Local Baha'i Community Website Incubator (7.x-1.0-beta3) - en to tr translation catalogue (230 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Delete
tr: Sil

en: Real name
tr: Gerçek isim

en: Development
tr: Geliştirme

en: Groups
tr: Gruplar

en: Is
tr: -dir

en: more
tr: daha fazla

en: Tags
tr: Etiketler

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Parent
tr: Üst öge

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Region
tr: Bölge

en: Event
tr: Olay

en: Display Settings
tr: Görüntüleme Ayarları

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Main settings
tr: Temel ayarlar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Options
tr: Seçenekler

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Location
tr: Konum

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Phone
tr: Telefon

en: Fax
tr: Faks

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Method
tr: Yöntem

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Allow
tr: İzin ver

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Location name
tr: Konum adı

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
tr: örneğin: iş ortamı, olay yeri, buluşma noktası

en: Street
tr: Cadde

en: Additional
tr: Ek

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: NOT LISTED
tr: KAYITLI DEĞİL

en: State/Province
tr: İl

en: Map links
tr: Harita bağlantıları

en: Geocoding options
tr: Geocoding seçenekleri

en: Settings for Location module
tr: Konum modulü için ayarlar

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
tr: Konum modulü coğrafi bir konumla kullanıcıları ve içeriği ilişkilendirmenizi sağlar. Kullanıcılar posta kodu kullanarak yakınlık aramaları yapabilirler. Bu aynı coğrafyaya ait olan toplulukları organize etmek için kullanışlıdır.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
tr: İçerik için konumsal bilgiyi yönetmek için içerik türü yönetim sayfasını kullanın. Konum temelli özelliklerin çoğunu kullanabilmek için ülkeye özel include dosyası(location.tr.inc) kurmanız gerekmekte. Posta kodu kullanarak yakınlık aramasını herhangi bir ülkeye özel desteklemek için, o ülkeye özel post kodu veritabanı gereklidir. Haziran 2007 itibariyle sadece Amerika ve Almanya posta kodları desteklenmektedir.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen ayarlama ve özelleştirme rehberini okuyun <a href="@location">Konum sayfası</a>.

en: None supported.
tr: Hiçbiri desteklenmiyor

en: Street location
tr: Sokak konumu

en: Configure parameters for %service geocoding
tr: %service adlı geocoding servisi için parametreleri ayarlayın

en: No service selected for country.
tr: Ülke için seçili bir hizmet yok.

en: Configure parameters
tr: Değerleri yapılandır

en: No configuration necessary for selected service.
tr: Seçili hizmet için yapılandırma gerekmiyor.

en: Locative information
tr: Konumsal bilgi

en: Number of locations
tr: Konum sayısı

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Make the location box collapsible.
tr: Konum kutusunu daraltılabilir yap.

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Display the location box collapsed.
tr: Konum kutusunu daraltılmış göster.

en: Location #%number
tr: Konum #%number

en: Add another location
tr: Başka bir konum ekleyin

en: Add location
tr: Konum ekle

en: Default country selection
tr: Öntanımlı ülke seçimi

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
tr: Yeni bir konum için bir konum formu dunulduğunda otomatik olarak seçili ülke bu olacaktır.

en: Enable the display of locations.
tr: Konumların görüntülenmesine izin ver.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
tr: Enlem ve boylamı ayarlamak için Google Harita kullanın

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Location | Locations
tr[0]: Konum

en: Fax number
tr: Faks numarası

en: Location Fax
tr: Konum Faksı

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Location Phone
tr: Konum Telefonu

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Geocoder API Key
tr: Geocoder API Anahtarı

en: Germany
tr: Almanya

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: China
tr: Çin

en: Pitcairn Islands
tr: Pitcairn Adaları

en: Source
tr: Kaynak

en: User locations
tr: Kullanıcı konumları

en: author
tr: yazar

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Units
tr: Birimler

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: Display style
tr: Görüntüleme sitili

en: Unknown location
tr: Bilinmeyen konum

en: Apply
tr: Uygula

en: Collect
tr: Topla

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Hide
tr: Gizle

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Location Search
tr: Konum Arama

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: Miles
tr: Mil

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Require
tr: Zorunlu

en: Maximum number of locations
tr: En fazla konum sayısı

en: Please select
tr: Lütfen seçiniz

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Locations
tr: Konumlar

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Konum Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Cadde (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ek (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Kent (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Eyalet/İl (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Eyalet/İl Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Posta Kodu (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Enlem (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Boylam (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ülke (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ülke Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Locations are addresses and map coordinates.
tr: Konumlar adresve harita koordinatlarıdır.

en: The location ID of the location.
tr: Konumun konum ID'si.

en: The name of the selected location.
tr: Seçili konumun adı.

en: The street address of the selected location.
tr: Seçili konumun cadde adresi.

en: The city of the selected location.
tr: Seçili konumun kenti.

en: The postal code of the selected location.
tr: Seçili konumun posta kodu.

en: The country of the selected location.
tr: Seçili konumun ülkesi.

en: The latitude of the selected location.
tr: Seçili konumun enlemi.

en: The longitude of the selected location.
tr: Seçili konumun boylamı.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
tr: Seçili konumun 'Lat, lon' (enlem, boylam) biçiminde koordinatları.

en: Distance / Proximity
tr: Uzaklık / Yakınlık

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
tr: Kendi enlem ve boylamınızı sağlamak istiyorsanız, bunları yukarıya girebilirsiniz. Bu alanları boş bırakırsanız, sistem girilen adresten sizin için enlem ve boylam belirlemeye çalışır. Sistemin konumunuzu adresten yeniden hesaplamasını sağlamak için (örneğin adresi değiştirirseniz) bu alanların değerlerini silin.

