CiviCRM Starter Kit (7.x-3.3-rc4) - en to jv translation catalogue (531 entries)

en: Home
jv: Joglo

en: User interface
jv: Polatan panganggo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Pages
jv: Kaca

en: Save configuration
jv: Simpen konfigurasi

en: delete
jv: busak

en: Prefix
jv: Awalan

en: Suffix
jv: Akhiran

en: approve
jv: ditrima

en: Delete
jv: Busak

en: Submit
jv: Kirim

en: Operations
jv: Operasi

en: Content
jv: Konten

en: Value
jv: Biji

en: Username
jv: Panganggo

en: Email address
jv: Alamat Email

en: Groups
jv: Grup

en: Group
jv: Kelompok

en: Type
jv: Tipe

en: Author
jv: Penulis

en: Replies
jv: Balesan

en: Last Post
jv: Kiriman pungkasan

en: Closed
jv: Ditutup

en: List
jv: Daftar

en: Subject
jv: Subyek

en: Actions
jv: Aksi

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: Description
jv: Katrangan

en: Language
jv: Basa

en: Read more
jv: Candhaké

en: more
jv: pepake

en: Enable
jv: Diuripna

en: Disable
jv: Dipaténi

en: Article
jv: Artikel

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: footer
jv: bilah suku

en: Comments
jv: Komèntar

en: More
jv: Lengkapé

en: For
jv: Kanggo

en: Tags
jv: Tautan

en: Block title
jv: Judhul blok

en: Taxonomy
jv: Taksonomi

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: Content types
jv: Tipe kontén

en: Download
jv: Undhuh

en: Version
jv: Versi

en: Go
jv: Nuju

en: view
jv: tampilan

en: File
jv: Berkas

en: Tag
jv: Tautan

en: Advanced options
jv: Opsi lanjutan

en: Edit
jv: Sunting

en: Date
jv: Tanggal

en: Size
jv: Ukuran

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Balékna

en: None
jv: Nihil

en: This action cannot be undone.
jv: Aksi iki ora bisa dibalékna.

