Brainstorm profile (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (4457 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: select
pt: seleciona

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: enabled
pt: ativado

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: Markup
pt: Marcação

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Private
pt: Privada

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Is
pt: É

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Último post

en: Closed
pt: Fechado

en: yes
pt: sim

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: required
pt: necessário

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: For
pt: Para

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Node type settings
pt: Configurações para o tipo de node

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Home page
pt: Página inicial

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: all
pt: todos

en: File
pt: Arquivo

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Usar contador

en: Number
pt: Número

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User edit form
pt: Formulário de edição de usuário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Variable
pt: Variável

en: Center
pt: Central

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Parents
pt: Superiores

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: One
pt: Um

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: up
pt: acima

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Field
pt: Campo

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Download PDF
pt: Baixar PDF

en: Move
pt: Mover

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Archives
pt: Arquivos

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: Main
pt: Principal

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Placeholder tokens
pt: Tokens para substituição

en: Display
pt: Exibição

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Foto

en: Titles
pt: Títulos

en: Paths
pt: Endereços

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
pt: Uma lista das URLs do Drupal para os links da trilha de navegação, uma por linha.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
pt: As seguintes sugestões de tokens podem ser usadas tanto em URLs como em títulos. Quando um token é usado em um título ou URL, ele é substituído pelo valor apropriado.

en: Mail
pt: E-mail

en:  in
pt:  em

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Separator
pt: Separador

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node types to include or exclude
pt: Tipos de conteúdo para incluir ou excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição de node

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação de node

en: term
pt: termo

en: Expanded
pt: Expandido

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados vão descer e os mais leves vão ser postos mais acima.

en: All
pt: Tudo

en: days
pt: dias

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Concluído

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Submitted
pt: Enviado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: General information
pt: Informações Gerais

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir links

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: View arguments
pt: Argumentos da view

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Bottom
pt: Inferior

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Submission information
pt: Informações da submissão

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Node types
pt: Tipos de conteúdo

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Public registrations
pt: Cadastro público

en: Only site administrators can create new user accounts.
pt: Apenas um administrador pode criar uma nova conta de usuário.

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Extensions
pt: Extensões

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Selected
pt: Selecionado

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Contacts
pt: Contatos

en: Preview message
pt: Pré-visualizar mensagem

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Agregador de feed

en: Feed description
pt: Descrição para o feed

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: Poll duration
pt: Prazo da enquete

en: Poll votes
pt: Votos da enquete

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: ID do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: User role
pt: Papel do usuário

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Conditions
pt: Condições

en: Add a condition
pt: Adicionar uma condição

en: Mode
pt: Modo

en: Centered
pt: Centralizado

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: Advanced
pt: Avançado

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Variação

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Month
pt: Mês

en: Load
pt: Carregar

en: End Date
pt: Data Final

en: Introduction
pt: Introdução

en: System
pt: Sistema

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: OR
pt: OU

en: General
pt: Geral

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Example
pt: Exemplo

en: Method
pt: Método

en: Recent posts
pt: Posts recentes

en: Recent posts for %1
pt: Postagens recentes para %1

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: here
pt: aqui

en: Start
pt: Iniciar

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pt: Caminho padrão (se aplica a todos os vocabulários com padrões em branco abaixo)

en: Pattern for all %vocab-name paths
pt: Padrão para todos os caminhos de %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
pt: Padrão para o fórum e contêineres dos fóruns

en: Pattern for user account page paths
pt: Padrão para usar para URLs de páginas de contas de usuários

en: Pattern for blog page paths
pt: Padrão para os endereços das páginas do blog

en: Verbose
pt: Modo detalhado

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pt: Mostrar mudanças nos apelidos (exceto durante atualizações em massa).

en: Replace by separator
pt: Substituir pelo separador

en: Maximum alias length
pt: Comprimento máximo do apelido

en: Maximum component length
pt: Comprimento máximo do componente

en: Update action
pt: Atualizar ação

en: Strings to Remove
pt: Strings para Remover

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pt: Fornece um mecanismo para módulos gerarem automaticamente apelidos para os conteúdos que gerenciam.

en: Configuration
pt: Configurações

en: Security
pt: Segurança

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhamento

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Repeat
pt: Repetir

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Deselect all
pt: Desmarcar todos

en: User login
pt: Login do usuário

en: Link text
pt: Texto do link

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Case
pt: Caixa

en: Users
pt: Usuários

en: Minimum cache lifetime
pt: Tempo mínimo de vida do cache

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Default front page
pt: Página inicial padrão

en: Button
pt: Botão

en: Both
pt: Ambos

en: Last
pt: Último

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Provider
pt: Provedor

en: <All>
pt: «Tudo»

en: Edit view
pt: Editar view

en: Clone
pt: Clonar

en: Administer views
pt: Administrar views

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Down
pt: Abaixo

en: Option
pt: Opção

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros Expostos

en: Order
pt: Pedido

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Random
pt: Aleatório

en: Untitled
pt: Sem título

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Plain
pt: Plano

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Last checked
pt: Última verificação

en: Node template
pt: Template de node

en: Default state
pt: Estado padrão

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Editor appearance
pt: Aparência do editor

en: center
pt: centro

en: left
pt: esquerda

en: right
pt: direita

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Editor CSS
pt: Editor de CSS

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: Profile
pt: Perfil

en: You must give a profile name.
pt: Você deve dar um nome de perfil.

en: filters
pt: filtros

en: File browser settings
pt: Configurações do Gerenciador de Arquivos

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: fields
pt: campos

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Tracker
pt: Rastreador

en: Defaults
pt: Padrões

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: with comments
pt: com comentários

en: without comments
pt: sem comentários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Rules
pt: Regras

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens

en: Modified
pt: Modificado

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: Root
pt: Raiz

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Show
pt: Exibir

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Link to node
pt: Link para o node

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato de hora

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: Countries
pt: Países

en: Clear
pt: Limpar

en: Pager position
pt: Posição do paginador

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Allows administrators to define custom pagers for navigation in lists of nodes.
pt: Permite que administradores definam paginadores personalizados para navegação em listas de nodes.

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: Titles only
pt: Apenas os títulos

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Display all menu items
pt: Exibir todos os itens do menu

en: Editor width
pt: Largura do editor

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Front page
pt: Página inicial

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta sem a aprovação de um administrador.

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Languages
pt: Idiomas

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Meio

en: Query
pt: Consulta

en: Search fields
pt: Campos de busca

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Period
pt: Ponto

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Fuso horário da data

en: No time zone conversion
pt: Sem conversão de fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Site default
pt: Site padrão

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
pt: Datas sem granularidade de horas não devem utilizar qualquer manipulação do fuso horário.

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Date field
pt: Campo de data

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: E-mail subject
pt: Assunto do e-mail

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nada.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Empty
pt: Vazio

en: Import failed.
pt: A importação falhou

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: any
pt: qualquer

en: Buttons
pt: Botões

en: Unit
pt: Unidade

en: Select a user
pt: Selecione um usuário

en: You must select a user.
pt: Você deve selecionar um usuário.

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Log out
pt: Sair

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: As configurações não puderam ser salvas por causa dos erros.

en: Default template
pt: Modelo padrão

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Maxlength
pt: Comprimento máximo

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: What links here
pt: Quais links aqui

en: Seconds
pt: Segundos

en: White
pt: Branco

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Slow
pt: Devagar

en: Fast
pt: Rápido

en: Site information
pt: Informações do site

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: or
pt: ou

en: Are you sure?
pt: Você tem certeza?

en: Results
pt: Resultados

en: open
pt: aberto

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: Forums
pt: Fóruns

en: revert
pt: reverter

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: Team
pt: Equipe

en: No.
pt: Não.

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: Image Settings
pt: Configurações de imagem

en: All tags
pt: Todas as tags

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Reversed
pt: Revertido

en: Global Settings
pt: Configurações globais

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Reverse
pt: Reverter

en: Manage features
pt: Gerenciar features

en: Conflict
pt: Conflito

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Interval
pt: Intervalo

en: completed
pt: concluído

en: Length of trimmed posts
pt: Comprimento da chamada dos posts

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
pt: O número máximo de caracteres da chamada do post. O Drupal vai usar essa configuração para determinar o comprimento das chamadas produzidas a partir do texto dos posts. A chamada geralmente é usada para exibir o post na página inicial do site, em feeds XML/RSS, etc. Para desativar as chamadas, selecione "Ilimitado". Note que essas configurações só vão afetar posts novos ou atualizados a partir de agora e não vai afetar posts antigos.

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Documents
pt: Documentos

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: New comments
pt: Comentários novos

en: New
pt: Novo

en: User page
pt: Página do usuário

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relacionamentos

en: Oldest first
pt: Antigos primeiro

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Taxonomy index
pt: Índice de taxonomia

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Jump Menu
pt: Menu Expresso

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Automatic
pt: Automático

en: Sticky
pt: Destacado

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Default options
pt: Opções padrão

en: Tabs
pt: Abas

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Complete
pt: Concluído

en: Line break converter
pt: Conversor de quebra de linha

en: Page name
pt: Nome da página

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Clear Form Submissions
pt: Limpar Submissões do Formulário

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
pt: Você tem certeza que deseja excluir todos os envios para este formulário?

en: Webform %title entries cleared.
pt: As entradas do Webform %title foram excluídas.

en: Are you sure you want to delete this submission?
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta submissão?

en: Submitted values are
pt: Valores enviados são

en: responses
pt: respostas

en: View and edit all the available webforms on your site.
pt: Exibir e editar todos os webforms disponíveis em seu site.

en: Global configuration of webform functionality.
pt: Configuração global de funcionalidade do webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: E-mail to address
pt: Endereço para envio de e-mail

en: E-mail from name
pt: Nome do remetente do email

en: E-mail from address
pt: Endereço de email do remetente

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: a cada hora

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: a cada semana

en: No Components, add a component below.
pt: Sem Componentes. Adicione um componente abaixo.

en: Field Key
pt: Chave do Campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
pt: Isso é usado como um rótulo descritivo ao exibir este elemento de formulário.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
pt: Uma breve descrição do campo usado como ajuda para o usuário quando ele utiliza o formulário.

en: Check this option if the user must enter a value.
pt: Marque esta opção se o usuário deve inserir um valor.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
pt: O componente do tipo @type do webform não tem uma função de edição definida.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
pt: A chave do campo %field_key é inválida. Por favor inclua apenas caracteres alfanuméricos minúsculos e underscore.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
pt: A chave do campo %field_key já está em uso pelo campo nomeado %existing_field. Por favor use uma chave única.

en: Previous submission
pt: Submissão anterior

en: Next submission
pt: Próxima submissão

en: Submitted by !name
pt: Enviado por !name

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: The webform component @type is not able to be displayed
pt: O componente de webform @type não pode ser exibido

en: Illegal information. Data not submitted.
pt: Informação ilegal. Os dados não serão enviados.

en: Go back to the form
pt: Voltar para o formulário

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
pt: Habilita a criação de formulários e questionários.

en: Default value
pt: Valor padrão

en: The default value of the field.
pt: O valor padrão do campo.

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Presents month, day, and year fields.
pt: Apresenta campos de mês, dia e ano.

en: Left Blank
pt: Deixado em branco

en: User entered value
pt: Valor inserido pelo usuário

en: Width of the textfield.
pt: Largura do campo de texto

en: User email as default
pt: Email do usuário como padrão

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
pt: Define o valor padrão para este campo como sendo o email do usuário, se ele ou ela estiver logado.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
pt: Tornar este campo não-editável. Útil para configurar um valor padrão intercambiável.

en: Average submission length in words (ex blanks)
pt: Duração média de submissão das palavras (ex.: espaços em branco)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
pt: Se este grupo de campos estiver colapsado, o usuário pode abrir ou fechar o grupo.

en: Collapsed by Default
pt: Recolhido(a) por padrão

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
pt: Grupos de campos colapsáveis ficam "abertos" por padrão. Selecione esta opção para que o grupo fique "fechado" por padrão.

en: User uploaded file
pt: Arquivo enviado pelo usuário

en: Average uploaded file size
pt: Média de tamanho dos arquivos enviados

en: Questions
pt: Questões

en: Randomize Options
pt: Tornar a ordem das opções aleatória

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
pt: Torna aleatória a ordem das opções acima quando são mostradas no formulário.

en: Randomize Questions
pt: Tornar a ordem das questões aleatória

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
pt: Tornar aleatória a ordem das questões, quando forem apresentadas no formulário.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
pt: Permite a criação de perguntas de grade, denotada por botões de rádio.

en: Non-empty
pt: Não vazio

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Marque esta opção caso seja permitido o usuário escolher múltiplos valores.

en: Listbox
pt: Caixa de seleção

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
pt: Permite a criação de caixas de seleção, botões de opção ou menus de seleção.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
pt: Uma grande área de texto que permite múltiplas linhas de entrada.

en: Basic textfield type.
pt: Tipo básico textfield.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
pt: Apresenta ao usuário campos de horas e minutos e, opcionalmente, campos am/pm.

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome usado para indicar usuários anônimos (que ainda não estão cadastrados no site).

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
pt: A página inicial vai mostrar o conteúdo dessa URL relativa. Se não tiver certeza do que por, use "node".

en: Client
pt: Cliente

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: is
pt: é

en: Examples
pt: Exemplos

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Bold
pt: Negrito

en: Information
pt: Informações

en: Variables
pt: Variáveis

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Authors
pt: Autores

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: California
pt: Califórnia

en: Florida
pt: Flórida

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New York
pt: Nova Iorque

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Virginia
pt: Virgínia

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API Date que pode ser utilizada por outros módulos

en: The Strtotime default value is invalid.
pt: O valor padrão Strtotime é inválido.

en: Relative
pt: Relativo

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Position of date part labels
pt: Posição dos rótulos das partes da data

en: User's time zone
pt: Fuso horário do usuário

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazena uma data no banco de dados como uma data ISO, recomendada para datas históricas ou parciais.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
pt: Armazena uma data no banco de dados como um campo datetime, recomendado para datas completas e horas que podem precisar de conversão por fuso horário.

en: Date Popup
pt: Popup de Data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
pt: Habilita calendários jquery popup e widgets de entrada de datas para selecionar data e hora.

en: Until
pt: Até

en: Every
pt: A cada

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Date Repeat API
pt: API de Data recorrentes

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
pt: Um API de Repetição de Data para calcular datas e horas que se repetem a partir de regras iCal.

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Overrides
pt: Substitui

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Usado em

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Permalink
pt: Link permanente

en: Form
pt: Formulário

en: Debug
pt: Depurar

en: Exceptions
pt: Exceções

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Permission
pt: Permissão

en: Solid
pt: Sólido

en: Grid
pt: Grade

en: API documentation
pt: Documentação da API

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Ocultar

en: Date range
pt: Intervalo de datas

en: Date - newest first
pt: Data - mais recentes primeiro

en: Date - oldest first
pt: Data - mais antigos primeiro

en: < Previous
pt: < Anterior

en: Submission settings
pt: Configurações de envio

en: Two
pt: Dois

en: Three
pt: Três

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: Examples:
pt: Exemplos:

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Drupal path
pt: Caminho do Drupal

en: Image gallery
pt: Galeria de imagens

en: Profiles
pt: Perfis

en: Thread
pt: Encadeamento

en: Hot topic threshold
pt: Limite do nível de atividade

en: Topics per page
pt: Tópicos por página

en: Posts - most active first
pt: Posts - mais ativos no começo

en: Posts - least active first
pt: Posts - menos ativos no começo

en: URL path settings
pt: Configurações de caminho de URL

en: Title text
pt: Texto do título

en: From name
pt: Nome do remetente

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Distinct
pt: Distinto

en: E-mail template
pt: Modelo do email

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Extension
pt: Extensão

en: Space
pt: Espaço

en: Keys
pt: Chaves

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: jQuery Update
pt: Atualizar jQuery

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pt: O apelido gerado automaticamente %original_alias conflitou com um apelido. Apelido mudado para %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type

en: Delete aliases
pt: Apagar apelidos

en: Automatic alias
pt: Apelido automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caractere usado para separar palavras nos títulos. Isto substituirá qualquer espaço e caracteres de pontuação. Usar um espaço ou + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: Caixa do caractere

en: Leave case the same as source token values.
pt: Deixar como os valores originais de token.

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Deixar o apelido antigo intacto.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar um novo apelido. Deixar os atuais funcionando.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo apelido e apagar o apelido antigo.

en: Transliterate prior to creating alias
pt: Transliterar antes de criar apelido

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pt: Filtra o novo apelido para conter apenas letras e números encontrados no conjunto ASCII-96.

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma ação (não substituir)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Apagar todos os apelidos. Número de apelidos que serão apagados: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Apagar os apelidos para todos @label. Número de apelidos que serão apagados: %count.

en: Delete aliases now!
pt: Apagar apelidos agora!

en: All of your path aliases have been deleted.
pt: Todas os seus apelidos foram apagados.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
pt: Todas os seus apelidos de %type foram apagados.

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Change layout
pt: Alterar layout

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Contexts
pt: Contextos

en: Export format
pt: Formato de exportação

en: Aggregate
pt: Agregar

en: <Any>
pt: -- Qualquer --

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Skin
pt: Tema

en: Animation
pt: Animação

en: Loading
pt: Carregando

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: empty
pt: vazio

en: Package
pt: Pacote

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do conteúdo

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: Rebuilding
pt: Reconstruindo

en: District of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: Cancel link
pt: Link para cancelar

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: Shadow
pt: Sombra

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pt: Criar um conteúdo HTML personalizado.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Attached files go here.
pt: Arquivos anexados vem aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de arquivos anexados a um node.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Book navigation goes here.
pt: A navegação do livro vem aqui.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários de node

en: Node comments go here.
pt: Comentários do node vêm aqui

en: The comments of the referenced node.
pt: Os comentários do node referenciado.

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do node referenciado.

en: Node title.
pt: Título do node.

en: Node content goes here.
pt: O conteúdo do node vem aqui.

en: Link title to node
pt: Título é link para o node

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para fazer com que o título seja um link para o node.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
pt: Marque aqui para desabilitar adições que módulos podem fazer ao node, como anexos e campos CCK; assim, deve mostrar apenas a chamada básica ou corpo.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form publishing options
pt: Opções de publicação do formulário do node

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação no formulário do Node.

en: Node form author information
pt: Formulário de informações do autor do Node

en: Author information on the Node form.
pt: Informações de autor no formulário do Node.

en: Node form comment settings
pt: Formulário de configurações de comentário do node

en: Comment settings on the Node form.
pt: Configurações de comentário no formulário do Node.

en: Node form menu settings
pt: Configurações de menu no formulário do Node

en: Node form file attachments
pt: Formulário de Anexos do node

en: File attachments on the Node form.
pt: Arquivos anexados no formulário do Node.

en: Node form book options
pt: Opções de livro do formulário do Node

en: Book options for the node.
pt: Opções de livro para o node.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções de comentários

en: Comment options.
pt: Opções de comentários.

en: Authoring information.
pt: Informações de autoria.

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL path options
pt: Opções de caminho de URL

en: Attach files.
pt: Anexar arquivos.

en: Book options.
pt: Opções de livro.

en: Node type description goes here.
pt: A descrição do tipo de conteúdo vem aqui.

en: Node type description.
pt: Descrição do tipo de conteúdo.

en: Profile content goes here.
pt: Conteúdo do perfil vem aqui.

en: Which category
pt: Que categoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto que será exibido se a categoria não tiver nenhum dado. Note que o título não será mostrado a não ser que sobrescrito.

en: "@s" profile fields
pt: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
pt: A descrição do termo vem aqui.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
pt: Termos relacionados a um termo existente; podem ser filhos, irmãos ou raízes.

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Top level terms
pt: Termos raíz

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um usuário.

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um usuário.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos em um vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pt: Defina uma profundidade máxima de termos a ser exibidos.

en: Display as tree
pt: Exibir como aŕvore

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
pt: Se marcado, os termos serão mostrados em uma árvore, caso contrário como uma lista simples.

en: A node object.
pt: Um objeto de node.

en: Currently set to !link
pt: Atualmente definido como !link

en: Invalid node selected.
pt: Node selecionado inválido.

en: A node add form.
pt: Um formulário de criação de node.

en: Select the node type for this form.
pt: Selecione o tipo de node para este formulário.

en: A node edit form.
pt: Um formulário de edição de node.

en: A single taxonomy term object.
pt: Um único objeto de termo de taxonomia.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de usuário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: A single taxonomy vocabulary object.
pt: Um único objeto de vocabulário de taxonomia.

en: Select the vocabulary for this form.
pt: Selecione o vocabulário para este formulário.

en: argument
pt: argumento

en: Add argument
pt: Adicionar argumento

en: relationship
pt: relacionamento

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pt: Insira um nome para identificar este !type nas telas administrativas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pt: Insira uma palavra-chave para usar como substituição nos títulos.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pt: Ignorar; o conteúdo que requerer este contexto não estará disponível.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pt: Se o argumento estiver faltando ou se não for válido, selecione como deve se comportar.

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
pt: Configurações do painel

en: No title
pt: Sem título

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Right above
pt: Direita acima

en: Right below
pt: Direita abaixo

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Panel
pt: Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um node de seu site como conteúdo.

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Path is required.
pt: O endereço é requerido.

en: Argument wildcard
pt: Argumento curinga

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: Use pager
pt: Usar paginador

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term parent
pt: Termo superior

en: Top level term
pt: Termo raiz

en: Greek
pt: Grego

en: begins with
pt: começa com

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Registration form
pt: Formulário de registro

en: Data
pt: Dados

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Node count
pt: Total de nodes

en: Validation
pt: Validação

en: Finish
pt: Finalizar

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: Default format
pt: Formato padrão

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Or
pt: Ou

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Font family
pt: Família de fontes

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Default picture
pt: Foto padrão

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
pt: URL da imagem que será exibida caso o usuário não envie a sua própria foto. Deixe em branco para não usar uma foto padrão.

en: Link class
pt: Classe do link

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: regex
pt: regex (expressão regular)

en: Available as block
pt: Disponível como bloco

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Not sticky
pt: Não destacado

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Site do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, caso ele esteja encadeado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link para resposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece um link para responder a um comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
pt: O novo webform %title foi criado. Adicione novos campos ao seu webform utilizando o formulário abaixo.

en: Submission deleted.
pt: Submissão apagada.

en: field
pt: campo

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Formatter
pt: Formatador

en: clone
pt: clonar

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
pt: Fornece módulos com um cache que dura por uma única requisição de página.

en: Regions
pt: Regiões

en: Step
pt: Passo

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: Sort direction
pt: Sentido da ordenação

en: Radios
pt: Rádios

en: Fonts
pt: Fontes

en: Main Content
pt: Conteúdo Principal

en: Show @count value(s)
pt: Exibir @count valor(es)

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Embed
pt: Incorporar

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: The language the content is in.
pt: O idioma em que o conteúdo está escrito.

en: If
pt: se

en: Redirect URL
pt: URL para redirecionamento

en: Response code
pt: Código de resposta

en: Patterns
pt: Padrões

en: edit order and titles
pt: editar ordem e títulos

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: Installed version
pt: Versão instalada

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: Menu parent
pt: Menu superior

en: User account
pt: Conta de usuário

en: More link path
pt: Caminho do link "mais"

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Not defined
pt: Não definido

en: Validator
pt: Validador

en: Debugging
pt: Depurando

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Direction
pt: Direção

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar um relacionamento

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: shown
pt: mostrado

en: export
pt: exportar

en: Custom template
pt: Modelo personalizado

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: Webform submissions
pt: Submissões do webform

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: Colon
pt: Dois pontos

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Run updates
pt: Rodar atualizações

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Usuários anônimos / autenticados agora

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: of
pt: de

en: Title field
pt: Campo de título

en: translate
pt: traduzir

en: No link
pt: Sem link

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Export nodes
pt: Exportar nodes

en: Text length
pt: Tamanho do texto

en: Row
pt: Linha

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext

en: Item1
pt: Item 1

en: Item2
pt: Item 2

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Page elements
pt: Elementos da página

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Variants
pt: Variantes

en: Properties
pt: Propriedades

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Booleano

en: E-mail to
pt: E-mail para

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha inválida foi detectada. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento !name.

