Advanced Forum (7.x-2.0) - en to sv translation catalogue (212 entries)

en: Home
sv: Hem

en: delete
sv: radera

en: 1 post | @count posts
sv[0]: 1 inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: On
sv: På

en: new
sv: nytt

en: updated
sv: uppdaterad

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: Container
sv: Grupp

en: Settings
sv: Inställningar

en: edit
sv: redigera

en: Top
sv: Överst

en: Forum name
sv: Namn på forum

en: Statistics
sv: Statistik

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Up
sv: Upp

en: General
sv: Allmän

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Down
sv: Ned

en: reply
sv: svara

en: 1 new | @count new
sv[0]: 1 nytt
sv[1]: @count nya

en: Forum statistics
sv: Statistik för forum

en: Topics
sv: Ämnen

en: Posts
sv: Inlägg

en: Fade
sv: Tona

en: Slide
sv: Glida

en: Forums
sv: Forum

en: Mark all topics read
sv: Märk alla trådar som lästa

en: Mark all forums read
sv: Märk alla forum som lästa

en: on
sv: på

en: Blue Lagoon
sv: Blå lagun

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Reason
sv: Orsak

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Toggle
sv: Skifta

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Sort
sv: Sortera

en: Joined
sv: Medlem

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
sv: !title<br />av !author<br />@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
sv: !title<br />av !author<br />@time sedan

en: by !author<br />@date_posted
sv: av !author<br />@date_posted

en: by !author<br />@time ago
sv: av !author<br />@time sedan

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: User picture preset
sv: Förhandsinställning för användarbild

en: Advanced forum style
sv: Stilmall för Advanced Forum

en: Choose which style to use for your forums. This will apply independent of site theme.
sv: Välj vilken stilmall som skall användas för dina forum. Detta kommer att gälla oberoende av webbplatsen tema.

en: Forum and topic lists
sv: Forum och trådvisning

en: Get the number of new comments per forum on the forum list
sv: Erhålla antalet nya kommentarer för varje forum på forumlistan

en: Core forum shows the number of new topics. If checked, Advanced Forum will get the number of new comments as well and show it under "posts" on the forum overview. Slow query not recommended on large forums.
sv: Kärnforumet visar antalet nya trådar. Advanced Forum kommer även att erhålla antalet nya kommentarer och visa detta under "inlägg" på översikten för forum om detta är ikryssat. Slöar ned databasfrågor och rekommenderas inte på stora forum.

en: Number of characters to display for the topic title
sv: Antal tecken att visa för ämnets titel

en: Used on main forum page. Enter 0 to use the full title.
sv: Används på forumets huvudsida. Ange 0 för den fullständiga titeln.

en: Post reply
sv: Skicka svar

en: Last Page
sv: Sista sidan

en: Configure Advanced Forum with these settings.
sv: Konfigurera Advanced Forum med dessa inställningar.

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
sv: Möjliggör utseendet och känslan från andra populära forum.

en: What's Going On?
sv: Vad är det som händer?

en: Currently active users: !current_total (!current_users users and !current_guests guests)
sv: Aktiva användare för närvarande: !current_total (!current_users användare och !current_guests gäster)

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
sv: Trådar: !topics, Inlägg: !posts, Användare: !users

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet inlägg ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: No new
sv: Inga nya

en: New @node_type
sv: Nytt @node_type

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in forum.
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att lägga in nytt innehåll i forum.

en: View topic
sv: Visa tråd

en: Topic Icon
sv: Ikon för tråd

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
sv: Ikon som visar nya inlägg, heta, klistrade, låsta etc.

en: Topic Pager
sv: Paginerare för tråd

en: Small pager for individual topics.
sv: Enkel paginerare för individuella ämnen.

en: Forum topic list
sv: Trådämne i forum

en: Displays the forum topic list as a view.
sv: Visar trådlistan för forum som en vy.

en: Total pages shown
sv: Totalt antal sidor visade

en: Total number of page numbers to show, including initial numbers and one final. 0 hides pager.
sv: Totalt antal sidnummer att visa, inkluderande inledande antal och ett slutgiltigt. 0 gömmer paginerare.

