Simplenews (6.x-2.0-alpha2) - en to ru translation catalogue (321 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Priority
ru: Приоритет

en: Action
ru: Действие

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Weight
ru: Вес

en: Single
ru: Одиночная

en: none
ru: нет

en: edit
ru: изменить

en: Export
ru: Экспортировать

en: Node ID
ru: ID материала

en: Save
ru: Сохранить

en: Update
ru: Обновить

en: Format
ru: Формат

en: Timestamp
ru: Время

en: Issues
ru: Задачи

en: Issue
ru: Проблема

en: n/a
ru: н/д

en: Subscription settings
ru: Настройки подписки

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Mail
ru: Почта

en: Block message
ru: Сообщение блока

en: User
ru: Пользователь

en: action
ru: действие

en: Error
ru: Ошибка

en: Node
ru: Материал

en: Are you sure you want to delete %title?
ru: Вы действительно хотите удалить %title?

en: Activated
ru: Активирован

en: Update options
ru: Настройки обновления

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: Term
ru: Термин

en: Term ID
ru: ID термина

en: Delete all
ru: Удалить все

en: 1 day
ru: 1 день

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Email format
ru: Формат письма

en: General
ru: Общий

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Email subject
ru: Тема сообщения

en: Sent
ru: Отправлено

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Pending
ru: В ожидании

en: normal
ru: обычный

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Cron throttle
ru: Регулирование cron

en: Source
ru: Источник

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Configure permissions
ru: Настройка прав доступа

en: From email address
ru: E-mail адрес отправителя

en: Deleted term %name.
ru: Удалён термин %name.

en: Created new term %name.
ru: Создан новый термин %name.

en: Activation
ru: Активация

en: Date created
ru: Дата создания

en: Testing
ru: Тестирование

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: low
ru: низко

en: high
ru: сильный

en: Double
ru: Удвоить

en: Updated vocabulary %name.
ru: Обновлён словарь %name.

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: From name
ru: Имя отправителя

en: Newsletter
ru: Рассылка

en: Newsletters
ru: Рассылки

en: Activate
ru: Активировать

en: Subscribed to
ru: Подписан на

en: Newsletter subscriptions
ru: Подписки на рассылку

en: Newsletter issue
ru: Выпуск рассылки

en: List newsletters
ru: Список рассылок

en: Add newsletter
ru: Добавить рассылку

en: highest
ru: высший

en: lowest
ru: низший

en: Request receipt
ru: Запрос подтверждения о получении

en: Send one test newsletter to the test address
ru: Отправить одну тестовую рассылку на тестовый адрес

en: Send newsletter
ru: Отправить рассылку

en: Newsletter vocabulary
ru: Словарь рассылок

en: Current newsletter subscriptions
ru: Текущие подписки на рассылку

en: My newsletters
ru: Мои рассылки

en: Current subscriptions
ru: Текущие подписки

en: Newsletter: @title
ru: Рассылка: @title

en: Stay informed on our latest news!
ru: Будьте в курсе последних новостей нашего сайта!

en: Display link to previous issues
ru: Показать ссылку на предыдущие выпуски

en: Display previous issues
ru: Показать предыдущие выпуски

en: Number of issues to display
ru: Количество выпусков для отображения

en: Display RSS-feed icon
ru: Отображать пиктограмму RSS-ленты

en: Manage my subscriptions
ru: Управление своими подписками

en: Previous issues
ru: Предыдущие выпуски

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
ru: Выберите рассылки, на которые вы хотите или не хотите быть подписанным.

en: Subscriptions for %mail
ru: Подписки для %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
ru: Управлять вашими подписками на рассылки

en: You must select at least one newsletter.
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну рассылку.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
ru: Подписки рассылки для %mail были успешно обновлены.

en: all newsletters
ru: все рассылки

en: orphaned newsletters
ru: потерянные рассылки

en: Show issues from
ru: Показать выпуски от

en: No newsletters available.
ru: Нет доступных рассылок.

en: Inactive: no newsletters will be sent
ru: Неактивно: нет рассылок к отправке

en: Active: user will receive newsletters
ru: Активно: пользователь будет получать рассылки

en: Not sent
ru: Не отправлено

en: All newsletters
ru: Все рассылки

en: Subscription filters
ru: Фильтры подписчиков

en: Inactivate
ru: Деактивировать

en: No subscriptions available.
ru: Нет доступных подписок.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этих подписчиков?

