt: Nome do remetente

en: Confirm unsubscription
pt: Confirmar cancelamento de assinatura

en: Activate
pt: Ativar

en: Newsletter issue
pt: Edição da newsletter

en: Sent issues
pt: Edições enviadas

en: List newsletters
pt: Listar newsletters

en: Add newsletter
pt: Nova newsletter

en: Confirm newsletter subscriptions
pt: Confirmar assinaturas de newsletters

en: Manage newsletter subscriptions
pt: Gerenciar inscrições na newsletter

en: highest
pt: máxima

en: lowest
pt: mínima

en: Request receipt
pt: Solicitar confirmação de leitura

en: Don't send now
pt: Não enviar agora

en: Send one test newsletter to the test address
pt: Enviar uma newsletter para um endereço de teste

en: Send newsletter
pt: Enviar newsletter

en: Sending
pt: Enviando

en: You have no privileges to send this newsletter
pt: Você não tem permissão de enviar esta newsletter

en: This newsletter has been sent
pt: Esta newsletter foi enviada

en: Newsletter vocabulary
pt: Vocabulário de newsletter

en: Current newsletter subscriptions
pt: Assinaturas atuais de newsletter

en: My newsletters
pt: Minhas newsletters

en: Current subscriptions
pt: Assinaturas atuais

en: Stay informed on our latest news!
pt: Mantenha-se informado com nossas últimas notícias!

en: Display link to previous issues
pt: Exibir link para edições anteriores

en: Display previous issues
pt: Exibir edições anteriores

en: Number of issues to display
pt: Número de edições a exibir

en: Display RSS-feed icon
pt: Exibir ícone para o feed RSS

en: Manage my subscriptions
pt: Gerenciar minhas assinaturas

en: Previous issues
pt: Edições anteriores

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
pt: Selecionar a(s) newsletter(s) que você deseja assinar ou cancelar a assinatura.

en: Subscriptions for %mail
pt: Assinaturas para %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
pt: Gerenciar suas assinaturas de newsletters

en: You must select at least one newsletter.
pt: Você precisa selecionar ao menos uma newsletter.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
pt: As inscrições para %mail foram atualizadas.

en: Test newsletter sent to %recipient.
pt: Uma newsletter de teste foi enviada para %recipient

en: all newsletters
pt: todas as newsletters

en: orphaned newsletters
pt: newsletters órfãs

en: Show issues from
pt: Exibir edições de

en: No newsletters available.
pt: Não há newsletters disponíveis.

en: Inactive: no newsletters will be sent
pt: Inativo: nenhuma newsletter será enviada

en: Active: user will receive newsletters
pt: Ativo: o usuário receberá newsletters

en: Not sent
pt: Não enviada

en: Currently sending by cron
pt: Sendo enviada pelo cron

en: All newsletters
pt: Todas as newsletters

en: Subscription filters
pt: Filtros de assinaturas

en: Inactivate
pt: Desativar

en: No subscriptions available.
pt: Não há assinaturas disponíveis.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
pt: Você tem certeza que deseja apagar estas assinaturas?

en: The subscriptions have been deleted.
pt: As assinaturas foram apagadas.

en: The following addresses were added or updated: %added.
pt: Os seguintes endereços de email foram adicionados ou atualizados: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
pt: Os endereços de email foram adicionados à lista de assinaturas das seguintes newsletters: %newsletters.

en: No addresses were added.
pt: Nenhum endereço foi adicionado.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
pt: Os seguintes endereços de email são inválidos: %invalid.

en: Active users
pt: Usuários ativos

en: Inactive users
pt: Usuários inativos

en: No addresses were found.
pt: Nenhum endereço foi encontrado.

en: Sender information
pt: Informações do Remetente

en: HTML to text conversion
pt: Conversão HTML -> texto

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
pt: Se sua newsletter foi enviada como texto puro, estas opções vão determinar como a conversão de HTML para texto deve se dar.

en: Hyperlink conversion
pt: Conversão de hiperlinks

en: Default newsletter options
pt: Opções padrão para as newsletters

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
pt: Estas opções serão as padrões para novos boletins, mas poderão ser substituídas no formulário de edição do Boletim Informativo.

en: Allow test address override
pt: Permitir substituição do endereço de teste padrão

en: Synchronize with account
pt: Sincronizar com a conta do usuário

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
pt: Seleciona o número de boletins enviados cada vez que o agendador de tarefas rodar. Falhas no envio também serão contadas.

