Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (768 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Value
sv: Värde

en: Real name
sv: Fullständigt namn

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Is
sv: Är

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: all
sv: alla

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Top
sv: Överst

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Event
sv: Händelse

en: Display Settings
sv: Inställningar för visning

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Main settings
sv: Huvudinställningar

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Expanded
sv: Utfällt

en: All
sv: Alla

en: Page
sv: Sida

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Never
sv: Aldrig

en: Footer
sv: Sidfot

en: Location
sv: Plats

en: Is not
sv: Är inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Advanced
sv: Utökad

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Desc
sv: Fallande

en: OR
sv: ELLER

en: Calendar
sv: Kalender

en: Method
sv: Metod

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Now
sv: Nu

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Allow
sv: Tillåt

en: Both
sv: Båda

en: Optional
sv: Valfritt

en: Expires
sv: Upphör att gälla

en: Datestamp
sv: Datumstämpel

en: Operation
sv: Funktion

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Location name
sv: Platsens namn

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
sv: Till exempel affärslokal, plats eller mötesplats

en: Street
sv: Gata

en: Additional
sv: Kompletterande

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: NOT LISTED
sv: EJ VISAD

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Map links
sv: Kartlänkar

en: Geocoding options
sv: Alternativ för geografisk kodning

en: Settings for Location module
sv: Inställningar för modulen Location

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
sv: Modulen Location tillåter dig att associera en geografisk plats med innehåll och användare. Användare kan göra sökning på närliggande postnummer. Detta är användbart för att organisera communities som har en geografisk hållning.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
sv: För att administrera platsorienterad information för innehåll, använd administrationssidan för innehållstyper. För att stöda de flesta platsorienterade funktionerna behöver du installera den landsspecifika inkluderingsfilen. För att stöda sökning av närliggande postnummer för ett specifikt land behöver du en databasdump av postnummer för det landet. Vid Juni 2007 hade bara amerikanska och tyska postnummer stöd för detta.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
sv: <p>Du kan</p>
    <ul>
    <li>administrera platsinformation på <a href="@admin-node-configure-types">Administrera &gt;&gt; Innehåll &gt;&gt; Innehållstyper</a> för att konfigurera en typ och se platsinformationen.</li>
    <li>administrera plats på <a href="@admin-settings-location">Administrera &gt;&gt; Inställningar &gt;&gt; Plats</a>.</li>
    <li>använda en databasdump för en amerikansk och/eller tysk postnummertabell som kan hittas i <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
sv: För mer information var vänlig läs konfigurations- och anpassningshandboken på sidan <a href="@location">Plats</a>.

en: None supported.
sv: Inget stöd.

en: Street location
sv: Gatuadress

en: Configure parameters for %service geocoding
sv: Konfigurera parametrar för geografisk kodning %service

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
sv: Inga konfigurationsparametrar är nödvändiga, eller så har ett formulär för att ta emot sådana parametrar inte implementerats.

en: No service selected for country.
sv: Ingen tjänst vald för land.

en: Configure parameters
sv: Konfigurera parametrar

en: No configuration necessary for selected service.
sv: Ingen konfiguration nödvändig för vald tjänst.

en: Locative information
sv: Platsinformation

en: Number of locations
sv: Antal platser

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Make the location box collapsible.
sv: Gör platsformuläret hopfällbart.

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Display the location box collapsed.
sv: Visa platsformuläret hopfällt.

en: Add another location from node view page
sv: Lägg till en annan plats från nodens visningssida.

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
sv: Visa alternativet "Lägg till en annan plats" på nodens visningssida.

en: Location #%number
sv: Plats #%number

en: Add another location
sv: Lägg till en annan plats

en: Add location
sv: Lägg till plats

en: Default country selection
sv: Standardval för land

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
sv: Detta blir det land som väljs automatiskt när ett nytt platsformulär fylls i.

en: Toggle location display
sv: Växla visningsläge

en: Disable the display of locations.
sv: Inaktivera visning av platser.

en: Enable the display of locations.
sv: Aktivera visning av platser.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
sv: Om du är intresserad av att stänga av platser och ha ett anpassat tema som styr visningen, bör du inaktivera visningen av platser så att ditt tema kan använda den funktionen.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
sv: Använd Google Maps för att ange latitud och longitud.

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Location | Locations
sv[0]: Plats
sv[1]: Platser

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Google Maps API Key
sv: Nyckel för Google Maps API

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
sv: För att använda webbtjänsten Google Maps API för geografisk kodning behöver du en nyckel för Google Maps API. Du kan hämta en från !sign_up_link för !google_maps_api. Observera: Du behöver <em>inte</em> ange din nyckel för varje land som du valt för geografisk kodning med Google Maps. Denna inställningen är global.

en: Geocoder API Key
sv: Nyckel för Geocoder API

en: Germany
sv: Tyskland

en: Yahoo! Web Services Application ID
sv: ID för Yahoo! Web Service Application

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
sv: Om du inte använder denna webbplats till test och utveckling kommer du behöva hämta ett Yahoo! Web Service Application ID från %network_link. Om du använder webbplatsen i test- och utvecklingssyfte kan du använda "YahooDemo" som ditt AppID. Var vänlig att läsa igenom %usage_policy när du får ett Application ID från Yahoo!.

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: China
sv: Kina

en: Pitcairn Islands
sv: Pitcairnöarna

en: Change
sv: Ändra

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Pager position
sv: Position av paginerare

en: Source
sv: Källa

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: Features
sv: Funktioner

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: ongoing
sv: pågående

en: Date field
sv: Datumfält

en: Map
sv: Karta

en: User locations
sv: Användarplatser

en: author
sv: författare

en: AND
sv: OCH

en: Right
sv: Höger

en: Clean
sv: Ren

en: Units
sv: Enheter

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Interval
sv: Intervall

en: Province
sv: Landskap

en: Display style
sv: Visningsstil

en: Locality
sv: Plats

en: Unknown location
sv: Okänd plats

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
sv: Värdet TILL är obligatoriskt för upprepande datum.

