Availability Calendars (7.x-3.1) - en to da translation catalogue (159 entries)

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: week
da: uge

en: <none>
da: - ingen -

en: States
da: Tilstande

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Fields
da: Felter

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: Default state
da: Standardtilstand

en: Duration
da: Varighed

en: show
da: vis

en: month
da: måned

en: Caption
da: Undertekst

en: Days
da: Dage

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: nights
da: nætter

en: weeks
da: uger

en: Site-wide settings
da: Indstillinger for hele sitet

en: exposed
da: blotlagt

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: Field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Not a valid color code.
da: Ikke en gyldig farvekode.

en: At
da: Ved

en: Availability Calendar Key
da: Tilgængelighedskalender nøgle

en: Availability Key
da: Tilgængelighedsnøgle

en: night
da: nat

en: At least 1 state should be defined.
da: Mindst 1 tilstand bør angives.

en: Generate the css file.
da: Opret CSS filen.

en: Check whether you want to generate a CSS file based on the styles on this page. If you don't check this, the CSS file won't be generated nor included. As a consequence, you will need to define all styling in your theme.
da: Kryds af, hvis du ønsker at oprette en CSS fil baseret på denne sides typografier. Hvis du ikke afkrydser dette vil CSS filen hverken blive oprettet eller inkluderet. I følge må du foretage alt design i dit tema.

en: CSS Styles
da: CSS typografier

en: Below you can fill in a number of basic styles that define how your calendar will be displayed. If a style is left empty (or @n for selects) that style won't be generated.
da: Forneden kan du udfylde en række typografier som afgør, hvordan din kalender vil blive vist. Hvis en typografi ikke udfyldes (eller @n for rullelister) vil den ikke blive oprettet.

en: Styles that define how the table will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan tabellen vises.

en: Styles that define how the name of the month will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan månedens navn vises.

en: Day names
da: Dagenavne

en: Styles that define how the names of the weekdays will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan ugedages navne vises.

en: Week notes
da: Ugenotater

en: Styles that define how a week note cell will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan en ugenotatscelle vises.

en: Styles that define how a day cell will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan en dagscelle vises.

en: Styles that define how the states will be displayed.
da: Typografier som afgør, hvordan tilstandene vises.

en: How to render a split day
da: Hvordan en delt dag vises

en: The day cell width is needed to generate styles for split days.
da: Dagscellebredden er nødvendigt for at oprette typografier for delte dage.

en: The day cell height is needed to generate styles for split days.
da: Dagscellehøjden er nødvendigt for at oprette typografier for delte dage.

en: Not a valid width or height specification.
da: Ikke en gyldig bredde- eller højdeangivelse.

en: Viewport settings
da: Indstillinger for vinduet

en: Changes in availability
da: Ændringer i tilgængelighed

en: The requested calendar changes contain an invalid request.
da: De anmodede kalenderændringer indeholder en ugyldig forespørgsel.

en: CSS class should be usable as a valid css class.
da: CSS klassen bør kunne anvendes som en gyldig CSS klasse.

en: Availability Calendar
da: Tilgængelighedskalender

en: Allows to add an availability calendar to your entities.
da: Gør det muligt at tilføje en tilgængelighedskalender til dine entiteter.

en: Allowed states
da: Tilladte tilstande

en: Shows the calendar as a number of months
da: Viser kalenderen som et antal af måneder

en: Edits the calendar in a viewport
da: Redigérer kalenderen i et vindue

en: Allows to define the number of months to show at once, and provides buttons to scroll through the months. Takes up less space.
da: Gør det muligt at indstille, hvor mange måneder der vises samtidigt, og stiller knapper til rådighed for at scrolle igennem månederne. Bruger mindre plads.

en: Allow to disable the calendar for a @type
da: Tillad at deaktivere kalenderen for en @type

en: Show the calendar as a set of months
da: Vis kalenderen som et sæt af måneder

en: Show the calendar in a viewport
da: Vis kalenderen i et vindue

en: The number of months to show when the calendar is being edited. Setting this larger than the number of months shown to normal visitors, allows editors to enter information into future calendar months before it is made publicly available.
da: Antallet af måneder som vises, når kalenderen redigeres. Ved at sætte dette højere end antallet af måneder, som vises til regulære besøgende, kan redaktører indtaste informationer i fremtidige kalendermåneder, før disse bliver offentligt tilgængelige.

en: Show the week number before each row of the calendar
da: Vis ugenummeret foran hver række i kalenderen

en: Show only the first letter from the day of the week
da: Vis kun det første bogstav af ugedage

en: Show split day states
da: Vis delt dag tilstande

en: Check this option if you want to show bookings from pm to am next morning.
da: Afkryds denne valgmulighed, hvis du ønsker at vise bookinger fra middagstid indtil midnat næste dag.

