Calendar (7.x-2.0-alpha1) - en to sv translation catalogue (145 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Submit
sv: Skicka

en: Item
sv: Artikel

en: Group
sv: Grupp

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Name
sv: Namn

en: Time
sv: Tid

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Maximum items
sv: Största antal poster

en: Year
sv: År

en: Url
sv: URL

en: Custom
sv: Anpassad

en: Location
sv: Plats

en: Items
sv: Poster

en: Feed type
sv: Typ av innehållsflöde

en: Month
sv: Månad

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Calendar
sv: Kalender

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Key
sv: Nyckel

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
sv: <p>Visa fullständig dokumentation på !link.</p>

en: Calendar Legend.
sv: Teckenförklaring till kalender.

en: Calendar Legend
sv: Teckenförklaring till kalender

en: Expire iCal cache
sv: Rensa cachning av iCal

en: iCal feeds are cached to improve performance. Set an expiration time for cached feeds.
sv: innehållsflöden för iCal cachas för att öka prestanda. Ange en utgångstid för cachat innehållsflöde.

en: iCal Feeds
sv: Innehållsflöden för iCal

en: Use this section to set up iCal feeds that should be displayed in this calendar. They will be shown along with any internal items that match the calendar criteria.
sv: Använd denna sektion för att sätta upp innehållsflöden för iCal som skall visas i denna kalender. De kommer att visas med ett interna poster som matchar kriteriat i kalendern.

en: The name of a feed to include in this calendar.
sv: Namnet på ett innehållsflöde att inkludera i denna kalendern.

en: The external feed url or internal file path and name. Change 'webcal://' to 'http://'.
sv: Den externa innehållsflödets URL eller interna filsökväg och namn. Ändra "webcal://" till "http://"

en: Add to calendar
sv: Lägg till kalender

en: Calendar iCal
sv: Kalender iCal

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Hour
sv: Timma

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Taxonomy Terms
sv: Taxonomitermer

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: Calendar settings
sv: Inställningar för kalender

en: No link
sv: Ingen länk

en: First letter of name
sv: Första bokstaven av namn

en: First two letters of name
sv: Första två bokstäverna av namn

en: Abbreviated name
sv: Förkortat namn

en: Show week numbers
sv: Visa veckonummer

en: 3 items
sv: 3 poster

en: 5 items
sv: 5 poster

en: 10 items
sv: 10 poster

en: Too many items
sv: För många inlägg

en: Show maximum, add 'more' link
sv: Visa största, lägg till länk "mer"

en: Hide all, add link to day
sv: Dölj alla, lägg till länk till dag

en: Behavior when there are more than the above number of items in a single day. When there more items than this limit, a link to the day view will be displayed.
sv: Beteende när det finns mer än de ovan angivna antal poster i en enda dag. Om det finns fler poster än denna gräns, så kommer en länk till dagsvyn att visas.

en: Truncate length
sv: Avkortningslängd

en: Stripe color
sv: Randig färg

en: The hex color value (like #ffffff) to use for this feed's calendar stripe.
sv: Värdet för hexadecimal färg (såsom #ffffff) att användas för detta nyhetsflödes rand i kalendern.

en: Change date
sv: Ändra datum

en: Click to see all @count events
sv: Klicka för att se alla @count händelser

en: Views plugin to display views containing dates as Calendars.
sv: Insticksprogram åt Views för att visa vyer som innehåller datum som kalendrar.

en: Adds ical functionality to Calendar views.
sv: Lägger till funktionalitet till kalendervyer av typen iCal.

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The Date argument in this view must be set up to provide a default value set to the current date. Edit the argument, find 'Action to take if argument is not present.', choose 'Provide default argument', then select 'Current date'.
sv: Argumentet för Datum i denna vy måste anges för tillhandahålla ett förvalt värde angivet till det nuvarande datumet. Redigera argumentet, leta upp "Åtgärd om argument saknas". Välj "Tillhandahåll förvalt alternativ för argument", och välj sedan "Nuvarande datum".

en: View the calendar.
sv: Visa kalendern.

en: iCal feed
sv: innehållsflöde för iCal

en: Display the view as an iCal feed.
sv: Visa vyn som ett innehållsflöde av iCal

en: Generates an iCal feed from a view.
sv: Genererar ett innehållsflöde för iCal från en vy.

en: iCal settings
sv: Inställningar för iCal

en: The ical icon will be shown only on the selected displays.
sv: Ikonen för iCal kommer att visas enbart på valda visningar.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/ical", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Det rekommenderas att sökvägen är något liknande "path/%/%/ical". Genom att sätta en % i sökvägen för varje argument har du definierat vyn.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument or a Date filter.
sv: En visning av kalenderperiod kommer inte att fungera utan ett argument eller filter av typen Datum.

