Backup and Migrate (7.x-2.2) - en to fi translation catalogue (258 entries)

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Type
fi: Tyyppi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Age
fi: Ikä

en: Create !type
fi: Luo !type

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Scheme
fi: Skeema

en: Password
fi: Salasana

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Path
fi: Polku

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Default Settings
fi: Oletusasetukset

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Advanced Settings
fi: Edistyneet asetukset

en: All
fi: Kaikki

en: Database
fi: Tietokanta

en: Host
fi: Isäntä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Location
fi: Sijainti

en: download
fi: lataa

en: Frequency
fi: Tiheys

en: help page
fi: ohjesivu

en: Backup
fi: Varmuuskopio

en: Destination
fi: Kohde

en: Site off-line message
fi: "Sivusto ei ole käytössä" -viesti

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fi: Viesti, joka näytetään vierailijoille kun sivusto ei ole käytössä.

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Profile
fi: Profiili

en: Weeks
fi: Viikot

en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Port
fi: Portti

en: fetch now
fi: hae nyt

en: Source
fi: Lähde

en: Days
fi: Päivät

en: profile
fi: profiili

en: Hours
fi: Tunnit

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Last run
fi: Viimeisin ajo

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Keep
fi: Säilytä

en: revert
fi: palauta

en: Destination name
fi: Kohteen nimi

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Schedules
fi: Ajastukset

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Advanced Options
fi: Laajennetut vaihtoehdot

en: Once an hour
fi: Kerran tunnissa

en: Once a day
fi: Kerran päivässä

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Restore
fi: Palauta

en: The e-mail address %mail is not valid.
fi: %mail ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Create new profile
fi: Luo uusi profiili

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: Backup and Migrate
fi: Varmuuskopionti ja migraatiot

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
fi: Varmuuskopioi/palauta tietokantasi tai siirrä datasi Drupal-sivustolta toiselle.

en: Backup the database.
fi: Varmuuskopioi tietokanta.

en: Restore the database from a previous backup
fi: Palauta tietokanta edellisestä varmuuskopiosta

en: Backup every
fi: Varmuuskopioi joka

en: Number of Backup files to keep
fi: Säilytettävien varmuuskopioiden lukumäärä

en: Exclude the following tables altogether
fi: Älä varmuuskopioi seuraavia tauluja lainkaan

en: The selected tables will not be added to the backup file.
fi: Valittuja tauluja ei lisätä varmuuskopiotiedostoon.

en: Exclude the data from the following tables
fi: Älä varmuuskopioi tietoa seuraavista tauluista

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
fi: Valittujen taulujen rakenne varmuuskopioidaan mutta niiden sisältöä ei. Tämä voi olla hyödyllistä jos halutaan jättää pois esimerkiksi välimuistitieto varmuuskopiotiedoston koon pienentämiseksi.

en: Backup file name
fi: Varmuuskopiotiedoston nimi

en: No Compression
fi: Ei pakkausta

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Append a timestamp.
fi: Sisällytä aikaleima.

en: Timestamp format
fi: Aikaleiman muoto

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
fi: Tulee olla merkkijono muotoa PHP <a href="!url">date()</a>.

en: Save these settings.
fi: Tallenna asetukset.

en: Upload a Backup File
fi: Tuo varmuuskopiotiedosto

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
fi: Tuo tämän Backup and Migrate moduuliversion luoma varmuuskopiotiedosto. Mikäli kyseessä on jokin muu varmuuskopio kuin Backup and Migratella luotu, etsi joku muu tuontityökalu. Suurin sallittu tiedostokoko: %size

en: Unable to open file %file to restore database
fi: Tiedoston %file avaaminen varmuuskopion tallentamiseksi epäonnistui

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
fi: Tietoturvavaroitus: Backup and Migrate ei pystynyt kirjoittamaan testitiedostoa kohdekansioon %directory eikä näinollen pysty tarkistamaan kohdekansion tietoturvaa. Varmuuskopiointi on poissa käytöstä kunnes kohdekansio on kirjoitettavissa ja turvallinen.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
fi: Tietoturvavaroitus: Backup and Migrate ei tallenna varmuuskopiotiedostoja valitemaasi kohdekansioon koska sen julkista pääsyä ei ole rajoitettu. Jos haluat tallentaa tiedostoja palvelimelle, varmista kansion '%directory' tietoturva.

