Backup and Migrate (7.x-2.4) - en to hu translation catalogue (256 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Age
hu: Kor

en: Description
hu: Leírás

en: Create !type
hu: !type létrehozása

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Scheme
hu: Séma

en: Password
hu: Jelszó

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Path
hu: Útvonal

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Database type
hu: Adatbázis típusa

en: Email
hu: E-mail

en: Default Settings
hu: Alapértelmezett beállítások

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: All
hu: Mind

en: Database
hu: Adatbázis

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Never
hu: Soha

en: Location
hu: Helyszín

en: download
hu: letölt

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: help page
hu: Súgó

en: Backup
hu: Adatbázismentés

en: Destination
hu: Cél

en: Site off-line message
hu: Webhely üzemen kívüli állapotát jelző üzenet

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hu: @site jelenleg karbantartás alatt áll, tartalma hamarosan újra elérhető lesz. Addig is köszönjük a türelmet.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
hu: A látogatóknak megjelenítendő üzenet, ha a webhely karbantartás miatt üzemen kívül van.

en: Profile name
hu: Profilnév

en: Profile
hu: Profil

en: Weeks
hu: Hét

en: Database name
hu: Adatbázis neve

en: Source
hu: Forrás

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Days
hu: Napok

en: profile
hu: profil

en: Hours
hu: Órák

en: Seconds
hu: Másodperc

en: Last run
hu: Utolsó futás

en: Are you sure?
hu: Biztos?

en: Keep
hu: Megtart

en: revert
hu: visszaállítás

en: Destination name
hu: Cél elnevezése

en: Missing
hu: Hiányzik

en: Schedules
hu: Ütemezések

en: Minutes
hu: Perc

en: Advanced Options
hu: Haladó beállítások

en: Once an hour
hu: Óránként

en: Once a day
hu: Naponta

en: Profiles
hu: Profilok

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: The e-mail address %mail is not valid.
hu: %mail e-mail cím hibás.

en: Create new profile
hu: Új profil létrehozása

en: Profile Name
hu: Profilnév

en: Backup and Migrate
hu: Mentés és költöztetés

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
hu: Adatbázis mentése / visszaállítása, vagy az adatok költöztetése egy másik Drupal webhelyre vagy webhelyről.

en: Backup the database.
hu: Az adatbázis mentése.

en: Restore the database from a previous backup
hu: Az adatbázis visszaállítása egy korábbi mentésből.

en: Backup every
hu: Mentés gyakorisága

en: Number of Backup files to keep
hu: A megtartott mentések száma

en: Exclude the following tables altogether
hu: A következő táblák együttes kizárása

en: The selected tables will not be added to the backup file.
hu: A kiválasztott táblák nem lesznek hozzáadva a mentési fájlhoz.

en: Exclude the data from the following tables
hu: A következő táblák adatainak kizárása

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
hu: A kiválasztott táblák szerkezete el lesz mentve, de a tartalma nem. A fájlméret csökkentésére használható a gyorsítótár adatok kizárásával.

en: Backup file name
hu: Mentési fájl neve

en: No Compression
hu: Nincs tömörítés

en: Compression
hu: Tömörítés

en: Append a timestamp.
hu: Időbélyeg hozzáfűzése.

en: Timestamp format
hu: Időbélyeg formátuma

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
hu: Egy PHP <a href="!url">date()</a> formátumú kifejezésnek kell lennie.

en: Save these settings.
hu: Beállítások mentése.

en: Upload a Backup File
hu: Egy mentési fájl feltöltése

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
hu: A modulnak ezzel a változatával létrehozott mentés feltöltése. Más adatbázis mentések importálásához másik eszközt kell használni. Legnagyobb fájlméret: %size

en: Unable to open file %file to restore database
hu: %file fájlt nem lehet megnyitni az adatbázis visszaállításához

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
hu: Biztonsági figyelmeztetés: A <em>Backup and Migrate</em> modul nem tudja írni a teszt szövegfájlt a %directory könyvtárba, ezért nem tudja ellenőrizni a mentési cél biztonságát. A kiszolgáló mentései le lesznek tiltva, amíg a cél nem írható és nem biztonságos.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
hu: Biztonsági figyelmeztetés: A <em>Backup and Migrate</em> modul nem fogja elmenteni a mentési fájlokat a kiszolgálóra, mert a célkönyvtár nyilvánosan elérhető. Ha menteni kell a fájlokat a kiszolgálóra, akkor védetté kell tenni a „%directory”  könyvtárat.

