Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta1) - en to nl translation catalogue (742 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Real name
nl: Werkelijke naam

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Groups
nl: Groepen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Tags
nl: Labels

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: all
nl: alle

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Required
nl: Verplicht

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: Region
nl: Gebied

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Event
nl: Evenement

en: Display Settings
nl: Weergave-instellingen

en: Text
nl: Tekst

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Main settings
nl: Algemene instellingen

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Configure
nl: Instellen

en: Options
nl: Opties

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: All
nl: Alle

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Never
nl: Nooit

en: Footer
nl: Voet

en: Location
nl: Locatie

en: Is not
nl: Is niet

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: End Date
nl: Einddatum

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: OR
nl: OF

en: Calendar
nl: Kalender

en: Method
nl: Methode

en: Events
nl: Evenementen

en: Now
nl: Nu

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: !time ago
nl: !time geleden

en: Other
nl: Andere

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Allow
nl: Toestaan

en: Both
nl: Beide

en: Optional
nl: Optioneel

en: Expires
nl: Vervalt

en: Datestamp
nl: Tijdstip

en: Operation
nl: Bewerking

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Location name
nl: Locatienaam

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
nl: bijvoorbeeld: Janssen bv, Bruna of Uitmarkt

en: Street
nl: Straat

en: Additional
nl: Extra

en: City
nl: Plaats

en: Postal code
nl: Postcode

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: NOT LISTED
nl: KOMT NIET VOOR

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: Map links
nl: Kaartlinks

en: Geocoding options
nl: Geocodingopties

en: Settings for Location module
nl: Instellingen voor de locatiemodule

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
nl: Met de Location-module kunt u een geografische locatie verbinden met inhoud en gebruikers. Gebruikers kunnen op nabijheid van een postcode zoeken. Dit is handig voor het organiseren van gemeenschappen die geografisch verspreid zijn.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
nl: Om locatieinformatie voor inhoud te beheren gebruikt u de inhoudstypebeheerpagina. Om de meeste locatie-eigenschappen te gebruiken zult u de land-specifieke bestanden moeten gebruiken. Om nabijheid te bepalen aan de hand van postcodes voor een specifiek land, zult u een database dump van postcodedata voor dat land nodig hebben. Vanaf juni 2007 zijn alleen postcodes uit de VS en Duitsland ondersteund.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
nl: <p>U kunt</p>
    <ul>
    <li>locatieinformatie beheren op <a href="@admin-node-configure-types">Beheren &gt;&gt; Inhoudelijk beheer &gt;&gt; Inhoudstypen</a> om een inhoudstype in te stellen en de locatieinformatie te zien.</li>
    <li>beheer locatie op <a href="@admin-settings-location">Beheren &gt;&gt; Site-instellingen &gt;&gt; Locatie</a>.</li>
    <li>een database dump gebruiken voor een VS en/of Duitse postcodetabel die gevonden kunnen worden in de externe <a href="@external-http-cvs-drupal-org">postcode databank</a>.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
nl: Voor meer informatie kunt u <a href="@location">hier</a> het handboek voor configuratie en verandering lezen.

en: None supported.
nl: Niet ondersteund.

en: Street location
nl: Straat

en: Configure parameters for %service geocoding
nl: Configureer parameters voor %service-geocoding

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
nl: Geen configuratieparameters benodigd, of een formulier om zulke parameters in te vullen is niet geimplementeerd.

en: No service selected for country.
nl: Geen service geselecteerd voor land.

en: Configure parameters
nl: Parameters instellen

en: No configuration necessary for selected service.
nl: Geen configuratie nodig voor de geselecteerde service.

en: Locative information
nl: Locatie-informatie

en: Number of locations
nl: Aantal locaties

en: Collapsible
nl: Inklapbaar

en: Make the location box collapsible.
nl: Maak het locatievlak inklapbaar.

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Display the location box collapsed.
nl: Toon het locatievlak ingeklapt.

en: Add another location from node view page
nl: Nog een locatie van de nodepagina toevoegen

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
nl: De optie "Voeg nog een locatie toe" aan de nodepagina toevoegen.

en: Location #%number
nl: Locatie #%number

en: Add another location
nl: Nog een locatie toevoegen

en: Add location
nl: Locatie toevoegen

en: Default country selection
nl: Standaard landselectie

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
nl: Dit zal het land zijn dat automatisch geselecteerd wordt als een locatieformulier wordt getoond.

en: Toggle location display
nl: Locatieweergave wisselen

en: Disable the display of locations.
nl: Weergave van locaties uitschakelen.

en: Enable the display of locations.
nl: Weergave van locaties inschakelen.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
nl: Als u locaties uit wilt zetten en ze wilt weergeven via een aangepaste theme controller, dan wilt u wellicht de locatieweergave uitzetten om ze met een theme-functie aan te roepen.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
nl: Gebruik een Google Map om de breedtegraad en lengtegraad te kiezen

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Location | Locations
nl[0]: Locatie
nl[1]: Locaties

en: Fax number
nl: Faxnummer

en: Location Fax
nl: Faxnummer van locatie

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Location Phone
nl: Telefoonnummer van locatie

en: Google Maps API Key
nl: Google Maps API-sleutel

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
nl: Om de Google Maps API-geocoding webservice te gebruiken moet u een Google Maps API-Key hebben. U kan er een krijgen op de !sign_up_link voor de !google_maps_api. LET OP!: U hoeft <em>niet</em> voor ieder land een nieuwe API-Key te registreren, er is er slechts één nodig.

en: Germany
nl: Duitsland

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
nl: Tenzij u deze site gebruikt voor het testen en ontwikkelen, heb u een Yahoo! Web Services Application ID van de %network_link nodig. Als u de site gebruikt voor het testen en ontwikkelen, kun u 'YahooDemo' als AppID gebruiken. Als u een Application ID van Yahoo! krijgt, lees dan de %usage_policy door.

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Pitcairn Islands
nl: Pitcairneilanden

en: Change
nl: Wijzigen

en: Week of @date
nl: Week van @date

en: Pager position
nl: Pagineringspositie

en: Source
nl: Bron

en: Date/Time
nl: Datum/tijd

en: Select a date
nl: Kies een datum

en: Site's time zone
nl: De tijdzone van de website

en: Date's time zone
nl: De tijdzone van de datum

en: No time zone conversion
nl: Geen tijdzoneconversie

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
nl: Datums zonder uurprecisie kunnen geen tijdzone-afhandeling gebruiken.

