Cartaro (7.x-1.0-beta2) - en to pl translation catalogue (3604 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Next
pl: Dalej

en: Pages
pl: Strony

en: enabled
pl: włączone

en: context
pl: kontekst

en: delete
pl: usuń

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: approve
pl: zatwierdź

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Value
pl: Wartość

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Email address
pl: Adres e-mail

en: Group
pl: Grupa

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: Replies
pl: Odpowiedzi

en: Last Post
pl: Ostatni wpis

en: Closed
pl: Zamknięte

en: List
pl: Lista

en: Actions
pl: Akcje

en: disabled
pl: wyłączone

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Read more
pl: Czytaj dalej

en: more
pl: więcej

en: Enable
pl: Włącz

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Access control
pl: Kontrola dostępu

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: footer
pl: stopka

en: Comments
pl: Komentarze

en: Priority
pl: Priorytet

en: More
pl: Więcej

en: On
pl: Włączony

en: For
pl: Dla

en: Tags
pl: Tagi

en: Block title
pl: Tytuł bloku

en: Taxonomy
pl: Kategorie

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Content types
pl: Rodzaje zawartości

en: Categories
pl: Kategorie

en: Version
pl: Wersja

en: Go
pl: Idź

en: view
pl: przeglądaj

en: File
pl: Plik

en: Tag
pl: Etykieta

en: Login
pl: Zaloguj

en: Edit
pl: Edytuj

en: Size
pl: Wielkość

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Przywróć

en: None
pl: Brak

en: Use count
pl: Ilość wystąpień

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Number
pl: Liczba

en: Block settings
pl: Ustawienia bloku

en: Comment form
pl: Formularz komentarza

en: User edit form
pl: Formularz edycji użytkownika

en: User contact form
pl: Formularz kontaktowy użytkownika

en: - None -
pl: - Brak -

en: Weight
pl: Waga

en: Link
pl: Odnośnik

en: Center
pl: Środek

en: Admin title
pl: Tytuł admina

en: Hierarchy
pl: Hierarchia

en: Required
pl: Wymagane

en: Parent
pl: Nadrzędny

en: Parents
pl: Nadrzędne

en: Depth
pl: Głębokość

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Feed
pl: Kanał

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Book
pl: Książka

en: Export
pl: Eksportuj

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: Description field
pl: Pole opisu

en: settings
pl: ustawienia

en: Back
pl: Wstecz

en: Node ID
pl: ID węzła

en: Field
pl: Pole

en: header
pl: nagłówek

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Help
pl: Pomoc

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Default
pl: Domyślny

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Open
pl: Otwarte

en: Top
pl: Góra strony

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Core
pl: Rdzeń

en: Add new
pl: Dodaj nowe

en: Views
pl: Widoki

en: Access
pl: Dostęp

en: Add
pl: Dodaj

en: View
pl: Pokaż

en: Path
pl: Ścieżka

en: Vocabularies
pl: Słowniki

en: Element ID
pl: ID elementu

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Anchor
pl: Kotwica

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Node type
pl: Typ węzła

en: results
pl: wyniki

en: search
pl: szukaj

en: Feed URL
pl: URL kanału

en: Teaser
pl: Skrót

en: Text
pl: Tekst

en: Theme
pl: Skórka

en: style
pl: styl

en: Timestamp
pl: Data

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: ID
pl: Identyfikator

en: Unknown
pl: Brak informacji

en: Attachment
pl: Załącznik

en: Picture
pl: Obraz

en: Paths
pl: Ścieżki

en: Mail
pl: Poczta

en: Before
pl: Przed

en: After
pl: Po

en: Promoted
pl: Promowany

en: User
pl: Użytkownik

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Check
pl: Sprawdź

en: Files
pl: Pliki

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Error
pl: Błąd

en: Options
pl: Opcje

en: Contact
pl: Kontakt

en: Node
pl: Węzeł

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Create
pl: Utwórz

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: Horizontal
pl: Poziomy

en: Vertical
pl: Pionowy

en: Node edit form
pl: Formularz edycji węzła

en: Are you sure you want to delete %title?
pl: Czy na pewno usunąć %title?

en: Node add form
pl: Formularz dodawania węzła

en: Activated
pl: Aktywowany

en: term
pl: termin

en: The name of the menu.
pl: Nazwa menu.

en: Image Path
pl: Ścieżka obrazków

en: All
pl: Wszystko

en: Access log
pl: Dziennik dostępu

en: Active
pl: Aktywne

en: Done
pl: Gotowe

en: Submit @name
pl: Wyślij @name

en: Year
pl: Rok

en: Date format
pl: Format daty

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Block
pl: Blok

en: Override title
pl: Nadpisz tytuł

en: CSS class
pl: Klasa CSS

en: Display links
pl: Wyświetlaj odnośniki

en: Page
pl: Strona

en: Pager ID
pl: Id stronicowania

en: Override URL
pl: Nadpisz URL

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Node links
pl: Odnośniki węzła

en: Taxonomy terms
pl: Kategorie

en: User picture
pl: Zdjęcie użytkownika

en: Breadcrumb
pl: Ścieżka nawigacyjna

en: Site name
pl: Nazwa witryny

en: Site slogan
pl: Hasło strony

en: Module
pl: Moduł

en: Off
pl: Wyłączony

en: Never
pl: Nigdy

en: Your changes have been saved.
pl: Zmiany zostały zachowane

en: Header
pl: Nagłówek

en: Footer
pl: Stopka

en: Inline
pl: Przed polem

en: Selected
pl: Wybrany

en: Menu link
pl: Pozycja w menu

en: Aggregator category
pl: Kategoria subskrybenta

en: Aggregator feed
pl: Kanał informacyjny subskrybenta

en: Feed title
pl: Tytuł kanału

en: Aggregator item
pl: Wiadomość subskrybenta

en: Custom
pl: Własne

en: Roles
pl: Role

en: Comment
pl: Komentarz

en: Hostname
pl: Nazwa hosta

en: Score
pl: Wynik

en: Published
pl: Opublikowane

en: Signature
pl: Podpis

en: Filter
pl: Filtr

en: Location
pl: Położenie

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Log message
pl: Wpis do dziennika

en: Session ID
pl: Identyfikator sesji

en: File ID
pl: Identyfikator pliku

en: Vocabulary
pl: Słownik

en: Vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika

en: Term
pl: Termin

en: Term ID
pl: Identyfikator terminu

en: Term name
pl: Nazwa terminu

en: Last access
pl: Ostatni dostęp

en: Last login
pl: Ostatnie logowanie

en: Severity
pl: Priorytet

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Fields
pl: Pola

en: Widget type
pl: Typ kontrolki

en: Contains
pl: Zawiera

en: Does not contain
pl: Nie zawiera

en: Is less than
pl: Mniej niż

en: Is less than or equal to
pl: Mniejszy lub równy

en: Is equal to
pl: Równy

en: Is greater than or equal to
pl: Większy lub równy

en: Is greater than
pl: Większy niż

en: Is not equal to
pl: Nie jest równy

en: Average
pl: Średnia

en: Count
pl: Liczba

en: Overridden
pl: Nadpisany

en: Watchdog
pl: Stróż

en: Mode
pl: Tryb

en: Normal
pl: Zwykły

en: Last update
pl: Ostatnia aktualizacja

en: %time ago
pl: %time temu

en: Nodes
pl: Węzły

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Processor
pl: Procesor

en: Sort order
pl: Kolejność sortowania

en: Up
pl: W górę

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Textfield
pl: Pole tekstowe

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Medium
pl: Średnie

en: Sortable
pl: Sortowalny

en: Caching
pl: Pamięć podręczna

en: Month
pl: Miesiąc

en: Current
pl: Bieżący

en: State
pl: Stan

en: Terms
pl: Kategorie

en: Desc
pl: Malejąco

en: map
pl: mapa

en: OR
pl: LUB

en: node
pl: węzeł

en: General
pl: Ogólne

en: Cleanup
pl: Porządkowanie

en: Getting started
pl: Pierwsze kroki

en: Recent posts
pl: Ostatnio dodane

en: Recent posts for %1
pl: Ostatnie wpisy dla %1

en: Day
pl: Dzień

en: Table
pl: Tabela

en: All views
pl: Wszystkie widoki

en: Base
pl: Podstawa

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pl: Domyślny wzór adresu (wpływa na wszystkie słowniki poniżej z pustymi wzorami)

en: Pattern for all %vocab-name paths
pl: Wzór dla wszystkich adresów %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
pl: Wzór dla adresów tablic i działów forum

en: Pattern for user account page paths
pl: Wzór dla adresu konta użytkownika

en: Pattern for blog page paths
pl: Wzór dla adresów stron bloga

en: Verbose
pl: Szczegółowość informowania

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pl: Informuj o zmianach w aliasach adresów (poza przypadkami hurtowego uaktualniania).

en: Replace by separator
pl: Zamień na separator

en: Maximum alias length
pl: Maksymalna długość aliasu

en: Maximum component length
pl: Maksymalna długość składnika aliasu

en: Update action
pl: Uaktualnianie elementu

en: Strings to Remove
pl: Łańcuchy znaków do usunięcia

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pl: Dostarcza modułom mechanizm służący do automatycznego generowania aliasów dla treści, którymi zarządzają.

en: Other
pl: Inne

en: (Disabled)
pl: (Wyłączony)

en: Align
pl: Wyrównaj

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Basic
pl: Podstawowe

en: List type
pl: Typ listy

en: Role
pl: Rola

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Targets
pl: Cele

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Link text
pl: Treść odnośnika

en: String
pl: Napis

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Referrer
pl: Odsyłający

en: Exists
pl: Istnieje

en: Square
pl: Kwadrat

en: Both
pl: Oba

en: Last
pl: Ostatni

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: Anonymous
pl: Anonim

en: <All>
pl: -Wszystko-

en: Edit view
pl: Edytuj widok

en: Override
pl: Nadpisz

en: Clone
pl: Klonuj

en: Administer views
pl: Zarządzaj widokami

en: Existing Views
pl: Istniejące widoki

en: Default Views
pl: Domyślne widoki

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Normal menu item
pl: Zwykły element menu

en: Down
pl: W dół

en: Arguments
pl: Argumenty

en: Filters
pl: Filtry

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Exposed Filters
pl: Udostępniane filtry

en: Order
pl: Kolejność

en: Add criteria
pl: Dodaj kryterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pl: Nazwa widoku musi się składać tylko ze znaków alfanumerycznych lub podkreśleń.

en: Views UI
pl: Panel administracyjny widoków

en: Recent comments
pl: Ostatnie komentarze

en: Node: ID
pl: Węzeł: ID

en: Random
pl: Losowo

en: Uncategorized
pl: Nieskategoryzowane

en: Position
pl: Pozycja

en: Basic settings
pl: Ustawienia podstawowe

en: Last checked
pl: Ostatnio sprawdzano

en: Node template
pl: Szablon węzła

en: Profile
pl: Profil

en: Term description
pl: Opis terminu

en: Child terms
pl: Terminy podrzędne

en: fields
pl: pola

en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Operation
pl: Czynność

en: reply
pl: odpowiedz

en: Threshold
pl: Próg

en: Defaults
pl: Domyślne

en: with comments
pl: z komentarzami

en: without comments
pl: bez komentarzy

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Created date
pl: Data utworzenia

en: Updated date
pl: Data aktualizacji

en: comments
pl: komentarzy

en: Full
pl: Pełny

en: Default language
pl: Domyślny język

en: Rules
pl: Reguły

en: Regular expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Authoring information
pl: Autor i data

en: Hidden
pl: Ukryty

en: Some
pl: Niektóre

en: Approved
pl: Zatwierdzone

en: Root
pl: Korzeń

en: Show
pl: Pokaż

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pl: Adres każdej strony wprowadza się w osobnej linii, podając ścieżki w formacie Drupala. Znak "*" zastępuje dowolną ilość innych znaków. Przykłady ścieżek: <em>%blog</em> dla strony z blogami i <em>%blog-wildcard</em> dla wszystkich pojedynczych blogów użytkowników. %front oznacza stronę główną.

en: Other queries
pl: Inne zapytania

en: Link to node
pl: Odnośnik do węzła

en: Timer
pl: Licznik

en: Change
pl: Zmień

en: in
pl: wśród

en: Edit term
pl: Edycja terminu

en: Tokens
pl: Wzorce

en: Token
pl: Wzorzec

en: Delimiter
pl: Separator

en: Could not retrieve title from feed.
pl: Nie można pobrać tytułu z kanału.

en: Sources
pl: Źródła

en: Node title
pl: Tytuł węzła

en: Node body
pl: Treść węzła

en: Full text
pl: Pełna treść

en: Feed settings
pl: Ustawienia kanału

en: Source
pl: Źródło

en: Search results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Your search yielded no results
pl: Nic nie znaleziono

en: Front page
pl: Strona główna

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Replacement patterns
pl: Wzorce podstawiania

en: Display name
pl: Nazwa szablonu wyświetlania

en: Languages
pl: Języki

en: Features
pl: Funkcjonalności

en: Feature
pl: Funkcjonalność

en: Available tokens
pl: Dostępne żetony

en: Activity
pl: Aktywność

en: Publishing options
pl: Opcje publikacji

en: First
pl: Pierwszy

en: Query
pl: Zapytanie

en: Configure block
pl: Konfiguracja bloku

en: Block name
pl: Nazwa bloku

en: Period
pl: Okres

en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuta

en: Second
pl: Sekunda

en: Granularity
pl: Precyzja

en: Map
pl: Mapa

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: Link label
pl: Tytuł odnośnika

en: author
pl: autor

en: Entity
pl: Encja

en: AND
pl: I

en: Fixed
pl: Sztywny

en: Revert
pl: Przywróć

en: Path alias
pl: Alias adresu

en: Greater than
pl: Większy niż

en: Equal to
pl: Równe z

en: Less than
pl: Mniejszy niż

en: Select a user
pl: Wybierz użytkownika

en: You must select a user.
pl: Musisz wybrać użytkownika

en: views
pl: widoki

en: Open in new window
pl: Otwórz w nowym oknie

en: Basics
pl: Ogólne

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: What links here
pl: Co prowadzi tutaj

en: Seconds
pl: Sekundy

en: Red
pl: Czerwony

en: Not available
pl: Niedostępny

en: Blocked
pl: Zablokowany

en: Deleting
pl: Usuwanie

en: or
pl: lub

en: open
pl: trwa

en: Parent term
pl: Termin nadrzędny

en: All blogs
pl: Wszystkie blogi

en: Style
pl: Styl

en: Forums
pl: Fora

en: revert
pl: przywróć

en: Asterisk
pl: Gwiazdka

en: Missing
pl: Brakujące

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: All tags
pl: Wszystkie tagi

en: Last modified
pl: Ostatnia modyfikacja

en: Link color
pl: Kolor odnośników

en: Reversed
pl: Odwrotnie

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Reverse
pl: Odwróć

en: Manage features
pl: Zarządzanie funkcjonalnościami

en: Testing
pl: Testowanie

en: Conflict
pl: Konflikt

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: Not published
pl: Nie do publikacji

en: Menu settings
pl: Menu

en: Color scheme
pl: Paleta kolorów

en: Unformatted
pl: Niesformatowany

en: RSS Feed
pl: Kanał RSS

en: Allowed file extensions
pl: Dozwolone rozszerzenia pliku

en: New comments
pl: Nowe komentarze

en: New
pl: Nowe

en: Relationships
pl: Powiązania

en: Plural
pl: Liczba mnoga

en: Relationship
pl: Powiązanie

en: relationships
pl: powiązania

en: Oldest first
pl: Najstarsze pierwsze

en: Basic information
pl: Informacje podstawowe

en: Sort criteria
pl: Kryteria sortowania

en: Base path
pl: Ścieżka bazowa

en: Parent menu item
pl: Nadrzędny element menu

en: Jump Menu
pl: Szybkie menu

en: Themes
pl: Skórki

en: Translations
pl: Tłumaczenia

en: Loading...
pl: Wczytuję...

en: Sticky
pl: Przyklejony

en: cancel
pl: Anuluj

en: Map Title
pl: Nazwa mapy

en: Tabs
pl: Karty

en: Output format
pl: Format wyjściowy

en: Storage
pl: Magazyn

en: Page name
pl: Nazwa strony

en: Timezone
pl: Strefa czasowa

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Select
pl: Wybierz

en: You must select a node.
pl: Musisz wybrać węzeł

en: Enter the terms you wish to search for.
pl: Wprowadź słowa, które mają zostać wyszukane.

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Base URL
pl: Bazowy URL

en: Information
pl: Informacja

en: PHP Code
pl: Kod PHP

en: Simple
pl: Prosto

en: Double
pl: Podwójne

en: Relationship type
pl: Rodzaj relacji

en: Translation
pl: Tłumaczenie

en: Translation status
pl: Status tłumaczenia

en: Menus
pl: Menu

en: Above
pl: Ponad polem

en: @min and @max
pl: @min i @max

en: Third
pl: Trzeci

en: Fourth
pl: Czwarty

en: Fifth
pl: Piąty

en: Overrides
pl: Unieważnienia

en: Add another item
pl: Dodaj kolejne

en: Text area
pl: Pole tekstowe

en: Used in
pl: Użyte w

en: Decimal
pl: Liczba dziesiętna

en: Precision
pl: Dokładność

en: Permalink
pl: Adres

en: Form
pl: Formularz

en: Exceptions
pl: Wyjątki

en: Title tag
pl: Tag tytułu

en: Permission
pl: Uprawnienie

en: Dotted
pl: Kropkowane

en: Dashed
pl: Kreskowane

en: Solid
pl: Jednolite

en: Groove
pl: Rowek

en: Ridge
pl: Grzbiet

en: Inset
pl: Wypustka

en: Outset
pl: Początek

en: Grid
pl: Siatka

en: Distance
pl: Odległość

en: Edit this term
pl: Edytuj termin

en: Italic
pl: Kursywa

en: Editor
pl: Edytor

en: Global
pl: Globalne

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: Green
pl: Zielony

en: Blue
pl: Niebieski

en: Image gallery
pl: Galeria zdjęć

en: Thread
pl: Wątek

en: URL path settings
pl: Adres

en: Title text
pl: Tekst tytułu

en: Proxy Host
pl: Proxy hosta

en: Mapping
pl: Mapowanie

en: Distinct
pl: Niepowtarzalne

en: Uppercase
pl: Duże litery

en: Extension
pl: Rozszerzenie

en: Space
pl: Odstęp

en: Keys
pl: Klucze

en: Unavailable
pl: Niedostępne

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pl: Automatycznie utworzony alias %original_alias pozostaje w konflikcie z istniejącym aliasem. Alias zmieniono na %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
pl: Wzór dla wszystkich adresów @node_type

en: Delete aliases
pl: Usuń aliasy

en: Automatic alias
pl: Alias automatyczny

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pl: Znak użyty do oddzielenia słów w tytule. Znak zastąpi każdą spację i znak interpunkcyjny. Użycie spacji lub znaku + może spowodować nieoczekiwane rezultaty.

en: Character case
pl: Wielkość liter

en: Leave case the same as source token values.
pl: Pozostaw wielkość liter tak jak w oryginale.

en: Change to lower case
pl: Zamień na małe litery.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pl: Nic nie robi. Pozostawia stary alias nietknięty.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pl: Tworzy nowy alias. Istniejący alias będzie nadal funkcjonował.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pl: Tworzy nowy alias. Kasuje stary alias.

en: Transliterate prior to creating alias
pl: Transliteruj przed stworzeniem aliasu

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pl: Przetwarza nowy alias, tak aby jego litery i cyfry należały wyłącznie do alfabetu ASCII-96.

en: No action (do not replace)
pl: Brak działania (nie zamieniaj)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pl: Skasuj wszystkie aliasy. Liczba aliasów, które zostaną usunięte: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pl: Skasuj wszystkie aliasy dla @label. Liczba aliasów, które zostaną usunięte: %count

en: Delete aliases now!
pl: Skasuj aliasy!

en: All of your path aliases have been deleted.
pl: Wszystkie aliasy twoich adresów zostały skasowane.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
pl: Wszystkie aliasy adresów %type zostały usunięte.

en: Language neutral
pl: Język niesprecyzowany

en: Provided by
pl: Dostarczone przez

en: Contexts
pl: Kontekst

en: Aggregate
pl: Agreguj

en: <Any>
pl: &lt;Dowolne&gt;

en: Loading
pl: Ładowanie

en: Rearrange
pl: Kolejność

en: empty
pl: pusty

en: Package
pl: Paczka

en: All types
pl: Wszystkie typy

en: Aggregator
pl: Subskrybent

en: Title of the feed item.
pl: Wielkość pliku w bajtach.

en: Node author
pl: Autor zawartości

en: Miscellaneous
pl: Inne

en: Cancel link
pl: odnośnik Anuluj

en: Attach to
pl: Załącz do

en: Attach files
pl: Załącz pliki

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pl: Adres %url jest nieprawidłowy. Należy wprowadzić pełen adres, taki jak http://www.example.com/feed.xml.

en: Views panes
pl: Okienka widoków

en: by @user
pl: przez @user

en: Argument type
pl: Typ argumentu

en: Deleted/missing block @module-@delta
pl: Usunięty/brakujący blok @module-@delta

en: New custom content
pl: Nowa własna zawartość

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pl: Stwórz zupełnie własny kawałek treści HTML.

en: Context
pl: Kontekst

en: General form
pl: Ogólny formularz

en: Form goes here.
pl: Formularz tutaj.

en: "@s" base form
pl: Formularz bazowy "@s"

en: Node type description
pl: Opis rodzaju węzła

en: Attached files
pl: Załączone pliki

en: Attached files go here.
pl: Tutaj dołączone pliki.

en: A list of files attached to the node.
pl: Lista plików dołączonych do węzła.

en: "@s" attachments
pl: Załączniki "@s"

en: Book navigation
pl: Nawigacja książki

en: Add comment
pl: Dodaj komentarz

en: Comment form here.
pl: Formularz komentarza tutaj.

en: "@s" comment form
pl: Formularz komentarza "@s"

en: Node comments
pl: Komentarze węzła

en: Node comments go here.
pl: Komentarze węzła tutaj.

en: The comments of the referenced node.
pl: Komentarze do powiązanego węzła.

en: !a comments per page
pl: !a komentarzy na stronę

en: Pager
pl: Stronicowanie

en: "@s" comments
pl: Komentarze "@s"

en: Node content
pl: Zawartość węzła

en: The content of the referenced node.
pl: Zawartość powiązanego węzła.

en: Node title.
pl: Tytuł węzła.

en: Node content goes here.
pl: Miejsce na zawartość węzła.

en: Link title to node
pl: Powiąż tytuł z węzłem

en: Check here to make the title link to the node.
pl: Zaznacz tutaj, aby z tytułu utworzyć odnośnik do węzła.

en: No extras
pl: Brak dodatków

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: "@s" content
pl: Treść "@s"

en: Publishing options on the Node form.
pl: Opcje publikowania na formularzu węzła.

en: Node form author information
pl: Informacje o autorze na formularzu węzła.

en: Author information on the Node form.
pl: Informacje o autorze na formularzu węzła.

en: Node form file attachments
pl: Załączniki w formularzu węzła

en: File attachments on the Node form.
pl: Załączniki w formularzu węzła.

en: Publishing options.
pl: Opcje publikowania.

en: Comment options
pl: Opcje komentowania

en: Comment options.
pl: Opcje komentowania.

en: Authoring information.
pl: Informacje tworzenia zawartości.

en: Menu options
pl: Opcje menu

en: Menu options.
pl: Opcje menu.

en: URL path options
pl: Opcje ścieżki URL

en: URL Path options.
pl: Opcje ścieżki URL.

en: Attach files.
pl: Dodaj pliki.

en: Book options.
pl: Opcje książki.

en: Node type description goes here.
pl: Opis typu węzła tutaj.

en: Node type description.
pl: Opis rodzaju węzła.

en: "@s" type description
pl: Opis typu "@s"

en: Profile content goes here.
pl: Zawartość profilu tutaj.

en: Which category
pl: Która kategoria

en: "@s" profile fields
pl: Pola profilu "@s"

en: Term description goes here.
pl: Opis terminu tutaj.

en: Term description.
pl: Opis terminu.

en: "@s" term description
pl: Opis terminu "@s"

en: List of related terms
pl: Lista powiązanych terminów

en: Sibling terms
pl: Terminy bliźniacze

en: Top level terms
pl: Terminy najwyższego poziomu

en: Which terms
pl: Które terminy

en: Unordered
pl: Nieuporządkowana

en: Ordered
pl: Uporządkowana

en: The picture of a user.
pl: Zdjęcie użytkownika.

en: "@s" user picture
pl: "@s" zdjęcie użytkownika

en: User profile
pl: Profil użytkownika

en: The profile of a user.
pl: Profil użytkownika.

en: "@s" user profile
pl: "@s" profil użytkownika

en: Vocabulary terms
pl: Terminy słownikowe

en: All the terms in a vocabulary.
pl: Wszystkie terminy w słowniku.

en: "@s" terms
pl: Terminy "@s"

en: Maximum depth
pl: Maksymalna głębokość

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pl: Definiuje maksymalną głębokość wyświetlanych terminów.

en: Display as tree
pl: Wyświetl jako drzewo

en: A node object.
pl: Obiekt węzła.

en: Currently set to !link
pl: Obecnie ustawiony na !link

en: Invalid node selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy węzeł.

en: A node add form.
pl: Formularz dodawania węzła.

en: Select the node type for this form.
pl: Wybierz typ węzła dla tego formularza.

en: A node edit form.
pl: Formularz edycji węzła.

en: A single taxonomy term object.
pl: Pojedynczy obiekt terminu taksonomii.

en: A single user object.
pl: Pojedynczy obiekt użytkownika.

en: Taxonomy vocabulary
pl: Słownik kategorii

en: A single taxonomy vocabulary object.
pl: Pojedynczy obiekt słownika taksonomii.

en: Select the vocabulary for this form.
pl: Wybierz słownik dla tego formularza.

en: Add argument
pl: Dodaj argument

en: relationship
pl: relacja

en: Add relationship
pl: Dodaj relację

en: Add context
pl: Dodaj kontekst

en: Required contexts
pl: Wymagane konteksty

en: required context
pl: wymagany kontekst

en: Add required context
pl: Dodaj wymagany kontekst

en: Close Window
pl: Zamknij Okno

en: Close window
pl: Zamknij okno

en: Remove this item
pl: Usuń element

en: Add @type "@context"
pl: Dodaj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pl: Edytuj @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pl: Podaj nazwę identyfikującą !type na stronach administracyjnych.

en: Keyword
pl: Słowo kluczowe

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pl: Wpisz słowo kluczowe do zastąpienia w tytułach.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pl: ignoruj; kontekst, który wymaga tego kontekstu, nie będzie dostępny.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pl: Jeżeli brakuje argumentu lub jest niepoprawny, wybierz jak to powinno się zachować.

en: Context @count
pl: Kontekst @count

en: Show all
pl: Pokaż wszystko

en: Configure !subtype_title
pl: Konfiguruj !subtype_title

en: Panel settings
pl: Ustawienia panelu

en: Unknown context
pl: Nieznany kontekst

en: No context
pl: Brak kontekstu

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
pl: Możesz użyć %keywords z kontekstów, jak również %title aby zawierał oryginalny tytuł.

en: Context %count
pl: Kontekst %count

en: Module name
pl: Nazwa modułu

en: Enter the module name to export code to.
pl: Wprowadź nazwe modułu dla którego kod ma być wyeksportowany.

en: Local
pl: Lokalnie

en: Add a node from your site as content.
pl: Dodaj węzeł ze swojej witryny jako zawartość.

en: Leave node title
pl: Pozostaw tytuł węzła

en: Invalid node
pl: Nieprawidłowy węzeł

en: Node loaded from @var
pl: Węzeł wczytany z @var

en: Deleted/missing node @nid
pl: Usunięty/brakujący węzeł @nid

en: Page settings
pl: Ustawienia strony

en: Path is required.
pl: Ścieżka jest wymagana.

en: No argument
pl: Brak argumentu

en: From context
pl: Z kontekstu

en: From panel argument
pl: Z argumentu panelu

en: Required context
pl: Wymagany kontekst

en: Panel argument
pl: Argument panelu

en: Sixth
pl: Szóste

en: Fixed argument
pl: Stały argument

en: Use pager
pl: Użyj podziału na strony

en: Items to display
pl: Wyświetlanych elementów

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Link to view
pl: Odnośnik do widoku

en: More link
pl: Odnośnik "więcej"

en: More link text
pl: Tekst odnośnika "więcej"

en: Num posts
pl: Liczba postów

en: Send arguments
pl: Wyślij argumenty

en: Deleted/missing view @view
pl: Usunięty/brakujący widok @view

en: Book parent
pl: Element nadrzędny książki

en: Top level book
pl: Książka nadrzędna

en: Top level term
pl: Termin najwyższego poziomu

en: Rounded corners
pl: Zaokrąglane narożniki

en: Featured
pl: Wyróżnione

en: contains
pl: zawiera

en: Machine name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Locked
pl: Zablokowany

en: Selection type
pl: Typ wyboru

en: No name
pl: Brak nazwy

en: Node count
pl: Liczba węzłów

en: Finish
pl: Zakończ

en: Default order
pl: Domyślny porządek

en: Or
pl: Lub

en: Underline
pl: Podkreślony

en: Ordered list
pl: Uporządkowana lista

en: Unordered list
pl: Nieuporządkowana lista

en: Font family
pl: Czcionka

en: About
pl: O stronie

en: Case sensitive
pl: Wielkość liter ma znaczenie

en: Link class
pl: Klasa odnośnika

en: API Keys
pl: Klucze API

en: Column
pl: Kolumna

en: Default sort
pl: Standardowe sortowanie

en: sort by @s
pl: sortuj według @s

en: and
pl: i

en: Add @type
pl: Dodaj @type

en: Not promoted
pl: Niepromowane

en: Not sticky
pl: Nieprzyklejone

en: Nid
pl: ID węzła

en: Parent comment
pl: Rodzic komentarza

en: The parent comment.
pl: Komentarz nadrzędny.

en: Author's website
pl: Witryna autora

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pl: Wyświetl głebokość komentarzy gdy są w wątku.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pl: Sortuj w kolejności wątków. To pomoże trzymać komentarze wraz z ich rodzicami.

en: Reply-to link
pl: Odnośnik odpowiedzi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pl: Dostarcza odnośnik odpowiedzi na komentarze.

en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Link this field to its user or an author's homepage
pl: Z odnośnikiem do strony użytkownika lub strony domowej autora

en: Newest first
pl: Najnowsze pierwsze

en: field
pl: pole

en: nodes
pl: węzły

en: Menu items
pl: Menu

en: Formatter
pl: Formater

en: Week @week
pl: Tydzień @week

en: Target
pl: Cel

en: Time ago
pl: Dany czas temu

en: Create @name
pl: Utwórz @name

en: The taxonomy vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika kategorii

en: Radios
pl: Przyciski pojedynczego wyboru

en: starting from @count
pl: zaczynając od @count

en: Embed
pl: Osadź

en: The language the content is in.
pl: Język zawartości.

en: Response code
pl: Kod odpowiedzi

en: Patterns
pl: Wzory

en: Entity type
pl: Typ encji

en: User roles
pl: Role użytkowników

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: Importing
pl: Importowanie

en: More link path
pl: Ścieżka odnośnika "Więcej"

en: Button text
pl: Tekst przycisku

en: Title only
pl: Tylko tytuł

en: Not defined
pl: Niezdefiniowane

en: Validator
pl: Walidator

en: Debugging
pl: Debugowanie

en: Inherit
pl: Dziedzicz

en: Settings page
pl: Strona konfiguracji

en: Mime type
pl: Typ MIME

en: Display format
pl: Format wyświetlania

en: The date the node was last updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji węzła.

en: Category ID
pl: Identyfikator kategorii

en: off
pl: wyłączone

en: Widgets
pl: Kontrolki

en: Invalid display id @display
pl: Nieprawidłowy idenfytikator formatu @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pl: Błąd: uchwyt dla @table > @field nie istnieje!

en: Do not use a relationship
pl: Nie używaj zależności

en: Display type
pl: Typ wyświetlacza

en: Custom pages
pl: Własne strony

en: The cache has been cleared.
pl: Pamięć podręczna została wyczyszczona.

en: Colon
pl: Dwukropek

en: of
pl: z

en: Title field
pl: Pole tytułu

en: translate
pl: przetłumacz

en: No link
pl: Bez odnośnika

en: Is not one of
pl: Żaden z

en: Row
pl: Wiersz

en: Simplecontext arg
pl: Argument Simplecontext

en: Item1
pl: Element 1

en: The stuff for item 1.
pl: Zawartość elementu 1.

en: Item2
pl: Element 2

en: A relcontext object.
pl: Obiekt relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
pl: Dodaje kontekst typu relcontext z istniającego kontekstu simplecontext.

en: IP address
pl: Adres IP

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: Page elements
pl: Elementy strony

en: Secondary tabs
pl: Karty dodatkowe

en: Variants
pl: Warianty

en: Autocomplete
pl: Autouzupełnianie

en: Decimal point
pl: Separator dziesiętny

en: Permanent
pl: Stały

en: Temporary
pl: Tymczasowy

en: Zoom level
pl: Poziom przybliżenia

en: Custom date format
pl: Własny format daty

en: Book outline
pl: Konspekt książki

en: Revision information
pl: Informacje o wersji

en: Hide submit button
pl: Ukryj przycisk wysyłania

en: Root term
pl: Termin główny

en: Is one of
pl: Jeden z

en: Data Source
pl: Źródło danych

en: Expression
pl: Wyrażenie

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pl: Dostęp zostanie przyznany tylko tym użytkownikom, którzy posiadają wymienione uprawnienie.

en: Comma
pl: Przecinek

en: Semicolon
pl: Średnik

en: Show All
pl: Pokaż wszystko

en: CloudMade API Key
pl: Klucz API CloudMade

en: Comments are responses to node content.
pl: Komentarze są odpowiedziami na zawartość węzłów.

en: Users who have created accounts on your site.
pl: Użytkownicy posiadający konta w witrynie.

