Brainstorm profile (7.x-1.0) - en to hi translation catalogue (881 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोक्ता अंतरपृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: select
hi: चुने

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Is
hi: है

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: Organic groups
hi: जैविक समूह

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: required
hi: अपेक्षित

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Categories
hi: वर्ग

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: File path
hi: दस्तावेज पथ

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Number
hi: संख्या

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Center
hi: मध्य

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Parents
hi: जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: One
hi: एक

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: up
hi: ऊपर

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Description field
hi: विवरण क्षेत्र

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Move
hi: चाल

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Core
hi: कोर

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Menu
hi: सूची

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Component
hi: अंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en:  in
hi:  में

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Promoted
hi: प्रचारित

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Include
hi: शामिल

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: term
hi: परिभाषा

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: The name of the menu.
hi: मेनू का नाम।

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
hi: वैकल्पिक। मेनू में, भारी सामान डूब जाएगी और हल्का आइटम शीर्ष नजदीक तैनात किया जाएगा

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: Bottom
hi: तल

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Node types
hi: नोड प्रकार

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Public registrations
hi: सार्वजनिक पंजीकरण

en: Only site administrators can create new user accounts.
hi: नये प्रयोक्ता खाते केवल साइट-प्रबंधक ही बना सकता है।

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Selected
hi: चुना गया

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: From
hi: से

en: Aggregator category
hi: एग्रीगेटर श्रेणी

en: Aggregator feed
hi: एग्रीगेटर फ़ीड

en: Feed description
hi: फ़ीड विवरण

en: Aggregator item
hi: एग्रीगेटर आइटम

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment ID
hi: टिप्पणी आईडी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: Poll votes
hi: पोल मतदान

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: File size
hi: फ़ाइल का साइज़

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: User role
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Last login
hi: अंतिम लॉगइन

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Global settings
hi: वैश्विक सेटिंग्स

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Widget type
hi: विजेट प्रकार

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: OK
hi: ठीक है

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: URL:
hi: यू आर एल:

en: Updated:
hi: सुधारा गया :

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Advanced
hi: विकसित

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Up
hi: ऊपर

en: Performance
hi: (निष्पादन)परफ़ॉर्मेंस

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Sortable
hi: क्रमित करने योग्य

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Month
hi: माह

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Send
hi: भेजें

en: Desc
hi: अवरोही

en: OR
hi: या

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Example
hi: उदाहरण

en: Method
hi: तरीका

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Start
hi: शुरू

en: am
hi: पूर्वान्ह

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Security
hi: सुरक्षा

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Basic
hi: सामान्य

en: Color
hi: रंग

en: Repeat
hi: दोहराना

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Case
hi: मामला

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Button
hi: बटन

en: Both
hi: दोनों

en: Last
hi: अंतिम

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: <All>
hi: <सभी>

en: Edit view
hi: दृश्य सम्पादन

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Down
hi: नीचे

en: Option
hi: विकल्प

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Plain
hi: सादा

en: Position
hi: स्थान

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: IP Address
hi: IP पता

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Last checked
hi: अंतिम बार जांचा गया

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: )
hi: }

en: Page Title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Add group
hi: समूह जोड़ें

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Duration
hi: अवधि

en: Tracker
hi: ट्रैकर/ खोजी

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Rules
hi: नियम

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Guam
hi: गुआम

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Modified
hi: संशोधित

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Some
hi: कुछ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Link to node
hi: लिंक टू नोड

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Messages
hi: संदेश

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Titles only
hi: सिर्फ शीर्षक

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Source
hi: स्रोत

en: Date/Time
hi: तारीख/समय

en: Display all menu items
hi: सभी मेनू आइटम प्रदर्शित करें

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Request new password
hi: नया पासवर्ड मंगवाएँ

en: unlimited
hi: असीमित

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Languages
hi: भाषायें

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: First
hi: पहला

en: Search fields
hi: खोज क्षेत्र

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Block name
hi: ब्लॉक का नाम

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Site default
hi: साइट मूलभूत

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Alignment
hi: संरेखण

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: AND
hi: तथा

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Empty
hi: खाली

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: any
hi: कोई भी

en: Buttons
hi: बटन

en: Sidebar
hi: साइडबार

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: The settings have not been saved because of the errors.
hi: त्रुटियों के कारण सेटिंग्स सहेजी नहीं गई हैं।

en: Open in new window
hi: नई विंडो में खोलें

en: First day of week
hi: सप्ताह का पहला दिन

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Create new account
hi: नया खाता खोलें

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: or
hi: अथवा

en: Are you sure?
hi: क्या आपको यकीन है?

