CAPTCHA Pack (7.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (124 entries)

en: default
uk: замовчування

en: Font
uk: Шрифт

en: second
uk: друге

en: The ASCII art CAPTCHA shows a random character code in ASCII art style. Example with current settings:
uk: Ця капча показує випадковий код у стилі ASCII-малюнку. Приклад з поточними налаштуваннями:

en: ASCII art CAPTCHA
uk: CAPTCHA «ASCII-малюнок»

en: Code length
uk: Довжина коду

en: Define the ASCII art font to use. Note that some characters are not very recognizable in some (small/weird) fonts. Make sure to disable the right character sets in these cases.
uk: Визначте шрифт для ASCII-малюнку. Зверніть увагу на низьку упізнаваність певних символів у деяких (дрібних/рідкісних) шрифтах. Переконайтеся, що включено розпізнавані набори символів.

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Set the font size for the ASCII art.
uk: Встановлення розміру шрифту для ASCII-малюнку.

en: upper case characters
uk: символи у ВЕРХНЬОМУ РЕГІСТРІ

en: lower case characters
uk: символи у нижньому регістрі

en: digits
uk: цифри

en: Enable the character sets to use in the code. Choose wisely by taking the recognizability of the used font into account.
uk: Увімкнути набори символів для використання в коді. Вибираючи, зверніть увагу на впізнаваність використаного в обліковому записі шрифту.

en: Enter the code above
uk: Уведіть код, зазначений вище

en: Enter the code depicted in ASCII art style.
uk: Уведіть код, зображений у стилі Ascii-Арт.

en: Provides an ASCII art based CAPTCHA type.
uk: Використовує ASCII-малюнок для зображення коду капчі .

en: Spam control
uk: Контроль спаму

en: The CSS CAPTCHA uses CSS tricks to obfuscate a random text code for spam bots. The characters of the code are scrambled in the HTML markup but are displayed in the correct order when rendered with a CSS capable browser.
uk: CSS CAPTCHA використовує CSS для правильної візуалізації в браузері випадкового текстового коду, віддаючи спам-ботам символи коду в іншій послідовності засобами HTML-розмітки.

en: Characters to use in the code
uk: Символи для використання в коді

en: The list of characters to use should not contain spaces.
uk: Список символів не повинен містити пробіли.

en: Provides a CSS based CAPTCHA type.
uk: Забезпечує капчу на основі CSS.

en: This is a very simple CAPTCHA, which requires users to enter "foo" in a textfield.
uk: Це проста капча, яка вимагає від користувачів введення слова «Foo» в текстове поле.

en: Enter "foo"
uk: Уведіть слово «foo»

en: The foo CAPTCHA requires the user to enter the word 'foo'.
uk: Foo CAPTCHA пропонує ввести слово «foo».

en: Math CAPTCHA
uk: Математична CAPTCHA

en: Enabled math challenges
uk: Увімкнені математичні завдання

en: Addition: x + y = z
uk: Додавання: x + y = z

en: Subtraction: x - y = z
uk: Віднімання: x - y = z

en: Multiplication: x * y = z
uk: Множення: x * y = z

en: Select the math challenges you want to enable.
uk: Вкажіть математичні завдання, які необхідно увімкнути.

en: When enabled, the numbers in the challenge will get a textual representation if available. E.g. "four" instead of "4".
uk: Включення цієї функції забезпечить, при можливості, текстове представлення чисел. Наприклад «Чотири» замість «4».

en: When enabled, the operators in the challenge will get a textual representation if available. E.g. "plus" instead of "+".
uk: Включення цієї функції забезпечить, при можливості, текстове представлення операторів. Наприклад «Плюс» замість «+».

