Bibliography Module (7.x-1.5-rc1) - en to ja translation catalogue (345 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: enabled
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: Action
ja: アクション

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Required
ja: 必須

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Node ID
ja: ノードID

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Icon
ja: アイコン

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: Format
ja: フォーマット

en: Visible
ja: 表示

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Unknown
ja: 不明

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Year
ja: 年

en: Syndication
ja: シンジケート

en: Filter
ja: フィルター

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Term
ja: ターム

en: Fields
ja: フィールド

en: Date Created
ja: 作成日

en: Volume
ja: ボリューム

en: Merge
ja: マージ

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: here
ja: こちら

en: Role
ja: 役割

en: Select type
ja: 種類を選択

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Filters
ja: フィルター

en: Order
ja: オーダー

en: Original
ja: オリジナル

en: 1 Day
ja: 1日

en: 1 Week
ja: 1週

en: 1 Month
ja: 1ヶ月

en: 1 Year
ja: 1年

en: Last Name
ja: 姓

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Publication type
ja: 公表タイプ

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Source
ja: ソース

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Number of results per page
ja: 一ページあたりの結果数

en: Footnotes
ja: フットノート

en: any
ja: いずれか

en: Delete Selected
ja: 選択したものを削除

en: Style
ja: スタイル

en: Type Id
ja: Idを入力

en: Sorting
ja: 並び替え

en: System default
ja: システムデフォルト

en: All categories
ja: すべてのカテゴリー

en: is
ja: が

en: Common
ja: 共通

en: Base URL
ja: ベースURL

en: Authors
ja: 著者

en: Click a second time to reverse the sort order
ja: 並べ替えの順を逆にするには2回クリックします

en: Abstract
ja: 要約

en: Order by
ja: 並び順

en: Show only items where
ja: 表示項目の絞り込み

en: Taxonomy Settings
ja: タクソノミー 設定

en: Keyword
ja: キーワード

en: Annotations
ja: 注釈

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: modules
ja: モジュール

en: Content ranking
ja: コンテンツの順位

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ja: 以下で、検索結果をリストアップする際の並び順を決定する、それぞれの要素ごとの重要度を指定してください。 数値が大きい（※1）要素の条件に合うコンテンツほど、上位にリストアップされやすくなります。 また、<b>0</b> を指定した要素は無視されます。 なお、これらの値は変更してもインデックスの再構築の必要はなく、ただちに検索結果に反映されるようになります。<br />※1 この項目は他の設定での「ウェイト」とは逆に、数値が大きいほど優先順位が高くなることに留意してください。

en: Modify
ja: 修正

en: Field Name
ja: フィールド名

en: and
ja: かつ

en: where
ja: その

en: Preferences
ja: 初期設定

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Delete ALL
ja: 全て削除

en: Default Title
ja: デフォルトのタイトル

en: More...
ja: 更に表示

en: Initials
ja: イニシャル

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Import file
ja: インポートファイル

en: File Type
ja: ファイル形式

en: notes
ja: ノート

en: Tabular
ja: 表形式

en: Drupal user
ja: Drupalユーザー

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Import from file
ja: ファイルからインポート

en: Profile pages
ja: プロフィールページ

en: Show publications on users profile pages
ja: ユーザーのプロフィールページで発表を表示

en: This sets the site wide default, users may change this in their profile
ja: ユーザーが各プロフィールで変更できるような、サイト全体のデフォルトを設定します。

en: This sets the base URL used to access the biblio module (e.g. /biblio ).
ja: biblio モジュールがアクセスされるために使われるベースURLです。(例: /biblio )。

en: This sets the number of results that will be displayed per page.
ja: これはページごとに表示される結果の数を合計どれくらい出すのか設定します。

en: Restrict users such that they can only view their own biblio entries
ja: ユーザー自身の書誌エントリーのみ閲覧できるように制限

en: This option restricts the users capability to view biblio entries.  They will only be able to see the entries which they have created and own.
ja: このオプションはユーザーが書誌エントリーを閲覧できる可能性を制限します。自身が作成し保持しているエントリーのみ閲覧することができます。

