CiviCRM Starter Kit (7.x-3.3-rc4) - en to id translation catalogue (943 entries)

en: Home
id: Depan

en: User interface
id: Antarmuka

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: select
id: Pilih

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: context
id: konteks

en: delete
id: hapus

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: approve
id: setujui

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Transaction ID
id: ID Transaksi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Email address
id: Alamat email

en: Item
id: Barang

en: Private
id: Privat

en: Groups
id: Grup

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Jawaban

en: Last Post
id: Posting Terakhir

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Subyek

en: Actions
id: Aksi

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: Selengkapnya

en: Create !type
id: Buat !type

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Comments
id: Komentar

en: Currency
id: Mata uang

en: Priority
id: Prioritas

en: More
id: Selengkapnya

en: For
id: Untuk

en: Tags
id: Tag

en: Block title
id: Judul blok

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Project
id: Proyek

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: all
id: semua

en: Login
id: Masuk

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Isi pesan

en: Password
id: Sandi

en: Block settings
id: Setelan block

en: Comment form
id: Form komentar

en: User edit form
id: Sunting formulir pengguna

en: User contact form
id: Formulir kontak pengguna

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Urutan

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Types
id: Tipe

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: root
id: utama

en: Parent
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Pasokan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Description field
id: keterangan kotak isian

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: header
id: Header

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Open
id: Buka

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Core
id: Inti

en: Archives
id: Arsip

en: Add new
id: Tambahkan baru

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Anchor
id: Jangkar

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Tipe node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Terbaru

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: Permitted file extensions
id: Ekstensi file yang dibolehkan

en: n/a
id: t/a

en: Upload
id: Unggah

en: Picture
id: Avatar

en: Database type
id: Jenis database

en: User
id: Anggota

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Separator
id: Pembatas

en: Exclude
id: Singkirkan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: term
id: termin

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
id: Pilihan. Pada menu, semakin besar angka maka akan ditempatkan semakin ke bawah, begitu juga sebaliknya.

en: All
id: Semua

en: Access log
id: Log akses

en: Active
id: Aktif

en: Submitted
id: Dikirim

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: CSS class
id: Class CSS

en: Page
id: Halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Taxonomy terms
id: Termin taksonomi

en: User picture
id: Foto anggota

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Inline
id: Sebaris

en: Selected
id: Terpilih

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Aggregator category
id: Kategori Aggregator

en: Aggregator feed
id: Pengumpul pasokan

en: Aggregator item
id: Item aggregator

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Roles
id: Pemeran

en: Comment
id: Komentar

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Ditampilkan

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Log message
id: Catatan log

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: Vocabulary
id: Vokabulari

en: Vocabulary ID
id: ID vokabulari

en: Term ID
id: ID termin

en: Term name
id: Nama istilah

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Field name
id: Nama field

en: Fields
id: Isian

en: Widget type
id: Tipe widget

en: Contains
id: Berisi

en: Is less than
id: kurang dari

en: Is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: Average
id: Rating rata-rata

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Last update
id: Update terakhir

en: %time ago
id: %time lalu

en: Advanced
id: Ahli

en: Sort order
id: Urutkan susunan

en: Up
id: Ke atas

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Maximum
id: Maksimum

en: Medium
id: Sedang

en: Plain text
id: Teks polos

en: Caching
id: Persinggahan

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Month
id: Bulan

en: Details
id: Detil

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: System
id: Sistem

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Provinsi

en: help page
id: halaman bantuan

en: General
id: Umum

en: Example
id: Contoh

en: Recent posts
id: Entri terbaru

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Events
id: Kegiatan

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
id: Alamat-alamat e-mail disembunyikan dengan <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.

en: Other
id: Lainnya

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Navigation
id: Navigasi

en: Basic
id: Dasar

en: Appearance
id: Penampilan

en: List type
id: Daftar tipe

en: Role
id: Pemeran

en: Select all
id: Pilih semua

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: User login
id: Login anggota

en: Link text
id: Teks tautan

en: Users
id: Anggota

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Exists
id: Tersedia

en: Site off-line message
id: Pesan pemeliharaan situs

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali sesegera mungkin. Terima kasih atas kesabaran anda.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
id: Pesan yang akan ditampilkan saat situs dalam pemeliharaan.

