Storm Project Management (6.x-1.23) - en to fa translation catalogue (241 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Delete
fa: حذف

en: Value
fa: مقدار

en: Item
fa: آیتم

en: yes
fa: بله

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Currency
fa: واحد پول

en: Priority
fa: اولویت

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Project
fa: پروژه

en: all
fa: همه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Parent
fa: والد

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Add
fa: افزودن

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Total
fa: مجموع

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: no
fa: خیر

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: Filter
fa: فیلتر

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Price
fa: قیمت

en: Domain
fa: دامنه

en: Customer
fa: مشتری

en: Amount
fa: مقدار

en: Phone
fa: تلفن

en: Address
fa: نشانی

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Invoice
fa: صورتحساب

en: Invoices
fa: فاکتورها

en: Payment
fa: پرداخت

en: End
fa: پایان

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Note
fa: یادداشت

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Task
fa: وظیفه

en: Duration
fa: مدت

en: City
fa: شهر

en: Key
fa: کلید

en: Topic
fa: موضوع

en: People
fa: افراد

en: Reference
fa: ارجاع

en: Standard
fa: استاندارد

en: The specified date is invalid.
fa: تاریخ مشخص شده معتبر نیست.

en: Tasks
fa: وظایف

en: Zip
fa: کد پستی

en: Organization
fa: سازمان

en: Begin
fa: شروع

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Report
fa: گزارش

en: Provides a complete project management environment
fa: یک محیط کامل برای مدیریت پروژه فراهم می‌سازد

en: Icons directory
fa: پوشه شمایل ها

en: The directory that contains the Storm's icons
fa: دایرکتوری که حاوی آیکن‌های storm است

en: Report header
fa: سربرگ گزارش

en: The header that will appear on the reports
fa: سربرگی که در گزارش‌ها ظاهر می‌شود

en: Provides attributes support for Storm
fa: پشتیبانی از مشخصه‌ها را برای Storm فراهم می‌سازد

en: Storm Attributes
fa: مشخصه‌های storm

en: Add a new attribute
fa: افزودن یک مشخصه جدید

en: Ticket
fa: تیکت

en: Date from
fa: از تاریخ

en: For an organization
fa: برای یک سازمان

en: For an org. with tasks
fa: برای سازمانی همراه با وظایف

en: For a project
fa: برای یک پروژه

en: Expenses report
fa: گزارش هزینه‌ها

en: Organization : @organization
fa: سازمان : @organization

en: Project : @project
fa: پروژه : @project

en: Expenses
fa: مخارج

en: Req. date
fa: تاریخ درخواست

en: Total to pay
fa: مجموع پرداختی

en: Total paid
fa: مجموع پرداخت شده

en: Request date
fa: تاریخ درخواست

en: Payment date
fa: تاریخ پرداخت

en: Bill To :
fa: صدور صورتحساب به :

en: Paid in full
fa: پرداخت کامل

en: Storm invoices
fa: فاکتورهای storm

en: Storm Invoice
fa: فاکتور storm

en: An invoice for Storm.
fa: یک فاکتور برای storm.

en: Total in customer currency
fa: مجموع مبلغ به واحد پول مشتری

en: Number of days for invoice payment
fa: تعداد روز برای پرداخت صورتحساب

en: Default number of days for invoice payment
fa: تعداد روزهای پیش‌فرض برای پرداخت صورتحساب

en: Modes for invoice payment
fa: حالت‌های پرداخت صورتحساب

en: Payment terms
fa: شرایط پرداخت

en: Storm invoice: access
fa: فاکتور storm: دسترسی

en: Storm invoice: delete all
fa: فاکتور storm: حذف همه

en: Storm invoice: delete own
fa: فاکتور storm: حذف خود

en: Storm invoice: delete of user organization
fa: فاکتور storm: حذف کاربر از سازمان

en: Storm invoice: edit all
fa: فاکتور storm: ویرایش همه

en: Storm invoice: edit own
fa: فاکتور storm: ویرایش خود

en: Storm invoice: edit of user organization
fa: فاکتور storm: ویرایش کاربر سازمان

en: Storm invoice: view all
fa: فاکتور storm: مشاهده همه

en: Storm invoice: view own
fa: فاکتور storm: مشاهده خود

en: Storm invoice: view of user organization
fa: فاکتور storm: مشاهده کاربر سازمانی

en: It's impossible to create an item without an invoice. You need to select an invoice before.
fa: ساختن یک قلم بدون یک فاکتور ممکن نیست. بایستی نخست فاکتوری را انتخاب کنید

en: Impossible to assign itself as parent.
fa: نمی‌توانید خودش را به عنوان والدش انتخاب کنید.