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Time zone handling
nl: Tijdzone-verwerking

en: ongoing
nl: lopend

en: Date field
nl: Datumveld

en: Date API
nl: Datum-API

en: Map
nl: Landkaart

en: User locations
nl: Gebruikerslocaties

en: author
nl: auteur

en: AND
nl: EN

en: Right
nl: Rechts

en: Clean
nl: Schoon

en: Units
nl: Eenheden

en: Search options
nl: Zoekinstellingen

en: Province
nl: Provincie

en: Display style
nl: Weergavestijl

en: Locality
nl: Plaats

en: Unknown location
nl: Onbekende locatie

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteren

en: A valid date is required for %title.
nl: Een geldige datum is vereist voor %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
nl: Een Date API dat gebruikt kan worden door andere modules.

en: The Strtotime default value is invalid.
nl: De Strtotime standaardwaarde is ongeldig.

en: Relative
nl: Relatief

en: Above
nl: Boven

en: Within
nl: Binnen

en: Position of date part labels
nl: Labelposities van de datumonderdelen

en: User's time zone
nl: De tijdzone van de gebruiker

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
nl: De herhaal-tot-waarde is vereist voor herhalende data.

en: @min and @max
nl: @min en @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
nl: Een datum in de database opslaan als een ISO-datum. Aanbevolen voor historische of incomplete datums.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
nl: Een datum in de database opslaan als een datumtijdveld, aanbevolen voor complete datums, en tijden die mogelijk een tijdzone-omzetting nodig hebben.

en: !time from now
nl: !time vanaf nu

en: Date Popup
nl: Datumpopup

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
nl: Kies een frequentie en een periode om deze datum te herhalen. Wanneer niets is geselecteerd zal de datum niet worden herhaald.

en: Until
nl: Tot

en: Date to stop repeating this item.
nl: Datum waarop gestopt moet worden met herhaling.

en: -- Any
nl: -- Alle

en: Day of Month
nl: Dag van de maand

en: Day of Week
nl: Dag van de week

en: Except
nl: Uitgezonderd

en: -- Frequency
nl: -- Frequentie

en: Every @number
nl: Iedere @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
nl: Een datumherhalings-API om terugkerende data en tijden te berekenen van iCal-regels.

en: Collect
nl: Verzamel

en: Form
nl: Formulier

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: Distance
nl: Afstand

en: Hide
nl: Verbergen

en: Date range
nl: Datumbereik

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Location Search
nl: Zoek locatie

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: Miles
nl: Mijlen

en: Country code
nl: Landcode

en: Pager
nl: Paginering

en: About
nl: Over

en: Require
nl: Verplicht

en: and
nl: en

en: Time ago
nl: Tijd geleden

en: Show @count value(s)
nl: Toon @count waarde(s)

en: Maximum number of locations
nl: Maximum aantal locaties

en: Custom format
nl: Aangepast formaat

en: Please select
nl: Maak een keuze

en: Is not one of
nl: Is niet een van

en: Locations
nl: Locaties

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
nl: Als de gmap.module is geïnstalleerd en <a href="@enabled">ingeschakeld</a> kunnen gebruikers met de permissies om handmatig breedtegraad/lengtegraad coördinaten invullen dat ook doen met een interactieve Google Map. Zorg er voor dat de <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API-key</a> in de <a href="@gmap_module_settings">Gmap-module instellingen</a> is ingevoerd.

en: Location chooser macro
nl: Locatiekiezermacro

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
nl: Hier kunt u de macro veranderen die wordt gebruikt om de locatiekiezerkaart te maken. Let op: <em>locpick</em> en <em>collapsehack</em> staan automatisch aan en kunnen niet worden veranderd.

en: Enable JIT geocoding
nl: JIT-geocoding inschakelen

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
nl: Om veel locaties tegelijk te importeren kunt u JIT-geocoding inschakelen en de locaties laden met de bron ingesteld op 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). Het systeem zal automatisch geocode-locaties bepalen als zij worden geladen.

en: BUG: Country found in province attribute.
nl: BUG: land gevonden in prvincieattribuut.

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Locatienaam (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Straat (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Toevoeging (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Stad (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Staat/provincie (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Staat-/provincienaam (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Postcode (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Breedtegraad (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Lengtegraad (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Land (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Landnaam (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Locations are addresses and map coordinates.
nl: Locaties zijn adressen en coördinaten.

en: The location ID of the location.
nl: Het locatie-ID van de locatie.

en: The name of the selected location.
nl: De naam van de geselecteerde locatie.

en: The street address of the selected location.
nl: Het adres van de geselecteerde locatie.

en: The city of the selected location.
nl: De stad van de geselecteerde locatie.

en: The province of the selected location.
nl: De provincie van de geselecteerde locatie.

en: The postal code of the selected location.
nl: De postcode van de geselecteerde locatie.

en: The country of the selected location.
nl: Het land van de geselecteerde locatie.

en: The latitude of the selected location.
nl: De breedtegraad van de geselecteerde locatie.

en: The longitude of the selected location.
nl: De lengtegraad van de geselecteerde locatie.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
nl: De coördinaten van de geselecteerde locatie in 'breedtegraad, lengtegraad'-formaat.

en: Distance / Proximity
nl: Afstand / Nabijheid

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
nl: De afstand tussen de geselecteerde locatie en of de gebruiker, of een specifieke locatie.

en: The entire address block for the location.
nl: Het complete adresblok voor de locatie.

en: Current coordinates
nl: Huidige coördinaten

en: User-submitted
nl: Door de gebruiker toegevoegd

en: Geocoded (Postal code level)
nl: Geocoded (Postcodeniveau)

en: Geocoded (Exact)
nl: Met geocode (Exact)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
nl: Als u een breedtegraad en lengtegraad wilt invullen, dan kan dat boven. Als u niks invult zal het systeem proberen om aan de hand van het opgegeven adres de coördinaten te kiezen. Om het systeem de locatie van het adres te laten herberekenen (bijvoorbeeld als u het adres verandert), verwijdert u de waardes van deze velden.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
nl: Voer de locatie in door op de kaart te klikken of door de marker te slepen. Klik op de marker om de locatie te verwijderen.

en: Check this box to delete this location.
nl: Vink aan om deze locatie te verwijderen.

en: Location Fields
nl: Locatievelden

en: Do not collect
nl: Verzamel niet

en: Force Default
nl: Forceer standaard

en: Coordinate Chooser
nl: Coördinatenkiezer

en: Province name
nl: Provincienaam

en: Country name
nl: Landnaam

en: Map link
nl: Kaartlink

en: The specified province was not found in the specified country.
nl: De opgegeven provincie is niet gevonden in het opgegeven land.

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
nl: Vul zowel de breedte- als de lengtegraad in of laat beiden leeg.