en: Both
id: Keduanya

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: <All>
id: <Semua>

en: Clone
id: Kloning

en: Administer views
id: Pengaturan views

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen

en: Filters
id: Saringan

en: Optional
id: Piliihan

en: Exposed Filters
id: Filter ter-ekspose

en: Order
id: Urutan

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Recent comments
id: Komentar terbaru

en: Position
id: Posisi

en: Integer
id: Angka bulat

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Profile
id: Profil

en: Close
id: Tutup

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Duration
id: Durasi

en: Tracker
id: Penelusuran

en: Defaults
id: Bawaan

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: with comments
id: dengan komentar

en: without comments
id: tanpa komentar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: comments
id: komentar

en: Full
id: Penuh

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Database name
id: Nama database

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Hidden
id: Sembunyikan

en: Approved
id: Disetujui

en: Root
id: Akar utama

en: minute
id: menit

en: Show
id: Perlihatkan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: WIDTHxHEIGHT
id: LEBARxTINGGI

en: Maximum file size per upload
id: Ukuran maksimal file tiap kali unggah

en: Change
id: Ganti

en: in
id: masuk

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Tokens
id: Token

en: Clear
id: Bersihkan

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Source
id: Sumber

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Front page
id: Halaman muka

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Deleted
id: Terhapus

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Languages
id: Bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Replace
id: Tiban

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: First
id: Pertama

en: Code length
id: Panjang kode

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Characters to use in the code
id: Karakter yang digunakan dalam kode

en: The list of characters to use should not contain spaces.
id: Daftar karakter yang digunkan tidak boleh berisi spasi

en: Math question
id: Pertanyaan matematika

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
id: Perhitungan byte ilegal ketika memisahkan utf8 string dalam karakter

en: For language %lang_name (code %lang_code)
id: Untuk bahasa %lang_name (code %lang_code)

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Block name
id: Nama block

en: hour
id: jam

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Select List
id: Pilih daftar

en: Select list
id: Daftar seleksi

en: Text field
id: Field teks

en: Granularity
id: Rincian

en: Randomize
id: Pengacakan

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembalikan

en: Empty
id: Kosong

en: Greater than
id: Lebih dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: profile
id: profil

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Red
id: Merah

en: White
id: Putih

en: Clean
id: Bersih

en: warning
id: peringatan

en: Blocked
id: Diblokir

en: or
id: atau

en: Results
id: Hasil

en: open
id: terbuka

en: Parent term
id: Term induk

en: Parent terms
id: Istilah induk

en: Style
id: Gaya

en: revert
id: kembalikan

en: Permissions
id: Kewenangan

en: All tags
id: Semua tag

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Reversed
id: Terbalik

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
id: Batasan maksimal dalam pengaturan PHP anda untuk mengunggah satu file adalah %size

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Unformatted
id: Tidak terformat

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diijinkan

en: New comments
id: Komentar baru

en: Relationships
id: Hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: relationships
id: hubungan relasional

en: image
id: gambar

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Sticky
id: Pucuk

en: Ok
id: Oke

en: cancel
id: batal

en: disable
id: dimatikan

en: Control how your image/file browser works.
id: Kontrol bagaimana browser gambar /file Anda bekerja.

en: date
id: tanggal

en: Submissions
id: Masukan

en: Analysis
id: Analisa

en: Clear Form Submissions
id: Kosongkan masukan pada form

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
id: Yakin mau menghapus semua masukan pada form ini?

en: Webform %title entries cleared.
id: Daftar pada webform %title dikosongkan.

en: Are you sure you want to delete this submission?
id: Yakin ingin menghapus masukan ini?

en: responses
id: Respon

en: Global configuration of webform functionality.
id: Konfigurasi global dari fungsionalitas Webform

en: Default value
id: Nilai baku

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Questions
id: Soal

en: low
id: rendah

en: medium
id: sedang

en: high
id: terang

en: Reason
id: Alasan

en: Apply
id: Berlakukan

en: Select
id: Pilih

en: Display on separate page
id: Tampilkan di halaman terpisah

en: Add CAPTCHA administration links to forms
id: Tambahkan tautan untuk pengaturan CAPTCHA ke form

en: administer CAPTCHA settings
id: Kelola pengaturan CAPTCHA

en: Challenge description
id: Deskripsi tantangan

en: Persistence
id: Menetap

en: Always add a challenge.
id: Selalu tambahkan tantangan

en: Log wrong responses
id: Catat respon yang salah

en: The CAPTCHA settings were saved.
id: Pengaturan CAPTCHA telah disimpan

en: Challenge type
id: Tipe tantangan

en: Illegal form_id
id: form_id tidak dikenal

en: 10 more examples of this challenge.
id: 10 lagi tambahan contoh tantangan ini

