CiviCRM Starter Kit (7.x-2.9-rc1) - en to ja translation catalogue (2466 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: select
ja: 選択

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Markup
ja: マークアップ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: approve
ja: 承認

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Item
ja: 項目

en: Private
ja: プライベート

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: more
ja: 続き...

en: Create !type
ja: !typeを作成

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Article
ja: 記事

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Priority
ja: 優先度

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Scheme
ja: スキーマ

en: Use count
ja: 使用回数

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User edit form
ja: ユーザー編集フォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: サマリー

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Core
ja: コア

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Add new
ja: 新規追加

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Form ID
ja: フォームID

en: Manage
ja: 管理

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: key
ja: キー

en: link
ja: リンク

en: Anchor
ja: アンカー

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Permitted file extensions
ja: 許可されるファイルの拡張子

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Paths
ja: パス

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Default Settings
ja: デフォルト設定

en: Check
ja: 小切手

en: Files
ja: ファイル

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Node
ja: ノード

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Separator
ja: セパレーター

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: term
ja: ターム

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: All
ja: すべて

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Bottom
ja: ボトム

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Submission information
ja: 送信情報

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Database
ja: データベース

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Selected
ja: 選択済み

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: User role
ja: 役割

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: 回数

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: %time ago
ja: %time前

en: Advanced
ja: 高度

en: Sort order
ja: 並び順

en: Up
ja: 上へ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Maximum
ja: 最大

en: Medium
ja: 中程度

en: download
ja: ダウンロード

en: Media
ja: メディア

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Start Date
ja: 開始日

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: End Date
ja: 終了日

en: System
ja: システム

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: email
ja: メール

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Frequency
ja: 周期的

en: help page
ja: ヘルプページ

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Example
ja: 例

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Events
ja: イベント

en: here
ja: こちら

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: All views
ja: 全て表示

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Backup
ja: バックアップ

en: Align
ja: 文字寄せ

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: Appearance
ja: テーマ

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Destination
ja: 送り先

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: Site off-line message
ja: サイトオフラインのメッセージ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ja: サイトがオフラインの際に、訪問者へ表示するメッセージを記入してください。

en: Both
ja: 両方

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Provider
ja: プロバイダー

en: <All>
ja: <すべて>

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Clone
ja: 複製

en: Administer views
ja: 表示を管理する

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Views UI
ja: ビュー UI

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Position
ja: ポジション

en: Integer
ja: 整数

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: Basic setup
ja: 基本セットアップ

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: Editor appearance
ja: エディターの外見

en: Cleanup and output
ja: クリーンアップと出力

en: Preformatted
ja: 整形済みテキスト

en: Apply source formatting
ja: ソース整形を適用

en: Editor CSS
ja: エディターのCSS

en: CSS path
ja: CSSパス

en: Profile
ja: プロフィール

en: Close
ja: 閉じる

en: Term description
ja: タームの説明

en: fields
ja: フィールド

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: UID
ja: ユーザーID

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Duration
ja: 期間

en: Weeks
ja: 週

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Unsupported database.
ja: サポートされていないデータベースです。

en: Defaults
ja: デフォルト

en: City
ja: 市区町村

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Full
ja: すべて

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Rules
ja: ルール

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Database name
ja: データベース名

en: Port
ja: ポート

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Hidden
ja: 非表示

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Approved
ja: 承認済み

en: Root
ja: ルート

en: normal
ja: ノーマル

en: minute
ja: 分

en: Show
ja: 表示

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: WIDTHxHEIGHT
ja: 幅x高さ

en: Maximum file size per upload
ja: アップロード単位の最大ファイルサイズ

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: Upload file
ja: 更新されたファイル

en: Timer
ja: タイマー

en: Change
ja: 変更

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Countries
ja: 国

en: Feeds
ja: フィード

en: Clear
ja: クリアー

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Front page
ja: フロントページ

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Display name
ja: 表示名

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: 特徴

en: Replace
ja: 置換

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Query
ja: クエリー

en: Code length
ja: コードの長さ

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Spam control
ja: スパムコントロール

en: Characters to use in the code
ja: コードに使用する文字

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ja: 使用する文字のリストには、空白文字を含むことはできません。

en: Math question
ja: 数式の設問

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ja: UTF-8文字列を文字に分割中に、不正なバイトが見つかりました。

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ja: %lang_name（%lang_code）用

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Block name
ja: ブロック名

en: hour
ja: 時間

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Select List
ja: 選択リスト

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: E-mail subject
ja: メール件名

en: Randomize
ja: ランダマイズ

en: Link label
ja: リンクラベル

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: Greater than
ja: 大なり記号（&gt;）

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号（&lt;）

en: The mail's subject.
ja: メールの件名

en: The mail's message body.
ja: メールの本文

en: Changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Days
ja: 日

en: Default template
ja: デフォルトのテンプレート

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: profile
ja: プロフィール

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Hours
ja: 時

en: Seconds
ja: 秒

en: Red
ja: レッド

en: White
ja: 白

en: warning
ja: 警告

en: Last run
ja: 最終実行

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: Are you sure?
ja: 本当に良いですか?

en: Keep
ja: 保留

en: Results
ja: 結果

en: open
ja: オープン

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Style
ja: スタイル

en: change
ja: 変更

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: revert
ja: 戻す

en: Destination name
ja: 保存先名

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: All tags
ja: 全タグ

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: State / Province
ja: 州/都道府県

en: Schedules
ja: 予定

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Reverse
ja: 逆順

en: Thousands separator
ja: 桁区切り

en: completed
ja: 完了

en: Not published
ja: 非掲載

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ja: このサーバーのPHPの設定により、アップロード単位の最大ファイルサイズが %size に制限されます。

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Documents
ja: ドキュメント

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New
ja: 新

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: image
ja: 画像

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Minutes
ja: 分

en: Loading...
ja: ロード中…

en: !name field is required.
ja: !name フィールドは必須です。

en: Sticky
ja: 固定

en: Ok
ja: OK

en: cancel
ja: キャンセル

en: Tabs
ja: タブ

en: disable
ja: 無効

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: 格納

en: Control how your image/file browser works.
ja: 画像やファイル用のブラウザーの動作をコントロールします。

en: date
ja: 日付

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ja: テキストエリアへの画像やファイルの挿入を有効化

en: Insert !image or !link.
ja: !imageや!linkを挿入。

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ja: 画像やファイルのアップローダーとブラウザーは、ユーザー別のディレクトリーやサイズ割り当てに対応しています。

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Analysis
ja: 解析

en: Clear Form Submissions
ja: フォームの送信内容をクリアー

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ja: このフォームに送信された内容を本当にすべて削除しますか？

en: Webform %title entries cleared.
ja: ウェブフォーム %title の送信内容をクリアーしました。

en: Are you sure you want to delete this submission?
ja: この送信内容を本当に削除しますか？

en: Submitted values are
ja: 送信された内容

en: responses
ja: レスポンス

en: Webforms
ja: ウェブフォーム

en: View and edit all the available webforms on your site.
ja: サイトで利用可能なウェブフォームの閲覧と編集。

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Global configuration of webform functionality.
ja: ウェブフォームの機能の共通設定。

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Go to form
ja: フォームへ

en: View this form.
ja: このフォームを表示。

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Mandatory
ja: 必須

en: E-mail to address
ja: メール宛先アドレス

en: E-mail from name
ja: メール差出人名

en: E-mail from address
ja: メール差出人アドレス

en: ever
ja: なし

en: every hour
ja: 毎時

en: every day
ja: 毎日

en: every week
ja: 毎週

en: No Components, add a component below.
ja: コンポーネントがありません。下記からコンポーネントを追加してください。

en: Field Key
ja: フィールドキー

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ja: このフォーム要素を表示する際にラベルとして使用します。

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ja: ユーザーがフォームを使用する際のヘルプとして表示する、このフィールドの簡潔な説明。

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: ユーザーに必ず値を入力させるには、このオプションをチェックして下さい。

en: Parent Fieldset
ja: 親フィールドセット

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ja: @type タイプのウェブフォームコンポーネントには編集機能がありません。

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ja: フィールドキー %field_key が不正です。小文字の半角英数字とアンダースコア（ _ ）だけを使用してください。

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ja: フィールドキー %field_key はフィールド %existing_field によって既に使用されています。他のフィールドと重複しない固有のキーを使用してください。

en: Submission #@sid
ja: 送信内容 #@sid

en: Previous submission
ja: 前の送信内容

en: Next submission
ja: 次の送信内容

en: Submitted by !name
ja: !nameが送信

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: The webform component @type is not able to be displayed
ja: ウェブフォームコンポーネント @type は表示できません。

en: Illegal information. Data not submitted.
ja: 不正な情報です。データは送信されませんでした。

en: Go back to the form
ja: フォームへ戻る

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ja: フォームやアンケートを作成できるようになります。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: The default value of the field.
ja: フィールドのデフォルト値。

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Presents month, day, and year fields.
ja: 年月日のフィールドを表示します。

en: Left Blank
ja: 無回答

en: User entered value
ja: ユーザーが入力した値

en: Width of the textfield.
ja: テキストフィールドの幅。

en: User email as default
ja: ユーザーのメールアドレスをデフォルトで使用

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ja: ログインユーザーであれば、そのユーザーのメールアドレスをこのフィールドのデフォルトの値にセットします。

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ja: このフィールドを編集できなくします。変更できないデフォルトの値を設定するのに役立ちます。

en: Average submission length in words (ex blanks)
ja: 送信内容に含まれる平均単語数（空白を除く）

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ja: このフィールドセットが折りたたみ可能であれば、ユーザーはフィールドセットを閉じたり開いたりすることができます。

en: Collapsed by Default
ja: デフォルトで折りたたむ

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ja: デフォルトでは、折りたたみ可能なフィールドセットは"オープン"です。このオプションを有効にすると、 フィールドセットのデフォルトが"クローズド"となります。

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ja: このアップロードフィールドに追加する拡張子のリストをカンマ区切りで入力してください。<br />入力された拡張子は、上記のアイテムに追加されます。

en: User uploaded file
ja: ユーザーがアップロードしたファイル

en: Average uploaded file size
ja: アップロードファイルのサイズの平均

en: Questions
ja: 質問

en: Randomize Options
ja: オプションをランダム化

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ja: グリッド上部のオプションの順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Randomize Questions
ja: 質問をランダム化

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ja: グリッドサイドの質問の順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ja: ラジオボタンで表される格子状の質問を作成することができます。

en: Non-empty
ja: 入力有り

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ja: マークアップによって、フォームの中にHTMLやPHPのロジックを挿入することができます。

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーが複数の値を選択できるようになります。

en: Listbox
ja: リストボックス

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ja: チェックボックスやラジオボタンまたはセレクトボックスを作成することができます。

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ja: ラージテキストエリアによって、複数行にわたる文字列を入力することができます。

en: Basic textfield type.
ja: ベーシックなテキストフィールドのタイプです。

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ja: 時間と分のフィールドを表示します。場合によって午前/午後のフィールドも表示します。

en: low
ja: 低

en: medium
ja: 普通

en: high
ja: 高

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Display on separate page
ja: 別のページに表示

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ja: CAPTCHA管理用リンクをフォームへ追加

en: administer CAPTCHA settings
ja: CAPTCHA設定の管理

en: Challenge description
ja: 認証問題の説明

en: Persistence
ja: 存続期間

en: Always add a challenge.
ja: 常に認証問題を加える

en: Log wrong responses
ja: 誤った回答を記録する

en: The CAPTCHA settings were saved.
ja: CAPTCHAの設定が保存されました。

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ja: CAPTCHAを追加するフォームの form_id を入力してください。

en: Challenge type
ja: 認証問題タイプ

en: The CAPTCHA type to use for this form
ja: このフォームで使用する認証問題のタイプを指定してください。

en: Illegal form_id
ja: 不正な form_id です。

en: Saved CAPTCHA point settings.
ja: CAPTCHAポイントの設定が保存されました。

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを無効にしてもよろしいですか？

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが削除されました。

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが無効にされました。

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ja: このページは、現在の設定で生成された、利用可能なすべての認証問題タイプの概観を表示します。

