Storm Project Management (6.x-2.0) - en to uk translation catalogue (280 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Prefix
uk: Префікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Value
uk: Значення

en: Item
uk: Елемент

en: yes
uk: так

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Manager
uk: Керівник

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Currency
uk: Валюта

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: all
uk: все

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Number
uk: Число

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Parent
uk: Батько

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Add
uk: Додати

en: Notes
uk: Примітки

en: Icons
uk: Піктограми

en: Total
uk: Всього

en: Assigned
uk: Призначено

en: Assigned to
uk: Призначено

en: User
uk: Користувач

en: Email
uk: Електронна пошта

en: no
uk: ні

en: Node
uk: Матеріал

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: Your name
uk: Ваше ім'я

en: Filter
uk: Фільтр

en: Items
uk: Елементи

en: Price
uk: Ціна

en: Domain
uk: Домен

en: Customer
uk: Покупець

en: Amount
uk: Величина

en: Phone
uk: Телефон

en: Address
uk: Адреса

en: Terms
uk: Терміни

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Invoices
uk: Рахунки-фактури

en: Payment
uk: Оплата

en: Members
uk: Учасники

en: End
uk: Кінець

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Note
uk: Примітка

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Provider
uk: Постачальник

en: Send to
uk: Отримувач

en: Task
uk: Завдання

en: Duration
uk: Тривалість

en: City
uk: Місто

en: Your e-mail
uk: Ваш e-mail

en: Key
uk: Ключ

en: block
uk: блок

en: in
uk: в

en: Lists
uk: Списки

en: People
uk: Люди

en: Reference
uk: Посилання

en: Team
uk: Команда

en: Teams
uk: Команди

en: Standard
uk: Стандарт

en: Due date
uk: Термін виконання

en: The specified date is invalid.
uk: Вказана дата хибною.

en: Select
uk: Вибір

en: Tasks
uk: Завдання

en: Zip
uk: Індекс

en: Organization
uk: Організація

en: Begin
uk: Початок

en: Person
uk: Особа

en: Reports
uk: Звіти

en: Report
uk: Звіт

en: paid
uk: оплачено

en: Message body
uk: Текст повідомлення

en: Provides a complete project management environment
uk: Забезпечує контроль над проектами

en: Storm
uk: Буря

en: Icons directory
uk: Каталог іконок

en: Report header
uk: Заголовок звіту

en: Are you sure you want to delete the attribute %title?
uk: Ви дійсно хочете видалити атрибут %title?

en: Provides attributes support for Storm
uk: Надає підтримку атрибутів для Storm

en: Add a new attribute
uk: Додати новий атрибут

en: Edit an attribute
uk: Редагувати атрибут

en: Delete an attribute
uk: Вилучити атрибут

en: List of attributes
uk: Список атрибутів

en: Ticket
uk: Квиток

en: Date from
uk: Дата початку

en: For an organization
uk: Для організації

en: For an org. with tasks
uk: Для орг. із завданнями

en: For a project
uk: Для проекту

en: Expenses report
uk: Звіт про витрати

en: Organization : @organization
uk: Організація : @organization

en: Project : @project
uk: Проект : @project

en: Expenses total : %expenses_total
uk: Загальна витрата: %expenses_total

en: Provides expense support for Storm
uk: Надає підтримку витрат для STORM

en: Expenses
uk: Видатки

en: Storm expenses
uk: Storm витрати

en: Expense
uk: Витрата

en: An expense for Storm.
uk: Витрата для Storm.

en: Storm expense: access
uk: Storm витрата: доступ

en: Storm expense: add
uk: Storm витрата: додати

en: Storm expense: delete all
uk: Storm витрата: вилучити всі

en: Storm expense: delete own
uk: Storm витрата: вилучити власний

en: Storm expense: delete of user organization
uk: Storm витрата: вилучити користувача організації

en: Storm expense: edit all
uk: Storm витрата: редагувати всі

en: Storm expense: edit own
uk: Storm витрата: редагувати власний

en: Storm expense: view all
uk: Storm витрата: подивитися всі

en: Storm expense: view own
uk: Storm витрата: подивитися власний

en: Storm expense: view of user organization
uk: Storm витрата: подивитися користувача організації

en: Storm Expense
uk: Storm витрата

en: to pay
uk: до оплати

en: overdue
uk: вийшов термін

en: Total to pay
uk: Усього до оплати

en: Total paid
uk: Усього оплачено

en: Request date
uk: Дата запиту

en: Payment date
uk: Дата оплати

en: Bill To :
uk: Рахунок до:

en: Paid in full
uk: Оплачене повністю

en: Provides invoice support for Storm
uk: Забезпечує підтримку накладних для Storm

en: Storm invoices
uk: Storm накладні

en: Storm Invoice
uk: Storm накладна

en: An invoice for Storm.
uk: Накладна для Storm.