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
id: "CAPTCHA" adalah singkatan dari "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Hal ini biasanya uji tantangan-tanggapan untuk menentukan apakah user adalah manusia. Modul CAPTCHA adalah alat untuk melawan penerimaan otomatis oleh pengguna yang jahat (spam) sebagai contoh untuk mengisi formullir komentar,  pendaftaran user, buku tamu, dll. Anda dapat memperluas bentuk-bentuk yang diinginkan dengan tantangan tambahan, yang seharusnya mudah bagi manusia untuk memecahkan secara benar, tetapi sangat sulit bagi skrip otomatis dan kode spam untuk menjalankannya.

en: Location of comment submission form
id: Lokasi form pengisian komentar

en: general CAPTCHA settings
id: Pengaturan umum CAPTCHA

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
id: Tempatkan CAPTCHA disini untuk pengguna tidak dipercaya.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
id: Pecahkan soal matematika sederhana berikut. Cth. untuk 1+3, masukkan 4.

en: Examples
id: Contoh

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
id: Sekarang anda dapat <a href="!captcha_admin"> mengatur CAPTCHA modul </a> untuk situs anda.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
id: Modul CAPTCHA dasar untuk menambahkan tantangan pada formulir acak.

en: Code settings
id: Pengaturan kode

en: Font settings
id: Pengaturan Font

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: Character spacing
id: spasi karakter

en: Additional variation of text color
id: tambahan variasi warna pada teks

en: moderate
id: sederhana

en: very high
id: sangat terang

en: Distortion and noise
id: Distorsi dan noise

en: Distortion level
id: Tingkat distorsi

en: severe
id: susah

en: Set the degree of wave distortion in the image.
id: Atur derajat gelombang distorsi pada image

en: Smooth distortion
id: Distorsi halus

en: This option adds randomly colored point noise.
id: Pilihan ini menambahkan noise titik berwarna

en: Add line noise
id: tambahkan noise bergaris

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
id: Pilihan ini mengaktifkan gambar garis acak di atas kode teks

en: Noise level
id: Tingkatan Noise

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
id: Warna latar tidak termasuk nilai heksadesimal untuk warna

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
id: Warna teks tidak termasuk nilai heksadesimal untuk warna

en: What code is in the image?
id: Kode apakah yang terdapat pada gambar?

en: Provides an image based CAPTCHA.
id: CAPTCHA gambar yang tersedia

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin anda cari.

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Translation
id: Terjemahan

en: Menus
id: Menu

en: Above
id: Di atas

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Used in
id: Digunakan di

en: Title (link)
id: Judul (tautan)

en: Decimal
id: Desimal

en: Precision
id: Ketelitian

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: Publish
id: Tampilkan

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Profiles
id: Profil

en: Add new profile
id: Tambah profil baru

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Secret Key
id: Kunci Rahasia

en: Extension
id: Ekstension

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: Resize
id: Ubah ukuran

en: Loading
id: Memuat

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: empty
id: kosong

en: Package
id: Paket

en: All types
id: Semua tipe

en: Aggregator
id: Agregator

en: Cancel link
id: Tautan dibatalkan

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url tidak benar. Mohon masukkan URL yang benar, contoh http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Context
id: Kontek

en: Attached files
id: File terlampir

en: A list of files attached to the node.
id: Daftar lampiran berkas yang terpasang pada node

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: A form to add a new comment.
id: Form untuk menambahkan komentar baru

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Comment settings on the Node form.
id: Pengaturan komentar pada form node

en: User profile
id: Profil anggota

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Add a node from your site as content.
id: Buat sebuah node dari situs anda sebagai konten

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Print
id: Cetak

en: Locked
id: Dikunci

en: The e-mail address %mail is not valid.
id: Alamat email %mail tidak benar.

en: Finish
id: Selesai

en: Default order
id: Urutan standar

en: Or
id: Atau

en: About
id: Tentang

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Column
id: Kolom

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: Author's website
id: Pembuat website

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: User account
id: Keanggotaan

en: Acronym
id: Akronim

en: Title only
id: Judul saja

en: CSS selector
id: Pemilih CSS

en: Add salt and pepper noise
id: Tambahkan bintik garam dan lada

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
id: CAPTCHA gambar adalah tantangan yang populer ketika kode teks acak tampak kabur dalam gambar...