en: The subscriptions have been deleted.
ru: Подписки были удалены

en: The following addresses were added or updated: %added.
ru: Следующие адреса были добавлены или обновлены: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
ru: Адреса были подписаны на следующие рассылки: %newsletters.

en: No addresses were added.
ru: Адреса не были добавлены.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
ru: Следующие адреса были неверны: %invalid.

en: Active users
ru: Активные пользователи

en: Inactive users
ru: Неактивные пользователи

en: No addresses were found.
ru: Адреса не найдены.

en: Sender information
ru: Информация об отправителе

en: HTML to text conversion
ru: Преобразование HTML в текст

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
ru: Когда ваша рассылка отправляется как простой текст, эти параметры определяют как будет выполнено преобразование в текст.

en: Hyperlink conversion
ru: Преобразование гиперссылок

en: Default newsletter options
ru: Параметры рассылки по умолчанию

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
ru: Эти параметры будут включены для новых рассылок по умолчанию, но могут быть изменены при редактировании рассылки.

en: Allow test address override
ru: Разрешить аннулирование для тестовых адресов

en: Synchronize with account
ru: Синхронизировать с учётной записью

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
ru: Устанавливает количество писем рассылки, отправляемых за один запуск cron. Невозможность отправки засчитывается также.

en: Newsletter name
ru: Название рассылки

en: edit newsletter
ru: редактировать рассылку

en: There are currently no newsletter series.
ru: В данный момент нет серии рассылок.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
ru: Вы можете создать разные рассылки (или темы), чтобы упорядочить ваши новости (например, Кошачьи новости, Собачьи новости, ...).

en: Updated term %name.
ru: Обновлён термин %name.

en: Newsletter %title has been deleted.
ru: Рассылка %title была успешно удалена.

en: Confirm subscription
ru: Подтвердить подписку

en: plain
ru: простой

en: simplenews
ru: дайджесты

en: administer newsletters
ru: управлять рассылками

en: send newsletter
ru: отправить рассылку

en: subscribe to newsletters
ru: подписаться на рассылки

en: Subscriber
ru: Подписчик

en: Email addresses
ru: Адреса электронной почты

en: Email options
ru: Настройки e-mail

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: The sender's email address you supplied is not valid.
ru: Введён неверный адрес отправителя.

en: Immediate
ru: Немедленно

en: 2 weeks
ru: 2 недели

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
ru: Описание рассылки. Будет отображаться на страницах taxonomy/term и в RSS-лентах.

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
ru: Рассылки показаны в порядке возрастания веса.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
ru: Добавить гиперссылки как список нумерованных ссылок

en: Display hyperlinks inline with the text
ru: Показывать гиперссылки в тексте

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
ru: Примечание: Все адреса подписчиков, связанные с этой рассылкой, будут потеряны.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
ru: Адреса электронной почты должны быть отделены запятой, пробелом или переводом на новую строку.

en: Subscribe to
ru: Подписаться на

en: Site default language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: Anonymous user preferred language
ru: Язык, предпочитаемый анонимным пользователем

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
ru: Будут экспортироваться подписки, соответствующие выбранным состояниям.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
ru: Будут экспортироваться подписки, соответствующие выбранным рассылкам.

en: Export results
ru: Экспорт результатов

en: Unsubscribe from
ru: Отписаться от

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
ru: Эти адреса были отписаны от следующих рассылок: %newsletters.

en: No addresses were removed.
ru: Не удалено ни одного адреса.

en: Content types to be used as newsletter.
ru: Типы содержания используемые как рассылка.