en: Provides knowledgebase support for Storm
fa: فراهم کردن پشتیبانی از پایگاه دانش برای storm

en: Knowledge base
fa: پایگاه دانش

en: Storm Knowledge base
fa: پایگاه دانش storm

en: A knowledge base for Storm.
fa: یک پایگاه دانش برای storm

en: Storm knowledgebase: access
fa: پایگاه دانش storm: دسترسی

en: Storm knowledgebase: add
fa: پایگاه دانش storm: افزودن

en: Storm knowledgebase: delete all
fa: پایگاه دانش storm: حذف همه

en: Storm knowledgebase: delete own
fa: پایگاه دانش storm: حذف خود

en: Storm knowledgebase: edit all
fa: پایگاه دانش storm: ویرایش همه

en: Storm knowledgebase: edit own
fa: پایگاه دانش storm: ویرایش خود

en: Storm knowledgebase: view all
fa: پایگاه دانش storm: مشاهده همه

en: Storm knowledgebase: view own
fa: پایگاه دانش storm: مشاهده خود

en: Provides note support for Storm
fa: فراهم کردن پشتیبانی از یادداشت برای storm

en: Storm notes
fa: یادداشت‌های storm

en: A note for Storm.
fa: یک یادداشت برای storm.

en: Storm note: access
fa: یادداشت storm: دسترسی

en: Storm note: add
fa: یادداشت storm: افزودن

en: Storm note: delete all
fa: یادداشت storm: حذف همه

en: Storm note: delete own
fa: یادداشت storm: حذف خود

en: Storm note: delete of user organization
fa: یادداشت storm: حذف کاربر از سازمان

en: Storm note: edit all
fa: یادداشت storm: ویرایش همه

en: Storm note: edit own
fa: یادداشت storm: ویرایش خود

en: Storm note: edit of user organization
fa: یادداشت storm: ویرایش کاربر سازمانی

en: Storm note: view all
fa: یادداشت storm: مشاهده همه

en: Storm note: view own
fa: یادداشت storm: مشاهده خود

en: Storm note: view of user organization
fa: یادداشت storm: مشاهده کاربر سازمانی

en: Storm Note
fa: یادداشت storm

en: Tickets
fa: تیکت ها

en: Timetrackings
fa: پیگیری زمانی

en: Provides organization support for Storm
fa: فراهم کردن پشتیبانی از سازمان برای storm

en: Organizations
fa: سازمان‌ها

en: Storm Organizations
fa: سازمان‌های storm

en: Fullname
fa: نام و نام خانوادگی

en: Province / State
fa: استان / ایالت

en: The organization that owns this system
fa: سازمانی که صاحب این سیستم است

en: Storm organization: access
fa: سازمان storm: دسترسی

en: Storm organization: add
fa: سازمان storm: افزودن

en: Storm organization: delete all
fa: سازمان storm: حذف همه

en: Storm organization: delete own
fa: سازمان storm: حذف خود

en: Storm organization: edit all
fa: سازمان storm: ویرایش همه

en: Storm organization: edit own
fa: سازمان storm: ویرایش خود

en: Storm organization: view all
fa: سازمان storm: مشاهده همه

en: Storm organization: view own
fa: سازمان storm: مشاهده خود

en: Storm Organization
fa: سازمان Storm

en: Provides project support for Storm
fa: پشتیبانی از پروژه را برای storm فراهم می‌کند

en: Storm Projects
fa: پروژه‌های storm

en: A project for Storm.
fa: یک پروژه برای storm.

en: Price mode
fa: حالت قیمت

en: Price currency
fa: واحد پول

en: Storm project: access
fa: پروژه storm: دسترسی

en: Storm project: add
fa: پروژه storm: افزودن

en: Storm project: delete all
fa: پروژه storm: حذف همه

en: Storm project: delete own
fa: پروژه storm: حذف خود

en: Storm project: delete of user organization
fa: پروژه storm: حذف کاربر از سازمان

en: Storm project: edit all
fa: پروژه storm: ویرایش همه

en: Storm project: edit own
fa: پروژه storm: ویرایش خود

en: Storm project: edit of user organization
fa: پروژه storm: ویرایش کاربر سازمان

en: Storm project: view all
fa: پروژه storm: مشاهده همه

en: Storm project: view own
fa: پروژه storm: مشاهده خود

en: Storm project: view of user organization
fa: پروژه storm: مشاهده کاربر سازمانی

