Advanced Forum (7.x-2.1) - en to id translation catalogue (200 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: 1 post | @count posts
id[0]: 1 posting
id[1]: @count posting

en: On
id: Pada

en: new
id: baru

en: updated
id: diperbarui

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Container
id: Kontainer

en: Settings
id: Pengaturan

en: Top
id: Atas

en: Forum name
id: Nama forum

en: Statistics
id: Statistik

en: n/a
id: t/t

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Up
id: Ke atas

en: General
id: Umum

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Down
id: Ke bawah

en: reply
id: balas

en: 1 new | @count new
id[0]: 1 baru
id[1]: @count baru

en: Forum statistics
id: Statistik forum

en: Topics
id: Topik-topik

en: Period
id: Periode

en: Posts
id: Pos

en: Fade
id: Redup

en: Forums
id: Forum-forum

en: Mark all topics read
id: Tandai semua topik terbaca

en: Mark all forums read
id: Tandai semua forum telah terbaca

en: Sticky
id: Menempel

en: Reason
id: Alasan

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan istilah yang ingin anda cari.

en: Hot topic threshold
id: Ambang topik panas

en: Sort
id: Urutkan

en: Joined
id: Bergabung

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
id: !title<br />oleh !author<br />@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
id: !title<br />oleh !author<br />@time yang lalu

en: by !author<br />@date_posted
id: oleh !author<br />@date_posted

en: by !author<br />@time ago
id: oleh !author<br />@time yang lalu

en: New posts
id: Tulisan baru

en: User picture preset
id: Penyetel gambar pengguna

en: Advanced forum style
id: Gaya Advanced forum

en: Choose which style to use for your forums. This will apply independent of site theme.
id: Pilihlah style yang akan digunakan untuk Forum Anda. Pilhan ini terbebas dari tema situs

en: Forum and topic lists
id: Daftar forum dan topik

en: Get the number of new comments per forum on the forum list
id: Dapatkan jumlah komentar baru per forum pada daftar forum

en: Number of characters to display for the topic title
id: Jumlah karakter untuk ditampilkan per judul topik

en: Used on main forum page. Enter 0 to use the full title.
id: Digunakan pada halaman utama forum. Masukan 0 agar ditulis judul lengkap.

en: Post reply
id: Kirim balasan

en: Last Page
id: Halaman terakhir

en: Configure Advanced Forum with these settings.
id: Susunlah Advanced Forum dengan seting ini

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
id: Menghidupkan 'lihat dan rasakan' dari perangkat lunak forum yang populer.

en: What's Going On?
id: Apa Yang Terjadi?

en: Currently active users: !current_total (!current_users users and !current_guests guests)
id: Yang sedang aktif: !current_total (!current_users anggota dan !current_guests tamu)

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
id: Topik: !topics, Postingan: !posts, Anggota: !users

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
id: Jumlah entri suatu topik yang dianggap sebagai topik "panas".

en: You are not allowed to post new content in the forum.
id: Anda tidak diperbolehkan untuk memposting konten di forum

en: No new
id: Tak ada yang baru

en: New @node_type
id: @node_type baru

en: View topic
id: Lihat topik

en: Topic Icon
id: Ikon topik

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
id: Ikon yang ditampilkan untuk posting baru, ramai, dipucuk, dikunci dll.

en: Topic Pager
id: Pager topik

en: Small pager for individual topics.
id: Pager kecil untuk topik indivifu.

en: Forum topic list
id: Daftar topik forum

en: Displays the forum topic list as a view.
id: Tampilkan baris topik forum ketika dilihat

en: Total pages shown
id: Total halaman yang ditontonkan

en: Total number of page numbers to show, including initial numbers and one final. 0 hides pager.
id: Total jumlah dari jumlah halaman untuk ditonton, termasuk jumlah awal dan terakhir. 0 disembunyikan pager.

en: Source of forum ID
id: Sumber ID forum

en: Blue Lagoon Stacked
id: Blue Lagoon Bertumpuk

en: Subforums
id: Subforum

en: No new posts
id: Belum ada tulisan baru

en: Hot topic with new posts
id: Topik hangat dengan postingan baru

en: Hot topic without new posts
id: Topik hangat tanpa postingan baru

en: Sticky topic
id: Stiky topik

en: Locked topic
id: Topik terkunci

en: Sticky:
id: Pucuk:

en: Naked Stacked
id: Naked Bertumpuk

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
id: Sunting nama, path dan pengaturan dasar lainnya untuk Laman