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ja: %module モジュールによる認証問題「%challenge」

en: 10 more examples of this challenge.
ja: この認証問題のさらに 10 例を表示する。

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ja: 「CAPTCHA（キャプチャ）」は「Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart」の頭字語で、一般的にはユーザーが人間かどうかを判断するためのチャレンジレスポンス型のテストです。 CAPTCHAモジュールは、コメントやユーザー登録、あるいはゲストブックなどのフォームに対して行われる、悪意のあるユーザーによる自動化された投稿（スパム行為）を防ぐためのツールです。 人間には容易に回答でき、自動スクリプトやスパムボットを締め出すのに十分困難な、追加の認証問題で希望するフォームを拡張することができます。

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ja: CAPTCHAモジュールがページキャッシュ（<a href="!performancesettings">パフォーマンスの設定</a>を参照）と相互に影響し合うことに注意してください。 認証問題は生成される各フォームに固有である必要があるため、それが表示されるページのキャッシュは阻止されます。 キャッシュ効率を低下させないために、余計なページに認証問題を表示しないようにしてください。 例えば、匿名の訪問者用に通常は各ページ現れる、ユーザログインブロックにCAPTCHAを設置した場合、事実上キャッシュは無効になります。 もう一つの例として、コメント投稿フォームがあります。 この場合は、より良いキャッシュ効率のために、<a href="!contenttypes">コンテンツタイプ</a>の「コメントの設定」で、「%commentlocation」を「%separatepage」に設定するべきです。

en: Location of comment submission form
ja: コメント投稿フォームの位置

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ja: CAPTCHAはカーネギーメロン（Carnegie Mellon）大学の商標です。

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ja: CAPTCHA はほぼすべての Drupal フォームに付加することができます。 いくつかのフォームがすでにデフォルトでフォーム一覧に用意されていますが、「%adminlinks」オプションが有効であれば、任意のフォームの追加と管理を容易に行うことができます。

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ja: 「%skipcaptcha」 <a href="@perm">権限</a>を持つユーザーには認証問題が表示されないため、必ず信頼できるユーザー（例：サイト管理者）にのみ、この権限を与えるようにしてください。 保護されたフォームをテストしたい場合、必ず「%skipcaptcha」権限を持たないユーザー（例：匿名ユーザー）として行ってください。

en: skip CAPTCHA
ja: CAPTCHAの省略

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間かどうかをテストし、自動化されたスパム投稿を防ぐためのものです。

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ja: 信頼できないユーザーは、ここへCAPTCHAが表示されます。（!settings）

en: general CAPTCHA settings
ja: 全般的なCAPTCHAの設定

en: Enabled challenge
ja: 有効化された認証問題

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ja: @module モジュールによる「@type」（!change | !disable）

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ja: ここへ信頼できないユーザーに対するCAPTCHAを設置する。

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ja: CAPTCHA用に入力された回答が正しくありません。

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ja: 簡単な計算問題を解き、答えを入力してください。（例： 1+3 の場合 4 と入力）

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ja: CAPTCHAモジュールにより %form_id への投稿がブロックされました： 認証問題「%challenge」（%module モジュール）／ ユーザーの回答「%response」／正解「%solution」

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ja: 使用されるCAPTCHAのタイプや場所を管理します。

en: Examples
ja: 例

en: An overview of the available challenge types with examples.
ja: 利用可能な認証問題タイプを実例で表示します。

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ja: ただちにサイト用の<a href="!captcha_admin">CAPTCHAモジュールの設定</a>を行えます。

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ja: 任意のフォームへ認証問題を付加するためのベースとなるCAPTCHAモジュールです。

en: Code settings
ja: コードの設定

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: コードの長さは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: tiny
ja: 極小

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: フォントサイズは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Character spacing
ja: 文字間隔

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: 文字間の平均間隔を定義してください。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ja: テキスト色に使用する、16進のカラーコード（#000 や #004283 等）を入力してください。

en: Additional variation of text color
ja: テキスト色の付加的な変化

en: moderate
ja: 適度

en: very high
ja: 極高

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ja: テキスト色を基準とした指定範囲内のランダムな色を、それぞれの文字に適用します。

en: Distortion and noise
ja: ゆがみとノイズ

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ja: これらの設定で画像にゆがみやノイズを加えることで、読み取りにくさをコントロールできます。 読み取りにくさを強調しすぎず、画像のコードが適切に判読可能なようにしてください。 例えば、高レベルのゆがみとノイズを組み合わせないようにしてください。

en: Distortion level
ja: ゆがみレベル

en: severe
ja: 極度

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ja: 画像の波状ゆがみの程度を設定してください。

en: Smooth distortion
ja: 滑らかなゆがみ

en: This option adds randomly colored point noise.
ja: ここにチェックを入れると、ランダムな色付きの点状ノイズが付加されます。

en: Add line noise
ja: 線状ノイズの追加

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ja: ここにチェックを入れると、テキストコード上にランダムなラインが描画されます。

en: Noise level
ja: ノイズのレベル

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ja: 背景色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ja: テキスト色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ja: 画像CAPTCHAの生成に失敗しました。 画像CAPTCHAの設定、特に使用フォントを確認してください。

en: Image CAPTCHA
ja: 画像CAPTCHA

en: What code is in the image?
ja: 画像内のコードを入力してください

en: Provides an image based CAPTCHA.
ja: 画像ベースのCAPTCHAを提供します。

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください

en: Copy
ja: コピー

en: Information
ja: 情報

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Simple
ja: 簡単

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: Menus
ja: メニュー

en: Above
ja: 上部

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Overrides
ja: 上書き

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Used in
ja: 利用場所

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: Form
ja: フォーム

en: Exceptions
ja: 例外

en: Publish
ja: 掲載する

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Italic
ja: イタリック

en: Hide
ja: 非表示

en: Submission settings
ja: 送信設定

en: Once an hour
ja: 1時間に1回

en: Once a day
ja: 1日に1回

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: Source code
ja: ソースコード

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Add new profile
ja: プロファイルを追加

en: Subscript
ja: 添字

en: Indent
ja: インデント

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Unlink
ja: リンクしない

en: Thread
ja: スレッド

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: From name
ja: 送信者名

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: E-mail template
ja: メールテンプレート

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Extension
ja: 拡張子

en: Space
ja: スペース

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Bullet list
ja: 箇条書きリスト

en: Provided by
ja: による提供

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Export format
ja: 出力書式

en: <Any>
ja: <すべて>

en: Resize
ja: リサイズ

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: empty
ja: 空

en: Package
ja: パッケージ

en: Restore
ja: 復元

en: Values
ja: 値

en: Miscellaneous
ja: その他

en: District of Columbia
ja: ワシントンD.C.

en: Attach to
ja: 添付先

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: URL %url は無効です。 http://www.example.com/feed.xml のような、省略されていないURLを入力してください。

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Keyword
ja: キーワード

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Panel
ja: パネル

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Print
ja: 印刷

en: Locked
ja: ロック

en: The e-mail address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail が有効ではありません。

en: Data
ja: データ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: No name
ja: 名前なし

en: Validation
ja: 検証

en: Finish
ja: 終了

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: Or
ja: または

en: Underline
ja: 下線

en: Cut
ja: カット

en: Paste
ja: 貼付け

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Log messages
ja: ログメッセージ

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Create new profile
ja: 新しいプロフィールを作成

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: regex
ja: 正規表現

en: Available as block
ja: ブロックとして利用可能

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @sで並べ替え

en: and
ja: かつ

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Not sticky
ja: 固定されていない

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: Newest first
ja: 新しい順

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ja: ウェブフォーム %title を作成しました。下記のフォームからウェブフォームにフィールドを追加してください。

en: Submission deleted.
ja: 送信内容を削除しました。

en: field
ja: フィールド

en: nodes
ja: ノード

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Profile Name
ja: プロフィール名

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Redirect URL
ja: 転送先URL

en: Entity type
ja: エンティティータイプ

en: Resizable
ja: リサイズ可

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Acronym
ja: 頭字語

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Validator
ja: バリデーター

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Inherit
ja: 継承

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
ja: このオプションを使うと、双一次関数によるゆがみが適用され、より滑らかになりますが、CPUの負荷がさらに大きくなります。

en: Add salt and pepper noise
ja: 粒状ノイズを付加

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
ja: 画像CAPTCHAは、不規則な文字列を読みづらくした画像として表示し、それをユーザーに入力させる一般的な方法です。画像はアクセスされるたびにリアルタイムで作成されるので、サーバーの負荷は相対的に高くなります。画像サイズと計算量に関連する設定に注意してください。

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ja: 許可する最大画像サイズを <b>幅x高さ</b> で入力してください。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。 <a href="!image-toolkit-link">画像ツールキット</a>がインストールされている場合、この値を超えるファイルは指定範囲内に縮小されます。

en: Display format
ja: 表示形式

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: In the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01～53）の形式。

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Button alignment
ja: ボタンの位置

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Display type
ja: 表示形式

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Backup and Migrate
ja: バックアップと移動

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
ja: データベースのバックアップと復元や、別のDrupalサイト間とのデータの移動を行います。

en: Backup the database.
ja: データベースをバックアップします。

en: Restore the database from a previous backup
ja: 以前のバックアップからデータベースを復元します。

en: Backup every
ja: バックアップ間隔

en: Number of Backup files to keep
ja: 保存するバックアップファイル数

en: Exclude the following tables altogether
ja: 以下のテーブル全体を除外

en: The selected tables will not be added to the backup file.
ja: バックアップファイルに追加しないテーブルを指定します。

en: Exclude the data from the following tables
ja: 以下のテーブルのデータを除外

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
ja: 内容を除外し、構造のみをバックアップするテーブルを指定します。 これはファイルサイズを減らすために、キャッシュデータを除外するのに役立ちます。

en: Backup file name
ja: バックアップファイル名

en: No Compression
ja: 圧縮しない

en: GZip
ja: GZIP圧縮

en: BZip
ja: BZIP圧縮

en: Compression
ja: 圧縮

en: Append a timestamp.
ja: タイムスタンプを付加

en: Timestamp format
ja: タイムスタンプの書式

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
ja: PHP の <a href="!url">date()</a> 関数で使用する書式文字列である必要があります。

en: Save these settings.
ja: これらの設定を保存

en: Upload a Backup File
ja: バックアップファイルのアップロード

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
ja: このモジュールの、このバージョンで作成されたバックアップファイルをアップロードします。 他のデータベースバックアップには、インポートに別のツールを使用してください。 最大ファイルサイズ： %size

en: Unable to open file %file to restore database
ja: データベースを復元するためのファイル %file を開くことができません

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrate は、保存先ディレクトリー %directory にテストテキストファイルを書き込むことができず、そのためバックアップ保存先のセキュリティーを確認できませんでした。 保存先が書き込み可能で、安全となるまで、サーバーへのバックアップは使用不可能となります。

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
ja: セキュリティー通知： Backup and Migrateは、保存先ディレクトリーにパブリックアクセスが可能なため、サーバーへのバックアップファイルの保存は行いません。 サーバーへファイルを保存したい場合は、'%directory' ディレクトリーを安全にしてください。

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
ja: 素早く、不要なデータなしで、Drupalデータベースのバックアップや移動をできるようにします。

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: Address Name
ja: 住所名

en: of
ja: の

en: translate
ja: 翻訳

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます： %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: No link
ja: リンクなし

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Row
ja: 行

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: E-mail to
ja: 宛先

en: File browser
ja: ファイルブラウザー

en: Configuration profiles
ja: プロファイルの設定

en: Absolute URLs
ja: 絶対URL

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
ja: チェックを入れると、IMCEはファイルの絶対URLを返します。

en: Default behaviour for existing files during file uploads
ja: ファイルアップロード時の既存ファイルに関するデフォルトの取り扱い

en: Keep the existing file renaming the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルの名前を変更する

en: Keep the existing file rejecting the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルを拒絶する

en: Replace the existing file with the new one
ja: 新しいファイルで既存のファイルを差し替える

en: Default method for creating thumbnails
ja: デフォルトのサムネイル作成方法

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
ja: サムネイルの寸法に収まるように画像を縮小する。

