AdaptiveTheme (7.x-2.1) - en to fr translation catalogue (142 entries)

en: Markup
fr: Balisage

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Categories
fr: Catégories

en: Go
fr: Allez

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Font
fr: Police

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Separator
fr: Séparateur

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: Medium
fr: Moyen

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Request new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: Languages
fr: Langues

en: Unit
fr: Unité

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: Show breadcrumbs
fr: Montrer le fil d'Ariane

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Comment Options
fr: Options Commentaire

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: CSS Classes
fr: Classes CSS

en: Page width
fr: Largeur de la page

en: Permalink
fr: Permalien

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Login Block
fr: Block de connexion utilisateur

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Landscape
fr: Paysage

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Font Settings
fr: Réglages de Police

en: Display text snippet
fr: Afficher les extraits de texte

en: Display content type
fr: Afficher le type de contenu

en: Display author name
fr: Afficher le nom de l'auteur

en: Display posted date
fr: Afficher la date de publication

en: Display comment count
fr: Afficher le nombre de commentaires

en: Display attachment count
fr: Afficher le compteur de fichiers attachés

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Text only. Dont forget to include spaces.
fr: Texte seulement. Ne pas oublier d'inclure les espaces.

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Horizontal Login Block
fr: Block de connexion utilisateur horizontal

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: AT Subtheme
fr: Sous-thème AT

en: Checking this setting will enable a horizontal style login block (all elements on one line). Note that if you are using OpenID this does not work well and you will need a more sophistocated approach than can be provided here.
fr: Cocher ce paramètre activera un style horizontal pour le bloc connexion (tous les éléments sur une seule ligne). Notez que si vous utilisez OpenID, cela ne fonctionne pas très bien et vous devrez penser à une approche plus sophistiquée que celle proposée ici.

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Secondary navigation
fr: Navigation secondaire

en: Pages:
fr: Pages :

en: Articles:
fr: Articles :

en: Blocks:
fr: Blocs :

en: add odd/even, block region and block count classes.
fr: ajouter les classes odd/even, région du bloc et compteur de bloc.

en: Menus:
fr: Menus :

en: Item-lists:
fr: Listes :

en: add first, last and odd/even classes.
fr: ajouter les classes last et odd/even

en: add an extra class based on the menu link ID (mlid).
fr: ajouter une classe supplémentaire selon l'identifiant du lien de menu (mlid).

en: This sets a base font-size on the body element - all text will scale relative to this value.
fr: Ce paramètre définit une taille de police (font-size) de base dans l'élément body - tous les textes seront dépendants de la valeur de cette échelle.

en: One column
fr: Une colonne

en: Note: this does not work for Superfish menus, which includes its own feature for doing this.
fr: Note : ceci ne fonctionne pas pour les menus Superfish, qui inclut sa propre fonctionnalité pour réaliser cela.

en: Standard Layout
fr: Mise en page standard

en: <h3>Standard Layout</h3><p>The standard layout is for desktops, laptops and other large screen devices.
fr: <h3>Mise en page standard</h3><p>La mise en page standard est destinée aux ordinateurs de bureau, aux ordinateurs portables et autres écrans larges.

en: Choose sidebar layout
fr: Choisir la mise en page des barres latérales (sidebars)

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
fr: <strong>Choisissez les positions des barres latérales</strong>

en: Standard three column
fr: Trois colonnes standards

en: Three column, both sidebars on the right
fr: Trois colonnes, deux barres latérales à droite

en: Three column, both sidebars on the left
fr: Trois colonnes, les deux barres latérales à gauche

en: Set sidebar widths
fr: Définir les largeurs des barres latérales

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
fr: <strong>Définir la largeur de chaque barre latérale</strong>

en: Set the page width
fr: Définir la largeur de page

en: <strong>Set the page width</strong>
fr: <strong>Définir la largeur de page</strong>

en: Set a max width
fr: Définir une largeur maximum

en: Standard Screen Media Queries
fr: Requêtes de Média (media queries) Écran Standard

en: Media query for this layout
fr: Requête de média (media query) pour cette mise en page

en: Do not include @media, its included automatically.
fr: Ne pas inclure @media, c'est inclus automatiquement.

