Google AdSense integration (7.x-1.7) - en to hu translation catalogue (383 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Show on every page except the listed pages.
hu: A felsorolt oldalak kivételével mindenütt jelenjen meg.

en: Show on only the listed pages.
hu: Csak a felsorolt oldalakon jelenjen meg.

en: Group
hu: Csoport

en: Description
hu: Leírás

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Content types
hu: Tartalomtípusok

en: Advanced options
hu: Haladó lehetőségek

en: Google Search
hu: Google keresés

en: Search
hu: Keresés

en: None
hu: Nincs

en: Number of blocks
hu: Blokkok száma

en: Image
hu: Kép

en: Settings
hu: Beállítások

en: Background
hu: Háttér

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Text
hu: Szöveg

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Block
hu: Blokk

en: Custom
hu: Egyéni

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Centered
hu: Középrezárt

en: Publisher ID
hu: Kibocsátó azonosítója

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Border
hu: Keret

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Israel
hu: Izrael

en: Palestine
hu: Palesztina

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Cuba
hu: Kuba

en: Brazil
hu: Brazília

en: Japan
hu: Japán

en: Libya
hu: Líbia

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Singapore
hu: Szingapur

en: Turkey
hu: Törökország

en: Day
hu: Nap

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Role
hu: Szerepkör

en: Site ID
hu: Webhelyazonosító

en: Referrer
hu: Hivatkozó

en: Skyscraper
hu: Felhőkarcoló

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Square
hu: Négyzet

en: Leaderboard
hu: Ranglista

en: AdSense clicks
hu: AdSense kattintások

en: Track AdSense clicks.
hu: Követi az <em>AdSense</em> kattintásokat.

en: Top pages
hu: Népszerű oldalak

en: By day
hu: Naponta

en: Ad type
hu: Hirdetéstípus

en: Help and instructions
hu: Súgó és használati utasítás

en: Required parameters
hu: Szükséges paraméterek

en: Google AdSense client ID profile field
hu: Google <em>AdSense</em> ügyfélazonosító profilmező

en: This is the profile field that holds the AdSense Client ID for the site owner as well as (optionally) for site users who participate in revenue sharing. You must enabled the profile module and create a new field for this.
hu: Ez az a profilmező, amely tárolja a webhely tulajdonosának <em>AdSense</em> ügyfélazonosítóját, valamint (nem kötelezően) azokét a felhasználókét, akik részt vesznek a bevétel megosztásában. Engedélyezni kell a profil modult és létre kell hozni egy mezőt ennek.

en: Ad groups
hu: Hirdetési csoportok

en: Group @group attributes
hu: @group. csoport tulajdonságai

en: Both
hu: Mindkettő

en: Alternate URL color
hu: Alternatív webcím színe

en: Alternate URL
hu: Alternatív webcím

en: Alternate color
hu: Alternatív szín

en: Alternate info
hu: Alternatív információ

en: Enter either 6 letter alternate color code, or alternate URL to use
hu: Megadható egy 6 betűs alternatív színkód, vagy egy alternatív webcím

en: Custom channels
hu: Egyedi csatornák

en: Enter up to !channels custom channels that you have configured in Google AdSense. If you are not using custom channels, or you are only using URL channels, then leave this empty.
hu: Megadható 10 egyedi csatorna, melyek a Google <em>AdSense</em> felületén beállításra kerültek. Ha az egyedi csatornák nincsenek használatban, illetve csak webcímcsatornák vannak, akkor ezeket üresen kell hagyni.

en: Percentage of node views going to author
hu: A tartalom megtekintéseinek százaléka megy a szerzőhöz

en: Percentage of node views going to user who referred the author
hu: A tartalom megtekintéseinek százaléka megy ahhoz felhasználóhoz, aki hivatkozik a szerzőre

en: Show AdSense on specific pages
hu: Az <em>AdSense</em> megjelenítése a megadott oldalakon

en: Click tracking
hu: Kattintáskövetés

en: Enable AdSense click tracking?
hu: <em>AdSense</em> kattintások követésének engedélyezése?