en: Source of forum ID
sv: Källa för ID till forum

en: Blue Lagoon Stacked
sv: Blå lagun - Hopstaplad

en: Same as Blue Lagoon except the Author Pane is on top.
sv: Samma som Blå lagun förutom att Author Pane är överst.

en: Subforums
sv: Underforum

en: No new posts
sv: Inga nya inlägg

en: Hot topic with new posts
sv: Hett ämne med nya inlägg

en: Hot topic without new posts
sv: Hett ämne utan nya inlägg

en: Sticky topic
sv: Klistrat ämne

en: Locked topic
sv: Låst ämne

en: Sticky:
sv: Klistrad:

en: Base style with no CSS except positioning. Meant as a starter style. Images are desaturated for easier recoloring.
sv: Enkel design utan CSS förutom positionering. Avsett som en startdesign. Bilder är färgreducerade för enklare omfärgning.

en: Naked Stacked
sv: Naked - Hopstaplad

en: Same as Naked except the Author Pane is on top.
sv: Samma som Naked förutom att Author Pane är överst.

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Forum ID
sv: ID för forum

en: Image field
sv: Bildfält

en: Node types to style
sv: Nodtyper att formge

en: Choose which node types will have the forum style applied.
sv: Välj vilka nodtyper som skall använda sig av forumdesignen.

en: Style nodes when being displayed as teasers.
sv: Formge noder när de visas som förhandstitt.

en: If checked, selected node types will be styled even when they are in a teaser list.
sv: Om ikryssat kommer valda nodtyper att formges även om de är i en förhandsvisning.

en: Style nodes only if they have a forum term attached.
sv: Formge enbart noder om de har en forumterm bifogad.

en: If checked, selected node types will be only styled if they are associated with a forum term.
sv: Om förbockat så kommer nodtyper enbart att formges om de är associerade med en forumterm.

en: Style all comments like forum replies.
sv: Behandla alla kommentarer på webbplatsen som foruminlägg.

en: Forum: container
sv: Forum: grupp

en: Control access by whether or not the forum is a container.
sv: Styr åtkomst beroende på om forum är en grupp eller inte.

en: Pass if forum is a container
sv: Godkänn om forum är en grupp

en: Pass if forum is not a container
sv: Godkänn om forum inte är en grupp

en: @id1 @comp a forum container
sv: @id1 @comp en forumgrupp

en: Control access by which forum is in use.
sv: Styr åtkomst till genom vilket forum som används.

en: @identifier is any forum
sv: @identifier är ett forum

en: @identifier is "@tids" | @identifier is one of "@tids"
sv[0]: @identifier är "@tids"
sv[1]: @identifier är en av "@tids"

en: Creates a forum context from a forum ID argument.
sv: Skapar ett forumsammanhang från ett argument för ID till forum.

en: Enter the forum ID of a form for this argument
sv: Ange ID för forum på en form för detta argument

en: If checked, forum parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande forum att visas i länkstigen.

en: Forum legend
sv: Bildtext för forum

en: The forum legend widget.
sv: Gränssnittskomponenten för bildtext till forum.

en: "@s" legend
sv: Bildtext för "@s"

en: Forum list
sv: Lista i forum

en: A list of forums for the forum.
sv: En lista av forum för forumet.

en: Administer forums
sv: Administrera forum

en: Add, delete or modify forums
sv: Lägg till, radera eller redigera forum

en: Modify this forum
sv: Modifiera detta forum

en: "@s" forum list
sv: Forumlista för "@s"

en: Most active forum poster
sv: Mest aktiva skribent i forum

en: A block with information about the most active forum poster.
sv: Ett block med information om den mest aktiva skribenten i forum.

