Advanced Forum (7.x-2.6) - en to da translation catalogue (209 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: delete
da: slet

en: 1 post | @count posts
da[0]: 1 indlæg
da[1]: @count indlæg

en: On
da: Tilsluttet

en: new
da: ny

en: updated
da: opdateret

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: Container
da: Beholder

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit
da: redigér

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Statistics
da: Statistik

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Up
da: Op

en: General
da: Generelt

en: !time ago
da: !time siden

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Down
da: Ned

en: reply
da: svar

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: Forum statistics
da: Forumstatistik

en: Topics
da: Emner

en: Period
da: Periode

en: Posts
da: Indlæg

en: Forums
da: Forummer

en: Mark all topics read
da: Markér alle emner som læst

en: Mark all forums read
da: Markér alle forummer som læst

en: on
da: til

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Reason
da: Begrundelse

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Order by
da: Sortér efter

en: Sort
da: Sortér

en: Joined
da: Indmeldt

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: !title<br />by !author<br />@date_posted
da: !title<br>af !author<br>@date_posted

en: !title<br />by !author<br />@time ago
da: !title<br>af !author<br>@time ago

en: by !author<br />@date_posted
da: af !author<br>@date_posted

en: by !author<br />@time ago
da: af !author<br>for @time siden

en: New posts
da: Nye indlæg

en: User picture preset
da: Brugerbillede forudindstilling

en: Advanced forum style
da: Udseende af avanceret forum

en: Choose which style to use for your forums. This will apply independent of site theme.
da: Vælg udseendet af dine forummer. Dette gælder uafhængigt af sitets tema.

en: Forum and topic lists
da: Forum- og emnelister

en: Get the number of new comments per forum on the forum list
da: Vis antallet af nye kommentarer pr. forum på forumlisten

en: Core forum shows the number of new topics. If checked, Advanced Forum will get the number of new comments as well and show it under "posts" on the forum overview. Slow query not recommended on large forums.
da: Det originale forum viser antallet af nye emner. Markér dette for at få Advanced Forum til også at vise antallet af nye kommentarer under "indlæg" på forumoversigten. Langsom forespørgsel, ikke anbefalet på store forummer.

en: Number of characters to display for the topic title
da: Antal tegn som vises i emnets titel

en: Used on main forum page. Enter 0 to use the full title.
da: Bruges på forum startsiden. Indtast 0 for at bruge den fulde titel.

en: Post reply
da: Besvar

en: Last Page
da: Sidste side

en: Configure Advanced Forum with these settings.
da: Konfigurér Advanced Forum med disse indstillinger.

en: Enables the look and feel of other popular forum software.
da: Får forummet til at ligne anden populær forum software.

en: What's Going On?
da: Hvad sker der?

en: Topics: !topics, Posts: !posts, Users: !users
da: Emner: !topics, Indlæg: !posts, Brugere: !users

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange kommentarer der skal være til et indlæg, før det bliver betragtet som populært.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette nyt indhold i forummet.

en: No new
da: Ingen nye

en: New @node_type
da: Ny @node_type

en: View topic
da: Vis emne

en: Topic Icon
da: Emneikon

en: Icon that shows new posts, hot, sticky, locked, etc.
da: Ikon som viser nye indlæg, populært, klæbrigt, låst, osv.

en: Topic Pager
da: Emnesideskifter

en: Small pager for individual topics.
da: Lille sideskifter til individuelle emner.

en: Forum topic list
da: Forum emneliste

en: Displays the forum topic list as a view.
da: Viser forum emneliste som et view.

en: Total pages shown
da: Vis antal sider

en: Total number of page numbers to show, including initial numbers and one final. 0 hides pager.
da: Samlet antal sidetal som vises, inklusiv indledende tal og et afsluttende. 0 skjuler sideskifteren.

en: Source of forum ID
da: Kilde af forum ID

en: Blue Lagoon Stacked
da: Blue Lagoon stablet

en: Same as Blue Lagoon except the Author Pane is on top.
da: Svarer til Blue Lagoon med forfatterpanelet øverst.

en: Subforums
da: Underforummer

en: No new posts
da: Ingen nye indlæg

en: Hot topic with new posts
da: Populært emne med nye indlæg

en: Hot topic without new posts
da: Populært emne uden nye indlæg

en: Sticky topic
da: Klæbrigt emne

en: Locked topic
da: Låst emne

en: Sticky:
da: Klæbrigt:

en: Base style with no CSS except positioning. Meant as a starter style. Images are desaturated for easier recoloring.
da: Basisudseende uden CSS med undtagelse af positionering. Beregnet som et startudseende. Billeder er umættede for lettere farvelægning.

en: Naked Stacked
da: Naked stablet

en: Same as Naked except the Author Pane is on top.
da: Svarer til Naked med forfatterpanelet er øverst.

