CiviCRM Starter Kit (7.x-3.4-rc2) - en to sv translation catalogue (7314 entries)

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: select
sv: välj

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Request new password via e-mail.
sv: Begär nytt lösenord via e-post.

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: approve
sv: godkänn

en: E-mail
sv: E-post

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Item
sv: Artikel

en: Private
sv: Privat

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Nyaste inlägg

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: closed
sv: stängd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: administrator
sv: administratör

en: Age
sv: Ålder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: more
sv: mer

en: Create !type
sv: Skapa !type

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Currency
sv: Valuta

en: Priority
sv: Prioritet

en: More
sv: Mer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: For
sv: För

en: new
sv: nytt

en: error
sv: fel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: The title of the block as shown to the user.
sv: Titeln på ett block såsom det visas för användaren.

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: cron
sv: schemalagda aktiviteter

en: Blue Lagoon (Default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: Ash
sv: Aska

en: Aquamarine
sv: Havsblå

en: Belgian Chocolate
sv: Belgisk choklad

en: Bluemarine
sv: Marinblått

en: Citrus Blast
sv: Citronvåg

en: Cold Day
sv: Kall dag

en: Greenbeam
sv: Grön stråle

en: Mediterrano
sv: Medelhavsmiljö

en: Mercury
sv: Kvicksilver

en: Nocturnal
sv: Nattlig

en: Olivia
sv: Oliv

en: Pink Plastic
sv: Plastrosa

en: Shiny Tomato
sv: Skinande tomat

en: Teal Top
sv: Grön topp

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Home page
sv: Hemsida

en: Project
sv: Projekt

en: Categories
sv: Kategorier

en: Download
sv: Ladda ned

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: updated
sv: uppdaterad

en: Overview
sv: Översikt

en: all
sv: alla

en: File information
sv: Filinformation

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Release notes
sv: Anteckningar om utgåvan

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: None
sv: Ingen

en: Scheme
sv: Schemaläggning

en: Use count
sv: Antal använd

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User edit form
sv: Redigeringsformulär för användare

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Multiple
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sv: Sidor på en given nivå ordnas i första hand efter vikt och sedan efter titel.

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Add container
sv: Lägg till forumgrupp

en: Settings
sv: Inställningar

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit container
sv: redigera gruppering

en: edit
sv: redigera

en: No categories available.
sv: Inga kategorier tillgängliga.

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: up
sv: upp

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: Outline
sv: Disposition

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Session opened for %name.
sv: Session startad för %name.

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Core
sv: Kärna

en: Archives
sv: Arkiv

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: History
sv: Historik

en: Path
sv: Sökväg

en: Dimensions
sv: Mått

en: Filename
sv: Filnamn

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Clear index
sv: Rensa index

en: General discussion
sv: Allmän diskussion

en: edit forum
sv: redigera forum

en: Forum name
sv: Namn på forum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
sv: Är du säker på att du vill radera forumet %name?

en: Manage
sv: Hantera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Visible
sv: Synlig

en: key
sv: nyckel

en: link
sv: länk

en: Anchor
sv: Ankare

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: never
sv: aldrig

en: The username %name does not exist.
sv: Användarnamnet %name finns inte.

en: mail
sv: e-post

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: actions
sv: åtgärder

en: Theme
sv: Tema

en: aggregator
sv: innehållssamlare

en: read more
sv: läs mer

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: The fully-qualified URL of the feed.
sv: Nyhetsflödets fullständiga URL.

en: Add forum
sv: Lägg till forum

en: Add term
sv: Lägg till term

en: theme
sv: tema

en: no screenshot
sv: ingen skärmdump

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Access log settings
sv: Inställningar för åtkomstloggning

en: Enable access log
sv: Aktivera åtkomstloggning

en: Discard access logs older than
sv: Ta bort åtkomstloggar äldre än

en: Preview comment
sv: Förhandsgranska kommentar

en: <none>
sv: <ingen>

en: Component
sv: Komponent

en: Unassign
sv: Koppla från

en: Components
sv: Komponenter

en: Statistics
sv: Statistik

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Permitted file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Paths
sv: Sökvägar

en: type
sv: typ

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Find content
sv: Hitta innehåll

en: Database type
sv: Typ av databas

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Default Settings
sv: Förvalda inställningar

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: Email Address
sv: E-postadress

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Create
sv: Skapa

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Advanced Settings
sv: Utökade inställningar

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Save categories
sv: Spara kategorier

en: Parent item
sv: Ovanliggande val

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Question
sv: Fråga

en: Add child page
sv: Lägg till underliggande sida

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Content type for child pages
sv: Innehållstyp för underliggande sidor

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Remove from outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: Unknown export format.
sv: Okänt exporteringsformat.

en: All
sv: Alla

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Done
sv: Färdig

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: Bottom
sv: Längst ned

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Submission information
sv: Information om inlägg

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Logo
sv: Logotyp

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Good
sv: Bra

en: Only site administrators can create new user accounts.
sv: Endast webbplatsens administratörer kan skapa nya användarkonton.

en: Database
sv: Databas

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Url
sv: URL

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Host
sv: Värd

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Manual update check
sv: Sök efter uppdateringar manuellt

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Check manually
sv: Kontrollera manuellt

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Drupal core update status
sv: Uppdateringsstatus för Drupals kärna

en: Out of date
sv: Föråldrad

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Selected
sv: Vald

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
sv: Välj <em>Ja</em> om du vill att denna kategori skall vara förvald.

en: You must enter a category.
sv: Du måste ange en kategori.

en: Are you sure you want to delete %category?
sv: Är du säker på att du vill radera %category?

en: Category %category has been deleted.
sv: Kategorin %category har raderats.

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your e-mail address
sv: Din e-postadress

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: You must select a valid category.
sv: Du måste välja en giltig kategori.

en: You must enter a valid e-mail address.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: Menu link
sv: Menylänk

en: To
sv: Till

en: Contacts
sv: Kontakter

en: From
sv: Från

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Feed description
sv: Beskrivning av nyhetsflöde

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Locale
sv: Språkanpassning

en: Group ID
sv: Grupp-ID

en: Title field label
sv: Etikett på titelfält

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Poll duration
sv: Undersökningens varaktighet

en: Poll choices
sv: Enkätval för undersökning

en: Poll votes
sv: Röster för undersökning

en: Explanation
sv: Förklaring

en: Selection options
sv: Urvalsalternativ

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File size
sv: Filstorlek

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: User role
sv: Användarroll

en: Role name
sv: Rollnamn

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Severity
sv: Grad

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Vote
sv: Rösta

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Set name
sv: Uppsättningens namn

en: Original image
sv: Originalbild

en: RSS - blogs
sv: RSS - bloggar

en: Heading
sv: Rubrik

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Search settings
sv: Inställningar för sökning

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: blocked
sv: spärrad

en: active
sv: aktiv

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: OPML feed
sv: OPML-flöde

en: configure
sv: konfigurera

en: Number of news items in block
sv: Antal nyhetsinlägg i block

en: View this feed's recent news.
sv: Visa senaste nytt för detta flöde.

en: View this category's recent news.
sv: Visa senaste nytt för denna kategori.

en: Feed overview
sv: Översikt över nyhetsflöden

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Next update
sv: Nästa uppdatering

en: %time ago
sv: %time sedan

en: %time left
sv: %time återstår

en: remove items
sv: ta bort poster

en: update items
sv: uppdatera poster

en: Category overview
sv: Kategoriöversikt

en: Categorize
sv: Kategorisera

en: The categories have been saved.
sv: Kategorierna har sparats.

en: Updated:
sv: Uppdaterad:

en: %age old
sv: %age gammal

en: %ago ago
sv: %ago sedan

en: Nodes
sv: Noder

en: Authored by
sv: Författad av

en: Advanced
sv: Utökad

en: The feed %feed has been updated.
sv: Flödet %feed har uppdaterats.

en: Feed %feed deleted.
sv: Flödet %feed raderades.

en: The feed %feed has been deleted.
sv: Flödet %feed har raderats.

en: Feed %feed added.
sv: Flödet %feed lades till.

en: The feed %feed has been added.
sv: Flödet %feed har lagts till.

en: The news items from %site have been removed.
sv: Nyhetsartiklarna från %site har tagits bort.

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: Performance
sv: Prestanda

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Textfield
sv: Textfält

en: Maximum
sv: Största

en: Line
sv: Rad

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: download
sv: ladda ned

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: Caching
sv: Cachning

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Last reply
sv: Senaste svar

en: Prev
sv: Föreg

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Domain
sv: Domän

en: Processors
sv: Bearbetare

en: Amount
sv: Belopp

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: email
sv: e-post

en: Send
sv: Skicka

en: Serial
sv: Serienummer

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: Enter a valid username.
sv: Ange ett giltigt användarnamn.

en: Owner
sv: Ägare

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Frequency
sv: Frekvens

en: OR
sv: ELLER

en: Add a role to the selected users
sv: Lägg till en roll för de markerade användarna

en: Remove a role from the selected users
sv: Radera en roll för de markerade användarna

en: help page
sv: hjälpsida

en: security
sv: säkerhet

en: node
sv: nod

en: Administer content
sv: Administrera innehåll

en: General
sv: Allmän

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Example
sv: Exempel

en: Method
sv: Metod

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Recent posts for %1
sv: Nya inlägg från %1

en: Egypt
sv: Egypten

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Libya
sv: Libyen

en: Poland
sv: Polen

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Events
sv: Aktiviteter

en: here
sv: här

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: All views
sv: Alla visningar

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

en: The public key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
sv: Den offentliga nyckel som du får när du <a href="@url" target="_blank">registrerar dig på reCAPTCHA.net</a>.

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: The private key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
sv: Den privata nyckel som du får när du <a href="@url" target="_blank">registrerar dig på reCAPTCHA.net</a>.

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Align
sv: Justera

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Appearance
sv: Utseende

en: List type
sv: Typ av lista

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Updated URL for feed %title to %url.
sv: Uppdaterade URL:en för flödet %title till %url.

en: Blog
sv: Blogg

en: Link text
sv: Länktext

en: Jump to the first comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första kommentar.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första nya kommentar.

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Add a new comment to this page.
sv: Lägg till en ny kommentar till denna sida.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sv: Dela med dig av dina tankar och åsikter som har med detta inlägg att göra.

en: Destination
sv: Mål

en: reset
sv: återställ

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Choices
sv: Val

en: Select None
sv: Välj ingen

en: Minimum cache lifetime
sv: Minsta tid en cachad sida sparas

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: 1 vote | @count votes
sv[0]: 1 röst
sv[1]: @count röster

en: Site off-line message
sv: Meddelande vid nedkopplat läge

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i nedkopplat läge.

en: Default front page
sv: Förvald startsida

en: Top pages
sv: Mest populära sidor

en: Both
sv: Båda

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Rows
sv: Rader

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: access denied
sv: åtkomst nekad

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: Image URL
sv: URL för bild

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Install
sv: Installera

en: <All>
sv: <Alla>

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Clone
sv: Klona

en: Administer views
sv: Administrera vyer

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Down
sv: Ned

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Random
sv: Slumpvis

en: Recent hits
sv: Senaste träffar

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Set default
sv: Ange som standard

en: Integer
sv: Heltal

en: IP Address
sv: IP-adress

en: The comment and all its replies have been deleted.
sv: Kommentaren inklusive alla dess svar har raderats.

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Allow users to choose default
sv: Låter användarna kunna välja förvalt

en: Buttons and plugins
sv: Knappar och insticksprogram

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Toolbar location
sv: Verktygslådans placering

en: Path location
sv: Plats för sökväg

en: Enable resizing button
sv: Aktivera knappen storleksförändring

en: Block formats
sv: Blockformat

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Verify HTML
sv: Verifiera HTML

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
sv: Konvertera taggar av typen &lt;font&gt; till stilmallen

en: Remove linebreaks
sv: Ta bort radbrytningar

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Profile
sv: Profil

en: Anonymous users
sv: Anonyma användare

en: Clear cache
sv: Töm cache

en: Close
sv: Stäng

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Votes
sv: Röster

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Function
sv: Funktion

en: Word count
sv: Antal ord

en: Weeks
sv: Veckor

en: Session closed for %name.
sv: Sessionen avslutad för %name.

en: Tracker
sv: Spårare

en: Unsupported database.
sv: Databasen stöds ej.

en: Defaults
sv: Förvalt

en: You have to specify a valid date.
sv: Du måste ange ett giltigt datum.

en: Server settings
sv: Inställningar för servern

en: City
sv: Stad

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: The field %field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Germany
sv: Tyskland

en: Logout
sv: Logga ut

en: Common settings
sv: Gemensamma inställningar

en: with comments
sv: med kommentarer

en: without comments
sv: utan kommentarer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Full
sv: Fullständig

en: 1 new | @count new
sv[0]: 1 nytt
sv[1]: @count nya

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Rules
sv: Regler

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Georgia
sv: Georgien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv: Jemen

en: Gender
sv: Kön

en: Table prefix
sv: Tabellprefix

en: Database username
sv: Användarnamn för databasen

en: Database password
sv: Lösenord för databasen

en: Database name
sv: Databasens namn

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Hidden
sv: Dold

en: Browse
sv: Bläddra

en: Approved
sv: Godkänd

en: Root
sv: Rot

en: fetch now
sv: hämta nu

en: minute
sv: minut

en: Show
sv: Visa

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
sv: Aktivera eller inaktivera sidcache för gäster och ställ in bandbreddsoptimering för CSS och JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Key
sv: Nyckel

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: WIDTHxHEIGHT
sv: BREDDxHÖJD

en: Maximum file size per upload
sv: Maximal filstorlek per uppladdning

en: File Browser
sv: Filhanterare

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Timer
sv: Tidur

en: Enabled languages
sv: Aktiverade språk

en: Change
sv: Ändra

en: Arabic
sv: Arabiska

en: English
sv: Engelska

en: French
sv: Franska

en: Italian
sv: Italienska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: in
sv: i

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Countries
sv: Länder

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sv: Ange en korrekt e-postadress. All e-post från det här systemet kommer att skickas till denna adress. E-postadressen kommer inte att visas utan används endast om du behöver ett nytt lösenord via e-post, eller om du vill ha vissa nyheter eller meddelanden via e-post.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: E-postadressen %email används redan. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Import OPML
sv: Importera OPML

en: Remove items
sv: Ta bort poster

en: OPML File
sv: OPML-fil

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: Sources
sv: Källor

en: !title category latest items
sv: Senaste inlägg för kategorin !title

en: !title feed latest items
sv: Senaste inlägg för flödet !title

en: The category %category has been updated.
sv: Kategorin %category har uppdaterats.

en: Category %category deleted.
sv: Kategori %category raderades.

en: The category %category has been deleted.
sv: Kategorin %category har raderats.

en: Category %category added.
sv: Kategori %category lades till.

en: The category %category has been added.
sv: Kategorin %category har lagts till.

en: aggregator - @title
sv: innehållssamlare - @title

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Add menu
sv: Lägg till meny

en: Clear
sv: Rensa

en: menu
sv: meny

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Browser
sv: Webbläsare

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Titles only
sv: Endast titlar

en: Full text
sv: Fulltext

en: This cannot be undone.
sv: Detta kan inte ångras.

en: Upload picture
sv: Ladda upp bild

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Language file
sv: Språkfil

en: published
sv: publicerad

en: Average page generation time
sv: Genomsnittlig tid för sidgenerering

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Show only users where
sv: Visa bara användare där

en: Refine
sv: Filtrera

en: Undo
sv: Ångra

en: Member for
sv: Medlem i

en: @time ago
sv: @time sedan

en: No users selected.
sv: Inga användare valda.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
sv: Upptäckte illvilligt försök att ändra skyddade användarfält.

en: Select all rows in this table
sv: Markera alla rader i tabellen

en: Deselect all rows in this table
sv: Avmarkera alla rader i tabellen

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Please enter some keywords.
sv: Var vänlig ange några nyckelord.

en: Front page
sv: Startsida

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Replace
sv: Ersätt

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Today
sv: Idag

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Delete menu
sv: Radera meny

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: First
sv: Första

en: Minimum height
sv: Minsta höjd

en: Minimum width
sv: Minsta bredd

en: Query
sv: Databasfråga

en: Locale settings
sv: Platsinställningar

en: Code length
sv: Antal tecken

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Spam control
sv: Reglerar spam

en: Characters to use in the code
sv: Tecken som får användas

en: The list of characters to use should not contain spaces.
sv: Listan över tecken som skall användas bör inte innehålla mellanslag.

en: Math question
sv: Mattefråga

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
sv: Hittade en otillåten byte när en UTF-8-sträng skulle delas upp.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
sv: För språket %lang_name (code %lang_code)

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Block name
sv: Blocknamn

en: How many content items to display in "day" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "I dag".

en: Project name
sv: Namn på projekt

en: hour
sv: timme

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select List
sv: Rullgardinsmeny

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Long
sv: Långt

en: Short
sv: Kort

en: Posts
sv: Inlägg

en: Alignment
sv: Placering

en: Configure permissions
sv: Konfigurera behörigheter

en: E-mail subject
sv: Ämne för e-post

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: AND
sv: OCH

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Empty
sv: Töm

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Ange en alternativ sökväg som detta innehåll kan nås genom. Till exempel kan man skriva "om" om man vill ha en sida om webbplatsen. Använd en relativ sökväg och lägg inte till snedstreck i slutet, eftersom aliaset då inte fungerar.

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: The mail's subject.
sv: E-postmeddelandets ämne.

en: The mail's message body.
sv: E-postmeddelandets brödtext.

en: any
sv: någon

en: Changes have been saved.
sv: Ändringar har sparats.

en: Days
sv: Dagar

en: Choice
sv: Alternativ

en: Log out
sv: Logga ut

en: Number of day's top views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "I dag"

en: Number of all time views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "Någonsin"

en: Number of most recent views to display
sv: Hur många av de senaste sidvisningarna som skall visas

en: views
sv: vyer

en: The settings have not been saved because of the errors.
sv: Inställningarna har inte sparats på grund av felen.

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: characters
sv: tecken

en: profile
sv: profil

en: Su
sv: sön

en: Mo
sv: mån

en: Tu
sv: tis

en: We
sv: ons

en: Th
sv: tor

en: Fr
sv: fre

en: Sa
sv: lör

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Send yourself a copy.
sv: Skicka en kopia till dig själv.

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: What links here
sv: Vad som länkar hit

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: role
sv: roll

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: The block %name has been removed.
sv: Blocket %name har tagits bort.

en: Info
sv: Information

en: Red
sv: Röd

en: White
sv: Vit

en: Clean
sv: Ren

en: People
sv: Personer

en: list terms
sv: visa termer

en: add terms
sv: lägg till termer

en: Created new term %term.
sv: Skapade ny term: %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
sv: Är du säker på att du vill radera termen %title?

en: Deleted term %name.
sv: Raderade termen %name.

en: warning
sv: varning

en: Last run
sv: Kördes senast

en: No statistics available.
sv: Ingen statistik tillgänglig.

en: Last run !time ago
sv: Kördes senast för !time sedan

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Enabled filters
sv: Aktiverade filter

en: critical
sv: kritisk

en: or
sv: eller

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Keep
sv: Spara

en: Results
sv: Resultat

en: Older polls
sv: Äldre undersökningar

en: View the list of polls on this site.
sv: Visa undersökningarna på webbplatsen.

en: Poll settings
sv: Inställningar för undersökningar

en: You must fill in at least two choices.
sv: Du måste ange minst två alternativ.

en: open
sv: pågående

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
sv: Den här tabellen visar alla registrerade röster för den här undersökningen. Om gäster har rätt att rösta kommer de att identifieras av IP-numret på den dator de använde för att rösta.

en: Visitor
sv: Besökare

en: Cancel your vote
sv: Återkalla din röst

en: View the current poll results.
sv: Visa aktuellt undersökningssresultat.

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
sv: När en term raderas raderas även alla befintliga undertermer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Books
sv: Böcker

en: Style
sv: Stil

en: change
sv: ändra

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
sv: Nyhetsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error" på rad %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
sv: Nyhetsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error" på rad %line.

en: Forums
sv: Forum

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: !date by !username
sv: !date av !username

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: Destination name
sv: Namn för mål

en: The specified passwords do not match.
sv: De angivna lösenorden stämmer inte överens.

en: Website
sv: Webbplats

en: Track
sv: Spåra

en: Missing
sv: Saknas

en: No forums defined
sv: Inga forum är angivna

en: This topic has been moved
sv: Detta diskussionsämne har flyttats

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Installed
sv: Installerad

en: permission
sv: behörighet

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Your vote was recorded.
sv: Din röst har registrerats.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
sv: Låter din webbplats ta emot röster i olika ämnen i form av flervalsfrågor.

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Schedules
sv: Schemaläggningar

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Testing
sv: Test

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Saint Helena
sv: Sankta Helena

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: County
sv: Län

en: completed
sv: avslutad

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
sv: Dina inställningar i PHP begränsar den största per uppladdning till %size.

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Documents
sv: Dokument

en: Formats
sv: Format

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Redirect to URL
sv: Omdirigera till URL

en: details
sv: detaljer

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sv: Användarnamnet %name har inte aktiverats eller är spärrat.

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: image
sv: bild

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: Jump Menu
sv: Snabbvalsmeny

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
sv: Användarnamnet för den användare som du vill tilldela ägarskapet till.

en: Manage the actions defined for your site.
sv: Hantera de åtgärder som definierats för din webbplats.

en: Delete action
sv: Radera åtgärd

en: The action has been successfully saved.
sv: Åtgärden har sparats.

en: Deleted action %aid (%action)
sv: Raderade åtgärden %aid (%action)

en: Action '%action' added.
sv: Åtgärden "%action" lades till.

en: Remove orphaned actions
sv: Ta bort oanvända åtgärder

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: Minutes
sv: Minuter

en: Delete comments
sv: Radera kommentarer

en: not published
sv: ej publicerad

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Protected
sv: Skyddad

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Hits
sv: Träffar

en: not sticky
sv: inte överst i listor

en: sticky
sv: överst i listor

en: not promoted
sv: visas inte på startsidan

en: promoted
sv: visas på startsidan

en: Sticky
sv: Klistrad

en: You are here
sv: Du är här

en: Default options
sv: Standardval

en: Contact settings
sv: Kontaktinställningar

en: cancel
sv: avbryt

en: Tabs
sv: Flikar

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Finished
sv: Avslutat

en: disable
sv: inaktivera

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Storage
sv: Lagring

en: Temporary directory
sv: Tillfällig katalog

en: Control how your image/file browser works.
sv: Styr hur din bild/filhanterare fungerar.

en: date
sv: datum

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
sv: Aktivera insättning av bilder/filer i rena textområden

en: Insert !image or !link.
sv: Infoga !image eller !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
sv: En bild/filuppladdare och en filhanterare som stöder personliga kataloger och användarkvoter.

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Submissions
sv: Resultat

en: Analysis
sv: Analys

en: Clear Form Submissions
sv: Rensa formulärresultat

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
sv: Är du säker på att du vill radera alla resultat för detta formulär?

en: Webform %title entries cleared.
sv: Resultaten för webbformuläret %title rensades.

en: Are you sure you want to delete this submission?
sv: Är du säker på att du vill radera detta inlägg?

en: Submitted values are
sv: Inskickade värden är

en: responses
sv: svar

en: Webforms
sv: Webbformulär

en: View and edit all the available webforms on your site.
sv: Visa och redigera alla tillgängliga webbformulär på din webbplats.

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Global configuration of webform functionality.
sv: Globala inställningar för webbformulärs funktionalitet.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
sv: Skapa ett formulär eller en enkät som är tillgänglig för användarna. Inskickade resultat och statistik sparas och kan kommas åt av användare med rätt behörighet.

en: Go to form
sv: Gå till formulär

en: View this form.
sv: Visa detta formulär.

en: Advanced Options
sv: Utökade alternativ

en: Mandatory
sv: Obligatoriskt

en: E-mail to address
sv: Adress som e-post skickas till

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: No Components, add a component below.
sv: Inga komponenter, lägg till en komponent nedan.

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
sv: En kort beskrivning av fältet som används som hjälp för användaren när hon eller han fyller i formuläret.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: Parent Fieldset
sv: Ovanliggande fältgrupp

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
sv: Webbformulärkomponenten av typen @type har ingen definierad redigerafunktion.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
sv: Fältnyckeln %field_key används redan av fältet med etiketten %existing_field. Använd en unik nyckel.

en: Submission #@sid
sv: Inlägg #@sid

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Submitted by !name
sv: Inskickat av !name

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: The webform component @type is not able to be displayed
sv: Webbformulärkomponenten @type kan inte visas

en: Illegal information. Data not submitted.
sv: Ogiltig information. Informationen skickades inte in.

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
sv: Tillhandahåller formulär och enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The default value of the field.
sv: Standardvärdet för fältet.