en: Addition challenge: x + y = z
uk: Завдання на додавання: x + y = z

en: Maximum value for x and y
uk: Максимальне значення x та y

en: Subtraction challenge: x - y = z
uk: Завдання на віднімання: x - y = z

en: Multiplication challenge: x * y = z
uk: Завдання на множення: x * y = z

en: zero
uk: нуль

en: one
uk: один

en: two
uk: два

en: three
uk: три

en: four
uk: чотири

en: five
uk: п'ять

en: six
uk: шість

en: seven
uk: сім

en: eight
uk: вісім

en: nine
uk: дев'ять

en: ten
uk: десять

en: eleven
uk: одинадцять

en: twelve
uk: дванадцять

en: thirteen
uk: тринадцять

en: fourteen
uk: чотирнадцять

en: fifteen
uk: п'ятнадцять

en: minus !number
uk: мінус !number

en: plus
uk: плюс

en: minus
uk: мінус

en: times
uk: рази по

en: equals
uk: дорівнює

en: Math question
uk: Математичне завдання

en: Solve this math question and enter the solution with digits. E.g. for "two plus four = ?" enter "6".
uk: Виконайте це математичне завдання і введіть відповідь цифрами. Наприклад для «два плюс чотири = ?» введіть «6».

en: Provide math CAPTCHAs like 'two + three = ?' and '2 times ? = 6'
uk: Забезпечує математичну капчу типу «два + три = ?» та «2 рази по ? = 6»

en: This CAPTCHA type is a "meta" CAPTCHA type, which randomly picks one of the selected CAPTCHA types.
uk: Випадкова CAPTCHA  випадковим чередуванням обирає один з інших, обраних типів капчі.

en: Random CAPTCHA type
uk: Випадкова CAPTCHA

en: You need at least two CAPTCHA types (other than %random_captcha_type).
uk: Вам буде потрібно щонайменше два типи капчі, (крім % random_captcha_type).

en: Randomly switch between
uk: Випадкове перемикання

en: You should select at least two CAPTCHA types.
uk: Ви повинні вибрати принаймні два типи капчі.

en: Provides a 'meta' CAPTCHA that randomly picks a CAPTCHA type.
uk: Забезпечує випадковий вибір типу капчі

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
uk: Виявлено неприпустимий байт при поділу utf8-рядка на символи.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
uk: Для мови %lang_name ( код %lang_code )

en: You should provide at least @num words
uk: Ви повинні вибрати принаймні @num слово

en: The challenge in this CAPTCHA is to determine the lost character(s) of a given word.
uk: Завдання на визначення пропущених букв у певному слові

en: Number of characters to lose
uk: Кількість пропущених символів

en: Select how many characters should be lost in the CAPTCHA.
uk: Виберіть, скільки символів має бути пропущено в слові.

en: Put "%hinter" where the characters are lost as a hint
uk: Вставити «%hinter» замість пропущеної букви

en: Enable this option to make it easier to determine the lost characters.
uk: Увімкніть цей параметр, щоб спростити визначення втрачених символів.

en: Losing more than two characters without indication where they are lost could be too hard for a human. Check your settings.
uk: Втрата більше двох букв у слові, без вказівки де вони губляться, може бути занадто важкою для людини . Перевірте налаштування.

en: Enter the missing character from the following word
uk: Уведіть пропущені в слові букви

en: Enter the @num missing characters from the following word
uk: Уведіть пропущені букви в наступне слово

en: Lost character CAPTCHA
uk: CAPTCHA «пропущена буква»

en: Provides CAPTCHA that asks for the lost character(s) in a given word.
uk: Забезпечує капчу, що пропонує вказати пропущені букви в слові.

en: This phrase based CAPTCHA presents a CAPTCHA phrase of a given number of words and asks to pick the right word (based on counting, alphabetical order, etc).
uk: CAPTCHA «фрази» пропонує з певної фрази вибрати потрібне слово (згідно підрахунку, алфавітного порядку, і т.д.).