en: Citekey
ja: 引用キー

en: You can alter citekey related settings here.
ja: ここで、引用キーに関する設定を変更できます。

en: Auto generate citekeys if not given
ja: もしなければ、引用キーを自動生成

en: This option will cause "citekey" entries to be automatically generated if a value is not provided.
ja: もし値が提供されなければ、"citekey" エントリーが自動的に生成されるようにします。

en: Citekey prefix
ja: Citekey プレフィックス

en: This text will be combined with the field choosen below to form the auto generated citekey.
ja: このテキストは引用キーを自動生成するために、以下で選択したフィールドと結合されます。

en: Primary Citekey  field
ja: プライマリー 引用キー フィールド

en: Select the field to be used when generating citekeys.
ja: 引用キーを生成する際に使われるフィールドを選択してください。

en: Secondary Citekey field
ja: セカンダリー 引用フィールド

en: If the field above has no value this field will be used.
ja: もし上のフィールドに値がなかった時、このフィールドが使われます。

en: You can integrate with the !url module here.
ja: ここで !url モジュールと統合することができます。

en: Depends on
ja: 依存

en: Integration with the footnotes module
ja: footnotes モジュールと統合

en: This will convert &lt;bib&gt; tags into &lt;fn&gt; tags.  This will cause intermingled &lt;bib&gt; and &lt;fn&gt; tags to be sequentially numbered.  For this to work, you must put the &lt;bib&gt; filter ahead of the &lt;fn&gt; filter in the filter chain.  If this option is not set, &lt;bib&gt; and &lt;fn&gt; tags will be handled separately.
ja: &lt;bib&gt; タグを &lt;fn&gt; タグに変換します。&lt;bib&gt; と &lt;fn&gt; タグが混じった番号順になります。これを動かすには、フィルターの順番で、 &lt;bib&gt; フィルターを &lt;fn&gt; フィルターの前に置かねばなりません。このオプションが設定されなければ、&lt;bib&gt; と &lt;fn&gt; タグは別々に扱われます。

en: Keyword separator
ja: キーワード 分離文字

en: Enter the character which will be used to separate multiple keywords in the keyword field
ja: キーワードフィールド内の複数キーワードを分けるために使う文字を入力してください。

en: Selecting this links the titles to the supplied URL (if available) rather than the "node" view.
ja: 選択すれば、タイトルを"ノード"ビューよりは提供されたURL(もし利用可能なら)へリンクする様になります。

en: You can set an <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/OpenURL">openurl</a> link here
ja: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/OpenURL">openurl</a> リンクをここに設定

en: OpenURL Base URL
ja: OpenURL ベースURL

en: OpenURL Image
ja: OpenURL 画像

en: Enter a path to your image here, this image will be used as button which when clicked will find the entry via the OpenURL link
ja: ここに画像へのパスを入力して下さい。この画像はOpenURL リンクを介してエントリーを発見した時にクリックされるボタンとして使われます。

en: You can set the default sorting and ordering for the /biblio page here.
ja: ここで/biblio ページのデフォルトの並び替えや順番を設定できます。

en: Show sort links
ja: 並び替えリンクを表示

en: You turn the sorting links at the top of the /biblio page here.
ja: ここで/biblio ページのトップで並び替えリンクを調整できます。

en: You can set the default style for the /biblio page here.
ja: ここで /biblio ページのデフォルトのスタイルを設定できます。

en: This alters the layout of the "node" (full) view.
ja: "ノード" (フル) ビューのレイアウトを変更します。

en: Select a field from which an annotation will be displayed below biblo entry in "short" listings
ja: どの注釈が"短い"一覧形式のbiblioエントリーの下で表示されるか、フィールドを選択して下さい。

en: You can set the RSS defaults here.
ja: ここでRSSのデフォルトを設定します。

en: Allow RSS feeds of new biblio entries
ja: 新しい biblio エントリーのRSS フィード を許可

en: This will create an rss feed of the 10 most recent biblio entries. It will be available at /biblio/rss.xml
ja: rss feedの最近10個のbiblioエントリーを作成します。/biblio/rss.xml で入手できます。

en: Number of items in the RSS feed.
ja: RSSフィード内の項目数

en: Limits the number of items in the /biblio/rss.xml feed to this number.
ja: /biblio/rss.xml feed 内の項目数をこの値に制限します。

