Support Ticketing System (6.x-1.8-rc1) - en to ru translation catalogue (330 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Body
ru: Содержимое

en: enabled
ru: включено

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Totals
ru: Всего

en: content
ru: содержимое

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: closed
ru: закрыто

en: disabled
ru: отключено

en: Cancel
ru: Отмена

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Enable
ru: Включить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Comments
ru: Комментарии

en: Priority
ru: Приоритет

en: unknown
ru: неизвестный

en: Support
ru: Поддержка

en: Projects
ru: Проекты

en: Project
ru: Проект

en: view
ru: представление

en: Overview
ru: Обзор

en: all
ru: все

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Weight
ru: Вес

en: Parent
ru: Родитель

en: Settings
ru: Настройки

en: edit
ru: изменить

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Node ID
ru: ID материала

en: Save
ru: Сохранить

en: Update
ru: Обновить

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Path
ru: Путь

en: Notes
ru: Примечания

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updates
ru: Обновления

en: Last month
ru: Последний месяц

en: Total
ru: Итого

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Assigned to
ru: Назначен

en: Reported by
ru: Сообщил пользователь

en: Mail
ru: Почта

en: User
ru: Пользователь

en: Options
ru: Опции

en: Create
ru: Создать

en: Active
ru: Активно

en: Never
ru: Никогда

en: Last update
ru: Последнее обновление

en: State
ru: Состояние

en: General
ru: Общий

en: Color
ru: Цвет

en: Users
ru: Пользователи

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Optional
ru: Необязательно

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Protocol
ru: Протокол

en: 1 new | @count new
ru[0]: 1 новый
ru[1]: @count новых
ru[2]: @count[2] новых

en: Port
ru: Порт

en: access
ru: доступ

en: Change
ru: Изменить

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Period
ru: Период

en: Server name
ru: Название сервера

en: open
ru: открыто

en: Add project
ru: Добавить проект

en: Charts
ru: Графики

en: Client
ru: Клиент

en: Global
ru: Глобальный

en: From address
ru: Адрес отправителя

en: Edit plan
ru: Править план

en: Save plan
ru: Сохранить план

en: Plan
ru: План

en: Detail
ru: Подробнее

en: Aggregate
ru: Агрегировать

en: Containing any of the words
ru: Содержит любое из слов

en: Containing the phrase
ru: Содержит фразу

en: Containing none of the words
ru: Не содержит ни одно из слов

en: Not assigned
ru: Не назначено

en: Role(s)
ru: Роли

en: User %username does not exist.
ru: Пользователь %username не существует.

en: Ticket
ru: Запрос

en: Tickets
ru: Запросы

en: This week
ru: Эта неделя

en: This month
ru: Этот месяц

en: Post new comment
ru: Отправить комментарий

en: Default sort order
ru: По умолчанию сортировать

en: Last week
ru: Последняя неделя

en: Clients
ru: Клиенты

en: Comment: added %subject.
ru: Комментарий: добавлен %subject

en: You do not have any administrative items.
ru: У вас нет никаких элементов для управления.

en: Client name
ru: Имя клиента

en: Inbound email
ru: Входящая почта

en: fetch
ru: получить

en: integrated
ru: встроено

en: not integrated
ru: не встроено

en: using default
ru: использование по умолчанию

en: The full name of your client.  This name will be used when building menus, sending emails, and anywhere else the name of your client is visibly displayed.
ru: Полное имя вашего клиента. Это имя будет использоваться при построении меню, отправке почты и в любых других местах, где отображается имя клиента.

en: Tickets will only be displayed for enabled clients.
ru: Запросы будут отображаться только активированным клиентам.