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Second sidebar
pt: Segunda barra lateral

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
pt: Um arquivo de texto puro, com valores separados por vírgulas, tabulações ou outro caractere.

en: A file readable by Microsoft Excel.
pt: Um arquivo legível pelo Excel.

en: Delimited text format
pt: Formato de texto delimitado

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: ends with
pt: termina com

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: interval
pt: intervalo

en: Hide submit button
pt: Esconder botão submeter

en: Root term
pt: Termo raiz

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Site default language
pt: Idioma padrão do site

en: Comma
pt: Virgula

en: Semicolon
pt: Ponto-e-vírgula

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Uses
pt: Usos

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: The comment you are replying to does not exist.
pt: O comentário ao qual você está respondendo não existe.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Ends with
pt: Termina com

en: Undated
pt: Não datado

en: Colour
pt: Cor

en: XSS Filter
pt: Filtro XSS

en: XSS Filter.
pt: Filtro XSS.

en: create a new profile
pt: criar um novo perfil

en: create the global profile
pt: criar o perfil global

en: Switch to plain text editor
pt: Alternar para editor de texto

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Auto-detect language
pt: Auto-detectar a língua

en: System path to the private folder is: !system_path.
pt: O caminho de sistema para a pasta privada é: !system_path.

en: Current path: !path
pt: Caminho atual: !path

en: Security filters
pt: Filtros de segurança

en: Security settings
pt: Configurações de segurança

en: Font formats
pt: Formatos de fonte

en: Predefined styles
pt: Estilos predefinidos

en: Predefined styles path
pt: Caminho para estilos predefinidos

en: Path to uploaded files
pt: Caminho para arquivos enviados

en: Absolute path to uploaded files
pt: Caminho absoluto para arquivos enviados

en: Link To Content
pt: Link Para o Conteúdo

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
pt: Esse nome de perfil é reservado. Por favor escolha um nome diferente.

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
pt: O nome do perfil deve ser único. Um perfil com esse nome já existe.

en: Uploading images and files
pt: Enviando imagens ou arquivos

en: There are three ways for uploading files:
pt: Existem três forma de enviar arquivos:

en: Rich text editor settings
pt: Configuração do editor de texto rico

en: Configure the rich text editor.
pt: Configurar o editor de texto formatado.

en: Download file
pt: Baixar arquivo

en: Upload date
pt: Data de envio

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Taxonomy vocabularies
pt: Vocabulários de taxonomia.

en: Profile fields
pt: Campos do perfil

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Primary
pt: Primário

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: No role
pt: Sem papel de usuário

en: View link
pt: Link "ver"

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: is not
pt: não é

en: Menu link ID
pt: ID do link do Menu

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Localization
pt: Idiomas

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: Multilingual support
pt: Suporte a múltiplos idiomas

en: Enabled, with translation
pt: Ativo, com tradução

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: Slash
pt: Barra

en: 12-hour (am/pm)
pt: 12-horas (am/pm)

en: 24-hour
pt: 24-horas

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
pt: Não há submissões para este formulário. <a href="!url">Ver este formulário</a>.

en: Sum
pt: Soma

en: Start time
pt: Hora de início

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: sorted by
pt: ordenado por

en: Date year range
pt: Intervalo de anos da data

en: Legend
pt: Legenda

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Repeats
pt: Recorrência

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
pt: !repeats_every_interval toda(o) !day_of_week

en: !repeats_every_interval on !month_names
pt: !repeats_every_interval em !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
pt: !repeats_every_interval !count vezes

en: !repeats_every_interval until !until_date
pt: !repeats_every_interval até !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
pt: !repeats_every_interval exceto !except_dates

en: every week | every @count weeks
pt[0]: toda semana
pt[1]: a cada @count semanas

en: every month | every @count months
pt[0]: todo mês
pt[1]: a cada @count meses

en: every year | every @count years
pt[0]: todo ano
pt[1]: a cada @count anos

en: every day | every @count days
pt[0]: todo dia
pt[1]: a cada @count dias

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: is greater than
pt: é maior que

en: is less than
pt: é menor que

en: No description
pt: Sem descrição

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Secondary
pt: Secundário

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: Alias: @alias
pt: Apelido: @alias

en: No alias
pt: Nenhum apelido

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: Numeric
pt: Numérico

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: form
pt: formulário

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pt: Método para gerar múltiplos campos de data numa mesma busca. Retornar os elementos que tem qualquer campo encontrado (data = campo_1 OU campo_2) ou somente aqueles que combinam com todos os campos selecionados (date = campo_1 E campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
pt: Você deve selecionar ao menos um campo de data para esse filtro.

en: Missing date fields!
pt: Campos de data faltando!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
pt: (@field) <strong>Exposto</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
pt: Os resultados deste envio podem ser visto em:

en: New component name
pt: Nome do novo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
pt: Ao adicionar um novo componente, o campo nome é obrigatório.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
pt: Opcional. Você pode organizar seu formulário posicionando este componente dentro de outro fieldset.

en: Component %name cloned.
pt: O componente %name foi clonado.

en: Component %name updated.
pt: O componente %name foi atualizado.

en: New component %name added.
pt: Adicionado o novo componente %name.

en: Delete the %name fieldset?
pt: Apagar o fieldset %name?

en: Delete the %name component?
pt: Apagar o componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
pt: Isto irá apagar imediatamente o componente %name do webform  %webform. Isto não poderá ser desfeito.

en: Component %name deleted.
pt: O componente %name foi excluído.

en: Submissions for %user
pt: Submissões por %user

en: Show !count results per page.
pt: Exibir !count resultados por página.

en: Showing all results.
pt: Exibindo todos os resultados.

en: @total results total.
pt: @total total de resultados.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
pt: Esse é o delimitador usado nos arquivos CSV/TSV quando baixado um resultado de Webform. Usar abas na exportação é o método mais confiável para preservar caracteres não-latinos. Você pode querer mudar isso para outro caractere dependendo do programa usado para visualizar os resultados importados

en: Submission Details
pt: Detalhes do Envio

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
pt: Essas permissões influem em quais papéis podem enviar esse webform. Isso não previne acessos à página do webform. Se é necessário prevenir acessos inteiros à página do webform, use um módulo de acesso de conteúdo como <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
pt: Papéis que podem enviar este formulário.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
pt: Por padrão, o botão de envio deste form é chamado de  <em>Submit</em>. Informe um novo nome para sobrepor o padrão.

en: Submissions for this form are closed.
pt: Este formulário está fechado para novos envios.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> ou <a href="!register">registrar-se</a> para ver este formulário.

en: You do not have permission to view this form.
pt: Você não tem permissão para visualizar este formulário.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
pt: Você já enviou este formulário o máximo número de vezes (@count).

en: You have already submitted this form.
pt: Você já enviou este formulário.

en: You may not submit another entry at this time.
pt: Você não poderá enviar outro valor neste momento.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
pt: <a href="!url">Ver seus envios anteriores</a>.

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
pt: Esses são os tipos de campos disponíveis para a sua instalação do Webform. Você pode desabilitar qualquer um desses componentes desmarcando sua caixa correspondente. Só os componentes marcados irão estar disponíveis em novos webforms ou nos webforms existentes.

en: Default e-mail values
pt: Valores padrão de email

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
pt: O endereço padrão do remetente para envio por e-mail dos resultados do webform; frequentemente o endereço de e-mail do mantenedor de seus formulários.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome padrão do remetente, que é usado junto com o endereço padrão do remetente.

en: Default subject
pt: Assunto padrão

en: The default subject line of any e-mailed results.
pt: O assunto padrão para resultados de webform enviados por e-mail.

en: Default export format
pt: Formato de exportação padrão

en: Default export delimiter
pt: Delimitador de exportação padrão

en: Submission access control
pt: Controle de acesso de envio

en: Select the user roles that may submit each individual webform
pt: Selecione os papéis de usuário que poderão enviar cada webform individualmente

en: Disable Webform submission access control
pt: Desabilita o controle acesso de envio do Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
pt: Por padrão, o formulário de configuração para cada webform permite que o administrador escolha quais papéis podem enviar o formulário. Você pode desejar permitir que os usuários sempre enviem o formulário se você estiver utilizando um módulo de acesso de node separado para controlar o acesso aos próprios nodes do webform.

en: Form: !form
pt: Formulário: !form

en: Submission updated.
pt: Envio atualizado.

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, sua mensagem foi recebida.

en: Token values
pt: Valores de Token

en: Webform confirmation
pt: Confirmação do webform

en: Form components
pt: Componentes do formulário

en: Webform submission
pt: Envio do webform

en: Website timezone
pt: Fuso horário do website

en: User timezone
pt: Fuso horário do usuário

en: Use a textfield for year
pt: Use um campo de texto para o ano

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
pt: Se marcado, o campo de data gerado utilizará um campo de texto para o ano. Do contrário, utilizará uma lista de opções.

en: Entered !name is not a valid date.
pt: A data !name informada não é válida.

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Ao deixar em branco será utilizado o tamanho padrão.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
pt: Conjuntos de campos permitem que você organize múltiplos campos em grupos.

en: Filesize (KB)
pt: Tamanho do arquivo (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
pt: Um campo que não é visível para o usuário, mas é gravado com o envio.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
pt: Exibe o texto como HTML no formulário; não renderiza um campo

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
pt: As opções oferecidas nesta lista de seleção devem ser únicas. As seguintes chaves foram utilizadas mais do que uma vez:

en: Make this field resizable by the user.
pt: Tornar este campo redimensionável pelo usuário.

en: Examples: $, #, -.
pt: Exemplos: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
pt: Exemplos: lb, kg, %.

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Add comment link
pt: Link de adicionar comentário

en: Use theme CSS
pt: Usar o CSS do tema

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Justify
pt: Justificado

en: Parent term(s)
pt: Termo(s) pai

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Alterações não podem ser realizadas em uma View travada.

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa para views. Sem esse módulo, você não conseguirá criar ou editar suas views.

en: Broken/missing handler
pt: Handler quebrado ou não encontrado

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, você pode se certificar que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Capitalizar cada palavra

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML verificará suas tags para assegurar que todas se encontrem propriamente fechadas após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção, um resultado "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "a partir de / atrás" incluído)

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Qual caractere usar como separador decimal. (Normalmente vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Qual caractere usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido.

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: Broken
pt: Com problemas

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não possui endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: View name
pt: Nome da view

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view exportada aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: Row plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de linha @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar a view.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar os seus detalhes.

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real desta exibição

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: View analysis
pt: Análise da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não existem @types disponíveis para adicionar.

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar o estilo do resumo para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar o cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as consultas SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar cache de dados para Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache de tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, Views pode pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras consultas executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na renderização da view como parte da pré-visualização.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas uma exibição padrão e por conta disso não será exibida em seu site; talvez você queira adicionar uma exibição de bloco ou página.

en: Reduce duplicates
pt: Minimizar registros duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, assim como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade.

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o resumo sem formatação, com a opção um após outro em várias linhas, ou em apenas uma linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critérios de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Mostra o comentário com a visualização padrão de comentário.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir os comentários como RSS.

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Links de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que estão linkados a partir deste node.

en: Links to
pt: Links para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI do referenciador (de onde veio a visita).

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página demorou para ser carregada.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Horário de quando a página foi visitada

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos gerenciados pelo Drupal e vários outros módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo da taxonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados dos "Termos da taxonomia" para um vocabulário particular.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo principal (acima) deste termo. Esta opção pode gerar resultados duplicados se você estiver utilizando um vocabulário que permite múltiplos termos principais.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes idiomas.

en: Child translation
pt: Tradução filha

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The user ID
pt: O ID do usuário

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Idioma do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: A data do último login do usuário.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: O ID do usuário a partir da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Current installed version
pt: Versão instalada atualmente

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: No alternate
pt: Sem alternativa

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Display score
pt: Exibir pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai na trilha de navegação

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, a trilha de navegação irá incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso somente irá funcionar se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você deseja validação para vocabulários específicos, selecione-os. Caso nenhum seja selecionado, todos os termos irão ser utilizados.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos usuários pertencentes aos papéis selecionados. Note que usuários com permissão "acessar todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do seu papel.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Alterar ou não se esta exibiçao usará AJAX.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador desta exibição.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto em bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar a exibição da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles será exibido somente uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as consultas lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções para os estilos das linhas

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Saída alternativa para o display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomear arquivos de template, é necessário fazer com que o Drupal seja avisado das mudanças, fazendo-o reexecutar a busca por novos arquivos de template em seu sistema. Clicar neste botão limpará o registro de tema do Drupal, e então reiniciará o processo de reescaneamento. Assim, os itens destacados acima refletirão o novo estado do seu sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info.

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Colocar o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso será criado um bloco contendo o formulário exposto que ficará disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente. O módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados.

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento de um caminho.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo caminho termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrescrever a ordenação normal se a ordenação por clique estiver sendo utilizada

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não usa campos.

en: None defined
pt: Não definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova view

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Adjust top margin
pt: Ajustar na margem superior

en: Keep menu at top of page
pt: Manter menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo Utility for instalado para este propósito, ele poderá ser removido ou desabilitado com segurança.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover as tarefas locais para o menu

en: Administration menu settings
pt: Configurações do Administration Menu

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
pt: Mostrar os itens selecionados ao lado de cada link de item de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
pt: Se habilitado, todos os itens de menu serão mostrados independentemente das permissões do seu site. <em>Nota: Não habilite isso em ambiente de produção.</em>

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). Use as configurações abaixo para customizar a aparência do menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). O menu administrativo também mostra o número de usuários anônimos e autenticados, e permite que módulos adicionem seus próprios itens de menu. A integração com o menu varia de módulo para módulo; o módulo <a href="@drupal">Devel</a>, por exemplo, faz muito uso do menu administrativo para fornecer acesso rápido às ferramentas de desenvolvimento.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
pt: A <a href="@settings">página de configurações</a> do Administration Menu permite modificar alguns elementos do comportamento e da aparência do menu. Já que a aparência do menu depende do tema do seu site, muitas customizações requerem modificações no tema e em arquivos CSS do seu site. Leia o módulo avançado do arquivo README.txt para maiores informações sobre customização de temas e CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
pt: Os itens de menu mostrados no menu administrativo dependem de algumas permissões de quem visualiza o site. Primeiro, o menu administrativo é mostrado apenas para usuários com papéis que tenham a permissão <em>Acessar menu administrativo</em> (admin_menu module). Segundo: um usuário deve ter um papel com a permissão <em>Acessar páginas administrativas</em> (system module). E terceiro: somente links atualmente permitidos são mostrados; por exemplo, se um usuário nã tem um papel com as permissões <em>Administrar permissões</em> (user module) e <em>Administrar usuários</em> (user module), o item de menu <em>Gerenciamento de usuários</em> não será mostrado.

en: Administration menu
pt: Menu administrativo

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as configurações do menu de administração.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
pt: Fornece um menu dropdown para a maioria das tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários com as permissões apropriadas).

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Must users preview posts before submitting?
pt: Os usuários devem visualizar o post antes de enviar?

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Textarea
pt: Caixa de texto

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não resolvidas: !dependencies

en: Checking...
pt: Checando

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhuma alteração foi feita a essa feature.

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Enable and disable features.
pt: Habilitar e desabilitar features.

en: Display components of a feature.
pt: Exibir componentes de uma feature.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a feature padrão com a sendo usada no momento

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para qualquer feature habilitada.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Oferece gerenciamento de features para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Não há features disponíveis.

en: The value of the variable.
pt: O valor da variável.

en: Array
pt: Matriz

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Link ID
pt: ID do Link

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Equal
pt: Igual

en: Pagination
pt: Paginação

en: HTTP response code
pt: Código de resposta HTTP

en: Standard deviation
pt: Desvio padrão

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
pt: O endereço de e-mail do <em>remetente</em> que vai ser usado em todas as mensagens automáticas enviadas durante o registro de usuário e recuperação de senha, além de outras notificações. (Use um endereço do seu domínio, para evitar que os emails enviados sejam marcados como spam)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ter mais que %max caracteres. Você digitou %length caracteres.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento %name.

en: Latin
pt: Latim

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Ampersand
pt: "E" comercial

en: Default number of forum topics displayed per page.
pt: Número padrão de tópicos do fórum mostrados em cada página.

en: Default display order for topics.
pt: Ordem padrão de exibição dos tópicos.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: O idioma padrão desta conta para e-mails e idioma preferido para a apresentação do site.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ativar suporte para vários idiomas neste tipo de conteúdo. Caso seja ativado, um campo de seleção de idioma será adicionado ao formulário de edição, permitindo que você selecione um dos <a href="!languages">idiomas habilitados</a>. Caso seja desativado, os novos posts serão salvos com o idioma padrão. Mesmo que você altere esta opção, o conteúdo já publicado não será afetado.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
pt: Usuários com permissão de <em>administrar nodes</em> vão poder sobrescrever essas opções.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome legível de máquina deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados.

en: Number of posts on main page
pt: Número de posts na página inicial

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: The name of this website.
pt: O nome deste site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
pt: O slogan, tag line ou frase do site (geralmente exibido junto ao título do site).

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página padrão de erro 403 (acesso negado)

en: Default 404 (not found) page
pt: Página padrão de erro 404 (página não encontrada)

en: Number of items in each feed
pt: Número de itens em cada feed

en: Default number of items to include in each feed.
pt: Número padrão de itens para incluir em cada feed.

en: Feed content
pt: Conteúdo do feed

en: Titles plus teaser
pt: Os títulos mais a chamada

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
pt: Configurações globais para o modo de exibição padrão dos itens de cada feed.

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ativa o suporte a traduções para este tipo de conteúdo. Se ativado, um campo para selecionar o idioma será incluído no formulário de edição de conteúdo, permitindo que você selecione um dos <a href="!languages">idiomas ativos no site</a>. Você também pode habilitar tradução para este tipo de conteúdo, o que permite que o conteúdo seja traduzido para qualquer um dos idiomas disponíveis. Se desativar essa opção, os novos posts serão salvos com seu idioma padrão. O conteúdo existente não será afetado mesmo que você altere esta opção.

en: Content translation
pt: Tradução do conteúdo

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta, mas será necessário a aprovação do administrador.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
pt: Verificação obrigatória do email do usuário na criação da nova conta

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
pt: Se você selecionar esta opção, os novos usuários terão de validar seus endereços de email antes de fazer o login e vão ganhar uma senha gerada pelo sistema. Se você não selecionar essa opção, os usuários vão estar logados assim que fizerem o registo e vão poder escolher sua própria senha durante o registro.

en: User registration guidelines
pt: Instruções para o registro de usuário

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
pt: Esse texto é exibido no topo do formulário de registro e é útil para orientar seus usuários.

en: Welcome, new user created by administrator
pt: Boas vindas, novo usuário criado pelo administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
pt: Editar o email de boas vindas enviado a novos membros com a conta criada por um administrador.

en: Welcome, no approval required
pt: Boas vindas, sem necessidade de aprovação

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
pt: Editar a mensagem de boas-vindas enviada a novos membros que estão se registrando sem a necessidade de aprovação do administrador.

en: Welcome, awaiting administrator approval
pt: Boas vindas, esperando aprovação

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
pt: Editar a mensagem de boas-vindas enviada a novos membros que estão se registrando com a necessidade de aprovação do administrador.

en: Password recovery email
pt: Email para recuperação de senha

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
pt: Editar mensagem enviada a usuários que estão solicitando uma nova senha.

en: Account activation email
pt: Email de ativação da conta

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
pt: Ativar e personalizar o email enviado aos usuários quando a conta deles for ativada (ou seja, quando um administrador ativar a conta de um usuário que se registrou previamente, se o seu site  exigir a aprovação de um administrador para cada nova conta).

en: Notify user when account is activated.
pt: Avisar o usuário quando a conta for ativada.

en: Account blocked email
pt: Email para conta bloqueada

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
pt: Ativar e editar o email enviado a um usuário quando a conta dele é bloqueada.

en: Notify user when account is blocked.
pt: Avisar o usuário quando a contar for bloqueada.

en: Account deleted email
pt: Email para conta removida

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
pt: Ativar e editar o email enviado a um usuário quando a conta dele é apagada.

en: Notify user when account is deleted.
pt: Avisar o usuário quando a conta for apagada

en: Signature support
pt: Permitir assinaturas

en: Picture support
pt: Suporte a fotos

en: Picture maximum dimensions
pt: Dimensões máximas da foto

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
pt: Dimensões máximas de uma foto, em pixels.

en: Picture maximum file size
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto

en: Maximum file size for pictures, in kB.
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto, em kB.

en: Picture guidelines
pt: Instruções de envio de foto

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto vai ser exibido no topo do formulário de envio de foto, junto das instruções padrões do sistema. Esse pode ser usado para ajudar ou instruir os usuários.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com medidor de progresso

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
pt: Força valores de variáveis definidas por módulos que precisam de um conjunto de configurações para operar corretamente.

en: Styles
pt: Estilos

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: The item has been deleted.
pt: O item foi excluído.

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Base name
pt: Nome Base

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: URL path
pt: Caminho URL

en: Aid
pt: Assistência

en: Days of the week
pt: Dias da semana

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: CTools CSS Cache
pt: Cache de CSS do CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pt: A pasta CSS de cache do CTools %path, não pôde ser criada por causa de uma má configuração do diretório "files". Por favor, verifique se a pasta "files" está configurada corretamente e se o webserver tem permissão para criar pastas.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pt: Um cache especial usado para armazenar objetos que estão sendo editados; isto serve para salvar o estado em ambientes de estado indefinido.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pt: Uma biblioteca de ferramentas úteis, por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: Place this in @file
pt: Colocar isto em @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: Bulk Exporter
pt: Exportador em massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: Exportar em massa multiplos objetos de dados manuseados pelo CTools para código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pt: Realiza exportação em massa de objetos de dados conhecidos pelo Chaos Tools.

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios devem passar.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin %plugin ausente ou quebrado.

en: Configure settings for this item.
pt: Configurar as definições para este item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste passará.

en: Missing callback hooks.
pt: Hooks de callback ausentes.

en: Edit criteria
pt: Editar critério

en: Invalid object name.
pt: Nome de objeto inválido.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Unable to delete missing item!
pt: Não foi possível remover o item ausente.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Update and return
pt: Atualizar e retornar

en: In code
pt: em código

en: Enabled, title
pt: Título habilitado

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Veja um resumo das informações sobre esta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant operations
pt: Operações de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Veja um sumário da informação sobre esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Fazer uma cópia exata desta variante.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Informe o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente habilitada. Desabilitá-la irá torná-la indisponível no seu sistema, e ela não será usada. Isto não terá efeito até que você salve esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pt: Quebrar a trava desta página irá <strong>descartar</strong> qualquer alteração pendente feita pelo usuário que a travou. Você tem CERTEZA que quer fazer isso?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: A trava foi removida e todas as mudanças descartadas. Você agora pode realizar mudanças nesta página.

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar uma nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Não foi possível desabilitar devido à trava.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Não foi possível habilitar devido à trava.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema substituídas e páginas definidas pelo usuário do sistema.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pt: Provê uma IU e API para gerenciar páginas do site.

en: Argument settings
pt: Configurações de argumentos

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Isso vai aparecer na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
pt: O nome de máquina desta página. Ele deve ser único e deve conter somente caracteres alfanuméricos e sublinhados. Uma vez criado, você não poderá alterar este valor!

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta página a sua página inicial

en: Visible menu item
pt: Item de menu visível

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento dinâmico no caminho após um elemento opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento estático no endereço após um elemento opcional.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Você não pode fazer desta página a página principal do seu site se ela usa % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento %arg duplicado

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> inválido. Todos os argumentos precisam ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Item de menu pai

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pt: As regras de acesso são usados ​​para testar se a página é acessível e os itens de menu associado a ele são visíveis.

en: No context assigned
pt: Sem contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no endereço

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O endereço %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra chave inválida.

en: Change context type
pt: Mudar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto escolhido

en: Error: missing argument.
pt: Erro: argumento faltando.

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Digite o caminho para usar esta página se ela é diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: Allow overwrite of an existing page
pt: Permitir a substituição de uma página existente

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível pegar uma página da importação. Erros reportados: @errors

en: Clone variants
pt: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcadas todas as variantes associadas com a página também serão clonadas. Se não marcadas a página será clonada sem variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a página irá remover a página que está no banco de dados, revertendo à página padrão original. Quaisquer mudanças que você fez serão perdidas e não podem ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que quer apagar esta página? Esta ação não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pt: Administrador cria páginas que têm um caminho de URL, controle de acesso e entradas no sistema de menus do Drupal.

en: Create a new page
pt: Criar uma nova página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pt: Editar nome, caminho e outras configurações básicas da página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pt: Criar contextos para os argumentos desta página.

en: Control what users can access this page.
pt: Controlar quais os usuários podem acessar essa página.

en: Make a copy of this page
pt: Fazer uma cópia desta página

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remover esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is publicly accessible.
pt: Esta página é de acesso público.

en: Title: %title.
pt: Título: %title.

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia do primeiro termo no breadcrumb

en: User being viewed
pt: Usuário sendo visualizado

en: Variant
pt: Variante

en: User: compare
pt: Usuário: comparar

en: First User
pt: Primeiro Usuário

en: Second User
pt: Segundo Usuário

en: Node: accessible
pt: Node: acessível

en: Node: language
pt: Node: língua

en: Control access by node language.
pt: Controle de acesso por idioma do node.

en: Node: type
pt: Node: tipo

en: Control access by node_type.
pt: Controle de acesso por node_type.

en: User: permission
pt: Usuário: permissão

en: Control access by permission string.
pt: Controle de acesso por string de permissão.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada poderão acessar isto.