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
fi: Varmuuskopioi tai palauta Drupal tietokanta nopeasti ilman turhaa tietoa.

en: Scheduling
fi: Ajastaminen

en: Directory path
fi: Hakemistopolku

en: Edit !type
fi: Muokkaa !type

en: Save !type
fi: Tallenna !type

en: Delete !type
fi: Poista !type

en: Exported content
fi: Ladattu sisältö

en: override
fi: ohita

en: There are no !items to display.
fi: Näytettäviä tuloksia !items ei löytynyt.

en: Are you sure you want to delete this !type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän tyypin !type?

en: List !type
fi: Listaa !type

en: Export !type
fi: Lata !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
fi: Tietokannan tyyppi. Drupal tukee ainoastaan yhtä tietokantatyyppiä kerrallaan joten sen on oltava sama kuin tämänhetkinen tietokantatyyppi.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
fi: Tietokannan nimi. Tietokannan on oltava olemassa, järjestelmä ei luo sitä puolestasi.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
fi: Syötä käyttäjänimi jolla on kirjoitusoikeudet tietokantaan.

en: The database name is not valid.
fi: Tietokannan nimi on epäkelpo.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
fi: Voit jättää valittujen tietokantataulujen sisältämän datan tai koko taulurakenteen varmuuskopion ulkopuolelle. Jätä pois ainoastaan tieto jonka tarpeettomuudesta olet varma, esimerkiksi välimuistitaulujen tai muiden sovellusten luomien taulujen sisältämät tiedot. Tarpeellisen tiedon poisjättäminen voi rikkoa Drupal asennuksesi joten <strong>älä muuta näitä asetuksia jos et ole varma siitä mitä olet tekemässä</strong>.

en: Lock tables during backup
fi: Lukitse taulut varmuuskopioinnin ajaksi

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
fi: Tämä voi vähentää tiedon korruptoitumista mutta voi myös aiheuttaa että sivustosi lakkaa vastaamasta.

en: %num SQL commands executed.
fi: %num SQL komentoa suoritettu.

en: MySQL Database
fi: MySQL tietokanta

en: Default Database
fi: Oletustietokanta

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
fi: Syötä sähköpostiosoite johon varmuuskopiotiedostot lähetetään. Varmista että sähköpostipalvelin kykenee käsittelemään suuria liitetiedostoja.

en: Database backup from !site: !file
fi: Tietokantavarmuuskopio sivustosta !site: !file

en: Database backup attached.
fi: Tietokantavarmuuskopio liitteenä.

en: Server Directory
fi: Palvelinkansio

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
fi: Syötä polku johon varmuuskopiot tallennetaan. Käytä suhteellista polkua suhteessa Drupal-asennuskansioosi. WWW-palvelimen on pystyttävä kirjoittamaan tähän kansioon.

en: Change file mode (chmod)
fi: Muuta tiedoston asetuksia (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
fi: Jos syötät tähän arvon, varmuuskopiotiedostojen oikeudet päivitetään chmod komennolla määrittelemäsi arvon mukaisesti (esim. 644 tai 0644). Jätä tyhjäksi jos et halua muuttaa tiedoston oikeuksia.

en: Change file group (chgrp)
fi: Muuta tiewdoston ryhmäasetusta (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
fi: Jos syötät tähän arvon, varmuuskopiotiedostot muutetaan chgrp komennolla määrittelemäsi ryhmän omistukseen. Jätä tyhjäksi jos et halua muuttaa ryhmää.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
fi: Sinun on syötettävä kelvollinen chmod arvo (esim. 644 tai 0644) arvon muuttamiskenttään, voit myös jättää sen tyhjäksi.