en: Total in customer currency
uk: Усього у валюті покупця

en: Payment terms
uk: Терміни оплати

en: Storm invoice: access
uk: Storm накладна: доступ

en: Storm invoice: add
uk: Storm накладна: додати

en: Storm invoice: delete all
uk: Storm накладна: вилучити всі

en: Storm invoice: delete own
uk: Storm накладна: вилучити власну

en: Storm invoice: delete of user organization
uk: Storm накладна: вилучити користувача організації

en: Storm invoice: edit all
uk: Storm накладна: редагувати всі

en: Storm invoice: edit own
uk: Storm накладна: редагувати власну

en: Storm invoice: edit of user organization
uk: Storm накладна: редагувати користувача організації

en: Storm invoice: view all
uk: Storm накладна: дивитися всі

en: Storm invoice: view own
uk: Storm накладна: дивитися власну

en: Storm invoice: view of user organization
uk: Storm накладна: дивитися користувача організації

en: Impossible to assign itself as parent.
uk: Неможливо призначити самого себе батьком.

en: Knowledge base
uk: База знань

en: Provides note support for Storm
uk: Надає підтримку Записок для Storm

en: Storm notes
uk: Storm Записки

en: A note for Storm.
uk: Записка для Storm.

en: Storm note: access
uk: Storm записка: доступ

en: Storm note: add
uk: Storm записка: додати

en: Storm note: delete all
uk: Storm записка: вилучити всі

en: Storm note: delete own
uk: Storm записка: вилучити власну

en: Storm note: delete of user organization
uk: Storm записка: вилучити користувача організації

en: Storm note: edit all
uk: Storm записка: редагувати всі

en: Storm note: edit own
uk: Storm записка: редагувати власну

en: Storm note: edit of user organization
uk: Storm записка: редагувати користувача організації

en: Storm note: view all
uk: Storm записка: подивитися всі

en: Storm note: view own
uk: Storm записка: подивитися власний

en: Storm note: view of user organization
uk: Storm записка: подивитися користувача організації

en: Storm Note
uk: Storm Записка

en: Tickets
uk: Квитки

en: Timetrackings
uk: Облік часу

en: Provides organization support for Storm
uk: Надає підтримку Організацій для Storm

en: Organizations
uk: Організації

en: An organization for Storm.
uk: Організація для Storm

en: Fullname
uk: Повне ім'я

en: Province / State
uk: Область / Штат

en: The organization that owns this system
uk: Організація, що володіє цією системою

en: Storm organization: access
uk: Storm організація: доступ

en: Storm organization: add
uk: Storm організація: додати

en: Storm organization: delete all
uk: Storm організація: вилучити всі

en: Storm organization: delete own
uk: Storm організація: вилучити власну

en: Storm organization: edit all
uk: Storm організація: редагувати всі

en: Storm organization: edit own
uk: Storm організація: редагувати власну

en: Storm organization: edit belonged
uk: Storm організація: редагувати приналежну

en: Storm organization: view all
uk: Storm організація: подивитися всі

en: Storm organization: view own
uk: Storm організація: подивитися власну

en: Storm organization: view belonged
uk: Storm організація: подивитися приналежну

en: Storm Organization
uk: Storm організація

en: Provides person support for Storm
uk: Надає підтримку Особистості для Storm

en: Storm people
uk: Storm Люди

en: A person for Storm.
uk: Особистість для Storm.

en: Storm person: access
uk: Storm особистість: доступ

en: Storm person: add
uk: Storm особистість: додати

en: Storm person: delete all
uk: Storm особистість: вилучити всі

en: Storm person: delete own
uk: Storm особистість: вилучити власну

en: Storm person: delete of user organization
uk: Storm особистість: вилучити користувача організації

en: Storm person: edit all
uk: Storm особистість: редагувати всі

en: Storm person: edit own
uk: Storm особистість: редагувати власну

en: Storm person: edit of user organization
uk: Storm особистість: редагувати ползователя організації

en: Storm person: view all
uk: Storm особистість: подивитися всі

en: Storm person: view own
uk: Storm особистість: подивитися власну

en: Storm person: view of user organization
uk: Storm особистість: подивитися користувача організації

en: Storm Person
uk: Storm Особистість

en: Provides project support for Storm
uk: Надає підтримку проектів для Storm

en: A project for Storm.
uk: Проект для Storm.

