Apache Solr Search (7.x-1.0-beta13) - en to da translation catalogue (218 entries)

en: Title
da: Titel

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Author
da: Forfatter

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Relevancy
da: Relevans

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Path
da: Sti

en: Content Types
da: Indholdstyper

en: Content type
da: Indholdstype

en: Configure
da: Konfigurér

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: File name
da: Filnavn

en: Field name
da: Feltnavn

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Ignore
da: Ignorér

en: Clone
da: Klon

en: Filters
da: Filtre

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Modified
da: Ændret

en: Reindex
da: Genindeksér

en: Block name
da: Bloknavn

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Facets
da: Facetter

en: Indexing
da: Indeksering

en: The primary identifier for a node.
da: Primær identifikation af et indholdselement.

en: Read only
da: Læse

en: Test connection
da: Kontrollér forbindelse

en: Index
da: Indeks

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: Advanced configuration
da: Avancerede indstillinger

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Omit
da: Udelad

en: Administer Apache Solr.
da: Administrér Apache Solr.

en: Search index
da: Søgeindex

en: On failure
da: Ved fejl

en: Show no results
da: Vis ingen resultater

en: The Apache Solr search engine is not available. Please contact your site administrator.
da: Apache Solr søgemaskinen er ikke tilgængelig. Kontakt venligst din siteadministrator.

en: %search_name is not available. Your search is being redirected.
da: %search_name er ikke tilgængelig. Din søgning omdirigeres.

en: Adding @count documents.
da: Tilføjer @count dokumenter.

en: Apache Solr search
da: Apache Solr søgning

en: Maximum number of query terms
da: Maksimalt antal søgeord

en: The block will be deleted. This action cannot be undone.
da: Blokken slettes. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: No Solr instance available when checking requirements.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under tjek af systemkrav.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Number of items to index per cron run
da: Antal elementer der indekseres hver gang cron køres

en: Show error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Extra help messages for administrators
da: Ekstra hjælpetekster til administratorer

en: Index write access
da: Indeks skriveadgang

en: Read and write (normal)
da: Læs og skriv (normal)

en: (@pending_docs sent but not yet processed)
da: (@pending_docs sendt men endnu ikke behandlet)

en: Number of documents in index: @num !pending
da: Antal dokumenter i indeks: @num !pending

en: View more details on the search index contents
da: Se flere detaljer om indholdet af søgeindekset

en: You have more than @limit documents, so term frequencies are being omitted for performance reasons.
da: Du har flere end @limit dokumenter, så term-hyppigheder udelades for at forbedre ydelsen.

en: <em>Omitted</em>
da: <em>Udeladt</em>

en: Not indexed
da: Ikke indexeret

en: Number of terms in index: @num
da: Antal termer i indekset: @num

en: Number of fields in index: @num
da: Antal felter i indekset: @num

en: Index type
da: Indekstype

en: Distinct terms
da: Forskellige termer

en: No data on indexed fields.
da: Ingen data om indekserede felter.

en: Author name
da: Forfatternavn

en: All taxonomy term names
da: Alle taksonomitermer

en: Body text inside H1 tags
da: Brødtekst i H1 tags

en: Body text inside H2 or H3 tags
da: Brødtekst i H2 og H3 tags

en: Body text in inline tags like EM or STRONG
da: Brødtekst i indlejrede tags som EM eller STRONG

en: Body text inside links (A tags)
da: Brødtekst i links (A tags)

en: Taxonomy term IDs
da: Taksonomiterm IDer

en: Taxonomy term names only from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm navne, kun fra ordforrådet %name

en: Taxonomy term IDs from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm IDer fra ordforrådet %name

en: The block name displayed to site users.
da: Bloknavnet som vises til site-brugerne.

en: Maximum number of related items to display
da: Maksimalt antal relaterede elementer som vises

en: Fields for finding related content
da: Felter til fremsøgning af relateret indhold

en: Choose the fields to be used in calculating similarity. The default combination of %taxonomy_names and %title will provide relevant results for typical sites.
da: Vælg felterne som bruges til at beregne lighed. Standardkombinationen af %taxonomy_names og %title vil give relevante resultater for typiske sites.

en: Minimum term frequency
da: Minimum term-frekvens

en: A word must appear this many times in any given document before the document is considered relevant for comparison.
da: Et ord skal optræde dette antal gange i et dokument før dokumentet anses som relevant til sammenligning.

en: Minimum document frequency
da: Minimum dokument-frekvens

en: A word must occur in at least this many documents before it will be used for similarity comparison.
da: Et ord skal mindst optræde i dette antal dokumenter før det bruges til sammenligning af lighed.