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
hu: A Drupal adatbázis gyors mentése vagy költöztetése a szükségtelen adatok nélkül.

en: Scheduling
hu: Ütemezés

en: Directory path
hu: Könyvtár útvonal

en: Edit !type
hu: !type szerkesztése

en: Save !type
hu: !type mentése

en: Delete !type
hu: !type törlése

en: Exported content
hu: Exportált tartalom

en: override
hu: felülír

en: There are no !items to display.
hu: Nincs megjeleníthető !items.

en: Are you sure you want to delete this !type?
hu: Ez a !type biztosan törölhető?

en: List !type
hu: !type lista

en: Export !type
hu: !type exportálása

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
hu: Az adatbázis típusa. A Drupal egy időben egyszerre csak egy adatbázis típust támogat, tehát ennek meg kell egyeznie a jelenlegi adatbázis típussal.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
hu: Az adatbázis neve. Az adatbázis innen nem hozható létre, kizárólag meglévő adatbázis választható.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
hu: Írásjoggal rendelkező adatbázis felhasználó megadása.

en: The database name is not valid.
hu: Az adatbázisnév érvénytelen.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
hu: Megadhatóak azok a táblák, melyek nem kerülnek bele az adatbázismentésbe. <strong>Csak haladó felhasználóknak!</strong> Az előre beállított táblákon kívül más táblák hozzáadása működésképtelenné teheti a webhelyet visszaállításkor!

en: Lock tables during backup
hu: Az adatbázismentés alatt zárolt táblák

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
hu: Ez segíthet az adatvesztés mértékének csökkentésében, de működésképtelenné teheti a weboldalt.

en: %num SQL commands executed.
hu: %num SQL parancs lett végrehajtva.

en: MySQL Database
hu: MySQL adatbázis

en: Default Database
hu: Alapértelmezés szerinti adatbázis

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
hu: Az email cím megadása, ahová az adatbázismentés továbbítása történik. Vigyázat, az egyes email kiszolgálók korlátozhatják a csatolható fájl méretét!

en: Database backup from !site: !file
hu: Adatbázismentés – !site: !file

en: Database backup attached.
hu: Adatbázismentés csatolva.

en: Server Directory
hu: Kiszolgáló könyvtár

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
hu: A könyvtár elérési útvonala, ahová az adatbázismentés történik. Relatív útvonal megadása szükséges, és a Drupalnak írásjoggal kell rendelkeznie az adott könyvtárra.
    <pre>Helytelen: http://domainneve.hu/sites/default/files/konyvtarneve
    Helyes: sites/default/files/konyvtarneve</pre>

en: Change file mode (chmod)
hu: Fájl jogosultságainak megváltoztatása (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
hu: Megadásával az adatbázismentés fájlok jogai megváltoznak a kiszolgálón. Kizárólag oktális értékek használhatóak (például 644 vagy 0644). Üresen hagyva ez a lehetőség ki van kapcsolva.

en: Change file group (chgrp)
hu: Fájl csoport megváltoztatása (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
hu: Megadásával az adatbázismentés fájlok csoportja megváltozik a kiszolgálón. Üresen hagyva ez a lehetőség automatikusan ki lesz kapcsolva.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
hu: Érvényes oktális érték megadása szükséges a chmod mezőben (például 644 vagy 0644), vagy üresen kell hagyni.

en: Manual Backups Directory
hu: Kézi mentések könyvtára

en: Scheduled Backups Directory
hu: Automatikus mentések könyvtára

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
hu: Mentés a kiszolgáló bármelyik könyvtárába, amelyre a kiszolgáló írásjoggal rendelkezik.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
hu: Importálás közvetlenül másik adatbázisba. A cél adatbázis felhasználható, mint a mentés forrása.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
hu: Importálás közvetlenül másik  MYSQL adatbázisba. Forrásként megadható egy korábban a mentési céloknál beállított adatbázis is.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
hu: Mentés egy FTP kiszolgáló bármelyik könyvtárába.

en: FTP Directory
hu: FTP könyvtár

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
hu: Mentés egy !link tárolóba.

en: Amazon S3 account
hu: Amazon S3 fiók

en: Amazon S3 Bucket
hu: Amazon S3 tároló

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
hu: Az adatbázismentés elküldése csatolmányként a megadott email címre.

