CiviCRM Starter Kit (7.x-2.9-rc2) - en to fr translation catalogue (4480 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: select
fr: sélectionner

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Markup
fr: Balisage

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Transaction ID
fr: Identifiant (ID) de transaction

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Item
fr: Élément

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Last Post
fr: Dernière contribution

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: more
fr: plus

en: Create !type
fr: Créer un(e) !type

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: Currency
fr: Devise

en: Priority
fr: Priorité

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: For
fr: Pour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: License
fr: Licence

en: Project
fr: Projet

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: all
fr: tout

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Scheme
fr: Schéma

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User edit form
fr: Formulaire de modification d'utilisateur

en: User contact form
fr: Formulaire de contact de l'utilisateur

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Description field
fr: Champ description

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: header
fr: en-tête

en: Label
fr: Étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Core
fr: Cœur

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: key
fr: clé

en: link
fr: lien

en: Anchor
fr: Ancre

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Permitted file extensions
fr: Extensions autorisées

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Paths
fr: Chemins

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Database type
fr: Type de base de données

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Default Settings
fr: Paramètres par défaut

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Send Email
fr: Envoyer un courriel

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Node
fr: Nœud

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Separator
fr: Séparateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Exclude
fr: Exclure

en: Node edit form
fr: Formulaire de modification du nœud

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Node add form
fr: Formulaire d'ajout de nœud

en: term
fr: terme

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fr: Facultatif. Dans le menu, les éléments au poids plus élevé seront positionnés vers le bas et les éléments au poids plus faible seront positionnés plus haut.

en: All
fr: Tout

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Submitted
fr: Soumis

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: Override URL
fr: Surcharger l'URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fr: Si ceci est défini, surcharger l'URL de la vue ; ce qui peut être pratique pour la définir à l'URL de la vue

en: Bottom
fr: Bas

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Database
fr: Base de données

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Selected
fr: Sélectionné

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'agrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'agrégateur

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Log message
fr: Message de journal

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Watchdog
fr: Surveillance

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Advanced
fr: Avancé

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Range
fr: Intervalle

en: Medium
fr: Moyen

en: download
fr: télécharger

en: Media
fr: Média

en: Sortable
fr: Classable

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: End Date
fr: Date de fin

en: System
fr: Système

en: Amount
fr: Montant

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: email
fr: courriel

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Frequency
fr: Fréquence

en: OR
fr: OU (OR)

en: help page
fr: page d'aide

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Example
fr: Exemple

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: Recent posts for %1
fr: Posts récents pour %1

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Public Key
fr: Clé Publique

en: Private Key
fr: Clé privée

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
fr: Les adresses de courriel sont cachées grâce à <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.

en: Other
fr: Autre

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Align
fr: Aligner

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Appearance
fr: Apparence

en: List type
fr: Type de liste

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Deselect all
fr: Tout désélectionner

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Link text
fr: Texte du lien

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Case
fr: Casse

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Select None
fr: Aucun

en: Referrer
fr: Référent

en: Exists
fr: Présent

en: Site off-line message
fr: Message du site hors ligne

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fr: Le message à afficher lorsque le site est hors ligne.

en: Both
fr: Les deux

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Smiley
fr: Emoticone (Smiley)

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: <All>
fr: --Tout--

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Clone
fr: Cloner

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Down
fr: Bas

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Integer
fr: Entier

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: Node template
fr: Gabarit du nœud

en: Basic setup
fr: Configuration basique

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Allow users to choose default
fr: Autoriser les utilisateurs à choisir leur réglage par défaut

en: Buttons and plugins
fr: Boutons et plugins

en: Editor appearance
fr: Apparence de l'éditeur

en: Toolbar location
fr: Emplacement de la barre d'outils

en: Path location
fr: Chemin

en: Enable resizing button
fr: Activer le bouton de redimensionnement

en: Block formats
fr: Formats des blocs

en: Cleanup and output
fr: Nettoyer et afficher

en: Verify HTML
fr: Vérifier le HTML

en: Preformatted
fr: Texte préformaté

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fr: Convertir les balises &lt;font&gt; en styles

en: Remove linebreaks
fr: Supprimer les sauts de ligne

en: Apply source formatting
fr: Appliquer le formatage de la source

en: Editor CSS
fr: CSS de l'éditeur

en: CSS path
fr: Chemin de la CSS

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: Profile
fr: Profil

en: Static
fr: Statique

en: Close
fr: Fermer

en: Term description
fr: Description du terme

en: Child terms
fr: Termes enfants

en: fields
fr: champs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Duration
fr: Durée

en: Word count
fr: Nombre de mots

en: Weeks
fr: Semaines

en: Tracker
fr: Suivi

en: Unsupported database.
fr: Base de données non supportée.

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Common settings
fr: Paramètres communs

en: with comments
fr: avec commentaires

en: without comments
fr: sans commentaires

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: comments
fr: commentaires

en: Full
fr: Complet

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Palau
fr: Palaos

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Gender
fr: Sexe

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Hidden
fr: Caché

en: Some
fr: Plusieurs

en: Browse
fr: Parcourir

en: Approved
fr: Approuvé

en: Root
fr: Racine

en: fetch now
fr: récupérer maintenant

en: Show
fr: Afficher

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: WIDTHxHEIGHT
fr: LARGEURxHAUTEUR

en: Maximum file size per upload
fr: Taille maximale de chaque fichier

en: File Browser
fr: Explorateur de Fichiers

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Change
fr: Modifier

en: in
fr: dans

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Countries
fr: Pays

en: Feeds
fr: Flux

en: Clear
fr: Effacer

en: Domain ID
fr: Identifiant (ID) du domaine

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Node body
fr: Corps du nœud

en: Result
fr: Résultat

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Undo
fr: Annuler

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Languages
fr: Langues

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Replace
fr: Remplacer

en: Activity
fr: Activité

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: First
fr: Premier

en: Query
fr: Requête

en: Code length
fr: Longueur du code

en: Font size
fr: Taille de police

en: Spam control
fr: Contrôle du pollupostage

en: Characters to use in the code
fr: Caractères à utiliser dans le code

en: The list of characters to use should not contain spaces.
fr: La liste des caractères à utiliser ne doit pas contenir d'espaces.

en: Math question
fr: Question mathématique

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
fr: Rencontre d'un octet non admis lors du découpage d'une chaîne utf8 en caractères.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
fr: Pour la langue %lang_name (code %lang_code)

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Block name
fr: Nom du bloc

en: Project name
fr: Nom du projet

en: hour
fr: heure

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Granularity
fr: Granularité

en: Alignment
fr: Alignement

en: E-mail subject
fr: Sujet du courriel

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: AND
fr: ET (AND)

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Empty
fr: Vide

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: The mail's subject.
fr: L'objet du courriel.

en: The mail's message body.
fr: Le corps du message.

en: Changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Days
fr: Jours

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: views
fr: vues

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: profile
fr: profils

en: CSS Selector
fr: Sélecteur CSS

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: What links here
fr: Qu'est-ce qui lie ici

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Red
fr: Rouge

en: White
fr: Blanc

en: Clean
fr: Effacer

en: warning
fr: avertissement

en: Last run
fr: Dernier lancement

en: Blocked
fr: Bloqué

en: or
fr: ou

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Keep
fr: Garder

en: Current Status
fr: État actuel

en: Results
fr: Résultats

en: open
fr: ouvert

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: change
fr: modifier

en: Superscript
fr: Exposant

en: revert
fr: rétablir

en: Destination name
fr: Nom de la destination

en: Website
fr: Site web

en: Missing
fr: Manquant

en: Permissions
fr: Droits

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Reversed
fr: Inversé

en: Schedules
fr: Plannings

en: Changed
fr: Modifié

en: Completed
fr: Terminé

en: Reverse
fr: Inversé

en: Manage features
fr: Gérer les fonctionnalités (features)

en: Conflict
fr: Conflit

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: County
fr: Pays

en: completed
fr: terminé

en: Not published
fr: Non publié

en: MB
fr: Mo

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fr: Vos paramètres de PHP limitent la taille maximale de chaque transfert à %size.

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New
fr: Nouveau

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: Base path
fr: Chemin de base

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Jump Menu
fr: Menu de saut

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Automatic
fr: Automatique

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: cancel
fr: annuler

en: Tabs
fr: Onglets

en: disable
fr: désactiver

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Storage
fr: Stockage

en: Control how your image/file browser works.
fr: Définir comment votre explorateur d'images/fichiers fonctionne.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fr: Activer l'insertion d'images ou de fichiers à l'intérieur de zones de texte simple.

en: Insert !image or !link.
fr: Insérer !image ou !link

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
fr: Un explorateur et gestionnaire de téléchargement d'images/fichiers prenant en charge les répertoires personnels et les quotas utilisateurs.

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Analysis
fr: Analyse

en: Clear Form Submissions
fr: Effacer les soumissions du formulaire

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer toutes les soumissions pour ce formulaire ?

en: Webform %title entries cleared.
fr: Les entrées du webform %title ont été effacées.

en: Are you sure you want to delete this submission?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer cette soumission ?

en: Submitted values are
fr: Les valeurs soumises sont

en: responses
fr: réponses

en: View and edit all the available webforms on your site.
fr: Voir et éditer tous les webforms utilisés sur votre site.

en: Global configuration of webform functionality.
fr: Configuration globale des fonctionnalités Webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Go to form
fr: Aller au formulaire

en: View this form.
fr: Voir ce formulaire

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: E-mail to address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: E-mail from name
fr: Nom de l'expéditeur

en: E-mail from address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: ever
fr: en tout

en: every hour
fr: par heure

en: every day
fr: par jour

en: every week
fr: par semaine

en: No Components, add a component below.
fr: Aucun composant, ajouter un composant ci-dessous.

en: Field Key
fr: Clé du champ

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fr: Sera utilisé comme étiquette descriptive lors de l'affichage de cet élément.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fr: Une courte description du champ présentée à l'utilisateur pour l'aider à remplir le formulaire.

en: Check this option if the user must enter a value.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Parent Fieldset
fr: Groupe de champs parent

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fr: Le composant du formulaire de type @type n'a pas de fonction d'édition définie.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fr: La clé %field_key du champ est invalide. Veuillez entrer uniquement des caractères alphanumériques en minuscule et le tiret bas.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fr: La clé %field_key du champ est déjà utilisée par le champ qui a pour label %existing_field. Veuillez utiliser une clé unique.

en: Submission #@sid
fr: Soumission #@sid

en: Previous submission
fr: Soumission précédente

en: Next submission
fr: Soumission suivante

en: Submitted by !name
fr: Soumis par !name

en: Next Page >
fr: Page suivante >

en: < Previous Page
fr: < Page précédente

en: The webform component @type is not able to be displayed
fr: Le composant de formulaire @type ne peut pas être affiché

en: Illegal information. Data not submitted.
fr: Information invalide. Données non soumises.

en: Go back to the form
fr: Retourner au formulaire

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fr: Permet la création de formulaires et de questionnaires.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: The default value of the field.
fr: La valeur par défaut du champ.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Presents month, day, and year fields.
fr: Présente des champs jour, mois et année.

en: Left Blank
fr: Laissé vide

en: User entered value
fr: Valeur entrée par l'utilisateur

en: Width of the textfield.
fr: Largeur du champ texte (textfield).

en: User email as default
fr: Courriel de l'utilisateur par défaut.

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fr: Met le courriel de l'utilisateur comme valeur par défaut de ce champ, si celui-ci est connecté.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fr: Rendre ce champ non-éditable. Utile pour fournir une valeur par défaut non modifiable.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fr: Longueur moyenne des soumissions en mots (sans les blancs)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fr: Si le groupe de champs est repliable, l'utilisateur pourra l'ouvrir ou le fermer.

en: Collapsed by Default
fr: Replié par défaut

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fr: Les groupes de champs repliables sont "ouverts" par défaut. Sélectionnez cette option pour mettre par défaut les groupes de champ à "fermés".

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fr: Entrez une liste d'extensions de fichiers supplémentaires pour ce champ, séparées par des virgules.<br /> Les extensions saisies seront ajoutées aux éléments cochés ci-dessus.

en: User uploaded file
fr: Fichier téléversé par un utilisateur

en: Average uploaded file size
fr: Taille moyenne des fichiers transférés

en: Randomize Options
fr: Affichage aléatoire des Options

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des options en haut, lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Randomize Questions
fr: Affichage aléatoire des Questions

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des questions sur le côté lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fr: Permet la création de grilles de questions, sous forme de boutons radio.

en: Non-empty
fr: Non-vide

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fr: Le 'Markup' vous permet d'introduire de la logique HTML ou PHP personnalisée, dans votre formulaire.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur est autorisé à sélectionner plusieurs valeurs.

en: Listbox
fr: Liste déroulante

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fr: Permet la création de cases à cocher, boutons radio, ou menus de sélection.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fr: Une grande zone de texte qui permet la saisie de plusieurs lignes.

en: Basic textfield type.
fr: Champ de texte basique.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fr: Présente à l'utilisateur des champs heures et minutes. Champs am/pm optionnels.

en: low
fr: bas

en: medium
fr: modéré

en: high
fr: élevé(e)

en: Reason
fr: Raison

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Display on separate page
fr: Afficher sur une page distincte

en: Add CAPTCHA administration links to forms
fr: Ajouter des liens d'administration de CAPTCHA aux formulaires

en: administer CAPTCHA settings
fr: administrer les paramètres de CAPTCHA

en: Challenge description
fr: Description du défi

en: Persistence
fr: Persistance

en: Always add a challenge.
fr: Toujours ajouter un test.

en: Log wrong responses
fr: Consigner les mauvaises réponses

en: The CAPTCHA settings were saved.
fr: Les paramètres de CAPTCHA ont été enregistrés.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
fr: Le form_id Drupal du formulaire auquel ajouter le CAPTCHA.

en: Challenge type
fr: Type de défi

en: The CAPTCHA type to use for this form
fr: Le type de CAPTCHA à utiliser pour ce formulaire

en: Illegal form_id
fr: Form_id non permis

en: Saved CAPTCHA point settings.
fr: Paramètres des points CAPTCHA enregistrés.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le CAPTCHA pour le form_id %form_id ?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver le CAPTCHA pour le form_id %form_id ?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
fr: Le CAPTCHA du formulaire %form_id a été supprimé.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
fr: Le CAPTCHA du formulaire %form_id a été désactivé.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
fr: Cette page donne un aperçu de tous les types de défis disponibles, générés avec leurs paramètres courants.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
fr: Défi "%challenge" par le module "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
fr: 10 autres exemples de ce défi.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
fr: "CAPTCHA" est un acronyme pour "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (test de Turing public complètement automatisé pour différencier les humains des ordinateurs). Le module CAPTCHA est un outil pour combattre la soumission automatique de formulaire par des utilisateurs malicieux (le pourriel) pour par exemple les formulaires de commentaires, de création de compte, de livre d'or, etc. Vous pouvez étendre les formulaires choisis avec un test qui devrait être aisément résolu par un humain, mais suffisamment difficile pour empêcher les scripts automatiques ou les robots de le résoudre.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
fr: Il est à noter que le module CAPTCHA intéragit avec la mise en cache des pages (voir les <a href="!performancesettings">paramètres de performance</a>). Étant donné que le défi doit être unique pour chaque formulaire généré, la mise en cache des pages sur lesquelles celui-ci apparaît n'est pas effectuée. Assurez-vous que ces formulaires n'apparaissent pas sur une quantité trop grande de pages, sinon vous perdrez beaucoup d'efficacité au niveau de la mise en cache. Par exemple, si vous placez un CAPTCHA dans le bloc d'authentification des utilisateurs qui est généralement généré sur chaque page pour un utilisateur anonyme, la mise en cache sera pratiquement désactivée. Le formulaire de soumission de commentaire est un autre exemple. Dans ce cas, vous devriez définir "%commentlocation" à "%separatepage" dans les paramètres de commentaires des <a href="!contenttypes">types de contenu</a> appropriés pour une meilleure efficacité de la mise en cache.

en: Location of comment submission form
fr: Emplacement du formulaire de soumission de commentaire

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
fr: CAPTCHA est une marque déposée de Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
fr: Un CAPTCHA peut être ajouté à pratiquement n'importe quel formulaire Drupal. La liste des formulaires par défaut ci-dessous vous en fournit quelques-uns, mais des formulaires arbitraires peuvent être ajoutés et gérés aisément lorsque l'option "%adminlinks" est activée.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
fr: Les utilisateurs possédant le <a href="@perm">droit</a> "%skipcaptcha" ne se verront pas offrir de défi. N'accordez ce droit qu'aux utilisateurs dignes de confiance (ex.: les administrateurs du site). Si vous désirez tester un formulaire protégé par un défi, assurez-vous de le faire à l'aide d'un utilisateur ne possédant pas le droit "%skipcaptcha" (par ex.: utilisateur anonyme).

en: skip CAPTCHA
fr: passer les CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
fr: Cette question permet de s'assurer que vous êtes un utilisateur humain et non un logiciel automatisé de pollupostage (spam).

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
fr: Les utilisateurs non vérifiés verront un CAPTCHA ici (!settings).

en: general CAPTCHA settings
fr: paramètres généraux de CAPTCHA

en: Enabled challenge
fr: Défi activé

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
fr: "@type" par le module "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
fr: Placer un CAPTCHA ici pour les utilisateurs non vérifiés.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
fr: La réponse saisie pour le CAPTCHA est incorrecte.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
fr: Trouvez la solution de ce problème mathématique simple et saisissez le résultat. Par exemple, pour 1 + 3, saisissez 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
fr: Génération du formulaire %form_id bloquée par le module CAPTCHA:  défi "%challenge" (par le module "%module"), l'utilisateur a répondu "%response", mais la solution était "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
fr: Administrer où et comment sont utilisés les CAPTCHAs.

en: Examples
fr: Exemples

en: An overview of the available challenge types with examples.
fr: Un aperçu des types de défis disponibles, suivis d'exemples.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
fr: Vous pouvez maintenant <a href="!captcha_admin">configurer le module CAPTCHA</a> pour votre site.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
fr: Module CAPTCHA de base pour ajouter des défis à des formulaires arbitraires.

en: Code settings
fr: Paramètres du code

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: La longueur du code influence la taille de l'image. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: tiny
fr: très petit

en: small
fr: petit

en: large
fr: grand

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: La taille de la police influence la taille de l'image. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Character spacing
fr: Espacement des caractères

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: Définissez l'espace entre les caractères. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
fr: Entrez le code hexadécimal de la couleur du texte (par ex. #000 ou #004283).

en: Additional variation of text color
fr: Variation additionnelle de la couleur du texte

en: moderate
fr: modérer

en: very high
fr: très élevé

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
fr: Les différents caractères auront des couleurs aléatoires dans une fourchette autour de la couleur du texte.

en: Distortion and noise
fr: Distorsion et bruit

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
fr: Avec ces réglages, vous pouvez contrôler le degré d'obfuscation par la distorsion et le bruit généré. N'exagérez pas l'obfuscation et assurez vous que le code dans l'image reste lisible. Par exemple, ne combinez pas de hauts niveaux de distorsion et de bruit.

en: Distortion level
fr: Niveau de distorsion

en: severe
fr: sévère

en: Set the degree of wave distortion in the image.
fr: Définir le degré de distorsion ondulatoire de l'image.

en: Smooth distortion
fr: Distorsion légère

en: This option adds randomly colored point noise.
fr: Cette option ajoute de l'interférence sous forme de points colorés aléatoirement.

en: Add line noise
fr: Ajouter de l'interférence linéaire

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
fr: Cette option ajoute des lignes dessinées aléatoirement sur le texte du code.

en: Noise level
fr: Degré d'interférence

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
fr: La couleur d'arrière-plan n'est pas une valeur hexadécimale valide.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
fr: La couleur du texte n'est pas une valeur hexadécimale valide.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
fr: La génération du CAPTCHA visuel a échoué. Vérifiez les paramètres du CAPTCHA visuel et plus particulièrement la police utilisée.

en: What code is in the image?
fr: Quel code est dissimulé dans l'image ?

en: Provides an image based CAPTCHA.
fr: Fournit un CAPTCHA visuel.

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: You must select a node.
fr: Vous devez sélectionner un nœud.

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: Bold
fr: Gras

en: Copy
fr: Copier

en: Information
fr: Informations

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: Relationship type
fr: Type de relation

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Above
fr: Au-dessus

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Fifth
fr: Cinquième

en: Overrides
fr: Supplante

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Title (link)
fr: Titre (lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Decimal
fr: Décimal

en: Precision
fr: Précision

en: Form
fr: Formulaire

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Override path
fr: Supplanter le chemin

en: Publish
fr: Publier

en: Permission
fr: Droit

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Intro text
fr: Texte d'introduction

en: Grid
fr: Grille

en: Edit this term
fr: Modifier ce terme

en: Redo
fr: Refaire

en: Italic
fr: Italique

en: Editor
fr: Éditeur

en: Hide
fr: Masquer

en: Submission settings
fr: Paramètres de soumission

en: Once an hour
fr: Une fois par heure

en: Once a day
fr: Une fois par jour

en: File format
fr: Format de fichier

en: Source code
fr: Code source

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Profiles
fr: Profils

en: Add new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Postal Code
fr: Code postal

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: E-mail template
fr: Modèle de courriel

en: Upload Image
fr: Transférer une image

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Directories
fr: Répertoires

en: Space
fr: Espace

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Contexts
fr: Contextes

en: Export format
fr: Format d'export

en: Aggregate
fr: Agréger

en: <Any>
fr: -Tout-

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: Blockquote
fr: Citation

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: empty
fr: vide

en: Package
fr: Paquet

en: All types
fr: Tous les types

en: Restore
fr: Restaurer

en: Display as
fr: Afficher en tant que

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Node author
fr: Auteur du nœud

en: Values
fr: Valeurs

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Rebuilding
fr: Reconstruire

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url est invalide. Veuillez saisir une URL complète, telle que http://www.exemple.com/flux.xml.

en: Views panes
fr: Vues de panneaux

en: by @user
fr: par @user

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Deleted/missing block @module-@delta
fr: Bloc @module-@delta supprimé/manquant

en: New custom content
fr: Nouveau contenu personnalisé

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fr: Créer un contenu HTML complètement personnalisé.

en: Context
fr: Contexte

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Form goes here.
fr: Le formualire va ici.

en: "@s" base form
fr: "@s" formulaire de base

en: Node type description
fr: Description du type de nœud

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Attached files go here.
fr: Les fichiers joints vont ici.

en: A list of files attached to the node.
fr: Une liste des fichiers joints au nœud.

en: "@s" attachments
fr: "@s" fichiers attachés

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: "@s" book navigation
fr: Navigation du livre "@s"

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Comment form here.
fr: Formulaire de commentaire ici.

en: A form to add a new comment.
fr: Un formulaire pour ajouter un nouveau commentaire.

en: "@s" comment form
fr: "@s" formulaire des commentaires

en: Node comments
fr: Commentaires du nœud

en: Node comments go here.
fr: Les commentaires du nœud vont ici.

en: The comments of the referenced node.
fr: Les commentaires du nœud référencé.

en: !a comments per page
fr: !a commentaires par page

en: Pager
fr: Pagination

en: "@s" comments
fr: "@s" commentaires

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: The content of the referenced node.
fr: Le contenu du nœud référencé.

en: Node title.
fr: Titre du nœud.

en: Node content goes here.
fr: Le contenu du nœud va ici.

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Check here to make the title link to the node.
fr: Cochez ici pour que le titre soit un lien qui pointe vers le nœud.

en: No extras
fr: Pas d'extras

en: Identifier
fr: Identifiant

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Node form publishing options
fr: Options de publication du formulaire de nœud

en: Publishing options on the Node form.
fr: Options de publication du formualire de nœud.

en: Node form author information
fr: Informations sur l'auteur du formulaire du nœud

en: Author information on the Node form.
fr: Information de l'auteur sur le formulaire du nœud.

en: Node form comment settings
fr: Paramètres des commentaires du formualire de nœud.

en: Comment settings on the Node form.
fr: Paramètre de commentaire sur le nœud formulaire.

en: Node form file attachments
fr: Fichiers joints du formulaire du nœud

en: File attachments on the Node form.
fr: Fichiers joints sur le formulaire du nœud.

en: Node form book options
fr: Options de livre du formulaire de nœud.

en: Book options for the node.
fr: Options du livre pour le nœud.

en: Publishing options.
fr: Options de publication.

en: Comment options
fr: Options des commentaires

en: Comment options.
fr: Options des commentaires.

en: Authoring information.
fr: Information de composition

en: Menu options
fr: Options de menu

en: Menu options.
fr: Options de menu.

en: URL path options
fr: Options du chemin d'URL

en: URL Path options.
fr: Options du chemin d'URL.

en: Attach files.
fr: Joindre des fichiers.

en: Book options.
fr: Options du livre.

en: Node type description goes here.
fr: La description du type de nœud va ici.

en: Node type description.
fr: Description du type de nœud

en: Profile content goes here.
fr: Le contenu du profil va ici.

en: Which category
fr: Quelle catégorie

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si la catégorie ne possède pas de données. Notez que le titre ne sera pas affiché sauf s'il est surchargé.

en: "@s" profile fields
fr: "@s" champs profile

en: Term description goes here.
fr: La description du terme va ici.

en: Term description.
fr: Description du terme.

en: "@s" term description
fr: "@s" description du terme

en: List of related terms
fr: Liste de termes associés

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fr: Termes liés à un terme existant ; peut être un enfant, un relatif ou de premier niveau.

en: Sibling terms
fr: Termes apparentés

en: Top level terms
fr: Termes de premier niveau

en: Which terms
fr: Quels termes

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: The picture of a user.
fr: La photo d'un utilisateur.

en: "@s" user picture
fr: "@s" photo de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: The profile of a user.
fr: Le profil d'un utilisateur.

en: "@s" user profile
fr: "@s" profil utilisateur

en: Vocabulary terms
fr: Termes d'un vocabulaire

en: All the terms in a vocabulary.
fr: Tous les termes d'un vocabulaire.

en: "@s" terms
fr: "@s" termes

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fr: Défini la profondeur maximale de termes affichés.

en: Display as tree
fr: Afficher comme arborescence

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fr: Si coché, les termes sont affichés dans une arborescence, sinon dans une liste à plat.

en: A node object.
fr: L'objet d'un nœud.

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: Invalid node selected.
fr: Le nœud sélectionné est invalide.

en: A node add form.
fr: Un formulaire d'ajout de nœud.

en: Select the node type for this form.
fr: Sélectionnez le type de nœud pour ce formulaire.

en: A node edit form.
fr: Un formulaire de modification de nœud.

en: A single taxonomy term object.
fr: Un objet terme de taxonomie unique.

en: A single user object.
fr: Un unique objet utilisateur.

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A single taxonomy vocabulary object.
fr: Un unique objet de vocabulaire de taxinomie.

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: Add argument
fr: Ajouter un argument

en: relationship
fr: relation

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: required context
fr: contexte obligatoire

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Add @type "@context"
fr: Ajouter @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fr: Modifier @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fr: Saisissez un nom pour identifier ce !type dans les pages d'administration.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fr: Saisir un mot-clé à utiliser comme élément de substitution dans les titres.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fr: Ne pas prendre en considération ; le contenu qui requiert ce contexte ne sera pas disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fr: Si l'argument est manquant ou invalide, choisir l'option qui doit s'appliquer.

en: Context @count
fr: Contexte @count

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Configure !subtype_title
fr: Configurer !subtype_title

en: Panel settings
fr: Paramètres du panel

en: Unknown context
fr: Contexte inconnu

en: No context
fr: Pas de contexte

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Context %count
fr: Contexte %count

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Add a node from your site as content.
fr: Ajouter un nœud de votre site en tant que contenu.

en: Leave node title
fr: Laisser le titre du nœud

en: Invalid node
fr: Nœud non valide

en: Node loaded from @var
fr: Nœud chargé depuis @var

en: Deleted/missing node @nid
fr: Nœud @nid supprimé/manquant

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Argument wildcard
fr: Caractères de remplacement de l'argument

en: No argument
fr: Aucun argument

en: From context
fr: Depuis le contexte

en: From panel argument
fr: Depuis l'argument du panel

en: Input on pane config
fr: Saisie sur la configuration du pane

en: Required context
fr: Contexte requis

en: Panel argument
fr: Argument du panel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fr: Si "À partir d'un argument du panneau" est choisi, l'argument du panneau à utiliser.

en: Sixth
fr: Sixième

en: Fixed argument
fr: Argument fixe

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fr: Si "Fixe" est sélectionné, quoi utiliser comme argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fr: Si cet argument est présenté aux utilisateurs du panneau, l'étiquette à lui appliquer.