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida.

en: @identifier has "@perm"
pt: @identifier tem "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle de acesso através de código PHP arbitrário.

en: Administrative desc
pt: Descrição administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição para este teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Você não tem privilégios suficientes para editar este código PHP.

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: Control access by role.
pt: Controlar acesso por papel.

en: Only the checked roles will be granted access.
pt: Será concedido acesso apenas aos papéis selecionados.

en: @identifier can have any role
pt: @identifier pode ter qualquer papel

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
pt[0]: @identifier tem o papel "@roles"
pt[1]: @identifier tem um destes papéis "@roles"

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passa apenas se o idioma do site corrente é um dos idiomas escolhidos.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
pt[0]: Idioma do site é "@languages"
pt[1]: Idioma do site é um de "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: @identifier is any vocabulary
pt: @identifier é qualquer vocabulário

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas neste conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: The author of the referenced node.
pt: O autor do node referenciado.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo do node referenciado.

en: Node created date
pt: Data de criação do node

en: The title of the referenced node.
pt: O título do node referenciado.

en: Node form buttons.
pt: Botões do formulário do Node.

en: "@s" node form submit buttons
pt: Botões de envio do formulário do node "@s"

en: "@s" node form comment settings
pt: Configurações de comentário do formulário do node "@s"

en: Node form revision log message
pt: Mensagem de registro da revisão do formulário do Node

en: "@s" node form revision log
pt: Registro de revisão do formulário do node "@s"

en: Menu settings on the Node form.
pt: Configurações do menu no formulário do Node.

en: Profile category
pt: Categoria do Perfil

en: Select display
pt: Selecione o display

en: Configure view
pt: Configurar visualização

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With more link.
pt: Com o link "mais".

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Allow settings
pt: Permitir configurações

en: Pager offset
pt: Deslocamento de paginador

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: Panel page
pt: Página de painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Style settings
pt: Configurações de estilo

en: Selection rules
pt: Regras de seleção

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pt: Controle o critério usado para decidir se uma variante é ou não usada.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pt: Adicionar objetos de contexto para esta variante que pode ser usado pelo conteúdo.

en: This panel will always be selected.
pt: Este panel sempre será selecionado.

en: Selection rule
pt: Regra de seleção

en: Panel: @title
pt: Painel: @title

en: Administrative title of this variant.
pt: Título administrativo desta variante.

en: Module Name
pt: Nome do módulo

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Erro de Requisição HTTP ao importar o %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falhou ao abrir o arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar a regra de repetição

en: There are errors in @field_name value #@delta:
pt: Existem erros no valor #@delta de @field_name:

en: There are errors in @field_name:
pt: Existem erros em @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
pt: A documentação completa para os módulos Date e Date API está disponível em <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
pt: Usar o seletor de data padrão do jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
pt: Entrada manual, nenhum seletor de datas jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de Datas

en: Current exceptions
pt: Exceções atuais

en: Date wizard
pt: Assistente do Date

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Content type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Date field name
pt: Nome do campo de data

en: Show repeating date options
pt: Mostrar opções de datas recorrentes

en: Date field type
pt: Tipo de campo data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e auto-criar datas e calendários.

en: Date browser
pt: Agenda interativa

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
pt: Data Anterior/Seguinte de navegação, para anexar a outros displays. Requer o argumento Date (data).

en: Date browser style
pt: Estilo da agenda interativa

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar uma navegação de anterior/próximo.

en: Date (!base_table)
pt: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
pt: Filtrar qualquer campo de data !base_table de Views por um argumento date, utilizando qualquer data/período formato ISO (ex: YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
pt: Selecione o tipo do valor de data a ser utilizado por padrão, nos sumários e na navegação. Por exemplo, a granularidade do 'mês' definirá a data padrão do mês corrente, agrupando por mês nos sumários e linkando o próximo mês e o anterior  quando utilizar navegação por data.

en: You must select at least one date field for this argument.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este argumento.

en: Navigate to previous year
pt: Ir para o ano anterior

en: Navigate to next year
pt: Ir para o próximo ano

en: Navigate to previous month
pt: Ir para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Ir para o próximo mês

en: Navigate to previous week
pt: Ir para a semana anterior

en: Navigate to next week
pt: Ir para a próxima semana

en: Navigate to previous day
pt: Ir para o dia anterior

en: Navigate to next day
pt: Ir para o próximo dia

en: View full page month
pt: Ver página completa do mês

en: Taxonomy Term
pt: Termo de Taxonomia

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: <No value>
pt: <Nenhum valor>

en: Custom label
pt: Rótulo personalizado

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
pt: Gerenciar configurações das variáveis do Drupal forçadas pelo Strongarm.

en: Show links
pt: Mostrar links

en: Lock
pt: Travar

en: Random order
pt: Ordem aleatória

en: Hello <strong>@username</strong>
pt: Olá <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
pt: Mostrar atalhos

en: Administration menu Toolbar style
pt: Estilo da Barra de Ferramentas do Administration Menu

en: A better Toolbar.
pt: Uma Barra de Ferramentas melhor.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Código demonstrativo, ajuda avançada e um painel demonstrativo para mostrar como construir plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O Exemplo de Plugin CTools é simplesmente uma demonstração para desenvolvedor de como criar plugins para CTools. Ele não tem função alguma para um usuário comum.

en: CTools plugin example
pt: Plugin de exemplo do CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pt: Mostra como um módulo externo pode fornecer plugins ctools (para Panels, etc.).

en: Arg length
pt: Tamanho do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle de acesso por tamanho do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Dar acesso se o tamanho do argumento simplecontext for

en: Length of simplecontext argument
pt: Tamanho do argumento simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: Acesso/visibilidade será dada baseada no tamanho do argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pt: Argumento simplecontext deve ter !comp @length caracteres

en: CTools example: role
pt: Exemplo CTools: papel

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "simplecontext" a partir do argumento.

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools Examples
pt: Exemplos do CTools

en: The setting for item 1.
pt: A configuração para o item 1.

en: The setting for item 2
pt: A configuração para o item 2

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Configurar Item 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo Simplecontext

en: Existing node
pt: Node existente

en: Add the breadcrumb trail as content.
pt: Adicionar caminho de navegação como conteúdo.

en: Add the help text of the current page as content.
pt: Adicionar o texto de ajuda da página atual como conteúdo.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar mensagens de status da página atual como conteúdo.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pt: Adicionar as abas (tarefas locais) como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página como conteúdo.

en: Manage pages
pt: Gerenciar páginas

en: Show End Date
pt: Exibir data de término

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Gallery page
pt: Página Galeria

en: Structure
pt: Estrutura

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Default values
pt: Valores padrão

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Deve-se conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projetos Drupal existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Define uma descrição curta do que os usuários devem esperar quando eles habilitarem a sua feature.

en: URL of update XML
pt: URL do XML de atualização

en: Create feature
pt: Criar feature

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova feature.

en: Auto-detected
pt: Auto-detectadas

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: Unique
pt: Único

en: Content statistics
pt: Estatísticas do Conteúdo

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: All polls
pt: Todas as enquetes

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Control access by a specific term.
pt: Controle de acesso por um termo específico.

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de usuário a partir de um nome de usuário.

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas de paginador

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: styles
pt: Estilos

en: Path to uploaded files relative to the document root.
pt: Caminho para arquivos enviados relativo à raiz do documento.

en: official project page
pt: página oficial do projeto

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir as duplicatas; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da busca, então use com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode fazer que desapareçam da exibição se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Menu expresso

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Ficará vazio se o autor for um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relaciona nodes a termos de taxonomia, especificando que vocabulário ou vocabulários usar. Esta relação causará registros duplicados se houver múltiplos termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pt: Para configurar corretamente um menu de salto, você deve selecionar um campo que irá representar o caminho a ser utilizado. Você deve, em seguida, marcar aquele campo para ser excluído. Todos os outros campos exibidos serão parte do menu. Note que todo HTML será removido da saída, visto que caixas de seleção não podem exibir HTML.

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Monthly archive
pt: Arquivamento mensal

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Enviado por !username em !datetime

en: Site email address
pt: Endereço de e-mail do site

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler.

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando o API de banco de dados do Drupal.

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: Cancel account
pt: Cancelar conta

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Rename files
pt: Renomear arquivos

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Recreate
pt: Recriar

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisado.

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completa por @module_name / @component.

en: Manage features.
pt: Gerenciar features.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma feature existente.

en: Review overrides
pt: Revisar diferenças

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: Serial number
pt: Número de série

en: Base table
pt: Tabela base

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão para adicionar comentário usado regularmente em nodes, que vai aparecer apenas se o usuário que está visualizando tiver autorização para adicioná-lo.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: CKEditor Global Profile
pt: Perfil Global do CKEditor

en: Always run security filters for CKEditor.
pt: Sempre executar os filtros de segurança para o CKEditor.

en: Run security filters only when CKEditor is set to start automatically.
pt: Executar filtros de segurança apenas quando o CKEditor estiver configurado para iniciar automaticamente.

en: CKEditor default
pt: Padrão do CKEditor

en: Select manually
pt: Selecionar manualmente

en: The language for the CKEditor interface.
pt: A língua para a interface do CKEditor.

en: Use theme ckeditor.styles.js
pt: Usar tema ckeditor.styles.js

en: Define path to ckeditor.styles.js
pt: Definir caminho para ckeditor.styles.js

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
pt: Selecione o navegador de arquivos que você deseja usar para enviar arquivos.

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
pt: Selecione o navegador de arquivos que você deseja utilizar para enviar imagens.

en: Path to CKEditor
pt: Caminho para o CKEditor

en: Local path to CKEditor
pt: Caminho local para o CKEditor

en: The path relative to the location of the private directory where CKEditor should store uploaded files.
pt: O caminho relativo à localização da pasta privada onde o CKEditor deve armazenar os arquivos enviados.

en: for developers only
pt: apenas para desenvolvedores

en: CKEditor homepage
pt: Página do CKEditor

en: Take a look at !listlink when installing CKEditor.
pt: Dê uma olhada em !listlink ao instalar o CKEditor.

en: Choose a CKEditor skin.
pt: Escolha uma capa do CKEditor.

en: Insert Teaser Break
pt: Adicionar quebra de chamada

en: Insert Page Break
pt: Adicionar quebra de página

en: Library path
pt: Caminho da biblioteca

en: Shape
pt: Forma

en: The human readable label.
pt: O rótulo apresentável.

en: Thickness
pt: Grossura

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
pt: Se for parte de um livro, o livro ao qual esta página de livro pertence.

en: The unique ID of the comment.
pt: O ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço IP do computador do qual o comentário foi enviado.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome deixado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de e-mail deixado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página deixada pelo autor do comentário.

en: The URL of the comment.
pt: A URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da pagina de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi postado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai deste comentário, se a listagem encadeada estiver ativa.

en: The node the comment was posted to.
pt: O node para o qual o comentário foi enviado.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários postados em um node.

en: New comment count
pt: Contador de novos comentários

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários postados em um node desde a última vez em que o leitor o viu.

en: The unique ID of the node.
pt: O identificador do node.

en: The type of the node.
pt: O tipo do node.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o node está escrito.

en: The URL of the node.
pt: A URL do node.

en: The URL of the node's edit page.
pt: A URL da página de edição do node.

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data mais recente na qual o conteúdo foi atualizado.

en: The author of the node.
pt: O autor do node.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pt: O número de votos que foram computados em uma enquete.

en: Poll winner
pt: Vencedor da enquete

en: The winning poll answer.
pt: A resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner votes
pt: Votos vencedores da enquete

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pt: O número de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner percent
pt: Percentual do vencedor da enquete

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pt: O percentual de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: The length of time the poll node is set to run.
pt: A duração em que a enquete aceitará votos.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o node.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu o node hoje.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: A data em que um visitante leu o node pela última vez.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de e-mail administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: URL da página inicial do site.

en: Login page
pt: Página de login

en: The URL of the site's login page.
pt: A URL da página de autenticação do site.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: A ID única do arquivo enviado.

en: The name of the file on disk.
pt: Nome do arquivo no disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
pt: O tamanho do arquivo em kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: A URL do arquivo acessível pela web.

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data do arquivo que foi mais recentemente alterado.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O usuário que fez o envio do arquivo originalmente.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nodes marcados com o termo de taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário ao qual o termo de taxonomia pertence.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: Nome do vocabulário de taxonomia.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pt: O identificador do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: Term count
pt: Total de termos

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário de taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta do usuário.

en: The login name of the user account.
pt: O login da conta do usuário.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de e-mail da conta do usuário.

en: The URL of the account profile page.
pt: A URL da página de perfil da conta.

en: The url of the account edit page.
pt: A url da página de edição da conta.

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data em que o usuário se logou no site pela última vez.

en: The date the user account was created.
pt: A data em que o usuário foi criado.

en: Always active
pt: Sempre ativo

en: Bolder
pt: Negrito

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: All parent terms
pt: Todos os termos pai

en: The unique ID of the node's revision.
pt: O identificador da revisão do node.

en: Is new
pt: É novo

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
pt: Sempre que o node for novo e ainda não estiver salvo no banco de dados.

en: Promoted to frontpage
pt: Promovido para a página principal

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pt: Sempre que um node for promovido para a página principal

en: Sticky in lists
pt: Destacar nas listas

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
pt: Sempre que o node for exibido no topo das listas das quais ele aparece.

en: Comments allowed
pt: Permitido comentários

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
pt: Sempre que comentário forem permitidos neste node: 0 = não, 1 = fechado (somente leitura), 2 = aberto (leitura/escrita).

en: the list of common problems
pt: a lista dos problemas comuns

en: Embed Media Dialog
pt: Diálogo de Mídia Embutida

en: Paste embed code here
pt: Cole o código embutido aqui

en: Default country
pt: País padrão

en: system
pt: sistema

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: Cache blocks
pt: Manter cache de blocos

en: No books available.
pt: Não há livros disponíveis.

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
pt: O número de respostas que um tópico deve ter para ser considerado "quente".

en: Forum navigation vocabulary
pt: Vocabulário de navegação do fórum

en: Image styles
pt: Estilos de imagens

en: Date type
pt: Tipo de data

en: No Main links
pt: Sem links principais

en: Source for the Main links
pt: Origem para os links Principais

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
pt: Selecione o que deve ser exibido nos links Principais (tipicamente no topo da página).

en: No Secondary links
pt: Sem links secundários

en: Source for the Secondary links
pt: Origem para os links Secundários

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
pt: O menu <em>Navegador</em> contém links destinados para os visitantes do site. Links são adicionados neste menu automaticamente por alguns módulos.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O menu <em>Usuário<em> contém links relacionados à conta do usuário, e também o link para fechar a sessão.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
pt: O menu <em>Gerenciamento</em> contém links para as tarefas administrativas.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Preview before submitting
pt: Pré-visualizar antes de enviar

en: Display author and date information.
pt: Mostrar informações de Data e Autoria.

en: Author username and publish date will be displayed.
pt: Nome de usuário do autor e a data de publicação serão exibidos.

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: @title dialog
pt: Diálogo @title

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt[0]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com 1 caractere ou mais.
pt[1]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com @count caracteres ou mais.

en: Searched %type for %keys.
pt: Pesquisado %keys em %type.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
pt: O número máximo de posts exibidos em páginas de visão geral como a página inicial.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
pt: Esta página será exibida quando o usuário tentar acessar um documento ao qual ele não tem acesso. Deixe em branco para exibir uma página de "acesso negado" genérica.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
pt: Esta página será exibida quando o documento requisitado não for encontrado. Deixe em branco para exibir uma página de "página não encontrada" genérica.

en: Compress cached pages.
pt: Comprimir páginas cacheadas.

en: Description of your site, included in each feed.
pt: Descrição do seu site, incluída em cada feed.

en: Users may set their own time zone.
pt: Usuários podem configurar seu fuso horário.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
pt: Avise aos usuários no momento de login se eles não configuraram ainda seu fuso horário.

en: Only applied if users may set their own time zone.
pt: Somente se aplica se os usuários puderem definir seu fuso horário.

en: Time zone for new users
pt: Fuso horário para novos usuários

en: Default time zone.
pt: Fuso horário padrão.

en: Empty time zone.
pt: Fuso horário vazio.

en: Users may set their own time zone at registration.
pt: Usuários podem configurar seu fuso horário ao se registrarem.

en: Put site into maintenance mode
pt: Colocar o site em modo de manutenção

en: Maintenance mode message
pt: Mensagem do modo de manutenção

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
pt: Mensagem a ser exibida aos visitantes quando o site está em modo de manutenção.

en: Public files
pt: Arquivos públicos

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pt: O diretório %directory não existe e não pode ser criado.

en: There is currently no content classified with this term.
pt: No momento, não existe nenhum conteúdo classificado com este termo.

en: Picture directory
pt: Diretório de fotos

en: E-mails
pt: Emails

en: Account cancellation confirmation
pt: Confirmação de cancelamento da conta

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
pt: Editar as mensagens de e-mail enviadas para os usuários que tentam cancelar suas contas.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
pt: A descrição dessa área será exibida somente aos administradores.

en: Exposed
pt: Exposto

en: Displays Reorder
pt: Reordenar os displays

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Operator to use on all groups
pt: Operador que deve ser usado em todos os grupos

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
pt: Tanto "grupo 0 E grupo 1 E grupo 2" quanto "grupo 0 OU grupo 1 OU grupo 2" etc

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo padrão

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Ungroupable filters
pt: Filtros que não podem ser agrupados

en: Configure group settings for @type %item
pt: Ajustar as configurações do grupo para @type %item

en: Basic exposed form
pt: Formulário básico exposto

en: Input required
pt: Entrada obrigatória

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que apenas exibe uma view caso o formulário contenha dados de entrada do usuário.

en: Display all items
pt: Exibir todos os ítens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibir todos os itens que essa view pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Exibir um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir apenas um certo número de itens, do total de itens que esta view pode retornar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída com paginação, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída com paginação, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída com paginação, mini-pager

en: Use the mini pager output.
pt: Usar o resultado do mini paginador.

en: The taxonomy vocabulary name
pt: Nome do vocabulário de taxonomia

en: Name (raw)
pt: Nome (sem tratamento)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O nome de usuário ou do autor. Este filtro não verifica se o usuário existe e permite ligação parcial. Não usa autocompletar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Fornecer marcação de texto para a área.

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Change the machine name of this display.
pt: Mudar o nome de máquina deste display.

en: Change settings for this pager type.
pt: Alterar as configurações deste tipo de paginador.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
pt: Permitir agrupamento e agregação (cálculo) de campos.

en: Exposed form style
pt: Estilo do formulário exibido

en: Select the kind of exposed filter to use.
pt: Seleciona o tipo de filtro exposto a ser usado.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
pt: Configurações do formulário exposto para esse estilo de formulário exposto.

en: The machine name of this display
pt: O nome do sistema deste display

en: This is machine name of the display.
pt: Este é o nome do sistema do display.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
pt: Se habilitado, alguns campos podem se tornar indisponíveis. Todos os campos que forem selecionados para agrupamento serão contraídos para um registro por valor distinto. Outros campos que forem selecionados para agregação serão processados pela função. Por exemplo, Você pode agrupar nodes pelo título e contar o número de nids para ter uma lista de títulos duplicados.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
pt: <strong>Importante!</strong> Você mudou o identificador do display. Qualquer coisa anexada a este display especificamente, como temas, pode ter parado de funcionar até que isto seja atualizado. Para ver sugestões de temas para esse display você precisa salvar a view.

en: Exposed Form
pt: Formulário Exposto

en: Exposed form options
pt: Expõem as opções do formulário

en: Select which pager, if any, to use for this view
pt: Selecione o tipo de paginador, se houver, para usar nesta view

en: Pager options
pt: Opções do paginador

en: Display id should be unique.
pt: O id do display não pode ser repetido.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pt: Texto exibido no "botão enviar" do formulário exposto.

en: Include reset button
pt: Incluir um botão reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pt: Quando selecionado exibe um botão "restaurar" todos filtros aplicados

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pt: Texto a ser exibido no botão de reset do formulário exposto.

en: Exposed sorts label
pt: Rótulo da ordenação exposta

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
pt: Texto para exibir como nome da caixa de seleção de ordenação exposta.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem crescente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem decrescente.

en: Text on demand
pt: Texto sob demanda

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: Número de itens ignorados. Por exemplo, se o campo for 3, os 3 primeiros itens serão ignorados e não serão exibidos.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas, deixe em branco para exibir todas.

en: Exposed options
pt: Opções Expostas

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor estas opções permite que os usuários definam seus valores em um formulário exposto quando a view estiver sendo exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
pt: Quando selecionado os usuários podem determinar quantos itens serão exibidos por página

en: Items per page label
pt: Rótulo de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto itens por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de itens visualizados por página

en: Expose Offset
pt: Exibir deslocamentos

en: Offset label
pt: Descrição do deslocamento

en: Label to use in the exposed offset form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto deslocamento.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
pt: O deslocamento deve ser um número maior ou igual a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
pt[0]: Mini paginador, @count item, saltar @skip
pt[1]: Mini paginador, @count itens, saltar @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
pt[0]: Mini paginador, @count item
pt[1]: Mini paginador, @count itens

en: All items, skip @skip
pt: Todos os itens, saltar @skip

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, pular @skip
pt[1]: @count itens, pular @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Atualizar e salvar

en: The page has been updated and saved.
pt: A página foi atualizada e salva.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pt: Este caminho já está em uso. Este sistema não pode sobrescrever caminhos existentes.

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Doesn't exist
pt: Não existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle de acesso por correspondência.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual à expressão regular

en: @identifier is "@value"
pt: @identifier é "@value"

en: @identifier is not "@value"
pt: @identifier não é "@value"

en: @identifier matches "@value"
pt: @identifier corresponde a "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pt: @identifier não corresponde a "@value"

en: String: length
pt: String: Tamanho

en: Control access by length of string context.
pt: Controle de acesso por tamanho da string de contexto.