en: Manual Backups Directory
fi: Manuaalisten varmuuskopioiden kansio

en: Scheduled Backups Directory
fi: Ajastettujen varmuuskopioiden kansio

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
fi: Tallenna varmuuskopiotiedostot verkkopalvelimen kansioon, jolle on myönnetty kirjoitusoikeudet.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fi: Tuo varmuuskopio suoraan toiseen tietokantaan. Kohdetietokantaa voidaan käyttää myös varmuuskopion lähteenä.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fi: Tuo varmuuskopio suoraan toiseen MySQL tietokantaan. Kohdetietokantaa voidaan käyttää myös varmuuskopion lähteenä.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
fi: Tallenna varmuuskopiotiedostot FTP-palvelimen kansioon

en: FTP Directory
fi: FTP-hakemisto

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
fi: Tallennea varmuuskopiot koriin osoitteessa !link.

en: Amazon S3 account
fi: Amazon S3 tili

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
fi: Lähetä varmuuskopio sähköpostin liitetiedostona määriteltyyn sähköpostiosoitteeseen.

en: There are no backup files to display.
fi: Näytettäviä varmuuskopiotiedostoja ei löytynyt.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
fi: Valitse tietokanta johon varmuuskopio palautetaan. Kaikki määrittelemäsi tietokantakohteet ja settings.php:ssä määritetyt tietokannat ovat palautettavissa.

en: Are you sure you want to restore the database?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tietokannan?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tietokannan varmuuskopiosta %file_id? Tämä poistaa osan tai kaiken tietosi eikä sitä voi perua. <strong>Testaa aina varmuuskopiosi testiympäristössä!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fi: Palauttaminen poistaa osan tai kaiken tiedoistasi tietokannasta eikä sitä voi peruuttaa. <strong>Testaa aina varmuuskopiosi jollakin muulla kuin tuotantopalvelimella!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
fi: Oletko varma että haluat poistaa varmuuskopiotiedoston?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
fi: Oletko varma että haluat poistaa varmuuskopiotiedoston %file_id? <strong>Toimintoa ei voi perua</strong>.

en: Backup Source
fi: Varmuuskopion lähde

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
fi: Valitse varmuuskopioitava tieto. Kaikki tietokantakohteet jotka olet luonut ja kaikki settings.php:ssä määrittelemäsi tietokannat ovat varmuuskopioitavissa.

en: Destinations
fi: Tallennuskohteet

en: destinations
fi: kohteet

en: destination
fi: kohde

en: Add a new @s destination.
fi: Lisää uusi kohde @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
fi: Valitse haluamasi luotavan kohteen tyyppi:

en: No destination types available.
fi: Kohdetyyppejä ei ole saatavilla.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
fi: Oletko varma että haluat poistaa varmuuskopiointikohteen %name? Kohteessa olevia varmuuskopiotiedostoja ei poisteta.

en: list files
fi: listaa tiedostot

en: restore
fi: palauta

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
fi:  Et tarvitse salasanaa mikäli haluat muuttaa tällä hetkellä tallennettuna olevaa salasanaa.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
fi: Tiedostojen kryptaus (KOKEELLINEN)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
fi: Kryptatut tiedostot voidaan palauttaa ainoastaan Backup and Migrate moduulin avulla ja vain sivustoilla joilla on sama kryptausavain. <strong>Tämä toiminto on vielä kokeellinen ja sitä tulee käyttää ainoastaan testaamiseen.</strong>

en: File Encryption
fi: Tiedoston kryptaus

en: Install the !link to enable backup file encryption.
fi: Asenna !link mahdollistaaksesi varmuuskopiointitiedoston kryptauksen.

