Storm Project Management (6.x-2.0-beta2) - en to pt translation catalogue (262 entries)

en: Title
pt: Título

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: delete
pt: apagar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: yes
pt: sim

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Manager
pt: Gerente

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Priority
pt: Prioridade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: all
pt: todos

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Add
pt: Adicionar

en: Notes
pt: Notas

en: Icons
pt: Ícones

en: Assigned
pt: Atribuído

en: Assigned to
pt: Atribuído para

en: User
pt: Usuário

en: no
pt: não

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: Your name
pt: Seu nome

en: Filter
pt: Filtrar

en: Items
pt: Itens

en: Price
pt: Preço

en: Domain
pt: Domínio

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Valor

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: Terms
pt: Termos

en: Invoice
pt: Fatura

en: Invoices
pt: Faturas

en: Payment
pt: Pagamento

en: Members
pt: Membros

en: End
pt: Fim

en: Configuration
pt: Configurações

en: Note
pt: Nota

en: Attributes
pt: Atributos

en: Provider
pt: Provedor

en: Send to
pt: Enviar para

en: Task
pt: Tarefa

en: Duration
pt: Duração

en: City
pt: Cidade

en: Your e-mail
pt: Seu e-mail

en: Key
pt: Chave

en: block
pt: bloco

en: in
pt: em

en: Lists
pt: Listas

en: People
pt: Pessoas

en: Reference
pt: Referência

en: Team
pt: Equipe

en: Team Name
pt: Nome da Equipe

en: Teams
pt: Equipes

en: Standard
pt: Padrão

en: Due date
pt: Data de vencimento

en: The specified date is invalid.
pt: A data especificada é inválida.

en: Select
pt: Selecionar

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Assignments
pt: Atribuições

en: Organization
pt: Organização

en: Begin
pt: Início

en: Person
pt: Pessoa

en: Reports
pt: Relatórios

en: Report
pt: Relatório

en: paid
pt: pago

en: Message body
pt: Corpo da mensagem

en: Provides a complete project management environment
pt: Fornece uma estrutura completa para gerenciamento de projetos

en: Icons directory
pt: Diretório de ícones

en: Report header
pt: Cabeçalho do relatório

en: Are you sure you want to delete the attribute %title?
pt: Tem certeza que deseja remover o atributo %title?

en: Provides attributes support for Storm
pt: Proporciona suporte para atributos no Storm

en: Storm Attributes
pt: Atributos do Storm

en: Add a new attribute
pt: Adicionar um novo atributo

en: Edit an attribute
pt: Editar um atributo

en: Delete an attribute
pt: Eliminar um atributo

en: List of attributes
pt: Lista de atributos

en: Date from
pt: Desde

en: For an organization
pt: Para uma organização

en: For an org. with tasks
pt: Para uma org. com tarefas

en: For a project
pt: Para um projeto

en: Expenses report
pt: Relatório de Despesas

en: Organization : @organization
pt: Organização : @organization

en: Project : @project
pt: Projeto : @project

en: Expenses total : %expenses_total
pt: Despesas totais :  %expenses_total

en: Expenses
pt: Despesas

en: Expense
pt: Despesa

en: An expense for Storm.
pt: Uma despesa para Storm.

en: Storm expense: access
pt: Despesa de Storm:  acesso

en: Storm expense: add
pt: Despesa de Storm: adicionar

en: Storm expense: delete of user organization
pt: Despesa de Storm: eliminar da organização do usuario

en: Storm expense: edit all
pt: Despesa de Storm: editar todos

en: Storm expense: edit own
pt: Despesa de Storm: editar os meus

en: Storm expense: edit of user organization
pt: Despesa de Storm: edição de organização de usuarios

en: Storm Expense
pt: Despesa do Storm

en: Req. date
pt: Data de Req.

en: Req. date from
pt: Req. Data desde

en: Req. date to
pt: Req. Dara para

en: to pay
pt: para pagar

en: overdue
pt: atrasados

en: Total to pay
pt: Total a pagar

en: Total paid
pt: Total pago

en: Request date
pt: Solicitar data

en: Payment date
pt: Data de pagamento

en: Due total
pt: Total devido

en: Paid in full
pt: Pago totalmente

en: Provides invoice support for Storm
pt: Proporciona ao Storm suporte para faturas

en: Storm invoices
pt: Faturas do Storm

en: Total in customer currency
pt: Total em moeda do cliente

en: Number of days for invoice payment
pt: Número de dias para o pagamento da fatura

en: Default number of days for invoice payment
pt: Número padrão de dias para o pagamento da fatura

en: Modes for invoice payment
pt: Modos de pagamento para as faturas

en: Payment terms
pt: Termos de pagamento

en: Storm invoice: access
pt: Fatura de Storm: acesso

en: Storm invoice: edit of user organization
pt: Fatura de Storm: editar as da organização do usuario

en: Storm invoice: view all
pt: Fatura de Storm: ver todas

en: Storm invoice: view own
pt: Fatura de Storm: ver as minhas

en: Impossible to assign itself as parent.
pt: Impossível atribuir-se como pai.

