Tournament Bracket (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (165 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Group
sv: Grupp

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Edit
sv: Redigera

en: Place
sv: Plats

en: Image
sv: Bild

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Display
sv: Visa

en: Footer
sv: Sidfot

en: Comment
sv: Kommentar

en: Score
sv: Poäng

en: Clone
sv: Klona

en: Clear
sv: Rensa

en: Default Display
sv: Förvald visning

en: Results
sv: Resultat

en: Rounds
sv: Omgångar

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Matches
sv: Matcher

en: Seed
sv: Seedning

en: Import Options
sv: Alternativ för import

en: Season
sv: Säsong

en: Round
sv: Avrundning

en: Sport
sv: Idrottsgren

en: Champion
sv: Segrare

en: Runner-Up
sv: Andra plats

en: Loser
sv: Förlorare

en: Use this form to view the bracket results and update comments that appear on the bracket for top placers.
                       Seeds are used for exporting competitors into the next bracket - they are optional and do not appear on the bracket.
sv: Använd detta formulär för att visa diagram och uppdatera kommentarer som visas på diagrammet för bästa placeringar. Seedningar används för att exportera konkurrenter till det nästa diagrammet - de är frivilliga och visas inte i diagrammet.

en: Competitor
sv: Deltagare

en: Bracket has been updated
sv: Diagram har uppdaterats

en: Use this form to enter and view bracket competitors, comments, select winners and enter scores.
sv: Använd detta formulär för att ange och visa tävlingsdeltagare, kommentarer, välja vinnare och ange poäng.

en: Round Comment
sv: Kommentar för omgång

en: Winner
sv: Vinnare

en: Match Comment
sv: Kommentar för match

en: There can only be one home competitor, please select one home competitor only.
sv: Det kan enbart finnas en hemmadeltagare, var vänlig välj enbart en.

en: There can only be one winner, please select one winner only.
sv: Det kan enbart finnas en vinnare, var vänlig välj enbart en.

en: Competitor #1 has not been determined for Match @mid and cannot be selected as the winner
sv: Tävlande #1 har inte fastställts för match @mid och kan inte väljas som vinnaren

en: Competitor #2 has not been determined for Match @mid and cannot be selected as the winner
sv: Tävlande #2 har inte fastställts för match @mid och kan inte väljas som vinnaren

en: Winner of Match @mid (@name) has been placed in Results Place #@place
sv: Vinnare av match @mid (@name) har placerats i resultat #@place

en: Match @mid results were reset.
sv: Resultat för match @mid återställdes.

en: Loser of Match @mid (@name) has been placed in Results Place #@place
sv: Förlorare av match @mid (@name) har placerats i resultat #@place

en: Winner of Match @mid (@name) has been placed in @round,
                                          Match @match, Competitor @comp
sv: Vinnare av match @mid (@name) har placerats i @round, match @match, deltagare @comp

en: Loser of Match @mid (@name) has been placed in @round,
                                          Match @match, Competitor @comp
sv: Förlorare av match @mid (@name) har placerats i @round, match @match, deltagare @comp

en: Routing
sv: Rutt

en: Winner Result:
sv: Resultat för vinnare:

en: Loser Result:
sv: Resultat för förlorare:

en: Win Use Result:
sv: Använd resultat för vinnare:

en:  (If this competitor wins, result is used, not match routing - no next match)
sv:  (Om denna deltagare vinner så används resultat, stämmer ej överens med rutt - ingen text för match)

en: Winner Matches
sv: Vinnare av match

en: Loser Matches
sv: Förlorare av match

en: Match #@id, No Competitor selected.
sv: Match #@id. Inga deltagare valda.

en: Seeding
sv: Seedning

en: Use this form to assign competitors and seeds to bracket slots.
                       This is actually just a trimmed down version of the Round 1 form.
                       Seeds are used for importing competitors - they are optional and do not appear on the bracket.
sv: Använd detta formulär för att tilldela deltagare och seedningar till platser i diagram. Detta är egentligen bara en nedkortad version av den första omgångens formulär. Seedningar används för importerade deltagare. De är valfria och visas inte på diagrammet.

en: Imported bracket design - @d - does not match current bracket design - @c.
                                    Bracket could not be imported.
sv: Importerad modell för diagram - @d - stämmer inte överens med nuvarande design - @c. Diagram kunde inte importeras.

en: Bracket
sv: Tävlingsdiagram

en: Create a tournament bracket.
sv: Skapa ett turneringsdiagram

en: Brackets
sv: Tävlingsdiagram

en: Change bracket settings
sv: Ändra inställningar för diagram

en: View and edit all the brackets on your site.
sv: Visa och redigera alla diagram på din webbplats.

