Backup and Migrate (7.x-2.2) - en to ja translation catalogue (242 entries)

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Age
ja: 年齢

en: Create !type
ja: !typeを作成

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Scheme
ja: スキーマ

en: Password
ja: パスワード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: Email
ja: メール

en: Default Settings
ja: デフォルト設定

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: All
ja: すべて

en: Database
ja: データベース

en: Host
ja: ホスト

en: Never
ja: なし

en: Location
ja: 場所

en: download
ja: ダウンロード

en: Frequency
ja: 周期的

en: help page
ja: ヘルプページ

en: Backup
ja: バックアップ

en: Destination
ja: 行き先

en: Site off-line message
ja: サイトオフラインのメッセージ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ja: サイトがオフラインの際に、訪問者へ表示するメッセージを記入してください。

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: Profile
ja: プロフィール

en: Weeks
ja: 週

en: Database name
ja: データベース名

en: Port
ja: ポート

en: Source
ja: ソース

en: Days
ja: 日

en: profile
ja: プロフィール

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Last run
ja: 最終実行

en: Are you sure?
ja: 本当に良いですか?

en: Keep
ja: 保留

en: revert
ja: 戻す

en: Destination name
ja: 保存先名

en: Missing
ja: 喪失

en: Schedules
ja: 予定

en: Minutes
ja: 分

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Once an hour
ja: 1時間に1回

en: Once a day
ja: 1日に1回

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Zip
ja: ZIP圧縮

en: Restore
ja: 復元

en: The e-mail address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail が有効ではありません。

en: Create new profile
ja: 新しいプロフィールを作成

en: Profile Name
ja: プロフィール名

en: Backup and Migrate
ja: バックアップと移動

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
ja: データベースのバックアップと復元や、別のDrupalサイト間とのデータの移動を行います。

en: Backup the database.
ja: データベースをバックアップします。

en: Restore the database from a previous backup
ja: 以前のバックアップからデータベースを復元します。

en: Backup every
ja: バックアップ間隔

en: Number of Backup files to keep
ja: 保存するバックアップファイル数

en: Exclude the following tables altogether
ja: 以下のテーブル全体を除外

en: The selected tables will not be added to the backup file.
ja: バックアップファイルに追加しないテーブルを指定します。

en: Exclude the data from the following tables
ja: 以下のテーブルのデータを除外

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
ja: 内容を除外し、構造のみをバックアップするテーブルを指定します。 これはファイルサイズを減らすために、キャッシュデータを除外するのに役立ちます。

en: Backup file name
ja: バックアップファイル名

en: No Compression
ja: 圧縮しない

en: GZip
ja: GZIP圧縮

en: BZip
ja: BZIP圧縮

en: Compression
ja: 圧縮

en: Append a timestamp.
ja: タイムスタンプを付加

en: Timestamp format
ja: タイムスタンプの書式

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
ja: PHP の <a href="!url">date()</a> 関数で使用する書式文字列である必要があります。

en: Save these settings.
ja: これらの設定を保存

en: Upload a Backup File
ja: バックアップファイルのアップロード

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
ja: このモジュールの、このバージョンで作成されたバックアップファイルをアップロードします。 他のデータベースバックアップには、インポートに別のツールを使用してください。 最大ファイルサイズ： %size

en: Unable to open file %file to restore database
ja: データベースを復元するためのファイル %file を開くことができません

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrate は、保存先ディレクトリー %directory にテストテキストファイルを書き込むことができず、そのためバックアップ保存先のセキュリティーを確認できませんでした。 保存先が書き込み可能で、安全となるまで、サーバーへのバックアップは使用不可能となります。

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrateは、保存先ディレクトリーにパブリックアクセスが可能なため、サーバーへのバックアップファイルの保存は行いません。 サーバーへファイルを保存したい場合は、'%directory' ディレクトリーを安全にしてください。

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
ja: 素早く、不要なデータなしで、Drupalデータベースのバックアップや移動をできるようにします。