en: Tablet Layout
fr: Mise en page pour Tablette

en: <h3>Tablet Layout</h3><p>Tablet devices such as iPad have two orientations - landscape and portrait. You can configure a different layout for each orientation.</p>
fr: <h3>Mise en page Tablette</h3><p>Les tablettes telles que les iPad ont deux orientations - Paysage et Portrait. Vous pouvez configurer une mise en page différente pour chaque orientation.</p>

en: <h4>Landscape tablet</h4>
fr: <h4>Tablette en mode paysage</h4>

en: Two colums, sidebar second stacked below the main column (the second sidebar is full width)
fr: Deux colonnes, barre latérale empilée sous la colonne principale (la deuxième barre latérale occupe la largeur totale).

en: Tablet Landscape Media Queries
fr: Requêtes de média pour tablette en mode paysage

en: <h4>Portrait tablet</h4>
fr: <h4>Tablette en mode portrait</h4>

en: Sidebars in two vertical columns below the main column
fr: Barres latérales en deux colonnes verticales sous la colonne principale

en: Tablet Portrait Media Queries
fr: Requêtes de média pour tablette en mode portrait

en: Smartphone Layout
fr: Mise en page SmartPhone

en: <h3>Smartphone Layout</h3><p>Smartphone devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation always displays in one column with sidebars stacked below the main content.</p>
fr: <h3>Mise en page SmartPhone</h3><p>Les smartphones tels que les iPhones, les mobiles Androïd et Windows ont deux orientations - Paysage et Portrait. Vous pouvez configurer une mise en page uniquement pour l'orientation Paysage - l'orientation Portrait s'affiche toujours sur une colonne avec les colonnes latérales empilées sous le contenu principal.</p>

en: <h4>Landscape smartphone</h4>
fr: <h4>Smartphone en mode paysage</h4>

en: Smartphone Landscape Media Queries
fr: Requêtes de média pour smartphone en mode paysage

en: <h4>Portrait smartphone</h4><div class="smartphone-portrait-layout">One column</div><p>The smartphone portrait layout always displays in one column with sidebars stacked horizontally below the main content. All widths are always 100%.</p>
fr: <h4>Smartphone Portrait</h4><div class="smartphone-portrait-layout">Une colonne</div><p>La mise en page Smartphone en Mode Portrait s'affiche toujours sur une colonne, les colonnes latérales s'empilent horizontalement sous le contenu principal. Les largeurs sont toujours à 100%.</p>

en: Smartphone Portrait Media Queries
fr: Requêtes de média pour smartphone en mode portrait

en: <h3>Breadcrumb Settings</h3>
fr: <h3>Paramètres du Fil d'Ariane</h3>

en: Show the homepage link
fr: Montrer le lien Accueil

en: <h3>Search Result Display</h3><p>Modify what is displayed below each search result</p>
fr: <h3>Affichage Résultats de la Recherche</h3><p>Modifier ce qui est affiché sous chaque résultat de la recherche</p>

en: Modify the separator between each of the above items. The default is a hypen with a space before and after.
fr: Modifier le séparateur entre chaque élément ci-dessus. Son réglage par défaut est un trait-d'union avec espaces avant et après.

en: <h3>Login Block Options</h3>
fr: <h3>Options du Bloc de Connexion</h3>

en: <h3>Add or Remove CSS Classes</h3><p>Many classes are removed by default (unchecked checkbox), to add classes check the checkbox.</p>
fr: <h3>Ajouter ou retirer des classes CSS</h3><p>Beaucoup de classes sont retirées par défaut (cases décochées), pour ajouter des classes cochez les cases</p>

en: <h3>Extra Markup Options</h3>
fr: <h3>Options supplémentaires des balises</h3>

en: Wrap menu item text in SPAN tags - useful for certain theme or design related techniques
fr: Texte de l'enveloppe de l'élément de menu dans les balises SPAN - utiles pour les techniques relatives à certains thème ou design.