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Link title to view
fr: Lier le titre à la vue

en: Provide a "more" link that links to the view
fr: Fournir un lien "Plus" pointant vers la vue

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fr: Ceci est indépendant de tout lien fourni par la vue elle-même ; si vous voyez deux liens "plus", désactivez celui-ci. Views ne fournira un lien plus que si vous utilisez l'affichage "block", donc si vous en disposez pas utilisez celui-ci.

en: Display feed icons
fr: Afficher les icônes des flux

en: Num posts
fr: Nombre de contributions

en: Send arguments
fr: Envoyer les arguments

en: Deleted/missing view @view
fr: Vue @view supprimée/manquante

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Immediate parent
fr: Parent immédiat

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: Term from node
fr: Terme du nœud

en: Term parent
fr: Terme parent

en: Top level term
fr: Terme de premier niveau

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Print
fr: Imprimer

en: Locked
fr: Verrouillé

en: first name
fr: Prénom

en: last name
fr: Nom

en: The e-mail address %mail is not valid.
fr: L'adresse électronique %mail n'est pas valide.

en: Data
fr: Données

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: No name
fr: Aucun nom

en: Finish
fr: Finir

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Or
fr: Ou

en: Underline
fr: Souligné

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Font family
fr: Police de caractères

en: About
fr: À propos

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Log messages
fr: Journaliser les messages

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Create new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Available as block
fr: Disponible en tant que bloc

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: Campaign
fr: Campagne

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Not sticky
fr: Non épinglé

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: Newest first
fr: Les plus récents d'abord

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fr: Le nouveau formulaire  %title a été créé. Ajoutez ci-dessous de nouveaux champs à votre formulaire.

en: Submission deleted.
fr: Soumission supprimée.

en: field
fr: champ

en: nodes
fr: nœuds

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Step
fr: Étape

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Please select a file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier.

en: Embed
fr: Intégré

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Response code
fr: Code réponse

en: Node tokens
fr: Jetons de nœud

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Acronym
fr: Acronyme

en: More link path
fr: Chemin du lien "plus"

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Not defined
fr: Non défini

en: Validator
fr: Validateur

en: Debugging
fr: Débogage

en: CSS selector
fr: Sélecteur CSS

en: Inherit
fr: Hériter

en: Mime type
fr: Type MIME

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
fr: Cette option active l'interpolation bilinéaire de la distorsion qui rend l'image plus légère, mais qui consomme plus de CPU.

en: Add salt and pepper noise
fr: Ajouter de l'interférence sel et poivre

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
fr: L'image CAPTCHA est un test populaire ou un texte est aléatoirement généré et caché dans une image. L'image est générée directement pour chaque requête, ce qui consomme intensément du CPU sur le serveur. Faites attention à la taille et aux réglages de calcul de l'image.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fr: La taille maximale autorisée pour les images (par ex. 640x480). Indiquer 0 pour aucune restriction. Si une <a href="!image-toolkit-link">boîte à outils Images</a> a été installée, les fichiers qui excèdent cette taille seront redimensionnés automatiquement pour s'y conformer.

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: In the form of WW (01 - 53).
fr: Sous la forme SS (01 - 53).

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Example:
fr: Exemple :

en: CiviCRM Administration theme
fr: Thème d'administration CiviCRM

en: CiviCRM Theme
fr: Thème CiviCRM

en: Registration
fr: Inscription

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
fr: Sauvegarder/restaurer votre base de données ou migrer les données à partir ou vers un autre site Drupal.

en: Backup the database.
fr: Sauvegarder la base de données.

en: Restore the database from a previous backup
fr: Restaurer la base de données avec une sauvegarde précédente

en: Backup every
fr: Sauvegarder toutes les

en: Number of Backup files to keep
fr: Nombre de sauvegardes à conserver

en: Exclude the following tables altogether
fr: Exclure l'ensemble des tables suivantes

en: The selected tables will not be added to the backup file.
fr: Les tables sélectionnées ne seront pas ajoutées à la sauvegarde.

en: Exclude the data from the following tables
fr: Exclure les données des tables suivantes

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
fr: La structure des tables sélectionnées sera sauvegardée mais pas leurs données. Ceci est utile pour exclure les données du cache et réduire la taille du fichier.

en: Backup file name
fr: Nom du fichier de sauvegarde

en: No Compression
fr: Aucune compression

en: Append a timestamp.
fr: Ajouter un horodatage.

en: Timestamp format
fr: Format d'horodatage

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
fr: Doit être une chaîne au format PHP <a href="!url">date()</a>

en: Save these settings.
fr: Enregistrer ces paramètres.

en: Upload a Backup File
fr: Transférer un fichier de sauvegarde

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
fr: Charger un fichier de sauvegarde créé par cette version du module. Pour les autres sauvegardes de la base de données, merci d'utiliser un autre outil pour l'import. Taille maximale du fichier: %size

en: Unable to open file %file to restore database
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %file pour restaurer la base de données

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
fr: Information de sécurité : Backup and Migrate n'a pas pu créer de fichier de test dans le répertoire de destination %directory, et ne peut donc pas vérifier la sécurité de cet emplacement. Les sauvegardes sur le serveur seront désactivées jusqu'à ce que le répertoire de destination soit accessible en écriture et sécurisé.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
fr: Information de sécurité : "Backup and Migrate" n'enregistrera pas de sauvegarde sur le serveur car le répertoire de destination est accessible à tous. Si vous voulez sauvegarder des fichiers sur le serveur, sécurisez d'abord le répertoire "%directory".

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
fr: Sauvegarder et migrer la base de données de Drupal rapidement et sans les données inutiles.

en: Custom pages
fr: Pages personnalisées

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: of
fr: sur

en: Title field
fr: Champ titre

en: translate
fr: traduire

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: No link
fr: Aucun lien

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Designer
fr: Concepteur

en: Row
fr: Ligne

en: Simplecontext arg
fr: Argument Simplecontext

en: Item1
fr: Élément1

en: The stuff for item 1.
fr: Les affaires de l'élément 1.

en: Item2
fr: Élément2

en: A relcontext object.
fr: Un objet relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fr: Ajoute un relcontext à partir d'un simplecontext existant

en: Scheduling
fr: Planification

en: Starts with
fr: Commence par

en: Page elements
fr: Éléments de la page

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Variants
fr: Variantes

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: E-mail to
fr: Envoyer par e-mail à

en: File browser
fr: Explorateur de fichiers

en: Configuration profiles
fr: Profils de configuration

en: Absolute URLs
fr: URL absolues

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu'IMCE renvoie des chemins de fichiers absolus.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
fr: Comportement par défaut pour les fichiers existants durant les transferts de fichiers

en: Keep the existing file renaming the new one
fr: Conserver le fichier existant en renommant le nouveau

en: Keep the existing file rejecting the new one
fr: Conserver le fichier existant en refusant le nouveau

en: Replace the existing file with the new one
fr: Remplacer le fichier existant par le nouveau

en: Default method for creating thumbnails
fr: Méthode par défaut pour la création des vignettes

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
fr: Redimensionner l'image en fonction des dimensions de la vignette.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
fr: D'abord redimensionner l'image puis la recadrer pour l'adapter aux dimensions de la vignette.

en: Role-profile assignments
fr: Assignation de profils aux rôles

en: Settings were imported from the profile %name
fr: Les paramètres ont été importés depuis le profil %name

en: Give a name to this profile.
fr: Veuillez nommer ce profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
fr: Définir à 0 pour utiliser la valeur maximale disponible.

en: Directory quota
fr: Quota de répertoire

en: Total user quota
fr: Quota total par utilisateur

en: Set to * to remove the restriction.
fr: Définir à * pour supprimer la restriction.

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Maximum number of files per operation
fr: Nombre maximal de fichiers par opération

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
fr: Vous pouvez permettre aux utlisateurs de sélectionner des fichiers multiples, pour traiter en masse les opérations de suppression, redimensionnement, etc. Pour sélectionner un nombre illimité de fichiers, indiquez 0. Ces opérations seront effectuées dans une seule requête Drupal, ce qui peut être avantageux. Toutefois, il y aura une augmentation de temps dédié à l'exécution des scripts, ainsi qu'une charge additionnelle du processeur et de la consommation de mémoire, qui risquent de dépasser les limites allouées par votre serveur. Cette situation doit être évitée.

en: Profile has been added.
fr: Le profil a été ajouté.

en: Including subdirectories
fr: Sous-répertoires inclus

en: Directory path
fr: Chemin du répertoire

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fr: Définir les répertoires auxquels les utilisateurs de ce profil auront accès.
    <ul>
    	<li>Utiliser les caractères alphanumériques comme chemins de répertoire.</li>
    	<li>Pour spécifier la racine du système de fichiers, entrez simplement <strong>.</strong>(le point).</li>
    	<li>Utilisez <strong>%uid</strong> comme variable pour les identifiants d'usager. Par ex. : <em>users/user%uid</em> créera des répertoires nommés <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>Pour supprimer un répertoire de la liste, laissez son chemin vide.</li>
      <li>Si vous souhaitez plus de flexibilité dans les chemins de répertoires, vous pouvez exécuter du code php pour générer ceux-ci.<br />
      Aux fins de l'exécution php, votre chemin de répertoire devra commencer par <strong>php:</strong>, et la suite devra être du code valide, en mesure de générer le bon chemin. <br />Par ex.: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> va générer le chemin <strong>users/USER-NAME</strong>.<br />
      Voici maintenant un exemple de répertoire multi-niveaux : <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> va générer le chemin <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong>, ce qui permetta d'identifier les répertoires d'usager en fonction de leur date d'adhésion.<br />
      Veuillez noter que vous devriez utiliser la variable $user plutôt que $GLOBALS['user'] puisqu'elles ne s'appliquent pas toujours au même objet.</li>
    </ul>
    <p>Veuillez noter que les permissions assignées aux vignettes ne se répercuteront pas sur le téléversement ou la génération de vignettes. Voir la description des vignettes ci-dessous pour plus de détails.</p>
    <p>Si vous avez besoin de plus de champs, remplissez-les et sauvegardez-les, et deux champs additionnels apparaîtront dans la page suivante.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le profil %name ?

en: Profile has been deleted.
fr: Le profil a été supprimé.

en: Import settings from other profiles
fr: Importer des paramètres depuis d'autres profils

en: Duplicate directory paths are not allowed.
fr: Les chemins de répertoire en doublon ne sont pas autorisés.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
fr: %dirname n'est pas accepté en tant que nom de répertoire approprié.

en: Create thumbnails
fr: Créer des vignettes

en: Selected files
fr: Fichiers sélectionnés

en: Width x Height
fr: Largeur x Hauteur

en: Create a new image
fr: Créer une nouvelle image

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à effectuer des opérations sur plus de %num fichiers.

en: directory (%dir)
fr: répertoire (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fr: Un choix interdit a été détecté. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Upload failed.
fr: Le transfert a échoué.

en: File deletion successful: %files.
fr: Suppression du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
fr: Veuillez spécifier des dimensions dans la plage autorisée, soit de 1x1 à @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
fr: Redimensionnement du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
fr: La création de vignettes (%thumbnames) a été effectuée avec succès pour %filename.

en: %filename is not an image.
fr: %filename n'est pas une image.

en: Scaling up is not allowed.
fr: L'agrandissement n'est pas autorisé.

en: %filename(%dimensions) already exists.
fr: %filename(%dimensions) existe déjà.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
fr: %filename ne peut pas être redimensionné à %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
fr: Impossible d'obtenir un répertoire de travail pour l'explorateur de fichiers !

en: There is no valid directory specified for the file browser!
fr: Aucun répertoire valide n'a été spécifié pour l'explorateur de fichiers !

en: Illegal choice %choice in !name element.
fr: Choix interdit %choice dans l'élément !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
fr: L'exploration des fichiers est désactivée dans le répertoire %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
fr: Souhaitez-vous rafraîchir le répertoire courant ?

en: Delete selected files?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les fichiers sélectionnés ?

en: Please select a thumbnail.
fr: Veuillez sélectionner une vignette.

en: You must select at least %num files.
fr: Vous devez sélectionner au moins %num fichier(s).

en: Tips
fr: Astuces

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
fr: Sélectionnez un fichier en cliquant la ligne correspondante dans la liste des fichiers.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
fr: Ctrl + clic pour ajouter ou retirer des fichiers de la sélection.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
fr: Maj+cliquer pour créer un intervalle de sélection. Cliquez une première fois pour marquer le début, puis Maj+cliquez pour marquer la fin de l'ensemble.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
fr: Trier les fichiers en cliquant sur l'en-tête de la colonne correspondante.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
fr: Redimensionnez l'espace de travail grâce aux barres de redimensionnement horizontale et verticale.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des fichiers : haut, bas, gauche, Début, Fin, Ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
fr: Raccourcis clavier pour les fichiers sélectionnés : Entrée/Inser, Suppr, R(edimension), T (vignettes), U (transfert).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des répertoires : haut, bas, gauche, droite, début, fin.

en: Limitations
fr: Limites

en: !num files using !dirsize of !quota
fr: !num fichier(s) utilisant !dirsize sur !quota

en: unlimited quota
fr: quota illimité

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Delimited text
fr: Texte délimité

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fr: Un fichier texte brut délimité par des virgules, tabulations, ou autres caractères.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fr: Un fichier lisible par Microsoft Excel.

en: Delimited text format
fr: Format du texte délimité

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Drupal User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur Drupal

en: Hide submit button
fr: Masquer le bouton de soumission

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: IMCE Wysiwyg API bridge
fr: IMCE Wysiwyg API d'intégration

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
fr: Permet de définir IMCE comme un plugin pour les éditeurs côté client intégré via l'API Wysiwyg.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Comma
fr: Virgule

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs ayant créé un compte sur votre site.

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: The comment you are replying to does not exist.
fr: Le commentaire auquel vous répondez n'existe plus.

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: Ends with
fr: Finit par

en: Undated
fr: Non daté

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: Primary
fr: Primaire

en: Search type
fr: Type de recherche

en: The node ID of the node.
fr: Identifiant du nœud.

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: User: ID
fr: Utilisateur : Identifiant (ID)

en: No role
fr: Aucun rôle

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: Localization
fr: Traduction

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: 12-hour (am/pm)
fr: 12 heures (am/pm)

en: 24-hour
fr: 24 heures

en: Logged in user
fr: Utilisateur connecté

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fr: Il n'y a pas de soumission pour ce formulaire. <a href="!url">Voir ce formulaire</a>.

en: Sum
fr: Somme

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: sorted by
fr: trié par

en: Legend
fr: Légende

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Relationship Type
fr: Type de la Relation

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: Cancel changes
fr: Annuler les modifications

en: No description
fr: Aucune description

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Not installed.
fr: Non installé.

en: Secondary
fr: Secondaire

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fr: L'adresse mail de l'expéditeur. Le laisser vide pour utiliser l'adresse configurée au niveau du site.

en: Numeric
fr: Numérique

en: Teaser break
fr: Séparation de fin d'accroche

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: form
fr: formulaire

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: The results of this submission may be viewed at:
fr: Les résultats de cette soumission peuvent être vus ici :

en: New component name
fr: Nom du nouveau composant

en: When adding a new component, the name field is required.
fr: Lors de l'ajout d'un nouveau composant, le nom du champ est requis.

en: Your webform has been published.
fr: Votre formulaire a été publié.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fr: Les positions des composants et leur caractère 'obligatoire' ont été mis à jour.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fr: Optionnel. Vous pouvez organiser votre formulaire en plaçant ce composant au sein d'un groupe de champs ('fieldset').

en: Component %name cloned.
fr: Le composant %name a été cloné.

en: Component %name updated.
fr: Composant %name mis à jour.

en: New component %name added.
fr: Composant %name ajouté.

en: Delete the %name fieldset?
fr: Supprimer le groupe de champs %name ?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le groupe de champs  %name et tous ses champs fils inclus dans %name dans le formulaire %webform. Cette action ne peut pas être annulée.

en: Delete the %name component?
fr: Supprimer le composant %name ?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le composant %name du formulaire %webform. L'action ne peut pas être annulée.

en: Component %name deleted.
fr: Composant %name supprimé.

en: Submissions for %user
fr: Soumissions de %user

en: Show !count results per page.
fr: Présenter !count résultats par page.

en: Showing all results.
fr: Présente tous les résultats.

en: @total results total.
fr: @total résultats au total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fr: Ceci est le délimiteur utilisé dans le fichier CSV/TSV lors du téléchargement des résultats de Webform. La méthode la plus fiable pour préserver les caractères hors alphabet latin consiste à utiliser la tabulation. Vous pouvez vouloir le remplacer par un autre caractère en fonction du programme avec lequel vous prévoyez d'importer les résultats.

en: Submission Details
fr: Détails de la soumission

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fr: Cette page affiche tous les composants actuellement configurés pour ce nœud webform. Vous pouvez ajouter au formulaire autant de composants que vous le souhaitez, qui peuvent être plusieurs du même type. Pour ajouter un nouveau composant, remplissez le nom et sélectionnez un type dans les champs au bas du tableau. Soumettez le formulaire pour créer le nouveau composant ou prendre en compte toute modification des valeurs du formulaire.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fr: Cliquez sur le nom d'un composant existant pour modifier sa configuration.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fr: Ces permissions déterminent quels sont les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire. Elles ne protègent pas l'accès à la page du formulaire. Pour empêcher l'accès au formulaire dans sa totalité, utilisez un module d'accès au contenu comme <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fr: Les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire

en: Show complete form in teaser
fr: Montrer tout le formulaire dans l'accroche

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fr: Afficher le formulaire complet dans le résumé du nœud.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fr: Par défaut le bouton de soumission de ce formulaire aura le label <em>Soumettre</em>. Entrer un nouveau label si vous voulez le changer.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fr: L'adresse de courriel saisie, %address, n'est pas une adresse valide.

en: Submissions for this form are closed.
fr: Les soumissions de ce formulaire sont closes.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fr: Vous devez vous <a href="!login">connecter</a> ou vous <a href="!register">enregister</a> pour voir ce formulaire.

en: You do not have permission to view this form.
fr: Vous n'avez pas le droit de voir ce formulaire.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fr: Vous avez déjà soumis le formulaire un nombre maximum de fois (@count).

en: You have already submitted this form.
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire.

en: You may not submit another entry at this time.
fr: Vous ne pouvez pas soumettre une nouvelle entrée pour le moment.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fr: <a href="!url">Voir vos précédentes soumissions</a>.

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fr: Voici les types de champs disponibles pour votre installation de Webform. Vous pouvez désactiver chacun de ces composants en décochant sa case correspondante. Seuls les composants sélectionnés seront disponibles dans les nouveaux formulaires ou les formulaires existants.

en: Default e-mail values
fr: Valeurs par défaut des courriels

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fr: L'adresse de l'expéditeur par défaut des soumissions ; souvent l'adresse de la personne qui maintient vos formulaires.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fr: Le nom de l'expéditeur associé à l'adresse électronique par défaut.

en: Default subject
fr: Sujet par défaut

en: Form submission from: %title
fr: Formulaire soumis depuis : %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fr: Le sujet par défaut des résultats envoyés par courriel.

en: Allow cookies for tracking submissions
fr: Autoriser les cookies pour le suivi les soumissions

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fr: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Les cookies</a> peuvent être utilisés pour empêcher un même utilisateur de faire des soumissions répétées pour un formulaire. Il n'est pas nécessaire d'utiliser cette fonctionnalité pour limiter les soumissions d'un utilisateur, bien qu'elle permette d'être plus précis dans certaines situations. En plus des cookies, Webform utilise aussi les addresses IP et les noms d'utilisateurs pour empêcher les soumissions répétées.

en: Default export format
fr: Format d'export par défaut

en: Default export delimiter
fr: Délimiteur par défaut pour l'export

en: Submission access control
fr: Contrôle d'accès de la soumission

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fr: Sélectionner les rôles des utilisateurs qui peuvent soumettre chaque formulaire individuel

en: Disable Webform submission access control
fr: Désactive le contrôle d'accès de la soumission Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fr: Par défaut, la configuration de chaque formulaire permet à l'administrateur de choisir quels rôles pourront soumettre le formulaire. Vous pouvez vouloir toujours autoriser les utilisateurs à soumettre le formulaire si vous utilisez un module à part pour contrôler l'accès aux nœuds Webform (Node Access).

en: Form: !form
fr: Formulaire : !form

en: Submission updated.
fr: Soumission mise à jour.

en: Thank you, your submission has been received.
fr: Merci, votre soumission a été reçue.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (tokens) spéciaux dans ce champ. Ils seront remplacés par des valeurs dynamiques.

en: Token values
fr: Jetons (tokens)

en: Webform confirmation
fr: Confirmation du Webform

en: Form components
fr: Composants de formulaire

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Website timezone
fr: Fuseau horaire du site

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Use a textfield for year
fr: Utiliser un champ texte pour l'année

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fr: Si coché, le champ date généré utilisera un champ texte pour l'année. Sinon il utilisera une liste déroulante.

en: Entered !name is not a valid date.
fr: La date !name saisie n'est pas une date valide.

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: %value is not a valid email address.
fr: %value n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fr: Les groupes de champs vous permettent d'organiser plusieurs champs en groupes.

en: %field field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Filesize (KB)
fr: Taille du fichier (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fr: Un champ qui n'est pas visible à l'utilisateur, mais qui est enregistré avec la soumission.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fr: Affiche du texte en HTML dans le formulaire ; n'affiche pas un champ.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fr: Les options à l'intérieur d'une liste déroulants doivent être uniques. Les clés suivantes ont été utilisées plusieurs fois :

en: Make this field resizable by the user.
fr: Rendre ce champ redimensionnable par l'utilisateur.

en: Examples: $, #, -.
fr: Exemples : $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
fr: Exemples : lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fr: La valeur %name entrée n'est pas une heure valide.

en: Current User
fr: Utilisateur courant

en: The page has been deleted.
fr: La page a été supprimée.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: %editor profile for %format
fr: Profil de %editor pour %format

en: Enabled by default
fr: Activé par défaut

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fr: L'état par défaut de l'éditeur pour les utilisateurs ayant accès à ce profil. Les utilisateurs peuvent surcharger cet état si la prochaine option (ci-dessous) est activée.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fr: Si autorisé, les utilisateurs pourront choisir leur éditeur par défaut dans les paramètres de leur compte utilisateur.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fr: Montrer un lien de basculement <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fr: Choisir de montrer ou non le lien  <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em> sous une zone de texte. Si désactivé, le paramétrage de l'utilisateur ou le paramétrage global par défaut est utilisé (voir ci-dessus).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fr: Cette option contrôle si la barre d'outils est affichée au-dessus ou en-dessous des zones d'édition.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fr: Cette option contrôle l'alignement des icônes dans la barre d'outils de l'éditeur.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fr: Où afficher le chemin des éléments HTML (par exemple <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fr: Cette option vous donne la possibilité d'activer/désactiver le bouton de redimensionnement. Si activé, le chemin de la barre d'outils doit être  "haut" ou "bas" de manière à pouvoir afficher l'icône.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fr: Si activé, le code potentiellement dangereux (<code>&lt;HEAD&gt;</code> par exemple) sera supprimé du contenu HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fr: Si activé, l'éditeur insérera des caractères TAB lorsque la touche de tabulation est enfoncée, mais préservera les autres caractères d'espacement à la manière de l'élément PRE en HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fr: Si activé, les balises HTML déclarant la taille, la famille, la couleur de la police et la couleur du fond seront remplacées par des styles CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur supprimera la plupart des sauts en fin de ligne du contenu. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur reformatera le code source HTML. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: Force cleanup on standard paste
fr: Forcer le nettoyage lors des collages standards

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fr: Si activé, la fonction par défaut de collage (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportera comme la fonction "Copier depuis Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fr: Liste de formats de bloc HTML séparés par des virgules. Valeurs possibles : <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fr: Utiliser la CSS du thème

en: Define CSS
fr: Définir une CSS

en: Editor default CSS
fr: CSS par défaut de l'Editeur

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fr: Définit la CSS à utiliser dans la zone de l'éditeur.
    Utiliser la CSS du thème - charge les feuilles de style depuis le thème courant. Définir la CSS - saisissez le chemin des fichiers des feuilles de style ci-dessous. CSS par défaut de l'éditeur - utilise les feuilles de style par défaut de l'éditeur.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fr: Si « Définir une CSS » a été sélectionné ci-dessus, entrer le chemin du fichier CSS ou de la liste de fichiers séparés par une virgule.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fr: Jetons disponibles : <code>%b</code> (chemin de base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (chemin du thème, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fr: Vous pouvez définir des classes CSS pour la liste déroulante "Style de police". Saisissez une classe par ligne dans le format : !example<br />Si vide, les classes CSS sont automatiquement importées depuis toutes les CSS chargées.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fr: Le profil wysiwyg pour %format a été enregistré.

en: No editor
fr: Aucun éditeur

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Télécharger</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fr: Extraire l'archive et la copier dans un nouveau répertoire ici : <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fr: La bibliothèque en cours d'utilisation peut être trouvée ici : <br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fr: Instructions d'installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fr: Il n'y a pas de librairie d'éditeur installée pour le moment. La liste suivante contient la liste des éditeurs supportés pour l'instant :

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fr: Êtes-vous sur de vouloir supprimer le profil pour %name ?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fr: Le profil wysiwyg pour %name  a été supprimé.

en: Configure client-side editors.
fr: Configurer les éditeurs côté client.

en: Disable rich-text
fr: Désactiver le texte riche

en: Enable rich-text
fr: Activer le texte riche

en: The version of %editor could not be detected.
fr: La version de %editor ne peut pas être détectée.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fr: La version instalée (%version) de %editor n'est pas supportée.

en: Strike-through
fr: Barré

en: Align left
fr: Aligné à gauche

en: Align center
fr: Centré

en: Align right
fr: Aligné à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Forecolor
fr: Couleur de premier plan

en: Backcolor
fr: Couleur du fond

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Paste Text
fr: Coller le Texte

en: Paste from Word
fr: Coller à partir de Word

en: Remove format
fr: Supprimer le formatage

en: Character map
fr: Table des caractères

en: HTML block format
fr: Format de bloc HTML

en: Font style
fr: Style de police

en: Create DIV container
fr: Créer un conteneur DIV

en: Check spelling
fr: Vérification d'orthographe

en: Autogrow
fr: Auto-extensible

en: Table drag/resize
fr: Tableau glisser/redimensionner

en: Table: Cell properties
fr: Table : propriétés de cellule

en: Table: Insert row after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Insert column after
fr: Table : insérer un colonne après

en: Table: Insert cell after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Delete rows
fr: Table : supprimer les lignes

en: Table: Delete columns
fr: Table : supprimer les colonnes

en: Table: Delete cells
fr: Table : supprimer les cellules

en: Table: Merge cells
fr: Tables : fusionner les cellules

en: Table: Horizontal split cell
fr: Table : scinder horizontalement  la cellule

en: Sup
fr: Exposant

en: Sub
fr: Indice

en: Clean-up
fr: Nettoyage

en: Visual aid
fr: Aide visuelle

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Advanced horizontal rule
fr: Règle horizontale avancée

en: Advanced image
fr: Image avancée

en: Advanced link
fr: Lien avancé

en: Auto save
fr: Enregistrement automatique

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Left-to-right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

en: Inline popups
fr: Popup incluses

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: Insert time
fr: Insérer l'heure

en: Insert layer
fr: Insérer un calque

en: Move forward
fr: Déplacer en avant

en: Move backward
fr: Déplacer en arrière

en: Absolute
fr: Absolu

en: Paste text
fr: Coller le texte

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Inserted
fr: Inséré

en: Safari compatibility
fr: Compatibilité avec Safari

en: Spell check
fr: Vérification d'orthographe

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: Show/hide hidden elements
fr: Afficher/Cacher les élemets cachés

en: Separate the teaser and body of this content
fr: Séparer l'accroche et le corps de ce contenu

en: Parent term(s)
fr: Terme(s) parent(s)

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utilisez des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas être vide.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et proposera des options supplémentaires pour permettre de ne pas le paramétrer.

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Mémoriser le dernier paramétrage utilisé par l'utilisateur pour ce filtre.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: Broken
fr: Brisé

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: View name
fr: Nom de la vue

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Faire sauter le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réarranger @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Fichiers attachés à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes sous forme de liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'agrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'agrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'agrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'agrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'agrégateur.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'agrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'agrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'agrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournir un lien pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien pour supprimer le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indiquer si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du cœur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: Whether or not the node is published.
fr: Si le nœud est publié.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: In the form of CCYYMMDD.
fr: Sous la forme AAAAMMJJ.

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: In the form of YYYYMM.
fr: Sous la forme AAAAMM.

en: Created year
fr: Année de création

en: In the form of YYYY.
fr: Sous la forme AAAA.

en: Created month
fr: Mois de création

en: In the form of MM (01 - 12).
fr: Sous la forme MM (01 - 12).

en: Created day
fr: Jour de création

en: In the form of DD (01 - 31).
fr: Sous la forme JJ (01 - 31).

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une révision antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Afficher tous les termes de taxonomie associés à un nœud depuis les vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de traductions du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de traductions auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse de courriel d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un lien pour modifier l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultats

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'agrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher un lien résumé

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs paginations sur une page, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les grandes valeurs ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL et sont donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Lors de l'ajout, de la suppression ou du renommage de fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquer à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème (affichage)

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez les champ dans les colonnes ; vous pouvez combiner plusieurs champs dans la même colonne. Dans ce cas, le séparateur de la colonne spécifiée sera utilisé pour séparer les champs. Cochez la case Classable pour rendre cette colonne classable par clic et, le cas échéant, cochez le bouton radio de tri par défaut pour déterminer la colonne de tri par défaut. Vous pouvez contrôler l'ordre des colonnes et les étiquettes des champs dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: - All -
fr: - Tout -

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
fr: Le Module CiviCRM enregistre des informations sur un ensemble de personnes associées à une communauté et leurs interactions, comme les courriels, donations, pétitions, événements, etc. Il peut être utilisé comme un système de gestion pour les contacts ou il peut être intégré avec une application d'envoi de courriels en masse, gestion de volontariat, pétition, et recherche d'événements. CiviCRM permet aux organisations de gérer toutes ces activités dans une seule base de données, créant ainsi de nouvelles opportunités et perspectives aux communautés afin de communiquer plus efficacement et de bénéficier de ces relations avec les membres de leur communauté.

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
fr: Le module CiviCRM vous permet de créer des contacts, où les importer à partir de divers sources. Vous pouvez enregistrer des relations entre les contacts, comme indiquer qu'ils habitent dans le même foyer. Vous pouvez créer des groupes statiques qui possède un ensemble de liste de contacts. Vous pouvez aussi créer des groupes dynamiques (intelligent) basés sur des caractéristiques que les contacts ont en commun. Par exemple, vous pouvez créer un groupe pour tout les contacts qui vivent en Californie ET qui ont fait du volontariat pour votre organisation l'année passé. Le module CiviCRM permet aussi le taggage pour une catégorisation mois formelle des contacts ou des groupes. Vous pouvez facilement étendre CiviCRM pour enregistrer des informations des membres d'une communauté qui est spécific à votre communauté où organisation en utilisant des champs personalisés. Par exemple, vous pouvez créer un ensemble de champs pour suivre les compétences d'un volontaire. CiviCRM profile vous donne la possibilité d'authoriser les membres d'une communauté ('utilisateurs') à mettre a jour leurs propre informations, ainsi qu'à partager une partie de ces informations avec les autres.  Enfin, vous pouvez configurer des types d'activité personalisés comme le bénévolat ou assister à des événements.

en: You can:
fr: Vous pouvez :

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
fr: lisez le <a href="!1">Guide d'administration CiviCRM</a>.