en: Price mode
uk: Форма вартості

en: Price currency
uk: Валюта ціни

en: Storm project: access
uk: Storm проект: доступ

en: Storm project: add
uk: Storm проект: додати

en: Storm project: delete all
uk: Storm проект: вилучити всі

en: Storm project: delete own
uk: Storm проект: вилучити власний

en: Storm project: edit all
uk: Storm проект: редагувати всі

en: Storm project: edit own
uk: Storm проект: редагувати власний

en: Storm project: view all
uk: Storm проект: подивитися всі

en: Storm project: view own
uk: Storm проект: подивитися власний

en: Storm Project
uk: Storm Проект

en: Provides task support for Storm
uk: Надає підтримку завдань для Storm

en: A task for Storm.
uk: Завдання для Storm.

en: Step no.
uk: Крок №

en: Storm task: access
uk: Storm зачача: доступ

en: Storm task: add
uk: Storm зачача: додати

en: Storm task: delete all
uk: Storm зачача: вилучити всі

en: Storm task: delete own
uk: Storm завдання: вилучити власний

en: Storm task: delete of user organization
uk: Storm завдання: вилучити користувача організації

en: Storm task: edit all
uk: Storm завдання: редагувати всі

en: Storm task: edit own
uk: Storm завдання: редагувати власний

en: Storm task: edit of user organization
uk: Storm завдання: редагавати користувача організації

en: Storm task: view all
uk: Storm завдання: подивитися всі

en: Storm task: view own
uk: Storm завдання: подивитися власні

en: Storm task: view of user organization
uk: Storm завдання: подивитися організації користувача

en: Storm Task
uk: Storm завдання

en: Provides ticket support for Storm
uk: Забезпечує підтримку квитків для Storm

en: A ticket for Storm.
uk: Квиток для Storm

en: Storm ticket: access
uk: Storm квиток: доступ

en: Storm ticket: add
uk: Storm квиток: додати

en: Storm ticket: delete all
uk: Storm квиток: вилучити всі

en: Storm ticket: delete own
uk: Storm квиток: вилучити власні

en: Storm ticket: delete of user organization
uk: Storm квиток: вилучити користувача організації

en: Storm ticket: edit all
uk: Storm квиток: редагувати всі

en: Storm ticket: edit own
uk: Storm квиток: редагувати власні

en: Storm ticket: edit of user organization
uk: Storm квиток: редагувати користувача організації

en: Storm ticket: view all
uk: Storm квиток: подивитися всі

en: Storm ticket: view own
uk: Storm квиток: подивитися власні

en: Storm ticket: view of user organization
uk: Storm квиток: подивитися користувача організації

en: Storm Ticket
uk: Storm квиток

en: Duration (h)
uk: Тривалість (ч)

en: Date to
uk: Дата закінчення

en: Total duration
uk: Загальний час

en: Duration (hours)
uk: Тривалість (годин)

en: Timetrackings report
uk: Звіт обліку часу

en: Provides timetracking support for Storm
uk: Забезпечує обліку часу підтримки для Storm

en: Timetracking
uk: Облік часу

en: A timetracking for Storm.
uk: Облік часу для Storm.

en: Time begin
uk: Час початку

en: Time end
uk: Час закінчення

en: Storm timetracking: access
uk: Storm облік часу: доступ

en: Storm timetracking: add
uk: Storm облік часу: додати

en: Storm timetracking: delete all
uk: Storm облік часу: вилучити всі

en: Storm timetracking: delete own
uk: Storm облік часу: вилучити власний

en: Storm timetracking: delete of user organization
uk: Storm облік часу: вилучити користувача організації

en: Storm timetracking: edit all
uk: Storm облік часу: редагувати всі

en: Storm timetracking: edit own
uk: Storm облік часу: редагувати власний

en: Storm timetracking: edit of user organization
uk: Storm облік часу: редагувати користувача організації

en: Storm timetracking: view all
uk: Storm облік часу: подивитися всі

en: Storm timetracking: view own
uk: Storm облік часу: подивитися власний

en: Storm timetracking: view of user organization
uk: Storm облік часу: подивитися організації користувача

en: Storm Timetracking
uk: Storm облік часу

en: Tax
uk: Податки

en: Message subject
uk: Тема повідомлення

en: Bill to
uk: Платник

en: Is one of
uk: Один з

en: Drupal user
uk: Користувач Drupal

en: Print PDF
uk: Друк PDF

en: Date end
uk: Дата закінчення

en: Billed
uk: Сплачено

en: Invoice status
uk: Стан рахунку

en: dashboard
uk: панель керування

en: Team name
uk: Назва команди

en: Billing duration
uk: Тривалість оплати
