Google AdSense integration (7.x-1.3) - en to hi translation catalogue (285 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Show on every page except the listed pages.
hi: सूचिबद्ध पृष्ठों के अलावे हर पृष्ठ पर दिखायें।

en: Show on only the listed pages.
hi: सिर्फ़ सूचिबद्ध पृष्ठों पर ही दिखाये।

en: Group
hi: समूह

en: Description
hi: उल्लेख

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Search
hi: खोज

en: None
hi: कोई नहीं

en: Number of blocks
hi: खंडो की संख्या

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Text
hi: लेख

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Egypt
hi: मिस्र

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Israel
hi: इस्राइल

en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Chile
hi: चिली

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Libya
hi: लीबिया

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Day
hi: दिन

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Role
hi: भूमिका

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Button
hi: बटन

en: Square
hi: वर्ग

en: Top pages
hi: शीर्ष पृष्ठ

en: Both
hi: दोनों

en: Last
hi: अंतिम

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
hi: अगर निम्नलिखित पी एच पी कोड<code>ट्रू</code>वापस करें तो दिखायें।

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिक

en: Argentina
hi: स्र्पहला

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: आज़रबाइजान

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बिलिज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bolivia
hi: बोलीविया

en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bouvet Island
hi: बुवेत आइलैंड

en: Brunei
hi: ब्रूनेई

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्कीना फासो

en: Burundi
hi: बुरुंडी

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

en: Cayman Islands
hi: केमैन टापू

en: Central African Republic
hi: मध्य अफ्रीकी गणराज्य

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: जिबटी

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिक गणराज्य

en: Ecuador
hi: इक्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi: एरिट्रिया

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Ethiopia
hi: इथोपिया

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: Gabon
hi: गाबोन

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Honduras
hi: होन्दुरास

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनीशिया

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Italy
hi: इटली

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kenya
hi: कीनिया

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Kuwait
hi: कुवैट

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिस्तान

en: Laos
hi: लाओस

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया

en: Moldova
hi: मोलदोवा

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montserrat
hi: मोंटसेराट

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

en: Nauru
hi: नौरु

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स एंटाइल्स

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: नियू

en: Norfolk Island
hi: नोरफोक द्वीप

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Pitcairn Islands
hi: पिटकैर्न आइलैंड्स

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Qatar
hi: कतर

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russia
hi: रूस

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मैरीनो

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
hi: सोमाली

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Syria
hi: सीरिया

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
hi: तुवालु

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Yemen
hi: यमन

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: Arabic
hi: अरबी

en: English
hi: अंग्रेजी

en: French
hi: फ्रेंच

en: Italian
hi: इताली

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: Japanese
hi: जापानी

en: Korean
hi: कोरियाई

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Fiji
hi: फिजी

en: Saint Kitts and Nevis
hi: संत किट्ट्स और नेविस

en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Saint Helena
hi: सेंट हेलेना

en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन आइसलैण्ड्स

en: U.S. Virgin Islands
hi: यूएस वर्जिन द्वीप

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: Croatia
hi: क्रोशिया

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hi: अगर पी एच पी विधा चुना गया है तो पी एच पी कोड %php के बीच में डालें। ध्यान रखें कि गलत पी एच पी कोड को अमल करने पर आपका ड्रूपल साईट को क्रमभंग कर सकता है।

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
hi: आपके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण। <a href="@overview">ब्लॉक समीक्षा पृष्ठ</a>पर इस्तमाल किया गया है।

en: More information
hi: अधिक जानकारी

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Black
hi: काला

en: Bulgarian
hi: बुलगेरियाई

en: Croatian
hi: क्रोएशियाई

en: Czech
hi: चेक

en: Danish
hi: दानिश

en: Dutch
hi: डच

en: Finnish
hi: फिन्निश

en: German
hi: जर्मन

en: Greek
hi: ग्रीक

en: Hebrew
hi: यहूदी भाषा

en: Hungarian
hi: हंगेरी

en: Indonesian
hi: इन्डोनेशियाई

en: Polish
hi: पोलिश

en: Romanian
hi: रोमेनियाई

en: Russian
hi: रूसी

en: Slovak
hi: स्लोवाक

en: Swedish
hi: स्वीडिश

en: Turkish
hi: तुर्की

en: Lithuanian
hi: लिथुएनी

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Timor-Leste
hi: तिमोर - लेस्ते

en: Hindi
hi: हिन्दी

en: Catalan
hi: कॉतालां

en: Estonian
hi: एस्तोनियन

en: Icelandic
hi: आइसलेंडीक

en: Latvian
hi: लातवी

en: Slovenian
hi: स्लोवेनियन

en: Serbian
hi: सर्बियन

en: Thai
hi: थाई

en: Ukrainian
hi: यूक्रेनी

en: Vietnamese
hi: वेयतनामी