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
fr: activez les blocs CiviCRM dans <a href="!1">Administrer &raquo; Construction du site &raquo; Blocs</a>.

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
fr: trouver les contacts par nom, adresses de courriel, membre de groupe, et ou mots-clefs dans <a href="!1">Trouver des Contacts</a>.

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
fr: Faire des recherches complexes basées sur des tags, appartenance à un groupe, lieux, activités, et champs personalisés dans <a href="!1">Recherche Avancée</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
fr: créer ou administrer les groupes dans <a href="!1">Administration des Groupes</a>.

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
fr: Importer des contacts à partir d'autres sources dans <a href="!1">Importer des Contacts</a>.

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
fr: Pour plus d'informations, veuillez vous referrer au <a href="!1">site CiviCRM</a> qui contient en autres des informations sur le projet, de la documentation, des ressources pour le support.

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
fr: Gestion de la Relation Client (CiviCRM !1). Permet aux sites web de gérer des contacts, relations et groupes, et de suivre les activités des contacts, leurs contributions, les adhésions, et les évenements. Pour plus d'informations, merci de vous referrer au <a href="!2">site web CiviCRM</a> qui vous donnera des informations sur le projet, de la documentation, du support et plus.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
fr: Veuillez consulter le <a href='!1'>Guide d'installation Drupal</a> et la <a href='!2'>page assistance</a> pour de l'aide. Si vous avez encore besoin d'aide pour l'installation, vous pouvez souvent trouver des solutions à votre problème en cherchant avec le message d'erreur dans la <a href='!3'>section d'aide à l'installation du forum de la communauté</a>.</strong></p>

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
fr: Oops! - Le fichier de configuration CiviCRM (civicrm.settings.php) n'à pas été trouvé a l'endroit attendu.

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
fr: Oops!  - Le chemin pour inclure les fichiers sources CiviCRM n'est pas correct. Cela peut etre une erreur dans la variable <em>civicrm_root</em> dans votre fichier de configuration CiviCRM (!1).

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
fr: civicrm_root est actuellement configuré à: <em>!1</em>.

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Import code
fr: Importer un code

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Checking...
fr: Vérification...

en: No changes have been made to this feature.
fr: Aucun changement n'a été fait sur cette fonctionnalité (feature).

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Enable and disable features.
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités (features).

en: Display components of a feature.
fr: Afficher les composants d'une fonctionnalité (feature).

en: Compare default and current feature.
fr: Comparer la fonctionnalité (feature) courante et celle par défaut.

en: Javascript status call back.
fr: Procédure de rappel (callback) de statut javascript

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Provides feature management for Drupal.
fr: Fournit une interface d'aministration de Features pour Drupal.

en: Dependency
fr: Dépendance

en: No features available.
fr: Aucune fonctionnalité (feature) disponible.

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Equal
fr: Égal

en: Upcoming
fr: Prochainement

en: HTTP response code
fr: Code de statut HTTP

en: Tag ID
fr: Identifiant (ID) de l'étiquette

en: Standard deviation
fr: Déviation standard

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: Le champ « !name » ne peut pas être plus long que %max caractères mais comporte actuellement %length caractères.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fr: Choix « %choice » interdit dans l'élément « %name ».

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: default challenge type
fr: type de défi par défaut

en: @type (from module @module)
fr: @type (du module @module)

en: Form protection
fr: Protection des formulaires

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
fr: Sélectionner le test que vous souhaitez pour chacun des formulaires listés (identifiés par leur <em>form_id</em>). Vous pouvez facilement ajouter des formulaires grâce au champ texte en bas de la table ou grâce à l'option '%CAPTCHA_admin_links' ci-dessous.

en: Default challenge type
fr: Type de défi par défaut

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
fr: Sélectionner le CAPTCHA utilisé par défaut. Ce réglage peut être surchargé au besoin pour chacun des formulaires.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
fr: Autoriser les CAPTCHAs et les liens d'administration de CAPTCHA sur les pages d'administration

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
fr: Cette option permet d'ajouter des CAPTCHAs aux formulaires des pages d'administration du site. Les CAPTCHAs sont désactivés par défaut sur ces pages (qui ne devraient normalement pas être accessibles à des utilisateurs non validés) pour éviter la surcharge relative. Dans certaines situations, par exemple dans le cas de sites de démonstration, cela peut-être utile d'autoriser les CAPTCHAs sur les pages d'administration.

en: Add a description to the CAPTCHA
fr: Ajouter une description au CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
fr: Ajoute une description configurable pour expliquer le but du CAPTCHA au visiteur.

en: CAPTCHA description
fr: Description du CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
fr: Description configurable du CAPTCHA. Un champ vide réinitialisera la description.

en: Default CAPTCHA validation
fr: Validation du CAPTCHA par défaut

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
fr: Définir comment la réponse doit être traitée par défaut. Notez que les modules qui fournissent les tests peuvent modifier ou ignorer ce réglage.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
fr: Validation sensible à la casse : la réponse doit correspondre exactement à la solution.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
fr: Validation insensible à la casse : les erreurs de minuscules / majuscules sont ignorées.

en: Added CAPTCHA point.
fr: Pointage CAPTCHA ajouté.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
fr: Réinitialisation de la description du CAPTCHA pour la langue %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
fr: Réinitialisation de la description du CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
fr: Un problème est survenu à l'affectation du type de CAPTCHA sur le formulaire %form_id : impossible d'interpréter la valeur "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
fr: CAPTCHA : test "@type" activé

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
fr: Ceci est un exemple pré-résolu et non bloquant de ce test.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
fr: CAPTCHA : aucun test activé

en: Test one two three
fr: Test un deux trois

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
fr[0]: Déjà 1 soumission de formulaire bloquée
fr[1]: Déjà @count soumissions de formulaire bloquées

en: CAPTCHA point administration
fr: Administration du pointage CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
fr: Example d'image CAPTCHA pré-résolue générée à partir des réglages actuels.

en: extra large
fr: très grande

en: tight
fr: serré

en: wide
fr: large

en: extra wide
fr: très large

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Text format
fr: Format de texte

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: Edit !type
fr: Modifier !type

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: Create Date
fr: Date de création

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: CTools CSS Cache
fr: Cache CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fr: Le répertoire de cache CSS de CTools, %path n'a pas pu être créé car il y a un problème de configuration sur le répertoire files. Veuillez vous assurez que le répertoire files est correctement configuré et que le serveur web dispose des permissions suffisantes pour créer des répertoires.

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fr: Cache spécial utilisé pour enregistrer les objets en cours d'édition ; il sert à enregistrer l'état dans un environnement normalement sans état.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fr: Une bibliothèque d'outils utiles par Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
fr: Exporter les résultats en lots

en: Place this in @file
fr: Placer ceci dans @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fr: Il n'y a aucun objet à exporter pour le moment.

en: Bulk Exporter
fr: Exportation en lots

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fr: Exporte massivement plusieurs objets de données gérés par Ctools vers le code.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fr: Procède à une exportation massive des objets de données connus par les outils Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fr: @type :@subtype ne s'affichera pas car il lui manque un contexte

en: No info available.
fr: Pas d'information disponible.

en: Configure new !subtype_title
fr: Configurer un nouveau !subtype_title

en: All criteria must pass.
fr: Tous les critères doivent être vérifiés.

en: Only one criteria must pass.
fr: Seul un critère doit être vérifié.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fr: Plugin d'accès %plugin cassé/manquant

en: Configure settings for this item.
fr: Configurer les paramètres de cet élément.

en: Remove this item.
fr: Retirer cet élément.

en: No criteria selected, this test will pass.
fr: Aucun critère n'a été sélectionné, ce test va être considéré comme réussi.

en: Missing callback hooks.
fr: Procédures de rappel (callback hooks) manquantes.

en: Edit criteria
fr: Modifier les critères

en: Invalid object name.
fr: Nom d'objet non valide.

en: Invalid context type
fr: Type de contexte invalide

en: Display page not found or display nothing at all.
fr: Pas non trouvée, ou bien il n'y a rien à visualiser sur cette page.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fr: Saisissez un titre à utiliser quand cet argument est présent. Vous pouvez utiliser des substituions de %KEYWORD, selon les mot clés spécifiés ci-dessous.

en: Unable to delete missing item!
fr: Impossible de supprimer un élément manquant !

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fr: S'il vous plaît, choisissez avec quel contexte et comment vous voulez le convertir.

en: , and
fr: , et

en: , or
fr: , ou

en: Built in context
fr: Contexte intégré

en: Keyword: %@keyword
fr: Mot-clé : %@keyword

en: From "@title"
fr: De "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire de cache CTools CSS. Vérifiez les permissions sur le répertoire de vos fichiers.

en: Update and return
fr: Mise à jour et retour

en: In code
fr: Dans le code

en: Enabled, title
fr: Activées, titre

en: Get a summary of the information about this page.
fr: Obtenir un résumé des informations sur cette page.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fr: Activez cette page afin qu'elle soit utilisée dans votre système.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette page. Les données seront conservées mais la page ne sera plus utilisée par votre système.

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Add a new variant to this page.
fr: Ajouter une nouvelle variante de cette page.

en: Create variant
fr: Créer la variante

en: Import variant
fr: Importer une variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fr: Ajouter une variante de cette page à partir de code exporté d'une autre page.

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fr: Changer la priorité des variantes pour s'assurer que la sélection s'opère de façon correcte.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fr: Configurer une nouvelle variante avant de l'ajouter réellement à la page.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fr: Casser le verrou de cette page afin de pouvoir l'éditer.

en: Variant operations
fr: Opérations sur les variantes

en: Get a summary of the information about this variant.
fr: Obtenir un résumé des informations de cette variante.

en: Make an exact copy of this variant.
fr: Faire une copie exacte de cette variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
fr: Exporter cette variante sous forme de code pour l'importer dans une autre page.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette variante et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this variant from the page completely.
fr: Supprimer cette variante de la page.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fr: Activer cette variante afin qu'elle soit utilisée par votre système.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette variante. Les données seront conservées mais la variante ne sera plus utilisée par votre système.

en: No variants
fr: Aucune variante

en: This operation trail does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fr: Cette page a été mise à jour. Les changements ne seront pas sauvegardés tant que vous n'aurez enregistré.

en: Unable to update changes due to lock.
fr: Impossible d'appliquer les changements, un verrou est présent.

en: This setting contains unsaved changes.
fr: Ces paramètres contiennent des changements non sauvegardés.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fr: Vous avez effectué des changements sur cette page qui ne sont pas sauvegardés. Vous devez cliquer sur Enregistrer pour sauvegarder les changements dans la base de données, ou sur Annuler pour ne pas prendre en compte ces changements. Veuillez notez que si vous avez changé les valeurs d'un formulaire, vous devez cliquer sur le bouton Mise à jour avant d'enregistrer votre page.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fr: Tous les changements ont été annulés, la page est maintenant déverrouillée.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fr: Le titre administratif de cette variante. Si vous laissez ce champ vide il sera automatiquement renseigné.

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Variant name
fr: Nom de la variante

en: Enter the name of the new variant.
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variante.

en: Paste variant code here
fr: Collez le code de la variante ici

en: No variant found.
fr: Aucune variante trouvée.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible d'importer une variante. Rapport d'erreurs : @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Ré-initialiser la variante va la supprimer de la base de données, la ramenant à sa variante d'origine, celle par défaut. Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette variante ? Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur Enregistrer.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est désactivée. L'activer la rendra disponible dans votre système. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est activée. La désactiver la rendra indisponible pour le système, et elle ne sera pas utilisée. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fr: Faire sauter le verrou de cet page va <strong>annuler</strong> tout changement réalisé par l'utilisateur qui a verrouillé cette page. Êtes-vous SÛR de vouloir le faire ?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fr: Le verrou a été effacé ainsi que tous les changements. Vous pouvez maintenant faire des changements sur cette page.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Activer cette page la rendra disponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre pour une sauvegarde).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Désactiver cette page la rendra indisponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre une sauvegarde.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fr: Cette page n'a pas de variante et donc aucune sortie à générer.

en: Add a new variant
fr: Ajouter une nouvelle variante

en: Unable to disable due to lock.
fr: Impossible de désactiver, un verrou est présent.

en: Unable to enable due to lock.
fr: Impossible d'activer, un verrou est présent.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fr: Ajouter, modifier et supprimer les pages système supplantées et les pages définies par l'utilisateur.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fr: Fournit une interface utilisateur et une API pour gérer les pages dans le site.

en: Node add/edit form
fr: Formulaire de création/édition d'un nœud

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour créer ou modifier des nœuds sur les chemins <em>node/%node/edit</em> et <em>node/add/%node_type</em>. Si vous ajouté des variantes, vous pouvez utiliser les critères de sélection tel que le type de nœud ou la langue ou les permissions pour fournir des formulaires différents pour les nœuds. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire d'édition de nœud standard de Drupal sera utilisé.

en: Node being edited
fr: Nœud en cours de modification

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour afficher les nœuds sur le chemin <em>node/%node</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que le type de nœud, la langue ou les permissions pour fournir différents types d'affichage à ces nœuds. Si vous ne sélectionnez pas de variante, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé pour les nœuds. Cette page affecte seulement les nœuds affichés en tant que page, elle n'affectera pas les listes de nœuds ou les nœuds affichés dans d'autres endroits. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias d'URLs peuvent laisser paraître qu'un nœud est affiché ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours sur un chemin du type node/%node.

en: Node being viewed
fr: Nœud en cours d'affichage

en: Argument settings
fr: Paramètres de l'argument

en: A meaningless second page
fr: Une seconde page sans importance

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de cette page. Il apparaîtra dans l'interface d'administration afin de l'identifier facilement.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de cette page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Une fois créée, vous ne pourrez plus changer cette valeur !

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est cette page, ce qu'elle fait ou est faîte pour, pour l'administration.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments.

en: Make this your site home page.
fr: Définir comme page d'accueil du site.

en: Visible menu item
fr: Elément de menu visible

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: That name is used by another page: @page
fr: Ce nom est déjà utilisé par une autre page : @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom d'une page ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des caractères de soulignements (_).

en: That path is used by another page: @page
fr: Ce chemin est déjà utilisé par une autre page : @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin dynamique après une partie de chemin optionnelle.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin statique après une partie de chemin optionnelle.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fr: Ce chemin est actuellement assigné à l'alias @alias. Ce système ne peut pas surcharger les alias existants.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fr: Vous ne pouvez pas faire de cette page votre page d'accueil du site si elle utilise des jetons % .

en: Duplicated argument %arg
fr: Argument dupliqué %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument <em>%</em> invalide. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots-clés.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque vous définissez un élément de menu comme un onglet par défaut, Drupal a besoin de savoir quel sera son élément parent. Parfois le parent existera déjà, mais dans certains cas,  vous devez le créer. Le chemin d'un élément parent doit toujours être le même chemin avec la dernière partie supprimée, c'est-à-dire si le chemin de cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin du parent doit être <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fr: Titre de l'élément parent

en: Parent item menu
fr: Menu de l'élément parent

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fr: Les règles d'accès sont utilisées pour vérifier si la page est accessible et si tous les éléments de menus qui lui sont associés sont visibles.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: Invalid keyword.
fr: Mot clé non valide.

en: Change context type
fr: Changer le type de contexte

en: Change argument
fr: Changer l'argument

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Error: missing argument.
fr: Erreur : argument manquant.

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fr: Il s'agit du titre du contexte utilisé pour l'identifier plus tard dans la partie administrative. Il ne sera jamais affiché à l'utilisateur.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fr: Erreur : plugin d'argument %argument manquant ou non valide.

en: Import page
fr: Importer une page

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le nom originel de la page.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fr: Saisissez le chemin à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le chemin originel de la page.

en: Allow overwrite of an existing page
fr: Permettre l'écrasement d'une page existante

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fr: Si le nom que vous avez choisi existe déjà dans la base de données, cette page pourra écraser la page existante.

en: Paste page code here
fr: Coller le code de la page ici

en: No handler found.
fr: Aucun gestionnaire (handler) trouvé.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une page à partir de l'import. Erreurs rapportées : @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fr: Ce nom de page est utilisé et verrouillé par un autre utilisateur. Vous devez <a href="!break">casser le verrou</a> de cette page pour pouvoir continuer ou choisir un nom différent.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Saisir le nom de la nouvelle page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments. Vous ne pouvez pas utiliser le même chemin que la page d'origine.

en: Clone variants
fr: Cloner les variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fr: Si sélectionné toutes les variantes associées à cette page seront également clonées. Si non sélectionné la page sera clonée sans ses variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Ré-initialiser la page va la supprimer de la base de données, la rétablissant à la page par défaut d'origine. Tout changement effectué sera perdu et ne pourra être récupéré.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ? La suppression d'une page est irréversible.

en: The page has been reverted.
fr: La page a été réinitialisée.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fr: Des pages créées par l'administrateur qui ont un chemin d'URL, un contrôle d'accès et des entrées dans le système de menu de Drupal.

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fr: Modifier le nom, le chemin et d'autres paramètres de base pour cette page.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fr: Définir les contextes pour les arguments de cette page.

en: Control what users can access this page.
fr: Contrôler quels utilisateurs peuvent accéder à cette page.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fr: Fournir à cette page un menu visible ou un onglet de menu.

en: Make a copy of this page
fr: Créer une copie de cette page

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fr: Exporter cette page en tant que code qui pourra être importé ou intégré dans un module.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette page et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this page from your system completely.
fr: Supprimer entièrement cette page du système.

en: This is your site home page.
fr: C'est la page d'accueil de votre site.

en: This page is set to become your site home page.
fr: Cette page est définie pour devenir votre page d'accueil.

en: Accessible only if @conditions.
fr: Accessible seulement si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fr: Cette page est accessible publiquement.

en: No menu entry.
fr: Pas d'entrée dans le menu.

en: Normal menu entry.
fr: Entrée de menu normale.

en: Menu tab.
fr: Onglet de menu.

en: Default menu tab.
fr: Onglet de menu par défaut

en: Title: %title.
fr: Titre : %title.

en: Parent title: %title.
fr: Titre du parent : %title

en: Menu block: %title.
fr: Bloc de menu : %title

en: Taxonomy term template
fr: Gabarit du terme de taxonomie

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fr: Si activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal de l'affichage des pages de termes de taxinomie <em>taxonomy/term/%term</em>. Si vous aviez des variantes, vous pourriez utiliser des critères de sélection tel que le vocabulaire ou les permissions pour afficher différentes vues de la page des termes de taxinomies et des nœuds associés. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut des pages de termes de taxinomie sera utilisée. Cette page affecte uniquement les éléments affichés au chemin taxonomy/term/%term. Certains termes, tel que les forums, ont leur affichage géré ailleurs. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner le sentiment qu'un terme de taxinomie est affiché ailleurs, mais pour Drupal ceci sont toujours au chemin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fr: Le(s) terme(s) affiché(s)

en: Term being viewed
fr: Le terme en cours d'affichage

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fr: Autoriser plusieurs termes sur taxonomy/term/%term

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fr: Par défaut Drupal autorise plusieurs termes par argument, séparés par des virgules ou des signes plus. Si vous choisissez "Un seul terme", cette fonctionnalité sera désactivée.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie du premier terme dans le fil d'Ariane

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fr: Plusieurs termes peuvent être utilisés, séparés par des virgules (,) ou des plus (+).

en: Only a single term may be used.
fr: Seul un terme unique peut être utilisé.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fr: Le fil d'Ariane contiendra la hiérarchie des termes de la taxonomie

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fr: Le fil d'Ariane ne contiendra pas la hiérarchie des termes de la taxonomie.

en: User profile template
fr: Gabarit du profil utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fr: Si activé, ceci surcharge l'affichage par défaut de Drupal pour afficher le profile des utilisateurs <em>user/%user</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que les rôles ou les permissions pour fournir des affichages différents des profiles utilisateurs. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé. Notez que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner l'impression que les profiles utilisateurs sont affichés ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours affiché au chemin user/%user.

en: User being viewed
fr: L'utilisateur en cours d'affichage

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fr: Cette page est en cours de modification par un autre utilisateur, vous ne pouvez donc pas la modifier.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fr: Cette page vient d'être créée et n'a pas encore été enregistrée dans la base de données. Elle ne sera pas disponible tant que vous ne l'aurez pas enregistrée.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fr: Cette page a été modifiée, mais ces changements ne sont pas encore actifs. Lors de la modification de cette page, celle-ci est verrouillée et ne peut pas être modifiée par les autres utilisateurs.

en: No task handlers are defined for this task.
fr: Aucun gestionnaire (handler) de tâche n'est défini pour cette tâche.

en: Variant
fr: Variante

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette page est en cours d'édition par l'utilisateur !user, et est donc verrouillée. Ce verrou est actif depuis !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: User: compare
fr: Utilisateur : comparer

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fr: Comparer deux utilisateurs (l'utilisateur connecté et l'utilisateur visualisé, par exemple)

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fr: Accorder un accès basé sur la comparaison des contextes de deux utilisateurs. Par exemple, pour accorder à un utilisateur l'accès à son propre profil, choisir "utilisateur connecté" et "l'utilisateur en cours d'affichage" et appliquer "accorder l'accès si identique". Quand ils identiques, les accès seront accordés.

en: Grant access if user contexts are
fr: Accorde l'accès si les contextes utilisateur sont

en: Not equal
fr: Différent

en: Node: accessible
fr: Nœud: accessible

en: Control access with built in Drupal node access test.
fr: Contrôler l'accès avec le test interne d'accès aux noeuds de Drupal.

en: Create nodes of the same type
fr: Créer des nœuds du même type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fr: Utiliser les règles internes d'accès aux nœuds de Drupal, détermine si l'utilisateur peut effectuer l'opération sélectionnée sur le nœud.

en: @user can view @node.
fr: @user peut voir @node.

en: @user can edit @node.
fr: @user peut modifier @node.

en: @user can delete @node.
fr: @user peut supprimer @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fr: @user peut créer des nœuds de même type que @node.

en: Node: language
fr: Nœud : langue

en: Control access by node language.
fr: Contrôler l'accès par la langue du noeud.

en: Current site language
fr: Langue actuelle du site

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fr: Passer seulement si le nœud est dans une des langues sélectionnée.

en: @identifier is in any language
fr: @identifier est dans n'importe quelle langue

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fr[0]: La langue de @identifier est "@languages"
fr[1]: La langue de @identifier est l'une des suivantes : "@languages"

en: Node: type
fr: Nœud : type

en: Control access by node_type.
fr: Contrôle d'accès par node_type.

en: Only the checked node types will be valid.
fr: Seuls les types de nœuds cochés seront valides.

en: @identifier is any node type
fr: @identifier est un type de nœud quelconque

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fr[0]: Le type de @identifier est "@types"
fr[1]: Le type de @identifier est l'un des suivants : "@types"

en: User: permission
fr: Utilisateur : permission

en: Control access by permission string.
fr: Contrôler l'accès par chaîne de permissions.

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: @identifier has "@perm"
fr: @identifier a "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fr: Contrôler l'accès via un code PHP arbitraire.

en: Administrative desc
fr: Description administrative

en: A description for this test for administrative purposes.
fr: Une description de ce test à des fins administratives.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fr: L'accès sera accordé si le code PHP suivant retourne <code>VRAi</code>. Ne pas inclure &lt;?php ?&gt;. Attention tout code PHP incorrect peut endommager votre site Drupal. Tous les contextes seront disponibles dans la variable <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour modifier du code PHP.

en: User: role
fr: Utilisateur : rôle

en: Control access by role.
fr: Contrôler l'accès par rôle.

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: L'accès sera accordé seulement aux rôles cochés

en: @identifier can have any role
fr: @identifier peut avoir n'importe quel rôle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fr[0]: @identifier a le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier a l'un des rôles "@roles"

en: User: language
fr: Utilisateur : langue

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fr: Contrôle l'accès par la langue de l'utilisateur ou du site.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fr: Passe seulement si le langage courant du site est l'un des langages sélectionnés.

en: Site language is any language
fr: La langue du site est n'importe quelle langue

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fr[0]: La langue du site est "@languages"
fr[1]: La langue du site est l'une des suivantes : "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fr: Taxonomie : vocabulaire

en: @identifier is any vocabulary
fr: @identifier est n'importe quel vocabulaire

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fr[0]: Le vocabulaire de @identifier est "@vids"
fr[1]: Le vocabulaire de @identifier est l'un des suivants : "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fr: Crée un contexte de nœud à partir d'un argument de type identifiant de nœud.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fr: Saisir un identifiant de nœud pour cet argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'ajout de nœud à partir d'un argument de type nœud.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'édition de nœud à partir d'un ID d'argument nœud.

en: Enter a value for this argument
fr: Saisir une valeur pour cet argument

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie dans le fil d'Ariane

en: Enter a taxonomy term ID.
fr: Saisir un identifiant de terme de taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
fr: Saisir le nom d'un terme de taxonomie.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fr: Créer un contexte utilisateur à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fr: Crée un contexte de vocabulaire à partir d'un identifiant de vocabulaire comme argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fr: Saisir l'identifiant du vocabulaire pour cet argument

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: Link to author profile
fr: Lier au profil de l'auteur

en: Check here to link to the node author profile.
fr: Cocher ici pour lier au profil de l'auteur du nœud.

en: "@s" author
fr: Auteur de "@s"

en: The body of the referenced node.
fr: Le corps du nœud référencé.

en: "@s" body
fr: Corps de "@s"

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fr: Le menu de navigation de livre auquel le nœud appartient.

en: Node created date
fr: Date de création du nœud

en: The date the referenced node was created.
fr: Date de création du nœud référencé.

en: "@s" created date
fr: Date de création de "@s"

en: Node links go here.
fr: Les liens du nœud vont ici.

en: "@s" links
fr: Liens de "@s"

en: The title of the referenced node.
fr: Le titre du nœud référencé.

en: "@s" title
fr: Titre de "@s"

en: Node last updated date
fr: Date de dernière mise à jour du nœud

en: The date the referenced node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud référencé.

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: "@s" last updated date
fr: Date de dernière mise à jour de "@s"

en: Node form submit buttons
fr: Boutons de soumissions du formulaire de nœud

en: Submit buttons for the node form.
fr: Boutons de soumissions pour le formulaire de nœud.

en: Node form buttons.
fr: Boutons du formulaire de nœud.

en: Revision log message for the node.
fr: Message du journal des révisions pour le nœud.

en: Profile category
fr: Catégorie du profil

en: Enter the node ID of a node for this context.
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour ce contexte.

en: '%title' [node id %nid]
fr: '%title' [id de nœud %nid]

en: Enter the node type this context.
fr: Saisir le type de nœud pour ce contexte.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour cet argument :

en: Raw string
fr: Chaîne de caractères brute

en: Enter the string for this context.
fr: Saisir une chaîne pour ce contexte.

en: Select a term from @vocabulary.
fr: Choisir un terme dans @vocabulary.

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Invalid term selected.
fr: Terme sélectionné invalide.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fr: Plusieurs termes de taxonomie, comme un groupe.

en: Term ID of first term
fr: Identifiant (ID) de terme du premier terme

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fr: Identifiants (ID) de termes de tous les termes, séparés par des + ou des ,

en: Term name of first term
fr: Nom de terme du premier terme

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fr: Le nom de tous les termes, séparés pas "+" ou ","

en: Vocabulary ID of first term
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire du premier terme

en: Make all views available as panes
fr: Rendre toutes les vues utilisables en tant que volets

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fr: Si coché, toutes les vues seront disponibles sous forme de content pane pour être ajoutées aux types de contenu. Si non sélectionné, seules les vues qui disposent d'un affichage Content pane seront disponible en tant que content panes. Désélectionnez ceci si vous souhaitez contrôler plus finement quelles vues sont diponibles l'interface des panels pour les utilisateurs.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fr: Configurer des vues pour être utilisées comme contenu avec CTools.

en: Views content panes
fr: Volets de contenu de Views

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fr: Permet au contenu de Views d'être utilisé dans Panels, Dashboard et d'autres modules qui utilisent l'API CTools.

en: Select display
fr: Sélectionner un affichage

en: Configure view
fr: Configurer la vue

en: Choose which display of this view you wish to use.
fr: Choisissez l'affichage de cette vue vous souhaitez utiliser.

en: Broken/missing/deleted view.
fr: Vue cassée/manquante/supprimée.

en: Configure view @view (@display)
fr: Configurer la vue @view (@display)

en: View: @name
fr: Vue : @name

en: View information
fr: Information sur la vue

en: Using display @display.
fr: Utilisation de l'affichage @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fr: L'argument @arg utilisant le contexte @context a été converti en @converter

en: @count items displayed.
fr: @count éléments affichés.

en: With pager.
fr: Avec pagination.

en: Without pager.
fr: Sans pagination.

en: Skipping first @count results
fr: Ignorer les @count premiers résultats

en: With more link.
fr: Avec un lien plus.

en: With feed icon.
fr: Avec une icône de flux.

en: Sending arguments.
fr: Envoi des arguments.

en: Using arguments: @args
fr: Avec les arguments : @args

en: Using url: @url
fr: Avec l'URL : @url

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Link title to page
fr: Lier le titre à la page

en: Provide a "more" link.
fr: Fournir un lien "plus".

en: Num items
fr: Nombre d'éléments

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fr: Choisir le nombre d'éléments à afficher ou 0 pour afficher tous les résultats.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fr: Saisir le nombre d'éléments à ignorer ; saisir 0 pour n'ignorer aucun élément.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fr: Si ceci est défini, supplanter le chemin d'URL de la Vue ; ceci peut être pratique pour la définir à l'URL du panneau.