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Forum ID
id: ID Forum

en: Image field
id: Field gambar

en: Node types to style
id: Tipe node untuk gaya

en: Choose which node types will have the forum style applied.
id: Pilih dengan tipe node manakah gaya foum akan diterapkan.

en: Style nodes when being displayed as teasers.
id: Gaya node jika ditampilkan sebagai ringkasan.

en: If checked, selected node types will be styled even when they are in a teaser list.
id: Jika dicentang, tipe node yang dipilih akan digayakan walaupun mereka dalam daftar ringkasan.

en: Style nodes only if they have a forum term attached.
id: Gaya node hanya jika mereke memiliki termin forum yang dicantumkan.

en: If checked, selected node types will be only styled if they are associated with a forum term.
id: Jika dicentang, tipe node yang dipilih hanya akan digayakan jika mereka dikaitkan dengan termin forum.

en: Style all comments like forum replies.
id: Gayakan semua komentar seperti balasan forum.

en: Forum: container
id: Forum: Kontainer

en: Pass if forum is a container
id: Lewati jika forum adalah kontainer

en: Pass if forum is not a container
id: Lewati jika forum bukanlah kontainer

en: @id1 @comp a forum container
id: @id1 @comp adalah kontainer forum

en: @identifier is any forum
id: @identifier adalah sembarang forum

en: @identifier is "@tids" | @identifier is one of "@tids"
id[0]: @identifier adalah "@tids"
id[1]: @identifier adalah salah satu dari "@tids"

en: Enter the forum ID of a form for this argument
id: Masukan ID forum dari formulir untuk argumen ini

en: If checked, forum parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk forum akan tampak di menu breadcrumbs.

en: Forum legend
id: Legenda Forum

en: The forum legend widget.
id: Piranti legenda forum.

en: "@s" legend
id: "@s" legenda

en: Forum list
id: Daftar forum

en: A list of forums for the forum.
id: Daftar forum untuk forum.

en: Administer forums
id: Mengelola forum

en: Add, delete or modify forums
id: Menambah, menghapus atau mengubah forum

en: Modify this forum
id: Mengubah forum ini

en: "@s" forum list
id: "@s" daftar forum

en: Most active forum poster
id: Pengirim forum teraktif

en: A block with information about the most active forum poster.
id: Blok dengan infromasi tentang pengirim forum yang paling aktif.

en: Most active poster in @forum
id: Pengirim paling aktif di @forum

en: Most active poster
id: Pengirim paling aktif

en: More posts
id: Postingan selengkapnya

en: In the last day
id: Dalam sehari terakhir

en: In the last week
id: Dalam seminggu terakhir

en: In the last month
id: Dalam sebulan terakhir

en: In the last quarter
id: Dalam satu kwartal terakhir

en: In the last year
id: Dalam setahun terakhir

en: Ever
id: Pernah

en: Select what period you want to search for the most active poster.
id: Pilih periode apa yang Anda inginkan untuk mencari pengirim yang paling aktif.

en: Allow all roles
id: Izinkan semua peran

en: Exclude role
id: Tidak termasuk peran

en: Choose a role that will be excluded from being an active poster.
id: Pilih peran yang akan dikeluarkan dari pengirim aktif.

en: Exclude UID 1
id: Tidak termasuk UID 1

en: If checked the super user will not be a possible most active poster.
id: Jika dicentang, pengguna super (admin) tidak akan mungkin menjadi pengirim paling aktif.

en: "@s" most active poster
id: "@s" pengguna paling aktif

en: Forum search
id: Pencarian forum

en: The forum search widget.
id: Piranti pencarian forum.

en: "@s" search
id: "@s" pencarian

en: The forum statistics widget.
id: Piranti statistik forum

en: "@s" statistics
id: "@s" statistik

en: The forum topic_legend widget.
id: Piranti forum topic_legend.

en: "@s" topic legend
id: "@s" keterangan topik

en: The list of all topics for a forum.
id: Daftar semua topik dari forum.

en: Show sort form
id: Tampilkan urutan form

en: If checked the sort form will appear at the top of the table. Uncheck this if you wish it to appear in a separate pane.
id: Jika dicentang, urutan form akan tampak di atas tabel. Jangan dicentang jika Anda ingin menampakannya di panel terpisah.

en: "@s" topic list
id: "@s" daftar topik

en: Forum topic list sort widget
id: Piranti urut daftar forum topik

en: A small select widget to change the sort order of the forum topic list
id: Piranti pemilih kecil untuk megubah perintah urutan dari daftar topik forum

en: "@s" topic list sort widget
id: "@s" piranti urut daftar topik

en: A single forum object.
id: Obyek forum tunggal.