en: Interactive
da: Interaktiv

en: Check this option if you want to let users interact with the calendar by clicking on available dates.
da: Afkryds denne valgmulighed, hvis du ønsker at lade brugere interagere med kalenderen ved at klikke på tilgængelige datoer.

en: Number of months to show horizontally
da: Antal måneder som vises horizontalt

en: Number of months to show vertically
da: Antal måneder som vises vertikalt

en: Number of rows or cols to scroll
da: Antal rækker eller kolonner at scrolle

en: If the number of rows is 1, the viewport will scroll horizontally, otherwise it will scroll vertically.
da: Hvis antallet af rækker er 1 scroller vinduet horizontalt, ellers scroller det vertikalt.

en: 1 Before and 1 after
da: 1 før og 1 efter

en: Not
da: Ikke

en: Button placement
da: Knap placering

en: Define where you want the have the buttons placed. If selecting '@not', you will have to define your own buttons.
da: Angiv hvor knapperne skal placeres. Hvis du vælger '@not' må du implementere dine egne knapper.

en: Show 1 month | Show @count months
da[0]: Vis 1 måned
da[1]: Vis @count måneder

en: in a viewport of @horizontal by 1 month | in a viewport of @horizontal by @count months
da[0]: i et vindue af @horizontal gange 1 måned
da[1]: i et vindue af @horizontal gange @count måneder

en: A custom CSS file for availaibility calendar fields has been succesfully generated.
da: En tilpasset CSS fil for tilgængelighedskalender-felter blev oprettet med succes.

en: An error occurred while saving the generated CSS file for availability calendar fields.
da: En fejl opstod, mens den oprettede CSS fil for tilgængelighedskalender-felter blev gemt.

en: Next month | Next @count months
da[0]: Næste måned
da[1]: Næste @count måneder

en: Previous month | Previous @count months
da[0]: Forrige måned
da[1]: Forrige @count måneder

en: @field_label available
da: @field_label tilgængelig

en: Filters on availability during the defined period.
da: Filtrérer på tilgængelighed i den givne periode.

en: @field_label enabled
da: @field_label aktiveret

en: Whether the calendar has been enabled
da: Om kalenderen er aktiveret

en: @field_label created date
da: @field_label oprettelsesdato

en: @field_label created
da: @field_label oprettet

en: The date the calendar was created.
da: Datoen hvor kalenderen blev oprettet.

en: @field_label updated date
da: @field_label ændringsdato

en: @field_label updated
da: @field_label opdateret

en: The date the calendar was last updated.
da: Datoen hvor kalenderen senest blev opdateret.

en: Uncheck the checkbox if you don't want a calendar at all for this entity.
da: Fjern krydset fra afkrydsningsfeltet, hvis du slet ikke ønsker en kalender for denne entitet.

en: To update the calendar: select a state and click on a begin and end date. Repeat if needed. When finished, click on <em>@button</em>.
da: For at opdatere kalenderen: vælg en tilstand og klik på en start- og en slutdato. Gentag ved behov. Når du er færdig, klik på <em>@button</em>.

en: Enable an availability calendar for this @entity
da: Aktivér en tilgængelighedskalender for denne @entity

en: At (date)
da: Ved (dato)

en: Administer the Availability Calendar field
da: Administrér tilgængelighedskalender-feltet

en: Define the site wide states that can be used by Availability Calendar fields.
da: Angiv site-indstillinger som kan bruges af tilgængelighedskalender felter.

en: Define styles for the Availability Calendar field
da: Angiv typografier for tilgængelighedskalender feltet

en: Define a number of styles for Availability Calendar fields via the UI
da: Angiv et stykke typografier for tilgængelighedskalender-felter via brugergrænsefladen

en: Configure site-wide settings for availability calendar fields.
da: Indstil site-indstillinger for tilgængelighedskalender-felter.

en: Define CSS styles for availability calendar fields.
da: Angiv CSS typografier for tilgængelighedskalender felter.

en: Please visit the '!link' page to define the set of availability states.
da: Besøg venligst '!link' siden for at angive sættet af tilgængelighedstilstande.

en: Please visit the '!link' page to generate your own custom CSS file for Availability Calendar.
da: Besøg venligst '!link' siden for at oprette din egen tilpassede CSS fil for tilgængelighedskalendere.

en: Defines an availability calendar field.
da: Definerer et tilgængelighedskalender felt.

en: Availability Calendar Booking formlet
da: Tilgængelighedskalender booking formular

en: Allows to show a booking formlet for entities with an availability calendar.
da: Gør det muligt at vise en booking formular for entiteter med en tilgængelighedskalender.