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
ja: 初めに縮小してからサムネイルの寸法に収まるように画像を切り抜く。

en: Role-profile assignments
ja: 役割へのプロファイル割り当て

en: Settings were imported from the profile %name
ja: プロファイル %name から設定をインポートしました。

en: Give a name to this profile.
ja: このプロファイルに名前をつけてください。

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
ja: 0を設定すると、利用可能な最大の値を使用します。

en: Directory quota
ja: ディレクトリー毎のサイズ割り当て

en: Total user quota
ja: ユーザー毎のサイズ割り当て

en: Set to * to remove the restriction.
ja: * を指定すると無制限となります。

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Maximum number of files per operation
ja: 1回の操作で扱うことのできるファイル数

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
ja: ユーザーが削除やリサイズといった操作で複数のファイルを選択できるようにすることができます。一括したファイル操作全体が一回のシステムロードで処理され、これは長所です。しかしながら、これによってスクリプトの実行時間が増加し、CPUの負荷やメモリーの占有率がサーバーの限界を超えてしまう可能性もあり、これは短所です。扱うことのできるファイル数を無制限にするには、0を指定してください。

en: Profile has been added.
ja: プロファイルを追加しました。

en: Including subdirectories
ja: サブディレクトリーを含む

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: このプロファイルのユーザーがアクセス可能なディレクトリーを設定してください。
    <ul>
    	<li>ディレクトリーパスには半角英数字を使用してください。</li>
    	<li>ファイルシステムのルートを指定するには、<strong>.</strong>(ドット) 文字を入力します。</li>
    	<li>ユーザーIDのプレースホルダーとして、<strong>%uid</strong>を使用します。例: <em>users/user%uid</em> と指定すると、<em>users/user1</em> や <em>users/user42</em> といったディレクトリーが作成されます。</li>
      <li>リストからディレクトリーを削除するには、ディレクトリーパスを空欄にしてください。</li>
      <li>より柔軟にディレクトリーパスを指定する場合は、PHPを実行した結果をディレクトリーパスに指定することができます。<br />
      PHPを実行する場合は、ディレクトリーパスを <strong>php:</strong> から始め、残りに実際のディレクトリーパスを返す適切なPHPコードを入力してください。<br />例: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> と設定すると <strong>users/USER-NAME</strong> がディレクトリーパスとなります。<br />
      複数階層のディレクトリーの例 <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> と設定すると <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> がディレクトリーパスとなり、アカウントの登録日によってユーザーディレクトリーが自動的にカテゴリー分けされます。<br />
      $user 変数を $GLOBALS['user'] の代わりに使用することができますが、二つの変数は常に同じオブジェクトではないことに注意してください。</li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限は、アップロード時のサムネイル作成に影響しないことに注意してください。. 下記のサムネイルについての説明を参照してください。.</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、すべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
ja: プロファイル %name を本当に削除しますか？

en: Profile has been deleted.
ja: プロファイルを削除しました。

en: Import settings from other profiles
ja: 他のプロファイルから設定をインポート

en: Duplicate directory paths are not allowed.
ja: 重複するディレクトリーパスを指定できません。

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
ja: %dirname は正しいディレクトリー名として受け付けられませんでした。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルを作成

en: Selected files
ja: 選択ファイル

en: Width x Height
ja: 幅 x 高さ

en: Create a new image
ja: 画像を作成

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
ja: %num 個より多くのファイルを操作することができません。

en: directory (%dir)
ja: ディレクトリー (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: File deletion successful: %files.
ja: ファイルの削除に成功: %files。

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
ja: 1x1 から @dimensions の範囲内で寸法を指定してください。

en: File resizing successful: %files.
ja: ファイルのリサイズに成功: %files。

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
ja: %filename のサムネイル (%thumbnames) 作成に成功しました。

en: %filename is not an image.
ja: %filename は画像ではありません。

en: Scaling up is not allowed.
ja: 拡大は許可されていません。

en: %filename(%dimensions) already exists.
ja: %filename(%dimensions) は既に存在しています。

en: %filename cannot be resized to %dimensions
ja: %filename を %dimensions にリサイズできません。

en: Unable to get a working directory for the file browser!
ja: ファイルブラウザーの作業用ディレクトリーを取得できませんでした！

en: There is no valid directory specified for the file browser!
ja: ファイルブラウザーに指定されているディレクトリーがありません。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: File browsing is disabled in directory %dir.
ja: ディレクトリー %dir ではファイルブラウジングが無効です。

en: Do you want to refresh the current directory?
ja: カレントディレクトリーを更新しますか？

en: Delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除しますか？

en: Please select a thumbnail.
ja: サムネイルを選択してください。

en: You must select at least %num files.
ja: %num 個以上のファイルを選択してください。

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
ja: ファイルリストの対応する行をクリックして、ファイルを選択してください。

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
ja: Ctrlキーを押しながらクリックすることで、ファイルを選択に加えたり、選択から外すことができます。

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
ja: Shiftキーを押しながらクリックすると範囲選択できます。範囲の始めをクリックして、Shiftキーを押しながら終わりをクリックします。

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
ja: ファイルリストのカラムヘッダーをクリックするとファイルを並べ替えることができます。

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
ja: 縦横のリサイズバーをドラッグして、ワークスペースをリサイズすることができます。

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
ja: ファイルリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、home、end、ctrl+A。

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
ja: 選択しているファイル用のキーボードショートカット: enter/insert、delete、R(esize)、T(humbnails)、U(pload)。

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
ja: ディレクトリーリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、右キー、home、end。

en: Limitations
ja: 制限

en: !num files using !dirsize of !quota
ja: !num 個のファイル、!quota 中の !dirsize 使用中

en: unlimited quota
ja: 無制限のサイズ割り当て

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Delimited text
ja: 区切りテキスト

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
ja: カンマやタブ、その他の文字で区切られたプレーンなテキストファイル。

en: A file readable by Microsoft Excel.
ja: Microsoft Excel で閲覧可能なファイル。

en: Delimited text format
ja: 区切りテキストの書式

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Tab (\t)
ja: タブ（\t）

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Colon (:)
ja: コロン(:)

en: Pipe (|)
ja: パイプ(|)

en: Period (.)
ja: ピリオド（ . ）

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Expression
ja: 式

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Comma
ja: コンマ

en: Show All
ja: すべて表示

en: Comments are responses to node content.
ja: コメントはノードコンテンツへの返事です。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Undated
ja: 日付のない

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Change Image
ja: 画像の変更

en: No role
ja: 役割なし

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: Delete link
ja: 削除リンク

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ（共通）

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: 12-hour (am/pm)
ja: 12時間（午前/午後）

en: 24-hour
ja: 24時間

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ja: このフォームからはまだ送信されていません。<a href="!url">このフォームを表示</a>。

en: Sum
ja: 合計

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: sorted by
ja: 並び順

en: Not Approved
ja: 承認されていない

en: Remove group
ja: グループを削除

en: Cancel changes
ja: 変更をキャンセル

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
ja: メールを送る側のメールアドレス。空欄にすると、サイトのメールアドレスを使用します。

en: Numeric
ja: 数値

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: form
ja: フォーム

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: The results of this submission may be viewed at:
ja: この送信結果は以下で閲覧することができます:

en: New component name
ja: 新しいコンポーネント名

en: When adding a new component, the name field is required.
ja: コンポーネントを追加する際には、nameフィールドが必要となります。

en: Your webform has been published.
ja: ウェブフォームを掲載しました。

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ja: コンポーネントの位置と必須の値を更新しました。

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
ja: 任意。このコンポーネントを他のフィールドセットに配置して、フォームを組み立てることができます。

en: Component %name cloned.
ja: コンポーネント %name を複製しました。

en: Component %name updated.
ja: コンポーネント %name を更新しました。

en: New component %name added.
ja: コンポーネント %name を追加しました。

en: Delete the %name fieldset?
ja: %name フィールドセットを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %name フィールドセットと %name の子要素すべてを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Delete the %name component?
ja: %name コンポーネントを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %webform ウェブフォームから %name コンポーネントを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Component %name deleted.
ja: コンポーネント %name を削除しました。

en: Submissions for %user
ja: %userからの送信内容

en: Show !count results per page.
ja: 1ページあたり !count 件を表示。

en: Showing all results.
ja: すべての送信内容を表示。

en: @total results total.
ja: 合計 @total 件の結果。

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
ja: ウェブフォームの結果をダウンロードする際に、CSV/TSVファイルの区切り文字として使用されます。タブを使用する方法が、ラテン文字以外を扱う際に最も信頼の置ける方法です。インポートしようとしているプログラムに従い、他の文字に変更することができます。

en: Submission Details
ja: 送信内容の詳細

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ja: このページは、現在このウェブフォームノードに設定されているすべてのコンポーネントを表示します。たとえ同じタイプのものであっても、コンポーネントをいくつも追加することができます。コンポーネントを追加するには、テーブルの下のほうにあるフィールドに名前を入力し、タイプを選択します。フォームを送信してコンポーネントを追加するか、フォームの値を更新してください。

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ja: コンポーネントの設定を変更するには、既存のコンポーネントの名前をクリックしてください。

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
ja: これらの権限は、どの役割がこのウェブフォームを送信できるかに影響します。ウェブフォームページへのアクセスには影響しません。ウェブフォームページへのアクセスを完全に遮断するには、<a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a>や<a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>といった、コンテンツへのアクセス権限を設定するモジュールを使用してください。

en: Roles that can submit this webform
ja: このウェブフォームを送信可能な役割

en: Show complete form in teaser
ja: ティーザーに完全なフォームを表示

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ja: このノードのティーザー表示に完全なフォームを表示します。

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ja: デフォルトでは、このフォームの送信ボタンのラベルは<em>送信</em>です。ここにタイトルを入力すると、デフォルトの値を上書きします。

en: The entered email address %address is not a valid address.
ja: 入力されたメールアドレス %address に誤りがあります。

en: Submissions for this form are closed.
ja: このフォームは閉じられました。

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには、 <a href="!login">ログイン</a>もしくは<a href="!register">ユーザー登録</a>してください。

en: You do not have permission to view this form.
ja: このフォームを表示する権限がありません。

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
ja: 送信回数の上限（@count回）に達しています。

en: You have already submitted this form.
ja: あなたはこのフォームを送信済みです。

en: You may not submit another entry at this time.
ja: あなたは現在、新しく送信することができません。

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
ja: <a href="!url">あなたの送信内容を表示</a>。

en: Available components
ja: 利用可能なコンポーネント

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ja: ウェブフォームをインストールした段階で利用可能なフィールドタイプです。対応するチェックを外すことで、コンポーネントを無効にすることができます。チェックがあるコンポーネントだけが、既存および新規のウェブフォームで利用可能です。

en: Default e-mail values
ja: メールに使用するデフォルトの値

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
ja: ウェブフォームの結果を送信するデフォルトの差出人アドレス。フォームの管理人のアドレスがよく用いられます。