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Length of string
pt: Tamanho da string

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: Acesso/visibilidade serão concedidos baseados no tamanho da string de contexto.

en: @identifier must be @comp @length characters
pt: @identifier precisa ter @length @comp caracteres

en: Enter the context type
pt: Insira o tipo de contexto

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de usuário

en: Invalid user selected.
pt: O usuário selecionado é inválido.

en: Development link
pt: Link de desenvolvimento

en: In database
pt: No banco de dados

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
pt: Webform permite que nodes tenham formulários e questionários anexados.

en: To add one, create a !types piece of content.
pt: Para acrescentar um, crie um item de conteúdo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
pt: Webform não está habilitado em qualquer tipo de conteúdo.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
pt: Essa página lista todo conteúdo no site que pode ter um webform anexo.

en: Webform-enabled piece of content
pt: Item de conteúdo com Webform ativado

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
pt: Visite a página <a href="!url">Configurações do Webform </a> e habilite o Webform em pelo menos um tipo de conteúdo.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
pt: Opcional: Ative Webform em múltiplos tipos de conteúdo visitando a página de <a href="!url">configurações do Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
pt: <p>Este módulo permite a criação de formulários ou questionários e define os seus conteúdos. Os envios apartir destes formulários são armazenados no banco de dados e opcionalmente também são enviados por email para um endereço de emai predefinido</p>
    <p>Eis como criar um novo:</p>
    <ul>
      <li>!webform-types-message</li>
      <li>Vá até <a href="!create-content">Criar conteúdo</a> e adicione um conteúdo do tipo  !types.</li>
      <li>Após criar o novo conteúdo, você será redirecionado para a lista principal de campos do formulário que você irá criar. Adicione os campos que você gostaria de ter em seu formulário.</li>
      <li>Uma vez que adicionou os campos, você poderá desejar enviar emails para os administradores ou para o usuário que preencheu o formulário. Clique na sub-aba <em>Emails</em> logo abaixo da aba <em>Webform</em> dentro do conteudo .</li>
      <li>Por fim, acesse a sub-aba<em>Configurações do formulário</em> para ajustar opções de configurações pendentes para seu formulário</li>
      <ul>
        <li>Adicione uma mensagem de confirmação e/ou URL de redirecionamento que deverá ser utilizada após o sucesso no envio.</li>
        <li>Defina um limite de envios.</li>
        <li>Determine quais papéis podem enviar o formulário.</li>
        <li>Opções de configuração avançadas, tal como permição de rascunhos ou mostrar aos usuários uma mensagem indicando como eles podem editar seus envios.</li>
      </ul>
      </li>
      <li>Seu formulário agora está pronto para visualização. Após receber os envios, você poderá verificar o resultado do que os usuários enviaram acessando a aba <em>Resultados</em> na seção do conteúdo.</li>
    </ul>
    <p>Ajuda de como adicionar ou configurar os componente serão mostras após que você adicionar o primeiro componente.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
pt: Um campo de texto especial que aceita endereços de e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
pt: Permite aos usuários enviar arquivos de tipos configuráveis.

en: Page break
pt: Quebra de página

en: Organize forms into multiple pages.
pt: Organiza formulários em múltiplas páginas.

en: Select options
pt: Opções da seleção em lista

en: Value of !component
pt: Valor de !component

en: Value of "!component"
pt: Valor de "!component"

en: Webform settings
pt: Configurações do Webform

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
pt: Verifique se todos os valores preenchidos para este campo são únicos. Não é permitido usar o mesmo valor mais de uma vez.

en: no upload
pt: nenhum upload

en: Other...
pt: Outro...

en: Allow "Other..." option
pt: Permite a opção "Outros..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
pt: Marque esta opção se você quer permitir que seus usuários insiram uma opção que não está na lista.

en: Text for "Other..." option
pt: Texto para a opção "Outros..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
pt: Se permitidas outras opções, digite o texto para ser usado por outras opções ativadas.

en: Randomize options
pt: Embaralhar opções

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
pt: Torna a ordem das opções aleatória ao exibí-las no formulário.

en: Maximum length of the textfield value.
pt: Tamanho máximo do valor do campo de texto.

en: E-mail address format
pt: Formato do endereço de email

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
pt: Formato longo: "Nome Exemplo"  &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
pt: Formato curto: nome@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
pt: A maioria dos servidores suporta o formato "long" (longo), que permite endereços de remetente mais amigáveis ao enviar e-mails. Entretanto, alguns servidores baseados em Windows são incapazes de enviar no formato longo. Altere esta opção se você estiver tendo problemas ao enviar e-mails usando Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
pt: Não existem webforms no seu site. Crie um conteúdo !types.

en: Include all components
pt: Incluir todos os componentes

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
pt: O valor %value já foi enviado uma vez para o campo %title. Talvez você já tenha enviado esse formulário ou precise utilizar um outro valor.

en: Component value
pt: Valor do componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
pt: Atualmente não está enviando e-mail. Adicione um e-mail destinatário abaixo.

en: email@example.com
pt: email@exemplo.com.br

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
pt: Formulários enviados serão transmitidos por email para este endereço. Qualquer email, select ou elemento hidden pode ser escolhido como endereço de destinatário. Múltiplos endereços de emails podem ser separados por virgula.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o assunto dos emails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
pt: Qualquer elemento email, select ou hidden pode ser selecionado como o endereço de email do remetente.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o nome do remetente dos emails.

en: No available components
pt: Não há componentes disponíveis

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
pt: Um modelo de e-mail pode personalizar a exibição dos e-mails.

en: Included e-mail values
pt: Valores e email incluídos

en: Save e-mail settings
pt: Savar as configurações de e-mail

en: E-mail header details
pt: Detalhes do cabeçalho do email

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
pt: Quando adicionando um novo e-mail personalizado, o campo e-mail deve ser informado.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
pt: O endereço de e-mail informado "@email" não parece ser válido.

en: Email settings added.
pt: Configurações do email adicionadas.

en: Email settings updated.
pt: Configurações de email atualizadas.

en: Delete e-mail settings?
pt: Apagar configurações de e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
pt: Isto apagará imediatamente as configurações de e-mail baseadas no componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
pt: Esta ação apagará imediatamente as configurações de e-mail para o destinatário @address.

en: E-mail settings deleted.
pt: Configurações do e-mail apagadas.

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
pt: URL para onde redirecionar o usuário quando após envio bem-sucedido.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
pt: Limita o número de envios <em>por usuário</em>. Um usuário é identificado pelo seu login se logado, ou pelo seu Endereço de Ip e Cookie se for anônimo. O uso de cookies pode ser modificado nas <a href="!url">Configurações Globais do Webform</a>.

en: Submission access
pt: Acesso às submissões

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
pt: Mostra a notificação sobre envios anteriores que aparece quando os usuários já enviaram o formulário anteriormente.

en: The entered URL is not a valid address.
pt: A URL digitada não é um endereço válido.

en: The form settings have been updated.
pt: As configurações do formulário foram atualizadas.

en: Your submissions
pt: Suas submissões

en: Select list options
pt: Selecione as opções de lista

en: Select list format
pt: Selecione o formato da lista

en: Separate
pt: Separar

en: Submission ID
pt: ID da submissão

en: Included export components
pt: Componentes de exportação incluídos

en: The selected components will be included in the export.
pt: Os componentes selecionados serão incluídos na exportação.

en: Option A
pt: Opção A

en: Option B
pt: Opção B

en: Option C
pt: Opção C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
pt: Opções separadas são mais adequados para a construção de relatórios, gráficos e estatísticas em um aplicativo de planilha.

en: My select list
pt: Minha lista de opções

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
pt: Opções compactas são mais apropriadas para importação de dados dentro de outros sistema.

en: The submission ID of the submission.
pt: O ID da submissão.

en: Whether or not the submission is a draft.
pt: Se uma submissão é um rascunho ou não.

en: Remote address
pt: Endereço remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
pt: O endereço IP do usuário que enviou esta submissão.

en: Provide a simple link to view the submission.
pt: Fornecer um link simples para ver a submissão.

en: Provide a simple link to edit the submission.
pt: Fornecer um simples link para editar a submissão.

en: Provide a simple link to delete the submission.
pt: Fornecer um link simples para apagar a submissão.

en: Webform submission count
pt: Contagem de submissões do Webform

en: The number of webform submissions on this node.
pt: O número de envios do webform neste node

en: The number of webform submissions for this user.
pt: O número de envios do webform para este usuário.

en: Webform form body
pt: Corpo do formulário do Webform

en: The Webform form body display for this node.
pt: A exibição do corpo do formulário Webform para este node.

en: draft
pt: rascunho

en: @name form
pt: Formulário @name

en: The subject of the comment.
pt: O assunto do comentário.

en: The currently logged in user.
pt: O usuário logado atualmente.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
pt: O peso do termo, que será usado para ordenar os termos quando exibidos.

en: The parent terms of the taxonomy term.
pt: Os termos pai de um termo de taxonomia.

en: The roles of the user.
pt: Os papéis do usuário.

en: unlock
pt: desbloquear

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Comprimento máximo dos apelidos a serem gerados. 100 é o tamanho recomendado. @max é o tamanho máximo possível. Veja a <a href="@pathauto-help">ajuda do Pathauto</a> para detalhes.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pt: O que o Pathauto deve fazer quando um conteúdo que já possui um apelido for atualizado?

en: Reduce strings to letters and numbers
pt: Reduzir strings para letras e números

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pt: Palavras a remover do apelido, separadas por vírgula. Não use isto para remover pontuação.

en: Choose aliases to delete
pt: Escolha os apelidos para apagar

en: All aliases
pt: Todos apelidos

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pt: <strong>Nota:</strong> não há confirmação. Tenha certeza de sua ação antes de clicar no botão "Apagar apelidos agora!".<br />Talvez você queira fazer um backup do banco de dados e/ou da tabela url_alias antes de usar este recurso.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pt: Ignorando o apelido %alias porque é o mesmo que o caminho interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pt: Criado o novo apelido %alias para %source, substituindo %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pt: Criado o novo apelido %alias para %source.

en: Maximum alias and component length
pt: Comprimento máximo da categoria

en: Administer pathauto
pt: Administrar o Pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pt: Permite que um usuário configure padrões para apelidos automáticos e apague apelidos em massa.

en: Notify of Path Changes
pt: Avisar de Mudanças de Caminhos

en: Determines whether or not users are notified.
pt: Determina se os usuários são avisados.

en: User blogs
pt: Blogs dos usuários

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> para ver este formulário.

en: The file description
pt: A descrição do arquivo

en: CSS file path
pt: Caminho do arquivo CSS

en: Forum settings
pt: Configurações do fórum

en: Update preview
pt: Atualizar pré-visualização

en: Left-To-Right
pt: Esquerda-Para-A-Direita

en: Right-To-Left
pt: Direita-Para-A-Esquerda

en: Use custom formatting options
pt: Usar opções de formatação customizadas

en: Custom formatting options
pt: Opções de formatação customizadas

en: CKFinder settings
pt: Configurações do CKFinder

en: Force pasting as plain text
pt: Forçar colar como texto puro

en: If enabled, HTML content will be automatically changed to plain text when pasting.
pt: Se ativado, o conteúdo em HTML será automaticamente convertido para texto puro quando for colado.

en: Access all webform results
pt: Acessar o resultado de todos os webforms

en: Access own webform results
pt: Acessar o resultado do próprio webform

en: Edit all webform submissions
pt: Editar todos os envios do webform

en: Delete all webform submissions
pt: Apagar todos os envios do webform

en: Access own webform submissions
pt: Acessar os envios do próprio webform

en: Edit own webform submissions
pt: Editar os próprios envios ao webform

en: Delete own webform submissions
pt: Apagar próprios envios ao webform

en: Default: %value
pt: Padrão: %value

en: Menu Bar
pt: Barra de Menu

en: Webform client form.
pt: Formulário de cliente webform.

en: Default value timezone
pt: Fuso horário padrão

en: Customize option keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de opções (Avançado)

en: Customize question keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de questão (Avançado)

en: Load a pre-built option list
pt: Carregar uma lista de opções pré-definidas

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
pt: Use uma lista pré-construída de opções ao invés de digitar opções manualmente. As opções não serão editáveis se listas pré-construídas foram usadas.

en: Customize keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves (Avançado)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
pt: Cada opção deve conter uma chave especificada. Especifique cada opção como "chave_segura|Alguma opção legível".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
pt: Chaves opcionais precisam ter menos de 128 caracteres. As chaves a seguir excedem este limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
pt: A ordem do formulário falhou ao ser salvada devido aos elementos seguintes terem a mesma chave e estarem sob o mesmo elemento-pai. Edite cada componente e dê a eles uma chave única, depois tente movê-los novamente.

en: Edit component: @name
pt: Editar o componente: @name

en: US states
pt: Estados dos EUA

en: Northern Marianas Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pt: Aquela view é criada para a versão @import_version das views, mas você tem apenas @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que você quer. Se você quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Translate link
pt: Link para a tradução

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Informe um link para traduzir a página

en: Authmap ID
pt: ID do Authmap

en: The Authmap ID.
pt: A ID do Authmap.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo gerenciador da entrada de autenticação.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, os links da trilha de navegação serão criados usando o método padrão do drupal ao invés do método próprio das views. Isso é útil se você estiver usando módulos como Taxonomy Redirect para modificar seus links de temos de taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta exibição.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pt: Os nomes das classes CSS que serão adicionadas à view. Esta opção permite que você faça uso de código específico de CSS para cada view. Você pode também especificar várias classes, bastando separá-las por espaços.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífens.

en: Choose text
pt: Selecione o texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pt: O texto que será exibido como opção selecionada no menu.

en: Term edit link
pt: Link para edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Exibe um link simples para a edição do termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Selecione dentre quais valores o usuário pode escolher para determinar o número de itens por página. Separados por vírgulas.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando selecionado, os usuários podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros, separados por vírgulas, ex.: 10, 20, 50, 100

en: picture
pt: foto

en: Access token
pt: Chave de acesso

en: Enable popup calendar
pt: Habilitar calendário popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
pt: Habilitar selecionador de data em Javascript ao lado do campo data.

en: Open popup calendar
pt: Abrir calendário pop-up

en: Link field
pt: Campo de link

en: Attachment before
pt: Anexar antes

en: Attachment after
pt: Anexar após

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: Translation source node
pt: Node de origem da tradução

en: List of the currently available tokens on this site
pt: Listagem dos tokens atualmente disponíveis

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de usuário para o Token API e alguns tokens do core.

en: Insert this token into your form
pt: Insira este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiramente, clique no campo de texto para inserir seus tokens.

en: Four
pt: Quatro

en: Date modified
pt: Data Modificada

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
pt: Recursos externos podem ser otimizados automaticamente, o que pode reduzir tanto o tamanho quanto o número de requisições feitas ao seu site.

en: Khmer
pt: Cambojano

en: A module provides this configuration.
pt: Um módulo fornece esta configuração.

en: Current page
pt: Página atual

en: Cache pages for anonymous users
pt: Manter cache de páginas para usuários anônimos

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: CTools PHP requirements
pt: Requerimentos de PHP do CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pt: CTools requer certos recursos disponíveis apenas no PHP 5.2.0 ou superior.

en: Select base style
pt: Selecione o estilo base

en: Missing settings cache.
pt: Cache de configurações ausente.

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Letter spacing
pt: Espaçamento de letras

en: Word spacing
pt: Espaçamento de palavras

en: Decoration
pt: Decoração

en: Line-through
pt: Cortado

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Você não tem permissões suficentes para executar esta ação.

en: You account permissions do not permit you to import.
pt: Suas permissões não permitem que você importe.

en: String: URL path
pt: String: caminho da URL

en: Control access by the current path.
pt: Controle de acesso pelo caminho atual.

en: Allow access on all pages except the following pages
pt: Permitir acesso à todas as páginas, exceto as páginas seguintes

en: Current path
pt: Caminho atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Control access by existence of a parent term.
pt: Controle de acesso pela existência de um termo pai.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
pt: Escolha os vocabulários para este form. Se existe um termo pai neste vocabulário, esta verificação de acesso será bem sucedida.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pt: "@term" tem pai no vocabulário "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pt: Controle de acesso por vocabulário.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pt: Apenas os vocabulários marcados serão válidos.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: Control access by checking which theme is in use.
pt: Controle de acesso por verificação de qual tema está em uso.

en: Node terms
pt: Termos do node

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonomia do node referenciado.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Secondary navigation links
pt: Links de navegação secundária

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Fields override
pt: Substituição de campos

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: Stylizer
pt: Gerador de estilo

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
pt: Páginas cacheadas não serão recriadas até que se passe pelo menos esse tempo.

en: Expiration of cached pages
pt: Vencimento das páginas cacheadas

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
pt: O maior período no qual um cache externo pode usar uma versão antiga de uma página.

en: Local action
pt: Ação local

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: Handler @handler tentou adicionar um campo adicional @identifier mas @table não pode ser adicionada.

en: Fill up single line
pt: Preencha uma linha única

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: As variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Conflitos com: !conflicts

en: @module does not appear to include the @include file.
pt: @module parece não incluir o arquivo @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
pt: O arquivo @filename não é utilizado e pode ser removido.

en: Conflicts with another feature
pt: Conflitos com outra feature

en: Custom ruleset
pt: Conjunto de regras personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pt: Conjuntos de regras personalizadas são combinações de plugins de acesso que você pode usar para controle de acesso, critérios de selecção e visibilidade painel.

en: There are no custom rulesets.
pt: Não há conjuntos de regras personalizados.

en: Manage custom rulesets
pt: Gerenciar conjuntos de regras personalizados

en: Custom rulesets
pt: Conjuntos de regras personalizados

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pt: Criar conjunto de regras de acesso exportáveis, e reutilizáveis, para aplicativos como Panels

en: ruleset
pt: conjunto de regras

en: Ruleset
pt: Conjunto de regras

en: rulesets
pt: conjuntos de regras

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo personalizado são HTML básico, introduzido e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.

en: Manage custom content
pt: Gerenciar conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo personalizado

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pt: Criar painéis de conteúdo customizáveis, exportáveis e reutilizáveis para aplicativos como Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pt: Em qual categoria este conteúdo deve aparecer. Se deixado em branco, a categoria será "Miscelânea"

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: painéis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Reverse (NOT)
pt: Contrário (NOT)

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pt: Esta ação removerá permanentemente qualquer personalização realizada neste item.

en: The item has been reverted.
pt: O item foi revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pt: Esta ação irá remover permanentemente este item do seu banco de dados..

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pode ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pode ser atualizado.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pt: Você pode importar uma definição exportada colando o código do objeto exportado no campo abaixo.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desabilitado.

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Configure style
pt: Configurar estilo

en: Enabled, name
pt: Ativado, nome

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
pt: Estilos personalizados podem ser aplicados em regiões do Panel e painéis do Panel.

en: There are no custom styles.
pt: Não há estilos personalizados.

en: Manage styles
pt: Gerenciar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
pt: Criar estilos personalizados para aplicativos como Panels.

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Select style type
pt: Selecionar tipo de estilo

en: Select context
pt: Selecione o contexto

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Row @number
pt: Linha @number

en: Row number
pt: Número da linha

en: Row number must be a positive integer value.
pt: O número da linha deve ser um valor inteiro positivo.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Permite que resultados de views estejam disponíveis para uso em Panels e em outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Row class
pt: Classe da linha

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
pt: A configuração é fixa e não pode ser alterada.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pt: A configuração é fornecida por um módulo, mas foi alterada.

en: A custom configuration by a user.
pt: Uma configuração customizada por um usuário.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
pt: Caso uma nova revisão deva ser salva, a entrada de log que explica as mudanças para esta versão.

en: Creates revision
pt: Cria uma revisão

en: Whether saving this node creates a new revision.
pt: Sempre este node for salvo, uma nova revisão é criada.

en: The current date and time.
pt: A data e a hora atual.

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
pt: O Strongarm permite gerenciar configurações de valores padrão de variáveis. Todos os valores padrão definidos pelo Strongarm estão listados nesta página. Qualquer valor sobrescrito pode ser revertido para seu padrão, bastando para isso clicar em sua caixa de seleção correspondente e, em seguida, em 'Restaurar as configurações padrão'.

en: contexts
pt: contextos

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das mudanças mais recentes feitas no node.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: A URL da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual ao exibir listas paginadas.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pt: O %element-título está usando os seguintes tokens inválidos: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O node de origem para este conjunto de traduções do node atual.

en: Account cancellation URL
pt: URL de cancelamento de conta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
pt: A URL da página para confirmar a exclusão da conta de usuário.

en: One-time login URL
pt: URL do login único

en: The URL of the one-time login page for the user account.
pt: A URL da página de login único para a conta do usuário.

en: Tokens related to menu links.
pt: Tokens relacionados à links de menu.

en: The unique ID of the menu link.
pt: O ID único do link de menu.

en: The title of the menu link.
pt: O título do link de menu.

en: The URL of the menu link.
pt: A URL do link do menu.

en: The menu link's parent.
pt: O item superior do link do menu.

en: Tokens related to the current page request.
pt: Tokens relacionados com a requisição da página atual.

en: Page number
pt: Número da página

en: The book page associated with the node.
pt: A página do livro associada com o node.

en: The menu link for this node.
pt: O link de menu deste node.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Comprimento máximo do texto de qualquer componente do apelido (por exemplo: [title]). Recomenda-se 100. Veja a <a href="@pathauto-help">ajuda do Pathauto</a> para mais detalhes.

en: The field %name is not a valid number.
pt: O campo %name não é um número válido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pt: O campo %name não pode ser maior que @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pt: O campo %name não pode ser menor que @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
pt: O campo <em>Strings para remover</em> não deve conter HTML. Certifique-se de desativar quaisquer editores WYSIWYG para este campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
pt: Escolha os tipos de caminhos sem apelidos para os quais serão gerados apelidos

en: Bulk updating URL aliases
pt: Atualizando os apelidos em massa

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pt[0]: Gerado 1 apelido.
pt[1]: Gerados @count apelidos.

en: language neutral
pt: independente de idioma

en: Pattern for all @language @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos de @node_type em @language

en: Updated alias for node @nid.
pt: Apelido atualizado para o node @nid.

en: Taxonomy term paths
pt: Endereços de termos de taxonomia

en: Updated alias for term @tid.
pt: Apelido atualizado para o termo @tid.

en: Forum paths
pt: Endereços do fórum

en: Updated alias for forum @tid.
pt: Apelido atualizado para o fórum @tid.

en: User paths
pt: Endereços das páginas de usuário

en: Updated alias for user @uid.
pt: Apelido atualizado para o usuário @uid.

en: Blog paths
pt: Endereços do blog

en: Updated alias for blog user @uid.
pt: Apelido atualizado para o blog do usuário @uid.

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
pt[0]: Apelido atualizado para 1 node.
pt[1]: Apelidos atualizados para @count nodes.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
pt[0]: Apelido atualizado para 1 termo.
pt[1]: Apelidos atualizados para @count termos.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
pt[0]: Apelido atualizado para 1 conta de usuário.
pt[1]: Apelidos atualizados para @count contas de usuários.

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
pt: Você configurou @name para ser separador e ser removido quando encontrado em expressões. Isso pode causar problemas com os seus padrões e especialmente com o token term:path. Você provavelmente deveria configurar a ação @name para "Substituir pelo separador".

en: Use ISO-8601 week numbers
pt: Use números de semanas ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
pt: IMPORTANTE! Se selecionado, o primeiro dia da semana DEVE ser configurado para segunda-feira.

en: There are no date fields in this database.
pt: Não existem campos de data nesse banco de dados.

en: End time
pt: Hora de fim

en: Year range
pt: Escala anual

en: - Use default -
pt: - Usar padrão -

en: Unknown content type
pt: Tipo de conteúdo inválido

en: Class registry
pt: Registro de classe

en: view mode
pt: modo de visualização

en: Administer features
pt: Administrar features

en: View, enable and disable features.
pt: Visualizar, habilitar e desabilitar features.

en: Trim length
pt: Tamanho do corte

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
pt: Quando ativado, apenas usuários com a <a href="@permissions-url">permissão</a> "Usar o site em modo de manutenção" são capazes de acessar o seu site para realizar manutenção; todos os outros visitantes verão a mensagem de modo de manutenção configurada abaixo. Usuários autorizados podem fazer login diretamente na pagina de <a href="@user-login">login do usuário</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
pt: Subdiretório no diretório de upload de arquivos, onde as fotos serão armazenadas.

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: If enabled, turns on SCAYT (Spell Check As You Type) automatically after loading the editor.
pt: Se ativado, liga o SCAYT (Verifica a ortografia enquanto você digita) automaticamente após carregar o editor.

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: List handling
pt: Manipulação de lista

en: Show first (if present)
pt: Mostrar o primeiro (se houver)

en: Show item count
pt: Mostrar contagem de itens

en: List seperator
pt: Separador de lista

en: Link this field to its entity
pt: Criar um link deste campo para sua entidade

en: Use human-readable name
pt: Use um nome legível por humanos

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
pt: Se marcado, os nomes dos valores serão mostrados em vez de seus identificadores internos.

en: and where
pt: e onde

en: The menu link's root.
pt: A raiz do link de menu.

en: @entity "@property" property.
pt: proriedade "@property" de @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pt: O nome de sistema que identifica @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pt: Identificador interno numérico de @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
pt: O identificador usado para esse(a) @entity internamente.

en: @entity ID
pt: ID @entity

en: The unique ID of the @entity.
pt: O identificador de @entity.

en: After saving a new @entity
pt: Depois de salvar uma nova @entity

en: created @entity
pt: @entity criada

en: After updating an existing @entity
pt: Depois de atualizar um(a) @entity já existente

en: updated @entity
pt: @entity atualizada

en: Before saving a @entity
pt: Antes de salvar uma @entity

en: saved @entity
pt: @entity atualizada

en: After deleting a @entity
pt: Após excluir uma @entity

en: deleted @entity
pt: @entity apagada

en: Access Bulk Exporter
pt: Acessar o Exportador em massa

en: Export various system objects into code.
pt: Exporta vários objetos do sistema para código.

en: Administer access rulesets
pt: Administrar conjuntos de regras de acesso

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
pt: Adicionar, apagar ou alterar conjuntos de regras de acesso personalizados.

en: Modal Login (default style)
pt: Login modal (estilo padrão)

en: Login via modal
pt: Acessar via uma caixa modal

en: Modal Login (custom style)
pt: Login modal (estilo personalizado)

en: Wizard (no modal)
pt: Asistente (sem modal)

en: Wizard (default modal)
pt: Assistente (modal padrão)

en: Pick an animal
pt: Selecione um animal

en: Wizard (custom modal)
pt: Assistente (modal personalizado)

en: Replace text with "hello world"
pt: Substitui o texto com "olá mundo"

en: Sample Content
pt: Conteúdo de Exemplo

en: Delete this row
pt: Excluir essa linha

en: CTools Javascript Widgets
pt: Widgets javascript do CTools

en: Drop Down Menu
pt: Menu suspenso

en: Click to Drop Down
pt: Clique para expandir

en: Click to Collapse
pt: Clique para rencolher

en: Collapsible Div
pt: Div recolhível

en: Hello World
pt: Olá Mundo

en: remain here
pt: permanece aqui

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: sua conta

en: Login Success
pt: Login com sucesso

en: Choose animal
pt: Escolha o animal

en: Configure animal
pt: Configurar um animal

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Configure sheep
pt: Configurar ovelha

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Configure raptor
pt: Configurar o raptor

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: You have a @type sheep named "@name".
pt: Você tem uma ovelha @type chamada "@name".

en: Venomous
pt: Venenoso

en: You have a @type lizard named "@name".
pt: Você nomeou o seu lagarto @type de "@name".

en: venomous
pt: venenoso

en: Name your raptor
pt: Nomeie seu raptor

en: What kind of raptor
pt: Qual o tipo de raptor

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: You have a @type @raptor named "@name".
pt: Você tem um @raptor @type chamado "@name".