en: Is empty (NULL)
pl: Jest pusty (NULL)

en: not empty
pl: nie pusty

en: Theming information
pl: Informacje o skórkach

en: Ends with
pl: Kończy się na

en: Upload date
pl: Data wysłania

en: Do not cache
pl: Nie umieszczaj w pamięci podręcznej

en: Link this field to its user
pl: Z odnośnikiem do strony użytkownika

en: This will override any other link you have set.
pl: Zastąpi jakikolwiek inny odnośnik ustawiony dla tego pola.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pl: Anonimowym użytkownikom wyświetlaj co innego

en: Text to display for anonymous users
pl: Tekst wyświetlany anonimowym użytkownikom.

en: Use default RSS settings
pl: Używaj domyślnych ustawień RSS

en: Title plus teaser
pl: Tytuł oraz skrót

en: Front page feed
pl: Kanał strony głównej

en: Primary
pl: Główny

en: Search type
pl: Typ wyszukiwania

en: Default style
pl: Styl domyślny

en: Tab weight
pl: Waga zakładki

en: User: ID
pl: Użytkownik: ID

en: No role
pl: Brak roli

en: View link
pl: Odnośnik wyświetlania

en: The size of the file.
pl: Wielkość pliku.

en: Attached to
pl: Załączone do

en: Link this field
pl: Z odnośnikiem

en: Menu links
pl: Odnośniki menu

en: Delete link
pl: Odnośnik usuwania

en: Filter the view to the currently logged in user.
pl: Filtruj widok dla aktualnie zalogowanego użytkownika.

en: Localization
pl: Lokalizacja

en: Cache once for everything (global)
pl: Jedna pamięć podręczna dla wszystkiego (globalna)

en: Per page
pl: Osobny dla każdej strony

en: Per role
pl: Osobny dla każdej roli

en: Per role per page
pl: Osobny dla każdej roli i strony

en: Per user
pl: Osobny dla każdego użytkownika

en: Per user per page
pl: Osobny dla każdego użytkownika i strony

en: Has Avatar
pl: Posiada portret

en: Capitalize first letter
pl: Każda pierwsza litera wyrazu wielką

en: Slash
pl: Ukośnik (prawy)

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Uid
pl: Identyfikator użytkownika

en: Logged in user
pl: Użytkownik zalogowany

en: Custom text
pl: Własny tekst

en: Sum
pl: Suma

en: Feed item
pl: Pozycja kanału

en: sorted by
pl: posortowane wg

en: Legend
pl: Legenda

en: Not Approved
pl: Niezatwierdzone

en: Remove group
pl: Usuń grupę

en: No description
pl: Brak opisu

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: No fields available.
pl: Brak dostępnych pól

en: Select a vocabulary
pl: Wybierz słownik

en: No alias
pl: Brak aliasu

en: Chaos tool suite
pl: Pakiet Chaos tools

en: Numeric
pl: Numeryczny

en: Custom URL
pl: Własny URL

en: Edit link
pl: Odnośnik edycji

en: Submit button text
pl: Tekst na przycisku zatwierdzającym formularz

en: The page has been deleted.
pl: Strona została usunięta.

en: Lowercase
pl: Małe litery

en: Punctuation
pl: Interpunkcja

en: Point
pl: Punkt

en: Add comment link
pl: Odnośnik dodawania komentarzy

en: Justify
pl: Wyjustuj

en: Fullscreen
pl: Pełen ekran

en: Parent term(s)
pl: Termin(y) nadrzędne

en: Broken handler @table.@field
pl: Nieprawidłowa procedura  @table.@field

en: Skipping broken view @view
pl: Pominięto uszkodzony widok @view

en: Ajax callback for view loading.
pl: Wywołanie zwrotne AJAX ładujące widok.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pl: Zmiany nie mogą być zrobione w zablokowanym widoku

en: Create customized lists and queries from your database.
pl: Tworzy własne listy i zapytania do bazy danych.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pl: Interfejs zarządzania modułem Views. Bez niego nie da się tworzyć ani edytować widoków.

en: Broken/missing handler
pl: Brakująca procedura obsługi

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pl: Procedura obsługi tego elementu jest popsuta lub nie istnieje. Jeśli należała do wyłączonego już modułu, jego włączenie może rozwiązać problem. W przeciwnym wypadku element prawdopodobnie należałoby usunąć.

en: Current date
pl: Dzisiejsza data

en: Current node's creation time
pl: Data dodania bieżącego węzła

en: Current node's update time
pl: Data aktualizacji bieżącego węzła

en: Do not display items with no value in summary
pl: Nie wyświetlaj pozycji bez wartości w podsumowaniu

en: Invalid input
pl: Nieprawidłowe dane wejściowe

en: Fail basic validation if any argument is given
pl: Jeśli podano jakikolwiek argument, kończ podstawowy sprawdzian poprawności z wynikiem negatywnym

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pl: Opcję stosuje się w przypadkach, gdy konieczne jest upewnienie się, że podanie większej niż wymagana liczby argumentów spowoduje zakończenie sprawdzianu poprawności z wynikiem negatywnym.

en: Glossary mode
pl: Tryb słownikowy

en: Character limit
pl: Limit znaków

en: No transform
pl: Nie przekształcaj

en: Upper case
pl: Duże litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: Capitalize each word
pl: Każde słowo zaczynaj dużą literą

en: Case in path
pl: Wielkość liter w adresach

en: Transform spaces to dashes in URL
pl: Zamieniaj spacje na myślniki w adresach URL

en: Exclude from display
pl: Ukryj

en: Rewrite the output of this field
pl: Modyfikuj wartość wyjściową pola

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pl: Zawartość pola. Można korzystać z HTML oraz przedstawionych niżej wzorców podstawiania.

en: Output this field as a link
pl: Jako odnośnik

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pl: Służy do przetwarzania pola w odnośnik. Jego cel musi zostać określony.

en: Link path
pl: Ścieżka odnośnika

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pl: Ścieżka Drupala lub adres bezwzględny. Dostępne są wzorce podstawiania.

en: The CSS class to apply to the link.
pl: Klasa CSS odnośnika.

en: Prefix text
pl: Prefiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pl: Jakikolwiek tekst, który ma być wyświetlany przed odnośnikiem. Można korzystać z HTML.

en: Suffix text
pl: Sufiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pl: Jakikolwiek tekst, który ma być wyświetlany po odnośniku. Można korzystać z HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pl: <p>Przed skorzystaniem z tego pola, należy dodać jakieś inne pola. Mogą one zostać <em>ukryte</em>. Ze względu na kolejność generowania elementów widoku, pole obecne nie może korzystać z danych z pól umieszczonych w następnej kolejności. Jeśli jakieś pole zostało dodane, a nie jest tu wyświetlane, oznacza to, że należy zmienić kolejność pól.</p>

en: Trim this field to a maximum length
pl: Ucinaj długi tekst

en: Trim only on a word boundary
pl: Nie ucinaj słów w środku

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pl: Sprawia, że słowa nie są ucinane w środku. Zawartość pola nie może jednak przekroczyć ustalonej liczby znaków, co oznacza że mogą się zdarzyć puste pola.

en: Add an ellipsis
pl: Dodaj wielokropek

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pl: Dodaje wielokropek ("...") na końcu pól, których zawartość została ucięta.

en: Strip HTML tags
pl: Usuń znaczniki HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pl: Usuwa wszystkie znaczniki HTML.

en: Field can contain HTML
pl: Pole może zawierać kod HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pl: Wybranie tej opcji spowoduje, że po ucięciu zawartości pola wszelkie znaczniki, które również mogły zostać ucięte, zostaną naprawione.

en: File size display
pl: Sposób wyświetlania rozmiaru pliku

en: Formatted (in KB or MB)
pl: Przeliczanie na KB lub MB

en: Raw bytes
pl: Same bajty

en: If checked, true will be displayed as false.
pl: Jeśli zaznaczone prawda będzie wyświetlana jako fałsz.

en: Time ago (with "ago" appended)
pl: Dany czas temu (słowo "temu" na końcu)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pl: Okres (z "temu" lub "jeszcze" na końcu)

en: Round
pl: Zaokrąglaj

en: If checked, the number will be rounded.
pl: Jesli pole jest zaznaczone, liczby będą zaokrąglane.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pl: Ile cyfr ma być wyświetlanych po przecinku.

en: What single character to use as a decimal point.
pl: Znak używany jako separator dziesiętny.

en: What single character to use as the thousands separator.
pl: Znak używany jako separator tysięcy.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pl: Tekst poprzedzający liczbę, taki jak symbol waluty.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pl: Tekst wyświetlany za liczbą, taki jak symbol waluty.

en: Simple separator
pl: Prosty separator

en: Display as link
pl: Wyświetlaj jako odnośnik

en: Operator identifier
pl: Identyfikator operatora

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pl: Tekst pojawi się w adresie strony po znaku "?" i będzie identyfikatorem operatora.

en: Filter identifier
pl: Identyfikator filtra

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pl: Tekst pojawi się w adresie strony po znaku "?" i będzie identyfikatorem filtru. Nie może być pusty.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pl: Udostępniony filtr będzie opcjonalny, co znaczy, że będzie mógł zostać pominięty przez użytkownika.

en: Remember
pl: Pamiętaj

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pl: Pamięta ostatnie ustawienienie filtra użytkownika.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pl: Udostępniane filtry wymagają sprecyzowania identyfikatorów.

en: This identifier is not allowed.
pl: Ten identyfikator jest niedozwolony.

en: - Any -
pl: -Wszystkie-

en: exposed
pl: udostępniony

en: Value type
pl: Typ wartości

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pl: Data w formacie maszynowym (machine redable format). Preferowana CCYY-MM-DD HH:MM:SS .

en: Invalid date format.
pl: Nieprawidłowy format daty.

en: Limit list to selected items
pl: Ogranicz listę do wybranych elementów

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pl: Powoduje, że użytkownik może wybrać tylko spośród tych elementów, które zostały wcześniej wskazane.

en: not in
pl: żaden

en: Is all of
pl: Wszystkie z

en: Is none of
pl: Żaden z

en: not
pl: nie

en: Is between
pl: W przedziale

en: between
pl: z przedziału

en: Is not between
pl: Poza przedziałem

en: not between
pl: nie z przedziału

en: Min
pl: Minimum

en: And max
pl: Maksimum

en: And
pl: i

en: Contains any word
pl: Zawiera którekolwiek ze słów

en: has word
pl: zawiera słowo

en: Contains all words
pl: Zawiera wszystkie słowa

en: has all
pl: zawiera wszystkie

en: begins
pl: zaczyna się od

en: ends
pl: kończy się

en: Require this relationship
pl: Powiązanie obowiązkowe

en: asc
pl: rosnąco

en: desc
pl: malejąco

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pl: Szczegółowość jest najmniejszą jednostką używaną do określenia czy dwie daty są takie same; na przykład gdy ziarnistością jest "Rok" to wszystkie daty zawierające 1999 będą traktowane jako jedna data.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pl: Moduł Views będzie oferować bardziej szczegółową pomoc po <a href="@modules">włączeniu modułu Advanced Help</a>. <a href="@hide">Ukryj ten komunikat.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pl: Moduł Views będzie oferować bardziej szczegółową pomoc po zainstalowaniu specjalnego modułu Advanced Help dostępnego pod adresem !href. <a href="@hide">Ukryj ten komunikat.</a>

en: Broken
pl: Uszkodzony

en: Displays
pl: Formaty

en: These queries were run during view rendering:
pl: Podczas generowania widoku wykonano następujące zapytania:

en: This display has no path.
pl: Format nie posiada żadnego adresu.

en: Query build time
pl: Czas budowania zapytania

en: Query execute time
pl: Czas wykonania zapytania

en: View render time
pl: Czas tworzenia widoku

en: No query was run
pl: Żadne zapytanie nie zostało wykonane

en: Unable to preview due to validation errors.
pl: Podgląd niemożliwy z powodu błędów wykrytych podczas sprawdzianu poprawności.

en: View name
pl: Nazwa widoku

en: View description
pl: Opis widoku

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pl: Ten opis ukaże się w panelu administracyjnym użytkownika, abyś wiedział do czego ten widok służy

en: View tag
pl: Etykieta widoku

en: The view has been deleted.
pl: Widok został usunięty.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pl: Czy na pewno złamać blokadę widoku %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pl: Przez złamanie tej blokady wszystkie niezapisane zmiany zrobione przez !user będą utracone!

en: Break lock
pl: Złam blokadę

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pl: Blokada została złamana, a widok można teraz edytować.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pl: Wprowadź nazwę używaną dla tego widoku jeśli jest inna niż źródłowa. Pozostaw puste aby użyć oryginalnej nazwy widoku.

en: Paste view code here
pl: Kod widoku należy wkleić poniżej

en: Unable to interpret view code.
pl: Nie można zinterpretować kodu widoku.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pl: Widok o tej nazwie już istnieje. Należy wybrać inną.

en: Display plugin @plugin is not available.
pl: Wtyczka kontrolująca format @plugin jest niedostępna.

en: Style plugin @plugin is not available.
pl: Wtyczka kontrolująca sposób wyświetlania @plugin jest niedostępna.

en: Row plugin @plugin is not available.
pl: Wtyczka kontrolująca sposób wyświetlania wierszy @plugin jest niedostępna.

en: @type handler @table.@field is not available.
pl: Procedura obsługi @type - @table.@field - jest niedostępna.

en: Unable to import view.
pl: Nie udało się zaimportować widoku.

en: Click on an item to edit that item's details.
pl: Kliknij na pozycję aby edytować jej szczegóły.

en: Go to the real page for this display
pl: Kieruje do rzeczywistej strony widoku w danym formacie.

en: Invalid
pl: Nieprawidłowy

en: Missing style plugin
pl: Brakująca wtyczka

en: Change settings for this style
pl: Zmień ustawienia dla tego stylu

en: View analysis
pl: Analiza widoku

en: Configure @type
pl: Konfiguruj @type

en: Rearrange @type
pl: Kolejność

en: Broken field @id
pl: Uszkodzone pole @id

en: There are no @types available to add.
pl: Brak dostępnych elementów typu @types do dodania.

en: Configure extra settings for @type %item
pl: Konfiguracja dodatkowa dla elementu typu @type o nazwie %item

en: Configure summary style for @type %item
pl: Konfiguruj widok zbiorczy dla %item (@type)

en: Clear Views' cache
pl: Wyczyść pamięć podręczną widoków

en: Add Views signature to all SQL queries
pl: Dodaj sygnature widoku dla wszystkich zapytań SQL

en: Disable views data caching
pl: Wyłącz pamięć podręczną dla danych zawartych w widokach

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pl: Moduł Views zapisuje dane na temat tabel, modułów i dostępnych widoków w pamięci podręcznej, by zwiększyć wydajność. Wybranie tej opcji spowoduje zaniechanie tego działania i każdorazowe przetwarzanie danych. Może to mieć poważny wpływ na wydajność witryny.

en: Show other queries run during render during live preview
pl: Podczas generowania widoku w trybie podglądu wyświetlaj pozostałe zapytania

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pl: Podczas generowania widoku Drupal może uruchamiać sporą liczbę zapytań. Wybranie tej opcji spowoduje wyświetlanie wszystkich zapytań, które uruchamiane są podczas generowania widoku w trybie podglądu.

en: Error: missing @component
pl: Błąd: brakujący komponent @component

en: View analysis can find nothing to report.
pl: Analiza widoku nie przyniosła żadnych rezultatów.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pl: Widok nie będzie wyświetlany nigdzie w witrynie, ponieważ posiada tylko domyślny format. Może warto by było dodać format "strona" bądź "blok".

en: Reduce duplicates
pl: Redukuj duplikaty

en: Default settings for this view.
pl: Domyślne ustawienia dla tego widoku.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pl: Wyświetla widok w postaci strony posiadającej adres i odnośnik w menu.

en: Display the view as a block.
pl: Wyświetla widok w postaci bloku.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pl: Dodatkowy widok, "załączony" do widoku głównego.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pl: Wyświetl widok jako kanał, np. RSS.

en: Displays rows one after another.
pl: Wyświetla elementy jeden po drugim.

en: Displays rows as an HTML list.
pl: Wyświetla elementy w postaci listy HTML.

en: Displays rows in a grid.
pl: Wyświetla elementy obok siebie.

en: Displays rows in a table.
pl: Wyświetla elementy w tabeli.

en: Displays the default summary as a list.
pl: Wyświetla widok zbiorczy w postaci listy.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pl: Wyświetla widok zbiorczy w sposób niesformatowany, z możliwością umieszczania elementów w jednym bądź osobnych wierszach.

en: Generates an RSS feed from a view.
pl: Tworzy kanał RSS na podstawie widoku.

en: Displays the fields with an optional template.
pl: Wyświetl pola w opcjonalnym szablonie.

en: Will be available to all users.
pl: Będą dostępne dla wszystkich użytkowników.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pl: Dostęp zostanie przyznany wszystkich użytkownikom o wybranych rolach.

en: No caching of Views data.
pl: Nie umieszcza danych Views w pamięci podręcznej.

en: Time-based
pl: Oparta na czasie

en: Simple time-based caching of data.
pl: Prosta pamięć podręczna aktualizowana w zadeklarowanych odstępach czasu.

en: sort criteria
pl: kryteria sortowania

en: Sort criterion
pl: Kryterium sortowania

en: sort criterion
pl: kryterium sortowania

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pl: Wiadomości pobierane są przez moduł subskrybenta z zewnętrznych kanałów RSS i Atom.

en: The title of the aggregator item.
pl: Tytuł wiadomości od subskrybenta.

en: The link to the original source URL of the item.
pl: Odnośnik do miejsca, z którego pochodzi wiadomość.

en: The author of the original imported item.
pl: Autor zaimportowanej wiadomości.

en: The actual content of the imported item.
pl: Zawartość zaimportowanej wiadomości.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pl: Data pierwotnej publikacji wiadomości (w przypadku niektórych kanałów, będzie to data importu).

en: Feed ID
pl: Identyfikator kanału

en: The unique ID of the aggregator feed.
pl: Unikatowy identyfikator kanału subskrybenta.

en: The title of the aggregator feed.
pl: Tytuł kanału subskrybenta.

en: The link to the source URL of the feed.
pl: Odnośnik do witryny, z której pochodzi kanał.

en: The date the feed was last checked for new content.
pl: Data ostatniego sprawdzania kanału w poszukiwaniu nowych wiadomości.

en: The description of the aggregator feed.
pl: Opis kanału.

en: The unique ID of the aggregator category.
pl: Unikatowy identyfikator kategorii subskrybenta.

en: The title of the aggregator category.
pl: Tytuł kategorii kanałów subskrybenta.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pl: Wyświetla wiadomość od subskrybenta, korzystając z oryginalnych danych.

en: The book the node is in.
pl: Książka, do której należy węzeł.

en: The weight of the book page.
pl: Waga strony książki.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pl: Waga strony w hierarchii książki. Strony tytułowe mają "głębokość" równą 1.

en: The parent book node.
pl: Strona nadrzędna w książce.

en: The title of the comment.
pl: Tytuł komentarza.

en: The comment ID of the field
pl: Identyfikator komentarza pola

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pl: Nazwa autora komentarza. Może być odnośnikiem do jego strony domowej.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pl: Adres witryny autora komentarza. Może być odnośnikiem. Jeśli autor posiada konto w witrynie, pole będzie puste.

en: Post date
pl: Data publikacji

en: Provide a simple link to view the comment.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający wyświetlenie komentarza.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do edycji komentarzy

en: Provide a simple link to delete the comment.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do usuwania komentarzy.

en: The User ID of the comment's author.
pl: Identyfikator autora komentarza.

en: Parent CID
pl: CID nadrzędnego komentarza

en: The Comment ID of the parent comment.
pl: ID nadrzędnego komentarza.

en: Last comment time
pl: Data ostatniego komentarza

en: Date and time of when the last comment was posted.
pl: Data i czas ostatniego komentarza.

en: Last comment author
pl: Autor ostatniego komentarza

en: The name of the author of the last posted comment.
pl: Nazwa autora ostatniego komentarza.

en: Comment count
pl: Liczba komentarzy

en: The number of comments a node has.
pl: Liczba komentarzy do węzła.

en: Updated/commented date
pl: Data aktualizacji/komentarza

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pl: Ostatni czas aktualizacji węzła lub nadesłania komentarza.

en: The number of new comments on the node.
pl: Liczba nowych komentarzy w węźle.

en: Comment status
pl: Status komentarza

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pl: Czy komentarze do węzła są włączone lub wyłączone.

en: User posted or commented
pl: Użytkownik nadesłał lub komentował

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pl: Ogranicza wyświetlanie węzłów do tych, które dodał lub na które odpowiedział użytkownik.

en: Display the comment with standard comment view.
pl: Wyświetl komentarz w standardowy sposób.

en: Display the comment as RSS.
pl: Wyświetl komentarz jak w kanale RSS.

en: Link to contact page
pl: Odnośnik do strony kontaktowej

en: Provide a simple link to the user contact page.
pl: Umieszcza odnośnik do formularza kontaktowego użytkownika.

en: Locale source
pl: Napis źródłowy

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pl: Źródłowy napis przechowywany w celu przetłumaczenia - w języku angielskim lub domyślnym języku witryny.

en: The ID of the source string.
pl: Identyfikator tekstu oryginalnego.

en: A description of the location or context of the string.
pl: Opis umiejscowienia lub kontekstu napisu.

en: The group the translation is in.
pl: Kategoria, w której znajduje się tłumaczenie.

en: The full original string.
pl: Cały tekst oryginału.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pl: Wersja rdzenia Drupala, do której należy napis.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający edycję tłumaczeń.

en: Locale target
pl: Tłumaczenie

en: The full translation string.
pl: Cały przetłumaczony napis.

en: The language this translation is in.
pl: Język tłumaczenia.

en: Singular LID
pl: Pojedyncze LID

en: The ID of the parent translation.
pl: Identyfikator tłumaczenia.

en: Whether or not the translation is plural.
pl: Czy tłumaczenie przygotowano dla liczby mnogiej.

en: The title of the node.
pl: Tytuł węzła.

en: Published or admin
pl: Opublikowany lub przegląda administrator

en: Created year + month
pl: Rok i miesiąc utworzenia

en: Created year
pl: Rok utworzenia

en: Created month
pl: Miesiąc utworzenia

en: Created day
pl: Dzień utworzenia

en: Created week
pl: Tydzień utworzenia

en: Updated year + month
pl: Rok i miesiąc aktualizacji

en: Updated year
pl: Rok aktualizacji

en: Updated month
pl: Miesiąc aktualizacji

en: Updated day
pl: Dzień aktualizacji

en: Updated week
pl: Tydzień aktualizacji

en: Vid
pl: Identyfikator słownika (Vid)

en: The log message entered when the revision was created.
pl: Wiadomość wprowadzona do dziennika w momencie utworzenia wersji.

en: Revert link
pl: Odnośnik przywracania wersji

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający przywrócenie poprzednich wersji.

en: Filter by access.
pl: Ogranicza widok do elementów, które użytkownik jest uprawniony wyświetlać.

en: Has new content
pl: Zawiera nową treść

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pl: Format %display jest dostępny bez ograniczeń wszystkim odwiedzającym, a jednocześnie nie zawiera filtra odrzucającego nieopublikowane węzły.

en: Poll
pl: Ankieta

en: Whether the poll is open for voting.
pl: Czy ankieta wciąż trwa.

en: Profile textfield
pl: Pole tekstowe profilu

en: Profile textarea
pl: Wielowierszowe pole tekstowe profilu

en: Profile checkbox
pl: Pole wyboru profilu

en: Profile URL
pl: Adres profilu

en: Profile selection
pl: Wybór profilu

en: Profile freeform list %field-name.
pl: Lista niesformatowana profilu (%field-name).

en: Profile date %field-name.
pl: Pole daty profilu (%field-name).

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pl: Priorytet elementu wyszukiwania. Ignorowany, jeśli nie jest obecny filtr z grupy "Szukaj".

en: Links from
pl: Odnośniki z

en: Other nodes that are linked from the node.
pl: Inne wpisy, do których odnosi się wpis.

en: Links to
pl: Odnosniki do

en: Other nodes that link to the node.
pl: Inne wpisy, które odnoszą się do wpisu.

en: Search Terms
pl: Szukane wyrażenia

en: The terms to search for.
pl: Wyrażenia, które mają zostać wyszukane.

en: Display the results with standard search view.
pl: Wyświetl wyniki za pomocą widoku standardowego wyszukiwania.

en: Total views
pl: Wszystkich odsłon

en: The total number of times the node has been viewed.
pl: Wyświetla liczbę odsłon węzła.

en: Views today
pl: Odsłon dzisiaj

en: The total number of times the node has been viewed today.
pl: Całkowita liczba wyświetleń węzła dzisiaj.

en: Most recent view
pl: Ostatnia odsłona

en: The most recent time the node has been viewed.
pl: Data ostatniej odsłony węzła.

en: Stores site access information.
pl: Przechowuje informacje o dostępie do strony.

en: Browser session ID of user that visited page.
pl: Identyfikator sesji przeglądarki należącej do użytkownika, który odwiedził stronę.

en: Title of page visited.
pl: Tytuł odwiedzonej strony.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pl: Wewnętrzna ścieżka do odwiedzonej strony (względem adresu witryny).

en: Referrer URI.
pl: Odsyłający

en: Hostname of user that visited the page.
pl: Nazwa hosta odwiedzającego.

en: The user who visited the site.
pl: Użytkownik który odwiedził witrynę.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pl: Czas ładowania strony w milisekundach.

en: Timestamp of when the page was visited.
pl: Znacznik czasu ostatnich odwiedzin strony.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pl: Pliki zarządzane przez Drupala i różne moduły.

en: The ID of the file.
pl: Identyfikator pliku.

en: The name of the file.
pl: Nazwa pliku.

en: The path of the file.
pl: Ścieżka do pliku.

en: The mime type of the file.
pl: Typ MIME pliku.

en: The status of the file.
pl: Status pliku.

en: The date the file was uploaded.
pl: Data wysłania pliku.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pl: Nazwa słownika, do którego należy termin. Każdy słownik, którego termin wyświetlany jest przez pole "Taksonomia:Termin" i podobnie jak to pole również może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pl: Kategorie przypisuje się węzłom.

en: Taxonomy term name.
pl: Nazwa terminu taksonomii.

en: The term weight field
pl: Pole "wagi" terminu

en: The description associated with a taxonomy term.
pl: Opis terminu taksonomii.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pl: Ogranicza terminy wyświetlane przez pole "Taksonomia:Termin" do terminów wybranego słownika.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pl: Wyświetl wszystkie terminy taksonomii przypisane do węzła z wybranych słowników.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pl: Termin nadrzędny wobec wybranego. Może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów, jeśli słownik umożliwia wybór więcej niż jednego terminu nadrzędnego.

en: The parent term of the term.
pl: Termin nadrzędzny.

en: Node translation
pl: Tłumaczenie węzła

en: Translation set node ID
pl: Identyfikator zestawu tłumaczeń węzła

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pl: Identyfikator zbioru tłumaczeń, do którego należy dana zawartość.

en: Source translation
pl: Oryginał

en: The source that this content was translated from.
pl: Tekst, na podstawie którego stworzono tłumaczenie.

en: Versions of content in different languages.
pl: Wersje zawartości w różnych językach.

en: Child translation
pl: Tłumaczenie

en: Outdated
pl: Nieaktualne

en: The user ID
pl: Identyfikator użytkownika

en: The user or author name.
pl: Nazwa autora lub użytkownika.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pl: Adres e-mail użytkownika. Pola tego zazwyczaj nie wyświetla się użytkownikom, dlatego należy być ostrożnym.

en: Language of the user
pl: Język użytkownika

en: The user's picture, if allowed.
pl: Portret użytkownika, jeśli włączone.

en: The date the user was created.
pl: Data utworzenia konta użytkownika.

en: The user's last access date.
pl: Data ostatniego dostępu użytkownika.

en: The user's last login date.
pl: Data ostatniego logowania się użytkownika.

en: Whether a user is active or blocked.
pl: Czy użytkownik jest aktywny, czy zablokowany.

en: The user's signature.
pl: Podpis użytkownika.

en: Provide a simple link to edit the user.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający edycję konta użytkownika.

en: Roles that a user belongs to.
pl: Role do których należy użytkownik

en: User ID from URL
pl: ID użytkownika z URL

en: User ID from logged in user
pl: Identyfikator użytkownika zalogowanego

en: Randomize the display order.
pl: Losowa kolejność wyświetlania.

en: Provide custom text or link.
pl: Własny tekst lub odnośnik.

en: View result counter
pl: Licznik elementów widoku

en: Displays the actual position of the view result
pl: Wyświetla rzeczywiste położenie wyniku zapytania.

en: Link this field to its aggregator category page
pl: Z odnośnikiem do strony kategorii subskrybenta

en: No user
pl: Brak użytkownika

en: Link this field to its comment
pl: Podlinkuj to pole do jego komentarza

en: Show teaser-style link
pl: Odnośnik jak przy skrótach

en: Link this field to new comments
pl: Podlinkuj to pole do "nowe komentarze"

en: contact
pl: kontakt

en: Contact %user
pl: Formularz kontaktowy użytkownika %user

en: Unknown group
pl: Nieznana kategoria

en: Unknown language
pl: Nieznany język

en: Current user's language
pl: Bieżący język użytkownika.

en: Default site language
pl: Domyślny język witryny

en: No language
pl: Brak języka

en: Current installed version
pl: Obecnie zainstalowana wersja

en: Check for new comments as well
pl: Sprawdzaj również dla nowych komentarzy

en: Node IDs separated by , or +
pl: Identyfikatory węzłów rozdzielone przecinkami lub znakami "+".

en: Build mode
pl: Tryb wyświetlania/budowania

en: No alternate
pl: Bez alternatywnych

en: Alternative sort
pl: Sortowanie alternatywne

en: Alternate sort order
pl: Alternatywny porządek sortowania

en: On empty input
pl: Gdy nic nie wpisano

en: Show None
pl: Nic nie pokazuj

en: Display score
pl: Wyświetl priorytet

en: Link this field to download the file
pl: Podlinkuj to pole do "pobierz plik"

en: Set the breadcrumb for the term parents
pl: Uwzględniaj terminy nadrzędne w ścieżkach nawigacyjnych

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pl: Wyświetla wszystkie terminy nadrzędne na liście stron nadrzędnych, a każdy z odnośników kieruje do tego widoku. Działa tylko, gdy wskazano dokładnie jeden termin.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pl: Głębokość terminu odnosi się do jego miejsca w hierarchii terminów. Dla przykładu, jeśli mamy termin "owoc" i względem niego podrzędny termin "jabłko", a głębokość wynosi 1 (lub więcej), to wyszukanie terminu "owoc" spowoduje otrzymanie węzłów przypisanych zarówno do samego terminu "owoc", jak i do terminu "jabłko". W przypadku wartości ujemnej porządek ten zostaje odwrócony - wyszukanie terminu "jabłko" spowoduje uwzględnienie węzłów przypisanych do terminu "owoc", o ile głębokość wynosi -1 (lub mniej).

en: No vocabulary
pl: Brak słownika

en: Link this field to its taxonomy term page
pl: Z odnośnikiem do strony terminu taksonomii

en: Link this field to its term page
pl: Z odnośnikiem do strony terminu

en: Limit terms by vocabulary
pl: Wybieraj terminy tylko z określonych słowników

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pl: Wybierz, który ze słowników ma wyświetlać terminy.

en: Dropdown
pl: Lista rozwijana

en: Show hierarchy in dropdown
pl: Drzewko wewnątrz listy rozwijanej

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pl: Wybrano nieprawidłowy słownik. Proszę go zmienić.

en: Select terms from vocabulary @voc
pl: Wybierz terminy ze słownika @voc

en: Select terms
pl: Terminy

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pl[0]: Nie udało się odnaleźć terminu @terms
pl[1]: Nie udało się odnaleźć terminów @terms
pl[2]: Nie udało się odnaleźć terminów @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pl: Jeżeli określone słowniki mają być sprawdzane należy je zaznaczyć; jeżeli żaden nie jest zaznaczony wszystkie terminy przejdą.

en: Term IDs separated by , or +
pl: Identyfikatory terminów rodzielone przecinkami bądź plusami

en: Current language
pl: Obecny język

en: Translation option
pl: Opcja tłumaczenia

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pl: Opcje tłumaczenia umożliwiają wybranie tłumaczenia lub tłumaczeń, które łączą się w zestawie tłumaczenia. Należy wybrać "Język aktualny" lub "Język domyślny" aby połączyć odpowiednio z tłumaczeniem w aktualnym lub domyślnym języku. W celu połączenia z określonym językiem należy go wybrać. Jeżeli wybrane zostanie "Wszystkie", każde tłumaczenie utworzy nowy wpis co może powodować duplikaty.

en: To the user
pl: Dla użytkownika

en: With a mailto:
pl: Z "wyślij do:" (mailto:)

en: Is the logged in user
pl: Zalogowany użytkownik

en: Usernames
pl: Nazwy użytkowników

en: Enter a comma separated list of user names.
pl: Wprowadź liste użytkowników oddzieloną przecinkami.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pl[0]: Nie mogę znaleźć użytkownika: @users
pl[1]: Nie mogę znaleźć użytkowników: @users
pl[2]: Nie mogę znaleźć użytkowników: @users

en: Also look for a node and use the node author
pl: Odszukaj węzeł i użyj jego autora.

en: Only allow numeric UIDs
pl: Tylko identyfikatory numeryczne

en: Only allow string usernames
pl: Tylko nazwy użytkowników

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pl: Zarówno identyfikatory numeryczne, jak i nazwy użytkowników

en: Restrict user based on role
pl: Tylko użytkownicy o wybranych rolach

en: Restrict to the selected roles
pl: Tylko użytkownicy o wskazanych rolach

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pl: Jeśli nie wybrano żadnej roli, wtedy nie będą one miały znaczenia.

en: Unrestricted
pl: Nieograniczone

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pl: Dostęp do widoku w tym formacie będą mieli tylko użytkownicy posiadający wskazane uprawnienia oraz ci użytkownicy, którzy posiadają uprawnienia do "wyświetlania wszystkich widoków".

en: No role(s) selected
pl: Nie wybrano żadnych rang.

en: Multiple roles
pl: Wiele ról

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pl: Dostęp do widoku w tym formacie będą mieli tylko użytkownicy posiadający wskazane role oraz ci użytkownicy, którzy posiadają uprawnienia do "wyświetlania wszystkich widoków".

en: You must select at least one role if type is "by role"
pl: Musisz wybrać przynajmniej jedną rolę gdy typ jest "przez rolę"

en: PHP validate code
pl: Kod poprawności PHP

en: Never cache
pl: Nigdy nie umieszczaj w pamięci podręcznej

en: Query results
pl: Rezultaty zapytania

en: The length of time raw query results should be cached.
pl: Czas buforowania rezultatów kwerendy.

en: Rendered output
pl: Wygenerowane dane

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pl: Czas buforowania wygenerowanego kodu HTML.

en: Broken field
pl: Pole uszkodzone

en: Change the title that this display will use.
pl: Zmienia tytuł wykorzystywany przez format.

en: Use AJAX
pl: Używaj AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pl: Służy do określania, czy format powinien wykorzystywać technologię AJAX.

en: Mini
pl: Minimalistyczny

en: Change this display's pager setting.
pl: Zmienia ustawienia podziału na strony dla tego formatu.