en: Use keywords from biblio entries as taxonomy "free tags"
ja: biblio エントリーからタクソノミー "フリータグ"としてキーワードを使う

en: This option allows user to add keywords (free tags) to describe their documents. These keywords will be registered as taxonomy.
ja: このオプションでユーザーは文章を説明するため、キーワード(フリータグ)を追加できるようになります。これらのキーワードはタクソノミーとして登録されます。

en: Select vocabulary (category) to use for free tags.
ja: フリータグを使うためのボキャブラリー(カテゴリー)を選択してください。

en: Biblio settings
ja: Biblio 設定

en: Add New Type
ja: 新しいタイプを追加

en: Reset all types to defaults
ja: 全タイプをデフォルトにリセット

en: Type Name
ja: 名前を入力

en: Create New Type
ja: 新しいタイプを作成

en: Hint
ja: ヒント

en: Call Number
ja: 電話番号

en: Accession Number
ja: アクセス数

en: Other Number
ja: 他の数値

en: Clear All Filters
ja: 全てのフィルターをクリア

en: No items found
ja: 項目は見つかりませんでした

en: !modify_link or !remove_link your filters and try again.
ja: フィルターを!modify_link か !remove_link してもう一度試してください。

en: Set user ID of entries in this file to
ja: このファイル内のユーザーIDのエントリーを次へセット

en: EndNote Tagged
ja: EndNote タグ済

en: References
ja: 参照

en: Biblio page title
ja: Biblio ページタイトル

en: The page title shown on the base URL.
ja: ページタイトルはベースURLの上に表示されます。

en: Automatically delete orphaned authors
ja: 孤立著者を自動的に削除

en: Retain bibtex's {Protected} capitalization in the title string, but hide the braces on display
ja: タイトル文字列内のbibtexの {保護された} 大文字小文字を保持しますが、表示時の矯正では隠します。

en: Show citation key in results
ja: 結果の中に引用キーを含める

en: This will output the citekey as the first item in the citation string
ja: 引用文字列中で最初の項目として引用キーを出力します。

en: PHP code for citekey generation
ja: 引用キー 生成のためのPHP コード

en: Advanced usage only: PHP code that returns the citekey. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters.
ja: 高度な利用のみ: 引用キーを返すPHP コードです。 &lt;?php ?&gt; デリミターを含まないようにしてください。

en: Automatically replace "Go to ISI" links with the  URL below
ja: "ISIへ行く" リンクを以下のURLで自動的に置換します。

en: This option automatically replaces any fake "Go to ISI" links with the supplied URL to ISI Web of Knowledge.  Note a subscription with ISI is required for these links to function.
ja: 提供されたURLを含む、任意のうその "ISIへ行く" リンクをISI Web of Knowledgeに自動的に置換します。ISIのサブスクリプションは動作するためにはこれらのリンクが必要なことに注意してください。

en: Enter the URL which will replace the "Go to ISI" fake links imported from EndNote
ja: EndNoteよりインポートした"ISIへ行く"フェイクリンクを置換するURLを入力してください。

en: Automatically remove orphaned keywords
ja: 孤立キーワードを自動的に削除

en: This option automatically deletes keywords which are no longer associated with any publications (primarily due to the due to the removal of a publication or editing a keyword).
ja: もはやどの出版物にも関連しないキーワードを自動的に削除します。(主に出版物の削除やキーワードの編集によります)

en: Copy any selected taxonomy terms to the biblio keyword database
ja: 選択したタクソノミー タームを書籍キーワード データベースにコピー

en: Export Links
ja: リンクをエクスポート

en: Show export links
ja: エクスポートリンクを表示

en: You can select which export links to display here.
ja: どのエクスポートリンクをここに表示するか選択できます。

en: This creates a hyperlink on author names which, when clicked, will select entries which contain that author
ja: クリックされた時に、著者を含むエントリーを選択する著者名のハイパーリンクを作成します。

en: OpenURL Site ID
ja: OpenURL サイトID

en: This sets your institution's site name, some link resolvers will require a specific Site ID in order to process your requests.
ja: あなたの組織のサイト名を設定します。リンクリゾルバーの中には、あなたの要求を処理するために特定のサイトIDを要求するものがあります。