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
id: Ukuran (dimensi) maksimal gambar yang dibolehkan (LEBARxTINGGI piksel, mis. 640x480). Isi dengan 0 untuk tidak memberikan batasan. Jika terpasang <a href="!image-toolkit-link">perangkat gambar</a>, gambar yang melebihi ukuran ini bisa dikecilkan.

en: Display format
id: Format tampilan

en: Category ID
id: ID Kategori

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
id: Hanya file dengan ekstensi berikut yang dibolehkan: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
id: File berukuran %filesize, melebihi ukuran maksimal %maxsize.

en: Row
id: Baris

en: Scheduling
id: Penjadwalan

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Autocomplete
id: Penyelesaian otomatis

en: File browser
id: Penelusuran berkas

en: Maximum image resolution
id: Resolusi gambar maksimum

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
id: Ditemukan pilihan tidak benar. Mohon hubungi pengelola situs.

en: Illegal choice %choice in !name element.
id: Pilihan tidak benar %choice dalam elemen !name.

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Book outline
id: Kerangka buku

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan perijinan khusus

en: Comma
id: Koma

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: The comment you are replying to does not exist.
id: Komentar yang ingin anda jawab sudah tidak ada.

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Per page
id: Per halaman

en: Per role per page
id: Per role per halaman

en: Per user per page
id: Per user per halaman

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Sum
id: Jumlah

en: Secondary
id: Sekunder

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar

en: Configure client-side editors.
id: Konfigurasi editor pada sisi klien

en: Disable rich-text
id: Non-aktifkan rich-text

en: Enable rich-text
id: Aktifkan rich-text

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Inserted
id: Disisipkan

en: Broken handler @table.@field
id: Handler rusak @table.@field

en: Skipping broken view @view
id: Abaikan view rusak @view

en: Ajax callback for view loading.
id: Menggunakan Ajax untuk proses view

en: Changes cannot be made to a locked view.
id: Perubahan tidak bisa diterapkan pada View yang di kunci.

en: Create customized lists and queries from your database.
id: Membuat baris dan kueri terkustomisasi dari database

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
id: Administrasi antarmuka bagi Views. Tanpa modul ini, Anda tidak bisa membuat atau merubah Views Anda.

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Remember
id: Ingat

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: Value type
id: Tipe nilai

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: not in
id: tidak termasuk

en: not
id: bukan

en: between
id: antara

en: And
id: Dan

en: begins
id: mulai

en: Broken
id: Rusak

en: Displays
id: Tampilan

en: View description
id: Tampilkan deskripsi

en: View tag
id: Tampilkan tag

en: The view has been deleted.
id: View telah dihapus.

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Go to the real page for this display
id: Ke halaman sesungguhnya dari tampilan ini

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Rearrange @type
id: Atur ulang @type

en: Reduce duplicates
id: Kurangi duplikat

en: Default settings for this view.
id: Pengaturan dasar untuk tampilan ini.

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
id: Lampiran ditambahkan ke tampilan lain untuk mendapatkan beberapa tampilan pada satu tampilan yang sama.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
id: Tampilkan view sebagai feed, seperti RSS feed.

en: Will be available to all users.
id: Akan tersedia bagi seluruh anggota.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan wewenang khusus

en: No caching of Views data.
id: Tidak ada caching di data Views

en: Simple time-based caching of data.
id: Caching data berdasar waktu secara sederhana.

en: sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Sort criterion
id: Urutkan kriteria

en: Feed ID
id: ID Feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik pengumpul pasokan

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul pengumpul pasokan

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
id: Kedalaman halaman buku dalam hirarki; buku tingkat atas memiliki kedalaman 1.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Comment status
id: Status komentar

en: Display the comment with standard comment view.
id: Menampilkan komentar dengan tampilan komentar standar.

en: Display the comment as RSS.
id: Menampilkan komentar sebagai RSS.

en: A description of the location or context of the string.
id: Sebuah deskripsi dari lokasi atau konteks dari string.