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pl: Służy do określania, czy w widoku wyświetlanym w tym formacie umieszczany będzie odnośnik "więcej".

en: Specify access control type for this display.
pl: Sposób kontroli dostępu.

en: Change settings for this access type.
pl: Zmienia ustawienia tego sposobu kontroli dostępu.

en: Specify caching type for this display.
pl: Sposób umieszczania widoku w pamięci podręcznej.

en: Change settings for this caching type.
pl: Zmienia ustawienia tego sposobu korzystania z pamięci podręcznej.

en: Link display
pl: Format powiązany

en: Exposed form in block
pl: Udostępniony formularz w bloku

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pl: Umożliwia wyświetlanie udostępnianego formularza w bloku zamiast w samym widoku.

en: Get information on how to theme this display
pl: Wyświetla informacje na temat tworzenia skórek dla tego formatu.

en: The title of this view
pl: Tytuł tego widoku

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pl: Tytuł pojawi się w odpowiednim miejscu przy widoku, np. jako tytuł strony lub bloku.

en: Use AJAX when available to load this view
pl: Ładuj widok z wykorzystaniem AJAX, jeśli to tylko możliwe

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pl: Powoduje, że wyświetlanie kolejnych stron widoku, sortowanie go, a także stosowanie udostępnionych filtrów odbywa się z pomocą mechanizmu AJAX. Oznacza to, że strona widoku nie będzie odświeżana. Odradza się stosowanie tej opcji w przypadku, gdy widok stanowi główną zawartość strony, ponieważ nie jest wtedy możliwe kierowanie odnośników na konkretną podstronę. Opcja ta jest jednak bardzo przydatna dla zawartości dodatkowej.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pl: Dopóki podział na strony działa, powinieneś ustawić wartośc na 0. Jeśli używasz wielu podziałów stron na jednej stronie, powinienes ustawić wartość na większą nie kolidującą z ?page= array. Duża wartośc doda wiele przecinków w Twoim URLu, więc unikaj takiego rozwiązania jeśli to możliwe.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pl: Liczba elementów wyświetlanych na jednej stronie. Wprowadzenie zera spowoduje zniesienie limitu.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pl: Dodaj odnośnik "więcej" u dołu.

en: Create more link
pl: Dodaj odnośnik "więcej"

en: The text to display for the more link.
pl: Tekst, który ma być wyświetlany jako odnośnik.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pl: Sprawia, że każdy element wyświetlony być może jedynie raz. W ten sposób można usuwać z widoku duplikaty, choć nie zawsze jest to skuteczne rozwiązanie. Należy wykorzystywać z rozwagą, ponieważ ustawienie to może wydłużać czas potrzebny na zrealizowanie zapytania.

en: Access restrictions
pl: Ograniczenia dostępu

en: Access options
pl: Ustawienia dostępu

en: Caching options
pl: Ustawienia pamięci podręcznej

en: Display even if view has no result
pl: Wyświetlaj nawet, gdy widok jest pusty

en: How should this view be styled
pl: W jaki sposób wyświetlane mają być elementy widoku

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pl: Jeśli styl który wybrałeś ma ustawienia, upewnij się że kliknąłeś przycisk, który pojawił się ustawień pojawił się obok podsumowania widoku.

en: Style options
pl: Ustawienia sposobu wyświetlania

en: Row style options
pl: Ustawienia sposobu wyświetlania wierszy

en: How should each row in this view be styled
pl: W jaki sposób wyświetlany ma być każdy z wierszy widoku

en: Which display to use for path
pl: Format obsługujący adres

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pl: Pozwala wybrać format, który będzie wykorzystywany do obsługi adresów takich jak odnośniki do widoków zbiorczych, kanałów RSS, odnośniki "więcej", itp.

en: Display output
pl: Forma wyświetlania formatu

en: Alternative display output
pl: Alternatywne wyświetlanie wyników

en: Style output
pl: Styl wyników

en: Alternative style
pl: Styl alternatywny

en: Row style output
pl: Styl wiersza

en: Alternative row style
pl: Alternatywny sposób wyświetlania wierszy

en: Field @field (ID: @id)
pl: Pole @field (Id.: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pl: Poniżej wymieniono wszystkie możliwe szablony, uporządkowane mniej więcej względem ich ogólności. Aktywny szablon (najbardziej szczegółowy, który mógł odnaleźć system) jest pogrubiony.

en: Change theme
pl: Zmień skórkę

en: Rescan template files
pl: Ponownie przeskanuj pliki szablonów

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pl: <strong>Uwaga!</strong> Po dodaniu, usunięciu lub zmianie nazwy szablonu należy poinformować o tym Drupala, wymuszając przeskanowanie plików. Użycie przycisku spowoduje wyczyszczenie rejestru skórek, co doprowadzi do przeskanowania. Podane powyżej informacje będą wtedy znowu aktualne.

en: Theming information (display)
pl: Informacje pomocne przy tworzeniu skórek (format)

en: Back to !info.
pl: Wróć do !info

en: theming information
pl: informacje pomocne przy tworzeniu skórek

en: This display has no theming information
pl: Format nie zawiera żadnych informacji na temat tworzenia skórek.

en: This is the default theme template used for this display.
pl: Domyślny szablon używany do wyświetlania widoku w tym formacie.

en: This is an alternative template for this display.
pl: Oto alternatywny szablon dla tego formatu.

en: Theming information (style)
pl: Informacje pomocne przy tworzeniu skórek (styl)

en: This display has no style theming information
pl: Format nie posiada żadnych informacji pomocnych przy tworzeniu skórek.

en: This is the default theme template used for this style.
pl: Domyślny szablon dla tego sposobu wyświetlania.

en: This is an alternative template for this style.
pl: Alternatywny szablon dla tego sposobu wyświetlania.

en: Theming information (row style)
pl: Informacje pomocne przy tworzeniu skórek (sposób wyświetlania wierszy)

en: This display has no row style theming information
pl: Format nie oferuje żadnych informacji na temat sposobu wyświetlania wierszy, które mogłyby być pomocne przy tworzeniu skórek.

en: This is the default theme template used for this row style.
pl: Domyślny szablon używany w przypadku wybranego sposobu wyświetlania wierszy.

en: This is an alternative template for this row style.
pl: Alternatywny szablon używany w przypadku wybranego sposobu wyświetlania wierszy.

en: Put the exposed form in a block
pl: Umieść udostępnione filtry w osobnym bloku

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pl: Formularz kontrolujący udostępnione filtry może być umieszczony w osobnym bloku. Formularz nie pojawi się wtedy w samym widoku, a odpowiedni blok trzeba będzie ręcznie włączyć - moduł Views nie zrobi tego sam.

en: File found in folder @template-path
pl: Plik znaleziony w folderze @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pl: (Plik nie znaleziony, w folderze @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pl: Format "@display" wykorzystuje pola, jednak żadnych nie dodano lub wszystkie są ukryte.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pl: Format "@display" wykorzystuje ścieżki, jednak żadna nie została zdefiniowana.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pl: Format "@display" posiada nieprawidłową wtyczkę kontrolującą sposób wyświetlania.

en: Exposed form: @view-@display_id
pl: Udostępniony formularz: @view-@display_id

en: Attachment settings
pl: Ustawienia załącznika

en: Inherit exposed filters
pl: Powielaj udostępnione filtry

en: Multiple displays
pl: W więcej niż jednym formacie

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pl: Czy załącznik powinien powielać udostępnione filtry znalezione w formacie nadrzędnym?

en: Attach before or after the parent display?
pl: Załączyć przed czy po formacie nadrzędnym?

en: Select which display or displays this should attach to.
pl: Do których z powyższych formatów obecny format ma być załączony.

en: Block admin description
pl: Opis bloku na stronie zarządzania blokami.

en: Block caching type
pl: Sposób umieszczania bloku w pamięci podręcznej

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pl: Określa domyślne ustawienia przekazywane wewnętrznemu mechanizmowi pamięci podręcznej Drupala. Wymaga włączenia tej pamięci na stronie zarządzania blokami. Wskazana jest ostrożność, ponieważ możliwości kontroli częstotliwości opróżniania pamięci są niewielkie.

en: Using the site name
pl: Nazwa witryny

en: Use the site name for the title
pl: W tytule użyj nazwy witryny

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pl: Ikona kanału informacyjnego będzie dostępna tylko dla wybranych formatów widoku.

en: No menu
pl: Brak menu

en: Normal: @title
pl: Zwykły: @title

en: Tab: @title
pl: Zakładka: @title

en: Change settings for the parent menu
pl: Zmień ustawienia dla nadrzędnego menu

en: The menu path or URL of this view
pl: Ścieżka menu albo URL tego widoku

en: Menu item entry
pl: Element menu

en: No menu entry
pl: Brak odnośnika w menu

en: Normal menu entry
pl: Zwykły odnośnik w menu

en: Menu tab
pl: Zakładka menu

en: Default menu tab
pl: Domyslna zakładka menu

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pl: Nazwa elementu bądź zakładki menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pl: W przypadku ustawienia jako zakładka lub pozycja menu należy wprowadzić tekst wyświetlany jako opis pozycji menu.

en: Insert item into an available menu.
pl: Umieszcza element w jednym z dostępnych menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pl: Wybór menu wymaga uruchomienia modułu menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pl: Im mniejsza waga, tym bliżej lewej pojawi się element.

en: Default tab options
pl: Domyślne opcje zakładek

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pl: Kiedy dostarczamy menu jako zakładki, Drupal musi wiedzieć jaki będzie element nadrzędny. Czasami element taki istnieje, ale czasami będzie trzeba go utworzyć. Ścieżką elementu nadrzędnego zawsze będzie część powstała przez odłączenie ostatniego fragmentu ścieżki podrzędnej. Na przykład, jeśli ścieżka do widoku to: </em>foo/bar/baz</em> nadrzędną ścieżka będzie <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pl: Już istnieje

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pl: Gdy dodajesz element nadrzędny menu, wprowadź jego tytuł.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pl: W przypadku tworzenia nadrzędnego elementu menu należy wprowadzić opis tej pozycji.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pl: Gdy element nadrzędny menu jest zakładką, wprowadź jej wagę. Im mniejszy numer, tym zakładka będzie bardziej z lewej.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pl: "$arg" już nie używamy. Użyj w zamian %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pl: Znak "%" nie może być stosowany w pierwszym segmencie ścieżki.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pl: Moduł Views nie może tworzyć zwykłych elementów menu dla ścieżek zawierających znak %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pl: Format, którego ścieżka kończy się znakiem %, nie może być wyświetlany jako zakładka.

en: Title is required for this menu type.
pl: Ten typ menu wymaga podania tytułu.

en: Inline fields
pl: Pola w jednej linii

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pl: Separator rozdzielający pola w jednej linii w celu uniknięcia ich zbytniego zbicia. Można korzystać z HTML.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pl: Służy do określania pola, według którego grupowane będą rekordy. Opcjonalne.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pl: Sposób wyświetlania @style wymaga wtyczki kontrolującej sposób wyświetlania wierszy, jednak wtyczka ta jest nieprawidłowa.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pl: Wyrównanie poziome spowoduje wyświetlanie elementów od lewej do prawej, a wyrównanie pionowe - od lewego górnego rogu i w dół.

en: RSS description
pl: Opis dla kanału RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pl: Pojawi się w samym kanale RSS.

en: Display record count with link
pl: Wyświetlaj liczbę rekordów przy każdym odnośniku

en: Override number of items to display
pl: Kontroluj liczbę wyświetlanych elementów

en: Display items inline
pl: Wyświetlaj obok siebie

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pl: Konfiguracja tabeli możliwa jest dopiero po dodaniu przynajmniej jednego pola.

en: Override normal sorting if click sorting is used
pl: Pozwalaj zmieniać porządek sortowania kliknięciem nazwy kolumny

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pl: "Przyklejone" nagłówki kolumn (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pl: (Przyklejone nagłówki nie będą aktywne w poniższym podglądzie tylko w trakcie oglądania widoku na żywo.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pl: Pola umieszcza się w kolumnach. W jednej kolumnie może być kilka różnych pól - w takim wypadku rozdzielać je będzie wprowadzony separator. Wybranie opcji "sortowanie" umożliwi użytkownikom sortowanie widoku względem wybranej kolumny za pomocą kliknięcia jej nazwy. Kolejność kolumn oraz etykiety pól zmieniać można w ustawieniach pól.

en: The style selected does not utilize fields.
pl: Wybrany sposób wyświetlania nie korzysta z pól.

en: None defined
pl: Nie zdefiniowano

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pl: Widok jest edytowany przez użytkownika !user, w związku z czym możliwość jego edycji przez innych użytkowników jest zablokowana. Blokada trwa !age. Można ją <a href="!break">złamać</a>.

en: New view
pl: Nowy widok

en: Changed view
pl: Zmieniony widok

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pl: Widok %name, wyświetlający elementy typu <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pl: Podgląd

en: @current of @max
pl: @current z @max

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Polygon
pl: Wielokąt

en: Import code
pl: Importuj kod

en: Allow multiple values
pl: Zezwalaj na wielokrotne wartości

en: Unmet dependencies: !dependencies
pl: Niespełnione zależności: !dependencies

en: Checking...
pl: Sprawdzam...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pl: Feature !module nie może być aktywowany ponieważ występuje problem z !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pl: Odwróć wszyskie komponenty <strong>!component</strong> dla modułu <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
pl: Nie dokonano zmian do tej funkcjonalności.

en: Machine-readable name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Download feature
pl: Pobierz funkcjonalność

en: Enable and disable features.
pl: Włącz i wyłącz funkcjonalności.

en: Display components of a feature.
pl: Wyświetl komponenty funkcjonalności.

en: Compare default and current feature.
pl: Porównaj domyślną i bieżącą funkcjonalność.

en: Javascript status call back.
pl: Wywołanie zwrotne statusu Javascript.

en: Menu items for any enabled features.
pl: Pozycje menu dla wszelkich włączonych funkcjonalności.

en: Provides feature management for Drupal.
pl: Umożliwia zarządzanie funkcjonalnościami dla Drupala.

en: Dependency
pl: Zależność

en: No features available.
pl: Brak dostępnych funkcjonalności.

en: Array
pl: Tablica

en: Filter criteria
pl: Filtry

en: Link ID
pl: Identyfikator odnośnika

en: Contact form
pl: Formularz kontaktowy

en: Equal
pl: Równe

en: HTTP response code
pl: Kod odpowiedzi HTTP

en: Blue Lagoon (default)
pl: Błękitna laguna (domyślny)

en: Behaviors
pl: Zachowania

en: Header top
pl: Kolor górnej części nagłówka

en: Header bottom
pl: Kolor dolnej części nagłówka

en: Ampersand
pl: Znak ampersand

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Nazwa wykorzystywana wewnętrznie może zawierać jedynie małe litery, znaki podkreślenia oraz liczby.

en: Search form
pl: Formularz wyszukiwania

en: Popular content
pl: Popularne strony

en: Content translation
pl: Wersje językowe zawartości

en: As often as possible
pl: Tak często jak to możliwe

en: Projections
pl: Projekcje

en: Base layers
pl: Warstwa podstawowa

en: Layers
pl: Warstwy

en: Projection
pl: Projekcja

en: Styles
pl: Style

en: Hello world!
pl: Witaj świecie!

en: The item has been deleted.
pl: Pozycja została usunięta.

en: Item ID
pl: ID elementu

en: Last modification date
pl: Data ostatniej modyfikacji

en: Base name
pl: Nazwa podstawowa

en: Text format
pl: Format tekstu

en: Greater than or equal to
pl: Większy lub równy w stosunku do

en: Less than or equal to
pl: Mniejsze lub równe od

en: Sort descending
pl: Sortuj malejąco

en: Sort ascending
pl: Sortuj rosnąco

en: Aid
pl: Pomoc

en: The name of the site.
pl: Nazwa witryny.

en: CTools CSS Cache
pl: Pamięć podręczna CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pl: Katalog pamięci podręcznej CSS dla CTools, nie udało się utworzyć %path z uwagi na nieprawidłowe ustawienia katalogu plików. Upewnij się, czy katalog plików jest prawidłowo skonfigurowany, i czy serwer sieciowy posiada pozwolenie, aby tworzyć katalogi.

en: Unable to create
pl: Nie można utworzyć

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pl: Specjalna pamięć podręczna używana do przechowywania obiektów będących w trakcie edycji; służy do zachowania stanu w zwykle bezstanowym środowisku.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pl: Biblioteka przydatnych narzędzi utworzona przez użytkownika Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pl: Wyniki masowego eksportu

en: Place this in @file
pl: Umieść w @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pl: Aktualnie brak obiektów do wyeksportowania.

en: Bulk Exporter
pl: Masowy eksporter

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pl: Masowy eksport do kodu różnych obiektów danych obsługiwanych przez CTools.

en: Bulk Export
pl: Masowy eksport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pl: Przeprowadza masowy eksport danych obiektów rozpoznawanych przez CTools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
pl: @type:@subtype nie będzie wyświetlany z powodu braku kontekstu

en: No info available.
pl: Brak dostępnych informacji.

en: Configure new !subtype_title
pl: Konfiguruj nowy !subtype_title

en: All criteria must pass.
pl: Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione.

en: Only one criteria must pass.
pl: Tylko jedno kryterium musi zostać spełnione.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pl: Uszkodzony/brakujący dostęp do wtyczki %plugin

en: Configure settings for this item.
pl: Konfiguruj ustawienia dla tego elementu.

en: Remove this item.
pl: Usuń ten element.

en: No criteria selected, this test will pass.
pl: Nie wybrano kryteriów, ten test zostanie zaliczony.

en: Missing callback hooks.
pl: Brakuje funkcji zwrotnych.

en: Edit criteria
pl: Zmień kryteria

en: Invalid object name.
pl: Nieprawidłowa nazwa obiektu.

en: Invalid context type
pl: Nieprawidłowy typ kontekstu

en: Display page not found or display nothing at all.
pl: Widoku nie znaleziono lub nic nie wyświetlono.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
pl: Wprowadź tytuł do użycia kiedy obecny jest ten argument. Możesz użyć podstawienia %KEYWORD, gdzie słowo klucz jest określone poniżej.

en: Unable to delete missing item!
pl: Nie można usunąć brakującego elementu!

en: Edit @type
pl: Edytuj @type

en: Summary of contexts
pl: Podsumowanie kontekstów

en: Please choose which context and how you would like it converted.
pl: Wybierz jaki kontekst i jak chcesz go przekształcić.

en: , and
pl: , i

en: , or
pl: , lub

en: Built in context
pl: Wbudowany kontekst

en: Keyword: %@keyword
pl: Słowo kluczowe: %@keyword

en: From "@title"
pl: Od "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
pl: Nie można utworzyć katalogu pamięci podręcznej CSS CTools. Sprawdź uprawnienia katalogu plików.

en: Update and return
pl: Aktualizuj i wróć

en: In code
pl: W kodzie

en: Enabled, title
pl: Włączone, tytuł

en: Get a summary of the information about this page.
pl: Pobierz podsumowanie informacji o tej stronie.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
pl: Aktywuj tę stronę, aby była używana w systemie.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
pl: Deaktywuj tę stronę. Dane pozostaną, ale strona nie będzie używana w systemie.

en: Add variant
pl: Dodaj wariant

en: Add a new variant to this page.
pl: Dodaj nowy wariant do tej strony.

en: Create variant
pl: Stwórz wariant

en: Import variant
pl: Importuj wariant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
pl: Dodaj nowy wariant na tej stronie z kodu wyeksportowanego z innej strony.

en: Reorder variants
pl: Zmień kolejność wariantów

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
pl: Zmień priorytet wariantów, aby upewnić się, że zostanie wybrany prawidłowy.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
pl: Konfiguruj nowo stworzony wariant przed dodaniem go na stronę.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
pl: Przerwij blokadę na tej stronie, aby można było ją edytować.

en: Variant operations
pl: Operacje wariantu

en: Get a summary of the information about this variant.
pl: Pobierz podsumowanie informacji o tym wariancie.

en: Make an exact copy of this variant.
pl: Utwórz dokładną kopię tego wariantu.

en: Export this variant into code to import into another page.
pl: Eksportuj ten wariant do kodu, aby importować go do innej strony.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
pl: Usuń wszystkie zmiany dla tego wariantu i przywróć wersje z kodu.

en: Remove this variant from the page completely.
pl: Usuń całkowicie ten wariant ze strony.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
pl: Aktywuj ten wariant, aby był używany w systemie.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
pl: Dezaktywuj ten wariant. Dane pozostaną, jednak wariant nie będzie używany w systemie.

en: No variants
pl: Brak wariantów

en: This operation trail does not exist.
pl: Ścieżka tej operacji nie istnieje.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
pl: Strona została zaktualizowana. Zmiany nie będą uwzględnione do momentu zapisania.

en: Unable to update changes due to lock.
pl: Nie można zaktualizować zmian z powodu blokady.

en: This setting contains unsaved changes.
pl: Te ustawienia zawierają niezapisane zmiany.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
pl: Masz niezapisane zmiany na tej stronie. Musisz wybrać opcję Zapisz, aby zapisać je do bazy danych, lub Anuluj, aby odrzucić te zmiany. Proszę pamiętać, że w przypadku zmiany w jakimkolwiek formularzu, należy przesłać ten formularz przed zapisaniem.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
pl: Wszystkie oczekujące zmiany zostały odrzucone, a strona jest już odblokowana.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
pl: Administracyjny tytuł tego wariantu. Jeśli pozostawisz pusty, to zostanie on automatycznie przypisany.

en: Variant type
pl: Typ wariantu

en: Optional features
pl: Dodatkowe funkcjonalności

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
pl: Zaznacz opcjonalne cechy, które mają być pokazywane z formularzami, aby je konfigurować. Jeżeli teraz nie zaznaczysz opcji, możesz to zrobić po tym jak nowa strona została utworzona. Jeżeli nie jesteś pewny opcji, po prostu ich nie zaznaczaj.

en: Variant name
pl: Nazwa wariantu

en: Enter the name of the new variant.
pl: Wprowadź nazwę nowego wariantu.

en: Paste variant code here
pl: Wklej kod wariantu tutaj

en: No variant found.
pl: Nie znaleziono wariantu.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
pl: Nie można uzyskać wariantu z importu. Zgłoszone błędy: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
pl: Przywracanie wariantu usunie wariant, który jest w bazie danych, przywracając go do pierwotnego wariantu domyślnego. To usunięcie nie będzie stałe dopóki nie klikniesz Zapisz.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten wariant? Usunięcie nie będzie wykonane na stałe, do momentu kliknięcia w przycisk Zapisz.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
pl: Ten wariant jest obecnie wyłączony. Włączenie go spowoduje, że będzie dostępny w twoim systemie. Nie wejdzie to w życie zanim nie zapiszesz tej strony.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pl: Ten wariant jest obecnie włączony. Wyłączenie go spowoduje, że będzie niedostępny w twoim systemie i nie będzie używany. Nie wejdzie to w życie zanim nie zapiszesz tej strony.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pl: Łamanie blokady na tej stronie <strong>odrzuci</strong> dowolne oczekujące zmiany, wykonane przez blokującego użytkownika. Jesteś pewny, że chcesz to zrobić?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pl: Blokada została oczyszczona a wszystkie zmiany wyrzucone. Możesz teraz robić zmiany na tej stronie.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
pl: Włączenie tej storny automatycznie czyni ją dostępną w systemie (nie trzeba czekać na zapisanie).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
pl: Wyłączenie tej strony spowoduje jej natychmiastową niedostępność w twoim systemi (nie trzeba czekać na zapisanie)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pl: Ta strona nie ma wariantów i przez to również własnych wyników.

en: Add a new variant
pl: Dodaj nowy wariant

en: Unable to disable due to lock.
pl: Nie można wyłączyć z powodu zablokowania.

en: Unable to enable due to lock.
pl: Nie można włączyć z powodu zablokowania.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pl: Dodaj, edytuj i usuń nadpisane strony systemowe i strony zdefiniowane przez użytkownika.

en: Page manager
pl: Menadżer stron

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pl: Dostarcza UI i API do zarządzania stronami w ramach witryny.

en: Node add/edit form
pl: Formularz dodawania/edycji węzła

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
pl: Aktywowanie tej opcji powoduje unieważnienie domyślnego zachowania Drupala w zakresie dodawania lub edycji węzłów w <em>node/%node/edit</em> oraz <em>node/add/%node_type</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru, takich jak typ węzła lub język, bądź też dostęp użytkownika w celu wprowadzenia różnych form edycji dla węzłów. Jeśli nie wybrano żadnego wariantu, będzie używana domyślna edycja węzła Drupala.

en: Node being edited
pl: Edytowany węzeł

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
pl: Gdy ta opcja jest aktywna, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania węzłów na <em>node/%node</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak typ węzła lub język, bądź dostęp użytkownika, aby umożliwić różne widoki węzłów. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny widok węzła Drupala. Ta strona zmienia tylko ustawienia węzłów podglądanych jako strony, nie zmienia ustawień węzłów podglądanych w listach lub innych lokalizacjach. Ponadto, zauważ, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować przemieszczenie węzła w jakieś inne miejsce, ale jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na node/%node.

en: Node being viewed
pl: Przeglądany węzeł

en: Argument settings
pl: Ustawienia argumentów

en: A meaningless second page
pl: Pozbawiona sensu druga strona

en: Administrative title
pl: Tytuł wewnętrzny

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pl: Nazwa dla tej strony. Pojawi się w dziale zarządzania i na pulpicie paneli w celu łatwiejszej identyfikacji.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
pl: Identyfikator systemowy dla tej strony. Musi być unikatowy i może składać się wyłącznie z liter i znaków podkreślenia (_). Po utworzeniu nie będzie już można zmieniać tej wartości!

en: Administrative description
pl: Opis administracyjny

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
pl: Opis strony: po co powstała, czemy służy i co robi. Wyłącznie na użytek administracyjny.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
pl: Adres URL do tworzonej strony. Możesz tworzyć nazwane kolekcje dla zmiennych elementów ścieżki używając %name dla wymaganych elementów i !name dla elementów opcjonalnych. Np.  "node/%node/foo", "forum/%forum" lub "dashboard/!input". Te nazwane kolekcje mogą być zmienione w konteksty na formularzu argumentów.

en: Make this your site home page.
pl: Ustaw jako stronę główną,

en: Visible menu item
pl: Widoczny element menu

en: Name is required.
pl: Nazwa jest wymagana.

en: That name is used by another page: @page
pl: Nazwa jest już wykorzystywana przez inną stronę: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
pl: Nazwa strony może zawierać wyłącznie litery i znak podkreślenia (_)

en: That path is used by another page: @page
pl: Ta ścieżka jest używana przez inną stronę: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pl: Nie możesz mieć dynamicznego elemenu ścieżki po opcjonalnym elemencie ścieżki.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pl: Nie możesz mieć statycznego elementu ścieżki po opcjonalnym elemencie ścieżki.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
pl: Ta ścieżka jest obecnie przypisana do @alias. System nie może nadpisywać istniejących przyjaznych nazw.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pl: Nie możesz ustawić tej strony jako twojej strony głównej, jeżeli używa ona % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pl: Duplikowany argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pl: Nieprawidłowy argument <em>%</em>. Wszystkie argumenty muszą być nazwane ze słowami kluczowymi.

en: Parent item title
pl: Tytuł nadrzędnego elementu

en: Parent item menu
pl: Menu nadrzędnego elementu

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pl: Reguły dostępu są wykorzystywane do badania, czy strona jest dostępna i wszystkie pozycje menu związane z nią są widoczne.

en: No context assigned
pl: Brak przypisanego kontekstu

en: Position in path
pl: Pozycja w ścieżce

en: Context assigned
pl: Przypisany kontekst

en: The path %path has no arguments to configure.
pl: Ścieżka %path nie posiada argumentów do skonfigurowania.

en: Invalid keyword.
pl: Nieprawidłowe słowo kluczowe.

en: Change context type
pl: Zmień typ kontekstu

en: Change argument
pl: Zmień argument

en: No context selected
pl: Brak wybranego kontekstu

en: Error: missing argument.
pl: Błąd: brak argumentu.

en: Context identifier
pl: Identyfikator kontekstu

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
pl: To jest tytuł zawartości używany przy identyfikacji w późniejszym procesie administracyjnym. Nigdy nie zostanie to pokazane użytkownikowi.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
pl: Błąd: brakujący lub nieprawidłowy argument wtyczki %argument.

en: Import page
pl: Importuj stronę

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
pl: Wprowadź nazwę używaną z tą stroną, jeżeli różni się od strony źródłowej. Pozostaw puste, aby użyć oryginalnej nazwy strony.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pl: Wprowadź ścieżkę używaną z tą stroną, jeżeli różni się od strony źródłowej. Pozostaw puste, aby użyć oryginalnej ścieżki strony.

en: Allow overwrite of an existing page
pl: Pozwól nadpisać istniejącą stronę

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
pl: Jeśli nazwa, którą wybrano, istnieje już w bazie danych, ta strona będzie mogła zastąpić istniejącą stronę.

en: Paste page code here
pl: Tutaj wklej kod strony

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pl: Nie można uzyskać strony z importu. Zgłoszone błędy: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
pl: Ta nazwa strony jest w użyciu lub jest zablokowana przez innego użytkownika. Musisz <a href="!break">złam blokadę</a> na tej stronie przed postępowaniem lub wybrać inną nazwę.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
pl: Podaj nazwę nowej strony. Musi być unikalna i zawierać jedynie znaki alfanumeryczne i podkreślenia.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
pl: Ścieżka URL prowadząca do tej strony. Możesz utworzyć nazwane symbole zastępcze dla różnych części ścieżki używając %name dla wymaganych elementów oraz !name dla elementów opcjonalnych. Na przykład: "node/%node/foo", "forum/%forum" lub "dashboard/!input". Te nazwane symbole zastępcze można zamienić w konteksty na formularzu argumentów. Nie można użyć tej samej ścieżki, co na pierwotnej stronie.

en: Clone variants
pl: Klonuj warianty

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pl: Jeśli zaznaczone, wszystkie warianty związane ze stroną zostaną również sklonowane. Jeśli nie jest zaznaczone, strona zostanie sklonowana bez wariantów.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pl: Przywracanie strony kasuje stronę, która jest w bazie danych, przywracając ją do oryginalnej strony domyślnej. Wszelkie wprowadzone zmiany zostaną utracone i nie można będzie ich odzyskać.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę stronę? Usuwania strony nie można cofnąć.

en: The page has been reverted.
pl: Strona została przywrócona.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pl: Strony utworzone przez administratora, które posiadają ścieżkę URL, kontrolę dostępy i wpisy w menu systemowym Drupala.

en: Create a new page
pl: Stwórz nową stronę

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pl: Edytuj nazwę, adres  i inne podstawowe ustawienia strony.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pl: Ustaw konteksty dla argumentów na tej stronie.

en: Control what users can access this page.
pl: Kontroluj którzy użytkownicy mają dostęp do tej strony.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
pl: Dostarcz tej stronie widocznego menu lub zakładki menu.

en: Make a copy of this page
pl: Utwórz kopię tej strony

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
pl: Eksportuj tę stronę jako kod, który może być importowany lub osadzany wewnątrz modułu.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
pl: Usuń wszystkie zmiany na tej stronie i powróć do wersji w kodzie.

en: Remove this page from your system completely.
pl: Usuń tę stronę całkowicie ze swojego systemu.

en: This is your site home page.
pl: To jest twoja strona domowa.

en: This page is set to become your site home page.
pl: Ta strona została ustawiona jako twoja strona domowa.

en: Accessible only if @conditions.
pl: Dostępny tylko jeśli @conditions.

en: This page is publicly accessible.
pl: Ta strona jest dostępna publicznie.

en: No menu entry.
pl: Brak odnośnika w menu.

en: Normal menu entry.
pl: Zwykły odnośnik w menu.

en: Menu tab.
pl: Karta w menu.

en: Default menu tab.
pl: Domyślna karta w menu.

en: Title: %title.
pl: Tytuł: %title.

en: Parent title: %title.
pl: Tytuł nadrzędny: %title.

en: Menu block: %title.
pl: Blok menu: @title

en: Taxonomy term template
pl: Szablon terminu taksonomii

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
pl: Gdy opcja ta jest włączona, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania terminów taksonomii na <em>taxonomy/term/%term</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak słownictwo lub dostęp użytkownika w celu udostępnienia róznych ekranów terminu taksonomii i powiązanych węzłów. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny ekran terminu taksonomii Drupala. Ta strona zmienia ustawienia tylko pozycji, które faktycznie wyświetlają się na taxonomy/term/%term. Ekrany niektórych terminów taksonomii, takich jak fora zostają przeniesione w inne miejsce. Ponadto, zauważ, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować, że terminy taksonomii pojawią się gdzie indziej, jednak jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
pl: Przeglądany termin(y)

en: Term being viewed
pl: Przeglądany termin

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
pl: Zezwalaj na wiele terminów w taxonomy/term/%term

en: Single term
pl: Pojedynczy termin

en: Multiple terms
pl: Wiele terminów

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
pl: Domyśłnie, Drupal zezwala na wiele pojęć jako argument poprzez oddzielanie ich przecinkami lub znakami plus. Jeśli ustawisz to jako pojedyncze, ta opcja będzie wyłączona.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pl: Wstrzyknij hierarchię pierwszego elementu do ścieżki okruszków.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
pl: Jeśli zaznaczone, rodzice pojęcia taksonomii pojawią się w ścieżce okruszków.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
pl: Można używać wiele terminów oddzielonych za pomocą , lub +.

en: Only a single term may be used.
pl: Tylko pojedynczy termin może być użyty.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
pl: Ścieżka okruszków będzie zawierać hierarchię pojęć taksonomii.

