Smart IP (6.x-1.3) - en to id translation catalogue (105 entries)

en: page
id: halaman

en: Country
id: Negara

en: Views
id: View

en: Region
id: Wilayah

en: Location
id: Lokasi

en: Store
id: Toko

en: Egypt
id: Mesir

en: South Australia
id: Australia Selatan

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Cuba
id: Kuba

en: Brazil
id: Brasil

en: Chile
id: Chili

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Poland
id: Polandia

en: Singapore
id: Singapura

en: Turkey
id: Turki

en: here
id: di sini

en: Down
id: Ke bawah

en: City
id: Kota

en: Germany
id: Jerman

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: Algeria
id: Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Antarctica
id: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bangladesh
id: Banglades

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Botswana
id: Boswana

en: Brunei
id: Brunei Darussalam

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: China
id: Cina

en: Christmas Island
id: Pulau Krismas

en: Colombia
id: Kolombia

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: East Timor
id: Timor Timur

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Greece
id: Yunani

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Jordan
id: Jordania

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Maldives
id: Maladewa

en: Mexico
id: Meksiko

en: Morocco
id: Maroko

en: Netherlands
id: Belanda

en: New Caledonia
id: Kaledonia baru

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: North Korea
id: Korea Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Romania
id: Rumania

en: Russia
id: Rusia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Spain
id: Spanyol

en: Sweden
id: Swedia

en: Switzerland
id: Swiss

en: Syria
id: Suriah

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Uzbekistan
id: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: Yemen
id: Yaman

en: Sa
id: Sb

en: Falkland Islands
id: Kepulauan Falkland

en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: French Southern Territories
id: Wilayah Selatan Perancis

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Inggris

en: U.S. Virgin Islands
id: A.S. Virgin Islands

en: Display style
id: Gaya tampilan

en: British Indian Ocean Territory
id: Teritorial Samudera Hindia Inggris

en: Croatia
id: Kroasia

en: Macedonia
id: Makedonia

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Palestinian Territory
id: Palestina

en: Vatican
id: Vatikan

en: Ivory Coast
id: Pantai Gading

en: Colon
id: Titik dua

en: IP address
id: Alamat IP

en: Invalid
id: Tidak valid