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Image field
da: Billedfelt

en: Node types to style
da: Indholdstyper som skal styles

en: Choose which node types will have the forum style applied.
da: Vælg hvilke indholdstyper skal bruge forum-udseendet.

en: Style nodes when being displayed as teasers.
da: Style resumé-visning af indholdselementer.

en: If checked, selected node types will be styled even when they are in a teaser list.
da: De valgte indholdstyper bliver stylet når de vises som resuméer.

en: Style nodes only if they have a forum term attached.
da: Anvend kun style på indholdselementer hvis de er knyttet til en forum-term.

en: If checked, selected node types will be only styled if they are associated with a forum term.
da: De valgte indholdstyper bliver kun stylet hvis de er knyttet til en forum-term.

en: Style all comments like forum replies.
da: Style alle kommentarer som forum-svar.

en: Forum: container
da: Forum: beholder

en: Control access by whether or not the forum is a container.
da: Kontrollér adgang efter om forummet er en beholder eller ej.

en: Pass if forum is a container
da: Ignorér hvis forum er en beholder

en: Pass if forum is not a container
da: Ignorér hvis forum ikke er en beholder

en: @id1 @comp a forum container
da: @id1 @comp en forum-beholder

en: Control access by which forum is in use.
da: Kontrollér adgang efter hvorvidt forummet er i brug.

en: @identifier is any forum
da: @identifier er ethvert forum

en: @identifier is "@tids" | @identifier is one of "@tids"
da[0]: @identifier er "@tids"
da[1]: @identifier én af "@tids"

en: Creates a forum context from a forum ID argument.
da: Opretter en forumkontekst fra et forum ID argument.

en: Enter the forum ID of a form for this argument
da: Indtast forum-IDet på en formular for dette argument

en: If checked, forum parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Viser overordnede forummer i brødkrummestien.

en: Forum legend
da: Forum-mærkat

en: The forum legend widget.
da: Kontrol med forumnavn

en: "@s" legend
da: "@s" mærkat

en: Forum list
da: Forumliste

en: A list of forums for the forum.
da: En liste af forummer i forummet.

en: Administer forums
da: Administrér forummer

en: Add, delete or modify forums
da: Tilføj, slet eller tilpas forummer

en: Modify this forum
da: Tilpas dette forum

en: "@s" forum list
da: "@s" forumliste

en: Most active forum poster
da: Mest aktive forumbruger

en: A block with information about the most active forum poster.
da: En blok med information om den mest aktive forumbruger.

en: Most active poster in @forum
da: Mest aktive bruger i @forum

en: Most active poster
da: Mest aktive bruger

en: More posts
da: Flere indlæg

en: In the last day
da: Den seneste dag

en: In the last week
da: Den seneste uge

en: In the last month
da: Den seneste måned

en: In the last quarter
da: Det seneste kvartal

en: In the last year
da: Det seneste år

en: Ever
da: Altid

en: Select what period you want to search for the most active poster.
da: Vælg i hvilken periode du ønsker at finde den mest aktive bruger.

en: Allow all roles
da: Tillad alle roller

en: Exclude role
da: Udelad rolle

en: Choose a role that will be excluded from being an active poster.
da: Vælg en rolle som ekskluderes fra at være en aktiv bruger.

en: Exclude UID 1
da: Udelad UID 1

en: If checked the super user will not be a possible most active poster.
da: Hvis dette markeres kan superbrugeren ikke blive den mest aktive bruger.

en: "@s" most active poster
da: "@s" mest aktive bruger

en: Forum search
da: Forum søgning

en: The forum search widget.
da: Kontrollen til søgning i forummet.

en: "@s" search
da: "@s" søgning

en: The forum statistics widget.
da: Kontrollen til forumstatistik.

en: "@s" statistics
da: "@s" statistik

en: Forum topic_legend
da: Forum emne-mærkat

en: The forum topic_legend widget.
da: Forummets emne-mærkat.

en: "@s" topic legend
da: "@s" emne-mærkat

en: The list of all topics for a forum.
da: Listen af alle emner i et forum.

en: Show sort form
da: Vis sorteringsformular

en: If checked the sort form will appear at the top of the table. Uncheck this if you wish it to appear in a separate pane.
da: Markér dette for at vise sorteringsformularen øverst i tabellen. Fjern markeringen hvis du ønsker at den skal vises i en separat rude.

en: "@s" topic list
da: "@s" emneliste

en: Forum topic list sort widget
da: Kontrol til sortering af emneliste

en: A small select widget to change the sort order of the forum topic list
da: En lille kontrol som kan bruges til at ændre sorteringsrækkefølgen af forummets emneliste

en: "@s" topic list sort widget
da: "@s" kontrol til emnelistesortering

en: A single forum object.
da: Et enkelt forum-objekt.

en: Forum page
da: Forumside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying forum listings at <em>forum</em> and <em>forum/%forum</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of the forums. If no variant is selected, the normal advanced forum view will be selected.
da: Tilsidesætter Drupals standardvisning af forummer på <em>forum</em> og <em>forum/%forum</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgskriterier som roller eller tilladelser til at lave forskellige visninger af forummerne. Hvis der ikke vælges en variant bruges det normale advanced forum-view.