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
ru: Этот словарь определяет группы рассылки. Обратите внимание, что изменение этого словаря потребует связать заново тегами существующие рассылки и активировать повторно активированные рассылки.

en: Default newsletter format.
ru: Формат рассылки по умолчанию.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
ru: Заметьте, что приоритет электронной почты игнорируется массой программ электронной почты.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
ru: Запрос уведомления о прочтении вашей рассылки. Многие почтовые программы игнорируют это, так что это не точные показания о том, как много людей читали вашу рассылку.

en: Default send action
ru: Действие отправки по умолчанию

en: Test addresses
ru: Тестовые адреса

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
ru: Вставьте разделённый запятыми список адресов, которые будут использоваться как тестовые. Эти адреса могут быть переопределены в форме редактирования рассылки.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
ru: Адрес отправителя по умолчанию, который будет использоваться только для подтверждения электронной почты. Вы можете определить отправителя информацию об отправителе для каждой рассылки отдельно на странице настроек рассылок.

en: Use cron to send newsletters
ru: Использовать cron для отправки рассылок

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
ru: Время выполнения скрипта cron не должно превышать максимального времени исполнения PHP: %max секунд.

en: Mail spool expiration
ru: Время удаления писем из буфера

en: Confirmation emails
ru: Подтверждения электронной почты

en: Body text of subscribe email
ru: Текст содержания электронного письма при подписке

en: Body text for already subscribed visitor
ru: Текст содержания для уже подписанного посетителя

en: Body text of unsubscribe email
ru: Текст содержания электронного письма для отказа от подписки

en: Body text for not yet subscribed visitor
ru: Текст письма для ещё не подписавшегося посетителя

en: The email address you supplied is not valid.
ru: Предоставленный вами электронный адрес недействителен.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
ru: Вскоре вы получите подтверждающее письмо, содержащее дальнейшие краткие инструкции по завершению вашей подписки.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
ru: Вы уверены, что хотите добавить %user в список %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
ru: %user был добавлен в список %newsletter.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %user из списка %newsletter?

en: Sent status
ru: Состояние отправки

en: Missing newsletter vocabulary. Please set a vocabulary at <a href="@settings">Simplenews settings</a>.
ru: Отсутствует словарь рассылок. Пожалуйста, выберите словарь в <a href="@settings">Настройках Smiplenews</a>.

en: No newsletter term is selected, the newsletter taxonomy term is probably not configured correctly.<br /> Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
ru: Не выбран термин, к которому относится рассылка, возможно, словарь рассылок не настроен.<br /> Проверьте это и <strong>сохраните</strong> в <a href="@settings">настройках Simplenews</a>.

en: Test email address is empty.
ru: Тестовый электронный адрес пуст.

en: Invalid email address %mail.
ru: Электронный адрес %mail неверен.

en: Missing test email address.
ru: Тестовые электонные адреса отсутствуют.

en: Newsletter %title was deleted.
ru: Рассылка %title была удалена.

en: This is the designated simplenews vocabulary.
ru: Это назначенный Simplenews словарь рассылок.

en: Invalid vocabulary setting detected. Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
ru: Обнаружена неверная настройка словаря. Настройте это и <strong>сохраните</strong> в <a href="@settings">настройках Simplenews</a>.

en: Send action
ru: Отправка

en: Test email addresses
ru: Тестовые e-mail адреса

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
ru: Укажите список e-mail адресов, которые будут использоваться как тестовые адреса, через запятую.

en: Email priority
ru: Приоритет e-mail

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
ru: Все подписчики на рассылку %newsletter были удалены.

en: Subscription interface
ru: Интерфейс подписки

en: Subscription form
ru: Подписная форма

en: Link to form
ru: Ссылка на форму

en: Note: this requires permission 'subscribe to newsletters'.
ru: Примечание: для этого требуется разрешение 'подписаться на рассылку'.

en: You have been subscribed.
ru: Вы подписаны.

en: You have been unsubscribed.
ru: Вы отписаны.

en: Newsletter sent.
ru: Рассылка отправлена.

en: Newsletter pending.
ru: Ожидание рассылки.

en: Unassigned newsletter
ru: Неподписанная рассылка

en: Sent via Mime Mail
ru: Отправлять через Mime Mail

en: Cron throttle setting
ru: Настройку загрузки cron.