en: Inbound email integration
ru: Встраивание входящей почты

en: Integrate inbound email
ru: Встроить входящую почту

en: Check this box if you would like to fully integrate this client with an email server.  This will allow users to create and update tickets by email, but it requires a more complex configuration as you need to create a unique mailbox for each integrated client.  If you do not check this box, email notifications will still be mailed out as tickets are created and updated, but replies to these tickets will be ignored.
ru: Отметьте этот пункт, если желаете полностью встроить этого клиента в почтовый сервер. Это позволит пользователям создавать и обновлять запросы через почту, однако требует гораздо более сложной настройки, так как вам будет необходимо создать отдельный ящик для каждого встроенного клиента. Если не отметить этот пункт, то почтовые уведомления о создании и обновлении запросов все равно будут отправляться, но ответы на такие письма будут игнорироваться.

en: Inbound email integration requires that your version of PHP was !compiled.
ru: Для работы интеграции необходимо, чтобы версия PHP на вашем сервере была !compiled

en: Hostname or IP address.
ru: Имя хоста или IP-адрес.

en: Server username
ru: Пользовательский логин на сервере

en: Server password
ru: Пароль сервера

en: Optional extra flags
ru: Не обязательные дополнительные флаги

en: defined here
ru: определено здесь

en: local file
ru: локальный файл

en: Valid email domains
ru: Допустимые домены электронной почты

en: Auto-subscribe
ru: Автоматическия подписка

en: Enter one or more comma-seperated usernames to auto-subscribe to !client issues.  These users will receive email notifications for all new tickets and ticket updates for this client.
ru: Введите одно или более разделенных запятыми имен пользователей для автоматическое подписки на публикации !client. Эти пользователи будут получать почтовые уведомления обо всех новых и обновленных запросах для этого клиента.

en: Notes are only displayed on this page when editing clients.  They are optional and are provided for administrative purposes.
ru: Примечания отображаются только на этой странице во время редактирования клиентов. Они необязательны и предназначены для административных целей.

en: Update client
ru: Обновить клиента

en: Add client
ru: Создать клиента

en: Delete client
ru: Удалить клиента

en: Client %client deleted.
ru: Клиент %client удалён.

en: Client %client added.
ru: Клиент %client добавлен.

en: Client %client updated.
ru: Клиент %client обновлён.

en: Download mail via cron
ru: Загрузка почты через крон

en: Globally allowed domains
ru: Глобально разрешенные домены

en: Default mail from address
ru: E-mail адрес по умолчанию

en: Remove tickets from content search results
ru: Удалить запросы из результатов поиска по содержимому

en: Override theme search form
ru: Переопределить форму поиска темы

en: Override block search form
ru: Переопределить блок формы поиска

en: always
ru: всегда

en: You must enter a valid email address or leave the default mail from address field blank.
ru: Необходимо ввести верный e-mail или использовать e-mail по умолчанию, оставив поле пустым.

en: Invalid domain: %domain
ru: Недействительный домен: %domain

en: @username's assigned tickets
ru: Назначенные запросы для @username

en: @username's latest tickets
ru: Последние запросы пользователя @username

en: assign permissions
ru: назначить разрешения

en: define roles
ru: определить роли

en: %email has been unsubscribed from ticket %ticket.
ru: Для %email была отменена подписка от запроса %ticket.

en: Invalid key, failed to unsubscribe %email.
ru: Неправильный ключ, не удалось отменить подписку %email.

en: %email has been unsubscribed from all tickets.
ru: Для %email была отменена подписка на все запросы.

en: View recent tickets
ru: Просмотр недавних запросов

en: Read @username's latest tickets.
ru: Прочесть последний запросы пользователя @username

en: Create new ticket
ru: Создать новый запрос

en: You must select a client
ru: Вы должны выбрать клиента

en: You must specify a valid user.
ru: Вы должны указать правильное имя пользователя.

en: You must specify a user that has permission to view this ticket.
ru: Вы должны указать пользователя, имеющего разрешение на просмотр запроса.

en: unassigned
ru: не назначено

en: The text of this ticket was manually suppressed.  You must view the ticket online to see it.
ru: Текст этого запрос был вручную подавлен. Вы должны просмотреть этот запрос онлайн, чтобы увидеть его содержимое.