en: Poll
id: Poling

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: Child translation
id: Terjemahan turunan

en: contact
id: kontak

en: Display even if view has no result
id: Tampilkan walaupun view tidak ada hasilnya

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Override number of items to display
id: Tulis ulang jumlah item yang akan ditampilkan

en: Display items inline
id: Tampilkan item dalam satu baris

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Enable and disable features.
id: Hidupkan dan matikan fitur.

en: Provides feature management for Drupal.
id: Menyediakan pengelolaan fitur pada Drupal.

en: Filter criteria
id: Kriteria penyaringan

en: Contact form
id: Form kontak

en: Standard deviation
id: Deviasi Standar

en: @drupal installation complete
id: Instalasi @drupal sudah selesai

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
id: !name tidak boleh melebihi %max karakter, saat ini berisi %length karakter.

en: Illegal choice %choice in %name element.
id: Pilihan tidak benar %choice dalam elemen !name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: Search form
id: Form pencarian

en: Popular content
id: Artikel populer

en: Content translation
id: Penerjemahan konten

en: default challenge type
id: Jenis pertanyaan bawaan

en: Form protection
id: Perlindungan form

en: Default challenge type
id: Jenis tantangan baku

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
id: Ijinkan CAPTCHA dan tautan admin CAPTCHA pada halaman Administer

en: Add a description to the CAPTCHA
id: Tambahkan deskripsi ke CAPTCHA

en: CAPTCHA description
id: deskripsi CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
id: Deskripsi CAPTCHA yang bisa diubah. Entri kosong akan menghilangkan deskripsi

en: Default CAPTCHA validation
id: Validasi CAPTCHA baku

en: Added CAPTCHA point.
id: Menambah titik CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
id: Kembalikan deskripsi CAPTCHA untuk bahasa %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
id: Setel ulang deskripsi CAPTCHA.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
id: CAPTCHA: tidak ada tantangan yang diaktifkan

en: extra large
id: sangat besar

en: tight
id: rapat

en: wide
id: lebar

en: extra wide
id: sangat lebar

en: Progress indicator
id: Indikator kemajuan

en: Bar with progress meter
id: Bar dengan meteran kemajuan

en: Throbber
id: Pendenyut

en: Text format
id: Format teks

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: Make a copy of this page
id: Buat duplikat dari halaman ini

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Style settings
id: Pengaturan gaya

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: Create feature
id: Buat fitur

en: Create a new feature.
id: Buat sebuah fitur baru.

en: Color and image settings
id: Pengaturan warna dan gambar

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
id: Pilih Format file untuk gambar. JPEG menghasilkan file yang kecil, PNG bisa latar transparan

en: PNG with transparent background
id: PNG dengan latar transparan

en: @level - no distortion
id: @level - tanpa distorsi

en: @level - low
id: @level - rendah

en: @level - medium
id: @level - sedang

en: @level - high
id: @level - tinggi

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: A search form with advanced options.
id: Sebuah form pencarian dengan pilihan tingkat lanjut

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
id: Target tautan, seperti _blank, _parent atau nama iframe. Field ini jarang digunakan.

en: Count the number 0 as empty
id: Anggap angka 0 sebagai kosong

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Starting value
id: Nilai awal

en: Jump menu
id: Menu Cepat

en: Libraries
id: Pustaka

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: SQL Query
id: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
id: Query akan dibuat dan dijalankan menggunakan API database Drupal.

en: Manage features.
id: Kelola fitur-fitur.

en: Destinations
id: Tujuan

en: schedules
id: jadwal-jadwal

en: Advanced Backup Tab
id: Tab cadangan lanjutan

en: settings profiles
id: profil pengaturan

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
id: Tujuan adalah tempat dimana Anda dapat menyimpan berkas-berkas cadangan atau tempat memuat cadangan.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
id: Secara otomatis melakukan penyimpanan cadangan database pada jadwal reguler menggunakan <a href="!cronurl">cron</a>.

en: Sample text
id: Contoh teks

en: Font preview of @font (@file)
id: Tampilan font dari @font (@file)

en: You need to select at least one font.
id: Anda memerlukan paling tidak satu pilihan font.

en: Enter the characters shown in the image.
id: Masukan kata yang tampak pada gambar.

en: Congratulations, you installed @drupal!
id: Selamat, Anda berhasil memasang @drupal!