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
ru: Simplenews публикует и отправляет рассылки по спискам подписчиков. Подписываться на рассылки могут как анонимные, так и зарегистрированные пользователи.

en: Simplenews uses nodes for <strong>newsletter issues</strong>. Newsletter issues are grouped by a <strong>newsletter taxonomy term</strong>. Node type and vocabulary are selectable. A newsletter is send to all email addresses which are subscribed to the newsletter. Newsletter issues can be sent only once. Large mailings should be sent by cron to balance the mailserver load.
ru: Simplenews использует материалы для <strong>выпусков рассылки</strong>. Выпуски рассылки группируются с помощью <strong>термина таксономии рассылки</strong>. Тип материала и словарь можно выбирать. Рассылка отправляется на все адреса электронной почты, которые подписались на рассылку. Выпуски рассылки могут быть отправлены только один раз. Большинство рассылок должно быть отправлено через cron, чтобы сбалансировать нагрузку на почтовый сервер.

en: Simplenews adds elements to the newsletter node add/edit form to manage newsletter format and sending of the newsletter issue. A newsletter issue can be sent for test before sending officially.
ru: Simplenews добавляет элементы к формам добавления/редактирования материала для управления форматом рассылки и для её отправки. Рассылка может быть отправлена на тестовый адрес до того, как будет сделана официально, по всем подписчикам.

en: Configure Simplenews
ru: Настроить Simplenews

en: Enable a newsletter <a href="@admin_blocks">subscription block</a>.
ru: Включить <a href="@admin_blocks">блок подписки</a> на рассылку.

en: Manage your <a href="@newsletters">newsletters</a>, <a href="@sent">sent newsletters</a> and <a href="@subscriptions">subscriptions</a>.
ru: Управлять Вашими <a href="@newsletters">рассылками</a>, <a href="@sent">отправление рассылок</a> и <a href="@subscriptions">подписчиками</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
ru: Подробнее смотрите в онлайн справочнике, информацию о <a href="@handbook">Simplenews</a>.

en: Set default send options at <a href="@configuration">Administer > Site configuration > Simplenews > Newsletter</a>.
ru: Установите параметры передачи по умолчанию на <a href="@configuration">Управление > Настройка сайта > Simplenews > Рассылка</a>.

en: Set newsletter specific options at <a href="@configuration">Administer > Content management > Newsletters > Newsletters</a>.
ru: Установите специфичные параметры рассылки на <a href="@configuration">Управление > Управление содержимым > Рассылки > Рассылки</a>.

en: These settings are default to all newsletters. Newsletter specific settings can be found at the <a href="@page">newsletter's settings page</a>.
ru: Это настройки по умолчанию для всех рассылок. Особые настройки рассылки можно найти на <a href="@page">странице настроек рассылок</a>.

en: Email: Plain
ru: E-mail: Текст

en: Email: HTML
ru: E-mail: HTML

en: @newsletter feed
ru: RSS-лента @newsletter

en: Unsubscribe from this newsletter
ru: Отписаться от этой рассылки

en: This is a test version of the newsletter.
ru: Это тестовая версия рассылки.

en: Attempt to unsubscribe from non existing newsletter term ID %id
ru: Вы пытаетесь отписаться от несуществующей рассылки (term ID %id).

en: User %email deleted from the mailing list.
ru: Пользовательскийr %email удален из списка адресатов.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
ru: Исходящая почта. Тип сообщения: %type<br />Тема: %subject<br />Получатель: %to

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
ru: Исходящее письмо. Тип: %type<br />Тема: %subject<br />Получатель: %to %mimemail

en: Outgoing email failed. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
ru: Исходящее письмо не отправлено. Тип: %type<br />Тема: %subject<br />Получатель: %to %mimemail

en: administer simplenews subscriptions
ru: управлять подписчиками simplenews

en: administer simplenews settings
ru: управлять настройками simplenews

en: Manage newsletters and subscriptions.
ru: Управление рассылками и подписками.

en: List, add and edit newsletter series.
ru: Управление списками рассылки.

en: Newsletter subscription management.
ru: Управление подпиской на рассылку.

en: Mass subscribe
ru: Массовая подписка

en: Mass unsubscribe
ru: Массовая отписка

en: Manage simplenews configuration.
ru: Управление конфигурацией simplenews.

en: Simplenews content type and vocabulary settings.
ru: Типы содержания Simplenews и настройка словаря.

en: Newsletter default settings and sender data.
ru: Настройки рассылок по умолчанию и данных отправителя.