en: Forum page
id: Halaman forum

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
id: <a href="@login">Login</a> untuk menambahkan konten baru di forum.

en: Last seen
id: Terakhir dilihat

en: View Forums
id: Lihat Forum

en: Add a tab for forum view page.
id: Tambahkan tab untuk halaman view forum.

en: Forum mark read
id: Forum ditandai sudah dibaca

en: Link to mark all forums / individual forum read.
id: Tautkan ke tandai semua forum / forum individu sudah dibaca.

en: "@s" mark read
id: "@s" tandai sudah dibaca

en: Jump to top of page
id: Pindah ke halaman atas

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: Page:
id: Halaman:

en: Quick reply
id: Balasan cepat

en: (!new new)
id: (!new baru)

en: First unread
id: Pertama tidak dibaca

en: View active posts in this forum
id: Lihat postingan aktif di forum ini

en: View unanswered posts in this forum
id: Lihat posting tidak terjawab di foum ini

en: View new posts in this forum
id: Lihat posting baru di forum ini

en: View active forum posts
id: Lihat tulisan forum yang aktif

en: View unanswered forum posts
id: Lihat tulisan di forum yang belum ada balasan

en: View new forum posts
id: Lihat tulisan baru di forum

en: - Forum Tools -
id: - Peralatan Forum -

en: (Reply to #!post_position)
id: (Balas ke #!post_position)

en: Add a tab for included views that have their own pages.
id: Tambahkan tab untuk dimasukan view yang memiliki halaman sendiri.

en: Disable breadcrumbs
id: Matikan breadcrumbs

en: Collapsible forum containers
id: Kontainer forum yang bisa dimekarkan

en: Topic locked
id: Topik dikunci

en: Forum node create list
id: Daftar pembuatan node forum

en: List of links to create new forum content nodes.
id: Daftar tautan untuk membuat node konten forum baru .

en: "@s" forum node create list
id: "@s" daftar pembuatan node forum

en: Forum tools
id: Perkakas forum

en: Jump list with various forum destinations.
id: Daftar (menu) lompat dengan variasi tujuan forum.

en: "@s" forum tools
id: "@s" perangkat forum

en: Based on the Blue Lagoon colors of Garland.
id: Berdasar pada Blue Lagoon dengan pewarnaan Garland

en: Subcontainers
id: Subkontainer

en: Unpublished post
id: Posting tidak diterbitkan

en: Search forum
id: Pencarian forum

en: Welcome to our latest members: !users
id: Selamat datang ke anggota terbaru: !users

en: !new new
id: !new baru

en: Shades of grey and white.
id: Pengaburan abu-abu dan putih.

en: Silver Bells Stacked
id: Silver Bells Bertumpuk

en: Shades of grey and white with bells. Author Pane on top.
id: Pengaburan abu-abu dan putih dengan (gambar) bel. Panel penulis diatas.

en: Administer Advanced Forum
id: Mengelola Advanced Forum

en: View Advanced Forum statistics
id: Melihat statistik Advanced Forum

en: View last edited notice
id: Melihat suntingan catatan terakhir

en: Image preset to use for forum avatars. Leave blank to not use this feature.
id: Penyetel gambar yang digunakan untuk avatar forum. Biarkan kosong untuk tidak menggunakan fitur ini.

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
id: Jika dicentang, setiap komentar akan digayakan seperti balasan forum.

en: Edited by
id: Disunting oleh

en: This topic has been moved to "!forum"
id: Topik ini sudah dipindah ke "!forum"

en: Forum image settings
id: Pengaturan gambar forum

en: The image field to use to display forum images.
id: Field gambar yang digunakan untuk menampilkan gambar forum.

en: Forum image style
id: Gaya gambar forum

en: The image style to apply to the images.
id: Gaya gambar yang akan diterapkan ke gambar.

en: - Select a forum -
id: - Pilih sebuah forum -

en: Containers collapsed by default
id: Kontainer dimekarkan secara baku

en: Select containers which should be collapsed by default.
id: Pilih kontainer yang harus dimekarkan secara baku.

en: Author Pane - Join date, date type
id: Panel Penulis - Tanggal Bergabung, tipe tanggal

en: Select which <a href="@date-type-url">date type</a> to use for displaying the join date in the Author Pane.
id: Pilih yang manakah <a href="@date-type-url">tipe tanggal</a> yang digunakan untuk menampilkan tanggal bergabung di Panel Penulis.