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: Maximum word length
da: Maksimum ordlængde

en: You can use this to eliminate very long words from similarity comparisons. Words of more than this number of characters will be ignored.
da: Du kan bruge dette til at fjerne meget lange ord fra sammenligninger. Ord, som er længere end dette antal tegn, vil blive ignoreret.

en: The maximum number of query terms that will be included in any query. Lower numbers will result in fewer recommendations but will get results faster. If a content recommendation is not returning any recommendations, you can either check more "Comparison fields" checkboxes or increase the maximum number of query terms here.
da: Det maksimale antal af søgeord som medtages i en forespørgsel. Et lavere antal vil resultere i færre anbefalinger men vil give hurtigere resultater. Hvid der ikke returneres nogen anbefalinger kan du enten markere flere sammenligningsfelter eller forøge det maksimale antal af søgeord her.

en: The block has been deleted.
da: Blokken er blevet slettet.

en: Result biasing
da: Resultatvægtning

en: Give bias to certain properties when ordering the search results. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results. Choose <em>Ignore</em> to ignore any given property.
da: Vægt bestemte egenskaber ved sortering af søgeresultaterne. Enhver værdi undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den angivne type i søgeresultaterne. Vælg <em>Ignorér</em> for at ignorere en bestemt egenskab.

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Sticky at top of lists'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Klæbrige'.

en: Promoted to home page
da: Forfremmet til forsiden

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Promoted to home page'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Forfremmet'.

en: More recently created
da: Senest oprettet

en: This setting will change the result scoring so that nodes created more recently may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så nyere indholdselementer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More comments
da: Flere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with more comments may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med flere kommentarer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More recent comments
da: Nyere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with the most recent comments (or most recent updates to the node itself) may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med de nyeste kommentarer (eller de seneste opdateringer til selve indholdselementet) optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: Field biases
da: Feltvægtning

en: Specify here which fields are more important when searching. Give a field a greater numeric value to make it more important. If you omit a field, it will not be searched.
da: Angiv hvilke felter som er vigtigst ved søgning. Giv et felt en højere numerisk værdi for at gøre det vigtigere. Hvis du udelader et felt vil der ikke blive søgt i det.

en: Type biasing and exclusion
da: Type-vægtning og udeladelse

en: Specify here which node types should get a higher relevancy score in searches. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results.
da: Angiv hvilke indholdstyper som får en højere relevans-karakter i søgninger. Enhver værdie undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den givne type i søgeresultater.

en: %type type content bias
da: Indholdsvægtning for typen %type

en: Types to exclude from the search index
da: Typer som skal udelades fra søgeindekset

en: Specify here which node types should be totally excluded from the search index. Content excluded from the index will never appear in any search results.
da: Angiv hvilke indholdstyper som skal udelades fuldstændigt fra søgeindekset. Indhold, som er ekskluderet fra indekset, optræder aldrig i søgeresultater.

en: No Solr instance available during indexing.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under indeksering.

en: Apache Solr Core: Sorting
da: Apache Solr Core: Sortering

en: Apache Solr recommendations: !name
da: Apache Solr anbefalinger: !name

en: Your site has contacted the Apache Solr server.
da: Dit site har kontaktet Apache Solr-serveren.

en: Your site was unable to contact the Apache Solr server.
da: Dit site kunne ikke kontakte Apache Solr-serveren.

en: Indexing failed on one of the following nodes: @nids <br /> !message
da: Indeksering mislykkedes på et af de følgende indholdselementer: @nids <br /> !message

en: Confirm the re-indexing of all content
da: Bekræft genindeksering af indhold

en: Confirm index deletion
da: Bekræft sletning af indeks

en: Apache Solr search index
da: Apache Solr søgeindeks

en: Operating in read-only mode; updates are disabled.
da: Arbejder i skrivebeskyttet tilstand; opdateringer er deaktiveret.

en: Solr search
da: Solr søgning

en: Retain current filters
da: Behold aktuelle filtre

en: Did you mean
da: Mente du

en: More like this
da: Relateret indhold

en: Stores a record of when a node property changed to determine if it needs indexing by Solr.
da: Registrerer når en egenskab for et indholdselement ændres for at afgøre om det skal indekseres af Solr.

en: Boolean indicating whether the node is published (visible to non-administrators).
da: Boolsk værdi som angiver om indholdselementet er udgivet (synligt for ikke-administratorer).

en: The Unix timestamp when a node property was changed.
da: Unix timestamp hvor en egenskag for indholdselementet blev ændret.

en: Framework for searching with Solr
da: Framework til søgning med Solr

en: Search with Solr
da: Søg med Solr

en: Solr search index will be rebuilt.
da: Solr søgeindekset genopbygges.

en: User %name (UID:!uid) cannot search: @message
da: Bruger %name (UID:!uid) kan ikke fremsøge: @message

en: Filter by content type.
da: Filtrér efter indholdstype.

en: The port has to be an integer between 1 and 65535.
da: Porten skal være et heltal mellem 1 og 65535.