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ja: デフォルトの差出人アドレスと組み合わせて用いられるデフォルトの差出人名。

en: Default subject
ja: デフォルトの件名

en: Form submission from: %title
ja: %titleのフォームからの送信

en: The default subject line of any e-mailed results.
ja: 結果メールのデフォルトの件名。

en: Allow cookies for tracking submissions
ja: 送信のトラッキングにクッキーを許可

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ja: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">クッキー</a>を使用すると、同じユーザーがウェブフォームを繰り返し送信するのを防ぐのに役立ちます。ユーザー毎の送信制限にこの機能は必要ありませんが、正確さをより増す状況もあります。クッキーの他には、IPアドレスやサイトのユーザ名を用いることで、ウェブフォームは送信を繰り返す行為を防ぎます。

en: Default export format
ja: デフォルトのエクスポート形式

en: Default export delimiter
ja: デフォルトのエクスポートデリミター

en: Submission access control
ja: 送信権限制御

en: Select the user roles that may submit each individual webform
ja: ウェブフォームを送信可能な役割を選択

en: Disable Webform submission access control
ja: ウェブフォームの送信権限制御を無効化

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
ja: デフォルトでは、どの役割がフォームを送信することができるか、ウェブフォーム毎の設定で管理者が選択できます。ノードへのアクセス制御モジュールを別途使用して、ウェブフォームノードそのものへのアクセス権限を設定することで、ユーザーがいつもフォームを送信できるようにすることもできます。

en: Form: !form
ja: フォーム: !form

en: Submission updated.
ja: 送信内容を更新しました。

en: Thank you, your submission has been received.
ja: 送信ありがとうございます。あなたの送信内容を受け付けました。

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
ja: 値を動的に置換するトークンをこのフィールドに使用することができます。

en: Token values
ja: トークン値

en: Webform confirmation
ja: ウェブフォームの確認画面

en: Form components
ja: フォームコンポーネント

en: Webform submission
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Website timezone
ja: ウェブサイトのタイムゾーン

en: User timezone
ja: ユーザータイムゾーン

en: Use a textfield for year
ja: 年の入力にテキストフィールドを使用

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
ja: チェックを入れると、年の入力部分がテキストフィールドになった日付フィールドを生成します。その他の場合はセレクトボックスです。

en: Entered !name is not a valid date.
ja: 入力された !name は正しい日時ではありません。

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: %value is not a valid email address.
ja: %value はメールアドレスとして正しくありません。

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
ja: フィールドセットによって、複数のフィールドをグループにまとめることができます。

en: %field field is required.
ja: %field フィールドには必ず入力してください。

en: Filesize (KB)
ja: ファイルサイズ（KB）

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ja: ユーザーからは見えないが、送信内容には記録されるフィールド。

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
ja: フォームにHTMLとして文章を表示します。フィールドは生成されません。

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ja: 選択肢のオプションはそれぞれ重複しない固有のものを指定してください。以下のキーが複数回指定されています:

en: Make this field resizable by the user.
ja: このフィールドのサイズをユーザーが変更できるようにします。

en: Examples: $, #, -.
ja: 例: $、#、-

en: Examples: lb, kg, %.
ja: 例: lb、kg、%

en: Entered %name is not a valid time.
ja: 入力された %name は正しい時間ではありません。

en: Current User
ja: 現在のユーザー

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: Use theme CSS
ja: テーマCSSを使用

en: Define CSS
ja: CSSを定義

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
ja: 圧縮ファイルに含まれているファイル取り出し、次の場所の新しいフォルダーにコピーしてください。:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
ja: 実際のライブラリーは次の場所で見つけることができます:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
ja: インストール手順

en: Strike-through
ja: 取り消し線

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align right
ja: 右揃え

en: Justify
ja: 正当化する

en: Paste Text
ja: テキスト貼付け

en: Remove format
ja: 書式を削除する

en: HTML block format
ja: HTMLブロック形式

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Inserted
ja: 挿入

en: Parent term(s)
ja: 上位ターム

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: 表示の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、表示の作成や編集はきません。

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目をサマリーに表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ja: この外部設置フィルターへの入力は任意で、値のないオプションが追加されます。

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ja: ユーザーがこのフィルターに行った最終の設定を記憶します。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: 生成時間を表示

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Invalid
ja: 不正

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: sort criteria
ja: 並び順

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: A description of the location or context of the string.
ja: 文字列の場所やコンテクストについての説明。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The full original string.
ja: 元々の文字列全文。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: Whether or not the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうか。

en: Published or admin
ja: 掲載されている、または管理権限がある

en: In the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの形式。

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: In the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの形式。

en: Created year
ja: 作成年

en: In the form of YYYY.
ja: YYYYの形式。

en: Created month
ja: 作成月

en: In the form of MM (01 - 12).
ja: MM（01～12）の形式。

en: Created day
ja: 作成日

en: In the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01～31）の形式。

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: The log message entered when the revision was created.
ja: リビジョンが作成された際に入力されたログメッセージ。

en: Revert link
ja: 戻すリンク

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ja: ディスプレイ %display にはアクセス制御の指定がなく、掲載済みのノードだけに絞り込むフィルターもありません。

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: The terms to search for.
ja: 検索に使用する語句。

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ja: ページの読み込みに要した時間（ミリ秒）。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ja: 特定のボキャブラリーで「タクソノミー: ターム」の結果を絞り込みます。

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: Source translation
ja: 翻訳のソース

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Versions of content in different languages.
ja: 異なる言語によるコンテンツのバージョン。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The user's picture, if allowed.
ja: ユーザーのアバター（使用が許可されている場合）。

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」（カンマ）や「+」（プラス記号）で区切られたノードID

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ja: 翻訳オプションによって、翻訳セットのどの翻訳を組み込むか選択できるようになります。「現在の言語」と「デフォルトの言語」の翻訳に組み込む言語をそれぞれ選択してください。その他、翻訳に組み込む言語を選択してください。「すべて」を選択すると、それぞれの翻訳に新しい行が作成され、重複が生じることになる可能性があります。

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ja: 数値によるユーザーIDの指定と文字列によるユーザー名の指定の両方を許可

en: Restrict user based on role
ja: 役割でユーザーを制限

en: Restrict to the selected roles
ja: 選択した役割にユーザーを制限

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ja: 役割が選択されていなければ、すべての役割のユーザーが許可されます。

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: No role(s) selected
ja: 役割が選択されていません

en: Multiple roles
ja: 複数の役割

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: Query results
ja: クエリー結果

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Exposed form in block
ja: 外部設置フォームをブロックで提供

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: Get information on how to theme this display
ja: このディスプレイのテーマに関する情報を得ます。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報（ディスプレイ）

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報（スタイル）

en: This display has no style theming information
ja: このディスプレイにはスタイルテーマに関する情報がありませｎ

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報（行スタイル）

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Put the exposed form in a block
ja: 外部設置フォームをブロックで表示

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: File found in folder @template-path
ja: フォルダー @template-path にあるファイル

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: （@template-path にはファイルが見つかりません）

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ja: ディスプレイ「@display」はフィールドを使用しますが、設定されていないかまたはすべて除外されています。

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ja: ディスプレイ「@display」はパスを使用しますが設定されていません。

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit exposed filters
ja: 外部設置フィルターを継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに外部設置フィルターの値を継承させますか？

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: Menu item entry
ja: メニューアイテムエントリー

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: Already exists
ja: 既存

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムの説明を入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ja: "$arg"は現在はサポートされていません。代わりに % を使用してください。

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ja: % で終わるパスのディスプレイをタブにすることはできません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ja: その値でレコードをグループに分けるフィールドを指定することができます（任意）。空欄にするとグループ分けは行われません。

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: None defined
ja: 未定義

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Filter criteria
ja: フィルターの条件

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Tag ID
ja: タグID

en: @drupal installation complete
ja: @drupalのインストールが完了しました

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: !name は、最大 %max 文字までしか使えませんが、現在 %length 文字になっています。

en: Illegal choice %choice in %name element.
ja: %name 要素では %choice を選択できません。

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: @type (from module @module)
ja: @type (モジュール @module 提供)

en: Form protection
ja: フォーム保護

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
ja: それぞれのフォーム(<em>form_id</em>と呼ばれるIDで識別されます)に対して設定したい設問形式を選択してください。一覧表の下にある入力フィールドか '%CAPTCHA_admin_links' リンクを使うと、他のフォームに対しても簡単にCAPTCHAを追加できます。

en: Default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
ja: CAPTCHAの標準の設問形式を選択してください。必要であれば各項目の設定でこれを上書きすることができます。

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
ja: 管理ページにCAPTCHAとCAPTCHA管理リンクを許可

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、管理ページにCAPTCHAを付加することが可能になります。管理ページは信頼できないユーザが利用することは基本的にないことから、不必要な負荷を軽減するため、CAPTCHAは無効になっています。デモサイトなどでは、管理ページにCAPTCHAを設定するのが有効な場合もあります。

en: Add a description to the CAPTCHA
ja: CAPTCHAに説明を追加

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
ja: CAPTCHAの利用目的をユーザーに説明する独自の文章を追加する。

en: CAPTCHA description
ja: CAPTCHAの説明

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
ja: このCAPTCHAに対する独自の説明。空白にすると、元の説明にリセットされます。

en: Default CAPTCHA validation
ja: 標準のCAPTCHA認証

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
ja: 標準で、応答をどのように処理するかを指定。この設定はモジュールが実際の設問を用意する際に上書きされたり、無視されたりする可能性があることに注意してください。

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
ja: 大文字小文字を区別する認証

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
ja: 大文字小文字を区別しない認証

en: Added CAPTCHA point.
ja: CAPTCHA表示場所を追加しました。

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
ja: 言語 %language 用のCAPTCHA説明をリセット

en: Reset of CAPTCHA description.
ja: CAPTCHAの説明をリセットする。

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
ja: フォーム %form_id へのCAPTCHA設定に失敗しました。値 "@captcha_type" を解析できませんでした。

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
ja: CAPTCHA: 設問 "@type" 有効

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
ja: これは、この設問形式の回答つきサンプルで、実際の効果はありません。

en: CAPTCHA: no challenge enabled
ja: CAPTCHA：設問形式が利用できません。

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
ja[0]: すでに @count 回投稿失敗
ja[1]: すでに @count 回投稿失敗

en: CAPTCHA point administration
ja: CAPTCHA表示フォーム設定

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
ja: 現在の設定で生成された回答つきCAPTCHA例

en: extra large
ja: 極大

en: tight
ja: 狭

en: wide
ja: 広

en: extra wide
ja: 超広

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: Styles
ja: スタイル

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Edit !type
ja: !typeを編集

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Aid
ja: 広告ID

en: Days of the week
ja: 曜日

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: In code
ja: コード内

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Substitutions
ja: 置換

en: Allow settings
ja: 設定を許可する

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ja: パネルページはランディングページとしても使用可能です。URLパスがあって引数を設定でき、メニューエントリーの設定も可能です。

en: Panel page
ja: パネルページ

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: <No value>
ja: <値なし>

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Manage pages
ja: ページの管理

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、フォーム上のCAPTCHA管理設定が容易になります。有効にすると、 "%admincaptcha"権を持ったユーザに対して管理画面以外のすべてのフォームにCAPTCHA管理画面へのリンクが表示されます。

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
ja: ビルトインフォントはラテンII文字セットのみをサポートします。 "a" から "z" と数字のみを利用してください。

en: Save !type
ja: !typeを保存

en: Delete !type
ja: !typeを削除

en: Unique
ja: ユニーク

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
ja: CAPTCHA認証エラーが発生しました。CAPTCHAセッションIDが見つかりません。この問題が継続するようならサイト管理者に連絡してください。

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
ja: CAPTCHA認証エラー: CAPTCHAセッションID (%csid) は不明です。

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
ja: このサイトのPHPがJPEG機能つきの<a href="!gdlib">GDライブラリー</a>をサポートしていないため、Image CAPTCHAモジュールが画像を生成できません。

en: Color and image settings
ja: 色彩と画像の設定

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ja: 画像CAPTCHA背景色・文字色・ファイルフォーマットの設定。

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
ja: 背景色用の16進数表現色コードを入力(例 #FFF や #FFCE90)。背景を透明にしたPNGファイルフォーマットを利用する場合、画像の背景と近い色を指定することを推奨します。