en: Phrase CAPTCHA
uk: CAPTCHA «фрази»

en: Kind of words to use in the CAPTCHA phrase
uk: Вид слів для використання в CAPTCHA «фрази»

en: Generate nonsense words
uk: Створити безглузді слова

en: Use user defined words
uk: Використати слова, вказані користувачем

en: User defined word pool
uk: Слова, визначені користувачем

en: Enter the words to use in the CAPTCHA phrase (space separated, no punctuation).
uk: Уведіть слова для використання в CAPTCHA «фрази» (розділені пробілами, без пунктуації).

en: Number of words in the CAPTCHA phrase
uk: Кількість слів у фразі

en: Maximum number of additional words to let the user choose from
uk: Максимальна кількість слів для вибору користувачем

en: Word selection challenges
uk: Завдання на вибір слова

en: You need to select at least one word selection criterium
uk: Виберіть хоча б одне слово згідно заданому критерію

en: first
uk: перше

en: third
uk: третє

en: fourth
uk: четверте

en: fifth
uk: п'яте

en: sixth
uk: шосте

en: seventh
uk: сьоме

en: eighth
uk: восьме

en: ninth
uk: дев'яте

en: tenth
uk: десяте

en: What is the @nth word in the CAPTCHA phrase above?
uk: Виберіть @nth слово в попередній фразі

en: What is the last word in the CAPTCHA phrase above?
uk: Виберіть останнє слово в попередній фразі

en: What is the @nth last word in the CAPTCHA phrase above?
uk: Виберіть @nth слово від кінця попередньої фрази

en: Which word does not follow the alphabetical order in the CAPTCHA phrase above?
uk: Виберіть слово з попередньої фрази, що не відповідає алфавітному порядку

en: Which word occurs two times in the CAPTCHA phrase above?
uk: Виберіть слово, що повторюється в попередній фразі двічі

en: Provides CAPTCHA that requires to pick for the right word/character out of a CAPTCHA phrase.
uk: Забезпечує капчу, що пропонує вибрати потрібне слово з фрази.

en: The unrelated word CAPTCHA consists of a list of closely related words with one non-related word, which the user has to select. To generate this list, two word pools are needed: one for the related words and one for the non-related word.
uk: CAPTCHA «зайве слово» складається з переліку споріднених слів з включенням зайвого слова, яке користувач повинен вибрати. Щоб створити цей перелік, необхідні два списки слів: один список споріднених слів та другий список довільних слів, не пов'язаних з жодним словом з попереднього.

en: Unrelated word
uk: Зайве слово

en: Number of words in word list
uk: Кількість слів у переліку

en: Word pool @num
uk: @num список слів

en: Which word does not belong to the list?
uk: Яке слово зайве в переліку?

en: Word list CAPTCHA
uk: CAPTCHA «перелік слів»

en: Provides CAPTCHA like 'which word does not belong in the list [green red bird blue]?'.
uk: Забезпечує капчу типу «яке слово зайве в переліку [горобець, ворона, лимон, ластівка]? ».

en: You should select at least one type of characters to use.
uk: Виберіть хоча б один тип символів для використання.

en: Allow negative values.
uk: Дозволити від'ємні значення

en: You should select at least one type of math challenges.
uk: Виберіть хоча б один вид математичних завдань.

en: Maximum value should be an integer.
uk: Максимальне значення має бути цілим.

en: Maximum value should be an integer and at least 2
uk: Максимальне значення має бути цілим числом і не менше 2

en: WARNING: this module is not completely ported to Drupal 6 and does not work yet.
uk: УВАГА: цей модуль не повністю портовано на Drupal 6 і він ще не працює.

en: Ignore spaces in the response
uk: Ігнорувати пробіли у відповіді

en: Character sets to use
uk: Набір символів для використання

en: Enter the code without spaces.
uk: Уведіть код без пробілів.

en: Textual representation of numbers
uk: Текстове представлення чисел

en: Textual representation of operators
uk: Текстове представлення операторів

en: Lost characters CAPTCHA
uk: CAPTCHA «пропущена літера»