en: Cloudless Day
da: Skyfri dag

en: A style with light blues reminiscent of the sky.
da: Et udseende med lyseblå farver som minder om himlen.

en: Cloudless Day Stacked
da: Skyfri dag stablet

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
da: <a href="@login">Log ind</a> for at oprette nyt indhold i forummet.

en: Last seen
da: Sidst set

en: View Forums
da: Vis forummer

en: Add a tab for forum view page.
da: Tilføj et faneblad til forumsiden.

en: If checked, this will add a local task tab for "View forums". Use this in conjunction with making the included views have local tasks. If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
da: Markér dette for at tilføje et "Vis forummer" faneblad. Bruges sammen med muligheden for at gøre de inkluderede views til local tasks. Hvis du ikke ved hvad det betyder, bør du ikke markere feltet. Du skal rydde cachen før ændringen træder i kraft.

en: Forum mark read
da: Markér forum som læst

en: Link to mark all forums / individual forum read.
da: Link til at markere alle forummer / et enkelt forum som læst.

en: "@s" mark read
da: "@s" markeret som læst

en: Jump to top of page
da: Gå til toppen af siden

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Quick reply
da: Hurtigt svar

en: First unread
da: Første ulæste

en: View active posts in this forum
da: Vis aktive indlæg i dette forum

en: View unanswered posts in this forum
da: Vis ubesvarede indlæg i dette forum

en: View new posts in this forum
da: Vis nye indlæg i dette forum

en: View active forum posts
da: Vis aktive forumindlæg

en: View unanswered forum posts
da: Vis ubesvarede forumindlæg

en: View new forum posts
da: Vis nye forumindlæg

en: - Forum Tools -
da: - Forumværktøjer -

en: (Reply to #!post_position)
da: (Svar to; #!position)

en: Add a tab for included views that have their own pages.
da: Tilføj en fane for inkluderede views som har deres egne sider.

en: If checked, this will add a local task tab for "Active topics," "New posts," "My posts," and "Unanswered topics." If you don't know what this means, leave it unchecked. You must clear the cache before this will take effect.
da: Tilføjer faneblade til "Aktive indlæg", "Nye indlæg", "Mine indlæg" og "Ubesvarede indlæg". Lad feltet stå tomt hvis du ikke ved hvad det betyder. Du skal rydde cachen før ændringen træder i kraft.

en: Disable breadcrumbs
da: Déaktiver brødkrummer

en: Check this to disable breadcrumbs in the forum if you are using another module to customize them. Does not affect node pages and does not work when Page Manager is overriding forum pages.
da: Déaktiver brødkrummer i forummet hvis du bruger et andet modul til at tilpasse dem.

en: Collapsible forum containers
da: Sammenklappelige forumbeholdere

en: Select whether or not to enable collapsible forum containers and what type of animation to use.
da: Vælg om der skal bruges sammenklappelige forumbeholdere, og hvilken animation de i givet fald skal bruge.

en: Topic locked
da: Emne låst

en: Forum node create list
da: Forum-node oprettelsesliste

en: List of links to create new forum content nodes.
da: Liste af links til at oprette nye forumindlæg.

en: "@s" forum node create list
da: "@s" forum-node oprettelsesliste

en: Forum tools
da: Forumværktøjer

en: Jump list with various forum destinations.
da: Jump-list med forskellige forumdestinationer

en: "@s" forum tools
da: "@s" forumværktøjer

en: Based on the Blue Lagoon colors of Garland.
da: Baseret på Garlands Blue Lagoon-farver.

en: Subcontainers
da: Underbeholdere

en: Unpublished post
da: Ikke-udgivet indlæg

en: Search forum
da: Søg forum

en: Welcome to our latest members: !users
da: Velkommen til vores seneste medlemmer: !users

en: Shades of grey and white.
da: Gråtoner

en: Shades of grey and white with bells. Author Pane on top.
da: Gråtoner med forfatterpanel øverst.

en: Administer Advanced Forum
da: Administrér advanced forum

en: View Advanced Forum statistics
da: Se advanced forum statistik

en: View last edited notice
da: Se senest redigeret besked

en: Image preset to use for forum avatars. Leave blank to not use this feature.
da: Billedformat til forum-avatarer. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at bruge denne funktion.

en: If checked, every comment will be styled as if it were a forum reply.
da: Alle kommentarer bliver stylet som forum-svar.

en: Edited by
da: Redigeret af

en: This topic has been moved to "!forum"
da: Dette emne er blevet flyttet tuil "!forum"

en: Forum image settings
da: Indstillinger for forumbillede

en: The image field to use to display forum images.
da: Billedfeltet som skal bruges til at vise forumbilleder.

en: Forum image style
da: Forum billed-style

en: The image style to apply to the images.
da: Style som skal anvendes på billederne.

en: - Select a forum -
da: - Vælg et forum -

en: Containers collapsed by default
da: Beholdere der er sammenklappede som udgangspunkt

en: Select containers which should be collapsed by default.
da: Vælg beholdere der skal være sammenklappede som udgangspunkt.
