CAPTCHA (7.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (174 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Disable
sv: Inaktivera

en: none
sv: ingen

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Save
sv: Spara

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Example
sv: Exempel

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Unsupported database.
sv: Databasen stöds ej.

en: Code length
sv: Antal tecken

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Spam control
sv: Reglerar spam

en: Characters to use in the code
sv: Tecken som får användas

en: The list of characters to use should not contain spaces.
sv: Listan över tecken som skall användas bör inte innehålla mellanslag.

en: Math question
sv: Mattefråga

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
sv: Hittade en otillåten byte när en UTF-8-sträng skulle delas upp.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
sv: För språket %lang_name (code %lang_code)

en: change
sv: ändra

en: disable
sv: inaktivera

en: low
sv: låg

en: medium
sv: mellan

en: high
sv: hög

en: Display on separate page
sv: Visa på en separat sida

en: Add CAPTCHA administration links to forms
sv: Lägg till administrationslänkar för CAPTCHA till alla formulär

en: administer CAPTCHA settings
sv: administrera inställningar för CAPTCHA

en: Challenge description
sv: Beskrivning av utmaningen

en: Persistence
sv: Beständighet

en: Always add a challenge.
sv: Lägg alltid till en utmaning.

en: Log wrong responses
sv: Logga felaktiga svar

en: The CAPTCHA settings were saved.
sv: Inställningarna för CAPTCHA sparades.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
sv: Drupals form_id på formuläret där CAPTCHA skall läggas till.

en: Challenge type
sv: Typ av utmaning

en: The CAPTCHA type to use for this form
sv: Typ av CAPTCHA att använda för detta formulär

en: Illegal form_id
sv: Ogiltigt form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
sv: Sparade inställningar för CAPTCHA.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill radera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
sv: Raderade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
sv: Inaktiverade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
sv: Sidan ger överblick över alla tillgängliga typer av utmaningar, genererade med sina aktuella inställningar.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
sv: Utmaning "%challenge" från modulen "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
sv: Ytterligare tio exempel för denna utmaning.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
sv: "CAPTCHA" är en engelsk akronym för "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Den består ofta av en utmaning som användaren måste svara rätt på för att bevisa att han eller hon är en människa. Modulen CAPTCHA är ett verktyg som hindrar automatiska verktyg från att skapa spam i till exempel formulär för kommentarer, användarregistreringar och gästböcker. Modulen CAPTCHA gör att du på dina formulär kan lägga till frågor som är lätta att besvara för människor men svåra nog för att hålla ute automatiska skript och spamrobotar.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
sv: Tänk på att modulen CAPTCHA påverkar sidcachen (se <a href="!performancesettings">inställningar för prestanda</a>). Eftersom utmaningarna måste vara unika för varje formulär som genereras fungerar inte cachen för de sidor där det används. För att inte förlora prestanda bör du se till att dessa formulär förekommer på så få sidor som möjligt. Om du till exempel lägger en CAPTCHA i inloggningsblocket som ofta förekommer på alla sidor för gäster så kommer sidcachen i praktiken att vara helt inaktiverad. Formulären för att skapa kommentarer är ett annat exempel på detta. I detta fall bör du ändra  "%commentlocation" till "%separatepage" under inställningarna för kommentarer för de berörda <a href="!contenttypes">innehållstyperna</a> för att upprätthålla prestanda.

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
sv: CAPTCHA är ett varumärke som tillhör Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
sv: En CAPTCHA kan läggas till på praktiskt taget alla formulär i Drupal. Vissa förvalda formulär visas i listan, men vilket formulär som helst kan lätt läggas till och hanteras när alternativet "%adminlinks" är valt.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
sv: Användare med <a href="@perm">behörigheten "%skipcaptcha"</a> kommer inte erbjudas en utmaning. Se till att du ger denna behörighet till alla användare du litar på (till exempel webbplatsens administratörer). Om du vill provköra ett skyddat formulär, se till att du gör det med en användare utan behörigheten "%skipcaptcha" (till exempel som gäst).

en: skip CAPTCHA
sv: hoppa över CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
sv: Denna fråga är för att testa om du är en människa och används för att hindra automatiska spaminlägg.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
sv: Ej betrodda användare kommer att se en CAPTCHA här (!settings).

en: general CAPTCHA settings
sv: allmänna inställningar för CAPTCHA

en: Enabled challenge
sv: Aktiverade utmaning

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
sv: "@type" från modulen "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
sv: Placera en CAPTCHA här för ej betrodda användare.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
sv: Svaret du angav för CAPTCHA var inte rätt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
sv: Lös det här enkla matteproblemet och ange svaret. Till exempel för 1+3, ange 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
sv: Inlägg %form_id spärrat av modulen CAPTCHA: Utmaning:  "%challenge" (från modulen "%module"). Användaren svarade: "%response". Förväntat svar: "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
sv: Bestäm hur och var CAPTCHA skall användas.

en: Examples
sv: Exempel

en: An overview of the available challenge types with examples.
sv: En översikt över tillgängliga typer av utmaningar med exempel.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
sv: Du kan nu <a href="!captcha_admin">konfigurera modulen CAPTCHA</a> för din webbplats.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
sv: Grundmodul för att lägga till utmaningar på valfria formulär.

en: Code settings
sv: Teckeninställningar

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Antalet tecken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Font settings
sv: Inställningar för font

en: tiny
sv: pytteliten

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Textstorleken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Character spacing
sv: Mellanrum mellan tecken

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Ange det genomsnittliga avståndet mellan tecknen. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
sv: Ange hexkoden för önskad textfärg (tlll exempel #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
sv: Ytterligare variation i textfärg

en: moderate
sv: måttlig

en: very high
sv: mycket hög

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
sv: Olika tecken får slumpmässiga färger i angivet intervall kring textfärgen

en: Distortion and noise
sv: Förvridning och brus

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
sv: Här kan du välja hur mycket tecknen skall förvanskas genom förvridning och brus. Överdriv inte nivån och se till att tecknen i bilden är tillräckligt läsbar. Kombinera till exempel inte höga nivåer av förvridning och brus.

en: Distortion level
sv: Nivå av förvridning

en: severe
sv: mycket hög

en: Set the degree of wave distortion in the image.
sv: Ange vågrörelsens storlek i bilden.

en: Smooth distortion
sv: Jämn förvridning

en: This option adds randomly colored point noise.
sv: Detta alternativ lägger till brus i form av slumpmässigt färgade punkter.

en: Add line noise
sv: Lägg till linjebrus

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
sv: Detta alternativ lägger till linjer som ritas slumpmässigt ovanpå bokstäverna.

en: Noise level
sv: Brusnivå

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Bakgrundsfärgen är inte ett giltig hexadecimalt färgvärde.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Textfärgen är inte ett giltigt hexadecimalt färgvärde.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
sv: Generering av bild-CAPTCHA misslyckades. Kontrollera dina inställningar för bild-CAPTCHA och i synnerhet den valda fonten.

en: Image CAPTCHA
sv: Bild-CAPTCHA

en: What code is in the image?
sv: Vilka tecken ser du i bilden?

en: Provides an image based CAPTCHA.
sv: Tillhandahåller en bildbaserad CAPTCHA.

en: File format
sv: Filformat

en: Fonts
sv: Fonter

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
sv: Använder bilinjär interpolation i förvridningen vilket gör att bilden ser jämnare ut, men det kräver mer processorkraft.

en: Add salt and pepper noise
sv: Lägg till salt- och pepparbrus

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
sv: Bild-CAPTCHA är en populär utmaning som består av slumpmässigt valda tecken som visas förvanskade i en bild. Bilden genereras på nytt för varje tillfälle. Detta kräver mycket processorkraft av servern. Var försiktig när du väljer bildstorlek och gör andra beräkningsintensiva inställningar

en: default challenge type
sv: förvald typ av utmaning

en: @type (from module @module)
sv: @type (från modulen @module)

en: Form protection
sv: Skydd av formulär

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
sv: Välj vilken typ av utmaning du vill ha på vart och ett av de listade formulären (identifierade med sitt <em>formulärs-ID</em>). Du kan enkelt lägga till ett godtyckliga formulär med textfält längst ned i tabellen eller med hjälp av alternativet "%CAPTCHA_admin_links" nedan.

en: Default challenge type
sv: Förvald typ av utmaning

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
sv: Välj den förvalda typen av utmaning för CAPTCHA. Detta kan ändras per formulär vid behov.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
sv: Tillåt CAPTCHA och administrationslänkar för CAPTCHA  på administrationssidor.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
sv: Ger dig möjlighet att lägga till CAPTCHA på formulär i administrationssidor. Normalt är CAPTCHA inaktiverade för administrationssidor (som normalt inte bör vara åtkomligt för ej betrodda användare) för att undvika onödig serverbelastning. I en del fall, till exempel på demonstrationssidor, kan CAPTCHA vara användbart på administrationssidor.

en: Add a description to the CAPTCHA
sv: Lägg till en beskrivning för CAPTCHA.

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
sv: Lägg till en konfigurerbar beskrivning som förklarar för besökaren varför de måste besvara en CAPTCHA.

en: CAPTCHA description
sv: Beskrivning av CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
sv: Konfigurerbar beskrivning av CAPTCHA. Är fältet tomt återställs beskrivningen.

en: Default CAPTCHA validation
sv: Förval bekräftelse av CAPTCHA

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
sv: Ange hur svaret skall bearbetas som standard. Observera att moduler som tillhandahåller de aktuella utmaningarna kan bortse från detta val.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
sv: Skiftlägeskänslig bekräftelse: svaret måste stämma överens helt och hållet med lösningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
sv: Ej skiftlägeskänslig bekräftelse: skillnader på små och stora bokstäver ignoreras

en: Added CAPTCHA point.
sv: Lade till CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
sv: Återställde beskrivning av CAPTCHA för språk: %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
sv: Återställning av beskrivning för CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
sv: Misslyckades med att välja typ av CAPTCHA för formuläret %form_id. Kunde inte tolka "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
sv: CAPTCHA: utmaning "@type" aktiverad

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
sv: Detta är ett färdiglöst, ej spärrat exempel på denna utmaning.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
sv: CAPTCHA: ingen utmaning aktiverad

en: Test one two three
sv: Test ett två tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
sv[0]: Redan ett spärrat inlägg i formulär
sv[1]: Redan @count spärrade inlägg i formulär

en: CAPTCHA point administration
sv: Administration av CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
sv: Exempel på bild-CAPTCHA, med lösning, genererad med nuvarande inställningar.

en: extra large
sv: extra stor

en: tight
sv: smal

en: wide
sv: bred

en: extra wide
sv: extra bred

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
sv: Det här alternativet gör det enkelt att hantera inställningar av CAPTCHA i formulär. Om valt, kommer användare med behörigheten "%admincaptcha" att se en fältgrupp med administrationslänkar för CAPTCHA på alla formulär, utom på administrationssidor.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
sv: Den inbyggda fonten stödjer enbart tecken av typen Latin2. Använd enbart "a" till "z" och siffror.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA. Kontakta webbplatsens administratör om detta problemet kvarstår.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte generera bilder eftersom din installation av PHP inte stödjer det (inget <a href="!gdlib">GD-bibliotek</a> med stöd för JPEG).

en: Color and image settings
sv: Inställningar för färg och bild

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
sv: Konfiguration av bakgrund, textfärg och filformat för bild-CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
sv: Ange den hexadecimala koden för bakgrundsfärgen (till exempel #FFF eller #FFCE90). Vid användande av filformatet PNG med genomskinlig bakgrund rekommenderas det att ange detta nära till den underliggande bakgrundsfärgen.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
sv: Välj filformat för bilden. JPEG resulterar oftast i mindre bilder, PNG tillåter genomskinlighet.

en: PNG with transparent background
sv: PNG med genomskinlig bakgrund

en: @level - no distortion
sv: @level - ingen förvridning

en: @level - low
sv: @level - låg

en: @level - medium
sv: @level - mellan

en: @level - high
sv: @level - hög

en: No TrueType support
sv: Inget stöd för TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
sv: Modulen Image CAPCHA kan inte använda fonter av typen TrueType eftersom din installation av PHP inte stödjer det. Du kan enbart använda PHP:s inbyggda punktmatrisfont med fast storlek.

en: Font preview of @font (@file)
sv: Förhandsgranskning av font @font (@file)

en: Preview of built-in font
sv: Förhandsgranskning av inbyggd font.

en: PHP built-in font: !font_preview
sv: Inbyggd font för PHP: !font_preview

en: You need to select at least one font.
sv: Du måste välja åtminstone en font.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
sv: Följande fonter är inte läsbara: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
sv: Ange de tecken som visas i bilden.

en: Font example
sv: Exempel på font

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
sv: Problem med CAPTCHA: oväntat resultat från hook_captcha() från modul %module vid försök att erhålla utmaning av typ %type från formulär %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
sv: Image CAPTCHA kräver GD-biblioteket.

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte installeras eftersom din installation av PHP inte tillhandahåller <a href="!gddoc">GD-biblioteket</a>, vilket krävs för att generera bilder.

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
sv: Utelämna utmaningar i ett arbetsflöde med flera steg eller med förhandsgranskning, när användaren lyckats svara svara rätt på en utmaning.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
sv: Utelämna utmaningar på en typ av formulär när användaren lyckats svara rätt på en utmaning av den typen av formulär.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
sv: Utelämna utmaningar på alla formulär när användare lyckats svara rätt på en utmaning på webbplatsen.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
sv: Ange om utmaningar skall utelämnas under resten av sessionen när användaren lyckats svara rätt på en utmaning.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
sv: Attack av återanvändning av session för CAPTCHA upptäcktes.

en: CAPTCHA placement caching
sv: Placeringscache av CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
sv: För bättre prestanda så cachas varje position av CAPTCHA i vart och ett av de konfigurerade formulären. För det mesta så ändras inte strukturen på formuläret och det vore en förlust att räkna om positionen varje gång. Dock händer det då och då att strukturen på formulär ändras (till exempel vid uppbyggnad av webbplats) och rensning av placeringscachen kan krävas för att ordna placeringen av CAPTCHA.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
sv: Rensa placeringscachen av CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
sv: Rensade placeringscachen för CAPTCHA.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
sv: Rapportera information om fel svar till <a href="!dblog">loggen</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
sv: Administrera inställningar för CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
sv: Hoppa över CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
sv: Användare med den här behörigheten kommer inte att erbjudas en CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
sv: Välj de fonter som skall användas för texten i bild-CAPTCHA. Förutom de tillhandahålla förvalda, så kan du också använda dina egna fonter av typen TrueType (med filändelsen .ttf) genom att lägga dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
sv: Observera att modulen CAPTCHA inaktiverar <a href="!performance_admin">sidcachning</a> på sidor som innehåller en utmaning i form av CAPTCHA.