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Style
hi: अंदाज

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Missing
hi: लापता

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: Allowed file extensions
hi: अनुमत फ़ाइल एक्सटेंशन

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: New
hi: नया

en: Relationship
hi: संबंध

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Sticky
hi: मुख्य

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: Ok
hi: ठीक

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Line break converter
hi: पंक्ति विराम परिवर्त्तक

en: Shortcuts
hi: अल्प मार्ग

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: Analysis
hi: विश्लेषण

en: Clear Form Submissions
hi: फ़ॉर्म प्रस्तुतियाँ साफ़ करें

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
hi: आप इस फार्म के लिए सभी प्रस्तुतियों को मिटाना चाहते हैं, क्या आप निःसन्देह हैं?

en: Webform %title entries cleared.
hi: वेबफ़ॉर्म %title की प्रविष्टियां सॉफ कर दी गयीं

en: Are you sure you want to delete this submission?
hi: इस प्रस्तुति को मिटाना चाहते हैं, क्या आप निःसंदेह हैं

en: Submitted values are
hi: प्रस्तुत मूल्य हैं

en: webform
hi: वेबफ़ॉर्म

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Slogan
hi: नारा

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: The name used to indicate anonymous users.
hi: अनाम उपयोगकर्ताओं को इंगित करने के लिए उपयोग किया जाने वाला नाम।

en: Apply
hi: लागू करें

en: is
hi: है

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Bold
hi: बोल्ड

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: Above
hi: ऊपर

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Float
hi: फ्लोट

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Debug
hi: डिबग

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Date - newest first
hi: तिथि - नवीनतम प‌ह‌ले

en: Date - oldest first
hi: तिथि - पुराना प‌ह‌ले

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: Hot topic threshold
hi: गरम विषय की सीमा

en: Topics per page
hi: प्रति पृष्ठ पर विषय

en: Posts - most active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले सक्रिय

en: Posts - least active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले निष्क्रिय

en: Space
hi: जगह

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: empty
hi: खाली

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Pager
hi: पेजर

en: Identifier
hi: पहचान

en: More link
hi: अधिक लिंक

en: Greek
hi: ग्रीक

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Print
hi: छापा

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Containing any of the words
hi: जिनमें यें शब्द शामिल हों

en: Containing the phrase
hi: जिनमें ये अक्षर शामिल हों

en: Containing none of the words
hi: जिनमे ये शब्द ना हो

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: Default picture
hi: सामान्य चित्र

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: edit order and titles
hi: संपादित क्रम और शीर्षक

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Direction
hi: दिशा

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Run updates
hi: अद्यतन (अपडेट) चलायें

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Boolean
hi: बूलियन

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
hi: अमान्य विकल्प पाया गया है। कृपया साइट प्रशासक से संपर्क करें।

en: Illegal choice %choice in !name element.
hi: !name मूल में एक अवैध चयन %choice पाया गया हॆ

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Uses
hi: उपयोग

en: The comment you are replying to does not exist.
hi: आप जिस कमेन्ट का जवाब दे रहे हैं वो अस्तित्व में नहीं है।

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: All languages
hi: सभी भाषाये

en: SEO
hi: खोज इंजन अनुकूलन

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Menu link ID
hi: मेनू लिंक आईडी

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: Background image
hi: पृष्ठभूमि पर छवि /चित्र

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: form
hi: प्रपत्र

en: Display as link
hi: कड़ी के रूप में प्रदर्शन

en: Remember
hi: याद रखें

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Is none of
hi: इनमें से कोई नहीं है

en: not
hi: नहीं

en: Is between
hi: के बीच है

en: between
hi: बीच में

en: Is not between
hi: के बीच नहीं है

en: not between
hi: बीच में नहीं

en: And
hi: और

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: asc
hi: आरोही

en: desc
hi: अवरोही

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Parent link ID
hi: जनक लिंक आईडी

en: Administration menu
hi: प्रशासन आहारिका (मेन्यू)

