Taxonomy Manager (6.x-2.1) - en to da translation catalogue (152 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Search
da: Søg

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Name
da: Navn

en: Move
da: Flyt

en: Add
da: Tilføj

en: Options
da: Valg

en: All
da: Alle

en: Up
da: Op

en: Merge
da: Sammenlæg

en: Terms
da: Ord

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Down
da: Ned

en: Close
da: Luk

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: Translations
da: Oversættelser

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Relations
da: Relationer

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Toolbar
da: Værktøjsbjælke

en: Taxonomy Manager
da: Taksonomistyring

en: Administer vocabularies with the Taxonomy Manager
da: Hold styr på ordforråd (taksonomier) med Taksonomistyring

en: Advanced settings for the Taxonomy Manager
da: Avancerede indstillinger for Taksonomistyring

en: The Taxonomy Manager provides an additional interface for managing vocabularies of the taxonomy module. It's especially very useful for long sets of terms. 
                       The vocabulary is represented in a dynamic tree view. 
                       It supports operation like mass adding and deleting of terms, fast weight editing, moving of terms in hierarchies, merging of terms and fast term data editing.
                       For more information on how to use please read the readme file included in the taxonomy_manager directory.
da: Taksonomistyring tilbyder et alternativt interface til styring af ordforråd i stedet for det som taksonomi-modulet rummer. Dette er specielt praktisk ved store ordforråd. 
     Ordforrådene vises i dynamisk træform. 
     Modulet understøtter handlinger såsom massetilføjelse og -sletning af ord, hurtig omplacering af ord, flytning af ord i hierarkier, sammenlægning af ord og nem og hurtig redigering af ord.

en: Vocabularies:
da: Ordforråd:

en: Taxonomy Manager - %voc_name
da: Taksonomistyring - %voc_name

en: No terms available
da: Ingen tilgængelige ord

en: You can search directly for exisiting terms. 
          If your input doesn't match an existing term, it will be used for filtering root level terms (useful for non-hierarchical vocabularies).
da: Du kan søge direkte i eksisterende ord. Hvis det du søger ikke matcher et eksisterende ord, bruges det til at filtrere på ord i det øverste niveau (en fordel ved ikke-hierarkiske ordforråd).

en: Search String
da: Søg efter

en: CSV Export
da: Eksportér

en: Are you sure you want to delete all selected terms?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette de valgte ord?

en: Remember all term specific data will be lost. This action cannot be undone.
da: Vær opmærksom på at al ordspecifik information mistes og ikke kan genskabes.

en: Delete children of selected terms, if there are any
da: Slet eventuelle underord til det valgte ord

en: If you have selected one or more terms in the tree view, the new terms are automatically children of those.
da: Hvis du har valgt en eller flere ord i oversigten, bliver de nye ord automatisk underord til disse.

en: Add new terms
da: Tilføj nye ord

en: Mass term import (with textarea)
da: Masseimportér ord (med et tekstfelt)

en: One term per line
da: Ét ord pr. linje

en: The selected terms get merged into one term. 
        This resulting merged term can either be an exisiting term or a completely new term. 
        The selected terms will automatically get synomyms of the merged term and will be deleted afterwards.
da: De valgte ord sammenlægges til én. 
     Det resulterende ord kan være et eksisterende ord eller et helt nyt. 
     De valgte ord arver synonymerne fra det sammenlagte ord.

en: Merging of terms
da: Sammenlægning af ord

en: Resulting merged term
da: Resulterende sammenlagt ord

en: Collect all parents of selected terms an add it to the merged term
da: Saml alle overord til de valgte ord og tilføj dem til det sammenlagte ord

en: Collect all children of selected terms an add it to the merged term
da: Saml alle underord til de valgte ord og tilføj dem til det sammenlagte ord

en: Collect all relations of selected terms an add it to the merged term
da: Saml relationer til de valgte ord og tilføj dem til det sammenlagte ord

en: You can change the parent of one or more selected terms. 
          If you leave the autocomplete field empty, the term will be a root term.
da: Du kan ændre overordet til et eller flere af de valgte ord. 
     Hvis du lader feltet med autoudførelse stå tomt, sættes ordet på det øverste niveau.

en: Moving of terms
da: Flyt ord

en: Separate parent terms with a comma.
da: Adskil overord med komma.

en: Parent term(s)
da: Overord

en: Keep old parents and add new ones (multi-parent). Otherwise old parents get replaced.
da: Bibehold gamle overord og tilføj nye (flere overord). Ellers erstattes tidligere overord.

en: Delimiter for CSV File
da: Deletegn i eksportfil

en: Whole Vocabulary
da: Hele ordforrådet

en: Child terms of a selected term
da: Underord til det valgte ord

en: Root level terms only
da: Kun ord på topniveau

en: Terms to export
da: Ord der skal eksporteres

en: Exported CSV
da: Eksporteret fil

en: The generated code will appear here (per AJAX). You can copy and paste the code into a .csv file. The csv has following columns: voc id | term id | term name | description | parent id 1 | ... | parent id n
da: Den skabte kode vil vise sig her (med AJAX). Du kan kopiere og indsætte koden i en kommasepareret fil (.csv). Denne fil har følgende kolonner: ordforråd-id | ord-id | ord | beskrivelse | overord-id 1 | ... | overord-id n

en: Export now
da: Eksportér

en: No terms selected.
da: Ingen ord valgt

en: Deleting a term will delete all its children if there are any.
da: Når et ord slettes, slettes eventuelle underord også.