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Presents month, day, and year fields.
sv: Visar fält för dag, månad och år

en: Left Blank
sv: Lämnat tomt

en: User entered value
sv: Angivet värde

en: Width of the textfield.
sv: Textfältets bredd.

en: User email as default
sv: Användarens e-postadress som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde för detta fält, om hon eller han är inloggad.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: Average submission length in words (ex blanks)
sv: Genomsnittslängd på inlägg i antal ord (utan mellanslag)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
sv: Om denna fältgrupp är hopfällbar kan användaren öppna och stänga fältgruppen.

en: Collapsed by Default
sv: Hopfälld som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
sv: Hopfällbara fältgrupper är "öppna" som standard. Kryssa i detta val för att istället göra dem "stängda" som standard.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
sv: Skriv in en lista med ytterligare filändelser för detta filuppladdningsfält, separerad med kommatecken.<br />Angivna ändelser kommer att läggas till de valda typerna ovan.

en: User uploaded file
sv: Fil uppladdad

en: Average uploaded file size
sv: Genomsnittlig storlek på uppladdade filer

en: Questions
sv: Frågor

en: Randomize Options
sv: Slumpa alternativen

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på alternativen högst upp när de visas i formuläret.

en: Randomize Questions
sv: Slumpa frågorna

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på frågorna i vänsterkanten när de visas i formuläret.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
sv: Tillåter skapande av rutnätsfrågor, där svaren anges med envalsknappar.

en: Non-empty
sv: Ej tomt

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
sv: Uppmärkning låter dig lägga till egen HTML eller PHP-logik i ditt formulär.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Listbox
sv: Listruta

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
sv: Tillåter skapande av kryssrutor, envalsknappar och listrutor/popupmenyer.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
sv: En stor textruta som tillåter flera rader med text.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
sv: Ger användaren tim- och minutfält. Valfria fm/em-fält.

en: The specified date is invalid.
sv: Det angivna datumet är felaktigt.

en: low
sv: låg

en: medium
sv: mellan

en: high
sv: hög

en: Password strength:
sv: Lösenordsstyrka:

en: Passwords match:
sv: Lösenorden stämmer överens:

en: The name used to indicate anonymous users.
sv: Beteckningen på anonyma användare.

en: Alternate text
sv: Alternativ text

en: Reason
sv: Orsak

en: Apply
sv: Verkställ

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Assign
sv: Tilldela

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Select
sv: Välj

en: Display on separate page
sv: Visa på en separat sida

en: Add CAPTCHA administration links to forms
sv: Lägg till administrationslänkar för CAPTCHA till alla formulär

en: administer CAPTCHA settings
sv: administrera inställningar för CAPTCHA

en: Challenge description
sv: Beskrivning av utmaningen

en: Persistence
sv: Beständighet

en: Always add a challenge.
sv: Lägg alltid till en utmaning.

en: Log wrong responses
sv: Logga felaktiga svar

en: The CAPTCHA settings were saved.
sv: Inställningarna för CAPTCHA sparades.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
sv: Drupals form_id på formuläret där CAPTCHA skall läggas till.

en: Challenge type
sv: Typ av utmaning

en: The CAPTCHA type to use for this form
sv: Typ av CAPTCHA att använda för detta formulär

en: Illegal form_id
sv: Ogiltigt form_id

en: Saved CAPTCHA point settings.
sv: Sparade inställningar för CAPTCHA.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill radera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera CAPTCHA för formulär %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
sv: Raderade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
sv: Inaktiverade CAPTCHA för formuläret %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
sv: Sidan ger överblick över alla tillgängliga typer av utmaningar, genererade med sina aktuella inställningar.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
sv: Utmaning "%challenge" från modulen "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
sv: Ytterligare tio exempel för denna utmaning.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
sv: "CAPTCHA" är en engelsk akronym för "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Den består ofta av en utmaning som användaren måste svara rätt på för att bevisa att han eller hon är en människa. Modulen CAPTCHA är ett verktyg som hindrar automatiska verktyg från att skapa spam i till exempel formulär för kommentarer, användarregistreringar och gästböcker. Modulen CAPTCHA gör att du på dina formulär kan lägga till frågor som är lätta att besvara för människor men svåra nog för att hålla ute automatiska skript och spamrobotar.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
sv: Tänk på att modulen CAPTCHA påverkar sidcachen (se <a href="!performancesettings">inställningar för prestanda</a>). Eftersom utmaningarna måste vara unika för varje formulär som genereras fungerar inte cachen för de sidor där det används. För att inte förlora prestanda bör du se till att dessa formulär förekommer på så få sidor som möjligt. Om du till exempel lägger en CAPTCHA i inloggningsblocket som ofta förekommer på alla sidor för gäster så kommer sidcachen i praktiken att vara helt inaktiverad. Formulären för att skapa kommentarer är ett annat exempel på detta. I detta fall bör du ändra  "%commentlocation" till "%separatepage" under inställningarna för kommentarer för de berörda <a href="!contenttypes">innehållstyperna</a> för att upprätthålla prestanda.

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
sv: CAPTCHA är ett varumärke som tillhör Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
sv: En CAPTCHA kan läggas till på praktiskt taget alla formulär i Drupal. Vissa förvalda formulär visas i listan, men vilket formulär som helst kan lätt läggas till och hanteras när alternativet "%adminlinks" är valt.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
sv: Användare med <a href="@perm">behörigheten "%skipcaptcha"</a> kommer inte erbjudas en utmaning. Se till att du ger denna behörighet till alla användare du litar på (till exempel webbplatsens administratörer). Om du vill provköra ett skyddat formulär, se till att du gör det med en användare utan behörigheten "%skipcaptcha" (till exempel som gäst).

en: skip CAPTCHA
sv: hoppa över CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
sv: Denna fråga är för att testa om du är en människa och används för att hindra automatiska spaminlägg.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
sv: Ej betrodda användare kommer att se en CAPTCHA här (!settings).

en: general CAPTCHA settings
sv: allmänna inställningar för CAPTCHA

en: Enabled challenge
sv: Aktiverade utmaning

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
sv: "@type" från modulen "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
sv: Placera en CAPTCHA här för ej betrodda användare.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
sv: Svaret du angav för CAPTCHA var inte rätt.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
sv: Lös det här enkla matteproblemet och ange svaret. Till exempel för 1+3, ange 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
sv: Inlägg %form_id spärrat av modulen CAPTCHA: Utmaning:  "%challenge" (från modulen "%module"). Användaren svarade: "%response". Förväntat svar: "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
sv: Bestäm hur och var CAPTCHA skall användas.

en: Examples
sv: Exempel

en: An overview of the available challenge types with examples.
sv: En översikt över tillgängliga typer av utmaningar med exempel.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
sv: Du kan nu <a href="!captcha_admin">konfigurera modulen CAPTCHA</a> för din webbplats.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
sv: Grundmodul för att lägga till utmaningar på valfria formulär.

en: Code settings
sv: Teckeninställningar

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Antalet tecken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Font settings
sv: Inställningar för font

en: tiny
sv: pytteliten

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Textstorleken påverkar bildstorleken. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Character spacing
sv: Mellanrum mellan tecken

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
sv: Ange det genomsnittliga avståndet mellan tecknen. Observera att större värden ger större bilder som kräver mer processorkraft.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
sv: Ange hexkoden för önskad textfärg (tlll exempel #000 eller #004283).

en: Additional variation of text color
sv: Ytterligare variation i textfärg

en: moderate
sv: måttlig

en: very high
sv: mycket hög

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
sv: Olika tecken får slumpmässiga färger i angivet intervall kring textfärgen

en: Distortion and noise
sv: Förvridning och brus

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
sv: Här kan du välja hur mycket tecknen skall förvanskas genom förvridning och brus. Överdriv inte nivån och se till att tecknen i bilden är tillräckligt läsbar. Kombinera till exempel inte höga nivåer av förvridning och brus.

en: Distortion level
sv: Nivå av förvridning

en: severe
sv: mycket hög

en: Set the degree of wave distortion in the image.
sv: Ange vågrörelsens storlek i bilden.

en: Smooth distortion
sv: Jämn förvridning

en: This option adds randomly colored point noise.
sv: Detta alternativ lägger till brus i form av slumpmässigt färgade punkter.

en: Add line noise
sv: Lägg till linjebrus

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
sv: Detta alternativ lägger till linjer som ritas slumpmässigt ovanpå bokstäverna.

en: Noise level
sv: Brusnivå

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Bakgrundsfärgen är inte ett giltig hexadecimalt färgvärde.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
sv: Textfärgen är inte ett giltigt hexadecimalt färgvärde.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
sv: Generering av bild-CAPTCHA misslyckades. Kontrollera dina inställningar för bild-CAPTCHA och i synnerhet den valda fonten.

en: Image CAPTCHA
sv: Bild-CAPTCHA

en: What code is in the image?
sv: Vilka tecken ser du i bilden?

en: Provides an image based CAPTCHA.
sv: Tillhandahåller en bildbaserad CAPTCHA.

en: Show blocks
sv: Visa block

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Bold
sv: Fet

en: Underlined
sv: Understruket

en: Copy
sv: Kopiera

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Delete role
sv: Radera roll

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Basic configuration
sv: Grundläggande inställningar

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en: List menus
sv: Visa menyer

en: Customize menu
sv: Anpassa meny

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: California
sv: Kalifornien

en: New Mexico
sv: Nya Mexiko

en: English name
sv: Engelskt namn

en: Native name
sv: Lokalt namn

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Form name
sv: Formulärnamn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
sv: Namnet på det nya fältet. Namnet kommer att visas för användaren. Exempel på namn är "Favoritfärg".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
sv: En frivillig förklaring till fältet. Förklaringen kommer att visas för användaren.

en: Save field
sv: Spara fält

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Blocks
sv: Block

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
sv: Ställ in vilka block som visas i webbplatsens sidospalter och andra regioner.

en: Delete block
sv: Radera block

en: Save blocks
sv: Spara block

en: The block settings have been updated.
sv: Blockinställningarna har uppdaterats.

en: '%name' block
sv: Blocket "%name"

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
sv: Låter användarna anpassa blockets synlighet i sina kontoinställningar.

en: Show block for specific roles
sv: Visa block för specifika användarroller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
sv: Visa detta block endast för valda roller. Om du inte väljer någon roll visas blocket för alla roller.

en: Show block on specific pages
sv: Visa block på specifika sidor

en: Save block
sv: Spara block

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: Block body
sv: Blockinnehåll

en: The content of the block as shown to the user.
sv: Innehållet i ett block såsom det visas för användaren.

en: Menus
sv: Menyer

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla anpassningar kommer att gå förlorade. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
sv: Tillåter administratörer att anpassa webbplatsens navigationsmeny.

en: Add vocabulary
sv: Lägg till vokabulär

en: edit vocabulary
sv: redigera vokabulär

en: Created new vocabulary %name.
sv: Skapade vokabulären %name.

en: Updated vocabulary %name.
sv: Uppdaterade vokabulären %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
sv: Är du säker på att du vill radera vokabulären %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
sv: När en vokabulär raderas raderas även alla dess termer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Deleted vocabulary %name.
sv: Raderade vokabulären %name.

en: Above
sv: Ovanför

en: Number of values
sv: Antal värden

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Text area
sv: Textområde

en: Used in
sv: Används i

en: Add existing field
sv: Lägg till befintligt fält

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i detta fält kommer det att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Save field settings
sv: Spara fältinställningar

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Float
sv: Flyttal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
sv: Tecken användare kommer att mata in för att markera decimalpunkten i formulär.

en: Defines numeric field types.
sv: Definierar numeriska fälttyper.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
sv: För en gränssnittskomponent med "ensam kryssruta för av/på", ange värdet för "av" först, sedan värdet för "på" i <strong>Tillåtna värden</strong>. Observera att kryssrutan kommer att namnges efter etiketten på värdet för "på".

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
sv: Anger widgets för listvals-, kryssrute- och envalsknappar för text och numeriska fält.

en: Text area (multiple rows)
sv: Textområde (flera rader)

en: Defines simple text field types.
sv: Definierar enkla typer av textfält.

en: Index
sv: Förteckning

en: Enable clean URLs
sv: Aktivera rena URL:er

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: Theme-engine-specific settings
sv: Inställningar specifika för temamotorer

en: Form
sv: Formulär

en: Debug
sv: Felsök

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Exception
sv: Undantag

en: Publish
sv: Publicera

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Permission
sv: Behörighet

en: @module module
sv: Modulen @module

en: Incompatible with this version of PHP
sv: Ej kompatibel med den här versionen av PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Den här modulen kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: More information
sv: Mer information

en: Intro text
sv: Inledande text

en: Grid
sv: Rutnät

en: My blog
sv: Min blogg

en: Redo
sv: Upprepa

en: Italic
sv: Kursiv

en: Editor
sv: Redigerare

en: Hide
sv: Dölj

en: Anonymous commenting
sv: Kommentering för gäster

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sv: Gäster som skriver kan inte ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters may leave their contact information
sv: Gäster som skriver kan ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters must leave their contact information
sv: Gäster som skriver måste ange sin kontaktinformation

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sv: Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
sv: Din signatur kommer att visas öppet i slutet på dina kommentarer.

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
sv[0]: 1 ny kommentar
sv[1]: @count nya kommentarer

en: Submission settings
sv: Inställningar för inskickande

en: Save content type
sv: Spara innehållstyp

en: Once an hour
sv: En gång i timmen

en: Once a day
sv: Varje dag

en: Global
sv: Globalt

en: Show descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Language code
sv: Språkkod

en: Save role
sv: Spara roll

en: File format
sv: Filformat

en: file system
sv: filsystem

en: Source code
sv: Källkod

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen "@link_path" är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: There was an error saving the menu link.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av menylänken.

en: Menu name
sv: Menynamn

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
sv: Är du säker på att du vill radera den anpassade menyn %title?

en: Number of users to display
sv: Antal användare som skall visas

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Image gallery
sv: Bildgalleri

en: Profiles
sv: Profiler

en: Add new profile
sv: Lägg till ny profil

en: Edit container
sv: Redigera forumgrupp

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Minska indrag

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Thread
sv: Tråd

en: Last visit
sv: Senaste besöket

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Title text
sv: Text för titel

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: From name
sv: Från namn

en: From address
sv: Svarsadress

en: Distinct
sv: Distinkt

en: E-mail template
sv: E-postmall

en: Maximum upload size
sv: Största uppladdningsstorlek

en: KB
sv: kB

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Directories
sv: Kataloger

en: Extension
sv: Filändelse

en: Space
sv: Blanksteg

en: New forum topics
sv: Nya diskussionsämnen

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: More help
sv: Mer hjälp

en: Preview trimmed version
sv: Förhandsgranska nedkortad version

en: Preview full version
sv: Förhandsgranska komplett version

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Account blocked
sv: Konto spärrat

en: Expand
sv: Fäll ut

en: The name %name is already taken.
sv: Namnet %name används redan.

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Export format
sv: Exportformat

en: Aggregate
sv: Gruppera

en: <Any>
sv: <Alla>

en: OpenID redirect
sv: Omdirigering av OpenID

en: OpenID Login
sv: Inloggning med OpenID

en: Delete OpenID
sv: Radera OpenID

en: Log in using OpenID
sv: Logga in med OpenID

en: Cancel OpenID login
sv: Avbryt inloggning med OpenID

en: What is OpenID?
sv: Vad är OpenID?

en: OpenID login failed.
sv: Inloggning med OpenID misslyckades.

en: OpenID login cancelled.
sv: Inloggning med OpenID avbröts.

en: Successfully added %identity
sv: Lade till %identity

en: Add an OpenID
sv: Lägg till ett OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
sv: Detta OpenID används redan på denna webbplats.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
sv: Är du säker på att du vill radera OpenID %authname som tillhör %user?

en: OpenID deleted.
sv: OpenID borttagen.

en: edit menu
sv: redigera meny

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Overlay
sv: Lager

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Loading
sv: Laddar

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: Defines a file field type.
sv: Definierar en filfältstyp.

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: empty
sv: tom

en: Rebuild permissions
sv: Bygg om behörigheter

en: Package
sv: Paket

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: @type: added %title.
sv: @type: lade till %title.

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: All types
sv: Alla typer

en: Restore
sv: Återställ

en: Action %action has been unassigned.
sv: Åtgärden %action har kopplats från.

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: You must specify a valid role name.
sv: Du måste ange ett giltigt rollnamn.

en: The role has been added.
sv: Rollen har lagts till.

en: Path to custom logo
sv: Sökväg för egen logotyp

en: taxonomy
sv: taxonomi

en: Updated term %term.
sv: Uppdaterade termen %term.

en: - Please choose -
sv: - Välj -

en: - None selected -
sv: - Ingen vald -

en: Parser
sv: Tolkare

en: Discard items older than
sv: Ta bort poster äldre än

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
sv: @site_name - hopsamlade flöden i kategorin @title

en: @site_name - aggregated feeds
sv: @site_name - hopsamlade flöden

en: @site_name aggregator
sv: @site_name - nyhetssamlare

en: !title feed
sv: Nyhetsflöde !title

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
sv: Det finns inget nytt utdelat innehåll från %site.

en: There is new syndicated content from %site.
sv: Det finns nytt utdelat innehåll från %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: Feed aggregator
sv: Innehållssamlare

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
sv: Samlar utdelat innehåll (RSS, RDF och Atom-flöden).

en: Values
sv: Värden

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: The content type %name has been deleted.
sv: Innehållstypen %name har raderats.

en: Deleted content type %name.
sv: Raderade innehållstypen %name.

en: Interface language
sv: Språk för gränssnitt

en: Enter your keywords
sv: Ange dina nyckelord

en: Clean URLs
sv: Rena URL:er

en: My account
sv: Mitt konto

en: Number of topics
sv: Antal ämnen

en: Active forum topics
sv: Aktiva diskussionsämnen

en: Read the latest forum topics.
sv: Läs de senaste diskussionsämnena.

en: HTTP authentication
sv: HTTP autentisiering

en: User activity
sv: Användaraktivitet

en: Cancel link
sv: Länk för avbrytning

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
sv: Kategorin som det nya fältet skall tillhöra. Kategorin används för att gruppera fältet logiskt. Ett exempel på kategori är "Personlig information".

en: The user must enter a value.
sv: Användaren måste ange ett värde.

en: Visible in user registration form.
sv: Synligt i registreringsformulär för användare.

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
sv: Nya artiklar i detta flöde kommer automatiskt att sorteras i valda kategorier.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Maximum number of currently online users to display.
sv: Största antal inloggade användare som visas.

en: by @user
sv: av @user

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: -n/a-
sv: ej tillgänglig

en: Found the @submit button
sv: Hittade knappen @submit

en: Failed to set field @name to @value
sv: Misslyckades med att ange fält @name till @value

en: No temporary directories to remove.
sv: Inga tillfälliga kataloger att ta bort.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
sv: Kör test mot Drupals kärna och dina aktiva moduler. Dessa test hjälper dig att säkerställa att din kod för webbplatsen fungerar som den ska.

en: Palestinian Territory
sv: Palestina

en: Vatican
sv: Vatikanstaten

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Finnish
sv: Finska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Polish
sv: Polska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Featured
sv: Framhävd

en: contains
sv: innehåller

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Allow Upscaling
sv: Tillåt uppskalning

en: Let scale make images larger than their original size
sv: Låt skalning göra bilder större än dess orginalstorlek

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
sv: Det antal grader som bilden skall roteras. Positiva tal är medsols, negativa tal är motsols.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
sv: Slumpa rotationsvinkeln för varje bild. Vinkeln angiven ovan används som högsta gräns.

en: Print
sv: Utskrift

en: The file could not be created.
sv: Filen kunde inte skapas.

en: Locked
sv: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: The e-mail address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Account
sv: Konto

en: authenticated user
sv: inloggad användare

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Any
sv: Alla

en: E-mail addresses to notify when updates are available
sv: E-postadress som skall meddelas när det finns tillgängliga uppdateringar

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
sv: När din webbplats söker efter tillgängliga uppdateringar och hittar nya utgåvor kan den meddela en lista av användare via e-post. Skriv in varje adress på en separat rad. Om fältet är tomt kommer ingen e-post att skickas.

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: All newer versions
sv: Alla nyare versioner

en: Only security updates
sv: Endast säkerhetsuppdateringar

en: %email is not a valid e-mail address.
sv: %email är inte en giltig e-postadress.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
sv: %emails är inte giltiga e-postadresser.

en: No update data available
sv: Ingen information om uppdatering tillgänglig

en: Not secure!
sv: Ej säker!

en: Revoked!
sv: Återkallad!

en: Unsupported release
sv: Utgåva utan stöd

en: Can not determine status
sv: Kan inte fastställa status

en: (version @version available)
sv: (version @version tillgänglig)

en: See the available updates page for more information:
sv: Se sidan med tillgängliga uppdateringar för mer information.

en: New release(s) available for !site_name
sv: Nya utgåvor finns tillgängliga för !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns en säkerhetsuppdatering tillgänglig för din version av Drupal. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal stöds inte längre. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för din version av Drupal. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
sv: Se sidan <a href="@available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för mer information.

en: Project not secure
sv: Projektet inte säkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har betecknats som osäkert av Drupals säkerhetsgrupp och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du omedelbart inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: Project revoked
sv: Projektet återkallat

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har återkallats och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: Project not supported
sv: Projektet saknar stöd

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt stöds inte längre och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: No available releases found
sv: Ingen tillgänglig utgåva hittades

en: Release revoked
sv: Utgåvan återkallad

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva har återkallats, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Release not supported
sv: Utgåvan saknar stöd

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva stöds inte längre, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Invalid info
sv: Ogiltig information

en: Security update required!
sv: Säkerhetsuppdatering krävs!

en: Not supported!
sv: Saknar stöd!

en: Recommended version:
sv: Rekommenderad version:

en: Security update:
sv: Säkerhetsuppdatering:

en: Latest version:
sv: Senaste version:

en: Development version:
sv: Utvecklingsversion:

en: Also available:
sv: Också tillgänglig:

en: No name
sv: Inget namn

en: Node count
sv: Antal noder

en: Validation
sv: Validering

en: Finish
sv: Slutför

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
sv: Detta är den speciella vokabulären för forum. Några av de vanliga alternativen för vokabulärer har tagits bort.

en: Leave shadow copy
sv: Lämna kvar skuggkopia

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
sv: Om du flyttar detta ämne kan du lämna en länk i det gamla forumet till det nya.

en: Container name
sv: Namn på forumgrupp

en: forum container
sv: forumgrupp

en: Created new @type %term.
sv: Skapade ny(tt) @type: %term.

en: The @type %term has been updated.
sv: @type %term har uppdaterats.

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Content ranking
sv: Rangordning av innehåll

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
sv: Följande värden styr vilka egenskaper som innehållssökningen ska gynna när den sorterar sökresultaten. Högre värden betyder mer inflytande, noll betyder att egenskapen ignoreras. Att ändra dessa värden kräver inte att sökindexet byggs om. Ändringarna får genomslag direkt.

en: Keyword relevance
sv: Sökordsrelevans

en: Recently posted
sv: Senaste inlägg

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Factor
sv: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
sv: Utöka utformningen så den innehåller beskrivningar.

en: Hide descriptions
sv: Dölj beskrivningar

en: Compress layout by hiding descriptions.
sv: Komprimera utformning genom att dölja beskrivningar.

en: Or
sv: Eller

en: Color set
sv: Färguppsättning

en: Content ID
sv: Innehålls-ID

en: Underline
sv: Understruken

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Database host
sv: Databasserver

en: Maximum link text length
sv: Största längd för länktext

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
sv: URL:er som är längre än detta antal tecken kommer att kortas av för att förhindra att långa strängar stör formateringen. Själva länken påverkas inte, det är bara texten som kortas av.

en: Reports
sv: Rapporter

en: Default picture
sv: Förvald bild

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sv: URL till bild som visas om användaren ej har valt någon egen bild. Lämna blank om du inte vill ha någon.

en: Log messages
sv: Loggmeddelanden

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
sv: Klicka här för att lägga till fler alternativ om antalet rutor ovan inte räcker.

en: Toggle display
sv: Växla visningsläge

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Link class
sv: Klass för länk

en: Create new profile
sv: Skapa ny profil

en: Configuration file
sv: Inställningsfil

en: Install profile
sv: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
sv: %percentage av webbplatsen har indexerats.

en: File directory
sv: Filkatalog

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Web server
sv: Webbserver

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
sv[0]: Det finns 1 post kvar att indexera.
sv[1]: Det finns @count poster kvar att indexera.

en: The content access permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har byggts om.

en: Available as block
sv: Tillgänglig som ett block

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: Tyvärr, okänt användarnamn eller lösenord. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: and
sv: och

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
sv: Stacken översvämmad: för många anrop till actions_do(). Avbryter för att undvika oändlig rekursion.

en: Action %action saved.
sv: Åtgärden %action sparades.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
sv: Du kan fortsätta till <a href="@url">Triggersidan</a> för att koppla ihop dessa åtgärder med systemhändelser.

en: Manage actions
sv: Hantera åtgärder

en: Configure an advanced action
sv: Konfigurera en avancerad åtgärd

en: Delete an action.
sv: Radera en åtgärd.

en: Remove orphans
sv: Ta bort olänkade poster

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Unassign an action from a trigger.
sv: Koppla från en åtgärd från en trigger.

en: Choose an advanced action
sv: Välj en avancerad åtgärd

en: Action type
sv: Typ av åtgärd

en: Are you sure you want to delete the action %action?
sv: Är du säker på att du vill radera åtgärden %action?

en: Action %action was deleted
sv: Åtgärden %action raderades

en: Deleted orphaned action (%action).
sv: Tog bort olänkad åtgärd (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
sv: Är du säker på att du vill koppla från åtgärden %title?

en: You can assign it again later if you wish.
sv: Du kan tilldela den igen senare om du vill.

en: unassign
sv: koppla från

en: Choose an action
sv: Välj en åtgärd

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
sv: Åtgärden du valde är redan tilldelad till denna utlösare.

en: When cron runs
sv: När schemalagda aktiviteter körs

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: When content is viewed by an authenticated user
sv: När innehåll visas för en verifierad användare

en: Display a message to the user
sv: Visa ett meddelande för användaren

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sv: Avpublicera kommentarer som innehåller nyckelord(en)

en: Block current user
sv: Spärra aktuell användare

en: Ban IP address of current user
sv: Spärra IP-adress för nuvarande användare

en: Set @type %title to published.
sv: Angav %title (@type) som publicerad.

en: Set @type %title to unpublished.
sv: Angav %title (@type) som ej publicerad.

en: Set @type %title to sticky.
sv: Visa %title (@type) överst i listor.

en: Set @type %title to unsticky.
sv: Visa inte %title (@type) överst i listor

en: Promoted @type %title to front page.
sv: Visar %title (@type) på startsidan.

en: Removed @type %title from front page.
sv: Tog bort %title (@type) från startsidan.

en: Saved @type %title
sv: Sparade %title (@type)

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
sv: Ändrade ägare av %title (@type) till uid %name.