en: There are no backup files to display.
hu: Nincs megjeleníthető adatbázismentés.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
hu: Adatbázis kiválasztása visszaállításhoz. A settings.php-ban beállított, vagy céloknál meghatározott bármelyik adatbázis használható visszaállításhoz.

en: Are you sure you want to restore the database?
hu: Biztosan visszaállítható az adatbázis?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
hu: A %file_id forrásból biztosan visszaállítható az adatbázis? Ez néhány vagy minden adatot törölni fog és nem vonható vissza. <strong>A mentést mindig le kell ellenőrizni egy nem éles webhelyen!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
hu: A visszaállítás néhány vagy minden adatot törölni fog és nem vonható vissza. <strong>A mentést mindig le kell ellenőrizni egy nem éles webhelyen!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
hu: Biztosan törölhető az adatbázismentés fájl?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
hu: %file_id adatbázismentés fájl biztosan törölhető? A művelet nem vonható vissza.

en: Backup Source
hu: Adatbázismentés forrása

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
hu: Adatbázis kiválasztása mentéshez. A settings.php-ban beállított, vagy céloknál meghatározott bármelyik adatbázis használható mentéshez.

en: Destinations
hu: Célok

en: destinations
hu: célok

en: destination
hu: cél

en: Add a new @s destination.
hu: Új @s cél hozzáadása

en: Choose the type of destination you would like to create:
hu: A cél típusának kiválasztása:

en: No destination types available.
hu: Nincs megjeleníthető cél típus.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
hu: %name elnevezésű cél biztosan törölhető? A már elkészült adatbázismentések nem fognak törlődni.

en: list files
hu: fájlok listája

en: restore
hu: visszaállítás

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
hu:  Nem szükséges jelszót megadni, csak ha a korábban beállított cseréje is szükséges.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
hu: Fájl titkosítás (kísérleti)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
hu: A titkosított fájlok kizárólag a <em>Backup and Migrate</em> modullal állíthatóak vissza, és csak az ugyanazzal a titkosítási kulccsal rendelkező webhelyeken. <strong>Ez egy kísérleti funkció, kizárólag tesztelési célból alkalmazható!</strong>

en: File Encryption
hu: Fájl titkosítás

en: Install the !link to enable backup file encryption.
hu: A titkosítás használatához az alábbi összetevő telepítése szükséges: !link

en: AES Encryption Module
hu: AES titkosító modul

en: No Encryption
hu: Nincs titkosítás

en: AES Encryption
hu: AES titkosítás

en: Send an email if backup succeeds
hu: Értesítő email küldése, ha az adatbázismentés sikeres.

en: Email Address for Success Notices
hu: Értesítési email cím sikeres mentés esetén

en: Send an email if backup fails
hu: Értesítő email küldése, ha az adatbázismentés sikertelen.

en: Email Address for Failure Notices
hu: Értesítési email cím sikertelen mentés esetén

en: !site backup succeeded
hu: !site adatbázismentés sikeres

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
hu: A webhely sikeres adatbázismentése a következő üzenettel:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
hu: A webhely adatbázismentése sikeresen megtörtént.

en: !site backup failed
hu: !site adatbázismentés sikertelen

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
hu: A webhely sikertelen adatbázismentése a következő üzenettel:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
hu: A webhely adatbázismentése során ismeretlen hiba történt.

en: Disable query log
hu: Lekérdezési napló letiltása

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
hu: A <em>Devel</em> modul lekérdezési naplójának letiltása az adatbázismentés folyamata alatt. A visszakapcsolás automatikusan megtörténik a mentés után.

en: Take site offline
hu: Karbantartási üzemmódba helyezés

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
hu: A webhely karbantartási üzemmódba kapcsolása, és a karbantartási üzenet megjelenítése az adatbázismentés folyamata alatt. A visszakapcsolás automatikusan megtörténik a mentés után.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
hu: A <em>Devel</em> modul lekérdezési naplójának letiltása az adatbázis visszaállítás folyamata alatt. A visszakapcsolás automatikusan megtörténik a visszaállítás után.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
hu: A webhely karbantartási üzemmódba kapcsolása, és a karbantartási üzenet megjelenítése az adatbázis visszaállítás folyamata alatt. A visszakapcsolás automatikusan megtörténik a visszaállítás után.

