Smart IP (6.x-2.0) - en to ja translation catalogue (414 entries)

en: page
ja: ページ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Country
ja: 国

en: Views
ja: ビュー

en: Region
ja: リージョン

en: read more
ja: 続きを読む

en: hours
ja: 時間

en: Location
ja: 場所

en: Store
ja: ストア

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: Iran
ja: イラン

en: South Australia
ja: 南オーストラリア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: here
ja: こちら

en: Down
ja: 下へ

en: City
ja: 市区町村

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Coordinates
ja: 座標

en: Germany
ja: ドイツ

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ共和国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: East Timor
ja: 東チモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: オーストラリア領ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Laos
ja: ラオス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: North Korea
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Reunion
ja: 仏領レユニオン島

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 英領サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: ノルウェー領スヴァールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Wallis and Futuna
ja: 仏領ウォリス・フツナ諸島

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Male
ja: 男性

en: Sa
ja: 土

en: Cron
ja: cron

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Falkland Islands
ja: 英領フォークランド諸島

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: South Korea
ja: 大韓民国

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Helena
ja: 英領セントヘレナ島

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: U.S. Virgin Islands
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Hokkaido
ja: 北海道

en: Aomori
ja: 青森県

en: Iwate
ja: 岩手県

en: Miyagi
ja: 宮城県

en: Akita
ja: 秋田県

en: Yamagata
ja: 山形県

en: Saitama
ja: 埼玉県

en: Kanagawa
ja: 神奈川県

en: Niigata
ja: 新潟県

en: Toyama
ja: 富山県

en: Nagano
ja: 長野県

en: Mie
ja: 三重県

en: Kyoto
ja: 京都府

en: Osaka
ja: 大阪府

en: Hyogo
ja: 兵庫県

en: Nara
ja: 奈良県

en: Wakayama
ja: 和歌山県

en: Okayama
ja: 岡山県

en: Kagawa
ja: 香川県

en: Ehime
ja: 愛媛県

en: Saga
ja: 佐賀県

en: Nagasaki
ja: 長崎県

en: Kumamoto
ja: 熊本県

en: Oita
ja: 大分県

en: Miyazaki
ja: 宮崎県

en: Okinawa
ja: 沖縄県

en: Guernsey
ja: 英領ガーンジー島

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: Display style
ja: 表示スタイル

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Macau
ja: マカオ特別行政区

en: Macedonia
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Pitcairn
ja: 英領ピトケアン諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: District of Columbia
ja: ワシントンD.C.

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: Vatican
ja: バチカン市国

en: Congo (Kinshasa)
ja: コンゴ(キンシャサ)

en: Congo (Brazzaville)
ja: コンゴ(ブラザビル)

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Hong Kong S.A.R., China
ja: 香港特別行政区

en: Isle of Man
ja: 英領マン島

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Macao S.A.R., China
ja: マカオ特別行政区

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: 仏領サンピエール島・ミクロン島

en: Serbia
ja: セルビア

en: Pool
ja: プール

en: Beijing
ja: 北京

en: Tianjin
ja: 天津

en: Hebei
ja: 河北省

en: Shanxi
ja: 山西省

en: Nei Mongol
ja: 内モンゴル自治区

en: Liaoning
ja: 遼寧省

en: Jilin
ja: 吉林省

en: Heilongjiang
ja: 黒竜江省

en: Shanghai
ja: 上海

en: Jiangsu
ja: 江蘇省

en: Zhejiang
ja: 浙江省

en: Anhui
ja: 安徽省

en: Fujian
ja: 福建省

en: Jiangxi
ja: 江西省

en: Shandong
ja: 山東省

en: Henan
ja: 河南省

en: Hubei
ja: 湖北省

en: Hunan
ja: 湖南省

en: Guangdong
ja: 広東省

en: Guangxi
ja: 広西壮族自治区

en: Hainan
ja: 海南省

en: Sichuan
ja: 四川省

en: Guizhou
ja: 貴州省

en: Yunnan
ja: 雲南省

en: Shaanxi
ja: 陝西省

en: Gansu
ja: 甘粛省

en: Qinghai
ja: 青海省

en: Ningxia
ja: 寧夏回族自治区

en: Xinjiang
ja: 新疆ウイグル自治区

en: Chongqing
ja: 重慶

en: Kosovo
ja: コソボ

en: Afar
ja: アファール語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Ibaraki
ja: 茨城県

en: Tokyo
ja: 東京都

en: Tottori
ja: 鳥取県

en: Chagang-do
ja: 慈江道

en: Hamgyong-bukto
ja: 咸鏡北道

en: Hamgyong-namdo
ja: 咸鏡南道

en: Hwanghae-bukto
ja: 黄海北道

en: Hwanghae-namdo
ja: 黄海南道

en: Kangwon-do
ja: 江原道

en: P'yongan-bukto
ja: 平安北道

en: P'yongan-namdo
ja: 平安南道

en: Komi
ja: コミ語

en: Tristan da Cunha
ja: トリスタンダクーニャ

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Country name
ja: 国名

en: File system
ja: ファイル システム

en: Invalid
ja: 不正

en: Saint Barthélemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Martin (French part)
ja: サン・マルタン島 (フランス側)

en: Aichi
ja: 愛知県

en: Chiba
ja: 千葉県

en: Fukui
ja: 福井県

en: Fukuoka
ja: 福岡県

en: Fukushima
ja: 福島県

en: Gifu
ja: 岐阜県

en: Hiroshima
ja: 広島県

en: Ishikawa
ja: 石川県

en: Kagoshima
ja: 鹿児島県

en: Kochi
ja: 高知県

en: Shiga
ja: 滋賀県

en: Shimane
ja: 島根県

en: Shizuoka
ja: 静岡県

en: Tochigi
ja: 栃木県

en: Tokushima
ja: 徳島県

en: Yamaguchi
ja: 山口県

en: Yamanashi
ja: 山梨県