en: Log emails
pt: Registrar emails

en: Newsletter name
pt: Nome da newsletter

en: edit newsletter
pt: editar newsletter

en: There are currently no newsletter series.
pt: Não há newsletters disponíveis.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
pt: Você pode criar diferentes newslwtters (ou assuntos) para categorizar suas notícias (ex. Notícias sobre gatos, Notícias sobre cachorros, ...).

en: Updated term %name.
pt: O termo %name foi atualizado.

en: Newsletter %title has been deleted.
pt: A newsletter %title foi apagada.

en: Confirm subscription
pt: Confirmar assinatura

en: You always have the option of unsubscribing later.
pt: Note que você poderá cancelar a assinatura quando quiser.

en: plain
pt: texto puro

en: administer newsletters
pt: administrar newsletters

en: send newsletter
pt: enviar newsletter

en: subscribe to newsletters
pt: assinar newsletters

en: Email addresses
pt: Endereço de email

en: Email options
pt: Opções de email

en: User account
pt: Conta de usuário

en: The sender's email address you supplied is not valid.
pt: O endereço de email do remetente, que você digitou, não é válido.

en: Immediate
pt: Imediato

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
pt: A descrição da newsletter. A ser exibida em páginas de taxonomia e feeds RSS.

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
pt: As newsletter são exibidas por ordem ascendente de peso.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
pt: Adicionar links ao final do email, como notas de rodapé

en: Display hyperlinks inline with the text
pt: Exibir links dentro do texto

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
pt: Nota: todos os dados de assinaturas desta newsletter serão perdidos.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
pt: Os endereços de email devem ser separados por vírgula, espaço ou quebra de linha.

en: Subscribe to
pt: Assinar

en: Site default language
pt: Idioma padrão do site

en: Anonymous user preferred language
pt: Idioma de preferência do visitante não cadastrado

en: Anonymous users will be subscribed with the selected preferred language. They will receive newsletters in this language if available. Registered users will be subscribed with their preferred language as set on their account page.
pt: Usuários anônimos serão cadastrados com o idioma de preferência que for selecionado. Eles vão receber newsletters nessa língua, se disponível. Usuários registrados serão inscritos com o idioma que selecionarem nas configurações de sua conta.

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
pt: Inscrições com os estados selecionados serão exportadas.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
pt: Inscrições às newsletters selecionadas serão exportadas.

en: Export results
pt: Resultados da exportação

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline. Email addresses which are no longer subscribed to any newsletter, will be removed from the database.
pt: Você deve separar os endereços de email com uma vírgula, espaço ou com quebra de linha. Endereços de email que não estiverem mais inscritos em nenhuma newsletter serão removidos da base de dados.

en: Unsubscribe from
pt: Cancelar assinatura de

en: The following addresses were unsubscribed or removed: %removed.
pt: Os seguintes endereços foram descadastrados ou removidos:

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
pt: Os endereços foram descadastrados das seguintes newsletters: %newsletters.

en: No addresses were removed.
pt: Nenhum endereço foi removido.

en: Content types to be used as newsletter.
pt: Tipos de conteúdo usados como newsletter.

en: <select>
pt: <selecionar>

en: Default newsletter format.
pt: Formato padrão para as newsletters.

en: Install <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
pt: Instale o módulo <a href="@mime_mail_url">Mime Mail</a> se quiser newsletters no formato HTML.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
pt: Note que a prioridade do email é ignorada por diversos clientes de email.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
pt: Solicitar confirmação de leitura de seus boletins. Vários programas de email ignoram esta opção, por isso não é uma indicação precisa de quantas pessoas leram seu boletim informativo.

en: Default send action
pt: Ação padrão de envio

en: Test addresses
pt: Endereços de teste

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
pt: Digite emails de teste, separando-os por vírgula. Se você permitir, esses endereços poderão ser sobrescritos no formulário de edição do conteúdo.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
pt: Endereço de remetente padrão que será usado apenas para e-mails de confirmação. Você pode especificar informações sobre o remetente para cada boletim separadamente na página de configurações do boletim informativo.

en: Use cron to send newsletters
pt: Enviar newsletters no cron

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
pt: A execução do cron não deve ultrapassar a execução máxima do PHP, que é de %max segundos.