en: Site maintenance account
id: Akun pemeliharaan situs

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Text formats
id: Format teks

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Full content
id: Konten lengkap

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id[0]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan 1 karakter atau lebih.
id[1]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Searched %type for %keys.
id: Mencari %type untuk %keys.

en: There is currently no content classified with this term.
id: Saat ini tidak ada konten yang masuk dalam istilah ini.

en: E-mails
id: E-mail

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakanlah <em>basic pages</em untuk konten yang statis seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Image style
id: Gaya gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
id: Judul untuk area ini yang akan ditampilkan hanya pada halaman pengaturan

en: Exposed
id: Terekspos

en: Remove this display
id: Hapus tampilan ini

en: Remove group @group
id: Hapus group @group

en: Default group
id: Grup standar

en: Basic exposed form
id: Form dasar ditampilkan

en: Input required
id: Perlu masukan

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
id: Formulir akan terlihat hanya jika form berisi input dari pengguna.

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display a limited number items that this view might find.
id: Menampilkan item terbatas bahwa pandangan ini mungkin menemukan.

en: Use the mini pager output.
id: Menggunakan output pager mini.

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Webform settings
id: Pengaturan Webform

en: Wysiwyg profiles
id: Profil Wysiwyg

en: Update preview
id: Perbarui contoh tampilan

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Attachment before
id: Lampiran sebelumnya

en: Attachment after
id: Lampiran sesudahnya

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: administer @font-your-face
id: pengaturan @font-your-face

en: Edit font
id: Ubah font

en: Administrative interface for managing fonts.
id: Antarmuka pengelola untuk mengatur font.

en: To apply in your own CSS, use:
id: Untuk digunakan di CSS Anda, gunakan:

en: License: !license
id: Lisensi: !license

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
id: Pemakaian kembali sesi CAPTCHA terdeteksi.

en: Add a new @plugin
id: Tambahkan @plugin baru

en: Clone @plugin %title
id: Kloning @plugin %title

en: Import @plugin
id: Impor @plugin

en: Export @plugin %title
id: Ekspor @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
id: Anda yakin untuk mengembalikan %title seperti semula?

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title could not be created.
id: %title gagal dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: %title could not be updated.
id: %title tidak dapat diperbarui.

en: @plugin %title was enabled.
id: @plugin %title telah diaktifkan.

en: @plugin %title was disabled.
id: @plugin %title dinonaktifkan.

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: User signature
id: Tanda tangan anggota

en: Administer CAPTCHA settings
id: Mengelola pengaturan CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
id: Melewati CAPTCHA.

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
id: Anggota dengan kewenangan ini tidak akan ditawari CAPTCHA.

en: Fixed value
id: Nilai tetap

en: Access the views administration pages.
id: Akses ke halaman pengelolaan views

en: Bypass access control when accessing views.
id: Mengabaikan kontrol akses saat mengakses views.

en: Add new view
id: Tambah view baru

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Label HTML element
id: Label elemen HTML

en: Place a colon after the label
id: Letakkan tanda titik dua setelah label

en: Use absolute path
id: Gunakan path tetap

en: Singular form
id: Form singular

en: Plural form
id: Form plural

en: Weight for @display
id: Bobot untuk @display

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
id: Jika Anda perlu untuk menerjemahkan label Views ke dalam bahasa lain, pertimbangkan untuk menginstal <a href="!path">Internasionalisasi</a> paket terjemahan  modul Views tersebut.

en: Approved comment
id: Komentar yang disetujui

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
id: Sebuah komentar yang berhubungan dengan file ini , dikarenakan file ini berada dalam sebuah field pada sebuah komentar.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
id: Sebuah File yang berhubungan dengan komentar ini, biasaya disebabkan karena sudah berada dalam field pada komentar.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
id: Sebuah file yang digunakan dengan term taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di term taxonomy.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
id: Sebuah file yang digunakan pada vocabulary taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di vocabulary taxonomy.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
id: Tentukan path dasar untuk link-link dalam ringkasan view ini, sebagai contoh : http://contoh.com/<strong>view_path_anda/arsip/</strong>. Jangan tambahkan backslash awalan dan akhiran. Jika nilai ini kosong, views akan menggunakan path pertama yang ditemukan sebagai path dasar didalam display page, atau jika tidak ada path ditemukan.