en: Most active poster in @forum
sv: Mest aktiva skribent i @forum

en: Most active poster
sv: Mest aktiva skribent

en: More posts
sv: Fler inlägg

en: In the last day
sv: Under den senaste dagen

en: In the last week
sv: Under den senaste veckan

en: In the last month
sv: Under den senaste månaden

en: In the last quarter
sv: Under det senaste kvartalet

en: In the last year
sv: Under det senaste året

en: Ever
sv: Någonsin

en: Select what period you want to search for the most active poster.
sv: Välj vilken period som du vill söka efter den mest aktiva skribenten.

en: Allow all roles
sv: Tillåt alla roller

en: Exclude role
sv: Undanta roll

en: Choose a role that will be excluded from being an active poster.
sv: Välj en roll som skall undantas från att vara en aktiv skribent.

en: Exclude UID 1
sv: Undanta UID 1

en: If checked the super user will not be a possible most active poster.
sv: Om förbockat så kommer systemadministratören inte att kunna vara den mest aktiva skribenten.

en: "@s" most active poster
sv: Mest aktiva skribent för "@s"

en: Forum search
sv: Sök i forum

en: The forum search widget.
sv: Gränssnittskomponenten för att söka i forum.

en: "@s" search
sv: Sök i "@s"

en: The forum statistics widget.
sv: Gränssnittskomponent för statistik i forum.

en: "@s" statistics
sv: Statistik för "@s"

en: Forum topic_legend
sv: Bildtext till ämne för forum

en: The forum topic_legend widget.
sv: Gränssnittskomponent för bildtext till trådlista.

en: "@s" topic legend
sv: Bildtext för "@s"

en: The list of all topics for a forum.
sv: Listan av alla ämnen för ett forum.

en: Show sort form
sv: Visa typ av sortering

en: If checked the sort form will appear at the top of the table. Uncheck this if you wish it to appear in a separate pane.
sv: Om förbockat så kommer typ av sortering att visas högst upp på tabellen. Avbocka detta om du vill att det skall visas i en separat ruta.

en: "@s" topic list
sv: Trådvisning för "@s"

en: Forum topic list sort widget
sv: Gränssnittskomponent för sortering av trådvisning i forum

en: A small select widget to change the sort order of the forum topic list
sv: En liten gränssnittskomponent för att ändra sorteringsordningen för trådvisningen i forum

en: "@s" topic list sort widget
sv: Sorteringskomponent till trådvisning för "@s"

en: A single forum object.
sv: Ett enstaka forumobjekt.

en: Forum page
sv: Sida för forum

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying forum listings at <em>forum</em> and <em>forum/%forum</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of the forums. If no variant is selected, the normal advanced forum view will be selected.
sv: Om aktiverad så åsidosätter detta Drupals förvalda uppträdandet vid visning av forumförteckning på <em>forum</em> och <em>forum/%forum</em>. Om du lägger till varianter så kan du använda urvalskriterier såsom roll- eller användaråtkomst för att tillhandahålla olika vyer till forumen. Om ingen variant är vald så kommer den vanliga vyn för Advanced Forum att väljas.

en: A style with light blues reminiscent of the sky.
sv: En design med ljusblå påminnelser om himlen.

en: Cloudless Day Stacked
sv: Cloudless Day - Hopstaplad

en: View Forums
sv: Visa forum

en: Add a tab for forum view page.
sv: Lägg till en flik till översikt över forum.

en: If checked, this will add a local task tab for "View forums". Use this in conjunction with making the included views have local tasks. If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
sv: Om markerad, kommer detta att lägga till en lokal uppgiftsflik till "Visa forum". Använd detta i förbindelse med att göra att den medföljande vyn har lokala uppgifter. Om du inte vet vad detta betyder, lämna det ej markerat. Du måste rensa cachen innan detta träder i kraft.

en: Forum mark read
sv: Markera forum som lästa

en: Link to mark all forums / individual forum read.
sv: Länk för att markera alla/individuella forum lästa.

en: "@s" mark read
sv: Markera "@s" som läst

en: Jump to top of page
sv: Hoppa till överst på sidan

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Quick reply
sv: Snabbsvara

en: (!new new)
sv: (!new nya)

en: First unread
sv: Första olästa

en: You are not allowed to post new content in this forum.
sv: Du har inte tillåtelse att lägga in nytt innehåll i detta forum.