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_update() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_update() på NIDs @nids

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_delete() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_delete() på NIDs @nids

en: Error constructing documents to index: <br /> !message
da: Fejl under oprettelse af dokumenter til indeksering:<br />!message

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>Kontrollér at stavningen er korrekt eller prøv at fjerne filtre.</li>
    <li>Fjern anførselstegn omkring udtryk for at søge efter hvert ord individuelt: <em>"blue drop"</em> giver færre resultater end <em>blue drop</em>.</li>
    <li>Du kan forlange eller ekskludere termer med  + og -: <em>big +blue drop</em> kræver at <em>blue</em> findes, mens <em>big blue -drop</em> ekskluderer resultater som indeholder <em>drop</em>.</li>
    </ul>

en: Additional Query
da: Supplerende forespørgsel

en: An error occurred while processing @num with arguments :
da: Der opstod en fejl under behandling af @num med argumenterne:

en: Browse available categories
da: Gennemse tilgængelige kategorier

en: Pick a category to launch a search.
da: Vælg en kategori for at starte en søgning.

en: Behavior on empty search
da: Opførsel ved tom søgning

en: Show search box
da: Vis søgefelt

en: Body text inside H4, H5, or H6 tags
da: Brødtekst i H4-, H5- eller H6-tags

en: All content on the site will be queued for indexing. The documents currently in the Solr index will remain searchable. The content will be gradually resubmitted to Solr during cron runs.
da: Alt indhold på sitet bliver sat i kø til indeksering. Dokumenter som allerede findes i Solr-indekset vil fortsat være søgbare. Indholdet bliver genindekseret af Solr når cron kører.

en: Are you sure you want to queue content for reindexing?
da: Er du sikker på, at du ønsker at sætte indholdet i kø til genindeksering?

en: All the content on your site is queued for indexing. You can wait for it to be indexed during cron runs, or you can manually reindex it.
da: Alt indhold på dit site er sat i kø til genindeksering. Du kan vente på at det bliver genindekseret af cron, eller du kan genindeksere det manuelt.

en: Are you sure you want to delete the search index?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette sogeindekset?

en: All documents in the Solr index will be deleted. This is rarely necessary unless your index is corrupt or you have installed a new schema.xml. After doing this your content will need to be queued for indexing.
da: Alle dokumenter i Solr-indekset bliver slettet. Det er sjældent nødvendigt med mindre dit indeks er korrupt eller du har installeret en ny schema.xml. Når du har gjort dette skal dit indhold sættes i kø til genindeksering.

en: The Apache Solr content index has been erased. All the content on your site is queued for indexing. You can wait for it to be indexed during cron runs, or you can manually reindex it.
da: Apache Solr-indekset er blevet slettet. Alt indhold på dit site er sat i kø til genindeksering. Du kan vente på at det bliver genindekseret af cron, eller du kan genindeksere det manuelt.

en: Preparing to submit content to Solr for indexing...
da: Forbereder afsendelse af indhold til indeksering med Solr…

en: Submitting content to Solr...
da: Sender indhold til Solr…

en: Solr indexing has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under Solr-indekseringen.

en: Indexed @current of @total nodes
da: @current af @total indholdselementer indekseret

en: 1 item processed successfully. | @count items successfully processed.
da[0]: 1 element behandlet.
da[1]: @count elementer behandlet.

en: Size (bytes): @bytes
da: Størrelse (bytes): @bytes

en: Configuration files
da: Konfigurationsfiler

en: Add search page
da: Tilføj søgeside

en: Field of type @type: %label
da: Felt af typen @type: %label

en: Infromation about the contents of the index the server
da: Information om indholdet af serverens index

en: Showing items @start through @end of @total.
da: Viser element @start til @end af @total.

en: Enter terms
da: Indtast ord

en: The human-readable name of the search page configuration.
da: Det læsbare navn på søgesidekonfigurationen.

en: Path must be local.
da: Stien skal være lokal.

en: Path required.
da: Stien er påkrævet.

en: No available search pages.
da: Ingen tilgængelige søgesider.

en: Are you sure you want to delete the %label search page configuration?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette søgesidekonfigurationen %label?

en: The %label search page configuration will be deleted.
da: Søgesidekonfigurationen %label vil blive slettet.

en: The %label search page configuration has been deleted.
da: Søgesidekonfigurationen %label er blevet slettet.