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fr: Est disponible comme contenu pour un panneau ou un affichage de tableau de bord.

en: Pane settings
fr: Paramètres du volet

en: Use view name
fr: Utiliser le nom de la vue

en: Use view description
fr: Utiliser la description de la vue

en: Admin desc
fr: Description pour l'administration

en: Use Panel path
fr: Utiliser le chemin du module Panel

en: Argument input
fr: Saisie d'argument

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fr: Les paramètres sélectionnés seront disponibles dans le volet de la fenêtre de configuration pour être modifiés par l'utilisateur. Les paramètres non sélectionnés ne seront pas disponibles et n'utiliseront que les paramètres de cet affichage.

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Path override
fr: Supplantation du chemin

en: Title override
fr: Supplantation du titre

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fr: Ceci est le titre qui va apparaître pour le volet de cette vue dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, le nom de la vue sera utilisé.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fr: Ceci est le texte qui va apparaître quand l'utilisateur va placer sa souris au-dessus du volet dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, la description de la vue sera utilisée.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fr: Ceci est la catégorie dans laquelle apparaîtra le volet dans la fenêtre d'ajout de contenu.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fr: Ceci est le poids par défaut de la catégorie. Notez que si le poids de la catégorie est défini à plusieurs endroits, seul le premier est visible par Panels, donc si le poids ne semble pas fonctionner, vérifiez dans les autres endroits où le poids pourrait avoir été défini.

en: Link pane title to view
fr: Lier le titre du volet à la vue

en: Inherit path from panel display
fr: Hériter du chemin de l'affichage du panneau

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fr: Si oui, tous les liens générés par Views, tel que les liens plus, les liens de résumé, et les liens de saisies exposés vont aller dans l'affichage des chemins des panels et non dans la vue, si l'affichage a un chemin.

en: Choose the data source for view arguments
fr: Choisissez la source de données des arguments de la vue

en: @arg source
fr: source de @arg

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fr: Les pages du panel peuvent être utilisées comme des pages d'arrivée (landing pages). Elles possèdent une URL, acceptent les arguments et peuvent avoir des entrées de menu.

en: Panel page
fr: Page du panel

en: Go to list
fr: Aller à la liste

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fr: Contrôler le critère utilisé pour décider si cette variante est utilisée ou non.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fr: Ajouter des objets de contexte additionnels pour que cette variante puisse être utilisée par le contenu.

en: This panel will be selected if @conditions.
fr: Ce panel sera sélectionné si @conditions.

en: This panel will always be selected.
fr: Ce panel sera toujours sélectionné.

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: Panel: @title
fr: Panneau : @title

en: Administrative title of this variant.
fr: Titre administratif de cette variante.

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Add new date link
fr: Ajouter un nouveau lien de date

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
fr: Afficher un lien pour ajouter une nouvelle date du type de contenu spécifié. Ceci est affiché seulement pour les utilisateurs avec les permissions appropriées.

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: <No value>
fr: -Aucune valeur-

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fr: Code de démonstration, aide avancée et panneau de démonstration pour montrer comment construire des plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fr: Le Plugin d'Exemple CTools est une simple demonstration de développement montrant comment créer des plugins pour CTools. Il ne fournit aucune functionnalité intéressante pour un utilisateur classique.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fr: Un panneau démontrant la plupart des fonctionnalités est fourni à l'adresse
        <a href="@demo_url">Panneau de démo CTools</a>, et vous pouvez disposer de documentation à propos des exemples à l'adresse 
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools lui-même fournit de la documentation à l'adresse !ctools_help. Cependant, généralement, le code lui-même est le meilleur des enseignants.
        Vous le trouverez dans %path.

en: CTools plugin example
fr: Exemple de plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fr: Exemple de plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fr: Montre comment un module externe peut fournir des plugins ctools (pour Panels, etc.).

en: Arg length
fr: Taille de l'argument

en: Control access by length of simplecontext argument.
fr: Contrôler l'accès par taille de l'argument simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fr: Accorder l'accès si la taille de l'argument simplecontext est

en: Length of simplecontext argument
fr: Taille de l'argument simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fr: L'accès/visibilité sera accordé en se basant sur la taille de l'argument.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fr: L'argument Simpletext doit être !comp @length caractères

en: CTools example: role
fr: Exemple CTools : rôle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fr[0]: @identifier doit avoir le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier peut être un des rôles parmi "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fr: Créer un "simplecontext" à partir des arguments.

en: Enter the simplecontext arg
fr: Entrer les arguments de simplecontexte

en: CTools example no context content type
fr: Exemple Ctools pour un type de contenu sans contexte

en: No context content type - requires and uses no context.
fr: Type de contenu sans contexte - ne requiert ni n'utilise aucun contexte.

en: CTools Examples
fr: Exemples CTools

en: The setting for item 1.
fr: Le paramétrage de l'élément 1.

en: The setting for item 2
fr: Le paramétrage de l'élément 2.

en: CTools example relcontext content type
fr: Exemple CTool pour un type de contenu relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fr: Type de contenu relcontext - fonctionne avec le context relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
fr: Configuration de l'élément 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fr: Paramètre pour relcontext.

en: Simplecontext content type
fr: Type de contenu Simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fr: Type de contenu Simplecontext - fonctionne avec un contexte simplecontext

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fr: Élément de configuration 1 pour le type de contenu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
fr: Un context relcontext de simplecontext

en: Relcontext setting
fr: Paramètre Relcontext

en: Just an example setting.
fr: Juste un exemple de paramètre.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fr: Un seul context "simplecontext", ou un élément de données

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fr: Saisir des données pour représenter ce "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
fr: Un contexte Simplecontext à partir de la configuration

en: Setting for simplecontext
fr: Paramètre de simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
fr: Un exemple de paramètre qui pourrait être utilisé pour configurer un contexte

en: Relcontext from simplecontext
fr: Relcontext à partir de simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
fr: Consulter le guide de démarrage pour plus d'informations.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fr: Avant que cette variante ne puisse être ajoutée, elle doit être configurée. Lorsque vous avez terminé, cliquez sur "Créer la variante" à la fin de l'assistant pour l'ajouter à votre page.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node/edit parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fr: Le module Page manager est incapable de surcharger le chemin @path parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback. L'édition de nœud sera activée, mais le chemin d'édition ne sera pas surchargé.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node car d'autres modules l'ont déjà surchargé avec %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fr: Les chemins avec des jetons obligatoires ne peuvent pas être utilisés comme éléments de menu normaux à moins que le gestionnaire d'argument sélectionné fournisse un argument par défaut à utiliser par cet élément de menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager ne peut pas activer user/%user car un autre module a déjà supplanté cette page avec %callback.

en: Existing node
fr: Nœud existant

en: Enter the title or NID of a node
fr: Saisir le titre ou le NID d'un nœud

en: Template identifier
fr: Identifiant du template

en: Add the breadcrumb trail as content.
fr: Ajouter le fil d'Ariane comme contenu.

en: Add the help text of the current page as content.
fr: Ajouter le texte d'aide de la page courante comme contenu.

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Add the status messages of the current page as content.
fr: Ajouter les messages d'état de la page courante comme contenu.

en: Add the slogan trail as content.
fr: Ajouter le slogan comme contenu.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fr: Ajouter des onglets (tâches locales) comme contenu.

en: Add the page title as content.
fr: Ajouter le titre de la page comme contenu.

en: Manage pages
fr: Gérer les pages

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
fr: Cette option permet de gérer facilement les paramètres des CAPTCHAs sur les formulaires. Si ce réglage est activé, les utilisateurs avec le droit "%admincaptcha" verront un groupe de liens d'administration de CAPTCHA sur tous les formulaires, à l'exception des pages d'administration.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
fr: La police intégrée supporte uniquement les caractères Latin2. Utilisez seulement des lettres de "a" à "z" et des nombres.

en: Save !type
fr: Enregistrer !type

en: Delete !type
fr: Supprimer !type

en: Referer
fr: Référent

en: Gallery page
fr: Page de galerie

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fr: Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets-bas (_). <strong>Essayer d'éviter les conflits avec des noms de modules Drupal existants.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fr: Fournit une courte description de ce que les utilisateurs peuvent espérer obtenir en activant votre fonctionnalité (feature).

en: URL of update XML
fr: URL de mise à jour XML

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Create feature
fr: Créer une fonctionnalité (feature)

en: Create a new feature.
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité (feature)

en: Auto-detected
fr: Auto-détecté

en: Provided by dependency
fr: Fournit

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
fr: Erreur de validation du CAPTCHA : ID de session CAPTCHA inconnu. Contactez l'administrateur du site si le problème persiste.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
fr: Erreur de validation du CAPTCHA : ID (%csid) de session CAPTCHA inconnue.

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas générer d'images car votre configuration PHP ne le supporte pas (aucune <a href="!gdlib">bibliothèque GD</a> avec support JPEG).

en: Color and image settings
fr: Paramètres de couleur et d'image

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
fr: Configuration de l'arrière-plan, des couleurs du texte et du format de fichier de l'image CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
fr: Entrez le code hexadécimal de la couleur d'arrière plan (par exemple #FFF ou #FFCE90). Si vous utilisez le format PNG avec un fond transparent, il est recommandé de positionner cette couleur au plus près de la couleur du fond situé en-dessous.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
fr: Sélectionnez le format du fichier pour l'image. JPEG fournit souvent des fichiers de plus petite taille, PNG permet la transparence.

en: PNG with transparent background
fr: PNG avec fond transparent

en: @level - no distortion
fr: @level - aucune distorsion

en: @level - low
fr: @level - bas

en: @level - medium
fr: @level - moyen

en: @level - high
fr: @level - haut

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: Content statistics
fr: Statistiques de contenu

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Relcontent.
        Les données dans le bloc peuvent être assemblées à partir de texte statique (comme ici), depuis le 
        formulaire de type de contenu ($conf) pour le type de contenu, ou depuis le contexte
        passé ici. <br />
        Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a juste un champ, 'config_item_1;
        et est configuré avec :

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Simplecontext.
    Les données du bloc peuvent-être assemblées à partir d'un texte statique (comme ça) ou à partir du
    formulaire de configuration ($conf) du type de contenu, ou à partir du contexte
    passé en paramètre. <br />
    Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a un seul champ, 'config_item_1';
    et il est configuré avec :

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fr: Cette page est actuellement bloquée à l'édition par vous-même. Personne ne peut modifier cette page avant que ces changements aient été enregistrés ou annulés.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fr: Cette page est actuellement verrouillée pour la modification par un autre utilisateur. Vous ne pouvez pas modifier cette page sans casser le verrou.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour tous les blogs à <em>/blog</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les billets de blog les plus récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le blog parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User blog
fr: Blog de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage des blogs de l'utilisateur à <em>blog/%user</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le blog utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer blog/%user parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Site contact page
fr: Page de contact du site

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour la page de contact du site à <em>/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer la page de contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User contact
fr: Formulaire de contact utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage du formulaire de contact d'un utilisateur à <em>user/%user/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer user/%user/contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fr: Vous ne pouvez pas avoir un placeholder sans nom (% ou ! sans suffixe). Veuillez nommer votre placeholder en ajoutant un court texte descriptif au % ou !, comme dans %user ou %node.

en: All polls
fr: Tous les sondages

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour les sondages à <em>/poll</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les sondages récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le sondage parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Search @type
fr: Rechercher @type

en: Taxonomy: term
fr: Taxonomie : terme

en: Control access by a specific term.
fr: Contrôler l'accès par un terme spécifique.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fr: Choisir un ou plusieurs termes de @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fr[0]: @term peut être le terme "@terms"
fr[1]: @term peut être l'un de ces termes: @terms

en: Node add form: node type
fr: Formulaire d'ajout de nœud: type de noeud

en: Node edit form: node ID
fr: Formulaire de modification de nœud : identifiant du nœud

en: Get all arguments after this one
fr: Récupérer tous les arguments après celui-ci

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fr: Si coché, cette chaine (de caractères) incluera tous les arguments. par exemple, si le chemin est "path/%" et que l'utilisateur visite "path/foo/bar"; si non coché, la chaine sera "foo". Si coché, la chaine sera "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fr: Terme de taxonomie : ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fr: Terme de taxonomie (multiple) : ID

en: User: name
fr: Utilisateur : nom

en: Creates a user context from a user name.
fr: Crée un contexte utilisateur à partir de son nom d'utilisateur.

en: Enter the username of a user for this argument
fr: Saisir le nom d'utilisateur d'un utilisateur pour cet argument.

en: Vocabulary: ID
fr: Vocabulaire : identifiant (ID)

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur d'envoyer un message aux administrateurs du site.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur de contacter les autres utilisateurs.

en: Contact @name
fr: Contacter @name

en: Custom: @title
fr: Personnalisé : @title

en: Advanced search form
fr: Formulaire de recherche avancée

en: A search form with advanced options.
fr: Un formulaire de recherche avec des options avancées.

en: Same page
fr: Même page

en: Override default prompt
fr: Supplanter l'invite par défaut

en: The results of a search using keywords.
fr: Les résultats d'une recherche utilisant des mots-clés.

en: Override "no result" text
fr: Supplanter le texte "aucun résultat"

en: Custom pager settings
fr: Paramètres de la pagination personnalisée

en: The number of items to skip and not display.
fr: Le nombre d'éléments à passer et à ne pas afficher.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fr: Si "À partir du contexte" est sélectionné, le type de contexte à utiliser.

en: Context is optional
fr: Le contexte est optionnel

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, étiquettes ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fr: Accepte une date dont le format respecte le <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Format standard GNU de saisie d'une date</a>. Des chaînes telles que : today, +2 months, et Dec 9 2004 sont toutes valides.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fr: Accepte une heure dans l'un des <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formats Standard GNU de saisie des dates</a>. Des chaînes telles que now, +2 hours, and 10:30pm sont toutes valides.

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de base de données de Drupal.

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: Recreate
fr: Recréer

en: Revert components
fr: Revenir à une version antérieure des composants

en: Mark as reviewed
fr: Marquer comme vu

en: @action completed for @module_name / @component.
fr: @action terminé(e) pour @module_name / @component.

en: Manage features.
fr: Administrer Features.

en: Recreate an existing feature.
fr: Recréer une fonctionnalité (feature) existante.

en: Review overrides
fr: Examiner les surcharges

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Render
fr: Rendu

en: Exported content
fr: Contenu exporté

en: override
fr: supplanter

en: There are no !items to display.
fr: Il n'y a aucun !items à afficher.

en: Are you sure you want to delete this !type?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer ce !type ?

en: List !type
fr: Lister les !type

en: Export !type
fr: Exporter !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
fr: Le type de la base de données. Drupal supporte uniquement un type de base de données à la fois, cela doit donc être le même que le type de base de données couramment utilisée.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
fr: Le nom de la base de données. La base de données doit exister, elle ne sera pas créée pour vous.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
fr: Entrer le nom d'un utilisateur avec droit d'écriture sur la base de données.

en: The database name is not valid.
fr: Le nom de la base de données n'est pas valide.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
fr: Vous pouvez ignorer certaines table, ou des données de table spécifiques du fichier de sauvegarde. Seulement des données que vous n'aurez pas besoin telles que les données de cache, ou des tables d'autres applications. Exclure des tables peut faire tomber le site, donc <strong>ne changez ces paramètres que si vous savez ce que vous faites</strong>.

en: Lock tables during backup
fr: Verrouiller les tables durant la sauvegarde

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
fr: Ce réglage peut réduire la corruption des données, mais votre site ne répondra plus.

en: %num SQL commands executed.
fr: %num commandes SQL ont été exécutées.

en: MySQL Database
fr: Base de données MySQL

en: Default Database
fr: Base de données par défaut

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
fr: Entrer l'adresse électronique à laquelle envoyer les fichiers de sauvegarde. Assurez-vous que le serveur puisse supporter les pièces jointes de grande taille.

en: Database backup from !site: !file
fr: Sauvegarde de la base de données de !site&nbsp;: !file

en: Database backup attached.
fr: Sauvegarde de la base de donnée en pièce jointe.

en: Server Directory
fr: Répertoire du serveur

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
fr: Entrez le chemin vers le répertoire où enregistrer les sauvegardes. Vous pouvez utilisez un chemin relatif à votre répertoire racine Drupal. Le serveur web doit pouvoir écrire dans ce répertoire.

en: Change file mode (chmod)
fr: Changer le mode du fichier (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le fichier de sauvegarde sera modifié avec le mode spécifié. Utilisez la forme octale (644 ou 0644) ou laissez le champ vide pour désactiver cette fonctionnalité.

en: Change file group (chgrp)
fr: Changer le groupe du fichier (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le fichier de sauvegarde sera modifié avec le groupe spécifié. Laissez le champ vide pour désactiver cette fonctionnalité.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
fr: Vous devez entrer une valeur octale valide (644 ou 0644) ou laisser le champ vide.

en: Manual Backups Directory
fr: Répertoire de sauvegarde manuelle

en: Scheduled Backups Directory
fr: Répertoire des sauvegardes planifiées

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
fr: Sauvegarder les fichiers de sauvegarde dans n'importe quel répertoire sur le serveur où le serveur web peut écrire.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fr: Importer les sauvegardes directement dans une autre base de données. Les destinations de base de données peuvent être également utilisées comme source de sauvegarde.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fr: Importer la sauvegarde directement dans une autre base de données MySQL. Les destinations de base de données peuvent aussi être utilisées comme une source de sauvegarde.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
fr: Sauver les fichiers de sauvegarde sur un répertoire sur un serveur FTP.

en: FTP Directory
fr: Répertoire FTP

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
fr: Enregistrer les fichiers de sauvegarde vers un bucket sur votre !link.

en: Amazon S3 account
fr: Compte Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
fr: Envoyer le fichier de sauvegarde comme pièce jointe à l'adresse de courriel suivante.

en: There are no backup files to display.
fr: Il n'y a aucun fichier de sauvegarde à afficher.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
fr: Choisissez la base de données à restaurer. N'importe quelle destination de base de données que vous avez créé et n'importe quelle base de données indiquée dans votre fichier settings.php peuvent être restaurées.

en: Are you sure you want to restore the database?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir restaurer la base de données&nbsp;?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir restaurer la base de données depuis le fichier de sauvegarde %file_id&nbsp;? Ceci supprimera certaines données et est irréversible. <strong>Testez toujours vos sauvegardes sur un serveur de développement&nbsp;!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fr: La restauration va supprimer tout ou partie de vos données et ne peut être annulée. <strong>Testez toujours la restauration en dehors d'un serveur de production !</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier de sauvegarde&nbsp;?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier de sauvegarde %file_id&nbsp;? <strong>Cette action est irréversible.</strong>

en: Backup Source
fr: Source de sauvegarde

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
fr: Choisissez la base de données à sauvegarder. Toutes les destinations de bases de données que vous avez créées et toutes les bases de données spécifiées dans votre fichier settings.php peuvent être sauvegardées.

en: Add a new @s destination.
fr: Ajouter une nouvelle destination de @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
fr: Choisissez le type de destination que vous voulez créer &nbsp;:

en: No destination types available.
fr: Pas de types de destinations disponibles.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer la destination %name&nbsp;? Les fichiers de sauvegarde enregistrés dans cette destination ne seront pas supprimés.

en: list files
fr: lister les fichiers

en: restore
fr: restaurer

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
fr:  Vous n'avez pas besoin d'entrer un mot de passe sauf si vous voulez modifier le mot de passe courant.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
fr: Chiffrement du fichier (EXPERIMENTAL)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
fr: Les fichiers cryptés ne peuvent être restaurés que par Backup and Migrate et uniquement sur les sites ayant la même clé de cryptage. <strong>Cette fonctionnalité est expérimentale, et ne devrait être utilisée que pour les tests.</strong>

en: File Encryption
fr: Chiffrement de fichiers

en: Install the !link to enable backup file encryption.
fr: Installez le !link pour activer le chiffrement du fichier de sauvegarde.

en: AES Encryption Module
fr: Module AES Encryption

en: No Encryption
fr: Aucun chiffrement

en: AES Encryption
fr: Chiffrement AES

en: Send an email if backup succeeds
fr: Envoyer un courriel si la sauvegarde réussit

en: Email Address for Success Notices
fr: Adresse de courriel pour les avis de réussite

en: Send an email if backup fails
fr: Envoyer un courriel si la sauvegarde échoue

en: Email Address for Failure Notices
fr: Adresse de courriel pour les avis d'échec

en: !site backup succeeded
fr: Sauvegarde de !site réussie !

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
fr: La sauvegarde du site s'est achevée avec succès avec le message suivant :
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
fr: La sauvegarde du site s'est achevée avec succès.

en: !site backup failed
fr: La sauvegarde de !site a échoué

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
fr: La sauvegarde du site a échoué avec le message suivant :
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
fr: La sauvegarde du site a échoué pour une raison inconnue.

en: Disable query log
fr: Désactiver le journal des requêtes

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
fr: Désactiver la journalisation des requêtes du module Devel pendant l'opération de sauvegarde. Elle sera activée de nouveau une fois la sauvegarde terminée. Ceci est hautement recommandé.

en: Take site offline
fr: Mettre le site hors-ligne

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
fr: Mettre le site hors ligne durant la sauvegarde et affichage d'un message de maintenance. Le site sera remis en ligne une fois la sauvegarde terminée.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
fr: Désactiver la journalisation des requêtes du module Devel pendant l'opération de restauration. Elle sera réactivée de nouveau une fois la restauration terminée. Ceci est hautement recommandé.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
fr: Mettre le site hors ligne pendant la restauration et afficher d'un message de maintenance. Le site sera de nouveau en ligne une fois la restauration terminée.

en: View as checkboxes
fr: Afficher comme cases à cocher

en: Backup File
fr: Fichier de sauvegarde

en: You can use tokens in the file name.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (<em>tokens</em>) dans le nom du fichier.

en: profiles
fr: profils

en: Untitled Profile
fr: Profil sans nom

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le profil %name ? Chaque planning utilisant ce profil sera désactivé.

en: schedule
fr: planification

en: schedules
fr: planifications

en: Untitled Schedule
fr: Planning sans titre

en: No tables excluded
fr: Aucune table exclue

en: No data omitted
fr: Aucune donnée omise

en: Schedule Name
fr: Nom de planification

en: Settings Profile
fr: Profil de paramètres

en: -- None Available --
fr: -- Aucun disponible --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
fr: Le nombre de fichiers de sauvegarde à conserver avant de supprimer les plus vieux. Utiliser 0 pour ne jamais supprimer les sauvegardes. <strong>Les autres fichiers dans le répertoire de destination seront supprimés si vous spécifiez une limite.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
fr: Choisissez où le fichier de sauvegarde sera enregistré. Les fichiers de sauvegarde contiennent des données sensibles, soyez donc prudent(e) quant à l'endroit où vous les conservez.

en: Create new destination
fr: Créer une nouvelle destination

en: Backup period must be a number greater than 0.
fr: La période de sauvegarde doit être un nombre supérieur à 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
fr: Le nombre à garder doit être un entier supérieur ou égal à 0.

en: Once a second
fr: Une fois par seconde

en: Every @count seconds
fr: Toutes les @count secondes

en: Once a minute
fr: Une fois par minute

en: Every @count minutes
fr: Toutes les @count minutes

en: Every @count hours
fr: Toutes les @count heures

en: Every @count days
fr: Tous les @count jours

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: Every @count weeks
fr: Toutes les @count semaines

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
fr: Backup and Migrate facilite la tâche de sauvegarder votre base de données Drupal et de migrer les données d'une installation Drupal à une autre. Il fournit une fonction pour sauvegarder la base de données entière vers un fichier ou de télécharger, puis restaurer à partir d'une sauvegarde précédente. Vous pouvez aussi planifier l'opération de sauvegarde. La compression des fichiers de sauvegarde est aussi supportée. Les fichiers de sauvegarde de la base de données créés par ce module peuvent être importés dans cette installation ou dans toute autre installation Drupal avec le !restorelink, ou vous pouvez utiliser un outil de base de données tel que <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> ou en ligne de commande MySQL.

en: restore feature
fr: fonction de restauration

en: Quick Backup Tab
fr: Onglet de sauvegarde rapide

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
fr: Utilisez ce formulaire pour exécuter des sauvegardes manuelles simples de votre base de données. Visitez la !helppage pour plus d'aide sur l'utilisation de ce module

en: Advanced Backup Tab
fr: Onglet de sauvegarde avancée

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
fr: Utilisez ce formulaire pour exécuter des sauvegardes manuelles de votre base de données avec plus d'options avancées. Si vous avez un !profilelink enregistré, vous pouvez charger ces paramètres. Vous pouvez enregistrer tous les changements que vous apportez à ces paramètres dans un nouveau profil de paramètres.

en: settings profiles
fr: profils de paramètres

en: Restore Tab
fr: Onglet Restaurer

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
fr: Envoyer un fichier de sauvegarde et de migration. La fonction de restauration ne fonctionnera pas avec les dumps de base de données provenant d'autres sources telles que phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
fr: Les destinations sont les emplacements où vous pouvez enregistrer ou charger vos fichiers de sauvegarde.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
fr: Les fichiers peuvent être enregistrés vers un répertoire sur votre serveur web, téléchargés sur votre bureau ou envoyés par courriel à un compte de courriel spécifié. À partir de l'onglet Destinations, vous pouvez créer, supprimer et modifier les destinations ou avoir la liste des fichiers qui ont déjà été sauvegardés aux destinations disponibles.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
fr: Les profils sont des paramètres de sauvegarde enregistrés. Les profils conservent aussi bien les paramètres d'exclusion de tables que vos noms de fichiers de sauvegarde, la compression et les paramètres d'horodatage. Vous pouvez utiliser les profils dans !schedulelink et pour !manuallink.

en: manual backups
fr: sauvegardes manuelles

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
fr: Vous pouvez créer de nouveaux profils en utilisant l'onglet Ajouter des profils ou en cochant la case "Enregistrer ces paramètres" sur la page de sauvegarde avancée.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
fr: Sauvegarder automatiquement votre base de données selon un horaire régulier en utilisant <a href="!cronurl">une tâche planifiée (cron)</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
fr: Chaque planification ne pourra s'exécuter au maximum qu'une fois par cron, donc elles ne s'exécuteront pas plus fréquemment que le permet la configuration du cron. Si vous spécifiez un nombre de sauvegardes à garder pour une planification, les anciennes sauvegardes seront supprimées quand les nouvelles seront créées. <strong>Si un nombre de fichiers à garder est spécifié, les autres fichiers sauvegardés vers cette destination de la planification seront supprimés.</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer une sauvegarde de ce site.

en: -- Select a Settings Profile --
fr: -- Sélectionnez un profil de paramètres --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
fr: Vous pouvez charger un profil. Un quelconque changement effectué ci-dessous sera perdu.

en: Load Settings
fr: Charger des paramètres

en: Load Profile
fr: Charger un profil

en: Quick Backup
fr: Sauvegarde rapide

en: Backup now
fr: Sauvegarder maintenant

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
fr: Pour plus d'options de sauvegarde, essayez la <a href="!advancedurl">page de sauvegarde avancée</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
fr: Une source ne peut être sauvegardée sur elle-même. Veuillez choisir une destination différente pour cette sauvegarde.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
fr: Sauvegarder depuis !from vers !to en utilisant !profile !submit

en: Backup Destination
fr: Destination de sauvegarde

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
fr: Choisissez où les fichiers de sauvegarde seront enregistrés. Les fichiers de sauvegardes contiennent des données sensibles, faites attention où vous les mettez. Selectionnez 'Télécharger' pour télécharger les fichiers vers votre Bureau.

en: Save the settings as
fr: Enregistrer les paramètres en tant que

en: Replace the '%profile' profile
fr: Remplacer le profil '%profile'

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
fr: Ceci sera le nom de votre nouveau profil si vous sélectionnez "Créer un nouveau profil", sinon il deviendra le nouveau nom du profil '%profile'.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
fr: Choisissez un nom pour les paramètres. Vos paramètres seront enregistrés dans un profil et apparaîtront dans l'<a href="!url">Onglet Profils</a>.

en: Save Without Backing Up
fr: Enregistrer sans sauvegarder

en: Restore to
fr: Rétablir à

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
fr: <p>Ou vous pouvez restaurer un des fichiers de vos <a href="!url">destinations de sauvegarde enregistrées.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
fr: <a href="!restoreurl">Restaurer de nouveau</a>

en: Advanced Backup
fr: Sauvegarde avancée

en: The filter settings for the profile.
fr: Le filtre de paramètre pour le profil.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
fr: La {backup_migrate_destination}.destination_id de la source depuis laquelle sauvegarder.

en: Default Schedule
fr: Planning par défaut

en: The db source to backup from.
fr: La source de base données depuis laquelle sauvegarder.

en: Sample text
fr: Texte d'exemple

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Restore now
fr: Restaurer maintenant

en: HTML attributes
fr: Attributs HTML

en: From Email
fr: Courriel de l'expéditeur

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Bolder
fr: Plus gras

en: No TrueType support
fr: Pas de prise en charge des polices TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas utiliser les polices TrueType car votre installation de PHP ne les prend pas en charge. Vous pouvez seulement utiliser une police bitmap intégrée à taille fixe.

en: Font preview of @font (@file)
fr: Prévisualisation de la police @font (@file).

en: Preview of built-in font
fr: Aperçu de la police intégrée

en: PHP built-in font: !font_preview
fr: Police de caractères intégrée à PHP : !font_preview

en: You need to select at least one font.
fr: Vous devez sélectionner au moins une police.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
fr: Les polices suivantes ne sont pas lisibles : %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
fr: Saisir les caractères affichés dans l'image.

en: Font example
fr: Exemple de police

en: Site maintenance account
fr: Compte de maintenance du site

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Full content
fr: Contenu complet

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Searched %type for %keys.
fr: Recherché %type pour %keys.

en: There is currently no content classified with this term.
fr: Il n'y a actuellement aucun contenu classé avec ce terme.

en: E-mails
fr: Courriels

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Image style
fr: Style d'image

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fr: L'étiquette de cette zone, visible seulement par les administrateurs.

en: Exposed
fr: Exposé

en: Displays Reorder
fr: Réorganisation des affichages

en: Remove this display
fr: Retirer cet affichage

en: Operator to use on all groups
fr: Opérateur à utiliser sur tous les groupes

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fr: Soit "groupe 0 AND groupe 1 AND groupe 2" soit "groupe 0 OR groupe 1 OR groupe 2", etc.

en: Remove group @group
fr: Retirer le groupe @group

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Ungroupable filters
fr: Filtres non-groupables

en: Configure group settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres du groupe pour @type %item

en: Basic exposed form
fr: Formulaire exposé basique

en: Input required
fr: Valeur requise

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fr: Un formulaire exposé qui affiche une vue seulement si le formulaire contient une saisie utilisateur.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all items that this view might find
fr: Afficher tous les éléments que cette vue pourrait trouver

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: Display a limited number items that this view might find.
fr: Afficher un nombre limité d'éléments que cette vue pourrait trouver.

en: Paged output, full pager
fr: Rendu paginé, pagination complète

en: Paged output, full Drupal style
fr: Rendu paginé, complet du style Drupal

en: Paged output, mini pager
fr: Rendu paginé, mini-pagination

en: Use the mini pager output.
fr: Utiliser le rendu de la mini-pagination.

en: The taxonomy vocabulary name
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur. Ce filtre ne vérifie pas si l'utilisateur existe et permet une recherche partielle. N'utilise pas l'auto-complétion.

en: Provide markup text for the area.
fr: Fournir un texte balisé pour la zone.