en: Logs IP and time of <a href=!url>AdSense clicks</a>. This can be very useful in tracking which of your pages generate the most clicks, as well as help if click fraud is suspected.
hu: Naplózza az <a href="!url"><em>AdSense</em> kattintásokhoz</a> az IP címet és az időt. Ez nagyon hasznos lehet a nyomkövetésben, hogy melyik oldal generálja a legtöbb kattintást, valamint segít, ha a csalás gyanúja merül fel.

en: Enable name resolution of IP addresses?
hu: Az IP-címek névfeloldásának engedélyezése?

en: Display the domain name instead of the IP address. This can slow down the display of the logs page and tie up a PHP process for several seconds. On some hosting providers it may not be available.
hu: Az IP-cím helyett a domain név megjelenítése. Ez lassítja a naplóoldalak megjelenítését és feltartja a PHP feldolgozást néhány másodpercre. Némely tárhelyszolgáltatónál lehet, hogy nem áll rendelkezésre.

en: Enable test mode?
hu: Teszt mód engedélyezése?

en: This enables you to test the AdSense module settings. This can be useful in some situations: for example, testing whether revenue sharing is working properly or not without having to display real ads on your site. It is best to test this after you log out.
hu: Ez engedélyezi az <em>AdSense</em> modul beállításainak tesztelését. Ez hasznos lehet néhány esetben, például a bevételmegosztás helyes működésének vizsgálatakor anélkül, hogy valós hirdetések jelennének meg a webhelyen. Ezt a legjobban kilépés után lehet tesztelni.

en: Disable Google AdSense ads?
hu: Google <em>AdSense</em> hirdetések letiltása?

en: This disables all display of Google AdSense ads from your web site. This is useful in certain situations, such as site upgrades, or if you make a copy of the site for development and test purposes.
hu: Ez letiltja az összes Google <em>AdSense</em> hirdetés megjelenítését a webhelyről. Ez sok esetben hasznos lehet, például a webhely frissítésekor, vagy amikor a webhely másolatát kell elkészíteni fejlesztési és tesztelési célzattal.

en: Placeholder when ads are disabled?
hu: Helykitöltő megjelenítése amikor a hirdetések le vannak tiltva?

en: This causes an empty box to be displayed in place of the ads when they are disabled.
hu: Ez egy üres doboz megjelenését okozza a hirdetések helyén, amikor azok le vannak tiltva.

en: Placeholder text to display
hu: Megjelenítendő helykitöltő szöveg

en: Enter any text to display as a placeholder when ads are disabled.
hu: Meg kell adni egy helykitöltő szöveget, amely akkor jelenik meg, ha a hirdetések le vannak tiltva.

en: AdSense tag
hu: AdSense jelölő

en: Ad format
hu: Hirdetés formátuma

en: Channel
hu: Csatorna

en: AdSense unconfigured block. <a href=!url>Click to configure.</a>
hu: <em>AdSense</em> beállítatlan blokk. <a href="!url">Ide kell kattintani a beállításhoz.</a>

en: Clicks
hu: Kattintások

en: Last
hu: Utolsó

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
hu: Csak abban az esetben jelenik meg, ha a következő PHP kód <code>TRUE</code> értékkel tér vissza (PHP-módban, csak tapasztaltaknak ajánlott).

en: Search Results
hu: Keresési eredmények

en: Germany
hu: Németország

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Central African Republic
hu: Közép-Afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Csehország

en: Denmark
hu: Dánia

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Italy
hu: Olaszország

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Laos
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia
hu: Mikronézia

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Norway
hu: Norvégia

en: Oman
hu: Omán

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn Islands
hu: Pitcairn-szigetek

en: Qatar
hu: Katar

en: Romania
hu: Románia

en: Russia
hu: Oroszország

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Saudi Arabia
hu: Szaud-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Tanzania
hu: Tanzánia

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Arabic
hu: arab

en: English
hu: angol

en: French
hu: francia

en: Italian
hu: olasz

en: Spanish
hu: spanyol

en: Japanese
hu: japán

en: Korean
hu: koreai

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: White
hu: Fehér

en: Fiji
hu: Fidzsi

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: South Korea
hu: Koreai Köztársaság

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

en: Sao Tome and Principe
hu: São Tomé és Príncipe

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és Granadin-szigetek

en: British Virgin Islands
hu: Angol Szűz-szigetek

en: U.S. Virgin Islands
hu: Amerikai Szűz-szigetek

en: Vietnam
hu: Vietnám

en: Gray
hu: Szürke

en: Percentage
hu: Százalék

en: Cote d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Block description
hu: Blokk leírása

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hu: Ha a PHP-mód lett kiválasztva, akkor a PHP kód megadható %php jelölések között. Hibásan megadott PHP kód működésképtelenné teheti a webhelyet!