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: Compact
hi: सघन

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
hi: स्वचालित पंजीकरण और नया पासवर्ड अनुरोध के दौरान भेजे गए ईमेल, और अन्य सूचनाएं में पता. (आपकी साइट के डोमेन में समाप्त पते का उपयोग करें इससे आप इस ईमेल को स्पैम ईमेल के रूप में flag होने से रोकेंगे.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
hi: !name %max वर्णों से अधिक लंबा नहीं हो सकता है, लेकिन वर्तमान में यह %length लंबा है |

en: Illegal choice %choice in %name element.
hi: %name तत्व मे %choice अमान्य विकल्प है।

en: Latin
hi: लातिन

en: Vietnamese
hi: वेयतनामी

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: Default number of forum topics displayed per page.
hi: प्रति पृष्ठ प्रदर्शित मंच(फोरम) विषयों की संख्या.

en: Default display order for topics.
hi: डिफ़ॉल्ट, विषयों के लिए प्रदर्शन का क्रम.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
hi: इस खाते के ई - मेल के लिए डिफ़ॉल्ट भाषा, और साइट प्रस्तुति के लिए पसंद की भाषा.

en: Number of posts on main page
hi: मुख्य पृष्ठ पर प्रविष्टीयों की संख्या

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Picture support
hi: चित्र सुविधा

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: Flush all caches
hi: सभी कैश निकलवाने

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Regional settings
hi: क्षेत्रीय सेटिंग

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Show links
hi: लिंक देखें

en: Hello <strong>@username</strong>
hi: अभिवादन <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
hi: दिखाएँ शॉर्टकट

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Structure
hi: ढांचा

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: Site email address
hi: साइट ईमेल पता

en: Cancel account
hi: खाता खारिज करना

en: User menu
hi: उपयोगकर्ता मेनू

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: Serial number
hi: क्रमांक

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: Term count
hi: टर्म गिनती

en: Default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: No books available.
hi: कोई किताबें उपलब्ध नहीं

en: Forum navigation vocabulary
hi: मंच नेविगेशन शब्दावली

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Public files
hi: सार्वजनिक फ़ाइलें

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
hi: वेबफ़ॉर्म संलग्न फॉर्म्स और प्रश्नावली पास करने के लिए नोड्स में सक्षम बनाता है।

en: To add one, create a !types piece of content.
hi: एक जोड़ने के लिए, !types सामग्री का एक टुकड़ा बना

en: Webform is currently not enabled on any content types.
hi: वेबफ़ॉर्म वर्तमान में किसी भी प्रकार की सामग्री पर सक्षम नहीं है।

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
hi: यह पृष्ठ वह सभी सामग्री वेबसाइट पर दिखाता है जिसमे वेबफॉर्म जुड़ा हुआ है

en: Webform-enabled piece of content
hi: वेबफ़ॉर्म-सक्षम सामग्री का टुकड़ा।

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
hi: <a href="!url">वेबफ़ॉर्म सेट्टिंग्स</a> पर जाएँ और कम से कम एक सामग्री प्रकार पर वेबफॉर्म सक्षम करें

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
hi: इच्छानुसार: <a href="!url">वेबफ़ॉर्म सेट्टिंग्स</a>पर जाकर कई सामग्री प्रकार पर वेबफॉर्म सक्षम करें

en: Submission ID
hi: प्रस्तुति आईडी

en: Access all webform results
hi: सभी वेबफॉर्म के परिणाम तक पहुँचें

en: Access own webform results
hi: स्वयं निर्माण किए हुए वेबफॉर्म के परिणाम तक पहुँचें

en: Edit all webform submissions
hi: सभी प्रस्तुतियों को संपादित करें

en: Delete all webform submissions
hi: सभी प्रस्तुतियों को हटाएँ

en: Access token
hi: प्रवेश टोकन

en: Submitter
hi: प्रस्तुत करता

en: Date modified
hi: संशोधित तिथि

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
hi: बाहरी संसाधनों को स्वचालित रूप से अनुकूलित किया जा सकता है, जो आपकी  वेबसाइट के लिए अनुरोधों के आकार और संख्या दोनों को कम कर सकते हैं.