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Change the machine name of this display.
fr: Changer le nom système de cet affichage.

en: Change settings for this pager type.
fr: Modifier les paramètres pour ce type de pagination.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fr: Autoriser le regroupement et l'aggrégation (calcul) des champs.

en: Exposed form style
fr: Style du formulaire exposé

en: Select the kind of exposed filter to use.
fr: Choisir le type de filtre exposé à utiliser.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fr: Paramètres du formulaire exposé pour ce style de formulaire exposé.

en: The machine name of this display
fr: Le nom système de cet affichage

en: This is machine name of the display.
fr: C'est le nom système de l'affichage.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fr: Si coché, certains champs pourraient devenir indisponibles. Tous les champs qui sont sélectionnés pour le regroupement seront réduits à un seul enregistrement par valeur distincte. Les autres champs qui sont sélectionnés pour agrégation verront la fonction exécutée sur ceux-ci. Par exemple, vous pouvez grouper des nœuds par leur titre et compter le nombre de nids pour obtenir une liste des doublons.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fr: <strong>Important !</strong> Vous avez modifié le nom machine de l'affichage. Tout ce qui est spécifiquement rattaché à cet affichage, tel que l'habillage (theming), pourrait cesser de fonctionner jusqu'à ce qu'il soit mis à jour. Pour voir les suggestions de thème le concernant, vous devez enregistrer la vue.

en: Exposed Form
fr: Formulaire exposé

en: Exposed form options
fr: Options du formulaire exposé

en: Select which pager, if any, to use for this view
fr: Sélectionner, s'il y a lieu, la pagination à utiliser pour cette vue

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: Display id should be unique.
fr: L'identifiant (ID) de l'affichage doit être unique.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fr: Texte à afficher pour le bouton de soumission du formulaire des filtres exposés.

en: Include reset button
fr: Inclure un bouton de réinitialisation.

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fr: Si coché le formulaire exposé fournira un bouton pour réinitialiser tous les filtres exposés appliqués

en: Reset button label
fr: Texte du bouton de réinitialisation

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fr: Texte à afficher dans le bouton de réinitialisation du formulaire exposé.

en: Exposed sorts label
fr: Etiquette des tris exposés

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fr: Texte à afficher comme étiquette de la liste déroulante du tri exposé.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est croissant.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est décroissant.

en: Text on demand
fr: Texte à la demande

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à passer. Par exemple, si ce champ est défini à 3, les 3 premiers éléments seront passés et non affichés.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fr: Le nombre total de pages. Laisser vide pour montrer toutes les pages.

en: Exposed options
fr: Options exposées

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fr: Exposer ces options permet aux utilisateurs de définir leurs valeurs dans un formulaire exposé quand la vue est affichée

en: Expose items per page
fr: Exposer les éléments par page

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fr: Si coché, les utilisateurs pourront spécifier combien d'éléments afficher par page dans une vue

en: Items per page label
fr: Etiquette des éléments par page

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fr: Etiquette à utiliser pour le champ de nombre d'éléments par page exposé.

en: Exposed items per page options
fr: Options du nombre d'éléments par page

en: Expose Offset
fr: Exposer le décalage

en: Offset label
fr: Étiquette du décalage

en: Label to use in the exposed offset form element.
fr: Etiquette à utiliser dans l'élément "décalage" du formulaire exposé.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fr: Le décalage doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fr[0]: Mini pagination, @count élément, en passer @skip
fr[1]: Mini pagination, @count éléments, en passer @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fr[0]: Mini pagination, @count élement
fr[1]: Mini pagination, @count éléments

en: All items, skip @skip
fr: Tous les éléments, en passer @skip

en: All items
fr: Tous les éléments

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: @count éléments, en passer @skip

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fr: Impossible de terminer l'opération. Erreur fatale dans @file à la ligne @line : @message

en: no real context
fr: pas de véritable contexte

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: The page has been updated and saved.
fr: La page a été mise à jour et enregistrée.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fr: Il n'existe actuellement aucune variante et il n'est pas possible d'ajouter une page. Peut être devriez-vous installer le module Panels pour obtenir une variante?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fr: Pour définir ce panneau comme votre page d'accueil vous devez créer un chemin unique sans aucun placeholder %. La page d'accueil du site est actuellement définie à %homepage dans le formulaire de configuration du site !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fr: Cette page est actuellement définie comme page d'accueil de votre site. Ceci peut être modifié dans le formulaire de configuration !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fr: Ce chemin est déjà utilisé. Le système ne peut supplanter les chemins existants.

en: Context exists
fr: Le contexte existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fr: Contrôler l'accès par : si un contexte existe ou pas et s'il contient des données.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fr: Vérifier si le contexte existe (contient des données) ou non (aucune donnée). Par exemple, si un contexte est optionnel et que le chemin ne contient aucun argument pour ce contexte, alors il n'existe pas pas.

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: @identifier exists
fr: @identifier existe

en: @identifier does not exist
fr: @identifier n'existe pas

en: String: comparison
fr: Chaîne de caractères : comparaison

en: Control access by string match.
fr: Contrôle l'accès par concordance des chaînes (de caractères).

en: Not equal to regular expression
fr: Différent de l'expression réguière

en: @identifier is "@value"
fr: @identifier est "@value"

en: @identifier is not "@value"
fr: @identifier n'est pas "@value"

en: @identifier matches "@value"
fr: @identifier correspond à "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fr: @identifier ne correspond pas à "@value"

en: String: length
fr: Chaîne de caractères : longueur

en: Control access by length of string context.
fr: Contrôle l'accès par la longueur de la chaîne de caractères du contexte.

en: Not equal to
fr: Différent de

en: Length of string
fr: Longueur de la chaîne de caractères

en: @identifier must be @comp @length characters
fr: @identifier doit être @comp @length caractères

en: A context that contains token replacements from token.module.
fr: Un contexte qui contient des remplacements de jetons du module Token.

en: Enter the context type
fr: Saisir le type de contexte

en: Enter a user name
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fr: Si coché, l'identifiant sera réinitialisé par le nom de l'utilisateur sélectionné.

en: Invalid user selected.
fr: Utilisateur choisi invalide.

en: You may use substitutions in this path.
fr: Vous pouvez utiliser les remplacements dans ce chemin.

en: static
fr: statique

en: In database
fr: Dans la base de données

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fr: Un module de nom @name est déjà présent sur le site. Choisissez un nom différent.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fr: Webform permet d'attacher aux nœuds des formulaires et des questionnaires.

en: To add one, create a !types piece of content.
fr: Pour en ajouter un, créer un contenu !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fr: Webform n'est actuellement activé sur aucun type de contenu.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fr: Pour utiliser Webform, veuillez l'activer sur au moins un type de contenu sur cette page.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fr: Cette page liste tous les contenus du site qui peuvent avoir un webform qui leur soit attaché.

en: Webform-enabled piece of content
fr: Webform - Élément de contenu activé

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fr: Visitez la page <a href="!url">Webform settings</a> et activez le module Webform sur au moins un type de contenu.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fr: Optionnel: Activez le module Webform sur plusieurs types en visitant la page <a href="!url">Webform settings</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fr: <p>Ce module permet de créer des formulaires ou des questionnaires et de définir leur contenu. Les éléments soumis au travers de ces formulaires sont stockés dans la base de données mais aussi optionnellement envoyés par courriel à une adresse prédéfinie.</p>
          <p>Voici comment en créer un :</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Aller sur <a href="!create-content">Créer du contenu</a> et ajouter un élément de contenu !types.</li>
            <li>Après avoir enregistré le nouveau contenu, vous serez redirigé à la liste principale des champs du formulaire qui sera créé. Ajoutez les champs que vous souhaitez voir apparaître sur votre formulaire.</li>
            <li>Une fois que vous avez fini d'ajouter des champs, vous avez la possibilité d'envoyer des courriels à l'administrateur ou à l'utilisateur qui a rempli le formulaire. Cliquez sur le sous-onglet <em>E-mails</em> sous l'onglet <em>Webform</em> du contenu.</li>
            <li>Enfin, visitez le sous-onglet <em>Paramètres du formulaire</em> sous l'onglet <em>Webform</em> pour configurer les dernières options de votre formulaire.
              <ul>
              <li>Ajoutez un message de confirmation et/ou une URL de redirection qui sera affiché(e) une fois que le formulaire aura été soumis avec succès.</li>
              <li>Paramétrez une limite de soumissions.</li>
              <li>Déterminez quels rôles sont autorisés à soumettre le formulaire.</li>
              <li>Options de configuration avancée, comme par exemple autoriser les brouillons, ou montrer aux utilisateurs un message qui indique la façon dont il peuvent éditer leurs soumissions de formulaire.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Votre formulaire est maintenant prêt à être visualisé. Lorsque vous aurez reçu des soumissions, vous pourrez consulter les résultats soumis par les utilisateurs en visitant l'onglet <em>Résultats</em> sur le contenu.</li>
          </ul>
          <p>De l'aide sur l'ajout et la configuration de nouveaux composants sera affichée une fois que vous aurez ajouté votre premier composant.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fr: Un champ texte spécial qui accepte les adresses de courriels.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fr: Permettre aux utilisateurs de transférer des fichiers de types configurables.

en: Page break
fr: Saut de page

en: Organize forms into multiple pages.
fr: Organiser les formulaires en plusieurs pages.

en: Select options
fr: Liste de sélection

en: Value of !component
fr: Valeur de !component

en: Value of "!component"
fr: Valeur de "!component"

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Edit e-mail settings
fr: Modifier les paramètres e-mail

en: Delete e-mail settings
fr: Effacer les paramètres e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fr: Vérifier si toutes les valeurs entrées pour ce champ sont uniques. La même valeur ne peut pas être utilisée deux fois.

en: no upload
fr: pas de téléversement

en: Other...
fr: Autre...

en: Allow "Other..." option
fr: Autoriser l'option "Autre..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fr: Cochez cette option si vous voulez autoriser les utilisateurs à entre une option qui n'est pas dans la liste.

en: Text for "Other..." option
fr: Texte pour l'option "Autre..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fr: Si d'autres options sont autorisées, saisir le texte à afficher pour activer ces options.

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fr: Affiche les options aléatoirement lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Maximum length of the textfield value.
fr: Longueur maximum de la valeur du champ texte.

en: Webform-enabled content types
fr: Types de contenus avec prise en charge Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fr: Webform vous permet d'activer les composants Webform sur tout type de contenu. Choisir les types sur lesquels vous voulez associer des composants Webform.

en: E-mail address format
fr: Format d'adresse électronique

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fr: Format long : "Nom Exemple" &lt;nom@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fr: Format court : nom@exemple.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fr: La plupart des serveurs acceptent le format "long" qui permet d'afficher le nom de l'expéditeur d’une manière plus compréhensible. Cependant, beaucoup de serveurs Windows ne sont pas capables d'envoyer des messages dans ce format. Changez cette option si vous rencontrez des problèmes lors de l'envoi de corriels par Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fr: Il n'y a actuellement aucun formulaire webform sur votre site. Créez un contenu !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut ignorer cette page.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut afficher cet élément de formulaire.

en: Conditional rules
fr: Règles conditionnelles

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
fr: Sélectionner un autre composant pour décider si ce composant doit être affiché ou masqué. Vous pouvez seulement sélectionner les composants présents avant le saut de page le plus récent.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fr: Determiner si la liste ci-dessous est inclusive ou exclusive.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
fr: Lister les valeurs, une par ligne, qui déclencheront cette action. Si vous laissez ceci vide, ce composant sera toujours affiché.

en: Include all components
fr: Inclure tous les composants

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fr: La valeur %value est déjà présente dans le champ %title. Vous avez peut être déjà soumis ce formulaire, ou vous devez utiliser une valeur différente.

en: Component value
fr: Valeur du composant

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fr: N’envoie actuellement aucun E-mail, ajoutez un destinataire ci-dessous.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fr: Les soumissions du formulaire seront envoyés par e-mail à cette adresse. N'importe quel champ e-mail, liste d'options, ou champ caché peut être sélectionné comme destinataire. Des adresses e-mail multiples doivent être séparées par des virgules.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fr: N'importe quel champ texte, liste déroulante, ou champ caché peut-être sélectionné en tant que sujet pour les e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fr: N'importe quel champ e-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant qu'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fr: N'importe quel champ E-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant que nom de l'expéditeur.

en: No available components
fr: Pas de composant disponible

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fr: Un modèle d'e-mail peut personnaliser l'affichage des e-mails.

en: Included e-mail values
fr: Valeurs incluses dans l'e-mail

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans le jeton %email_values. Les valeurs individuelles peuvent toutefois être imprimées si elles sont explicitement spécifiées dans le modèle %email[key].

en: Save e-mail settings
fr: Sauvegarder les paramètres d'e-mail

en: E-mail header details
fr: Détails des entêtes de courriel

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fr: Lorsque vous ajoutez une adresse électronique personnalisée, le champ courriel est requis.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fr: L'adresse de courriel saisie "@email" n'est pas valide.

en: Email settings added.
fr: Paramètres de courriel ajoutés.

en: Email settings updated.
fr: Paramètres de courriel mis à jour.

en: Delete e-mail settings?
fr: Supprimer les paramètres de courriel ?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fr: Ceci supprimera immédiatement les paramètres de courriel basés sur le composant @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fr: Cela va supprimer la configuration d'envoi de courriel à l'adresse @address

en: E-mail settings deleted.
fr: Paramètres d'e-mail supprimés.

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fr: Limiter le nombre de soumissions <em>par utilisateur</em>. Un utilisateur est identifié par son nom de connexion s'il est connecté , ou par son adresse IP et un cookie si anonyme. L'utilisation des cookies peut être modifié dans la <a href="!url">configuration globale de webform</a>.

en: Submission access
fr: Accès à la soumission

en: Show the notification about previous submissions.
fr: Montrer la notification de soumissions précédentes.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fr: Affiche le message indiquant qu'il existe déjà des soumissions quand un utilisateur à déjà répondu à ce formulaire

en: The entered URL is not a valid address.
fr: L'adresse URL saisie n'est pas une adresse valide.

en: The form settings have been updated.
fr: Les paramètres du formulaire on été mis à jour.

en: Your submissions
fr: Vos soumissions

en: @sid (draft)
fr: @sid (ébauche)

en: Select list options
fr: Sélectionner la liste des options

en: Select list format
fr: Sélectionner le format des listes

en: Separate
fr: Séparé

en: Submission Number
fr: Numéro de la soumission

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Included export components
fr: Composants d'export inclus

en: The selected components will be included in the export.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans l'export.

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fr: Les options séparées sont plus appropriée pour la construction de rapports, de graphiques et de statistiques dans une feuille de calcul.

en: My select list
fr: Ma liste de sélection

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fr: Les options compactes sont plus adaptées pour importer des données dans d'autres systèmes.

en: Submitted on %date
fr: Soumis le %date

en: Submitted by user: %username
fr: Soumis par l'utilisateur: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
fr: Soumis par un utilisateur anonyme : [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
fr: L'identifiant (ID) de soumission de la soumission.

en: Whether or not the submission is a draft.
fr: Si la soumission est un brouillon ou non.

en: The date this submission was submitted.
fr: La date à laquelle cette soumission a été soumise.

en: Remote address
fr: Adresse distante

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fr: L'adresse IP distante de l'utilisateur qui a envoyé cette soumission.

en: Provide a simple link to view the submission.
fr: Fournir un lien pour visualiser la soumission.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fr: Fournir un lien simple pour modifier la soumission.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer la soumission.

en: Webform submission count
fr: Nombre de soumissions du formulaire Webform

en: The number of webform submissions on this node.
fr: Le nombre de soumissions Webform sur ce nœud.

en: The number of webform submissions for this user.
fr: Le nombre de soumissions Webform de cet utilisateur.

en: Webform form body
fr: Corps du formulaire Webform

en: The Webform form body display for this node.
fr: L'affichage du corps du formulaire Webform pour ce nœud.

en: draft
fr: ébauche

en: @name form
fr: Formulaire @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fr: Vous devez être <a href="!login">connecté</a> pour voir ce formulaire.

en: Wysiwyg profiles
fr: Profils wysiwyg

en: Div container
fr: Div conteneur

en: Maximize
fr: Agrandir

en: Check spelling as you type
fr: Vérification de l'orthographe lors de la frappe

en: Advanced list
fr: Liste avancée

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fr: Pour assigner un éditeur différent à un format de texte, cliquez d'abord sur "delete" pour supprimer celui qui existe déjà.

en: Update preview
fr: Actualiser l'aperçu

en: Access all webform results
fr: Accéder à tous les résultats de formulaires

en: Access own webform results
fr: Accéder à ses propres résultats de formulaires

en: Edit all webform submissions
fr: Modifier toutes les soumissions de formulaires

en: Delete all webform submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission de formulaire

en: Access own webform submissions
fr: Accéder à ses propres soumissions de formulaires

en: Edit own webform submissions
fr: Modifier ses propres soumissions de formulaires

en: Delete own webform submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions de formulaires

en: Default: %value
fr: Par défaut: %value

en: Delete configuration profile
fr: Supprimer le profil de configuration

en: The file has been renamed to %filename.
fr: Le fichier a été renommé %filename.

en: %filename has been uploaded.
fr: %filename a été transféré.

en: %filename is in use by another application.
fr: %filename est utilisé par une autre application.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota de répertoire. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota utilsateur total. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
fr: Vous n'avez accès à aucun profil de configuration pour l'utilisation de l'explorateur de fichiers !

en: Directory %dirname is not accessible.
fr: Le répertoire %dirname n'est pas accessible.

en: Access to %directory was denied.
fr: L'accès à %directory a été refusé.

en: You can not perform this operation.
fr: Vous ne pouvez pas réaliser cette opération.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
fr: Afin d'envoyer un fichier vers une application externe, double-cliquer sur la ligne correspondant au fichier.

en: Administer IMCE
fr: Administrer IMCE

en: Define the upload quota per directory.
fr: Définissez la limite de taille par répertoire

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fr: Spécifiez les extensions de fichier autorisées pour l'envoi. Séparez les extensions par une espace et n'incluez pas le point avant l'extension.

en: Webform client form.
fr: Formulaire client Webform.

en: Default value timezone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fr: Options à sélectionner par le haut. Habituellement ce sont des notations telles que "nul" à "excellent" ou "pas du tout d'accord" à "tout à fait d'accord".

en: Customize option keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés d'options (Avancé)

en: Questions list down the side of the grid.
fr: Liste des questions en bas à côté de la grille.

en: Customize question keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés des questions (Avancé)

en: Load a pre-built option list
fr: Charger une liste d'options pré-configurée

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fr: Utiliser une liste d'options pré-configurée plutôt qu'insérer des options manuellement. En utilisant une liste pré-configurée, les options ne seront pas éditables.

en: Customize keys (Advanced)
fr: Personnalisation des clés (Avancé)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fr: Chaque option doit avoir une clé spécifiée. Spécifiez chaque option de la manière suivante "ma_cle|Une option lisible".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fr: Les clés des options doivent contenir moins de 128 caractères. Les clés suivantes dépassent cette limite :

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fr: L'enregistrement de l'ordre du formulaire a échoué car les éléments suivants ont la même clé de formulaire et sont sous le même parent. Modifiez chaque composant et donnez-leur une clé de formulaire unique, puis tentez de les déplacer à nouveau.

en: Edit component: @name
fr: Modifier le composant : @name

en: US states
fr: États des États-Unis

en: Northern Marianas Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournir un lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Term edit link
fr: Lien de modification du terme

en: Provide a simple link to edit the term.
fr: Fournir un lien pour modifier le terme.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fr: Spécifiez entre quelle valeurs l'utilisateur peut choisir lors de la spécification du nombre d'éléments par page. Séparées par des virgules.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fr: Si coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments doivent être passés au début.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fr: Merci de spécifier une liste de valeur numériques séparées par des virgules&nbsp;: ex.: 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
fr: Activer le calendrier popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fr: Activer un sélecteur de date JavaScript à côté du champ de date

en: Open popup calendar
fr: Ouvrir la popup de calendrier

en: Link field
fr: Champ lien

en: Attachment before
fr: Pièce jointe avant

en: Attachment after
fr: Pièce jointe après

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
fr: Problème de CAPTCHA : la fonction hook_captcha() du module %module a fourni un résultat inattendu lors d'une tentative de récupération du type de défi %type depuis le formulaire %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
fr: Image CAPTCHA nécessite GD library

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas être installé car votre installation de PHP ne fournit pas la <a href="!gddoc">bibliothèque GD</a> qui est requise pour générer des images.

en: CTools PHP requirements
fr: Configuration PHP requise par CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fr: CTools requière certaines fonctionnalités seulement disponibles à partir de PHP version 5.2.0 et suivantes.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire @path pour le cache des styles CTools. Vérifiez les droits de votre répertoire de fichiers.

en: Select base style
fr: Sélectionner le style de base

en: Missing settings cache.
fr: Paramètres de cache manquants.

en: XX-Small
fr: XXS

en: X-Small
fr: XS

en: X-Large
fr: XL

en: XX-Large
fr: XXL

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Word spacing
fr: Espacement des mots

en: Decoration
fr: Décoration

en: Overline
fr: Surligner

en: Line-through
fr: Ligne à-travers

en: Small-caps
fr: Petites majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour exécuter cette action.

en: You account permissions do not permit you to import.
fr: Les droits de votre compte ne vous permettent pas d'importer.

en: String: URL path
fr: chaîne (de caractères): chemin d'URL

en: Control access by the current path.
fr: Contrôler l'accès par le chemin courant.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fr: Note : si aucun contexte n'est choisi, le chemin de la page actuelle sera utilisé.

en: Allow access on the following pages
fr: Autoriser l'accès aux pages suivantes

en: Allow access on all pages except the following pages
fr: Autoriser l'accès a toutes les pages sauf les pages suivantes

en: Current path
fr: Chemin actuel

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fr[0]: @identifier est "@paths"
fr[1]: Le type @identifier fait partie de "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fr[0]: @identifier n'est pas "@paths"
fr[1]: Le type @identifier ne fait pas partie de "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fr: Taxonomie : terme parent

en: Control access by existence of a parent term.
fr: Contrôler l'accès par l'existence d'un terme parent.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fr: "@term" a un parent dans le vocabulaire "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fr: Contrôle l'accès par vocabulaire.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fr: Seuls les vocabulaires cochés seront valides.

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: Control access by checking which theme is in use.
fr: Contrôler l'accès en fonction du thème utilisé.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fr: Sera seulement accessible si le thème courant est le thème sélectionné.

en: Error, unset theme
fr: Erreur, thème non défini

en: Current theme is "@theme"
fr: Le thème courant est "@theme"

en: Unpublished node @nid
fr: Nœud @nid dépublié

en: Book children
fr: Livres enfants

en: The children menu the book the node belongs to.
fr: Le menu des enfants de livre auquel le nœud appartient.

en: Book children menu goes here.
fr: Le menu des enfants du livre va ici.

en: Node terms
fr: Termes du nœud

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fr: Termes de taxonomie du nœud référencé.

en: - All vocabularies -
fr: - Tous les vocabulaires -

en: Term formatting
fr: Mise en forme de terme

en: Inline, delimited
fr: En ligne, délimités

en: Link to terms
fr: Lier aux termes

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fr: Cocher ici pour lier les termes aux chemins des termes.

en: "@s" terms from @vocabulary
fr: "@s" termes dans @vocabulary

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Add the site feed_icons statement as content.
fr: Ajouter l'instruction du site "feed_icons" comme contenu.

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Add the logo trail as content.
fr: Ajouter la piste logo comme contenu.

en: Primary navigation links
fr: Liens de navigation primaires

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter le primary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Secondary navigation links
fr: Liens de navigation secondaires

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter secondary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Tabs type
fr: Type d'onglets

en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

en: CSS id to use
fr: Identifiant CSS à utiliser

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Multiple terms from node
fr: Termes multiples du nœud

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fr: Le texte de ce lien sera "@more". Ce paramètre peut être modifié seulement dans la configuration de View.

en: Fields override
fr: Supplantation de champs

en: Missing plugin
fr: Plugin manquant

en: Custom style
fr: Style personnalisé

en: Edit font
fr: Modifier une police

en: Disable serving of private files
fr: Désactiver la distribution de fichiers privés

en: Display file browser tab in user profile pages.
fr: Afficher l'onglet explorateur de fichiers dans les pages de profil des utilisateurs.

en: Insert file
fr: Insérer un fichier

en: Local action
fr: Action locale

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA dans un formulaire en plusieurs étapes/lors d'une prévisualisation si l'utilisateur a déjà validé un CAPTCHA précédemment.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA sur un type de formulaire en particulier, dès que l'utilisateur a validé un CAPTCHA sur un formulaire de ce même type.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA sur aucun formulaire, dès que l'utilisateur a validé n'importe quel CAPTCHA du site.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
fr: Définir si les défis doivent être omis durant le reste d'une session une fois que l'utilisateur à répondu avec succès à un défi.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
fr: Attaque à base de réutilisation de session de CAPTCHA détectée.

en: Conflicts with: !conflicts
fr: En conflit avec : !conflicts

en: @module does not appear to include the @include file.
fr: @module semble ne pas inclure le fichier @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fr: Le fichier @filename est déprécié et peut-être supprimé.

en: Conflicts with another feature
fr: En conflit avec une autre fonctionnalité

en: Custom ruleset
fr: Ensemble de droits personnalisé

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fr: Les droits personnalisés sont des combinaisons de plugins d'accès que vous pouvez utiliser pour le contrôle d'accès, les critères de sélection et la visibilité des panneaux.

en: There are no custom rulesets.
fr: Il n'y a aucun ensemble de règles personnalisés.

en: Manage custom rulesets
fr: Gérer les ensembles de règles personnalisés

en: Custom rulesets
fr: Ensembles de droits personnalisés

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fr: Crée des droits d'accès personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: ruleset
fr: ensemble de règles

en: Ruleset
fr: Ensemble de règles

en: rulesets
fr: ensembles de règles

en: Rulesets
fr: Ensembles de règles

en: Custom content
fr: Contenu personnalisé

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fr: Les panneaux de contenus personnalisés sont du HTML de base que vous saisissez et qui peut être réutilisé dans tous vos pannneaux.

en: There are no custom content panes.
fr: Il n'y a aucun panneau personnalisé.

en: Manage custom content
fr: Gérer le contenu personnalisé

en: Custom content panes
fr: Panneaux de contenu personnalisé

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fr: Créer des volets personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: La catégorie dans laquelle ce contenu doit apparaître. Si laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: content pane
fr: volet de contenu

en: content panes
fr: panneaux de contenu

en: Content panes
fr: Panneaux de contenu

en: @type will not display due to missing context
fr: @type ne sera pas affiché en raison d'un contexte manquant

en: Reverse (NOT)
fr: Inverser (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fr: Il manque la clé %key dans la définition du plugin @plugin.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fr: La définition du plugin @plugin ne peut trouver le schéma %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fr: La définition du plugin @plugin utilise %schema, mais ne dispose pas d'une section d'export.

en: Add a new @plugin
fr: Ajouter un nouveau @plugin

en: Edit @plugin %title
fr: Modifier @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fr: Cloner @plugin %title

en: Import @plugin
fr: Importer @plugin

en: Export @plugin %title
fr: Exporter @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %title ?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fr: Cette action supprimera définitivement toutes les personnalisations apportées à cet élément.

en: The item has been reverted.
fr: L'élément a été rétabli.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fr: Cette action va supprimer définitivement cet item de votre base de données.