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
pl: Ścieżka okruszków nie będzie zawierała hierarchii terminów taksonomii.

en: User profile template
pl: Szablon profilu użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
pl: Gdy opcja ta jest włączona, nadpisuje ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania profili użytkownika na <em>user/%user</em>. Jeśli dodasz warianty, możesz użyć kryteriów wyboru takich jak role lub dostęp użytkownika w celu udostępnienia róznych widoków profili użytkownika. Jeśli nie wybrano wariantu, będzie używany domyślny widok użytkownika Drupala. Ponadto, pamiętaj, że jeśli używasz pathauto, aliasy mogą spowodować, że węzły pojawią się gdzie indziej, jednak jeśli chodzi o Drupala, znajdują się one nadal na user/%user.

en: User being viewed
pl: Przeglądany użytkownik

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
pl: Ta strona jest edytowana przez innego użytkownika i nie możesz wprowadzić do niej zmian.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
pl: Ta strona jest nowo stworzona i nie została jeszcze zapisana w bazie danych. Nie będzie dostępna dopóki jej nie zapiszesz.

en: Variant
pl: Wariant

en: User: compare
pl: Użytkownik: porównaj

en: First User
pl: Pierwszy użytkownik

en: Second User
pl: Drugi użytkownik

en: Not equal
pl: Nierówne

en: Node: accessible
pl: Węzeł: dostępny

en: Control access with built in Drupal node access test.
pl: Kontrola dostępu przy użyciu wbudowanego w Drupala testu dostępu do węzła.

en: Create nodes of the same type
pl: Stwórz węzły tego samego typu

en: @user can view @node.
pl: @user może podglądać @node.

en: @user can edit @node.
pl: @user może edytować @node.

en: @user can delete @node.
pl: @user może usunąć @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
pl: @user może tworzyć węzły tego samego typu co @node.

en: Node: language
pl: Węzeł: język

en: Control access by node language.
pl: Kontrola dostępu na podstawie języka węzła.

en: Current site language
pl: Obecny język strony

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
pl: Przechodzi tylko, jeśli węzeł jest w jednym z wybranych języków.

en: @identifier is in any language
pl: @identifier jest w dowolnym języku

en: Node: type
pl: Węzeł: typ

en: Control access by node_type.
pl: Kontrola dostępu na podstawie typu węzła.

en: Only the checked node types will be valid.
pl: Tylko zaznaczone typy węzła będą prawidłowe.

en: @identifier is any node type
pl: @identifier jest dowolnym typem węzła

en: User: permission
pl: Użytkownik: uprawnienie

en: Control access by permission string.
pl: Kontrola dostępu na podstawie ciągu uprawnienia.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pl: Tylko użytkownicy z wybranymi flagami uprawnień będą mieli do tego dostęp.

en: Error, unset permission
pl: Błąd, nieustawione prawa dostępu

en: @identifier has "@perm"
pl: @identifier posiada "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pl: Kontrola dostępu na podstawie dowolnego kodu PHP.

en: Administrative desc
pl: Opis administracyjny

en: A description for this test for administrative purposes.
pl: Opis tego testu dla celów administracyjnych.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pl: Nie posiadasz wystarczających uprawnień, aby edytować kod PHP.

en: User: role
pl: Użytkownik: rola

en: Control access by role.
pl: Kontrola odstępu na podstawie roli.

en: Only the checked roles will be granted access.
pl: Tylko zaznaczone role otrzymają prawa dostępu.

en: @identifier can have any role
pl: @identifier może posiadać dowolną rolę

en: User: language
pl: Użytkownik: język

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pl: Kontrola dostępu na podstawie języka aktualnie używanego przez użytkownika lub stronę.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pl: Przechodzi tylko, jeśli bieżący język witryny jest jednym z wybranych.

en: Site language is any language
pl: Język strony jest dowolny

en: Taxonomy: vocabulary
pl: Taksonomia: słownik

en: @identifier is any vocabulary
pl: @identifier jest dowolnym słownikiem

en: Creates a node context from a node ID argument.
pl: Tworzy kontekst węzła z argumentu ID węzła.

en: Enter the node ID of a node for this argument
pl: Podaj ID węzła dla tego argumentu

en: Creates a node add form context from a node type argument.
pl: Tworzy kontekst formularza dodawania węzła z argumentu typu węzła.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
pl: Tworzy kontekst formularza dodawania węzła z argumentu ID węzła.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
pl: Ciąg znaków jest minimalnym kontekstem, który po prostu przechowuje łańcuch znaków, mogący być wykorzystanym do innych celów.

en: Enter a value for this argument
pl: Podaj wartość tego argumentu

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
pl: Tworzy pojedynczy termin taksonomii z ID taksonomii lub nazwy terminu taksonomii.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pl: Dołącz hierarchię do ścieżki okruszków

en: Enter a taxonomy term ID.
pl: Podaj ID terminu taksonomii.

en: Enter a taxonomy term name.
pl: Podaj nazwę terminu taksonomii.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
pl: Tworzy grupę pojęć taksonomii z listy identyfikatorów (tid), oddzielonych przecinkiem lub plusem. Generalnie pierwszy termin z listy będzie używany przez panele.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
pl: Wprowadź ID terminu lub listę identyfikatorów terminów rozdzielonych + lub ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
pl: Tworzy kontekst użytkownika z argumentu ID użytkownika.

en: Enter the user ID of a user for this argument
pl: Wprowadź ID użytkownika tego argumentu

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
pl: Tworzy kontekst słownika z argumentu ID słownika.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
pl: Podaj ID słownika tego argumentu

en: Use context keywords
pl: Użyj słów kluczowych z kontekstu

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pl: Po zaznaczeniu słowa kluczowe z kontekstu zostaną podmieniane w treści.

en: Substitutions
pl: Podstawienia

en: Link to author profile
pl: Odnośnik do profilu autora

en: "@s" author
pl: Autor "@s"

en: "@s" body
pl: Zawartość "@s"

en: Node created date
pl: Data utworzenia węzła

en: The date the referenced node was created.
pl: Data utworzenia powiązanego węzła.

en: "@s" created date
pl: Data utworzenia "@s"

en: Node links of the referenced node.
pl: Odnośniki powiązanego węzła.

en: Node links go here.
pl: Odnośniki węzła tutaj.

en: "@s" links
pl: Odnośniki "@s"

en: The title of the referenced node.
pl: Tytuł referencyjnego węzła.

en: "@s" title
pl: Tytuł "@s"

en: Node last updated date
pl: Data ostatniej akutalizacji węzła

en: The date the referenced node was last updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji węzła referencyjnego.

en: Last updated date
pl: Ostatnio zaktualizowana data

en: "@s" last updated date
pl: Data ostatniej aktualizacji "@s"

en: "@s" node form attach files
pl: Dołączone pliki formularza węzła "@s"

en: Node form buttons.
pl: Przyciski formularza węzła.

en: Profile category
pl: Kategoria profilu

en: Enter the node ID of a node for this context.
pl: Podaj ID węzła dla tego kontekstu.

en: '%title' [node id %nid]
pl: '%title' [id węzła %nid]

en: Enter the node ID of a node for this argument:
pl: Wprowadź ID węzła tego argumentu:

en: A context that is just a string.
pl: Kontekst, który jest zwykłym napisem.

en: Raw string
pl: Nieprzetworzony napis

en: Enter the string for this context.
pl: Podaj napis dla tego kontekstu.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
pl: Aktualnie ustawiony na @term. Wprowadź inny termin, jeżeli chcesz zmienić termin.

en: Select a term from @vocabulary.
pl: Wybierz termin z @vocabulary.

en: You must select a term.
pl: Należy wybrać termin.

en: Invalid term selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy termin.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
pl: Wiele terminów taksonomii jako grupa.

en: Term ID of first term
pl: ID pierwszego terminu

en: Term name of first term
pl: Nazwa pierwszego terminu

en: Vocabulary ID of first term
pl: ID słownika pierwszego terminu

en: Make all views available as panes
pl: Wszystkie widoki dostępne jako okienka

en: Configure view
pl: Konfiguruj widok

en: View: @name
pl: Widok: @name

en: View information
pl: Wyświetl informacje

en: Using display @display.
pl: Używając podglądu @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
pl: Argument @arg używa kontekstu @context przetworzonego do @converter

en: @count items displayed.
pl: Wyświetlono @count elementów.

en: With pager.
pl: Ze stronicowaniem.

en: Without pager.
pl: Bez stronicowania.

en: Skipping first @count results
pl: Pominięto @count pierwszych wyników

en: With more link.
pl: Z odnośnikiem "więcej".

en: With feed icon.
pl: Z ikoną do kanału informacyjnego.

en: Sending arguments.
pl: Wysyłanie argumentów.

en: Using arguments: @args
pl: Używane argumenty: @args

en: Using url: @url
pl: Używany url: @url

en: View panes
pl: Panele z widokami

en: Num items
pl: Liczba elementów

en: Content pane
pl: Panel z zawartością

en: Pane settings
pl: Ustawienia panelu

en: Use view name
pl: Użyj nazwy widoku

en: Use view description
pl: Użyj opisu widoku

en: Admin desc
pl: Opis admina

en: Use Panel path
pl: Używaj ścieżki panelu

en: Argument input
pl: Wstawianie argumentów

en: Allow settings
pl: Zezwól na ustawienia

en: Pager offset
pl: Przesunięcie stronicowania

en: Path override
pl: Nadpisanie ścieżki

en: Title override
pl: Nadpisanie tytułu

en: @arg source
pl: @arg - źródło

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
pl: Strony panelu mogą być używane jako strony docelowe. Mają one ścieżki URL, akceptują argumenty i mogą mieć wejścia menu.

en: Panel page
pl: Strona panelowa

en: Go to list
pl: Idź do listy

en: Style settings
pl: Ustawienia stylu

en: Selection rules
pl: Reguły wyboru

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pl: Zmiana kryteriów wg których wariant będzie lub nie będzie użyty.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pl: Dodawanie dodatkowych obiektów kontekstu pracy dla wariantu używanego dla zawartości.

en: This panel will be selected if @conditions.
pl: Ten panel będzie wybrany jeżeli @conditions.

en: This panel will always be selected.
pl: Ten panel będzie zawsze wybrany.

en: Selection rule
pl: Reguły wyboru

en: Administrative title of this variant.
pl: Wewnętrzny tytuł tego variantu.

en: Watch
pl: Obserwuj

en: Basic default style.
pl: Domyślny styl podstawowy.

en: Default style for selected geometries
pl: Domyślny styl dla wybranych narzędzi geometrycznych

en: Default Map
pl: Mapa domyślna

en: OpenLayers Source
pl: Źródło biblioteki Openlayers

en: Zoom to Layer
pl: Przybliż do warstwy

en: Virtual Earth Street
pl: Virtual Earth Ulice

en: Virtual Earth Satellite
pl: Virtual Earth Satelita

en: Virtual Earth Hybrid
pl: Virtual Earth Hybrydowo

en: OSM Cycling Map
pl: Mapa rowerowa OSM

en: OSM Overlay
pl: OSM nakładka

en: Zoom Level
pl: Poziom przybliżenia

en: Select Style
pl: Wybierz styl

en: Temporary Style
pl: Styl tymczasowy

en: Display Projection
pl: Wyświetl projekcję

en: Map saved.
pl: Mapa zapisana.

en: Layer Switcher
pl: Przełącznik warstw

en: Mouse Position
pl: Pozycja kursora myszy

en: Scale Line
pl: Podziałka liniowa

en: Provides button to zoom to the maximum extent of the map.
pl: Wyświetla przycisk pozwalający przybliżyć

en: Provides OpenLayers Views plugins.
pl: Dołącza wtyczki Widoków dla modułu OpenLayers

en: Map Data Sources
pl: Źródła danych map

en: Latitude Field
pl: Pole szerokości geograficznej

en: Longitude Field
pl: Pole długości geograficznej

en: WKT Field
pl: Pole WKT

en: This is map that will be used to render the view.
pl: To jest mapa, która będzie użyta do renderowania widoku.

en: Taxonomy Term
pl: Termin

en: Slate
pl: Popielaty

en: Author name
pl: Nazwa autora

en: %name must be a positive integer.
pl: %name musi być liczbą dodatnią.

en: (first item is 0)
pl: (pierwszy element to 0)

en: (start from last values)
pl: (zacznij od ostatnich wartości)

en: Number of pages
pl: Liczba stron

en: Select a source
pl: Wybierz źródło

en: Select a target
pl: Wybierz cel

en: Published date
pl: Data publikacji

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Change frequency
pl: Częstotliwość zmian

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pl: Kod demonstracyjny, zaawansowana pomoc i demo panelu, aby pokazać jak budować wtyczki ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pl: CTools Plugin Example to po prostu wersja demonstracyjna programisty instruująca w zakresie tworzenia wtyczek dla CTools. Nie oferuje ona żadnych przydatnych funkcji dla zwykłego użytkownika.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
pl: Dostępny jest panel wersji demonstracyjnej pokazujący większość oferowanych funkcji w
        <a href="@demo_url">Panelu CTools demo</a>, a ponadto możesz zapoznać się z jego dokumentacją na przykładach w
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools zawiera dokumentację w !ctools_help. Jednak zazwyczaj to sam kod ma być nauczycielem.
        Możesz go znaleźć w %path.

en: CTools plugin example
pl: Przykład pluginu CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pl: Przykład wtyczki Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pl: Pokazuje, jak zewnętrzny moduł może dostarczyć wtyczki ctools (dla Paneli, itp.).

en: Arg length
pl: Długość argumentu

en: Control access by length of simplecontext argument.
pl: Kontrola dostępu przez długość argumentu simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pl: Przydziel dostęp, jeżeli długość argumentu simplecontext  wynosi

en: Length of simplecontext argument
pl: Długość argumentu simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pl: Dostęp lub widoczność zostaną przyznane na podstawie długości argumentu.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pl: Argument Simpletext musi mieć  !comp @length znaków

en: CTools example: role
pl: Przykład CTools: rola

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pl: Tworzy "simplecontext" z argumentu.

en: Enter the simplecontext arg
pl: Wprowadź argument simplecontext

en: CTools example no context content type
pl: CTools: Przykład typu zawartości bez kontekstu

en: No context content type - requires and uses no context.
pl: Brak typu zawartości kontekstu - wymaga i używa żadnego kontekstu.

en: CTools Examples
pl: Przykłady CTools

en: The setting for item 1.
pl: Ustawienia dla elementu 1.

en: The setting for item 2
pl: Ustawienia dla elementu 2.

en: CTools example relcontext content type
pl: CTools: Przykład typu zawartości z kontekstem relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
pl: Relcontext typ zawartości - działa z kontekstem relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
pl: Konfiguruj Element 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pl: Ustawienia dla relcontext.

en: Simplecontext content type
pl: Simplecontext typ treści

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
pl: Typ zawartości simplecontext - działa z kontekstem simplecontext.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
pl: Konfiguruj Element 1 dla typu kontekstu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
pl: Kontekst relcontext z simplecontext

en: Relcontext setting
pl: Ustawienia relcontext

en: Just an example setting.
pl: Tylko przykładowy napis.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
pl: Pojedynczy kontekst typu "simplecontext" lub dane.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
pl: Wprowadzić pewne dane do reprezentowania tego "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
pl: Kontekst simplecontext z konfiguracji

en: Setting for simplecontext
pl: Ustawienia dla simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
pl: Przykładowe ustawienie, które może być wykorzystane do konfiguracji kontekstu

en: Relcontext from simplecontext
pl: Relcontext z simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
pl: Zobacz podręcznik aby uzyskać więcej informacji.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
pl: Zanim tej wariant będzie mógł być dodany, musisz go skonfigurować. Kiedy zakończysz, kliknij w "Stwórz wariant" na końcu tego kreatora, aby dodać wariant do strony.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć węzła/%node/edit, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
pl: Moduł menedżera strony nie może nadpisać @path, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback. Edycja węzła zostanie włączona, ale ta ścieżka edycji nie zostanie nadpisana.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć węzła/%node, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
pl: Ścieżki z nieopcjonalnymi wypełniaczami nie mogą zostać użyte jako normalne elementy menu, chyba że sterownik argumentu zapewnia domyślny argument do użycia przy elemencie menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć użytkownika/%user, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Existing node
pl: Istniejący węzeł

en: Enter the title or NID of a node
pl: Wprowadź tytuł lub ID węzła

en: Template identifier
pl: Identyfikator szablonu

en: Add the breadcrumb trail as content.
pl: Dodaj element ścieżki nawigacyjnej jako zawartość.

en: Add the help text of the current page as content.
pl: Dodaj pomoc bieżącej strony jako zawartość.

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pl: Dodaj karty (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Add the page title as content.
pl: Dodaj tytuł strony jako zawartość.

en: Manage pages
pl: Zarządzaj stronami

en: OpenLayers Map
pl: Mapa OpenLayers

en: geographical projection
pl: projekcja geograficzna

en: Sidebar first
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Gallery page
pl: Strona galerii

en: Buffer
pl: Bufor

en: Example: Image gallery
pl: Przykład: Galeria obrazów

en: Example: image_gallery
pl: Przykład: image_gallery

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pl: Przykład: http://mywebsite.com/fserver

en: features
pl: funkcjonalności

en: Create feature
pl: Stwórz funkcjonalność

en: Create a new feature.
pl: Stwórz nową funkcjonalność.

en: Auto-detected
pl: Automatycznie wykrywany

en: Provided by dependency
pl: Zapewnione przez zależność

en: Map name
pl: Nazwa mapy

en: Unique
pl: Unikalne

en: Are you sure you want to delete %object?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %object?

en: %name was deleted.
pl: %name został usunięty.

en: Error when attempting to delete %name.
pl: Błąd podczas próby usunięcia %name.

en: Layer saved.
pl: Zachowano warstwę.

en: Style saved.
pl: Zachowano styl.

en: CSS Path
pl: Ścieżka arkusza CSS

en: Center & Bounds
pl: Centrum i zasięg

en: Initial Map View
pl: Początkowy widok mapy

en: Centerpoint
pl: Punkt centralny

en: Restrict Extent
pl: Ogranicz obszar

en: Restricted Extent
pl: Ograniczony obszar

en: Layers & Styles
pl: Warstwy i style

en: Layer settings.  The Layer options will change based on the projection chosen.
pl: Konfiguracja warstw. Dostępne opcje warstw będą się zmieniać w zależności od przyjętej projekcji.

en: Map Projection
pl: Projekcja geograficzna mapy

en: Select style
pl: Wybierz styl

en: Overlay layers
pl: Warstwy nakładek

en: Displays a View as an OpenLayers map.
pl: Wyświetl widok jako mapę OpenLayers.

en: Provides Data to Power an OpenLayers map.
pl: Dostarcza dane wyświetlane na mapie OpenLayers.

en: Title Field
pl: Pole nazwy

en: Content statistics
pl: Statystyki zawartości

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
pl: 
        Ten blok danych został utworzony przez typ zawartości Relcontent.
       Dane w bloku mogą być gromadzone z tekstu statycznego(jak ten) lub z
       formularza ustawień typu zawartości ($conf) dla rodzaju zawartości, lub z kontekstu
       który jest przekazywany. <br />
       W twoim przypadku, formularz konfiguracji ($conf) ma tylko jedno pole, 'config_item_1;
       i konfiguruje się go z:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
pl: 
        Ten blok danych został utworzony przez typ zawartości Simplecontext .
       Dane w bloku mogą być gromadzone z tekstu statycznego(jak ten) lub z
       formularza ustawień typu zawartości ($conf) dla rodzaju zawartości, lub z kontekstu
       który jest przekazywany. <br />
       W twoim przypadku, formularz konfiguracji ($conf) ma tylko jedno pole, 'config_item_1;
       i konfiguruje się go z:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
pl: Ta strona jest obecnie zablokowana dla edycji przez ciebie. Nikt inny nie może edytować tej strony dopóki te zmiany nie zostaną zapisane lub usunięte.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
pl: Ta strona jest obecnie zablokowana do edycji przez innego użytkownika. Nie możesz edytować tej strony bez złamania blokady.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślne zachowanie Drupala dla wszystkich blogów, <em>/blog</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie użyta domyślnie strona najnowszych blogów Drupala.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć bloga, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: User blog
pl: Blog użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
pl: Kiedy włączone , to nadpisze domyslne zachowanie Drupal dla wyświetlania blogów użytkownika na  <em>blog/%user</em>. Jeżeli żaden wariant nie został wybrany, domyślny blog użytkownika Drupal zostanie użyty.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć bloga/%user, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Site contact page
pl: Strona z formularzem kontaktowym

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślne zachowanie Drupala dla strony kontaktowej, <em>/contact</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie użyty domyślny formularz kontaktowy Drupala.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć kontaktu, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: User contact
pl: Kontakt użytkownika

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
pl: Jeśli opcja jest włączona, unieważnia ona domyślne zachowanie Drupala dla wyświetlania formularzy kontaktowych użytkowników w <em>blog/%user</em>. Jeśli nie wybrano żadnego wariantu, używany będzie domyślny formularz kontaktowy użytkownika Drupala.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
pl: Nie możesz mieć wzorca bez nazwy (tylko % lub !). Wprowadź swoją nazwę poprzez dodanie krótkiego tekstu opisu do  % lub !, takiego jak  %user czy %node.

en: All polls
pl: Wszystkie ankiety

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
pl: Kiedy ta opcja jest włączona, nadpisuje domyślnie zachowanie Drupala dla ankiet, <em>/poll</em>. Jeżeli nie wybrano żadnego wariantu, zostanie domyślnie użyta strona najnowszych ankiet Drupala.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć ankiety, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Search @type
pl: Szukaj @type

en: Taxonomy: term
pl: Taksonomia: termin

en: Control access by a specific term.
pl: Kontrola dostępu na podstawie określonego terminu.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
pl: Wybierz termin lub terminy z @vocabulary.

en: Node add form: node type
pl: Formularz dodawania węzła: typ węzła

en: Node edit form: node ID
pl: Formularz edycji węzła: ID węzła

en: Get all arguments after this one
pl: Pobierz wszystkie argumenty po wymienionym

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
pl: Jeśli zaznaczono, ciąg będzie zawierać wszystkie argumenty. Przykładowo, jeśli ścieżką jest "path/%" i użytkownik odwiedza "path/foo/bar", to jeśli nie zaznaczono tej opcji, ciąg będzie brzmieć "foo". Jeśli zaznaczono tę opcję, ścieżką będzie "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
pl: Termin taksonomii: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pl: Termin taksonomii (wiele): ID

en: User: name
pl: Użytkownik: nazwa

en: Creates a user context from a user name.
pl: Tworzy kontekst użytkownika z nazwy użytkownika.

en: Enter the username of a user for this argument
pl: Podaj nazwę użytkownika dla użytkownika tego argumentu

en: Vocabulary: ID
pl: Słownik: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
pl: Formularz kontaktowy, który pozwala użytkownikom na wysyłanie wiadomości do administratorów witryny.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
pl: Formularz kontaktowy, który pozwala użytkownikom kontaktować się z innymi użytkownikami.

en: Contact @name
pl: Skontaktuj się z @name

en: Custom: @title
pl: Własny: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
pl: Tytuł ten będzie używany administracyjnie w celu identyfikacji tego okienka. Jeśli pole zostanie pozostawione puste, używany będzie zwykły tytuł.

en: Advanced search form
pl: Formularz zaawansowanego wyszukiwania

en: A search form with advanced options.
pl: Formularz wyszukiwania z zaawansowanymi opcjami.

en: Same page
pl: Ta sama strona

en: Override default prompt
pl: Zastąp domyślny monit

en: Record a watchdog log entry when searches are made
pl: Zapisz zdarzenie do dziennika zdarzeń gdy jest używana wyszukiwarka.

en: Override "no result" text
pl: Nadpisz komunikat "brak wyników"

en: No result text
pl: Komunikat dla braku wyników

en: @type search result
pl: Wyniki wyszukiwania @type

en: HTML-safe string
pl: Bezpieczny ciąg HTML

en: Custom pager settings
pl: Własne ustawienia stronicowania

en: Use different pager settings from view settings
pl: Użyj innych ustawień stronicowania niż ustawienia w widoku.

en: The number of items to skip and not display.
pl: Liczba elementów, które należy pominąć i nie wyświetlać.

en: Context is optional
pl: Kontekst jest opcjonalny

en: Delete items
pl: Usuń pozycje

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
pl: Subskrybuje kanały RSS/Atom/RDF, importuje pliki CSV i więcej.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
pl: Naturalna nazwa tej konfiguracji. Na przykład: Kanał RSS. Możesz zmienić tą nazwę później.

en: A description of this configuration.
pl: Opis tej konfiguracji.

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
pl: Twoja konfiguracja została utworzona z domyślnymi ustawieniami. Jeżeli nie pasują do twojego przypadku możesz dostosować je tutaj.

en: Select a !plugin_type
pl: Wybierz !plugin_type

en: Settings for !plugin
pl: Ustawienia dla !plugin

en: Mapping for !processor
pl: Mapowanie dla !processor

en: [none]
pl: [brak]

en: as often as possible
pl: tak często jak to możliwe

en: every !interval
pl: co !interval

en: Name of source field
pl: Nazwa pola źródłowego

en: Mapping has been added.
pl: Mapowanie zostało dodane.

en: No mappings defined.
pl: Brak zdefiniowanych mapowań.

en: Attach to content type
pl: Dołącz do typu zawartości

en: after !time
pl: po !time

en: Import !csv_files with one or more of these columns: !columns.
pl: Importuj pliki !csv_files z jedną lub więcej z tych kolumn: !columns.

en: CSV files
pl: Pliki CSV

en: Column <strong>!column</strong> is mandatory and considered unique: only one item per !column value will be created.
pl: Kolumna <strong>!column</strong> jest wymagana i uważana za unikalną: utworzona będzie tylko jedna wartość na kolumnę !column.

en: Columns <strong>!columns</strong> are mandatory and values in these columns are considered unique: only one entry per value in one of these column will be created.
pl: Kolumny <strong>!columns</strong> są wymagane i wartości w tych kolumnach uważane są za unikalne: utworzony będzie tylko jeden wpis dla wartości w jednej z tych kolumn.

en: The character that delimits fields in the CSV file.
pl: Znak oddzielający pola w pliku CSV.

en: Default delimiter
pl: Domyślny separator

en: Default field delimiter.
pl: Domyślny separator pola.

en: Published status
pl: Status opublikowania

en: Feed source
pl: Źródło kanału

en: Enter a feed URL.
pl: Wprowadź URL kanału.

en: Expire nodes
pl: Przedawnij węzły

en: Select after how much time nodes should be deleted. The node's published date will be used for determining the node's age, see Mapping settings.
pl: Wybierz po jakim czasie węzły powinny być usuwane. Data publikacji węzła będzie używana do określenia jego wieku. Zobacz ustawienia mapowania.

en: Select whether users should be imported active or blocked.
pl: Wybierz czy użytkownicy powinni być importowani jako aktywni czy zablokowani.

en: Subscribe to RSS or Atom feeds. Creates nodes of the content type "Feed item" from feed content.
pl: Subskrypcja kanałów RSS lub Atom. Tworzy węzły o rodzaju zawartości "Pozycja kanału" z treści kanału.

en: This content type is being used for automatically aggregated content from feeds.
pl: Ten typ zawartości jest używany do automatycznej subskrypcji treści z kanałów.

en: Use standalone form
pl: Używaj samodzielnego formularza

en: styles
pl: style

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pl: Miejsce docelowe odnośnika (parametr "target" w HTML), np. _blank, _parent lub nazwa ramki. Pole to jest używane rzadko.

en: @argument title
pl: Tytuł argumentu @title

en: @argument input
pl: @argument wejściowy

en: The maximum number of characters this field can be.
pl: Maksymalna liczba znaków pola.

en: Count the number 0 as empty
pl: 0 oznacza, że pole jest puste

en: Hide if empty
pl: Ukrywaj, gdy puste

en: Starting value
pl: Wartość początkowa

en: Specify the number the counter should start at.
pl: Liczba początkowa na liczniku.

en: Does not start with
pl: Nie zaczyna się od

en: not_begins
pl: nie zaczyna się

en: Does not end with
pl: Nie kończy się na

en: not_ends
pl: nie kończy się

en: The view %name has been saved.
pl: Ustawienia widok %name zostały zachowane.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pl: Wybrany filtr może powodować wielokrotne pojawianie się elementów, które spełniają więcej niż jeden z określonych warunków. Jeżeli tak się dzieje, opcja "Redukuj duplikaty" może temu zapobiec, jednak im częściej się ją stosuje, tym mniej wydajne jest zapytanie. Nie powinno się jej także włączać w przypadku pól akceptujących tylko jedną wartość, ponieważ może to powodować zniknięcie tych wartości.

en: Jump menu
pl: Szybkie menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pl: Umieszcza wszystkie wyniki w polu wyboru i pozwala użytkownikowi przechodzić na różne strony w zależności od wybranej pozycji.

en: Hostname of user that posted the comment.
pl: Nazwa hosta użytkownika, który wysłał komentarz.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pl: E-mail autora komentarza. Pole puste, jeśli autor posiada konto w witrynie.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pl: Wiąże węzły z terminami taksonomii, dając możliwość uwzględnienia słowników. Może powodować wielokrotne pojawianie się tych samych elementów, jeśli terminów jest wiele.

en: The text of the profile item.
pl: Tekst elementu profilu.

en: The taxonomy term ID for the term.
pl: Identyfikator terminu taksonomii.

en: The taxonomy term name for the term.
pl: Nazwa terminu taksonomii.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pl: Nazwa słownika, do którego należy termin.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pl: Służy do wyboru słowników, które mają się znaleźć wśród powiązań. Warto pamiętać, że każdy znaleziony termin to nowy rekord, stąd powiązanie to wykorzystywać najlepiej jest w przypadku pojedynczego słownika, którego każdy z terminów przypisany jest tylko do jednego węzła.

en: The name of the role.
pl: Nazwa roli.

en: The role ID of the role.
pl: Identyfikator roli.

en: Hide empty fields
pl: Ukrywaj puste pola

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pl: Powoduje, że puste pola, oraz ich etykiety i związany z nimi kod, nie są w ogóle wyświetlane.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pl: By skonfigurować szybkie menu, potrzebne jest co najmniej jedno pole.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pl: By prawidłowo skonfigurować szybkie menu, należy wybrać jedno z pól, które będzie reprezentować żądaną ścieżkę. Potem należy to pole ukryć. Wszelkie inne widoczne pola znajdą się w samym menu. Warto zwrócić uwagę, że jakikolwiek kod HTML zostanie pominięty, jako że pola wyboru nie mogą go zawierać.

en: Path field
pl: Pole ścieżki

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pl: Przycisk zostanie ukryty tylko w wypadku użytkowników, których przeglądarki mają włączoną obsługę JavaScript. Po wybraniu jednej z opcji z menu, zostaną oni wtedy od razu przeniesieni w odpowiednie miejsce.

en: The UNIX time when a node has been published.
pl: Czas UNIX kiedy węzeł został opublikowany.

en: Whether a node is published or not. 1 stands for published, 0 for not published.
pl: Czy węzeł jest opublikowany czy nie. 1 oznacza opublikowany, 0 oznacza nieopublikowany.

en: Title of the feed.
pl: Tytuł kanału.

en: Monthly archive
pl: Archiwum miesięczne

en: User language
pl: Język użytkownika

en: feeds
pl: kanały

en: This identifier is used by another handler.
pl: Identyfikator jest wykorzystywany przez inną procedurę obsługi.

en: Length is shorter than
pl: Długość jest mniejsza niż

en: shorter than
pl: krótszy niż

en: Length is longer than
pl: Długość jest większa niż

en: longer than
pl: dłuższy niż

en: SQL Query
pl: Zapytanie SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pl: Zapytanie będzie wygenerowane i uruchomione za pomocą API bazy danych Drupala.

en: revision user
pl: autor wersji

en: Exposed form
pl: Udostępniony formularz

en: Secondary menu
pl: Menu odnośników dodatkowych

en: Recreate
pl: Odtwórz

en: Revert components
pl: Przywróć komponenty

en: Mark as reviewed
pl: Oznacz jako sprawdzony

en: Orphaned dependencies
pl: Porzucone zależności

en: Disable selected modules
pl: Wyłącz wybrane moduły

en: Leave enabled
pl: Pozostaw włączone

en: Manage features.
pl: Zarządzanie funkcjonalnościami.

en: Recreate an existing feature.
pl: Odtworzenie istniejącej funkcjonalności.

en: Needs review
pl: Wymaga zatwierdzenia

en: The order of pages in the book hierarchy.
pl: Kolejność stron w książce.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający dodanie odpowiedzi - taki sam, jak w przypadku zwykłych węzłów i tylko wtedy, gdy użytkownik posiada odpowiednie uprawnienia.

en: Inherit pager
pl: Pobieraj ustawienia podziału na strony

en: Render pager
pl: Osobne ustawienia podziału na strony

en: Render
pl: Renderowanie

en: Thickness
pl: Grubość

en: Edit URL
pl: Edytuj adres

en: Google API Key
pl: Klucz API Google'a

en: Lighter
pl: Cieńsza

en: Bolder
pl: Bardziej pogrubiona

en: Import date
pl: Data importu

en: Text formats
pl: Formaty tekstu

en: Image styles
pl: Style obrazków

en: Revision log message
pl: Informacja o nowej wersji

en: Full content
pl: Pełna wersja wpisu

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pl[0]: Wymagane jest przynajmniej jedno poprawne słowo kluczowe z 1 lub więcej znakami.
pl[1]: Wymagane jest przynajmniej jedno poprawne słowo kluczowe z @count lub więcej znakami.
pl[2]: Wymagane jest przynajmniej jedno poprawne słowo kluczowe z @count lub więcej znakami.

en: Searched %type for %keys.
pl: Szukałem %type dla %keys.