en: Knowledge base
pt: Base de Conhecimiento

en: Storm notes
pt: Notas para Storm

en: A note for Storm.
pt: Uma nota para Storm.

en: Storm note: access
pt: Nota para Storm: acesso

en: Storm note: add
pt: Nota para Storm: adicionar

en: Storm note: edit all
pt: Nota para Storm: editar todos

en: Storm note: edit own
pt: Nota para Storm: editar os meus

en: Storm note: view all
pt: Nota para Storm: ver todos

en: Storm note: view own
pt: Nota para Storm: ver os meus

en: Storm Note
pt: Nota para Storm

en: Timetrackings
pt: Controle de tempo

en: Provides organization support for Storm
pt: Proporciona suporte para Organizações no Storm

en: Organizations
pt: Organizações

en: Storm Organizations
pt: Organizações para Storm

en: An organization for Storm.
pt: Uma organização para Storm

en: Fullname
pt: Nome completo

en: Province / State
pt: Província / Estado

en: The organization that owns this system
pt: Organização dona deste sistema

en: Storm Organization
pt: organização para Storm

en: Provides person support for Storm
pt: Proporciona suporte para pessoas no Storm

en: Parent task
pt: Tarefa superior

en: Step no.
pt: Passo no.

en: Duration (h)
pt: Duração (h)

en: Timetracking
pt: Controle de Tempo

en: Time begin
pt: Tempo de início

en: Time end
pt: Tempo de término

en: Storm timetracking: edit all
pt: Controle de tempo para Storm: edita todos

en: Storm timetracking: view all
pt: Controle de tempo para Storm: ver todos

en: Storm Timetracking
pt: Controle de tempo para Storm

en: Tax
pt: Imposto

en: Message subject
pt: Assunto da mensagem

en: Bill to
pt: Cobrar de

en: Is one of
pt: É um de

en: Attributes saved
pt: Atributos salvos

en: Parent domain
pt: Domínio superior

en: Allows recording of expenses based on organizations, projects, tasks and tickets.
pt: Permitir a gravação de despesas baseada em organizações, projetos, tarefas e tickets.

en: Print HTML
pt: Imprimir HTML

en: Print PDF
pt: Imprimir PDF

en: Tax ID
pt: ID do Imposto

en: Tax exempt art. 7
pt: Isenção de impostos art. 7

en: Bill to :
pt: Faturar a:

en: Due on receipt
pt: Recepção da Dívida

en: Location of tcpdf library
pt: Localização da biblioteca tcpdf

en: Allows creation of notes about organizations, projects or tasks.
pt: Permitir criação de notas para organizações, projetos ou tarefas.

en: Is customer
pt: É um cliente

en: Is provider
pt: É um fornecedor

en: Is active
pt: Está ativo

en: Allows storage of people within organizations, and linking of these to Drupal user accounts.
pt: Permite o armazenamento de pessoas dentro das organizações, e a ligação destes a contas de usuário do Drupal.

en: Date end from
pt: Data final de

en: Date end to
pt: Data final para

en: Date begin
pt: Data de início

en: Date end
pt: Data final

en: Duration unit
pt: Unidade de duração

en: Tasks saved
pt: Tarefas guardadas

en: Allows recording of times worked based on project, task and/or ticket
pt: Permitir gravação de tempo trabalhado baseado em projeto, tarefa e/ou ticket

en: Field %field is required.
pt: O campo %field é obrigatório.

en: Taxation defaults
pt: Padrões de tributação

en: Tax 1: Application
pt: Taxa 1: Aplicação

en: The method of application to use for Tax 1
pt: O método de aplicação para usar para Taxa 1

en: Apply to item amount
pt: Aplique a quantidade do artigo

en: Do not apply tax
pt: Não aplique taxas

en: Tax 1: Name
pt: Taxa 1: Nome

en: The name to use for Tax 1
pt: O nome usado para Taxa 1

en: Tax 1: Default percentage
pt: Taxa 1: Porcentagem Padrão

en: Default percentage for Tax 1
pt: Porcentagem padrão para a Taxa 1

en: Tax 2: Application
pt: Taxa 2: Aplicação

en: The method of application to use for Tax 2
pt: O método de aplicação para usar para a Taxa 2