en: Bracket Info
sv: Information om diagram

en: Bracket Settings
sv: Inställningar för tävlingsdiagram

en: Allow Image Uploads
sv: Tillåt bilduppladdning

en: Allow the user to upload images with brackets.
sv: Tillåt användaren att ladda upp bilder till diagram.

en: Image Upload Path
sv: Sökväg för uppladdad bild

en: Save Configuration Settings
sv: Spara inställningar för konfiguration

en: Configuration settings were saved.
sv: Inställningar för konfiguration sparades.

en: Click here for a printable version
sv: Klicka här för en utskrivbar version

en: Comments for this bracket
sv: Kommentarer för detta diagram

en: Bracket Design
sv: Modell för diagram

en: Error - Selected design was not found - @design
sv: Felmeddelande - Vald modell hittades inte - @design

en: The design for this bracket - this cannot be altered.
sv: Modellen för detta diagram - detta kan inte ändras.

en: Bracket comments - appear as a footer.
sv: Kommentarer för diagram - visas som sidfot.

en: Logo Image
sv: Logotyp

en: Upload Logo Image
sv: Ladda upp bild

en: Logo Image Path
sv: Sökväg till bild

en: Path to the logo image file. Supported image types are JPG and PNG.
sv: Sökväg till logotyp. Stödda bildtyper är JPG och PNG.

en: Delete Logo
sv: Radera logotyp

en: Check to delete current logo. WARNING - image file will be deleted!
sv: Kryssa i för att radera nuvarande logotyp. VARNING - bildfil kommer att raderas!

en: Sponsor Logo Image
sv: Sponsringsbild

en: Upload Sponsor Logo Image
sv: Ladda upp sponsringsbild

en: Sponsor Logo Image Path
sv: Sökväg till sponsringsbild

en: Path to the sponsor logo image file. Supported image types are JPG and PNG.
sv: Sökväg till sponsringsbild. Stödda bildtyper är JPG och PNG.

en: Delete Sponsor Logo
sv: Radera sponsringslogotyp

en: Check to delete current sponsor logo. WARNING - image file will be deleted!
sv: Kryssa i för att radera nuvarande sponsringslogotyp. VARNING - bildfil kommer att raderas!

en: Bracket Display Options
sv: Alternativ för visning av diagram

en: Show Match IDs
sv: Visa ID-nummer för matcher

en: Check to display match IDs on the bracket.
sv: Kryssa i för att visa ID-nummer för matcher på diagrammet.

en: Foreground & Text Color
sv: Färg på text och bakgrund

en: In HTML color format - #RRGGBB (Default is @color).
sv: I färgformatet HTML: RRGGBB (förvald är @color).

en: Show Bracket Bar
sv: Visa diagramsrad

en: Bracket Bar Background Color
sv: Bakgrundsfärg för diagramsrad

en: Bracket Bar Foreground (Text) Color
sv: Textfärg för diagramsrad

en: Image Font Files
sv: Fontfiler

en: Image font files must be present in the fonts folder of the bracket module.
sv: Fontfiler måste finnas i katalogen "fonts" för modulen Bracket.

en: Image Normal Font File
sv: Normal fontfil

en: Image font file for normal font (Default is @font).
sv: Fontfil för normal font (förvald är @font).

en: Image Bold Font File
sv: Fet fontfil

en: Image font file for bold font (Default is @font).
sv: Fontfil för fet font (förvald är @font).

en: Image Italic Font File
sv: Fontfil för kursiv

en: Image font file for italic font (Default is @font).
sv: Fontfil för kursiv font (förvald är @font).

en: Image Bold Italic Font File
sv: Fontfil för fet kursiv

en: Image font file for bold italic font (Default is @font).
sv: Fontfil för fet kursiv font (förvald är @font).

en: PDF Font
sv: PDF-font

en: Select the PDF font for this bracket (Default is @font).
sv: Välj PDF-font för detta diagram (förvald är @font).

en: Bracket @title has been cloned
sv: Diagram @title har klonats

en: Use this form to clear bracket competitors and match results.
sv: Använd detta formulär för att ta bort deltagare för diagram och matchresultat.

en: Clear Options
sv: Alternativ för tömning

en: Competitors and Match Results
sv: Deltagare och matchresultat

en: Match Results Only
sv: Enbart matchresultat

en: Note: This action cannot be undone.
sv: Observera: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Bracket @title has been cleared
sv: Diagram @title har tömts

en: Use this form to export a complete bracket or results.
sv: Använd detta formulär för att exportera ett fullständigt diagram eller resultat.

en: Export Options
sv: Alternativ för export

en: Complete Bracket
sv: Fullständigt diagram

en: Bracket Results Only
sv: Enbart resultat för diagram

en: Use this form to import a complete bracket or bracket competitors.
sv: Använd detta formulär för att importera ett komplett diagram eller deltagare.

