Google AdSense integration (7.x-1.2) - en to ru translation catalogue (488 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Show on every page except the listed pages.
ru: Показывать на всех страницах, кроме перечисленных.

en: Show on only the listed pages.
ru: Показывать только на перечисленных страницах.

en: Group
ru: Группа

en: Description
ru: Описание

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Google Search
ru: Поиск Google

en: Search
ru: Поиск

en: None
ru: Нет

en: Number of blocks
ru: Количество блоков

en: Image
ru: Изображение

en: Settings
ru: Настройки

en: Background
ru: Фон

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Text
ru: Текст

en: Timestamp
ru: Время

en: Block
ru: Блок

en: Visibility
ru: Видимость

en: Centered
ru: По центру

en: Publisher ID
ru: ID публикации

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Border
ru: Рамка

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: Iran
ru: Иран

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Libya
ru: Ливия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: Day
ru: День

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Role
ru: Роль

en: Site ID
ru: ID сайта

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Skyscraper
ru: Небоскреб

en: Button
ru: Кнопка

en: Square
ru: Квадратный

en: Banner
ru: Баннер

en: Leaderboard
ru: Список лидеров

en: AdSense clicks
ru: Кликов AdSense

en: Track AdSense clicks.
ru: Следить за кликами AdSence

en: Top pages
ru: Популярные страницы

en: Ad type
ru: Тип рекламы

en: Help and instructions
ru: Помощь и инструкции

en: Required parameters
ru: Обязательные параметры

en: Google AdSense client ID profile field
ru: Поле в анкете пользователя для ввода ID клиента Google AdSense

en: This is the profile field that holds the AdSense Client ID for the site owner as well as (optionally) for site users who participate in revenue sharing. You must enabled the profile module and create a new field for this.
ru: Это поле анкеты пользователя владельца сайта для ID клиента AdSense и также для лиц участвующих в разделении доходов (если такие есть). Вы должны вставить новый раздел в модуле анкеты и создать новое поле для этого.

en: Ad groups
ru: Рекламные группы

en: Group @group attributes
ru: Параметры группы @group

en: Both
ru: Оба

en: Alternate URL color
ru: Изменить цвет URL

en: Alternate URL
ru: Чередовать URL

en: Alternate color
ru: Чередовать цвет

en: Alternate info
ru: Изменить информацию

en: Enter either 6 letter alternate color code, or alternate URL to use
ru: Введите или другой шестизначный цветовой код, или измените URL для использования

en: Custom channels
ru: Заказные каналы

en: Enter up to !channels custom channels that you have configured in Google AdSense. If you are not using custom channels, or you are only using URL channels, then leave this empty.
ru: Зафиксируйте !channels которые вы хотите настроить в Google AdSense. Если вы не используете обычные каналы, или если вы испоьзуете URL каналы, оставьте эти поля пустыми.

en: Percentage of node views going to author
ru: Процент от просмотров публикаций поступающих автору

en: Percentage of node views going to user who referred the author
ru: Процент от просмотра публикации поступающий пользователю, который дал ссылку

en: Show AdSense on specific pages
ru: Показывать AdSense на определенных страницах

en: Click tracking
ru: Трассировка кликов

en: Enable AdSense click tracking?
ru: Включить трассировку кликов AdSense?

en: Logs IP and time of <a href=!url>AdSense clicks</a>. This can be very useful in tracking which of your pages generate the most clicks, as well as help if click fraud is suspected.
ru: Записывает IP и время <a href="!url">AdSense кликов</a>. Это может быть полезно при трассировке страниц генерирующих много кликов, а также помощь, если подозревается мошенничество.

en: Enable name resolution of IP addresses?
ru: Включить преобразование IP адреса в названия доменов?

en: Display the domain name instead of the IP address. This can slow down the display of the logs page and tie up a PHP process for several seconds. On some hosting providers it may not be available.
ru: Показ доменного имени вместо IP адреса. Это может замедлить показ страницы логов и продление процесса работы PHP на несколько секунд. У некоторых хостинговых провайдеров это может быть недоступно.

en: Enable test mode?
ru: Включить тестовый режим?