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title could not be created.
fr: %title n'a pas pu être créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: %title could not be updated.
fr: %title n'a pas pu être mis à jour.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fr: Vous pouvez importer une définition exportée en collant le code de l'objet dans le champ ci-dessous.

en: @plugin %title was enabled.
fr: @plugin %title a été activé.

en: @plugin %title was disabled.
fr: @plugin %title a été désactivé.

en: Configuration error. No handler found.
fr: Erreur de configuration. Aucun gestionnaire trouvé.

en: No item found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fr: La propriété "clé primaire" de la définition de l'export de @table est manquante.

en: Configure style
fr: Configurer le style

en: Limit to these vocabularies
fr: Restreindre à ces vocabulaires

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fr: Si aucun vocabulaire n'est coché, les termes de tous les vocabulaires seront acceptés.

en: Missing/deleted content
fr: Contenu manquant/supprimé

en: Make this content reusable
fr: Rendre ce contenu réutilisable

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de ce contexte. Il doit être unique, et ne peut contenir que des caractères alpha-numériques et des caractères de soulignement. Une fois créé, vous ne pourrez pas changer ce nom.

en: Link the node title to the node
fr: Lier le titre du nœud au nœud

en: Select a build mode for this node.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce nœud.

en: Shows links to register or login.
fr: Affiche les liens pour s'inscrire ou se connecter.

en: - No tag -
fr: Aucune balise

en: CSS class to use
fr: Classe CSS à utiliser

en: Enabled, name
fr: Activé, nom

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fr: Vous avez des changements non enregistrés. Ces changements seront temporaires jusqu'à ce que vous cliquiez <em>Enregistrer</em>

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: The unique ID for this @export.
fr: L'identifiant unique de ce(tte) @export.

en: @plugin code
fr: Code de @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
fr: Permettre à l'import de supplanter un enregistrement existant.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une importation depuis le code. Rapport d'erreurs : @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: L'id d'exportation ne peut comporter que des lettres minuscules des caractères de soulignement et des chiffres.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fr: Un @plugin avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom ou supprimer l'élément existant avant de créer le nouveau.

en: Node edit form from node
fr: Formulaire d'édition depuis un nœud

en: Adds node edit form from a node context.
fr: Ajoute le formulaire de modification de nœud depuis un contexte de nœud.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fr: Les style personalisés peuvent être appliqués aux régions et aux panneaux de Panels.

en: There are no custom styles.
fr: Il n'y a aucun style personnalisé.

en: Manage styles
fr: Gérer les styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fr: Créer des styles personnalisés pour des applications comme Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fr: Il n'y actuellement aucun style disponible à l'ajout. Vous devriez activer un module qui les utilise, comme Panels.

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Select style type
fr: Sélectionner le type de style

en: View attachment
fr: Vue jointe

en: View context
fr: Contexte de la vue

en: "Before" attachment
fr: Élément joint "Avant"

en: "After" attachment
fr: Élément joint "Après"

en: You must select at least one attachment to display.
fr: Vous devez sélectionner au moins une pièce jointe à afficher.

en: "@context" attachment
fr: Pièce jointe de "@context"

en: View empty text
fr: Texte de vue vide

en: Display the view empty text if there are no results.
fr: Afficher le texte de vue vide s'il n"y a pas de résultat.

en: "@context" empty text
fr: Texte de "@context" vide

en: View exposed widgets
fr: Widgets exposés de la vue

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fr: Afficher les widgets exposés de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" exposed widgets
fr: Widgets exposés de "@context"

en: View feed icon
fr: Icône de flux de la vue

en: Display the view feed icon if there are no results.
fr: Afficher l'icône de flux de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" feed icon
fr: Icône de flux de "@context"

en: View footer
fr: Pied de page de la vue

en: Display the view footer if there are no results.
fr: Afficher le pied de page de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" footer
fr: Pied de page de "@context"

en: View header
fr: Entête de la vue

en: Display the view header if there are no results.
fr: Afficher l'entête de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" header
fr: Entête de "@context"

en: View pager
fr: Pagination de la vue

en: Display the view pager if there are no results.
fr: Afficher la pagination de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" pager
fr: Pagination de "@context"

en: View row
fr: Voir la ligne

en: Select context
fr: Choisir un contexte

en: Configure rows
fr: Configurer les lignes

en: Invalid context selected.
fr: Contexte choisi invalide.

en: Context contains an invalid view.
fr: Le contexte contient une vue invalide.

en: Row @number
fr: Ligne @number

en: Display specific fields
fr: Afficher certains champs

en: Row information
fr: Information de la ligne

en: Broken view
fr: Vue brisée

en: Displaying: !fields
fr: Affichage de : !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fr: Aucun champ affiché du fait d'une mauvaise configuration.

en: Displaying the configured row.
fr: Affichage de la ligne configurée.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fr[0]: "@context" ligne @rows
fr[1]: "@context" ligne @rows

en: You must select a view.
fr: Vous devez choisir une vue.

en: Node from view
fr: Nœud à partir d'une vue

en: Row number
fr: Numéro de ligne

en: Row number must be a positive integer value.
fr: Le numéro de ligne doit être un nombre entier positif.

en: Term from view
fr: Terme à partir d'une vue

en: User from view
fr: Utilisateur à partir d'une vue

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fr: Rend les résultats de vues disponibles comme un contexte d'utilisation dans les panneaux et autres applications.

en: Contains rows in contexts.
fr: Contiens des lignes dans les contextes.

en: Context settings
fr: Paramètres du contexte

en: Row class
fr: Classe de ligne

en: - Use default -
fr: - Utiliser la valeur par défaut -

en: General Information
fr: Information générale

en: Unknown content type
fr: Type de contenu inconnu

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
fr: L'adresse de courriel ou adresses où le message doit être envoyé. La mise en forme de cette chaîne doit être en accord avec la norme RFC 2822.

en: Administer features
fr: Administrer les Fonctionnalités (Features)

en: Perform administration tasks on features.
fr: Effectue des taches d'administration sur les fonctionnalités (features).

en: View, enable and disable features.
fr: Voir, activer et désactiver les fonctionnalités (features)

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
fr: Exemples : 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: The @label field of the node.
fr: Le champ @label du nœud.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
fr: IMCE donne accès à tous les fichiers du répertoire de fichiers privés sans restrictions. Ceci permet l'accès anonyme à tous les fichiers (/système/fichiers/nomdefichier) sauf si un module en restreint l'accès. Vous pouvez désactiver cette fonction ici.

en: Change view
fr: Changer la vue

en: Access Bulk Exporter
fr: Accéder à l'exportation en lots

en: Export various system objects into code.
fr: Exporter les divers objets système dans le code.

en: Administer access rulesets
fr: Administrer les ensembles de règles d'accès

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fr: Ajouter, supprimer ou modifier des ensembles de règles d'accès personnalisés.

en: Modal Login (default style)
fr: Connexion par fenêtre modale (par défaut)

en: Login via modal
fr: Connexion avec fenêtre modale

en: Modal Login (custom style)
fr: Connexion par fenêtre modale (style personnalisé)

en: Wizard (no modal)
fr: Assistant (non modal)

en: Wizard (default modal)
fr: Assistant (modal par défaut)

en: Pick an animal
fr: Choisir un animal

en: Wizard (custom modal)
fr: Assistant (modal personnalisé)

en: Replace text with "hello world"
fr: Remplacer le texte par "bonjour le monde"

en: Sample Content
fr: Exemple de contenu

en: Delete this row
fr: Supprimer cette ligne

en: CTools Javascript Widgets
fr: Widgets Javascript CTools

en: Link 1
fr: Lien 1

en: Link 2
fr: Lien 2

en: Link 3
fr: Lien 3

en: Drop Down Menu
fr: Menu déroulant

en: Click to Drop Down
fr: Cliquer pour dérouler

en: Click to Collapse
fr: Cliquer pour réduire

en: Collapsible Div
fr: Div repliable

en: Hello World
fr: Bonjour Le Monde

en: remain here
fr: rester ici

en: Go to your account
fr: Aller à votre compte

en: your account
fr: votre compte

en: Login Success
fr: Connexion réussie

en: Choose animal
fr: Choisir un animal

en: Configure animal
fr: Configurer animal

en: Sheep
fr: Mouton

en: Configure sheep
fr: Configurer mouton

en: Lizard
fr: Lézard

en: Configure lizard
fr: Configurer lézard

en: Raptor
fr: Rapace

en: Configure raptor
fr: Configurer rapace

en: Choose your animal
fr: Choisissez votre animal

en: Name your sheep
fr: Donnez un nom à votre mouton

en: What kind of sheep
fr: Quelle race de mouton

en: Merino
fr: Mérinos

en: Coriedale
fr: Corriedale

en: You have a @type sheep named "@name".
fr: Vous avez un mouton @type nommé "@name".

en: Name your lizard
fr: Donnez un nom à votre lézard

en: Venomous
fr: Venimeux

en: You have a @type lizard named "@name".
fr: Vous avez un lézard @type nommé "@name".

en: non-venomous
fr: non-venimeux

en: venomous
fr: venimeux

en: Name your raptor
fr: Donnez un nom à votre rapace

en: What kind of raptor
fr: Quelle espèce de rapace

en: Eagle
fr: Aigle

en: Hawk
fr: Faucon

en: Owl
fr: Hibou

en: Buzzard
fr: Buse

en: Domesticated
fr: Domestiqué

en: You have a @type @raptor named "@name".
fr: Vous avez un @type @raptor nommé "@name".

en: wild
fr: sauvage

en: domesticated
fr: domestiqué

en: Jump!
fr: Sauter!

en: Return to the examples page.
fr: Retourner à la page d'exemples.

en: You successfully jumped! !return_link
fr: Vous avez sauté avec succès ! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
fr: Démo AJAX de Chaos Tools

en: Simple Form
fr: Formulaire simple

en: Post-Login Action
fr: Action d'après connexion

en: Successful Jumping
fr: Saut effectué avec succès

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fr: Exemple de Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fr: Montre comment utiliser la puissance de Chaos AJAX.

en: Administer custom content
fr: Administrer le contenu personnalisé

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fr: Ajouter, modifier et supprimer le contenu personnalisé CTools stocké par défaut

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fr: Au cas où une page aurait plus d'une variante, chaque variante a la possibilité d'être affichée au moment où la page est visitée. Commençant par la première variante et continuant jusqu'à la dernière, chacune teste si ses conditions de sélection sont remplies. La première variante dont les critères (tels que spécifiés ci-dessous) sont vérifiés sera utilisée.

en: There are no wizards available at this time.
fr: Il n'y a aucun assistant disponible pour le moment.

en: Configure new !plugin_title
fr: Configurer nouveau !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fr: Configurer !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fr: Combinaison module/type demandée incorrecte : module @module et type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fr: Le plugin @plugin de type @owner:@type pointe vers le fichier manquant @file pour le gestionnaire de classe @class.

en: Use Page Manager
fr: Utiliser Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fr: Autorise les utilisateurs à utiliser la plupart des fonctionnalités de Page Manager, cependant certaines des plus puissantes sont limitées, car potentiellement dommageables pour le site. Notez que l'ensemble de fonctionnalités restreint vous laisse encore un énorme contrôle sur votre site web.

en: Administer Page Manager
fr: Administrer Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fr: Permet le contrôle total de Page Manager, c'est à dire le contrôle total de votre site. À accorder avec une extrême précaution.

en: Page manager context
fr: Contexte du gestionnaire de page (Page manager)

en: Change general settings for this variant.
fr: Changer les paramètres généraux pour cette variante.

en: 404 Page not found
fr: 404 Page non trouvée

en: 403 Access denied
fr: 403 Accès refusé

en: 301 Redirect
fr: 301 Redirection

en: Redirect destination
fr: Adresse de redirection

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fr: Saisir le chemin de redirection. Vous pouvez utiliser les remplacements de mot-clés des contextes. Vous pouvez utiliser des URLs externes (http://www.example.com/foo) ou des URLs internes (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fr: Le premier élément d'un chemin peut ne pas être dynamique.

en: Export UI wizard cache
fr: Exporter le cache de l'assistant graphique

en: User signature
fr: Signature de l'utilisateur

en: The signature of a user.
fr: La signature d'un utilisateur.

en: "@s" user signature
fr: "@s" signature de l'utilisateur

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fr: Autorise un utilisateur à utiliser l'interface Stylizer de CTools.

en: Inherit path
fr: Hériter du chemin

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" sur tous les contenus de type Webform. Généralement un droit d'administrateur.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" à l'auteur d'un contenu de type Webform qu'il a créé.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la modification de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Droit généralement réservés aux administrateurs.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la suppression de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Généralement un droit d'administrateur.

en: Form only
fr: Formulaire uniquement

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fr: Le mode d'affichage détermine quelle partie du formulaire doit être affichée dans le bloc.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fr: Le format par défaut pour les nouveaux paramètres des courriels. Les options de courriel des formulaires (Webforms) prennent le dessus par rapport aux paramètres système configurés dans la partie MIME mail.

en: Format override
fr: Surcharge du format

en: Per-webform configuration of e-mail format
fr: Configuration du format de courriel par formulaire webform

en: Send all e-mails in the default format
fr: Envoyer tous les courriels dans le format par défaut

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fr: Forcer l'envoi de tous les courriels des formulaires dans le format par défaut.

en: No available components.
fr: Aucun composant disponible.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler toutes les modifications de votre template pour retrouver les valeurs par défaut?

en: Send e-mail as HTML
fr: Envoyer le mail au format HTML

en: Include files as attachments
fr: Inclure les fichiers comme pièces jointes

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fr: Message à afficher lors d'une soumission effectuée avec succès. Si la redirection est définie sur <em>Page de confirmation</em>, ce texte sera affiché sur sa propre page. Autrement il s'affichera comme un message.

en: Redirection location
fr: Emplacement de redirection

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fr: Choisissez où rediriger l’utilisateur après une soumission effectuée avec succès.

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: No redirect (reload current page)
fr: Pas de redirection (recharger la page actuelle)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fr: Si activé, ce webform sera disponible dans un block.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fr: Une adresse URL valide est nécessaire pour valider la redirection personnalisée.

en: Select keys
fr: Sélectionner les clés

en: Full, human-readable options (values)
fr: Complet, options affichées (valeurs)

en: Short, raw options (keys)
fr: Court, options brutes (clés)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fr: Choisir quelle partie des options doit être affichée depuis les paires clé|valeur.

en: Webform edit link
fr: Lien d'édition du formulaire webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fr: Fournir un lien simple pour modifier les composants et la configuration du formulaire Webform.

en: Webform results link
fr: Lien vers les résultats du formulaire Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fr: Fournir un lien simple pour voir les résultats d'un formulaire Webform.

en: edit webform
fr: modifier un webform

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fr: Le chemin du fichier principal pour cet élément, relatif à la racine de Drupal&nbsp;; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fr: Le nom de l'item ; ex.: 'node'.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fr: Type de l'élément, soit un module, un thème, ou un moteur de thème.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fr: Booléen indiquant si un élément est activé ou pas.

en: Schema version
fr: Version du schéma de la BDD

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fr: Numéro de version du schéma de la base de données du module: -1 si le module n'est pas installé (ses tables n'existent pas), 0 ou le plus grand N renvoyé par la fonction hook_update_N() du module, si elle a été lancé une fois, ou le plus grand N existant lorsque le module a été installé pour la première fois.

en: View: !view
fr: Vue : !view

en: Delete and save
fr: Supprimer et enregistrer

en: Enable and save
fr: Activer et enregistrer

en: Disable and save
fr: Désactiver et enregistrer

en: Revision: ID
fr: Révision : ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fr: Créé un contexte de nœud à partir d'un argument ID de la révision.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fr: Entrer l'ID de la révision d'un noeud pour cet argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom du terme, en minuscules avec espaces convertis en tirets

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom de terme du premier terme, en minuscules et avec les espaces convertis en tirets

en: Decimal places
fr: Positions après la virgule

en: CAPTCHA placement caching
fr: Cache du placement des CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
fr: Par souci d'efficacité, la position des CAPTCHA dans chaque formulaire concerné est enregistrée en cache. La plupart du temps, la structure des formulaires ne change pas ; ce serait donc une perte de temps de toujours recalculer la position du CAPTCHA. Mais pour les cas où la structure d'un formulaire change malgré tout (par ex. lors de la création du site), le fait de vider le cache de placement des CAPTCHA permet de réadapter le placement des CAPTCHA dans les formulaires.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
fr: Vider le cache du placement des CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
fr: Le cache de placement des CAPTCHA a été vidé.

en: Human-readable name
fr: Nom affiché

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
fr: Consigner les informations sur les mauvaises réponses dans le <a href="!dblog">journal</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
fr: Administrer les paramètres de CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
fr: Passer le CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
fr: Les utilisateurs ayant ce droit n'auront pas de CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
fr: Sélectionnez les polices à utiliser pour générer le texte des images CAPTCHA. En plus des polices par défaut, vous pouvez utiliser vos propres polices TrueType (extension de fichier en .ttf) en les plaçant dans %fonts_library_general ou %fonts_library_specific.

en: Administer > Appearance > Administration theme
fr: Administrer > Apparence > Thème d'administration

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: Access Backup and Migrate
fr: Accéder à Backup and Migrate

en: Access the Backup and Migrate admin section.
fr: Accèder à la section d'administration de Backup and Migrate.

en: Perform a backup
fr: Effectuer une sauvegarde

en: Back up any of the available databases.
fr: Sauvegarde n'importe quelle base de donnée disponible.

en: Access backup files
fr: Accéder aux fichiers de sauvegarde

en: Access and download the previously created backup files.
fr: Accéder et télécharger les fichiers de sauvegardes créés précédemment.

en: Delete backup files
fr: Supprimer des fichiers de sauvegardes

en: Delete the previously created backup files.
fr: Supprimer les fichiers de sauvegardes créés précédemment.

en: Restore the site
fr: Restaurer le site

en: Restore the site's database from a backup file.
fr: Restaurer la base de donnée du site depuis un fichier de sauvegarde.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
fr: Modifier les profils, les planifications et les destinations de Backup and Migrate.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
fr: Impossible de déplacer les dossiers de sauvegarde vers votre dossier privé, veuillez vérifier vos permissions sur les fichiers et déplacer %from vers %to

en: file system settings
fr: paramètres du système de fichier

en: @title Files
fr: Fichiers de @title

en: Auto resize
fr: Redimensionner automatiquement

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
fr: Notez que le module CAPTCHA désactive <a href="!performance_admin">la mise en cache</a> des pages qui contiennent un défi CAPTCHA.

en: Run import
fr: Exécuter l'import

en: Name of the font.
fr: Nom de la police.

en: Font preview
fr: Prévisualisation de la police

en: Subdirectory
fr: Sous-répertoire

en: Entity: ID
fr: Entité : ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fr: Créé un context d'entité à partir d'un ID d'argument entité.

en: @entity: ID
fr: @entity : ID

en: Creates @entity context from an ID argument.
fr: Crée un contexte de @entity à partir d'un argument de type identifiant.

en: Custom blocks
fr: Blocs personnalisés

en: Entity field
fr: Champs entité

en: Field on the referenced entity.
fr: Champs de l'entité référencée.

en: Select a formatter
fr: Sélectionner un formateur

en: Entity object.
fr: Objet entité.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fr: Entrez l'ID de l'entité pour ce contexte.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fr: Créer le context @entity à partir d'une entité ID

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fr: Saisir le titre ou l'ID d'une entité @entity

en: '%title' [%type id %id]
fr: '%title' [id %type %id]

en: [%type id %id]
fr: [id %type %id]

en: You must select an entity.
fr: Vous devez choisir une entité.

en: Invalid entity selected.
fr: Entité choisie invalide.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fr: Crée un contexte d'entité depuis une clé étrangère sur un champ.

en: Access the views administration pages.
fr: Accéder aux pages d'administration des vues.

en: Bypass access control when accessing views.
fr: Outrepasser le contrôle d'accès lors de l'accès aux vues.

en: Add new view
fr: Ajouter une nouvelle vue

en: - Basic validation -
fr: - Validation simple -

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Label HTML element
fr: Élément HTML de l'étiquette

en: Place a colon after the label
fr: Placer un signe deux points après l'étiquette

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe (wrapper)

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: Add default classes
fr: Ajouter les classes CSS par défaut

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fr: Utilisez les classes par défaut de Views pour identifier le champ, l'étiquette et le contenu du champ.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu

en: Rel Text
fr: Texte Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fr: Inclure l'attribut Rel pour Lightbox 2 ou tout autre utilitaire JavaScript.

en: Preserve certain tags
fr: Préserver certaines balises

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fr: Lister les balises qui doivent être conservées durant le processus de nettoyage. Exemple, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; préservera tous les éléments p et br.

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, le pluriel sera pris en charge de façon spécifique.

en: Singular form
fr: Formation du singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Texte à utiliser au singulier.

en: Plural form
fr: Formation du pluriel

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Texte à utiliser pour la formation du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour cette vue. Il ne doit contenir que des lettres en minuscules, des chiffres ou des tirets bas.

en: Weight for @display
fr: Poids de @display

en: Translation method
fr: Méthode de traduction

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fr: Sélectionnez une méthode de traduction à utiliser pour les données de Views comme l'en-tête, le pied de page et le texte vide.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fr: Ce titre sera affiché dans la page d'édition de la vue au lieu de celui par défaut. Ceci peut-être pratique si vous avez le même élément plusieurs fois.

en: Do not pass admin strings for translation.
fr: Ne pas transmettre de chaînes administratives à traduire.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fr: Utiliser la fonction t() du cœur de Drupal. Non recommandé, car elle ne supporte pas les mises à jour des chaînes existantes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fr: Si vous avez besoin de traduire les étiquettes de vues dans d'autre langues, envisagez l'installation du module de traduction de Views du paquet <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
fr: Identifiant d'élément de flux

en: The unique ID of the aggregator item.
fr: L'identifiant unique de l'élément d'agrégateur.

en: The guid of the original imported item.
fr: Le GUID de l'élément d'origine importé.

en: Date and time of when the comment was created.
fr: Date et heure de création du commentaire.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fr: Date et heure de mise à jour du dernier commentaire

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fr: Si le commentaire est approuvé (ou se trouve encore dans la file d'attente de modération).

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Last comment CID
fr: Identifiant CID du dernier commentaire

en: Display the last comment of a node
fr: Afficher le dernier commentaire d'un nœud

en: Last Comment
fr: Dernier commentaire

en: The last comment of a node.
fr: Le dernier commentaire d'un nœud.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fr: Quelques rôles n'ont pas la permission d'accéder au contenu, mais l'affichage %display n'a pas de contrôle d'accès.

en: The extension of the file.
fr: L'extension de ce fichier.

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fr: Un fichier qui est associé à ce nœud, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du nœud.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fr: Un utilisateur qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fr: Un fichier qui est associé à cet utilisateur, généralement parce qu'il se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fr: Un commentaire qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du commentaire.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fr: Un fichier qui est associé à ce commentaire, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du commentaire.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fr: Un terme de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fr: Un fichier qui est associé à ce terme de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: Taxonomy Vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un vocabulaire de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un fichier qui est associé avec ce vocabulaire de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
fr: Le module gérant la relation à ce fichier.

en: The type of entity that is related to the file.
fr: Le type de l'entité qui est relatif au fichier.

en: The number of times the file is used by this entity.
fr: Le nombre de fois que ce fichier est utilisé par cette entité.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Le nom machine du vocabulaire auquel appartient le terme. Ceci sera le vocabulaire de n'importe quel terme du champ "Taxonomie : Terme" ; et peut aussi causer des doublons.

en: term from !field_name
fr: terme à partir de !field_name

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fr: Évalue une expression mathématique et l'affiche.

en: Use destination
fr: Utiliser la destination

en: Add destination to the link
fr: Ajouter une destination au lien

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fr: Afficher le lien de commentaire dans la forme utilisée sur les résumés de nœuds standards, au lieu de celle des nœuds complets.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fr: Utilisé par Style : Tableau pour déterminer la colonne réelle à trier par clic. La valeur est généralement suffisante.

en: Group column
fr: Grouper une colonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fr: Sélectionnez la colonne de ce champ pour appliquer la fonction de regroupement ci-dessus.

en: Group columns (additional)
fr: Grouper des colonnes (complément)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fr: Sélectionnez n'importe quelle colonne additionnelle de ce champ à inclure dans la requête pour le regroupement.

en: Display download path instead of file storage URI
fr: Afficher le chemin de téléchargement au lieu de l'URI du système de fichier

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fr: Ceci fournira l'URL complète de téléchargement à la place de l'adresse interne du fichier.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire auquel le terme appartient.

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Term name converted to Term ID
fr: Nom du terme converti en identifiant (ID) de terme

en: No comment
fr: Aucun commentaire

en: Comment or document this display.
fr: Commenter ou documenter cet affichage.

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fr: Permettre le réglage de paramètres avancés pour le plugin de requête

en: The name and the description of this display
fr: Le nom et la description de cet affichage

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce nom apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fr: La description apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This display's comments
fr: Commentaires sur cet affichage

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fr: Cette valeur ne sera vue et utilisée qu'à l'intérieur de Views UI et pourra être utilisée pour documenter cet affichage. Vous pouvez utiliser ceci pour fournir des notes aux autres ou futurs mainteneurs de votre site sur le pourquoi et le comment de la configuration de l'affichage.

en: Query options
fr: Options de la requête

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fr: Le nom de l'affichage ne doit contenir que des lettres, chiffres ou tirets bas.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination de l'affichage parent auquel il est joint ?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Cela n'a de sens que s'il hérite d'une pagination.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> structure >> blocs.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fr: Texte à afficher à la place des résultats jusqu'à ce que l'utilisateur sélectionne et applique un filtre exposé.

en: Include all items option
fr: Inclure une option "tous les éléments".

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fr: Si coché, un élément supplémentaire sera inclus aux éléments par page pour afficher tous les éléments.

en: All items label
fr: Étiquette de "tous les éléments"

en: Which label will be used to display all items
fr: L'étiquette qui sera utilisée pour afficher tous les éléments

en: Disable SQL rewriting
fr: Désactiver la réécriture SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fr: AVERTISSEMENT : la désactivation de la réécriture SQL signifie que la sécurité des accès aux nœuds est désactivée. Si votre vue est mal configurée, cela pourrait permettre aux utilisateurs de voir des données qu'ils ne devraient pas voir. Veuillez n'utiliser cette option que si vous comprenez et acceptez ce risque de sécurité.

en: Use Slave Server
fr: Utiliser un serveur esclave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fr: Ceci lancera la requête pour tenter une connexion à un serveur esclave, s'il est disponible. Si aucun serveur esclave n'est défini ou n'est disponible, le serveur par défaut sera utilisé.

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui prennent en charge les traductions seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: The class to provide on each row.
fr: La classe à utiliser pour chaque ligne.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Table summary
fr: Résumé du tableau

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, le chemin actuel sera affiché comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fr: La classe à appliquer à l'enveloppe (wrapper) de la liste.

en: List class
fr: Classe de la liste

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à appliquer à l'élément liste lui-même.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fr: Définir le chemin de base pour les liens dans cette vue récapitulative, i.e. http://example.com/<strong>le_chemin_de_votre_vue/archive</strong>. Ne pas mettre de slash (/) avant et après. Si cette valeur est vide, Views utilisera le premier chemin trouvé comme 
    chemin de base dans les affichages de page, ou / si aucun chemin n'est trouvé.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fr: Format de textes activés pour l'édition en texte riche

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fr: Saisir un nom système pour cet élément de formulaire. Il ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Ce nom sera utilisé comme attribut "name" du formulaire. Cette valeur n'a aucun effet sur la façon dont l'information est enregistrée, mais elle peut être utile dans le cas d'un traitement spécifique du formulaire.

en: Status of this form
fr: Statut de ce formulaire

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fr: Fermer un formulaire empêche de nouvelles soumissions, quelque soit l'utilisateur.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fr: Le rôle %authenticated s'applique à n'importe quel utilisateur connecté au site, quels que soient les autres rôles assignés.

en: Approve link
fr: Lien d'approbation

en: Content access
fr: Accès au contenu

en: Migrated IMCE files.
fr: Fichiers IMCE migrés.

en: 5 minute
fr: 5 minutes

en: 15 minute
fr: 15 minutes

en: Content revisions
fr: Révisions de contenu

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: Create Feature
fr: Créer une Fonctionnalité

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fr: Ce formulaire permet le renvoi de courriels configurés pour ce formulaire. Cochez les courriels qui doivent être renvoyés, puis cliquez <em>Renvoyer les courriels</em> afin de les expédier de nouveau.

en: Resend e-mails
fr: Renvoyer les courriels

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: Options pour la sélection dans la partie supérieure. Une option par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: La liste des questions sur le côté de la grille. Une question par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fr: <strong>Les paires clés-valeurs DOIVENT être spécifiées comme "clé_saine|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandée dans les clés. Une option par ligne. Des groupes d'options peuvent être spécifiés avec &lt;Nom du groupe&gt;. &lt;&gt; peuvent être utilisés pour insérer des éléments à la racine du menu après avoir spécifié un groupe.

en: Show "Save draft" button
fr: Montrer le bouton "Sauvegarder le brouillon"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fr: Permet aux utilisateurs de sauvegarder et de finir le formulaire plus tard. Cette option est uniquement disponible pour les utilisateurs authentifiés.

en: Automatically save as draft between pages
fr: Sauvegarde automatiquement en brouillon entre les pages

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fr: Sauvegarde automatiquement les soumissions partielles quand un utilisateur clique sur les boutons "Suivant" ou "Précédent" dans un formulaire avec plusieurs étapes.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fr: Vous devez sélectionner au moins une adresse électronique valide pour envoyer votre soumission à nouveau.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fr: Aucun courriel n'a pu être envoyé à cause d'une erreur serveur.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas paramétré pour envoyer des courriels.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fr[0]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataire réussi.
fr[1]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataires réussi.

en: Rationale
fr: Justifications

en: Save font settings
fr: Enregistrer les paramètres de la police de caractères

en: Site Information
fr: Information du site

en: Use this page in an admin overlay.
fr: Utiliser cette page dans un premier-plan d'administration.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fr: Les premiers plans d'administration sont utilisés à de nombreux endroits dans Drupal 7 et les pages d'administration personnalisées devraient probablement utiliser cette fonctionnalité.

en: an unknown callback
fr: une procédure de rappel (callback) inconnue

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer taxonomy/term/%taxonomy_term parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Entity: bundle
fr: Entité : paquet

en: Control access by entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité.

en: @entity: Bundle
fr: @entity : Paquet

en: Control access by @entity entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité @entity.