en: Enable a search box on the biblio page.
ja: 書誌ページに検索ボックスを有効にします。

en: Shows a search box on the biblio page that returns drupal search results in the biblio style.
ja: biblioページで、biblio スタイルのDrupal検索結果を返す検索ボックスを表示します。

en: Search button text
ja: 検索ボタン テキスト

en: Biblio search
ja: Biblio 検索

en: This allows you to customize the text on the search button, it defaults to "Biblio search".
ja: 検索ボタンのテキストをカスタマイズできます。デフォルトは"Biblio 検索" です。

en: Re-/Index a biblio node when creating or updating.
ja: 作成または更新された時に biblio ノードを(再)インデックス化します。

en: A biblio node must be indexed for the drupal search to know its content. You need to check this option if you want to search for a biblio node that you just created or updated. Otherwise you must wait for the cron job to reindex nodes.
ja: biblio ノードはそのコンテンツを知るためにDrupal の検索でインデックス化されなければなりません。もしあなたがちょうど作成・更新したbiblio ノードを検索したければ、このオプションを有効にしてください。そうでなければ、ノードを再インデックス化するためcronの実行を待たねばなりません。

en: Show sort links as "tabs"
ja: "タブ"として並び替えリンクを表示

en: This changes the sort links from text links to tabs
ja: 並び替えリンクをテキストリンクからタブへ変更

en: Finally, for each author field you can choose a set of author roles. Assigning different roles to authors within the same field, e.g. primary and secondary authors within the authors field, allows to theme them differently.
ja: 最後に、各著者フィールドで、著者のロールのセットを選択することができます。異なるロールを著者に、同じフィールドで割り当てる、例えば著者フィールドに第一著者と第二著者、事はそれらを異なって構成させることを許可します。

en: Field settings related to @type publications
ja: @type 発表に関連したフィールド設定

en: Field settings common to all publication types
ja: フィールド設定は全公表タイプに共通です。

en: Allow users to override these settings on their "My account" page
ja: ユーザーが、"マイアカウント"ページでこれらの設定を上書きできるようにします。

en: If this is selected, a form similar to this section will be available to the user when they edit their own account information.  This will allow them to override the global preferences set here.
ja: 選択されれば、ユーザーが自身のアカウント情報を修正する時に、このセクションに似たフォームが利用できます。これはここで設定した全般設定の上書きを許します。

en: CrossRef Login Information
ja: CrossRef ログイン 情報

en: CrossRef OpenURL Account ID
ja: CrossRef OpenURL アカウント ID

en: Contributor Type
ja: 貢献者のタイプ

en: Batch Process
ja: バッチ処理

en: You should use batch processing if your import file contains more than about 20 records, or if you are experiencing script timeouts during import
ja: もしインポートファイルが20レコード以上を含むか、インポート中にタイムアウトが発生したならば、バッチ処理を使うべきです。

en: Typically you don't have to do anything here, however if you wish, you may select terms to be assigned to imported records. This effectively adds a keyword to all entries being imported.
ja: 典型的にはここで何もすることがありませんが、もし望めば、インポートした記録に関連付けるタームを選択することができます。これはインポートした全エントリーにキーワードを追加する時に効果的です。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされませんでした。

en: POT Export
ja: POT 抽出

en: Here you may export a ".pot" file which contains the titles and hints from the database which are not normally captured by translation extractors)
ja: ここで、通常翻訳抽出でとらえられるのと違うデータベースからタイトルやヒントを持つ".pot"ファイルをエクスポートすることができます。

en: Export translation data
ja: 翻訳データをエクスポート

en: Export @count results
ja: @count 個の結果をエクスポート

en:  (whose last name starts with the letter "@letter")
ja:  (ラストネームが"@letter"で始まる人)

en: Orphaned Authors
ja: 不明な著者

en: Delete orphaned biblio authors.
ja: 著者不明な書誌を削除します。

en: Author Types
ja: 著者の種類

en: Add New Author Type
ja: 新しい著者タイプを追加

en: Orphaned Keywords
ja: 孤立したキーワード

en: Delete orphaned biblio keywords.
ja: キーワード不明な書誌を削除します。

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Text to display if no year of publication is available
ja: 出版年が利用できない時に表示されるテキスト