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After saving an updated comment
sv: Efter sparande av uppdaterad kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
sv: När en kommentar visas av en verifierad användare

en: Unpublished comment %subject.
sv: Avpublicera kommentaren %subject.

en: After a user has been deleted
sv: Efter att en användare har raderats

en: After a user has logged in
sv: Efter att en användare har loggat in

en: After a user has logged out
sv: Efter att en användare har loggat ut

en: When a user's profile is being viewed
sv: När en användares profil visas

en: Blocked user %name.
sv: Spärrade användare: %name.

en: Banned IP address %ip
sv: Spärrade IP-adressen %ip

en: After saving a new term to the database
sv: Efter sparande av en ny term till databasen

en: After saving an updated term to the database
sv: Efter sparande av en uppdaterad term till databasen

en: After deleting a term
sv: Efter att en term raderats

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
sv: Låter åtgärder utföras vid vissa systemhändelser, som när nytt innehåll skapas.

en: 1 read | @count reads
sv[0]: 1 läsning
sv[1]: @count läsningar

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Enables the categorization of content.
sv: Möjliggör kategorisering av innehåll.

en: Path prefix
sv: Sökvägsprefix

en: Delete contact
sv: Radera kontakt

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
sv: Valfritt automatiskt svar. Lämna detta tomt om du inte vill skicka ett automatiskt svarsmeddelande.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
sv: %recipient är inte en giltig e-postadress.

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Not sticky
sv: Ej klistrad

en: Up to date translation
sv: Aktuell översättning

en: Outdated translation
sv: Inaktuell översättning

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
sv: Det nya webbformuläret %title har skapats. Lägg till nya fält i ditt webbformulär med hjälp av formuläret nedan.

en: Submission deleted.
sv: Inlägg raderades.

en: field
sv: fält

en: nodes
sv: noder

en: Formatter
sv: Formaterare

en: Some required modules must be enabled
sv: Andra moduler måste vara aktiverade

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: mm/dd/yy
sv: yyyy-mm-dd

en: Translate
sv: Översätt

en: File to import not found.
sv: Fil att importera hittades inte.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
sv: Importen av översättningen misslyckades eftersom filen %filename inte kunde läsas.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid_plural" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett satsfel på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr[]" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: det finns en oväntad sträng på rad %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sv: Översättningsfilen %filename avslutades oväntat på rad %line.

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Export template
sv: Exportera mall

en: Target
sv: Mål

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: The custom menu %title has been deleted.
sv: Den anpassade menyn %title har raderats.

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: Crop
sv: Beskär

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Instruktioner att visa för användaren nedanför detta fält i redigeringsformuläret.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: anonymous user
sv: gäst

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: The e-mail address %email is already taken.
sv: E-postadressen %email används redan.

en: Effect
sv: Effekt

en: Fonts
sv: Fonter

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Please select a file.
sv: Var vänlig välj en fil.

en: Embed
sv: Bädda in

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Original text
sv: Originaltext

en: Delete content type
sv: Radera innehållstyp

en: Change book (update list of parents)
sv: Byt bok (uppdatera lista med ovanliggande)

en: create a new book
sv: skapa en ny bok

en: edit permissions
sv: redigera behörigheter

en: edit order and titles
sv: redigera ordning och titlar

en: Manage your site's book outlines.
sv: Hantera webbplatsens bokdispositioner.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: Resizable
sv: Storleksförändring

en: Installed version
sv: Installerad version

en: Recommended version
sv: Rekommenderad version

en: Cron run successfully.
sv: Schemalagda aktiviteter kördes utan problem.

en: notice
sv: notis

en: User roles
sv: Användarroller

en: User account
sv: Användarkonto

en: File download
sv: Nedladdning av fil

en: Acronym
sv: Akronym

en: More link path
sv: Sökväg för "mer"-länk

en: original
sv: ursprunglig

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
sv: Misslyckades att ladda upp bilden. Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Dates
sv: Datum

en: Select All
sv: Välj alla

en: Not defined
sv: Ej angiven

en: Validator
sv: Validerare

en: The field has been updated.
sv: Fältet har uppdaterats.

en: Debugging
sv: Avsöker

en: Inherit
sv: Ärv

en: pixels
sv: pixlar

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: 1 month | @count months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: @count månader

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
sv: Använder bilinjär interpolation i förvridningen vilket gör att bilden ser jämnare ut, men det kräver mer processorkraft.

en: Add salt and pepper noise
sv: Lägg till salt- och pepparbrus

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
sv: Bild-CAPTCHA är en populär utmaning som består av slumpmässigt valda tecken som visas förvanskade i en bild. Bilden genereras på nytt för varje tillfälle. Detta kräver mycket processorkraft av servern. Var försiktig när du väljer bildstorlek och gör andra beräkningsintensiva inställningar

en: Save order
sv: Spara ordning

en: done
sv: färdig

en: List, edit, or add user roles.
sv: Visa, redigera eller lägg till användarroller.

en: edit role
sv: redigera roll

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
sv: Den maximalt tillåtna bildstorleken (till exempel 640x480). Ange 0 för att inte ha någon begränsning. Om ett <a href="!image-toolkit-link">bildverktyg</a> är installerat kommer filer som överstiger detta värde att minskas ner så att de ryms inom gränsen.

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: In the form of WW (01 - 53).
sv: På formen WW (01 - 53).

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Example:
sv: Exempel:

en: Direction
sv: Riktning

en: Registration
sv: Registrering

en: %name: illegal value.
sv: %name: otillåtet värde.

en: Edit %title
sv: Redigera %title

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: Book navigation block display
sv: Visning av blocket för boknavigering

en: Relations
sv: Relationer

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Backup and Migrate
sv: Säkerhetskopiera och flytta

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
sv: Säkerhetskopiera/återställ din databas eller flytta data till eller från en annan Drupalinstallation.

en: Backup the database.
sv: Säkerhetskopiera databasen.

en: Restore the database from a previous backup
sv: Återställ databasen från en tidigare säkerhetskopia

en: Backup every
sv: Säkerhetskopiera varje

en: Number of Backup files to keep
sv: Antal säkerhetskopior som skall sparas

en: Exclude the following tables altogether
sv: Utelämna följande tabeller helt

en: The selected tables will not be added to the backup file.
sv: De valda tabellerna kommer inte läggas till i säkerhetskopian.

en: Exclude the data from the following tables
sv: Utelämna data från följande tabeller

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
sv: De valda tabellernas struktur kommer säkerhetskopieras men inte dess data. Detta är användbart för att utelämna cachad data för att hålla nere filstorleken.

en: Backup file name
sv: Filnamn för säkerhetskopia

en: No Compression
sv: Ingen komprimering

en: Compression
sv: Komprimering

en: Append a timestamp.
sv: Lägg till en tidsstämpel.

en: Timestamp format
sv: Format för tidsstämpel

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
sv: Skall vara en formatsträng av typen PHP <a href="!url">date()</a>.

en: Save these settings.
sv: Spara dessa inställningar.

en: Upload a Backup File
sv: Ladda upp säkerhetskopia

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
sv: Ladda upp en säkerhetskopia skapad av denna modul och version. För andra säkerhetskopieringar bör annat verktyg för importering användas. Största filstorlek: %size

en: Unable to open file %file to restore database
sv: Kunde inte öppna filen %file för att återställa databasen

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kunde inte skriva en textfil för testning till målkatalogen %directory och kan därför inte kontrollera säkerheten hos målkatalogen för säkerhetskopior. Säkerhetskopieringar till servern kommer vara inaktiverade tills målkatalogen är skrivbar och säker.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kommer inte att spara säkerhetskopior till servern eftersom målkatalogen är offentligt åtkomlig. Vänligen säkra katalogen %directory om du vill spara filer på serven.

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
sv: Säkerhetskopiera och flytta Drupals databas snabbt och utan onödig data.

en: Administration theme
sv: Administrationstema

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Tack för att du ansökt om ett konto. Din ansökan väntar nu på att bli behandlad av en administratör.<br />Under tiden har ett välkomstmeddelande och instruktioner skickats till din e-postadress.

en: Congo (Kinshasa)
sv: Kongo-Kinshasa

en: Congo (Brazzaville)
sv: Kongo-Brazzaville

en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

en: Hong Kong S.A.R., China
sv: Hongkong S.A.R., Kina

en: Macao S.A.R., China
sv: Macao

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Serbia
sv: Serbien

en: Somali
sv: Somaliska

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: of
sv: av

en: Title field
sv: Titelfält

en: translate
sv: översätt

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Var vänlig skapa en .htaccess i katalogen %directory med följande innehåll: <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras eftersom ingen fil med det namnet existerar. Var vänlig kontrollera att du angav ett korrekt filnamn.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
sv: Den angivna filen %file kopierades inte eftersom den skulle ha skrivit över sig själv.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sv: Filen %fil kunde inte sparas på grund av att dess storlek överstiger %maxsize, vilket är maxstorleken för uppladdade filer.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
sv: Filen %fil kunde inte sparas på grund av att uppladdningen inte fullföljdes.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sv: Filen %fil kunde inte sparas. Ett okänt fel inträffade.

en: The specified file %name could not be uploaded.
sv: Den angivna filen %name kunde inte laddas upp.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
sv: Filnamnet är tomt. Var vänlig ange ett namn för filen.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
sv: Endast bilder av typen JPEG, PNG och GIF är tillåtna.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sv: Storleken på din bild ändrades för att passa inom den maximalt tillåtna bildstorleken på %dimensions pixlar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för stor. Maximal storlek är %dimensions pixlar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för liten. Minsta storlek är %dimensions pixlar.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
sv: Filen %path raderades inte eftersom den inte existerar.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: Add to book outline
sv: Lägg till i bokdispositionen

en: New set
sv: Ny uppsättning

en: No link
sv: Ingen länk

en: outdated
sv: föråldrad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
sv: Hantera etikettering, kategorisering och klassificering av ditt innehåll.

en: Database port
sv: Databasport

en: Re-index site
sv: Indexera om webbplatsen

en: Are you sure you want to re-index the site?
sv: Är du säker på att du vill indexera om webbplatsen?

en: Pass
sv: Godkännande

en: Fail
sv: Misslyckande

en: No test results to display.
sv: Inga testresultat att visa.

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Row
sv: Rad

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
sv: Dessa alternativ är bara nödvändiga på vissa webbplatser. Om du är osäker på vad du skall skriva in här, låt standardinställningen stå kvar eller fråga din webbleverantör.

en: If your database is located on a different server, change this.
sv: Ändra detta om din databas ligger på en annan server.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
sv: Ange portnumret om din databasserver lyssnar på en port som inte är standard.

en: Database port must be a number.
sv: Databasporten måste vara ett nummer.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
sv: Mellanslag är tillåtna. Skiljetecken är inte tillåtna förutom punkter, bindestreck och understreck.

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: IP address
sv: IP-adress

en: Maximum height
sv: Största höjd

en: Maximum width
sv: Största bredd

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Variants
sv: Varianter

en: Enable or disable the display of certain page elements.
sv: Visa eller dölj vissa element på sidorna.

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Add new content
sv: Lägg till nytt innehåll

en: Boolean
sv: Boolesk

en: E-mail to
sv: E-post till

en: File browser
sv: Filhanterare

en: Configuration profiles
sv: Inställningar för profiler

en: Absolute URLs
sv: Fullständiga URL:er

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
sv: Kryssa i om du vill att IMCE skall återge filernas absoluta sökvägar.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
sv: Förvalt beteende för existerande filer under tiden som uppladning av filer sker

en: Keep the existing file renaming the new one
sv: Behåll den existerande filen och byt namn på den nya

en: Keep the existing file rejecting the new one
sv: Behåll den existerande filen och tillåt inte den nya

en: Replace the existing file with the new one
sv: Ersätt den existerande filen med den nya

en: Default method for creating thumbnails
sv: Standardmetod för att skapa miniatyrbilder

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
sv: Skala om bilden med hänsyn till miniatyrbildens mått.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
sv: Skala först om och beskär sedan bilden för att passa miniatyrbildens mått.

en: Role-profile assignments
sv: Tilldelning av profiler till roller

en: Settings were imported from the profile %name
sv: Inställningarna importerades från profilen %name

en: Give a name to this profile.
sv: Ange ett namn på denna profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
sv: Ange 0 för att använda maximala värdet som är tillgängligt.

en: Directory quota
sv: Kvot för katalogen

en: Total user quota
sv: Total användarkvot

en: Set to * to remove the restriction.
sv: Ange * för att ta bort restriktionerna.

en: Maximum image resolution
sv: Maximal bildupplösning

en: Maximum number of files per operation
sv: Maximalt antal filer per hantering

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
sv: Du kan tillåta användare att hantera flera filer samtidigt vid åtgärder som radera, ändra storlek och så vidare. Hela åtgärden exekveras i en enda laddning av Drupal, vilket kan vara bra. Däremot kommer skriptet att ta längre tid att exekvera. CPU-belastning och minneskonsumtion kan möjligtvis överskrida serverns begränsningar, vilket är riktigt dåligt. Ange detta till 0 för att kunna hantera oändligt antal filer.

en: Profile has been added.
sv: Profilen har lagts till.

en: Including subdirectories
sv: Inkludera underkataloger

en: Directory path
sv: Sökväg till katalog

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
sv: Definiera kataloger som användare kan komma åt genom denna profil.
    <ul>
    	<li>Använd alfanumeriska tecken som sökväg för katalogerna.</li>
    	<li>För att ange systemets rot, ange helt enkelt <strong>.</strong> (punkt).</li>
    	<li>Använd <strong>%uid</strong> som platshållare för användarens ID. Till exempel: <em>users/user%uid</em> skapar kataloger såsom <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etcetera.</li>
      <li>För att ta bort en katalog från listan, lämna sökvägen till katalogen tom.</li>
      <li>Om du vill ha lite mer flexibilitet i sökvägarna till katalogerna kan du använda dig av PHP för att återge en sökväg.<br />
      För att kunna köra PHP måste din katalogs sökväg börja med <strong>php:</strong> och resterande måste vara en giltig PHP-kod som förväntas återge den aktuella sökvägen till katalogen.<br /> Till exempel: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> ger <strong>users/ANVÄNDARNAMN</strong> som sökväg.<br />
     Ett exempel på en katalog med flera nivåer <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> ger <strong>MEDLEM-ÅR/MÅNAD/ANVÄNDAR-ID</strong> som sökväg till katalogen, vilket resulterar i självkategoriserade kataloger baserade på "medlem sedan datum".<br />
      Observera att du skall använda variabeln $user istället för $GLOBALS['user'] eftersom det inte alltid är samma objekt.</li>
    </ul>
    <p>Observera att behörighet för miniatyrbilder inte påverkar skapandet av miniatyrbilder vid uppladdning. Se notering om detta nedan.</p>
    <p>Om du behöver fler fält, fyll bara i alla och spara så kommer du att få två nya på nästa sida.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
sv: Är du säker på att du vill radera profilen %name?

en: Profile has been deleted.
sv: Profilen har raderats.

en: Import settings from other profiles
sv: Importera inställningar från andra profiler

en: Duplicate directory paths are not allowed.
sv: Dubbla sökvägar för kataloger är inte tillåtet.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
sv: %dirname accepteras inte som ett giltigt katalognamn.

en: Create thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder

en: Selected files
sv: Valda filer

en: Width x Height
sv: Bredd x höjd

en: Create a new image
sv: Skapa en ny bild

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
sv: Du har inte tillåtelse att hantera mer än %num filer i taget.

en: directory (%dir)
sv: katalog (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Upload failed.
sv: Uppladdning misslyckades.

en: File deletion successful: %files.
sv: Radering av filer lyckades: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
sv: Var vänlig ange mått inom det tillåtna området som är från 1x1 till @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
sv: Ändring av storlek lyckades: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
sv: Skapande av miniatyrbild (%thumbnames) lyckades för %filename.

en: %filename is not an image.
sv: %filename är inte en bild.

en: Scaling up is not allowed.
sv: Uppskalning är inte tillåten.

en: %filename(%dimensions) already exists.
sv: %filename(%dimensions) finns redan.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
sv: %filename kan inte ändras till %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
sv: Kunde inte hitta en fungerande katalog för filhanteraren!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
sv: Det finns ingen giltig katalog specificerad för filhanteraren!

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
sv: Filhantering är inaktiverad i katalogen %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
sv: Vill du uppdatera den nuvarande katalogen?

en: Delete selected files?
sv: Radera valda filer?

en: Please select a thumbnail.
sv: Var vänlig välj en miniatyrbild.

en: You must select at least %num files.
sv: Du måste välja åtminstone %num filer.

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
sv: Välj en fil genom att klicka på tillhörande rad i fillistan.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
sv: CTRL+klicka för att lägga till eller ta bort filer från urvalet.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
sv: Skift+klicka för att skapa ett urval. Klicka på första alternativet och Skift+klicka på sista alternativet för att göra ett urval.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
sv: Sortera filerna genom att klicka på rubriken för en kolumn av fillistan.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
sv: Gör om storleken på arbetsytan genom att dra i den horisontella eller vertikala kanten.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
sv: Snabbtangenter för filvisning: upp, ned, vänster, hem, nederst, CTRL+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
sv: Snabbtangenter för valda filer: enter/insert, delete, R(ändra storlek), T(miniatyrbilder), U(ladda upp).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
sv: Snabbtangenter för kataloglista: upp, ned, vänster, höger, home, end.

en: Limitations
sv: Begränsningar

en: !num files using !dirsize of !quota
sv: !num filer som använder !dirsize av !quota

en: unlimited quota
sv: oändlig kvot

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Status report
sv: Statusrapport

en: Not writable
sv: Ej skrivbar

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
sv: En ren textfil med fält separerade av kommatecken, tabbar eller andra tecken.

en: A file readable by Microsoft Excel.
sv: En fil som är läsbar av Microsoft Excel.

en: Delimited text format
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: This will be the top-level page in this book.
sv: Denna sida kommer att bli huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Notify user of new account
sv: Skicka meddelande om det nya kontot till användaren

en: Drupal User ID
sv: Drupal-ID för användare

en: Citation
sv: Citat

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Is one of
sv: Är en av

en: Expression
sv: Uttryck

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
sv: Gör IMCE tillgänglig som plugin till textredigerare integrerade via Wysiwyg API.

en: View comment
sv: Visa kommentar

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Comma
sv: Komma

en: Show All
sv: Visa allt

en: Uses
sv: Använder

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Digest
sv: Sammandrag

en: You are not authorized to post comments.
sv: Du har inte behörighet att skriva kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
sv: Kommentaren du besvarar finns inte.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
sv: Den här diskussionen är stängd: Du kan inte skriva nya kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
sv: Du har inte behörighet att se kommentarer.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
sv: Är du säker på att du vill radera kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla svar på denna kommentar kommer att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Publish the selected comments
sv: Publicera de valda kommentarerna

en: Unpublish the selected comments
sv: Avpublicera de valda kommentarerna

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa kommentarer och alla dess underliggande kommentarer?

en: You have to specify a valid author.
sv: Du måste ange en giltig författare.

en: The name you used belongs to a registered user.
sv: Namnet du använde hör till en registrerad användare.

en: The e-mail address you specified is not valid.
sv: Den e-postadress du angav är inte giltig.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
sv: URL:en till din hemsida är ogiltig. Kom ihåg att den måste vara helt giltig, det vill säga i formen <code>http://exempel.se/katalog</code>.

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Default image
sv: Standardbild

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: Add feed
sv: Lägg till flöde

en: List links
sv: Visa länkar

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: File system
sv: Filsystem

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Undated
sv: Ej daterad

en: @name's blog
sv: Blogg för @name

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Enter your @s username.
sv: Ange ditt användarnamn på @s.

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
sv: Kommentar: obehörig kommentar skickad eller kommentar skickad till stängt inlägg %subject.

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus förhandstitt

en: !name's blog
sv: blogg för !name

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: Email:
sv: E-post:

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: Change Image
sv: Byt bild

en: All languages
sv: Alla språk

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: No role
sv: Ingen roll

en: Search index
sv: Sökindex

en: View link
sv: Länk för visning

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The MIME type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: The post could not be saved.
sv: Inlägget kunde inte sparas.

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: 1 character | @count characters
sv[0]: 1 tecken
sv[1]: @count tecken

en: Filter settings
sv: Filterinställningar

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
sv: Ett eller flera problem upptäcktes i din installation av Drupal. Titta på <a href="@status">statusrapporten</a> för mer information.

en: Help topics
sv: Hjälpämnen

en: Help is available on the following items:
sv: Hjälp finns tillgängligt för följande alternativ:

en: No help is available for module %module.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för modulen %module.

en: @module administration pages
sv: Administrationssidor för modulen @module

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Translate interface
sv: Översätt gränssnitt

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: Add language
sv: Lägg till språk

en: Edit string
sv: Redigera sträng

en: Delete string
sv: Radera sträng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
sv: Är du säker på att du vill radera språket %name?

en: The language %locale has been removed.
sv: Språket %locale har tagits bort.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort strängen "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar denna textsträng försvinner alla översättningar av textsträngen på alla språk. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: locale
sv: språkanpassning

en: AM
sv: FM

en: PM
sv: EM

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: PHP extensions
sv: PHP-tillägg

en: Comments per page
sv: Kommentarer per sida

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Enabled, with translation
sv: Aktiverad, med översättning

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sv: Det valda bildverktyget "%toolkit" klarar inte av att hantera "%function".

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
sv: Katalogen %file är inte skyddad från ändringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra katalogens inställningar för behörighet till att vara ej skrivbar.

en: Collaboration
sv: Samarbete

en: Administration pages
sv: Administrationssidor

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Currently using !item !version
sv: Använder för närvarande !item !version

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: 12-hour (am/pm)
sv: 12-timmars (fm/em)

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Created content type %type.
sv: Skapade innehållstypen %type.

en: User created with name %name and pass %pass
sv: Användare skapades med namn %name och lösenord %pass

en: Created permissions: @perms
sv: Skapade behörigheter: @perms

en: Invalid permission %permission.
sv: Ogiltig behörighet %permission.

en: Username field found.
sv: Fält för användarnamn funnet.

en: Password field found.
sv: Lösenordsfält ej funnet.

en: !method @url returned @status (!length).
sv: !method @url återgav @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
sv: Giltig HTML funnen på "@path"

en: Parsed page successfully.
sv: Tolkade sida utan problem.

en: Found the requested form fields at @path
sv: Hittade de önskade formulärfälten på @path

en: Did not find field by name @name
sv: Hittade inte fält med name @name

en: Found field by id @id
sv: Hittade fält med ID @id

en: Did not find field by id @id
sv: Hittade inte fält med ID @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
sv: Svar från HTTP väntat !code, faktisk !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
sv: Webbplatsen stötte på ett oväntat fel. Var vänlig försök igen senare.

en: Tests
sv: Tester

en: Run tests
sv: Kör tester

en: Clean test environment
sv: Rensa testmiljö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
sv: Ta bort tabeller med prefixet "simpletest" och tillfälliga kataloger som är kvar från tester som kraschat. Detta är avsett för utvecklare vid skapande av tester.

en: Clean environment
sv: Rensa miljö

en: No tests to display.
sv: Inga tester att visa.

en: @pass, @fail, and @exception
sv: @pass, @fail, och @exception

en: No test(s) selected.
sv: Inget test/tester valda.

en: Processing test @num of @max - %test.
sv: Bearbetar test @num av @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
sv: Bearbetade test @num av @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
sv[0]: 1 godkännande
sv[1]: @count godkännanden

en: 1 fail | @count fails
sv[0]: 1 misslyckande
sv[1]: @count misslyckanden

en: 1 exception | @count exceptions
sv[0]: 1 undantag
sv[1]: @count undantag

en: PHP DOMDocument class
sv: Klassen PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
sv: Tillhandahåller ett ramverk för grupp- och funktionstestning.

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
sv: Skapade ett nytt användarkonto för <a href="@url">%name</a>. Inget e-postmeddelande har skickats.

en: Registration successful. You are now logged in.
sv: Registreringen lyckades. Du är nu inloggad.

en: New user: %name (%email).
sv: Ny användare: %name (%email).

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
sv: Det finns inga resultat för detta formulär. <a href="!url">Visa detta formulär</a>.

en: Sum
sv: Summa

en: Processed @current out of @total.
sv: Bearbetat @current av @total.

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: Not Approved
sv: Ej godkänd

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: Cancel changes
sv: Avbryt ändringar

en: Add link
sv: Lägg till länk

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: View comments
sv: Visa kommentarer

en: Not installed.
sv: Inte installerad.

en: Username or e-mail address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: After saving new content
sv: Efter sparande av nytt innehåll

en: After deleting content
sv: Efter radering av innehåll

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
sv: E-postmeddelandets avsändaradress. Lämna det tomt för att använda webbplatsens konfigurerade adress.

en: Vertical Tabs
sv: Vertikala flikar

en: Not in book
sv: Ej i bok

en: New book
sv: Ny bok

en: By @name on @date
sv: Av @name @date

en: By @name
sv: Av @name

en: Not in menu
sv: Ej i meny

en: No alias
sv: Inga alias

en: User autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av användarnamn

en: Initializing.
sv: Initierar.

en: An error has occurred.
sv: Ett fel har uppstått.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
sv: Fortsätt till <a href="@error_url">felsidan</a>

en: HTTP POST is required.
sv: HTTP POST är obligatoriskt.

en: Your page will be a part of the selected book.
sv: Din sida kommer att vara en del av den valda boken.