en: This enables you to test the AdSense module settings. This can be useful in some situations: for example, testing whether revenue sharing is working properly or not without having to display real ads on your site. It is best to test this after you log out.
ru: Это позволяет вам тестировать настройки модуля AdSense. Это полезно в некоторых ситуациях, например, для проверки - правильно или нет работает разделение дохода без показа реальной рекламы на вашем сайте. Это лучше проверять после того, как вы выйдете из административного интерфейса.

en: Disable Google AdSense ads?
ru: Отключить рекламу Google AdSense?

en: This disables all display of Google AdSense ads from your web site. This is useful in certain situations, such as site upgrades, or if you make a copy of the site for development and test purposes.
ru: Это отключает показ всей рекламы Google AdSense ads с вашего сайта. Это полезно в некоторых ситуациях, таких как обновление сайта, или если вы делаете копию сайта для целей тестирования или разработки.

en: Placeholder when ads are disabled?
ru: Места в которых реклама отключена?

en: This causes an empty box to be displayed in place of the ads when they are disabled.
ru: Показывается пустой прямоугольник вместо рекламы, когда она отключена.

en: Placeholder text to display
ru: Текст на месте расположения рекламы

en: Enter any text to display as a placeholder when ads are disabled.
ru: Введите любой текст для показа на месте размещения рекламы, когда она отключена.

en: Enable AdSense section targeting?
ru: Включить настройку AdSense на раздел?

en: This better targets Google ads to the teaser and body of nodes.
ru: Лучше всего встраивать Google ads в тело материала или в его анонс.

en: AdSense tag
ru: AdSense тег

en: Substitutes an AdSense special tag with an ad.
ru: Заменяет специальный код AdSence на рекламном месте.

en: Ad format
ru: Формат рекламы

en: Channel
ru: Канал

en: AdSense unconfigured block. <a href=!url>Click to configure.</a>
ru: AdSense блок не настроен . <a href="!url">Нажмите для настройки.</a>

en: Clicks
ru: Клики

en: Last
ru: Последний

en: hide adsense
ru: скрыть adsense

en: view clicks
ru: показ кликов

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ru: Показать, если данный PHP-код возвращает <strong>TRUE</strong> (PHP-режим, только для экспертов).

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Germany
ru: Германия

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Congo
ru: Конго

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia and Montenegro
ru: Сербия и Черногория

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: St. Helena
ru: Остров Св. Елены

en: St. Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: Virgin Islands (British)
ru: Виргинские острова (Британские)

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Arabic
ru: Арабский

en: English
ru: Английский

en: French
ru: Французский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: White
ru: Белый

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней-Даруссалам

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Gray
ru: Серый

en: Percentage
ru: Процент

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Cote d'Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Macau
ru: Макао

en: Macedonia
ru: Македония

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Virgin Islands (U.S.)
ru: Виргинские острова (U.S.)

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Block description
ru: Описание блока

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ru: Если выбран PHP-режим, введите PHP-код между %php. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может привести к неработоспособности сайта.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
ru: Краткое описание вашего блока. Используется на <a href="@overview">странице обзора блоков</a>.

en: More information
ru: Подробнее

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Rounded corners
ru: Скруглённые углы

en: AdSense for Search
ru: AdSense для поиска

en: Title of the group.
ru: Заголовок группы

en: Title color
ru: Цвет заголовка

en: URL color
ru: Цвет ссылок

en: Search Box Options
ru: Параметры поиска

en: Allows users to search the web or the specific site(s) of your choice. Enter the site's URL without the last '/'
ru: Позволяет пользователям выполнять поиск в Интернете или с конкретного сайта(ов) по вашему выбору. Введите URL сайта без завершающего '/'

en: Logo Type
ru: Логотип

en: Google Logo
ru: Логотип Google

en: Logo above text box
ru: Логотип над текстовым полем

en: "Google Search" on button
ru: Кнопка "Поиск в Google"

en: Search button below text box
ru: Кнопка поиска под текстовым блоком

en: Black
ru: Чёрный

en: Search Results Style
ru: Стиль результатов поиска

en: Country or territory for Google domain
ru: Страна или территория для домена Google

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Palestinian Territory
ru: Палестина

en: South Georgia and The South Sandwich Islands
ru: Южная Джорджия и Южные Сандвичевы Острова