en: Number
jv: Angka

en: Message
jv: Pesen

en: Password
jv: Sandhi

en: Block settings
jv: Setelan blok

en: - None -
jv: - Nihil -

en: Weight
jv: Urutan

en: Link
jv: Tautan

en: Image
jv: Gambar

en: Types
jv: Tipe

en: Hierarchy
jv: Hirarki

en: Required
jv: Mbutuhaké

en: Parent
jv: Induk

en: Depth
jv: Jerone

en: none
jv: ora ana

en: Category
jv: Kategori

en: Settings
jv: Sétingan

en: Feed
jv: PAsokan

en: Name
jv: Jeneng

en: edit
jv: sunting

en: Import
jv: Ngimpor

en: Book
jv: Buku

en: Export
jv: Ngékspor

en: Taxonomy term
jv: Taksonomi tetembungan

en: General settings
jv: Sétingan umum

en: settings
jv: setelan

en: Node ID
jv: ID Node

en: header
jv: bilah ndhuwur

en: Label
jv: Judul

en: Preview
jv: Pratinjau

en: Save
jv: Simpen

en: Help
jv: Pitulungan

en: True
jv: Bener

en: False
jv: Salah

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Update
jv: Dianyari

en: Open
jv: Dibuka

en: Top
jv: Ndhuwur

en: Small
jv: Cilik

en: Large
jv: Gedhe

en: Sunday
jv: Minggu

en: Monday
jv: Sénén

en: Tuesday
jv: Selasa

en: Wednesday
jv: Rebo

en: Thursday
jv: Kemis

en: Friday
jv: Jemuah

en: Saturday
jv: Setu

en: Core
jv: Inti

en: Add new
jv: Tambah anyar

en: Time
jv: Wektu

en: Views
jv: View

en: Access
jv: Akses

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: Filename
jv: Jeneng File

en: Vocabularies
jv: Kosakata

en: Anchor
jv: Jangkar

en: Display
jv: Layar

en: Node type
jv: Tipe node

en: Advanced settings
jv: Sétingan lanjutan

en: results
jv: kasil

en: search
jv: goléki

en: Teaser
jv: Ringkesan

en: Updated
jv: Wis anyar

en: Text
jv: Teks

en: Theme
jv: Tema

en: Keywords
jv: tembung kunci

en: Unknown
jv: Ora dikenal

en: Attachment
jv: Sisipan

en: Upload
jv: Unggah

en: Picture
jv: Gambar

en: Mail
jv: Surat

en: Before
jv: Sadurunge

en: After
jv: Sawise

en: Database type
jv: Tipe Database

en: Promoted
jv: Promosikna

en: User
jv: Panganggo

en: Continue
jv: Lanjutna

en: Configure
jv: Konfigurasi

en: User ID
jv: ID panganggo

en: Error
jv: Salah

en: Options
jv: opsi

en: Contact
jv: Kontak

en: Number of columns
jv: Cacahe kolom

en: Separator
jv: Watesan

en: Exclude
jv: Kejaba

en: Horizontal
jv: Horisontal

en: Vertical
jv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
jv: Sampéyan yakin arep mbusak %title?