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Jump!
pt: Pular!

en: Return to the examples page.
pt: Voltar para a página de exemplos.

en: You successfully jumped! !return_link
pt: Você pulou com sucesso! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
pt: Demo do AJAX do Chaos Tools

en: Simple Form
pt: Formulário simples

en: Post-Login Action
pt: Ação Pós-Login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pt: Exemplo Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Administer custom content
pt: Administrar conteúdo personalizado

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
pt: Adicionar, editar, e apagar conteúdo personalizado armazenado do CTools.

en: Configure !plugin_title
pt: Configurar !plugin_title

en: Page manager context
pt: Gerencia de contexto de página

en: Change general settings for this variant.
pt: Alterar as configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: Redirect destination
pt: Redirecionar para o destino

en: The first element in a path may not be dynamic.
pt: O primeiro elemento de um endereço não pode ser dinâmico.

en: User signature
pt: Assinatura do usuário

en: The signature of a user.
pt: A assinatura de um usuário.

en: Dark
pt: Escuro

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
pt: Dá acesso à aba "Resultados" em todo o conteúdo Webform. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
pt: Concede acesso para a aba de "Resultados" para o autor do conteúdo do webform que eles criaram.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
pt: Permite a edição de qualquer submissão do webform por qualquer usuário. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
pt: Permite a exclusão de qualquer submissão do webform por qualquer usuário. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Form only
pt: Apenas formulário

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
pt: O formato padrão para novas configurações de e-mail. As opções de e-mail para o Webform terão prioridade perante as configurações globais do sistema configuradas no MIME mail.

en: Format override
pt: Sobrescrever formatação

en: Per-webform configuration of e-mail format
pt: Configuração de formato de e-mail para cada webform

en: Send all e-mails in the default format
pt: Enviar todos os e-mails no formato padrão

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
pt: Forçar todos os e-mails de webform a serem enviados no formato padrão.

en: No available components.
pt: Não há componentes disponíveis.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
pt: Você tem certeza que deseja reverter quaisquer alterações do seu template de volta ao padrão?

en: Send e-mail as HTML
pt: Enviar e-mail em formato HTML

en: Include files as attachments
pt: Incluir arquivos como anexos

en: Redirection location
pt: Localização do redirecionamento

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
pt: Escolha para onde redirecionar o usuário após um envio bem-sucedido.

en: Confirmation page
pt: Página de confirmação

en: No redirect (reload current page)
pt: Sem redirecionamento (recarrega a página atual)

en: If enabled this webform will be available as a block.
pt: Caso esta opção seja ativada, este webform estará disponível como um boco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
pt: Uma URL válida é necessária para o redirecionamento personalizado.

en: Select keys
pt: Selecione as chaves

en: Full, human-readable options (values)
pt: Opções completas legíveis por humanos (values)

en: Short, raw options (keys)
pt: Opções cruas curtas (keys)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
pt: Escolhe que parte das opções devem ser apresentadas dos pares key|value.

en: Webform edit link
pt: Link de edição do Webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
pt: Fornecer um link simples para editar os componentes do webform e configurações.

en: Webform results link
pt: Link de resultados do Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
pt: Fornecer um link simples para ver os resultados de um webform.

en: edit webform
pt: editar webform

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
pt: O caminho para arquivo primário deste item, relativo à pasta raiz do Drupal; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
pt: O nome do item: ex. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
pt: O tipo do item, pode ser módulo, tema ou engine de tema

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
pt: Valor booleano que indica se o item está ou não ativo.

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
pt: O número da versão do schema de bancon de dados do módulo. -1 se o módulo não estiver instalado (se as tabelas não existirem); 0 ou maior número N de funções hook_update_N() no módulo que rodaram ou existiam quando o módulo foi instalado pela primeira vez.

en: Delete and save
pt: Excluir e salvar

en: Disable and save
pt: Desativar e salvar

en: Decimal places
pt: Casas decimais

en: Human-readable name
pt: Nome legível

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer reverter a %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer apagar a %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
pt: %entity %label revertida para o padrão.

en: Deleted %entity %label.
pt: %entity %label removida.

en: Add @entity_type
pt: Adicionar @entity_type

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Clone @label
pt: Clonar @label

en: Revert @label
pt: Reverter @label

en: Delete @label
pt: Remover @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
pt: Identificador não podem consistir apenas de números.

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: Pathauto: Perform aliasing (set to 0 to prevent alias generation during migration
pt: Pathauto: Realize apelidação (definido para 0 para evitar a geração de apelido durante a migração

en: (No information available)
pt: (Não há informações disponíveis)

en: Aggregate and compress CSS files.
pt: Agrupar e comprimir arquivos CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
pt: Agrupar arquivos JavaScript.

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
pt: Para importar, copie o conteúdo da caixa de texto e cole na página de importação.

en: Paste an exported %entity_type here.
pt: Cole aqui uma %entity_type exportada.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
pt: Se marcado, qualquer %entity existente com o mesmo identificador será substituído pela importação.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
pt: A importação de %label %entity falhou, um(a) %entity com o mesmo nome de máquina já existe. Marque a opção de sobrescrever para substituí-la.

en: Imported %entity %label.
pt: %entity %label importada.

en: Export @label
pt: Exportar @label

en: Import @entity_type
pt: Importar @entity_type

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: Administer CKEditor access
pt: Adminstrar o acesso a CKEditor

en: Customize CKEditor appearance
pt: Personalizar a aparência do CKEditor

en: CKFinder access
pt: Acesso ao CKFinder

en: Useful links: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.
pt: Links úteis: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.

en: User's Guide
pt: Guia do Usuário

en: Administration panel
pt: Painel de administração

en: Content Authoring
pt: Criação de conteúdo

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
pt: Habilita os módulos para trabalhar com qualquer tipo de entidade e para fornecer entidades.

en: Entity tokens
pt: Tokens de Entidade

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
pt: Fornece tokens de substituição para todas as propriedades que não possuem tokens e são conhecidas pela API de entidades.

en: The original-language version of this node, if one exists.
pt: A versão deste node no idioma original, se houver.

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
pt: Repete !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: The file.
pt: O arquivo.

en: Whether the file is being displayed.
pt: Sempre que o arquivo estiver sendo exibido.

en: The image file.
pt: O arquivo de imagem.

en: The main body text
pt: O texto do corpo

en: Example modules
pt: Módulos de exemplo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Entity field
pt: Campo de Entidade

en: Enter the title or ID of a @entity entity
pt: Informar o título ou ID de uma instância @entity

en: Access the views administration pages.
pt: Acessar as páginas de administração das views.

en: Bypass access control when accessing views.
pt: Ignorar controle de acesso ao acessar as views.

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Label HTML element
pt: Elemento HTML do rótulo

en: Place a colon after the label
pt: Colocar dois pontos após o rótulo

en: Wrapper HTML element
pt: Elemento HTML para envolver

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
pt: Usar as classes padrão do Views para identificar o campo, o rótulo do campo e o conteúdo do campo.

en: Use absolute path
pt: Usar caminho absoluto

en: Rel Text
pt: Texto Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
pt: Incluir atributo Rel para uso no lightbox2 ou outro utilitário em javascript.

en: Preserve certain tags
pt: Preservar certas tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
pt: Digite as tags que devem ser preservadas durante o processo de limpeza. Exemplo: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot;, que preserva todas as tags p e br

en: Format plural
pt: Formatar plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
pt: Se selecionado, será usada uma manipulação especial para plurais.

en: Singular form
pt: Singular

en: Text to use for the singular form.
pt: Texto para usar na forma singular.

en: Plural form
pt: Plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
pt: Texto a ser utilizado para a forma no plural. @count será substituído pelo valor.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome exclusivo no sistema para esta view. Deve conter apenas letra minúsculas, números e underscores (_).

en: Weight for @display
pt: Peso para @display

en: Translation method
pt: Método de tradução

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
pt: Selecione um método de tradução para ser usado com os dados do Views tais como cabeçalho, rodapé, e texto vazio.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
pt: Esse título será exibido na página de edição das views ao invés do padrão. Isso pode ser útil se você possui o mesmo item duas vezes.

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar texto de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usar a função nativa t(). Não recomendado pois não suporta atualização de traduções existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se você precisa traduzir rótulos do Views para outras línguas, considere instalar o módulo de tradução de Views do pacote <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
pt: ID do Item de Feed

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O identificador único do item agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de quando o comentário foi criado.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi  atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário já foi aprovado (ou ainda está na fila para aprovação).

en: Approved comment
pt: Comentário aprovado

en: Last comment CID
pt: CID do último comentário

en: Display the last comment of a node
pt: Mostrar o último comentário de um node.

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The last comment of a node.
pt: O último comentário de um node.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
pt: Alguns papéis não possuem permissão para acessar o conteúdo, mas o display %display não tem controle de acesso.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: File Usage
pt: Uso de arquivo

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um arquivo que é associado a esse node, geralmente por estar em um campo no node.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um usuário que é associado a esse arquivo, geralmente por este arquivo estar em um campo no usuário.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um arquivo que é associado a esse usuário, geralmente por estar em um campo no usuário.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário associado a este arquivo, geralmente por que este arquivo está em um campo do comentário.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um arquivo associado com esse comentário, geralmente por que está em um campo no comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia associado com esse arquivo, geralmente por que este está em um campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um arquivo associado com esse termo de taxonomia, geralmente por que está em um campo no termo de taxonomia.

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário de Taxonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um vocabulário de taxonomia que está associado a este arquivo, normalmente por este arquivo estar num campo no vocabulário de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um arquivo está associado a esse vocabulário de taxonomia, normalmente por estar em um campo neste vocabulário de taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerenciando essa relação de arquivo.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade relacionada ao arquivo.

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o arquivo é usado por esta entidade.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: Nome no sistema do vocabulário do qual esse termo é membro. Este será o vocabulário do termo qualquer indicado pelo campo "Taxonomia: Termo"; e pode também causar duplicatas.

en: term from !field_name
pt: termo de !field_name

en: Math expression
pt: Expressões matemáticas

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e exibe seu resultado.

en: Use destination
pt: Usar destino

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino para o link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pt: Exibe o link do comentário no formulário assim como na exibição da chamada, ao invés da maneira exibida no node completo.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
pt: Usado por Estilo: Tabela para determinar a real coluna para ordenar os campos ao clicar. O valor padrão normalmente é suficiente.

en: Group column
pt: Agrupar coluna

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
pt: Selecione a coluna deste campo para aplicar a função de agrupamento selecionada acima.

en: Group columns (additional)
pt: Agrupar colunas (adicionais)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
pt: Selecione quaisquer colunas adicionais do campo para incluir na consulta e agrupar os resultados por este campo.

en: Display download path instead of file storage URI
pt: Exibir caminho de download ao invés da URI de armazenamento do arquivo

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
pt: Isso disponibiliza a URL completa do arquivo no lugar de apenas o seu caminho interno no servidor.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome de máquina do vocabulário ao qual o termo pertence.

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: Term name converted to Term ID
pt: Nome do Termo convertido para ID do Termo

en: No comment
pt: Sem comentário

en: Comment or document this display.
pt: Comentar ou documentar este display.

en: Query settings
pt: Configurações da consulta

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
pt: Permitir configuração de opções avançadas para o plugin de query

en: The name and the description of this display
pt: O nome e a descrição deste display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Esse nome aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Essa descrição aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This display's comments
pt: Comentários deste display

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
pt: Esse valor será visto e usado apenas na Interface de Usuário do Views e pode ser usado para documentar esse display. Você pode utilizá-lo para fazer anotações de como e por que o display foi configurado.

en: Query options
pt: Opções da consulta

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display deve conter apenas letras, números ou traços baixos ("_").

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deveria herdar o paginador do display ao qual está anexado?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
pt: Esta exibição deveria exibir paginador? Isso só é significativo se estiver herdando o paginador.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
pt: Isto aparecerá como nome deste bloco em administrar >> estrutura >> blocos.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
pt: Texto para exibir ao invés dos resultados até que o usuário selecione e aplique um filtro exposto.

en: Include all items option
pt: Opção de incluir todos os itens

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
pt: Caso selecionado, um item extra será incluído à itens por página para exibir todos os itens.

en: All items label
pt: Rótulo de todos os itens

en: Which label will be used to display all items
pt: Qual rótulo será usado para mostrar todos os itens

en: Disable SQL rewriting
pt: Desabilitar reescrita SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
pt: AVISO: Desativar o SQL rewriting significa desabilitar a segurança de acesso ao node. Isso pode permitir usuários ter acesso a dados restritos se a sua view não estiver configurada corretamente. Utilize essa opção apenas se você entende e aceita esse risco.

en: Use Slave Server
pt: Usar Servidor Slave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
pt: Isto fará com que a consulta seja feita em um servidor secundário. Se não houver um secundário ou se não estiver disponível, a consulta será feita no servidor padrão.

en: Field Language
pt: Campo de idioma

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pt: Todos os campos que suportem tradução serão exibidos na língua selecionada.

en: The class to provide on each row.
pt: A classe a ser inserida em cada linha.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pt: Você pode usar padrões de substituição tais como usados em "Reescrever saída deste campo" para todos os campos.

en: Table summary
pt: Resumo da tabela

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, o atual caminho será exibido como a opção padrão no menu expresso, caso se aplique.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe usada no elemento que envolve a lista, fora dela.

en: List class
pt: Classe da lista

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe para ser inserida na lista.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
pt: Defina o caminho base para os links nessa view de sumário, ex.: http://exemplo.com<strong>caminho_da_view/arquivo</strong>. Não inclua barras no começo ou no final. Se este valor estiver vazio, Views usará o primeiro caminho encontrado como caminho base nas exibições de página, ou/se nenhum caminho for encontrado.

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Move todo o site para baixo, aproximadamente 20 pixels do topo. Se desabilitado, elementos com posicionamento absoluto ou fixo podem ser cobertos pelo menu administrativo.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
pt: Exibir o menu administrativo sempre no topo da tela do navegador (mesmo quado fizer rolagem da página).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
pt: Em alguns navegadores isto pode resultar em uma página malformada, cursor invisível, elementos de formulários impossíveis de selecionar, ou outros problemas.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
pt: Recolher grupos de módulos na página <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
pt: Recolher grupos de módulos na página <a href="@permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
pt: Mover abas em todas as páginas para o menu administrativo. Funciona apenas em temas com classes CSS <code>tabs primary</code> e <code>tabs secondary</code>.

en: Access administration menu
pt: Acessar menu administrativo

en: Display the administration menu at the top of each page.
pt: Exibir o menu administrativo no topo de cada página.

en: Flush caches
pt: Limpar caches

en: Access links to flush caches in the administration menu.
pt: Acesso a links para limpar caches no menu administrativo

en: Display Drupal links
pt: Exibir links do Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
pt: Fornecer links do Drupal.org no menu administrativo

en: Administration tools.
pt: Ferramentas de administração.

en: Rebuild system links
pt: Reconstruir sistema de links

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
pt: Links do sistema derivados de rotas de endereços do menu devem ser reconstruídos.

en: Administration Development tools
pt: Ferramentas administrativas de desenvolvimento

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
pt: Funcionalidade de administração e depuração para desenvolvedores e criadores de sites.

en: Tokens related to the current date and time.
pt: Tokens relacionadas com a data e a hora atual.

en: The URL of the @entity.
pt: A URL do(a) @entity.

en: The content type of the node.
pt: O tipo de conteúdo do node.

en: Tokens related to content types.
pt: Tokens relacionados aos tipos de conteúdo.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O nome único no sistema para esse tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The number of nodes belonging to the content type.
pt: O número de nodes pertencentes ao tipo de conteúdo.

en: The URL of the content type's edit page.
pt: A URL da página de edição do tipo de conteúdo.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
pt: A URL da página de edição de termos de taxonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O nome único no sistema para o vocabulário.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
pt: A URL da página de edição do vocabulário.

en: The picture of the user.
pt: A foto do usuário.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
pt: O argumento específico da página atual (ex. 'arg:1' na página 'node/1' retorna '1').

en: Tokens related to URLs.
pt: Tokens relacionados com URLs.

en: Relative URL
pt: URL relativa

en: The relative URL.
pt: A URL relativa.

en: Absolute URL
pt: URL absoluta

en: The absolute URL.
pt: A URL absoluta.

en: Tokens related to menus.
pt: Tokens relacionados com menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único, legível por máquina do menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contador de links de menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
pt: O número de links pertencentes ao menu.

en: The URL of the menu's edit page.
pt: A URL para página de edição do menu.

en: The menu of the menu link.
pt: O menu ao qual o link pertence.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: A URL para página de edição do link de Menu.

en: @category @type field.
pt: Campo @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
pt[0]: O %element-title não pode conter menos que um token.
pt[1]: O %element-title deve conter menos @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
pt[0]: O %element-title deve conter pelo menos um token.
pt[1]: O %element-title deve conter pelo menos @count tokens.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
pt: Digite uma chave de sistema para este elemento. A chave pode conter somente caracteres alfanuméricos e 'underscores'. Esta chave será usada como o nome de sistema do elemento. Esse valor não interfere em como os dados são salvos, mas pode ser útil se alguma customização do formulário tiver que ser implementada.

en: Status of this form
pt: Status desse formulário

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
pt: Ao fechar o formulário, impede-se envios subsequentes por quaisquer usuários.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
pt: O papel %authenticated se aplica a qualquer usuário logado no site, não importando o seu papel.

en: Content paths
pt: Caminhos de conteúdo

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
pt: Caminho padrão pré-definido (se aplica a todos os tipos de conteúdo abaixo com padrões em branco)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
pt: Caminho padrão pré-definido para @node_type (se aplica a todo conteúdo do tipo @node_type abaixo com padrões em branco)

en: Approve link
pt: Aprovar link

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Week
pt: Semana

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

en: Display:
pt: Exibição:

en: Multiple values:
pt: Múltiplos valores:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
pt: Identifique um número especifico de valores para mostrar ou deixe em branco para mostrar todos os valores.

en: starting from @isodate
pt: iniciando em @isodate

en: ending with @isodate
pt: terminando em @isodate

en: Repeat rule:
pt: Regra de repetição:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
pt: Quantas unidades de tempo devem ser mostradas na expressão 'tempo decorrido'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
pt: Mostrar @count valor(es) começando com @date1, terminando com @date2

en: earliest
pt: mais recente

en: latest
pt: mais antigo

en: Display time ago, showing @interval units.
pt: Exibir tempo decorrido, mostrando @interval unidades.

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

en: The year is invalid.
pt: O ano é inválido.

en: The month is invalid.
pt: O mês é inválido.

en: The day is invalid.
pt: O dia é inválido.

en: The hour is invalid.
pt: A hora é inválida.

en: The minute is invalid.
pt: O minuto é inválido.

en: The second is invalid.
pt: O segundo é inválido.

[ctx: date_order]
en: First
pt: Primeiro

[ctx: date_order]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: date_order]
en: Third
pt: Terceiro

[ctx: date_order]
en: Fourth
pt: Quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
pt: Quinto

[ctx: date_nav]
en: Prev
pt: Anterior

en: Configure the Date Popup settings.
pt: Configurar os parâmetros do Date Popup.

en: Add exception
pt: Adicionar exceção

en: Add addition
pt: Adicionar inclusão

[ctx: date_order]
en: Every
pt: Todos

[ctx: day_name]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: day_name]
en: Monday
pt: Segunda-feira

[ctx: day_name]
en: Tuesday
pt: Terça-feira

[ctx: day_name]
en: Wednesday
pt: Quarta-feira

[ctx: day_name]
en: Thursday
pt: Quinta-feira

[ctx: day_name]
en: Friday
pt: Sexta-feira

[ctx: day_name]
en: Saturday
pt: Sábado

en: Site information and maintenance mode
pt: Informações do site e modo de manutenção

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: One column
pt: Uma coluna

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Machine name:
pt: Identificador textual:

en: Create Feature
pt: Criar feature

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
pt: Esse formulário pode ser usado para reenviar e-mails configurados para este webform. Confira os e-mails que precisam ser enviados e clique em <em>Reenviar e-mails</em> para reenviá-los.

en: Resend e-mails
pt: Reenviar e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão salva. Você pode retornar a esse formulário posteriormente e ele irá restaurar os valores atuais.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves. Uma opção por linha. Grupos de opções podem ser especificados com &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; pode ser usado para inserir itens na raiz do menu depois de especificado um grupo.

en: Show "Save draft" button
pt: Mostrar botão "Salvar rascunho"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
pt: Permite aos usuários salvar e terminar de preencher o formulário mais tarde. Essa opção está disponível apenas para usuários autenticados.

en: You must select at least one email address to resend submission.
pt: Você deve selecionar pelo menos um endereço de e-mail para reenviar uma submissão.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
pt: Nenhum e-mail pode ser enviado devido a um erro no servidor.

en: This webform is currently not setup to send emails.
pt: Atualmente este webform não está configurado para enviar e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
pt[0]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para 1 destinatário.
pt[1]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para @count destinatários.

en: Select date field(s) to filter.
pt: Selecione o(s) campo(s) de data para filtrar.

en: Underscore
pt: Sublinhado

en: All Day
pt: O dia inteiro

en: CKEditor profiles
pt: Perfis do CKEditor

en: Site Information
pt: Informações do site

en: Use this page in an admin overlay.
pt: Use esta página em uma sobreposição de administração.

en: Field form: @widget_label
pt: Campo do formulário: @widget_label

en: Information related to the current page request.
pt: Informação relacionada à requisição de página atual.

en: The internal Drupal path of the current page request.
pt: O caminho interno do Drupal para a requisição de página atual.

en: The full URL of the current page request.
pt: A URL completa da requisição de página atual.

en: Associated @label via the @label's @property.
pt: @label associada via @property do(a) @label.

en: Bypass views access control
pt: Ignorar o controle de acesso das views

en: No results behavior
pt: Comportamento quando sem resultados

en: Edit @section
pt: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
pt: Editar esta view para adicionar um display

en: Add view from template
pt: Adicionar view a partir de um modelo

en: View to insert
pt: View à inserir

en: The view to insert into this area.
pt: View à ser inserida nesta área.

en: Inherit contextual filters
pt: Filtros contextuais herdados

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
pt: Se marcado, esta view receberá o mesmo filtro contextual da sua superior.

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detectada na view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO ESTÁ</em> na URL

en: Exception value
pt: Valor de exceção

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se esse valor for passado, o filtro irá ser ignorado; ex. "todos os valores"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: Sobrescreve o título da view e de outros títulos de argumentos. Utilize "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>IS</em> na URL ou foi definido um valor padrão

en: Provide title
pt: Fornecer título

en: Override breadcrumb
pt: Sobrescrever trilha de navegação

en: Provide breadcrumb
pt: Fornecer trilha de navegação

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
pt: Introduza um nome para usar na trilha de navegação. Consulte "Título" para padrões de substituição.

en: Specify validation criteria
pt: Especifique o critério de validação

en: Action to take if filter value does not validate
pt: Ação a realizar caso o valor do filtro não seja validado

en: Display all results for the specified field
pt: Exibir todos os resultados para o campo especificado

en: Provide default value
pt: Fornecer um valor padrão

en: Show "Page not found"
pt: Exibir "Página não encontrada"

en: Display a summary
pt: Exibir um resumo

en: Display contents of "No results found"
pt: Exibir conteúdo de "Nenhum resultado encontrado"

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar argumento padrão para URL da view

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Selecionar para incluir este argumento default quando construir a URL desta view. Ignorar argumentos default é útil p. ex. no caso de feeds.

en: Number of records
pt: Número de registros

[ctx: Sort order]
en: Default sort
pt: Classificação padrão

[ctx: Sort order]
en: Date
pt: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Númerica

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Caso seja selecionada, usuários poderão introduzir múltiplos valores nas formas 1+2+3 (para OU) e 1,2,3 (para E).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se esta opção estiver selecionada, várias instâncias deste filtro podem funcionar em conjunto, como se múltiplos valores fossem fornecidos para o mesmo filtro. Esta configuração não é compatível com a opção "Reduzir resultados duplicados".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se esta opção estiver selecionada, os números adicionados para este fitro serão excluídos em vez de limitar a view.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: Modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no valor do filtro, que permite à View Sumário atuar como um glossário.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
pt: A quantidade de caracteres a limitar do valor do filtro. Se o valor 1 for usado, todos os campos começando com a primeira letra do valor do filtro seriam selecionados.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir o título e o sumário, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao exibir caminhos de URL, como transformar o valor do filtro para maiúsculo ou minúsculo. Não use isto a não ser com o Postgres, que diferencia maiúsculas de minúsculas.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Create a label
pt: Criar um rótulo

en: Enable to create a label for this field.
pt: Habilita a criação de um rótulo para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pt: Ativar o carregamento deste campo como oculto. Essa opção é frequentemente utilizada quando agrupando os resultados pelo campo ou para utilizar seu conteúdo dentro de outros campos através de padrões de substituição.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este campo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
pt: Criar uma classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este rótulo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Rewrite results
pt: Reescrever resultados

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
pt: Permite sobrescrever a saída desse campo com texto personalizado ou tokens de substituição.

en: Replace spaces with dashes
pt: Substitui espaços por hífens

en: External server URL
pt: URL do servidor externo

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
pt: Cria link para um servidor externo usando uma URL completa: p. ex. 'http://www.exemplo.com.br' ou 'www.exemplo.com.br'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pt: Selecione para cortar o campo de acordo com um comprimento máximo de caracteres.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pt: Converter quebra de linhas para tags HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
pt: Caso seja selecionada, todas as quebras de linha (\n) serão convertidas em tags HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
pt: Sem resultados de texto

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
pt: Selecione para exibir o "texto de nenhum resultado" caso o campo contenha o número 0.