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fr: Seuls les paquets d'entité cochés seront valides.

en: @identifier is any bundle
fr: @identifier est n'importe quel paquet

en: Field form: @widget_label
fr: Formulaire de champ : @widget_label

en: Entity info.
fr: Informations sur l'entité.

en: "@s" @field form
fr: Formulaire @field de "@s"

en: Revision information.
fr: Information sur la révision.

en: View From Argument
fr: Vue à partir d'un argument

en: Bypass views access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux vues

en: No results behavior
fr: Comportement en l'absence de résultats

en: Edit @section
fr: Modifier @section

en: Edit this view to add a display.
fr: Modifier cette vue pour ajouter un affichage.

en: Add view from template
fr: Ajouter une vue à partir d'un gabarit

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue utilisera les mêmes filtres contextuels que son parent.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fr: Récursion détectée dans la vue @view, affichage @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur du filtre n'est <em>PAS</em> dans l'URL

en: Exception value
fr: Valeur à exclure

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue, le filtre sera ignoré : ex. "toutes les valeurs"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Supplanter les titres de la vue et des autres arguments. Utiliser "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou lorsqu'une valeur par défaut est fournie

en: Provide title
fr: Fournir un titre

en: Override breadcrumb
fr: Supplanter le fil d'Ariane

en: Provide breadcrumb
fr: Fournir un fil d'Ariane

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fr: Saisissez un nom de fil d'Ariane que vous voulez utiliser. Voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: Specify validation criteria
fr: Spécifier le critère de validation

en: Action to take if filter value does not validate
fr: Action à mener si la valeur du filtre ne passe pas la validation

en: Display all results for the specified field
fr: Afficher tous les résultats pour le champ spécifié

en: Provide default value
fr: Fournir une valeur par défaut

en: Show "Page not found"
fr: Afficher "Page non trouvée"

en: Display a summary
fr: Afficher un résumé

en: Display contents of "No results found"
fr: Afficher le contenu de "Aucun résultat trouvé"

en: Skip default argument for view URL
fr: Ignorer l'argument par défaut pour l'URL de la vue

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fr: Déterminer l'inclusion ou non de cet argument par défaut lors de la construction de l'URL pour cette vue. Ignorer les arguments par défaut se révèle utile par exemple pour les flux.

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fr: Tri par défaut

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si sélectionné, les nombres saisis pour le filtre seront exclus au lieu de limiter la vue.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans la valeur du filtre, ce qui permet à la vue résumée de se comporter comme un glossaire.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fr: Sur combien de caractères de la valeur du filtre appliquer le filtre. Si défini à 1, tous les champs commençant par la première lettre de la valeur du filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Lors de l'affichage du titre et du résumé, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: Lors de l'affichage des chemins URL, comment transformer la casse de la valeur du filtre. À n'utiliser qu'avec Postgres, qui utilise des comparaisons sensibles à la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Create a label
fr: Créer une étiquette

en: Enable to create a label for this field.
fr: Permettre de créer une étiquette pour ce champ.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fr: Activer pour charger ce champ comme caché. Souvent utilisé pour grouper des champs, ou utilisé comme jeton dans un autre champ.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce champ, par ex. h1, h2, etc.

en: Create a CSS class
fr: Créer une classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant cette étiquette, par ex. h1, h2, etc.

en: Rewrite results
fr: Réécrire les résultats

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fr: Permettre de supplanter la sortie de ce champ avec du texte personnalisé ou des jetons (<em>tokens</em>) de substitution.

en: Replace spaces with dashes
fr: Remplacer les espaces par des tirets

en: External server URL
fr: URL du serveur externe

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fr: Pointe vers un serveur externe avec une URL complète : ex. 'http://www.example.com' ou 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fr: Activer pour réduire le champ à une longueur maximum de caractères.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fr: Convertir les sauts de ligne en balises HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fr: Si coché, tous les caractères de saut de ligne (ex. \n) sont convertis en balises HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fr: Permet d'afficher le "texte en l'absence de résultats" si le champ contient le nombre 0.

en: Time hence
fr: Temps relatif

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Temps relatif (avec "d'ici/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fr: Comment devrait être affichées les données sérialisées. Vous pouvez choisir une clé de tableau/objet personnalisée ou un print_r sur la totalité des données.

en: Full data (unserialized)
fr: Données complètes (non sérialisées)

en: Full data (serialized)
fr: Données complètes (sérialisées)

en: A certain key
fr: Une certaine clé

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fr: Vous devez saisir une clé si vous souhaitez afficher une clé pour la donnée.

en: How many different units to display in the string.
fr: Combien d'unités différentes doivent s'afficher dans la chaîne.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Le filtre n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose filter
fr: Exposer le filtre

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Le filtre est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Expose operator
fr: Exposer l'opérateur

en: Allow the user to choose the operator.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'opérateur.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre plusieurs sélections

en: Enable to allow users to select multiple items.
fr: Permettre à l'utilisateur de sélectionner plusieurs éléments.

en: Remember the last selection
fr: Se rappeler de la dernière sélection

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fr: Activer pour mémoriser la dernière sélection effectuée par l'utilisateur.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur, à moins que ceci ne soit un filtre exposé non requis.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship form filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est appelée depuis les filtres, etc.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fr: Permet de masquer les éléments qui ne comportent pas cette relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce tri est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide sort
fr: Masquer le tri

en: Provide description
fr: Fournir une description

en: Save & exit
fr: Sauver & quitter

en: Continue & edit
fr: Continuer & modifier

en: Update "@title" choice
fr: Mettre à jour le choix "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
fr: Mettre à jour le choix "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fr: Votre vue a été enregistrée. Vous pouvez la modifier à partir de la liste ci-dessous.

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fr: Modifier le(s) affichage(s) de votre vue ci-dessous ou ajouter de nouveaux affichages.

en: edit view name/description
fr: modifier le nom/la description de la vue

en: analyze view
fr: analyser la vue

en: clone view
fr: cloner la vue

en: export view
fr: exporter la vue

en: revert view
fr: rétablir la vue

en: delete view
fr: supprimer la vue

en: Add !display
fr: Ajouter !display

en: @display_title details
fr: Détails sur @display_title

en: Auto preview
fr: Aperçu automatique

en: Preview with contextual filters:
fr: Aperçu avec filtres contextuels :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fr: Séparer les filtres contextuels avec des "/". Par exemple, %example.

en: Apply and continue
fr: Appliquer et continuer

en: @current of @total
fr: @current sur @total

en: All displays (except overridden)
fr: Tous les affichages (sauf ceux supplantés)

en: All displays
fr: Tous les affichages

en: This @display_type (override)
fr: Ce(tte) @display_type (supplanter)

en: View name and description
fr: Nom et description de la vue

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fr: Un nom affiché décrivant cette vue. Les espaces sont autorisés.

en: Create new filter group
fr: Créer un nouveau groupe de filtres

en: No filters have been added.
fr: Aucun filtre n'a été ajouté.

en: Drag to add filters.
fr: Faire glisser pour ajouter des filtres.

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Configure @type: @item
fr: Configurer @type : @item

en: Show filters on the list of views
fr: Afficher les filtres sur la liste des vues

en: Show advanced help warning
fr: Montrer le message d'alerte de l'aide avancée

en: Always show the master display
fr: Toujours montrer l'affichage maître

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fr: Les utilisateurs avancés des vues peuvent choisir de voir l'affichage maître (i.e. par défaut).

en: Always show advanced display settings
fr: Toujours montrer les paramètres avancés d'affichage

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fr: Par défaut, montre les paramètres avancés d'affichage tels que les relations et les filtres contextuels.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fr: Étiquette pour la valeur "Tout" sur les listes déroulantes simples non-requises dans les filtres exposés

en: Live preview settings
fr: Paramètres de l'aperçu en temps réel

en: Automatically update preview on changes
fr: Automatiquement mettre à jour la prévisualisation lors de changements

en: Show information and statistics about the view during live preview
fr: Montrer les informations et statistiques de la vue pendant la prévisualisation en direct

en: Above the preview
fr: Au-dessus de la prévisualisation

en: Below the preview
fr: Sous la prévisualisation

en: Show the SQL query
fr: Montrer la requête SQL

en: Show performance statistics
fr: Montrer les statistiques de performance

en: Disable JavaScript with Views
fr: Désactiver le JavaScript de Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fr: Si vous avez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici. L'interface utilisateur de Views devrait se dégrader et rester utilisable sans javascript ; ce n'est juste pas aussi bon.

en: Master
fr: Maître

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Display | Displays
fr[0]: Affichage
fr[1]: Affichages

en: Unformatted list
fr: Liste non mise en forme

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: contextual filters
fr: filtres contextuels

en: Contextual filter
fr: Filtre contextuel

en: contextual filter
fr: filtre contextuel

en: filter criteria
fr: critères de filtre

en: Filter criterion
fr: Critère de filtrage

en: filter criterion
fr: critère de filtre

en: no results behavior
fr: comportement en l'absence de résultat

en: The content to which the comment is a reply to.
fr: Le contenu auquel le commentaire fait référence.

en: The node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: The content title.
fr: Le titre du contenu.

en: The date the content was posted.
fr: La date à laquelle le contenu a été publié.

en: The date the content was last updated.
fr: La date à laquelle le contenu a été mis à jour la dernière fois.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Le type de contenu (par exemple, "entrée de blog", "publication de forum", "histoire", etc).

en: Whether or not the content is published.
fr: Si le contenu doit être publié ou non.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Élimine le contenu non-publié si l'utilisateur courant ne peut pas le voir.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fr: Si le contenu doit être promu en page d'accueil ou non.

en: Whether or not the content is sticky.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non. Pour lister les contenu épinglés en premier, définissez ceci à décroissant.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournir un lien vers le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournir un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournir un lien pour supprimer le contenu.

en: The aliased path to this content.
fr: L'alias de chemin de ce contenu.

en: Relate content to the user who created it.
fr: Relie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé.

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une révision

en: All nodes where a certain user has a revision
fr: Tous les nœuds où un certain utilisateur a une révision

en: Content revision
fr: Révision de contenu

en: Content revision is a history of changes to content.
fr: La révision de contenu est un historique des modifications du contenu.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fr: Lie une révision de contenu avec l'utilisateur qui l'a créée.

en: The revision ID of the content revision.
fr: L'identifiant (ID) de la révision du contenu.

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis une révision de contenu.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fr: Fournir un lien pour supprimer la révision de contenu.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtre le contenu si son accès est autorisé. <strong>Non nécessaire si vous utilisez "node" comme table de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fr: Afficher un marqueur si le contenu est nouveau ou mis à jour.

en: Show only content that is new or updated.
fr: Afficher uniquement les contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Display the content with standard node view.
fr: Afficher le contenu avec une vue standard de nœud.

en: Content ID from URL
fr: Identifiant (ID) du contenu à partir de l'URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fr: Un contenu qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du contenu.

en: Module/Theme/Theme engine
fr: Module/Thème/Moteur de thème

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fr: Modules/Thèmes/Moteurs de thème dans votre code source.

en: Module/Theme/Theme engine filename
fr: Nom de fichier du Module/Thème/Moteur de thème

en: Module/Theme/Theme engine name
fr: Nom du Module/Thème/Moteur de thème

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fr: Permet à la "profondeur" de Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur) d'être modifiée par une valeur de filtre contextuel supplémentaire.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fr: Contenu qui est soit non traduit ou qui est la version originale d'un jeu de traduction.

en: Content that is a translation of a source translation.
fr: Contenu qui est une traduction d'une source.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le statut de la traduction du contenu - si la traduction doit être mise à jour.

en: Content authored
fr: Contenu rédigé

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fr: Lie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé. Cette relation créera un résultat pour chaque élément de contenu créé par l'utilisateur.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fr: Ajouter un lien pour bloquer l'utilisateur.

en: Provide serialized data of the user
fr: Fournir les données sérialisées de l'utilisateur

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fr: Permet à un filtre contextuel d'être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par la valeur de ce filtre contextuel. Peut-être utilisé quand les valeurs de filtres contextuels proviennent d'une URL, et qu'une partie de cette URL doit être ignorée.

en: View area
fr: Zone de vue

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérer une vue dans une zone.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fr: Si coché, les classes de l'api de champ seront ajoutées en utilisant field.tpl.php (ou équivalent). Ceci n'est pas recommandé à moins que votre CSS dépende de ces classes. Si non coché, le gabarit (template) ne sera pas utilisé.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fr: Si cette option est choisie, le groupe Type d'affichage et le Séparateur seront ignorés.

en: Multiple field settings
fr: Paramètres de champ multiple

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs dans la même ligne

en: Display @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: Raw @column
fr: @column brut(e)

en: Native language
fr: Langue native

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fr: Si activé, le nom natif de la langue sera affiché.

en: Link this field to the original piece of content
fr: Lier ce champ à l'élément de contenu originel

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous voulez utiliser le chemin comme une destination de lien (comme dans "afficher ce champ en tant que lien" ci-dessus).

en: Link this field to its content revision
fr: Lie ce champ à sa révision de contenu

en: Display field as the content type machine name.
fr: Afficher le champ comme nom machine du type de contenu.

en: Choose one or more content types to validate with.
fr: Choisir un ou plusieurs types de contenu à valider.

en: Validate user has access to the content
fr: Valider que l'utilisateur a accès au contenu

en: Access operation to check
fr: Fonction d'accès à vérifier

en: Filter value format
fr: Filtrer le format de valeur

en: Display comments
fr: Afficher les commentaires

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fr: Choisissez un champ de tri par défaut alternatif à utiliser quand le score de la recherche est indisponible.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Filter value type
fr: Filtrer le type de valeur

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fr: Sélectionner la forme de cette valeur de filtre ; si vous utilisez le nom de terme, il est généralement plus efficace de le convertir en identifiant (ID) de terme et d'utiliser Taxonomie : Identifiant (ID) de terme au lieu de Taxonomie : Nom du terme pour le filtre.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: Include untranslated content
fr: Inclure le contenu non traduit

en: Enable to display different text for anonymous users.
fr: Activer l'affichage d'un texte différent pour les utilisateurs anonymes.

en: Type of user filter value to allow
fr: Type de la valeur du filtre utilisateur à autoriser

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous modifiez le type de filtre par défaut, ce réglage sera perdu et vous NE pourrez PLUS faire marche arrière.

en: PHP contextual filter code
fr: Code du filtre contextuel PHP

en: Change the way content is formatted.
fr: Changer la mise en forme du contenu.

en: Change settings for this format
fr: Modifier les paramètres de ce format

en: Change the way each row in the view is styled.
fr: Modifier la façon dont chaque ligne dans cette vue est stylée.

en: Hide attachments in summary
fr: Masquer les vues attachées dans le sommaire

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fr: Modifier l'affichage ou non des attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fr: Masquer les attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings des restrictions d'accès actuellement sélectionnées.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du mécanisme de cache actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style de ligne actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings de la pagination actuellement sélectionnée.

en: Attachment position
fr: Position de l'attachement

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de filtre contextuel de l'affichage parent auquel il est rattaché ?

en: Block caching
fr: Mise en cache de bloc

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Il est recommandé que le chemin soit quelque chose comme "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml", en mettant un % dans le chemin pour chaque filtre contextuel que vous avez défini dans la vue.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter des valeurs qui seront utilisées dans les filtres contextuels : par exemple, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu mais le texte du lien de menu n'est pas défini.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu parent mais le texte du lien du menu parent n'est pas défini.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: Avec pagination, @count éléments, en passer @skip

en: @count item | Paged, @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: Avec pagination, @count éléments

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fr: La désactivation de la réécriture SQL désactivera les contrôles de node_access ainsi que tous ceux des autres modules qui implémentent hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fr: Si vous désactivez cette option, une grille d'une seule ligne aura le même nombre de cellules de tableau (&lt;TD&gt;) que le nombre d'éléments. Sa désactivation pourrait causer des problèmes avec votre CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, la valeur actuelle du filtre contextuel sera affichée comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fr: Par défaut le tableau est masqué dans une vue vide. Avec cette option, il est possible d'afficher un tableau vide avec le texte dedans.

en: All storage
fr: Tous les stockages

en: All status
fr: Tous les statuts

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No views match the search criteria.
fr: Aucune vue ne correspond aux critères de la recherche.

en: Create view from template @template
fr: Créer une vue à partir du gabarit @template

en: Clone of | Clone @count of
fr[0]: Clone de
fr[1]: Clone @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fr: Cette action retirera définitivement toute personnalisation effectuée dans cette vue.

en: The view has been reverted.
fr: La vue a été rétablie.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fr: Cette action supprimera définitivement cette vue de votre base de données.

en: Create a page
fr: Créer une page

en: Create a menu link
fr: Créer un lien de menu

en: Include an RSS feed
fr: Inclure un flux RSS

en: Feed path
fr: Chemin du flux

en: Feed row style
fr: Style de ligne du flux

en: Create a block
fr: Créer un bloc

en: of fields
fr: de champs

en: of type
fr: de type

en: tagged with
fr: étiquetté avec

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fr: Tentative de créer une vue avec des valeurs qui n'ont pas été validées

en: Should links be displayed below each comment
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque commentaire

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fr: avec liens (permet aux utilisateurs de répondre à un commentaire, etc.)

en: without links
fr: sans liens

en: teasers
fr: résumés

en: full posts
fr: publications complètes

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (liés)

en: Should links be displayed below each node
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fr: avec des liens (permet aux utilisateurs d'ajouter des commentaires, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
fr: Les commentaires doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: Number of hits
fr: Nombre de visites

en: Hide view
fr: Cacher la vue

en: @group (historical data)
fr: @group (données historiques)

en: Use path alias
fr: Utiliser l'alias de chemin

en: Basic tokens
fr: Jetons de base

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: Le nom de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The IP address of the user.
fr: L'adresse IP de l'utilisateur.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fr: Le nom du site (i.e. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fr: La date actuelle, mise en forme selon les paramètres du site.

en: The node title.
fr: Le titre du nœud.

en: Special tokens
fr: Jetons spéciaux

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fr: Tout champ ou valeur de profil utilisateur, comme %profile[name] ou %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fr: Les jetons peuvent être alimentés à partir de l'URL en créant des URL sous la forme http://example.com/my-form?foo=bar. L'utilisation du jeton %get[foo] affichera "bar".

en: E-mail tokens
fr: Jetons de courriel

en: All included components in a hierarchical structure.
fr: Tous les composants inclus dans une structure hiérarchisée.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur formatée et une étiquette de champ. On peut accéder à des éléments tels que <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: The URL for viewing the completed submission.
fr: L'URL pour voir la soumission complète.

en: Submission tokens
fr: Jetons de soumission

en: The unique submission ID.
fr: L'identifiant unique de la soumission

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur sans mise en forme supplémentaire. On peut accéder à des éléments tels que <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fr: En cas d'utilisation de dates relatives comme valeur par défaut (ex. Aujourd'hui), faire correspondre la date actuelle au fuseau horaire.

en: The save directory %directory is not valid.
fr: Le répertoire de sauvegarde %directory n'est pas valide.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fr: La valeur par défaut du champ identifié par sa clé. Pour des sélections multiples, utiliser des virgules pour séparer les valeurs par défaut multiples.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fr: Si des dates relatives sont utilisées pour la valeur par défaut (par ex. "now"), baser la date et l'heure actuelles sur ce fuseau horaire.

en: Label display
fr: Afficher l'étiquette

en: Determines the placement of the component's label.
fr: Détermine la position de l'étiquette du composant.

en: Hide label
fr: Cacher l'étiquette

en: Do not display the label of this component.
fr: Ne pas afficher l'étiquette de ce composant.

en: Save component
fr: Enregistrer le composant

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fr: Un composant Webform n'a pas pu être enregistré car un temps limite a été atteint en essayant d'obtenir le verrou pour le nœud. Détails : <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fr: L'option <em>URL personnalisée</em> prend en charge les jetons (tokens) de remplacements de Webform.

en: Unsorted
fr: Non ordonné

en: There are no @titles to display.
fr: Il n'y a aucun @titles à afficher.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer @path parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fr: Cette fonctionalité ne fonctionne pas actuellement et est désactivée.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fr[0]: Type "@types" manquant / supprimé
fr[1]: Le type manquant / supprimé est un de ceux-ci : @types

en: Taxonomy: term has parent(s)
fr: Taxonomie : le terme a un ou des parents

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fr: Contrôler l'accès si un terme appartient à un terme parent spécifique.

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fr[0]: @term peut avoir le parent "@terms"
fr[1]: @term peut avoir l'un de ces termes parents: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fr: Champ : @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fr: Titre du volet

en: Node form title field
fr: Champ titre du formulaire de noeud

en: The node title form.
fr: Le formulaire de titre du nœud.

en: Node title form.
fr: Formulaire de titre du nœud.

en: Missing/broken type
fr: Type manquant/brisé

en: Term synonyms (does not work in D7)
fr: Termes Synonymes (ne fonctionne pas dans D7)

en: @entity (tokens)
fr: @entity (jetons - tokens)

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fr: Créer un contexte @to_entity à partir de @from_entity en utilisant le champ @field_name sur @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @to_entity depuis @from_entity (dans @base_table.@relationship)

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @from_entity depuis @to_entity (dans @base_table.@relationship)

en: View: @view
fr: Vue : @view

en: View: @view: @display
fr: Vue : @view : @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fr: Affichage de vue endommagé/manquant/supprimé.

en: Entire view
fr: Vue complète

en: Display the entire view.
fr: Afficher la vue complète.

en: "@context" entire view
fr: Vue complète de "@context"

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
fr: Les dimensions doivent s'exprimer en format <kbd>LARGEURxHAUTEUR</kbd>.

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le code HTML du champ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fr: Vous pouvez utiliser les substitutions de jetons (<em>tokens</em>) de la section "Réécrire la sortie" dans cette classe.

en: Customize label HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'étiquette

en: Customize field and label wrapper HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'enveloppe du champ et de l'étiquette

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fr: Choisir l'élément HTML pour envelopper ce champ et son étiquette, ex : H1, H2, etc. Ceci peut ne pas être pris en compte si le champ et son étiquette ne sont pas rendus ensemble, tel que dans un tableau.

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fr: Si coché, tous les espaces au début et à la fin du contenu seront retirés.

en: Hide rewriting if empty
fr: Masquer la réécriture si vide

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fr: Ne pas afficher le contenu réécrit si le champ est vide.

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce filtre aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: Representative sort order
fr: Ordre du tri représentatif

en: Subquery namespace
fr: Espace de nom (<em>namespace</em>) de la sous-requête

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fr: Avancé. Saisissez un espace de nom pour la sous-requête utilisée par cette relation.

en: Representative view
fr: Vue représentative

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fr: Avancé. Utiliser une autre vue pour générer la sous-requête de relation. Ceci vous permet d'utiliser des filtres et plus d'un tri. Si vous choisissez une vue ici, les options de tri ci-dessus seront ignorées. Votre vue doit avoir l'identifiant (ID) de sa base comme seul champ, et devrait avoir un tri.

en: Generate subquery each time view is run.
fr: Générer la sous-requête à chaque fois que la vue est exécutée.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fr: Re-générera la sous-requête pour cette relation à chaque fois que la vue est exécutée, au lieu de seulement quand ces options sont enregistrées. Utilisez ceci pour tester si vous faites des modifications autre part. AVERTISSEMENT : détériore sérieusement les performances.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce tri aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: This display is disabled.
fr: L'affichage est désactivé.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fr: Cette vue a été automatiquement mise à jour pour réparer les relations manquantes. Même si cette vue devrait continuer à fonctionner, vous devriez vérifier que les mises à jour automatiques sont correctes et enregistrer cette vue.

en: reorder displays
fr: réorganiser les affichages

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fr: Erreur : L'affichage @display fait référence à un plugin '@plugin', mais ce plugin n'est pas disponible.

en: enable @display_title
fr: activer @display_title

en: view @display
fr: voir @display

en: clone @display_title
fr: cloner @display_title

en: delete @display_title
fr: supprimer @display_title

en: disable @display_title
fr: désactiver @display_title

en: undo delete of @display_title
fr: annuler la suppression de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.
        Si vous avez une views de Views1 vous devez utiliser une installation de Drupal 6 et l'importer dedans.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fr: Le style ou le format de ligne sélectionné n'utilise pas de champs.

en: Aggregation settings
fr: Paramètres d'agrégation

en: Display extenders
fr: Afficher les extensions

en: Select extensions of the views interface.
fr: Sélectionner les extensions de l'interface de Views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fr: Vous avez configuré l'affichage %display avec un chemin qui est aussi un chemin d'alias. Ceci peut produire des effets indésirables, vous devriez utiliser un chemin interne.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres d'agrégation pour @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fr: Sélectionnez la fonction d'agrégation à utiliser sur ce champ.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fr: Fonction "Ensure my table" appelée mais la requête n'a pas de méthode ensure_table.

en: Empty display extender
fr: Extension d'affichage vide

en: Raw value from URL
fr: Valeur brute à partir de l'URL

en: Apply (all displays)
fr: Appliquer (tous les affichages)

en: Apply (this display)
fr: Appliquer (cet affichage)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fr: La date du contenu le plus récent du flux.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fr: L'identifiant (ID) du nœud auquel le commentaire répond.

en: Comments of the node
fr: Commentaires du nœud

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fr: Relie tous les commentaires du nœud. Ceci créera un doublon pour chaque commentaire. D'habitude si vous avez besoin de ceci, il est mieux de créer une vue de commentaires.

en: Reply to
fr: Répondre

en:  new
fr:  nouveau

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fr: Ceci est un alias de @group : @field.

en: @group: @field
fr: @group : @field

en: @group (historical data): @field
fr: @group (données historiques) : @field

en: Also known as: !also.
fr: Aussi connue comme : "!also"

en: Delta - Appears in: @bundles.
fr: Delta - Apparaît dans : @bundles.

en: No backlinks found.
fr: Aucun lien entrant (backlink) trouvé.

en: Pages that link to %1
fr: Pages qui pointent vers %1

en: Popular (page)
fr: Populaire (page)

en: Today (page)
fr: Aujourd'hui (page)

en: Popular (block)
fr: Populaire (bloc)

en: Today (block)
fr: Aujourd'hui (bloc)

en: Today's popular content
fr: Contenu populaire aujourd'hui

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: The user that uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a transféré le fichier.

en: The taxonomy vocabulary description
fr: La description du vocabulaire de taxonomie

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fr: Terme de taxonomie choisi depuis le widget d'autocomplétion ou de sélection.

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque terme, selon le critère de sélection choisi.

en: The taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Content with term
fr: Contenu avec terme

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Relie tous les contenus étiquetté par un terme.

en: Has taxonomy term ID
fr: Possède un identifiant (ID) de terme de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés.

en: Has taxonomy term
fr: Possède un terme de la taxonomie

en: Taxonomy terms on node
fr: Termes de taxonomie du nœud

en: All taxonomy terms
fr: Tous les termes de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés ou des termes enfants de ceux-ci. En raison d'une complexité additionnelle, ce paramètre possède moins d'options que les versions sans profondeur.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fr: Possède l'identifiant de terme de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fr: Possède les termes de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fr: Possède l'identifiant du terme de taxonomie avec modification de profondeur

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fr: Relier chaque @entity contenant un @field défini au terme.

en: Taxonomy term ID from URL
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque utilisateur, selon le critère de sélection choisi.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fr: Si coché, les valeurs multiples de ce champ seront affichées sur une même ligne. Sinon, chaque valeur de ce champ sera visualisée sur une nouvelle ligne. Si "groupé par" est sélectionné, assurez-vous de grouper par "Entity ID" pour que ce paramètre ait l'effet désiré.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fr: Afficher une icône représentant le type de fichier, au lieu du texte MIME (tel que "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Charge le filtre par défaut depuis la page de nœud, c'est utile pour les blocs de taxonomie associée.

en: Path component
fr: Composant de chemin

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fr: Le numéro de séquence commence à 1, par exemple sur la page admin/structure/types, le 3ème composant est "types".

en: Use aggregation
fr: Utiliser l'agrégation

en: Display title may not be empty.
fr: Le titre de l'affichage ne peut pas être vide.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fr: Quand la valeur de filtre <em>N'EST PAS</em> disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fr: Quand la valeur de filtre <em>EST</em> disponible ou qu'une valeur par défaut est fournie

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fr: Cet affichage n'a pas de source pour les filtres contextuels, donc aucune valeur de filtre contextuel ne sera disponible à moins que vous sélectionniez 'Fournir la valeur par défaut'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fr: Les valeurs de filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: Autosubmit
fr: Soumettre automatiquement

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fr: Soumettre automatiquement le formulaire dès qu'un élément est modifié.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fr: Masquer le bouton de soumission si le javascript est activé.

en: Query Comment
fr: Commentaire de requête

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fr: Si défini, ce commentaire sera intégré dans la requête et transmis au serveur SQL. Ceci peut être utile pour la journalisation ou le débogage.

en: When needed, add the field language condition to the query
fr: Si nécessaire, ajouter la condition de langue à la requête

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments par défaut des enveloppes de champs

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fr: Les champs en ligne seront affichés les uns à côté des autres au lieu des uns au dessus des autres. Notez que certains champs ignoreront ceci si ce sont des éléments de bloc, en particulier les champs de corps et d'autres formatés en HTML.

en: Hide the "Go" button
fr: Masquer le bouton "Aller"

en: Select the current contextual filter value
fr: Sélectionner la valeur courante du filtre contextuel

en: Show the empty text in the table
fr: Afficher le texte vide dans le tableau

en: Wysiwyg profile
fr: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
fr: Permet la modification de contenu avec des éditeurs côté client.

en: Element type
fr: Type d'élément

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
fr: Cette liste a été récupérée il y a !time. !refresh

en: !name Backup Options
fr: Options de sauvegarde de !name

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme titre de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
fr: Le champ qui sera utilisé comme lien de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Ceci doit être un chemin relatif de drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme description de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Creator field
fr: Champ créateur

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme créateur de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Publication date field
fr: Champ date de publication

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fr: Le plugin de style de ligne requiert de spécifier les champs de la vue à utiliser pour l'élément RSS.