en: Confirmation emails
pt: Emails de confirmação

en: Customize the confimation email which is sent to (un)subscribing visitors.
pt: Personalize o email de confirmação que é enviado para usuários cadastrados ou não no site.

en: Body text of subscribe email
pt: Corpo de texto para email de inscrição

en: Body text for already subscribed visitor
pt: Corpo de texto para um visitante que já está inscrito.

en: Body text of unsubscribe email
pt: Corpo de email para remoção da inscrição

en: Body text for not yet subscribed visitor
pt: Corpo de texto para o visitante que ainda não está inscrito

en: The email address you supplied is not valid.
pt: O email que você digitou não é válido.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
pt: Você receberá um email de confirmação contendo instruções para completar a inscrição.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
pt: Você tem certeza que deseja adicionar o usuário %user à lista de emails %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
pt: %user foi adicionado à lista de emails %newsletter.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
pt: Você tem certeza que deseja remover %user da lista de mails %newsletter?

en: Using nodes as newsletters.
pt: Usando nodes como newsletters.

en: Sent status
pt: Status de envio

en: Newsletter sent status: Not sent, Pending (being sent or waiting for cron to run), Sent.
pt: Status de envio da newsletter: Não enviada, Pendente (sendo enviada ou esperando o cron rodar), Enviada.

en: Test email address is empty.
pt: O endereço de email de teste está vazio.

en: Invalid email address %mail.
pt: O email de teste, %mail, é inválido.

en: Missing test email address.
pt: Falta o endereço do email de teste.

en: Newsletter %title was deleted.
pt: A newsletter %title foi apagada.

en: Send action
pt: Ação de envio

en: Test email addresses
pt: Endereço de email de teste

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
pt: Digite os endreços de email de teste, separando-os por vírgulas.

en: Email priority
pt: Prioridade do email

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
pt: Todas as assinaturas à newsletter %newsletter foram apagadas.

en: Subscription interface
pt: Interface de assinatura

en: Subscription form
pt: Formulário de assinatura

en: Link to form
pt: Link para o formulário

en: You have been subscribed.
pt: Seu email foi adicionado à nossa lista.

en: You have been unsubscribed.
pt: Seu email foi removido da nossa lista.

en: Newsletter sent.
pt: A newsletter foi enviada.

en: Newsletter pending.
pt: Newsletter pendente.

en: Sent via Mime Mail
pt: Enviar por Mime Mail

en: Configure Simplenews
pt: Configurar Simplenews

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@handbook">módulo Simplenews</a>.

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this subscription please use the link below.
    
    !confirm_subscribe_url
pt: Nós recebemos uma requisição para assinatura de !mailto para a(o) !newsletter_name em !site no site !uri. Para confirmar essa assinatura, por favor, use o link abaixo. 
    
    !confirm_subscribe_url

en: We have received a request for subscription of !mailto to the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: !uri
pt: Nós recebemos uma requisição para assinatura de !mailto para a(o) !newsletter_name em !site no site  !uri. Entretanto, este email já está assinando esta newsletter. Se você quiser se descadastrar, por favor, visite nosso site: !uri

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. To confirm this unsubscription please use the link below.
    
    !confirm_unsubscribe_url
pt: Nós recebemos uma requisição para remover o email !mailto da(o) !newsletter_name em !site no site  !uri. Para confirmar a remoção, por favor, use o link abaixo.
    
    !confirm_unsubscribe_url

en: We have received a request to unsubscribe !mailto from the !newsletter_name on !site website at !uri. However, this email is not subscribed to this newsletter. If you intended to subscribe please visit our site: !uri
pt: Nós recebemos uma requisição para cancelar o cadastro do email !mailto da(o) !newsletter_name  no !site em !uri. Entretanto, este email não está cadastrado em nossa newsletter. Se você pretende se cadastrar, por favor, visite nosso site:  !uri

en: Confirmation for !newsletter_name from !site
pt: Confirmação para !newsletter_name de !site

en: Email: Plain
pt: Email: Texto puro

en: @newsletter feed
pt: Feed de @newsletter

en: Unsubscribe from this newsletter
pt: Cancelar assinatura dessa newsletter

en: This is a test version of the newsletter.
pt: Esta é uma versão de teste da newsletter

en: User %email deleted from the mailing list.
pt: O usuário %email foi apagado da lista de emails.