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Teaser break
sv: Brytning för förhandstitt

en: Providers
sv: Leverantörer

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: 0 sec
sv: 0 sek

en: form
sv: formulär

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: alert
sv: varning

en: emergency
sv: nödfall

en: Filter log messages
sv: Filtrera logg efter meddelandetyp

en: You must select something to filter by.
sv: Du måste välja något att filtrera på.

en: The results of this submission may be viewed at:
sv: Resultatet av detta inlägg kan ses på:

en: New component name
sv: Namn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
sv: När du lägger till en ny komponent är namn-fältet obligatoriskt.

en: Your webform has been published.
sv: Ditt webbformulär har publicerats.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
sv: Komponenternas position och obligatoriskt-status har uppdaterats.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
sv: Frivilligt. Du kan organisera ditt formulär genom att placera denna komponent inuti en fältgrupp.

en: Component %name cloned.
sv: Komponenten %name har klonats.

en: Component %name updated.
sv: Komponenten %name har uppdaterats.

en: New component %name added.
sv: Den nya komponenten %name skapades.

en: Delete the %name fieldset?
sv: Radera fältgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera fältgruppen %name och alla de underliggande elementen i %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera komponenten %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Submissions for %user
sv: Resultat för %user

en: Show !count results per page.
sv: Visa !count resultat per sida.

en: Showing all results.
sv: Visar alla resultat.

en: @total results total.
sv: Totalt @total resultat.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
sv: Detta är det separationstecken som används i CSV/TSV-filer när webbformulärresultat laddas ner. Att använda tabbar i exporten är den mest pålitliga metoden för att bevara specialtecken. Du kan behöva ändra detta till ett annat tecken beroende vilket program du kommer att importera resultaten med.

en: Submission Details
sv: Detaljer för inlägg

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
sv: Denna sida viasr alla komponenter som för närvarande är skapade för denna webbformulärnod. Du kan lägga till valfritt antal komponenter genom att skriva in ett namn och välja en typ i fälten längst ner i tabellen. Klicka på Lägg till för att skapa den nya komponenten eller på Spara för att uppdatera ändrade formulärvärden.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
sv: Klicka på en befintlig komponents namn för att ändra dess inställningar.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
sv: Dessa behörigheter påverkar vilka roller som kan skicka in detta webbformulär. Det hindrar inte åtkomst till webbformulärets sida. Om du måste blockera åtkomsten till webbformulärets sida helt och hållet måste du använda en modul för åtkomst till innehåll såsom <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
sv: Roller som kan skicka in detta webbformulär

en: Show complete form in teaser
sv: Visa komplett formulär i ingressen

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
sv: Visa hela formuläret i ingressen för denna nod.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
sv: Som standard kommer skicka-knappen på detta formulär att ha etiketten <em>Skicka</em>. Skriv in en ny etikett här för att åsidosätta standardvärdet.

en: The entered email address %address is not a valid address.
sv: Den angivna e-postadressen %address är inte en giltig adress.

en: Submissions for this form are closed.
sv: Detta formulär är stängt för nya inlägg.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
sv: Du måste <a href="!login">login</a> or <a href="!register">registrera dig</a> för att kunna se detta webbformulär.

en: You do not have permission to view this form.
sv: Du har inte behörighet att se detta formulär.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
sv: Du har redan skickat in detta formulär det maximala antalet gånger (@count).

en: You have already submitted this form.
sv: Du har redan skickat in detta formulär.

en: You may not submit another entry at this time.
sv: Du kan inte skicka in ytterligare ett bidrag just nu.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
sv: <a href="!url">Se dina inskickade formulär</a>.

en: Available components
sv: Tillgängliga komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
sv: Dessa är de tillgängliga fälttyperna för din installation av modulen Webform. Du kan inaktivera valfria komponenter genom att kryssa ur motsvarande kryssruta. Endast aktiva komponenter kommer att finnas tillgängliga i befintliga och nya webbformulär.

en: Default e-mail values
sv: Standardvärde för e-postadress

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
sv: Den förvalda e-postadressen för avsändaren i e-post med resultat från ett webbformulär. Vanligtvis adressen till den som handhar webbformulären.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Default subject
sv: Standardämne

en: Form submission from: %title
sv: Inskickat formulär från: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
sv: Den förvalda ämnesraden för resultat skickade med e-post.

en: Allow cookies for tracking submissions
sv: Tillåt att cookies används för att spåra inlägg

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
sv: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan användas för att hjälpa till att förhindra att en och samma användare skickar in ett formulär flera gånger. Denna funktion är inte nödvändig för att begränsa antalet inlägg per användare, men det kan vara mer pålitligt i vissa situationer. Förutom cookies använder Webform även IP-adresser och användarnamn på webbplatsen för att förhindra upprepade inlägg.

en: Default export format
sv: Standardformat för export

en: Default export delimiter
sv: Standardskiljetecken vid export

en: Submission access control
sv: Behörighetskontroll för inlägg

en: Select the user roles that may submit each individual webform
sv: Välj vilka användarroller som ska kunna skicka in varje enskilt webbformulär

en: Disable Webform submission access control
sv: Inaktivera Webforms behörighetskontroll för inlägg

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
sv: Som standard kan administratören välja vilka roller som kan skicka in varje formulär i inställningarna för formuläret. Du kan också välja att alltid låta användare skicka in formulär om du använder en separat modul för åtkomst till noder för att styra åtkomsten till själva webbformulärsnoderna.

en: Form: !form
sv: Formulär: !form

en: Submission updated.
sv: Inlägg uppdaterat.

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt inlägg har tagits emot.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
sv: Du kan använda speciella ersättningstecken i detta fält som kommer att ersättas med dynamiska värden.

en: Token values
sv: Värden för ersättningstecken

en: Webform confirmation
sv: Bekräftelse för webbformulär

en: Form components
sv: Formulärkomponenter

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: Website timezone
sv: Webbplatsens tidzon

en: User timezone
sv: Tidszon för användare

en: Use a textfield for year
sv: Använd ett textfält för år

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
sv: Om detta är valt kommer datumfältet att använda ett textfält för år. Annars kommer den att använda en rullgardinsmeny.

en: Entered !name is not a valid date.
sv: Angivet !name är inte ett giltigt datum.

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: %value is not a valid email address.
sv: %value är inte en giltig e-postadress.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
sv: Fältgrupper låter dig samla flera fält i grupper.

en: %field field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Filesize (KB)
sv: Filstorlek (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
sv: Ett fält som inte är synligt för användaren, men som sparas i det inskickade inlägget.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
sv: Visar text som HTML i formuläret – visar inget fält.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
sv: Alternativen inom rullgardinsmenyn måste vara unika. Följande nycklar används flera gånger:

en: Make this field resizable by the user.
sv: Gör det möjligt för användaren att ändra storleken på fältet.

en: Examples: $, #, -.
sv: Exempel: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
sv: Exempel: kg, lb, %.

en: Entered %name is not a valid time.
sv: Angiven %name är inte en giltig tid.

en: New revision
sv: Ny version

en: Lowercase
sv: Gemener

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
sv: För att byta nuvarande användarlösenord, ange det nya lösenordet i båda fälten.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som inte är giltig längre. Var vänlig begär en ny med formuläret nedan.

en: This login can be used only once.
sv: Denna inloggning kan bara användas en gång.

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: The translation import of %filename failed.
sv: Importen av översättningen %filename misslyckades.

en: More choices
sv: Fler alternativ

en: %editor profile for %format
sv: %editor profil för %format

en: Enabled by default
sv: Aktiverad som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
sv: Förvalt tillstånd på redigeraren för användarna som har åtkomst till denna profil. Användarna kommer att kunna åsidosätta detta läge om nästa alternativ är aktiverat.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
sv: Om tillåten kommer användarna att själva kunna välja eget förvalt läge för redigeraren på deras inställningar för användarkontot.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
sv: Visa växlingslänken <em>aktivera/inaktivera rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
sv: Huruvida knappen aktivera/inaktivera redigeraren Rich Text skall visas under textområde eller ej. Om inaktiverad används användarens förval eller så används det globala förvalda (se ovan).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
sv: Detta alternativ styr huruvida redigerarens verktygslåda visas ovanför eller nedanför redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
sv: Detta alternativ styr justeringen av ikoner i redigerarens verktygslåda.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
sv: Var sökvägen till HTML-element skall visas (till exempel <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
sv: Det här valet ger dig möjlighet att aktivera/invaktivera knappen storleksförändring. Om aktiverad, måste sökvägen till verktygsplatsen vara angiven till "Längst upp" eller "Längst ned" för att kunna visa ikonen för storleksförändring.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
sv: Om aktiverad kommer potentiellt farlig kod såsom taggar av typen <code>&lt;HEAD&gt;</code> att tas bort från HTML-innehåll.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att infoga TAB-tecken vid tab och bevara andra tomrumstecken precis som elementet PRE i HTML gör.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
sv: Om aktiverad kommer HTML-taggar som deklarerar fontstorlek, fontfamilj, fontfärg och fontbakgrund att bytas ut mot infogad CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att ta bort de flesta radbrytningar från innehåll. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren omformatera källkoden för HTML. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: Force cleanup on standard paste
sv: Tvinga fram upprensning vid vanliga inklistring

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
sv: Om aktiverad kommer den förvalda inklistringsfunktionen  (CTRL-V eller SHIFT-INS) att uppföra sig såsom funktionen "klistra in från Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
sv: Kommaseparerad lista av blockformat för HTML. Möjliga värden: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
sv: Använd temats CSS

en: Define CSS
sv: Definiera CSS

en: Editor default CSS
sv: Redigerarens standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
sv: Anger vilken CSS som skall användas i redigerarens område.<br />Använd temats CSS - laddar stilmall från nuvarande webbplats tema.<br />Ange CSS - ange sökvägen för stilmallsfilen nedan.<br />Förvalt för redigeraren.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
sv: Om "Ange CSS" valdes ovan, ange sökvägen till en CSS-fil eller en lista av CSS-filer åtskilda med komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
sv: Tillgängliga ersättningstecken: <code>%b</code> (grundsökväg, till exempel: <code>/</code>), <code>%t</code> (sökväg till tema, till exempel: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
sv: Valfritt kan du ange CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />Ange en klass på varje rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt att importeras från alla laddade stilmallar.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
sv: Profilen för WYSIWYG för %format har sparats.

en: No editor
sv: Ingen redigerare

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
sv: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Ladda ned</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
sv: Packa upp arkivet och kopiera dess innehåll till en ny katalog på följande plats:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
sv: Så att det aktuella biblioteket kan hittas på :<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
sv: Instruktioner för installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
sv: Det finns inga bibliotek för redigerare installerade för närvarande. Följande lista innehåller en lista av stödda redigerare för närvarande:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
sv: WYSIWYG-profilen för %name har raderats.

en: Configure client-side editors.
sv: Konfigurera klientbaserade redigerare.

en: Disable rich-text
sv: Inaktivera rich-text

en: Enable rich-text
sv: Aktivera rich-text

en: The version of %editor could not be detected.
sv: Versionen för %editor kunde inte hittas.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
sv: Den installerade versionen %version av %editor stöds inte.

en: Strike-through
sv: Genomstruken

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Justify
sv: Justera

en: Forecolor
sv: Förgrundsfärg

en: Backcolor
sv: Bakgrundsfärg

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Character map
sv: Teckenkarta

en: HTML block format
sv: Blockformat för HTML

en: Font style
sv: Fontstil

en: Create DIV container
sv: Skapa DIV-container

en: FitWindow
sv: Passa fönster

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Autogrow
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Table drag/resize
sv: Drag/ändra storlek på tabell

en: Table: Cell properties
sv: Tabell: Cellegenskaper

en: Table: Insert row after
sv: Tabell: Infoga rad efter

en: Table: Insert column after
sv: Tabell: Infoga kolumn efter

en: Table: Insert cell after
sv: Tabell: Infoga cell efter

en: Table: Delete rows
sv: Tabell: Ta bort rader

en: Table: Delete columns
sv: Tabell: Ta bort kolumner

en: Table: Delete cells
sv: Tabell: Ta bort celler

en: Table: Merge cells
sv: Tabell: Sammanfoga celler

en: Table: Horizontal split cell
sv: Tabell: Horisontell delning av cell

en: Sup
sv: Upphöjd

en: Sub
sv: Nedsänkt

en: Clean-up
sv: Rensa upp

en: Visual aid
sv: Visuellt stöd

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Advanced horizontal rule
sv: Utökad horisontell linje

en: Advanced image
sv: Utökad bild

en: Advanced link
sv: Utökad länk

en: Auto save
sv: Spara automatiskt

en: Context menu
sv: Sammanhängande meny

en: Left-to-right
sv: Vänster-till-höger

en: Right-to-left
sv: Höger-till-vänster

en: Emotions
sv: Uttryckssymboler

en: Inline popups
sv: Radvis popup

en: Insert date
sv: Infoga datum

en: Insert time
sv: Infoga tid

en: Insert layer
sv: Infoga lager

en: Move forward
sv: Gå framåt

en: Move backward
sv: Gå bakåt

en: Absolute
sv: Fast

en: Paste text
sv: Klistra in text

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Safari compatibility
sv: Kompatibilitet med Safari

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Font Color
sv: Fontfärg

en: Show/hide hidden elements
sv: Visa/dölj dolda element

en: Separate the teaser and body of this content
sv: Skiljer åt förhandstitten och brödtexten för detta innehåll

en: Provide a password for the new account in both fields.
sv: Ange ett lösenord för det nya kontot i båda fälten.

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: Glossary mode
sv: Tillstånd som ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: Broken
sv: Trasig

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: View name
sv: Namn på vyn

en: View description
sv: Beskrivning av vy

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vy

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: In the form of CCYYMMDD.
sv: På formen YYYYMMDD.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: In the form of YYYYMM.
sv: På formen YYYYMM.

en: Created year
sv: Skapad år

en: In the form of YYYY.
sv: På formen YYYY.

en: Created month
sv: Skapad månad

en: In the form of MM (01 - 12).
sv: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
sv: Skapad dag

en: In the form of DD (01 - 31).
sv: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The parent term of the term.
sv: Den ovanliggande termen för termen.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Outdated
sv: Förlegad

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa sammanfattningslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det ovanliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: PHP filter
sv: PHP-filter

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
sv: Försök att köra schemalagda aktiviteter när körningen redan är igång.

en: Cron run completed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter färdig.

en: - All -
sv: - Alla -

en: HTTP request status
sv: Status för HTTP-anrop

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Visitors
sv: Besökare

en: Compact
sv: Kompakt

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Textarea
sv: Textruta

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Unmet dependencies: !dependencies
sv: Ej uppfyllda beroenden: !dependencies

en: Checking...
sv: Undersöker...

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: Recent blog posts
sv: Senaste blogginlägg

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Language name
sv: Namn på språk

en: Edit language
sv: Redigera språk

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: list links
sv: visa länkar

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: The content type %name has been updated.
sv: Innehållstypen %name har uppdaterats.

en: The content type %name has been added.
sv: Innehållstypen %name har lagts till.

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Drag to re-order
sv: Drag för att ordna om

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
sv: Ändringar som görs i denna tabell sparas inte förrän formuläret skickas.

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Blue Lagoon (default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: The requested page could not be found.
sv: Den valda sidan kunde inte hittas.

en: Standard deviation
sv: Förvald avvikelse

en: The user account %id does not exist.
sv: Användarkontot %id finns inte.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
sv: Försökte ta bort användarkonto som inte existerar: %id.

en: Requirements problem
sv: Systemkravsproblem

en: Database configuration
sv: Databasinställningar

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
sv: Den typ av databas som din @drupal-data kommer att lagras i.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sv: Namnet på databasen som din @drupal-data kommer att lagras i. Den måste finnas på din server innan @drupal kan installeras.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
sv: Ange ett prefix för tabellerna såsom %prefix för din webbplats om fler än en applikation kommer att använda denna databas.

en: Select an installation profile
sv: Välj en installationsprofil

en: Choose language
sv: Välj språk

en: Learn how to install Drupal in other languages
sv: Få mer information om hur man installerar Drupal på andra språk

en: (built-in)
sv: (inbyggt)

en: No profiles available
sv: Inga profiler tillgängliga

en: Drupal already installed
sv: Drupal är redan installerat

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
sv: <ul><li>För att börja från början måste du tömma din befintliga databas.</li><li>För att installera i en annan databas, redigera den tillhörande filen <em>settings.php</em> i katalogen <em>sites</em>.</li><li>För att uppgradera en befintlig installation, gå vidare till <a href="@base-url/update.php">uppgraderingsskriptet</a>.</li><li>Gå till din <a href="@base-url">befintliga webbplats</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
sv: Installerar @drupal

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Configure site
sv: Konfigurera webbplats

en: @drupal installation complete
sv: Installationen av @drupal är slutförd

en: Installed %module module.
sv: Installerade modulen %module.

en: Choose profile
sv: Välj profil

en: Verify requirements
sv: Verifiera systemkrav

en: Set up database
sv: Installera databas

en: Set up translations
sv: Installera översättningar

en: Install site
sv: Installera webbplats

en: Finish translations
sv: Slutför översättningar

en: Site e-mail address
sv: Webbplatsens e-postadress

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sv: Avsändaradress som används för automatisk e-post som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och vid andra aviseringar. (Använd en adress som slutar med din webbplats domän för att minska risken för att e-posten flaggas som spam.)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
sv: Datum och tid på webbplatsen kommer som standard att visas i denna tidszon.

en: Update notifications
sv: Meddelanden om uppdateringar

en: Check for updates automatically
sv: Sök efter uppdateringar automatiskt

en: Removed orphaned action '%action' from database.
sv: Tog bort den oanvända åtgärden "%action" från databasen.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
sv: Körningen av schemalagda aktiviteter överskred tidsgränsen och avbröts.

en: 1 byte | @count bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: @count byte

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
sv: Bildhanteringsverktyget GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
sv: Verktyget GD är installerat och fungerar tillfredsställande.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
sv: Bildverktyget GD kräver att PHP:s modul GD är installerad och korrekt konfigurerad. För ytterligare information se <a href="@url">bilddokumentationen för PHP</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
sv: Kvalitet för JPEG måste vara ett tal mellan 0 och 100.

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Predefined language
sv: Fördefinierat språk

en: Custom language
sv: Anpassat språk

en: Add custom language
sv: Lägg till anpassat språk

en: Save language
sv: Spara språk

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
sv: Kompatibel språkkod för <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Språkkoder använder oftast en landskod, och om man vill, ett skript eller en regional variant. <em>Exempel: "en", "en-US" och "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
sv: Språkets engelska namn

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
sv: Språkets namn på engelska. Kommer finnas tillgängligt för översättning i alla språk.

en: Native language name
sv: Lokalt språknamn

en: Name of the language in the language being added.
sv: Språkets namn uttryckt på det språk som läggs till.

en: Language domain
sv: Språkdomän

en: Direction that text in this language is presented.
sv: Skrivriktning som text på detta språk presenteras i.

en: The language %language (%code) already exists.
sv: Språket %language (%code) finns redan.

en: Invalid language code.
sv: Ogiltig språkkod.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
sv: Språket %language har skapats och kan nu användas. Mer information finns i <a href="@locale-help">hjälptexten</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
sv: Domän och sökvägsprefix bör inte anges på en och samma gång.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
sv: Domänen (%domain) är redan knuten till ett språk (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
sv: Endast standardspråket kan ha både domänen och sökvägsprefixet tomt.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
sv: Prefixet (%prefix) är redan knutet till ett språk (%language).

en: The English language cannot be deleted.
sv: Det engelska språket kan inte raderas.

en: The default language cannot be deleted.
sv: Standardspråket kan inte raderas.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar ett språk tar du bort alla gränssnittsöversättningar som associeras med det, och inlägg på detta språk kommer att ställas in som språkneutrala. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Language negotiation configuration saved.
sv: Inställning för språkförhandling sparad.

en: English (built-in)
sv: Engelska (inbyggt)

en: String contains
sv: Textsträng innehåller

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
sv: Lämna tomt för att visa alla textsträngar. Sökningen skiljer på stora och små bokstäver.

en: English (provided by Drupal)
sv: Engelska (tillhandahålls av Drupal)

en: Search in
sv: Sök i

en: Both translated and untranslated strings
sv: Både översatta och ej översatta textsträngar

en: Only translated strings
sv: Endast översatta textsträngar

en: Only untranslated strings
sv: Endast ej översatta textsträngar

en: Limit search to
sv: Begränsa sökning till

en: All text groups
sv: Alla textgrupper

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda.

en: Import translation
sv: Importera översättning

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
sv: En fil av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
sv: Importera till

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
sv: Välj vilket språk du vill lägga till textsträngar i. Om du väljer ett språk som ännu inte har ställts in kommer det att läggas till.

en: Text group
sv: Textgrupp

en: Imported translations will be added to this text group.
sv: Importerade översättningar kommer att läggas till i denna grupp.

en: The language %language has been created.
sv: Språket %language har skapats.

en: Export translation
sv: Exportera översättning

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
sv: Välj det språk du vill exportera i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
sv: Skapa en fil av typen Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) med alla gränssnittstextsträngar från Drupals databas för språkhantering.

en: String not found.
sv: Textsträngen hittades inte.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sv: Den skickade textsträngen innehåller otillåten HTML: %string

en: The string has been saved.
sv: Textsträngen har sparats.

en: The string has been removed.
sv: Textsträngen har tagits bort.

en: The language selected for import is not supported.
sv: Stöd saknas för språket som valts för import.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sv: Översättningsfilen %filename tycks sakna eller ha ett felaktigt filhuvud.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
sv: Översättningen importerades. Det finns %number nya översatta textsträngar, %update textsträngar uppdaterades och %delete textsträngar togs bort.

en: Importing interface translations
sv: Importerar gränssnittsöversättningar

en: Starting import
sv: Påbörjar import

en: Error importing interface translations
sv: Ett fel uppstod under importen av gränssnittsöversättningar

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sv: Försökte spara en textsträng med otillåten HTML: %string

en: The %language language (%code) has been created.
sv: Språket %language (%code) har skapats.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sv: Importerade %file till %locale: %number nya textsträngar lades till, %update uppdaterades och %delete togs bort.

en: Exported %locale translation file: %filename.
sv: Exporterade %locale översättningsfil: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
sv: Exporterade översättningsfil: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
sv: Uppdaterade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
sv: Skapade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
sv: Tog bort översättningsfil för JavaScript åt språket %language, eftersom inga översättningar finns för det språket för närvarande.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
sv: Ett fel uppstod när översättningsfilen för JavaScript åt språket %language skapades.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över eftersom den innehåller otillåten HTML.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över eftersom de innehåller otillåten HTML.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
sv[0]: En översättningsfil importerades för de nyligen installerade modulerna.
sv[1]: @count översättningsfiler importerades för de nyligen installerade modulerna.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
sv[0]: En översättningsfil importerades för de aktiverade modulerna.
sv[1]: @count översättningsfiler importerades för de aktiverade modulerna.

en: Abkhazian
sv: Abchaziska

en: Avestan
sv: Avestiska

en: Amharic
sv: Amhariska

en: Avar
sv: Avariska

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Bashkir
sv: Basjkiriska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Breton
sv: Bretonska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Chechen
sv: Tjetjenska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Old Slavonic
sv: Fornkyrkoslaviska

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Maldivian
sv: Maldiviska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Persian
sv: Persiska

en: Faeroese
sv: Färöiska

en: Frisian
sv: Frisiska

en: Irish
sv: Irländska

en: Scots Gaelic
sv: Skotsk Gaeliska

en: Galician
sv: Gaeliska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Greenlandic
sv: Grönländska

en: Cambodian
sv: Kambodjanska

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Cornish
sv: Korniska

en: Luxembourgish
sv: Luxemburgiska

en: Laothian
sv: Lao

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Marshallese
sv: Marshalliska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Moldavian
sv: Moldaviska

en: Malay
sv: Malaysiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Norwegian Bokmål
sv: Norska: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv: Norska: Nynorsk

en: South Ndebele
sv: Sydndebele

en: Occitan
sv: Occitanska

en: Ossetian
sv: Ossetiska

en: Portuguese, Portugal
sv: Portugisiska, Portugal

en: Portuguese, Brazil
sv: Portugisiska, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
sv: Rätoromanska

en: Sardinian
sv: Sardinska

en: Northern Sami
sv: Nordsamiska

en: Serbo-Croatian
sv: Serbokroatiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Sudanese
sv: Sudanesiska

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Tigrinya
sv: Tigrinska

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Tatar
sv: Tatariska

en: Tahitian
sv: Tahitiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: Chinese, Simplified
sv: Kinesiska, förenklad

en: Chinese, Traditional
sv: Kinesiska, traditionell

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
sv: Fel vid sändning av e-post (från %from till %to).

en: sort ascending
sv: sortera i stigande ordning

en: sort descending
sv: sortera i fallande ordning

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
sv: Operationer på strängar av typen Unicode emuleras efter bästa förmåga. Installera <a href="@url">PHP:s tillägg mbstring</a> för att få bättre stöd för Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Överlagring av multibyte-strängfunktioner i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängindata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängindata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängutdata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Standard PHP
sv: Standard-PHP

en: PHP Mbstring Extension
sv: PHP:s komponent Mbstring

en: Unicode library
sv: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
sv: Kunde inte konvertera XML-kodningen %s till UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
sv: Kodningen %s stöds inte. Var god installera iconv, GNU recode eller mbstring för PHP.

en: Parse error. Not well formed
sv: Tolkningsfel. Felaktig formatering

en: Parse error. Request not well formed.
sv: Tolkningsfel. Begäran är felaktigt utformad.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
sv: Serverfel. Ogiltig XML-RPC. Begäran måste vara ett metodanrop (methodCall).