en: AES Encryption Module
fi: AES kryptausmoduuli

en: No Encryption
fi: Ei kryptausta

en: AES Encryption
fi: AES kryptaus

en: Send an email if backup succeeds
fi: Lähetä sähköpostia varmuuskopioinnin onnistuessa

en: Email Address for Success Notices
fi: Sähköpostiosoite johon tieto onnistuneista varmuuskopioinneista lähetetään

en: Send an email if backup fails
fi: Lähetä sähköpostia varmuuskopioinnin epäonnistuessa

en: Email Address for Failure Notices
fi: Sähköpostiosoite johon tieto epäonnistuneista varmuuskopioinneista lähetetään

en: !site backup succeeded
fi: !site varmuuskopionti onnistui

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
fi: Sivuston varmuuskopiointi onnistui seuraavin viestein:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
fi: Sivuston varmuuskopiointi suoritettu onnistuneesti.

en: !site backup failed
fi: !site varmuuskopiointi epäonnistui

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
fi: Sivuston varmuuskopiointi epäonnistui seuraavin viestein:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
fi: Sivuston varmuuskopiointi epäonnistui tuntemattomasta syystä.

en: Disable query log
fi: Poista käytöstä kyselylogi

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
fi: Poista käytöstä Devel moduulin kyselylogi varmuuskopioinnin ajaksi. Se otetaan uudelleen käyttöön varmuuskopioinnin valmistuttua. Tämä on suositeltavaa.

en: Take site offline
fi: Estä pääsy sivustolle

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
fi: Estä pääsy sivustolle varmuuskopioinnin ajaksi ja näytä ylläpitoteksti kävijöille. Sivusto palautetaan käyttöön varmuuskopioinnin päätyttyä.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
fi: Poista käytöstä Devel moduulin kyselylogi tietokannan palautuksen ajaksi. Se otetaan uudelleen käyttöön palautuksen valmistuttua. Tämä on suositeltavaa.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
fi: Ota sivusto pois käytöstä tietokannan palautuksen ajaksi ja näytä ylläpitoviesti. Sivusto palautetaan käyttöön palautuksen valmistuttua.

en: View as checkboxes
fi: Näytä valintaruutuina

en: Backup File
fi: Varmuuskopiotiedosto

en: You can use tokens in the file name.
fi: Voit käyttää korvauskuvioita tiedoston nimessä.

en: profiles
fi: profiilit

en: Untitled Profile
fi: Nimetön profiili

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
fi: Oletko varma että haluat poistaa profiilin %name? Kaikki profiilin käyttämät aikataulut poistetaan käytöstä.

en: schedule
fi: aikataulu

en: schedules
fi: aikataulut

en: Untitled Schedule
fi: Nimetön ajastus

en: No tables excluded
fi: Ei poisjätettäviä tauluja

en: No data omitted
fi: Ei poisjätettyä tietoa

en: Schedule Name
fi: Aikataulun nimi

en: Settings Profile
fi: Asetusprofiili

en: -- None Available --
fi: -- Ei yhtään saatavilla --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
fi: Valitse, kuinka monta varmuuskopiotiedostoa säilytetään ennenkuin vanhat varmuuskopiotiedostot poistetaan. Syötä luvuksi 0 jos et halua että varmuuskopioita koskaan poistetaan. <strong>Myös muut kohdekansiossa olevat vanhat tiedostot poistetaan jos määrittelet raja-arvon.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
fi: Valitse, mihin varmuuskopiotiedostot tallennetaan. Varmuuskopiot sisältävät arkaluonteista tietoa joten ole varovainen, mihin tallennat ne.

en: Create new destination
fi: Luo uusi kohde

en: Backup period must be a number greater than 0.
fi: Varmuuskopioinnin aikavälin on oltava numero suurempi kuin 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
fi: Säilytettävien varmuuskopioiden lukumäärän on oltava kokonaisluku 0 tai suurempi.