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
hu: A blokk rövid leírása. A <a href="@overview">blokk áttekintés</a> oldalon jelenik meg.

en: More information
hu: További információ

en: Border color
hu: Keretszín

en: Rounded corners
hu: Lekerekített sarkok

en: AdSense for Search
hu: AdSense a kereséshez

en: Title of the group.
hu: A csoport címe.

en: Title color
hu: A cím színe

en: URL color
hu: Webcím színe

en: Search Box Options
hu: Keresési doboz lehetőségek

en: Allows users to search the web or the specific site(s) of your choice. Enter the site's URL without the last '/'
hu: Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy keressenek a weben, vagy az itt megadott webhelyeken. A webhelyek címét záró „/” jel nélkül kell megadni.

en: Logo Type
hu: Logó típusa

en: Google Logo
hu: Google logó

en: Logo above text box
hu: Logó a szövegdoboz felett

en: "Google Search" on button
hu: „Google keresés” a nyomógombon

en: Search button below text box
hu: Keresés gomb a szövegmező alatt

en: Black
hu: Fekete

en: Search Results Style
hu: Keresési eredmények stílusa

en: Country or territory for Google domain
hu: Ország vagy terület a Google domain névhez

en: Site Language
hu: Webhely nyelve

en: Bulgarian
hu: bolgár

en: Croatian
hu: horvát

en: Czech
hu: cseh

en: Danish
hu: dán

en: Dutch
hu: holland

en: Finnish
hu: finn

en: German
hu: német

en: Greek
hu: görög

en: Hebrew
hu: héber

en: Hungarian
hu: magyar

en: Indonesian
hu: indonéz

en: Norwegian
hu: norvég

en: Polish
hu: lengyel

en: Portuguese
hu: portugál

en: Romanian
hu: román

en: Russian
hu: orosz

en: Slovak
hu: szlovák

en: Swedish
hu: svéd

en: Turkish
hu: török

en: Site Encoding
hu: Webhely kódolása

en: West European Latin-1 (ISO-8859-1)
hu: Nyugat-európai Latin-1 (ISO-8859-1)

en: West European Latin-9 (ISO-8859-15)
hu: Nyugat-európai Latin-9 (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
hu: nyugati (Windows-1252)

en: Nordic Latin-6 (ISO-8859-10)
hu: északi latin-6 (ISO-8859-10)

en: Greek (ISO-8859-7)
hu: görög (ISO-8859-7)

en: Japanese (Shift_JIS)
hu: japán (Shift_JIS)

en: Japanese (EUC-JP)
hu: japán (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
hu: japán (ISO-2022-JP)

en: Chinese Simplified (GB2312)
hu: kínai egyszerűsített (GB2312)

en: Chinese Simplified (GB18030)
hu: kínai egyszerűsített (GB18030)

en: Chinese Traditional (Big5)
hu: kínai hagyományos (Big5)

en: Korean (EUC-KR)
hu: koreai (EUC-KR)

en: Thai (Windows-874)
hu: thaiföldi (Windows-874)

en: Vietnamese (Windows-1258)
hu: vietnámi (Windows-1258)

en: Central European Latin-2 (ISO-8859-2)
hu: Közép-európai  Latin-2 (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
hu: Közép-európai (Windows-1250)

en: Central European (CP852)
hu: Közép-európai (CP852)

en: Turkish Latin-5 (ISO-8859-9)
hu: Török Latin-5 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
hu: Török (Windows-1254)

en: South European Latin-3 (ISO-8859-3)
hu: Dél-európai Latin-3 (ISO-8859-3)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
hu: Héber (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
hu: Héber (Windows-1255)

en: Arabic (Windows-1256)
hu: Arab (Windows-1256)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
hu: cirill (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
hu: cirill (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
hu: cirill (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
hu: cirill / orosz (CP-866)