en: The text of this ticket update was manually suppressed.  You must view the ticket online to see the update.
ru: Обновление содержания этого запрос подавлено вручную. Вы должны просмотреть этот запрос онлайн, чтобы увидеть обновление.

en: You can reply to this email or visit the following URL to update this ticket
ru: Вы можете ответить на это почтовое сообщение или посетить ссылку для комментирования этого запроса

en: You can visit the following URL to update this ticket
ru: Вы можете посетить следующую ссылку для комментирования этого запроса

en: Search specific client(s)
ru: Поиск конкретного клиента (ов)

en: Search specific state(s)
ru: Поиск конкретного штата(ов)

en: Search specific priorities
ru: Поиск конкретных приоритетов

en: not assigned
ru: не назначено

en: Receive email notifications when this ticket is updated.
ru: Получать уведомления по электронной почте, когда этот запрос обновляется.

en: Suppress notification
ru: Подавить уведомления

en: Enter a comma separated list of users that should receive notifications when this ticket is updated.
ru: Введите разделенный запятыми список пользователей, которые должны получать уведомления при обновлении этого запроса.

en: Client does not exist or is not enabled.
ru: Клиент не существует или не включен.

en: Client not integrated with email, unable to fetch mail for !client.
ru: Клиент не интегрирован с почтой, невозможно получить почту для !client

en: Fetching mail for !client...
ru: Получение почты для !client

en: Mail file "%connect" does not exist.
ru: Почтовый файл "%connect" не существует.

en: Mail file "%connect" is not readable.
ru: Почтовый файл "%connect" недоступен для чтения.

en: Mail file "%connect" is not writable.
ru: Почтовый файл "%connect" недоступен для записи.

en: Failed to download messages for %client, connection to mail server failed.
ru: Не удалось загрузить сообщения для %client, соединение с почтовым сервером не удалось.

en: Mail server connection failure: connect(!connect), username(!username), password(!password)
ru: Соединение с почтовым сервером не удалось: соединение(!connect), логин(!username), пароль(!password)

en: Downloaded !count
ru: Скачиваний !count

en: User !username automatically created.
ru: Пользователь !username создан автоматически.

en: create tickets
ru: создание запросов

en: delete any ticket
ru: удаление любых запросов

en: delete own tickets
ru: удаление своих запросов

en: edit any ticket
ru: редактирование любых запросов

en: edit own tickets
ru: редактирование своих запросов

en: can suppress notification
ru: может подавлять уведомление

en: can subscribe other users to notifications
ru: может подписывать других пользователей на уведомления

en: view other users tickets
ru: просмотр запросов других пользователей

en:  tickets
ru:  запросы

en: My tickets
ru: Мои запросы

en: Manage clients.
ru: Управление клиентами.

en: Fetch mail
ru: Получить почту

en: You have entered an unsupported character.  The following characters can not be used in the client name: &*(),<>?[]
ru: Вы ввели неподдерживаемые символы. В имени клиента не могут быть использованы следующие символы: &amp;*(),&lt;&gt;?[]

en: User %username does not have permission to access %client tickets.
ru: Пользователь %username не имеет прав на доступ к запросам %client.

en: When checked, support will remove tickets from content search results, and tickets can only be searched in their own search tab.  This is necessary to enforce proper access control, only letting a user's search return tickets that they have access to.
ru: Когда отмечено, модуль будет удалять запросы поддержки из результатов поиска по содержимому, и запросы могут быть просмотрены только в специальной вкладке поиска запросов. Это необходимо для осуществления правильного контроля доступа, позволяя пользовательскому поиску отображать только те запросы, к которым у пользователя есть доступ.

en: Check this box to display links from a user's profile page to create new and view their existing support tickets.
ru: Отметьте этот пункт, чтобы на странице профиля пользователя отображать ссылки для создания новых и просмотра их существующих запросов поддержки.