en: Map the View fields to the values they should represent in the iCal feed. Only fields that have been added to the view are available to use in this way. You can add additional fields to the view and mark them 'Exclude from display' if you only want them in the iCal feed.
sv: Kartlägg fältet för Views till värdet de skall representera i innehållsflödet för iCal. Enbart fält som har lagts till vyn finns tillgängliga att användas på detta sätt. Du kan lägga till ytterligare fält till vyn märka dem "Undanta från visning" om du enbart vill visa dem i innehållsflöden för iCal.

en: The @style style requires a Date argument or a Date filter.
sv: Stilen @style kräver ett argument eller filter av typen Datum.

en: The @style style requires a Title field for the iCal export.
sv: Stilen @style kräver ett titelfält för exporten av iCal

en: The date field '@field' used by the display '@display_title' cannot be set to 'Group multiple values'.
sv: Datumfältet "@field" använd av visningen "@display_title" kan inte anges till "Gruppera flera värden".

en: Calendar page
sv: Kalendersida

en: Calendar page. Attach Calendar period attachments to this page, set to show the year, month, day, and week views.
sv: Kalendersida. Lägg till bilagor för kalenderperiod till denna sida, för att visa års-, månads-, dags- och veckovy.

en: Calendar block
sv: Kalenderblock

en: Calendar page. Attach a Calendar period attachment to this block, set to show the year, month, day, or week view.
sv: Kalendersida. Lägg till bilagor för kalenderperiod till detta block för att visa års-, månads-, dags- eller veckovy.

en: Calendar period
sv: Kalenderperiod

en: An attachment for a Year, Month, Day, or Week calendar display, using any style you choose. Attach to a Calendar page and/or a Calendar block.
sv: En bifogning för kalendervisning av År, Månad, Dag eller Vecka genom att välja en stil som du väljer. Bifoga till en kalendersida och/eller ett kalenderblock.

en: Calendar page year, month, week, or day view
sv: Kalendersida för års-, månads-, vecko- eller dagsvy

en: Calendar navigation
sv: Kalendernavigering

en: Creates back/next navigation and calendar links.
sv: Skapar navigeringslänkar föregående/nästa och kalenderlänkar.

en: Displays Views results in a calendar.
sv: Visar resultat för vy i en kalender.

en: A Calendar period display will not work without a Date argument.
sv: En visning av kalenderperiod kommer inte att fungera utan att datumargument.

en: Select the calendar time period for this display.
sv: Välj kalenderns tidsperiod för denna visning.

en: The Calendar period display '@display_title' will not work without a Date argument.
sv: Kalenderperiodens vy "@display_title" kommer inte att fungera utan ett datumargument.

en: The Calendar display '@display_title' will not work without a Date argument.
sv: Kalenderns vy "@display_title" kommer inte att fungera utan ett datumargument.

en: Legend Content Types
sv: Teckenförklaring till innehållstyper

en: Legend Vocabularies
sv: Teckenförklaring till vokabulärer

en: Legend Terms
sv: Teckenförklaring till termer

en: Date changer
sv: Datumändrare

en: Add new date link
sv: Lägg till ny datumlänk

en: Display a popup calendar date selector?
sv: Visa en popupkalender med datumval?

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
sv: Visa en länk för att lägga till ett nytt datum av specificerad innehållstyp. Visas enbart för användare med tillhörande behörigheter.

en: Content Type Legend Colors
sv: Färg för teckenförklaring till innehållstyper

en: Vocabulary Legend Types
sv: Teckenförklaringen för vokabulärtyper

en: Taxonomy Legend Colors
sv: Färg för teckenförklaring till taxonomi

en: The @style style requires a Date argument.
sv: Stilen @style kräver ett datumargument

en: Calendar day of week names
sv: Namn på veckodagar i kalender

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
sv: Det sätt som veckodagar skall visas i en kalender.