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Site Language
ru: Язык сайта

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Chinese (simplified)
ru: Китайский (упрощённый)

en: Chinese (traditional)
ru: Китайский (традиционный)

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Finnish
ru: Финский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Swedish
ru: Шведский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Site Encoding
ru: Кодировка сайта

en: West European Latin-1 (ISO-8859-1)
ru: Западноевропейская Latin-1 (ISO-8859-1)

en: West European Latin-9 (ISO-8859-15)
ru: Западноевропейская Latin-9 (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
ru: Западная (Windows-1252)

en: Nordic Latin-6 (ISO-8859-10)
ru: Северный Latin-6 (ISO-8859-10)

en: Greek (ISO-8859-7)
ru: Греция (ISO-8859-7)

en: Japanese (Shift_JIS)
ru: Япония (Shift_JIS)

en: Japanese (EUC-JP)
ru: Япония (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
ru: Япония (ISO-2022-JP)

en: Chinese Simplified (GB2312)
ru: Китайский упрощённый (GB2312)

en: Chinese Simplified (GB18030)
ru: Китайский упрощённый (GB18030)

en: Chinese Traditional (Big5)
ru: Китайский традиционный (Big5)

en: Korean (EUC-KR)
ru: Корейский (EUC-KR)

en: Thai (Windows-874)
ru: Таи (Windows-874)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ru: Вьетнамский (Windows-1258)

en: Central European Latin-2 (ISO-8859-2)
ru: Центрально-Европейский Latin-2 (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
ru: Центрально-Европейский (Windows-1250)

en: Central European (CP852)
ru: Центрально-Европейский (CP852)

en: Turkish Latin-5 (ISO-8859-9)
ru: Турецкий Latin-5 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ru: Турецкий (Windows-1254)

en: South European Latin-3 (ISO-8859-3)
ru: Южно-Европейский Latin-3 (ISO-8859-3)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
ru: Иврит (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
ru: Иврит (Windows-1255)

en: Arabic (Windows-1256)
ru: Арабский (Windows-1256)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ru: Кириллица (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ru: Кириллица (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
ru: Кириллица (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
ru: Кириллица/Русский (CP-866)

en: Unicode (UTF-8)
ru: Юникод (UTF-8)

en: Width of results area
ru: Ширина области результатов

en: Revenue Sharing
ru: Распределение доходов в

en: modules
ru: Модули

en: I agree
ru: Я согласен

en: Serbian
ru: Сербский

en: Thai
ru: Тайский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are  %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Введите на одной странице в строку как Drupal пути. '*' символ в маске. Пример пути %blog для страниц блога и %blog-wildcard для каждого персонального блога.  %front для главной страницы.

en: Undocumented options
ru: Недокументированная опция

en: Warning: Use of these options is AT YOUR OWN RISK. Google will never generate an ad with any of these options, so using one of them is a violation of Google AdSense's Terms and Conditions. USE OF THESE OPTIONS MAY RESULT IN GETTING BANNED FROM THE PROGRAM. You may lose all the revenue accumulated in your account. FULL RESPONSABILITY FOR THE USE OF THESE OPTIONS IS YOURS. In other words, don't complain to the authors about getting banned, even if using one of these options was provided as a solution to a reported problem.
ru: Внимание: Используйте эти варианты НА СВОЙ СТРАХ И РИСК. Google никогда не будет создавать объявления с любой из этих опций, так что с помощью одной из них является нарушением Google AdSense Условия. ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭТИХ ВАРИАНТОВ МОЖЕТ ПРИВЕСТИ К БАНУ ПРОГРАММЫ. Вы можете потерять все доходы, накапливающиеся в вашей учётной записи. ПОЛНАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭТИХ ВАРИАНТОВ ЛЕЖИТ НА ВАС. Иными словами, не следует жаловаться на автора о получении бана, даже если используется один из этих вариантов были представлены в качестве решения проблемы.

en: Use Google's AdSense test option?
ru: Использовать тестовые опции Google's AdSense?