en: Khmer
hi: खमेर

en: Cache pages for anonymous users
hi: अनाम उपयोगकर्ताओं के लिए कैश पृष्ठ

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
hi: कम से कम इतना समय बीत जाये तब तक कैश्ड पृष्ठों को फिर से नहीं बनाया जाएगा.

en: Expiration of cached pages
hi: कैश कीये गए पृष्ठों की समय सीमा समाप्त

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
hi: अधिकतम समय जिसमे एक बाहरी कैश एक पृष्ठ के पुराने संस्करण का उपयोग कर सकता हैं.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Class registry
hi: कक्षा रजिस्ट्री

en: Trim length
hi: ट्रिम लंबाई

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
hi: फ़ाइल अपलोड निर्देशिका में उपनिर्देशिका जहां चित्र संग्रहित किया जाएगा.

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: and where
hi: और कहाँ

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
hi: सभी वेबफॉर्म सामग्री पर "परिणाम" टैब की अनुमति दें। आम तौर पर एक प्रशासनिक अनुमति।

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
hi: वेबफ़ार्म सामग्री के लेखक को उसके निर्माण किए हुए सामग्री के लिए "परिणाम" टैब की अनुमति दें

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
hi: किसी भी प्रयोक्ता द्वारा किसी भी वेबफ़ॉर्म को संपादित करने की अनुमति देता है। आम तौर पर एक प्रशासनिक अनुमति।

en: Aggregate and compress CSS files.
hi: सीएसएस फ़ाइलों को एग्रीगेट(संगृहीत) और संपीड़ित करे.

en: Aggregate JavaScript files.
hi: जावास्क्रिप्ट फ़ाइलों को एग्रीगेट(संगृहीत) करे.

en: Hash
hi: हैश

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

[ctx: datetime]
en: All day
hi: सभी दिनो
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Year
hi: वर्ष
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Month
hi: माह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Week
hi: सप्ताह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Day
hi: दिन
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Hour
hi: घंटे
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Minute
hi: मिनट
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Second
hi: सेकंड
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

[ctx: date_order]
en: First
hi: संदर्भ में पहला: date_order

[ctx: date_order]
en: Second
hi: संदर्भ में दूसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Third
hi: संदर्भ में तीसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fourth
hi: संदर्भ में चौथा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fifth
hi: संदर्भ में पांचवॅा: date_order

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_order]
en: Every
hi: संदर्भ में सब: date_order

[ctx: day_name]
en: Sunday
hi: रविवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Monday
hi: सोमवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Tuesday
hi: मंगलवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Wednesday
hi: बुधवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Friday
hi: शुक्रवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Saturday
hi: शनिवार
    के संदर्भ में: day_name

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
hi: यह फार्म इस वेबफ़ार्म के लिए विन्यस्त ई-मेल को पुन: भेजने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है। ई-मेल जाँच लें जो भेजे जाने हैं और दोबारा भेजने के लिए <em>ई-मेल्स दोबारा भेजें</em> पर क्लिक करें

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

en: Submission
hi: प्रस्तुति

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Display the label of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं के लेबल प्रदर्शित करें

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
hi: entity_view() द्वारा प्रदत्त संदर्भित संस्थाओं को प्रदर्शित करें।

en: Link label to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक लेबल

en: Link to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक

en: Rendered as @mode
hi: @mode के रूप में प्रस्तुत किया गया

[ctx: datetime]
en: Date
hi: तिथि
    संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Time
hi: समय
    संदर्भ में: datetime

en: Change handler
hi: हैंडलर बदलें

en: Management
hi: संचालन

en: Language direction
hi: भाषा की दिशा

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
hi: Throbber प्रदर्शन अपलोड की स्थिति नहीं दिखाता, लेकिन कम जगह लेता है. प्रोग्रेस बार उपयोगी है बड़े अपलोड  की प्रगति पर निगरानी के लिए.