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
sv: Huruvida veckonummer skall visas i den vänstra kolumnen för kalenderveckor och månader.

en: Time grouping
sv: Gruppera på tid

en: Group items together into time periods based on their start time.
sv: Gruppera ihop poster till tidsperioder baserade på dess starttid.

en: Half hour
sv: Halvtimme

en: Custom time grouping
sv: Anpassad tidsgruppering

en: When choosing the 'custom' Time grouping option above, create custom time period groupings as a comma-separated list of 24-hour times in the format HH:MM:SS, like '00:00:00,08:00:00,18:00:00'. Be sure to start with '00:00:00'. All items after the last time will go in the final group.
sv: Vid val av det "anpassade" alternativet tidsgrupperingen ovan, skapa en anpassad gruppering för tidsperiod som en kommaseparerad lista av 24-timmars tider i formatet HH:MM:SS, såsom "00:00:00,08:00:00". Se till att börja med "00:00:00". Alla poster efter den sista tiden kommer att hamna i den sista gruppen.

en: Field grouping
sv: Gruppera på fält

en: Optionally group items into columns by a field value, for instance select the content type to show items for each content type in their own column, or use a location field to organize items into columns by location.
sv: Valfritt gruppera poster till kolumner genom ett fältvärde. Välj till exempel innehållstypen för att visa poster för varje innehållstyp i dess egen kolumn, eller använd ett lokaliseringsfält för att organisera poster till kolumner per plats.

en: Add+
sv: Lägg till

en: All times
sv: Alla tider

en: Before @time
sv: Innan @time

en: Empty day
sv: Tom dag

en: Calendar Multiday
sv: Flerdagskalender

en: Use the calendar multiday display as an alternative to the standard display. (BETA version)
sv: Använd visningen av flerdagskalender som ett alternativ till den förvalda visningen. (Betaversion)

en: Legend Groups
sv: Teckenförklaring för grupper

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Types with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
sv: Ange ett hexadecimalt färgvärde (såsom #ffffff) att använda i kalenderns teckenförklaring för varje innehållstyp. Typer med tomma värden kommer inte att ha någon rand

en: Select vocabularies to use for setting calendar legend colors by taxonomy term. This works best for vocabularies with only a limited number of possible terms.
sv: Välj vokabulärer att använda för att ställa in kalenderns färger för teckenförklaring per taxonomiterm. Detta fungerar bäst för vokabulärer med enbart ett fåtal antal möjliga termer.

en: Please select Legend vocabularies first!
sv: Var vänlig välj teckenförklaring för vokabulärer först!

en: Group Legend Colors
sv: Färggrupper för teckenförklaring

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each group. Groups with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
sv: Ange ett hexadecimalt färgvärde (såsom #ffffff) att använda i kalenderns teckenförklaring för varje grupp. Grupper med tomma värden kommer inte att ha någon rand i kalendern och kommer inte att läggas till i teckenförklaringen.

en: Multi-day style
sv: Flerdagssti

en: Display multi-day item as a single column
sv: Visa flerdagsposter som en enstaka kolumn.

en: Display multi-day item as a multiple column row
sv: Visa flerdagsposter som en flerradig kolumn.

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
sv: Om valt, poster som spänner över fler dagar kommer att visas eom en flerradig kolumn. Om inte valt kommer poster att visas som en enstaka kolumn.

en: Overlapping time style
sv: Överlappande tidsstil

en: Do not display overlapping items
sv: Visa inte överlappande poster

en: Display overlapping items
sv: Visa överlappande poster

en: Select whether calendar items are displayed as overlapping items.
sv: Välj huruvida kalenderposter visas som överlappande poster eller ej.

en: @value is not a valid hex color
sv: @value är inte en giltig hexfärgkod

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each taxonomy term. Terms with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend. <strong>IMPORTANT!</strong>You must add the taxonomy field, Taxonomy: Term ID, to the view for this to do anything. You can exclude it from output if you do not want to see it in the view, but the field must be included.
sv: Ställ in ett hexadecimalt färgvärde (tex #ffffff) för att använda teckenförklaring för varje taxonomiterm. Termer med tomma färgkoder kommer inte att ha någon randmarkering i kalendern och kommer inte att synas i teckenförklaringen. <strong>VIKTIGT</strong> Du måste lägga till taxonomifältet Taxonomi: Term-ID till vyn för att det här ska fungera. Du kan välja att exkludera från visning om du inte vill att det skall synas i vyn, men det måste vara tillagt.

en: Maximum number of items to show in calendar cells, used to keep the calendar from expanding to a huge size when there are lots of items in one day.
sv: Största antal poster som syns i kalenderrutan, används för att undvika att kalendrarna expanderar allt för mycket om det är många poster på en och samma dag.

en: Truncated fields
sv: Avkortade fält

en: Fields that should be truncated to fit in the calendar cell. For instance, change the title from 'Very Very Very Long Name' to something like 'Very Very...'.
sv: Fält som skall avkortas för att passa i kalenderrutan. Till exempel för att ändra titeln från "En mycket mycket mycket lång rubrik" till något liknande "En mycket...".

en: Maximum number of characters to leave in truncated fields.
sv: Största antal tecken att visa i avkortade fält.