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
nl: Verwijdert niet-verwezen locatie met LID %lid.

en: Minimum number of locations
nl: Minimum aantal locaties

en: The number of locations that are required to be filled in.
nl: Het aantal locaties dat verplicht is om in te vullen

en: The maximum number of locations that can be associated.
nl: Het maximum aantal locaties dat kan worden geassocieerd.

en: Number of locations that can be added at once
nl: Aantal locaties dat per keer kan worden toegevoegd

en: The number of empty location forms to show when editing.
nl: Het aantal lege locatieformulieren om te tonen bij het bewerken.

en: Collection settings
nl: Verzamelingsinstellingen

en: Location form weight
nl: Gewicht locatieformulier

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
nl: Gewicht van het locatievlak in het voeg toe/bewerkformulier. Lagere waardes worden hoger in het formulier getoond.

en: Display Weight
nl: Weergavegewicht

en: Hide fields from display
nl: Verberg velden van weergave

en: location
nl: locatie

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
nl: Bewaart LID %lid vanwege uniekheid.

en: Display location in teaser view
nl: Toon locatie in voorbeeldweergave

en: Display location in full view
nl: Toon locatie in volledige weergave

en: RSS Settings
nl: RSS-instellingen

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
nl: Hier kunt u instellen hoe locatiedata RSS-feeds op nodes beïnvloeden.

en: RSS mode
nl: RSS-modus

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
nl: Selecteer hoe locaties moeten worden gebruikt in RSS-feeds voor dit inhoudstype.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
nl: Geen (Voeg geen locatiedata toe aan RSS feeds)

en: W3C Geo (deprecated)
nl: W3C Geo (verouderd)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
nl: Locatie 1.x-2.x compatibiliteit (buggy W3C)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
nl: U dient tenminste één leeg locatieformulier in te schakelen om locaties toe te kunnen voegen aan nodes van dit inhoudstype. Als u niet van plan bent om locaties aan nodes toe te voegen, zet dan het maximum aantal locaties voor dit inhoudstype op 0.

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
nl: U kan niet meer lege locatieformulieren tonen dan het maximum aantal locaties toegestaan voor dit inhoudstype.

en: Collect during registration
nl: Verzamel tijden registratie

en: administer user locations
nl: beheer gebruikerslocaties

en: set own user location
nl: eigen gebruikerslocatie instellen

en: view own user location
nl: eigen gebruikerslocatie bekijken

en: view all user locations
nl: bekijk alle gebruikerslocaties

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
nl: Merk op: een locatie met LID 0 is in de database gevonden en verplaatste naar LID %lid. Het is aan te raden dit te controleren omdat LID 0 normaal gesproken een corrupt item is.

en: Note: Location module has now split off user location support into a seperate module, called <em>User Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want user locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
nl: Merk op: location.module heeft nu gebruikerslocaties afgesplitst tot een aparte module <em>Gebruikerslocaties</em>. Deze is aangezet. Als u geen node-locaties wilt kan u deze module uitzetten op de <a href='!url'>modulepagina</a>.

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
nl: Merk op: location_user.module niet aangezet omdat location.module niet is aangezet.

en: Note: Location module has now split off node location support into a seperate module, called <em>Node Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want node locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
nl: Merk op: location.module heeft nu node-locaties afgesplitst tot een aparte module <em>Node-locaties</em>. Deze is aangezet. Als u geen node-locaties wilt kan u deze module uitzetten op de <a href='!url'>modulepagina</a>.

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
nl: Merk op: location_node.module niet aangezet omdat location.module niet is aangezet.

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
nl: Merk op: update 6301 van location.module zal verschillende waarschuwingen geven over indexes en primary keys tijdens de upgrade van een 6.x testversie. Deze waarschuwingen kunnen in dit geval worden genegeerd.

en: Node Locations
nl: Node-locaties

en: Associate locations with nodes.
nl: Associeer locaties met nodes.

en: User Locations
nl: Gebruikerslocaties

en: Associate locations with users.
nl: Associeer locaties met gebruikers

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
nl: U heeft niet de vereiste rechten om locaties aan deze node toe te voegen of de node heeft al het maximum aantal locaties.

en: Location Add Another
nl: Nog een locatie toevoegen

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
nl: Hiermee kunnen locaties eenvoudig vanuit een node worden toegevoegd zonder eerst op 'bewerken' te klikken.

en: Store a location.module location.
nl: Een Location-module locatie opslaan.

en: Location Field
nl: Locatieveld

en: Location CCK
nl: Locatie CCK

en: Defines a Location field type.
nl: Levert een locatie-veldtype.

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Faxnummer van de locatie (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Allows you to add a fax number to a location.
nl: U kan een faxnummer aan de locatie toevoegen.

en: Add locations to each node.
nl: Voeg locaties toe aan iedere node.

en: Added by location_generate.module
nl: Toegevoegd door location_generate.module

en: Location Generate
nl: Maak locatie

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
nl: Voeg willekeurig breedtegraad en lengtegraad toe aan nodes.

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
nl: Telefoonnummer van locatie (als er meerdere locaties per node zijn, is N de iteratie, beginnend met 0)

en: Allows you to add a phone number to a location.
nl: U kan een telefoonnummer aan een locatie toevoegen.

en: Use map to pick search coordinates
nl: Gebruik kaart voor het kiezen van zoekcoördinaten

en: Add geocoding address field to search map
nl: Geocodingvelden aan de zoekkaart toevoegen

en: Macro for search map
nl: Macro voor zoekkaart

en: Proximity
nl: Nabijheid

en: Locate Address
nl: Lokaliseer adres

en: mi
nl: mijl

en: Settings for Location Search module
nl: Instellingen voor de Location Search-module

en: Advanced search page for locations.
nl: Geavanceerde zoekpagina voor locaties.

en: The key in use was automatically provided by GMap.
nl: De gebruikte sleutel is automatisch door GMap doorgegeven.

en: Origin
nl: Oorsprong

en: Use Distance / Proximity filter
nl: Gebruik afstand- / nabijheidfilter

en: Province code
nl: Provinciecode

en: Both street and additional
nl: En straat en toevoeging

en: Street only
nl: Alleen straat

en: Additional only
nl: Alleen toevoeging

en: Is one of
nl: Is een van

en: Decimal degrees
nl: Decimale graden

en: Degrees, minutes, seconds
nl: Graden, minuten, seconden

en: Proximity (Rectangular)
nl: Nabijheid (vierkant)

en: Proximity (Circular)
nl: Nabijheid (rond)

en: Postal Code / Country
nl: Postcode / land

en: Postal Code (assume default country)
nl: Postcode (gebruik standaardland)

en: Undated
nl: Niet-gedateerd

en: Announcements
nl: Aankondigingen

en: Date year range
nl: Datumbereik jaar

en: Format: @date
nl: Notatie: @date

en: date ical
nl: Datum ical

en: The dates are invalid.
nl: De data zijn ongeldig.