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
hi: दोहराएँ

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
hi: प्रत्येक @interval दिन

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
hi: प्रत्येक @interval सप्ताह

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
hi: प्रत्येक @interval महीने

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
hi: प्रत्येक @interval वर्ष

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
hi: प्रत्येक सप्ताह

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
hi: प्रत्येक सोमवार, बुधवार, शुक्रवार

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
hi: प्रत्येक मंगलवार, गुरुवार

en: Result summary
hi: परिणाम सारांश

en: Date submitted
hi: तारीख प्रस्तुत

en: The selected selection handler is broken.
hi: चयनित चयन हैंडलर टूट गया है।

en: Update data
hi: अद्यतन डेटा

en: Tokens related to webform submissions.
hi: वेबफ़ार्म प्रस्तुतियों से संबंधित टोकन

en: The unique indentifier for the webform submission.
hi: वेबफ़ार्म प्रस्तुति के लिए अद्वितीय अभिज्ञाप

en: The IP address that was used when submitting the webform.
hi: वेबफ़ार्म सबमिट करते समय जो आईपी अड्रेस इस्तेमाल किया गया था

en: The user that submitted the webform result.
hi: वेबफ़ार्म परिणाम प्रस्तुत करनेवाला प्रयोक्ता

en: Webform submission values
hi: वेबफ़ॉर्म प्रस्तुत मूल्य

en: There is no lock on view %name to break.
hi: %name दृश्य पर कोई लॉक नहीं है.

en: Short description of table
hi: तालिका का संक्षिप्त विवरण

en: Version options
hi: पसंदीदा संस्करण चुने

en: Custom output for TRUE
hi: TRUE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Custom output for FALSE
hi: FALSE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Fields comparison
hi: फील्ड्स तुलना

en: Compare database fields against eachother.
hi: एक दूसरे के खिलाफ डेटाबेस क्षेत्रों की तुलना करें.

en: To use Webform, please enable it on at least one <a href="!url">content type</a>.
hi: वेबफ़ॉर्म का उपयोग करने के लिए, कम से कम एक <a href="!url">सामग्री प्रकार</a> उस पर सक्षम करें

en: - Restricted access -
hi: उपयोग प्रतिबंधित

en: The serial number of this webform submission.
hi: इस वेबफॉर्म प्रस्तुति का क्रमांक

en: Displays messages in the area.
hi: क्षेत्र में संदेश प्रदर्शित करता है।

en: Webform tokens related to the submission's URL.
hi: प्रस्तुतियों के यूआरएल से संबंधित वेबफॉर्म टोकन

en: Webform tokens related to the submission's Edit URL.
hi: प्रस्तुत करने के संपादन यूआरएल से संबंधित वेबफ़ॉर्म टोकन।

en: Reverse the counter.
hi: काउंटर उल्टा।

en: The security token used to gain access to this webform submission.
hi: सुरक्षा टोकन को इस वेबफ़ार्म प्रस्तुति का पहुँच प्राप्त करने के लिए प्रयोग किया जाता है।

en: The date the webform was first save as draft or completed.
hi: वेबफॉर्म का ढांचा बनाना या संपन्न सुरच्छित करने का पहला दिनांक

en: Date completed
hi: दिनांक संपन्न

en: The date the webform was first completed (not draft).
hi: वेबफॉर्म पहलीबार संपन्न सुरच्छित करने का दिनांक

en: The date the webform was last saved (draft or completed).
hi: वेबफॉर्म अंतिम बार सुरच्छित(संपन्न या ढांचा) करने का दिनांक

en: Webform tokens from submitted data. Replace the "?" with the "field key", including any parent field keys separated by colons. You can append:
hi: प्रस्तुत आंकड़ों से वेबफ़ॉर्म टोकन। बदलें "?" को "फील्ड की" या कोई भी "पैरेंट कीज़्" (कोलन[:] से अलग करके) के साथ। आप संलग्न कर सकते हैं:

en: the question key for just that one question (grid components).
hi: सिर्फ़ एक प्रश्न(ग्रिड घटक) के लिए ही एक प्रश्न

en: the option key for just that one option (grid and select components).
hi: सिर्फ़ एक विकल्प(ग्रिड या सेलेक्ट घटक) के लिए ही एक विकल्प

en: <code>@token</code> for the value without the label (the default).
hi: लेबल के बिना मान के लिए <code> @token </ code> (डिफ़ॉल्ट)।

en: <code>@token</code> for just the label.
hi: <code>@token</code> लेबल के लिए

en: <code>@token</code> for both the label and value together.
hi: लेबल और मान दोनों के लिए <code> @token </ code> एक साथ।

en: <code>@token</code> for just the key in a key|label pair (grid and select components).
hi: <code>@token</code> की|लेबल के जोड़े मे की के लिए