en: Standard layout max-width is empty - you forgot to enter a value for the max width!
fr: La max-width pour la mise en page standard est vide - vous avez oublié de saisir une valeur pour la largeur maximum de mise en page !

en: Tablet landscape layout max-width is empty - you forgot to enter a value for the max width!
fr: La max-width pour tablette en mode paysage est vide - vous avez oublié de saisir une valeur pour la largeur maximum de la mise en page !

en: Tablet portrait max-width is empty - you forgot to enter a value for the max width!
fr: La max-width pour tablette en mode portrait est vide - vous avez oublié de saisir une valeur pour la largeur maximum de la mise en page !

en: Smartphone landscape max-width is empty - you forgot to enter a value for the max width!
fr: La max-width pour smartphone en mode paysage est vide - vous avez oublié de saisir une valeur pour la largeur maximum de la mise en page !

en: AT Core is the base theme for all Adaptivetheme subthemes. Now with baked in support for mobile devices.
fr: AT Core est le thème de base pour tous les sous-thèmes Adaptivetheme. Il incorpore maintenant le support pour les appareils mobiles.

en: Starter subtheme for Adaptivetheme. Copy this subtheme to get started building your own Drupal theme. For help see our <b><a href="http://adaptivethemes.com/documentation/adaptivethemes-documentation">documentation</a></b> and <b><a href="http://vimeo.com/channels/61157">video tutorials</a></b>. If you have a problem and need additional help please use the <b><a href="http://drupal.org/project/issues/adaptivetheme">issue queue</a></b>.
fr: Un sous-thème de démarrage pour Adaptivetheme.  Copiez ce sous-thème et commencez à construire votre propre thème Drupal. Pour obtenir de l'aide, consultez la <b><a href="http://adaptivethemes.com/documentation/adaptivethemes-documentation">documentation (en)</a></b> et les  <b><a href="http://vimeo.com/channels/61157"> didacticiels vidéo (en)</a></b>. Si vous rencontrez des soucis ou souhaitez une aide supplémentaire, veuillez utiliser la <b><a href="http://drupal.org/project/issues/adaptivetheme">file de demande</a></b>.

en: Smallest
fr: Le plus petit

en: Largest
fr: Le plus grand

en: <h3>Font Settings</h3>
fr: <h3>Réglages de Police</h3>

en: A better admin theme for Drupal 7. Clean and calm look and feel. Includes left and right sidebars, Overlay support and settings for font family and font size.
fr: Un meilleur thème d'administration pour Drupal 7. Un aspect et une sensation zen et pure. Inclut les barres latérales droite et gauche, le support du module Overlay et les paramètres pour la taille et la famille de police.

en: <h3>Comment Options</h3>
fr: <h3>Options de Commentaire</h3>

en: Hide the comment title
fr: Masquer le titre du commentaire

en: Checking this setting will hide comment titles using element-invisible. Hiding rather than removing titles maintains accessibility and semantic structure while not showing titles to sighted users.
fr: Cocher ce paramètre masquera les titres de commentaires en utilisant element-invisible. Le fait de masquer les titres plutôt que de les supprimer maintient l'accessibilité et une structure sémantique tout en ne montrant pas les titres pour les utilisateurs voyants.

en: add promoted, sticky, preview, language, odd/even classes, user picture handling, and build mode classes such as .article-teaser and .article-full.
fr: ajouter les classes promoted, sticky, preview, language, odd/even, les classes pour les images utilisateur et le mode de construction telles que .article-teaser et .article-full.

en: add anonymous, author, viewer, new, odd/even classes and classes for title, user picture and signature handling.
fr: ajouter les classes anonymous, author, viewer, new, odd/even et des classes pour le titre, l'image de l'utilisateur et la signature.

en: Search Results Display
fr: Affichage Résultats de la Recherche

en: Extra Classes
fr: Classes supplémentaires

en: Menu items markup
fr: Balise d'éléments de menu