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: !time from now
sv: !time från nu

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
sv: Aktiverar JQuery popupkalender och gränssnittskomponenter för tidsinlägg för att välja datum och tid.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
sv: Välj en frekvens och en period då detta datum upprepas. Datumet kommer inte upprepas om inget väljs.

en: Until
sv: Till

en: Date to stop repeating this item.
sv: Datum då detta objekt upphör att repeteras.

en: -- Any
sv: -- Alla

en: Day of Month
sv: Dag i månad

en: Day of Week
sv: Dag i vecka

en: Except
sv: Förutom

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
sv: Datum att åsidosätta från listan av upprepade datum.

en: -- Frequency
sv: -- Frekvens

en: Every @number
sv: Varje @number

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
sv: Ett Date Repeat API för att räkna ut upprepande datum och tider från iCalregler.

en: Collect
sv: Insamling

en: Form
sv: Formulär

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Distance
sv: Distans

en: Hide
sv: Dölj

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Location Search
sv: Platssökning

en: Mapping
sv: Mappning

en: Country code
sv: Landskod

en: Pager
sv: Paginerare

en: Offset
sv: Kompensera

en: About
sv: Om

en: Require
sv: Kräv

en: and
sv: och

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: Maximum number of locations
sv: Största antal platser

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Please select
sv: Vänligen välj

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Locations
sv: Platser

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
sv: Om modulen GMap är installerad, <a href="@enabled">aktiverad</a> och att den här inställningen är aktiverad, så kan användare skriva in koordinater för latitud och longitud till en interaktiv Google Map. Du bör också säkerställa att du har lagt till en <a href="@google_maps_api_key">nyckel för Google Maps API</a> till dina inställningar för <a href="@gmap_module_settings">modulen GMap</a>.

en: Location chooser macro
sv: Makro för platsval

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
sv: Om du vill ändra makrot som används för att generera platsvalskartan, så kan du göra det här. Observera: Beteendena <em>lockpick</em> och <em>collapsehack</em> måste aktiveras och kan inte ändras.

en: Enable JIT geocoding
sv: Aktivera geografisk kodning JIT

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
sv: Om du kommer att importera flera platser samtidigt till databasen så vill du kanske aktivera JIT geografisk kodning och ladda platserna med källan angiven till 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). Systemet kommer automatisk att koda platser geografiskt när de laddas.

en: BUG: Country found in province attribute.
sv: Bugg: Land funnen i attributet för landskap.

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Namn på plats (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Gata (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Kompletterande (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Stad (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Län/landskap (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Namn på län/landskap (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Postnummer (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Latitud (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Longitud (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Land (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Landsnamn (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Locations are addresses and map coordinates.
sv: Platser är adresser och kartkoordinater.

en: The location ID of the location.
sv: ID för platsen.

en: The name of the selected location.
sv: Namnet på den valda platsen.

en: The street address of the selected location.
sv: Gatuadressen för den valda platsen.

en: The city of the selected location.
sv: Staden för den valda platsen.

en: The province of the selected location.
sv: Landskapet för den valda platsen.

en: The postal code of the selected location.
sv: Postnummret för den valda platsen.

en: The country of the selected location.
sv: Landet för den valda platsen.

en: The latitude of the selected location.
sv: Latituden för den valda platsen.

en: The longitude of the selected location.
sv: Longituden för den valda platsen.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
sv: Koordinaterna för den valda platsen i formatet "lat, long".

en: Distance / Proximity
sv: Avstånd / Närhet

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
sv: Avståndet från den valda platsen till antingen den nuvarande användaren eller en angiven plats.

en: The entire address block for the location.
sv: Hela adressblocket för platsen.

en: Current coordinates
sv: Nuvarande koordinater

en: User-submitted
sv: Angivna av användare

en: Geocoded (Postal code level)
sv: Geografiskt kodad (postnummernivå)

en: Geocoded (Exact)
sv: Geografisk kodad (exakt)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
sv: Om du vill tillhandahålla egen latitud och longitud kan du ange dem ovan. Om du lämnar dessa fält blanka kommer systemet göra ett försök att bestämma latitud och longitud för dig från den angivna adressen. För att få systemet att räkna om din plats för adressen, om du exempelvis bytt adress, ta bort värdena för dessa fält.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
sv: Du kan ange platsen genom att klicka på kartan, eller dra platsmarkören. Klicka på markören för att nollställa platsen och få den att räknas om.

en: Check this box to delete this location.
sv: Markera den här rutan för att ta bort den här platsen.

en: Location Fields
sv: Platsfält

en: Do not collect
sv: Samla inte

en: Force Default
sv: Tvinga standardval

en: Coordinate Chooser
sv: Val av koordinering

en: Province name
sv: Namn på landskap

en: Country name
sv: Namn på land

en: Map link
sv: Kartlänk

en: The specified province was not found in the specified country.
sv: Det angivna landskapet hittades inte i det angivna landet.

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
sv: Du måste fylla i både latitud och longitud eller lämna båda tomma.