en: Content access
id: Akses konten

en: 5 minute
id: 5 menit

en: 15 minute
id: 15 menit

en: Content revisions
id: Revisi konten

en: Machine name:
id: Nama mesin:

en: Create Feature
id: Buat fitur

en: Bypass views access control
id: Mengabaikan kontrol akses views

en: No results behavior
id: Tidak menunjukkan hasil

en: Edit @section
id: Ubah @section

en: Edit this view to add a display.
id: Ubah view ini untuk menambahkan tampilan

en: Add view from template
id: Tambah view dari template

en: View to insert
id: View yang ingin dimasukkan

en: The view to insert into this area.
id: View yang ingin dimasukkan pada area ini.

en: Provide title
id: Berikan judul

en: Provide breadcrumb
id: Berikan breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
id: Masukkan nama breadcrumb yang akan anda gunakan. Lihat "Judul" untuk persentase pertukaran.

en: Specify validation criteria
id: Tentukan kriteria validasi

en: Action to take if filter value does not validate
id: Tindakan yang diambil jika nilai filter tidak tervalidasi

en: Display all results for the specified field
id: Menampilkan semua hasil untuk bidang tertentu

en: Provide default value
id: Beri nilai default

en: Show "Page not found"
id: Perlihatkan "Halaman tak ditemukan"

en: Display a summary
id: Menampilkan ringkasan

en: Display contents of "No results found"
id: Tampilkan isi "Tidak ada hasil ditemukan"

en: Skip default argument for view URL
id: Lewatkan argumen default untuk URL view

[ctx: Sort order]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
id: Alfabetis dalam konteks: Urutkan tingkatan

en: Create a label
id: Buat label

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur field ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Create a CSS class
id: Buat class CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur label ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Rewrite results
id: Tulis ulang hasil

en: Replace spaces with dashes
id: Ganti spasi dengan tanda hubung

en: External server URL
id: URL server eksternal

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
id: Hubungkan ke server eksternal menggunakan tautan lengkap, seperti 'http://www.contoh.com' atau 'www.contoh.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
id: Ubah baris baru menjadi label HTML &lt;br&gt;

en: No results text
id: Teks tidak ada hasil

en: Expose filter
id: Ekspos filter

en: Add !display
id: Tambah !display

en: Auto preview
id: Pratayang otomatis

en: @current of @total
id: @current dari @total

en: All displays
id: Semua tampilan

en: Create new filter group
id: Buat kelompok filter baru

en: Always show advanced display settings
id: Selalu tampilkan pengaturan tampilan lanjutan

en: Above the preview
id: Di atas tinjauan

en: Below the preview
id: Di bawah tinjauan

en: Display | Displays
id[0]: Tampilan
id[1]: Tampilan

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: Contextual filters
id: Filter kontekstual

en: contextual filters
id: filter kontekstual

en: Contextual filter
id: Filter kontekstual

en: contextual filter
id: filter kontekstual

en: filter criteria
id: kriteria filter

en: no results behavior
id: tidak ada hasil

en: Display the content with standard node view.
id: Menampilkan konten dengan node view standar.

en: Content ID from URL
id: ID konten dari URL

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
id: Mengijinkan "Tingkat kedalaman" untuk Taxonomy:Term ID (dengan kedalaman) untuk diubah melalui sebuah nilai kontekstual filter tambahan.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
id: Mengijinkan filter kontekstual untuk diabaikan. Query tidak akan diubah oleh kontekstual filter ini. Dapat digunakan ketika nilai filter sesuai konteks datang dari URL, dan bagian dari URL perlu diabaikan.

en: Hide attachments in summary
id: Sembunyikan lampiran di dalam rangkuman

en: Attachment position
id: Posisi lampiran

en: All storage
id: Semua penyimpanan

en: All status
id: Semua status

en: No views match the search criteria.
id: Tidak ada views yang cocok dengan kriteria pencarian.

en: Create view from template @template
id: Buat view dari template @template

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
id: Aksi ini akan menghapus permanen semua perubahan yang dibuat pada view ini.