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
pt: Como os dados serializados devem ser exibidos. Você pode escolher uma chave personalizada do array/objeto ou um print_r em toda a saída.

en: Full data (unserialized)
pt: Dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: Uma chave

en: Which key should be displayed
pt: Qual chave deve ser mostrada

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
pt: Você precisa digitar uma chave se deseja mostrar uma data com chave.

en: How many different units to display in the string.
pt: Quantidade de unidades diferentes para mostrar nesta expressão.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Este filtro não está exposto. Exponha-o para permitir que usuários possam alterá-lo.

en: Expose filter
pt: Expor filtros

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Este filtro está exposto. Se você esconde-lo, os usuários não poderão mudá-lo.

en: Hide filter
pt: Esconder o filtro

en: Expose operator
pt: Expor operador

en: Allow the user to choose the operator.
pt: Permitir que o usuário escolha o operador.

en: Allow multiple selections
pt: Permitir múltiplas seleções

en: Enable to allow users to select multiple items.
pt: Habilite para permitir aos usuário selecionarem múltiplos itens.

en: Remember the last selection
pt: Lembrar a última seleção

en: Enable to remember the last selection made by the user.
pt: Permitir lembrar a última seleção feita pelo usuário.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
pt: Você deve selecionar um valor, a menos que este seja um filtro exposto não obrigatório.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
pt: Permitir ocultar itens que não contenham essa relação

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Esta ordenação não está exposta. Exponha-a para permitir que os usuários a modifiquem.

en: Expose sort
pt: Expor ordenação

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Esta ordenação está exposta. Se ocultá-la, os usuários não poderão modificá-la.

en: Hide sort
pt: Esconder ordenação

en: Provide description
pt: Fornecer descrição

en: Save & exit
pt: Salvar & sair

en: Continue & edit
pt: Continuar & editar

en: Update "@title" choice
pt: Atualizar escolha "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
pt: Atualizar "@title" escolhido (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
pt: Sua view foi salva. Você pode editá-la a partir da lista abaixo.

en: Database overriding code
pt: Código de sobrescrição do banco de dados

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornas suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar a view.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornar as suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar suas modificações.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
pt: Modifique o(s) display(s) de sua view abaixo ou adicione novos displays.

en: edit view name/description
pt: editar nome/descrição da view

en: analyze view
pt: analisar view

en: clone view
pt: clonar view

en: export view
pt: exportar view

en: revert view
pt: reverter view

en: delete view
pt: apagar view

en: Add !display
pt: Adicionar !display

en: @display_title details
pt: detalhes @display_title

en: Auto preview
pt: Pré-visualização automática

en: Preview with contextual filters:
pt: Pré-visualizar com filtros contextuais:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
pt: Separar valores de filtro contextual com um "/". Por exemplo,  %example.

en: Apply and continue
pt: Aplicar e continuar

en: @current of @total
pt: @current de @total

en: All displays (except overridden)
pt: Todas as exibições (com exceção das sobrescritas)

en: All displays
pt: Todas as exibições

en: This @display_type (override)
pt: @display_type atual (sobrescrever)

en: View name and description
pt: Nome e descrição da View

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
pt: Uma descrição legível para esse view. Espaços são permitidos.

en: Create new filter group
pt: Cria um novo grupo de filtros

en: No filters have been added.
pt: Nenhum filtro foi adicionado.

en: Drag to add filters.
pt: Arraste para adicionar filtros.

en: Add and configure @types
pt: Adiciona e configura @types

en: Configure @type: @item
pt: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
pt: Mostra os filtros na lista dos views

en: Show advanced help warning
pt: Exibir mensagem de ajuda avançada

en: Always show the master display
pt: Sempre mostrar o conteúdo principal

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
pt: Usuários avançados do views podem escolher o display principal (ou seja, padrão).

en: Always show advanced display settings
pt: Sempre mostrar configurações de exibição avançadas

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
pt: Default para mostrar configurações de exibição avançadas, tais como relacionamentos e filtros contextuais.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
pt: Rótulo para o valor "Qualquer" em caixas de seleção de valor único não-obrigatórios de filtros expostos

en: Live preview settings
pt: Configurações de pré-visualização em tempo real

en: Automatically update preview on changes
pt: Atualizar automaticamente pré-visualização nas mudanças

en: Show information and statistics about the view during live preview
pt: Mostra informações e estatísticas sobre a view durante a pré-visualização em tempo real

en: Above the preview
pt: Acima da pré-visualização

en: Below the preview
pt: Abaixo da pré-visualização

en: Show the SQL query
pt: Exibir a consulta de SQL

en: Show performance statistics
pt: Exibir as estatísticas de desempenho

en: Disable JavaScript with Views
pt: Desabilitar JavaScript no views.

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
pt: Se você está tendo problemas com o JavaScript, você pode desativá-lo aqui. A Views UI se degrada e continua utilizável, mesmo sem javascript; só não é tão bom.

en: Master
pt: Principal

en: There are no templates available.
pt: Não há modelos disponíveis.

en: Unformatted list
pt: Lista sem formatação

en: HTML list
pt: Lista HTML

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: contextual filters
pt: filtros contextuais

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: contextual filter
pt: filtro contextual

en: filter criteria
pt: critérios de filtragem

en: Filter criterion
pt: Critérios de filtragem

en: filter criterion
pt: critério de filtragem

en: no results behavior
pt: nenhum resultado até agora

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para qual o comentário é remetido para.

en: The node ID.
pt: O ID do node.

en: The content title.
pt: O título do conteúdo.

en: The date the content was posted.
pt: A data na qual o conteúdo foi postado.

en: The date the content was last updated.
pt: A data da última atualização do conteúdo

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "post de blog", "post no fórum", "matéria", etc).

en: Whether or not the content is published.
pt: Se o conteúdo foi publicado ou não.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo não publicado, caso o usuário atual não possa vê-lo.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pt: Se o conteúdo está promovido ou não para a página inicial.

en: Whether or not the content is sticky.
pt: Se o conteúdo é destacado ou não.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é ou não destacado. Para listar o conteúdo destacado primeiro, defina para descendente.

en: Provide a simple link to the content.
pt: Fornece um simples link para o conteúdo.

en: Provide a simple link to edit the content.
pt: Fornece um simples link para editar o conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content.
pt: Fornece um simples link para remover o conteúdo.

en: The aliased path to this content.
pt: O caminho alternativo para esse conteúdo.

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar conteúdo ao usuário que o criou.

en: User has a revision
pt: Usuário tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nodes com revisão de um certo usuário

en: Content revision
pt: Revisão do conteúdo

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças do conteúdo.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pt: Relatar a revisão do conteúdo para o usuário que criou a revisão.

en: The revision ID of the content revision.
pt: O ID da versão da revisão do conteúdo.

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornecer um link simples para deletar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar o conteúdo pelo acesso ao view. <strong>Não é necessário se você está usando o node como sua tabela de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar uma marca se o conteúdo é novo ou foi atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Exibir apenas os conteúdos novos ou atualizados.

en: Display the content with standard node view.
pt: Exibir o conteúdo com a exibição padrão do node.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo pela URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que é associado a esse arquivo, geralmente devido ao arquivo estar num campo do conteúdo.

en: Module/Theme/Theme engine
pt: Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
pt: Módulos/Temas/Mecanismos de Tema na sua base de códigos.

en: Module/Theme/Theme engine filename
pt: Nome do arquivo do Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Module/Theme/Theme engine name
pt: Módulo/Tema/Engine de Tema

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permitir que a "profundidade" da Taxonomia: ID to Termo (com profundidade) seja alterada por um valor adicional do filtro contextual.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
pt: Conteúdo que seja tanto não traduzido ou seja a versão original do modo traduzido.

en: Content that is a translation of a source translation.
pt: Conteúdo que é uma tradução de uma tradução original.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do conteúdo - precisando ou não a tradução de atualização.

en: Content authored
pt: Autoria do conteúdo

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pt: Conteúdo relacionado para o usuário que o criou. Essa relação irá criar um registro para cada item de conteúdo criado pelo usuário.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pt: Permite um simples link para cancelar o usuário.

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornece dados seriais do usuário

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pt: Permite que o valor de um filtro de contexto seja ignorado. A consulta não será alterada pelo valor desse filtro. Pode ser usado quando o valor do filtro de contexto vem da URL e uma parte da URL precisa ser ignorada.

en: View area
pt: Área de visualização

en: Insert a view inside an area.
pt: Insira uma view dentro de uma área.

en: Enable to override this field's links.
pt: Ative esta opção para sobrescrever os links deste campo.

en: Use field template
pt: Usar template de campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
pt: Se esta opção estiver marcada, as classes da field API serão adicionadas usando field.tpl.php (ou equivalente). Isso não é recomendado a não ser que seu CSS dependa dessas categorias. Se não estiver marcada, o template não será usado.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
pt: Ao marcar esta opção os valores de grupo Tipo de Display e Separador serão ignorados.

en: Multiple field settings
pt: Configurações de campo múltiplo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Display @count value(s)
pt: Mostrar @count valor(es)

en: Raw @column
pt: @column em forma pura

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se marcado, o idioma nativo será mostrado

en: Link this field to the original piece of content
pt: Linkar este campo para o conteúdo original

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
pt: Ative essa opção para colocar um link absoluto. Necessário se você quer usar o caminho como um link de destino (como "coloque esse campo como link" acima).

en: Link this field to its content revision
pt: Linkar este campo para a revisão de conteúdo do campo

en: Display field as the content type machine name.
pt: Exibir o campo como nome de máquina do tipo de conteúdo

en: Choose one or more content types to validate with.
pt: Selecione um ou mais tipos de conteúdos para validar.

en: Validate user has access to the content
pt: Validar se o usuário tem acesso ao conteúdo

en: Access operation to check
pt: Acessar a operação para checar

en: Filter value format
pt: Formato do valor do filtro

en: Display comments
pt: Exibir comentários

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
pt: Escolha um campo de ordenação de tabela alternativo para usar quando o campo de pontuação da pesquisa estiver indisponível.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pt: Se selecionado, usuários podem entrar com vários valores como 1+2+3. Dependendo do número de JOINS que será requerido, e será tratado como OR com esse filtro.

en: Load default filter from term page
pt: Carregar o filtro padrão da página de termos

en: Filter value type
pt: Tipo de valor do filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
pt: Selecione o formato do valor desse filtro; se usar o nome do termo, é mais eficiente geralmente convertê-lo para um ID do termo e usar o Taxonomia: Termo ID ao invés de Taxonomia: Nome do Termo como filtro.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pt: Transformar traços na URL em espaços nos valores do filtro do nome do termo

en: Include untranslated content
pt: Incluir conteúdo não traduzido

en: Enable to display different text for anonymous users.
pt: Ativar para exibir diferentes textos para usuários anônimos.

en: Type of user filter value to allow
pt: Tipo de filtro de usuários que será permitido

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: NOTA: Você não tem permissão para modificar isso. Se você mudar o tipo de filtro padrão, essa configuração será perdida e você não conseguirá desfazer.

en: PHP contextual filter code
pt: Código de filtro de contexto PHP

en: Change the way content is formatted.
pt: Altera a forma em que o conteúdo é formatado.

en: Change settings for this format
pt: Mudar as configurações para esse formato

en: Change the way each row in the view is styled.
pt: Altera a forma em que cada linha da view é estilizada.

en: Hide attachments in summary
pt: Esconder os anexos no sumário

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
pt: Altera se os anexos são exibidos ou não ao mostrar o sumário de um filtro contextual.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
pt: Esconde anexos quando mostrar o sumário do filtro contextual

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
pt: Você também pode ajustar as !settings para a restrição de acesso selecionada.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo de linha selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o paginador selecionado atualmente.

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores de filtros contextuais do display principal ao qual ele está anexado?

en: Block caching
pt: Cache de bloco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
pt: Essa view será exibida ao visitar este caminho em seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed" ou "caminho/%/%/rss.xml", colocando um % no caminho para cada filtro contextual que você tenha definido na view.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
pt: Esta view será exibida quando um usuário visitar este caminho em seu site. Você pode fazer uso de "%" em sua URL para representar valores que serão usados como filtros contextuais. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
pt: A exibição @display está configurada para usar um menu, porém o texto para o link do menu não foi fornecido.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
pt: Exibir @display é usado para um menu parente mas o link do texto do menu parente não é ativado.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, pulando @skip
pt[1]: Paginado, @count itens, pulando @skip

en: @count item | Paged, @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: Paginado, @count itens

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
pt: Desabilitar a reescrita de SQL irá desabilitar as verificações do node_access, bem como de outros módulos que implementam o hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
pt: Caso você desabilite esta opção, uma grade contendo apenas uma linha terá o mesmo número de células de tabela (<TD>) como itens. Caso você insista, você pode ter problemas com seu CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado e caso aplicável, o valor atual do filtro será exibido como opção  padrão no menu de salto.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
pt: Por padrão a tabela fica escondida para uma view vazia. Com essa opção é possível mostrar uma tabela vazia com texto dentro.

en: All storage
pt: Tudo armazenado

en: All status
pt: Todos os estados

en: No tags
pt: Sem tags

en: No views match the search criteria.
pt: Nenhum view combina com os critérios da busca.

en: Create view from template @template
pt: Criar uma view a partir do template @template

en: Clone of | Clone @count of
pt[0]: Cópia de
pt[1]: Cópias @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
pt: Essa ação irá remover permanentemente qualquer tipo de personalização feita para essa view.

en: The view has been reverted.
pt: A view foi restaurada.

en: This action will permanently remove the view from your database.
pt: Esta ação removerá a view permanentemente do seu banco de dados.

en: Create a page
pt: Criar página

en: Create a menu link
pt: Criar um link de menu

en: Include an RSS feed
pt: Incluir um feed RSS

en: Feed path
pt: Caminho do Feed

en: Feed row style
pt: Estilo da linha de Feed

en: Create a block
pt: Criar um bloco

en: of fields
pt: dos campos

en: of type
pt: do tipo

en: tagged with
pt: marcado com

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
pt: Tentativa de create_view com valores que não foram validados

en: Should links be displayed below each comment
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada comentário

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pt: com links (permite aos usuários responder a comentários, etc.)

en: without links
pt: sem links

en: teasers
pt: resumos

en: full posts
pt: post completo

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (linkado)

en: Should links be displayed below each node
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada node

en: with links (allow users to add comments, etc.)
pt: com link (permite que usuários adicionem comentários, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
pt: Os comentários devem ser exibidos abaixo de cada node

en: Number of hits
pt: Número de visitas

en: Hide view
pt: Esconder view

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Entity id
pt: ID entidade

en: Use path alias
pt: Usar caminho alternativo

en: Value of variable !name
pt: Valor da variável !name

en: User emails
pt: Emails de usuários

en: Date field values
pt: Valores do campo data

en: Tokens related to date field values.
pt: Tokens relacionados aos valores de campos de data.

en: The date value.
pt: O valor para data.

en: Relative default value
pt: Valor relativo padrão

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
pt: O ano é inválido. Por favor verifique se o texto tem quatro dígitos.

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: Administer UUID
pt: Administrar UUID

en: Submission
pt: Submissão

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
pt: Se você estiver usando datas relativas para o valor padrão (ex. "today"), considerar a data atual neste fuso horário.

en: The save directory %directory is not valid.
pt: O diretório destinado para a gravação %directory não é válido.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
pt: O valor padrão do campo identificado por esta chave. Para seleções múltiplas, use vírgulas para separar múltiplos valores.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
pt: Caso esteja utilizando datas relativas para um determinado valor (por exemplo "now") configure o horário neste mesmo fuso horário.

en: Label display
pt: visualização de rótulos

en: Determines the placement of the component's label.
pt: Determine a posição do rótulo do componente.

en: Hide label
pt: Ocultar rótulo

en: Do not display the label of this component.
pt: Não exibir o rótulo deste componente.

en: Save component
pt: Salvar componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
pt: Um componente Webform não pode ser salvo por ter demorado demais ao tentar travar o node. Detalhes: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
pt: A opção de <em>URL Personalizada</em> permite a utilização de tokens.

en: The user roles associated with the user account.
pt: Os papéis de usuário associados com a conta de usuário.

en: Brief URL
pt: URL curta

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
pt: A URL sem o protocolo e sem barra no final.

en: Tokens related to arrays of strings.
pt: Tokens relacionados a uma matriz de strings.

en: The first element of the array.
pt: O primeiro elemento da matriz.

en: The last element of the array.
pt: O último elemento da matriz.

en: The number of elements in the array.
pt: O número de elementos da matriz.

en: The array reversed.
pt: A matriz invertida.

en: The array of keys of the array.
pt: A matriz de chaves da matriz.

en: Imploded
pt: Implodido

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
pt: Os valores da matriz unidos por uma sequência de caracteres entre cada um.

en: Unsorted
pt: Não ordenado

en: HTML Entities
pt: Entidades HTML

en: Convert all applicable characters to HTML entities.
pt: Converter todos os caracteres aplicáveis para entidades HTML.

en: There are no @titles to display.
pt: Não existem @titles para mostrar.

en: Taxonomy: term has parent(s)
pt: Taxonomia: termo tem pai(s)

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
pt: Controle de acesso se um termo pertence a um termo pai específico.

en: Include these term(s) as candidates?
pt: Incluir este(s) termo(s) como candidato(s)?

en: Field: @widget_label (@field_name)
pt: Campo: @widget_label (@field_name)

en: Pane title
pt: Título do painel

en: Node form title field
pt: Campo do título do formulário do Node

en: "@s" node form title field
pt: Campo do título do formulário do node "@s"

en: Entire view
pt: Toda a view

en: Display the entire view.
pt: Mostrar toda a view.

en: Aggregation type
pt: Tipo de agregação

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
pt: As <a href="!url">configurações do módulo Redirect</a> definem se um redirecionamento será criado quando um caminho for excluido.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
pt: Sugerimos que você instale o <a href="!url">módulo Redirect</a> para capturar redirecionamentos quando seus apelidos forem alterados.

en: No new URL aliases to generate.
pt: Sem apelidos para gerar.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
pt: Os valores do <strong>tamanho máximo do caminho</strong> e o <strong>tamanho máximo do componente</strong> são definidos por padrão em 100 e tem um limite de @max definido pelo Pathauto. Este tamanho é limitado pelo comprimento da coluna "alias" na tabela url_alias do banco de dados. O esquema padrão para esta coluna é @max. Se você escolher um tamanho que é igual ao escolhido na coluna "alias" causará problemas em situações onde o sistema precisa acrescentar palavras adicionais no caminho da URL. Você deve digitar um valor que é o tamanho da coluna "alias" menos o tamanho de alguma mensagem que será adicionada ao fim da URL. O tamanho do texto que será adicionado ao final de suas URLs depende de quais módulos estão ativados e das configurações do módulo Pathauto. O recomendado é deixar o valor em 100.

en: Path module form elements
pt: Elementos de formulário do módulo Path

en: unchanged entity
pt: entidade não modificada

en: Only one view mode is available for this entity type.
pt: Apenas um modo de exibição está disponível para este tipo de entidade.

en: Double quotation marks
pt: Aspas duplas

en: Single quotation marks (apostrophe)
pt: Aspas simples (apóstrofe)

en: Back tick
pt: Aspa de retorno

en: Hyphen
pt: Hífen

en: Vertical bar (pipe)
pt: Barra vertical (pipe)

en: Left curly bracket
pt: Chave para esquerda

en: Left square bracket
pt: Colchete esquerdo

en: Right curly bracket
pt: Chave para direita

en: Right square bracket
pt: Colchete direito

en: Plus sign
pt: Sinal de mais

en: Equal sign
pt: Sinal de igual

en: Percent sign
pt: Sinal de porcento

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Dollar sign
pt: Cifrão

en: Number sign (pound sign, hash)
pt: Sinal de número (Libra)

en: At sign
pt: Arroba

en: Exclamation mark
pt: Ponto de exclamação

en: Tilde
pt: Til

en: Left parenthesis
pt: Parênteses esquerdo

en: Right parenthesis
pt: Parênteses direito

en: Question mark
pt: Ponto de interrogação

en: Less-than sign
pt: Sinal Menor-que

en: Greater-than sign
pt: Sinal Maior-que

en: Backslash
pt: Barra invertida

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: Allow multiple filter values to work together
pt: Permite valores múltiplos de filtro trabalharem juntos

en: Customize field HTML
pt: Customizar campo HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
pt: Você pode usar substituições de tokens da seção de reescrita nesta classe.

en: Customize label HTML
pt: Personalizar HTML do rótulo

en: Customize field and label wrapper HTML
pt: Personalizar HTML que envolve o campo e o rótulo

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
pt: Selecione o elemento HTML que irá envolver este campo e seu rótulo, por exemplo: H1, H2, etc. Esta opção não deve ser utilizada caso o campo e o rótulo não estejam sendo exibidos juntos, como no caso de uma tabela.

en: Remove whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
pt: Se selecionado, todos os espaços em branco no início e no fim da saída serão removidos.

en: Hide rewriting if empty
pt: Ocultar reescrita se estiver vazio

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
pt: Não mostrar conteúdo reescrito se este campo estiver vazio.

en: Thousands marker
pt: Marcador de milhares

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
pt: Expor este filtro para visitantes, para permitir que eles o alterem

en: Representative sort order
pt: Modo de ordenação representativa

en: Subquery namespace
pt: Namespace da subquery

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
pt: Avançado. Digite um namespace para a subquery usada por este relacionamento.

en: Representative view
pt: View representativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
pt: Avançado. Use outra view para gerar a subpesquisa de relacionamento. Isto permite usar filtro e mais de uma ordenação. Se selecionar uma view aqui, as opções de ordenação acima serão ignoradas. Sua vista deve ter um ID de sua base como seu único campo, e deve ter algum tipo de ordenação.

en: Generate subquery each time view is run.
pt: Gerar subpesquisa toda vez que uma view executar.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
pt: Irá gerar novamente a subpesquisa para este relacionamento toda vez que esta view for executada ao invés de somente quando estas opções são salvas. Use para testes se estiver fazendo alterações em outro lugar. CUIDADO: isso impacta seriamente o desempenho.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
pt: Mostra esta ordenação para visitantes, permitindo que eles a alterem

en: This display is disabled.
pt: Este display está desativado.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
pt: Esta view foi atualizada automaticamente para corrigir relacionamentos faltantes. Mesmo que esta view continue a funcionar, você deve verificar se as atualizações automáticas estão corretas e então salvar a view.

en: reorder displays
pt: reordenar exibições

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
pt: Erro: O display @display se refere ao plugin de nome '@plugin', mas este plugin não está disponível.

en: enable @display_title
pt: habilitar @display_title

en: view @display
pt: ver @display

en: clone @display_title
pt: clonar @display_title

en: delete @display_title
pt: apagar @display_title

en: disable @display_title
pt: desabilitar @display_title

en: undo delete of @display_title
pt: desfazer exclusão de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
pt: Esta view não é compatível com esta versão de Views.
          Se você tem uma view de views1 vá a uma instalação de drupal6 e importe-a lá.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado ou formato de linha não utiliza campos.

en: Aggregation settings
pt: Configuração de agregação

en: Display extenders
pt: Extensores de display

en: Select extensions of the views interface.
pt: Selecionar extensões da interface de views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
pt: Você configurou o display %display com um caminho que também é um caminho alternativo. Isso pode levar a um efeito não-desejado então é melhor utilizar um caminho interno.