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
pl: Wyzwalacze to zdarzenia na stronie takie jak dodanie nowej zawartości lub zalogowanie się użytkownika. Moduł Trigger przypisuje wyzwalacze do akcji (zadań) takich jak oznaczenie zawartości zawierającej określone słowa kluczowe jako nieopublikowane lub wysłanie wiadomości e-mail do administratora. <a href="@url">Panel akcji</a> zawiera listę dostępnych akcji oraz umożliwia tworzenie i konfigurację akcji zaawansowanych (wymagających konfiguracji np. podania adresu e-mail lub listy zabronionych słów).

en: Entity ID
pl: ID encji

en: Image style
pl: Styl obrazka

en: Sort on a Feeds Item's GUID field.
pl: Sortuj po polu GUID Pozycji kanału.

en: Contains the import date of the feed item.
pl: Zawiera datę importu pozycji z kanału.

en: Sort on a Feeds Item's import date field.
pl: Sortuj po polu daty importu Pozycji kanału.

en: Filter on a Feeds Item's import date field.
pl: Filtrowanie według pola daty importowania Pozycji kanału.

en: Argument on a Feeds Item's import date field.
pl: Argument dla pola daty importowania Pozycji kanału.

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
pl: Etykieta tego obszaru będzie widoczna tylko na stronach administracyjnych.

en: Exposed
pl: Udostępniony

en: Displays Reorder
pl: Zmiana kolejności formatów

en: Remove this display
pl: Usuń ten format

en: Operator to use on all groups
pl: Operator używany na wszystkich grupach

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
pl: Albo "grupa 0 ORAZ grupa 1 ORAZ grupa 2" lub "grupa 0 LUB grupa 1 LUB grupa 2", itd.

en: Remove group @group
pl: Usuń grupę @group

en: Default group
pl: Domyślna grupa

en: Group @group
pl: Grupa @group

en: Ungroupable filters
pl: Filtry niegrupowalne

en: Configure group settings for @type %item
pl: Konfiguracja ustawień grupowych dla @type %item

en: Basic exposed form
pl: Udostępniony formularz podstawowy

en: Input required
pl: Wymagane pole

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pl: Udostępniony formularz, które wyświetla widok tylko jeżeli użytkownik wprowadzi dane.

en: Display all items
pl: Wyświetl wszystkie elementy

en: Display all items that this view might find
pl: Wyświetl wszystkie pozycje, które ten widok może znaleźć

en: Display a specified number of items
pl: Wyświetl podaną liczbę elementów

en: Display a limited number items that this view might find.
pl: Wyświetl ograniczoną liczbę pozycji, które ten widok może znaleźć.

en: Paged output, full pager
pl: Stronicowanie w pełnej wersji

en: Paged output, full Drupal style
pl: Stronicowanie w pełnej wersji

en: Paged output, mini pager
pl: Stronicowanie w wersji mini

en: Use the mini pager output.
pl: Użyj stronicowania w wersji mini.

en: The taxonomy vocabulary name
pl: Nazwa słownika.

en: Name (raw)
pl: Nazwa (nie obrobiona)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pl: Nazwa użytkownika lub autora. Filtr ten nie sprawdza czy użytkownik istnieje i umożliwia dopasowanie częściowe. Nie wykorzystuje automatycznych podpowiedzi.

en: Provide markup text for the area.
pl: Udostępnij pole tekstowe do edycji znaczników dla regionu.

en: Machine Name
pl: Identyfikator systemowy

en: Change the machine name of this display.
pl: Zmień nazwę wewnętrzną tego formatu

en: Change settings for this pager type.
pl: Zmień ustawienia dla tego typu stronicowania.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
pl: Zezwolenie na grupowanie i agregację (sumowanie) pól.

en: Exposed form style
pl: Styl udostępnionego formularza

en: Select the kind of exposed filter to use.
pl: Wybierz rodzaj udostępnionych filtrów jakie można używać.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
pl: Modyfikacja ustawień dla tego udostępnionego formularza

en: The machine name of this display
pl: Nazwa wewnętrzna tego formatu

en: This is machine name of the display.
pl: To jest nazwa wewnętrzna tego formatu

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
pl: Po włączeniu niektóre pola mogą stać się niedostępne. Wszystkie pola wykorzystywane do grupowania zostaną zwinięte do jednego rekordu na każdą unikalną wartość. Inne pola wykorzystywane w agregacji zostaną poddane działaniu stosownych funkcji. Przykładowo można pogrupować wpisy po tytule i zliczyć wystąpienia pola "nid" w celu wykrycia powielonych tytułów.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
pl: <strong>Ważne!</strong> Zmieniono identyfikator systemowy formatu wyświetlania. Wszystko co odnosiło się do tego formatu wyświetlania, np. wygląd, może przestać działać aż do zaktualizowania. Aby zobaczyć sugestie plików szablonu należy zapisać widok.

en: Exposed Form
pl: Ujawniony formularz

en: Exposed form options
pl: Opcje ujawnionego formularza

en: Select which pager, if any, to use for this view
pl: Wybierz jakich opcji stronicowania użyć dla tego widoku

en: Pager options
pl: Opcje stronicowania

en: Display id should be unique.
pl: Identyfikator formatu wyświetlania powinien być unikalny.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pl: Tekst wyświetlany na przycisku wysyłania udostępnionego formularza.

en: Include reset button
pl: Dołącz przycisk reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pl: Ta opcja dodaje do udostępnionego formularza przycisk usuwający wszystkie zastosowane filtry.

en: Reset button label
pl: Etykieta przycisku reset

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pl: Tekst wyświetlany na przycisku reset udostępnionego formularza.

en: Exposed sorts label
pl: Udostępniona etykieta sortowania

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
pl: Tekst wyświetlany jako etykieta udostępnionej listy wyboru sortowania.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
pl: Tekst wyświetlany, kiedy kolejność udostępnionego sortowania jest rosnąca.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
pl: Tekst wyświetlany, kiedy kolejność udostępnionego sortowania jest malejąca.

en: Text on demand
pl: Tekst na żądanie

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pl: Ilość elementów jakie pominąć. Wpisanie 3 w tym polu spowoduje pominięcie 3 pierwszych elementów.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pl: Łączna liczba stron. Aby system pokazał wszystkie strony należy zostawić to pole niewypełnione.

en: Exposed options
pl: Opcje ujawniania

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pl: Ujawnienie poniższych opcji da użytkownikom możliwość sterowania stronicowaniem

en: Expose items per page
pl: Ujawnij opcję ilości elementów na stronę

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
pl: Jeśli zaznaczone użytkownicy będą mogli ustawić ile chcą widzieć elementów na jednej stronie widoku

en: Items per page label
pl: Etykieta opcji ilości elementów na stronie

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pl: Etykieta jakiej należy użyć przy opcji wybierania ilości pokazywanych elementów.

en: Exposed items per page options
pl: Opcje ustawień ilości elementów na stronie

en: Expose Offset
pl: Udostępnij opcję przesunięcia

en: Offset label
pl: Etykieta przesunięcia

en: Label to use in the exposed offset form element.
pl: Etykieta używana dla pola przesunięcia w udostępnionym formularzu.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
pl: Przesunięcie musi być liczbą większą niż lub równą 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
pl[0]: Stronicowanie w wersji mini, @count pozycja, pomiń @skip
pl[1]: Stronicowanie w wersji mini, @count pozycje, pomiń @skip
pl[2]: Stronicowanie w wersji mini, @count pozycji, pomiń @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
pl[0]: Stronicowanie w wersji mini, @count pozycje
pl[1]: Stronicowanie w wersji mini, @count pozycji
pl[2]: Stronicowanie w wersji mini, @count pozycji

en: All items, skip @skip
pl: Wszystkie elementy, pomiń @skip

en: All items
pl: Wszystkie elementy

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pl[0]: @count pozycja, pomiń @skip
pl[1]: @count pozycje, pomiń @skip
pl[2]: @count pozycji, pomiń @skip

en: @count item | @count items
pl[0]: @count pozycja
pl[1]: @count pozycje
pl[2]: @count pozycji

en: Group results together
pl: Grupuj wyniki razem

en: Authentication module
pl: Moduł uwierzytelniający

en: Unlock
pl: Odblokuj

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pl: Nie można dokończyć operacji. Krytyczny błąd w pliku @file w linii @line: @message

en: no real context
pl: bez prawdziwego kontektsu

en: - Choose -
pl: - Wybierz -

en: Update and save
pl: Aktualizuj i zapisz

en: The page has been updated and saved.
pl: Strona została zaktualizowana i zapisana.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
pl: Obecnie nie ma dostępnych wariantów i strona nie może zostać dodana. Może trzeba zainstalować moduł Panels, aby uzyskać wariant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
pl: Aby ustawić ten panel jako swoją stronę domową, musisz stworzyć nazwę ścieżki bez % placeholders wewnątrz ścieżki. Strona domowa jest aktualnie ustawiona na %homepage w formularzu konfiguracji !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
pl: Ta strona jest obecnie ustawiona jako twoja strona główna. To może być zmienione w formularzu konfiguracji !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pl: Ta ścieżka jest już wykorzystywana. System nie może nadpisać istniejącej ścieżki.

en: Context exists
pl: Kontekst istnieje

en: Doesn't exist
pl: Nie istnieje

en: @identifier exists
pl: @identifier istnieje

en: @identifier does not exist
pl: @identifier nie istnieje

en: String: comparison
pl: Napis: porównanie

en: Control access by string match.
pl: Kontrola dostępu na podstawie pasującego napisu.

en: Not equal to regular expression
pl: Nierówny wyrażeniu regularnemu

en: @identifier is "@value"
pl: @identifier jest "@value"

en: @identifier is not "@value"
pl: @identifier nie jest "@value"

en: @identifier matches "@value"
pl: @identifier pasuje do "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pl: @identifier nie pasuje do "@value"

en: String: length
pl: Napis: długość

en: Not equal to
pl: Nierówny z

en: Length of string
pl: Długość napisu

en: Enter the context type
pl: Wprowadź typ kontekstu

en: Enter a user name
pl: Wpisz nazwę użytkownika

en: Invalid user selected.
pl: Wybrano niewłaściwego użytkownika.

en: File Format
pl: Format pliku

en: In database
pl: W bazie danych.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
pl: Moduł o nazwie @name już istnieje na tej witrynie. Proszę wybrać inną nazwę.

en: Map contains no renderable layers.
pl: Mapa nie zawiera warstw do wyświetlenia.

en: Layer %name does not have a projection set.
pl: Nie ustawiono projekcji dla warstwy %name .

en: Google Maps API Map
pl: Klucz API usługi Google Maps

en: Yahoo Maps API Map
pl: API map Yahoo

en: OpenStreetMap Standard
pl: Standard OpenStreetMap

en: <a href="!url">KML</a> overlay.
pl: Nakładka <a href="!url">KML</a>.

en: Google Maps Satellite
pl: Satelitarne mapy Google

en: Google Maps Hybrid
pl: Hybrydowe mapy Google

en: Google Maps with roads and terrain.
pl: Mapy Google z drogami i terenem

en: Google Maps Normal
pl: Zwykłe mapy Google

en: Google Maps Physical
pl: Fizyczne mapy Google

en: Google Maps Hillshades
pl: Mapy Google z cieniowaniem wzniesień

en: Yahoo Maps Satellite
pl: Satelitarne mapy Yahoo

en: Yahoo Maps Street
pl: Uliczne mapy Yahoo

en: Yahoo Maps Hybrid
pl: Hybrydowe mapy Yahoo

en: Invisible style
pl: Styl niewidoczny

en: Style ID
pl: ID stylu

en: CloudMade Javascript Location
pl: Lokalizacja biblioteki javascript CloudMade

en: Extract styles from KML.
pl: Wyciągnij style z pliku KML.

en: Extract Attributes
pl: Wyciągnij atrybuty

en: Zoom Level Range
pl: Zakres stopni przybliżenia

en: Layer Name
pl: Nazwa warstwy

en: Yahoo API Key
pl: Klucz API Yahoo

en: This is the unique name of the layer. It must contain only alphanumeric characters and underscores.
pl: To jest unikalna nazwa warstwy. Może zawierać jedynie znaki alfanumeryczne i podkreślniki.

en: Layer Title
pl: Nazwa warstwy

en: Layer Description
pl: Opis warstwy

en: Data layer for OpenLayers maps.
pl: Warstwa danych dla map OpenLayers.

en: Choose the OpenLayers WKT field.
pl: Wybierz pole OpenStreetMap WKT

en: Top Field
pl: Pole górne

en: Right Field
pl: Pole prawe

en: Bottom Field
pl: Pole dolne

en: Left Field
pl: Pole lewe

en: Uncheck to make this map an overlay
pl: Odznacz, aby zmienić tę mapę w nakładkę

en: The main OpenStreetMap map
pl: Główna mapa OpenStreetMap

en: OpenStreetMap with highlighted bike lanes
pl: Mapa OpenStreetMap z zaznaczonymi szlakami rowerowymi

en: MetaCarta basemap of province and water boundaries
pl: Podstawowa mapa MetaCarta z podziałęm administracyjnym i wodnym

en: <a href="@cloudmade">Get a CloudMade account and API Key</a>
pl: <a href="@cloudmade">Załóż konto CloudMade i pobierz klucz API</a>

en: <a href="@google">Obtain an API key from Google for your domain</a>
pl: <a href="@google">Pobierz klucz API dla twojej domeny</a>

en: Extract Styles
pl: Wyciągnij style

en: Use PubSubHubbub
pl: Używaj PubSubHubbub

en: Attempt to use a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> subscription if available.
pl: Spróbuj używać subskrypcji <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> jeżeli jest dostępna.

en: Designated hub
pl: Wyznaczony hub

en: Enter the URL of a designated PubSubHubbub hub (e. g. superfeedr.com). If given, this hub will be used instead of the hub specified in the actual feed.
pl: Wprowadź URL wyznaczonego hubu PubSubHubbub  (np. superfeedr.com). Jeżeli podano to hub będzie używany zamiast hubu wpisanego w samym kanale.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pl: Maksymalna długość generowanych aliasów. Zalecaną długością jest 100 znaków. @max to maksymalna możliwa długość. Więcej szczegółów znajduje się w <a href="@pathauto-help">pomocy Pathauto</a>

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pl: Co powinien wykonać Pathauto podczas uaktualniania istniejącego elementu, który posiada już zdefiniowany alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
pl: Jeśli wzorzec zawiera pewne znaki (na przykład te z ogonkami lub akcentami) to czy Pathauto powinien transliterować (zamieniać) je na znaki należące do alfabetu ASCII-96? Zamiana jest obsługiwana przez moduł Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
pl: Zredukuj do liter i cyfr.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pl: Słowa do usunięcia z aliasów URL, oddzielone przecinkami. Nie należy używać tego do usuwania znaków interpunkcyjnych.

en: Choose aliases to delete
pl: Wybierz aliasy do usunięcia

en: All aliases
pl: Wszystkie aliasy

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pl: <strong>Uwaga:</strong> nie ma prośby o potwierdzenie. Upewnij sie przed kliknięciem guzika "Skasuj aliasy!", że wiesz co robisz.<br />Przed użyciem tej opcji możesz chcieć wykonać kopię zapasową bazy danych i/lub tablicy url_alias table.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
pl: Ignoruję alias %alias ze względu na konflikt ścieżek.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pl: Ignoruję alias %alias ze względu na to, że jest taki sam jak ścieżka wewnętrzna.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pl: Utworzono nowy alias %alias dla %source, zamieniając %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pl: Utworzono nowy alias %alias dla %source.

en: Maximum alias and component length
pl: Maksymalna długość aliasa i komponentu

en: Administer pathauto
pl: Administracja pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pl: Umożliwia użytkownikom konfigurację wzorów automatycznego generowania aliasów i ich masowego usuwania.

en: Notify of Path Changes
pl: Informuj o zmianach ścieżek

en: Determines whether or not users are notified.
pl: Określa czy użytkownicy są informowani czy nie.

en: User blogs
pl: Blogi użytkowników

en: Provides a button that expands maps to the size of the page.
pl: Wyświetla przycisk z możliwością widoku pełnoekranowego.

en: Provides a line of scale in the map interface.
pl: Wyświetla podziałkę liniową w oknie mapy.

en: Google Layer Type
pl: Typ warstwy Google

en: Number of Zoom Levels
pl: Liczba stopni przybliżenia

en: The URL of the KML file.
pl: Adres URL pliku KML.

en: Yahoo Layer Type
pl: Typ warstwy Yahoo

en: Update preview
pl: Odśwież podgląd

en: Footer first column
pl: Pierwsza kolumna stopki

en: Footer second column
pl: Druga kolumna stopki

en: Footer third column
pl: Trzecia kolumna stopki

en: Footer fourth column
pl: Czwarta kolumna stopki

en: Auto detect feeds
pl: Automatycznie wykryj kanały

en: If the supplied URL does not point to a feed but an HTML document, attempt to extract a feed URL from the document.
pl: Jeżeli wpisany URL nie prowadzi do kanału, ale do dokumentu HTML, spróbuj wydobyć URL kanału z dokumentu.

en: @entity:@bundle
pl: @entity: @bundle

en: Is not empty (NOT NULL)
pl: Nie jest pusty (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pl: Widok jest kompatybilny z wersją @import_version modułu Views, tymczasem zainstalowana jest wersja @api_version.

en: Broken/missing handler: @table > @field
pl: Uszkodzona/brakująca procedura obsługi: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pl: Format %display korzysta ze ścieżki node/%. Nie przyniesie to jednak oczekiwanych rezultatów. Warto sprawdzić moduł Panels.

en: Translate link
pl: Odnośnik "przetłumacz"

en: Provide a simple link to translate the node.
pl: Umieszcza odnośnik umożliwiający przetłumaczenie węzła.

en: Authmap ID
pl: Identyfikator authmap

en: The Authmap ID.
pl: Identyfikator authmap.

en: Authentication name
pl: Nazwa uwierzytelniająca

en: The unique authentication name.
pl: Unikatowa nazwa uwierzytelniająca.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pl: Nazwa modułu obsługującego uwierzytelnianie.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pl: Używaj odnośników bezwzględnych (zaczynają się od "http://")

en: Output machine name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pl: Do budowy ścieżek nawigacyjnych korzystaj ze standardowych adresów terminów

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pl: Włączenie tej opcji sprawia, że odnośniki do terminów taksonomii umieszczane w ścieżkach nawigacyjnych tworzone są za pomocą standardowej metody Drupala, a nie własnej metody modułu Views. Użyteczne w przypadku korzystania z modułów typu <q>Taxonomy Redirect</q>, które zmieniają odnośniki do stron terminów.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pl: Pozwala zmienić nazwy klas CSS, które zostaną dodane do widoku w tym formacie.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pl: Nazwy klas CSS zostaną dodane do widoku. Umożliwia to korzystanie z odrębnych klas dla każdego z widoków. Nazwy klas można oddzielić spacjami.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pl: Klasy CSS muszą składać się jedynie ze znaków alfanumerycznych i kresek.

en: Choose text
pl: Tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pl: Tekst będzie domyślną opcją szybkiego menu.

en: Term edit link
pl: Odnośnik edycji terminu

en: Provide a simple link to edit the term.
pl: Udostępnij prosty odnośnik do edycji terminu.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pl: Wśród jakich wartości użytkownicy będą mogli wybierać ustawiając ilość widzianych w widoku elementów. Wartości należy rozdzielać przecinkami.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pl: Jeśli zaznaczone użytkownicy będą mogli ustawić ile początkowych elementów chcą pominąć.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pl: Proszę wprowadzić listę wartości numerycznych oddzielonych przecinkami: np. 10, 20, 50, 100

en: Draw Features
pl: Narzędzia rysunkowe

en: Available Features
pl: Dostępne funkcje

en: Select what features are available to draw.
pl: Wybierz jakie funkcje są dostępne do rysowania.

en: Enable Zoom Wheel
pl: Włącz obługę przybliżania kółkiem myszki

en: Feature Layer
pl: Warstwa właściwości

en: In Switcher
pl: W przełączniku

en: Attributes and Styling
pl: Atrybuty i style

en: Link field
pl: Pole odnośnika

en: Attachment before
pl: Załącznik przed

en: Attachment after
pl: Załącznik za

en: No tokens available.
pl: Brak dostępnych wzorców.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pl: Kliknij na wzorzec w celu dodania go do pola, które było aktywne jako ostatnie.

en: Translation source node
pl: Węzeł źródłowy tłumaczenia

en: List of the currently available tokens on this site
pl: Wykaz aktualnie dostępnych wzorców na tej witrynie.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pl: Dostarcza interfejs użytkownika wykorzystujący Token API oraz kilka brakujących wzorców dla rdzenia systemu.

en: Insert this token into your form
pl: Wstaw ten wzorzec do formularza

en: First click a text field to insert your tokens into.
pl: Najpierw kliknij w pole tekstowe, do którego będą wstawione wzorce.

en: <a href="!url">CloudMade</a> Custom Map
pl: Własna mapa <a href="!url">CloudMade</a>

en: <a href="!url">MapTiler</a> or GDAL2Tiles
pl: <a href="!url">MapTiler</a> lub GDAL2Tiles

en: Base URL (template)
pl: Podstawowy URL (szablon)

en: Current page
pl: Bieżąca strona

en: Missing Feeds plugin %plugin. Please contact your site administrator.
pl: Brak wtyczki %plugin modułu Feeds. Prosimy skontaktować się z administratorem strony.

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Sidebar second
pl: Druga kolumna boczna

en: Triptych first
pl: Pierwszy tryptyk

en: Triptych middle
pl: Środkowy tryptyk

en: Triptych last
pl: Ostatni tryptyk

en: Main background
pl: Główne tło

en: Sidebar background
pl: Tło paska bocznego

en: Sidebar borders
pl: Obrys paska bocznego

en: Footer background
pl: Tło stopki

en: Plum
pl: Śliwka

en: CTools PHP requirements
pl: Wymagania PHP dla CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pl: CTools wymaga pewnych funkcji dostępnych tylko w PHP 5.2.0 lub w wyższej wersji.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
pl: Nie można utworzyć katalogu pamięci podręcznej strylów CTools @path. Sprawdź uprawnienia katalogu plików.

en: Select base style
pl: Wybierz styl podstawowy

en: Missing settings cache.
pl: Brakuje ustawień pamięci podręcznej.

en: XX-Small
pl: XXS

en: X-Small
pl: XS

en: X-Large
pl: XL

en: XX-Large
pl: XXL

en: Letter spacing
pl: Odstępy między literami

en: Word spacing
pl: Odstępy między wyrazami

en: Decoration
pl: Dekoracja

en: Overline
pl: Nadkreślenie

en: Line-through
pl: Przekreślienie

en: Oblique
pl: Ukośna

en: Small-caps
pl: Kapitaliki

en: Capitalize
pl: Kapitalki

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pl: Nie posiadasz wystarczających uprawnień aby wykonać tą akcję.

en: You account permissions do not permit you to import.
pl: Twoje uprawnienia konta nie pozwalają na import.

en: String: URL path
pl: Napis: adres URL

en: Control access by the current path.
pl: Kontrola dostępu na podstawie bieżącej ścieżki.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
pl: Uwaga: jeśli kontekst nie jest wybrany, będzie używana ścieżka bieżącej strony.

en: Allow access on the following pages
pl: Zezwalaj na dostęp do następujących stron

en: Allow access on all pages except the following pages
pl: Zezwalaj na dostęp na wszystkich stronach, z wyjątkiem następujących

en: Current path
pl: Bieżąca ścieżka

en: Taxonomy: parent term
pl: Taksonomia: nadrzędny termin

en: Control access by existence of a parent term.
pl: Kontrola dostępu na podstawie istnienia terminu nadrzędnego.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pl: "@term" ma rodzica w słowniku "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pl: Kontrola dostępu na podstawie słownika.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pl: Tylko zaznaczone słowniki będą prawidłowe.

en: Current theme
pl: Aktualna skórka

en: Control access by checking which theme is in use.
pl: Kontrola dostępu na podstawie aktualnie używanej skórki.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
pl: To jest dostępne tylko jeśli obecna skórka jest wybraną skórką.

en: Current theme is "@theme"
pl: Bieżąca skórka to "@theme"

en: Unpublished node @nid
pl: Niepublikowany węzeł @nid

en: Book children
pl: Podrzędne elementy książki

en: "@s" book children
pl: Elementy podrzędne książki "@s"

en: Node terms
pl: Terminy węzła

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pl: Terminy taksonomii węzła referencyjnego.

en: - All vocabularies -
pl: - Wszystkie słowniki -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
pl: Opcjonalnie ogranicz do terminów z określonego słownika lub zezwól na terminy ze wszystkich słowników.

en: Term formatting
pl: Formatowanie terminu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
pl: Odnośniki taksonomii (używa theme('links'))

en: Inline, delimited
pl: W linii, rozdzielane

en: Link to terms
pl: Odnośnik do terminów

en: Check here to make the terms link to the term paths.
pl: Zaznacz tutaj, aby linkować terminy do ich ścieżek.

en: Term delimiter
pl: Separator węzła

en: "@s" terms from @vocabulary
pl: Terminy słownika @vocabulary dla "@s"

en: Feed icons
pl: Ikony kanałów informacyjnych

en: Site logo
pl: Logo strony

en: Primary navigation links
pl: Podstawowe odnośniki nawigacyjne

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
pl: Dodaj menu_główne (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Secondary navigation links
pl: Drugorzędne odnośniki nawigacyjne

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
pl: Dodaj menu_dodatkowe (zadania lokalne) jako zawartość.

en: Tabs type
pl: Typ zakładek

en: Primary and secondary
pl: Pierwszorzędny i drugorzędny

en: CSS id to use
pl: ID CSS do użycia

en: Term Description
pl: Opis terminu

en: Missing plugin
pl: Brakująca wtyczka

en: Custom style
pl: Styl własny

en: Local action
pl: Lokalna akcja

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pl: Procedura obsługi @handler próbowała dodać dodatkowe pole @identifier, ale tabela @table nie mogła być dodana!

en: Fill up single line
pl: Wypełnij pojedynczy rząd

en: Raw layers should not be added
            through the UI.
pl: Warstwy RAW nie mogą być
    dodawane poprzez interfejs użytkownika.

en: Single tile
pl: Pojedyńczy kafelek

en: Check to make this layer untiled
pl: Zaznacz, by pozostawić tę warstwę bez nazwy

en: Manage maps, layers, styles, and map behaviors.
pl: Zarządzaj mapami, warstwami, stylami i zachowaniem map.

en: The radius of a vector point or the size of
            an icon. Note that, when using icons, this value should be half the
            width of the icon image.
pl: Promień wektorowego punktu lub rozmiar
         ikonki. Pamiętaj, że w przypadku używania ikon ta wartość powinna wynosić połowę 
          szerokości obrazka ikonki.

en: Dot
pl: Kropka

en: None (off)
pl: Brak (wyłączone)

en: Title and slogan
pl: Tytuł i hasło

en: Firehouse
pl: Remiza

en: Ice
pl: Lód

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pl: Dostępne zmienne to: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Select the content type for the nodes to be created. <strong>Note:</strong> Users with "import !feed_id feeds" permissions will be able to <strong>import</strong> nodes of the content type selected here regardless of the node level permissions. Further, users with "clear !feed_id permissions" will be able to <strong>delete</strong> imported nodes regardless of their node level permissions.
pl: Wybierz typ zawartości dla tworzonych węzłów. <strong>Uwaga:</strong> użytkownicy z uprawnieniem "importuj kanały !feed_id" będą mogli importować węzły wybranego tu rodzaju zawartości bez względu na poziom uprawnień węzła. Co więcej użytkownicy z uprawnieniami "wyczyść uprawnienia !feed_id" będą mogli <strong>usunąć</strong> zaimportowane węzły bez względu na swój poziom uprawnień.

en: Select the input format for the body field of the nodes to be created.
pl: Wybierz format wprowadzania dla pola treści tworzonych węzłów.

en: Select the author of the nodes to be created - leave empty to assign "anonymous".
pl: Wybierz autora węzłów, które będą utworzone - pozostaw puste, żeby przypisać "anonim".

en: The Drupal user ID of the node author.
pl: ID użytkownika, który jest autorem węzła.

en: Edit components
pl: Edytuj komponenty

en: Required by: !dependents
pl: Wymagane przez: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pl: Konflikty z: !conflicts

en: Custom ruleset
pl: Własny zestaw reguł

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pl: Niestandardowe zestawy zasad są kombinacjami wtyczek dostępu, których możesz użyć do kontroli dostępu, kryteriów selekcji i przejrzystości panela.

en: There are no custom rulesets.
pl: Brak własnych zestawów reguł.

en: Manage custom rulesets
pl: Zarządzaj własnymi zestawami reguł

en: Custom rulesets
pl: Własne zestawy reguł

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pl: Tworzenie niestandardowych, eksportowalnych, wielorazowych zestawów reguł dostępu dla aplikacji, takich jak Panels.

en: ruleset
pl: zestaw reguł

en: Ruleset
pl: Zestaw reguł

en: rulesets
pl: zestawy reguł

en: Rulesets
pl: Zestawy reguł

en: Custom content
pl: Dostosowana zawartość

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pl: Niestandardowy panele zawartości są podstawowym HTML, który wprowadzasz, które może być użyty ponownie we wszystkich panelach.

en: There are no custom content panes.
pl: Brak własnych okienek z zawartością.

en: Manage custom content
pl: Zarządzaj własną treścią

en: Custom content panes
pl: Własne okienka z zawartością

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pl: Tworzenie niestandardowych, eksportowalnych, wielorazowych okienek zawartości dla aplikacji, takich jak Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pl: W której kategorii powinna pojawiać się ta zawartość. Jeżeli pozostanie puste kategorią będzie "Miscellaneous".

en: content pane
pl: panel treści

en: content panes
pl: okienka z zawartością

en: Content panes
pl: Okienka z zawartością

en: @type will not display due to missing context
pl: @type nie będzie wyświetlany z powodu braku kontekstu

en: Reverse (NOT)
pl: Udwrotność (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
pl: Brakuje klucza %key dla definicji wtyczki @plugin.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
pl: Definicja wtyczki @plugin nie może zlokalizować schematu %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
pl: Definicja wtyczki @plugin używa %schema, ale nie posiada sekcji eksportowania.

en: Add a new @plugin
pl: Dodaj nowy @plugin

en: Edit @plugin %title
pl: Edytuj @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pl: Klonuj @plugin %title

en: Import @plugin
pl: Importuj @plugin

en: Export @plugin %title
pl: Eksportuj @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pl: Czy na pewno chcesz przywrócić %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pl: Ta akcja trwale usunie wszystkie dostosowania tego elementu.

en: The item has been reverted.
pl: Pozycja została przywrócona.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pl: Ta akcja trwale usunie ten elementu z twojej bazy danych.

en: %title has been created.
pl: %title został utworzony.

en: %title could not be created.
pl: %title nie mógł zostać utworzony.

en: %title has been updated.
pl: %title został zaktualizowany.

en: %title could not be updated.
pl: %title nie może być zaktualizowany.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pl: Możesz zaimportować wyeksportowaną definicję, wklejając kod wyeksportowanego obiektu w polu poniżej.

en: @plugin %title was enabled.
pl: @plugin %title został włączony.

en: @plugin %title was disabled.
pl: @plugin %title został wyłączony.

en: Configuration error. No handler found.
pl: Błąd konfiguracji. Nie znaleziono obsługi.

en: No item found.
pl: Nie znaleziono elementu.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
pl: W eksporcie definicji @table brakuje właściwości "primary key".

en: Configure style
pl: Zmień ustawienia stylu

en: Limit to these vocabularies
pl: Ogranicz do tych słoników.