en: administer simplenews subscriptions
pt: administrar assinaturas das newsletters

en: administer simplenews settings
pt: administrar configurações do simplenews

en: Manage newsletters and subscriptions.
pt: Gerenciar newsletters e assinaturas.

en: List of newsletter issues sent and pending.
pt: Lista de edições de newsletters enviadas e pendentes.

en: Draft issues
pt: Rascunhos

en: List of newsletter issues not sent.
pt: Lista de edições de newsletters não enviadas.

en: List, add and edit newsletter series.
pt: Listar, adicionar e editar newsletters.

en: Newsletter subscription management.
pt: Gerenciamento de assinaturas a newsletters.

en: Mass subscribe
pt: Assinatura em massa

en: Mass unsubscribe
pt: Cancelamento em massa de assinaturas

en: Manage simplenews configuration.
pt: Gerenciar configurações do simplenews.

en: Newsletter default settings and sender data.
pt: Configurações padrão da newsletter e dados do remetente;

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
pt: Configurações de inscrição / assinatura, opção de cancelar/participar, texto de e-mail

en: Send mail
pt: Enviar email

en: Send mail, cron and debug options.
pt: Opções de envio de email, cron e depuração.

en: Save and send
pt: Salvar e enviar

en: Save and send test
pt: Salvar e enviar um teste

en: Send pending simplenews newsletters
pt: Enviar newsletters pendentes

en: Subscribe the user to a newsletter
pt: Inscrever um usuário a uma newsletter

en: Unsubscribe the user from a newsletter
pt: Desinscrever um usuário de uma newsletter

en: Allow to resend newsletter
pt: Permitir reenviar newsletter

en: Please select a newsletter issue.
pt: Por favor selecione uma edição da newsletter.

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
pt: Você agora é um assinante da newsletter %newsletter.

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
pt: Você foi removido da lista de assinantes da newsletter %newsletter.

en: After a user has been subscribed
pt: Depois de um usuário ter sido inscrito

en: After a user has been unsubscribed
pt: Depois de um usuário ser desinscrito

en: Simplenews newsletter %title send.
pt: A newsletter %title foi enviada.

en: Simplenews cron executed.
pt: O cron do Simplenews foi executado.

en: Provide actions for Simplenews.
pt: Cria ações para o Simplenews

en: Recent log entries
pt: Registros mais recentes

en: Subscription URL
pt: URL de inscrição

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
pt: Quando selecionado as assinaturas serão sincronizadas com as contas do site. Quando as contas forem excluídas, as assinaturas com o mesmo endereço de email serão removidas. Quando as contas forem bloqueadas / desbloqueadas, as assinaturas serão desativadas / ativadas. Quando não for selecionado as assinaturas não serão alteradas quando as contas de associados forem apagadas ou bloqueadas.

en: The name of this newsletter.
pt: O nome dessa newsletter

en: Unsubscribe URL
pt: URL para se descadastrar.

en: Manage <a href="!url">subscriptions</a>
pt: Gerenciar <a href="!url">assinaturas</a>

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name] newsletter on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]
pt: Nós recebemos um pedido para inscrever [simplenews-subscriber:mail] na newsletter [simplenews-category:name] do site [site:name] em [site:url]. Para confirmar, por favor, use o link abaixo.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name]  newsletter on [site:name] website at [site:url]. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: [site:url]
pt: Nós recebemos um pedido para inscrever [simplenews-subscriber:mail] na newsletter [simplenews-category:name] do site [site:name] em [site:url]. Entretanto, este endereço de e-mail já está inscrito nesta newsletter. Se você pretendia sair da lista, por favor visite nosso site: [site:url]

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]
pt: Nós recebemos um pedido de remover [simplenews-subscriber:mail] da newsletter [simplenews-category:name] do site [site:name] em [site:url]. Para confirmar, por favor, use o link abaixo.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. However, this email is not subscribed to this mailing list. If you intended to subscribe please visit our site at [site:url]
pt: Nós recebemos um pedido de remover [simplenews-subscriber:mail] da newsletter [simplenews-category:name] do site [site:name] em [site:url]. Entretanto, este e-mail não está inscrito nesta lista de email. Se você pretendia se inscrever, por favor visite nosso site em [site:url]

en: Confirmation for [simplenews-category:name] from [site:name]
pt: Confirmação para [simplenews-category:name] de [site:name]

en: Administer newsletters
pt: Administrar newsletters