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @methodname är inte angiven.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
sv: Serverfel. Felaktigt antal parametrar till metod.

en: Server error. Invalid method parameters.
sv: Serverfel. Ogiltiga metodparametrar.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @method finns inte.

en: Invalid syntax for system.multicall.
sv: Ogiltig syntax for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
sv: Rekursiva anrop till system.multicall är inte tillåtna.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @methodname har ingen specificerad signatur.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
sv: Nyhetsflödets namn (eller namnet på den webbplats du samlar innehåll från).

en: Categorize news items
sv: Kategorisera nyhetsartiklar

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla poster från nyhetsflödet %feed?

en: checkboxes
sv: kryssrutor

en: multiple selector
sv: flerval

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sv: Tusentals webbplatser (framför allt nyhetssidor och bloggar) publicerar sina senaste inlägg i form av nyhetsflöden, med hjälp av ett antal standardiserade XML-baserade format. Format som stöds av innehållssamlaren är <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> och <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
sv: Nuvarande nyhetsflöden visas nedan och <a href="@addfeed">nya kan läggas till</a>. För varje flöde eller kategori kan man aktivera block med de <em>senaste inläggen</em> på sidan <a href="@block">Administration av block</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
sv: Skapa ett nyhetsflöde i formatet RSS, RDF eller Atom. Ett flöde kan bara ha en post.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
sv: Kategorier låter inlägg från olika nyhetsflöden att grupperas ihop. Flera sportrelaterade flöden kan till exempel tillhöra en kategori med namnet <em>Sport</em>. Inläggen kan antingen grupperas automatiskt (genom att välja en kategori när ett nyhetsflöde skapas eller ändras) eller manuellt (via sidan <em>Kategorisera</em> som finns tillgänglig från nyhetsflödenas listor över inlägg). Varje kategori tillhandahåller sina egna nyhetsflöden och block.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
sv: Ställ in vilket innehåll som din webbplats samlar ihop från andra webbplatser, hur ofta det sker och hur innehållet kategoriseras.

en: Update items
sv: Uppdatera poster

en: Edit feed
sv: Redigera flöde

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
sv: Blocket %info var tilldelat till den ogiltiga regionen %region och har blivit inaktiverat.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
sv: Ändringarna i dessa block kommer inte att sparas förrän knappen <em>Spara block</em> klickas på.

en: Post new blog entry.
sv: Skapa nytt blogginlägg.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
sv: Du har inte behörighet att skapa ett nytt blogginlägg.

en: You have not created any blog entries.
sv: Du har inte skapat några blogginlägg.

en: !author has not created any blog entries.
sv: !author har inte skapat några blogginlägg.

en: No blog entries have been created.
sv: Inga blogginlägg har skapats.

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: View recent blog entries
sv: Visa senaste blogginläggen

en: Read !username's latest blog entries.
sv: Läs senaste blogginläggen från !username.

en: !username's blog
sv: blogg för !username

en: Read the latest blog entries.
sv: Läs de senaste blogginläggen.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
sv: Innehållstypen för länken %add-child måste vara en av de som valts som tillåtna typer för bokdisposition.

en: Save book pages
sv: Spara boksidor

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sv: Denna bok har ändrats av en annan användare, ändringarna kunde inte sparas.

en: Title changed from %original to %current.
sv: Titeln ändrades från %original till %current.

en: Updated book %title.
sv: Uppdaterade boken %title.

en: book: updated %title.
sv: bok: uppdaterade %title.

en: Update book outline
sv: Uppdatera bokdispositionen

en: Remove from book outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: No changes were made
sv: Inga ändringar gjordes

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
sv: Inlägget har lagts till den valda boken. Du kan nu placera det relativt till andra sidor.

en: The book outline has been updated.
sv: Bokdispositionen har uppdaterats.

en: There was an error adding the post to the book.
sv: Ett fel uppstod när inlägget lades till i boken.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sv: %title har associerade underliggande sidor som automatiskt kommer att flyttas för att behålla sitt samband med boken. För att återskapa hierarkin (som den var innan denna sida flyttades), kan %title läggas till igen med hjälp av Dispositionsfliken. Var och en av dess tidigare underliggande sidor måste då flyttas manuellt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
sv: %title kan läggas till hierarkin igen med Dispositionsfliken.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %title från bokhierarkin?

en: The post has been removed from the book.
sv: Inlägget har raderats från boken.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
sv: Visa en utskriftsvänligt version av denna boksida och dess undersidor.

en: Show block on all pages
sv: Visa block på alla sidor

en: Show block only on book pages
sv: Visa block endast på boksidor

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
sv: Om <em>Visa block på alla sidor</em> är valt kommer blocket att innehålla automatiskt skapade menyer för alla webbplatsens böcker. Om <em>Visa block endast på boksidor</em> är vald kommer blocket att endast innehålla en meny som motsvarar den aktuella sidans bok. Ifall den aktuella sidan inte hör till någon bok kommer inget block att visas. <em>Sidspecifik synlighetsinställning</em> eller annan synlighetsinställning kan dessutom användas förutom att selektivt visa detta block.

en: This is the top-level page in this book.
sv: Detta är huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: No book selected.
sv: Ingen bok vald.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Huvudsidan i boken. Maximalt djup för en bok och samtliga undersidor är !maxdepth. En del sidor i valda böcker kanske inte är tillgängliga som föräldrar om valet av dem skulle överskrida denna gräns.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sv: %title är en del av en bokdisposition och har associerade undersidor. Om du fortsätter med borttagningen kommer undersidorna att flyttas automatiskt.

en: Re-order book pages and change titles
sv: Omorganisera boksidor och ändra titlar

en: Book page
sv: Boksida

en: Base color
sv: Grundfärg

en: Header top
sv: Sidhuvud - överst

en: Header bottom
sv: Sidhuvud - nederst

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
sv: PHP har inte tillräckligt med minne för att kunna ändra färgschemat för det här temat. Du behöver ytterligare minst %size. Läs mer på <a href="@url">Dokumentationen om PHP</a> för mer information.

en: Delete the selected comments
sv: Radera de valda kommentarerna

en: Allows users to comment on and discuss published content.
sv: Låter användare kommentera och diskutera publicerat innehåll.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
sv: Exempel: "feedback" eller "produktinformation".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
sv: När kategorier visas kommer de med mindre vikt att visas ovanför de med större vikt. Kategorier med samma vikt kommer att visas i alfabetisk ordning.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
sv: Kontaktformuläret har inte konfigurerats. <a href="@add">Lägg till en eller fler kategorier</a> till formuläret.

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
sv: Skapa systemets kontaktformulär och skapa kategorier som formuläret kan använda.

en: Edit contact category
sv: Redigera kontaktkategori

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
sv: Aktiverar kontaktformulär för både enskilda användare och hela webbplatsen.

en: Database logging
sv: Databasloggning

en: View events that have recently been logged.
sv: Visa händelser som nyligen har loggats.

en: Top 'page not found' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "sidan hittades inte"

en: View 'page not found' errors (404s).
sv: Visa felmeddelanden: "sidan hittades inte" (404).

en: Top 'access denied' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "åtkomst nekad"

en: View 'access denied' errors (403s).
sv: Visa felmeddelanden: "åtkomst nekad" (403).

en: Logs and records system events to the database.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till databasen.

en: No roles may use this format
sv: Inga roller får använda detta format

en: Allowed HTML tags: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
sv: Ankare används för att skapa länkar till andra sidor.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
sv: Som standard läggs radbrytningstaggar till automatiskt, så använd denna tagg för att lägga till flera. Den här taggen används lite annorlunda i och med att den inte har en start- och sluttagg som övriga taggar. Använd ett extra "/" inuti taggen för att behålla kompatibiliteten med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
sv: Text med <br />radbrytning

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
sv: Som standard läggs stycketaggar till automatiskt. Använd denna tagg för att lägga till flera.

en: Paragraph one.
sv: Första stycket.

en: Paragraph two.
sv: Andra stycket.

en: Strong
sv: Stark

en: Emphasized
sv: Betonat/kursivt

en: Cited
sv: Citerat

en: Coded text used to show programming source code
sv: Kodad text som används för att visa programkällkod.

en: Coded
sv: Kodat

en: Bolded
sv: Fet

en: Italicized
sv: Kursiverat

en: Superscripted
sv: Upphöjt

en: <sup>Super</sup>scripted
sv: <sup>Upp</sup>höjt

en: Subscripted
sv: Nedsänkt

en: <sub>Sub</sub>scripted
sv: <sub>Ned</sub>sänkt

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
sv: <abbr title="Förkortning">Förkortn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
sv: <acronym title="Trebokstävers-akronym">TLA</acronym>

en: Block quoted
sv: Blockciterat

en: Quoted inline
sv: Citat i löpande text

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Table cell
sv: Tabellcell

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Numrerad lista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: First item
sv: Första posten

en: Second item
sv: Andra posten

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Punktlista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
sv: Definitionslistor liknar andra listor i HTML. &lt;dl&gt; inleder listan, &lt;dt&gt; inleder definitionstermen och &lt;dd&gt; inleder definitionsbeskrivningen.

en: First term
sv: Första termen

en: First definition
sv: Första definitionen

en: Second term
sv: Andra termen

en: Second definition
sv: Andra definitionen

en: Subtitle three
sv: Tredje rubrik

en: Subtitle four
sv: Fjärde rubrik

en: Subtitle five
sv: Femte rubrik

en: Subtitle six
sv: Sjätte rubrik

en: Tag Description
sv: Taggbeskrivning

en: You Type
sv: Du skriver

en: You Get
sv: Du får

en: No help provided for tag %tag.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för taggen %tag.

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

en: Character Description
sv: Teckenbeskrivning

en: Lines and paragraphs break automatically.
sv: Rader och stycken bryts automatiskt.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
sv: Rader och stycken hanteras automatiskt. Radbrytningar (&lt;br /&gt;) och taggar för stycken (&lt;p&gt; och &lt;/p&gt;) sätts in automatiskt. Om stycken inte fungerar är det bara att lägga till ett par tomrader.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
sv: Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
sv: Ställ in hur användarnas inmatning filtreras, inklusive tillåtna HTML-taggar. Ger också möjlighet att aktivera filter som tillhandahålls av moduler.

en: Compose tips
sv: Skrivtips

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av trådade diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
sv: Beskrivning och riktlinjer för diskussioner inom det här forumet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
sv: Forum visas i ökande ordning baserat på vikt (forum med samma vikt visas i alfabetisk ordning).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av relaterade forum.

en: Description and guidelines for forums within this container.
sv: Beskrivning och instruktioner för forum inom denna grupperingen.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
sv: Forumgrupperingar visas i ökande ordning baserat på vikt (forumgrupperingar med samma vikt visas i alfabetisk ordning).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
sv: Om man raderar ett forum eller en forumgrupp, så kommer alla underliggande forum också att tas bort, om sådana finns. För att radera inlägg i detta forum, gå först till <a href="@content">administration av innehåll</a>. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Förvalt antal av diskussionsämnen som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
sv: Forumgrupper placeras vanligtvis på översta nivån (rotnivån), men kan också placeras inuti en annan forumgrupp eller forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
sv: Forum kan placeras på översta nivån (roten), eller inuti en annan gruppering eller forum.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@forum">modulen Forum</a> i onlinehandboken.

en: Forum topic
sv: Diskussionsämne

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sv: Du har inte tillåtelse att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: Manages the display of online help.
sv: Hanterar visning av hjälp online.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
sv: Denna sida ger en översikt av tillgängliga översättningsbara strängar. Drupal visar översättningsbara strängar i textgrupper. Moduler kan ange ytterligare textgrupper som innehåller andra översättningsbara strängar. Eftersom textgrupper ger en metod att gruppera sammanhörande strängar används de ofta för att samla arbetet med översättningen till specifika områden av Drupals gränssnitt.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
sv: Observera att <em>.po</em>-filer inom ett översättningspaket importeras automatiskt (om de är tillgängliga) då nya moduler eller teman aktiveras, eller då nya språk läggs till. Eftersom denna sida endast tillåter import av en <em>.po</em>-fil åt gången kan det vara enklare att ladda ned och extrahera ett översättningspaket till din installationskatalog för Drupal och <a href="@language-add">lägga till språket</a> (vilket automatiskt importerar alla <em>.po</em>-filer i paketet). Översättningspaket är tillgängliga för nedladdning på <a href="@translations">Drupals översättningssida</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
sv: Denna sida exporterar översatta strängar som används på din webbplats. En exporterad fil kan vara i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>), vilken inkluderar både originalsträngen och den översatta (används för att dela översättningar med andra), eller i formatet Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) vilket bara innehåller originalsträngarna (används för att skapa nya översättningar med ett Gettext-översättningsprogram).

en: Built-in interface
sv: Inbyggt gränssnitt

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden och för presentationen av webbplatsen.

en: This account's default language for e-mails.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
sv: En uppsättning sökvägsalias för ett specifikt språk används alltid när denna sida visas på det språket, och får företräde framför sökvägsaliasen för <em>Alla språk</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera stöd för flera språk för denna innehållstyp. Om detta är aktiverat kommer ett språkvalsfält att läggas till i formuläret för att redigera inlägg, vilket tillåter dig att välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om detta inte är aktiverat sparas nya inlägg som det förvalda språket. Existerande innehåll kommer inte att påverkas av en ändring av detta val.

en: Configure languages for content and the user interface.
sv: Ställ in språk för innehåll och användargränssnitt.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
sv: Översätt det inbyggda gränssnittet och även annan text om så önskas.

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
sv: Ger funktioner för språkhantering och möjliggör översättning av användargränssnittet till andra språk än engelska.

en: Submission form settings
sv: Inställningar för inskrivningsformulär

en: This content type does not have a title field.
sv: Denna innehållstyp saknar ett titelfält.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: The human-readable name %name is already taken.
sv: Det synliga namnet %name används redan.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
sv: Är du säker på att du vill radera innehållstypen %type?

en: Added content type %name.
sv: Innehållstypen %name lades till.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
sv[0]: Ändrade innehållstypen hos ett inlägg från %old-type till %type.
sv[1]: Ändrade innehållstypen hos @count inlägg från %old-type till %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
sv: Är du säker på att du vill bygga om behörigheterna på webbplatsen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd bygger om alla behörigheter för webbplatsens innehåll, och detta kan ta lång tid. Du kan inte ångra åtgärden.

en: language
sv: språk

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
sv: Den nedkortade versionen av ditt inlägg visar hur det ser ut när det visas på startsidan eller när det exporteras i ett RSS-flöde.<span class="no-js"> Du kan infoga avgränsaren "&lt;!--break--&gt;" (utan citattecknen) för att styra var ditt inlägg kapas.</span>

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
sv: %title (@type) har återställts till versionen från %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
sv: Åtkomstreglerna för innehåll måste byggas om.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
sv: <strong>Ställ in webbplatsen</strong> När du har loggat in kan du besöka <a href="@admin">administrationssektionen</a> där du kan <a href="@config">anpassa och ställa in</a> alla delar av din webbplats.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
sv: <strong>Aktivera fler funktioner</strong> Besök sedan <a href="@modules">modullistan</a> och aktivera de funktioner som passar för dina specifika behov. Du finner fler moduler på <a href="@download_modules">Drupals nedladdningssida för moduler</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
sv: <strong>Anpassa formen på din webbplats</strong> För att ändra webbplatsens utseende, besök <a href="@themes">temasektionen</a>. Du kan välja bland de teman som ingår som standard eller ladda ner fler teman på <a href="@download_themes">Drupals nedladdningssida för teman</a>.

en: Rebuilding content access permissions
sv: Bygger om behörigheter för innehåll

en: Content permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheter för innehåll har byggts om.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har inte byggts om på rätt sätt.

en: Add content type
sv: Lägg till innehållstyp

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
sv: Gör det möjligt att lägga till och visa innehåll på webbplatsen.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
sv: För att använda OpenID måste du först etablera en identitet på en offentlig eller privat OpenID-server. Om du inte har ett OpenID och vill ha ett, pröva en <a href="@openid-providers">gratis offentlig leverantör</a>. Du kan läsa mer om OpenID på <a href="@openid-net">denna webbplats</a>.

en: OpenID identities
sv: OpenID-identiteter

en: Allows users to log into your site using OpenID.
sv: Låter användare logga in på din webbplats med OpenID.

en: The alias %alias is already in use in this language.
sv: Aliaset %alias används redan för detta språk.

en: The alias has been saved.
sv: Aliaset har sparats.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
sv: Är du säker på att du vill radera URL-aliaset %title?

en: Filter aliases
sv: Filtrera alias

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
sv: Skriv in den sökväg som du vill skapa ett alias för, följt av namnet på det nya aliaset.

en: URL aliases
sv: URL-alias

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
sv: Ändra URL:er på din webbplats genom att skapa alias.

en: Edit alias
sv: Redigera alias

en: Delete alias
sv: Radera alias

en: Add alias
sv: Lägg till alias

en: Allows users to rename URLs.
sv: Tillåter användare att döpa om URL:er.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
sv: <a href="@drupal">Drupal.org</a> har <a href="@php-snippets">några exempel på korta snuttar med PHP-kod</a>. Du kan också själv skapa egna med lite PHP-erfarenhet och kunskap om Drupal-systemet.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
sv: Du får använda PHP-kod. Du måste ha med &lt;?php ?&gt; taggarna.

en: Using custom PHP code
sv: Använder egen PHP-kod

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
sv: Egen PHP-kod kan bäddas in i en del typer av innehåll på webbplatsen, inklusive inlägg och block. Även om inbäddad PHP-kod i ett inlägg eller block är en kraftfull och flexibel funktion då det används av en pålitlig användare med erfarenhet av PHP är det också en märkbar och farlig säkerhetsrisk då det används felaktigt. Även ett litet misstag då PHP-kod läggs in kan av misstag äventyra din webbplats.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
sv: Om du är ovan vid PHP, SQL eller Drupal, undvik att använda egen PHP-kod i inlägg. Experiment med PHP kan förstöra din databas, göra webbplatsen oanvändbar eller allvarligt äventyra säkerheten.

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
sv: Kom ihåg att dubbelkolla varje rad efter syntax- och logiska fel <strong>innan</strong> du sparar.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
sv: PHP-satser måste avslutas korrekt med semikolon.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
sv: Globala variabler som används i din PHP-kod behåller sina värden efter att ditt skript har körts färdigt.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
sv: <code>register_globals</code> är <strong>avslaget</strong>. Om du behöver använda formulär, lär dig och använd funktionerna i <a href="@formapi">Drupal Form API</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
sv: Använd en sats av typen <code>print</code> eller <code>return</code> i din kod för att skriva ut innehåll.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
sv: Utveckla och testa din PHP-kod med ett separat testskript och en testdatabas innan du använder den på din produktionswebbplats.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
sv: Överväg att lägga in din PHP-kod i en egen webbplatsspecifik modul eller <code>template.php</code>-fil hellre än att bädda in det direkt i ett inlägg eller block.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
sv: Var medveten om att möjligheten att bädda in PHP-kod i innehållet tillhandahålls av modulen PHP Filter. Om denna modul är inaktiverad eller borttagen kommer inlägg med inbäddad PHP-kod att visa koden istället för att exekvera den.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
sv: Ett enkelt exempel: <em>Skapa ett "Välkommen"-block som hälsar besökare med ett enkelt meddelande.</em>

en: PHP evaluator
sv: PHP-tolk

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
sv: Kör en bit PHP-kod. Detta filter bör endast vara tillgängligt för administratörer!

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
sv: Ger möjlighet att köra inbäddad PHP-kod.

en: Total votes: @votes
sv: Totalt antal röster: @votes

en: Most recent poll
sv: Senaste undersökningen

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
sv: En <em>undersökning</em> är en fråga med ett antal tänkbara svarsalternativ. När en <em>undersökning</em> väl har skapats tillför den en enkel fortlöpande räknare över antalet röster som erhållits på respektive svarsalternativ.

en: Poll status
sv: Status på undersökning

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
sv: När undersökning avslutats kan besökare inte längre rösta.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
sv: Undersökningen avslutas automatiskt efter denna tid.

en: Negative values are not allowed.
sv: Negativa värden är inte tillåtna.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
sv: Din röst kunde inte registreras eftersom du inte valde något av alternativen.

en: Vote count
sv: Antal röster

en: Polls
sv: Undersökningar

en: Profile fields have been updated.
sv: Profilfältet har uppdaterats.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
sv: Det finns inga fält i den här kategorin. Om den här kategorin fortfarande är tom när den sparas kommer den att raderas.

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
sv: Fältets namn. Fältnamnet visas inte för användaren utan används internt av HTML-kod och URL:er.
    OM du inte vet exakt vad du ska göra, så rekommenderas det starkt att du inleder formulärnamnen med <code>profile_</code> för att undvika namnkonflikter med andra fält. Mellanslag och andra specialtecken är inte tillåtna, förutom bindestreck (-) och understrykningstecken (_). Exempel på fältnamn är "profile_favorite_color" eller kanske bara "profile_color".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
sv: En lista med samtliga alternativ. Skriv varje alternativ på en egen rad. Exempel på alternativ är "röd", "blå", "grön" etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
sv: Dolt profilfält, visas bara för administratörer, moduler och teman.

en: Private field, content only available to privileged users.
sv: Privat fält, innehållet visas endast för privilegierade användare.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
sv: Offentligt fält. Innehållet visas på profilsidan men används inte på sidor med medlemslistor.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
sv: Offentligt fält. Innehållet visas på profilsidan och på sidor med medlemslistor.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
sv: Vikterna bestämmer i vilken ordning fälten visas. Lättare fält "flyter upp" mot kategorins topp.

en: Form will auto-complete while user is typing.
sv: Fältet kompletteras automatiskt när användaren skriver.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
sv: Av säkerhetsskäl kommer automatisk komplettering att stängas av om användaren inte har behörighet till användarprofiler.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
sv: Det uppräknade formulärnamnet innehåller ett eller flera otillåtna tecken. Mellanslag eller andra specialtecken, förutom streck (-) och understreck (_), är inte tillåtna.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
sv: Det valda formulärnamnet är reserverat för att användas av Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
sv: Det valda kategorinamnet är reserverat för att användas av Drupal.

en: The specified title is already in use.
sv: Den valda titeln används redan.

en: The specified name is already in use.
sv: Det valda namnet används redan.

en: A hidden field cannot be required.
sv: Ett dolt fält kan inte vara obligatoriskt.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
sv: Ett dolt fält kan inte sättas till synligt på användarens registreringsformulär.

en: The field has been created.
sv: Fältet har skapats.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
sv: Är du säker på att du vill radera fältet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
sv: Detta kan inte ångras. Om användare har skrivit in värden i detta fält i sina profiler så kommer dessa värden också att raderas. Om du vill behålla användarnas data så kan du, istället för att radera det, <a href="@edit-field">redigera fältet</a> och ändra det till ett dolt profilfält så att bara administratörer kan se det.

en: The field %field has been deleted.
sv: Fältet %field har raderats.

en: Profile field %field added under category %category.
sv: Profilfältet %field lades till under kategorin %category.

en: Profile field %field deleted.
sv: Profilfältet %field raderades.

en: User list
sv: Användarlista

en: single-line textfield
sv: enradigt textfält

en: multi-line textfield
sv: flerradigt textfält

en: checkbox
sv: kryssruta

en: list selection
sv: listval

en: freeform list
sv: lista i fritt format

en: Author information
sv: Författarinformation

en: Link to full user profile
sv: Länk till fullständig användarprofil

en: Profile fields to display
sv: Vilka profilfält som ska visas

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
sv: Välj vilka profilfält du vill visa i blocket. Bara fält som angetts som offentliga i <a href="@profile-admin">inställningarna för profilfält</a> finns tillgängliga.

en: View full user profile
sv: Visa fullständig användarprofil

en: About %name
sv: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
sv: Skriv varje alternativ på en egen rad, eller separera dem med kommatecken. HTML är inte tillåtet.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
sv: Det angivna värdet för %field är inte en giltig URL.

en: Create customizable fields for your users.
sv: Skapa anpassningsbara fält för dina användare.

en: Profile category autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av kategori

en: Edit field
sv: Redigera fält

en: Delete field
sv: Radera fält

en: Profile autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av profil

en: Supports configurable user profiles.
sv: Ger stöd för konfigurerbara användarprofiler.

en: The index will be rebuilt.
sv: Indexet kommer att byggas om.

en: Indexing status
sv: Indexeringsstatus

en: Indexing throttle
sv: Indexeringsbegränsning

en: Number of items to index per cron run
sv: Antalet poster som skall indexeras per schemalagd körning

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
sv: Största antal indexerade poster i varje omgång av en <a href="@cron">körning av schemalagd aktivitet</a>. Om det behövs kan du minska antalet poster för att förhindra avbrott och minnesfel under indexeringen.

en: Indexing settings
sv: Inställningar för indexering

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
sv: <p><em>Ändringar i inställningarna nedan gör att webbplatsens index byggs om. Sökindexet raderas inte utan uppdateras systematiskt för att återspegla de nya inställningarna. Sökfunktionen kommer att fortsätta fungera, men nytt innehåll kommer inte att indexeras förrän allt existerande innehåll har indexerats om.</em></p><p><em>Standardinställningarna är förmodligen lämpliga för de flesta webbplatser.</em></p>

en: Minimum word length to index
sv: Minsta ordlängd att indexera

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
sv: Antalet tecken ett ord måste ha för att det skall indexeras. Ett lägre värde betyder bättre sökresultat, men också större databas. Varje sökning måste innehålla minst ett sökord som har denna längd (eller längre).

en: Simple CJK handling
sv: Enkel CJK-hantering

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
sv: Huruvida en enkel kinesisk/japansk/koreansk teckenhanterare som baseras på överlappande sekvenser skall användas eller ej. Stäng av detta om du vill använda en extern hanterare för detta istället. Påverkar inte övriga språk.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
sv: Sökmotorn upprätthåller ett index av ord som finns i din webbplats innehåll. För att bygga och underhålla detta index krävs att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat. Beteendet för indexering kan justeras i inställningarna nedan.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Top search phrases
sv: Topplista sökord

en: View most popular search phrases.
sv: Visa de populäraste sökorden

en: Enables site-wide keyword searching.
sv: Möjliggör nyckelordssökning på webbplatsen.

en: Total page generation time
sv: Total tid för sidgenerering

en: Top pages in the past %interval
sv: Mest besökta sidor sedan %interval tillbaka

en: Top visitors in the past %interval
sv: Flitigaste besökare sedan %interval tillbaka

en: Top referrers in the past %interval
sv: Vanligaste hänvisare sedan %interval tillbaka

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
sv: Logga all sidåtkomst. Krävs för statistik över hänvisare.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Äldre poster i åtkomstloggen (inklusive statistik över hänvisare) kommer automatiskt att tas bort. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är installerat på rätt sätt.)

en: Content viewing counter settings
sv: Inställningar för visningsräknaren

en: Count content views
sv: Räkna antal gånger innehåll visas

en: Increment a counter each time content is viewed.
sv: Räkna varje gång någon tittar på ett innehåll.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
sv: Inställningar för den statistik som Drupal lagrar om webbplatsen. Se <a href="@statistics">webbplatsstatistik</a> för själva informationen.

en: This page displays the site's most recent hits.
sv: Denna sida visar de senaste sidbesöken.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
sv: Den här sidan visar alla externa hänvisare, eller externa referenser till din webbplats.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
sv: När du bannlyser en besökare hindrar du besökarens IP-adress från att komma åt din webbplats. Till skillnad från när man spärrar en användare så fungerar bannlysningen även för gäster. Den vanligaste användningen är att spärra webbrobotar ("bots"/"crawlers") som använder för mycket resurser.