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Edit !type
ja: !typeを編集

en: Save !type
ja: !typeを保存

en: Delete !type
ja: !typeを削除

en: Exported content
ja: エクスポートしたコンテンツ

en: override
ja: 上書き

en: There are no !items to display.
ja: 表示する!itemsが何もありません。

en: Are you sure you want to delete this !type?
ja: この!typeを本当に削除してもよろしいですか?

en: List !type
ja: !typeの一覧

en: Export !type
ja: !typeをエクスポート

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
ja: データベースのタイプです。Drupalは一度に一つだけのデータベースタイプをサポートしますので、これは現在のデータベースタイプと同じである必要があります。。

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
ja: データベースの名前です。データベースは既に存在することが必要で、それはあなたのために作成されません。

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
ja: データベースへの書き込み権限を持つユーザー名を入力します。

en: The database name is not valid.
ja: データベース名が不正です。

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
ja: 指定テーブルかバックアップファイルからの指定テーブルのデータを無視できます。キャッシュデータや他のアプリケーションによりテーブルと同様に必要としない事を知っているデータだけを無視します。除外するテーブルはDrupalインストール時に破壊されるので、<strong>何をすればいいか分からない場合はこれらの設定を変えないで下さい。</strong>

en: Lock tables during backup
ja: バックアップ中にテーブルをロックする

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
ja: これはデータの破損の減少に役立ちますが、サイトが応答不能になる可能性があります。

en: %num SQL commands executed.
ja: %num個のSQLコマンドが実行されました。

en: MySQL Database
ja: MySQLデータベース

en: Default Database
ja: デフォルトデータベース

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
ja: バックアップファイルを送信するメールアドレスを入力して下さい。メールサーバーが巨大な添付ファイルを処理できるかどうかを確認して下さい。

en: Database backup from !site: !file
ja: !siteのデータベースバックアップ: !file

en: Database backup attached.
ja: データベースバックアップは添付されました。

en: Server Directory
ja: サーバーディレクトリー

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
ja: バックアップを保存するディレクトリーパスを入力します。Drupalルートパスからの相対パスを使用するためには相対パスを使用します。このパスへのWebサーバーの書き込み権限が必要です。

en: Change file mode (chmod)
ja: ファイルモードを変更(chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたモードにchmodされます。8進数書式(例:644または0644)でモードを指定するかこの機能を無効にするために空白にします。

en: Change file group (chgrp)
ja: ファイル所有グループを変更(chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたグループにchgrpされます。この機能を無効にするためには空白にします。

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
ja: モード変更フィールドに8進数値(例:644または0644)で正しく入力するか、空白にする必要があります。

en: Manual Backups Directory
ja: 手動バックアップディレクトリー

en: Scheduled Backups Directory
ja: 自動バックアップディレクトリー

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
ja: Webサーバーが書き込み可能な任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のデータベースにインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のMySQLデータベースへインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
ja: FTPサーバー上の任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: FTP Directory
ja: FTPディレクトリー

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
ja: あなたの!link上のバケットにバックアップファイルを保存します。

en: Amazon S3 account
ja: Amazon S3アカウント

en: Amazon S3 Bucket
ja: Amazon S3バケット

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
ja: 指定されたメールアドレスに添付ファイルとしてバックアップを送信します。

en: There are no backup files to display.
ja: 表示すべきバックアップファイルがありません。

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
ja: 復元先のデータベースを選択します。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースに復元されます。

en: Are you sure you want to restore the database?
ja: データベースに本当に復元してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: バックアップファイル%file_idからデータベースに本当に復元してもよろしいですか? これはいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: 復元はいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
ja: バックアップファイルを本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
ja: バックアップファイル %file_idを本当に削除してもよろしいですか? <strong>このアクションはやり直しできません。</strong>

en: Backup Source
ja: バックアップ元

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
ja: バックアップするデータベースを選びます。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースがバックアップされます。

en: Destinations
ja: 保存先

en: destinations
ja: 保存先

en: destination
ja: 保存先

en: Add a new @s destination.
ja: @s保存先を追加します。

en: Choose the type of destination you would like to create:
ja: 作成したい保存先のタイプを選択:

en: No destination types available.
ja: 利用可能な保存先のタイプがありません。

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
ja: 保存先%nameを本当に削除してもよろしいですか? この保存先に保存されたバックアップファイルは削除されます。

en: list files
ja: ファイルを一覧

en: restore
ja: 復元

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
ja:  現在の保存されたパスワードを変更したい場合はパスワードを入力する必要があります。