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
pl: Jeżeli nie zaznaczono słowników, będą akceptowane terminy ze wszystkich słowników.

en: Missing/deleted content
pl: Brakująca/usunięta zawartość

en: Make this content reusable
pl: Spraw, aby treść była wielokrotnego użytku

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
pl: Nazwa może zawierać tylko małe litery, podkreślenia i cyfry.

en: Link the node title to the node
pl: Utwórz odnośnik do zawartości z tytułu zawartości

en: Select a build mode for this node.
pl: Wybierz tryb wyświetlania tego węzła.

en: Shows links to register or login.
pl: Pokazuje odnośniki do rejestracji lub logowania.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
pl: Jeśli anonimowe komentarze nie są dozwolone, to wyświetli odnośniki do logowania i rejestracji.

en: - No tag -
pl: - Bez tagu -

en: CSS class to use
pl: Klasa CSS do użycia

en: Enabled, name
pl: Włączone, imię

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pl: Pojawi się w interfejsie administracyjnym w celu łatwej identyfikacji.

en: The unique ID for this @export.
pl: Unikalne ID dla elementu @export.

en: @plugin code
pl: @plugin - kod

en: Allow import to overwrite an existing record.
pl: Pozwól na nadpisanie istniejących wpisów przy importowaniu.

en: Manage styles
pl: Zarządzaj stylami

en: Administrative settings
pl: Ustawienia administracyjne

en: Select style type
pl: Wybierz typ stylu

en: View attachment
pl: Zobacz załącznik

en: View context
pl: Wyświetl kontekst

en: View header
pl: Zobacz nagłówek

en: View pager
pl: Zobacz stronicowanie

en: Display the view pager if there are no results.
pl: Wyświetl stronicowanie w widoku przy braku wyników.

en: View row
pl: Wiersz widoku

en: Select context
pl: Wybierz kontekst

en: Configure rows
pl: Konfiguruj wiersze

en: Invalid context selected.
pl: Wybrano nieprawidłowy kontekst.

en: Context contains an invalid view.
pl: Kontekst zawiera nieprawidłowy widok.

en: Row @number
pl: Wiersz @number

en: Display specific fields
pl: Wyświetl określone pola

en: Row information
pl: Informacje o wierszu

en: Broken view
pl: Uszkodzony widok

en: Displaying: !fields
pl: Wyświetlanie: !fields

en: Displaying the configured row.
pl: Wyświetlanie skonfigurowanego wiersza.

en: You must select a view.
pl: Należy wybrać widok.

en: Node from view
pl: Węzeł z widoku

en: Row number
pl: Numer wiersza

en: Term from view
pl: Termin z widoku

en: Contains rows in contexts.
pl: Zawiera wiersze w kontekstach.

en: Context settings
pl: Ustawienia kontekstu

en: Row class
pl: Klasa wiersza

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pl: Wyjaśnienie ostatnich zmian dokonanych na segmencie.

en: The title of the current page.
pl: Tytuł bieżącej strony

en: The URL of the current page.
pl: URL bieżącej strony

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pl: Numer strony w trakcie przeglądanie stronicowanej listy.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pl: Element %element-title używa niedozwolonych wzorców: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
pl: Węzeł źródłowy zestawu tłumaczeń bieżącego węzła.

en: Account cancellation URL
pl: URL strony służącej do anulowania konta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
pl: URL strony służącej do potwierdzenia usunięcia konta

en: One-time login URL
pl: URL strony służącej do jednokrotnego logowania

en: The URL of the one-time login page for the user account.
pl: URL strony służącej do jednorazowego logowania do konta użytkownika.

en: Tokens related to menu links.
pl: Wzorce związane z odnośnikami menu.

en: The unique ID of the menu link.
pl: Unikalny identyfikator odnośnika

en: The title of the menu link.
pl: Tytuł odnośnika

en: The URL of the menu link.
pl: URL odnośnika

en: The menu link's parent.
pl: Rodzic odnośnika

en: Tokens related to the current page request.
pl: Wzorce związane z bieżącym żądaniem wyświetlenia strony

en: Page number
pl: Numer strony

en: The book page associated with the node.
pl: Strona książki powiązana z węzłem.

en: The menu link for this node.
pl: Odnośnik menu prowadzący do tego węzła.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pl: Maksymalna długość jednego składnika aliasu (n.p., [title]). 100 jest rekomendowaną długością. @max jest maksymalną możliwą długością. Na stronie <a href="@pathauto-help">pomocy modułu Pathauto</a> znajduje się więcej informacji.

en: The field %name is not a valid number.
pl: Pole %name nie jest prawidłową liczbą.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pl: Pole %name nie może być większe niż @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pl: Pole %name nie może być mniejsze niż @max.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
pl: Pole <em>znaki do usunięcia</em> nie może zawierać HTML. Należy upewnić się, że edytory WYSIWYG dla tego pola są wyłączone.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
pl: Wybierz typy ścieżek nie posiadających aliasów URL, dla których należy wygenerować aliasy.

en: Bulk updating URL aliases
pl: Masowa aktualizacja aliasów URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pl: Wystąpił błąd w trakcie wykonywania @operation z argumentami : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pl[0]: Wygenerowano 1 alias URL.
pl[1]: Wygenerowano @count aliasy URL.
pl[2]: Wygenerowano @count aliasów URL.

en: language neutral
pl: Neutralny językowo

en: Pattern for all @language @node_type paths
pl: Wzory ścieżek dla wszystkich węzłów typu @node_type w języku @language

en: Updated alias for node @nid.
pl: Zaktualizowano alias węzła @nid.

en: Taxonomy term paths
pl: Ścieżki terminów kategorii.

en: Updated alias for term @tid.
pl: Zaktualizowano ścieżki dla terminu @tid.

en: Forum paths
pl: Ścieżki forum

en: Updated alias for forum @tid.
pl: Zaktualizowano alias forum @tid.

en: User paths
pl: Ścieżki użytkowników

en: Updated alias for user @uid.
pl: Zaktualizowano alias użytkownika @uid.

en: Blog paths
pl: Ścieżki bloga.

en: Updated alias for blog user @uid.
pl: Zaktualizowano alias bloga użytkownika @uid.

en: Update URL alias
pl: Zaktualizuj alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
pl[0]: Zaktualizowano alias URL dla jednego węzła.
pl[1]: Zaktualizowano aliasy URL @count węzłów.
pl[2]: Zaktualizowano aliasy URL @count węzłów.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
pl[0]: Zaktualizowano alias URL 1 terminu.
pl[1]: Zaktualizowano aliasy URL @count terminów.
pl[2]: Zaktualizowano aliasy URL @count terminów.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
pl[0]: Zaktualizowano aliasy URL 1 konta użytkownika.
pl[1]: Zaktualizowano aliasy URL @count kont użytkowników.
pl[2]: Zaktualizowano aliasy URL @count kont użytkowników.

en: Bulk update
pl: Aktualizacja masowa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
pl: @name został skonfigurowany jako separator i będzie usuwany z tekstów, w których występuje. Może to spowodować problemy ze wzorami użytkownika a szczególnie z terminem: znacznik ścieżki. Należy ustawić akcję dla @name, żeby było "zamieniane na separator".

en: - Use default -
pl: - Użyj domyślnych -

en: Unknown content type
pl: Nieznany rodzaj zawartości

en: Feeds Import
pl: Import Feeds

en: An example of a node importer and a user importer.
pl: Przykładowe importery węzłów i użytkowników.

en: Feeds News
pl: Wiadomości Feeds

en: A news aggregator built with feeds, creates nodes from imported feed items. With OPML import.
pl: Subskrybent wiadomości zbudowany z kanałów tworzy węzły z zaimportowanych pozycji kanału. Przy pomocy importu OPML.

en: Administer features
pl: Zarządzaj funkcjonalnościami

en: View, enable and disable features.
pl: Przeglądanie, włączanie i wyłączanie funkcjonalności.

en: Select layers to cluster.
pl: Wybierz warstwy do grupowania.

en: Initially activated
pl: Wstępnie aktywowany

en: Select to be in fullscreen by default.
pl: Zaznacz, aby ustawić domyślnie tryb pełnoekranowy.

en: Show layers in ascending order
pl: Pokaż warstwy w porządku rosnącym

en: Label font color.
pl: Kolor czcionki etykiety.

en: Label font size.
pl: Rozmiar czcionki etykiety.

en: Label font family.
pl: Czcionka etykiety.

en: Label font weight.
pl: Grubość czcionki etykiety.

en: Import on submission
pl: Importuj przy zapisywaniu

en: View mode
pl: Tryb widoku

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pl: Przykłady: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: Administer Feeds
pl: Administracja Feeds

en: Create, update, delete importers, execute import and delete tasks on any importer.
pl: Tworzenie, aktualizacja, usuwanie importerów, wykonywanie importu oraz usuwanie zadań z dowolnych importerów.

en: Import @name feeds
pl: Import kanału @name

en: Delete items from @name feeds
pl: Usuń pozycje z kanału @name

en: 
      <p>
      Define which elements of a single item of a feed (= <em>Sources</em>) map to which content pieces in Drupal (= <em>Targets</em>). Make sure that at least one definition has a <em>Unique target</em>. A unique target means that a value for a target can only occur once. E. g. only one item with the URL <em>http://example.com/content/1</em> can exist.
      </p>
pl: 
      <p> Zdefiniuj, które elementy pojedynczej pozycji kanału (=<em>Źródła</em>) mają być mapowane do zawartości w Drupalu (=<em>Cele</em>). Upewnij się, że przynajmniej jedna definicja posiada <em>Unikalny cel</em> Unikalny cel oznacza, że wartość celu może występować tylko raz. Na przykład może istnieć tylko jedna pozycja z adresem URL <em>http://example.com/content/1</em>. </p>

en: Attached to: @type
pl: Przypisany do: @type

en: Configure one or more Feeds importers to aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
pl: Konfiguruj jeden lub więcej importerów Feeds do zbierania kanałów RSS i Atom, importowania plików CSV i innych.

en: The @label field of the node.
pl: Pole @label węzła.

en: Allowed file extensions for upload.
pl: Dozwolone rozszerzenia wysyłanych plików.

en: The menu link's root.
pl: Najwyższy poziom menu, do którego należy odnośnik.

en: Access Bulk Exporter
pl: Dostęp do masowego eksportu

en: Export various system objects into code.
pl: Eksportowanie różnych obiektów systemu do kodu.

en: Administer access rulesets
pl: Administrowanie zestawami reguł dostępu

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
pl: Dodaj, usuń lub edytuj własne zestawy reguł dostępu.

en: Modal Login (default style)
pl: Logowanie przez pływające okno (domyślny styl)

en: Login via modal
pl: Logowanie przez pływające okno

en: Modal Login (custom style)
pl: Logowanie przez pływające okno (własny styl)

en: Wizard (no modal)
pl: Kreator (brak pływającego okna)

en: Wizard (default modal)
pl: Kreator (domyślne wyskakujące okno)

en: Pick an animal
pl: Wybierz zwierzę

en: Wizard (custom modal)
pl: Kreator (własne wyskakujące okno)

en: Replace text with "hello world"
pl: Zastępuje tekst z "witaj świecie"

en: Sample Content
pl: Przykładowa zawartość

en: Delete this row
pl: Usuń ten wiersz

en: CTools Javascript Widgets
pl: Widżety Javascript CTools

en: Link 1
pl: Odnośnik 1

en: Link 2
pl: Odnośnik 2

en: Link 3
pl: Odnośnik 3

en: Drop Down Menu
pl: Rozwijane menu

en: Click to Drop Down
pl: Kliknij, aby rozwinąć

en: Click to Collapse
pl: Kliknij, aby zwinąć

en: Collapsible Div
pl: Rozwijalny div

en: Hello World
pl: Witaj świecie

en: remain here
pl: zostań tutaj

en: Go to your account
pl: Przejdź do swojego konta

en: your account
pl: twoje konto

en: Login Success
pl: Zalogowano pomyślnie

en: Choose animal
pl: Wybierz zwierzę

en: Configure animal
pl: Konfiguruj zwierzę

en: Sheep
pl: Owca

en: Configure sheep
pl: Konfiguruj owcę

en: Lizard
pl: Jaszczurka

en: Configure lizard
pl: Konfiguruj jaszczurkę

en: Configure raptor
pl: Konfiguruj raptora

en: Choose your animal
pl: Wybierz swoje zwierzę

en: Name your sheep
pl: Nazwij swoją owcę

en: What kind of sheep
pl: Jaki rodzaj owcy

en: Merino
pl: Merynos

en: You have a @type sheep named "@name".
pl: Posiadasz owcę @type o imieniu "@name".

en: Name your lizard
pl: Nazwij swoją jaszczurkę

en: Venomous
pl: Jadowity

en: You have a @type lizard named "@name".
pl: Posiadasz jaszczurkę @type o imieniu "@name".

en: non-venomous
pl: niejadowity

en: venomous
pl: jadowite

en: Name your raptor
pl: Nazwij swojego raptora

en: What kind of raptor
pl: Jaki rodzaj raptora

en: Eagle
pl: Orzeł

en: Hawk
pl: Jastrząb

en: Owl
pl: Sowa

en: Buzzard
pl: Myszołów

en: Domesticated
pl: Oswojony

en: You have a @type @raptor named "@name".
pl: Posiadasz @raptor @type o nazwie "@name".

en: wild
pl: dzikie

en: domesticated
pl: udomowione

en: Jump!
pl: Skacz!

en: Return to the examples page.
pl: Wróć do strony z przykładami.

en: You successfully jumped! !return_link
pl: Pomyśłnie skoczyłeś! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
pl: Demo AJAXa CTools

en: Simple Form
pl: Prosty formularz

en: Animal
pl: Zwierzę

en: Post-Login Action
pl: Akcja po zalogowaniu

en: Successful Jumping
pl: Pomyślne przeskoczenie

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pl: Przykład AJAXa CTools

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
pl: Pokazuje jak wykorzystać możliwości Chaos AJAX.

en: Administer custom content
pl: Administrowanie własną zawartością

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
pl: Dodawanie, edycja i usuwanie przechowywanej własnej zawartości CTools

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
pl: Jeśli na stronie znajduje się więcej niż jeden wariant, to w momencie odwiedzenia strony każdy z wariantów ma okazję wyświetlić się. Rozpoczynając od pierwszego wariantu, a kończąc na ostatnim, każdy z nich sprawdza, czy jego reguły selekcji zostaną zatwierdzone. Użyty zostanie pierwszy wariant, który spełni swoje kryteria (określone poniżej).

en: There are no wizards available at this time.
pl: Aktualnie jest brak dostępnych kreatorów.

en: Configure new !plugin_title
pl: Zmień ustawienia !plugin_title

en: Configure !plugin_title
pl: Zmień ustawienia !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
pl: Żądanie nieprawidłowej kombinacji typu/modułu wtyczki: moduł @module i typ @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
pl: Wtyczka @plugin typu wtyczi @owner:@type wskazuje na nieistniejący plik @file dla obsługi klasy @class.

en: Use Page Manager
pl: Użyj menadżera stron

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
pl: Pozwala użytkownikom na używanie większości opcji Menedżera Strony, chociaż ogranicza niektóre najważniejsze i potencjalnie uszkadzające stronę właściwości. Zauważ, że nawet zredukowany zbiór opcji nadal pozwala na ogromną kontrolę twojej strony.

en: Administer Page Manager
pl: Administrowanie menedżerem stron

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
pl: Umożliwia pełną kontrolę nad Page Managerem (Menedżerem Strony), czyli pełną kontrolę nad witryną. Udzielaj tego uprawnienia z najwyższą ostrożnością.

en: Page manager context
pl: Kontekst menadżera stron

en: Change general settings for this variant.
pl: Zmień ogólne ustawienia tego wariantu.

en: 404 Page not found
pl: Nie znaleziono strony (404)

en: 403 Access denied
pl: Brak dostępu (403)

en: 301 Redirect
pl: Przekierowanie (301)

en: Redirect destination
pl: Cel przekierowania

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
pl: Wprowadź ścieżkę na która przekierować. Możesz użyć podstawienia słów kluczowych z kontekstu. Możesz użyć zewnętrznych url (http://www.example.com/foo) lub wewnętrznych (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
pl: Pierwszy element w ścieżce nie może być dynamiczny.

en: Export UI wizard cache
pl: Pamięć podręczna interfejsu kreatora eksportu

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
pl: Jeśli zaznaczone, słowa kluczowe kontekstu będą w tej zawartości zastąpione. Zauważ, że pola CCK mogą używać słów kluczowych wykorzystując wzorce takie jak <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: User signature
pl: Sygnatura użytkownika

en: The signature of a user.
pl: Sygnatura użytkownika.

en: "@s" user signature
pl: Podpis użytkownika "@s"

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
pl: Ścieżka pliku głównego tego elementu względem głównego katalogu instalacji drupala; np. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
pl: Nazwa elementu, np. "node".

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
pl: Typ tego elementu, albo moduł, skórka lub silnik skórek.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
pl: Wartość logiczna określająca, czy element jest włączony.

en: Schema version
pl: Wersja schematu

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
pl: Numer wersji schematu bazy danych modułu. -1, jeśli moduł nie został zainstalowany (jego tabele nie istnieją); 0 lub największa wartość N funkcji hook_update_N() modułu, która została uruchomiona podczas pierwszej instalacji modułu lub przed jego instalacją.

en: View: !view
pl: Widok: !view

en: No Headers
pl: Brak nagłówków

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
pl: Sprawdź czy importowany plik CSV nie zaczyna się od rzędu nagłówka. Jeżeli ta opcja jest wybrana to mapowania źródeł muszą być nazwane jako '0', '1', '2' itd.

en: No headers
pl: Brak nagłówków

en: Delete and save
pl: Usuń i zapisz

en: Enable and save
pl: Włącz i zapisz

en: Disable and save
pl: Wyłącz i zapisz

en: Revision: ID
pl: Rewizja: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
pl: Tworzy kontekst węzła z argumentu ID wersji.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
pl: Podaj ID wersji węzła dla tego argumentu

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
pl: Nazwa terminu, pisana małymi literami oraz spacje przekonwertowane na myślniki.

en: Feeds importers
pl: Importery Feeds

en: Importing (@progress %)
pl: Importowanie (@progress %)

en: Import all content from source?
pl: Importować całą zawartość ze źródła?

en: Delete all items from source?
pl: Usunąć wszystkie pozycje ze źródła?

en: Deleting (@progress %)
pl: Usuwanie (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
pl: Importowanie - @progress % gotowe.

en: Deleting items - @progress % complete.
pl: Usuwanie pozycji - @progress % gotowe.

en: Last import: @ago ago.
pl: Ostatni import: @ago temu.

en: @count imported items total.
pl: Zaimportowano w sumie @count pozycji.

en: No imported items.
pl: Brak zaimportowanych pozycji.

en: Feeds reported errors, visit the Feeds log for details.
pl: Feeds zgłosiło błąd. Więcej szczegółów znajduje się w dzienniku Feeds.

en: Periodic import: !import_period
pl: Okresowy import: !import_period

en: Do not import on submission
pl: Nie importuj przy zapisywaniu

en: A human readable name of this importer.
pl: Czytelna dla człowieka Nazwa tego importera.

en: A description of this importer.
pl: Opis tego importera.

en: If "Use standalone form" is selected a source is imported by using a form under !import_form.
                               If a content type is selected a source is imported by creating a node of that content type.
pl: Jeżeli wybrana jest opcja "Używaj samodzielnego formularza" źródło jest importowane za pomocą formularza pod adresem !import_form. Jeżeli wybrany jest rodzaj zawartości źródło importowane jest poprzez tworzenie węzła tego typu.

en: Requires cron to be configured.
pl: Wymaga konfiguracji cron.

en: Every !p
pl: Co !p

en: Periodic import
pl: Import okresowy

en: Choose how often a source should be imported periodically.
pl: Wybierz częstotliwość okresowego pobierania  źródła.

en: Check if import should be started at the moment a standalone form or node form is submitted.
pl: Zaznacz jeżeli import powinien rozpocząć się w momencie zapisywania samodzielnego formularza lub formularza węzła.

en: Process in background
pl: Przetwarzanie w tle

en: For very large imports. If checked, import and delete tasks started from the web UI will be handled by a cron task in the background rather than by the browser. This does not affect periodic imports, they are handled by a cron task in any case.
pl: Dla bardzo dużych importów. Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że zadania importu i usuwania rozpoczęte za pomocą interfejsu serwisu będą obsługiwane w tle poprzez zadania cron a nie przez przeglądarkę. Nie dotyczy to importów okresowych, które zawsze są obsługiwane cron.

en: Download a template
pl: Pobierz szablon

en: Select a file from your local system.
pl: Wybierz plik ze swojego lokalnego systemu.

en: Supply path to file or directory directly
pl: Podaj ścieżkę bezpośrednią do pliku lub katalogu.

en: For experts. Lets users specify a path to a file <em>or a directory of files</em> directly,
            instead of a file upload through the browser. This is useful when the files that need to be imported
            are already on the server.
pl: Dla ekspertów. Pozwala użytkownikom na określenie bezpośredniej ścieżki do pliku <em> lub katalogu z plikami</em> zamiast wysyłania pliku poprzez przeglądarkę. Jest to wygodne kiedy pliki, które należy zaimportować, są już na serwerze.

en: Update existing @entities
pl: Aktualizuj istniejące @entities

en: Existing @entities will be determined using mappings that are a "unique target".
pl: Istniejące @entities będą określone za pomocą mapowań, które są "unikalnym celem".

en: Do not update existing @entities
pl: Nie aktualizuj istniejących @entities

en: User name missing or email not valid.
pl: Brak nazwy użytkownika lub nieprawidłowy adres e-mail.

en: Relate a log entry to its importer if available.
pl: W razie możliwości powiąż wpis w dzienniku z jego importerem.

en: Feed node
pl: Węzeł typu Feed

en: Relate a log entry to its feed node if available.
pl: W razie możliwości powiąż wpis w dzienniku z jego węzłem.

en: Log time
pl: Czas zapisu w dzienniku

en: The time of the event.
pl: Czas zdarzenia.

en: Request time
pl: Czas żądania

en: The time of the page request of an event.
pl: Czas żądania strony tego zdarzenia.

en: Do not link
pl: Bez odnośników

en: Link to configuration form
pl: Odnośnik do formularza konfiguracyjnego

en: Link to standalone form
pl: Odnośnik do samodzielnego formularza

en: Link importer name
pl: Odnośnik z nazwą importera

en: If "Link to standalone form" is used, only importers that use a standalone form will be linked.
pl: Jeżeli używany jest "Odnośnik do samodzielnego formularza" wtedy tylko importery używające formularzy samodzielnych będą wyświetlały odnośniki.

en: Missing importer
pl: Brak importera

en: Human-readable name
pl: Nazwa w formie przyjaznej dla użytkownika

en: Fixed value
pl: Wartość stała

en: OpenLayers Data Overlay
pl: Nakładka danych OpenLayers

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Entity: ID
pl: Encja: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
pl: Tworzy kontekst encji z argumentu ID encji.

en: Creates @entity context from an ID argument.
pl: Tworzy kontekst @entity z argumentu ID.

en: Custom blocks
pl: Własne bloki

en: Entity field
pl: Pole encji

en: Formatter Styles
pl: Style formatowania

en: Select a formatter
pl: Wybierz formatowanie

en: Entity object.
pl: Obiekt encji.

en: Enter the ID of an entity for this context.
pl: Wprowadź ID encji tego kontekstu.

en: Creates @entity context from an entity ID.
pl: Tworzy kontekst @entity z ID encji.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
pl: Podaj tytuł lub ID encji @entity

en: You must select an entity.
pl: Należy wybrać encję.

en: Invalid entity selected.
pl: Wybrano nieprawidłową encję.

en: Access the views administration pages.
pl: Dostęp do stron administracyjnych widoków

en: Bypass access control when accessing views.
pl: Pomiń kontrolę dostępu do widoków podczas uzyskiwania dostępu do widoków.

en: Add new view
pl: Nowy widok

en: - Basic validation -
pl: - Podstawowa walidacja -

en: HTML element
pl: Element HTML

en: Label HTML element
pl: Znacznik HTML etykiety

en: Place a colon after the label
pl: Umieść dwukropek za etykietą

en: Wrapper HTML element
pl: Otaczający znacznik HTML

en: Wrapper class
pl: Klasa elementu nadrzędnego

en: Add default classes
pl: Dodaj klasy domyślne

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
pl: Użyj domyślnych klas Views do identyfikacji tego pola, etykiety i jego zawartości.

en: Use absolute path
pl: Użyj ścieżki bezwględnej

en: Rel Text
pl: Tekst Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
pl: Wykorzystaj atrybut Rel w skryptach javascript takich jak lightbox2 i inne.

en: Preserve certain tags
pl: Zachowaj określone znaczniki

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
pl: Wpisz znaczniki HTML, które mają być zachowane w trakcie usuwania znaczników. Przykładowo &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; co spowoduje zachowanie wszystkich znaczników p i br.

en: Format plural
pl: Format liczby mnogiej

en: If checked, special handling will be used for plurality.
pl: Ta opcja umożliwia specjalne traktowanie liczby mnogiej.

en: Singular form
pl: Forma liczby pojedynczej

en: Text to use for the singular form.
pl: Tekst używany do formy liczby pojedynczej.

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
pl: Tekst używany do liczby mnogiej, wyrażenie @count będzie zamienione na wartość.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pl: Przesunięcie względem aktualnego czasu takie jak "!example1" lub "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Unikalny identyfikator systemowy dla tego widoku. Może składać się jedynie z małych liter, cyfr i znaków podkreślenia.

en: Weight for @display
pl: Waga dla @display

en: Translation method
pl: Metoda tłumaczenia

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
pl: Wybierz metodę tłumaczenia wykorzystywaną dla danych widoków takich jak nagłówek, stopka lub pusty tekst.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
pl: Tytuł będzie wyświetlany na stronie edycji widoku zamiast domyślnego. Może być to przydatne jeżeli występują powtórzenia.

en: Do not pass admin strings for translation.
pl: Nie przekazuj napisów administracyjnych do tłumaczenia.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pl: Używaj funkcji t() rdzenia Drupala. Nie jest to zalecane ze względu na brak wsparcia aktualizacji istniejących napisów.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pl: W przypadku konieczności tłumaczenia etykiet Views na inne języki należy rozważyć instalację modułu tłumaczenia Views z pakietu <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
pl: ID elementu kanału

en: The unique ID of the aggregator item.
pl: Unikalny identyfikator pozycji agregatora.

en: The guid of the original imported item.
pl: Identyfikator guid oryginalnie zaimportowanej pozycji.

en: Date and time of when the comment was created.
pl: Data i czas utworzenia komentarza.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pl: Data i czas ostatniej aktualizacji komentarza.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pl: Czy komentarz jest zaakceptowany (lub nadal w kolejce do moderacji).

en: Approved comment
pl: Komentarz zaakceptowany

en: Last comment CID
pl: CID ostatniego komentarza

en: Display the last comment of a node
pl: Wyświetl ostatnią odpowiedź do węzła

en: Last Comment
pl: Ostatni komentarz

en: The last comment of a node.
pl: Ostatnia odpowiedź do węzła.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
pl: Niektóre role nie posiadają uprawnień dostępu do zawartości, ale format wyświetlania nie posiada kontroli dostępu.

en: The extension of the file.
pl: Rozszerzenie pliku.

en: File Usage
pl: Użycie pliku

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pl: Plik powiązany węzłem, zwykle umieszczony w jednym z pól tego węzła.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pl: Użytkownik powiązany z tym plikiem zazwyczaj ponieważ plik ten jest w polu tego użytkownika.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pl: Plik powiązany z tym użytkownikiem zazwyczaj ponieważ jest on w polu tego użytkownika.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pl: Komentarz powiązany z tym plikiem, zwykle gdy plik jest w polu tego komentarza.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pl: Plik powiązany z tym komentarzem, zwykle ponieważ jest on w polu tej odpowiedzi.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pl: Termin powiązany z tym plikiem zazwyczaj ponieważ ten plik jest w polu tego terminu.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pl: Plik powiązany z tym terminem zazwyczaj ponieważ jest on w polu tego terminu.

en: Taxonomy Vocabulary
pl: Słownik

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pl: Słownik taksonomii powiązany z tym plikiem zazwyczaj ponieważ ten plik jest w polu słownika tej taksonomii.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pl: Plik powiązany ze słownikiem taksonomii zazwyczaj ponieważ jest on w polu słownika tej taksonomii.

en: The module managing this file relationship.
pl: Moduł zarządzający powiązaniem tego pliku.

en: The type of entity that is related to the file.
pl: Typ obiektu, który jest powiązany z tym plikiem.

en: The number of times the file is used by this entity.
pl: Ile razy ten plik jest użyty przez ten obiekt.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pl: Identyfikator systemowy słownika, do którego należy termin. Będzie to słownik, którego dowolny termin jest polem "Kategoria: Termin"; i może powodować duplikaty.

en: term from !field_name
pl: termin pola !field_name

en: Math expression
pl: Wyrażenie matematyczne

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pl: Oblicza wyrażenie matematyczne i wyświetla wynik.

en: Use destination
pl: Użyj miejsca docelowego

en: Add destination to the link
pl: Dodaje do odnośnika miejsce docelowe

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pl: Pokazuj odnośnik komentarza w formacie używanym w wersji skróconej a nie pełnej wersji węzła.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
pl: Używane przez styl: Tabela do wyboru kolumny do sortowania po kliknięciu pola. Ustawienie domyślne jest wystarczające w większości wypadków.

en: Group column
pl: Kolumna grupująca

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
pl: Wybór kolumny tego pola do użycia w funkcji grupującej wybranej powyżej.

en: Group columns (additional)
pl: Kolumny grupujące (dodatkowe)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
pl: Wybór dodatkowych kolumn tego pola, jakie mają zostać uwzględnione w kwerendzie i po których należy grupować.

en: Display download path instead of file storage URI
pl: Wyświetlaj ścieżkę do pobrania zamiast URI magazynu plików.

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
pl: Zamiast wewnętrznych adresów zostaną dostarczone pełne URL służące do pobierania.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
pl: Nazwa wewnętrzna słownika, do którego należy termin.

en: Display error message
pl: Wyświetl komunikat błędu

en: Term name converted to Term ID
pl: Nazwa terminu przekonwertowana na ID terminu

en: No comment
pl: Brak komentarza

en: Comment or document this display.
pl: Komentarze lub dokumentacja do tego formatu.

en: Query settings
pl: Ustawienia kwerendy

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
pl: Włącz zaawansowane opcje w pluginie kwerend

en: The name and the description of this display
pl: Nazwa i opis tego formatu

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
pl: Nazwa zostanie wyświetlona tylko w interfejsie administracyjnym widoku.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
pl: Opis zostanie wyświetlony tylko w interfejsie administracyjnym widoku.

en: This display's comments
pl: Komentarze do formatu

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
pl: Widoczne tylko w interfejsie administracyjnym. Można tu dokumentować format i zostawiać informacje o jego przeznaczeniu i konfiguracji dla kolejnych administratorów serwisu.

en: Query options
pl: Opcje kwerendy

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pl: Nazwa formatu wyświetlania może składać się tylko z liter, cyfr lub znaków podkreślenia.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
pl: Czy ten format wyświetlania powinien dziedziczyć wartości stronicowania nadrzędnego formatu wyświetlania, do którego jest podpięty?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
pl: Czy format wyświetlania powinien generować wartości stronicowania? Jest to znaczące tylko w przypadku dziedziczenia stronicowania.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
pl: Ta nazwa wyświetlana będzie jako nazwa bloku w administracja >> struktura >> bloki.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
pl: Tekst wyświetlany zamiast wyników do momentu, aż użytkownik wybierze i zastosuje udostępniony filtr.

en: Include all items option
pl: Dołącz opcję pokazania wszystkich elementów

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
pl: Po zaznaczeniu użytkownicy będą mogli skorzystać z opcji pokazania wszystkich elementów.

en: All items label
pl: Etykieta wszystkich pozycji

en: Which label will be used to display all items
pl: Jaka etykieta będzie używana do wyświetlenia wszystkich pozycji

en: Disable SQL rewriting
pl: Wyłącz przepisywanie SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
pl: OSTRZEŻENIE: Wyłączenie przepisywania SQL oznacza, że wyłączone są zabezpieczenia dostępu do węzła. Umożliwi to użytkownikom przeglądanie danych, których normalnie nie mogliby zobaczyć. Należy używać tej opcji tylko w przypadku całkowitego zrozumienia zagrożeń.

en: Use Slave Server
pl: Użyj Serwera Podrzędnego

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
pl: Spowoduje to, że w miare możliwości zapytanie będzie wykonywane na serwerze podrzędnym. Jeżeli nie zdefiniowano żadnego serwera podrzędnego lub żaden nie jest dostępny, zapytanie powróci do serwera domyślnego.

en: Field Language
pl: Język pola

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pl: Wszystkie pola, które wspierają tłumaczenia będą wyświetlane w wybranym języku.

en: The class to provide on each row.
pl: Klasa każdego rzędu widoku.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pl: Można używać wzorców podstawiania dla pól tak samo jak "Wzorce podstawiania" wykorzystywane w "Modyfikuj wartość wyjściową pola" dla wszystkich pól.

en: Table summary
pl: Podsumowanie tabeli

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
pl: Ta wartość będzie wyświetlana jako atrybut podsumowania tabeli w HTML. Należy ustawić ją dla poprawy dostępności strony.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pl: Ta opcja wyświetla aktualną ścieżkę jako domyślną opcję w menu wyboru, jeżeli jest to możliwe.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pl: Klasa zastosowana dla elementu nadrzędnego dla listy.

en: List class
pl: Klasa listy

en: The class to provide on the list element itself.
pl: Klasa dostarczona na elemencie listy.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
pl: Zdefiniuj ścieżkę bazową dla odnośników w tym widoku podsumowania np. http://example.com/<strong>twoja_sciezka/archiwum</strong>. Nie dodawaj ukośnika na początku i na końcu. Jeżeli ta wartość będzie pusta, widoki wykorzystają pierwszą znalezioną ścieżkę jako bazową, w formacie wyświetlania strony lub / jeżeli nie będzie można jej znaleźć.

en: Tokens related to the current date and time.
pl: Wzorce powiązane z aktualną datą i czasem.

en: The URL of the @entity.
pl: Adres URL obiektu @entity.

en: The content type of the node.
pl: Typ zawartości węzła.

en: Tokens related to content types.
pl: Wzorce powiązane z typami zawartości.

en: The name of the content type.
pl: Nazwa typu zawartości.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pl: Unikalny identyfikator systemowy typu zawartości.

en: The optional description of the content type.
pl: Opcjonalny opis typu zawartości.

en: The number of nodes belonging to the content type.
pl: Liczba węzłów należących do typu zawartości.

en: The URL of the content type's edit page.
pl: Adres URL strony edycji typu zawartości.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
pl: Adres URL strony edycji terminu.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pl: Unikalny identyfikator systemowy słownika.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
pl: Adres URL strony edycji słownika.

en: The picture of the user.
pl: Portret użytkownika.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
pl: Argument przekazany w trakcie żądania bieżącej strony (pierwszy argument ma indeks 0, n.p. 'arg:1' na stronie 'node/5' będzie miał wartość '5').

en: Tokens related to URLs.
pl: Wzorce związane z URL

en: Relative URL
pl: Względny URL

en: The relative URL.
pl: URL względny.

en: Absolute URL
pl: Bezwzględny URL

en: The absolute URL.
pl: URL Bezwzględny.

en: Tokens related to menus.
pl: Wzorce związane z menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pl: Unikalny identyfikator systemowy nazwy menu.

en: The optional description of the menu.
pl: Opcjonalny opis menu.

en: Menu link count
pl: Ilość odnośników

en: The number of menu links belonging to the menu.
pl: Ilość odnośników z jakich składa się menu.

en: The URL of the menu's edit page.
pl: URL strony służącej do modyfikacji menu.

en: The menu of the menu link.
pl: Menu, do którego należy odnośnik.

en: The URL of the menu link's edit page.
pl: URL strony służącej do modyfikacji odnośników danego menu.

en: @category @type field.
pl: pole typu @type z kategorii @category.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
pl[0]: Element %element-title musi zawierać co najmniej jeden wzorzec.
pl[1]: Element %element-title musi zawierać co najmniej @count wzorce.
pl[2]: Element %element-title musi zawierać co najmniej @count wzorców.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
pl[0]: Element %element-title może zawierać co najwyżej jeden wzorzec.
pl[1]: Element %element-title może zawierać maksymalnie @count wzorce.
pl[2]: Element %element-title może zawierać maksymalnie @count wzorców.

en: Content paths
pl: Ścieżki zawartości

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
pl: Domyślny wzór ścieżki (dotyczy wszystkich typów zawartości poniżej, które nie mają wypełnionego wzoru)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
pl: Domyślny wzór ścieżki dla @node_type (dotyczy wszystkich typów zawartości @node_type które nie mają wypełnionego wzoru)

en: Approve link
pl: Odnośnik zatwierdzający

en: Content access
pl: Dostęp do zawartości

en: Content revisions
pl: Wersja treści

en: %time hence
pl: %time od

en: Machine name:
pl: Nazwa maszynowa:

en: Create Feature
pl: Stwórz funkcjonalność

en: Underscore
pl: Podkreślenie

en: Openlayers Map
pl: Mapa Openlayers

en: Site Information
pl: Informacje o serwisie

en: Use this page in an admin overlay.
pl: Otwieraj tą stronę w nakładce administracyjnej.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
pl: Nakładki administratora są używane w wielu miejscach systemu i własne strony administracyjne powinny prawdopodobnie wykorzystywać tę cechę.