en: With this option set, Google will not count any clicks or page impressions. Revenue is not generated. Make sure that you disable this option in production servers. [!statement]
ru: С этой опцией, Google не будет рассчитывать любые клики или показы страниц. Доход не генерируется. Убедитесь, что вы отключите эту опцию на работающем сервере. [!statement]

en: Unofficial statement
ru: Неофициальный отчёт

en: Language to display ads
ru: Язык для показа рекламы

en: Site Google AdSense Publisher ID
ru: Установить Google AdSense Publisher ID

en: This is the Google AdSense Publisher ID for the site owner. It is used if no other ID is suitable. Get this in your Google Adsense account. It should be similar to %id.
ru: Это Google AdSense Publisher ID для владельца сайта. Он используется, если нет других ID. Получите его в вашей учётной записи Google Adsense. Он должна быть аналогичный %id.

en: Publisher ID module
ru: Publisher ID модуль

en: Wide Skyscraper
ru: Широкий небоскрёб

en: Small Rectangle
ru: Маленький прямоуголькний

en: Small Square
ru: Маленький квадрат

en: Half Banner
ru: Половина баннера

en: Medium Rectangle
ru: Средний прямоугольник

en: Large Rectangle
ru: Большой прямоугольник

en: Configure Google AdSense Ads.
ru: Настройка рекламы Google AdSense.

en: Use the special tag [adsense:<em>format</em>:<em>slot</em>] or [adsense:<em>format</em>:<em>[group]</em>:<em>[channel]</em><em>[:slot]</em>] or [adsense:block:<em>location</em>] to display Google AdSense ads.
ru: Используйте специальные теги [adsense:<em>format</em>:<em>slot</em>] или [adsense:<em>format</em>:<em>[group]</em>:<em>[channel]</em><em>[:slot]</em>] или [adsense:block:<em>location</em>] для показа Google AdSense ads.

en: Publisher ID is not set.
ru: ID публикации не установлен.

en: administer adsense
ru: управление adsense

en: use PHP for ad visibility
ru: используйте PHP для видимости рекламы

en: AdSense settings are available under !link
ru: AdSense настройки доступны на !link

en: Administer > Site configuration > AdSense
ru: Администрирование &gt; Конфигурация сайта &gt; AdSense

en: AdSense core
ru: AdSense ядро

en: Displays Google AdSense ads on your site to earn revenue. Requires at least one additional ad unit generator module.
ru: Отображает объявления Google AdSense на своём сайте, чтобы зарабатывать. Требуется как минимум один дополнительный рекламный блок в модуле генераторе.

en: IP/Host
ru: IP/Хост

en: Track the clicks on Adsense ads.
ru: Отслеживание кликов на Adsense.

en: AdSense Click Tracking
ru: Отслеживание кликов AdSense

en: Tracks clicks to Google Adsense
ru: Отслеживание кликов на Google Adsense

en: Watermark on search box (requires JavaScript)
ru: Водяной знак на поиск (требуется JavaScript)

en: Next to the search box
ru: Рядом с окном поиска

en: Below the search box
ru: Ниже окна поиска

en: Text Box Length
ru: Длина текстового блока

en: Watermark Language
ru: Язык водяного знака

en: Ad Location
ru: Ad местонахождение

en: Top and Right
ru: Верх и Справа

en: Top and Bottom
ru: Верх и Низ

en: AdSense Blocks
ru: AdSense Блок

en: Text Box Length must be between !min and !max
ru: Текстовые блок должен быть между !min и !max

en: Results area width must be between !min and !max
ru: Ширина области результатов должна быть между !min и !max

en: Number of blocks can't be a negative number
ru: Количество блоков не может быть отрицательным числом

en: Custom Search
ru: Пользовательский поиск

en: Ad Slot ID
ru: Ad слот ID

en: This is the provided by the AdSense site in the Search Box Code "cx" field. This is usually provided in the form partner-<em>Publisher ID</em>:<em>Slot Id</em>. If the code provided is, for example, partner-pub-0123456789:<strong>abcdef-ghij</strong>, then insert only <strong>abcdef-ghij</strong> here.
ru: Это предусмотрено в AdSense на сайте в  Search Box Code  "cx" поле. Это, как правило, предоставляется в виде pertner-<em>Publisher ID</em>:<em>slot ID</em>. Если код оказывается, например,  partner-pub-0123456789:<strong>abcdef-ghij</strong>, нужно вставить только <strong> abcdef-ghij</strong> здесь.