en: Width of results area
hu: Az eredményterület szélessége

en: Revenue Sharing
hu: Bevétel megosztás

en: modules
hu: modulok

en: Lithuanian
hu: litván

en: I agree
hu: Elfogadom

en: Web services
hu: Webszolgáltatások

en: Portrait
hu: Álló

en: pixels
hu: képpont

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Hindi
hu: hindi

en: Rectangle
hu: Téglalap

en: Catalan
hu: katalán

en: Estonian
hu: észt

en: Icelandic
hu: izlandi

en: Latvian
hu: lett

en: Slovenian
hu: szlovén

en: Serbian
hu: szerb

en: Thai
hu: thaiföldi

en: Ukrainian
hu: ukrán

en: Vietnamese
hu: vietnámi

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are  %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy létező elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „<em>%blog</em>” a blogok főoldalához és „<em>blog-wildcard</em>” a személyes blogok főoldalaihoz. „<em>%front </em>” a címlapot jelenti.

en: Undocumented options
hu: Nem dokumentált beállítások

en: Language to display ads
hu: A hirdetések megjelenítésének nyelve

en: Site Google AdSense Publisher ID
hu: A webhely Google <em>AdSense</em> kibocsátó azonosítója

en: This is the Google AdSense Publisher ID for the site owner. It is used if no other ID is suitable. Get this in your Google Adsense account. It should be similar to %id.
hu: Ez a webhely tulajdonosának Google <em>AdSense</em> kibocsátó azonosítója. Ez lesz felhasználva, ha nincs egyéb, használható azonosító. A saját Google <em>AdSense</em> fiókból lehet megtudni és ehhez hasonló: %id.

en: Publisher ID module
hu: Kibocsátó azonosító modul

en: Wide Skyscraper
hu: Széles felhőkarcoló

en: Small Rectangle
hu: Kis téglalap

en: Small Square
hu: Kis négyzet

en: Half Banner
hu: Fél banner

en: Medium Rectangle
hu: Közepes téglalap

en: Large Rectangle
hu: Nagy téglalap

en: Configure Google AdSense Ads.
hu: Google <em>AdSense</em> hirdetések beállítása.

en: Use the special tag [adsense:<em>format</em>:<em>slot</em>] or [adsense:<em>format</em>:<em>[group]</em>:<em>[channel]</em><em>[:slot]</em>] or [adsense:block:<em>location</em>] to display Google AdSense ads.
hu: Használható speciális jelölő az [adsense:<em>formátum</em>:<em>azonosító</em>] vagy [adsense:<em>formátum</em>:<em>[csoport]</em>:<em>[csatorna]</em><em>[:azonosító]</em>] vagy [adsense:block:<em>hely</em>] a Google <em>AdSense</em> hirdetések megjelenítéséhez.

en: Publisher ID is not set.
hu: A kibocsátó azonosítója nincs beállítva.

en: AdSense settings are available under !link
hu: Az AdSense beállítási lehetőségei itt érhetőek el: !link

en: AdSense core
hu: AdSense mag

en: Displays Google AdSense ads on your site to earn revenue. Requires at least one additional ad unit generator module.
hu: Google <em>AdSense</em> hirdetéseket jelenít meg a webhelyen a bevételek érdekében. Legalább egy hirdetést létrehozó modul még szükséges hozzá.

en: IP/Host
hu: IP / gép

en: Track the clicks on Adsense ads.
hu: Követi a kattintásokat az <em>AdSense</em> hirdetéseken.

en: Tracks clicks to Google Adsense
hu: Követi a Google <em>AdSense</em> kattintásokat

en: Watermark on search box (requires JavaScript)
hu: Vízjel a keresési dobozon (JavaScript szükséges hozzá)

en: Next to the search box
hu: A keresődoboz mellett

en: Below the search box
hu: A keresődoboz alatt

en: Text Box Length
hu: Szövegdoboz hossza

en: Watermark Language
hu: Vízjel nyelve

en: Ad Location
hu: Hirdetés helye

en: Top and Right
hu: Fenn és jobbra

en: Top and Bottom
hu: Fenn és lenn

en: AdSense Blocks
hu: AdSense blokkok

en: Text Box Length must be between !min and !max
hu: A szövegdoboz hosszúságának !min és !max között kell lennie

en: Results area width must be between !min and !max
hu: Az eredményterület szélességének !min és !max között kell lennie

en: Number of blocks can't be a negative number
hu: A blokkok száma nem lehet negatív szám

en: Custom Search
hu: Egyedi keresés

en: Ad Slot ID
hu: Hirdetésazonosító

en: AdSense for Search generator module. This module uses the new Custom Search Engine code created via the Adsense interface.
hu: <em>AdSense</em> a kereséshez létrehozó modul. Ez a modul az <em>AdSense</em> felületen létrehozott új, Egyéni Keresőmotor (CSE) kódot használja.