en: Are you sure you want to delete the following terms:
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette følgende ord:

en: Please selected terms you want to merge
da: Vælg de ord du vil sammenlægge

en: Please selected terms you want to move in the hierarchy
da: Vælg de ord du vil flytte

en: Disabeling this feature speeds up the Taxonomy Manager
da: Hvis denne funktion slås fra bliver Taksonomistyringen hurtigere

en: Tool for administrating taxonomy terms.
da: Værktøj til styring af ord i ordforråd (taksonomuier)

en: Add new vocabulary
da: Tilføj nyt ordforråd

en: Edit vocabulary settings
da: Redigér indstillinger for ordforråd

en: No Vocabularies available
da: Ingen tilgængelige ordforråd

en: Depth of tree
da: Træets dybde

en: The number of levels of the tree to export. Leave empty to return all levels.
da: Antal niveauer i det træ der skal eksporteres. Lad stå tom for alle niveauer.

en: Search field is empty
da: Søgefeltet er tomt

en: No terms for deleting selected
da: Ingen ord valgt til sletning

en: Disable mouse-over effect for terms (weights and direct link)
da: Slå mouseover-effekten fra ved ordene (vægte og direkte links).

en: Pager count
da: Sidetæller

en: Select how many terms should be listed on one page. Huge page counts can slow down the Taxonomy Manager
da: Vælg hvor mange ord der skal vises på en side. Meget store tal kan gøre Taksonomistyring langsom.

en: Children Count:
da: Antal underord:

en: Direct Parents:
da: Direkte overord:

en: Taxonomy Manager Autocomplete
da: Autofuldfør taksonomistyring

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
da: Dette ord tilhører et flersproget ordforråd. Du kan bestemme sproget for det.

en: No vocabulary with this ID available! Check this <a href="!list">list</a> for available vocabularies or <a href="!create">create</a> a new one
da: Der finde ikke et ordforråd med det valgte ID. <a href="!list">Vis en liste</a> med eksisterende ordforråd eller <a href="!create">opret et nyt</a>.

en: no language
da: intet sprog

en: Resize tree
da: Størrelse på træ

en: Include synonyms
da: Medtag synonymer

en: Search under selected terms
da: Søg i de valgte ord

en: Search within selected language
da: Søg i det valgte sprog

en: Double Tree
da: Dobbelt træ

en: Disable Double Tree
da: Slå dobbelt træ fra

en: Move right
da: Flyt til højre

en: Move left
da: Flyt til venstre

en: Switch selected terms and its children to the right voc
da: Flyt det valgte ord og dets underord til det højre ordforråd

en: Switch selected terms and its children to the left voc
da: Flyt det valgte ord og dets underord til det venstre ordforråd

en: Add Translation
da: Tilføj oversættelse

en: Double Tree Settings
da: Indstillinger for dobbelt træ

en: Specify settings for second tree. Choose the same vocabulary if you want to move terms in the hierarchy or if you want to add new translations within a multilingual vocabulary. Choose a different vocabulary if you want to switch terms among these vocabularies.
da: Angiv indstillingerne for det andet træ. Vælg samme ordforråd hvis du ønsker at flytte ord i hierarkiet eller hvis du ønsker at tilføje nye oversættelser til et flersproget ordforråd. Vælg et andet ordforråd hvis du ønsker at flytte ord mellem de to ordforråd.

en: Vocabulary for second tree
da: Ordforråd til det andet træ

en: Enable Double Tree
da: Slå dobbelttræ til

en: Error! Your last operation couldn't be performed because of following problem:
da: Fejl! Den seneste handling kunne ikke gennemføres på grund af følgende problem:

en: Go to the term page
da: Gå til ordets side

en: Your search string matches exactly one term
da: Søgestrengen matchede præcis ét ord

en: Your search string matches !count terms:
da: Søgestrengen matchede !count ord

en: No match found. Filtering root level terms starting with @search_string.
da: Ingen match fundet. Filtrér på topniveau begyndende med @search_string

en: Show unfiltered tree
da: Vis ufiltreret træ

en: Saving terms to language @lang
da: Gemmer ord i sproget @lang

en: Warning: Your input matches with multiple terms, because of duplicated term names. Please enter a unique term name
da: Advarsel: Det indtastede matcher flere ord fordi der er dubletter. Indtast venligst et unikt ord.

en: Invalid selection. The resulting hierarchy would contain circles, which is not allowed. A term cannot be a parent of itself.
da: Ugyldigt valg. Det resulterende hierarki vil komme til at indeholde cirkulære henvisninger. Et ord kan ikke være overord til sig selv.