en: Support ticket
ru: Запрос на поддержку

en: A <em>support ticket</em>.
ru: <em>Запрос на поддержку</em>.

en: Each support ticket can only be assigned to one client. !create one or more clients, then !assign allowing users to access these tickets.  Users can only create tickets for clients they have permission to access.  If working with multiple clients you will need to !define for each to prevent one client from viewing the tickets of another client.
ru: Каждый запрос поддержки может быть присвоен только одному клиенту. Вы можете !create одного или более клиентов, затем !assign, позволив пользователям доступ к этим запросам. Пользователи могут создавать запросы только для клиентов, к которым у них имеется доступ. При работе с несколькими клиентами необходимо !define для каждого, чтобы предотвратить возможность просмотра одним клиентом просмотра запросов другого клиента.

en: Each support ticket must be assigned to one client.  Support can be configured so one client can't view another client's tickets.
ru: Каждый запрос поддержки обязан быть назначен одному клиенту. Система поддержки может быть настроена так, что клиенты не могут просматривать запросы друг у друга.

en: Global settings for the support module.
ru: Глобальные настройки для модуля поддержки.

en: Support tickets
ru: Запросы на поддержку

en: Support ticket created from email.
ru: Запрос поддержки создан из почтового сообщения.

en: support
ru: поддержка

en: Saved %size byte %type attachment %file to %path.
ru: Сохранено %size байт %type прикрепленного файла %file в %path.

en: Failed to save attachment %file, file_save_data() returned error.
ru: Не возможно сохранить аттачмент %file, file_save_data() возвратила ошибку.

en: administer support
ru: управлять поддержкой

en: can administer state
ru: может управлять состоянием

en: download mail via support/fetch
ru: загрузка почты через support/fetch

en: can select state
ru: может выбирать состояние

en: can select priority
ru: может выбирать приоритет

en: can select client
ru: может выбирать клиента

en: can assign tickets to self
ru: может назначать запросы себе

en: can assign tickets to any user
ru: может назначать запросы любому пользователю

en: Autocomplete support assigned user
ru: Поддержка автозаполнения назначена пользователю

en: Autocomplete support autosubscribed user
ru: Автозаполнение поддержки автоподписки пользователя

en: Support ticketing system
ru: Система технической поддержки

en: Manage the support ticket system.
ru: Управление системой поддержки

en: A simple helpdesk and support ticketing system.
ru: Простая служба поддержки и система управления запросами поддержки.

en: Delete project
ru: Удалить проект

en: Generate report
ru: Сгенерировать отчёт

en: Enter one or more comma-seperated domains which are allowed to automatically generate new tickets.  If you enter "*" tickets will be allowed from all domains.
ru: Введите один или более разделенных запятыми доменов, которым будет разрешено автоматически составлять новые запросы. Если ввести "*", то запросы будут доступны изо всех доменов.

en: Auto-assign
ru: Автоматическое назначение

en: Optionally enter a username to auto-assign all new tickets for this client to. If left blank, new tickets will be assigned based on your !settings. Enter %nobody to cause new tickets for this client to be assigned to nobody. Enter %creator to cause new tickets for this client to be assigned to the person creating the ticket.
ru: (Необязательно) введите имя пользователя для автоназначения ему всех новых запросов этого клиента. Если оставить пустым, новые запросы будут назначены, основываясь на ваших !settings. Введите %nobody, чтобы не назначать новые запросы никому. Введите %creator, чтобы новые запросы для этого клиента были назначены субъекту, создавшему запрос.

en: general support settings
ru: общие настройки поддержки

en: Invalid %field user, %username does not exist.
ru: Не правильный %field  пользователя, %username не существует.

en: auto-assign
ru: автоматическое назначение

en: Invalid %field  user, %username does not have permission to access %client tickets.
ru: Не правильный %field  пользователя, %username не имеет прав доступа к %client tickets.