en: All
jv: Kabèh

en: Access log
jv: Log akses

en: Active
jv: Aktif

en: Year
jv: Tahun

en: Date format
jv: Format tanggal

en: Page title
jv: Judhul kaca

en: Block
jv: Blok

en: Override title
jv: Tumpuki judhul

en: CSS class
jv: Klas CSS

en: Display links
jv: Tudhuhna pranala

en: Page
jv: Kaca

en: Pager ID
jv: ID Pager

en: Bottom
jv: Ngisor

en: Taxonomy terms
jv: Tetembungan taksonomi

en: Breadcrumb
jv: Bilah papan

en: Site name
jv: Jeneng Situs

en: Site slogan
jv: Sesanti situs

en: Not found
jv: Ora ketemu

en: Module
jv: Modul

en: Never
jv: Ora tahu

en: Selected
jv: Kepilih

en: To
jv: Marang

en: Aggregator category
jv: Kategori agregator

en: Aggregator feed
jv: Pasokan agregator

en: Aggregator item
jv: Item agregator

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Paraga

en: Comment
jv: Komèntar

en: Hostname
jv: Jeneng Host

en: Score
jv: Skor

en: Published
jv: Ditampilna

en: Signature
jv: Tapak asma

en: Filter
jv: Saring

en: Location
jv: Lokasi

en: Promoted to front page
jv: Promosikna nang kaca ngarep

en: Log message
jv: Pesen log

en: Session ID
jv: ID sesi

en: File ID
jv: ID berkas

en: File name
jv: Jeneng berkas

en: Vocabulary
jv: Vokabulari

en: Vocabulary ID
jv: ID vokabulari

en: Term ID
jv: ID tetembungan

en: Term name
jv: Jeneng term

en: Last access
jv: Aksés terakhir

en: Last login
jv: Login terakhir

en: Field name
jv: Jeneng field

en: Fields
jv: Field

en: Widget type
jv: Jinisé piranti

en: Contains
jv: Ngandhut

en: Does not contain
jv: Ora ngandhut

en: Is less than
jv: Kurang saka

en: Is less than or equal to
jv: Kurang saka utawa pada karo

en: Is equal to
jv: Pada karo

en: Is greater than or equal to
jv: Luwih saka utawa padha karo

en: Is greater than
jv: Luwih saka

en: Is not equal to
jv: Ora padha karo

en: Average
jv: Rerata

en: Count
jv: Jumlah

en: Overridden
jv: Ditumpuk

en: Last update
jv: Update mutakhir

en: %time ago
jv: %time kepengker

en: Advanced
jv: Mahir

en: Sort order
jv: Prentah urutan

en: Up
jv: Munggah

en: Width
jv: Ambané

en: Height
jv: Dhuwuré

en: Maximum
jv: Maksimal

en: Medium
jv: Sedheng

en: Sortable
jv: Bisa diurutake

en: Plain text
jv: Teks biasa

en: Caching
jv: Tembolok

en: Month
jv: Wulan

en: Details
jv: Lengkapé

en: Unlimited
jv: Ora ana batesé

en: Current
jv: Saiki

en: Desc
jv: Urut Mundur

en: General
jv: Umum

en: Example
jv: Contoné

en: Recent posts
jv: Kiriman pungkasan

en: Recent posts for %1
jv: Kiriman pungkasan kanggo %1

en: Day
jv: Dina

en: Table
jv: Tabel

en: here
jv: nag kéné

en: Configuration
jv: Pangaturan

en: Other
jv: Liyane

en: Align
jv: Rata

en: Background color
jv: Warna Background

en: Text color
jv: Warna téks

en: Navigation
jv: Navigasi

en: Basic
jv: Dasar

en: Appearance
jv: Pakeliran

en: List type
jv: Daftar tipe

en: Role
jv: Paraga

en: Select all
jv: Pilih kabeh

en: User login
jv: Login panganggo

en: Link text
jv: Teks pranala

en: String
jv: Tembung

en: Case
jv: Kasus

en: Users
jv: Panganggo

en: Referrer
jv: Dirujuk nang

en: Exists
jv: Ana

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
jv: @site saiki lagi di beneri. Mengko arep mbalik manéh secepeté. Maturnuwun sampun purun nunggu.

en: Both
jv: Karone

en: Maximum length
jv: Dawa maksimal

en: Argument
jv: Argumen

en: Anonymous
jv: Jeneng ora dikenal

en: <All>
jv: <Kabeh>

en: Down
jv: Mudhun

en: Optional
jv: Ora kudu

en: Order
jv: Urutan

en: Recent comments
jv: Daftar Komèntar anyar

en: IP Address
jv: Alamat IP

en: Preformatted
jv: Pra format

en: Profile
jv: Profil

en: Term description
jv: Katrangan tetembungan

en: Save settings
jv: Nyimpen setingan

en: Operation
jv: Operasi

en: reply
jv: mbalesi

en: Unsupported database.
jv: Database ora dikenal

en: Default language
jv: Basa gawan asliné

en: American Samoa
jv: Samoa Amerika

en: Database name
jv: Jeneng database

en: Authoring information
jv: Katrangan panulisan

en: Hidden
jv: Umpetan

en: Show
jv: Ketokna

en: Full text
jv: Teks lengkap

en: The changes have been saved.
jv: Owah-owahan uwis disimpen.

en: Undo
jv: Balékna

en: Search results
jv: Kasilé golékan

en: Your search yielded no results
jv: Panggolékan Sampéyan ora ana kasilé

en: Front page
jv: Kaca Ngajeng

en: Deleted
jv: Dibusak

en: Languages
jv: Basa-basa

en: Publishing options
jv: Opsi penerbitan

en: Code length
jv: Dawane kode

en: Font size
jv: Ukuran huruf

en: Spam control
jv: Pengawas Spam

en: Characters to use in the code
jv: Karakter sing dienggo nang kode

en: The list of characters to use should not contain spaces.
jv: Daftar karakter sing dienggo ora ken

en: Math question
jv: Pitakonan Matematik

en: For language %lang_name (code %lang_code)
jv: Kanggo bahasa %lang_name (kode %lang_code)

en: Configure block
jv: Konfigurasi Blok

en: Select list
jv: Daftar pilih

en: Text field
jv: Field téks

en: Randomize
jv: Diacak

en: Revert
jv: Balékna

en: Empty
jv: Kosong

en: Greater than
jv: Luwih saka

en: Less than
jv: Kurang saka

en: profile
jv: profil

en: Left
jv: Kiwa

en: Right
jv: Tengen

en: warning
jv: weling

en: Blocked
jv: Ditolak

en: Results
jv: Kasilé

en: open
jv: mbukak

en: Parent term
jv: Induk tetembungan

en: Parent terms
jv: Indhung tetembungan

en: change
jv: ganti

en: revert
jv: balékna

en: Permissions
jv: Kawenangan

en: Not published
jv: Ora ditampilna

en: Menu settings
jv: Sétingan menu

en: Color scheme
jv: Warna skema

en: Unformatted
jv: Tanpa formatan

en: Allowed file extensions
jv: Ekstensi file sing diidinaké

en: New comments
jv: Komèntar anyar

en: image
jv: gambar

en: Themes
jv: Téma

en: !name field is required.
jv: Isian !name dibutuhaké.

en: Sticky
jv: Pucuk

en: disable
jv: mati

en: date
jv: tanggal

en: Default value
jv: Nilai gawan

en: Timezone
jv: Zona wektu

en: low
jv: sethithik

en: medium
jv: sedeng

en: high
jv: ak

en: Reason
jv: Alesan

en: Display on separate page
jv: Tampilna nang kaca sing beda/misah

en: Add CAPTCHA administration links to forms
jv: Tambahana link kanggo ngatur CAPTCHA nang form

en: administer CAPTCHA settings
jv: pengelola setingan CAPTCHA

en: Challenge description
jv: Katrangan challenge

en: Always add a challenge.
jv: Kudu ditambahi kesempatan

en: Log wrong responses
jv: Log respon sing salah

en: The CAPTCHA settings were saved.
jv: Setingan CAPTCHA wis disimpen.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
jv: Jeneng form_id Drupal kanggo ditambahi CAPTCHA nang.