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: How many content items to display in "all time" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "Någonsin".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
sv: Hur många innehållsposter som skall visas under "Senast visade".

en: Today's:
sv: I dag:

en: All time:
sv: Någonsin:

en: Last viewed:
sv: Senast visade:

en: View pages that have recently been visited.
sv: Visa sidor som nyligen har besökts.

en: View pages that have been hit frequently.
sv: Visa sidor som har besökts ofta.

en: Top visitors
sv: Flitigaste besökarna

en: View visitors that hit many pages.
sv: Visa besökare som har besökt många sidor.

en: Top referrers
sv: Vanligaste hänvisarna

en: View top referrers.
sv: Visa vanligaste hänvisarna.

en: View access log.
sv: Visa åtkomstlogg.

en: Track page visits
sv: Spåra sidbesök

en: Logs access statistics for your site.
sv: Loggar åtkomststatistik på webbplatsen.

en: Logs and records system events to syslog.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till syslog.

en: User pictures in posts
sv: Användarbilder i inlägg

en: User pictures in comments
sv: Användarbilder i kommentarer

en: Shortcut icon
sv: Bokmärkesikon

en: Logo image settings
sv: Inställningar för logotypbild

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
sv: Om detta är valt kommer nedanstående logotyp att visas.

en: Use the default logo
sv: Använd standardlogotyp

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
sv: Kryssa i här om du vill att temat skall använda sin standardlogotyp.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
sv: Sökvägen till den fil som ska användas som logotyp istället för temats standardlogotyp.

en: Upload logo image
sv: Ladda upp logotypbild

en: Shortcut icon settings
sv: Inställningar för bokmärkesikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
sv: Din bokmärkesikon eller "favicon" visas i adressraden och vid bokmärken i de flesta webbläsare.

en: Use the default shortcut icon.
sv: Använd den förvalda bokmärkesikonen.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
sv: Kryssa i om du vill att temat skall använda den förvalda bokmärkesikonen.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
sv: Sökvägen till den fil som du vill skall användas som egen bokmärkesikon.

en: Upload icon image
sv: Ladda upp en ikonbild

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din bokmärkesikon om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
sv: @module (<span class="admin-missing">saknas</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
sv: Följande moduler kommer att avinstalleras helt och hållet från webbplatsen, och <em>all data från dessa moduler kommer att försvinna</em>!

en: Confirm uninstall
sv: Bekräfta avinstallation

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
sv: Vill du fortsätta och avinstallera ovanstående?

en: No modules selected.
sv: Inga moduler valda.

en: The selected modules have been uninstalled.
sv: De valda modulerna har avinstallerats.

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Caches cleared.
sv: Cacheutrymmen rensade.

en: Select an image processing toolkit
sv: Välj ett bildhanteringsverktyg

en: Number of items in each feed
sv: Antal poster i varje nyhetsflöde

en: Default number of items to include in each feed.
sv: Det förvalda antalet poster som inkluderas i varje nyhetsflöde.

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Titlar och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: Cron ran successfully.
sv: Schemalagda aktiviteter kördes utan problem.

en: Cron run failed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter misslyckades.

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Det här temat kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
sv: Den här sidan visar alla administrativa uppgifter för varje modul.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
sv: Dessa alternativ styr standardinställningarna för visning på hela webbplatsen, i alla teman. Dessa inställningar kommer att användas så länge de inte åsidosätts av ett specifikt tema.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
sv: Blocket <em>Drivs av Drupal</em> är en valfri länk till hemsidan för Drupal-projektet. Det är absolut inget krav att webbplatsen visar den här länken, men den kan användas för att visa sitt stöd för Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
sv: Här finns en kort översikt av en del av webbplatsens parametrar samt information om eventuella problem med installationen. Det kan vara lämpligt att ta med den här informationen i supportfrågor som skickas in på supportforumen på drupal.org och via projektens buggsystem.

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
sv: Kunde inte radera den temporära filen "%path" under upprensning

en: Compact mode
sv: Komprimerat läge

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
sv: Ange var Drupal skall lagra uppladdade filer, och hur de kan laddas ned.

en: Image toolkit
sv: Bildhanteringsverktyg

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
sv: Välj vilket bildbehandlingsverktyg som skall användas om du har flera installerade.

en: RSS publishing
sv: RSS-publicering

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Date and time lookup
sv: Uppslag av datum och tid

en: Enable or disable clean URLs for your site.
sv: Aktivera eller inaktivera rena URL:er.

en: Clean URL check
sv: Kontroll av rena URL:er

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
sv: Visa en statusrapport om din webbplats funktionalitet och eventuella uppkomna problem.

en: -1 (Unlimited)
sv: -1 (Obegränsad)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
sv: Din installation av PHP är för gammal. Drupal kräver åtminstone PHP %version.

en: PHP register globals
sv: PHP: register globals

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
sv: <em>register_globals</em> är aktivt. Drupal kräver att detta inställningsdirektiv är inaktivt. Din webbplats är eventuellt inte säker när <em>register_globals</em> är aktivt. Manualen för PHP har instruktioner för <a href="http://php.net/configuration.changes">hur man ändrar dessa inställningar</a>.

en: Enabled ('@value')
sv: Aktiverad ("@value")

en: PHP memory limit
sv: Minnesgräns för PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
sv: Överväg att öka minnesgränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i installationsprocessen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
sv: Överväg att öka minnegränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i uppdateringsprocessen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
sv: Beroende på din konfiguration kan Drupal köras med %memory_limit som minnesgräns för PHP. Dock rekommenderas en minnesgräns för PHP på minst %memory_minimum_limit eller mer, speciellt om din webbplats använder flera tilläggsmoduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
sv: Höj minnesgränsen genom att redigera parametern memory_limit i filen %configuration-file och starta sedan om webbservern (eller be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
sv: Be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp med att höja minnesgränsen för PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
sv: Läs <a href="@url">Drupals krav</a> för mer information.

en: Not protected
sv: Ej skyddad

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
sv: Filen %file är inte skyddad för modifieringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra filens behörigheter så att den inte är skrivbar.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
sv: Läs mer om <a href="@handbook">hur man schemalägger aktiviteter</a> i onlinehandboken.

en: Cron has not run recently.
sv: Schemalaga aktiviteter har inte körts nyligen.

en: Cron maintenance tasks
sv: Underhållsuppgifter för schemalagda aktiviter

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
sv: Du kan <a href="@cron">köra schemalagda aktiviteter manuellt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
sv: Du behöver eventuellt ställa in rätt katalog på <a href="@admin-file-system">inställningssidan för filsystem</a> eller ändra nuvarande katalogs behörigheter så att den är skrivbar.

en: Writable (<em>public</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>offentlig</em> nedladdningsmetod)

en: Writable (<em>private</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>privat</em> nedladdningsmetod)

en: Database updates
sv: Databasuppdateringar

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
sv: Vissa moduler har uppdateringar för databas-schemat att installera. Du bör köra <a href="@update">skriptet för databasuppdatering</a> omgående.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
sv: Skriptet update.php är åtkomligt för alla utan kontroll av behörighet, vilket är en säkerhetsrisk. Du måste ändra tillbaka värdet på $update_free_access i settings.php till FALSE.

en: Access to update.php
sv: Åtkomst till update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
sv: Hanterar allmänna inställningar för administratörer.

en: Reset to alphabetical
sv: Återställ till alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
sv: Termer visas i stigande ordning baserat på vikt.

en: Weight value must be numeric.
sv: Värdet för vikt måste vara ett heltal.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
sv: Är du säker på att du vill återställa vokabulären %title till alfabetisk ordning?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
sv: Genom att återställa en vokabulär tas alla anpassade ordningar bort och inläggen sorteras därefter alfabetiskt.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
sv: Återställ vokabulär %name till alfabetisk ordning.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
sv: Översättningar av ett visst innehåll hanteras genom grupperade översättningar. Varje översättning är kopplad till ett originalinlägg. Man kan ha hur många översättningar som helst från listan över <a href="!languages">aktiverade språk</a>. Alla översättningars status, aktuell eller inaktuell, uppdateras beroende på hur mycket originalinlägget har ändrats.

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: Flag translations as outdated
sv: Markera översättningar som föråldrad

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
sv: Om du har gjort en större ändring, vilket innebär att översättningar bör uppdateras, så kan du märka alla översättningar för detta inlägg som föråldrade. Detta kommer inte att ändra några andra delar av dessa inlägg, såsom huruvida de är publicerade eller ej.

en: This translation needs to be updated
sv: Översättningen behöver uppdateras

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
sv: När detta alternativ är markerat så behöver denna översättning uppdateras eftersom det ursprungliga inlägget har ändrats. Avmarkera när översättningen är aktuell igen.

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Allows content to be translated into different languages.
sv: Gör det möjligt att översätta innehåll till olika språk.

en: Unknown release date
sv: Okänt utgivningsdatum

en: Last checked: @time ago
sv: Senast kontrollerad: för @time sedan

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: Disabled modules
sv: Inaktiverade moduler

en: Disabled themes
sv: Inaktiverade teman

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
sv: Välj hur ofta du vill att automatiska sökningar efter nya utgåvor av dina installerade moduler och teman skall ske.

en: E-mail notification threshold
sv: Tröskelvärde för e-postmeddelanden

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
sv: Du kan välja att endast skicka e-post om en säkerhetsuppdatering finns tillgänglig, eller att få meddelande om alla nya versioner. Om det finns tillgängliga uppdateringar av Drupal kommer din webbplats alltid visa ett meddelande på <a href="@status_report">statusrapporten</a>, och kommer också visa ett felmeddelande på administrationssidor om det finns en säkerhetsuppdatering.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
sv: Här kan du hitta information om tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman. Observera att varje modul eller tema är en del av ett "projekt", vilket oftast, men inte nödvändigtvis, har samma namn. Projektet kan också innehålla flera moduler eller teman.

en: Module and theme update status
sv: Modulers och temans uppdateringsstatus

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns säkerhetsuppdateringar tillgängliga för en eller flera av dina tilläggsmoduler eller teman. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för en eller flera av dina moduler eller teman. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
sv: Visa en statusrapport över tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman.

en: Notify user when account is activated.
sv: Skicka meddelande till användaren när kontot är aktiverat.

en: Notify user when account is blocked.
sv: Meddela användaren då kontot blockerats.

en: Picture guidelines
sv: Riktlinjer för bilder

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sv: Den här texten visas på formuläret för bilduppladdning utöver de vanliga riktlinjerna. Det är användbart för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
sv: Namnet för denna roll. Exempelvis "moderator", "redaktion" eller "webbarkitekt".

en: The role has been renamed.
sv: Rollen har döpts om.

en: The role has been deleted.
sv: Rollen har raderats.

en: E-mail new password
sv: Skicka nytt lösenord med e-post

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
sv: Tyvärr känns inte %name igen som ett användarnamn eller en e-postadress.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: %name has been deleted.
sv: %name har raderats.

en: You must enter a username.
sv: Du måste ange ett användarnamn.

en: The username cannot begin with a space.
sv: Användarnamnet får inte börja med ett mellanslag.

en: The username cannot end with a space.
sv: Användarnamnet får inte sluta med mellanslag.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
sv: Användarnamnet får inte innehålla flera mellanslag i rad.

en: The username contains an illegal character.
sv: Användarnamnet innehåller ett otillåtet tecken.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
sv: Användarnamnet %name är för långt. Det får inte innehålla mer än %max tecken.

en: You must enter an e-mail address.
sv: Du måste ange en e-postadress.

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: User list length
sv: Användarlistans längd

en: Enter the password that accompanies your username.
sv: Ange ett lösenord för ditt konto.

en: Signature settings
sv: Inställningar för signaturer

en: Delete picture
sv: Radera bild

en: Check this box to delete your current picture.
sv: Klicka i rutan för att ta bort din nuvarande bild.

en: Unblock the selected users
sv: Återaktivera de markerade användarna

en: Block the selected users
sv: Spärra de markerade användarna

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
sv: Denna sida ger administratören möjlighet att registrera nya användare. Användarnas e-postadresser och användarnamn måste vara unika.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
sv: Ange en enkel söksträng ("*" kan användas som jokertecken) för att söka efter ett användarnamn eller en e-postadress. Om du till exempel skriver "ka" kan Drupal visa "karoline", "karl" och "kalle@exempel.com".

en: Deleted user: %name %email.
sv: Raderade användare: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
sv: Fastställ tillgång till funktioner genom att ange behörigheter för roller.

en: Edit role
sv: Redigera roll

en: Manages the user registration and login system.
sv: Hanterar användarregistreringen och inloggningssystemet.

en: Run the clean URL test
sv: Kör testet för rena URL:er

en: default challenge type
sv: förvald typ av utmaning

en: @type (from module @module)
sv: @type (från modulen @module)

en: Form protection
sv: Skydd av formulär

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
sv: Välj vilken typ av utmaning du vill ha på vart och ett av de listade formulären (identifierade med sitt <em>formulärs-ID</em>). Du kan enkelt lägga till ett godtyckliga formulär med textfält längst ned i tabellen eller med hjälp av alternativet "%CAPTCHA_admin_links" nedan.

en: Default challenge type
sv: Förvald typ av utmaning

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
sv: Välj den förvalda typen av utmaning för CAPTCHA. Detta kan ändras per formulär vid behov.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
sv: Tillåt CAPTCHA och administrationslänkar för CAPTCHA  på administrationssidor.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
sv: Ger dig möjlighet att lägga till CAPTCHA på formulär i administrationssidor. Normalt är CAPTCHA inaktiverade för administrationssidor (som normalt inte bör vara åtkomligt för ej betrodda användare) för att undvika onödig serverbelastning. I en del fall, till exempel på demonstrationssidor, kan CAPTCHA vara användbart på administrationssidor.

en: Add a description to the CAPTCHA
sv: Lägg till en beskrivning för CAPTCHA.

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
sv: Lägg till en konfigurerbar beskrivning som förklarar för besökaren varför de måste besvara en CAPTCHA.

en: CAPTCHA description
sv: Beskrivning av CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
sv: Konfigurerbar beskrivning av CAPTCHA. Är fältet tomt återställs beskrivningen.

en: Default CAPTCHA validation
sv: Förval bekräftelse av CAPTCHA

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
sv: Ange hur svaret skall bearbetas som standard. Observera att moduler som tillhandahåller de aktuella utmaningarna kan bortse från detta val.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
sv: Skiftlägeskänslig bekräftelse: svaret måste stämma överens helt och hållet med lösningen.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
sv: Ej skiftlägeskänslig bekräftelse: skillnader på små och stora bokstäver ignoreras

en: Added CAPTCHA point.
sv: Lade till CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
sv: Återställde beskrivning av CAPTCHA för språk: %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
sv: Återställning av beskrivning för CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
sv: Misslyckades med att välja typ av CAPTCHA för formuläret %form_id. Kunde inte tolka "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
sv: CAPTCHA: utmaning "@type" aktiverad

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
sv: Detta är ett färdiglöst, ej spärrat exempel på denna utmaning.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
sv: CAPTCHA: ingen utmaning aktiverad

en: Test one two three
sv: Test ett två tre

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
sv[0]: Redan ett spärrat inlägg i formulär
sv[1]: Redan @count spärrade inlägg i formulär

en: CAPTCHA point administration
sv: Administration av CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
sv: Exempel på bild-CAPTCHA, med lösning, genererad med nuvarande inställningar.

en: extra large
sv: extra stor

en: tight
sv: smal

en: wide
sv: bred

en: extra wide
sv: extra bred

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: The file upload failed. %upload
sv: Filuppladdningen misslyckades. %upload

en: URL to file
sv: URL till fil

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: Starting upload...
sv: Påbörjar uppladdning...

en: Uploading... (@current of @total)
sv: Laddar upp... (@current av @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
sv: Din server är kapabel att visa hur en filuppladdning fortskrider men har inte de nödvändiga biblioteken. Det rekommenderas att installera biblioteket <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> eller <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
sv: Din server kan visa filuppladdningsförlop med APC RFC1867. Observera att bara en uppladdning åt gången stöds. Det rekommenderas att använda <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s bibliotek för uppladdningsförlopp</a> om möjligt.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsprocessen. För att göra det behöver du PHP med mod_php aktiverat och inte som FASTCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
sv: Din server kan visa uppladdningsprocesser via APC, men för att det skall funka måste APC vara aktiverat. Lägg till <code>apc.rfc1867 = 1</code> i din php.ini-fil. Ett alternativ som rekommenderas är att använda  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som stödjer flera uppladdningar samtidigt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
sv: Aktiverad (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
sv: Aktiverade (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s uppladdningsförlopp</a>)

en: Upload progress
sv: Uppladdningsförlopp

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Hello world!
sv: Hej världen!

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: Item ID
sv: Föremålets ID

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: (empty)
sv: (tom)

en: Text format
sv: Textformat

en: No new posts
sv: Inga nya inlägg

en: Sticky topic
sv: Klistrat ämne

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Edit !type
sv: Redigera !type

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgctxt" är inte väntad på rad %line.

en: Aid
sv: AID

en: Days of the week
sv: Veckodagar

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Remove this item.
sv: Tag bort detta objekt.

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Get a summary of the information about this variant.
sv: Erhåll en summering av informationen om denna variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Remove this variant from the page completely.
sv: Tag bort denna variant från sidan helt och hållet.

en: No variants
sv: Inga varianter

en: This setting contains unsaved changes.
sv: Denna inställning innehåller ej sparade ändringar.

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Variant name
sv: Namn på variant

en: Enter the name of the new variant.
sv: Ange namnet på den nya varianten.

en: No variant found.
sv: Ingen variant hittades.

en: Add a new variant
sv: Lägg till en ny variant

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
sv: Lägg till, redigera och ta bort åsidosatta systemsidor och användardefinierade sidor från systemet.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Make a copy of this page
sv: Skapa en kopia av denna sida

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
sv: Panelsidor kan användas som landningssidor. Dessa har en URL, accepterar argument och kan ha menyval.

en: Panel page
sv: Panelsida

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Add new date link
sv: Lägg till ny datumlänk

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
sv: Visa en länk för att lägga till ett nytt datum av specificerad innehållstyp. Visas enbart för användare med tillhörande behörigheter.

en: Format string
sv: Formatera sträng

en: Are you sure you want to remove the format %format?
sv: Är du säker på att du vill ta bort formatet %format?

en: Removed date format %format.
sv: Tog bort datumformatet %format.

en: Add format
sv: Lägg till format

en: Allow users to add additional date formats.
sv: Tillåt användare att lägga till ytterligare datumformat.

en: Delete date format
sv: Radera datumformat

en: Allow users to delete a configured date format.
sv: Tillåt användare att radera ett konfigurerat datumformat.

en: Configure date formats for each locale
sv: Konfigurera datumformat för varje plats

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Taxonomy Term
sv: Taxonomiterm

en: Slate
sv: Skiffer

en: manage fields
sv: hantera fält

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: - Select a widget -
sv: - Välj en widget -

en: Type of data to store.
sv: Typ av data att lagra.

en: Form element to edit the data.
sv: Formulärelement för att redigera datan.

en: - Select an existing field -
sv: - Välj ett befintligt fält -

en: Field to share
sv: Fält att dela

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: Add new field: you need to provide a field name.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange ett fältnamn.

en: Add new field: you need to select a field type.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en fälttyp.

en: Add new field: you need to select a widget.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en widget.

en: Add new field: invalid widget.
sv: Lägg till nytt fält: ogiltig widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste ange en etikett.

en: Add existing field: you need to select a field.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja ett fält.

en: Add existing field: you need to select a widget.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja en gränssnittskomponent.

en: Add existing field: invalid widget.
sv: Lägg till befintligt fält: ogiltig gränssnittskomponent.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
sv: Största antal värden som användare kan ange för detta fält.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
sv: "Obegränsat" kommer att tillhandahålla en knapp "Lägg till fler" så att användarna kan lägga till så många värden de vill.

en: %name must be an integer.
sv: %name måste vara ett heltal.

