Subscriptions (6.x-1.4) - en to uk translation catalogue (178 entries)

en: Remove
uk: Вилучити

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: Categories
uk: Категорії

en: Overview
uk: Огляд

en: Links
uk: Посилання

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: Number
uk: Число

en: none
uk: немає

en: Import
uk: Імпортувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Visible
uk: Видиме

en: Taxonomy settings
uk: Налаштування таксономії

en: Omitted vocabularies
uk: Словники, що вилучаються,

en: Notify poster of own posts
uk: Повідомляти автора про власні публікації

en: Display watchdog entries for successful mailings
uk: Показувати повідомлення про відправлені повідомлення в системному журналі

en: Subscriptions
uk: Підписки

en: Enables site settings for user subscriptions.
uk: Містить налаштування сайту для користувацьких підписок.

en: content types
uk: типи матеріалів

en: My subscriptions
uk: Мої підписки

en: Your subscription was deactivated.
uk: Ваша підписка деактивирована.

en: There are no active categories.
uk: Немає активних категорій.

en: Your subscription was activated.
uk: Ваша підписка була активована.

en: thread
uk: гілка

en: content type
uk: тип матеріалу

en: subscriptions
uk: підписки

en: subscribe to content
uk: підписатися на матеріал

en: subscribe to taxonomy terms
uk: підписатися на терміни таксономії

en: subscribe to content types
uk: підписатися на типи вмісту

en: subscribe to blogs
uk: підписка на блоги

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Load
uk: Завантажити

en: here
uk: тут

en: Note
uk: Примітка

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Hidden
uk: Приховано

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: Mail settings
uk: Налаштування пошти

en: Interval
uk: Проміжок

en: Content settings
uk: Настроювання вмісту

en: New comments
uk: Нові коментарі

en: Subscription
uk: Підписка

en: There are no available !subs_types.
uk: Нема жодних доступних !subs_types.

en: Send interval
uk: Інтервал відправлення

en: Role(s)
uk: Роль(ролі)

en: Preferences
uk: Налаштування

en: On comments
uk: На коментарі

en: Queue
uk: Черга

en: Site settings
uk: Налаштування сайту

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
uk: Дозволяє користувачам підписуватися на терміни таксономії.

en: Add subscription
uk: Додати підписку

en: Subscriptions UI
uk: Інтерфейс підписок

en: Auto-subscribe
uk: Авто-підписка

en: Comment body
uk: Тіло коментаря

en: The title of the comment.
uk: Заголовок коментаря.

en: User defaults
uk: Базові налаштування користувачів

en: Run cron manually!
uk: Запустити cron вручну!

en: Uncheck this box to permanently remove the reminder, if you have a reason for not enabling the standard selection of Subscriptions modules.
uk: Скасуєте дану опцію для видалення нагадування, якщо у вас є причина не активізувати стандартний набір модулів Підписки

en: On&nbsp;comments
uk: При&nbsp;коментуванні

en: Your subscriptions were updated.
uk: Вашу підписку було оновлено.

en: Admin Information
uk: Інформація для Адміністратора

en: The selected subscriptions will be given to <b>newly created</b> users.
uk: <b>Нові користувачі</b> будуть підписані на обрані підписки

en: If a user has one or more roles assigned at creation time, then she will receive the additional subscriptions defined for these roles.
uk: Якщо користувач має одну або більше ролей установлених на час створення, то буде одержувати додаткові підписки відповідно до цих ролей.

en: Select the role to load or role(s) to save.
uk: Виберіть роль для завантаження або збереження.

en: Current subscriptions:
uk: Діючі підписки:

en: Note: The counts on this page may differ from the ones on the detail pages for various technical reasons.
uk: Примітка: Лічильники на цій сторінці можуть відрізнятись від подібних, що є на сторінках детального перегляду, за технічних причин різного характеру.

en: Auto-subscribe to new content
uk: Авто-підписка на нові публікації

en: Automatically subscribes you to items that you create.
uk: Авто-підписка на створювані Вами матеріали

en: Auto-subscribe to updated content
uk: Авто-підписка на оновлення публікацій

en: Automatically subscribes you to items that you update (if you have that permission).
uk: Автоматично підписатися на об'єкти, які Ви обновляєте (Якщо маєте для цього дозвіл).