en: CSE Search
ru: CSE Поииск

en: AdSense for Search generator module. This module uses the new Custom Search Engine code created via the Adsense interface.
ru: AdSense для поиска. Этот модуль использует новую систему пользовательского поиска созданную с помощью Adsense интерфейса.

en: Custom search help
ru: Справка по пользовательскому поиску

en: Adsense CSE module (which must be enabled; !link) and refer to its help
ru: Adsense CSE модуль (который должен быть включён; !link) и ссылка на справку

en: Congo,Democratic Republic
ru: Конго, Демократическая Республика

en: Managed Ads
ru: Управлять рекламой

en: Select the ad dimensions you want for this block.
ru: Выберите размер рекламного блока, который вы хотите использовать.

en: This is the Ad Slot ID from your Google Adsense account, such as 0123456789.
ru: Это AD канал ID от Google Adsense аккаунта, например, 0123456789.

en: Ad alignment
ru: Выравнивание рекламы

en: Select the horizontal alignment of the ad within the block.
ru: Выберите горизонтальное выравнивание рекламы внутри блока.

en: Managed ads
ru: Управлять рекламой

en: Ad unit generator module using the new managed ads feature available in the Google AdSense site.
ru: Модуль генератор рекламы с использованием нового управления доступен на сайте Google AdSense.

en: Choose type of round corners
ru: Выберите тип круглых уголков

en: Custom channel ID
ru: Пользовательский ID канала

en: Color must be between #000000 and #FFFFFF
ru: Цвет должен быть между #000000 и #FFFFFF

en: Old Code Ads
ru: Старый код Ads

en: Ads (old)
ru: Ads (старый)

en: Ad unit generator module using the old format code in which the colours are specified in the ad's JavaScript.
ru: Модуль генератор рекламного блока, использующих старый формат кода, в котором цвета, указанного в объявлении в JavaScript.

en: Revenue sharing percentage
ru: Процент распределения доходов

en: Percentage of node views going to author with the following roles
ru: Процент просмотра материалов автора для данной роли

en: When the author belongs to one or more roles, the percentage of node views using his AdSense Client ID will be the maximum between the author value and the following settings for each role.
ru: Когда автор принадлежит к одной или нескольким ролям, доля просмотра материалов с использованием своего AdSense Client ID будет максимальным между автором, а также следующие параметры для каждой роли.

en: Drupal page cache is enabled.
ru: Drupal кэш страниц включён.

en: This causes conflicts with revenue sharing, since the pages are stored in the cache and are not dynamically generated. If you experience issues with revenue sharing, then disable the page cache.
ru: Это приводит к конфликтам с распределением доходов, поскольку на страницах сохраняются в кэш-памяти и не генерируются динамически. Если у вас возникли проблемы с доходами, отключите кэш страниц.

en: Revenue sharing basic (old)
ru: Распределение доходов основное (старое)

en: Revenue sharing for the Google Adsense module
ru: Распределение доходов в Google Adsense модуле

en: Use SafeSearch
ru: Использовать SafeSearch

en: Length of text box (Max 64)
ru: Длина текстового блока (Мак. 64)

en: Color attributes
ru: Атрибуты цвета

en: Visited URL
ru: Посещенные URL

en: Light URL
ru: Легкий URL

en: Logo Background
ru: Фоновый логотип

en: Search (old)
ru: Поиск (старый)

en: AdSense for Search generator module. This module uses the 'old' code in which the user can select to search the entire Web or 1 to 3 user-defined domains.
ru: AdSense для поискового модуля. Этот модуль использует "старый" код, в котором пользователь может выбрать поиск в Интернете или с 1 - 3 пользовательских доменов.

en: The HTML corrector filter has a bug that causes problems with the use of the AdSense tag. Disabling the HTML corrector filter is recommended.
ru: Фильтр HTML-корректора содержит ошибку, что вызывает проблемы с использованием тегов в AdSense.  Рекомендуется отключение фильтра HTML корректора.

en: Search keywords: %keyword
ru: Поиск ключевых слов: %keyword

en: Ads disabled for %name
ru: Реклама для %name отключена