en: an unknown callback
pl: nieznana funkcja zwrotna

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
pl: Moduł menedżera strony nie może włączyć taxonomy/term/%taxonomy_term, ponieważ niektóre inne moduły już nadpisały z %callback.

en: Entity: bundle
pl: Encja: pakiet

en: @entity: Bundle
pl: @entity: Pakiet

en: Field form: @widget_label
pl: Formularz pola: @widget_label

en: Entity info.
pl: Informacje o encji.

en: Revision information.
pl: Informacje o wersji.

en: View From Argument
pl: Widok z argumentu

en: Bypass views access control
pl: Pomiń kontrolę dostępu do widoków

en: No results behavior
pl: Wygląd przy braku wyników

en: Edit @section
pl: Edytuj @section

en: Edit this view to add a display.
pl: Edytuj ten widok, aby dodać format wyświetlania

en: Add view from template
pl: Dodaj widok z szablonu

en: View to insert
pl: Widok do dodania

en: The view to insert into this area.
pl: Widok do dodania w tym obszarze.

en: Inherit contextual filters
pl: Dziedziczenie filtrów kontekstowych

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
pl: Jeżeli zaznaczone ten widok będzie miał takie same filtry kontekstowe jak jego rodzic.

en: Recursion detected in view @view display @display.
pl: Wykryto rekurencję w widoku: @view format wyświetlania: @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
pl: Kiedy wartość filtra jest <em>NIEOBECNA</em> w adresie

en: Exception value
pl: Wartość wyjątku

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pl: Jeżeli ta wartość zostanie zwrócona filtr zostanie zignorowany; np. "wszystkie wartości"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pl: Nadpisz tytuł widoku i innych argumentów. Użyj "%1" dla pierwszego argumentu, "%2" dla drugiego itd.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
pl: Kiedy wartość filtra jest <em>OBECNA</em> w adresie lub gdy dostarczono domyślną wartość

en: Provide title
pl: Dostarcz tytuł

en: Override breadcrumb
pl: Nadpisz ścieżkę nawigacyjną

en: Provide breadcrumb
pl: Dostarcz ścieżkę nawigacyjną

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
pl: Wpisz nazwę odnośnika ścieżki nawigacyjnej, który ma być używany. Zobacz możliwe znaczniki do podmiany w "Tytule".

en: Specify validation criteria
pl: Określ kryteria walidacji

en: Action to take if filter value does not validate
pl: Akcja jaką należy wykonać, gdy wartość filtra nie spełnia kryterium walidacji

en: Display all results for the specified field
pl: Wyświetl wszystkie rezultaty dla wskazanego pola

en: Provide default value
pl: Dostarcz domyślną wartość

en: Show "Page not found"
pl: Pokaż "Strony nie znaleziono"

en: Display a summary
pl: Wyświetl podsumowanie

en: Display contents of "No results found"
pl: Wyświetl zawartość "Nie znaleziono wyników"

en: Skip default argument for view URL
pl: Pomiń domyślny argument dla URL widoku

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pl: Wybierz czy należy dołączyć argument domyślny w trakcie tworzenia adresu URL dla tego widoku. Pomijanie argumentów domyślnych jest przydatne np. w przypadku kanałów.

en: Number of records
pl: Liczba rekordów

[ctx: Sort order]
en: Default sort
pl: Domyślne sortowanie w kontekście: Kolejność sortowania

[ctx: Sort order]
en: Date
pl: Data w kontekście: Kolejność sortowania

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pl: Wartość numeryczna w kontekście: Kolejność sortowania

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pl: Jeżeli wybrane, użytkownicy mogą podać wiele wartości w formie 1+2+3 (jako LUB) lub 1,2,3 (jako I).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pl: Jeżeli wybrane, wielokrotne egzemplarze tego filtra mogą pracować razem tak jakby wielokrotne wartości były dostarczone do tego samego filtra. To ustawienie nie jest kompatybilne z "Redukuj duplikaty".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pl: Jeżeli wybrane, liczby wpisane do filtra będą wyłączone zamiast ograniczać widok.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pl: Tryb słownikowy stosuje limit znaków używanych jako wartość filtra, co pozwala widokowi podsumowania zachowywać się jak słownikowi.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
pl: Ile znaków wartości filtra ma być wykorzystane do filtrowania. Jeżeli będzie ustawione na 1, wszystkie pola zaczynające się od tej pierwszej litery będą wyświetlone.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pl: Jak transformować wielkość liter wartości filtra podczas wyświetlania tytułu i podsumowania.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pl: jak transformować wielkość liter wartości filtra podczas wypisywania ścieżek URL. Tego ustawienia należy używać tylko w przypadku bazy danych Postgres ponieważ wykorzystuje ona porównywanie czułe na wielkość liter.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pl: Alfabetycznie w kontekście: Kolejność sortowania

en: Create a label
pl: Stwórz etykietę

en: Enable to create a label for this field.
pl: Włącz, aby stworzyć etykietę dla tego pola.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pl: Włącz, aby ładować to pole jako ukryte. Jest to często wykorzystywane do grupowania pól lub do wykorzystania jako wzorce podstawiania w innych polach.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pl: Wybierz element HTML, w który ma być umieszczone to pole np. H1, H2 itd.

en: Create a CSS class
pl: Stwórz klasę CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
pl: Wybierz znacznik HTML, wewnątrz którego będzie umieszczona etykieta np. H1, H2 itd.

en: Rewrite results
pl: Modyfikuj wartość wyjściową

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
pl: Włącz, aby nadpisać wartość wyjściową tego pola za pomocą tekstu oraz wzorców podstawiania zamienianych na dostępne dane.

en: Replace spaces with dashes
pl: Zamieniaj spacje na myślnik

en: External server URL
pl: Adres URL serwera zewnętrznego

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
pl: Odnośniki do zewnętrznego serwera w formie pełnych adresów: np. 'http://www.przyklad.pl' lub 'www.przyklad.pl'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pl: Włącz przycinanie wartości pola do określonej ilości znaków

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pl: Konwertuj nowe linie na znaczniki HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
pl: Jeżeli zaznaczone wszystkie znaki nowej linii (np. \n) są konwertowane do znaczników &lt;br&gt;.

en: No results text
pl: Tekst w przypadku braku wyników

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
pl: Ta opcja włącza "tekst w przypadku braku wyników" jeżeli pole zawiera cyfrę 0.

en: Time hence
pl: Czas od

en: Time hence (with "hence" appended)
pl: Czas od (z dodanym "od")

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pl: Okres czasu (przyszłe daty mają dodany na początku "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pl: Okres czasu (daty przeszłe będą miały przedrostek "-")

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
pl: Jak powinny być wyświetlane dane serializowane. Można wybrać własny klucz tablicy/obiektu lub print_r dla pełnego wyjścia.

en: Full data (unserialized)
pl: Pełne dane (niezserializowane)

en: Full data (serialized)
pl: Pełne dane (zserializowane)

en: A certain key
pl: Określony klucz

en: Which key should be displayed
pl: Który klucz powinien być wyświetlany

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
pl: Należy wpisać klucz danych jeżeli ma być on wyświetlany.

en: How many different units to display in the string.
pl: Ile różnych jednostek wyświetlić w napisie.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pl: Filtr nie jest udostępniony. Należy udostępnić go w celu umożliwienia użytkownikom zmian.

en: Expose filter
pl: Udostępnij filtr

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pl: Filtr jest udostępniony. Jeżeli zostanie ukryty użytkownicy nie będą mogli go zmieniać.

en: Hide filter
pl: Ukryj filtr

en: Expose operator
pl: Udostępnij operator

en: Allow the user to choose the operator.
pl: Umożliwia użytkownikowi wybranie operatora.

en: Allow multiple selections
pl: Dozwolone wybieranie wielu opcji

en: Enable to allow users to select multiple items.
pl: Umożliwia użytkownikowi wybieranie wielu opcji.

en: Remember the last selection
pl: Pamiętaj ostatni wybór

en: Enable to remember the last selection made by the user.
pl: Włącza zapamiętywanie ostatnio wybranej przez użytkownika opcji.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
pl: Należy wybrać wartość chyba, że filtr nie jest wymagany.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
pl: Ukrywaj elementy, które nie posiadają tej zależności.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pl: To sortowanie nie jest udostępnione. Należy je udostępnić w celu umożliwienia użytkownikom jego zmiany.

en: Expose sort
pl: Udostępnij sortowanie

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pl: To sortowanie jest udostępnione. Jeżeli będzie ukryte użytkownicy nie będą mogli go zmieniać.

en: Hide sort
pl: Ukryj sortowanie

en: Provide description
pl: Wprowadź opis

en: Save & exit
pl: Zapisz i zakończ

en: Continue & edit
pl: Kontynuuj edycję

en: Update "@title" choice
pl: Aktualizacja opcji "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
pl: Aktualizacja opcji "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
pl: Widok został zapisany. Można edytować go na liście wyświetlonej poniżej.

en: Database overriding code
pl: Kod nadpisania bazy danych

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
pl: * Wszystkie zmiany przechowywane są tymczasowo. Należy kliknąć na Zapisz, aby zostały one zachowane na stałe. W celu odrzucenia widoku należy kliknąć przycisk Anuluj.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
pl: * Wszystkie zmiany są przechowywane tymczasowo. Kliknij w "Zachowaj" aby utrwalić widok w bazie. Kliknij "Anuluj" aby porzucić zmiany.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
pl: Modyfikuj lub dodaj  do widoku kolejne formaty.

en: edit view name/description
pl: edytuj nazwę/opis widoku

en: analyze view
pl: analizuj widok

en: clone view
pl: duplikuj widok

en: export view
pl: eksportuj widok

en: revert view
pl: przywróć widok

en: delete view
pl: usuń widok

en: Add !display
pl: Dodaj !display

en: @display_title details
pl: szczegóły formatu @display_title

en: Auto preview
pl: Automatyczny podgląd

en: Preview with contextual filters:
pl: Podgląd z filtrami kontekstowymi:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
pl: Rozdzielaj filtry za pomocą "/". Przykładowo, %example.

en: Apply and continue
pl: Zastosuj i kontynuuj

en: @current of @total
pl: @current z @total

en: All displays (except overridden)
pl: Wszystkie formaty (poza nadpisanymi)

en: All displays
pl: Wszystkie formaty

en: This @display_type (override)
pl: Ten @display_type (nadpisz)

en: View name and description
pl: Nazwa i opis widoku

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
pl: Nazwa opisowa tego widoku w fromie przyjaznej dla użytkownika. Dozwolone są spacje.

en: Create new filter group
pl: Utwórz nowy filtr grupy

en: No filters have been added.
pl: Brak dodanych filtrów.

en: Drag to add filters.
pl: Przeciągnij w celu dodania filtrów.

en: Add and configure @types
pl: Dodaj i konfiguruj @types

en: Configure @type: @item
pl: Konfiguruj @type: @item

en: Show filters on the list of views
pl: Pokaż filtry na liście widoków

en: Show advanced help warning
pl: Pokaż ostrzeżenie zaawansowane pomocy

en: Always show the master display
pl: Zawsze pokazuj główny format wyświetlania

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
pl: Zaawansowani użytkownicy widoków mogą zdecydować, żeby widzieć główny format wyświetlania.

en: Always show advanced display settings
pl: Zawsze pokazuj zaawansowane ustawienia formatu wyświetlania

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
pl: Domyślnie pokazuj zaawansowane ustawienia formatu takie jak zależności oraz filtry kontekstowe.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
pl: Etykieta dla wartości "Dowolne" na niewymaganych filtrach udostępnionych

en: Live preview settings
pl: Ustawienia podglądu na żywo

en: Automatically update preview on changes
pl: Automatyczna aktualizacja podglądu w trakcie wprowadzania zmian

en: Show information and statistics about the view during live preview
pl: Pokazuj informacje i statystyki na temat widoku w trakcie podglądu na żywo

en: Above the preview
pl: Nad podglądem

en: Below the preview
pl: Poniżej podglądu

en: Show the SQL query
pl: Pokazuj zapytanie SQL

en: Show performance statistics
pl: Pokazuj statystyki wydajności

en: Disable JavaScript with Views
pl: Wyłącz JavaScript w widokach

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
pl: Tutaj można wyłączyć skrypty JavaScript w razie występowania problemów. Interfejs widoków powinien nadal działać chociaż nie będzie już tak wygodny.

en: Master
pl: Główny

en: There are no templates available.
pl: Brak dostępnych szablonów.

en: Display | Displays
pl[0]: Format wyświetlania
pl[1]: Formaty wyświetlania
pl[2]: Formaty wyświetlania

en: Unformatted list
pl: Lista niesformatowana

en: HTML list
pl: Lista HTML

en: Contextual filters
pl: Filtry kontekstowe

en: contextual filters
pl: filtry kontekstowe

en: Contextual filter
pl: Filtr kontekstowy

en: contextual filter
pl: filtr kontekstowy

en: filter criteria
pl: kryteria filtrowania

en: Filter criterion
pl: Kryterium filtrowania

en: filter criterion
pl: kryterium filtrowania

en: no results behavior
pl: wygląd przy braku wyników

en: The content to which the comment is a reply to.
pl: Treść, do której komentarz jest odpowiedzią.

en: The node ID.
pl: ID węzła

en: The content title.
pl: Tytuł treści.

en: The date the content was posted.
pl: Data publikacji treści.

en: The date the content was last updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji treści.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pl: Typ zawartości (na przykład "wpis bloga", "wątek forum", "artykuł" itd.)

en: Whether or not the content is published.
pl: Czy treści są opublikowane czy nie.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pl: Odfiltrowuje nieopublikowane treści jeżeli aktualnie zalogowany użytkownik nie może ich przeglądać.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pl: Czy treści są promowane na stronie głównej.

en: Whether or not the content is sticky.
pl: Czy treści są przyklejone.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pl: Czy treści są przyklejone. W celu sortowania najpierw treści przyklejonych należy zaznaczyć to ustawienie na malejące.

en: Provide a simple link to the content.
pl: Stwórz prosty odnośnik do zawartości.

en: Provide a simple link to edit the content.
pl: Stwórz prosty odnośnik do edycji zawartości.

en: Provide a simple link to delete the content.
pl: Stwórz prosty odnośnik do usuwania zawartości.

en: The aliased path to this content.
pl: Ścieżka aliasu do tej zawartości.

en: Relate content to the user who created it.
pl: Powiąż zawartość z użytkownikiem, który ją utworzył.

en: User has a revision
pl: Użytkownik posiada wersję

en: All nodes where a certain user has a revision
pl: Wszystkie węzły, w których wybrany użytkownik jest autorem jednej z wersji

en: Content revision
pl: Wersja zawartości

en: Content revision is a history of changes to content.
pl: Wersja zawartości jest historią jej zmian.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pl: Powiąż wersję zawartości z użytkownikiem, który ją utworzył.

en: The revision ID of the content revision.
pl: ID wersji zawartości.

en: Get the actual content from a content revision.
pl: Pobierz właściwą zawartość na podstawie wersji zawartości.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pl: Stwórz prosty odnośnik do usuwania wersji zawartości.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pl: Filtr zawartości na podstawie dostępu do podglądu. <strong>Nie jest konieczne jeśli w widoku są wyświetlane węzły a nie pola</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pl: Pokaż znacznik jeżeli zawartość jest nowa lub zaktualizowana.

en: Show only content that is new or updated.
pl: Pokaż tylko nowe i zaktualizowane zawartości.

en: Display the content with standard node view.
pl: Wyświetl zawartość za pomocą standardowego widoku węzła.

en: Content ID from URL
pl: ID zawartości na podstawie adresu URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pl: Zawartość powiązana z tym plikiem zazwyczaj ponieważ plik jest w polu tej zawartości.

en: Module/Theme/Theme engine
pl: Moduł/Skórka/silnik skórek

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
pl: Moduły/Skórki/silniki skórek w bazie

en: Module/Theme/Theme engine filename
pl: Moduł/Skórka/nazwa pliku silnika skórek

en: Module/Theme/Theme engine name
pl: Moduł/Skórka/nazwa silnika skórek

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pl: Umożliwia, żeby "głębokość" dla Kategoria: ID Terminu (z głębokością) była modyfikowana poprzez dodatkową wartość filtra kontekstowego.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
pl: Zawartość, która jest nieprzetłumaczona lub jest wersją oryginalną zestawu tłumaczeń.

en: Content that is a translation of a source translation.
pl: Zawartość, która jest tłumaczeniem źródła tłumaczenia.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
pl: Status tłumaczenia zawartości - czy tłumaczenie musi być zaktualizowane.

en: Content authored
pl: Autor zawartości

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pl: Powiąż zawartość z użytkownikiem, który ją utworzył. To powiązanie utworzy jeden rekord dla każdej pozycji zawartości utworzonej przez tego użytkownika.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pl: Udostępnij prosty odnośnik do anulowania konta użytkownika.

en: Provide serialized data of the user
pl: Udostępnij serializowane dane użytkownika

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pl: Pozwalaj na ignorowanie wartości filtra kontekstowego. Zapytanie nie będzie zmienione przez wartość tego filtra kontekstowego. Może być używane, kiedy wartości filtra kontekstowego pochodzą z adresu URL i część adresu musi być zignorowana.

en: View area
pl: Obszar widoku

en: Insert a view inside an area.
pl: Wstaw widok w obszar.

en: Enable to override this field's links.
pl: Włączenie pozwala nadpisywać odnośniki w tym widoku.

en: Use field template
pl: Wykorzystaj szablon pola

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
pl: Po zaznaczeniu klasy interfejsu pól zostaną dodane z wykorzystaniem field.tpl.php (lub ekwiwalentu). Niezalecane o ile kod CSS jest zależny od klas. W wypadku nie zaznaczenia tej opcji szablon nie zostanie użyty.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
pl: Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że wartości Typ Wyświetlania grupy oraz separator będą ignorowane.

en: Multiple field settings
pl: Ustawienia pól wielowartościowych

en: Display all values in the same row
pl: Wyświetl wartości w jednym rzędzie

en: Display @count value(s)
pl: Wyświetl @count wartość

en: Raw @column
pl: Nie obrobiona kolumna @column

en: Native language
pl: Język ojczysty

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pl: Włączenie tej opcji powoduje wyświetlanie nazw języków w ich ojczystej pisowni.

en: Link this field to the original piece of content
pl: Odnieś to pole do oryginalnej zawartości.

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
pl: Włącz tą opcję aby wypisywać odnośniki absolutne. Jest to wymagane w przypadku używania ścieżki jako miejsca docelowego (tak jak powyżej "wyświetlaj pole jako odnośnik").

en: Link this field to its content revision
pl: Odnieś to pole do jego wersji zawartości

en: Display field as the content type machine name.
pl: Wyświetl pole jako identyfikator systemowy typu zawartości.

en: Choose one or more content types to validate with.
pl: Wybierz jeden lub więcej typów zawartości do walidacji.

en: Validate user has access to the content
pl: Sprawdzaj dostęp użytkownika do zawartości

en: Access operation to check
pl: Dostęp do operacji sprawdzania

en: Filter value format
pl: Format wartości filtra

en: Display comments
pl: Wyświetlanie odpowiedzi

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
pl: Wybór alternatywnego pole po którym sortowana będzie tabela kiedy pole priorytetu wyszukiwania jest niedostępne.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pl: Zaznaczenie tej opcji umożliwia użytkownikom wprowadzenie wielu wartości w formacie 1+2+3. Ze względu na ilość operacji JOIN, które byłyby wymagane, AND będzie trakowany jako OR w tym filtrze.

en: Load default filter from term page
pl: Załaduj domyślny filtr ze strony słownika

en: Filter value type
pl: Typ wartości filtra

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
pl: Wybierz formę wartości tego filtra; jeżeli jest to nazwa terminu to zazwyczaj bardziej wydajne jest zamienienie jej na ID terminu i używanie Taksonomia: ID Terminu niż Taksonomia: Nazwa Terminu jako filtra.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pl: Zamień myślniki w adresie URL na spacje w wartości filtra nazwy terminu.

en: Include untranslated content
pl: Dołącz nieprzetłumaczoną zawartość

en: Enable to display different text for anonymous users.
pl: Włącz w celu wyświetlenia innego tekstu użytkownikom anonimowym.

en: Type of user filter value to allow
pl: Dozwolony typ wartości filtra użytkownika.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pl: Uwaga: nie posiadasz uprawnień do zmiany. Jeżeli zmienisz domyślny typ filtra to ustawienie zostanie utracone i nie będzie go można odzyskać.

en: PHP contextual filter code
pl: Kod PHP kontekstowego filtra

en: Change the way content is formatted.
pl: Zmiana sposobu formatowania zawartości.

en: Change settings for this format
pl: Zmień ustawienia tego formatu

en: Change the way each row in the view is styled.
pl: Zmiana działania stylów dla poszczególnych wierszy.

en: Hide attachments in summary
pl: Ukrywanie załączników w podsumowaniu

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
pl: Pokazywanie lub ukrycie załączników w trakcie wyświetlania podsumowania filtrów kontekstowych.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
pl: Ukrycie załączników w trakcie wyświetlania podsumowania filtrów kontekstowych

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
pl: Można też modyfikować !settings dla aktualnie wybranego mechanizmu buforowania.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
pl: Można też modyfikować !settings dla aktualnie wybranego stylu.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
pl: Można też modyfikować !settings dla aktualnie wybranego stylu wiersza.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
pl: Możesz również zmienić !settings dla aktualnie wybranej opcji stronicowania.

en: Attachment position
pl: Położenie załącznika

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
pl: Czy ten format wyświetlania powinien dziedziczyć wartości filtrów kontekstowych nadrzędnego formatu wyświetlania, do którego jest podpięty?

en: Block caching
pl: Pamięć podręczna bloku

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
pl: Ten widok będzie dostępny w serwisie pod tą ścieżką. Zalecane jest, aby ścieżka była w formacie takim jak "path/%/%/feed" lub "path/%/%/rss.xml" gdzie % wstawiane jest dla każdego filtra kontekstowego zdefiniowanego w widoku.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
pl: Ten widok będzie dostępny w serwisie pod tą ścieżką. W ścieżce można używać znaku "%" do reprezentowania wartości używanych w filtrach kontekstowych: na przykład "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
pl: Format wyświetlania @display skonfigurowano, żeby używał menu, ale nie ustawiono tekstu odnośnika menu.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
pl: Format wyświetlania @display skonfigurowano, żeby używał nadrzędnej pozycji menu, ale tekst nadrzędnej pozycji menu nie jest ustawiony.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
pl[0]: @count pozycja, pomiń @skip
pl[1]: Stronicowane, @count pozycje, pomiń @skip
pl[2]: Stronicowane, @count pozycji, pomiń @skip

en: @count item | Paged, @count items
pl[0]: @count pozycja
pl[1]: Stronicowane, @count pozycje
pl[2]: Stronicowane, @count pozycji

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
pl: Wyłączenie przepisywania SQL spowoduje również wyłączenie sprawdzania dostępu do węzła oraz inne moduły implementujące hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
pl: Jeżeli ta opcja będzie wyłączona siatka posiadająca tylko jeden wiersz będzie miała tyle samo kolumn(<TD>) ile pozycji. Jej wyłączenie może powodować problemy ze stylami CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pl: Jeżeli zaznaczone, wartość obecna filtra kontekstowego będzie wyświetlona jako domyślna opcja w menu rozwijanym, jeżeli będzie to możliwe.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
pl: Domyślnie tabela jest ukryta dla pustego widoku. Ta opcja umożliwia wyświetlenie pustej tabeli z tekstem w środku.

en: All storage
pl: Każde pochodzenie

en: All status
pl: Wszystkie statusy

en: No tags
pl: Bez tagów

en: No views match the search criteria.
pl: Żadne widoki nie spełniają kryteriów wyszukiwania.

en: Create view from template @template
pl: Stwórz widok z szablonu @template

en: Clone of | Clone @count of
pl[0]: Duplikat
pl[1]: Utwórz @count duplikaty z
pl[2]: Utwórz @count duplikatów z

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
pl: Ta czynność spowoduje nieodwracalne usunięcie wszystkich modyfikacji tego widoku.

en: The view has been reverted.
pl: Widok został przywrócony.

en: This action will permanently remove the view from your database.
pl: Ta czynność spowoduje trwałe usunięcie tego widoku z bazy danych.

en: Create a page
pl: Stwórz stronę

en: Create a menu link
pl: Stwórz odnośnik w menu

en: Include an RSS feed
pl: Załącz kanał RSS

en: Feed path
pl: Ścieżka kanału

en: Feed row style
pl: Styl rzędu kanału

en: Create a block
pl: Stwórz blok

en: of fields
pl: pól

en: of type
pl: typu

en: tagged with
pl: w kategorii

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
pl: Próba stworzenia widoku z wartościami, które nie przeszły walidacji.

en: Should links be displayed below each comment
pl: Czy odnośniki powinny być wyświetlane pod każdym komentarzem

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pl: z odnośnikami (pozwól użytkownikom odpowiadać na komentarz itd.)

en: without links
pl: bez odnośników

en: teasers
pl: zajawek

en: full posts
pl: pełnych wersji

en: titles
pl: tytułów

en: titles (linked)
pl: tytułów (z odnośnikiem)

en: Should links be displayed below each node
pl: Czy odnośniki powinny być wyświetlane pod każdym węzłem.

en: with links (allow users to add comments, etc.)
pl: z odnośnikami (komentuj, czytaj dalej, itd.)

en: Should comments be displayed below each node
pl: Czy komentarze powinny być wyświetlane pod każdym węzłem

en: Number of hits
pl: Liczba trafionych

en: Hide view
pl: Ukryj widok

en: @group (historical data)
pl: @group (dane historyczne)

en: Use path alias
pl: Użyj aliasu ścieżki

en: Openlayers Map: @data
pl: Openlayers Mapa: @data

en: Authorize
pl: Autoryzuj

en: The user roles associated with the user account.
pl: Role użytkowników powiązane z kontem użytkownika.

en: Brief URL
pl: Krótki URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
pl: URL bez protokołu i końcowego ukośnika odwrotnego.

en: Tokens related to arrays of strings.
pl: Wzorce powiązane z tablicami napisów.

en: The first element of the array.
pl: Pierwszy element tablicy.

en: The last element of the array.
pl: Ostatni element tablicy.

en: The number of elements in the array.
pl: Liczba elementów w tablicy.

en: The array reversed.
pl: Odwrócona tablica.

en: The array of keys of the array.
pl: Tablica kluczy tablicy.

en: Imploded
pl: Implodowane

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
pl: Wartości tablicy połączone razem, z wybranym łącznikiem pomiędzy wszystkimi wartościami.

en: Unsorted
pl: Niesortowane

en: There are no @titles to display.
pl: Brak @titles do wyświetlenia.

en: Taxonomy: term has parent(s)
pl: Taksonomia: termin posiada rodzica (rodziców)

en: Field: @widget_label (@field_name)
pl: Pole: @widget_label (@field_name)

en: Missing/broken type
pl: Brakujący/uszkodzony typ

en: @entity (tokens)
pl: @entity (wzorce)

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
pl: @to_entity z @from_entity (w @base_table.@relationship)

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
pl: @from_entity z @to_entity (w @base_table.@relationship)

en: View: @view
pl: Widok: @view

en: View: @view: @display
pl: Widok: @view: @display

en: Entire view
pl: Cały widok

en: Display the entire view.
pl: Wyświetl cały widok

en: Aggregation type
pl: Typ agregacji

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
pl: <a href="!url">Ustawienia modułu przekierowywania</a> wpływają na to, czy ma być tworzone przekierowanie, gdy alias jest usuwany.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
pl: Rozważ instalację <a href="!url">modułu przekierowań</a>, aby tworzyć przekierowania po zmianach aliasów.

en: No new URL aliases to generate.
pl: Brak nowych aliasów URL do wygenerowania.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
pl: <strong>Maksymalna długość aliasu</strong> oraz <strong>maksymalna długość składnika</strong> domyślnie mają wartość 100 oraz ograniczone są limitem @max znaków. Ta wartość jest uzależniona od rozmiaru kolumny "alias" tabeli url_alias w bazie danych. Domyślny schemat w bazie danych zakłada rozmiar kolumny równy @max. Jeśli wartość długości aliasu będzie równa rozmiarowi kolumny "alias" może to spowodować problemy podczas tworzenia aliasów z dodatkowymi składnikami. Powinna zostać użyta wartość będąca rozmiarem kolumny "alias" pomniejszona o ilość znaków, jakie mogą być w ten sposób dodane do adresu. Długość dodatkowych części adresu zależy od ustawień Pathauto oraz uruchomionych modułów. Rekomendowana i zalecana wartość tej opcji to 100.

en: Path module form elements
pl: Elementy formularza modułu Path

en: Double quotation marks
pl: Cudzysłów apostrofowy

en: Single quotation marks (apostrophe)
pl: Cudzysłów pojedynczy (apostrof)

en: Back tick
pl: Odwrócony apostrof

en: Hyphen
pl: Łącznik

en: Vertical bar (pipe)
pl: Kreska pionowa (rura)

en: Left curly bracket
pl: Lewy nawias klamrowy

en: Left square bracket
pl: Lewy nawias kwadratowy

en: Right curly bracket
pl: Prawy nawias klamrowy

en: Right square bracket
pl: Prawy nawias kwadratowy

en: Plus sign
pl: Znak plus

en: Equal sign
pl: Znak równości

en: Percent sign
pl: Znak procent

en: Caret
pl: Kareta (daszek)

en: Dollar sign
pl: Znak dolar

en: Number sign (pound sign, hash)
pl: Kratka (hasz)

en: At sign
pl: Małpa (at)

en: Exclamation mark
pl: Wykrzyknik

en: Tilde
pl: Tylda

en: Left parenthesis
pl: Lewy nawias okrągły

en: Right parenthesis
pl: Prawy nawias okrągły

en: Question mark
pl: Znak zapytania

en: Less-than sign
pl: Znak mniejszości

en: Greater-than sign
pl: Znak większości

en: Backslash
pl: Ukośnik wsteczny (lewy)

en: Use replacement tokens from the first row
pl: Użyj wzorców podstawiania z pierwszego rzędu

en: Allow multiple filter values to work together
pl: Zezwalaj na jednoczesną współpracę wielu wartości filtrów

en: Customize field HTML
pl: Dostosuj HTML pola

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
pl: W tej klasie możesz używać wzorców podstawiania z sekcji modyfikującej wartość wyjściową pola.

en: Customize label HTML
pl: Dostosuj etykietę HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
pl: Dostosuj otaczający HTML pola i etykiety

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
pl: Wybierz element HTML, który będzie otaczał to pole i etykietę np. H1, H2 itd. Nie można wybrać tej opcji jeżeli pole i etykieta nie są wyświetlane razem jak np. w tabeli.

en: Remove whitespace
pl: Usuń białe znaki

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
pl: Wybranie tej opcji spowoduje, że wszystkie białe znaki z początku i końca tekstu wyjściowego będą usunięte.

en: Hide rewriting if empty
pl: Ukryj modyfikowanie jeżeli puste

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
pl: Nie wyświetlaj wartości zmodyfikowanej jeżeli pole jest puste.

en: Thousands marker
pl: Znacznik tysięcy

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
pl: Udostępnij filtr użytkownikom, umożliwiając im jego zmianę

en: Representative sort order
pl: Kolejność sortowania reprezentantów

en: Subquery namespace
pl: Przestrzeń nazw zapytania podrzędnego

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
pl: Zaawansowane. Wprowadź przestrzeń nazw dla zapytania podrzędnego używaną przez to powiązanie.

en: Representative view
pl: Widok reprezentacyjny

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
pl: Zaawansowane. Użyj innego widoku do utworzenia zapytania podrzędnego dla powiązania. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie filtrowania i więcej niż jednego sortowania. Jeżeli wybierzesz tutaj widok to powyższe opcje sortowania będą zignorowane. Twój widok może zawierać tylko pole ID swojego widoku bazowego i powinien mieć jakiś rodzaj sortowania.

en: Generate subquery each time view is run.
pl: Generuj zapytanie podrzędne za każdym razem, kiedy ten widok jest uruchamiany.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
pl: Przetworzy zapytanie podrzędne dla tego powiązania za każdym razem, kiedy ten widok jest uruchamiany, zamiast tylko w momencie zapisywania tych opcji. Używaj tego do testowania jeżeli wprowadzasz zmiany w innym miejsu. UWAGA: poważnie pogarsza wydajność.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
pl: Udostępnij sortowanie użytkownikom, umożliwiając im jego zmianę

en: This display is disabled.
pl: Ten format wyświetlania jest wyłączony

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
pl: Widok został automatycznie zaktualizowany w celu naprawy brakujących powiązań. Chociaż widok ten powinien nadal działać, należy upewnić się, że automatyczna aktualizacja jest poprawna i zapisać go.

en: reorder displays
pl: Zmień kolejność formatów

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
pl: Błąd: Format @display odnosi się do wtyczki '@plugin', ale taka wtyczka nie jest dostępna.

en: enable @display_title
pl: włącz @display_title

en: view @display
pl: zobacz @display

en: clone @display_title
pl: klonuj @display_title

en: delete @display_title
pl: usuń @display_title

en: disable @display_title
pl: wyłącz @display_title

en: undo delete of @display_title
pl: cofnij usunięcie @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
pl: Ten widok nie jest kompatybilny  z tą wersją modułu Views. 
          Jeżeli masz widok z views1 musisz przejść do instalacji drupal6 i zaimportować go tam.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
pl: Wybrany styl lub format rzędu nie wykorzystuje pól.

en: Aggregation settings
pl: Ustawienia agregacji

en: Display extenders
pl: Rozszerzenia dla formatów wyświetlania

en: Select extensions of the views interface.
pl: Wybierz rozszerzenie interfejsu widoków.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
pl: Skonfigurowano format %display ze ścieżką, która jest już również aliasem. Może to prowadzić do niepożądanych efektów więc lepiej stosować ścieżkę wewnętrzną.

en: Configure aggregation settings for @type %item
pl: Konfiguracja ustawień agregacji dla @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
pl: Wybierz funkcję agregacji używanej dla tego pola.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
pl: Upewnij się, że moja tabela była wołana, ale zapytanie nie posiada metody ensure_table.

en: Empty display extender
pl: Puste rozszerzenie formatu

en: Raw value from URL
pl: Niesformatowana wartość z adresu URL

en: Apply (all displays)
pl: Zastosuj (wszystkie formaty)

en: Apply (this display)
pl: Zastosuj (ten format)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pl: Data najnowszej treści w kanale.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pl: ID węzła, do którego komentarz jest odpowiedzią.