en: The text that is displayed when no date of publication is given or it is deliberately set to <b>9999</b>, it defaults to "Submitted".
ja: 発表念が与えられていないか、意図的に<b>9999</b>に設定されていた時に表示されるテキストです。デフォルトは"サブミット済" です。

en: Text to display if year of publication is set to 9998
ja: 出版年が9998年に設定されている場合に表示されるテキスト

en: The text that is displayed when the date of publication is deliberately set to <b>9998</b>, it defaults to "In Press".
ja: 発表年が意図的に<b>9998</b> に設定されていた時に表示されるテキストです。デフォルトは"In Press"です。

en: PubMed ID List
ja: PubMed ID リスト

en: Checking the "Visible" box will add the field to the input form, checking "Required" will force the user to supply a value for this field and the weight value changes the order which it is rendered on the form with smaller values floating to the top of the form.
        <p> Fields which are grayed out on this page have been set to "common" on the !linktobiblioadmin page.</p>
ja: "見える"ボックスを選択することで、フィールドを入力フォームに追加します、"必要"をチェックすればこのフィールドに値を強制的に提供させ、フォーム値のトップをフローとする小さな値のフォームが描画される順番を変更します。<p>このページでグレイアウトしたフィールドは!linktobiblioadmin ページで"共通"に設定されています。</p>

en: Publication type name
ja: 公表タイプ名

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: Download links in "List" view link to "Node" view
ja: "一覧" ビュー リンク内から "ノード" ビューへリンクをダウンロード

en: Hyperlink author names to author profile page
ja: 著者名を著者のプロフィールページへハイパーリンク

en: This creates a hyperlink on author names which, when clicked, will take the user to the authors profile page
ja: クリックされた時に、ユーザーを著者のプロフィールページへ連れて行く、著者名のハイパーリンクを作成します。

en: -none-
ja: -  無  -

en: Use Biblio for scholarly content, such as journal papers and books.
ja: ジャーナルやペーパー、ブックのような学術的なコンテンツのために使います。

en: Administer Biblio
ja: Biblio モジュールを管理

en: Allows full control (create, update, delete) of all Biblio nodes
ja: 全Biblio ノードのフルコントロール(作成、更新、削除)を許可します。

en: Access Biblio content
ja: 書籍コンテンツにアクセス

en: Allows the user to view Biblio nodes
ja: ユーザーがBiblio ノードを閲覧するのを許可します。

en: Allows any/all of the authors associated with a biblio entry to edit the biblio entry. This requires the Drupal UserID be mapped to a Biblio author ID
ja: 書籍エントリーに関連した全/任意の著者が書籍エントリーを編集するのを許可します。これはDrupal ユーザーID をBiblio 著者 IDに割り当てる必要があります。

en: Edit Biblio authors
ja: 書籍著者を編集

en: Allows the user to edit author information
ja: ユーザーが著者情報を編集するのを許可します。

en: Allows users to see links which allow export of bibliographic data for an individual entry or the entire result set
ja: ユーザーに、結果全体のセットから個々の書籍データのエクスポートができるリンクを見せます。

en: Show download links
ja: ダウンロードリンクを表示

en: This determines if the "Sort" links on the Biblio list page will be shown to the user
ja: 書籍リストページの"並び替え"リンクがユーザーに表示されるか決めます。

en: Show full text
ja: フルテキストを表示

en: This determines if the user will be able to access the "Full Text" of the article if it is available
ja: もし利用可能なら、ユーザーは記事の"フルテキスト"にアクセスできるかどうか決めます。

en: Change Publication Type
ja: 公表タイプを変更

en: Configure default behavior of the Biblio module.
ja: Biblio モジュールのデフォルトの振る舞いを設定します。

en: Data import
ja: データ　インポート

en: Import/Export Mapping
ja: インポート/エクスポート マッピング

en: Maintains bibliographic lists.
ja: 文献リストを管理します。

en: Number of contributor fields to initially display on the input form
ja: 入力フォームで初期表示される時の貢献者フィールドの数