en: Create a menu link
id: Buat tautan menu

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk membalas komentar, dan lain-lain)

en: without links
id: tanpa tautan

en: titles
id: judul

en: with links (allow users to add comments, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk menambahkan komentar, dan lain-lain)

en: Hide view
id: Sembunyikan view

en: Aggregation type
id: Tipe agregasi

en: Use replacement tokens from the first row
id: Gunakan token pengganti dari baris pertama

en: Thousands marker
id: Penanda ribuan

en:  new
id:  baru

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Today's popular content
id: Konten populer hari ini

en: Representative node
id: Node Perwakilan

en: @entity using @field
id: @entity menggunakan @field

en: Count DISTINCT
id: hitung DISTINCT

en: Show the empty text in the table
id: Tampilkan teks kosong di dalam tabel

en: Wysiwyg profile
id: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
id: Membolehkan pengubahan konten menggunakan editor di sisi klien.

en: 10 minute
id: 1o menit

en: 30 minute
id: 30 menit

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
id: Pustaka %dependency, dimana pustaka %library tergantung, tidak dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
id: Versi %dependency_version dari pustaka %dependency tidak kompatibel dengan pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
id: Pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The version of the %library library could not be detected.
id: Versi pustaka %library tidak bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
id: Versi %version pustaka %library yang terpasang tidak didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
id: Varian %variant pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
id: Operator tidak cocok pada filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
id: Tidak ada nilai valid yang ditemukan di filter: @filter

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
id: nilai dari @value bukan merupakan array untuk @operator dalam filter: @filter

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
id: Tampilan berdenyut tidak menunjukan status unggahan tetapi kapasitas yang tersisa. Bilah kemajuan membantu untuk mengawasi kemajuan pada unggahan yang besar.

en: View: @view - Display: @display
id: View: @view - Tampilan: @display

en: And/Or, Rearrange
id: Dan/Atau, Atur Ulang

en: Use a pager
id: Gunakan penanda halaman

en: Tokens related to views.
id: Token terkait dengan views.

en: The human-readable name of the view.
id: Nama View yang dapat dibaca secara manusiawi.

en: The description of the view.
id: Deskripsi penjelasan dari view.

en: The machine-readable name of the view.
id: Nama view yang dapat dibaca oleh mesin/server.

en: The title of current display of the view.
id: Judul untuk tampilan view saat ini.

en: The URL of the view.
id: URL dari halaman view ini.

en: -Select-
id: -Pilih-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
id: Teks untuk menempatkan teks "Judul" yang mana browser-browser pada umumnya menampilkan sebagai tooltip ketika melayangkan kursor pada sebuah tautan.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
id: Aktifkan ini untuk menyembunyikan field ini ketika tidak ada isinya. Catatan bahwa label dari field atau tampilan yang dimodifikasi tetap dapat ditampilkan. Untuk menyembunyikan label-label, centang pengaturan pengayaan atau pengayaan baris  untuk field-field yang kosong. Untuk menyembunyikan konten yang telah dimodifikasi. Centang "Sembunyikan modifikasi jika kosong".

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
id: Aktifkan  pesan views performance statistics/debug melalui module Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
id: Centang ini untuk mengaktifkan pesan-pesan beberapa query Views dan performance statistics/debug <em>jika module Devel diinstall,</em>.

en: Devel message(dpm)
id: Pesan Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
id: Catatan log Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
id: Region dari halaman untuk menampilkan pesan-pesan debug performance statistics/debug

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
id: Jika anda membutuhkan tambahan field selain dari uid tambahkan komentar baru: author relationship

en: Last comment uid
id: Komentar terakhir uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
id: User ID dari penulis komentar terakhir dari node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
id: Pengguna yang melakukan penerbitan konten. Jika Anda membutuhkan field selain dari uid yang menambahkan konten: author relationship

en: Unique access event ID.
id: ID unik akses event.

en: Link field to the node if there is no comment.
id: Menautkan field ke node jika tidak ada komentar.

en: Display field as machine name.
id: Tampilkan field sebagai nama mesin

en: Display the user with standard user view.
id: Menampilkan user dengan tampilan pengguna standar.

en: Display "Access Denied"
id: Tampilkan "Akses Ditolak"

en: @date_format format
id: format @date_format

en: Single filter
id: Filter tunggal

en: Grouped filters
id: Filter terkelompok

en: grouped
id: terkelompok

en: @entity types
id: tipe @entity

en: Book root from current node
id: Akar buku dari node yang aktif sekarang

en: Short description of table
id: Deskripsi singkat tabel