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
sv: Tar bort orefererade platser med LID %lid.

en: Minimum number of locations
sv: Minsta antalet platser

en: The number of locations that are required to be filled in.
sv: Det antal platser som måste fyllas i.

en: The maximum number of locations that can be associated.
sv: Det största antal platser som kan associeras.

en: Number of locations that can be added at once
sv: Antal platser som kan läggas till på en och samma gång.

en: The number of empty location forms to show when editing.
sv: Det antal tomma platser som syns i vid redigering.

en: Collection settings
sv: Inställningar för insamling

en: Location form weight
sv: Vikt på platsformulär

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
sv: Vikt på platsrutan i formuläret för att lägga till/redigera. Lägre värden kommer att visas högre upp i formuläret.

en: Display Weight
sv: Vikt för visning

en: Hide fields from display
sv: Dölj fält från visning

en: location
sv: plats

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
sv: Bevarar lid %lid på grund av unikhet.

en: Display location in teaser view
sv: Visa plats i vyn för sammanfattning

en: Display location in full view
sv: Visa plats i fullständiga vyn

en: RSS Settings
sv: Inställningar för RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
sv: Här kan du ändra hur platsdata påverkar RSS-flöden för noder.

en: RSS mode
sv: RSS-läge

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
sv: Välj hur du vill använda platser i RSS-flöden för den här innehållstypen.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
sv: Ingen (Lägg inte in platsdata i RSS-flöden)

en: W3C Geo (deprecated)
sv: W3C Geo (föråldrad)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
sv: Kompatibel med Location 1.x-2.x (buggig W3C)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
sv: Du måste ha åtminstone ett tomt platsformulär aktiverat om du skall kunna tillåta att platser läggs till för noder av denna innehållstyp. Om du inte planerar att tillåta att platser läggs till noder för denna innehållstyp, ange då största antalet platser för denna innehållstyp till 0.

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
sv: Du kan inte visa fler tomma platsformulär än det största antalet platser som tillåts för denna innehållstyp.

en: Collect during registration
sv: Samla in under registrering

en: administer user locations
sv: administrera användarplatser

en: set own user location
sv: ange egen användarplats

en: view own user location
sv: visa egen användarplats

en: view all user locations
sv: visa alla användarplatser

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
sv: Observera: En plats med lid 0 hittades i din databas. Den har blivit flyttad till lid %lid. Du kanske vill verifiera det manuellt, eftersom lid 0 vanligtvis är en korrupt post.

en: Note: Location module has now split off user location support into a seperate module, called <em>User Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want user locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
sv: Observera: Modulen Location har nu delat upp stödet för användarplatser i en separat modul kallad <em>User Locations</em>. Den har aktiverats åt dig. Om du inte vill ha användarplatser, besök då sidan <a href="!url">moduler</a> och inaktivera den.

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
sv: Observera: Vägrar aktivera modulen Location User eftersom modulen Location inte är aktiverad för närvarande.

en: Note: Location module has now split off node location support into a seperate module, called <em>Node Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want node locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
sv: Observera: Modulen Location har nu delat upp stödet nodplatser i en separat modul kallad <em>Node Locations</em>. Den har aktiverats åt dig. Om du inte vill ha nodplatser, besök då sidan <a href="!url">moduler</a> och inaktivera den.

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
sv: Observera: Vägrar aktivera modulen Location Node eftersom modulen Location inte är aktiverad för närvarande.

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
sv: Observera: Uppdatering 6301 för modulen Location kommer att generera flera varningar/fel gällande index och primära nycklar om du uppgraderar från en av testutgåvorna från 6.x. Dessa varningar kan med säkerhet ignoreras i detta fall.

en: Node Locations
sv: Platser för noder

en: Associate locations with nodes.
sv: Associera platser med noder.

en: User Locations
sv: Platser för användare

en: Associate locations with users.
sv: Associera platser med användare.

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
sv: Du har inte behörighet att lägga till en plats till denna noden, eller så har noden redan maximalt antal platser.

en: Location Add Another
sv: Lägg till en annan plats

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
sv: Tillåter dig att snabbt lägga till platser direkt från en nod utan att först behöva klicka på "redigera".

en: Store a location.module location.
sv: Lagra en plats för modulen Location.

en: Location Field
sv: Plats

en: Location CCK
sv: Plats för CCK

en: Defines a Location field type.
sv: Definierar en fälttyp för plats.

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Faxnummer till platser (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Allows you to add a fax number to a location.
sv: Tillåter dig att lägga till ett faxnummer till en plats.

en: Add locations to each node.
sv: Lägg till platser för varje nod.

en: Added by location_generate.module
sv: Tillagd av modulen Location Generate

en: Location Generate
sv: Generera plats

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
sv: Ge noder slumpmässiga latituder och longituder.

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Telefonnummer till platsen (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Allows you to add a phone number to a location.
sv: Tillåter dig att lägga till ett telefonnummer till en plats.

en: Use map to pick search coordinates
sv: Använd karta för att välja sökkoordinater

en: Add geocoding address field to search map
sv: Lägg till geografiskt kodat adressfält till sökkartan

en: Macro for search map
sv: Makro för sökkarta

en: Proximity
sv: Närhet

en: Locate Address
sv: Lokalisera adress

en: Settings for Location Search module
sv: Inställningar för modulen Location Search

en: Advanced search page for locations.
sv: Avancerad söksida för platser.

en: The key in use was automatically provided by GMap.
sv: Nyckeln som används tillhandahölls automatiskt av GMap.