en: Challenge type
jv: Jenis kesempatan

en: The CAPTCHA type to use for this form
jv: Jenis CAPTCHA kanggo form iki

en: Illegal form_id
jv: form_id ora bener

en: Saved CAPTCHA point settings.
jv: Simpen setingan CAPTCHA titik.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
jv: Sampeyan yakin arep mbusek CAPTCHA sing nang form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
jv: Sampéyan yakin arep maténi CAPTCHA sing nang form_id %form_id

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
jv: Mbusek CAPTCHA sing nang form %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
jv: Maténi CAPTCHA sing nang form %form_id

en: 10 more examples of this challenge.
jv: 10 conto manéh kanggo chalengge iki.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
jv: CAPTCHA kuwi singkatan seka "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Kagunaane kanggo nguji respon pengetikan komputer kanggo ndeteksi nek kuwi menungsa asli. Modul CAPTCHA kuwi perlengkapan kanggo nglawan kiriman otomatis seka user sing mbebayani (spamming) contone kiriman form komentar, form pendaftaran anggota, buku tamu lan liya-liyane. Sampeyan isa nambahi form nganggo tambahan challenge sing gampang diwaca menungsa nanging angel kanggone script utawa spam otomatis.

en: Location of comment submission form
jv: Lokasi kanggo form pengisian komentar

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
jv: CAPTCHA iki gawéyané Carnegie Mellon University.

en: skip CAPTCHA
jv: liwati CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
jv: Pitakonan iki kanggo nguji nék sampeyan kuwi pengunjung menungsa lan njagani seka kiriman spam mesin otomatis.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
jv: User sing ora dipercaya arep weruh CAPTCHA nang kene (!settings).

en: general CAPTCHA settings
jv: Sétingan umum CAPTCHA

en: Enabled challenge
jv: Uripna challenge

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
jv: Séléhna CAPTCHA nang kéné kanggo user sing ora dipercaya.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
jv: Jawaban CAPTCHA sing sampeyan tulis Ora Bener.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
jv: Jawaben rumus matematik sederhana iki lan tulis hasil

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
jv: Pengaturan kanggo CAPTCHA sing digunaake.

en: Examples
jv: Contoné

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
jv: Sampéyan saiki <a href="!captcha_admin"> sing ngelola modul CAPTCHA  </a> kanggo situs sampeyan.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
jv: Modul CAPTCHA dasar kanggo nambahi challenge seka form sing owah-owah terus.

en: Code settings
jv: Setingan Kode

en: Font settings
jv: S

en: tiny
jv: tipis

en: small
jv: cilik

en: large
jv: gedh

en: Character spacing
jv: Amban

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
jv: Isikn

en: Additional variation of text color
jv: Tambah

en: moderate
jv: sedeng

en: very high
jv: dhuwur banget

en: Distortion and noise
jv: distorsi lan gangguan

en: Distortion level
jv: tingkatane distorsi

en: Set the degree of wave distortion in the image.
jv: Aturana gedhene ombak distorsi sing nang gambar.

en: Smooth distortion
jv: distorsi alus

en: This option adds randomly colored point noise.
jv: Opsi iki nambahi titik warna acak nang noise

en: Add line noise
jv: Tambahi garis noise

en: Noise level
jv: Tingkatan noise

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
jv: Kode Warna background dudu angka hexadecimal sing bener.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
jv: Kode Warna teks dudu angka hexadecimal sing bener.

en: Image CAPTCHA
jv: CAPTCHA gambar

en: What code is in the image?
jv: Apa kode sing nang gambar?

en: Provides an image based CAPTCHA.
jv: Nyediakn

en: Enter the terms you wish to search for.
jv: Ketikna tetembungan sing arep digoléki.