en: Check this box to delete this location.
tr: Bu konumu silmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Location Fields
tr: Konum Alanları

en: Force Default
tr: Öntanımlıyı Zorla

en: Country name
tr: Ülke adı

en: Map link
tr: Harita bağlantısı

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
tr: Enlem ve boylamı doldurmanız veya ikisini de boş bırakmanız gerekir.

en: Minimum number of locations
tr: En az konum sayısı

en: The number of locations that are required to be filled in.
tr: Doldurulması zorunlu en fazla konum sayısı.

en: Display Weight
tr: Ağırlığı Göster

en: location
tr: konum

en: Display location in teaser view
tr: Özet gösterimde konumu göster

en: Display location in full view
tr: Tüm gösterimde konumu göster

en: RSS Settings
tr: RSS Ayarları

en: GeoRSS-Simple
tr: GeoRSS-Basit

en: administer user locations
tr: kullanıcı konumlarını yönet

en: set own user location
tr: kendi kullanıcı konumunu ayarla

en: view own user location
tr: kendi kullanıcı konumunu gör

en: view all user locations
tr: tüm kullanıcı konumlarını gör

en: Node Locations
tr: Düğüm Konumları

en: User Locations
tr: Kullanıcı Konumları

en: Location Field
tr: Konum Alanı

en: Location CCK
tr: Konum CCK

en: Defines a Location field type.
tr: Bir Konum alanı türü tanımlar

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Konum faks numarası (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir).

en: Allows you to add a fax number to a location.
tr: Düğüme bir faks numarası eklemenizi sağlar.

en: Add locations to each node.
tr: Her düğüme konum ekle.

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
tr: Düğümlere toplu olarak rasgele enlem ve boylamlar atar.

en: Proximity
tr: Yakınlık

en: Locate Address
tr: Adresi Konumlandır

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Use Distance / Proximity filter
tr: Uzaklık / yakınlık süzgeci kullan

en: Street only
tr: Yalnız cadde

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Proximity (Rectangular)
tr: Yakınlık (dörtköşe çerçevede)

en: Proximity (Circular)
tr: Yakınlık (dairesel)

en: Postal Code / Country
tr: Posta Kodu / Ülke

en: Postal Code (assume default country)
tr: Posta Kodu (öntanımlı ülkeyi kabul et)

en: Announcements
tr: Duyurular

en: Meters
tr: Metre

en: Node location
tr: Düğüm konumu

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Blog entry
tr: Ağ günlüğü girişi

en: Facility
tr: Tesis

en: Affected forms
tr: Etkilenen formlar

en: GMap Macro
tr: GMap Makro

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Display full province name.
tr: Tüm bölge adını göster.

en: Display province/state code.
tr: İl/eyalet kodunu göster.

en: Open map link in new window
tr: Haritayı yeni pencerede aç.

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
tr: Harita bağlantısının yeni bir pencerede açılmasını istiyorsanız bunu seçin.

en: Open in new window method
tr: Yeni pencerede açma yöntemi

en: Country level accuracy
tr: Ülke düzeyinde hassaslık

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
tr: Bölge (eyalet, il, kaza vs.) düzeyinde hassaslık

en: Town (city, village) level accuracy
tr: Kent (şehir, köy) düzeyinde hassaslık

en: Post code (zip code) level accuracy
tr: Posta kodu düzeyinde hassaslık

en: Street level accuracy
tr: Cadde düzeyinde hassaslık

en: Address level accuracy
tr: Adres düzeyinde hassaslık

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
tr: Özel mülk (bina adı, mülk adı, alışveriş merkezi vs.) düzeyinde hassaslık

en: Location utilities
tr: Konum araçları

en: User location
tr: Kullanıcı konumu

en: GMap marker
tr: GMap işaretleyici

en: Default (address)
tr: Öntanımlı (adres)

en: Address with map
tr: Haritayla adres

en: Map only
tr: Yalnız harita

en: CCK location
tr: CCK konumu

en: The fax number of the selected location.
tr: Seçili konumun faks numarası

en: Coordinate Type
tr: Koordinat Türü

en: Postal Code (Zipcode)
tr: Posta Kodu

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
tr: Ondalık enlem/boylam koordinatı, virgülle ayrılı

en: Type of center point.
tr: Merkez noktasının türü.

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: Circular Proximity
tr: Dairesel Yakınlık

en: Rectangular Proximity
tr: Dörtköşe Alanda Yakınlık

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
tr: Kullanıcının Enlem/Boylam'ı (belirtilmemişse boş)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
tr: Kullanıcının Enlem/Boylam'ı (belirtilmemişse statik kabul et)

en: Static  Latitude / Longitude
tr: Statik Enlem / Boylam

en: PHP code for latitude, longitude
tr: Enlem-boylam için PHP kodu

en: Location to use
tr: Kullanılacak konum

en: Allow choice of user location
tr: Kullanıcı konumu seçimine izin ver

en: Latitude / Longitude input (use map)
tr: Enlem / Boylam girdisi (harita kullan)

en: Location #@num
tr: Konum #@num

en: State/Province name
tr: Eyalet/Bölge adı

en: Unknown location keyword
tr: Bilinmeyen konum anahtar sözcüğü

en: Node location offset
tr: Düğüm konum uzaklığı

en: Location type
tr: Konum türü

en: Trim length
tr: Kırpma uzunluğu

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Use a <em>Basic page</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>yı, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Submit latitude/longitude
tr: Enlem/boylam gönder

en: Requires the gmap module.
tr: gmap eklentisi gerektirir.