en: Terms must be of the same language
da: Ord skal være på det samme sprog

en: root level
da: topniveau

en: Terms %term_names moved to %parent_names
da: Ordene %term_names flyttet til %parent_names

en: Please enter a name into "Resulting merged term"
da: Indtast venligst et navn i "Resulterende sammenlagte ord"

en: Please only enter single names into "Resulting merged term"
da: Indtast venligst kun ét navn i "Resulterende sammenlagte ord"

en: Please select less than 50 terms to merge. Merging of too many terms in one step can cause timeouts and inconsistent database states
da: Vælg venligst mindre end 50 ord til sammenlægning. At sammenlægge for mange ord på en gang kan gå i stå og give fejl i databasen.

en: Invalid selection. The resulting hierarchy would contain circles, which is not allowed. A term cannot be a parent of itself. Unselect "Collect all parents of selected terms an add it to the merged term" or specify a different resulting term.
da: Ugyligt valg. Det resulterende hierarki vil komme til at indeholde cirkulære henvisninger. Et ord kan ikke være overord til sig selv. Find alle overord til det valgte ord og tilføj dem til det sammenlagte ord eller opret et nyt ord til resultatet.

en: Terms %term_names merged into %main_term
da: Ordene %term_names sammenlagt med %main_term

en: Disable redirect of the taxonomy term page to merged terms
da: Slå henvisning til ordets side fra

en: When using the merging feature, the selected terms get merged into one term. All selected terms will be deleted afterwards. Normally the Taxonomy Manager redirects calls to taxonomy/term/$tid of the deleted terms (through merging) to the resulting merged term. This feature might conflict with other modules (e.g. Taxonomy Breadcrumb, Panels), which implement hook_menu_alter to change the taxonomy_manager_term_page callback. Disable this feature if it conflicts with other modules or if you do not need it. Changing this setting requires a (menu) cache flush to become active.
da: Når der sammenlægges, flettes de valgte ord sammen til et ord. Alle valgte ord slettes derefter. Normalt vil Taksonomistyring så vise henvisninger til de slettede ord til det nye sammenlagte ord. Denne funktion kan dog komme i konflikt med andre moduler (for eksempel Taxonomy Breadcrumb, Panels) som bruger funktionen hook_menu_alter til at ændre taxonomy_manager_term_page callback-funktionen. Slå denne funktion fra hvis der optår konflikter med andre moduler eller hvis den ikke behøves. Ændringer i denne indstilling kræver et rydning af (menu-)cachen for at virke.

en: Your input matches with multiple terms, because of duplicated term names. Please enter a unique term name
da: Det indtastede matcher flere ord fordi der er dubletter. Indtast venligst et unikt ord

en: Invalid parent. The resulting hierarchy would contain circles, which is not allowed. A term cannot be a parent of itself.
da: Ugyldigt overord. Det resulterende hierarki vil komme til at indeholde cirkulære henvisninger. Et ord kan ikke være overord til sig selv.

en: Please provide only one term for translation
da: Indtast kun ét ord som oversættelse

en: Invalid language selection
da: Ugyldigt sprogvalg

en: Missing language for new term
da: Mangler sprog på nyt ord

en: Invalid language selection. Translation already exists
da: Ugyldigt sprogvalg. Der findes allerede en oversættelse

en: Invalid language selection.
da: Ugyldigt sprogvalg.

en: Successfully updated parents
da: Opdaterede overord

en: Successfully updated related terms
da: Opdaterede relaterede ord

en: Successfully updated synonyms
da: Opdaterede synonymer

en: Successfully updated weight to !weight
da: Opdaterede vægt til !weight

en: Successfully updated language
da: Opdaterede sprog

en: Module i18ntaxonomy not enabled
da: Modulet i18ntaxonomy er ikke slået til

en: Successfully added translation
da: Tilføjede oversættelse

en: Successfully removed translation
da: Fjernede oversættelse

en: Invalid operation.
da: Ugyldig handling.

en: Terms must be of the same language.
da: Ord skal være på samme sprog.

en: Removed current parent form terms %terms.
da: Fjernede overord for %terms.

en: Terms %terms moved to parents %parents.
da: Ordene %terms flyttet til overordene %parents.

en: Selected terms are of the same language.
da: De valgte ord er på samme sprog.

en: Translation for this language already exists.
da: En oversættelse til dette sprog findes allerede.

en: This is not a multilingual vocabulary.
da: Dette ordforråd er ikke flersproget.

en: Module i18ntaxonomy not enabled.
da: Modulet i18ntaxonomy er ikke slået til.

en: Translation for %term2 - %term1 added.
da: Oversættelse af %term2 - %term1 tilføjet

en: Terms %terms moved to vocabulary %voc.
da: Ordene %terms flyttet til ordforrådet %voc

en: Terms %terms moved to vocabulary %voc under parents %parents.
da: Ordene %terms flyttet til ordforrådet %voc under overordene %parents

en: Select all children
da: Vælg alle underord

en: Go to term page
da: Gå til ordets side

en: Select one term per tree to add a new translation.
da: Vælg et ord pr. træ som skal tilføjes en ny oversættelse.

en: Unselect all children
da: Fravælg alle underord