en: Menus
jv: Menu

en: Above
jv: Ndhuwur

en: @min and @max
jv: @min lan @max

en: Add another item
jv: Tambah item liyané

en: Used in
jv: Digunakaké nang

en: Decimal
jv: Desimal

en: Precision
jv: Ketepatan

en: Permission
jv: Kawenangan

en: Hide
jv: Umpetaké

en: Profiles
jv: Profil

en: Space
jv: Spasi

en: Language neutral
jv: Basa netral

en: <Any>
jv: <Sembarang>

en: Resize
jv: Ngubah ukuran

en: Loading
jv: Ngemot

en: Aggregator
jv: Pengepul

en: Context
jv: Konték

en: Book navigation
jv: Navigasi buku

en: Taxonomy vocabulary
jv: Taksonomi vokabulari

en: Machine name
jv: Jeneng mesin

en: Print
jv: Cétak

en: Locked
jv: Dikunci

en: The e-mail address %mail is not valid.
jv: Alamat e-mail %mail ora bener.

en: Default order
jv: Préntah gawan

en: Or
jv: Utawa

en: About
jv: Ngenani

en: Default theme
jv: téma gawan

en: sort by @s
jv: urutaké karo @s

en: Text to display
jv: Teks sing ditampilna

en: Create @name
jv: Gawé @name

en: User account
jv: Akun panganggo

en: Acronym
jv: Singkatan

en: Add salt and pepper noise
jv: Tambah

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
jv: Namung berkas sing nganggo éksténsi iki sing diidinaké: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
jv: Ukuran berkas %filesize ngluwihi maksimum ukuran berkas %maximize.

en: Secondary tabs
jv: Tab sékundér

en: Maximum image resolution
jv: Resolusi gambar maksimum

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
jv: Pilihan ilegal kedeteksi. Mangga dihubungi administrator pengelola situs.

en: Illegal choice %choice in !name element.
jv: Pilihan sing dilarang %choice nang elemen !name.

en: Decimal point
jv: Titik desimal

en: Book outline
jv: Cengkorongan buku

en: Revision information
jv: Katrangan revisi

en: Comma
jv: Koma

en: The comment you are replying to does not exist.
jv: Komèntar sing Sampéyan balesi ora ana.

en: The size of the file.
jv: Ukuran berkas.

en: No fields available.
jv: Ora ana field sing cumawis.

en: Abbreviation
jv: Singkatan

en: Inserted
jv: Disisipaké

en: Broken/missing handler
jv: Handler rusak/ilang

en: - Any -
jv: - Sembarang -

en: Feed ID
jv: ID Feed

en: The title of the comment.
jv: Judhul komèntar.

en: Comment count
jv: Jumlah komèntar

en: In the form of CCYYMMDD.
jv: Nang format CCYYMMDD.

en: In the form of YYYYMM.
jv: Nang format YYYYMM.

en: In the form of YYYY.
jv: Nang format YYYY.

en: In the form of MM (01 - 12).
jv: Nang format (01 - 12).

en: In the form of DD (01 - 31).
jv: Nang format (01 - 31).

en: Poll
jv: Poling

en: Views today
jv: Tampilan dina iki

en: contact
jv: kontak

en: Display even if view has no result
jv: Tudhuhna saknajan ora ana hasilé

en: @current of @max
jv: @current saka @max

en: - All -
jv: - Kabeh -

en: Machine-readable name
jv: Jeneng gampangé-mesin

en: Contact form
jv: Formulir kontak

en: @drupal installation complete
jv: Instalasi @drupal rampung

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
jv: !name ora bisa luwih dawa saka %max karakter nanging saiki dawané %length karakter.

en: Illegal choice %choice in %name element.
jv: Larangan milih %choice nang elemen %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
jv: Jeneng kewaca-mesin kudu nggunakna huruf cilik, angka lan garis ngisor.

en: Search form
jv: Form panggolèkan

en: Popular content
jv: Konten populer

en: Content translation
jv: Terjemahan kontén

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
jv: Idinna CAPTCHA lan tautan administrasi CAPTCHA nang kaca administrasi

en: Add a description to the CAPTCHA
jv: Tambahna katrangan nang CAPTCHA

en: CAPTCHA description
jv: Katrangan CAPTCHA

en: Default CAPTCHA validation
jv: Validasi CAPTCHA baku

en: Added CAPTCHA point.
jv: Tambahna CAPTCHA titik.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
jv: Reset katrangan CAPTCHA kanggo basa %language

en: Reset of CAPTCHA description.
jv: Reset katrangan CAPTCHA.