en: View as checkboxes
hu: Megjelenítés jelölőnégyzetekként

en: Backup File
hu: Adatbázismentés fájl

en: You can use tokens in the file name.
hu: Vezérjelek is használhatók a fájlnévben.

en: profiles
hu: profilok

en: Untitled Profile
hu: Névtelen profil

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
hu: $name profil biztosan törölhető? A profilhoz beállított automatikus mentések le lesznek tiltva.

en: schedule
hu: ütemezés

en: schedules
hu: ütemezések

en: Untitled Schedule
hu: Névtelen ütemezés

en: No tables excluded
hu: Nincs kihagyott tábla

en: No data omitted
hu: Nincs kimaradt adat

en: Schedule Name
hu: Ütemezés név

en: Settings Profile
hu: Beállítási profil

en: -- None Available --
hu: -- Nincs elérhető --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
hu: Az adatbázismentés fájljainak legnagyobb száma a könyvtárban, mielőtt a legrégebbi törlődik. Ha 0 van beállítva, akkor sosem történik törlés. <strong>A célkönyvtárba mentett legrégebbi fájl törlődik akkor is, ha az nem az adatbázismentés fájlja! Nem célszerű más fájlokat tárolni a célkönyvtárban!</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
hu: Cél, ahová a mentés adatai kerülnek. Ezek a fájlok különösen érzékeny adatokat tartalmaznak, ezért a mentés helyét gondosan meg kell választani!

en: Create new destination
hu: Új cél létrehozása

en: Backup period must be a number greater than 0.
hu: A mentési periódus értéke nullánál nagyobb szám lehet.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
hu: Az egyszerre a könyvtárban tartható mentések számának egésznek kell lennie, és nagyobbnak 0-nál.

en: Once a second
hu: Másodpercenként

en: Every @count seconds
hu: Minden @count. másodpercben

en: Once a minute
hu: Percenként

en: Every @count minutes
hu: @count percenként

en: Every @count hours
hu: @count óránként

en: Every @count days
hu: @count naponta

en: Once a week
hu: Hetente

en: Every @count weeks
hu: @count hetente

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
hu: A <em>Backup and Migrate</em> modul lehetővé teszi a Drupal adatbázisok biztonsági mentését, és az adatok költöztetését egyik Drupal rendszerről a másikra. A biztonsági mentések letölthetők, vagy tárolhatók a fájlrendszerben, valamint a korábbi mentések alapján visszaállítható a mentett adatbázis. A mentések ütemezhetők, akár tömörített formában is menthetők. A modul által készített mentések importálhatók a most használt, vagy máshová telepített Drupal rendszerbe. Az elmentett adatbázis !restorelink segítségével, külső adatbázis kezelő eszközzel (például <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a>, vagy akár parancsori SQL utasítással is egyszerűen visszaállítható.

en: restore feature
hu: Visszaállítás

en: Quick Backup Tab
hu: Gyorsmentés fül

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
hu: Ezen az oldalon egyszerű adatbázismentés végezhető. A modul !helppage oldalán további segítség található.

en: Advanced Backup Tab
hu: Haladó mentés fül

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
hu: Ezen az oldalon finomhangolhatjuk az adatbázismentés beállításait. Korábban elmentett !profilelink is felhasználható, illetve a jelenlegi beállítások is elmenthetők új profilként.

en: settings profiles
hu: profilbeállítások

en: Restore Tab
hu: Visszaállítás fül

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
hu: Meglévő adatbázismentés feltöltése. A visszaállítás nem működik más eszközökkel készített fájlokkal, mint például a phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
hu: A mentési célok jelentik azokat a helyeket, útvonalak, ahová a mentés adatait irányíthatjuk, illetve forrásként megjelölhetünk a rendszer visszaállításához.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
hu: A másolat fájljait különböző helyekre lehet irányítani. Ez lehet egy könyvtár a webhelyen, letölthető a sajátgépre, vagy el lehet küldeni megadott emailcímre. A Célok fülön kezelhetők azok a helyek, ahová a fájlok irányíthatók, illetve látható, ha már készült mentés az adott cél felé.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
hu: A profilokban tárolhatók alapértelmezés szerinti mentési beállítások. Rögzítik a kivett táblák, fájlnév, tömörítés, időbélyeg beállításokat. Az !schedulelink és !manuallink is használhatja a profilbeállításokat.