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
ja: 画像のファイルフォーマットを選択。通常JPEGはファイルサイズが小さく、PNGは透過色をサポートしています。

en: PNG with transparent background
ja: 背景が透明色のPNG

en: @level - no distortion
ja: @level - ゆがみなし

en: @level - low
ja: @level - 低

en: @level - medium
ja: @level - 中

en: @level - high
ja: @level - 高

en: Content statistics
ja: コンテンツ統計

en: styles
ja: スタイル

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ja: _blankや_parentまたはiframe名といったリンクのターゲット。このフィールドが使われるのはまれです。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: The maximum number of characters this field can be.
ja: このフィールドの最大文字数。

en: Count the number 0 as empty
ja: 数値が0のものを空として数える

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Starting value
ja: 開始値

en: Specify the number the counter should start at.
ja: カウンターを開始する数値を指定してください。

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: Jump menu
ja: ジャンプメニュー

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hostname of user that posted the comment.
ja: コメントを投稿したユーザーのホスト名。

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメントを投稿したユーザーのメールアドレス。投稿者が登録済みユーザーの場合は空となります。

en: The text of the profile item.
ja: プロフィール項目のテキスト。

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: The role ID of the role.
ja: 役割の役割ID。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された日付を受け付けます。「today」や「+2 months」「Dec 9 2004」といった文字列の形式になります。

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された時刻を受け付けます。「now」や「+2 hours」「10:30pm」といった文字列の形式になります。

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ja: クエリが生成され、Drupal  のデータベースAPI を用いて実行されます。

en: Exposed form
ja: 外部設置フォーム

en: The order of pages in the book hierarchy.
ja: ブックの階層構造におけるページの並び順。

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧中のユーザーにコメントを投稿する権限があれば、通常のコメント投稿用リンクを表示します。

en: Inherit pager
ja: ページャーを継承

en: Render pager
ja: ページャーを出力

en: Render
ja: 出力

en: Exported content
ja: エクスポートしたコンテンツ

en: override
ja: 上書き

en: There are no !items to display.
ja: 表示する!itemsが何もありません。

en: Are you sure you want to delete this !type?
ja: この!typeを本当に削除してもよろしいですか?

en: List !type
ja: !typeの一覧

en: Export !type
ja: !typeをエクスポート

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
ja: データベースのタイプです。Drupalは一度に一つだけのデータベースタイプをサポートしますので、これは現在のデータベースタイプと同じである必要があります。。

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
ja: データベースの名前です。データベースは既に存在することが必要で、それはあなたのために作成されません。

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
ja: データベースへの書き込み権限を持つユーザー名を入力します。

en: The database name is not valid.
ja: データベース名が不正です。

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
ja: 指定テーブルかバックアップファイルからの指定テーブルのデータを無視できます。キャッシュデータや他のアプリケーションによりテーブルと同様に必要としない事を知っているデータだけを無視します。除外するテーブルはDrupalインストール時に破壊されるので、<strong>何をすればいいか分からない場合はこれらの設定を変えないで下さい。</strong>

en: Lock tables during backup
ja: バックアップ中にテーブルをロックする

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
ja: これはデータの破損の減少に役立ちますが、サイトが応答不能になる可能性があります。

en: %num SQL commands executed.
ja: %num個のSQLコマンドが実行されました。

en: MySQL Database
ja: MySQLデータベース

en: Default Database
ja: デフォルトデータベース

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
ja: バックアップファイルを送信するメールアドレスを入力して下さい。メールサーバーが巨大な添付ファイルを処理できるかどうかを確認して下さい。

en: Database backup from !site: !file
ja: !siteのデータベースバックアップ: !file

en: Database backup attached.
ja: データベースバックアップは添付されました。

en: Server Directory
ja: サーバーディレクトリー

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
ja: バックアップを保存するディレクトリーパスを入力します。Drupalルートパスからの相対パスを使用するためには相対パスを使用します。このパスへのWebサーバーの書き込み権限が必要です。

en: Change file mode (chmod)
ja: ファイルモードを変更(chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたモードにchmodされます。8進数書式(例:644または0644)でモードを指定するかこの機能を無効にするために空白にします。

en: Change file group (chgrp)
ja: ファイル所有グループを変更(chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
ja: ここに値を入力する場合、バックアップファイルは指定されたグループにchgrpされます。この機能を無効にするためには空白にします。

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
ja: モード変更フィールドに8進数値(例:644または0644)で正しく入力するか、空白にする必要があります。

en: Manual Backups Directory
ja: 手動バックアップディレクトリー

en: Scheduled Backups Directory
ja: 自動バックアップディレクトリー

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
ja: Webサーバーが書き込み可能な任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のデータベースにインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
ja: バックアップディレクトリーを他のMySQLデータベースへインポートします。データベースの保存先はまたバックアップへのソースとして使用されます。

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
ja: FTPサーバー上の任意のディレクトリーにバックアップファイルを保存します。

en: FTP Directory
ja: FTPディレクトリー

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
ja: あなたの!link上のバケットにバックアップファイルを保存します。

en: Amazon S3 account
ja: Amazon S3アカウント

en: Amazon S3 Bucket
ja: Amazon S3バケット

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
ja: 指定されたメールアドレスに添付ファイルとしてバックアップを送信します。

en: There are no backup files to display.
ja: 表示すべきバックアップファイルがありません。

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
ja: 復元先のデータベースを選択します。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースに復元されます。

en: Are you sure you want to restore the database?
ja: データベースに本当に復元してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: バックアップファイル%file_idからデータベースに本当に復元してもよろしいですか? これはいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
ja: 復元はいくつか、あるいは全てのデータを削除し、やり直しできません。<strong>常にテストサーバー上でバックアップをテストしてください!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
ja: バックアップファイルを本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
ja: バックアップファイル %file_idを本当に削除してもよろしいですか? <strong>このアクションはやり直しできません。</strong>

en: Backup Source
ja: バックアップ元

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
ja: バックアップするデータベースを選びます。あなたが作成した任意のデータベース保存先とsetting.phpに指定された任意のデータベースがバックアップされます。

en: Destinations
ja: 保存先

en: destinations
ja: 保存先

en: destination
ja: 保存先

en: Add a new @s destination.
ja: @s保存先を追加します。

en: Choose the type of destination you would like to create:
ja: 作成したい保存先のタイプを選択:

en: No destination types available.
ja: 利用可能な保存先のタイプがありません。

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
ja: 保存先%nameを本当に削除してもよろしいですか? この保存先に保存されたバックアップファイルは削除されます。

en: list files
ja: ファイルを一覧

en: restore
ja: 復元

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
ja:  現在の保存されたパスワードを変更したい場合はパスワードを入力する必要があります。

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
ja: ファイル暗号化(実験的)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
ja: 暗号化ファイルはバックアップと移行かつ同じ暗号化キーを持つサイト上にのみ復元されます。<strong>この機能は実験的で、テストのためにのみ使用されるべきです。</strong>

en: File Encryption
ja: ファイル暗号化

en: Install the !link to enable backup file encryption.
ja: バックアップファイル暗号化を有効にするため!linkをインストールします。

en: AES Encryption Module
ja: AES暗号化モジュール

en: No Encryption
ja: 暗号化無し

en: AES Encryption
ja: AES暗号化

en: Send an email if backup succeeds
ja: バックアップ成功後メール送信

en: Email Address for Success Notices
ja: 成功通知先のメールアドレス

en: Send an email if backup fails
ja: バックアップ失敗時にメールを送信

en: Email Address for Failure Notices
ja: 失敗通知先のメールアドレス

en: !site backup succeeded
ja: !siteのバックアップに成功しました

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより成功しました:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
ja: サイトバックアップは成功しました。

en: !site backup failed
ja: !siteのバックアップに失敗しました

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
ja: サイトのバックアップは以下のメッセージにより失敗しました:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
ja: サイトのバックアップは未知の理由により失敗しました。

en: Disable query log
ja: クエリーログを無効化

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
ja: バックアップ処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。バックアップが完了した後、再び有効にされます。これは非常に推奨されます。

en: Take site offline
ja: サイトをオフラインにする

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
ja: バックアップ処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。バックアップが完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
ja: 復元処理中の開発モジュールのクエリーログを無効にします。復元が完了した後、再び有効にされます。これは強く推奨されます。

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
ja: 復元処理中、サイトをオフラインにし、メンテナンス中のメッセージを表示します。復元が完了した後、サイトは再びオンラインにされます。

en: View as checkboxes
ja: チェックボックスとして表示

en: Backup File
ja: バックアップファイル

en: You can use tokens in the file name.
ja: ファイル名にトークンを使用できます。

en: profiles
ja: プロフィール

en: Untitled Profile
ja: 無題のプロフィール

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
ja: %nameのプロフィールを本当に削除してもよろしいですか? どれかのスケジュールがこのプロフィールを使用しているなら無効になります。

en: schedule
ja: スケジュール

en: schedules
ja: スケジュール

en: Untitled Schedule
ja: 無題のスケジュール

en: No tables excluded
ja: 除外されたテーブルはありません

en: No data omitted
ja: 無視されたデータはありません

en: Schedule Name
ja: スケジュール名

en: Settings Profile
ja: プロフィールを設定

en: -- None Available --
ja: -- 利用できません --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
ja: 古いものを削除する前に保存しておくバックアップファイルの数です。バックアップを削除しないには0を使用します。<strong>制限をしている場合、保存先にある他のファイルは削除されます。</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。

en: Create new destination
ja: 新しい保存先を作成

en: Backup period must be a number greater than 0.
ja: バックアップ期間は0より大きい数字にする必要があります。

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
ja: 保存数は0以上の正の整数にする必要があります。

en: Once a second
ja: 1秒に1回

en: Every @count seconds
ja: @count秒毎

en: Once a minute
ja: 1分に1回

en: Every @count minutes
ja: @count分毎

en: Every @count hours
ja: @count時間毎

en: Every @count days
ja: @count日毎

en: Once a week
ja: 週に1回

en: Every @count weeks
ja: @count週毎

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
ja: Backup and Migrate は Drupalのデータベースをバックアップし、インストールされた一つのDrupalシステムから別のDrupalへと容易に移行するというタスクを行います。すべてのデータベースを入るにバックアップするかダウンロードし、また、以前のバックアップから復元するという機能を提供します。バックアップ操作をスケジュール化することもできます。バックアップの圧縮もサポートしています。このモジュールで作成されたデータベースのバックアップファイルは、このインストールされたDrupalやほかのどのDrupalにも<a href="/ja/admin/content/backup_migrate/restore">復元機能</a>でインポートすることが可能です。また、<a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a>のようなデータベースツールやMySQLのラインコマンドを使うこともできます。

en: restore feature
ja: 復元機能

en: Quick Backup Tab
ja: クイックバックアップタブ

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
ja: 単純に手動でデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。このモジュールの使用についてより詳しい情報は!helppageを参照して下さい。

en: Advanced Backup Tab
ja: 高度なバックアップタブ

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
ja: より高度なオプションでデータベースをバックアップするにはこのフォームを使用します。保存された任意の!profilelinkがある場合、それらのオプションを読み込むことができます。新しい設定プロフィールとしてそれらの設定に加えた変更を保存可能です。

en: settings profiles
ja: プロフィールを設定

en: Restore Tab
ja: 復元タブ

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
ja: バックアップと移行のバックアップファイルをアップロードします。復元機能はphpMyAdminのような他のソースからのデータベースダンプでは稼働しません。

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
ja: 保存先はバックアップファイルを保存でき、それらを読み込みできる場所です。

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
ja: ファイルはあなたのサーバー上のディレクトリーに保存され、あなたのデスクトップにダウンロードされるか指定されたメールアカウントに送信されます。保存先タブから生成でき、保存先を削除、編集でき、あるいは既存の利用可能な保存先にバックアップされたファイルを一覧できます。

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
ja: プロフィールはバックアップ設定に保存されます。プロフィールはバックアップファイル名、圧縮やタイムスタンプ設定と同様にテーブル除外設定を保存します。!schedulelinkや!manuallinkにプロフィールを使用できます。

en: manual backups
ja: 手動バックアップ

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
ja: プロフィールを追加タブを使用するか、高度なバックアップページの"これらの設定を保存"ボタンをチェックすることでプロフィールを作成できます。

