Smart IP (6.x-2.54) - en to nl translation catalogue (205 entries)

en: page
nl: pagina

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Country
nl: Land

en: Views
nl: Overzichten

en: Region
nl: Gebied

en: read more
nl: lees verder

en: hours
nl: uren

en: Location
nl: Locatie

en: Store
nl: Winkel

en: Egypt
nl: Egypte

en: Namibia
nl: Namibië

en: Israel
nl: Israël

en: South Australia
nl: Zuid-Australië

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Chile
nl: Chili

en: Libya
nl: Libië

en: Poland
nl: Polen

en: Turkey
nl: Turkije

en: here
nl: hier

en: Down
nl: Omlaag

en: City
nl: Plaats

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: City:
nl: Plaats:

en: Germany
nl: Duitsland

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië-Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouvet

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Christmas Island
nl: Christmaseiland

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Comoros
nl: Comoren

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: France
nl: Frankrijk

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesië

en: Georgia
nl: Georgië

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heardeiland en McDonaldeilanden

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Italy
nl: Italië

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Latvia
nl: Letland

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Malediven

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: Norfolk Island
nl: Norfolk

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Papua New Guinea
nl: Papua Nieuw Guinea

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Reunion
nl: Rëunion

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russia
nl: Rusland

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgië en de Zuidelijke Sandwich-eilanden

en: Spain
nl: Spanje

en: Sudan
nl: Soedan

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Spitsbergen en Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syria
nl: Syrië

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Groot Brittannië

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine Pacifische eilanden van de Verenigde Staten

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Virgin Islands
nl: Maagdeneilanden

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Yemen
nl: Jemen

en: Male
nl: Man

en: Google map API key
nl: Google map API-sleutel

en: Sa
nl: za

en: ZIP code
nl: postcode

en: Aland Islands
nl: Åland-eilanden

en: Falkland Islands
nl: Falklandeilanden

en: Federated States of Micronesia
nl: Federale Staten van Micronesia

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: Saint Helena
nl: Sint Helena

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tomé en Principe

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: U.S. Virgin Islands
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Display style
nl: Weergavestijl

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Territorium in de Indische Oceaan

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: British Columbia
nl: Brits-Columbia

en: Prince Edward Island
nl: Prins Edwardeiland

en: Quebec
nl: Québec

en: Yukon Territory
nl: Yukon

en: Lookup
nl: Raadplegen

en: Palestinian Territory
nl: Palestijnse Gebieden

en: Vatican
nl: Vaticaan

en: Region name
nl: Gebiedsnaam

en: Ivory Coast
nl: Ivoorkust

en: Hong Kong S.A.R., China
nl: Hong Kong

en: Isle of Man
nl: Man

en: Macao S.A.R., China
nl: Macau

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Serbia
nl: Servië

en: Distrito Federal
nl: Federaal District (Brazilië)

en: Australian Capital Territory
nl: Australisch Hoofdstedelijk Territorium

en: New South Wales
nl: Nieuw-Zuid-Wales

en: Northern Territory
nl: Noordelijk Territorium

en: Tasmania
nl: Tasmanië

en: Western Australia
nl: West-Australië

en: Amazonas
nl: Amazonas (Brazilië)

en: Amapa
nl: Amapá

en: Ceara
nl: Ceará

en: Espirito Santo
nl: Espírito Santo

en: Goias
nl: Goiás

en: Maranhao
nl: Maranhão

en: Para
nl: Pará

en: Paraiba
nl: Paraíba

en: Piaui
nl: Piauí

en: Parana
nl: Paraná

en: Rondonia
nl: Rondônia

en: Sao Paulo
nl: São Paulo

en: Uri
nl: URI

en: Somali
nl: Somalisch

en: Colon
nl: Dubbele punt

en: IP address
nl: IP-adres

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Country name
nl: Landnaam

en: File system
nl: Bestandssysteem

en: Country:
nl: Land:

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: Saint Barthélemy
nl: Sint-Bartholomeus

en: Saint Martin (French part)
nl: Sint-Maarten (Frankrijk)

en: logged in
nl: ingelogd

en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

en: Caribbean Netherlands
nl: Caribisch Nederland

en: Choose type of service.
nl: Kies type service.

en: City/ISP/Organization
nl: Plaats/Internet Service Provider/Organisatie