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: <No value>
sv: <Inget värde>

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: Only numbers are allowed in %field.
sv: Endast siffror är tillåtna i %field.

en: Regional settings
sv: Lokala inställningar

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Rotate
sv: Rotera

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Hello <strong>@username</strong>
sv: Hej <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
sv: Visa genvägar

en: width @width
sv: bredd @width

en: height @height
sv: höjd @height

en: upscaling allowed
sv: uppskalning tillåten

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
sv: slumpvis mellan -@degrees&deg och @degrees&deg

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: Manage pages
sv: Hantera sidor

en: Sidebar first
sv: Första sidospalt

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
sv: Det här alternativet gör det enkelt att hantera inställningar av CAPTCHA i formulär. Om valt, kommer användare med behörigheten "%admincaptcha" att se en fältgrupp med administrationslänkar för CAPTCHA på alla formulär, utom på administrationssidor.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
sv: Den inbyggda fonten stödjer enbart tecken av typen Latin2. Använd enbart "a" till "z" och siffror.

en: Save !type
sv: Spara !type

en: Delete !type
sv: Radera !type

en: Referer
sv: Refererare

en: Gallery page
sv: Gallerisida

en: Database is encoded in UTF-8
sv: Databasen är kodad i UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
sv: Drupal kunde inte avgöra om kodningen för databasen angavs till UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
sv: PostgreSQL har initialiserat sig självt.

en: Structure
sv: Struktur

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
sv: Får bara innehålla små bokstäver a-z, siffror och understreck. <strong>Undvik namnkonflikter med befintliga Drupalprojekt.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
sv: Ge en kort beskrivning av vad användare ska förvänta sig att få ut från din feature.

en: URL of update XML
sv: URL för XML med uppdateringar

en: Created role of name: @name, id: @rid
sv: Skapade roll med namn: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
sv: Användare %name loggade in utan problem.

en: Raw "@raw" found
sv: Ej bearbetat "@raw" funnet

en: Raw "@raw" not found
sv: Ej bearbetat "@raw" ej funnet

en: "@text" found
sv: "@text" funnet

en: "@text" not found
sv: "@text" ej funnet

en: Pattern "@pattern" found
sv: Mönster "@pattern" funnet

en: Pattern "@pattern" not found
sv: Mönster "@pattern" ej funnet

en: Checkbox field @id is checked.
sv: Markeringsfältet @id är markerat.

en: Checkbox field @id is not checked.
sv: Markeringsfältet @id är inte markerat.

en: Verbose message
sv: Utförligt meddelande

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
sv: Välj test(er) eller testgrupp(er) som du vill köra och klicka sedan på <em>Kör tester</em>.

en: All (@count)
sv: Alla (@count)

en: Pass (@count)
sv: Godkända (@count)

en: Fail (@count)
sv: Misslyckades @count)

en: Return to list
sv: Återgå till lista

en: Clear results after each complete test suite run
sv: Rensa resultat efter varje genomförd testkörning

en: Provide verbose information when running tests
sv: Tillhandahåll utförlig information vid körning av tester

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
sv: Den utförlig informationen kommer att skrivas ut tillsammans med standardpåståenden och är användbart för felsökning. Den utförlig informationen kommer att raderas mellan varje testkörning. Utmatningen av den utförlig informationen är mycket detaljerad och bör endast användas vid felsökning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
sv: HTTP-auth inställningar som skall användas av SimpleTest läsare under testning. Användbart när webbplatsen kräver grundläggande HTTP-verifiering.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
sv: @pass, @fail,  @exception, och @debug

en: The test run did not successfully finish.
sv: Testkörningen kunde inte köras klart.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
sv: Rensning av resultat är inaktiverat och tabellen för testresultat kommer inte att rensas.

en: No leftover tables to remove.
sv: Inga kvarvarande tabeller att ta bort.

en: 1 debug message | @count debug messages
sv[0]: 1 felsökningmeddelande
sv[1]: @count felsökningsmeddelanden

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
sv[0]: Tog bort 1 testresultat.
sv[1]: Tog bort @ testresultat.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
sv[0]: Tog bort 1 överbliven tabell.
sv[1]: Tog bort @count överblivna tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
sv[0]: Tog bort 1 tillfällig katalog.
sv[1]: Tog bort @count tillfälliga kataloger.

en: Test result
sv: Testresultat

en: View result of tests.
sv: Visa resultat av test.

en: Comment permalink
sv: Permanent länk för kommentar

en: !site_name blogs
sv: Bloggar för !site_name

en: Unique
sv: Unik

en: Search block
sv: Sökblock

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA. Kontakta webbplatsens administratör om detta problemet kvarstår.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
sv: Fel bekräftelse av CAPTCHA: okänt sessions-ID för CAPTCHA (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte generera bilder eftersom din installation av PHP inte stödjer det (inget <a href="!gdlib">GD-bibliotek</a> med stöd för JPEG).

en: Color and image settings
sv: Inställningar för färg och bild

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
sv: Konfiguration av bakgrund, textfärg och filformat för bild-CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
sv: Ange den hexadecimala koden för bakgrundsfärgen (till exempel #FFF eller #FFCE90). Vid användande av filformatet PNG med genomskinlig bakgrund rekommenderas det att ange detta nära till den underliggande bakgrundsfärgen.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
sv: Välj filformat för bilden. JPEG resulterar oftast i mindre bilder, PNG tillåter genomskinlighet.

en: PNG with transparent background
sv: PNG med genomskinlig bakgrund

en: @level - no distortion
sv: @level - ingen förvridning

en: @level - low
sv: @level - låg

en: @level - medium
sv: @level - mellan

en: @level - high
sv: @level - hög

en: Edit style
sv: Redigera stil

en: Delete style
sv: Radera stil

en: Check for updates of disabled modules and themes
sv: Leta efter uppdateringar för inaktiverade moduler och teman

en: Content statistics
sv: Statistik för innehåll

en: Fetcher
sv: Inhämtare

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
sv: Denna behörighet ärvs från rollen verifierad användare.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Denna relation kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
sv: Accepterar datum i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom today, +2 months och Dec 9 2004 är alla giltiga.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
sv: Accepterar tid i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom now, +2 hours och 10:30pm är alla giltiga.

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Highlighted content
sv: Framhävt innehåll

en: Submitted by !username on !datetime
sv: Inskickat av !username !datetime

en: Administer forums
sv: Administrera forum

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
sv: Databasfråga kommer att genereras och köras genom att använda Drupals databas API.

en: revision user
sv: användare för version

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: Cancel account
sv: Ta bort konto

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Recreate
sv: Återskapa

en: Revert components
sv: Återställ komponenter

en: Mark as reviewed
sv: Markera som granskad

en: Administrator role
sv: Administratörsroll

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Render
sv: Generera

en: No revision
sv: Inga versioner

en: @number comments per page
sv: @number kommentarer per sida

en: Requires a title
sv: Kräver en titel

en: Exported content
sv: Exporterat innehåll

en: override
sv: åsidosätt

en: There are no !items to display.
sv: Det finns inga !items att visa

en: Are you sure you want to delete this !type?
sv: Är du säker på att du vill radera denna !type?

en: List !type
sv: Visa !type

en: Export !type
sv: Exportera !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
sv: Typen av databas. Drupal stöder endast en databas åt gången, så det måste vara samma som den befintliga typen av databas.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
sv: Namnet på databasen. Databasen måste finnas, den kommer inte att skapas åt dig.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
sv: Ange namnet på en användare som har skrivåtkomst till databasen.

en: The database name is not valid.
sv: Databasens namn är inte giltigt.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
sv: Du kan utelämna angivna tabeller eller angiven tabelldata från säkerhetskopian. Utelämna endast information som du vet att du inte behöver, till exempel cachad data eller tabeller från andra program. Att utelämna tabeller kan förstöra din installation av Drupal, så <strong>ändra inte dessa inställningar om du inte vet vad du gör</strong>.

en: Lock tables during backup
sv: Lås tabeller under säkerhetskopiering

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
sv: Detta kan hjälpa till att minska mängden korrupt data, men gör din webbplats onåbar.

en: %num SQL commands executed.
sv: %num SQL-kommandon utförda.

en: MySQL Database
sv: MySQL-databas

en: Default Database
sv: Förvald databas

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
sv: Ange e-postadressen som säkerhetskopian skall skickas till. Kontrollera att e-postservern kan hantera stora bilagor.

en: Database backup from !site: !file
sv: Säkerhetskopia av databas från !site: !file

en: Database backup attached.
sv: Säkerhetskopia av databas bifogad.

en: Server Directory
sv: Serverkatalog

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
sv: Ange sökvägen till katalogen där säkerhetskopiorna skall sparas. Använd en relativ sökväg så blir det en sökväg relativ till din rootkatalog för Drupal. Webbservern måste kunna skriva till denna sökväg.

en: Change file mode (chmod)
sv: Ändra filläge (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändrad via chmod med det läge du anger. Ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644), eller lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: Change file group (chgrp)
sv: Ändra filgrupp (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändras via chgrped till den grupp du anger. Lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644) i ändringsfältet, eller lämna det tomt.

en: Manual Backups Directory
sv: Katalog för manuella säkerhetskopieringar

en: Scheduled Backups Directory
sv: Katalog för Schemalagda säkerhetskopieringar

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
sv: Importera säkerhetskopia direkt från en annan databas. Databasens mål kan också användas som källa att säkerhetskopiera från.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
sv: Importera säkerhetskopia direkt från en annan MySQL-databas. Databasens mål kan också användas som källa att säkerhetskopiera från.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
sv: Spara säkerhetskopian till en katalog på en FTP-server.

en: FTP Directory
sv: FTP-katalog

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
sv: Spara säkerhetskopian till en lagringsplats på ditt !link.

en: Amazon S3 account
sv: Konto på Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
sv: Skicka säkerhetskopian som e-postbilaga till angiven e-postadress.

en: There are no backup files to display.
sv: Det finns inga säkerhetskopior att visa.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
sv: Välj databas att återställa till. Alla mål för databaser du har skapat och alla databaser som finns angivna i din settings.php kan återställs till.

en: Are you sure you want to restore the database?
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen från säkerhetskopian %file_id? Detta kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Återställning kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian %file_id? <strong>Denna åtgärd kan inte ångras.</strong>

en: Backup Source
sv: Källa för säkerhetskopia

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
sv: Välj databasen som skall säkerhetskopieras. Alla mål för databaser som du har skapat och alla databaser angivna i din settings.php kan säkerhetskopieras.

en: Destinations
sv: Mål

en: destinations
sv: mål

en: destination
sv: mål

en: Add a new @s destination.
sv: Lägg till ett nytt mål för @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
sv: Välj vilken typ av mål du vill skapa:

en: No destination types available.
sv: Inga måltyper tillgängliga.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
sv: Är du säker på att du vill radera målet %name? Säkerhetskopiorna som redan finns sparade på detta mål kommer inte att raderas.

en: list files
sv: visa filer

en: restore
sv: återställ

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
sv:  Du behöver inte ange lösenord om du inte vill ändra tidigare sparat lösenord.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
sv: Filkryptering (UNDER UTVECKLING)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
sv: Krypterade filer kan endast återställas via Backup and Migrate och bara på webbplatser med samma krypteringsnyckel. <strong>Denna funktionalitet är under utveckling och bör endast användas för testning.</strong>

en: File Encryption
sv: Filkryptering

en: Install the !link to enable backup file encryption.
sv: Installera !link för att aktivera filkryptering för säkerhetskopior.

en: AES Encryption Module
sv: Modulen AES Encryption

en: No Encryption
sv: Ingen kryptering

en: Send an email if backup succeeds
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering genomförts utan problem

en: Email Address for Success Notices
sv: E-postadress för meddelanden om säkerhetskopieringar utan problem

en: Send an email if backup fails
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering misslyckas

en: Email Address for Failure Notices
sv: E-postadress för meddelanden om misslyckade säkerhetskopieringar

en: !site backup succeeded
sv: Säkerhetskopieringen av !site genomfördes utan problem

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen genomfördes utan problem med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen genomfördes utan problem.

en: !site backup failed
sv: Säkerhetskopiering av !site misslyckades

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen misslyckades med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
sv: Säkerhetskopieringen misslyckades av okänd anledning.

en: Disable query log
sv: Inaktivera loggning av databasfrågor

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels loggning av databasfrågor under säkerhetskopieringen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take site offline
sv: Koppla ned webbplatsen

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under säkerhetskopieringen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när säkerhetskopieringen är klar.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels frågeloggning under återställningen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under återställningen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när återställningen är klar.

en: View as checkboxes
sv: Visa som kryssrutor

en: Backup File
sv: Säkerhetskopia

en: You can use tokens in the file name.
sv: Du kan använda ersättningstecken i filnamnet.

en: profiles
sv: profiler

en: Untitled Profile
sv: Namnlös profil

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
sv: Är du säker på att du vill radera profilen %name? Alla schemaläggningar som använder denna profil kommer att inaktiveras.

en: schedule
sv: schemaläggning

en: schedules
sv: schemaläggningar

en: Untitled Schedule
sv: Namnlös schemaläggning

en: No tables excluded
sv: Inga tabeller undantagna

en: No data omitted
sv: Ingen data utelämnades

en: Schedule Name
sv: Namn för schemaläggning

en: Settings Profile
sv: Inställningsprofil

en: -- None Available --
sv: -- Ingen tillgänglig --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
sv: Antalet säkerhetskopior du vill behålla innan äldre raderas. Använd 0 för att aldrig radera säkerhetskopior. <strong>Om du anger ett tak kommer andra filer i målkatalogen att raderas.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
sv: Välj var säkerhetskopian skall sparas. Säkerhetskopior innehåller känslig data, så var försiktig med var du sparar dem.

en: Create new destination
sv: Skapa nytt mål

en: Backup period must be a number greater than 0.
sv: Period för säkerhetskopiering måste vara ett tal större än 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
sv: Antal att spara måste vara ett heltal större än eller lika med 0.

en: Once a second
sv: En gång i sekunden

en: Every @count seconds
sv: Var @count sekund

en: Once a minute
sv: En gång i minuten

en: Every @count minutes
sv: Var @count minut

en: Every @count hours
sv: Var @count timme

en: Every @count days
sv: Var @count dag

en: Once a week
sv: En gång i veckan

en: Every @count weeks
sv: Var @count vecka

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
sv: Backup and Migrate gör det enklare att säkerhetskopiera din databas och flytta data från en installation av Drupal till en annan. Det finns en funktion för att säkerhetskopiera hela databasen till fil eller ladda ner den samt återställa från en tidigare säkerhetskopia. Du kan också schemalägga säkerhetskopieringen. Komprimering av säkerhetskopior stöds också. Databasens säkerhetskopior som skapats med den här modulen kan importeras till denna eller någon annan installation av Drupal med !restorelink, eller så kan du använda ett databasverktyg som <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> eller MySQL:s kommandorad.

en: restore feature
sv: återställningsfunktion

en: Quick Backup Tab
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
sv: Använd detta formulär för att göra enkla manuella säkerhetskopior av din databas. Besök !helppage för mer hjälp med att använda denna modul

en: Advanced Backup Tab
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
sv: Använd detta formulär för att göra manuella säkerhetskopior av din databas med mer avancerade alternativ. Om du har !profilelink sparade kan du ladda dessa inställningar. Du kan spara de ändringar som du gör till en ny inställningsprofil.

en: settings profiles
sv: inställningsprofiler

en: Restore Tab
sv: Återställning

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
sv: Ladda upp en säkerhetskopia. Funktionen för att återställa kommer inte att fungera med databasdumpar från andra källor som phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
sv: Mål är de platser där du kan spara eller hämta dina säkerhetskopior.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
sv: Filer kan sparas till en katalog på din webbserver, laddas ned till din dator eller e-postas till den e-postadress du anger. Från Mål-fliken kan du skapa, radera och redigera mål eller lista de filer som redan har säkerhetskopierats till de tillgängliga målen.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
sv: Profiler är sparade inställningar för säkerhetskopior. Profiler lagrar dina inställningar för tabeller som ska exkluderas, filnamn på din säkerhetskopia, komprimering och tidstämpel.

en: manual backups
sv: manuell säkerhetskopiering

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
sv: Du kan skapa nya profiler genom att använda fliken "profiler" eller genom att klicka i "Spara dessa inställningar" på sidan för utökad säkerhetskopiering.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
sv: Säkerhetskopiera din databas per automatik genom en schemaläggning som använder <a href="!cronurl">schemalagda aktiviteter</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
sv: Varje schemaläggning kan högst köras en gång varje gång schemalagda aktiviteter körs, så dom kan inte köras oftare än vad detta är inställt att köras. <strong>Om du anger ett visst antal filer som ska lagras kan andra filer i schemaläggningens mål raderas</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
sv: Du har inte behörighet att säkerhetskopiera denna webbplats.

en: -- Select a Settings Profile --
sv: -- Välj inställningsprofil --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
sv: Du kan ladda en profil. Alla förändringar du gjort kommer att förloras.

en: Load Settings
sv: Ladda inställningar

en: Load Profile
sv: Ladda profil

en: Quick Backup
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Backup now
sv: Säkerhetskopiera nu

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
sv: För fler säkerhetskopieringsalternativ, gå till sidan för <a href="!advancedurl">utökad säkerhetskopiering</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
sv: En källa kan inte säkerhetskopiera till sig själv. Vänligen välj ett annnat mål för denna säkerhetskopia.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
sv: Säkerhetskopiera från !from till !to med !profile !submit

en: Backup Destination
sv: Mål för säkerhetskopiering

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
sv: Välj var säkerhetskopian skall sparas. Säkerhetskopior innehåller känslig data, så var försiktig med var du sparar dom. Välj "Ladda ned" för att ladda ned filen till din dator.

en: Save the settings as
sv: Spara inställningar som

en: Replace the '%profile' profile
sv: Ersätt profilen "%profile"

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
sv: Detta blir namet på din nya proil om du väljer "Skapa ny profil" annars blir det namnet på profilen "%profile".

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
sv: Välj ett namn för inställningarna. Dina inställningar sparas som en profil och kommer att visas under <a href="!url">Profilfliken</a>.

en: Save Without Backing Up
sv: Spara utan att säkerhetskopiera

en: Restore to
sv: Återställ till

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
sv: <p>Eller så kan du återställa en av filerna i ditt <a href="!url">mål för sparade säkerhetskopior.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
sv: <a href="!restoreurl">Återställ igen</a>

en: Advanced Backup
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: The filter settings for the profile.
sv: Filtreringsinställningarna för profilen.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
sv: {backup_migrate_destination}.destination_id för källan att ta säkerhetskopia ifrån.

en: Default Schedule
sv: Förvald schemaläggning

en: The db source to backup from.
sv: Databaskällan att säkerhetskopiera ifrån.

en: Private files
sv: Privata filer

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Other blocks
sv: Andra block

en: Restore now
sv: Återställ nu

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
sv: IP-adressen för datorn som kommentaren lades in ifrån.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The formatted content of the comment itself.
sv: Det formatterade innehållet för själva kommentaren.

en: The URL of the comment.
sv: URL:en för kommentaren.

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: The URL of the comment's edit page.
sv: URL:en för kommentarens redigeringssida.

en: The date the comment was posted.
sv: Datumet som kommentaren lades in.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
sv: Kommentarens ovanliggande kommentar, om trådning är aktiverat.

en: The node the comment was posted to.
sv: Noden som kommentaren lades in på.

en: The author of the comment, if they were logged in.
sv: Författaren till kommentaren, om de var inloggade.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: New comment count
sv: Antal nya kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The unique ID of the node's latest revision.
sv: Det unika ID-numret för nodens senaste version.

en: Translation set ID
sv: ID för översättning

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
sv: Det unika ID-numret av det ursprungliga språkets version för den här noden, om det existerar något.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The human-readable name of the node type.
sv: Det synliga namnet för nodtypen.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The URL of the node's edit page.
sv: URL:en för nodens redigeringssida.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The date the node was most recently updated.
sv: Datumet som noden senast uppdaterades.

en: The author of the node.
sv: Författaren till noden.

en: Poll winner
sv: Undersökningens vinnare

en: The winning poll answer.
sv: Det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner votes
sv: Antal röster för undersökningens vinnare

en: The number of votes received by the winning poll answer.
sv: Det antal röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner percent
sv: Procent för undersökningens vinnare

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
sv: Den procent av röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: Login page
sv: Inloggningssida

en: The URL of the site's login page.
sv: URL:en för webbplatsens inloggningssida.

en: The unique ID of the uploaded file.
sv: Det unika ID-numret för den uppladdade filen.

en: The name of the file on disk.
sv: Namnet på filen på hårddisken.

en: The web-accessible URL for the file.
sv: Den åtkomliga URL:en för filen.

en: The date the file was most recently changed.
sv: Datumet som filen senast ändrades.

en: The user who originally uploaded the file.
sv: Användaren som ursprungligen laddade upp filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
sv: Det antal noder som märkts med taxonomitermen.

en: The URL of the taxonomy term.
sv: URL:en för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Vokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
sv: Den ovanliggande termen för taxonomitermen, om det finns någon.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal noder som märkts med termer som hör till taxonomivokabulären.

en: Term count
sv: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal termer som hör till taxonomivokabulären.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The date the user last logged in to the site.
sv: Datumet då användaren senast loggade in på webbplatsen.

en: The date the user account was created.
sv: Datumet som användarkontot skapades.

en: Your OpenID
sv: Ditt OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
sv: Detta OpenID kommer att bifogas till ditt konto efter registrering.

en: HTML attributes
sv: HTML-attribut

en: No TrueType support
sv: Inget stöd för TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
sv: Modulen Image CAPCHA kan inte använda fonter av typen TrueType eftersom din installation av PHP inte stödjer det. Du kan enbart använda PHP:s inbyggda punktmatrisfont med fast storlek.

en: Font preview of @font (@file)
sv: Förhandsgranskning av font @font (@file)

en: Preview of built-in font
sv: Förhandsgranskning av inbyggd font.

en: PHP built-in font: !font_preview
sv: Inbyggd font för PHP: !font_preview

en: You need to select at least one font.
sv: Du måste välja åtminstone en font.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
sv: Följande fonter är inte läsbara: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
sv: Ange de tecken som visas i bilden.

en: Font example
sv: Exempel på font

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: You are not allowed to access this page.
sv: Du har inte behörighet att se denna sida.

en: Authorize file system changes
sv: Godkänn ändringar i filsystemet

en: It appears you have reached this page in error.
sv: Det verkar som om du har kommit till denna sida av misstag.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
sv: Schemalagda aktiviteter kunde inte köras eftersom en ogiltig nyckel användes.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
sv: Schemalagda aktiviteter kunde inte köras eftersom webbplatsen är i underhållsläge.

en: Default country
sv: Förvalt land

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
sv: Kontrollera felmeddelandena och <a href="!url">gå vidare med installationen</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sv: I din fil %settings_file har du ställt in att @drupal skall använda en server av typen %driver, men din installation av PHP stöder för närvarande inte denna typ av databas.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
sv: Tyvärr – du måste välja ett språk för att kunna fortsätta med installationen.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
sv: Vi kunde inte hitta några installationprofiler. Installationprofiler talar om för oss vilka moduler som skall aktiveras och vilket schema som skall installeras i databasen. En profil är nödvändig för att kunna fortsätta med installationsprocessen.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
sv: Tyvärr kunde inte den profil du har valt laddas.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
sv: Alla nödvändiga ändringar i %dir och %file har utförts, så du bör nu ta bort skrivbehörigheterna till dem för att undvika säkerhetsrisker. Om du är osäker på hur det går till, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
sv: Grattis, du har installerat @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
sv: Granska meddelandena ovan innan du besöker <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
sv: <a href="@url">Besök din nya webbplats</a>.

en: Settings file
sv: Inställningsfil

en: The settings file does not exist.
sv: Inställningsfilen existerar inte.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
sv: Installeraren för @drupal kräver att du skapar en inställningsfil som en del av installationsprocessen. Kopiera filen %default_file till %file. Fler detaljer om hur du installerar Drupal finns tillgängliga i <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The %file file exists.
sv: Filen %file existerar.

en: The settings file is not writable.
sv: Inställningsfilen är inte skrivbar.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
sv: Installeraren för @drupal kräver skrivbehörigheter till %file under installationsprocessen. Om du är osäker på hur man beviljar filbehörigheter, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
sv: Automatiska e-postutskick, såsom registreringsinformation, kommer att skickas från denna adress. Använd en adress som slutar med domänen för din webbplats för att minska risken att dessa e-postmeddelanden markeras som spam.

en: Site maintenance account
sv: Konto för underhåll av webbplats

en: Select the default country for the site.
sv: Välj det förvalda landet för webbplatsen.

en: Receive e-mail notifications
sv: Ta emot e-postmeddelanden

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
sv: Systemet kommer att meddela dig när uppdateringar och viktiga säkerhetsutgåvor finns tillgängliga för installerade komponenter. Anonym information om din webbplats skickas till <a href="@drupal">Drupal.org</a>.

en: No pending updates.
sv: Inga väntande uppdateringar.

en: 1 pending update | @count pending updates
sv[0]: 1 väntande uppdatering
sv[1]: @count väntande uppdateringar

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
sv: Ett fel uppstod uppstod vid begäran: servern fick ogiltig indata.

en: Invalid form POST data.
sv: Ogiltlig POST-data från formulär.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
sv: Kunde inte fortsätta, inga filöverföringsmetoder tillgängliga.

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
sv: VARNING: Du använder en inte en krypterad anslutning, så ditt lösenord kommer att skickas som ren text. <a href="@https-link">Lär dig mer</a>.

en: To continue, provide your server connection details
sv: Ange detaljerna för din servers anslutning för att fortsätta

en: Connection method
sv: Anslutningsmetod

en: Enter connection settings
sv: Ange inställningar för anslutning

en: @backend connection settings
sv: Anslutningsinställningar för @backend

en: Change connection type
sv: Ändra typ av anslutning

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
sv: Felmeddelande, denna typ av anslutningsprotokoll (%backend) finns inte.

en: No active batch.
sv: Ingen aktiv batch.

en: Site under maintenance
sv: Webbplatsen underhålls

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
sv: Arkiveringsverktyg fungerar endast på lokala filer: %file stöds inte

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
sv: Filen kunde inte laddas upp eftersom målet %destination är ogiltigt.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
sv: Filen %source kunde inte laddas upp eftersom en fil med samma namn redan finns i målmappen %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
sv: Filens namn är längre än gränsen på 240 tecken. Var vänlig byt namn på filen och försök igen.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
sv: %path är en katalog och kan inte tas bort genom att använda file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
sv: Filen %path är inte av en igenkännbar typ så den raderades inte.

en: The file permissions could not be set on %uri.
sv: Filbehörigheterna kunde inte anges för %uri.

en: Completed @current of @total.
sv: Slutförde @current av @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
sv: Misslyckades med att köra uppgifter mot servern för databasen. Uppgiften %task hittades inte.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
sv: Kunde inte modifiera %settings. Kontrollera filbehörigheterna.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
sv: Kunde inte öppna %settings. Kontrollera filbehörigheterna.

en: Required modules
sv: Obligatoriska moduler

en: Required modules not found.
sv: Obligatoriska moduler hittades ej.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
sv: Följande moduler krävs, men hittades inte. Flytta dem till den tillämpliga underkatalogen "modules", såsom <em>sites/all/modules</em>. Saknade moduler: !modules

en: %module module uninstalled.
sv: Modulen %module avinstallerades.

en: Saint Barthélemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (franska delen)

en: Use the default site language (@language_name).
sv: Använd webbplatsens standardspråk (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: pluralformen kunde inte tolkas.

en: No strings available.
sv: Inga strängar tillgängliga.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
sv: @count otillåtna HTML-sträng(ar) i %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
sv: Översättningsfil för JavaScript %file.js förlorades.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
sv: Kunde inte skicka e-post. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör om problemet kvarstår.

en: Class %class does not implement interface %interface
sv: Klassen %class implementerar inte gränssnittet %interface

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
sv: Webbplatsen är i underhållsläge. <a href="@url">Koppla upp!</a>

en: Operating in maintenance mode.
sv: Webbplatsen är i underhållsläge.

en: %module module enabled.
sv: Modulen %module aktiverad.

en: %module module disabled.
sv: Modulen %module inaktiverad.