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
nl: !repeats_every_interval op !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
nl: !repeats_every_interval iedere !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
nl: !repeats_every_interval op de !month_days van !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
nl: !repeats_every_interval iedere !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
nl: !repeats_every_interval !count keer

en: !repeats_every_interval until !until_date
nl: !repeats_every_interval tot !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
nl: !repeats_every_interval behalve !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
nl: !repeats_every_interval wanneer de week start op !day_of_week

en: every week | every @count weeks
nl[0]: elke week
nl[1]: elke @count weken

en: every month | every @count months
nl[0]: elke maand
nl[1]: elke @count maanden

en: every year | every @count years
nl[0]: elk jaar
nl[1]: elke @count jaar

en: every day | every @count days
nl[0]: elke dag
nl[1]: elke @count dagen

en: Node location
nl: Nodelocatie

en: Vertical tabs
nl: Verticale tabs

en: Event date
nl: Evenementdatum

en: Date field(s)
nl: Datumveld(en)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
nl: Methode van afhandeling van meerdere datumvelden in dezelfde query. Geef die items terug die een overeenkomstig datumveld hebben (date - field_1 OR field_2) of alleen die items die overeenkomen met alle geselecteerde datumvelden (date = field_1 AND field_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
nl: Kies minimaal één datumveld voor dit filter.

en: Missing date fields!
nl: Ontbrekende datum velden!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
nl: (@field) <strong>Getoond</strong> @widget @format

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Blog entry
nl: Blog-item

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: De systeemnaam mag uitsluitend kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Date and time
nl: Datum en tijd

en: Manage form
nl: Formulier beheren

en: %title is invalid.
nl: %title is ongeldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
nl: HTTP Request-fout bij het importeren van %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
nl: Kan bestand %filenaam niet openen

en: Invalid calendar file: %filename
nl: Ongeldig kalenderbestand: %filename

en: Invalid calendar file.
nl: Ongeldig kalenderbestand.

en: Custom input format
nl: Aangepast invoerformaat

en: Display repeat rule
nl: Herhalingsregel tonen

en: Hide repeat rule
nl: Herhalingsregel verbergen

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nl: Er bevinden zich fouten in @field_name waarde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
nl: Fouten in @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
nl: De volledige documentatie voor de Date en Date API modules is beschikbaar op <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
nl: Gebruik de standaard jQuery-datumkiezer

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
nl: Handmatige datuminvoer, geen jQuery-datumkiezer

en: Timepicker
nl: Datumkiezer

en: Current exceptions
nl: Huidige uitzonderingen

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
nl: Hulpmiddelen om data en kalenders aan te maken en te importeren.

en: Date wizard
nl: Datumwizard

en: remove !view
nl: !view verwijderen

en: Are you sure you want to remove the view %view?
nl: Weet u zeker dat u de view %view wilt verwijderen?

en: Content type name
nl: Naam van het inhoudstype

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
nl: De systeemnaam. Toegelaten waarden: (a-z, 0-9, _). Indien dit een onbestaand inhoudstype is zal het inhoudstype aangemaakt worden.

en: Content type label
nl: Inhoudstype label

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit inhoudstype. Enkel nodig wanneer je een nieuw inhoudstype aanmaakt.

en: Content type description
nl: Beschrijving inhoudstype

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
nl: Een beschrijving voor het inhoudstype. Enkel nodig wanneer je een nieuw inhoudstype creëert.

en: Date field name
nl: Naam van het datumveld

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
nl: Systeemnaam. Toegestane waarden: (a-z, 0-9, _). Mag geen bestaande veldnaam zijn.

en: Date field label
nl: Label datumveld

en: The human-readable label for this field.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit veld.

en: Date widget type
nl: Datum widget-type

en: Show repeating date options
nl: De opties om data te herhalen weergeven

en: Date field type
nl: Type datumveld

en: Date timezone handling
nl: Datum tijdzone-afhandeling

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
nl: Bij een nauwkeurigheid zonder tijd zou de tijdzone-verwerking op 'geen' moeten staan.

en: Create a calendar for this date field
nl: Een kalender voor dit datumveld aanmaken.

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
nl: Dit inhoudstype bestaat al. Het nieuwe veld wordt toegevoegd aan het bestaande inhoudstype.

en: This field name already exists.
nl: Deze veldnaam bestaat al.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
nl: Tijdzone-verwerking moet 'geen' zijn voor een nauwkeurigheid zonder tijd.

en: Date Tools
nl: Datumtools

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
nl: Hulpmiddelen om data en kalenders te importeren of automatisch aan te maken.

en: Remove calendar
nl: Kalender verwijderen

en: Date browser
nl: Datumbrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
nl: Vorige/volgende datumnavigatie om aan andere weergaven te koppelen. Dit vereist het datumargument.

en: Date browser style
nl: Stijl datumbrowser

en: Creates back/next navigation.
nl: Maakt vorige/volgende navigatie aan.

en: Date (!base_table)
nl: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
nl: Alle Views !base_table-datumvelden filteren.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
nl: Kies het type van de datumwaarde om te gebruiken in standaarden, samenvattingen en navigatie. Bijvoorbeeld de nauwkeurigheid van 'maand' zal de standaard datum op de huidige maand instellen, samenvattingen op maand bij samenvattingsoverzichten en linken toevoegen naar de volgende en vorige maand bij gebruik in de datumnavigatie.

en: You must select at least one date field for this argument.
nl: Kies minimaal één datumveld voor deze parameter.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
nl: De %style kan niet meer dan één datum gebruiken: Datum parameter.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
nl: De %style vereist de Datum: Datum parameter is ingestelt op de standaard van de huidge datum.

en: The %style requires the Date: Date argument.
nl: De %style vereist de Datum: Datum parameter.

en: Navigate to previous year
nl: Ga naar vorige jaar

en: Navigate to next year
nl: Ga naar volgende jaar

en: Navigate to previous month
nl: Ga naar vorige maand

en: Navigate to next month
nl: Ga naar volgende maand

en: Navigate to previous week
nl: Ga naar vorige week

en: Navigate to next week
nl: Ga naar volgende week

en: Navigate to previous day
nl: Ga naar vorige dag

en: Navigate to next day
nl: Ga naar volgende dag

en: View full page month
nl: Volledige paginamaand bekijken

en: Relative date
nl: Relatieve datum

en: Facility
nl: Faciliteit

en: No fields in this region
nl: Geen velden in deze regio

en: Show End Date
nl: Toon einddatum

en: Default values
nl: Standaardwaarden

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: Province display
nl: Provincie-weergave

en: Display full province name.
nl: Toon volledige provincienaam.

en: Display province/state code.
nl: Toon de provincie-/staatcode.

en: Open map link in new window
nl: Maplink in nieuw venster openen

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
nl: Selecteer dit als u wil dat de kaartlink opent in een nieuw venster.

en: Open in new window method
nl: 'Openen in nieuw venster'-methode

en: If you have selected to open map in a new window this controls the method used to open in a new window.  target="_blank" will just work but is not XTHML Strict compliant.  rel="external" is XHTML Strict compliant but will not open in a new window unless you add some jQuery to your site to add the target attribute. If you are unsure leave set to target="_blank"
nl: Als u geselecteerd heeft om een kaart te openen in een nieuw venster, dan bepaalt dit de methode die gebruikt wordt om het nieuwe venster te openen. target="_blank" werkt maar is niet geldig volgens XTHML Strict. rel="external" is geldig volgens XHTML Strict, maar opent niet in een nieuw venster, behalve als u wat jQuery toevoegt aan uw site om het doelattribuut toe te voegen. Als u het niet zeker weet, laat dan staan op target="_blank"