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
jv: CAPTCHA: challenge "@type" wis urip

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
jv[0]: Wis nolak 1 kiriman form
jv[1]: Wis nolak  @count kiriman form

en: CAPTCHA point administration
jv: Pengaturan CAPTCHA titik

en: extra large
jv: gedhe banget

en: tight
jv: d

en: Progress indicator
jv: Panandha kemajuan

en: Bar with progress meter
jv: Gambar karo meteran kemajuan

en: Item ID
jv: ID Item

en: Text format
jv: Format téks

en: The name of the site.
jv: Jeneng situs.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
jv: Nambah, Nyunting lan mbuwangi kaca-kaca sistim sing numpuk lan uga kaca-kaca gawéyan panganggo saka sistim.

en: %name must be a positive integer.
jv: %name must be a positive integer.udu wilangan bulat positif.

en: <No value>
jv: <Ora ana biji>

en: Color and image settings
jv: Setingan warna lan gambar

en: PNG with transparent background
jv: PNG nganggo background transparan

en: @level - no distortion
jv: @level - ora ana distorsi

en: @level - low
jv: @level - endh

en: @level - medium
jv: @level - sedeng

en: @level - high
jv: @level - dhuwur

en: @argument title
jv: judhul @argument

en: @argument input
jv: input @argument

en: Libraries
jv: Pustaka

en: No TrueType support
jv: Ora ana TrueType sing dikenali

en: Font preview of @font (@file)
jv: Tampilan huruf @font (@file)

en: Preview of built-in font
jv: Tampilan huruf gawan

en: PHP built-in font: !font_preview
jv: Huruf PHP gawan: !font_preview

en: You need to select at least one font.
jv: Samp

en: The following fonts are not readable: %fonts.
jv: Huruf-huruf iki ora kena diwaca: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
jv: Ketikna karakter sing k

en: Font example
jv: Conto huruf

en: Congratulations, you installed @drupal!
jv: Sugeng Makarya, panjenengan sampun nginstal @drupal! kanthi leres.

en: Site maintenance account
jv: Akun pengrumatan laman

en: Upload destination
jv: Tujuan pangunggahan

en: Text formats
jv: Format teks

en: Image styles
jv: Gagrag gambar

en: Full content
jv: Konten wutuh

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
jv[0]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo 1 karakter utawa luwih.
jv[1]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo @count karakter utawa luwih.

en: Searched %type for %keys.
jv: Nggolèk %type kanggo %keys.

en: There is currently no content classified with this term.
jv: Saiki ora ana konten sing digolongaké marang tetembungan iki.

en: Basic page
jv: Kaca dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
jv: Gunakna <em>kaca dhasar</em> kanggo kontén statis Sampéyan, kaya déné kaca 'Ngenani aku'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
jv: Gunakna penanda kanggo nglompokaké artikel sing nduwéni topik mirip nang kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
jv: Isékna tandha koma kanggo misahi daftar tembung marang katrangan konten Sampéyan.

en: Entity ID
jv: ID Entiti

en: Image style
jv: Gagrag gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
jv: Judul kanggo area iki sing arep ditudhuhna kanggo pengaturan

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
jv: Gunakna <em>artikel</em> kanggo kontén sing asring ditulis kaya warta berita, pengumuman utawa blog.

en: Image CAPTCHA requires GD library
jv: Image CAPTCHA mbutuhaké pustaka GD

en: Upload an image to go with this article.
jv: Unggah gambar karo artikel

en: Asc
jv: Urut Maju

en: HTML element
jv: Elemen HTML

en: @group (historical data)
jv: @group (sejarah data)

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
jv: Pustaka %dependency, sing pustaka %library gumantung, ora dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
jv: Versi %dependency_version saka pustaka %dependency ora kompatible karo pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
jv: Pustaka %library ora bisa ditemokake.

en: The version of the %library library could not be detected.
jv: Versi pustaka %library ora bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
jv: Versi %version pustaka %library sing dipasang ora didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
jv: Varian %variant pustaka %library ora bisa ditemokake.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
jv: Tampilan throbber ora nontonaké status unggahan nanging ngurangi spasi. Ros progrés kuwi mbantu kanggo monitor progrés saka unggahan sing gedhé.

en: -Select-
jv: -Pilih-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
jv: Tanggal nang format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
jv: Tanggal nang format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
jv: Tanggal nang format YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
jv: Tanggal nang format MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
jv: Tanggal nang format DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
jv: Tanggal nang format WW (01 - 53).