en: Auto-subscribe to comments
uk: Авто-підписка на коментарі

en: Automatically subscribes you to items that you comment on (or where you update a comment, if you have that permission).
uk: Автоматична передплата на об'єкти, які Ви коментували (або на коментарі які Ви обновили, якщо маєте для цього дозвіл).

en: Sends you notifications about your own posts (if you're subscribed).
uk: Посилати повідомлення про Ваші власні повідомлення (якщо Ви підписані).

en: Digest mode
uk: Режим дайджесту

en: Merges your notifications into a single email, sent at the interval you specify.
uk: Об'єднати Ваші повідомлення в один лист, відсилається через установлені Вами інтервали.

en: The frequency of notifications; it may take longer, but notifications will not be sent more frequently than indicated.
uk: Частота повідомлень; це може зайняти зайняти більше часу, але повідомлення не будуть посилати частіше чому тут зазначене.

en: On updates
uk: На оновлення

en: Sends a notification when an item is updated.
uk: Посилати повідомлення якщо об'єкт обновився

en: Sends a notification when an item receives a comment or reply.
uk: Посилати повідомлення коли об'єкт одержує коментар або відповідь.

en: Any changes you make here will only apply to newly created subscriptions.
uk: Будь-які внесені зміни впливають тільки на нові створювані підписки

en: Visibility of controls
uk: Видимість елементів керування

en: Permanently hidden, except for the %preferences
uk: Постійно сховане, за винятком %preferences

en: Completely inaccessible to the user
uk: Повністю недоступно для користувача

en: you can even hide the %Preferences, so that what you've set right above is cast in stone.
uk: можна навіть сховати %Preferences, у такий спосіб установлені вище права будуть надійно захищені

en: Every line has the format of seconds|human readable text
uk: Кожна лінія має формат: секунди|людиносприйня́тний текст

en: Your subscription could not be activated.
uk: Ваша підписка не буде активована

en: Your subscription could not be deactivated.
uk: Ваша підписка не буде де активована

en: As soon as possible
uk: Якнайшвидше

en: Every 15 minutes
uk: Кожні 15 хвилин

en: Every three hours
uk: Кожні три години

en: Language(s)
uk: Мова

en: [!site] !subs_type subscription for !name: !title
uk: [!site] !subs_type підписка для !name: !title

en: | This is an automated message. Please do NOT reply to the sender address!
    | To manage your subscriptions go to
    | !manage_url
uk: | Це автоматично згенероване повідомлення.
    | Буддь-ласка не відповідайте на нього!
    | Для керування Вашою підпискою перейдіть на
    | !manage_url

en: [!site] Subscription Digest for !name
uk: [!site] Підписний дайджест для !name

en: | Greetings, !name.
    |
    | Your subscriptions on !site
    | notify you of the following changes since the previous digest:
    |
    !bodies!SEPARATOR!FOOTER
uk: | Увага, !name. 
    | 
    | Ви маєте підписку на матеріали сайту !site 
    | Повідомляємо Вас про наявні зміни в матеріалах, на які Ви підписані:
    !bodies
    !SEPARATOR!FOOTER

en: {{!sender_name==!sender_name?:| Author: !sender_name
    }}| Title: !title
    {{!is_new==0?:!teaser
    }}| Link: !url
    | Direct unsubscribe link (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments!=1?:!comments}}
uk: {{!sender_name==!sender_name?:| Автор: !sender_name }}| Назва: !title {{!is_new==0?:!teaser }}| Link: !url | Відписатися (!subs_type): | !unsubscribe_url {{!has_new_comments!=1?:!comments}}

en: | Comment: !comment_title
uk: | Коментар: !comment_title

en: (unavailable to regular users)
uk: (недоступно звичайним користувачам)

en: administer user subscriptions
uk: адмініструвати користувацькі підписки

en: subscribe to all content types
uk: підписатися на всі типи вмісту сайту

en: access
uk: доступ

en: There are no active blogs.
uk: Немає активних блогів.

en: The label for the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type.
uk: Найменування для поля CCK %fieldname, певного для !content_type.

en: The value(s) of the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type, newline-separated.
uk: Значення(я) CCK поля %fieldname, певного для !content_type, кожне значення в новому рядку.