en: Apply to total of item amount plus previous tax
pt: Aplique a quantidade total de produto mais taxa anterior

en: Tax 2: Name
pt: Taxa 2: Nome

en: The name to use for Tax 2
pt: O nome a ser usado para a Taxa 2

en: Tax 2: Default percentage
pt: Taxa 2: Porcentagem Padrão

en: Default percentage for Tax 2
pt: Porcentagem padrão para a Taxa 2

en: Display tax edit fields
pt: Exibir campos de edição fiscais

en: If disabled, all tax fields will use the default values and you will not be able to override them for any nodes until this setting is enabled again.
pt: Se desativado, todos os campos de taxas usarão os valores padrão e você não poderá sobrepor nnenhum dado até que seja novamente habilitado.

en: Display tax 2 edit fields
pt: Exibir campos de edição da taxa 2

en: If disabled, tax 2 fields will use the default values and you will not be able to override them for any nodes until this setting is enabled again. This setting will be ignored unless the general "Display tax edit fields" setting is enabled above.
pt: Se desativado, os campos da taxa 2 usarão os valores padrão e você não poderá reescrevê-los até que estejam  novamente ativos. Essa configuração será ignorada a menos que o campo de edição  "Exibir taxa" acima estiver habilitado.

en: Enable Gantt Charts (experimental feature)
pt: Habilitar Gráficos Gantt (recurso experimental)

en: Chart display options
pt: Opções de display de gráfico

en: Show End Date
pt: Exibir data de término

en: Choose display options for gantt chart.
pt: Selecione as opções de display para os gráficos de Gantt

en: Gantt chart default color
pt: Cor padrão de gráfico de Gantt

en: Enter default color for gantt chart bars.
pt: Insira a cor padrão para as barras do gráfico de Gantt

en: The file %file does not exist.
pt: O arquivo %file não existe.

en: Default Items per Page
pt: Itens Padrão por Página

en: Default items per page when viewing lists
pt: Itens padrões por página quando visualizar listas

en: Not filtered
pt: Não filtrado

en: Filtered by !fields
pt: Filtrado por !fields

en: !items items per page
pt: !items itens por página

en: Project Manager
pt: Gestor do Projeto

en: -PEOPLE-
pt: -PESSOAS-

en: -ORGANIZATIONS-
pt: -ORGANIZAÇÕES-

en: Always set billing duration to duration value.
pt: Sempre definir a duração de faturamento para valor de duração.

en: - no filter -
pt: - sem filtro -

en: Teams:
pt: Equipes:

en: People:
pt: Pessoas:

en: - mine -
pt: - meu -

en: - unassigned -
pt: - não atribuído -

en: Person !nid
pt: Pessoa !nid

en: Team Member @num
pt: Membro da Equipe @num

en: Ticket, Task, Project, Organization.
pt: Ticket, Tarefa, Projeto, Organização

en: Note -> Organization
pt: Nota -> Organização

en: Note -> Project
pt: Nota -> Projeto

en: Note -> Task
pt: Nota -> Tarefa

en: Person -> Organization
pt: Pessoa -> Organização

en: Drupal User
pt: Usuário Drupal

en: Person -> User
pt: Pessoa -> Usuário

en: Project -> Organization
pt: Projeto -> Organização

en: Price Mode
pt: Modo de Precificação

en: Project -> Manager
pt: Projeto -> Gestor

en: Task -> Organization
pt: Tarefa -> Organização

en: Task -> Project
pt: Tarefa -> Projeto

en: Task -> Parent Task
pt: Tarefa -> Tarefa Superior

en: Ticket -> Organization
pt: Ticket -> Organização

en: Ticket -> Project
pt: Ticket -> Projeto

en: Ticket -> Task
pt: Ticket -> Tarefa

en: Billing Duration
pt: Duração do Faturamento

en: Display icon links
pt: Mostrar ícones de links

en: Display a icon or a text link for edit, delete and add node links.
pt: Exibir um ícone ou link de texto para editar, deletar e adicionar links de node

en: Display a node add icon in the views header?
pt: Mostrar um ícone adicionar node no cabeçalho da view?

en: Edit/Delete link
pt: Editar/Remover link

en: No dashboard links available
pt: Nenhum link para dashboard disponível

en: You can disable or reorder the links from the !dashboard here
pt: Você pode desativar ou reordenar os links de !dashboard aqui

en: You can disable or reorder the links from the dashboard !block here
pt: Você pode desativar ou reordenar os links do dashboard !block aqui