en: Storm Project
fa: پروژه storm

en: Storm Tasks
fa: وظایف Storm

en: Step no.
fa: شماره مرحله

en: Storm task: add
fa: وظیفه Storm: افزودن

en: Storm task: delete all
fa: وظیفه Storm: حذف همه

en: Storm task: delete own
fa: وظیفه Storm: حذف مال خود

en: Storm task: edit all
fa: وظیفه Storm: ویرایش همه

en: Storm task: view all
fa: وظیفه Storm: مشاهده همه

en: Duration (h)
fa: طول مدت (ساعت)

en: Total duration
fa: مدت زمان کل

en: Duration (hours)
fa: طول مدت (ساعت)

en: Timetrackings report
fa: گزارش پیگیری زمانی

en: Total duration : %total_duration
fa: مدت زمان کل : %total_duration

en: Provides timetracking support for Storm
fa: فراهم کردن گزارش پیگیری زمانی برای Storm

en: Storm Timetrackings
fa: پیگیری زمانی Storm

en: Timetracking
fa: پیگیری زمانی

en: A timetracking for Storm.
fa: یک پیگیری زمانی برای Storm

en: Time begin
fa: زمان شروع

en: Time end
fa: زمان خاتمه

en: Storm timetracking: access
fa: پیگیری زمانی Storm: دسترسی

en: Storm timetracking: add
fa: پیگیری زمانی Storm: افزودن

en: Storm timetracking: delete all
fa: پیگیری زمانی Storm: حذف همه

en: Storm timetracking: delete own
fa: پیگیری زمانی Storm: حذف خود

en: Storm timetracking: delete of user organization
fa: پیگیری زمانی Storm: حذف سازمان کاربر

en: Storm timetracking: edit all
fa: پیگیری زمانی Storm: ویرایش همه

en: Storm timetracking: edit own
fa: پیگیری زمانی Storm: ویرایش خود

en: Storm timetracking: edit of user organization
fa: پیگیری زمانی Storm: ویرایش سازمان کاربر

en: Storm timetracking: view all
fa: پیگیری زمانی Storm: نمایش همه

en: Storm timetracking: view own
fa: پیگیری زمانی Storm: نمایش خود

en: Storm timetracking: view of user organization
fa: پیگیری زمانی Storm: نمایش سازمان کاربر

en: Storm Timetracking
fa: پیگیری زمانی storm

en: Tax
fa: مالیات

en: Team members
fa: اعضای تیم

en: Storm Dashboard
fa: داشبورد Storm

en: Years range in dates
fa: محدوده سال در تاریخ‌ها

en: Invoice items saved
fa: اقلام فاکتور ذخیره شد

en: Print HTML
fa: چاپ HTML

en: Print PDF
fa: چاپ PDF

en: Tax ID
fa: شناسه مالیات

en: Tax %
fa: مالیات %

en: Bill to :
fa: صدور صورتحساب به :

en: Tax exempt
fa: معاف از مالیات

en: Tax percent
fa: درصد مالیات

en: Date begin from
fa: تاریخ شروع از

en: Date begin to
fa: تاریخ شروع تا

en: Date end from
fa: تاریخ پایان از

en: Date end to
fa: تاریخ پایان تا

en: Date begin
fa: تاریخ شروع

en: Date end
fa: تاریخ خاتمه

en: Duration unit
fa: واحد طول مدت

en: teammembers report
fa: گزارش اعضای تیم

en: Provides team member support for Storm
fa: پشتیبانی از اعضای تیم را برای storm فراهم می‌کند

en: Storm team members
fa: اعضای تیم storm

en: Add a new team member
fa: افزودن عضو جدید به تیم

en: Edit a team member
fa: ویرایش عضوی از تیم

en: Delete a team member
fa: حذف عضوی از تیم

en: Storm teammember: access
fa: عضو تیم Storm: دسترسی

en: Storm teammember: add
fa: عضو تیم Storm: افزودن

en: Storm teammember: delete all
fa: عضو تیم Storm: حذف همه

en: Storm teammember: edit all
fa: عضو تیم Storm: ویرایش همه

en: Storm teammember: edit of user organization
fa: عضو تیم Storm: ویرایش کاربر سازمانی

en: Storm teammember: view all
fa: عضو تیم Storm: مشاهده همه

en: Storm teammember: view of user organization
fa: عضو تیم Storm: مشاهده کاربر سازمانی

en: Storm Team member
fa: عضو تیم storm

en: Timetracking Organization Node ID
fa: شناسه گره سازمان پیگیری زمانی

en: Timetracking Organization Title
fa: عنوان سازمان پیگیری زمانی