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
ru: Настройки рассылок и писем подтверждения/отписки.

en: Send mail
ru: Отправить письмо

en: Send mail, cron and debug options.
ru: Опции отправки письма, cron и отладки.

en: The subscription email address.
ru: Электронный адрес подписчика.

en: Anonymous subscriber preferred language. Empty for authenticated users.
ru: Предпочтительный язык для анонимных пользователей. Пусто для зарегистрированных пользователей.

en: Format of the newsletter (plain or html).
ru: Формат рассылки (простой текст или html).

en: The {simplenews_subscriptions}.snid who is subscribed.
ru: {simplenews_subscriptions}.snid подписчик.

en: The newsletter series ({term_data}.tid) the subscriber is subscribed to.
ru: Рассылка ({term_data}.tid), на которую подписчик подписан.

en: The {node}.nid of this newsletter.
ru: {node}.nid этой рассылки.

en: The {node}.vid of this newsletter.
ru: {node}.vid этой рассылки.

en: The time status was set or changed.
ru: Статус времени был установлен или изменен.

en: Simplenews installation instructions are available on the <a href="!simplenews_help">Simplenews help page</a>.
ru: Инструкции по установке Simplenews доступны на <a href="!simplenews_help">странице помощи Simplenews</a>.

en: The installation of Simplenews was not successful.
ru: Установка Simplenews завершилась некорректно.

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
ru: Выпуск рассылки был отправлен на электронные адреса подписчиков.

en: @site_name newsletter
ru: Рассылка @site_name

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
ru: Отправить рассылки на электронные адреса подписчиков.

en: Send single simplenews newsletter
ru: Отправка одного письма рассылки simplenews

en: Send pending simplenews newsletters
ru: Отправка рассылки simplenews по всем получателям

en: Subscribe the user to a newsletter
ru: Подписать пользователя на рассылку

en: Unsubscribe the user from a newsletter
ru: Отписать пользователя от рассылки

en: The newsletter issue to send
ru: Выпуск рассылки к отправке

en: Allow to resend newsletter
ru: Допустить повторную отправку рассылки

en: Please select a newsletter issue.
ru: Выберите, пожалуйста, выпуск рассылки.

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
ru: Вы были подписаны на рассылку %newsletter.

en: The newsletter series the user will be subscribed to.
ru: Рассылки, на которые будет подписан пользователь.

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
ru: Вы были удалены из списка подписчиков рассылки %newsletter

en: The newsletter series the user will be unsubscribed from.
ru: Рассылки, от которых будет отписан пользователь.

en: After a user has been subscribed
ru: После того, как пользователь станет подпишется на рассылку

en: After a user has been unsubscribed
ru: После того, как пользователь отпишется от рассылки

en: Simplenews newsletter %title send.
ru: Отправить рассылку Simplenews %title.

en: Simplenews cron executed.
ru: Выполнен cron Simplenews.

en: User %name subscribed to newsletter %newsletter.
ru: Пользователь %name подписался на рассылку %newsletter.

en: User %name unsubscribed from newsletter %newsletter.
ru: Пользователь %name отписался от рассылки %newsletter.

en: Simplenews action
ru: Действие Simplenews

en: Provide actions for Simplenews.
ru: Предоставляет действия для Simplenews.

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
ru: Если стоит галочка подписки будут синхронизированы с учётными записями сайта. Если учётные записи удаляются, подписки на те же адреса электронной почты тоже будут удалены. Если учётные записи заблокировано/разблокировано, подписки будут отключено/ включено. Если не установлено подписки будут неизменными, когда соответствующие учётные записи будут удалены или заблокированы.

en: These content type(s) are used as newsletter. They can be set in !simplenews_settings.
ru: Эти типы материалов используются как рассылки. Они могут быть выбраны в !simplenews_settings.

en: The name of this newsletter.
ru: Название рассылки

en: When checked cron will be used to send newsletters (recommended). Test newsletters and confirmation emails will be sent immediately. Leave unchecked for testing purposes.
ru: Если выбрано, для рассылки будет использоваться планировщик cron. Тестовые письма и подтверждения будут отправляться немедленно. Отключайте эту опцию только в тестовых целях.