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
ja: <a href="!cronurl">cron</a>を使用する標準的なスケジュールでデータベースを自動バックアップします。

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
ja: それぞれのスケジュールは1回のcron実行毎の最大回数実行するので、あなたのcronが実行されるように設定された以上に繰り返されることはありません。スケジュールにつき保存するバックアップの数を指定する場合、古いバックアップは新しいものが作成される度に削除されていきます。<strong>保存するバックアップの数を指定する場合、そのスケジュール保存先にある他のバックアップファイルは削除されます。</strong>

en: You do not have permission to back up this site.
ja: このサイトをバックアップする権限がありません。

en: -- Select a Settings Profile --
ja: -- プロフィール設定を選択 --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
ja: プロフィールを読み込めます。以下で行った変更は全て破棄されます。

en: Load Settings
ja: 設定を読み込む

en: Load Profile
ja: プロフィールを読み込む

en: Quick Backup
ja: クイックバックアップ

en: Backup now
ja: 今すぐバックアップ

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
ja: より詳しいバックアップオプションは、<a href="!advancedurl">高度なバックアップページ</a>で試して下さい。

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
ja: ソースはそれ自身にバックアップできません。このバックアップに異なる保存先を指定して下さい。

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
ja: !profile !submitを使用して!fromから!toへバックアップ

en: Backup Destination
ja: バックアップ保存先

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
ja: バックアップファイルがどこに保存されるかを選択します。バックアップファイルは慎重に扱うべきデータが含まれますので、保存する場所には十分注意して下さい。デスクトップにファイルをダウンロードするには'ダウンロード'を選択します。

en: Save the settings as
ja: 設定を保存

en: Replace the '%profile' profile
ja: '%profile'プロフィールを置換

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
ja: 'プロフィールを作成'を選択した場合これはあなたのプロフィールの名前になり、それ以外では'%profile'プロフィールの名前になります。

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
ja: 設定の名前を選んで下さい。あなたの設定はプロフィールとして保存され、<a href="!url">プロフィールタブ</a>に表示されます。

en: Save Without Backing Up
ja: バックアップせずに保存

en: Restore to
ja: 以下に復元

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
ja: <p>もしくは<a href="!url">保存されたバックアップ保存先</a>のファイルの1つを復元できます。</p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
ja: <a href="!restoreurl">再度復元</a>

en: Advanced Backup
ja: 高度なバックアップ

en: The filter settings for the profile.
ja: プロフィールのフィルター設定です。

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
ja: バックアップへのソースの{backup_migrate_destination}.destination_id

en: Default Schedule
ja: デフォルトスケジュール

en: The db source to backup from.
ja: バックアップされたデータベースのソースです。

en: Restore now
ja: 今すぐ復元

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: Full content
ja: 全文

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja[0]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。
ja[1]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。

en: Searched %type for %keys.
ja: %type から %keys を検索しました。

en: E-mails
ja: メール

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ja: このエリアのラベルは、管理用としてのみ表示されます。

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Displays Reorder
ja: ディスプレイを並び替え

en: Remove this display
ja: このディスプレイを除去

en: Operator to use on all groups
ja: すべてのグループに使用するオペレーター

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ja: 例えば「グループ 0 AND グループ 1 AND グループ 2」とするか、「グループ 0 OR グループ 1 OR グループ 2」とするか

en: Remove group @group
ja: グループ @group を除去

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Ungroupable filters
ja: グループ化不可フィルター

en: Basic exposed form
ja: 基本の外部設置フォーム

en: Input required
ja: 入力必須

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ja: ユーザーがフォームを入力するとビューを生成するだけの外部設置フォーム。

en: Display all items
ja: すべての件数を表示

en: Display a specified number of items
ja: 表示件数を指定

en: Display a limited number items that this view might find.
ja: このビューで探し出せる限られた数のアイテムを表示。

en: Paged output, full pager
ja: ページ分けして出力、フルページャー

en: Paged output, full Drupal style
ja: ページ分けして出力、Drupal スタイル

en: Paged output, mini pager
ja: ページ分けして出力、ミニページャー

en: Use the mini pager output.
ja: ミニページャーの出力を使用します。

en: The taxonomy vocabulary name
ja: タクソノミーボキャブラリー名

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。このフィルターは、ユーザーの存在をチェックせず、部分一致に対応しています。自動補完はされません。

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Change the machine name of this display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称を変更。

en: Change settings for this pager type.
ja: このページャーのタイプを変更

en: Exposed form style
ja: 外部設置フォームのスタイル

en: Select the kind of exposed filter to use.
ja: 使用する外部設置フィルターの種類を選択してください。

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ja: 外部設置フォーム

en: The machine name of this display
ja: このディスプレイのシステム内部名称

en: This is machine name of the display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称です。

en: Exposed Form
ja: 外部設置フォーム

en: Exposed form options
ja: 外部設置フォームの選択肢

en: Select which pager, if any, to use for this view
ja: このビューで使用するページャーを選択

en: Pager options
ja: ページャーオプション

en: Display id should be unique.
ja: ディスプレイIDは固有で重複しないものを指定してください。

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームの送信ボタンに表示するテキスト。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターにセットされているすべての値をリセットするボタンを外部設置フォームに表示します。

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Exposed sorts label
ja: 並び替えセレクトボックスのラベル

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ja: 外部設置した並び替えセレクトボックスに表示する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ja: 並び替えセレクトボックスが昇順の際に使用する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ja: 並び替えセレクトボックスが降順の際に使用する文字列。

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ja: スキップする件数。例えば、このフィールドに3を入力すると、最初の3件がスキップされ、表示されなくなります。

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ja: 総ページ数。すべてのページを表示する場合は空欄にしてください。

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ja: このオプションを外部に設置すると、ビューの閲覧時にユーザーが外部設置フォームで値を設定することができます。

en: Expose items per page
ja: ページあたり項目数を外部設置

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ja: チェックを入れると、ビューの各ページに表示される項目数をユーザーが決定できるようになります。

en: Items per page label
ja: ページあたり項目数のラベル

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ja: 外部に設置したページあたり項目数のフォームに使用するラベル。

en: Exposed items per page options
ja: ページあたり項目数の選択肢

en: Expose Offset
ja: 開始位置を外部設置

en: Offset label
ja: オフセットのラベル

en: Label to use in the exposed offset form element.
ja: 外部に設置した開始位置のフォームに使用するラベル。

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ja: オフセットには0以上の整数を指定してください。

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ja: Webformによって、ノードにフォームやアンケートを付け加えることができます。

en: To add one, create a !types piece of content.
ja: !typesのコンテンツを作成してウェブフォームを追加します。

en: Webform is currently not enabled on any content types.
ja: どのコンテンツタイプでもウェブフォームは有効になっていません。

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
ja: ウェブフォームを使用するには、このページでひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
ja: このページでは、サイトにあるすべてのコンテンツのうち、ウェブフォームが設置されているものの一覧を表示しています。

en: Webform-enabled piece of content
ja: ウェブフォームが有効になっているコンテンツ

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
ja: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、ひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
ja: 任意: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、複数のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
ja: <p>このモジュールによって、フォームやアンケートを作成してコンテンツを創り上げることが出来ます。これらのフォームから送信された内容はデータベースに蓄えられ、また任意で設定したアドレスにメールが送信されます。</p>
          <p>以下の手順で作成します:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li><a href="!create-content">コンテンツの作成</a>にアクセスして、!typesのコンテンツを追加します。</li>
            <li>新しいコンテンツを保存した後で、メインとなるフォームのフィールドリストへリダイレクトされます。フォームに設置したいフィールドを追加します。</li>
            <li>フィールドを追加し終われば、管理者やフォームを入力したユーザーにメールを送信するかどうか選択することができます。コンテンツの<em>ウェブフォーム</em>タブのすぐ下にある<em>メール</em>サブタブをクリックします。</li>
            <li>最後に、<em>ウェブフォーム</em>タブの下にある<em>フォーム設定</em>サブタブにアクセスして、フォームの残りの項目を設定します。
              <ul>
              <li>送信に成功した後で表示する確認メッセージや、リダイレクト先のURLを追加。</li>
              <li>送信制限を設定。</li>
              <li>フォームを送信できる役割を選択。</li>
              <li>その他、下書きを許可したり、送信内容を編集できることをユーザーに知らせるメッセージを表示する、といった拡張項目。</li>
              </ul>
            </li>
            <li>あなたのフォームを表示する準備が整いました。送信内容を受け取ったら、コンテンツの<em>結果</em>タブで、ユーザーが送信した結果を確認することができます。</li>
          </ul>
          <p>コンポーネントを追加したり編集するためのヘルプは、最初のコンポーネントを追加した後に表示されます。</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
ja: メールアドレスを受け付ける特別なテキストフィールド。

en: Allow users to upload files of configurable types.
ja: 設定したタイプのファイルをユーザーがアップロードできるようになります。

en: Page break
ja: ページ区切り

en: Organize forms into multiple pages.
ja: 複数のページにわたるフォームを構築します。

en: Select options
ja: セレクト

en: Value of !component
ja: !componentの値

en: Value of "!component"
ja: "!component"の値

en: Webform settings
ja: ウェブフォームの設定

en: Edit e-mail settings
ja: メールの設定を編集

en: Delete e-mail settings
ja: メールの設定を削除

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ja: このフィールドに入力した値が、それぞれ重複しない固有のものかどうか確認して下さい。同じ値を二度使用することはできません。

en: no upload
ja: アップロード無し

en: Other...
ja: その他

en: Allow "Other..." option
ja: "その他"の選択肢を許可

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
ja: このオプションにチェックを入れると、選択肢に希望のものがない場合にユーザーが選択肢を入力できるようになります。

en: Text for "Other..." option
ja: "その他"の選択肢をテキストフィールドに

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
ja: その他の選択肢を許可している場合に、その他の選択肢をテキストで入力する形式にします。

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示するたび、選択肢の並び順をランダムに表示します。

en: Maximum length of the textfield value.
ja: テキストフィールドに入力可能な最大文字数。

en: Webform-enabled content types
ja: ウェブフォームが有効なコンテンツタイプ

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
ja: どのコンテンツタイプに対してもウェブフォームコンポーネントを有効にすることができます。ウェブフォームコンポーネントと関連付けるコンテンツタイプを選択してください。

en: E-mail address format
ja: メールアドレスの書式

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
ja: 長: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
ja: 短: name@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
ja: ほとんどのサーバーは、メールの差出人アドレスをより親しみ易くする「長」の書式をサポートしています。しかしながら、Windowsベースのサーバーの多くは長いほうの書式でメールを送信することができません。ウェブフォームでメールを送信するのに不具合が発生するようなら、このオプションを変更してください。

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
ja: あなたのサイトにはウェブフォームがありません。!typesのコンテンツを作成してください。

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
ja: このページをスキップするかどうかを制御するルールを作成します。

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
ja: このフォーム要素を表示するかどうかを制御するルールを作成します。

en: Conditional rules
ja: 条件付きルール

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
ja: このコンポーネントを表示するかどうかを決定する他のコンポーネントを選択してください。このコンポーネントより前にありつつ最も近いページ区切りの前に設置されているコンポーネントだけを選択することができます。

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
ja: 下記のリストで指定しているものを含むかどうかを決定します。

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
ja: 一行あたりひとつ一欄に入力した値が、このアクションのトリガーとなります。空欄にすると、このコンポーネントは常に表示されます。

en: Include all components
ja: すべてのコンポーネントを含む

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
ja: 値 %value は %title フィールドの値としてすでに送信されています。あなたがこのフォームを送信したことがあるか、あるいは別の値を使用してください。

en: Component value
ja: コンポーネントの値

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
ja: 現在はメールを送信しません。下記でメールの受取人を追加してください。

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ja: フォームの送信内容はこのアドレスに送信されます。メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を受取人のメールアドレスとして選択することができます。メールアドレスを複数指定する場合は、カンマで区切ってください。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの件名として選択することができます。