en: Enter a username to autoassign new tickets to a specific user (the user must have %admin permissions). Enter %creator to autoassign new tickets to the user creating the ticket. Leave blank or enter %nobody to leave new tickets unassigned. This value can be overridden on a per-client basis.
ru: Введите имя пользователя для автоназначения новых запросов определенному пользователю (пользователь должен иметь полномочия %admin). Введите %creator для автоназначения новых запросов пользоватею, создавшему запрос. Оставьте пустым или введите %nobody, чтобы оставить новые запросы неназначенными. Это значение может быть замещено настройками клиента.

en: creator
ru: создатель

en: nobody
ru: никто

en: Invalid %field user, %username is not a valid user.
ru: Недействительное %field пользователь, %username не является допустимым пользователем.

en: Invalid %field user, %username does not have %admin permission.
ru: Недействительное %field пользователь, %username не имеет полномочий %admin.

en: Move ticket
ru: Переместить запрос

en: Optionally specify another ticket id to move this ticket and all of its updates.  When moved, this ticket and all of its updates will become updates to the specified ticket and this ticket will be removed.  This action can not be undone.
ru: Опционально укажите идентификатор другого запроса, чтобы переместить этот запрос и все его обновления. В случае перемещения этот запрос и его обновления становятся обновлениями для указанного запроса, а текущий запрос будет удален. Это действие необратимо.

en: Destination node does not exist.
ru: Направлящий узел не существует.

en: Unable to subscribe user, %user does not have permission to view this ticket.
ru: Невозможно подписать пользователя, %user не имеет привилегий на просмотр этого запроса.

en: Successfully moved support ticket.
ru: Запрос успешно перемещен

en: Attachments:
ru: Вложения:

en: Post new support ticket
ru: Создать новый запрос на поддержку

en: support_ticket: moved ticket %title from node/%old to node/%new.
ru: support_ticket: запрос %title перемещен из node/%old в node/%new.

en: Tickets opened by !user
ru: Запросы открытые пользователем !user

en: Open tickets
ru: Открытые запросы

en: Open tickets by !user per state
ru: Запросы открытые пользователем !user по состоянию

en: Open tickets assigned to !user per state
ru: Открытые запросы назанченные на пользователя !user по состоянию

en: Open tickets per state
ru: Открытые запросы по состоянию

en: Open tickets by !user per priority
ru: Запросы открытые пользователем !user по приоритету

en: Open tickets assigned to !user per priority
ru: Открытые запросы назнченные на пользователя !user по приоритету

en: Open tickets per priority
ru: Открытые запросы по приоритету

en: Open tickets by !user per client
ru: Открытые запросы пользователя !user по клиентам

en: Open tickets assigned to !user per client
ru: Открытые запросы назначенные на пользователя !user по клиентам

en: Open tickets per client
ru: Открытые запросы по клиентам

en: Tickets assigned to !user
ru: Запросы назначенные пользователю !user

en: Assigned open tickets
ru: Назначенные открытые запросы

en: Tickets created by !user in !date
ru: Запросы созданные пользователем !user за !date

en: Tickets created in !date
ru: Запросы созданные за !date

en: Tickets updated by !user in !date
ru: Запросы обновленные пользователем !user за !date

en: Tickets updated in !date
ru: Запросы обновленные за !date

en: Tickets closed by !user in !date
ru: Запросы закрытые пользователем !user за !date

en: Tickets closed in !date
ru: Закрытые запросы за !date

en: access support charts
ru: смотреть диаграммы поддержки

en: Support charts
ru: Диаграммы поддержки

en: Charting for the helpdesk and support ticketing system.
ru: Создание диаграмм для службы поддержки и системы управления запросами поддержки.

en: Update ticket
ru: Обновить запрос

en: Thread emails using mail headers
ru: Связывать почтовые сообщения в переписку, используя почтовые заголовки.