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
ja: ファイル暗号化(実験的)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
ja: 暗号化ファイルはバックアップと移行かつ同じ暗号化キーを持つサイト上にのみ復元されます。<strong>この機能は実験的で、テストのためにのみ使用されるべきです。</strong>

en: File Encryption
ja: ファイル暗号化

en: Install the !link to enable backup file encryption.
ja: バックアップファイル暗号化を有効にするため!linkをインストールします。

en: AES Encryption Module
ja: AES暗号化モジュール

en: No Encryption
ja: 暗号化無し

en: AES Encryption
ja: AES暗号化

en: Send an email if backup succeeds
ja: バックアップ成功後メール送信

en: Email Address for Success Notices
ja: 成功通知先のメールアドレス

en: Send an email if backup fails
ja: バックアップ失敗時にメールを送信

en: Email Address for Failure Notices
ja: 失敗通知先のメールアドレス

en: !site backup succeeded
ja: !siteのバックアップに成功しました

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより成功しました:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
ja: サイトバックアップは成功しました。

en: !site backup failed
ja: !siteのバックアップに失敗しました

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより失敗しました:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
ja: サイトのバックアップは未知の理由により失敗しました。

en: Disable query log
ja: クエリーログを無効化

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
ja: バックアップ処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。バックアップが完了した後、再び有効にされます。これは非常に推奨されます。

en: Take site offline
ja: サイトをオフラインにする

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
ja: バックアップ処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。バックアップが完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
ja: 復元処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。復元が完了した後、再び有効にされます。これは強く推奨されます。

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
ja: 復元処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。復元が完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: View as checkboxes
ja: チェックボックスとして表示

en: Backup File
ja: バックアップファイル

en: You can use tokens in the file name.
ja: ファイル名にトークンを使用できます。

en: profiles
ja: プロフィール

en: Untitled Profile
ja: 無題のプロフィール

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
ja: %nameのプロフィールを本当に削除してもよろしいですか? どれかのスケジュールがこのプロフィールを使用しているなら無効になります。

en: schedule
ja: スケジュール

en: schedules
ja: スケジュール

en: Untitled Schedule
ja: 無題のスケジュール

en: No tables excluded
ja: 除外されたテーブルはありません

en: No data omitted
ja: 無視されたデータはありません

en: Schedule Name
ja: スケジュール名

en: Settings Profile
ja: プロフィールを設定

en: -- None Available --
ja: -- 利用できません --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
ja: 古いものを削除する前に保存しておくバックアップファイルの数です。バックアップを削除しないには0を使用します。<strong>制限をしている場合、保存先にある他のファイルは削除されます。</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。

en: Create new destination
ja: 新しい保存先を作成

en: Backup period must be a number greater than 0.
ja: バックアップ期間は0より大きい数字にする必要があります。

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
ja: 保存数は0以上の正の整数にする必要があります。

en: Once a second
ja: 1秒に1回

en: Every @count seconds
ja: @count秒毎

en: Once a minute
ja: 1分に1回

en: Every @count minutes
ja: @count分毎

en: Every @count hours
ja: @count時間毎

en: Every @count days
ja: @count日毎

en: Once a week
ja: 週に1回

en: Every @count weeks
ja: @count週毎

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
ja: Backup and Migrate は Drupalのデータベースをバックアップし、インストールされた一つのDrupalシステムから別のDrupalへと容易に移行するというタスクを行います。すべてのデータベースを入るにバックアップするかダウンロードし、また、以前のバックアップから復元するという機能を提供します。バックアップ操作をスケジュール化することもできます。バックアップの圧縮もサポートしています。このモジュールで作成されたデータベースのバックアップファイルは、このインストールされたDrupalやほかのどのDrupalにも<a href="/ja/admin/content/backup_migrate/restore">復元機能</a>でインポートすることが可能です。また、<a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a>のようなデータベースツールやMySQLのラインコマンドを使うこともできます。