en: Define the URL to continue the booking per language
da: Angiv URLen for at fortsætte bookingen per sprog

en: Webforms are not language aware. Check this option if you want to continue the booking with a different URL (webform) per language. If you change this setting, first save this page before filling in the next field(s).
da: Web formularer er ikke sprog-specifikke. Marker denne valgmulighed hvis bookingen skal fortsættes med en forskellig URL (web formular) per sprog. Hvis du ændrer denne indstilling, gem siden inden du udfylder de(t) næste felt(er).

en: URL to continue the booking
da: URL for at fortsætte bookingen

en: These typically point to a webform.
da: Disse peger almindeligvis på en web formular.

en: Do not start internal URL's with a '/'. You can use the system URL, it wil be replaced by its alias. See the help for more instructions about setting up the target page or webform.
da: Skriv ikke '/' i starten af interne URL'er. Du kan anvende systemets URL, den erstattes med dens alias. Se hjælpen for flere instruktioner om opsætningen af målsiden eller web formularen.

en: This typically points to a webform.
da: Denne peger almindeligvis på en web formular.

en: Change state to
da: Ændre tilstand til

en: The state to change the calendar to after the user has selected the arrival and departure dates. Note that the state is only visually changed in the browser, not stored.
da: Statussen kalenderen skal ændres til efter brugeren har valgt ankomst- og afgangsdatoer. Vær opmærksom på at statussen kun ændres i browseren, den gemmes ikke.

en: Show booking formlet
da: Vis booking formular

en: Arrival date
da: Ankomstdato

en: Clear selected arrival date
da: Ryd valgt ankomstdato

en: Departure date
da: Afrejsedato

en: Clear selected dates
da: Ryd de valgte datoer

en: Book this resource ...
da: Book denne ressource ...

en: Defines a booking formlet for an availability calendar field.
da: Angiver en booking formular for et tilgængelighedskalender felt.

en: Click on an available date in the calendar
da: Klik på en tilgængelig dato i kalenderen

en: Click on your departure date
da: Klik på din afrejsedato

en: <p>You can modify the availability states here.</p>
          <ul>
            <li>The label is what visitors will see in the legend and what editors will see when editing the calendar.</li>
            <li>The class should be unique and will be used for the css.</li>
            <li>The "Treat as available" checkbox defines whether this state should be treated as available in searches for availability.</li>
            <li>The weight defines the order in the legend.</li>
            <li>Make a label empty to remove the row.</li>
            <li>If there are no more empty lines to add new states, save the form and you will be able to add another state.</li>
            <li>If you change or define new classes, visit the styling page to define its colors.</li>
          </ul>
da: <p>Her kan du redigere tilgængelighedstilstandene.</p>
          <ul>
            <li>Etiketten er hvad de besøgende ser i legenden og hvad redaktører ser, når de redigerer kalenderen.</li>
            <li>Klassen skal være unik og bruges til CSS.</li>
            <li>Afkrydsningsfeltet "Behandl som tilgængelig" angiver, om denne tilstand skal behandles som tilgængelig i søgninger efter tilgængelighed.</li>
            <li>Vægten angiver rækkefølgen i legenden.</li>
            <li>Tøm etiketten for at fjerne en række.</li>
            <li>Hvis der ikke findes flere tomme linjer for at tilføje tilstande, gem formularen for at kunne tilføje en tilstand til.</li>
            <li>Hvis du opretter nye klasser, besøg designsiden for at angive dens farver.</li>
          </ul>

en: Treat as available?
da: Behandl som tilgængelig?

en: Define the state for days that not yet have a state set. This does not have to be an allowed state.
da: Angiv tilstanden for dage, som endnu ikke har en tilstand. Dette behøver ikke være en tilladt tilstand.

en: Only future availability can be searched.
da: Kun fremtidig tilgængelighed kan søges.

en: The departure date should be after the arrival date.
da: Afrejsedatoen bør komme efter ankomstdatoen.

en: States to show
da: Tilstande at vise

en: Check the availability states that are to be shown in the key.
da: Afkryds de tilgængelighedstilstande som skal vises i nøglen.

en: Check the availability states that editors are allowed to select for this calendar instance.
da: Afkryds de tilgængelighedstilstande, som redaktører må vælge for denne kalender instans.

en: Checking no states at all will allow all states.
da: Hvis ingen tilstande afkrydses tillades alle tilstande.

en: Total number of months to @show
da: Totalt antal måneder at @show

en: Useful to distinghuish calendars when you have multiple calendar values for this field.
da: Nyttig for at adskille kalendere, hvis du har flere kalenderværdier for dette felt.

en: at %arrival
da: ved %arrival

en: From arrival to departure
da: Fra ankomst til afrejse

en: From %arrival to %departure
da: Fra %arrival til %departure

en: From arrival during duration
da: Fra ankomst og varighed frem

en: From %arrival during %duration days
da: Fra %arrival og %duration dage frem

en: - Select duration -
da: - Vælg varighed -

en: Duration must be a positive number.
da: Varighed skal være et positivt tal.