en: references
ru: ссылки

en: Next week
ru: Следующая неделя

en: Mail text settings
ru: Текст почтовых сообщений

en: Not scheduled
ru: Не запланировано

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: There are currently no clients defined.
ru: На данный момент нет ни одного клиента

en: Used to build the path to this client's tickets.  The path should only be comprised of alphanumeric characters, dashes, and underscores.
ru: Используется для построения пути к запросам этого клиента. Путь должен быть составлен из алфавитно-цифровых символов, тире и знаков подчеркивания.

en: Optionally nest a client under another client.
ru: Опционально вложить клиента в другого клиента.

en: Automatic creation of user
ru: Автоматическое создание пользователя

en: You can override the global setting for autocreating users by selecting an option in this list.  If enabled, new user accounts will be automatically created if emails are received from unnknown email addresses.  If disabled, notification emails will be sent when emails are discarded notifying the sender that they have to register to be able to create or update support tickets via email.
ru: Вы можете переопределить глобальные настройки автосоздания пользователей выбором параметров в этом списке. Если включено, то новые учётные записи пользователей буду автоматически создаваться, если электронные письма получены с неизвестного почтового адреса. Если выключено, то отправителям отклонённых сообщений будут отосланы уведомительные письма с напоминанием, что они должны зарегистрироваться, прежде чем смогут создавать или обновлять запросы поддержки через почту.

en: Auto-assign new tickets to
ru: Автоматически назначать новые запросы

en: Secondary sort column
ru: Дополнительный столбец сортировки

en: Globally enable support ticket notifications.  Disable this if you don't ever want the support module to send email notifications.  Alternatively, you can globally enable notifications and then disable them on a per-client basis.
ru: Глобально включить уведомления о запросах поддержки. Отключите это, если хотите, чтобы модуль поддержки никогда не отправлял почтовые уведомления. Иначе можно включить уведомления глобально, а затем отключать их в настройках клиентов.

en: To users with "!perm" permissions
ru: Для пользователей с правами "!perm"

en: To all users
ru: Для всех пользователей

en: Display support ticket links in profile
ru: Отображать ссылки на запросы поддержки в профиле

en: Auto-create new users on incoming mail
ru: Автоматически создавать новых пользователей на основании входящей почты

en: ticket created
ru: запрос создан

en: ticket commented
ru: запрос был прокомментирован

en: ticket creation denied
ru: создание запроса запрещено

en: If you would like users to be able to create and update tickets via email, you will require a dedicated email address for each client.  This email address is used to send and receive update notifications.  A cronjob automatically downloads emails sent to this address and converts them into tickets and ticket updates.  The message_id of each email is tracked, allowing support to properly associate replies with existing tickets.
ru: Если вы захотите дать пользователям возможность создавать и обновлять запросы через электронную почту, тогда для каждого клиента вам потребуется выделенный почтовый адрес. Этот адрес будет использоваться для отсылки и получения уведомлений об обновлении. Задание в расписании автоматически загружает сообщения, отправленные на этот адрес, и преобразовывает их в запросы и обновления запросов. Идентификаторы почтовых сообщений отслеживаются, что позволяет системе поддержки правильно сопоставлять ответы с существующими запросами.

en: Sent notification to %email.
ru: Отправить уведомление на %email.

en: Ticket properties
ru: Свойства запроса

en: By checking this box you will prevent notification emails from being sent for this ticket update.  It is recommended that you check this box if you are adding sensitive information such as passwords which should not be mailed out in plain text.%admin
ru: Отметив этот пункт, вы предотвратите отсылку почтовых уведомлений об обновлении этого запроса. Рекомендуется отметить этот пункт в случае, если вы добавляете секретную информацию (например, пароли), которая не должна быть отправлена открытым текстом.  %admin

en: There are no support clients configured/enabled.
ru: Нет настроенных или включенных клиентов системы поддержки.

en: This text will be added to all selected tickets.
ru: Этот текст будет добавлен ко всем выбранным запросам.

en: By checking this box you will prevent notification emails from being sent for this update.
ru: Отмечая этот пункт, вы предотвратите отсылку почтовых уведомлений для этого обновления.