en: restore feature
ja: 復元機能

en: Quick Backup Tab
ja: クイックバックアップタブ

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
ja: 単純に手動でデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。このモジュールの使用についてより詳しい情報は!helppageを参照して下さい。

en: Advanced Backup Tab
ja: 高度なバックアップタブ

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
ja: より高度なオプションでデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。保存された任意の!profilelinkがある場合、それらのオプションを読み込むことができます。新しい設定プロフィールとしてそれらの設定に加えた変更を保存可能です。

en: settings profiles
ja: プロフィールを設定

en: Restore Tab
ja: 復元タブ

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
ja: バックアップと移行のバックアップファイルをアップロードします。復元機能はphpMyAdminのような他のソースからのデータベースダンプでは稼働しません。

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
ja: 保存先はバックアップファイルを保存でき、それらを読み込みできる場所です。

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
ja: ファイルはあなたのサーバー上のディレクトリーに保存され、あなたのデスクトップにダウンロードされるか指定されたメールアカウントに送信されます。保存先タブから生成でき、保存先を削除、編集でき、あるいは既存の利用可能な保存先にバックアップされたファイルを一覧できます。

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
ja: プロフィールはバックアップ設定に保存されます。プロフィールはバックアップファイル名、圧縮やタイムスタンプ設定と同様にテーブル除外設定を保存します。!schedulelinkや!manuallinkにプロフィールを使用できます。

en: manual backups
ja: 手動バックアップ

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
ja: プロフィールを追加タブを使用するか、高度なバックアップページの"これらの設定を保存"ボタンをチェックすることでプロフィールを作成できます。

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
ja: <a href="!cronurl">cron</a>を使用する標準的なスケジュールでデータベースを自動バックアップします。

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
ja: それぞれのスケジュールは1回のcron実行毎の最大回数実行するので、あなたのcronが実行されるように設定された以上に繰り返されることはありません。スケジュールにつき保存するバックアップの数を指定する場合、古いバックアップは新しいものが作成される度に削除されていきます。<strong>保存するバックアップの数を指定する場合、そのスケジュール保存先にある他のバックアップファイルは削除されます。</strong>

en: You do not have permission to back up this site.
ja: このサイトをバックアップする権限がありません。

en: -- Select a Settings Profile --
ja: -- プロフィール設定を選択 --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
ja: プロフィールを読み込めます。以下で行った変更は全て破棄されます。

en: Load Settings
ja: 設定を読み込む

en: Load Profile
ja: プロフィールを読み込む

en: Quick Backup
ja: クイックバックアップ

en: Backup now
ja: 今すぐバックアップ

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
ja: より詳しいバックアップオプションは、<a href="!advancedurl">高度なバックアップページ</a>で試して下さい。

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
ja: ソースはそれ自身にバックアップできません。このバックアップに異なる保存先を指定して下さい。

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
ja: !profile !submitを使用して!fromから!toへバックアップ

en: Backup Destination
ja: バックアップ保存先

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。デスクトップにファイルをダウンロードするには'ダウンロード'を選択します。

en: Save the settings as
ja: 設定を保存

en: Replace the '%profile' profile
ja: '%profile'プロフィールを置換

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
ja: 'プロフィールを作成'を選択した場合これはあなたのプロフィールの名前になり、それ以外では'%profile'プロフィールの名前になります。

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
ja: 設定の名前を選んで下さい。あなたの設定はプロフィールとして保存され、<a href="!url">プロフィールタブ</a>に表示されます。

en: Save Without Backing Up
ja: バックアップせずに保存

en: Restore to
ja: 以下に復元

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
ja: <p>もしくは<a href="!url">保存されたバックアップ保存先</a>のファイルの1つを復元できます。</p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
ja: <a href="!restoreurl">再度復元</a>

en: Advanced Backup
ja: 高度なバックアップ

en: The filter settings for the profile.
ja: プロフィールのフィルター設定です。

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
ja: バックアップへのソースの{backup_migrate_destination}.destination_id

en: Default Schedule
ja: デフォルトスケジュール

en: The db source to backup from.
ja: バックアップされたデータベースのソースです。

en: Restore now
ja: 今すぐ復元