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fr[0]: @identifier est un paquet "@types"
fr[1]: Le paquet @identifier est l'un des "@types"

en: Configure content pane
fr: Configurer le volet de contenu

en: Calendar Items
fr: Éléments du calendrier

en: The calendar row plugin will format view results as calendar items. Make sure this display has a 'Calendar' format and uses a 'Date' contextual filter, or this plugin will not work correctly.
fr: Le plugin de ligne de calendrier formattera les résultats de la vue comme des éléments de calendrier. Assurez-vous que cet affichage ait un format 'Calendrier' et utilise un filtre contextuel 'Date', ou ce plugin ne fonctionnera pas correctement.

en: Legend Colors
fr: Couleurs de légendes

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Items with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
fr: Définir une valeur de couleur hexadécimale (comme #ffffff) à utiliser dans la légende du calendrier pour chaque type de contenu. Les éléments avec des valeurs vides n'auront pas de bande dans le calendrier et ne seront pas ajoutés à la légende.

en: Stripes
fr: Bandes

en: Add stripes to calendar items.
fr: Ajoute des bandes aux éléments de calendrier

en: Show all webform pages in block
fr: Montrer toutes les pages de formulaires dans un bloc

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fr: Par défaut les Webforms multi-pages redirigent vers la page de nœud pour toutes les pages après la première. Si coché, toutes les pages seront alors affichées dans le bloc.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fr: Le jetons peuvent aussi être alimentés par les valeurs POST soumises par les formulaires.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
fr: En plus de %get et %post, les super jetons suivants peuvent être utilisés, mais seulement avec les utilisateurs connectés : %server, %cookie, et %request. Par exemple, %server[HTTP_USER_AGENT] ou %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus ancienne pouvant être saisie dans ce champ.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fr: Accepte n'importe quelle date dans n'importe quel <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">format de saisie de date GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus récente pouvant être saisie dans ce champ.

en: The entered date must be @start_date or later.
fr: La date saisie doit être le @start_date ou plus tard.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fr: La date saisie doit être le @end_date ou plus tôt.

en: Include webform forms in search index
fr: Inclure les formulaires Webform dans l'index de recherche

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fr: SI sélectionnés, tous les nœuds Webform auront leurs composants de formulaire indexés par le moteur de recherche.

en: Submissions generated from Webform forms.
fr: Soumissions générées à partir des formulaires Webform.

en: 10 minute
fr: 10 minutes

en: 30 minute
fr: 30 minutes

en: Private fields are shown only to users with results access.
fr: Les champs privés sont uniquement affichés aux utilisateurs autorisés à afficher les résultats.

en: Download range options
fr: Options d'intervalle de téléchargement

en: All submissions
fr: Toutes les soumissions

en: Only new submissions since your last download
fr: Seulement les nouvelles soumissions depuis votre dernier téléchargement

en: Only the latest
fr: Seulement les dernières

en: All submissions starting from
fr: Toutes les soumissions à partir de

en: file from !field_name
fr: fichier de !field_name

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fr: La bibliothèque %dependency dont dépend la bibliothèque %library n'est pas installée.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fr: La version %dependency_version de la bibliothèque %dependency n'est pas compatible avec la bibliothèque %library.

en: The %library library could not be found.
fr: La bibliothèque %library est introuvable.

en: The version of the %library library could not be detected.
fr: La version de la bibliothèque %library n'a pas pu être détectée.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fr: La version %version installée de la bibliothèque %library n'est pas prise en charge.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fr: La variante %variant de la bibliothèque %library est introuvable.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fr: L'opérateur est invalide sur le filtre : @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fr: Aucune valeur valide trouvée sur le filtre : @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fr: La valeur @value n'est pas un tableau pour @operator sur le filtre : @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fr: Saisir du code PHP qui retourne TRUE ou FALSE. Pas de retour est la même chose que FALSE, soyez donc SÛR de retourner quelque chose si vous ne souhaitez pas déclarer d'argument d'invalidité. Ne pas utiliser la balise<?php ?>. L'argument de validité sera "$argument" et la vue, "$view". Vous pouvez changer l'argument en définissant "$handler->argument". Vous pouvez changer le titre utilisé en substitution pour cet argument en définissant "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si non coché, les champs qui ne sont pas configurés pour personnaliser leur élément HTML n'obtiendront aucune enveloppe (wrapper) ni pour leur champ, ni pour leur étiquette ni pour le champ + étiquette. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire le nombre de balises que fournit la vue par défaut, au risque de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fr: L'indicateur d'activité (throbber) n'affiche pas le statut des transferts mais prend moins de place. La barre de progression est utile pour surveiller la progression des gros transferts.

en: Link the user picture to the user's profile
fr: Lié l'image de l'utilisateur à son profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fr: Préciser à quel affichage ou url personnalisée cet affichage sera lié.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fr: <p>Les jetons (token) suivants sont disponibles pour ce lien.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fr: Un chemin Drupal ou une URL externe vers lequel pointera le lien "plus". Noter que cela supplantera le paramètre d'affichage du lien ci-dessus.

en: View: @view - Display: @display
fr: Vue : @view - Affichage : @display

en: Overview of fields used in all views.
fr: Vue d'ensemble des champs utilisés dans toutes les vues.

en: Transform the case
fr: Changer la casse

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fr: A l'affichage des chemins d'url, comment changer la casse de la valeur du filtre.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est utilisée dans des filtres, etc.

en: Representative sort criteria
fr: Critères de tri représentatif

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fr: Le critère de tri est appliqué aux données raportées par la relation pour déterminer comment un élément représentatif est obtenu pour chaque ligne. Par exemple, pour montrer le nœud le plus récent pour chaque utilisateur, sélectionner 'Contenu : date de mise à jour'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fr: L'ordre à utiliser pour les critères de tri sélectionnés plus haut.

en: And/Or, Rearrange
fr: Et/Ou, Réarranger

en: Revert to default
fr: Rétablir par défaut

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fr: Facultativement, saisir une virgule pour délimiter une liste de mots-clés pour cette vue à utiliser dans le filtrage et le tri des vues sur la page d'administration.

en: Custom admin theme for the Views UI
fr: Thème de l'administration personnalisé pour l'UI de Views.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fr: Dans certains cas, vous pourriez vouloir sélectionner un thème d'administration différent pour l'UI de Views.

en: No fields have been used in views yet.
fr: Aucun champ n'a été jusqu'à présent utilisé dans les vues.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fr: Fournir un lien pour approuver le commentaire.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field au fichier.

en: image from !field_name
fr: image de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field à l'image.

en: The tid of a taxonomy term.
fr: Le tid d'un terme de taxonomie

en: The user permissions.
fr: Les droits utilisateur.

en: First and last only
fr: Premier et dernier seulement

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: Use formatted username
fr: Utiliser un nom d'utilisateur formaté

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fr: Si coché, le nom d'utilisateur sera formaté par le système. Sinon, il sera affiché tel quel.

en: Link to user's profile
fr: Lien vers le profil de l'utilsateur

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fr: Utiliser <em>Par défaut</em> utilisera le style des images des utilisateurs définit dans <a href="!account-settings">Paramètres du compte</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fr: Vous n'avez pas de types d'entités traduisibles.

en: Use a pager
fr: Utiliser une pagination

en: Minute increments
fr: Incréments de minute

en: This form has received the maximum number of entries.
fr: Ce formulaire a reçu le nombre maximum d'entrées.

en: Total submissions limit
fr: Limitation des soumissions

en: Limit the total number of allowed submissions.
fr: Limiter le nombre de soumissions autorisées.

en: Per user submission limit
fr: Limitation des soumissions par utilisateur

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fr: Limiter chaque utilisateur à !count soumission(s) pour !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fr: Limiter à !count soumission(s) pour !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions est requis.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions doit être numérique.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fr: Le nombre de dernières soumissions doit être supérieur à 0.

en: Start submission number is required.
fr: Le numéro de soumission de départ est requis.

en: Start submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être numérique.

en: Start submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être supérieur à 0.

en: End submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être numérique.

en: End submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être supérieur à 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fr: Le numéro de soumission de fin ne peut pas être inférieur au numéro de soumission de début.

en: @count total
fr: Total de @count

en: @count new since @date
fr: @count nouvelle(s) depuis le @date

en: Only the latest !number submissions
fr: Seulement les !number dernières soumissions

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fr: Toutes les soumissions depuis : !start et éventuellement jusqu'à : !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fr: Utiliser des identifiants de soumissions pour l'intervalle. SID dernièrement téléchargé : !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fr: Le nœud Webform à partir duquel cette soumission a été générée.

en: Webform Node
fr: Nœud Webform

en: The user who sent the webform submission.
fr: L'utilisateur ayant envoyé la soumission Webform.

en: Webform submissions of the given Webform node.
fr: Les soumissions Webform du nœud Webform donné.

en: Webform Submission
fr: Soumission de formulaire webform

en: Webform submissions of the given user.
fr: Soumissions Webform pour l'utilisateur donné.

en: Tokens related to views.
fr: Jetons associés aux vues.

en: The human-readable name of the view.
fr: Le nom affiché de la vue.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: The machine-readable name of the view.
fr: Le nom système de la vue.

en: The title of current display of the view.
fr: Le titre de l'affichage actuel de la vue.

en: The URL of the view.
fr: L'URL de la vue.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte à placer comme texte de l'attribut "title" que la plupart des navigateurs affichent comme bulle d'aide lors du survol du lien.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fr: Activer pour masquer ce champ s'il est vide. Noter que l'étiquette du champ ou le rendu réécrit peuvent toujours être affichés. Pour masquer les étiquettes, vérifier les paramètres du style ou du style de ligne concernant les champs vides. Pour masquer le contenu réécrit, cocher la case "Masquer la réécriture si vide".

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performance/messages de débogage de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cocher ceci pour activer des statistiques/messages de débogage sur les requêtes de Views <em>si Devel est installé</em>.

en: Devel message(dpm)
fr: Message Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fr: Journalisation Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fr: Région de la page pour le rendu des statistiques de performance/les messages de débogage

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fr: Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Commentaire : auteur

en: Last comment uid
fr: Uid du dernier commentaire

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du dernier commentaire d'un nœud.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur auteur du contenu. Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Contenu : auteur

en: Unique access event ID.
fr: Identifiant d'évenement d'accès unique.

en: Link field to the node if there is no comment.
fr: Lier le champ au nœud s'il n'y a aucun commentaire.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fr: Convertir les espaces dans les noms de terme en tirets

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fr: Ceci permet aux liens de fonctionner avec les arguments de termes de taxonomie de Views.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fr: Saisir du code PHP qui retourne une valeur à utiliser pour ce filtre. Ne pas utiliser &lt;?php ?&gt;. Vous ne devez retourner qu'une seule valeur pour ce filtre. Des variables sont disponibles : l'objet vue sera "$view". Le gestionnaire (handler) d'arguments sera "$argument", vous pouvez par exemple changer le titre utilisé pour les substitutions pour cet argument en définissant "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser le rendu pour grouper les lignes

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fr: Si activé le rendu du champ de regroupement est utilisé pour grouper les lignes.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
fr: !icon Le module CAPTCHA désactivera la mise en cache des pages qui contiennent un élément CAPTCHA.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fr: Remplace une vue existante s'il en existe une avec le même nom

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fr: Vous pouvez utiliser le code HTML pour ce champ. Les jetons suivants sont pris en charge :

en: Provide a simple link to the user.
fr: Fournir un simple lien vers l'utilisateur.

en: Result summary
fr: Résumé des résultats

en: Shows result summary, for example the items per page.
fr: Affiche le résumé des résultats, par exemple les éléments par page.

en: Use site default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut du site

en: Display list value as human readable
fr: Afficher les valeurs des listes de manière lisible

en: Displays the link in contextual links
fr: Affiche le lien dans les liens contextuels

en: Grouping field Nr.@number
fr: Champ de groupement N°@number

en: Skip the first @count item(s)
fr: Ignorer le(s) @count premier(s) élément(s)

en: Then display at most @count item(s)
fr: Puis afficher au plus @count élément(s)

en: Enter 0 to display all items.
fr: Saisir 0 pour afficher tous les éléments.

en: Display in reverse order
fr: Afficher dans l'ordre inverse

en: User Edit Template
fr: Gabarit d'Édition de l'Utilisateur

en: User edit template
fr: Gabarit d'édition de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour afficher le formulaire d'édition de l'utilisateur à <em>user/%user/edit</em>.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer user/%user/edit parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User being edited
fr: Utilisateur en cours de modification

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
fr: Erreur, l'accès au plugin entity_bundle est mal configuré

en: (Custom) Entity: Field Value
fr: (Personnalisé) Entité : Valeur du champ

en: Control access by entity field value.
fr: Contrôler l'accès par la valeur du champ entité.

en: @entity @type: @field Field
fr: @entity @type : Champ @field

en: The front page
fr: La page d'accueil

en: User edit form: User ID
fr: Formulaire d'édition de l'utilisateur : Identifiant utilisateur

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
fr: Crée un contexte pour le formulaire d'édition des utilisateurs à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID for this argument.
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument.

en: Entity extra field
fr: Champ supplémentaire de l'entité

en: Select a view mode for this extra field.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce champ supplémentaire.

en: Select a build mode for this user.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour cet utilisateur.

en: A user edit form.
fr: Un formulaire d'édition d'utilisateur.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un utilisateur pour cet argument :

en: Enter the name or UID of a node
fr: Saisir le nom ou l'identifiant d'un noeud

en: '%name' [user id %uid]
fr: '%name' [id utilisateur %uid]

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fr: Ajouter un lien "lire plus" si la sortie est tronquée.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fr: Lorsque cochée, un lien "lire plus" sera ajouté à la fin d'une sortie tronquée

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le texte qui sera affiché comme lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le chemin qui sera utilisé pour le lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: Display field as machine name.
fr: Afficher le champ comme un nom machine.

en: Show the embed display in the ui.
fr: Montrer l'affichage intégré dans l'interface graphique.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fr: Autoriser les utilisateurs avancés à utiliser l'affichage de vue intégré. Le plugin fonctionne même s'il n'est pas visible dans l'interface

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views inclueront les noms des vues et des affichages dans une chaîne de caractères 'view-name:display-name' à la fin de la clause SELECT. Cela facilite l'identification des requêtes Views dans les journaux du serveur de base de données mais ne doit être utilisé qu'à des fins de diagnostic.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fr: Fournir un affichage pouvant être intégré en utilisant l'API de Views.

en: Display the user with standard user view.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard.

en: Only has the 'authenticated user' role
fr: N'a que le rôle 'utilisateur authentifié'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fr: A d'autres rôles que 'utilisateur authentifié'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard. Il peut être nécessaire d'ajouter un fichier user-profile.tpl.php dans le répertoire de votre thème, le gabarit par défaut du <a href="@user-profile-api-link">profil utilisateur</a> n'affichant pas le nom d'utilisateur.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fr: Veuillez insérer les éléments par page (@items_per_page) ci-dessus.

en: Remove tags from rendered output
fr: Retirer les balises du rendu

en: Fields to be included as contextual links.
fr: Les champs à inclure comme liens contextuels.

en: Include destination
fr: Inclure la destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fr: Inclure un paramètre "destination" dans le lien pour rediriger l'utilisateur à la vue originale après avoir terminé l'action contextuelle.

en: Contextual Links
fr: Liens contextuels

en: Display fields in a contextual links menu.
fr: Afficher les champs dans un menu de liens contextuels.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
fr: Un champ de saisie numérique (zone de texte ou liste de sélection).

en: File components updated to support AJAX uploading.
fr: Composants de fichier mis à jour pour le support de transfert par AJAX.

en: Webform file entries created in the file_usage table.
fr: Entrées de fichier Webform créées dans la table file_usage.

en: Enter the max file size a user may upload such as 2 MB or 800 KB. Your server has a max upload size of @size.
fr: Saisir la taille maximum de transfert de fichier par un utilisateur, telle que 2 Mo ou 800 ko. Votre serveur a une taille maximum de transfert de @size.

en: Private file storage has significantly more overhead than public files, but restricts file access to users who can view submissions.
fr: Le coût du stockage en mode privé des fichiers est significativement plus élevé qu'en mode publique, mais limite l'accès aux utilisateurs autorisés à voir les soumissions.

en: Upload directory
fr: Répertoire de transfert

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
fr: Vous pouvez, optionnellement, préciser un sous-répertoire pour stocker vos fichiers.

en: File size @value is not a valid filesize. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
fr: Une taille de fichier de @value n'est pas une taille de fichier valide. Utiliser une valeur telle que 2 Mo ou 800 ko.

en: An upload size of @value is too large, you are allow to upload files @max or less.
fr: Une taille de transfert de @value est trop élevée, vous êtes autorisé à transférer des fichiers de @max au maximum.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writable.
fr: Impossible de créer le répertoire d'enregistrement %directory. Vérifier que le répertoire d'enregistrement des fichiers Webform est bien accessible en écriture.

en: Secure value (allows use of all tokens)
fr: Valeur sécurisée (permet l'usage de tous les jetons)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fr: Élément caché (moins sécurisé, modifiable via JavaScript)

en: Hidden type
fr: Type caché

en: Both types of hidden fields are not shown to end-users. Using a <em>Secure value</em> allows the use of <em>all tokens</em>, even for anonymous users.
fr: Tout type de champ caché n'est pas montré aux utilisateurs finaux. Définir une <em>valeur sécurisée</em> permet d'utiliser <em>tous les jetons</em>, même pour les utilisateurs anonymes.

en: A minimum and maximum value are required if displaying as a select.
fr: Les valeurs minimum et maximum sont requises si l'élément est affiché comme liste de sélection.

en: Automatic will display up to @count decimals places if needed. A value of "2" is common to format currency amounts.
fr: Le mode automatique affichera jusqu'à @count décimales si nécessaire. Pour formater une somme d'argent, on utilise généralement la valeur "2".

en: Permit only integer values as input. e.g. 12.34 would be invalid.
fr: Ne permettre que la saisie d'entiers. Par ex. : 12,34 ne sera pas valide.

en: Minimum numeric value. e.g. 0 would ensure positive numbers.
fr: Valeur numérique minimum. Ex. 0 restreint à des nombres positifs.

en: Maximum numeric value. This may also determine the display width of your field.
fr: Valeur numérique maximum. Cela permet aussi de déterminer la largueur de votre champ.

en: Limit options to a specific increment. e.g. a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
fr: Limiter les options à une incrémentation spécifique, par ex. un pas de "5" autorisera les valeurs 5, 10, 15, 20, etc.

en: Exclude zero
fr: Exclure le zéro

en: Exclude entries of zero (or blank) when counting submissions to calculate average and standard deviation.
fr: Exclure les saisies à 0 (ou vides) lors du compte de soumissions pour calculer la moyenne et l'écart-type.

en: Average !mu excluding zeros/blanks
fr: Moyenne !mu excluant les zéros/vides

en: sample
fr: échantillon

en: Average !mu including zeros/blanks
fr: Moyenne !mu incluant les zéros/vides

en: Zero/blank
fr: Zéro/vide

en: More stats »
fr: Plus de statistiques »

en: Normal Distribution
fr: Distribution normale

en: Boundary
fr: Limite

en: % of !description
fr: % de !description

en: !low to !high
fr: !low à !high

en: Standard deviation (!sigma)
fr: Écart-type (!sigma)

en: %name field value of @value should be in the range @min to @max.
fr: La valeur @value du champ %name doit être dans l'intervalle  de @min à @max.

en: %name field value must be less than @max.
fr: La valeur du champ %name doit être inférieure à @max.

en: %name field value must be greater than @min.
fr: La valeur du champ %name doit être supérieure à @max.

en: %name field value of @value must be an integer.
fr: La valeur @value du champ %name doit être un entier.

en: %name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fr: La valeur du champ %name doit être @start plus un multiple de @step. Par exemple : @samples, etc.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fr: La valeur du champ %name doit être un multiple de @step. Par exemple : @samples, etc.

en: %name field value of @value must be numeric.
fr: La valeur @value du champ %name doit être numérique.

en: Minimum is required when using a select list element.
fr: Un minimum est requis lorsqu'un élément de type liste déroulante est utilisé.

en: Minimum must be numeric.
fr: Le minimum doit être numérique.

en: Minimum must have an integer value.
fr: Le minimum doit être une valeur entière.

en: Maximum is required when using a select list element.
fr: Un maximum est requis lorsqu'un élément de type liste déroulante est utilisé.

en: Maximum must be numeric.
fr: Le maximum doit être numérique.

en: Maximum must have an integer value.
fr: Le maximum doit être une valeur entière.

en: Step must be numeric.
fr: Le pas doit être numérique.

en: Step must have an integer value.
fr: Le pas doit être une valeur entière.

en: Max upload size
fr: Taille maximum de transfert

en: Web images
fr: Images web

en: Desktop images
fr: Images locales

en: Additional extensions
fr: Extensions supplémentaires

en: Exportables selected
fr: Exportables sélectionnés

en: Node: (un)published
fr: Nœud : (non) publié

en: Control access by the nodes published status.
fr: Contrôler l'accès en fonction du statut de publication des nœuds.

en: Returns true if the nodes status is "published".
fr: Retourne "vrai" si le statut des nœuds est "publié".

en: Do not begin name with numbers.
fr: Le nom ne doit pas commencer par des chiffres.

en: Organize your features in groups.
fr: Organisez vos fonctionnalités en groupes.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
fr: NE PAS télécharger la version "CKEditor pour Drupal".

en: Advanced CSS styles
fr: Styles CSS avancés

en: @label (!name:language)
fr: @label (!name : langue)

en: @label:language
fr: @label : langue

en: Language - Appears in: @bundles.
fr: Langue - apparaît dans @bundles

en: Prefix text placed to the left of the field
fr: Texte de préfixe placé à la gauche du champ

en: Postfix text placed to the right of the field
fr: Texte de suffixe placé à la droite du champ

en: Next page button label
fr: Étiquette du bouton page suivante

en: This is used for the <em>Next Page</em> button on the page before this page break. Default: <em>Next Page &gt;</em>
fr: Ceci est utilisé pour le bouton <em>Page suivante</em> sur la page avant ce saut de page. Par défaut : <em>Page suivante &gt;</em>

en: Prev page button label
fr: Étiquette du bouton page précédente

en: This is used for the <em>Prev Page</em> button on the page after this page break. Default: <em>&lt; Prev Page</em>
fr: Ceci est utilisé pour le bouton <em>Page précédente</em> sur la page après ce saut de page. Par défaut : <em>&lt; Page précédente</em>

en: Check this option if you want the select component to be displayed as a select list box instead of radio buttons or checkboxes. Option groups (nested options) are only supported with listbox components.
fr: Cocher cette option si vous souhaitez que le composant select soit affiché comme une liste de sélection au lieu de boutons radio ou de cases à cocher. Des groupes d'options (options imbriquées) sont supportées uniquement pour les composants de type liste de sélection.

en: The component %name has automatically been set to display as a listbox in order to support option groups.
fr: Le composant %name a été automatiquement défini pour être affiché comme une liste de sélection pour supporter les groupes d'options.

en: Width of the textarea in columns. This property might not have a visual impact depending on the CSS of your site.
fr: Largeur de la zone de texte en colonnes. Cette propriété peut ne pas avoir d'impact visuel en fonction de la CSS de votre site.

en: Height of the textarea in rows.
fr: Hauteur de la zone de texte en nombre de ligne.

en: The open or closed status of a webform.
fr: Le statut ouvert ou fermé d'un formulaire Webform.

en: Open/Closed
fr: Ouvert/Fermé

en: Prefix text placed to the left of the textfield
fr: Préfix affiché à la gauche du champ texte

en: Postfix text placed to the right of the textfield
fr: Texte de suffixe placé à la droite du champ texte

en: Used in views
fr: Utilisés dans les vues

en: Views plugins
fr: Plugins de Views

en: Overview of plugins used in all views.
fr: Vue d'ensemble des plugins utilisés dans toutes les vues.

en: Display "Access Denied"
fr: Afficher "Accès refusé"

en: @date_format format
fr: format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unité de temps à afficher. 2 par défaut.

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fr: Saisissez une expression mathématique telle que 2 + 2 ou sqrt(5). Vous pouvez assigner des variables, créer des fonctions mathématiques et les évaluer. Utilisez ; pour les séparer. Par example : f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fr: Les filtres groupés permettent de choisir entre les couples opérateur|valeur prédéfinis.

en: Filter type to expose
fr: Type de filtrer à exposer

en: Single filter
fr: Filtre unique

en: Grouped filters
fr: Filtres groupés

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fr: Se rappeler de la sélection du filtre exposé uniquement pour le(s) rôle(s) sélectionné(s). Si vous ne sélectionnez pas de rôle, la valeur du filtre exposé ne sera jamais mémorisée.

en: The value is required if title for this item is defined.
fr: La valeur est obligatoire si un titre est défini pour cet élément.

en: The title is required if value for this item is defined.
fr: Le titre est requis si une valeur est définie pour cet élément.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fr: Sélectionner le type de widget qui sera utilisé pour afficher le groupe de filtres.

en: grouped
fr: groupés

en: Choose fields to combine for filtering
fr: Choisir les champs à combiner pour le filtre

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fr: Vous devez ajouter des champs pour pouvoir utiliser ce filtre.

en: @entity types
fr: Types de @entity

en: Sort within each hierarchy level
fr: Trier dans chaque niveau de la hiérarchie

en: There is no lock on view %name to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à casser sur la vue %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fr: Cet affichage a une ou plusieurs erreurs de validation; merci de vérifier.

en: Bypass view validation
fr: Outrepasser la validation de la vue

en: &lt;Any&gt;
fr: &lt;Aucun&gt;

en: There are no enabled views.
fr: Il n'y a pas de vues actives.

en: Display fields as RSS items.
fr: Afficher les champs comme éléments RSS.

en: Book root from current node
fr: Racine du livre du nœud courant

en: The language the comment is in.
fr: La langue de ce commentaire.

en: - No value -
fr: - Pas de valeur -

en: Provide a simple link to the revision.
fr: Fournr un lien simple vers la révision.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité liée au fichier.

en: The taxonomy vocabulary weight
fr: Le poids du vocabulaire de taxonomie

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" par le pid parent.

en: The raw numeric user ID.
fr: L'identifiant (ID) numérique brut de l'utilisateur.

en: Unfiltered text
fr: Texte non filtré

en: Combine fields filter
fr: Grouper le filtre des champs

en: Combine two fields together and search by them.
fr: Grouper deux champs ensemble et les utiliser pour la recherche.

en: Column used for click sorting
fr: Colonne utilisée pour le tri au clic

en: Use path alias instead of internal path.
fr: Utiliser l'alias de chemin au lieu du chemin interne.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle les résultats bruts de la requête doivent être mis en cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle le rendu HTML doit être mis en cache.

en: Custom time values must be numeric.
fr: Les valeurs horaires personnalisées doivent être numériques.

en: Hide contextual links
fr: Masquer les liens contextuels

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fr: Configurer l'affichage des liens contextuels pour cette vue.

en: Hide contextual links on this view.
fr: Masquer les liens contextuels de cette vue.

en: Display 'more' link only if there is more content
fr: N'afficher le lien 'plus' que s'il y a plus de contenu

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fr: Laissez cette case décochée pour afficher le lien "plus" même s'il n'y a pas d'autres éléments à afficher.

en: View: !view: !display
fr: Vue : !view: !display

en: Number of pager links visible
fr: Nombre de liens de pagination visibles

en: Text for "first"-link
fr: Texte du lien "premier"

en: Text for "previous"-link
fr: Texte du lien "précédent"

en: Text for "next"-link
fr: Texte du lien "suivant"

en: Text for "last"-link
fr: Texte du lien "dernier"

en: Pure Distinct
fr: Distinct pur

en: Query Tags
fr: Tags de la requête

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fr: Le champ qui sera utilisé comme pubDate de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Il doit respecter le format décrit dans la RFC 2822.

en: GUID settings
fr: Paramètres de GUID

en: GUID field
fr: Champ GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fr: L'identificateur global unique de l'élément RSS.

en: GUID is permalink
fr: GUID est un permalien

en: The RSS item GUID is a permalink.
fr: Le GUID de l'élément RSS est un permalien.

en: Add views row classes
fr: Ajouter des classes aux lignes de vues

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fr: Ajouter des classes CSS aux première et dernière ligne ainsi que les classes pair/impair pour le striage.

en: Force using fields
fr: Forcer l'utilisation des champs

en: The revision NID of the content revision.
fr: Le NID de la révision du contenu.

en: Expose sort order
fr: Exposer l'ordre de tri

en: Short description of table
fr: Description courte du tableau

en: Include a caption for better accessibility of your table.
fr: Inclure une légende pour une meilleure accessibilité de votre tableau.

en: Use a custom %field_name
fr: Utiliser un %field_name personnalisé

en: URL of Feature Server.  For Example: http://mywebsite.com/fserver
fr: URL du serveur de fonctionnalités. Par exemple : http://monsiteweb.com/fserver

en: Path to Generate feature module
fr: Chemin pour la génération du module de la fonctionnalité

en: Generate feature
fr: Générer une fonctionnalité

en: Preview .info file
fr: Prévisualiser le fichier .info

en: Add auto-detected dependencies
fr: Ajouter les dépendances auto-détectées

en: Allow conflicts to be added
fr: Permettre l'ajout de confilts

en: No path is set
fr: Aucun chemin n'est défini

en: Remove search score
fr: Retirer le score de recherche

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
fr: Cocher cette case pour éliminer le score de recherche de la requête. L'utilisation de ce filtre permet de réduire les résultats de recherche en double.

en: DEPRECATED
fr: OBSOLÈTE

en: Field Bases
fr: Champs de base

en: Field Instances
fr: Instances de Champ

en: Custom output for TRUE
fr: Données de sortie personnalisées pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Données de sortie personnalisées pour FAUX

en: Comment Reply page
fr: Page de réponse au commentaire

en: Page manager module is unable to enable comment/reply/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'autoriser comment/reply/%node car d'autres modules le surcharge déjà avec %callback.

en: A form to add a new comment reply.
fr: Un formulaire pour ajouter une nouvelle réponse de commentaire.

en: The language selection form.
fr: Le formulaire de sélection de la langue.

en: Hide menu tab
fr: Masquer l'onglet de menu