en: View active posts in this forum
sv: Visa aktiva inlägg i detta forum

en: View unanswered posts in this forum
sv: Visa obesvarade inlägg i detta forum

en: View new posts in this forum
sv: Visa nya inlägg i detta forum

en: View active forum posts
sv: Visa aktiva foruminlägg

en: View unanswered forum posts
sv: Visa obesvarade foruminlägg

en: View new forum posts
sv: Visa nya foruminlägg

en: - Forum Tools -
sv: - Verktyg för forum -

en: (Reply to #!post_position)
sv: (Svar på #!post_position)

en: Add a tab for included views that have their own pages.
sv: Lägg till en flik för att inkludera vyer som har sina egna sidor.

en: If checked, this will add a local task tab for "Active topics," "New posts," "My posts," and "Unanswered topics." If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
sv: Om markerad, kommer detta att lägga till en lokal uppgiftsflik för "Aktiva ämnen", "Nya inlägg", "Mina inlägg" och "Obesvarade inlägg". Om du inte vet vad detta betyder, lämna det ej markerat. Du måste rensa cachen innan detta träder i kraft.

en: Disable breadcrumbs
sv: Inaktivera länkstigar

en: Check this to disable breadcrumbs in the forum if you are using another module to customize them. Does not affect node pages and does not work when Page Manager is overriding forum pages.
sv: Markera det här för att inaktivera länkstigar i forumet om du använder en annan modul för att anpassa dem. Påverkar inte nodsidor och fungerar inte när Page Manager åsidosätter forumsidor.

en: Collapsible forum containers
sv: Hopfällbara forumgrupper

en: Select whether or not to enable collapsible forum containers and what type of animation to use.
sv: Välj huruvida hopfällbara forumgrupper skall aktiveras eller ej och vilken typ av animering att använda.

en: Topic locked
sv: Låst tråd

en: Forum node create list
sv: Skapa lista av noder i forum

en: List of links to create new forum content nodes.
sv: Lista av länkar för att skapa noder med nytt innehåll i forum.

en: "@s" forum node create list
sv: Skapa lista av noder i forum "@s"

en: Forum tools
sv: Verktyg till forum

en: Jump list with various forum destinations.
sv: Snabbmeny med olika mål i forum.

en: "@s" forum tools
sv: Verktyg för forum i "@s"

en: Based on the Blue Lagoon colors of Garland.
sv: Baserat på Blå laguns färger från Garland.

en: Subcontainers
sv: Underliggande grupper

en: Unpublished post
sv: Ej publicerat inlägg

en: Search forum
sv: Sök i forum

en: Welcome to our latest members: !users
sv: Ett välkomnande till våra senaste medlemmar: !users

en: !new new
sv: !new nya

en: Silver Bells
sv: Silverklockor

en: Shades of grey and white.
sv: Nyanser av grått och vitt.

en: Silver Bells Stacked
sv: Silverklockor - Hopstaplad

en: Shades of grey and white with bells. Author Pane on top.
sv: Nyanser av grått och vitt med klockor. Author Pane längst upp.

en: Administer Advanced Forum
sv: Administrera Advanced Forum

en: View Advanced Forum statistics
sv: Visa statistik från Advanced Forum

en: View last edited notice
sv: Visa meddelande om senaste redigering

en: Image preset to use for forum avatars. Leave blank to not use this feature.
sv: Förhandsinställd bild att använda för forumavatarer. Lämna tomt för att inte använda denna funktion.

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
sv: Om markerad, kommer varje kommentar att formges som om den vore ett forumsvar.

en: Edited by
sv: Redigerad av

en: This topic has been moved to "!forum"
sv: Detta diskussionsämne har flyttats till "!forum"

en: Forum image settings
sv: Bildinställningar för forum

en: The image field to use to display forum images.
sv: Bildfältet som skall användas för att visa forumbilder.

en: Forum image style
sv: Bildstil för forum

en: The image style to apply to the images.
sv: Bildstilen som skall användas för bilderna.