en: Manage <a href="!url">my subscriptions</a>
ru: Управление <a href="!url">моими подписками</a>

en: 'Plain' display settings apply to the content of emails sent in plain text format. 'HTML' display settings apply to both HTML and plain text alternative content of emails sent in HTML format.
ru: Настройка 'Текст' применяются для писем, которые нужно отправлять в обычном текстовом формате. 'HTML' применяется для писем, которые будут отправлены как в HTML так и обычном текстовом формате, для почтовых клиентов, которые не могут отображать HTML.

en: Sending interrupted: PHP maximum execution time almost exceeded. Remaining newsletters will be sent during the next cron run. If this warning occurs regularly you should reduce the !cron_throttle_setting.
ru: Отправка прервана. Превышено максимальное время исполнения PHP скрипта. Оставшиеся письма рассылки будут отправлены во время следующего запуска cron. Если это предупреждение появляется регулярно, следует откорректировать !cron_throttle_setting.

en: %success emails sent in %sec seconds, %fail failed sending.
ru: Отправлено %success писем за %sec секунд, %fail писем отправить не удалось.

en: %success emails sent, %fail failed.
ru: Отправлено: %success, не отправлено: %fail.

en: Simplenews was successfully installed.
ru: Simplenews был успешно установлен.

en: When checked a newsletter will be send even when already sent before. The newsletter sent status is checked, not the status of individual email addresses. Use this for repeated (e.g. monthly) newsletters.
ru: Если выбрано, рассылка будет отправлено даже если она уже была отправлена до этого. Используйте это для регулярно повторяющихся рассылок.

en: Select the newsletter(s) to which you wish to subscribe.
ru: Выберите рассылку, на которую вы хотите подписаться.

en: You have been subscribed to %newsletter.
ru: Вы были подписаны на %newsletter.

en: Newsletter: Multi Subscription
ru: Рассылки: мультиподписка

en: Newsletters Management
ru: Управление рассылками

en: Default on
ru: Вкл. по умолчанию

en: Default off
ru: Выкл. по умолчанию

en: Subscribe new account
ru: Подписка новых пользователей

en: Opt-in/out method
ru: Метод подписки и отписки

en: Newsletter subject
ru: Тема рассылки

en: Confirmation pages
ru: Страницы подтверждений

en: Subscribe confirmation
ru: Подтверждение подписки

en: Drupal path or URL of the destination page where after the subscription is confirmed (e.g. node/123). Leave empty to go to the front page.
ru: Путь Drupal или ссылка на страницу, куда перенаправляется посетитель после подтверждения подписки (например, node/123). Оставьте поле пустым для перенаправления на главную страницу.

en: Unsubscribe confirmation
ru: Подтверждение отписки

en: Drupal path or URL of the destination page when the subscription removal is confirmed (e.g. node/123). Leave empty to go to the front page.
ru: Путь Drupal или ссылка на страницу, куда перенаправляется посетитель после подтверждения удаления подписки (например, node/123). Оставьте поле пустым для перенаправления на главную страницу.

en: Test newsletter sent to user %recipient.
ru: Тестовое письмо отправлено пользователю %recipient.

en: Test newsletter sent to anonymous %recipient.
ru: Тестовый выпуск рассылки отправлен анонимному пользователю на адрес  %recipient.

en: Select your newsletter subscriptions.
ru: Выберите ваши подписки на рассылки.

en: The newsletter subscriptions for user %account have been updated.
ru: Настройки подписок для пользователя %account обновлены.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to cancel your subscription.
ru: Вскоре вы получите по электронной почте подтверждение с дальнейшими инструкциями о том, как отказаться от подписки.

en: %user was unsubscribed from the %newsletter mailing list.
ru: %user отказался от подписки на рассылку %newsletter.

en: Confirm remove subscription
ru: Подтвердить удаление подписки

en: Subject: @subject
ru: Тема: @subject

en: Body: @body
ru: Текст: @body

en: This newsletter is pending.
ru: Эта рассылка находится в отправке.

en: Add this newsletter issue to a newsletter by selecting a newsletter from the select list. To send this newsletter issue, first save the node, then use the "Newsletter" tab.
ru: Добавьте этот выпуск к какой-либо рассылке из списка. Чтобы отправить выпуск, сначала сохраните его, затем используйте вкладку "Рассылка".