en: Configure aggregation settings for @type %item
pt: Editar configurações de agregação para @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
pt: Selecione a função de agregação para ser usada neste campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
pt: Minha tabela invocou certificar mas a pesquisa não tem método ensure_table.

en: Empty display extender
pt: Extensor de display vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor bruto da URL

en: Apply (all displays)
pt: Aplicar (em todas as exibições)

en: Apply (this display)
pt: Aplicar (nesta exibição)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do node ao qual o comentário pertence.

en: Comments of the node
pt: Comentários do node

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pt: Relacionar todos os comentários ao node. Isto irá criar 1 um registro duplicado para cada comentário. Geralmente se você necessita disso, é melhor criar uma view de comentários.

en: Reply to
pt: Responder a

en:  new
pt:  novo

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Isto é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Also known as: !also.
pt: Também conhecido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: No backlinks found.
pt: Nenhum backlink encontrado.

en: Pages that link to %1
pt: Páginas que possuem link para %1

en: Popular (page)
pt: Popular (página)

en: Today (page)
pt: Hoje (página)

en: Popular (block)
pt: Popular (bloco)

en: Today (block)
pt: Hoje (bloco)

en: Today's popular content
pt: Conteúdo popular de hoje

en: User who uploaded
pt: Usuário que fez upload

en: The user that uploaded the file.
pt: O usuário que fez o upload do arquivo.

en: The taxonomy vocabulary description
pt: A descrição do vocabulário de taxonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pt: Termo de taxonomia escolhido do widget de autocompletar ou da caixa de seleção.

en: Representative node
pt: Node representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um node representativo simples para cada termo, de acordo com o critério de ordenação escolhido.

en: The taxonomy term name.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todos os conteúdos classificados com um termo.

en: Has taxonomy term ID
pt: Tem ID de termo de taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pt: Exibir conteúdo se este possuir os termos de taxonomia selecionados.

en: Has taxonomy term
pt: Tem termo de taxonomia

en: Taxonomy terms on node
pt: Termos da taxonomia do node

en: All taxonomy terms
pt: Todos os termos da taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Mostra conteúdo se possui termos de taxonomia selecionados, ou filhos destes termos. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem ID do termo de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem modificador de profundidade do ID do termo de taxonomia

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pt: Relacionar cada @entity com um conjunto de @field para o termo.

en: Taxonomy term ID from URL
pt: ID do termo de taxonomia a partir da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pt: Resgata um único node representativo para cada usuário, de acordo com o critério de exibição escolhido.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
pt: Se selecionado, valores múltiplos para este campo serão mostrados na mesma linha. Se não selecionado, cada valor neste campo irá criar uma nova linha. Se usar group by, favor certificar-se de agrupar por "Entity ID" para esta configuração ter qualquer efeito.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
pt: Exibir um ícone representando o tipo de arquivo, em vez do texto MIME (tal como "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
pt: Carregar o filtro padrão da página do node, isso é bom para blocos de taxonomia relacionados

en: Path component
pt: Componente do caminho

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
pt: A numeração inicia de 1, p. ex. na página admin/estrutura/tipos, o 3º componente do caminho é "tipos”.

en: Use aggregation
pt: Usar agregação

en: Display title may not be empty.
pt: O título do display não pode ser vazio.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO</em> está disponível

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>ESTÁ</em> disponível ou é fornecido um default

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
pt: Este display não possui uma fonte para filtros contextuais, portanto nenhum valor de filtro contextual estará disponível, a menos que você selecione "Fornecer o valor padrão".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens para exibir. Entre 0 para sem limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
pt: Os valores de filtro contextual são fornecidos pela URL.

en: Autosubmit
pt: Autosubmeter

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pt: Enviar o formulário automaticamente ao modificar um elemento.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
pt: Ocultar o botão de envio se o javascript estiver habilitado.

en: Query Comment
pt: Comentário da consulta

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
pt: Se configurado, este comentário será incluso na pesquisa e passado para o servidor SQL. Isto pode ser útil para depuração e geração de logs.

en: When needed, add the field language condition to the query
pt: Quando necessário, adiciona a condição de linguagem do campo para a busca

en: Count DISTINCT
pt: Contar DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
pt: Fornecer elementos padrão ao redor dos campos

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
pt: Campos alinhados serão exibidos lado a lado em vez de um após o outro. Note que alguns campos ignoram isto se são elementos de bloco, especialmente campos do body e outros formatados HTML.

en: Hide the "Go" button
pt: Esconder o botão "Ir"

en: Select the current contextual filter value
pt: Selecionar o valor de filtro contextual atual

en: Show the empty text in the table
pt: Mostrar o texto vazio na tabela

en: Add @label
pt: Adicionar @label

en: Date with repeat
pt: Data com repetição

en: Datetime
pt: Data e hora

en: Datetime range
pt: Intervalo de data e hora

en: Source id
pt: ID original

en: Start value for a datetime range
pt: Valor inicial para um período de data e hora

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
pt: O campo que será usado como o título de item RSS para cada linha.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
pt: O campo que será usado como o link de item RSS para cada linha. Este deve ser um caminho relativo Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
pt: O campo que será usado como a descrição do item RSS para cada linha.

en: Creator field
pt: Campo criador

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
pt: O campo que será usado como o criador do item RSS para cada linha.

en: Publication date field
pt: Campo data de publicação

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
pt: O plugin de estilo de linha requer que você especifique quais campos de views serão usados para o item de RSS.

en: A date in '@type' format. (%date)
pt: Uma data no formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
pt: O termo raíz do termo de taxonomia.

en: File byte size
pt: Tamanho do arquivo (bytes)

en: The size of the file, in bytes.
pt: O tamanho do arquivo em bytes.

en: Query string value
pt: Valor da string de pesquisa

en: The value of a specific query string field of the current page.
pt: O valor de um campo específico da string de pesquisa da página atual.

en: A random number from 0 to @max.
pt: Um número randômico de 0 a @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
pt: Um hash aleatório. Os possíveis algoritmos de hash são: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
pt: Tentando executar a substituição do token para tipo de token %type sem os dados necessários

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Mostra o rótulo das entidades referenciadas.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Apresenta as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Link to the referenced entity
pt: Link para a entidade referenciada

en: Rendered as @mode
pt: Renderizado como @mode

en: Referenced Entity
pt: Entidade Referenciada

en: Provides a field that can reference other entities.
pt: Disponibiliza um campo que pode fazer referência a outras entidades.

en: The earliest date that may be entered into the field.
pt: A data mais recente que pode ser informada no campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
pt: Aceita qualquer data de qualquer  <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato GNU de Entrada de Datas</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
pt: A data mais antiga que pode ser informada no campo.

en: The entered date must be @start_date or later.
pt: A data informada precisa ser @start_date ou posterior.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
pt: A data informada precisa ser @end_date ou anterior.

en: Submissions generated from Webform forms.
pt: Submissões geradas por formulários de Webform.

en: @type field.
pt: campo @type.

en: Also known as %labels.
pt: Também conhecido como %labels.

en: Load by UUID
pt: Carregar pelo UUID

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
pt: Armazena a data no banco de dados como um timestamp, formato depreciado para suportar dados legados.

en: Pop-up calendar
pt: Calendário Pop-up

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
pt: Uma "data inicial" é obrigatória para o campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
pt: É obrigatório uma "data final" para o campo %field #delta.

en: The End date value.
pt: O valor da data de encerramento.

en: Choose how users view dates and times:
pt: Escolha como os usuários verão as datas e horas:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
pt: Para adicionar ou editar opções, visite <a href="@date-time-page">configurações de Data e Hora</a>.

en: Both Start and End dates
pt: Ambas, datas de Início e Fim

en: Start date only
pt: Somente data inicial

en: End date only
pt: Somente data final

en: Display dates using the @format format
pt: Exibir datas usando o formato @format

en: Display both Start and End dates
pt: Exibir datas iniciais e também datas finais

en: Display Start date only
pt: Exibir apenas data inicial

en: Display End date only
pt: Exibir apenas data final

en: Default date
pt: Data padrão

en: No default value
pt: Nenhum valor padrão

en: Default end date
pt: Data final padrão

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
pt: O valor padrão Strtotime para a Data Fim é inválido.

en: Date entry options
pt: Opções de entrada de data

en: Time increments
pt: Incrementos de tempo

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
pt: Datas de término são usadas para coletar duração. Ex., permitir que um evento inicie em 15 de setembro e termine em 16 de setembro.

en: Collect an end date
pt: Coletar uma data de término

en: Select the timezone handling method for this date field.
pt: Selecione o método de tratamento de fuso horário para este campo de data.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
pt: 'Data Final' vazia usará o valor da 'Data Inicial'.

en: The End date must be greater than the Start date.
pt: A data final deve ser mais recente que a data inicial.

en: The Start date is invalid.
pt: A Data de início é inválida.

en: The End date is invalid.
pt: A Data de término é inválida.

en: !start-date to !end-date
pt: !start-date até !end-date

en: Makes date/time fields available.
pt: Deixa os campos data/hora disponíveis.

en: The value input for field %field is invalid:
pt: O valor inserido para o campo %field é inválido:

en: The value input for field %field is invalid.
pt: O valor inserido para o campo %field é inválido.

en: The value @date does not match the expected format.
pt: O valor @date não está no formato esperado.

en: System date settings
pt: Definições de data no sistema

[ctx: datetime]
en: Date
pt: Data

[ctx: datetime]
en: Time
pt: Hora

en: E.g., @date
pt: Ex: @date

en: Page by date
pt: Página por data

en: Page using the value of a date field.
pt: Página usando o valor de um campo de data.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
pt: Selecione um ou mais campos de data para filtrar usando este argumento.

en: Only this field
pt: Apenas este campo

en: Relative start date
pt: Data de início relativa

en: Relative end date
pt: Data final relativa

en: Position: @position, format: @format.
pt: Posição: @position, formato: @format.

en: @entity entity referenced from !field_name
pt: @entity entidade referenciada !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
pt: @entity referencianda @target_entity de !field_name

en: No tokens available
pt: Não existem tokens disponíveis

en: Token registry caches cleared.
pt: Caches do registro de token limpos.

en: The path component of the URL.
pt: O componente do caminho da URL.

en: Unaliased URL
pt: URL sem o alias

en: The unaliased URL.
pt: A URL sem alias.

en: The specific value of the array.
pt: O valor específico da matriz.

en: Token registry
pt: Registro de token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pt: A lista de tokens disponíveis que podem ser usados em e-mails é fornecida abaixo.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
pt: Os seguintes tokens ou tipos de tokens não são definidos como matrizes:

en: The following token types do not have any tokens defined:
pt: Os seguintes tipos de tokens não tem nenhum token definido:

en: The following token types are not defined but have tokens:
pt: Os seguintes tipos de tokens não estão definidos mas contém tokens:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
pt: Os seguintes tokens ou tipos de tokens são definidos por múltiplos módulos:

en: Problems detected
pt: Problemas detectados

en: Private fields are shown only to users with results access.
pt: Campos privados são mostrados apenas para usuários com acesso aos resultados.

en: Download range options
pt: Opções de alcance de download.

en: All submissions
pt: Todas as submissões

en: Only new submissions since your last download
pt: Apenas novas submissões desde seu último download

en: Only the latest
pt: Apenas o mais recente

en: All submissions starting from
pt: Todas as submissões a partir de

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
pt: O ID do node que um usuário criou ou comentou. Deve-se usar um argumento ou filtrar o UID ou obterá resultados enganosos usando este campo.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
pt: O ID de um usuário que tocou no node (seja criado ou comentado).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
pt: A data em que o node foi atualizado ou comentado pela última vez. Deve-se usar um argumento ou filtrar o UID ou obterá resultados enganosos usando este campo.

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
pt: A entidade referenciada (@type: @id) é inválida.

en: Change handler
pt: Alterar manipulador

en: Autocomplete (Tags style)
pt: Autocompletar (estilo de tags)

en: Target bundles
pt: Pacotes Alvo

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
pt: Uma ponte para o @entity entidade que é referenciada via !field_name

en: Referencing entity
pt: Entidade de referência

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
pt: Uma ponte para o @entity entidade que é referência @target_entity por !field_name

en: Saved to DB
pt: Salvo no banco de dados

en: Restore values to DB
pt: Restaurar valores para o banco de dados

en: Is empty
pt: Está vazio

en: file from !field_name
pt: arquivo de !field_name

en: Hide empty column
pt: Esconder coluna vazia

en: The operator is invalid on filter: @filter.
pt: O operador no filtro é inválido: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
pt: Nenhum valor válido foi encontrado no filtro: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
pt: O valor @value não é uma matriz para @operator no filtro: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
pt: Insira um código PHP que retorne TRUE ou FALSE. Não retornar nada é o mesmo que retornar FALSE, então CERTIFIQUE-SE de retornar alguma coisa se não quiser declarar um argumento inválido. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a validar será "$argument" e a view será "$view". Você pode alterar o argumento definindo "$handler->argument". Você pode mudar o título usado para substituições para este argumento definindo "$handler->validate_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Se não marcado, campos que não estão configurados para customizar seus elementos HTML não obterão invólucros para os seus campo, rótulo e invólucro de campo + rótulo. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil de aplicar CSS.

en: Simple text
pt: Texto simples

en: Management
pt: Gerenciamento

en: All values
pt: Todos os valores

en: @entity is viewed
pt: @entity é visualizada

en: viewed @entity
pt: @entity vista

en: Nodes represent the main site content items.
pt: Nodes representam os principais itens de conteúdo do site.

en: Uploaded file.
pt: Arquivo carregado.

en: Remark or note that refers to a node.
pt: Consideração ou anotação que se refere a um node.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
pt: Termos de taxonomia são usados para classificar conteúdo.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
pt: Vocabulários contém termos de taxonomia relacionados, que são usados para classificar conteúdo.

en: Whether the comment is published or unpublished.
pt: Se o comentário está publicado ou não publicado.

en: Whether the node is published or unpublished.
pt: Se o node está publicado ou não publicado.

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o usuário está ativo ou bloqueado.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
pt: Restringir esta relação a um ou mais @bundles.

en: Allow users to use CKFinder.
pt: Permitir aos usuários usar o CKFinder.

en: Add a new CKEditor profile
pt: Adicionar um perfil novo a CKEditor

en: Clone the CKEditor profile
pt: Clonar o perfil CKEditor

en: Edit the CKEditor profile
pt: Editar o perfil CKEditor

en: Create a new profile
pt: Criar um novo perfil

en: Currently used buttons
pt: Botões usados atualmente

en: All available buttons
pt: Todos os botões disponíveis

en: Editor interface width in pixels or percent. Examples: 400, 100%.
pt: Largura em pixels ou porcentagem da interface do editor. Exemplos: 400, 100%.

en: Automatically detect the user language.
pt: Detectar o idioma do usuário automaticamente.

en: Language direction
pt: Direção do idioma

en: Break line before the opening tag.
pt: Quebrar linha antes da tag de abertura.

en: Break line after the opening tag.
pt: Quebrar linha após a tag de abertura.

en: Break line before the closing tag.
pt: Quebrar linha antes da tag de fechamento.

en: Break line after the closing tag.
pt: Quebrar linha após a tag de fechamento.

en: Custom JavaScript configuration
pt: Configuração customizada de JavaScript

en: The WYSIWYG module is disabled.
pt: O módulo WYSIWYG está desabilitado.

en: CKEditor website
pt: Website do CKEditor

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
pt: A exibição do throbber (ícone animado) não mostra o andamento dos envios, mas ocupa menos espaço. A barra de progresso é útil para monitorar o progresso de envios de grandes dimensões.

en: Generate automatic URL alias
pt: Gerar apelidos automaticamente

en: Uncheck this to create a custom alias below.
pt: Desmarque isso para criar um apelido personalizado abaixo.

en: Configure URL alias patterns.
pt: Configurar padrões de apelidos.

en: Link the user picture to the user's profile
pt: Linkar a imagem do usuário para o perfil do mesmo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
pt: Especifica que display ou url personalizada para qual este display irá linkar.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
pt: <p>Os seguintes tokens estão disponíveis para este link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
pt: Um caminho do Drupal ou URL externa para qual o link "Mais..." irá apontar. Note que isto irá sobrescrever a configuração de exibição do link acima.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
pt: Ascendentes do termo, ou seja, os pais de todos os níveis de hierarquia superiores.

en: The date the user last accessed the site.
pt: A última data em que o usuário acessou o site.

en: Rendered @entity-type
pt: @entity-tipe renderizado(a)

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
pt: A @entity-type do relacionamento atual renderizado usando um modo de visualização.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
pt: Renderiza uma única entidade em um modo de exibição específico (ex: chamada).

en: Concatenate values using a seperator
pt: Concatenar valores usando um separador

en: When using this, you should not set any other link on the field.
pt: Ao usar isto você não deve definir qualquer outro link neste campo.

en: Format interval
pt: Formatar intervalo

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
pt: Se marcado, o valor será formatado como um intervalo de tempo. Caso contrário, apenas o número de segundos será mostrado.

en: Specify how many different units to display.
pt: Especificar quantas unidades diferentes para mostrar.

en: Text to put before the duration text.
pt: Texto para ser adicionado antes do texto de duração.

en: Text to put after the duration text.
pt: Texto para ser adicionado depois do texto de duração.

en: Show entity label
pt: Mostrar rótulo da entidade

en: Show entity ID
pt: Mostrar ID da entidade

en: Show complete entity
pt: Mostrar entidade completa

en: Decide how this field will be displayed.
pt: Decida como esse campo será mostrado.

en: Link to entity
pt: Link para entidade

en: Link this field to the entity.
pt: Conectar este campo à entidade.

en: Bypass access checks
pt: Ignorar verificações de acesso

en: Is not Empty
pt: Não está vazio

en: Date Context
pt: Contexto da Data

en: @from to @to
pt: @from para @to

en: Overview of fields used in all views.
pt: Visão geral dos campos usados em todas as views.

en: Transform the case
pt: Transformar maiúsculas/minúsculas

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir caminhos de url, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
pt: Editar o rótulo administrativo ao fazer referência a esta relação em filtros, etc.

en: Representative sort criteria
pt: Critérios de ordenação representativos

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
pt: O critério de ordenação é aplicado aos dados trazidos pela relação para determinar como um item representativo é obtido para cada linha. Por exemplo, para mostrar o post mais recente de cada usuário, marque 'Conteúdo: Data de atualização'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
pt: A ordem a ser usada para o critério de ordenação selecionado abaixo.

en: And/Or, Rearrange
pt: E/Ou, Rearranjar

en: Revert to default
pt: Reverter ao padrão

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
pt: Opcionalmente, insira uma lista de tags delimitadas por vírgulas para esta view para utilizar na filtragem e na classificação de views na página de administração.

en: Custom admin theme for the Views UI
pt: Tema de administração personalizado para a interface do Views

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
pt: Em alguns casos, você pode querer selecionar um tema de adminstração diferente para o Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
pt: Nenhum campo está sendo usado nas views até agora.

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornecer um link simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: Uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relaciona cada @entity com um @field definido para o arquivo.

en: image from !field_name
pt: imagem de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relaciona cada @entity com um @field definido para a imagem.

en: The tid of a taxonomy term.
pt: O tid de um termo de taxonomia.

en: The user permissions.
pt: As permissões do usuário.

en: First and last only
pt: Apenas primeiro e último

en: Multiple-value handling
pt: Manipulação de múltiplos valores

en: Filter to items that share all terms
pt: Filtro para itens que compartilham todos os termos

en: Filter to items that share any term
pt: Filtro para itens que compartilham algum termo

en: Use formatted username
pt: Usar nome de usuário formatado

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
pt: Se esta opção estiver marcada, o nome de usuário será formatado pelo sistema. Se não estiver, será exibido em forma pura.

en: Link to user's profile
pt: Linkar para o perfil do usuário

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
pt: Escolher <em>Padrão</em> usará o estilo de imagem global para imagens de usuários, definido em <a href="!account-settings">Opções de conta</a>.

en: You don't have translatable entity types.
pt: Você não tem tipos de entidade traduzíveis.

en: Use a pager
pt: Usar um paginador

en: Date format options
pt: Opções de formato de data

en: Responsive
pt: Responsivo

en: This form has received the maximum number of entries.
pt: Este formulário recebeu o número máximo de submissões.

en: Total submissions limit
pt: Limite total de submissões

en: Limit the total number of allowed submissions.
pt: Limitar o número total de submissões permitidas.

en: Per user submission limit
pt: Limite de submissões por usuário

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
pt: Limitar cada usuário a !count submissão(ões) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
pt: Limitar a um total de !count submissão(ões) !timespan

en: @count total
pt: Total de @count

en: @count new since @date
pt: @count novo desde @date

en: Only the latest !number submissions
pt: Apenas as !number últimas submissões

en: The webform node this submission was generated from.
pt: O node do webform em que esta submissão foi gerada.

en: Webform Node
pt: Node do webform

en: The user who sent the webform submission.
pt: O usuário que enviou a submissão do webform.

en: Webform Submission User
pt: Usuário da submissão do webform

en: Webform submissions of the given Webform node.
pt: Submissões do webform do node do webform.

en: Webform Submission
pt: Submissão do webform

en: Webform submissions of the given user.
pt: Submissões do webform do usuário.

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados às views.

en: The human-readable name of the view.
pt: O nome humano da view.

en: The description of the view.
pt: A descrição da view.

en: The machine-readable name of the view.
pt: O nome de máquina da view.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da visualização atual da View.

en: The URL of the view.
pt: A URL da view.

en: -Select-
pt: -Selecione-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto para usar no atributo 'title' (HTML), que a maioria dos browsers mostram como um balão quando o usuário passa o mouse sobre o link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
pt: Habilite para esconder este campo quando estiver vazio. Note que o rótulo do campo ou saída reescrita ainda pode ser exibida. Para esconder rótulos, marque as opções de estilo ou estilo de linha para campos vazios. Para esconder conteúdo reescrito, marque a caixa de seleção "Esconda reescrita se vazio".

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
pt: Habilite estatísticas de performace/informações de debug via módulo Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
pt: Marque isto para habilitar mensagens de estatísticas de desempenho/depuração e consultas de Views <em> se Devel estiver instalado</em>

en: Devel message(dpm)
pt: Mensagem de Devel(dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
pt: Registro de Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
pt: Região da página para exibir mensagem sobre estatísticas de performace/informações de debug da view

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Last comment uid
pt: UID do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de usuário do autor do último comentário do node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O usuário autor do conteúdo. Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Unique access event ID.
pt: ID de evento de acesso único

en: Link field to the node if there is no comment.
pt: Ligar campo ao node se não houver comentário.

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços em nomes de termos para hífens

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
pt: Isto permite links com argumentos de taxonomias de Views.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
pt: Insira código PHP que retorna um valor para usar para este filtro. Não use &lt;?php ?&gt;. Você deve retornar apenas um valor para este filtro. Algumas variáveis estão disponíveis: o objeto view será $view. O manipulador de argumento será "$argument". Por exemplo, você pode alterar o título para substituições para este argumento modificando "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
pt: Use saída formatada para agrupar linhas

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
pt: Se habilitado, a saída formatada de campos em grupo é usada para agrupar as linhas.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
pt: A funcionalidade de <em>O dia todo</em> foi movida para um módulo separado. Este novo módulo adiciona uma caixa de seleção <em>O dia todo</em> fornecendo a opção de ligar e desligar esta opção para campos de data. Ele também contém o tema que exibe o texto de <em>O dia todo</em> em campos que não têm tempo especificado. Para consistência com o código anterior, ele foi automaticamente habilitado. Se você não quer a funcionalidade de <em>O dia todo</em> você pode desabilitar este módulo.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
pt: A integração do <em>Repetir data</em> para campos de data está sendo movida para um módulo separado. Para consistência com o código anterior, ela foi automaticamente habilitada se o módulo Date Repeat API estiver habilitado. Se você não usar a funcionalidade de <em>Repetir data</em> em seus campos, você pode desabilitar este módulo.

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
pt: Repete em

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
pt: Toda quarta

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
pt: A cada Seg, Qua, Sex

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
pt: Toda terça e quinta

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
pt: Repetir a cada

en: every weekday
pt: todo dia útil

en: monday wednesday friday
pt: segunda quarta sexta

en: tuesday thursday
pt: terça quinta

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
pt: No dia @bymonthday de

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
pt: Por mês

en: On day ... of ...
pt: No dia ... de ...