en: Please select one or more tickets to perform the update on.
ru: Пожалуйста выберите один или несколько запросов, по которым нужно выполнить обновление.

en: No tickets available.
ru: Нет доступных запросов.

en: User !name (!uid) has no email address.
ru: Пользователь !name (!uid) не имеет почтового адреса.

en: edit multiple tickets
ru: редактировать несколько запросов

en: Support charting
ru: Поддержка создания диаграмм

en: Support Mail Commands
ru: Поддержка почтовых команд

en: Advanced support ticket editing via emil.
ru: Расширенная поддержка редактирования запросов через почту

en: Select the duration of your report.
ru: Выберите отчётный период.

en: Select the type of report to generate.
ru: Выберите тип отчёта, который нужно создать.

en: Planned
ru: Запланировано

en: Worked
ru: Отработано

en: Support plan
ru: План поддержки

en: Support planning
ru: Планирование поддержки

en: Show plan
ru: Показать план

en: Generate support plan reports
ru: Создать отчёты по планам поддержки.

en: Default sort column
ru: Столбец сортировки по умолчанию

en: The default sort order.
ru: Порядок сортировки по умолчанию

en: most recent: !time, "!title"
ru: последние: !time, "!title"

en: oldest: !time, "!title"
ru: самые старые: !time, "!title"

en: Support overview settings
ru: Настройки обзора поддержки

en: Include selected client(s)
ru: Включить выбранных клиентов

en: If no clients are selected, all clients will be included on the overview page.  Otherwise, only the selected clients will be included on the overview page.
ru: Если не выбрать никаких клиентов, на странице обзора будут показаны все. В противном случае, на этой странице будут отображаться только выбранные клиенты.

en: List selected state(s)
ru: Перечислить выбранные состояния

en: If no states are selected, all states will be broken out on the overview page.  Otherwise, only the selected states will be broken out on the overview page.
ru: Если не выбрать никаких состояний, на странице обзора будут выделены все. В противном случае, на этой странице будут выделены только выбранные состояния.

en: Break out selected priorities
ru: Выделить заданные приоритеты

en: Select one or more priorities to display an extra column showing tickets of this priority.  If no priorities are selected, tickets won't be displayed by priority.
ru: Выберите один или больше приоритетов, чтобы вывести отдельную колонку, показывающую запросы с этим приоритетом. Если никакие приоритеты не выбраны, запросы не будут показаны по приоритетам.

en: Tickets that haven't been updated for more than the specified time will be marked with a "alert1" CSS class.
ru: Запросы, которые не обновлялись дольше, чем заданное время будут отмечены классом CSS "alert1".

en: Tickets that haven't been updated for more than the specified time will be marked with a "alert2" CSS class.
ru: Запросы, которые не обновлялись дольше, чем заданное время будут отмечены классом CSS "alert2".

en: Tickets that haven't been updated for more than the specified time will be marked with a "alert3" CSS class.
ru: Запросы, которые не обновлялись дольше, чем заданное время будут отмечены классом CSS "alert3".

en: Optionally select one or more roles to limit users displayed on user overview pages.
ru: Опционально можно выбрать одну или несколько ролей, чтобы задать, кого показывать на странице обзора пользователей.

en: Support client overview
ru: Обзор клиента поддержки

en: Overview settings
ru: Настройки обзора

en: Overview summary of clients
ru: Сводная информация по клиентам

en: Update colors
ru: Обновить цвета

en: There are currently no projects defined.
ru: В данный момент не определено ни одного проекта

en: The project name.  This name may appear on invoices.
ru: Имя проекта. Это имя может быть означено на накладных.

en: Update project
ru: Обновить проект

en: Plan reports
ru: Отчёты по планам

en: Plan report settings
ru: Настройки отчётов по планам

en: Add project management functionality to the support module
ru: Добавление функциональности управления проектами в модуль Support

en: Tracks ticket references
ru: Взаимосвязанные списки тикетов