en: Kilometers
sv: Kilometer

en: Origin
sv: Ursprung

en: Use Distance / Proximity filter
sv: Använd filter för avstånd / närhet

en: Province code
sv: Kod för landskap

en: Both street and additional
sv: Både gata och komplement

en: Street only
sv: Endast gata

en: Additional only
sv: Endast komplement

en: Is one of
sv: Är en av

en: Decimal degrees
sv: Decimala grader

en: Degrees, minutes, seconds
sv: Grader, minuter, sekunder

en: Proximity (Rectangular)
sv: Närhet (rektangulärt)

en: Proximity (Circular)
sv: Närhet (cirkulärt)

en: Postal Code / Country
sv: Postnummer/Land

en: Postal Code (assume default country)
sv: Postnummer (antag standardval för land)

en: Undated
sv: Ej daterad

en: Announcements
sv: Meddelanden

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: date ical
sv: datum ical

en: Repeat display
sv: Visning av upprepning

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: Repeats
sv: Upprepar

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
sv: Om inga utökade inställningar är valda kommer datumet att upprepas varje vecka  med samma veckodag som i startdatumet, annars per månad och startdatum. Använd alternativen nedan för att åsidosätta detta beteende för att välja specifik månad och dag att upprepa runt. Använd rutan "Utom" för att mata in datum som skall undantas från resultatet.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
sv: !repeats_every_interval för !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
sv: !repeats_every_interval varje !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_days of !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
sv: !repeats_every_interval !count gånger

en: !repeats_every_interval until !until_date
sv: !repeats_every_interval tills !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
sv: !repeats_every_interval förutom !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
sv: !repeats_every_interval där veckan startar med en !day_of_week

en: every week | every @count weeks
sv[0]: per vecka
sv[1]: var @count vecka

en: every month | every @count months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var @count månad

en: every year | every @count years
sv[0]: varje år
sv[1]: var @count år

en: every day | every @count days
sv[0]: per dag
sv[1]: var @count dag

en: Meters
sv: Meter

en: Node location
sv: Plats för nod

en: Vertical tabs
sv: Vertikala flikar

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Main column
sv: Huvudkolumn

en: Manage form
sv: Hantera formulär

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för upprepande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Display repeat rule
sv: Visa regel för repetering

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Use default jQuery timepicker
sv: Använd förvald tidsväljare av typen jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
sv: Manuellt tidsinlägg, ingen tidsväljare av typen jQuery

en: Timepicker
sv: Tidsväljare

en: Current exceptions
sv: Nuvarande undantag

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
sv: Verktyg för att skapa och importera datum och kalendrar.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
sv: Endast en begränsad uppsättning val visas här för att göra det enkelt att ställa in. När ett datum har skapats kan du göra andra ändringar i datuminställningarna och lägga till andra fält till din nya innehållstyp på sidan för att Hantera fält, och göra ändringar i kalendern på redigeringssidan för Views.

en: Date wizard
sv: Datumguiden

en: remove !view
sv: ta bort !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
sv: Är du säker på att du vill ta bort vyn %view?

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna tecken: (a-z, 0-9, _). Om detta inte är en existerande innehållstyp, kommer den att skapas.

en: Content type label
sv: Etikett för innehållstyp

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar en ny innehållstyp.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
sv: En datumbaserad innehållstyp som är länkad till en kalendervy.

en: Content type description
sv: Beskrivning av innehållstyp

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
sv: En beskrivning av denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar av en ny innehållstyp.

en: Date field name
sv: Namn på datumfältet

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna värden: (a-z, 0-9, _). Får inte vara ett befintligt fältnamn.

en: Date field label
sv: Etikett på datumfältet

en: The human-readable label for this field.
sv: Den människoläsbara etiketten på detta fält.

en: Date widget type
sv: Typ av gränssnittskomponent för datum

en: Show repeating date options
sv: Visa upprepande datumval

en: Date field type
sv: Datumfältstyp

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
sv: Den rekommenderade typen är Tidsdatum förutom för historiska datum eller datum med endast års- eller månadsursållning. Äldre eller inkompletta datum bör använda typen Datum (ett ISO-datum).

en: Date timezone handling
sv: Hantering av tidszoner för datum

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
sv: Hantering av tidszoner bör anges till "ingen" för noggrannhet utan tidselement.

en: Create a calendar for this date field
sv: Skapa en kalender för detta datumfält

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
sv: Denna innehållstyp existerar redan, lägger till det nya fältet till den.

en: This field name already exists.
sv: Detta fältnamn existerar redan.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
sv: Hantering av tidszoner måste vara "ingen" för noggrannhet utan tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Remove calendar
sv: Ta bort kalender

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
sv: %style kan inte använda fler än ett Datum: Argument för Datum.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
sv: %style kräver datumet: Argument för Datum skall vara satt till förvalt för det valda datumet.

en: The %style requires the Date: Date argument.
sv: %style kräver Datum: Argument för Datum.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Facility
sv: Resurshantering

en: No fields in this region
sv: Inga fält i denna region

en: Show End Date
sv: Visa slutdatum

en: Default values
sv: Förvalda värden

en: GMap Macro
sv: Makro för GMap

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Province display
sv: Provinsvisning

en: Display full province name.
sv: Visa hela provinsnamnet.

en: Display province/state code.
sv: Visa förkortning för provins/stat.

en: Open map link in new window
sv: Öppna kartlänk i nytt fönster

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
sv: Välj detta om du vill att kartlänken ska öppnas i ett separat fönster

en: Open in new window method
sv: Metod för att öppna i nytt fönster

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
sv: Minsta noggrannhet för Google Maps geocoding

en: Clear province cache
sv: Töm cache för landskap

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
sv: Om du har ändrat någon av filerna location.xx.inc så behöver du tömma cachen för landskap för att få Location att känna igen förändringarna.

en: Clear supported country list
sv: Töm lista för länder

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
sv: Om du har lagt till stöd för ett nytt land så behöver du tömma listan för stödda länder för att få Location att känna igen förändringarna.

en: Location province cache cleared.
sv: Cache för landskap tömd.

en: Location supported country list cleared.
sv: Cache för lista över länder tömd.

en: Country level accuracy
sv: Noggrannhet på landsnivå

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på regional nivå (stat, provins, prefektur etc)

en: Sub-region (county, municipality, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på distriktsnivå (län, kommun etc.)