en: manual backups
hu: kézi mentések

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
hu: Új profil létrehozható a Profil hozzáadása fülön, vagy a „Mentés ezekkel a beállításokkal” gombbal a Haladó adatbázismentés oldalon.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
hu: Az automatikus adatbázismentés <a href="!cronurl">időzített feladatokat</a> használ.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
hu: Minden ütemezés maximum egyszer fut le az időzített feladatok futásakor, így nem adható meg az időzített feladatok futtatásánál beállított értéknél sűrűbb ütemezés. Ha mentések száma eléri a beállított megtartandó mentések számát, a legrégebbi fájlok törlődnek az új mentéskor. <strong>A célkönyvtárba mentett legrégebbi fájl törlődik, akkor is, ha az nem az ütemezés fájlja! Nem célszerű az ütemezés adatain kívül más fájlokat tárolni a célkönyvtárban!</strong>

en: You do not have permission to back up this site.
hu: Nincs jogosultság az adatbázis mentéséhez.

en: -- Select a Settings Profile --
hu: -- Profilbeállítás kiválasztása --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
hu: A profilbeállítás betöltésével az összes beállítás elvész.

en: Load Settings
hu: Beállítás betöltése

en: Load Profile
hu: Profile betöltése

en: Quick Backup
hu: Gyorsmentés

en: Backup now
hu: Adatbázismentés most

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
hu: Részletesebb beállításokra a <a href="!advancedurl">Haladó adatbázismentés oldalon</a> van lehetőség.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
hu: A forrás nem menthető saját magára. Másik célt kell kiválasztani.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
hu: Adatbázismentés készítése: !from !to Profil: !profile !submit

en: Backup Destination
hu: Adatbázismentés cél

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
hu: Az adatbázismentés célkönyvtárának megadása. Ezek a fájlok különösen érzékeny adatokat tartalmaznak, ezért a mentés helyét gondosan meg kell választani! A „Letöltés” hivatkozásra kattintva a fájl letölthető a saját gépre.

en: Save the settings as
hu: Beállítások mentése mint

en: Replace the '%profile' profile
hu: „%profile” profil lecserélése

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
hu: „Új profil létrehozás“-ra kattintva ez lesz az új profil neve, egyébként pedig a %profile profile lesz eltárolva az új néven.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
hu: A beállítás nevének kiválasztása. A beállítás profilként lesz mentve és a továbbiakban elérhető a <a href="!url">Profil fülön</a>.

en: Save Without Backing Up
hu: Mentés adatbázismentés nélkül

en: Restore to
hu: Visszaállítás ide

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
hu: <p>Vagy választható másik fájl <a href="!url">a mentési célok között megadott forrásokból.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
hu: <a href="!restoreurl">Visszaállítás újra</a>

en: Advanced Backup
hu: Haladó adatbázismentés

en: The filter settings for the profile.
hu: A profil szűrőbeállításai.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
hu: A forrás adatbázis: {backup_migrate_destination}.destination_id.

en: Default Schedule
hu: Alapértelmezés szerinti ütemezés

en: The db source to backup from.
hu: Az adatbázis forrás mentéshez.

en: Restore now
hu: Visszaállítás indítása

en: Access Backup and Migrate
hu: Mentés és költöztetés elérése

en: Access the Backup and Migrate admin section.
hu: A mentés és költöztetés adminisztrációs felületének elérése.

en: Perform a backup
hu: Mentés végrehajtása

en: Back up any of the available databases.
hu: Az elérhető adatbázisok bármelyikének mentése.

en: Access backup files
hu: Mentési fájlok elérése

en: Access and download the previously created backup files.
hu: Az előzőleg létrehozott mentési fájlok elérése és letöltése.

en: Delete backup files
hu: Mentési fájlok törlése

en: Delete the previously created backup files.
hu: Az előzőleg létrehozott mentési fájlok törlése.

en: Restore the site
hu: Webhely visszaállítása

en: Restore the site's database from a backup file.
hu: A webhely adatbázisának visszaállítása egy mentési fájlból.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
hu: A mentési és költöztetési profilok, időzítések és célok szerkesztése.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
hu: Nem lehet a mentési könyvtárat átmozgatni a privát mappába. Ellenőrizni kell a jogosultságokat, majd át kell másolni ezt a könyvtárat %from ide %to

en: file system settings
hu: fájlrendszer beállítások

en: @title Files
hu: @title fájlok

en: Subdirectory
hu: Alkönyvtár

en: !name Backup Options
hu: !name mentési lehetőségek