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
nl: Minimum-nauwkeurigheid van Google Maps-geocoding

en: The Google Maps geocoding API returns results with a given accuracy. Any responses below this minimum accuracy will be ignored. See a !accuracy_values_link.
nl: De Google Maps-geocoding-API geeft een resultaat terug met een bepaalde nauwkeurigheid. Alle antwooden onder deze minimum nauwkeurigheid worden genegeerd. ZIe de !accuracy_values_link.

en: Clear province cache
nl: Provincie-cache wissen

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
nl: Wanneer u aangepaste locations.xx.inc bestanden heeft, dan moet de provincie-cache worden leeggemaakt om ervoor te zorgen dat Location de aanpassingen herkent.

en: Clear supported country list
nl: Ondersteunde-landenlijst leegmaken

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
nl: Als u ondersteuning voor een nieuw land heeft toegevoegd, moet u de ondersteunde landenlijst opschonen om ervoor te zorgen dat Location de aanpassingen herkent.

en: Location province cache cleared.
nl: Location provincie-cache is geleegd.

en: Location supported country list cleared.
nl: Location-ondersteunde landenlijst is geleegd.

en: Country level accuracy
nl: Accuraatheid op landsniveau

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op regio(staat, provincie, etc.)-niveau

en: Sub-region (county, municipality, etc.) level accuracy
nl: Sub-regio (land, gemeente, etc.) niveau nauwkeurigheid

en: Town (city, village) level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op stads(dorp)-niveau

en: Post code (zip code) level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op postcode (zipcode)-niveau

en: Street level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op straatniveau

en: Intersection level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op kruispuntniveau

en: Address level accuracy
nl: Nauwkeurigheid op adresniveau

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
nl: Premisse (gebouw naam, winkelcentrum, etc.) nauwkeurigheidsniveau

en: Location utilities
nl: Locatie-hulpmiddelen

en: Node Locations module form.
nl: Node Locations-module-formulier.

en: User location
nl: Gebruikerslocatie

en: Note: The 'Form type' option for the 'Location: Distance / Proximity' filter in views has been changed and is now the 'Origin' option.  The following views were using that setting and have been updated to use the new setting: %views.
nl: Merk op: De 'Formulier type'-optie voor het 'Locatie: Afstand / Omgeving'-filter in views is gewijzigd en is nu de 'Origine' optie. De volgende views maakten gebruik van deze optie en zijn gewijzigd en maken van de nieuwe instelling gebruik: %views.

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
nl: Een macro kan gebruikt worden als basiskaart voor dit veld. Deze kaart wordt gecentreerd op de locatie, dus het centrum is niet zo belangrijk.

en: GMap marker
nl: GMap-marker

en: Default (address)
nl: Standaard (adres)

en: Address with map
nl: Adres met kaart

en: Map only
nl: Enkel kaart

en: Multiple field values on a single map
nl: Meerdere veldwaarden op één kaart

en: CCK location
nl: CCK-locatie

en: The fax number of the selected location.
nl: Het faxnummer van de geselecteerde locatie.

en: The phone number of the selected location.
nl: Het telefoonnummer van de geselecteerde locatie.

en: Term location
nl: Termlocatie

en: Taxonomy location
nl: Woordenlijstlocatie

en: Location Taxonomy
nl: Locatie taxonomie

en: Associate locations with taxonomy terms.
nl: Locaties aan taxonomietermen koppelen

en: Google Maps Geocoding Accuracy for %country
nl: Google Maps Geocodering Nauwkeurigheid voor %country

en: The minimum required accuracy for the geolocation data to be saved.
nl: De minimum vereiste nauwkeurigheid voor de geolocatie-data die wordt opgeslagen.

en: Coordinate Type
nl: Coördinaat-type

en: Postal Code (Zipcode)
nl: Postcode

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
nl: Decimale Breedtegraad- en Lengtegraadcoördinaten, met komma als scheidingsteken

en: Type of center point.
nl: Type van het centrale punt.

en: Postal code argument format: country_postcode_distance or postcode_distance
nl: Postcode-argument-formaat: country_postcode_distance of postcode_distance

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
nl: Breedte/Lengte-argument-formaat: lat,lon_distance

en: Distance unit
nl: Afstandseenheid

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
nl: Selecteer de eenheid voor afstanden. Decimalen voor graden gebruiken een komma als scheidingsteken.

en: Circular Proximity
nl: Circulaire afstandbepaling

en: Rectangular Proximity
nl: Vierhoekige afstandbepaling

en: Method of determining proximity. Please note that Circular Proximity does not work with Decimal degrees.
nl: Methode voor het bepalen van afstanden. Merk op dat cirulaire afstandbepaling niet werkt in combinatie met decimale graden.

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
nl: Gebruiker's Breedtegraad / Lengtegraad (leeg wanneer niet ingevuld)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
nl: Gebruiker's Breedtegraad / Lengtegraad (val terug op statisch wanneer niet ingevuld)

en: Static  Latitude / Longitude
nl: Statische Breedtegraad en Lengtegraad

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
nl: PHP-code gebruiken om de breedtegraad/lengtegraad te achterhalen

en: Node's Latitude / Longitude from views nid argument
nl: Node's Breedtegraad en Lengtegraad van views-nid-argument

en: User's Latitude / Longitude from views uid argument
nl: Gebruiker's Breedtegraad en Lengtegraad van views-uid-argument

en: This will be the way the latitude/longitude of origin is determined. When using the user's latitude / longitude, if a user has multiple locations the first will be used.
nl: Dit wordt de manier om de breedtegraad en de lengtegraad van het origineel te bepalen. Wanneer een gebruiker meerdere locaties heeft, wordt de eerste gebruikt.

en: PHP code for latitude, longitude
nl: PHP-code voor breedtegraad, lengtegraad

en: Enter PHP code that returns a latitude/longitude.  Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only an array with float values set for the 'latitude' and 'longitude' keys.
nl: Voer de PHP code die breedtegraad/lengtegraad teruggeeft. Gerbuik geen &lt;?php ?&gt;. U dient alleen een array met float-waardes terug te geven voor de 'breedtegraad'- en 'lengtegraad'-sleutels.

en: Node ID argument to use
nl: Node-ID-argument om te gebruiken

en: Select which of the view's arguments to use as the node ID.  The latitude / longitude of the first location of that node will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID. You must have added arguments to the view to use this option.
nl: Selecteer welke argumenten van de view gebruikt wordt als node-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit node-ID wilt beperken. U dient argumenten aan de view te hebben toegevoegd om deze optie te gebruiken.

en: Select which of the view's arguments to use as the node ID.  The latitude / longitude of the first location of that node will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that node ID.
nl: Selecteer welke argumenten van de view gebruikt wordt als node-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit node-ID wilt beperken.

en: Location to use
nl: Te gebruiken locatie

en: Select which of the node's locations to use as the origin.  Either the node locations or a CCK location field.  If the location supports multiple entries the first one will be used.
nl: Selecteer welke van de node-locaties moet(en) worden gebruikt als oorsprong. Eén van de beschikbare node-locaties of een CCK-locatie-veld. Als de locatie meerdere invoeren toestaat, wordt de eerste gebruikt.

en: User ID argument to use
nl: Gebruikers-ID-argument om te gebruiken

en: Select which of the view's arguments to use as the user ID.  The latitude / longitude of the first location of that user will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that user ID. You must have added arguments to the view to use this option.
nl: Selecteer welke argumenten van de view gebruikt wordt als gebruikers-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit gebruikers-ID wilt beperken. U dient argumenten aan de view te hebben toegevoegd om deze optie te gebruiken.

en: Select which of the view's arguments to use as the user ID.  The latitude / longitude of the first location of that user will be used as the origin. Use the 'Global: Null' argument if you don't want to also restrict results to that user ID.
nl: Selecteer welke van de view-argumenten gebruikt wordt als gebruikers-ID. De breedtegraad en lengtegraad van de eerste locatie van die node worden gebruikt als oorsprong. Gebruik het 'Global: Null'-argument als u de resultaten niet tot dit gebruikers-ID wilt beperken.

en: GMap macro
nl: GMap-macro

en: The macro to use for the Latitude / Longitude map, if applicable.
nl: De macro om te gebruiken voor de Breedtegraad / Lengtegraad kaart, indien van toepassing.

en: Allow choice of user location
nl: Het kiezen van een gebruikerslocatie toestaan

en: If checked and using a user location origin, the user will be able to choose which of their locations to use.  Otherwise their first location will be used.
nl: Indien aangevinkt en een gebruikers-locatie-oorsprong wordt gebruikt, dan kan de gebruiker kiezen welke van zijn locaties moet worden gebruikt. Anders wordt de eerste locatie gebruikt.

en: This will be the way the latitude/longitude of origin is determined.  If this filter is exposed, this will determine the default values. NOTE: The PHP code, nid argument and uid argument options will not be available when the filter is exposed and the use of map is only available when the filter is exposed.
nl: Dit is de beste manier om breedtegraad/lengtegraad van een oorsprong vast te stellen. Als deze filter wordt weergegeven, dan bepaalt dit de standaardwaarden. OPMERKING: De PHP-code, nid-argument en uid-argument-opties zijn niet beschikbaar wanneer de filter actief is en het gebruik van de kaart is enkel beschikbaar als de filter toegankelijk is.

en: Latitude / Longitude input (use map)
nl: Lengte- en breedtegraad-invoer (gebruik kaart)

en: Gmap location selection is not available during live preview.
nl: Gmap-locatie-selectie is niet beschikbaar gedurende een live preview.

en: Location #@num
nl: Locatie #@num

en: Select which of your locations to use.
nl: Selecteer welke van uw locaties gebruikt moet worden.

en: State/Province name
nl: Staat/provincie-naam

en: Unknown location keyword
nl: Onbekend locatie-sleutelwoord

en: Creates a location context from a node.
nl: Maakt een locatie-context aan van een node.

en: Use location directly saved in the node for this relationship
nl: Gebruik de locatie die direct opgeslagen is in de node voor deze relatie

en: Node location offset
nl: Node-locatie-offset

en: If the nodes that will be used for this relationship have multiple locations, select which location you want to use.
nl: Als de nodes die worden gebruikt voor deze relatie meerdere locaties hebben, selecteer dan degene die u wilt gebruiken.

en: Location CCK field to use for this relationship
nl: Locatie CCK-veld te gebruiken voor deze relatie

en: Location CCK field offset
nl: Offset voor Locatie CCK-veld

en: Use location CCK fields for this relationship
nl: Locatie-CCK-velden voor deze relatie gebruiken

en: Location type
nl: Locatietype

en: Use ISO-8601 week numbers
nl: Gebruik ISO-8601 weeknummers

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
nl: BELANGRIJK! Indien aangevinkt, MOET de eerste dag van de week ingesteld zijn op 'maandag'.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
nl: Bij gebruik van ISO-8601-weeknummers moet maandag de eerste dag van de week zijn.

en: Field @label (@field_name)
nl: Veld @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
nl: Er zijn geen datumvelden in deze databank.

en: The date field which whose type should be changed.
nl: Het datumveld waarvan het type veranderd moet worden.

en: The type of date to change the field to.
nl: Het type datum waarin dit veld moet veranderd worden.

en: New type:
nl: Nieuw type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
nl: Het huidige type komt overeen met het type dat je gekozen hebt. Er zijn geen aanpassingen.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
nl: Het veld @field_name is veranderd van @old_type naar @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
nl: Wijzig een datumveld van het ene type naar het andere. Heel experimenteel, gebruik op eigen risico!

en: Year range
nl: Jaarbereik

en: Current additions
nl: Huidige toevoegingen

en: Also includes !additional_dates.
nl: Bevat ook !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
nl: Wordt herhaald !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
nl: Het jaarbereik moet in het formaat -9:+9, 2005:2010, -9:2010, of 2005:+9 zijn.

en: Asc
nl: Oplopend

[ctx: datetime]
en: All day
nl: Hele dag

[ctx: datetime]
en: Year
nl: Jaar

[ctx: datetime]
en: Month
nl: Maand

[ctx: datetime]
en: Day
nl: Dag

en: Display:
nl: Weergave:

en: Multiple values:
nl: Meerdere waarden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
nl: Geef een aantal waarden op om weer te geven. Leeg laten om alle waarden weer te geven.

en: starting from @isodate
nl: beginnend op @isodate

en: ending with @isodate
nl: eindigend op @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
nl: Specifieke start en/of stop data instellen in het formaat YYYY-MM-DDTTHH:MM:SS, of leeglaten voor alle beschikbare data.

en: Repeat rule:
nl: Herhalingsregel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
nl: Hoeveel tijdselementen dienen wergegeven te worden in de 'tijd geleden' tekst.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
nl: Toon @count waarde(n), beginnend op @date1 en eindigend op @date2.

en: earliest
nl: vroegste

en: latest
nl: laatste

en: Show repeat rule
nl: Herhalingsregel tonen

en: Do not show repeat rule
nl: Herhalingsregel niet tonen

en: Display time ago, showing @interval units.
nl: Tijd geleden weergeven, met @interval eenheden.

en: View Repeating Dates
nl: Herhalende datums bekijken

en: The duration of the time period given by the dates.
nl: De duur van de periode aangegeven door de datums.