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ja: メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人アドレスとして選択することができます。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人名として選択することができます。

en: No available components
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
ja: メールテンプレートでメールの表示をカスタマイズすることができます。

en: Included e-mail values
ja: メールにインクルードする値

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
ja: 選択しているコンポーネントは %email_values トークンに含まれます。それぞれの値は、テンプレートの中に %email[key] という形で指定することで出力することができます。

en: Save e-mail settings
ja: メール設定を保存

en: E-mail header details
ja: メールヘッダーの詳細

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
ja: カスタムメールを追加すると、メールフィールドが必要となります。

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
ja: 入力されたメールアドレス "@email" は正しく表示されません。

en: Email settings added.
ja: メール設定を追加しました。

en: Email settings updated.
ja: メール設定を更新しました。

en: Delete e-mail settings?
ja: メール設定を削除しますか？

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
ja: @component コンポーネントのメール設定を即座に削除します。

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
ja: @address アドレスに送信するメール設定を即座に削除します。

en: E-mail settings deleted.
ja: メール設定を削除しました。

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ja: 送信が成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする先のURL。

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
ja: <em>ユーザー毎に</em>送信回数を制限します。ログインしている場合はそのユーザーによって、未ログインの場合はIPアドレスでユーザーを区別します。クッキーの使用は、<a href="!url">ウェブフォーム共通の設定</a>で上書きされる可能性があります。

en: Submission access
ja: 送信権限

en: Show the notification about previous submissions.
ja: 過去の送信について通知を表示する。

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
ja: ユーザーがこのフォームに対して過去に送信したことがあれば、過去の送信に関する通知を表示します。

en: The entered URL is not a valid address.
ja: 入力されたURLは正しいアドレスではありません。

en: The form settings have been updated.
ja: フォームの設定を更新しました。

en: Your submissions
ja: あなたの送信内容

en: @sid (draft)
ja: @sid (下書き)

en: Select list options
ja: セレクトの選択肢

en: Select list format
ja: セレクトの形式

en: Separate
ja: セパレート

en: Submission Number
ja: 送信番号

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Included export components
ja: エクスポートに含むコンポーネント

en: The selected components will be included in the export.
ja: 選択したコンポーネントはエクスポートに含まれます。

en: Option A
ja: オプションA

en: Option B
ja: オプションB

en: Option C
ja: オプションC

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
ja: セパレートのオプションは、レポートやグラフ、統計を表計算アプリケーションで作成するのにより適しています。

en: My select list
ja: マイセレクトリスト

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
ja: コンパクトのオプションは、他のシステムでデータをインポートするのに適しています。

en: Submitted on %date
ja: 送信日時: %date

en: Submitted by user: %username
ja: 送信者: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
ja: 未ログインユーザーからの送信: [%ip_address]

en: Sid
ja: SID

en: The submission ID of the submission.
ja: 送信内容の送信ID。

en: Whether or not the submission is a draft.
ja: 送信が下書きかどうか。

en: The date this submission was submitted.
ja: 送信日時。

en: Remote address
ja: リモートアドレス

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
ja: 送信したユーザーのリモートIPアドレス。

en: Provide a simple link to view the submission.
ja: 送信内容を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to edit the submission.
ja: 送信内容を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to delete the submission.
ja: 送信内容を削除するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform submission count
ja: ウェブフォームの送信数

en: The number of webform submissions on this node.
ja: このノードのウェブフォームから送信された回数。

en: The number of webform submissions for this user.
ja: このユーザーがウェブフォームを送信した回数。

en: Webform form body
ja: ウェブフォームの本文

en: The Webform form body display for this node.
ja: ウェブフォームの本文をこのフォームに表示します。

en: draft
ja: 下書き

en: @name form
ja: @nameフォーム

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには<a href="!login">ログイン</a>してください。

en: Maximize
ja: 最大化する

en: Update preview
ja: プレビューの更新

en: Access all webform results
ja: すべてのウェブフォームの結果へのアクセス

en: Access own webform results
ja: 自分のウェブフォームの結果へのアクセス

en: Edit all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容の編集

en: Delete all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容の削除

en: Access own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容へのアクセス

en: Edit own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容の編集

en: Delete own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容の削除

en: Default: %value
ja: デフォルト: %value

en: Delete configuration profile
ja: 設定済みプロファイルを削除

en: The file has been renamed to %filename.
ja: ファイルの名前を %filename に変更しました。

en: %filename has been uploaded.
ja: %filename をアップロードしました。

en: %filename is in use by another application.
ja: %filename は他のアプリケーションで使用されています。

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、ディレクトリーへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、あなたへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
ja: ファイルブラウザーを使用するのに必要な、設定済みプロファイルのいずれにもアクセスすることができません。

en: Directory %dirname is not accessible.
ja: ディレクトリー %dirname はアクセス可能ではありません。

en: Access to %directory was denied.
ja: %directoryへのアクセスは拒否されました。

en: You can not perform this operation.
ja: あなたはこの操作を行うことができません。

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
ja: ファイルを外部のアプリケーションへ送信するには、ファイルの行をダブルクリックしてください。

en: Administer IMCE
ja: IMCEの管理

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
ja: <strong>複数の役割</strong>を持っているユーザーの場合、どのプロファイルを割り当てるかは<strong>ウェイト</strong>プロパティーによって決まります。よりウェイトの小さな役割が上位に位置して優先されます。ですから、管理者の役割には -10 といった小さな値を指定して、その他の役割より上位に位置するようにするべきです。

en: Define the upload quota per directory.
ja: アップロードを許可するファイル容量の割り当てをディレクトリー毎に設定します。

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
ja: このサイズ割り当ては、すべてのユーザーによるアップロードでデータベースに記録されているファイルの合計サイズを意味しており、FTPによるものを含みません。両方のクォーテーションを一緒に用いることができますし、0を指定して無効にすることができます。

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ja: アップロードを許可するファイル拡張子を指定してください。拡張子は半角スペースで区切り、拡張子の前にはドット ( . ) を含ませないようにしてください。

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: ユーザーが選択可能なサムネイルオプションのリストを作成することができます。.
    <ul>
      <li>サムネイル名には半角英数字を使用してください。</li>
      <li><strong>幅x高さ</strong>の書式で寸法を指定してください。</li>
      <li>接頭語と接尾語は、元のファイル名や作成したサムネイル名に付加される文字列です。</li>
      <li>サムネイルの例: 名称 = <strong>Small</strong>、寸法 = <strong>80x80</strong>、接頭語 = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限に関わらず、ユーザーはファイルアップロード時にサムネイルを作成することができることに注意してください。</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、現在表示されているすべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Webform client form.
ja: ウェブフォームのクライアントフォーム。

en: Default value timezone
ja: デフォルトの値のタイムゾーン

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
ja: グリッドの上に横に並ぶ選択肢。これらは「最低」から「最高」あるいは「激しく反対」から「激しく同意」といったレーティングによく用いられます。

en: Customize option keys (Advanced)
ja: 選択肢のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Questions list down the side of the grid.
ja: グリッドのサイドに上から順に並ぶ質問。

en: Customize question keys (Advanced)
ja: 質問のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Load a pre-built option list
ja: 作成済みの選択肢リストを読み込み

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
ja: 選択肢を手作業で入力する代わりに、予め設定されている選択肢を使用します。作成済みリストを使用する場合は、選択肢を編集できません。

en: Customize keys (Advanced)
ja: キーをカスタマイズ（拡張）

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
ja: 各選択肢には固有のキーが必要です。"safe_key|Some readable option"という形式でそれぞれの選択肢を指定してください。

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
ja: オプションのキーは128文字以下で入力してください。以下のキーがこの上限を超えています:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
ja: 以下のフォームエレメントが同じフォームキーを持っていて、同じ親に属しているため、フォームの並び順を保存できませんでした。コンポーネントを編集してそれぞれ重複しない固有のフォームキーを割り当て、その後でもう一度移動させてください。

en: Edit component: @name
ja: コンポーネントを編集: @name

en: US states
ja: アメリカの州

en: Northern Marianas Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ja: バージョン  @import_version の Views 用に作成されたビューですが、システムにインストールされているバージョンは @api_version です。

en: Broken/missing handler: @table > @field
ja: 壊れているか失われたハンドラー: @table > @field

en: Translate link
ja: 翻訳リンク

en: Provide a simple link to translate the node.
ja: ノードを翻訳するための単純なリンクを出力します。

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ja: Drupal のタクソノミータームパスをパンくずリンクの作成に使用

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ja: このディスプレイに追加される CSS のクラス名を変更します。

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ja: ビューに追加する CSS のクラス名。これによって、ビューごとに特定の CSS コードを適用することができます。スペースで区切って複数のクラスを指定することができます。

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ja: CSS のクラスには半角英数字とダッシュだけを使用することができます。

en: Term edit link
ja: ターム編集リンク

en: Provide a simple link to edit the term.
ja: タームを編集するための単純なリンクを出力します。

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ja: ユーザーが選択できるページあたり項目数の種類をカンマ区切りで指定してください。

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ja: このオプションを有効にすると、開始位置からスキップする項目数をユーザーが選択できるようになります。

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ja: 整数をカンマ区切りで入力してください。例: 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを有効化

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
ja: 日付フィールドの隣にJavaScriptの日付ピッカーを有効にします。

en: Open popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを開く

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Disable serving of private files
ja: プライベートなファイルの扱いを無効化

en: Display file browser tab in user profile pages.
ja: ユーザープロファイルページにファイルブラウザータブを表示。

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ja: ハンドラー @handler が additional_field @identifier を追加しようとしましたが @table を追加できませんでした！

en: Custom content panes
ja: カスタムコンテンツパネル

en: %title has been created.
ja: %titleが作成されました。

en: %title could not be created.
ja: %title は作成されませんでした。

en: %title has been updated.
ja: %title は更新されました。

en: %title could not be updated.
ja: %title は更新されませんでした。

en: Row class
ja: 行のクラス

en: - Use default -
ja: - デフォルトを使用 -

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
ja: メールの宛先とするメールアドレス。入力する書式はRFC 2822に従ってください。

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
ja: WYSIWYGエディターを使用していない場合は、<strong>テキストエリアのHTMLコード</strong>として画像やファイルを追加することができます。IMCEへのリンクを有効にする<strong>テキストエリアIDをカンマ区切りで</strong>入力してください。アスタリスク ( * ) はワイルドカードとして使用できます。ヒント: 多くのノードタイプで本文フィールドのIDは edit-body です。

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
ja: IMCEはプライベートなfilesディレクトリーにあるすべてのファイルをアクセス制限なしで取り扱います。このオプションを有効にすると、モジュールがファイルへのアクセスを制限していない場合に限って、未ログインユーザーがファイル(/system/files/filename)へアクセスすることができるようになります。

en: Change view
ja: 表示を変更

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ja: Chaos AJAXのパワフルな使い方を見ます

en: User signature
ja: 署名

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
ja: すべてのウェブフォームの「結果」タブへのアクセス権限を付与します。一般的に管理者用の権限です。

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
ja: ウェブフォームの作成者に、その作成したウェブフォームの「結果」タブへのアクセス権限を付与します。

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
ja: すべてのユーザーからのすべての送信内容を編集できるようにします。一般的に管理者用の権限です。

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
ja: すべてのユーザーからのすべての送信内容を削除できるようにします。一般的に管理者用の権限です。

en: Webform: !title
ja: ウェブフォーム: !title

en: Form only
ja: フォームのみ

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
ja: ディスプレイモードによって、ブロックにどれだけのウェブフォームを表示するかが決まります。