en: Comments of the node
pl: Komentarze węzła

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pl: Powiąż wszystkie komentarze węzła. Spowoduje to utworzenie 1 duplikatu dla każdego komentarza. Zazwyczaj lepiej jest utworzyć widok komentarzy jeżeli jest to konieczne.

en: Reply to
pl: Odpowiedz

en:  new
pl:  nowy

en: Appears in: @bundles.
pl: Występuje w: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pl: To jest alias dla @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pl: @group (dane historyczne): @field

en: Also known as: !also.
pl: Również znane jako: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pl: Delta - występuje w: @bundles.

en: No backlinks found.
pl: Nie znaleziono linków powrotnych.

en: Pages that link to %1
pl: Strony prowadzące do %1

en: Popular (page)
pl: Popularne (strona)

en: Today (page)
pl: Dzisiaj (strona)

en: Popular (block)
pl: Popularne (blok)

en: Today (block)
pl: Dzisiaj (blok)

en: Today's popular content
pl: Dzisiejsze popularne treści

en: User who uploaded
pl: Użytkownik, który zaktualizował

en: The user that uploaded the file.
pl: Użytkownik, który wysłał plik.

en: The taxonomy vocabulary description
pl: Opis słownika kategorii

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pl: Termin kategorii wybrany z kontrolki auto-uzupełniania lub listy wyboru.

en: Representative node
pl: Węzeł reprezentacyjny

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pl: Pobiera pojedynczy węzeł reprezentacyjny dla każdego terminu, zgodnie z wybranymi kryteriami sortowania.

en: The taxonomy term name.
pl: Nazwa terminu kategorii.

en: Content with term
pl: Zawartość z terminem

en: Relate all content tagged with a term.
pl: Powiąż wszystkie zawartości oznaczone terminem.

en: Has taxonomy term ID
pl: Posiada ID terminu kategorii

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pl: Wyświetl jeżeli zawartość posiada wybrane terminy kategorii.

en: Has taxonomy term
pl: Posiada termin kategorii

en: Taxonomy terms on node
pl: Terminy kategorii węzła

en: All taxonomy terms
pl: Wszystkie terminy taksonomii

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pl: Wyświetl zawartość jeżeli posiada wybrane terminy lub ich terminy podrzędne. Z powodu dodatkowej złożoności posiada mniej opcji niż wersja bez głębokości.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pl: Posiada ID terminu kategorii (z głębokością)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pl: Posiada terminy kategorii (z głębokością)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pl: Modyfikator głębokości dla Posiada ID terminu kategorii

en: @entity using @field
pl: Encja @entity używająca pola @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pl: Powiąż każdą encję @entity z polem @field ustawionym na termin.

en: Taxonomy term ID from URL
pl: ID terminu taksonomii z adresu URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pl: Pobiera pojedynczy węzeł reprezentacyjny dla każdego użytkownika zgodnie z wybranymi kryteriami sortowania.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
pl: Jeżeli zaznaczone, wartości wielokrotne dla tego pola będą wyświetlane w tym jednym rzędzie. Jeżeli nie zaznaczone, każda wartość tego pola będzie tworzyła nowy rząd. Jeżeli używane jest grupowanie należy upewnić się, żeby grupować po "ID Encji" jeżeli to ustawienie ma mieć jakikolwiek efekt.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
pl: Wyświetlaj ikonkę reprezentującą typ pliku zamiast tekstu MIME (takiego jak "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
pl: Wczytaj domyślny filtr ze strony węzła, pożądane dla bloków powiązanych kategorii

en: Path component
pl: Komponent ścieżki

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
pl: Numerowanie rozpoczyna się od 1, np. na stronie admin/structure/types trzeci komponent ścieżki to "types".

en: Use aggregation
pl: Używaj agregacji

en: Display title may not be empty.
pl: Tytuł formatu nie może być pusty.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
pl: Kiedy wartość filtra <em>NIE JEST</em> dostępna

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
pl: Kiedy wartość filtra <em>JEST</em> dostępna lub domyślna jest dostarczona

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
pl: Ten format nie posiada źródła dla filtrów kontekstowych więc brak będzie dostępnych wartości filtrów kontekstowych chyba, że wybierzesz "Dostarcz domyślny".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
pl: Liczba elementów do wyświetlenia. Wpisz 0, żeby wyłączyć limit.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
pl: Wartość filtra kontekstowego dostarczona jest w adresie URL.

en: Autosubmit
pl: Automatyczne wysyłanie

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pl: Automatycznie wysyłaj formularz kiedy dowolny element zostanie zmieniony.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
pl: Ukryj przycisk wysyłania jeżeli javascript jest włączone.

en: Query Comment
pl: Komentarz do zapytania

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
pl: Jeżeli ustawione, ten komentarz będzie umieszczony w zapytaniu i przekazany do serwera SQL. Może być to pomocne do zapisywania w dzienniku zapytań lub rozwiązywaniu błędów.

en: When needed, add the field language condition to the query
pl: Dodaj warunek języka pola do zapytania kiedy wymagane jest to wymagane.

en: Count DISTINCT
pl: Policz JEDNOZNACZNE (DISTINCT)

en: Provide default field wrapper elements
pl: Dostarczaj domyślne elementy obejmujące pola

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
pl: Pola w jednej linii będą wyświetlane obok siebie a nie jedno pod drugim. Należy pamiętać, że niektóre pola będą ignorować te ustawienia jeżeli są elementami blokowymi, w szczególności pola treści i inne sformatowane HTML.

en: Hide the "Go" button
pl: Ukryj przycisk "Przejdź"

en: Select the current contextual filter value
pl: Wybierz wartość bieżącego filtra kontekstowego

en: Show the empty text in the table
pl: Wyświetl pusty tekst w tabeli

en: Changed @type plugin.
pl: Zmieniono wtyczkę @type.

en: Create one or more Feed importers for pulling content into Drupal. You can use these importers from the <a href="@import">Import</a> page or - if you attach them to a content type - simply by creating a node from that content type.
pl: Stwórz jeden lub więcej importerów Feeds do pobierania treści do Drupala. Możesz używać tych importerów ze strony <a href="@import">Import</a> lub - jeżeli przypiszesz je do rodzaju zawartości - tworząc węzeł tego typu zawartości.

en: Check that the author has permission to create the node.
pl: Sprawdź czy ten autor posiada uprawnienie do utworzenia węzła.

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
pl: Pole, które ma być używane jako tytuł elementu RSS dla każdego wiersza.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
pl: Pole, które ma być używane jako odnośnik elementu RSS dla każdego wiersza. To musi być relatywna ścieżka Drupala.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
pl: Pole, które ma być używane jako opis elementu RSS dla każdego wiersza.

en: Creator field
pl: Pole autora

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
pl: Pole, które ma być używane jako kreator elementu RSS dla każdego wiersza.

en: Publication date field
pl: Pole daty opublikowania

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
pl: Wtyczka stylu wiersza wymaga okreslenia, które pola widoków mają być używane dla pozycji RSS.

en: A date in '@type' format. (%date)
pl: Data w formacie '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
pl: Termin główny kategorii.

en: File byte size
pl: Rozmiar pliku w bajtach

en: The size of the file, in bytes.
pl: Rozmiar pliku podany w bajtach.

en: Query string value
pl: Treść zapytania

en: The value of a specific query string field of the current page.
pl: Wartość specyficznego dla danej strony pola zapytania.

en: A random number from 0 to @max.
pl: Losowa liczba od 0 do @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
pl: Losowy hash. Dostępne algorytmy haszowania: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
pl: Próba podmiany wzorca dla typu %type bez wymaganych danych

en: Configure content pane
pl: Skonfiguruj zawartość okienka

en: @type field.
pl: Pole @type.

en: Also known as %labels.
pl: Również znane jako %labels.

en: No tokens available
pl: Brak dostępnych wzorców

en: Token registry caches cleared.
pl: Pamięć podręczna rejestru wzorców wyczyszczona.

en: The path component of the URL.
pl: Ścieżka - komponent adresu URL.

en: Unaliased URL
pl: URL bez aliasu

en: The unaliased URL.
pl: URL nieposiadający aliasu.

en: The specific value of the array.
pl: Określona wartość tablicy.

en: Token registry
pl: Rejestr wzorców

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pl: Lista dostępnych wzorców, które mogą być użyte we wiadomościach e-mail.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
pl: Następujące wzorce lub typy wzorców nie są zdefiniowane w tablicach:

en: The following token types do not have any tokens defined:
pl: Następujące typy wzorców nie mają zdefiniowanych jakichkolwiek wzorców:

en: The following token types are not defined but have tokens:
pl: Następujące typy wzorców nie są zdefiniowane, ale mają wzorce:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
pl: Następujące wzorce lub typy wzorców są zdefiniowane przez wiele modułów:

en: Problems detected
pl: Wykryto problemy

en: Map Description
pl: Opis mapy

en: OpenLayers Presets
pl: Ustawienia OpenLayers

en: Found old presets.
pl: Znaleziono stare ustawienia.

en: Center when located
pl: Centruj po osadzeniu

en: Document Drag
pl: Przeciąganie dokumentu

en: OpenLayers Maps
pl: Mapy OpenLayers

en: Google Maps API version
pl: Wersja API Map Google'a

en: If you use Google Maps v3, an API key is not necessary.
pl: Klucz API nie jest wymagany w przypadku używania Google Maps v3.

en: Administer OpenLayers
pl: Zarządzaj modułem OpenLayers

en: Configure OpenLayers settings, styles, maps, and layers.
pl: Konfiguruj ustawienia OpenLayers, warstwy, mapy i style.

en: Paste map code here
pl: Wklej tutaj kod mapy

en: Unable to interpret map code.
pl: Nie można zinterpretować kodu mapy

en: OpenLayers Default Map
pl: Domyślna mapa OpenLayers

en: This is the descriptive title of the map and will show up most often in the interface.
pl: To jest opisowa nazwa mapy, która będzie najczęściej wyświetlana w interfejsie.

en: Lat/Lon Pair
pl: Para koordynatów

en: entire row
pl: wiersz

en: file from !field_name
pl: plik z !field_name

en: Hide empty column
pl: Ukryj pustą kolumnę

en: The operator is invalid on filter: @filter.
pl: Niewłaściwy operator w filtrze: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
pl: Nie znaleziono poprawnych wartości w filtrze: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
pl: Wartość @value nie jest macierzą dla @operator na filtrze: @filter.

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pl: Jeśli nie zaznaczono, pola, które nie zostały skonfigurowane do dostosowania ich elementów języka HTML nie otrzymają żadnych wraperów dla ich wraperów pola, etykiety oraz pola+etykiety. Możesz użyć tej opcji, aby szybko zmniejszyć ilość markup, które widok dostarcza domyślnie, kosztem trudniejszego zastosowania CSS.

en: Generate automatic URL alias
pl: Generuj automatyczny alias URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
pl: Odznacz, żeby wpisać własny alias poniżej.

en: Configure URL alias patterns.
pl: Konfiguruj wzory aliasów URL.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
pl: Sprecyzuj, do którego formatu wyświetlania lub własnego URL  ten link będzie odnośnikiem.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
pl: <p>Następujące wzorce są dostępne dla tego odnośnika.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
pl: Ścieżka Drupala lub zewnętrzny adres URL, na który wskazuje odnośnik "Więcej". Zauważ, że to nadpisze powyższe ustawienia wyświetlania odnośnika.

en: View: @view - Display: @display
pl: Widok: @view - Format wyświetlania: @display

en: Overview of fields used in all views.
pl: Przegląd pól użytych we wszystkich widokach.

en: Transform the case
pl: Zmień wielkość czcionki

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
pl: Przy drukowaniu ścieżek url, jak zmieniać wielkość liter wartości filtra.

en: Representative sort criteria
pl: Reprezentatywne kryterium sortowania

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
pl: Uporządkowanie używane dla wybranych powyżej kryteriów sortowania.

en: And/Or, Rearrange
pl: I/Lub, Kolejność

en: Revert to default
pl: Przywróć domyślne

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
pl: Opcjonalnie, wprowadź listę tagów dla tego widoku oddzielonych przecinkami, które mogą być wykorzystane do filtrowania i sortowania widoków na stronie administracyjnej.

en: Custom admin theme for the Views UI
pl: Własna skórka administracyjna dla interfejsu widoków

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
pl: W niektórych przypadkach możesz chcieć użyć innej skórki admina dla interfejsu widoków.

en: No fields have been used in views yet.
pl: Nie użyto jeszcze żadnych pól w widokach.

en: Provide a simple link to approve the comment.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do zatwierdzenia komentarza.

en: Author uid
pl: ID autora

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pl: Powiąż każdą @entity ze zbiorem @field do pliku.

en: image from !field_name
pl: obraz z pola !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pl: Powiąż każdą @entity ze zbiorem @field to obrazu.

en: The tid of a taxonomy term.
pl: Identyfikator tid teminu taksonomii.

en: The user permissions.
pl: Uprawnienia użytkownika.

en: First and last only
pl: Tylko pierwsze i ostatnie

en: Multiple-value handling
pl: Obsługa wielu wartości

en: Filter to items that share all terms
pl: Filtruj do elementów, które współdzielą wszystkie pojęcia

en: Filter to items that share any term
pl: Filtruj do elementów, które współdzielą dowolny termin

en: Use formatted username
pl: Użyj sformatowanej nazwy użytkownika

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
pl: Jeśli zaznaczone, nazwa użytkownika zostanie sformatowana przez system. Jeśli odzaznaczone, zostanie ona wyświetlona bez przetwarzania.

en: Link to user's profile
pl: Odnośnik do profilu użytkownika

en: You don't have translatable entity types.
pl: Nie masz przetłumaczalnych typów encji.

en: Use a pager
pl: Używaj stronicowania

en: OpenLayers settings
pl: Konfiguracja OpenLayers

en: OpenLayers library version
pl: Wersja biblioteki OpenLayers

en: MapQuest’s rendering of OpenStreetMap.
pl: Wyświetlanie mapy OpenStreetMap firmy MapQuest

en: MapQuest’s aerial photo map.
pl: Zdjęcia lotnicze MapQuest.

en: This is the default map that will be the basis for all maps, unless you have changed the !settings.  This is also a good example of a basic map.
pl: To jest mapa domyślna, która będzie podstawową dla innych map dopóki te ustawienia nie zostaną zmienione. To jest także dobry przykład prostej mapy.

en: OpenLayers main settings
pl: Podstawowe ustawienia modułu OpenLayers

en: Example Google Map
pl: Przykładowa mapa Google'a

en: Example GeoJSON Map
pl: Przykładowa mapa GeoJSON

en: Gold
pl: złoty

en: !color marker provided by the OpenLayers module.
pl: Marker !color używany w module OpenLayers.

en: Marker Black
pl: Marker czarny

en: Black marker provided by the OpenLayers module.
pl: Czarny marker używany w module OpenLayers.

en: Marker Black Small
pl: Marker czarny - mały

en: Small black marker provided by the OpenLayers module.
pl: Mały, czarny marker używany w module OpenLayers.

en: Checking client library via Javascript...
pl: Sprawdzanie biblioteki klienta poprzez Javascript...

en: OpenLayers Version Check
pl: Sprawdzanie wersji biblioteki OpenLayers

en: (not checked)
pl: (nie zaznaczone)

en: Preview Map
pl: Podgląd mapy

en: Turning this on will show you a map preview when editing it through the !link.
pl: Włączenie tej opcji spowoduje wyświetlenie tej mapy podczas edycji w !link.

en: Map Interface
pl: Ustawienia map

en: Valid library found with a Javascript client check; version: %version
pl: Znaleziono działającą bibliotekę OL w wersji: %version

en: OpenLayers settings page
pl: Strona konfiguracji modułu OpenLayers

en: Hide empty map for Views
pl: Ukryj pustą mapę Widoków

en: Default Styles
pl: Style domyślne

en: Configure interactive map behaviors.  Behaviors are general interactions for the map, they can be anything from popups or keyboard handling.  Enable the ones you want and their respective options.  Note that some behaviors do not work with each other or one may encompass another.
pl: Konfiguruj interaktywne zachowania mapy. Zachowania to ogólne interakcje mapy, może to być cokolwiek - od wyskakujących okienek po obsługę skrótów klawiatury. Włącz te, których potrzebujesz i odpowiadające im opcje. Pamiętaj, że niektóre zachowania nie mogą być włączone jednocześnie lub jedne mogą zawierać w sobie inne zachowania.

en: This is the unique name of the style. It must contain only alphanumeric characters and underscores.
pl: To jest unikalna nazwa stylu. Może zawierać jedynie znaki alfanumeryczne i podkreślniki.

en: Style Title
pl: Nazwa stylu

en: The title of your style, which will appear in the administration interface.
pl: Nazwa stylu, która pojawi się w interfejsie administracyjnym.

en:  Style Description
pl:  Opis stylu

en: The description of your style, which will appear in the administration interface.
pl: Opis twojego stylu, który będzie widoczny w interfejsie administracyjnym.

en: Style Properties
pl: Właściwości stylu

en: The specific properties for the style.
pl: Specyficzne właściwości stylu

en: Error making request to server.
pl: Błąd wysyłania zapytania do serwera.

en: MapQuest-OSM Tiles
pl: Kafelki MapQuest-OSM

en: Argument Parser
pl: Parser argumentów

en: Layer Attribution
pl: Autorstwo warstw

en: Allows layers to provide attribution to the map if it exists.  Most third-party layer will have some sort of attribution, but this may come with the actual tiles as well.
pl: Pozwala na wyświetlenie informacji o autorze warstwy jeżeli została wprowadzona. Większość dodatkowych warstw zawiera jakąś formę uznania autorstwa, może ona być dołączona także do konkretnych kafelków.

en: For multiple layers that need attribution, provide a separation string.
pl: Rozdziela inforacje o autorze zdefiniowanym wyrażeniem separującym.

en: Cluster Features
pl: Obsługa grupowania

en: Keyboard Controls
pl: Sterowanie klawiaturą

en: Rounded corners color
pl: Kolor zaokrąglonych rogów

en: Enable Zoom Box
pl: Włącz okno przybliżania

en: Pan and Zoom Control
pl: Sterowanie przesuwaniem i przybliżaniem

en: Provides controls with the ability to pan and zoom in the map interface.  Do not use with the Pan Zoom Bar Control or the Zoom Panel Control.
pl: Włącza instrumenty do przesuwania i przybliżania interfejsu mapy. Nie używać razem z Paskiem przesuwania i przybliżania lub Panelem przybliżania.

en: Pan and Zoom Bar Controls
pl: Pasek przesuwania i przybliżania

en: World Icon
pl: Ikona globu

en: Pan Icons
pl: Ikonki kierunkowe

en: Enable the pan controls.  Without it, then the user will only see a zoom bar.
pl: Włącza instrumenty przesuwania mapy. Bez nich użytkownik zobaczy tylko pasek przybliżania.

en: Provides a link that will create an URL that will link to a specific map position.  Permalink is usually similar to: ?zoom=1&lat=11&lon=11&layers=B0F
pl: Wyświetla link z adresem URL odsyłającym do określonej pozycji na mapie. Link trwały wygląda zwykle tak: ?zoom=1&lat=11&lon=11&layers=B0F

en: Pop Up for Features
pl: Wyskakujące okienko z danymi warstwy

en: Tooltip for Features
pl: Dymek z danymi warstwy

en: Provides a vector layer based on <a href="!url">GeoJSON</a>.
pl: Dodaje warstwę wektorową opartą na <a href="!url">GeoJSON</a>.

en: GeoJSON Data
pl: Dane GeoJSON

en: The available zoom levels for the tiles.
pl: Dostępne poziomy przybliżenia dla kafelków.

en: XYZ layer type.  These are tiles sets usually in the form of {z}/{x}/{y}.png.
pl: Typ warstwy XYZ. Są to kafelki zwykle wyświetlane w formie plików {z}/{x}/{y}.png.

en: This is the base URL template for the XYZ layer.  It should be something similar to <em>http://example.com/tiles/1.0.0/layer_name/${z}/${x}/${y}.png</em>.
pl: To jest podstawowy szablon URL dla warstwy typu XYZ. Powinien być podobny do <em>http://example.com/tiles/1.0.0/layer_name/${z}/${x}/${y}.png</em>.

en: WARNING: Your Yahoo API key is not set.
            Map including Yahoo layers will break until it is set correctly.
pl: UWAGA: Nie ustwiono klucza API Yahoo.
    Mapa zawierająca warstwy Yahoo będzie zawierała błędy.

en: Tokens related to views.
pl: Wzorce związane z widokami.

en: The human-readable name of the view.
pl: Przyjazna dla użytkownika nazwa widoku.

en: The description of the view.
pl: Opis widoku

en: The machine-readable name of the view.
pl: Nazwa wewnętrzna widoku.

en: The title of current display of the view.
pl: Tytuł bieżącego formatu wyświetlania widoku.

en: The URL of the view.
pl: URL widoku.

en: -Select-
pl: - Wybierz -

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pl: Tekst do umieszczenia jako "tytuł " tekstu, którego większość przeglądarek wyświetla jako podpowiedź, po najechaniu kursorem myszy nad łącze.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
pl: Włącz, aby ukryć to pole, jeśli jest ono puste. Zauważ, że etykieta pola lub przepisany wynik może wciąż być wyświetlany. Aby ukryć etykiety, zaznacz styl lub ustawienia stylu wiersza dla pustych pól. Aby ukryć przepisaną treść, zaznacz pole wyboru "Ukryj przepisaną treść, jeśli pole jest puste".

en: Apostrophe
pl: Apostrof

en: Devel message(dpm)
pl: Wiadomość devela (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
pl: Dziennik aktywności devela (tmp://drupal_debug.txt)

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pl: Data w formacie WWRRMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pl: Data w formacie RRRRMM.

en: Date in the form of YYYY.
pl: Data w formacie RRRR.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pl: Data w formacie MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pl: Data w formacie DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pl: Data w formacie TT (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pl: Jeżeli potrzebujesz więcej pól niż uid dodaj powiązanie do comment: author.

en: Last comment uid
pl: UID ostatniego komentarza

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pl: ID użytkownika autora ostatniego komentarza do węzła.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pl: Użytkownik tworzący zawartość. Jeżeli potrzbne są pola inne niż uid należy dodać powązanie zawartość: autor

en: Unique access event ID.
pl: Unikalny ID dostępu do zdarzenia

en: Convert spaces in term names to hyphens
pl: Konwertuj spacje w nazwach terminów na myślniki

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
pl: Umożliwia na współpracę odnośników z argumentami widoków terminów taksonomii.

en: Use rendered output to group rows
pl: Użyj renderowanego wyjścia aby grupować wiersze

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
pl: Jeśli włączono, wyświetlany wynik pola grupowania używany jest do pogrupowania wierszy.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pl: W tym polu możesz używać kodu HTML. Dozwolone są następujące wzorce:

en: Provide a simple link to the user.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do użytkownika.

en: Result summary
pl: Podsumowanie wyniku

en: Shows result summary, for example the items per page.
pl: Pokaż podsumowanie wyniku, na przykład elementów na stronę.

en: Use site default RSS settings
pl: Użyj domyślnych ustawień RSS strony

en: Display list value as human readable
pl: Wyświetl przyjazną dla człowieka listę wartości

en: Displays the link in contextual links
pl: Wyświetla odnośnik w odnośnikach kontekstowych

en: Grouping field Nr.@number
pl: Grupowanie pola Nr.@number

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
pl: Tablica wszystkich elementów nadrzędnych terminu, poczynając od poziomu podstawowego.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
pl: Tablica wszystkich elementów nadrzędnych odnośnika menu, poczynając od poziomu podstawowego.

en: Display in reverse order
pl: Wyświetl w odwrotnej kolejności

en: User Edit Template
pl: Szablon edycji użytkownika

en: User edit template
pl: Szablon edycji użytkownika

en: @entity @type: @field Field
pl: @entity @type: Pole @field

en: Is this the front page.
pl: Czy jest to strona główna.

en: The front page
pl: Strona główna

en: Entity extra field
pl: Dodatkowe pole encji

en: '%name' [user id %uid]
pl: '%name' [id użytkownika %uid]

en: Limit rows
pl: Ograniczenie rzędów

en: Select rows
pl: Wybierz wiersze

en: Add a read-more link if output is trimmed.
pl: Dodaj odnośnik "czytaj więcej", jeżeli wartość wyjściowa jest przycięta.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
pl: Jeśli zaznaczono, odnośnik "czytaj więcej" zostanie dodany na końcu przyciętej wartości wyjściowej

en: Display field as machine name.
pl: Wyświetl pole jako nazwę wewnętrzną.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pl: Udostępnia format wyświetlania, który można osadzić za pomocą api views.

en: Display the user with standard user view.
pl: Wyświetl użytkownika w standardowym widoku użytkownika.

en: Only has the 'authenticated user' role
pl: Posiada wyłącznie rolę 'użytkownik uwierzytelniony'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
pl: Posiada role prócz "uwierzytelnionego użytkownika"

en: Remove tags from rendered output
pl: Usuń tagi z renderowanego wyjścia

en: Fields to be included as contextual links.
pl: Pola, które należy uwzględnić jako odnośniki kontekstowe.

en: Include destination
pl: Uwzględnij miejsce docelowe

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
pl: Uwzględnij parametr "destination" w odsyłaczu, aby przenieść użytkownika z powrotem do widoku początkowego po zakończeniu działania kontekstowego.

en: Contextual Links
pl: Odnośniki kontekstowe

en: Display fields in a contextual links menu.
pl: Wyświetlanie pól w menu linków kontekstowych.

en: Node: (un)published
pl: Węzeł: (nie)opublikowany

en: Do not begin name with numbers.
pl: Nie rozpoczynaj nazwy od cyfr.

en: Organize your features in groups.
pl: Uporządkuj swoje funkcjonalności w grupach.

en: Original @entity
pl: Oryginał @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
pl: Oryginalny dane @entity w przypadku, gdy zaktualizowano lub zapisano @entity.

en: The base name of the file.
pl: Podstawowa nazwa pliku.

en: This field supports tokens.
pl: To pole wykorzystuje wzorce.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
pl: W następujących wzorcach lub typach wzorców brakuje wymaganej nazwy i/lub opisu:

en: Joined path
pl: Złączona ścieżka

en: Update node alias
pl: Aktualizuj URL

en: Update taxonomy term alias
pl: Aktualizacja aliasu terminu taksonomii

en: Update user alias
pl: Zaktualizuj aliasy użytkownika

en: Before saving an item imported via @name.
pl: Przed zapisaniem pozycji zaimportowanej przez @name.

en: Add importer
pl: Dodaj importer

en: Used in views
pl: Używany w widokach

en: Views plugins
pl: Wtyczki widoków

en: Overview of plugins used in all views.
pl: Przegląd wtyczek użytych we wszystkich widokach.

en: Display "Access Denied"
pl: Wyświetl "Brak dostępu"

en: Timezone to be used for date output.
pl: Strefa czasowa używana dla wyjścia daty.

en: - Default site/user timezone -
pl: - Domyślna strefa czasowa użytkownika/strony -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
pl: Pogruopwane filtry umożliwiają wybór pomiędzy wstępnie zdefiniowanymi parami operator|value.

en: Filter type to expose
pl: Typ filtra do udostępnienia

en: Single filter
pl: Pojedynczy filtr

en: Grouped filters
pl: Grupowane filtry

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
pl: Zapamiętaj udostępnione zaznaczenie tylko dla wybranej roli lub ról użytkownika. Jeśli nie wybierzesz żadnych ról, udostępnione dane nie będą nigdy zapisywane.

en: The title is required if value for this item is defined.
pl: Tytuł jest wymagany jeśli wartość dla tej pozycji jest zdefiniowana.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
pl: Wybierz jaki rodzaj kontrolki będzie używany do renderowania grupy filtrów

en: grouped
pl: pogrupowane

en: Choose fields to combine for filtering
pl: Wybierz pola, które zostaną połączone w jeden filtr

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
pl: Należy dodać kilka pól, aby móc korzystać z tego filtra.

en: @entity types
pl: Typy: @entity

en: There is no lock on view %name to break.
pl: Brak blokady w widoku %name do złamania.

en: Bypass view validation
pl: Pomiń walidację widoku

en: &lt;Any&gt;
pl: &lt;Dowolne&gt;

en: There are no enabled views.
pl: Nie ma włączonych widoków.

en: Display fields as RSS items.
pl: Wyświetl pola jako elementy RSS

en: Book root from current node
pl: Pierwszy poziom książki z bieżącego węzła

en: The language the comment is in.
pl: Język komentarza.

en: - No value -
pl: - Brak wartości -

en: Provide a simple link to the revision.
pl: Dostarcza prosty odnośnik do wersji.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pl: ID encji powiązanej z plikiem.

en: The taxonomy vocabulary weight
pl: Waga słownika taksonomii.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
pl: Filtruj wyniki z "Taksonomia:  Termin" według pid rodzica.

en: The raw numeric user ID.
pl: Nieprzetworzony numeryczny ID użytkownika.

en: Unfiltered text
pl: Tekst niefiltrowany

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
pl: Dodaj niefiltrowany, własny tekst lub kod. Jest to podobne do własnego pola tekstowego.

en: Combine fields filter
pl: Filtr połączonych pól

en: Combine two fields together and search by them.
pl: Połącz dwa pola razem i szukaj po nich.

en: Column used for click sorting
pl: Kolumna używana do sortowania poprzez kliknięcie

en: Use path alias instead of internal path.
pl: Użyj aliasu ścieżki zamiast wewnętrznej ścieżki.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
pl: Długość czasu w sekundach jak długo wyniki zapytania powinny być przechowywane w pamięci podręcznej.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
pl: Długość czasu w sekundach jak długo wyrenderowany kod HTML powinien być przechowywane w pamięci podręcznej.

en: Custom time values must be numeric.
pl: Własne wartości czasu muszą być numeryczne.

en: Hide contextual links
pl: Ukryj odnośniki kontekstowe

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
pl: Zmień czy wyświetlać odnośniki kontekstowe dla tego widoku.

en: Hide contextual links on this view.
pl: Ukryj odnośniki kontekstowe dla tego widoku.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
pl: Spowoduje to dodanie linku więcej do dołu tego widoku, który będzie odnośnikiem do widoku strony. Jeśli masz więcej niż jeden widok strony, odsyłacz będzie kierował do ekranu określonego w sekcji 'Wyświetlanie odnośnika' w zaawansowanych opcjach. Możesz nadpisać adres odnośnika w ustawieniach wyświetlania odnośnika.

en: Display 'more' link only if there is more content
pl: Wyświetlaj odnośnik 'więcej' tylko jeśli jest więcej zawartości

en: View: !view: !display
pl: Widok: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
pl: Udostępnione filtry w formatach wyświetlania bloku wymagają ustawienia "Używaj AJAXa", aby mogły działać prawidłowo.

en: Number of pager links visible
pl: Liczba widocznych odnośników stronicowania

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
pl: Określ liczbę odnośników do stron wyświetlanych w stronicowaniu.

en: Text for "first"-link
pl: Tekst dla odnośnika "pierwszy"

en: Text for "previous"-link
pl: Tekst dla odnośnika "poprzedni"

en: Text for "next"-link
pl: Tekst dla odnośnika "następny"

en: Text for "last"-link
pl: Tekst dla odnośnika "ostatni"

en: Query Tags
pl: Tagi zapytania

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
pl: Jeśli skonfigurowano, tagi te zostaną dołączone do zapytania i mogą być użyte do rozpoznania zapytania w module. Może być to pomocne dla zmieniania zapytań.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
pl: Tagi zapytania mogą zawierać jedynie znaki alfabetyczne pisane małymi literami oraz podkreślenia.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
pl: Pole, które ma być używane jako pubDate (data publikacji) elementu RSS dla każdego wiersza. Musi być w formacie RFC 2822.

en: GUID settings
pl: Ustawienia GUID

en: GUID field
pl: Pole GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
pl: Globalnie unikalny identyfikator elementu RSS.

en: GUID is permalink
pl: GUID jest permalinkiem

en: The RSS item GUID is a permalink.
pl: Element RSS GUID jest permalinkiem.

en: Add views row classes
pl: Dodaj klasy wiersza widoków

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pl: Dodaj domyślne klasy wiersza jak views-row-1, do wyniku. Możesz użyć tego do szybkiego zredukowania ilości znaczników, które widok dostarcza jako domyślne, kosztem utrudnienia zastosowania CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
pl: Dodaj przeplatanie (nieparzyste/parzyste), pierwsza/ostatnia klasa wiersza

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
pl: Dodaje klasy CSS do pierwszej i ostatniej linijki, jak również jako klasy nieparzyste/parzyste do przeplatania.

en: Force using fields
pl: Wymuś używanie pól

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
pl: Jeżeli żaden z rzędów ani wtyczka stylu nie obsługuje plików, to pole zezwala na włączenie ich, więc można na przykład użyć groupby.

en: Browse available tokens.
pl: Przeglądaj dostępne wzorce.

en: Loading token browser...
pl: Ładowanie przeglądarki wzorców...

en: Configure where Drupal finds
            the OpenLayers javascript library. Using a local or <a href="@olb">compacted
            version</a> of OpenLayers can reduce filesize, but remember to set the Image Path and
            CSS Path options in every map, because OpenLayers is not able to find these resources
            automatically. See the included documentation in /doc for
            more details.
pl: Ustaw lokalizację biblioteki javascript OpenLayers. Wybór lokalnej lub <a href="@olb">odchudzonej wersji</a> biblioteki OpenLayers może zredukować wielkość pliku, ale pamiętaj o ustawieniu ścieżki obrazków i pliku CSS dla każdej mapy, ponieważ OpenLayers nie znajdzie tych zaobów automatycznie. Przeczytaj załączoną dokumentację w katalogu /doc, by poznać więcej szczegółów.

en: Select the layer type
pl: Wybierz rodzaj warstwy

en: Layer Type
pl: Rodzaj warstwy

en: Select the type of layer.
pl: Wybierz rodzaj warstwy.

en: layer
pl: warstwa

en: layers
pl: warstwy

en: Layer was deleted.
pl: Warstwa została usunięta.

en: maps
pl: mapy

en: Map was deleted.
pl: Mapa została usunięta.

en: Maximize by Default
pl: Domyślnie maksymalizuj

en: Touch Navigation
pl: Nawigacja dotykowa

en: Animation Enabled
pl: Animacja włączona

en: Style updated.
pl: Zaktualizowano styl.