en: Provide description
da: Tilbyd beskrivelse

en: The Solr server URL needs to include a !part
da: Solr server URLen skal indeholde en !part

en: Show @name search results
da: Vis @name søgeresultater

en: The full, rendered content (e.g. the rendered node body)
da: Det komplette, renderede indhold (dvs. brødteksten)

en: The rendered comments associated with a node
da: De renderede kommentarer knyttet til et indholdselement

en: Extra rendered content or keywords
da: Ekstra renderet indhold eller nøgleord

en: Title or label
da: Titel eller label

en: Teaser or preview
da: Teaser eller resumé

en: Your content <a href="@url">must be re-indexed</a> before Apache Solr Access will be functional on searches.
da: Dit indhold <a href="@url">skal genindekseres</a> før Apache Solr Access virker ved søgninger.

en: Integrates node access and other permissions with Apache Solr search
da: Integrerer node access og andre tilladelser med Apache Solr søgning

en: Search Toolkit
da: Søgeværktøj

en: Are you sure you want to delete search environment %name?
da: Er du sikker på, at du ønske at slette søgemiljøet %name?

en: The search environment was deleted
da: Søgemiljøet er slettet

en: Make this Solr search environment the default
da: Gør dette Solr søgemiljø til standarden

en: Environment id
da: Miljø ID

en: Unique, machine-readable identifier for this Solr environment.
da: Unik maskinlæsbar identifikator for dette Solr-environment.

en: <em>Read only</em> stops this site from sending updates to this search environment. Useful for development sites.
da: <em>Read only</em> betyder at sitet ikke sender opdateringer til serveren. Nyttigt til udviklingssites.

en: The %name search environment has been saved.
da: Søgemiljøet %name er blevet gemt.

en: A query, in Lucene syntax, which will further filter the similarity suggestions. For example, 'label:strategy' will filter related content further to only those with strategy in the title. Here are some more examples:
da: En ekstra forespørgsel i Lucene-syntaks, som bruges til at filtrere forslagene. F.eks. vil 'label:strategi' filtrere relateret indhold til de elementer som har 'strategi' i titlen. Her er flere eksempler:

en: This is what is shown when the user enters an empty search, or removes all filters from an active search.
da: Dette vises når brugeren indtaster en tom søgestreng eller fjerne filtrer fra en aktiv søgning.

en: Search environment
da: Søgemiljø

en: For example: search/my-search-page. Search keywords will appear at the end of the path.
da: For eksempel: search/my-search-page. Søgeord optræder i slutningen af stien.

en: A unique machine-readable identifier for the search page configuration. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: En unik maskinlæsbar identifikator for søgesidekonfigurationen. Den må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: <Disabled>
da: <Deaktiveret>

en: The environment that is used by this search page. If no environment is selected, this page will be disabled.
da: Miljøet som bruges af denne søgeside. Hvis der ikke er valgt et miljø vil denne side være deaktiveret.

en: The configuration options have been saved for %page.
da: Indstillingerne for %page er blevet gemt.

en: Deleted search page configuration "@page_id".
da: Slettede søgesidekonfigurationen "@page_id".

en: Apache Solr environment: @environment
da: Apache Solr miljø: @environment

en: Filter by field of type @type.
da: Filtrér efter felt af typen @type.

en: Apache Solr search environment edit
da: Apache Solr søgemiljø reigér

en: NULL query object in function apachesolr_do_query()
da: NULL forespørgselsobjekt i funktionen apachesolr_do_query()

en: Edit Apache Solr search environment.
da: Redigér Apache Solr søgemiljø.

en: Apache Solr search environment delete
da: Apache Solr søgemiljø slet

en: Add Apache Solr environment.
da: Tilføj Apache Solr miljø.

en: Your schema.xml version is too old. You must update it and re-index your content.
da: Din version af schema.xml er for gammel. Du skal opdatere den og genindeksere dit indhold.

en: Select the content types that similarity suggestions should be restricted to. Multiple types are joined with an OR query, so selecting more types results in more recommendations. If none are selected, no filter will be applied.
da: Vælg indholdstyperne som forslag om lignende indhold skal begrænses til. Flere typer samles med en OR-forespørgsel, så hvis du vælger flere typer får du flere anbefalinger. Hvis ingen indholdstyper er valgt anvendes filtret ikke.

en: Apache Solr does not support <em>facet missing</em> in combination with the OR operator.
da: Apache Solr understøtter ikke <em>facet missing</em> i kombination med OR-operatoren.

en: Missing environment configuration
da: Konfiguration af environment mangler

en: Missing or invalid Solr environment record for the default environment ID %id.
da: Solrs environment-record for standard environment med ID %id mangler eller er ugyldig.

en: Default environment url: <br/> %url
da: URL til standard environment:<br />%url