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
pt: Parar repetição

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
pt: Excluir datas

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
pt: Incluir datas

en: Repeat settings
pt: Configurações de repetição

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
pt: Diariamente

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
pt: Semanalmente

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
pt: Mensalmente

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
pt: Anualmente

en: Replace an existing view if one exists with the same name
pt: Substitua a View existente se existir uma View com o mesmo nome.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pt: Você pode usar código HTML neste campo. Os seguintes tokens são suportados:

en: Provide a simple link to the user.
pt: Fornecer um link simples para o usuário.

en: Result summary
pt: Sumário do resultado

en: Shows result summary, for example the items per page.
pt: Mostra o sumário do resultado, por exemplo os itens por página.

en: Use site default RSS settings
pt: Usar configurações de RSS padrão do site

en: Display list value as human readable
pt: Exibir valor de lista como legível

en: Displays the link in contextual links
pt: Apresenta o link em filtros contextuais

en: Grouping field Nr.@number
pt: Grupo de campos Nr. @number

en: Select the view mode
pt: Selecione o modo de visualização

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com os termos pai, começando pela raiz.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com todos os menu pais, começando pelo menu raiz.

en: Cache dates
pt: Cache de datas

en: Settings for modules the use the Date API.
pt: Configurações para módulos que usam o Date API.

en: Date submitted
pt: Data de envio

en: Is this the front page.
pt: Esta é a página inicial.

en: Entity extra field
pt: Campo extra de entidade

en: The selected selection handler is broken.
pt: O tratador de seleção selecionado está quebrado.

en: to:
pt: até:

en: Add a read-more link if output is trimmed.
pt: Adicionar um link "leia mais" se o texto ultrapassar o tamanho máximo permitido.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
pt: Se marcado, um link "Leia mais" será adicionado no final da saída cortada

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O texto que será exibido no link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O caminho que é utilizado para o link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: Display field as machine name.
pt: Exibir campo com o nome no sistema.

en: Show the embed display in the ui.
pt: Mostra o display embutido na ui.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Todas as consultas relacionadas às views incluirão o nome da view e do display na forma 'nome-da-view:nome-do-display' no final da cláusula SELECT. Isto facilita identificar consultas do módulo Views nos logs do Banco de Dados, mas deve ser apenas usado para resolver problemas.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pt: Oferece um display que pode ser anexado usando a Views API.

en: Display the user with standard user view.
pt: Mostrar o usuário com uma visualização padrão.

en: Only has the 'authenticated user' role
pt: Possui somente o papel de 'usuário autenticado'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
pt: Possui papéis além de 'usuário autenticado'

en: Remove tags from rendered output
pt: Remover tags da saída renderizada

en: Fields to be included as contextual links.
pt: Campos a serem incluídos como links contextuais.

en: Include destination
pt: Incluir destino

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
pt: Inclua um parâmetro "destination" no link para retornar o usuário para a visualização original após concluir a ação contextual.

en: Contextual Links
pt: Links Contextuais

en: Display fields in a contextual links menu.
pt: Exibe os campos em um menu de links contextuais.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
pt: Um campo numérico (campo de texto ou lista de seleção).

en: Upload directory
pt: Diretório para envio de arquivos

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
pt: Você pode opcionalmente especificar um sub-diretório para armazenar seus arquivos.

en: Secure value (allows use of all tokens)
pt: Valor seguro (permite a utilização de todos os tokens)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
pt: Elemento oculto (menos seguro, alterável via JavaScript)

en: Hidden type
pt: Tipo oculto

en: Exclude zero
pt: Excluir zero

en: sample
pt: exemplo

en: Zero/blank
pt: Zero/vazio

en: More stats »
pt: Mais estatísticas »

en: Normal Distribution
pt: Distribuição Normal

en: Boundary
pt: Limite

en: % of !description
pt: % de !description

en: !low to !high
pt: !low para !high

en: Standard deviation (!sigma)
pt: Desvio padrão (!sigma)

en: Minimum must be numeric.
pt: Mínimo deve ser numérico.

en: Minimum must have an integer value.
pt: Mínimo deve ter um valor inteiro.

en: Max upload size
pt: Tamanho máximo de upload

en: Web images
pt: Imagens da Web

en: Desktop images
pt: Imagens de desktop

en: Additional extensions
pt: Extensões adicionais

en: Node: (un)published
pt: Node: (não)publicado

en: Control access by the nodes published status.
pt: Controle de acesso pelo status de publicação do node.

en: Add the action links (local tasks) as content.
pt: Adicione os links de ação (tarefas locais) como conteúdo.

en: CKEditor documentation
pt: Documentação do CKEditor

en: How to display the time ago or time hence for this field.
pt: Como exibir neste campo o "tempo decorrido" ou "a partir de".

en: No valid timezone name was provided.
pt: Nenhum fuso horário padrão foi fornecido.

en: Please choose a year.
pt: Por favor escolha o ano.

en: Please choose a month.
pt: Por favor escolha o mês.

en: Please choose a day.
pt: Por favor escolha o dia.

en: Please choose an hour.
pt: Por favor escolha a hora.

en: Please choose a minute.
pt: Por favor escolha o minuto.

en: Please choose a second.
pt: Por favor escolha o segundo.

en: Original @entity
pt: @entity original

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
pt: Os dados originais do(a) @entity, se @entity está sendo atualizado(a) ou salvo(a).

en: The base name of the file.
pt: O nome base do arquivo.

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
pt: Falta a informação requerida para nome e/ou descrição para os seguintes tokens ou tipos de tokens:

en: Update jQuery and jQuery UI to a more recent version.
pt: Atualize jQuery e jQuery UI para uma versão mais recente.

en: Language - Appears in: @bundles.
pt: Idioma - Aparece em: @bundles.

en: !title <a href="!link" target="_blank">project page</a>
pt: <a href="!link" target="_blank">página do projeto</a> !title

en: <i>Not installed</i>
pt: <i>Não instalado</i>

en: Formatted text
pt: Texto formatado

en: Unknown variable @name
pt: Variável desconhecida @name

en: All variables
pt: Todas as variáveis

en: The URL of the entity.
pt: A URL da entidade.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
pt: As seguintes propriedades podem ser anexadas ao token: @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
pt: Tokens relacionados a entidades "@name".

en: @name tokens.
pt: Tokens @name.

en: List of @entities
pt: Lista de @entities

en: List of @type values
pt: Lista de valores @type

en: Tokens for lists of @type values.
pt: Tokens para listas de valores de @type.

en: @type with delta @delta
pt: @type com delta @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
pt: O item da lista com delta @delta. Valores de delta iniciam em 0 e são incrementados em um para cada item da lista.

en: Rendered @entity_type
pt: @entity_type renderizado(a)

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
pt: @entity_type renderizada usando view "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
pt: O texto do atributo "Alt"

en: The "Title" attribute text
pt: O texto do atributo "Title"

en: Field "@name".
pt: Campo "@name".

en: The language code of the current user interface language.
pt: O código de idioma da língua da interface do usuário atual.

en: The language code of the current content language.
pt: O código de idioma da língua do conteúdo atual.

en: Displays a single chosen entity.
pt: Mostra uma única entidade escolhida.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
pt: Escolha o tipo de entidade que deseja mostrar nessa área.

en: Choose the entity you want to display in the area.
pt: Escolha a entidade que deseja mostrar nessa área.

en: Cache menu in client-side browser
pt: Fazer cache do menu no navegador do usuário

en: !title cache cleared.
pt: Cache de !title foram limpos.

en: CSS and JavaScript
pt: CSS e JavaScript

en: Update data
pt: Atualizar dados

en: Also allow !name role to !permission?
pt: Também permitir regra !name para !permission?

en: Enabled components
pt: Componentes habilitados

en: Next page button label
pt: Etiqueta do botão próxima página

en: This is used for the <em>Next Page</em> button on the page before this page break. Default: <em>Next Page &gt;</em>
pt: Isto é usado no botão <em>Próxima Página</em>, antes da quebra de página. Padrão: <em>Próxima Página &gt;</em>

en: Open/Closed
pt: Aberto/Fechado

en: Joined path
pt: Caminho juntado

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
pt: A matriz de valores limpa pelo Pathauto e, em seguida, juntou-se com a barra em uma string que se assemelha a uma URL.

en: Update node alias
pt: Atualizar apelido do node

en: Update taxonomy term alias
pt: Atualizar apelidos dos termos de taxonomia

en: Update user alias
pt: Atualizar apelido do usuário

en: The unique indentifier for the webform submission.
pt: O identificador único para a submissão do webform.

en: The IP address that was used when submitting the webform.
pt: O endereço IP que foi utilizado ao enviar o webform.

en: The user that submitted the webform result.
pt: O usuário que enviou o resultado do formulário.

en: Webform submission values
pt: Valores de submissão do Webform

en: Form submission from: [node:title]
pt: Formulário de apresentação: [node:title]

en: A full listing of tokens may be listed here by installing the <a href="http://drupal.org/project/token">Token module</a>.
pt: Uma lista completa de tokens pode ser listada aqui instalando o <a href="http://drupal.org/project/token">módulo Token</a>.

en: Submitted on [submission:date:long]
pt: Enviado em [submission:date:long]

en: Submitted by user: [submission:user]
pt: Enviado pelo usuário: [submission:user]

en: Submitted by anonymous user: [submission:ip-address]
pt: Enviado pelo usuário anônimo: [submission:ip-address]

en: There are %name variables in this form
pt: Existem variáveis %name neste form

en: Check you are editing the variables for the right %realm value or select the desired %realm.
pt: Verifique se você está editando corretamente as variáveis para %realm ou selecione %realm.

en: This is a @name variable.
pt: Esta é uma variável @name.

en: The user's default theme.
pt: O tema padrão do usuário.

en: Output values as list
pt: Produz valores como lista

en: The entity type that can be referenced through this field.
pt: O tipo de entidade que pode ser referenciado por este campo.

en: There are no entities matching "%value"
pt: Não há entidades satisfazendo "%value"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
pt: Múltiplas entidades satisfazem essa referência; "%multiple"

en: View used to select the entities
pt: View utilizada para selecionar as entidades

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
pt: Escolha a visualização e a exibição que seleciona as entidades que podem ser referenciadas.<br />Somente visualizações com uma exibição do tipo "Referência de entidade" são elegíveis.

en: Views: Filter by an entity reference view
pt: Views: Filtrar por uma views  de referência a entidades

en: Entity Reference Source
pt: Origem da referência de entidade

en: Entity Reference list
pt: Lista de referências de entidades

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
pt: A exibição "@display" precisa de um campo de procura selecionado para funcionar corretamente. Consulte as configurações para o formato da lista Referência de entidade.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
pt: A exibição "@display" usa o campo %field como o campo de procura, mas o campo não está mais presente. Consulte as configurações para o formato da lista Referência de entidade.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
pt: <strong>Nota:</strong> nas exibições de 'Referência de entidade', todos os campos serão exibidos sequencialmente, a menos que uma seleção explícita de campos sequenciais seja é feita aqui.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
pt: Selecione os campos que serão buscados quando estiver usando o widget de autocompletar.

en: Conditionals may be used to hide or show certain components (or entire pages!) based on the value of other components.
pt: Condicionais podem ser utilizadas para esconder ou mostrar certos componentes (ou páginas inteiras!) baseado no valor de outros componentes.

en: Conditionals
pt: Condicionais

en: Save conditions
pt: Salvar condições

en: Currently selected variables are: <em>!variables</em>
pt: Variáveis atualmente selecionadas são: <em>!variables</em>

en: Isotope Configuration
pt: Configuração do Isotope

en: Secondary menu title
pt: Título do menu secundário

en: About us
pt: Sobre nós

en: Custom breadcrumbs configuration
pt: Configuração do Custom breadcrumbs

en: Custom breadcrumbs settings
pt: Configurações do Custom breadcrumbs

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> fuso horário do site</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> primeiro dia da semana do site</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure os <a href="@regional_date_time"> formatos de data do sistema</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> fuso horário do site e primeiro dia da semana</a> e as <a href="@regional_date_time"> configurações de formato de data</a> para funcionar corretamente.

en: Template suggestions
pt: Sugestões de templates

en: Yes.
pt: Sim.

en: jQuery update
pt: Atualizar jQuery

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
pt: Mostrar datas usando o formato padrão, porque o formato especificado (@format) não está definido

en: Time interval
pt: Intervalo de tempo

en: Used in views
pt: Usados em Views

en: Views plugins
pt: Plugins de Views

en: Overview of plugins used in all views.
pt: Visão geral dos plugins usados em todas as views.

en: Display "Access Denied"
pt: Exibir "Acesso Negado"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
pt: <p>Os seguintes padrões de substituição estão disponíveis para este campo. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo; Se precisar usar algum campo que não está listado aqui, rearranje seus campos.
    Se você gostaria de obter os caracteres '[' e ']' por favor use os códigos de entidades HTML '%5B' ou '%5D', caso contrário eles serão substituídos por espaços em branco.</p>

en: @date_format format
pt: Formato @date_format

en: Timezone to be used for date output.
pt: Fuso horário a ser utilizado para a saída de data.

en: - Default site/user timezone -
pt: - Fuso horário padrão para usuário/site -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
pt: Filtros agrupados permitem uma escolha entre pares de operador|valor pré-definidos.

en: Filter type to expose
pt: Tipo de filtro a ser exposto

en: Single filter
pt: Filtro único

en: Grouped filters
pt: Filtros agrupados

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
pt: Manter seleção de filtros selecionados apenas para o(s) papel(éis) de usuário selecionados.

en: The value is required if title for this item is defined.
pt: O valor é requerido se o título para esse item estiver definido.

en: The title is required if value for this item is defined.
pt: O título é requerido se o valor para este item estiver definido.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
pt: Selecione o tipo de widget que será usado para renderizar o grupo de filtros

en: grouped
pt: agrupado

en: Choose fields to combine for filtering
pt: Escolha a combinação de campos para filtrar

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
pt: Este filtro não funciona para manipuladores de campo muito especiais.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
pt: Você deve adicionar alguns campos para ser capaz de usar este filtro.

en: @entity types
pt: tipos @entity

en: Sort within each hierarchy level
pt: Ordenar dentro de cada nível de hierarquia

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
pt: Ative isso para ordenar os itens dentro de cada nível da hierarquia por peso e título. Atenção: isso pode gerar uma consulta lenta.

en: There is no lock on view %name to break.
pt: Não há bloqueio na view %name para quebrar.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
pt: Este display possui um ou mais erros de validação; por favor reveja-o.

en: Bypass view validation
pt: Ignorar validação da view

en: &lt;Any&gt;
pt: &lt;Qualquer&gt;

en: There are no enabled views.
pt: Não há views habilitadas.

en: Display fields as RSS items.
pt: Exibir campos como itens de RSS.

en: The language the comment is in.
pt: O idioma do comentário.

en: - No value -
pt: - Nenhum valor -

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornece um link simples para a revisão.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pt: O ID da entidade que está relacionada ao arquivo.

en: The taxonomy vocabulary weight
pt: O peso do vocabulário de taxonomia

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" pelo pid pai.

en: The raw numeric user ID.
pt: O ID numérico do usuário.

en: Unfiltered text
pt: Texto não filtrado

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
pt: Incluir texto ou marcação customizada irrestrita. Isso é semelhante ao campo de texto customizado.

en: Combine fields filter
pt: Combinar filtros de campos

en: Combine two fields together and search by them.
pt: Combina dois campos juntos e busca por eles.

en: Column used for click sorting
pt: Coluna utilizada para a ordenar por clique

en: Use path alias instead of internal path.
pt: Usar caminho alternativo ao invés do caminho interno.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
pt: Duração de tempo, em segundos, que os resultados da consulta bruta devem ser armazenados em cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
pt: Duração de tempo, em segundos, que a saída HTML renderizada deve ser armazenada em cache.

en: Custom time values must be numeric.
pt: Valores de tempo personalizados devem ser numéricos.

en: Hide contextual links
pt: Ocultar links contextuais

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
pt: Alterar se os links contextuais devem ser exibidos para esta view.

en: Hide contextual links on this view.
pt: Esconder links contextuais nesta view.

en: Display 'more' link only if there is more content
pt: Mostrar o link 'mais' somente houver mais conteúdo

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
pt: Deixe essa opção desmarcada para mostrar o link 'mais' mesmo se não houver mais itens para serem exibidos.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
pt: Os filtros expostos em exibições de bloco requerem que "Usar AJAX" seja configurado para funcionar corretamente.

en: Number of pager links visible
pt: Número de links visíveis no paginador

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
pt: Especifique o número de links para páginas apresentados no paginador.

en: A lists of labels for the controls in the pager
pt: A lista de rótulos para os controles no paginador

en: Text for "first"-link
pt: Texto para o link "primeiro"

en: Text for "previous"-link
pt: Texto para o link "anterior"

en: Text for "next"-link
pt: Texto para o link "próximo"

en: Text for "last"-link
pt: Texto para o link "último"

en: Pure Distinct
pt: Distinct Puro

en: Query Tags
pt: Pesquisa Tags

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
pt: Se configurada, essas tags serão anexadas à consulta e poderão ser usadas para identificar a consulta em um módulo. Isso pode ser útil para alteração de consultas.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
pt: As tags de consulta podem conter apenas caracteres alfabéticos minúsculos e sublinhados.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
pt: O campo que será usado como o pubDate do item RSS para cada linha. Ele precisa estar no formato RFC 2822.

en: GUID settings
pt: Configurações GUID

en: GUID field
pt: Campo GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
pt: O identificador global único do item RSS.

en: GUID is permalink
pt: GUID é link permanente

en: The RSS item GUID is a permalink.
pt: O item GUID de RSS é um link permanente.

en: Add views row classes
pt: Incluir classes de linha de views

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
pt: Adicione classes css à primeira e última linha, assim como classes ímpar/par para listras.

en: Force using fields
pt: Forçar usando campos

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
pt: Se nem a linha nem o plug-in de estilo suportar campos, este campo permitirá ativá-los, de modo que é possível usar, por exemplo, groupby.

en: Browse available tokens.
pt: Procurar tokens disponíveis.

en: Loading token browser...
pt: Carregando o navegador do token...

en: There are no conditional actions on this form.
pt: Não há ações condicionais neste formulário.

en: Component data
pt: Dados do componente

en: Use component label
pt: Usar rótulo do componente

en: Do not display links
pt: Não mostrar links

en: The views entity selection mode requires a view.
pt: O modo de seleção de entidade de views requer uma view.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
pt: Defina um texto para exibir caso o campo contenha um resultado vazio. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" na seção "Reescrever Resultados" abaixo.

en: The revision NID of the content revision.
pt: O NID de revisão da revisão de conteúdo.

en: Expose sort order
pt: Expor ordem de classificação

en: Short description of table
pt: Curta descrição da tabela

en: Include a caption for better accessibility of your table.
pt: Incluia um título para melhor acessibilidade de sua tabela.

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
pt: O texto que será exibido como o rótulo do elemento seletor. Se estiver em branco nenhum rótulo será utlizado.

en: Use a custom %field_name
pt: Usar um %field_name customizado

en: Tracker - User
pt: Rastreador - Usuário

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
pt: Se o node está ou não publicado. Deve-se usar um argumento ou filtrar o UID ou obterá resultados enganosos usando este campo.

en: No path is set
pt: Nenhum caminho está definido

en: Add @bundle_name @entity_type
pt: Adicionar @entity_type @bundle_name

en: Icon menu
pt: Ícone do menu

en: Search bar
pt: Barra de busca

en: User counts
pt: Número de usuários

en: Account links
pt: Links da conta

en: System tweaks
pt: Ajustes de Sistema

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
pt: Se você adicionar o módulo de ajuda avançada do !href, Views fornecerá mais ajuda e melhor. <a href="@hide">Você pode desabilitar esta mensagem na página de configurações do Views.</a>

en: Testimonials
pt: Depoimentos

en: Custom output for TRUE
pt: Saída customizada para VERDADEIRO

en: Custom output for FALSE
pt: Saída customizada para FALSO

en: Set this field to display inline
pt: Ajuste este campo para exibir em linha

en: A form to add a new comment reply.
pt: Uma forma de adicionar um novo comentário a resposta.

en: Node form languages
pt: Node formulário de idiomas

en: The placeholder will be shown in the field until the user starts entering a value.
pt: O placeholder será mostrado no campo até o usuário começar a digitar um valor.

en: This component has no options defined yet.
pt: Este componente não tem opções definidas.

en: Available buttons
pt: Botões disponíveis

en: Detect if tar is part of the extension
pt: Detectar se tar é parte da extensão

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
pt: Veja se a extensão anterior é '.tar' e, em caso afirmativo, adicione-a, para que vejamos 'tar.gz' ou 'tar.bz2' em vez de apenas 'gz'.

en: Fields to be included as links.
pt: Campos a serem incluídos como links.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
pt: Inclua um parâmetro "destination" no link para retornar o usuário para a view original após concluir a ação do link.

en: Pathauto Persist is installed and enabled. As Pathauto Persist has been merged into Pathauto, the Pathauto Persist module can be safely disabled and removed. All Pathauto Persist settings have been migrated to the Pathauto implementation.
pt: O Pathauto Persist está instalado e habilitado. Como o Pathauto Persist foi fundido no Pathauto, o módulo Pathauto Persist pode ser desativado e removido com segurança. Todas as configurações do Pathauto Persist foram migradas para a implementação do Pathauto.

en: Bulk generation will only generate URL aliases for items that currently have no aliases. This is typically used when installing Pathauto on a site that has existing un-aliased content that needs to be aliased in bulk.
pt: A geração em massa só ira gerar apelidos de URL para itens que atualmente não têm apelidos. Isso é normalmente usado ao instalar o Pathauto em um site que tem conteúdo existente sem apelidos que precisam ser apelidados em massa.

en: Bulk generate
pt: Geração em massa

en: Display all pages inside block
pt: Exibir todas as páginas dentro de um bloco.

en: Redirect to the node page after the first page
pt: Redirecionar à página do node depois da primeira página.

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
pt: Se habilitado, permissões de acesso para renderizar a entidade não serão verificadas.

en: Choose how render dates and times
pt: Escolha como renderizar datas e horas

en: - Restricted access -
pt: - Acesso restrito -

en: Recurring event rule
pt: Regra de evento recorrente

en: The serial number of this webform submission.
pt: O número de serie desta submissão do webform.

en: Showing @start - @end of @total
pt: Mostrando @start - @end de @total

en: Showing @start - @end of @total @items_per_page_links
pt: Mostrando @start - @end de @total @items_per_page_links

en: Show remaining days
pt: Mostra dias restantes

en: Show remaining days: @value
pt: Mostrar dias restantes: @value

en: This form could not be submitted because it exceeds the server configuration. Contact the administrator.
pt: Este formulário não pôde ser enviado porque ele excede a configuração do servidor. Contate o administrador.

en: This form contains @count input elements. PHP max_input_vars is @limit and should be increased.
pt: Este formulário contém @count elementos de entrada. A diretiva PHP max_input_vars é @limit e deve ser incrementada.

en: This form may be too long to work properly. Contact the administrator.
pt: Este formulário pode estar muito extenso para funcionar corretamente. Contate o administrador.

en: The date the webform was first save as draft or completed.
pt: A data que o webform foi salvo como rascunho ou concluído pela primeira vez.

en: The date the webform was first completed (not draft).
pt: A data que o webform foi concluído pela primeira vez (não um rascunho).

en: The date the webform was last saved (draft or completed).
pt: A data que o webform foi salvo pela última vez (rascunho ou concluído).

en: Display the confirmation page in the block on the same page (no redirect)
pt: Exibir a página de confirmação no bloco na mesma página (sem redirecionamento)

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
pt: Um formulário parcialmente completo foi encontrado. Por favor, complete as partes restantes.

en: Only one e-mail address is allowed.
pt: Apenas um endereço de e-mail é permitido.

en: Is/Isn't
pt: É/Não é

en: isn't
pt: não é

en: This form is confidential. You must <a href="!url">Log out</a> to submit it.
pt: Este formulário é confidencial. Você deve <a href="!url">Sair</a> para enviá-lo.

en: Date (ISO format)
pt: Data (formato ISO)

en: Date (Unix timestamp)
pt: Data (Unix timestamp)

en: Short date format: @date
pt: Formato de data curto: @date

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the US-ASCII alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
pt: Quando um padrão inclui certos caracteres (como aqueles com sotaque) o Pathauto deve tentar transliterá-los para o alfabeto EUA-ASCII? A transliteração é tratada pelo módulo Transliteration.

en: The Pathauto Persist module and all of its data has been merged into Pathauto. The Pathauto Persist module has been disabled and can be safely uninstalled.
pt: O módulo Pathauto Persist e todos os seus dados foram incorporados ao Pathauto. O módulo Pathauto Persist foi desativado e pode ser desinstalado com segurança.

en: Blog image
pt: Imagem do blog

en: The Views module was automatically enabled.
pt: O módulo Views foi automaticamente habilitado.

en: Webform requires Views, which is not installed and enabled.
pt: Webform precisa do módulo Views, que não está instalado e habilitado.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
pt: Deixe em branco para todos. Caso contrário, o primeiro termo selecionado será o padrão em vez de "Qualquer".

en: Attempt to load a revision on an unsupported entity type @entity_type.
pt: Tentativa de carregar uma revisão em um tipo de entidade não suportado @entity_type.