en: Custom search help
hu: Egyedi keresési súgó

en: Adsense CSE module (which must be enabled; !link) and refer to its help
hu: <em>Adsense CSE</em> modul (melyet engedélyezni kell; !link) és az fog segíteni

en: Managed Ads
hu: Célzott hirdetések

en: Select the ad dimensions you want for this block.
hu: Ki kell választani a hirdetés méreteit ebben a blokkban.

en: This is the Ad Slot ID from your Google Adsense account, such as 0123456789.
hu: Ez a hirdetés azonosítója a Google <em>AdSense</em> fiókban, mint például 0123456789.

en: Ad alignment
hu: Hirdetés igazítása

en: Select the horizontal alignment of the ad within the block.
hu: Ki kell választani hirdetés vízszintes igazítását a blokkban.

en: Ad unit generator module using the new managed ads feature available in the Google AdSense site.
hu: Hirdetési egységeket létrehozó modul, amely az új, irányított hirdetéseket használja a Google <em>AdSense</em> webhelyen.

en: Choose type of round corners
hu: A sarkok kerekítéstípusának kiválasztása

en: Custom channel ID
hu: Egyedi csatornaazonosító

en: Color must be between #000000 and #FFFFFF
hu: A szín értékének #000000 és #FFFFFF között kell lennie

en: Old Code Ads
hu: Régi kódú hirdetések

en: Ad unit generator module using the old format code in which the colours are specified in the ad's JavaScript.
hu: Régi formátumú kódot használó hirdetési egységeket létrehozó modul, melyben a színek a hidetés JavaScript kódjában vannak meghatározva.

en: Revenue sharing percentage
hu: Százalékos bevételmegosztás

en: Percentage of node views going to author with the following roles
hu: A tartalom megtekintéseinek százaléka megy a szerzőhöz a következő szerepkörökkel

en: When the author belongs to one or more roles, the percentage of node views using his AdSense Client ID will be the maximum between the author value and the following settings for each role.
hu: Ha a szerző egy vagy több szerepkörbe tartozik, akkor a tartalom megtekintéseinek százaléka - felhasználva a saját <em>AdSense</em> ügyfélazonosítóját - a lehető legnagyobb lesz a szerző értéke és a következő beállítások között jogosultságonként.

en: Drupal page cache is enabled.
hu: A Drupal oldalgyorsítótára engedélyezve van.

en: This causes conflicts with revenue sharing, since the pages are stored in the cache and are not dynamically generated. If you experience issues with revenue sharing, then disable the page cache.
hu: Ez ütközéseket okozhat a bevétel megosztással, amióta az oldalak a gyorsítótárban tárolódnak, és nem dinamikusan jönnek létre. Ha problémák vannak a bevétel megosztással, akkor le kell tiltani az oldaak gyorsítótárazását.

en: Revenue sharing basic (old)
hu: Alap bevételmegosztás (régi)

en: Revenue sharing for the Google Adsense module
hu: Bevételmegosztás a Google <em>Adsense</em> modulhoz

en: Use SafeSearch
hu: <em>SafeSearch</em> használata

en: Length of text box (Max 64)
hu: Szövegdoboz hossza (legnagyobb: 64)

en: Color attributes
hu: Színtulajdonságok

en: Visited URL
hu: Meglátogatott webcím

en: Light URL
hu: Világos webcím

en: Logo Background
hu: Logó háttér

en: AdSense for Search generator module. This module uses the 'old' code in which the user can select to search the entire Web or 1 to 3 user-defined domains.
hu: <em>AdSense</em> a kereséshez generátor modul. Ez a modul a „régi” kódot használja, amelyben a felhasználó választhat, hogy a teljes weben keres, vagy 1-3, a felhasználó által meghatározott domain alatt.