en: Increasing this value will increase the number of input fields displayed in the contributors section of the input form
ja: この値を増やすことで、入力フォームの貢献者セクション内に表示される入力フィールド数を増やせます。

en: Number of fields added by the "Add more" button on the contributor input form
ja: 貢献者入力フォームで"さらに追加"ボタンで追加されるフィールド数

en: This number of blank fields will be added to the contributors section of the input form each time the "Add more" button is pressed.
ja: このブランクフィールドの数だけ、"さらに追加"ボタンを押されるたびに、入力フォームの貢献者セクションを追加します。

en: Enter your complimentary CrossRef OpenURL account ID which you can obtain here !url, OR enter your full CrossRef (colon separated) account:password combination.
ja: あなたが!url で得た優待 CrossRef OpenURL アカウント IDか、フル CrossRef をアカウント:パスワードの形で(複数ある時はコロンで分けて)入力してください。

en: OpenURL Account Request Form
ja: OpenURL アカウントリクエスト フォーム

en: Show lookup links
ja: lookupリンクを表示

en: You can select which lookup links to display here.
ja: どのルックアップリンクをここに表示するか選択できます。

en: This is the initial default sort.
ja: 初期のデフォルトの並び順です。

en: Words to remove from the beginning of titles prior to sorting
ja: 並び替えに先立って、タイトルの先頭から除去される単語

en: A comma separated list of (case insensitive) words to strip from the title for sorting purposes.  NOTE: quotation and punctuation are stripped automatically.
ja: 並び替えのためにタイトルから取り除く単語の、コンマで区切ったリストです(大文字小文字関係なし) 注意: クオテーション(') や句読点は自動的に取り除かれます。

en: On this page you can set type specific "Titles" and "Hints" which will display on the input form.
ja: このページで、入力フォーム上に表示される特定の"タイトル" や "ヒント"のタイプを設定できます。

en: Checking the "Common" box will add the field to all the different publication types. Checking "Required" will force the user to supply a value for the field, checking "Autocomplete" will enable AJAX type auto complete look up for the field when the user is entering data and the weight value changes the order which it is rendered on the form with smaller values floating to the top of the form.
ja: "共通" ボックスをチェックすれば、フィールドを異なる発表タイプに追加します。"必要"をチェックすれば、ユーザーにフィールドのための値を強制し、"自動補完" をチェックすれば、フィールドでAJAX タイプの自動補完 ルックアップが有効になり、データーを入力したり、小さな値のフォームがフォームのトップにフロートし、ウェイト値がフォームに描画される順を変更したりします。

en: file format mapping
ja: ファイル形式マッピング

en: Publication types
ja: 公表タイプ

en: Data fields
ja: データ フィールド

en: Save publication type mapping
ja: 公開タイプマッピングを保存

en: Reset publication type mapping to default
ja: 公表形式マッピングをデフォルトにリセット

en: Save field mapping
ja: フィールドマッピングを守った。

en: Reset field mapping to default
ja: フィールドマッピングをデフォルトにリセット

en: Author affiliation
ja: 著者の組織

en: No orphaned authors.
ja: 孤立した研究者です。

en: No orphaned keywords.
ja: 孤立キーワードはありません。

en: There are currently no "Term references" attached to the biblio node type. If you would like to associate a Taxonomy vocabulary with the Biblio node type, go the the !url page and add one or more "Term reference" fields.
ja: 現在biblioノードタイプに添付された"ターム参照"はありません。もしタクソノミー ボキャブラリーをBiblioノードタイプに関連付けたいなら、!url ページへ行って一つ以上の"ターム参照"フィールドを追加してください。

en: whose last name begins with the letter
ja: ラストネームが次の文字で始まる人

en: There are a total of @count authors in the database!header_ext.
ja: データベース !header_ext 内に合計 @count 人の著者がいます。

en: Available styles
ja: 利用できるスタイル

en: Choose the styles you would like to download and install.
ja: あなたがダウンロードしてインストールしたいスタイルを選択してください。

en: Set as site default
ja: サイトのデフォルトとして設定

en: Installed styles
ja: インストール済スタイル

en: Currently installed styles.
ja: 現在インストールされているスタイルです。

en: CiteProc Style Manager
ja: CiteProc スタイルマネージャ

en: Adds Citation Style Language (CSL) citation processing
ja: 引用スタイル言語(Citation Style Language ;CSL) 引用処理を追加します