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
ja: 新しいメール設定に適用するデフォルトの書式。ウェブフォームのメールオプションは、MIMEメールで設定されているシステム全体のメール設定よりも優先されます。

en: Format override
ja: 書式の上書き

en: Per-webform configuration of e-mail format
ja: ウェブフォーム別のメール形式設定

en: Send all e-mails in the default format
ja: すべてのメールをデフォルトの形式で送信

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
ja: ウェブフォームからのメールをすべて強制的にデフォルトの形式で送信します。

en: No available components.
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
ja: テンプレートに加えた変更を取りやめ、デフォルトに戻しますか？

en: Send e-mail as HTML
ja: HTMLメールを送信

en: Include files as attachments
ja: 添付ファイルとしてファイルをインクルード

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
ja: メッセージは送信に成功した場合に表示されます。<em>確認ページ</em>へのリダイレクトの宛先が設定されている場合は、そのページに表示され、その他の場合はメッセージとして表示されます。

en: Redirection location
ja: リダイレクトの宛先

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
ja: 送信に成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする宛先を選択してください。

en: Confirmation page
ja: 確認ページ

en: No redirect (reload current page)
ja: リダイレクトなし（現在のページを再読み込み）

en: If enabled this webform will be available as a block.
ja: 有効にすると、このウェブフォームをブロックとして利用可能です。

en: A valid URL is required for custom redirection.
ja: リダイレクトの宛先を独自に設定するには、正しいURLを入力してください。

en: Select keys
ja: キーを選択

en: Full, human-readable options (values)
ja: 完全な、人間が判別可能な選択肢（値）

en: Short, raw options (keys)
ja: 短い、そのままの選択肢（キー）

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
ja: キー|値の組み合わせからなる選択肢のどの部分を表示するか選択してください。

en: Webform edit link
ja: ウェブフォームの編集リンク

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
ja: ウェブフォームのコンポーネントと設定を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform results link
ja: ウェブフォームの結果リンク

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
ja: ウェブフォームの結果を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: edit webform
ja: ウェブフォームの編集

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
ja: プロファイルを役割に割り当て、ファイルシステムを利用可能にします。デフォルトのファイルシステムは %name です。

en: Asc
ja: 昇順

en: Access the views administration pages.
ja: ビューの管理ページへのアクセス。

en: Bypass access control when accessing views.
ja: ビューへアクセスする際に、アクセス制限を迂回します。

en: Add new view
ja: ビューを追加

en: - Basic validation -
ja: - 基本の検証 -

en: HTML element
ja: HTML要素

en: Label HTML element
ja: HTML要素のラベル

en: Place a colon after the label
ja: ラベルの後ろにコロンを置く

en: Wrapper HTML element
ja: ラッパーHTML要素

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: Add default classes
ja: デフォルトのクラスを追加

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: Translation method
ja: 翻訳方法

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
ja: ヘッダーやフッター、空のテキストといった Views のデータに使用する翻訳方法を選択してください。

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ja: このタイトルは、デフォルトのものに代わってビューの編集ページに表示されます。同じ項目を何回も使用する場合に役立ちます。

en: Do not pass admin strings for translation.
ja: 管理画面の文字列を翻訳しない。

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
ja: Drupal コアの t() 関数を使用する。既存の文字列の更新はサポートされていないのでオススメしません。

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
ja: Views のラベルを他の言語に翻訳する必要がある場合は、<a href="!path">Internationalization</a> パッケージに含まれている Views translation モジュールのインストールを検討してください。

en: Feed Item ID
ja: フィードアイテムID

en: The unique ID of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムに固有の重複しないID。

en: Date and time of when the comment was created.
ja: コメントが登録された日時。

en: Date and time of when the comment was last updated.
ja: コメントが最後に更新された日時。

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ja: コメントが承認されている（または承認待ちリストにまだある）かどうか。

en: Approved comment
ja: 承認済みコメント

en: Last comment CID
ja: 最新コメントのCID

en: Display the last comment of a node
ja: ノードの最新コメントを表示

en: Last Comment
ja: 最新コメント

en: The last comment of a node.
ja: ノードの最新コメント。

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: Taxonomy Vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このファイルに関連付けられているタクソノミーボキャブラリー。通常、このファイルはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このタクソノミーボキャブラリーに関連付けられているファイル。通常、それはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: The module managing this file relationship.
ja: このファイルとの関連付けを管理しているモジュール。

en: The type of entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられたエンティティーのタイプ。

en: The number of times the file is used by this entity.
ja: このエンティティーを通じてファイルが使用された回数。

en: Display download path instead of file storage URI
ja: ファイル保存場所の URI の代わりにダウンロードパスを表示

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
ja: 内部のファイルパスではなく、ダウンロード用の URL を出力します。

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリーのシステム内部名称。

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: No comment
ja: コメントなし

en: Comment or document this display.
ja: このディスプレイのコメントもしくはドキュメント。

en: Query settings
ja: クエリーの設定

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ja: クエリープラグインの高度な設定を行えるようにします。

en: The name and the description of this display
ja: このディスプレイの名前と説明

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この名前は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この説明は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This display's comments
ja: このディスプレイのコメント

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ja: この値は、ビューUI内でのみ使用・表示され、このディスプレイのドキュメントして利用できます。このサイトの他のもしくは未来のメンテナーのために、どのように、もしくは、なぜこのディスプレイを設定したのか等のメモとして利用できます。

en: Query options
ja: クエリーオプション

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ja: 表示名には半角英数字またはアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにページャーを継承させますか？

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ja: このディスプレイでページャーの値を出力しますか？この設定はページャーを継承している場合にだけ意味があります。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: Include all items option
ja: 「すべての項目」オプションを含める

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ja: このオプションを有効にすると、ページあたり項目数にすべての項目を表示する選択肢が加わります。

en: All items label
ja: 「すべての項目」のラベル

en: Which label will be used to display all items
ja: 「すべての項目」の表示に使用するラベル

en: Disable SQL rewriting
ja: SQL書き換えを無効化

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ja: 警告: SQLの書き換えを無効にするということは、ノードへのアクセス権限によるセキュリティーが無効になることを意味します。設定を誤ると、本来閲覧できてはいけないデータをユーザーが閲覧できるようになる可能性があります。このセキュリティーリスクを理解して了承した場合にだけ、このオプションを有効にしてください。

en: Use Slave Server
ja: スレーブサーバーを使用

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ja: スレーブサーバーが利用可能であれば、それに接続するクエリーを発行します。スレーブサーバーが定義されていなかったり利用可能でなければ、デフォルトのサーバーを使用します。

en: Field Language
ja: フィールドの言語

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ja: 翻訳に対応しているフィールドは、すべてその選択されている言語で表示されます。

en: The class to provide on each row.
ja: 各行に与えられるクラス。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
ja: このフォーム要素のシステム内部名称を入力してください。半角英数字とアンダースコア（ _ ）のみ使用可能です。このキーはフォーム要素のname属性に使用されます。この値はデータの保存に影響しませんが、フォームの処理をカスタマイズするのに役立ちます。

en: Status of this form
ja: このフォームの状態

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
ja: フォームを閉じると、どのユーザーもそれ以降の送信を行えなくなります。

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
ja: 他のどんな役割を持っているかに関わらず、サイトにログインしたすべてのユーザーに %authenticated の役割が与えられます。

en: Bypass views access control
ja: ビューのアクセスコントロールを無視する

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Edit @section
ja: @section を編集

en: Add view from template
ja: テンプレートからビューを追加

en: View to insert
ja: 追加するビュー

en: The view to insert into this area.
ja: このエリアに追加するビュー。

en: Inherit contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルターを継承する

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ja: チェックが入っている場合、このビューには親と同じコンテクスチュアルフィルターが与えられます。

en: Recursion detected in view @view display @display.
ja: ビュー @view の ディスプレイ @display に再帰が検出されました。

en: Exception value
ja: 例外の場合の値

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ja: もしこの値を受け取った場合、フィルターは無視され、"すべての値"が適用されます

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ja: ビューや他の引数のタイトルをオーバーライドします。"%1" を最初の引数に、"%2" を二つ目の引数に、というように使用します。

en: Provide title
ja: タイトルを設定

en: Override breadcrumb
ja: パンくずのオーバーライド

en: Provide breadcrumb
ja: パンくずを設定

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
ja: 使用したいパンくず名を入力して下さい。パーセント記号を使った置換については、"タイトル"を参照してください。

en: Specify validation criteria
ja: 検証の条件を指定

en: Action to take if filter value does not validate
ja: 入力された値が検証に失敗した際に実行するアクション

en: Display all results for the specified field
ja: 指定されたフィールドの結果を全て表示する

en: Provide default value
ja: デフォルト値を指定

en: Show "Page not found"
ja: "ページが見つかりません" を表示

en: Display a summary
ja: 要約を表示

en: Display contents of "No results found"
ja: "結果がありません" の内容を表示

en: Skip default argument for view URL
ja: ビューの URL のデフォルトの引数を無視する

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ja: このビューの URL を構築する際に、このデフォルトの引数を含むかどうかを選択できます。デフォルトの引数を無視するのは、フィードなどの場合に役立ちます。

en: Number of records
ja: レコード数

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ja: コンテキスト内のデフォルトの並べ替え：並べ替え順

[ctx: Sort order]
en: Date
ja: コンテキスト内の日付：並べかえ順

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Create a label
ja: ラベルの作成

en: Create a CSS class
ja: CSS クラスの作成

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: ソートは公開されていません。ユーザーが変更できるようにソートを公開します。

en: Expose sort
ja: ソートを公開する

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このソートは公開されています。非公開にするとユーザーが変更できなくなります。

en: Hide sort
ja: ソートを非公開にする

en: Auto preview
ja: 自動プレビュー

en: Apply and continue
ja: 適用して続ける

en: No filters have been added.
ja: フィルタが追加されていません。

en: Drag to add filters.
ja: ドラッグしてフィルターに追加してください。

en: Live preview settings
ja: ライブプレビューの設定

en: Automatically update preview on changes
ja: 自動的に変更のプレビューを更新

en: Show the SQL query
ja: SQLクエリーを表示

en: Show performance statistics
ja: パフォーマンス統計を表示

en: Unformatted list
ja: フォーマットされていないリスト

en: Contextual filters
ja: 前後関係からみたフィルター

en: The content title.
ja: コンテンツのタイトル。

en: The date the content was posted.
ja: コンテンツが投稿された日付。

en: Whether or not the content is sticky.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。固定されているコンテンツを一覧の始めにもってくるなら、降順を選択してください。

en: Create a page
ja: ページを作成する

en: Hide view
ja: ビューを非表示にする

en: The name of the site (i.e. %site_name)
ja: このサイトの名称 [%site_name]

en: All included components in a hierarchical structure.
ja: 全ての項目は階層構造になっています。

en: Save component
ja: 保存

en: Customize field HTML
ja: フィールドの HTML のカスタマイズ

en: Customize label HTML
ja: ラベルの HTML のカスタマイズ

en: This display is disabled.
ja: この表示は無効です

en: Has taxonomy term ID
ja: タクソノミータームIDを含む

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ja: 選択したタクソノミータームを含んでいればコンテンツを表示します。

en: Has taxonomy term
ja: タクソノミータームを含む

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: Hide empty column
ja: 空の列を隠す

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ja: アニメーションアイコンはアップロードの進捗状況を表示しませんが、わずかなスペースしか使いません。進捗バーは大きなファイルのアップロード状況を知るのに役立ちます。

en: View: @view - Display: @display
ja: ビュー： @view - ディスプレイ： @display

en: Overview of fields used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているフィールド一覧。

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ja: 各 @entity を画像にセットされた @field に関連付ける。

en: You don't have translatable entity types.
ja: 翻訳可能なエンティティタイプがありません。

en: Use a pager
ja: ページャーを使用する

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ja: このフィールド内で HTML コードを使用できます。以下のトークンを利用可能です：

en: Contextual Links
ja: コンテクスチュアルリンク

en: Used in views
ja: ビューにて使用されています

en: Views plugins
ja: Views プラグイン

en: Overview of plugins used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているプラグイン一覧。

en: Display "Access Denied"
ja: "アクセスは許可されていません" を表示

en: There are no enabled views.
ja: 有効なビューがありません。

en: The language the comment is in.
ja: コメントが入っている言語です。