en: Town (city, village) level accuracy
sv: Noggrannhet på ortsnivå (stad, by)

en: Post code (zip code) level accuracy
sv: Noggrannhet baserat på postnummer

en: Street level accuracy
sv: Noggrannhet på gatunivå

en: Intersection level accuracy
sv: Noggrannhet på gatukorsningsnivå

en: Address level accuracy
sv: Noggrannhet på adressnivå

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på fastighetsnivå (fastighetsnamn, kvartersnamn, köpcenter m.m.)

en: Location utilities
sv: Hjälpprogram för platser

en: Node Locations module form.
sv: Formulär för modulen Node Locations.

en: User location
sv: Plats för användare

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
sv: Ett makro att användas som grundkarta för detta fält. Denna karta kommer att centreras för platsen, så denna centrering är inte så viktigt.

en: GMap marker
sv: Markör för GMap

en: Default (address)
sv: Förvald (adress)

en: Address with map
sv: Adress med karta

en: Map only
sv: Enbart karta

en: Multiple field values on a single map
sv: Flera fältvärden på en och samma karta

en: CCK location
sv: CCK plats

en: The fax number of the selected location.
sv: Faxnumret för den valda platsen.

en: The phone number of the selected location.
sv: Telefonnumret för den valda platsen.

en: Term location
sv: Term för plats

en: Taxonomy location
sv: Taxonomi för plats

en: Location Taxonomy
sv: Taxonomi för plats

en: Associate locations with taxonomy terms.
sv: Associera platser med taxonomitermer.

en: Google Maps Geocoding Accuracy for %country
sv: Noggrannhet för %country i Google Maps Geocoding

en: The minimum required accuracy for the geolocation data to be saved.
sv: Minsta nödvändiga noggrannhet för att geografiska positionsdata skall sparas.

en: Coordinate Type
sv: Koordinattyp

en: Postal Code (Zipcode)
sv: Postnummer

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
sv: Decimala latitud- och longitudkoordinater, separerade med kommatecken

en: Type of center point.
sv: Typ av mittpunkt.

en: Postal code argument format: country_postcode_distance or postcode_distance
sv: Postnummerbaserat argument: land_postnummer_avstånd eller postnummer_avstånd

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
sv: Latitud/Longitud-baserat argument: lat,lon_avstånd

en: Distance unit
sv: Avståndsenhet

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
sv: Välj avståndsenheten. Decimala grader skall separeras med komma.

en: Circular Proximity
sv: Cirkulär närhet

en: Rectangular Proximity
sv: Rektangulär närhet

en: Method of determining proximity. Please note that Circular Proximity does not work with Decimal degrees.
sv: Metod för att fastställa närhet. Observera att cirkulär närhet inte fungerar med decimala grader.

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
sv: Användarens latitud/longitud (tom om ej angiven)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
sv: Användarens latitud/longitud (fall tillbaka till statisk om ej angiven)

en: Static  Latitude / Longitude
sv: Statisk latitud/longitud

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
sv: Använd PHP-kod för att fastställa latitud/longitud

en: Node's Latitude / Longitude from views nid argument
sv: Nodens latitud/longitud från vyns argument för NID

en: User's Latitude / Longitude from views uid argument
sv: Användarens latitud/longitud från vyns argument för UID

en: PHP code for latitude, longitude
sv: PHP-kod för latitud, longitud

en: Node ID argument to use
sv: Argument för nod-ID att använda

en: Location to use
sv: Plats att använda

en: User ID argument to use
sv: Argument för användare-ID att använda

en: GMap macro
sv: Makro för GMap

en: The macro to use for the Latitude / Longitude map, if applicable.
sv: Det makro som skall användas för kartan med latitud/longitud, om möjligt.

en: Allow choice of user location
sv: Tillåt val av användares plats

en: Latitude / Longitude input (use map)
sv: Inmatning av latitud/longitud (använd karta)

en: Location #@num
sv: Plats #@num

en: Select which of your locations to use.
sv: Välj vilken av dina platser att använda.

en: State/Province name
sv: Stat-/provinsnamn

en: Unknown location keyword
sv: Okänt nyckelord för plats

en: Creates a location context from a node.
sv: Skapar ett platssammanhang från en nod.

en: Use location directly saved in the node for this relationship
sv: Använd platsen som sparats i noden för denna relation

en: Location type
sv: Platstyp

en: Use ISO-8601 week numbers
sv: Använd veckonummer av typen ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
sv: VIKTIGT! Om markerat, MÅSTE första dagen i veckan vara angivet till måndag.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
sv: När veckonummer av typen ISO-8601 används måste den första veckodagen vara angivet till måndag.

en: Field @label (@field_name)
sv: Fält @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas.

en: The date field which whose type should be changed.
sv: Datumfältet vars typ skall ändras för.

en: The type of date to change the field to.
sv: Datumtyp att ändra detta fält till.

en: New type:
sv: Ny typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
sv: Den nuvarande datumtypen är samma som vald typ. Det finns inget att ändra.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
sv: Fältet @field_name har ändrats från @old_type till @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
sv: Ändra ett datumfält från en typ till en annan. Mycket experimentell, använd på egen risk!

en: Year range
sv: Årsintervall

en: Dates to add to the list of repeating dates.
sv: Datum att lägga till listan av upprepande datum.

en: Current additions
sv: Nuvarande tillägg

en: Also includes !additional_dates.
sv: Innehåller även !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
sv: Upprepas !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9

en: Asc
sv: Stigande

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

en: Display:
sv: Visning:

en: Multiple values:
sv: Flera värden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
sv: Ange ett specifikt antal värden att visa, eller lämna blankt för att visa alla värden.

en: starting from @isodate
sv: med början från @isodate

en: ending with @isodate
sv: slutar med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
sv: Identifiera angivna start och/eller slutdatum i formatet YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lämna tomt för alla tillgängliga datum.

en: Repeat rule:
sv: Upprepa regel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
sv: Hur många tidsenheter som skall visas i strängen "tid sedan".