en: Provides RIS file import and export to the Biblio module.
ja: Biblio モジュールに RIS ファイルのインポートやエクスポートを提供します。

en: Provides DOI lookup and import to the Biblio module.
ja: Biblio モジュールに DOI ルックアップやインポートを提供します。

en: Provides EndNote tagged file import and export to the Biblio module.
ja: Biblio モジュールに EndNote タグ付きファイルのインポートやエクスポートを提供します。

en: Provides EndNote XML file import and export to the Biblio module.
ja: Biblio モジュールに EndNote XMLファイルのインポートやエクスポートを提供します。

en: Provides MARC file import to the Biblio module.
ja: Biblio モジュールに MARC ファイルのインポートを提供します。

en: Accept and create a new revision of the existing node.
ja: 受け入れて、既存のノードの新しいリビジョンを作成します。

en: Accept and replace the existing node.
ja: 受け入れて、既存のノードを置換します。

en: Provides PubMed import and search to the Biblio module.
ja: Biblio モジュールに PubMed のインポートや検索を提供します。

en: Provides Rich Text Format file export to the Biblio module.
ja: Biblio モジュールに リッチテキストフォーマット ファイルのエクスポートを提供します。

en: CSL Field Mapper
ja: CSL フィールドマッパー

en: Example citation:
ja: 引用例:

en: Orphaned authors are those which are no longer linked to any entries as the result of a biblio update or delete. This requires a functioning "cron" process.
ja: 孤立著者は書籍の更新・削除の結果よりどのエントリーとも関連付けがなくなった方です。これは"cron"処理が必要です。

en: Orphaned author cleaning frequency
ja: 孤立著者 クリーニング 頻度

en: Every CRON run
ja: 各 CRON 実行時

en: Weeekly
ja: 週ごと

en: How frequently should we check for and delete orphans.
ja: どのくらいの頻度で、孤立をチェックしたり削除しますか。

en: Keyword  (<i>Warning: sorting by keyword may produce many duplicates due to the fact that an entry is listed for each keyword attached to it.</i>)
ja: キーワード(<i>警告: キーワードで並び替えは多くの複製を生成するかもしれません、エントリーが添付された各キーワードで一覧されるなら。</i>)

en: Author Links
ja: 著者へのリンク

en: Path to profile page
ja: プロフィールページへのパス

en: Do not include a leading "/"
ja: 頭に "/" を含めないで下さい。

en: Install the selected styles from GitHub
ja: GitHubから選択したスタイルをインストール

en: Un-install the selected styles
ja: 選択したスタイルをアンインストール。

en: Edit selected
ja: 選択した物を編集

en: Import Local CSL file
ja: ローカルのCSLファイルをインポート

en: CRON Settings
ja: CRON 設定

en: Automatically check for updates via CRON
ja: CRONを介して更新を自動的にチェック

en: How frequently should we check for updates.
ja: どのくらいの頻度で、更新をチェックしますか。

en: Number of items to check per CRON run
ja: CRON実行ごとにチェックされる項目数

en: File Attachments
ja: ファイル添付

en: File attachment display
ja: ファイル添付を表示

en: Display file attachments as either the file name or an icon
ja: ファイル名かアイコンかどちらかで添付ファイルを表示

en: Bibliographic style choosen above
ja: 上で選択した書誌スタイル

en: Hide next button in node form
ja: ノードフォームで次へボタンを隠す

en: If checkbox is set a javascript adds the accesible system class "element-invisible" to the next button in node form. The next button is not needed if javascript is available and listening on changes.
ja: もしチェックボックスが設定されていれば、ノードフォーム内の次へボタンに、アクセスできるシステムクラス "element-invisible"が追加するjavascriptが追加されます。次へボタンはもしjavascriptが有効で変化を待っているならば、必要ではありません。

en: Highlight possible duplicates
ja: 可能な複製をハイライト。

en: Update installed styles
ja: インストール済スタイルを更新

en: Update available styles
ja: 利用できるスタイルを更新

en: Current default style:
ja: 現在デフォルトのスタイル:
