CAPTCHA (7.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (151 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Disable
ja: 無効

en: none
ja: なし

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Save
ja: 保存

en: Form ID
ja: フォームID

en: Example
ja: 例

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Unsupported database.
ja: サポートされていないデータベースです。

en: normal
ja: ノーマル

en: Code length
ja: コードの長さ

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Spam control
ja: スパムコントロール

en: Characters to use in the code
ja: コードに使用する文字

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ja: 使用する文字のリストには、空白文字を含むことはできません。

en: Math question
ja: 計算問題

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ja: UTF-8文字列を文字に分割中に、不正なバイトが見つかりました。

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ja: %lang_name（%lang_code）用

en: warning
ja: 警告

en: change
ja: 変更

en: disable
ja: 無効

en: low
ja: 低

en: medium
ja: 普通

en: high
ja: 高

en: Display on separate page
ja: 別のページに表示

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ja: CAPTCHA管理用リンクをフォームへ追加

en: administer CAPTCHA settings
ja: CAPTCHA設定の管理

en: Challenge description
ja: 認証問題の説明

en: Persistence
ja: 存続期間

en: Always add a challenge.
ja: 常に認証問題を加える

en: Log wrong responses
ja: 誤った回答を記録する

en: The CAPTCHA settings were saved.
ja: CAPTCHAの設定が保存されました。

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ja: CAPTCHAを追加するフォームの form_id を入力してください。

en: Challenge type
ja: 認証問題タイプ

en: The CAPTCHA type to use for this form
ja: このフォームで使用する認証問題のタイプを指定してください。

en: Illegal form_id
ja: 不正な form_id です。

en: Saved CAPTCHA point settings.
ja: CAPTCHAポイントの設定が保存されました。

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを無効にしてもよろしいですか？

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが削除されました。

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが無効にされました。

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ja: このページは、現在の設定で生成された、利用可能なすべての認証問題タイプの概観を表示します。

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ja: %module モジュールによる認証問題「%challenge」

en: 10 more examples of this challenge.
ja: この認証問題のさらに 10 例を表示する。

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ja: 「CAPTCHA（キャプチャ）」は「Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart」の頭字語で、一般的にはユーザーが人間かどうかを判断するためのチャレンジレスポンス型のテストです。 CAPTCHAモジュールは、コメントやユーザー登録、あるいはゲストブックなどのフォームに対して行われる、悪意のあるユーザーによる自動化された投稿（スパム行為）を防ぐためのツールです。 人間には容易に回答でき、自動スクリプトやスパムボットを締め出すのに十分困難な、追加の認証問題で希望するフォームを拡張することができます。

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ja: CAPTCHAモジュールがページキャッシュ（<a href="!performancesettings">パフォーマンスの設定</a>を参照）と相互に影響し合うことに注意してください。 認証問題は生成される各フォームに固有である必要があるため、それが表示されるページのキャッシュは阻止されます。 キャッシュ効率を低下させないために、余計なページに認証問題を表示しないようにしてください。 例えば、匿名の訪問者用に通常は各ページ現れる、ユーザログインブロックにCAPTCHAを設置した場合、事実上キャッシュは無効になります。 もう一つの例として、コメント投稿フォームがあります。 この場合は、より良いキャッシュ効率のために、<a href="!contenttypes">コンテンツタイプ</a>の「コメントの設定」で、「%commentlocation」を「%separatepage」に設定するべきです。

en: Location of comment submission form
ja: コメント投稿フォームの位置

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ja: CAPTCHAはカーネギーメロン (Carnegie Mellon) 大学の商標です。

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ja: CAPTCHA はほぼすべての Drupal フォームに付加することができます。 いくつかのフォームがすでにデフォルトでフォーム一覧に用意されていますが、「%adminlinks」オプションが有効であれば、任意のフォームの追加と管理を容易に行うことができます。

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ja: 「%skipcaptcha」 <a href="@perm">権限</a>を持つユーザーには認証問題が表示されないため、必ず信頼できるユーザー（例：サイト管理者）にのみ、この権限を与えるようにしてください。 保護されたフォームをテストしたい場合、必ず「%skipcaptcha」権限を持たないユーザー（例：匿名ユーザー）として行ってください。

en: skip CAPTCHA
ja: CAPTCHAの省略

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間かどうかをテストし、自動化されたスパム投稿を防ぐためのものです。

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ja: 信頼できないユーザーは、ここへCAPTCHAが表示されます。（!settings）

en: general CAPTCHA settings
ja: 全般的なCAPTCHAの設定

en: Enabled challenge
ja: 有効化された認証問題

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ja: @module モジュールによる「@type」（!change | !disable）

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ja: ここへ信頼できないユーザーに対するCAPTCHAを設置する。

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ja: CAPTCHA用に入力された回答が正しくありません。

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ja: 簡単な計算問題を解き、答えを入力してください。(例: 1+3 の場合 4 と入力)

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ja: CAPTCHAモジュールにより %form_id への投稿がブロックされました： 認証問題「%challenge」（%module モジュール）／ ユーザーの回答「%response」／正解「%solution」

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ja: 使用されるCAPTCHAのタイプや場所を管理します。

en: Examples
ja: 例

en: An overview of the available challenge types with examples.
ja: 利用可能な認証問題タイプを実例で表示します。

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ja: ただちにサイト用の<a href="!captcha_admin">CAPTCHAモジュールの設定</a>を行えます。

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ja: 任意のフォームへ認証問題を付加するためのベースとなるCAPTCHAモジュールです。

en: Code settings
ja: コードの設定

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: コードの長さは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: tiny
ja: 極小

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: フォントサイズは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Character spacing
ja: 文字間隔

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: 文字間の平均間隔を定義してください。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ja: テキスト色に使用する、16進のカラーコード (#000 や #004283 等) を入力してください。

en: Additional variation of text color
ja: テキスト色の付加的な変化

en: moderate
ja: 適度

en: very high
ja: 極高

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ja: テキスト色を基準とした指定範囲内のランダムな色を、それぞれの文字に適用します。

en: Distortion and noise
ja: ゆがみとノイズ

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ja: これらの設定で画像にゆがみやノイズを加えることで、読み取りにくさをコントロールできます。 読み取りにくさを強調しすぎず、画像のコードが適切に判読可能なようにしてください。 例えば、高レベルのゆがみとノイズを組み合わせないようにしてください。

en: Distortion level
ja: ゆがみレベル

en: severe
ja: 極度

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ja: 画像の波状ゆがみの程度を設定してください。

en: Smooth distortion
ja: 滑らかなゆがみ

en: This option adds randomly colored point noise.
ja: ここにチェックを入れると、ランダムな色付きの点状ノイズが付加されます。

en: Add line noise
ja: 線状ノイズの追加

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ja: ここにチェックを入れると、テキストコード上にランダムなラインが描画されます。

en: Noise level
ja: ノイズのレベル

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ja: 背景色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ja: テキスト色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ja: 画像CAPTCHAの生成に失敗しました。 画像CAPTCHAの設定、特に使用フォントを確認してください。

en: Image CAPTCHA
ja: 画像CAPTCHA

en: What code is in the image?
ja: 画像内のコードは何ですか？

en: Provides an image based CAPTCHA.
ja: 画像ベースのCAPTCHAを提供します。

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
ja: このオプションを使うと、双一次関数によるゆがみが適用され、より滑らかになりますが、CPUの負荷がさらに大きくなります。

en: Add salt and pepper noise
ja: 粒状ノイズを付加

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
ja: 画像CAPTCHAは、不規則な文字列を読みづらくした画像として表示し、それをユーザーに入力させる一般的な方法です。画像はアクセスされるたびにリアルタイムで作成されるので、サーバーの負荷は相対的に高くなります。画像サイズと計算量に関連する設定に注意してください。

en: default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: @type (from module @module)
ja: @type (モジュール @module 提供)

en: Form protection
ja: フォーム保護

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
ja: それぞれのフォーム(<em>form_id</em>と呼ばれるIDで識別されます)に対して設定したい設問形式を選択してください。一覧表の下にある入力フィールドか '%CAPTCHA_admin_links' リンクを使うと、他のフォームに対しても簡単にCAPTCHAを追加できます。

en: Default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
ja: CAPTCHAの標準の設問形式を選択してください。必要であれば各項目の設定でこれを上書きすることができます。

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
ja: 管理ページにCAPTCHAとCAPTCHA管理リンクを許可

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、管理ページにCAPTCHAを付加することが可能になります。管理ページは信頼できないユーザが利用することは基本的にないことから、不必要な負荷を軽減するため、CAPTCHAは無効になっています。デモサイトなどでは、管理ページにCAPTCHAを設定するのが有効な場合もあります。

en: Add a description to the CAPTCHA
ja: CAPTCHAに説明を追加

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
ja: CAPTCHAの利用目的をユーザーに説明する独自の文章を追加する。

en: CAPTCHA description
ja: CAPTCHAの説明

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
ja: このCAPTCHAに対する独自の説明。空白にすると、元の説明にリセットされます。

en: Default CAPTCHA validation
ja: 標準のCAPTCHA認証

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
ja: 標準で、応答をどのように処理するかを指定。この設定はモジュールが実際の設問を用意する際に上書きされたり、無視されたりする可能性があることに注意してください。

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
ja: 大文字小文字を区別する認証

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
ja: 大文字小文字を区別しない認証

en: Added CAPTCHA point.
ja: CAPTCHA表示場所を追加しました。

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
ja: 言語 %language 用のCAPTCHA説明をリセット

en: Reset of CAPTCHA description.
ja: CAPTCHAの説明をリセットする。

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
ja: フォーム %form_id へのCAPTCHA設定に失敗しました。値 "@captcha_type" を解析できませんでした。

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
ja: CAPTCHA: 設問 "@type" 有効

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
ja: これは、この設問形式の回答つきサンプルで、実際の効果はありません。

en: CAPTCHA: no challenge enabled
ja: CAPTCHA：設問形式が利用できません。

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
ja[0]: すでに @count 回投稿失敗
ja[1]: すでに @count 回投稿失敗

en: CAPTCHA point administration
ja: CAPTCHA表示フォーム設定

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
ja: 現在の設定で生成された回答つきCAPTCHA例

en: extra large
ja: 極大

en: tight
ja: 狭

en: wide
ja: 広

en: extra wide
ja: 超広

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、フォーム上のCAPTCHA管理設定が容易になります。有効にすると、 "%admincaptcha"権を持ったユーザに対して管理画面以外のすべてのフォームにCAPTCHA管理画面へのリンクが表示されます。

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
ja: ビルトインフォントはラテンII文字セットのみをサポートします。 "a" から "z" と数字のみを利用してください。

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
ja: CAPTCHA認証エラーが発生しました。CAPTCHAセッションIDが見つかりません。この問題が継続するようならサイト管理者に連絡してください。

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
ja: CAPTCHA認証エラー: CAPTCHAセッションID (%csid) は不明です。

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
ja: このサイトのPHPがJPEG機能つきの<a href="!gdlib">GDライブラリー</a>をサポートしていないため、Image CAPTCHAモジュールが画像を生成できません。

en: Color and image settings
ja: 色彩と画像の設定

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ja: 画像CAPTCHA背景色・文字色・ファイルフォーマットの設定。

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
ja: 背景色用の16進数表現色コードを入力(例 #FFF や #FFCE90)。背景を透明にしたPNGファイルフォーマットを利用する場合、画像の背景と近い色を指定することを推奨します。

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
ja: 画像のファイルフォーマットを選択。通常JPEGはファイルサイズが小さく、PNGは透過色をサポートしています。

en: PNG with transparent background
ja: 背景が透明色のPNG

en: @level - no distortion
ja: @level - ゆがみなし

en: @level - low
ja: @level - 低

en: @level - medium
ja: @level - 中

en: @level - high
ja: @level - 高

en: Enter the characters shown in the image.
ja: 画像内に表示されている文字列を入力してください。

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
ja: CAPTCHA セッションを再利用した攻撃を検知しました。

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
ja: 間違ったレスポンスの情報を <a href="!dblog">ログ</a> にレポートします。

en: Skip CAPTCHA
ja: CAPTCHA をスキップ