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
sv: Visa @count värde(n) vilka startar med @date1 och slutar med @date2

en: earliest
sv: tidigast

en: latest
sv: senast

en: Show repeat rule
sv: Visa upprepningsregel

en: Do not show repeat rule
sv: Visa inte upprepningsregeln

en: Display time ago, showing @interval units.
sv: Visa tid sedan med @interval enheter.

en: View Repeating Dates
sv: Visa upprepande datum

en: The duration of the time period given by the dates.
sv: Längden på den tidsperiod som ges av datumen.

[ctx: datetime]
en: Hour
sv: Timma

[ctx: datetime]
en: Minute
sv: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
sv: Sekund

en: The year is invalid.
sv: Året är ogiltigt.

en: The month is invalid.
sv: Månaden är ogiltig.

en: The day is invalid.
sv: Dagen är ogiltig.

en: The hour is invalid.
sv: Timmen är ogiltig.

en: The minute is invalid.
sv: Minuten är ogiltig.

en: The second is invalid.
sv: Sekunden är ogiltig.

[ctx: ampm]
en: am
sv: förmiddag

[ctx: ampm]
en: pm
sv: eftermiddag

[ctx: date_order]
en: First
sv: Första

[ctx: date_order]
en: Second
sv: Andra

[ctx: date_order]
en: Third
sv: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
sv: Fjärde

[ctx: date_order]
en: Fifth
sv: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
sv: Sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
sv: Näst sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
sv: Tredje sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
sv: Fjärde sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
sv: Femte sista

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: Configure the Date Popup settings.
sv: Konfigurera inställningarna för Date Popup

en: Add exception
sv: Lägg till undantag

en: Add addition
sv: Lägg till tillägg

[ctx: datetime_plural]
en: Days
sv: Dagar

[ctx: datetime_plural]
en: Weeks
sv: Veckor

[ctx: datetime_plural]
en: Months
sv: Månader

[ctx: datetime_plural]
en: Years
sv: Månader

[ctx: date_order]
en: Every
sv: Varje

[ctx: day_name]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: day_name]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
sv: lördag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
sv: Den här funktionen fungerar inte ännu för version 7 av Drupal.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
sv: Intervall av tillåtna år, äldsta till nyaste. "-1:+1" innebär att äldsta datumet är ett år tillbaka och nyaste är ett år framåt från nuvarande år.

en: Your content type @name has been created.
sv: Din innehållstyp @name har skapats.

en: Your date field @name has been created.
sv: Ditt datumfält @name har skapats.

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. A calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar, and the mini calendar, calendar legend, and upcoming events blocks will be added to the sidebar of the default theme. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
sv: Fyll i följande formulär för att automatiskt skapa en innehållstyp av typen datum, med ett tidsdatumfält och matchande förkonfigurerad kalender. En kalender och block för kommande aktiviteter kommer att skapas, ett innehållsflöde för iCal kommer att läggas till i kalendern, minikalender, bildtextkalendern, och blocket för kommande aktiviteter kommer att läggas till sidospalten till förvalt tema. Noder som skapas från denna nya innehållstyp kommer att innehålla en länk till kalendern, och kalendern kommer att ha en länk till formuläret för att "lägga till nytt datum". Du kan också lägga till nya datumfält till en befintlig innehållstyp genom att ange den befintliga innehållstypens namn istället för att skapa en ny.

en: Administer date tools
sv: Administrera datumverktyg

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. !date_wizard gör det enklare att skapa enkla innehållstyper för datum och relaterade kalendrar.

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %bundle.
sv: Kalendern %view är den förvalda kalendern skapad för innehållstypen %bundle.

en: Removed calendar %calendar.
sv: Tog bort kalender %calendar.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Easy creation of date content types and calendars.
sv: Enkelt skapande av innehållstyper för datum och kalendrar.

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Date Views
sv: Views för datum

en: Views integration for date fields and date functionality.
sv: Views integrering för datumfält och datumfunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett datumfält från Views !base_table genom ett datumargument, använder alla vanliga ISO-format för datum/period (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
sv: Ställ in tillåtet minsta och mesta årsintervall för detta argument, antingen som en kompensation -X:+X från aktuellt år, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och största år, såsom "2005:2010". När argumentet är angivet till ett datum utanför intervallet, kommer sidan att returneras som "Sidan hittades inte (404)".

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnerar poster som har ett matchande datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller enbart de som matchar i alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: Add calendar blocks to a region
sv: Lägg till kalenderblock till en region

en: Select date field(s) to filter.
sv: Välj datumfält att filtrera på.

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Master
sv: Huvud

en: Date field values
sv: Värden för datumfält

en: Tokens related to date field values.
sv: Ersättningstecken relaterade till värden för datumfält.

en: The date value.
sv: Värdet för datum.