en: Once a second
fi: Kerran sekunnissa

en: Every @count seconds
fi: Joka @count sekunti

en: Once a minute
fi: Kerran minuutissa

en: Every @count minutes
fi: Joka @count minuutti

en: Every @count hours
fi: Joka @count tunti

en: Every @count days
fi: Joka @count päivä

en: Once a week
fi: Kerran viikossa

en: Every @count weeks
fi: Joka @count viikko

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
fi: Varmuuskopiot ja migraatio -toiminto helpottaa varmuuskopioiden tekoa sekä tiedonsiirtoa palvelimelta toiselle. Toiminnon avulla voit varmuuskopioida koko tietokannan tiedostoon tai ladattavaksi omalle koneelle, sekä palauttaa aiempia varmuuskopiota. Varmuuskopiot voidaan myös ajastaa. Varmuuskopioiden pakaaminenkin on mahdollista. Toiminnon avulla luodut varmuuskopiotiedostot voidaan tuoda kysyeiseen tai muihin Drupal asennuksiin !restorelink toiminnolla tai voit käyttää <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdminin</a> tai vastaavan kaltaisia tietokantatyökaluja tai mysql komentorivi käskyä.

en: restore feature
fi: palautusominaisuus

en: Quick Backup Tab
fi: Pikavarmuuskopiointi -välilehti

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
fi: Käytä tätä lomaketta suorittaaksesi yksinkertaisia manuaalisia varmuuskopioita tietokannastasi. Lisätietoa moduulin käytöstä saat !helppage sivulta.

en: Advanced Backup Tab
fi: Vaativammat varmuuskopiot

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
fi: Käytä tätä lomaketta suorittaaksesi tietokantasi manuaalinen varmuuskopiointi edistynein vaihtoehdoin. Jos sinulla on jokin !profilelink tallennettuna, voit ladata sen sisältämät asetukset. Voit myös tallentaa tekemäsi asetusmuutokset uutena asetusprofiilina.

en: settings profiles
fi: asetusprofiilit

en: Restore Tab
fi: Palautus -välilehti

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
fi: Lataa palvelimelle uusi varmuuskopiotiedosto. Palautusprosessi ei toimi tietokantavarmuuskopioille jotka on otettu muuta kautta kuten phpMyAdminilla.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
fi: Voit tallentaa tai ladata varmuuskopiosi tallenuskohteista.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
fi: Tiedostot voidaan tallentaa web-palvelimellasi sijaisevaan kansioon, niitä voidaan ladata tietokoneellesi tai lähettää sähköpostilla määriteltyyn osoitteeseen. Tallennuskohde välilehdeltä voit luoda, tuhota tai muokata kohteita tai listata tiedostoja jo luoduista varmuuskopiosta.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
fi: Profiilit ovat tallennettuja varmuuskopiointiasetuksia. Profiilit tallentavat asetuksesi samoten kuin määrittelemäsi varmuuskopiotiedoston nimen, pakkauksen ja aikaleima-asetukset. Voit käyttää profiileja !schedulelink ja !manuallink toiminnoissa.

en: manual backups
fi: Manuaaliset varmuuskopiot

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
fi: Voit lisätä profiileja "lisää profiileja" välilehdellä tai klikkaamalla "Tallenna asetukset" nappia edistyneiden varmuuskopiointien sivulla.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
fi: Automatisoi tietokannan varmuuskopiointi <a href="!cronurl">cron</a> ajastetusti

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
fi: Jokainen aikataulu ajetaan enintään yhden kerran per cron-ajo joten niitä ei ajeta useammin kuin olet asettanut cron-ajosi pyörimään. Jos määrittelet, kuinka monta varmuuskopiota säilytetään aikataulussa, vanhemmat varmuuskopiot poistetaan uusia luotaessa. <strong>Jos valitset säilytettävien varmuuskopioiden määrän, myöskin muut kyseisessä kohteessa olevat vanhat varmuuskopiot poistetaan</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia sivuston varmuuskopiointiin.

en: -- Select a Settings Profile --
fi: -- Valitse asetusprofiili --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
fi: Voit ladata profiilin. Kaikki alla tekemäsi muutokset menetetään.