[ctx: datetime]
en: Hour
nl: Uur

[ctx: datetime]
en: Minute
nl: Minuut

[ctx: datetime]
en: Second
nl: Seconde

en: The year is invalid.
nl: Het jaar is ongeldig.

en: The month is invalid.
nl: De maand is ongeldig.

en: The day is invalid.
nl: De dag is ongeldig.

en: The hour is invalid.
nl: Het uur is ongeldig.

en: The minute is invalid.
nl: De minuut is ongeldig.

en: The second is invalid.
nl: De seconde is ongeldig.

[ctx: date_order]
en: First
nl: eerste

[ctx: date_order]
en: Second
nl: tweede

[ctx: date_order]
en: Third
nl: derde

[ctx: date_order]
en: Fourth
nl: vierde

[ctx: date_order]
en: Fifth
nl: vijfde

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
nl: laatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
nl: voorlaatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
nl: op drie na laatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
nl: op vier na laatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
nl: op vijf na laatste

[ctx: date_nav]
en: Prev
nl: Vorige

[ctx: date_nav]
en: Next
nl: Volgende

en: Configure the Date Popup settings.
nl: Datumpopup instellen.

en: Add exception
nl: Uitzondering toevoegen

en: Add addition
nl: Aanvulling toevoegen

[ctx: datetime_plural]
en: Days
nl: Dagen

[ctx: datetime_plural]
en: Weeks
nl: Weken

[ctx: datetime_plural]
en: Months
nl: Maanden

[ctx: datetime_plural]
en: Years
nl: Jaren

[ctx: date_order]
en: Every
nl: elke

[ctx: day_name]
en: Sunday
nl: zondag

[ctx: day_name]
en: Monday
nl: maandag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
nl: dinsdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
nl: woensdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
nl: donderdag

[ctx: day_name]
en: Friday
nl: vrijdag

[ctx: day_name]
en: Saturday
nl: zaterdag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
nl: Deze bewerking werkt nog niet in Drupal 7.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
nl: Bereik van toegestane jaren, oudste naar nieuwste '-1:+1' betekent dat de oudste datum 1 jaar terug ligt, de nieuwste ligt 1 jaar vooruit.

en: Your content type @name has been created.
nl: Het inhoudstype @name werd aangemaakt.

en: Your date field @name has been created.
nl: Het datumveld @name werd aangemaakt.

en: Administer date tools
nl: datum-hulpmiddelen beheren

en: Removed calendar %calendar.
nl: %calendar verwijderd.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
nl: Hulpmiddelen om data en kalenders te importeren of automatisch aan te maken.

en: Easy creation of date content types and calendars.
nl: Gemakkelijk datum-inhoudstypen en kalenders creëren.

en: Change type
nl: Type wijzigen

en: Views integration for date fields and date functionality.
nl: Views-integratie voor datumvelden en -functionaliteit.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
nl: Methode van afhandeling van meerdere datumvelden in dezelfde query. Teruggave van items die een overeenkomstig datumveld bevatten (datum = field_1 OR field_2) of alleen items die volledig overeenkomen met alle geselecteerde datumvelden (datum = field_1 AND field_2).

en: 5 minute
nl: 5 minuten

en: 15 minute
nl: 15 minuten

en: Add calendar blocks to a region
nl: Kalenderblokken aan een regio toevoegen

en: Select date field(s) to filter.
nl: Datumveld(en) selecteren om te filteren.

en: All Day
nl: Hele dag

en: Date field values
nl: Datumveldwaarden

en: Tokens related to date field values.
nl: Tokens gerelateerd aan datumveldwaarden.

en: The date value.
nl: De datumwaarde.

en: Relative default value
nl: Relatieve standaardwaarde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
nl: Het jaar is ongeldig. Controleer of de invoer wel uit vier cijfers bestaat.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
nl: <strong>Getoonde</strong> @widget @format

en: Date with repeat
nl: Datum met herhaling

en: Datestamp range
nl: Tijdstipbereik

en: Datetime
nl: Datumtijd

en: Datetime range
nl: Datumtijdbereik

en: Source id
nl: Bron-id

en: A simple date
nl: Een eenvoudige datum

en: Start value for a date range
nl: Beginwaarde voor een datumbereik

en: Simple datestamp
nl: Eenvoudig tijdstip

en: Start value for a datestamp range
nl: Beginwaarde voor een tijdstipbereik

en: Simple datetime
nl: Eenvoudige 'datetime'

en: Start value for a datetime range
nl: Beginwaarde voor een tijdstipbereik

en: Sample of a repeating date field
nl: Voorbeeld van een herhalend datumveld

en: Examples of migrating with the Date module
nl: Voorbeelden van migreren met de Date-module

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
nl: Een datum in de database opslaan als een 'UNIX timestamp'. Dit is een afgeraden formaat ter ondersteuning van oude data.

en: Pop-up calendar
nl: Pop-upkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
nl: Een 'begindatum' is verplicht voor veld %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
nl: Een 'einddatum' is verplicht voor veld %field #%delta.

en: The End date value.
nl: De einddatumwaarde.

en: Choose how users view dates and times:
nl: Kies hoe gebruikers datums en tijdstippen zien:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
nl: Om opties toe te voegen of te bewerken, navigeer naar de <a href="@date-time-page">Datum-en tijdinstellingen</a>.

en: Both Start and End dates
nl: Start- en einddatum

en: Start date only
nl: Enkel een startdatum

en: End date only
nl: Enkel een einddatum

en: Display dates using the @format format
nl: Datums weergeven in het formaat @format

en: Display both Start and End dates
nl: Start- en einddatum weergeven

en: Display Start date only
nl: Enkel de startdatum weergeven

en: Display End date only
nl: Enkel de einddatum weergeven

en: Default date
nl: Standaarddatum

en: No default value
nl: Geen standaardwaarde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
nl: Beschrijf de tijd ten opzichte van de betreffende dag (in het Engels), zoals '+90 days' (90 dagen later) of '+1 Saturday' (aanstaande zaterdag). Zie !strototime voor meer details.

en: Default end date
nl: Standaard einddatum

en: Relative default value for end date
nl: Relatieve standaardwaarde voor de einddatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
nl: De Strtotime standaardwaarde voor de einddatum is ongeldig.

en: Date entry options
nl: Datuminvoeropties

en: Control the order and format of the options users see.
nl: Controleer de volgorde en het formaat van de opties die de gebruikers zien.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
nl: Het hierboven geselecteerde invoerformaat overschrijven. Een PHP-datumformaat zoals 'm-d-Y H:i' definiëren (zie <a href="@link">http://php.net/date</a> voor meer details).