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
sv: Året är ogiltig. Kontrollera att inlägget innehåller fyra siffror.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: <strong>Exponerat</strong> @widget @format

en: Date with repeat
sv: Datum med upprepande

en: Datestamp range
sv: Intervall för datumstämpel

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Datetime range
sv: Intervall för tidsdatum

en: Migrate example - dates
sv: Exempel på migrering - datum

en: Example migration into date fields
sv: Exempel på migrering till datumfält

en: Source id
sv: Käll-ID

en: A simple date
sv: Ett enkelt datum

en: Start value for a date range
sv: Startvärde för ett intervall av datum

en: Simple datestamp
sv: Enkel datumstämpel

en: Start value for a datestamp range
sv: Startvärde för ett intervall av datumstämpel

en: Simple datetime
sv: Enkelt tidsdatum

en: Start value for a datetime range
sv: Startvärde för ett tidsdatumintervall

en: Sample of a repeating date field
sv: Exempel på ett upprepande datumfält

en: Examples of migrating with the Date module
sv: Exempel på migrering med modulen Date

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Pop-up calendar
sv: Popupkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: The End date value.
sv: Värdet för slutdatum.

en: Choose how users view dates and times:
sv: Välj hur användare visar datum och tider:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
sv: För att lägga till eller redigera alternativ, gå till <a href="@date-time-page">Inställningar för datum och tid</a>.

en: Both Start and End dates
sv: Både start- och slutdatum

en: Start date only
sv: Enbart startdatum

en: End date only
sv: Enbart slutdatum

en: Display dates using the @format format
sv: Visa datum genom att använda formatet @format

en: Display both Start and End dates
sv: Visa både start- och slutdatum

en: Display Start date only
sv: Visa enbart startdatum

en: Display End date only
sv: Visa enbart slutdatum

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: No default value
sv: Inget förvalt värde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Beskriv en tid som referens till den nuvarande dagen, såsom "+90 days" (90 dagar från den dag då fältet skapades), eller "+1 Saturday" (den nästa lördagen). Se !strtotime för fler detaljer.

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Relative default value for end date
sv: Relativt förvalt värde för slutdatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Date entry options
sv: Alternativ för inlägg av datum

en: Control the order and format of the options users see.
sv: Styr ordningen på och formatet för alternativen som användaren ser.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Åsidosätta det valda inmatningsformatet ovan. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Inom" infogar etiketten som första alternativ i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Ingen" kommer inte etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
sv: Var vänlig ange ett anpassat datumformat, eller välj ett av de förhandsinställda formaten.

en: Select the date attributes to collect and store.
sv: Välj datumattributen att samla in och lagra.

en: Date attributes to collect
sv: Datumattribut att samla in

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
sv: Slutdatum används för att samla in varaktighet. Till exempel kan en händelse starta den 15 september och avslutas den 16 september.

en: Collect an end date
sv: Samla in ett slutdatum

en: Select the timezone handling method for this date field.
sv: Välj metod för hanteringen av tidszon för detta datumfält.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
sv: Tomma värden för "Slutdatum" kommer att använda värdena för "Startdatum".

en: @field_name Start date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
sv: Värde för slutdatum åt @field_name #@delta

en: @field_name Start date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name End date
sv: Slutdatum för @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: Some value must be entered in the End date.
sv: Ett värde måste anges i "slutdatumet".

en: The End date must be greater than the Start date.
sv: Slutdatumet måste vara större än startdatumet.

en: The Start date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The End date is invalid.
sv: Slutdatumet är ogiltigt.

en: More settings and values
sv: Fler inställningar och värden

en: Date entry
sv: Inlägg av datum

en: Starting and ending year
sv: Startande och avslutande år

en: !start-date to !end-date
sv: !start-date till !end-date

en: Date part
sv: Datumdel

en: Makes date/time fields available.
sv: Gör datum- tidsfält tillgängliga.

en: Starting year
sv: Startande år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
sv: Ange ett relativt värde (-9, +9) eller ett absolut år såsom 2015.

en: Ending year
sv: Avslutande år

en: The value input for field %field is invalid:
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt:

en: The value input for field %field is invalid.
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt.

en: The @part is missing.
sv: @part saknas.

en: The value @date does not match the expected format.
sv: Värdet @date stämmer inte överens med det förväntade formatet.

en: The timezone has been set to !value_link.
sv: Tidszonen har ställts in till !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !timezone_link för att fungera på rätt sätt.

en: site timezone
sv: tidszon för webbplats

en: The first day of the week has been set to !value_link.
sv: Den första veckodagen har ställt in till !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !first_day_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !first_day_link för att fungera på rätt sätt.

en: site first day of week settings
sv: inställningar för webbplatsens första veckodag

en: The medium date format has been set to to !value_link.
sv: Det mellanlånga datumformatet har ställts in till !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !format_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !format_link för att fungera på rätt sätt.

en: system date formats
sv: format för systemets datum

en: Missing system date settings
sv: Saknar systeminställningar för datum

en: System date settings
sv: Systeminställningar för datum

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link and the !format_link to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in !timezone_link och !format_link för att fungera på rätt sätt.

en: site timezone and first day of week settings
sv: inställningar för webbplatsens tidszon och första veckodagen

en: date format settings
sv: inställningar för datumformat

en: @count year from now | @count years from now
sv[0]: @count år från nu
sv[1]: @count år från nu

[ctx: datetime]
en: Date
sv: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
sv: Tid

en: Date Migration
sv: Migrering av datum

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
sv: Tillhandahåller stöd för att importera till datumfält med modulen Migrate.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
sv: Denna innehållstyp används för att demonstrera och testa migrering till datumfält.

en: Date Migration Example
sv: Exempel på migrering av datum

en: E.g., @date
sv: Till exempel, @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
sv: <p>Modulen Date Popup gör det möjligt för manuellt tidsinlägg eller tidsväljning med användning av ett insticksprogram av typen jQuery. Modulen Date levereras med en förvald tidsväljare av typen jQuery som redan är installerad. Modulen stöder även en nedrullningsbar tidsväljare som måste laddas ned separat. Den nedrullningsbara tidsväljaren visas inte som ett alternativ förrän koden finns i mappen "libraries". Om du inte vill använda en tidsväljare av typ jQuery kan du välja alternativet "Manuell tidsinmatning" nedan och användarna kommer istället få ett vanligt textfält.</p>