en: Results to Competitors
sv: Resultat för deltagare

en: Import File
sv: Importera fil

en: Click "Browse..." to select the file to import.
sv: Klicka på "Bläddra..." för att välja fil att importera.

en: Unable to parse XML file - Bracket was not imported.
sv: Kunde inte tolka XML-fil. Diagram importerades inte.

en: Bracket @title Imported
sv: Importerade diagram @title

en: Nothing was uploaded.
sv: Inget laddades upp.

en: The bracket module was successfully installed
sv: Modulen Bracket installerades utan problem

en: The Bracket module creates and displays tournament brackets
sv: Modulen Bracket skapar och visar tävlingsdiagram

en: Loser Rnd
sv: Förloraromgång

en: Double Elimination 16 Competitor Championship Bracket
sv: Dubbel utslagning, 16 deltagare

en: Double Elimination 8 Competitor Championship Bracket
sv: Dubbel utslagning, 8 deltagare

en: Final Four - 2 Competitor Championship Brackets
sv: Sista fyra, 2 deltagare

en: Quarterfinals
sv: Kvartsfinaler

en: Semifinals
sv: Semifinaler

en: Modified Double Elimination 16 Competitor Championship Bracket
sv: Anpassad dubbel utslagning, 16 deltagare

en: Modified Double Elimination 8 Competitor Championship Bracket
sv: Anpassad dubbel utslagning, 8 deltagare

en: Finals
sv: Finaler

en: Single Elimination 16 Competitor Championship Bracket
sv: Enkel utslagning, 16 deltagare

en: Single Elimination 32 Competitor Championship Left-Right Bracket
sv: Enkel utslagning, 32 deltagare, från vänster och höger

en: Single Elimination 32 Competitor 2 Round Playoff Left-Right Bracket
sv: Enkel utslagning, 32 deltagare, 2 omgångars slutspel, från vänster och höger

en: Single Elimination 64 Competitor Championship Left-Right Bracket
sv: Enkel utslagning, 64 deltagare, från vänster och höger

en: Single Elimination 8 Competitor Championship Bracket
sv: Enkel utslagning, 8 deltagare

en: Round 1
sv: Omgång 1

en: Round 2
sv: Omgång 2

en: Single Elimination 8 Competitor 2 Round Playoff
sv: Enkel utslagning, 8 deltagare, 2 omgångars slutspel

en: Matches Decided
sv: Avgjorda matcher

en: The bracket module was successfully uninstalled
sv: Modulen Bracket avinstallerades utan problem

en: Use this form to change match ids and competitor routing through the bracket.
                       <strong>Use With Caution</strong> - in most cases this will not be necessary, especially for single-elimination brackets.
                       The form has been provided since some customization may be required for double-elimination brackets.
sv: Använd detta formulär för att ändra ID-nummer och rutt genom diagrammet. <strong>Använd med försiktighet.</strong> I de flesta fallen så är inte detta nödvändigt, speciellt inte för diagram med enstaka utslagningar. Detta formulär tillhandahålls eftersom viss anpassning kan behövas för diagram med dubbel eliminering.

en: Match #@id is selected more than once.
sv: Match #@id är vald mer än en gång.

en: Match #@id, Competitor #@cn is routed more than once.
sv: Match #@id, deltagare #@cn är dirigerad mer än en gång.

en: Enter a title for this bracket.
sv: Ange en titel för detta diagram.

en: Enter a subtitle for this bracket.
sv: Ange en underrubrik för detta diagram.

en: Select a bracket design
sv: Välj en modell för diagram

en: Select a design for this bracket.
sv: Välj en modell för detta diagram.

en: Enter the sport for this bracket.
sv: Ange idrottsgrenen för detta diagram.

en: Enter the division for this bracket.
sv: Ange divisionen för detta diagram.

en: Enter the season for this bracket.
sv: Ange säsongen för detta diagram.

en: Enter the group for this bracket - ex boys, girls, men, women, etc.
sv: Ange gruppen för detta diagram - till exempel pojkar, flickor, herrar, damer mm.

en: Check to display bracket bar and round comments on bracket. Note: Some designs do not utilize this option.
sv: Kryssa i för att visa diagramsrad och omgångskommentarer på diagram. Observera: Vissa modeller använder inte det här alternativet.

en: Bracket Bar Example
sv: Exempel på diagramrad

en: Use this form to clone a bracket - bracket design, comments, competitors and match results are all copied.
sv: Använd detta formulär för att klona ett diagram. Design, kommentarer, deltagare och matchresultat kommer att kopieras.

en: Clone Bracket
sv: Klona diagram

en: Clear Bracket
sv: Rensa diagram

en: Export Bracket
sv: Exportera diagram

en: Import Bracket
sv: Importera diagram