en: Subscribe to this page
uk: Підписатись на цю сторінку

en: To %type content
uk: На матеріал типу %type

en: To %type content by %name
uk: На матеріал типу %type від автора %name

en: Send subscriptions notifications
uk: Надіслати повідомлення для підписаних

en: Select content types which should be <strong>removed from subscription listings</strong>.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by content type will be unavailable for the selected types.
uk: Виберіть типи матеріалу, які повинні бути <strong>прибрані зі списків підписки</strong>.<br />Уміст усе ще може бути доступно для підписки  через різні види підписки, але передплата на тип матеріалу буде недоступна  для зазначених типів.

en: Blocked content types
uk: Заблоковані типи вмісту

en: Select content types which should be <strong>completely unavailable for subscribing</strong>, i.e. content of the selected types will never trigger notifications for regular users.
uk: Виберіть типи матеріалу, які повинні бути <strong>повністю недоступні  для підписки</strong>, тобто для вмісту обраних типів ніколи не будуть спрацьовувати повідомлення для стандартних користувачів.

en: Blocked nodes
uk: Заблокований матеріал

en: Generate the %full_node variable
uk: Генерувати змінну %full_node

en: There are no subscribed pages.
uk: Немає жодних сторінок, що Вами спостерігаються.

en: This !content_type is blocked.
uk: Цей !content_type заблокований.

en: The name of the comment author.
uk: Ім'я автора коментаря

en: The body text of the comment.
uk: Текст коментаря

en: The type of comment notification: 1 = new comment, 0 = updated comment.
uk: Тип повідомлення про коментар: 1 = новий коментар, 0 = оновлений коментар.

en: The comment publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished comments are sent to users with the %administer_comments permission only.)
uk: Стан публікації коментаря: 1 = опублікований, 0 = не опублікований<br />(Не опубліковані коментарі посилають користувачам тільки з дозволом ""%administer_comments"" .)

en: The user can unsubscribe by clicking this link.
uk: Користувач може відмовитися від підписки, використовуючи дане посилання.

en: The title of the subscriptions item.
uk: Заголовок елемента підписки

en: An excerpt of the subscriptions item.
uk: Анонс елемента підписки

en: The body of the subscriptions item.
uk: Уміст елемента підписки

en: The URL of the item.
uk: Посилання на елемент.

en: The type of notification: 1 = new item, 0 = otherwise.
uk: Тип повідомлення: 1 = новий матеріал, 0 = навпаки.

en: The type of notification: 1 = updated (possibly new and already updated) item, 0 = otherwise.
uk: Тип повідомлення: 1 = оновлене (імовірно новий і вже оновлений) матеріал, 0 = навпаки.

en: The type of notification: 1 = neither new nor updated item, 0 = otherwise.
uk: Тип повідомлення: 1 = відсутні нові або оновлені матеріали, 0 = навпаки.

en: The publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished nodes are sent to users with the %administer_nodes permission only.)
uk: Стан публікації: 1 = опубліковане, 0 = не опубліковане<br />(Не опубліковані матеріали відсилаються тільки користувачам з дозволом %administer_nodes.)

en: The comments state: 1 = comments are available in !comments, 0 = no comments.
uk: Стан коментарів: 1 = є коментарі в !comments, 0 = немає коментарів.

en: The body of each comment.
uk: Тіло кожного коментаря.

en: Comment separator
uk: Роздільник коментарів

en: The separator between comments (if needed).
uk: Роздільник між коментарями (якщо потрібний).

en: Your installation returns %url as the base URL of the site. This is probably not what you want, and it can usually be fixed by setting the %variable variable in your %file file.
uk: Процес установки повернув посилання %url як основна адреса сайту. Можливо, це не зовсім те, що ви очікуєте - звичайно це можна виправити за допомогою змінної %variable у файлі %file.

en: The digested items (separated by a separator), as defined below:
uk: Елементи дайджесту (відділені роздільником), як зазначено нижче:

en: The name of the site.
uk: Назва сайту.

en: The URL where the user can manage her subscriptions.
uk: Посилання, по якім користувач може управляти своїми підписками.

en: Digest item comment
uk: Коментар дайджесту

en: The comments inside a digest item body.
uk: Коментарі усередині вмісту дайджесту

en: Digest item separator
uk: Роздільник матеріалів дайджесту

en: The separator between digest items (if needed).
uk: Роздільник між матеріалами дайджесту (якщо потрібний).

en: notification for @name at @to
uk: повідомлення для @name на адресу @to

en: error mailing notification for @name at @to
uk: помилка поштового відправлення повідомлення для @name на адресу @to

en: Restricted vocabularies
uk: Обмежені словники

en: Select vocabularies for which only the subscribed terms should be listed on the %Subscriptions | %Categories page.<br />This helps to reduce the size of the listing, especially for free-tagging vocabularies with large numbers of terms.
uk: Виберіть словники, для яких повинні відображатися на сторінці %Subscriptions | %Categories  тільки терміни, на які є підписки<br />Це зменшить розмір списку, особливо для словників з вільним вибором тегів і великою кількістю термінів.

en: Select vocabularies which should be <strong>omitted</strong> from subscription listings; this means the terms of those vocabularies will be unlisted, i.e. they will be removed from subscription listings.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by category will be unavailable for the terms in the selected vocabularies.
uk: Виберіть словники, які повинні бути <strong>виключені</strong> зі списків підписки; це позначає, що терміни цих словників будуть недоступні в списку, тобто вони будуть виключені зі списків підписки<br />Матеріал все-таки може бути доступний для підписки через різні типи підписок, але підписка на категорію буде недоступна для термінів обраних словників.

en: category groups
uk: групи категорій

en: This is a restricted category group; only subscribed categories show up in this list.<br />To subscribe to a category in this group, go to a post in that category and subscribe from there.
uk: Це - обмежена група категорій; тільки категорії, що мають передплатників відображаються в цьому списку. <br /> Для того, щоб підписатися на цю групу, перейдіть до повідомлень у цій категорії й підпишіться звідти.

en: Subscriptions interface
uk: Інтерфейс підписок

en: Receive notifications about changes and/or comments to this page (and possibly similar pages).
uk: Одержувати повідомлення про зміни та/або коментарі на цю сторінку (і можливо на схожі сторінки)

en: Enable the !module block <!link_tag_begin>here<!link_tag_end>!
uk: Увімкнути !module блок <!link_tag_begin>тут<!link_tag_end>!

en: The master checkboxes on the left turn the given subscription on or off. Depending on the setup of the site, you may have additional options for active subscriptions.
uk: Позначки, що ліворуч, дозволяють обрати або зняти підписку певного типу.

en: Node form position
uk: Положення форми на сторінці матеріалу

en: Fieldset above node links (and comments)
uk: Набір полів під посиланнями матеріалу (і коментарів)

en: Fieldset in %block block (below the comments)
uk: Набір полів у блоці %block ( під коментарями)

en: Node form visibility
uk: Видимість форми на сторінці матеріалу

en: Always display the fieldset
uk: Завжди відображати набір полів

en: Expand the node form fieldset
uk: Розкрити набір полів форми матеріалу

en: Displays the fieldset with the node page subscriptions sub-form in expanded state.  Default is OFF.
uk: Відображати форму передплат на сторінці матеріалу в розгорнутому виді. Базово вимкнене.

en: Show 'by author' subscriptions options
uk: Показувати настроювання підписки ' по авторі'

en: The basic Subscriptions framework.
uk: Мінімальний кістяк підписок.

en: Blog Subscriptions UI
uk: Інтерфейс передплати на блоги

en: Provides a separate blogs subscriptions page.
uk: Забезпечує окрему сторінку підписки для блогів

en: CCK Fields
uk: CCK поля

en: Provides CCK field data as mail variables.
uk: Визначає поля даних CCK як поштові змінні.

en: Content Subscriptions
uk: Передплата на вміст

en: Allows users to subscribe to nodes.
uk: Дозволити користувачам передплату на матеріали.

en: Subscriptions Mail
uk: Підписки - Пошта

en: Taxonomy Subscriptions
uk: Передплати на таксономію

en: Provides a UI to Subscriptions.
uk: Забезпечує користувацький інтерфейс для підписок.

en: !No, and alert user to bad email address (administrator option)
uk: !No, та сповіщати користувача про хибну електронну адресу (адміністративна опція)

en: Receive notifications
uk: Отримувати сповіщення

en: You can temporarily suspend notifications from being sent, e.g. during a vacation. They will be retained and sent after you reenable notifications.
uk: Ви можете тимчасово призупинити відправлення повідомлень, наприклад, на час відпустки. Вони будуть збережені і відправлені після того, як ви знову їх увімкнете.

en: There are %active_count active and %suspended_count suspended items in the queue.
uk: В черзі знаходиться %active_count активних та  %suspended_count відкладених елементи.

en: Default %Send_subscriptions_notifications options for
uk: Базові параметри %Send_subscriptions_notifications для