en: Use dropdown timepicker
sv: Använd nedrullningsbar tidsväljare

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
sv: <p>För att installera nedrullningsbar tidsväljare, skapa en katalog <code>!directory</code> i din installation av webbplatsen. Besök sedan <a href="@download">@download</a>, ladda ned den senaste kopian och packa upp den. Du kommer att se filer med namn som jquery.timepicker-1.1.2.js och jquery.timepicker-1.1.2.css. Döp om dem till jquery.timepicker.js och jquery.timepicker.css och kopiera dem till <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
sv: <p>Popupkalendern för datum innehåller en del CSS för IE6 som bryter validering av CSS. Eftersom IE 6 nu är ersatt av IE 7, 8 och 9, har den särskilda CSS:en för IE 6 tagits bort från den vanliga CSS:en som används av Date Popup. Om du upptäcker att du behöver den CSS:en trots allt, kan du lägga tillbaka den i ditt tema. Titta på hur temat Garland lägger till särskild CSS enbart för IE i sin fil page.tpl.php. CSS:en du behöver är:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
sv: Visa ett matchande andra datumfält som ett "slutdatum".

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
sv: Namnet på innehållstypen skall vara högst 12 tecken långt vid användande av det för att skapa en kalender och block.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
sv: Fältnamnet skall vara högst 26 tecken långt.

en: @label -  start date (!name)
sv: @label -  startdatum (!name)

en: @label -  start date
sv: @label -  startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
sv: @label - slutdatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
sv: @label - slutdatum:!column

en: Page by date
sv: Paginera på datum

en: Page using the value of a date field.
sv: Paginera genom att använda värdet på ett datumfält.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera med detta argument.

en: Add multiple value identifier
sv: Lägg till flera identifierare för värden

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar. Use this option if you are having trouble getting multiple value date fields to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender. Använd det här alternativet om du har problem med att få flera datumfält att visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Dates to compare
sv: Datum att jämföra

en: Start/End date range
sv: Intervall på start/slutdatum

en: Only this field
sv: Enbart detta fält

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
sv: Om valt kommer vyn kontrollera om något värde börjar med "startdatum" och slutar med "slutdatum" matchar vyns kriterium. Annars kommer vyn att begränsas till de särskilt utvalda fälten. Jämförelse av hela intervallet för start/slutdatum är den rekommenderade inställningen när du använder detta filter i en kalender. När du använder alternativet start/slutdatum, är det inte nödvändigt att lägga till både fälten start- och slutdatum på filtret, antingen eller fungerar.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender, eller när du vill att nodvyn av flera datumvärden skall visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Date selection form element
sv: Formulärselement för val av datum

en: Filter granularity
sv: Noggrannhet på filter

en: Relative start date
sv: Relativt startdatum

en: Relative end date
sv: Relativt slutdatum

en: Date value
sv: Datumvärde

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Relativa datum beräknas när vyn visas. Exempel: "now", "now +1 day", "12:00 today", "Monday next week". <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i PHP-dokumentationen</a>.

en: Relative start date not specified.
sv: Relativt startdatum ej angivet.

en: Relative end date not specified.
sv: Relativt slutdatum ej angivet.

en: Relative date not specified.
sv: Relativt datum ej angivet.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
sv: Denna paginerare fungerar tillsammans med ett kontextuellt filter för datumfält eller datumfält för innehåll. Om ett datumfilter har lagts till vyn, kommer denna paginerare tillhandahålla paginering för tillbaka/framåt som matchar noggrannheten för det filtret (till exempel paginering på år, månad, vecka eller dag). Filtret måste också konfigureras för att använda ett förvalt datumvärde. Om det inte finns något kontextuellt filter i denna vy, eller om den inte har ställts in att använda ett förvalt datum kommer pagineraren inte att visas.

en: Date identifier
sv: Identifierare för datum

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
sv: Databasfrågans identifierare som skall användas vid infångande av datumdata från URL:en Observera att om du har fler än en visning i samma vy som använder datumpaginerare (såsom en sida och ett block), måste ID-numret för pagineraren vara olika för var och en, annars kommer båda att ändras när paginerarens värde ändras.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
sv: Var pagineraren för datumet skall placeras på innehållet: längst upp, längst ned, eller både och.

en: Link format
sv: Länkformat

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
sv: Formatet för URL:ens pagineringslänkar. Med pagineringsformatet kommer länkar se ut så här: "calendar/?date=2020-05". De rena formatlänkarna ser bättre ut, men länkar från pagineringsformatet fungerar förmodligen bättre om kalendern används i block eller paneler.

en: Is empty
sv: Är tom

en: Same as Default date
sv: Samma som förvalt datum

en: Repeating date
sv: Upprepande datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
sv: Upprepande datum använder ett "Obegränsat" antal värden. Istället för knappen "Lägg till" innehåller de ett formulär för att välja när och hur ofta datumet skall upprepas.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
sv: Tillåt användare att se en sida med alla de gånger ett datum upprepas.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
sv: Gränssnittskomponenterna för upprepande datum har ändrats. Var vänlig se sidan Visa fält för varje innehållstyp som har ett upprepande datumfält, och bekräfta att rätt gränssnittskomponent har valts.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
sv: Startår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
sv: Slutår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
sv: Ställ in ett villkor baserat på värdet av ett datumfält

en: Is not Empty
sv: Är inte tom

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
sv: Jämförelsen att utföra för att avgöra om datumfältet uppfyller villkoret. För fält med flera datumvärden kommer alla värden kontrolleras för att se om något uppfyller villkoret.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Värdet som fältet skall innehålla för att uppfylla villkoret. Detta kan antingen vara ett absolut datum i formatet ISO (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS) eller en relativ sträng såsom "12AM today". Exempel: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i dokumentationen för PHP</a>.

en: Date Context
sv: Sammanhang för datum

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
sv: Lägger till ett alternativ till modulen Context för att ställa in ett villkorssammanhang baserat på värdet av ett datumfält.