en: Load Settings
fi: Lataa asetukset

en: Load Profile
fi: Lataa profiili

en: Quick Backup
fi: Pikavarmuuskopio

en: Backup now
fi: Tee varmuuskopio

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
fi: Lisää varmuuskopiointivaihtoehtoja löydät <a href="!advancedurl">edistyneet varmuuskopiot</a> sivulta.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
fi: Lähdettä ei voida varmuuskopioida itseensä. Ole hyvä ja valitse jokin muu kohdekansio.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
fi: Varmista !from kohteeseen !to käyttäen !profile !submit

en: Backup Destination
fi: Varmuuskopion osoite

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
fi: Valitse, minne varmuuskopiotiedosto tallennetaan. Varmuuskopiot sisältävät arkaluonteista tietoa joten ole varovainen valitessasi niiden tallennuspaikan. Valitse "Lataa" tallentaaksesi tiedosto lokaalille koneellesi.

en: Save the settings as
fi: Tallenna asetukset muodossa

en: Replace the '%profile' profile
fi: Korvaa profiili '%profile'

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
fi: Uuden profiilisi nimi jos valitset 'Luo uusi profiili', muussa tapauksessa siitä tulee profiilin '%profile' uusi nimi.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
fi: Valitse nimi asetuksille. Asetuksesi tallennetaan profiilina ja ne näytetään <a href="!url">Profiilit</a> välilehdellä.

en: Save Without Backing Up
fi: Tallenna ilman varmuuskopiointia

en: Restore to
fi: Tallenna kohteeseen

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
fi: <p>Tai voit palauttaa yhden <a href="!url">tallennettuihin varmuuskopiokohteisiin</a> tallennetuista tiedostoista.</p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
fi: <a href="!restoreurl">Palauta uudelleen</a>

en: Advanced Backup
fi: Laajennettu varmuuskopiointi

en: The filter settings for the profile.
fi: Suodatinasetukset profiilille.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
fi: Varmuuskopioitavan lähteen {backup_migrate_destination}.destination_id.

en: Default Schedule
fi: Oletusaikataulu

en: The db source to backup from.
fi: Varmuuskopioitava tietokantalähde.

en: Restore now
fi: Palauta nyt

en: Access Backup and Migrate
fi: Käytä varmuuskopiointia ja tietojen siirtoa (Backup and Migrate -moduuli)

en: Access the Backup and Migrate admin section.
fi: Hallinnoi varmuuskopiointia (Backup and Migrate -moduuli).

en: Perform a backup
fi: Suorita varmuuskopiointi

en: Back up any of the available databases.
fi: Varmuuskopioi mikä tahansa käytettävissä oleva tietokanta.

en: Access backup files
fi: Tarkastele varmuuskopiotiedostoja.

en: Access and download the previously created backup files.
fi: Tarkastele ja lataa aiemmin luotuja varmuuskopiotiedostoja.

en: Delete backup files
fi: Poista varmuuskopiotiedostot

en: Delete the previously created backup files.
fi: Poista aiemmin luodut varmuuskopiotiedostot.

en: Restore the site
fi: Palauta sivusto

en: Restore the site's database from a backup file.
fi: Palauta sivuston tietokanta varmuuskopiotiedostosta.

en: Administer Backup and Mirgate
fi: Ylläpidä Backup and Migrate

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
fi: Muokkaa Backup and Migrate profiileja, aikatauluja ja kohteita.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
fi: Tiedostojen siirtäminen yksityiseen kansioosi epäonnistui, ole hyvä ja tarkista kansion oikeudet ja siirrä tiedosto kansiosta %from kansioon %to

en: file system settings
fi: tiedostojärjestelmän asetukset

en: @title Files
fi: @title Tiedostot

en: Subdirectory
fi: Alikansio

en: Due to drupal.org code hosting policies, the S3 library needed to use an S3 destination is no longer distributed with this module. You must download the library from !link and place it in the includes directory in the Backup and Migrate module directory.
fi: Drupal.orgin tallennuspolitiikasta johtuen S3 kohteeseen vaatimaa S3 kirjastoa ei enää toimiteta moduulin mukana. Sinun on ladattava tarvittava kirjasto osoitteesta !link ja kopioitava se Backup and Migrate moduulin include-kansioon.

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
fi: Listaus haettiin !time sitten. !refresh

en: !name Backup Options
fi: !name Varmuuskopioinnin Vaihtoehdot