en: Time increments
nl: Tijdsinterval

en: 10 minute
nl: 10 minuten

en: 30 minute
nl: 30 minuten

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
nl: De locatie van de labels van de datumdelen, zoals 'jaar', 'maand' of 'dag'. 'Boven' toont de labels boven elk datumdeel. 'Binnenin' voegt het label toe als de eerste optie in selectielijsten en in blanco tekstvelden. 'Geen' toont geen label bij de datumdelen. Themafuncties zoals 'date_part_label_year' en 'date_part_label_month' bepalen de tekst van het label.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
nl: De locatie van de labels van de datumdelen, zoals 'jaar', 'maand' of 'dag'. 'Bovenin' toont de labels boven elk datumdeel. 'Geen' toont geen label bij de datumdelen. Themafuncties zoals 'date_part_label_year' en 'date_part_label_month' bepalen de tekst van het label.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
nl: Voer een aangepaste datumnotatie in of kies een van de vooraf ingestelde notaties.

en: Select the date attributes to collect and store.
nl: De datumonderdelen selecteren om te verzamelen en op te slaan.

en: Date attributes to collect
nl: Datumonderdelen om bij te houden

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
nl: Einddatums worden gebruikt om de duur te achterhalen. Laat bijvoorbeeld een bijeenkomst beginnen op 15 september, en eindigen op 16 september.

en: Collect an end date
nl: Een einddatum opslaan

en: Select the timezone handling method for this date field.
nl: Selecteer de methode voor de tijdzonebehandeling van dit datumveld.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nl: Lege 'Einddatum'-waarden zullen de 'Startdatum'-waarden gebruiken.

en: @field_name Start date value #@delta
nl: @field_name Waarde begindatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
nl: @field_name einddatumwaarde #@delta

en: @field_name Start date
nl: @field_name startdatum

en: @field_name End date
nl: @field_name einddatum

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
nl: Een 'begindatum' is verplicht wanneer een  'einddatum' is opgegeven voor het veld %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
nl: Een 'begindatum' is verplicht wanneer een  'einddatum' is opgegeven voor het veld %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
nl: De einddatum moet later zijn dan de begindatum.

en: The Start date is invalid.
nl: De startdatum is ongeldig.

en: The End date is invalid.
nl: De einddatum is ongeldig.

en: More settings and values
nl: Meer instellingen en waarden

en: Date entry
nl: Datuminvoer

en: Starting and ending year
nl: Start- en eindjaar

en: !start-date to !end-date
nl: !start-date t/m !end-date

en: Date part
nl: Datumgedeelte

en: Makes date/time fields available.
nl: Maakt datum/tijdvelden beschikbaar

en: Starting year
nl: Beginjaar

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
nl: Voer een relatieve waarde in (-9, +9) of een absoluut jaar in zoals 2015.

en: Ending year
nl: Eindjaar

en: The value input for field %field is invalid:
nl: De ingevoerde waarde voor veld %field is ongeldig:

en: The value input for field %field is invalid.
nl: De ingevoerde waarde voor veld %field is ongeldig.

en: The @part is missing.
nl: Het @part ontbreekt.

en: The value @date does not match the expected format.
nl: De waarde @date komt niet overeen met het verwachte formaat.

en: site timezone
nl: tijdzone van de site

en: The first day of the week has been set to !value_link.
nl: De eerste dag van de week is ingesteld op !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !first_day_link to function correctly.
nl: Je moet de !first_day_link instellen vooraleer Date API correct kan functioneren.

en: Missing system date settings
nl: Ontbrekende instellingen voor de systeemdatum

en: System date settings
nl: Systeemdatum-instellingen

en: date format settings
nl: instellingen datumformaat

en: @count year from now | @count years from now
nl[0]: @count jaar vanaf nu
nl[1]: @count jaren vanaf nu

[ctx: datetime]
en: Date
nl: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
nl: Tijd

en: Date Migration
nl: Datummigratie

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
nl: Ondersteunt het importeren in datumvelden met de Migrate-module.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
nl: Dit inhoudstype word gebruikt voor demonstratie en testen van migratie naar Datumvelden.

en: E.g., @date
nl: Bijvoorbeeld: @date

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
nl: Een bijbehorend tweede datumveld als 'einddatum' weergeven.

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
nl: De naam van het inhoudstype mag niet langer zijn dan 12 karakters wanneer je het wil gebruiken om een kalender en blokken aan te maken.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
nl: De veldnaam mag niet langer zijn dan 26 karakters.

en: @label -  start date (!name)
nl: @label - startdatum (!name)

en: @label -  start date
nl: @label - startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
nl: @label - einddatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
nl: @label - einddatum:!column

en: Page by date
nl: Paginering met datum

en: Page using the value of a date field.
nl: Pagina gebruikmakend van de waarde van een datumveld.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
nl: Selecteer één of meerdere datumvelden om te filteren met dit argument.

en: Dates to compare
nl: Datums om te vergelijken

en: Start/End date range
nl: Begin-/einddatumbereik

en: Only this field
nl: Alleen dit veld

en: Filter granularity
nl: Filternauwkeurigheid

en: Relative start date
nl: Relatieve begindatum

en: Relative end date
nl: Relatieve einddatum

en: Date value
nl: Datumwaarde

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
nl: Relatieve datums worden berekend wanneer de view wordt getoond. Voorbeelden: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Meer voorbeelden van relatieve datumformaten in de PHP documentatie</a>.

en: Relative start date not specified.
nl: Relatieve begindatum niet opgegeven.

en: Relative end date not specified.
nl: De relatieve einddatum is niet opgegeven.

en: Relative date not specified.
nl: De relatieve datum is niet opgegeven.

en: Position: @position, format: @format.
nl: Positie: @position, formaat: @format.

en: Date identifier
nl: Datum-identifier

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
nl: Waar dient de datumpaginering te worden geplaatst: bovenaan, onderaan of zowel boven- als onderaan de inhoud.

en: Link format
nl: Snelkoppelingsformaat

en: Is empty
nl: Is leeg

en: Same as Default date
nl: Zelfde als de standaarddatum

en: Repeating date
nl: Herhalende datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
nl: Herhalende datums gebruiken een 'onbeperkt' aantal waarden. In plaats van de 'meer toevoegen'-knop, bevatten ze een formulier waarmee bepaald kan worden wanneer en hoe vaak de datum herhaald moet worden.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
nl: Het beginjaar dient een formaat te hebben zoals -9, of een absoluut jaar zoals 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
nl: Het eindjaar dient een formaat te hebben zoals +9, of een absoluut jaar zoals 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
nl: Een voorwaarde instellen gebaseerd op de waarde van een datumveld

en: Is not Empty
nl: Is niet leeg

en: Date Context
nl: Datumcontext

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
nl: Voegt een optie aan de Context-module toe om een voorwaarde in te stellen gebaseerd op de waarde van een datumveld.

en: All Events
nl: Alle Evenementen

en: View location directory
nl: Locatie-overzicht bekijken

en: View user location table
nl: Gebruikerslocatietabel bekijken

en: Requires the gmap module.
nl: Vereist Gmap-module.