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Unable to determine the type of the source directory.
sv: Kunde inte fastställa typen för källkatalogen.

en: Cannot determine the type of project.
sv: Kan inte fastställa typ av projekt.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
sv: Kritiskt fel under uppdatering. Vägrar fegt att rensa bort installationskatalogen.

en: File Transfer failed, reason: !reason
sv: Filöverföring misslyckades, orsak: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
sv: Kunde inte skapa %directory på grund av följande: %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
sv: Drupal kunde inte installeras korrekt med den befintliga databasen. Granska eventuella felmeddelanden.

en: An AJAX HTTP error occurred.
sv: Ett AJAX HTTP-fel inträffade

en: HTTP Result Code: !status
sv: Resultatkod för HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
sv: Ett AJAX HTTP-anrop avslutades oväntat.

en: Debugging information follows.
sv: Felsökningsinformation följer.

en: Path: !uri
sv: Sökväg: !uri

en: StatusText: !statusText
sv: Statustext: !statusText

en: ResponseText: !responseText
sv: Svarstext: !responseText

en: ReadyState: !readyState
sv: Tillstånd: !readyState

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
sv: Inga nyhetsflöden tillgängliga. <a href="@link">Lägg till flöde</a>.

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
sv: Inga kategorier tillgängliga. <a href="@link">Lägg till kategori</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Hur ofta nyhetsflöden skall uppdateras. Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat.

en: News items in block
sv: Nyhetsinlägg i block

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
sv: Drupal kan skapa ett block med de senaste nyhetsinläggen för detta flöde. Du kan <a href="@block-admin">konfigurera block</a> att visas i sidospalten på din sida. Denna inställning låter dig konfigurera antalet nyhetsinlägg i blocket för detta flöde. Om du väljer "0" kommer blocket för det här flödet att inaktiveras.

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.se/feed.xml.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
sv: Ett nyhetsflöde med namnet %feed finns redan. Ange en unik titel.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
sv: Ett flöde med URL:en %url finns redan. Ange en unik URL.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
sv: Ladda upp en OPML-fil innehållandes en lista med nyhetsflöden som skall importeras.

en: OPML Remote URL
sv: Extern URL till OPML

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
sv: Ange URL:en för en OPML-fil. Denna fil kommer enbart att laddas ned och bearbetas en gång vid skickandet av formuläret.

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
sv: Drupal kan skapa ett block med de senaste nyhetsinläggen för ett flöde. Du kan <a href="@block-admin">konfigurera block</a> att visas i sidospalten för din sida. Denna inställning låter dig ange antalet nyhetsinlägg i blocket för ett flöde. Om du väljer '0' kommer blocken för dessa flöden att inaktiveras.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
sv: Du måste <em>antingen</em> ladda upp en fil eller ange en URL.

en: This URL is not valid.
sv: Denna URL är inte giltig.

en: No new feed has been added.
sv: Inget nytt nyhetsflöde har lagts till.

en: The URL %url is invalid.
sv: URL:en %url är inte giltig.

en: A feed named %title already exists.
sv: Ett nyhetsflöde med namnet %title finns redan.

en: A feed with the URL %url already exists.
sv: Ett nyhetsflöde med URL:en %url finns redan.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
sv: Inhämtare laddar ned data från en extern källa. Välj inhämtare som passar för den externa källan som du vill ladda ned från.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
sv: Tolkare omvandlar nedladdad data till standardstrukturer. Välj en tolkare som passar för den typ av flöde som du vill samla på.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
sv: Bearbetare fungerar på tolkad data för nyhetsflöde, till exempel så lagrar de poster. Välj den bearbetare som passar bäst för din uppgift.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
sv: För de flesta uppgifter för innehållssamlaren så fungerar standardinställningarna.

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
sv: En kategori med namnet %category finns redan. Ange en unik titel.

en: Default fetcher
sv: Förvald inhämtare

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
sv: Laddar ned data från en URL genom att använda Drupals hanterare för HTTP-anrop.

en: Default parser
sv: Förvald tolkare

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
sv: Tolkar flöden av typen RSS, Atom och RDF.

en: Default processor
sv: Förvald bearbetare

en: Creates lightweight records from feed items.
sv: Skapar lättviktiga registreringar från poster i nyhetsflöde.

en: Default processor settings
sv: Förvalda inställningar för bearbetare

en: Number of items shown in listing pages
sv: Antal poster som visas på listsidor

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviter</a> är korrekt konfigurerat.

en: Select categories using
sv: Välj kategorier genom

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
sv: För ett litet antal kategorier är kryssrutor enklare att använda, medan flervalsväljare är bra när man arbetar med många kategorier.

en: Length of trimmed description
sv: Längd på nedkortad beskrivning

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
sv: Det maximala antal tecken som används i en nedkortad version av innehåll.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
sv: Modulen Aggregator är en kraftfull syndikerare och nyhetsläsare som samlar och visar nytt innehåll från RSS-, RDF- och Atom-baserade nyhetsflöden som finns tillgängliga över webbplatsen. Tusentals webbplatser (framförallt nyhetssidor och bloggar) publicerar sina senaste rubriker och inlägg i nyhetsflöden, i ett antal standardiserade XML-baserade format. Läs mer om <a href="@aggregator-module">modulen Aggregator</a> i handboken online.

en: Viewing feeds
sv: Visar nyhetsflöden

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
sv: Nyhetsflöden innehåller publicerat innehåll och kan grupperas i kategorier, oftast efter ämne. Användare visar innehåll från nyhetsflöde i <a href="@aggregator">huvudlistan för innehållssamlaren</a> eller efter <a href="@aggregator-sources">dess källa</a> (vanligtvis via en RSS-läsare). De senaste inläggen i antingen ett nyhetsflöde eller en kategori kan visas som ett block på sidan <a href="@admin-block">Administration av block</a>.

en: Adding, editing, and deleting feeds
sv: Skapa, redigera och radera nyhetsflöden

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
sv: Administratörer kan <a href="@feededit">lägga till, redigera och radera nyhetsflöden</a> och välja hur ofta varje flöde skall kontrolleras efter uppdaterade inlägg på <a href="@feededit">administrationssidan för innehållssamlaren</a>.

en: OPML integration
sv: Integration av OPML

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
sv: En <a href="@aggregator-opml">maskinläsbar OPML-fil</a> med alla nyhetsflöden finns tillgänglig. OPML är ett XML-baserat filformat som används för att dela översiktsstrukturerad information såsom listor av RSS-flöden. Flöden kan också <a href="@import-opml">importeras via en OPML-file</a>.

en: Configuring cron
sv: Konfigurera schemalagda aktiviteter

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
sv: En korrekt konfigurerad <a href="@cron">schemalagd aktivitet</a> krävs för att uppdatera flöden automatiskt.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
sv: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> är ett XML-format som används för att utbyta flera flöden mellan innehållssamlare. Ett enkelt dokument av typen OPML kan innehålla en samling av flera flöden. Drupal kan tolka en sådan fil och importera alla flöden på en gång vilket besparar dig mödan av att lägga till dem manuellt. Du kan antingen ladda upp en lokal fil från din dator, eller ange en URL där Drupal kan ladda ned det.

en: Administer news feeds
sv: Administrera nyhetsflöden

en: View news feeds
sv: Visa flöden

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
sv: Konfigurera hur innehållssamlaren skall fungera, bland annat när inlägg i flöden skall slängas och hur inlägg och kategorier skall presenteras.

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
sv: Åsidosätt den förvalda titeln för blocket. Använd <em>!placeholder</em> för att dölja titeln, eller lämna fältet tomt om standardtiteln för blocket skall användas.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
sv: Ange i vilka teman och regioner som detta block skall visas.

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
sv: Sidor där följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (enbart för experter).

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
sv: Om alternativet PHP är valt, ange PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats.

en: Customizable per user
sv: Anpassningsbart per användare

en: Not customizable
sv: Ej anpassningsbart

en: Customizable, visible by default
sv: Anpassningsbart, synligt som standard

en: Customizable, hidden by default
sv: Anpassningsbart, dolt som standard

en: Ensure that each block description is unique.
sv: Säkerställ att varje beskrivning av block är unikt.

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
sv: Modulen Block låter dig skapa rutor med innehåll som visas i en plats eller ett område, på en eller flera sidor på webbplatsen. Administrationstemat Seven i kärnan har till exempel områdena "Innehåll", "Hjälp", "Översiktspanel - huvudsaklig" och "Översiktspanel - sidospalt" och ett block kan visas i något av dessa områden. Sidan <a href="@blocks">Administration av block</a> har ett drag-och-släpp-gränssnitt för att fördela block på områden, och för att styra ordningen på block inom ett område. Läs mer om <a href="@block">modulen Block</a> i onlinehandboken.

en: Positioning content
sv: Placerar innehåll

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
sv: När du arbetar med block, kom ihåg att alla teman <em>inte</em> implementerar samma regioner, eller visar regioner på samma sätt. Block placeras ut separat i varje tema för sig. Användare med behörigheten <em>Administrera block</em> kan inaktivera block. Inaktiverade block finns med på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>, men visas inte under någon region.

en: Controlling visibility
sv: Synlighet

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
sv: Block kan konfigureras för att vara synliga enbart på vissa sidor, enbart för användare av vissa roller, eller enbart på sidor som visar vissa <a href="@content-type">innehållstyper</a>. Administratörer kan också låta användare aktivera eller inaktivera specifika block när de redigerar sin sida <a href="@user">Mitt konto</a>. Vissa dynamiska block, såsom de som genereras av moduler, visas bara på vissa sidor.

en: Creating custom blocks
sv: Spapa anpassade block

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
sv: Användare med behörigheten <em>Administrera block</em> kan <a href="@block-add">lägga till anpassat block</a>, som sedan visas på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>. När de väl är skapade beter sig anpassade block precis som standardblock och block som skapats av moduler.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
sv: Denna sida tillämpar ett drag-och-släpp-gränssnitt för att tilldela ett block till en region, och för att styra ordningen på block inom regionen. Eftersom inte alla teman tillämpar samma regioner eller visar regioner på samma sätt placeras block ut för varje tema. Kom ihåg att dina ändringar inte sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara block</em> längst ned på sidan. Klicka på länken <em>konfigurera</em> bredvid varje block för att konfigurera dess specifika titel och inställningar för synlighet.

en: Demonstrate block regions (@theme)
sv: Visa blockregioner (@theme)

en: Administer blocks
sv: Administrera block

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
sv: En kort beskrivning av ditt block. Används på sidan <a href="@overview">Administration av block</a>.

en: Personalize blocks
sv: Skräddarsy block

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
sv: Block består av innehåll eller information som kompletterar det huvudsakliga innehållet på sidan. Aktivera eller inaktivera valfria block genom att använda kryssrutorna nedan.

en: Cache blocks
sv: Cacha block

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
sv: Cachning av block är inaktiverat eftersom du har aktiverat moduler som definierar begränsning av åtkomst till innehåll.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
sv: Styr de visuella byggstenarna som en sida är uppbyggt av. Block är rutor med innehåll som återges på en plats, eller en region, på en webbsida.

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: The block cannot be placed in this region.
sv: Blocket kan inte placeras i denna region.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
sv: Använd för bloggar för fler personer. Varje användare får en personlig blogg.

en: Single-user blogs
sv: Bloggar för enskilda användare

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
sv: Varje användares blogginlägg visas automatiskt med en länk till användarens huvudsida för blogg. Du kan skapa så många enskilda bloggar som du har användare för webbplatsen, med behörigheten att skapa blogginnehåll.

en: Multi-user blogs
sv: Bloggar för flera användare

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
sv: Blogginlägg från varje enskild användares blogg samlas också ihop i ett innehållsflöde till en central fleranvändarblogg som visar blogginnehåll för alla användare i en enskild lista.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
sv: Det finns ett (valfritt) menyval <em>Bloggar</em> tillagt till Navigationsmenyn som visar alla bloggar på din webbplats, samt <em>Min blogg</em> som visar aktuell användares blogginlägg.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sv: Modulen Blog skapar också ett standardblock, <em>Senaste blogginlägg</em>, som kan aktiveras på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: Create new blog entry
sv: Skapa nytt blogginlägg

en: Enables multi-user blogs.
sv: Aktivera fleranvändarbloggar

en: No books available.
sv: Inga böcker tillgängliga.

en: Content types allowed in book outlines
sv: Tillåtna innehållstyper i bokdisposition

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
sv: Användare med behörigheten %outline-perm kan lägga till alla innehållstyper.

en: Administer book outlines
sv: Administrera disposition för böcker

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
sv: Modulen Book används för att skapa strukturerat flersidesinnehåll såsom guider, manualer och wikis. Modulen kan användas för att skapa innehåll som har kapitel, sektioner, undersektioner och andra liknande hierarkiska strukturer. Läs mer om <a href="@book">modulen Book</a> i onlinehandboken.

en: Adding and managing book content
sv: Lägga till och hantera bokinnehåll

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
sv: Du kan tilldela olika behörigheten för att <em>skapa</em>, <em>ändra</em>, och <em>ta bort</em> bokinnehåll. Du kan även tilldela behörigheten för att <em>skapa innehåll i böcker</em> och <em>skapa nya böcker</em>. Användare med behörigheten <em>Administrera disposition för böcker</em> kan lägga till vilket innehåll som helst till en bok genom att välja passande disposition vid redigering av innehåll. Användare med denna behörigheten kan även se en lista med alla böcker samt ändra och ordna om avdelningars titlar på <a href="@admin-book">administrationssidan för modulen Book</a>.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
sv: Boksidor har ett förvalt bokspecifikt navigeringsblock. Detta navigeringsblock innehåller länkar som leder till de föregående och nästa sidorna i en bok, och till nivån ovanför sidan i bokstrukturen. Detta block kan aktiveras på sidan <a href="@admin-block">Administration av block</a>. För att boksidor skall visas i boknavigeringen måste de läggas till i dispositionen för en bok.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
sv: Böcker kan skapas gemensamt eftersom de låter användare med lämpliga behörigheter lägga till sidor till befintliga böcker, och lägga till dessa sidor till en anpassad innehållsförteckning.

en: Printing books
sv: Skriva ut böcker

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
sv: Användare med behörigheten <em>visa utskriftsvänliga böcker</em> kan följa länken <em>utskriftsvänlig version</em> längst ner på boksidor, för att visa en utskriftsvänlig version av sidan och alla dess underavdelningar.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
sv: Modulen Book ger möjlighet att organisera en samling besläktade innehållssidor, sammantaget kallat en bok. När de visas har detta innehåll automatiskt länkar till närliggande boksidor och ger ett enkelt navigeringssystem för att skapa och hitta strukturerat innehåll.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
sv: Dispositionsfunktionen låter dig infoga sidor i <a href="@book">bokstrukturen</a>, flytta dem inom hierarkin, eller <a href="@book-admin">ordna om en hel bok</a>.

en: Create new books
sv: Skapa nya böcker

en: Add content and child pages to books
sv: Lägg till innehåll och undersidor till böcker

en: View printer-friendly books
sv: Visa utskriftsvänliga böcker

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
sv: Visa en boksida och alla dess underliggande sidor som ett samlat dokument för enklare utskrift. Kan vara prestandakrävande.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
sv: <em>Böcker</em> har en inbyggd hierarkisk navigering. Använd för handböcker eller handledningar.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
sv: Låter användare att skapa och organisera tillhörande innehåll i en översikt.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
sv: Modulen Color låter användare med behörigheten <em>Administrera konfiguration av webbplats</em> att snabbt och enkelt ändra färgschemat på teman som har byggts för att vara kompatibla med det. Läs mer om <a href="@color">modulen Color</a> i onlinehandboken.

en: Changing colors
sv: Ändring av färger

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
sv: Modulen Color låter dig enkelt ändra färgen på länkar, bakgrunder, text och andra temaelement. För att ändra färginställningarna för ett kompatibelt tema, välj länken <em>Inställningar</em> för ditt tema på <a href="@configure">sidan för temaadministration</a>. Om du inte ser en färgväljare på den sidan är ditt tema inte kompatibelt med modulen Color. Om du är säker på att temat visst har stöd för modulen Color, men färgväljaren ändå inte visas, <a href="@troubleshoot">följ då dessa instruktioner för felsökning</a>.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
sv: Modulen Color sparar en modifierad kopia av temats specifika stilmall i filkatalogen. Detta innebär att om du gör några manuella ändringar i stilmallen för ditt tema <em>måste du spara dina färginställningar igen, även om de inte har ändrats</em>. Denna åtgärd är nödvändig eftersom stilmallarna (i filkatalogen) behöver återskapas för att innehålla dina ändringar.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: GD-bibliotektet är aktiverat, men är kompilerat utan stöd för PNG. Kontrollera <a href="@url">dokumentationen om bilder i PHP</a> för information om hur man kan korrigera detta.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: GD-biblioteket för PHP saknas eller behöver uppdateras. Se <a href="@url">PHP:s bilddokumentation</a> för information om hur det åtgärdas.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
sv: Låter administratörer ändra färgschemat för kompatibla teman.

en: Select one or more comments to perform the update on.
sv: Markera en eller flera kommentarer att utföra uppdateringen på.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
sv: Det verkar inte finnas några kommentarer att radera eller så har den valda kommentaren raderats av en annan administratör.

en: Deleted @count comments.
sv: Raderade @count kommentarer.

en: Deleted comment @cid and its replies.
sv: Raderade kommentaren @cid och dess svar.

en: Comment approved.
sv: Kommentar godkänd.

en: Tokens for comments posted on the site.
sv: Ersättningstecken för kommentarer inlagda på webbplatsen.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
sv: Modulen Comment låter användare kommentera innehåll på webbplatsen, ange standardalternativ för kommentarer och behörigheten, och moderera kommentarer. Läs mer om <a href="@comment">modulen Comment </a> i onlinehandboken.

en: Default and custom settings
sv: Förvalda och anpassade inställningar

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
sv: Varje <a href="@content-type">innehållstyp</a> kan ha sina egna förvalda inställningar för kommentarer på följande sätt: <em>Öppen</em> för att  tillåta nya kommentarer, <em>Dold</em> för att dölja befintliga och förhindrar nya kommentarer, eller <em>Stängd</em> för att visa nuvarande kommentarer men förhindrar nya kommentarer. Dessa förvalda inställningar gäller för allt nytt innehåll (inställningar för befintligt innehåll måste ändras manuellt). Andra inställningar för kommentarer kan anpassas per innehållstyp men kan även åsidosättas manuellt på enskilt innehåll. När en kommentar saknar svar kan författaren redigera den, förutsatt att författaren har ett användarkonto och är inloggad.

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Unapproved comments (@count)
sv: Ej godkända kommentarer (@count)

en: Administer comments and comment settings
sv: Administrera kommentarer och kommentarinställningar

en: Edit own comments
sv: Redigera egna kommentarer

en: Number of recent comments
sv: Antal nya kommentarer

en: Threading
sv: Trådning

en: Show comment replies in a threaded list.
sv: Visa svar på kommentarerer i en trådad visning.

en: Default comment setting for new content
sv: Förvald inställning för kommentarer, för nytt innehåll

en: Allow comment title
sv: Tillåt titel för kommentar

en: Show reply form on the same page as comments
sv: Visa svarsformuläret på samma sida som kommentarer

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
sv: Användare med behörigheten "Skriva kommentarer" kan skriva kommentarer.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
sv: Användare kan inte lägga in kommentarer, men existerande kommentarer kommer att visas.

en: Comments are hidden from view.
sv: Kommentarer är dolda från vyn.

en: Users cannot post comments.
sv: Användare kan inte skriva kommentarer.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
sv: Din kommentar har lagts i kö för granskning av webbplatsens administratörer och kommer att publiceras efter godkännande.

en: Your comment has been posted.
sv: Din kommentar har lagts in.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> eller <a href="@register">skaffa ett konto</a> för att kommentera

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att kommentera

en: Flat list
sv: Rak lista

en: Threaded list
sv: Trådad lista

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
sv: Kommentaren kommer att avpubliceras om den innehåller någon av ovanstående fraser. Använd en kommaseparerad lista med fraser. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". ".

en: Published comment %subject.
sv: Publicerade kommentaren %subject.

en: Saved comment %title
sv: Sparade kommentaren %title

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
sv: Visa och redigera webbplatsen kommentarer och godkännandekön för kommentarer.

en: Unapproved comments
sv: Ej godkända kommentarer

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
sv: Exempel: 'webmaster@exempel.se' eller 'sales@exempel.se,support@dinsajt.se'. För att ange flera mottagare, separera varje e-postadress med ett komma.

en: Category %category has been saved.
sv: Kategorin %category har sparats.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
sv: Du kan inte skicka mer än %limit meddelanden inom @interval. Försök igen senare.

en: Contact @username
sv: Kontakta @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
sv: %sender-name (@sender-from) skickade ett e-postmeddelande angående %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
sv: %sender-name (@sender-from) skickade ett e-postmeddelande till %recipient-name.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
sv: Modulen Contact ger besökare möjlighet att kontakta webbplatsens administratörer och andra användare. Besökare kan skriva ett ämne och en meddelandetext i ett formulär samt skicka innehållet i formuläret som en kopia till sin egen e-postadress. Läs mer om <a href="@contact">modulen Contact</a> i onlinehandboken.

en: User contact forms
sv: Kontaktformulär för användare

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
sv: Användare på webbplatsen kan nås genom en användares kontaktformulär som håller e-postadressen privat. Användare kan aktivera eller inaktivera sina personliga kontaktformulär genom att redigera sin sida <em>Mitt konto</em>. Om aktiverad, så leder fliken <em>Kontakt</em> till ett personligt kontaktformulär som visas på användarprofilen. Webbplatsens administratörer kan fortfarande använda kontaktformuläret, även om det har inaktiverats. Fliken <em>Kontakta</em> visas inte när du visar din egen profil.

en: Site-wide contact forms
sv: Webbplatsens kontaktformulär

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
sv: <a href="@contact">Kontaktsidan</a> skapar ett enkelt formulär där användare kan skicka kommentarer, feedback eller annan information. Kontaktsidan är åtkomlig för användare med behörigheten <em>Använda webbplatsens kontaktformulär</em>. Du kan skapa kategorier för att skicka kontaktformulärets meddelande till olika mottagare. Kategorier för en webbplats kan till exempel omfatta "Feedback" (meddelandet skickas till webbplatsens administratör) och "Varuinformation" (meddelandet skickas till en person på säljavdelningen). E-postadresserna för en kategori visas inte offentligt på webbplatsen.

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
sv: När kontaktformuläret aktiveras skapas en länk i webbplatsens <em>Huvudmeny</em>. Denna länk är inaktiverad som standard. Länken kan aktiveras på <a href="@menu">sidan för menyadministration</a>.

en: Customization
sv: Anpassning

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
sv: Använd ett block om du vill att ytterligare text skall visas på webbplatsens- eller personliga kontaktsidan. Du kan skapa och redigera block på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
sv: Lägg till en eller flera kategorier på den här sidan för att konfigurera din webbplats <a href="@form">kontaktformulär</a>.

en: A <em>Contact</em> menu item (disabled by default) is added to the Navigation menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
sv: En menypost, <em>Kontakt</em>, (inaktiverad som standard) läggs till i navigeringsmenyn, som du kan modifiera på <a href="@menu-settings">sidan för menyadministration</a>.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
sv: Använd block om du vill ha mera text på kontaktformulärets sida. Du kan skapa och ändra block på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: Administer contact forms and contact form settings
sv: Administrera kontaktformulär och inställningar för kontaktformulär.

en: Use the site-wide contact form
sv: Använda webbplatsens kontaktformulär

en: Use users' personal contact forms
sv: Använd användarnas personliga kontaktformulär

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
sv: !sender-name (!sender-url) skickade ett meddelande via kontaktformuläret på !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
sv: !sender-name (!sender-url) har skickat ett meddelande via ditt kontaktformulär (!form-url) på !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
sv: Om du inte vill ta emot sådan e-post kan du ändra dina inställningar på !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
sv: Tillåt andra användare att kontakta dig genom via ett <a href="@url">personligt kontaktformulär</a>, vilket håller din e-postadress dold. Privilegierade användare, som administratörer för webbplatsen, kan kontakta dig även om du väljer att inte aktivera denna funktion.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
sv: Aktivera personligt kontaktformulär som standard för nya användare.

en: Changing this setting will not affect existing users.
sv: Ändringar i denna inställning kommer inte att påverka befintliga användare.

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
sv: Modulen Contextual links visar länkar relaterade till sidors element på din webbplats för användare med behörigheten <em>använda kontextuella länkar</em>. Läs mer om <a href="@contextual">modulen Contextual links</a> i onlinehandboken.

en: Displaying contextual links
sv: Visar kontextuella länkar

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
sv: Kontextuella länkar skapas av moduler för att ge dig snabb tillgång till uppgifter som är associerade med element på sidor på din webbplats. Till exempel om du har ett anpassat menyblock som visas i en sidospalt kommer modulerna Block och Menu tillhandahålla länkar för att ändra inställningar för blocket och redigera menyn. Modulen Contextual links samlar dessa länkar till en lista som visas av ditt tema och lägger till JavaScript-kod till sidan för att visa länkarna då muspekaren förs över blocket.

en: Use contextual links
sv: Använda kontextuella länkar

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
sv: Använda kontextuella länkar för att utföra åtgärder relaterade till element på en sida.

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
sv: Skapar kontextuella länkar för att genomföra handlingar relaterade till element på en sida.

en: Tracking user activity
sv: Spårar aktivitet för användare

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
sv: Genom att aktivera block såsom <em>Vilka är uppkopplade</em> och <em>Vilka är nya</em> så kan webbplatsens användare på en central plats spåra vilka som är inloggade och nya användarregistreringar.

en: Tracking content activity
sv: Spårar aktivitet för innehåll

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
sv: Genom att aktivera block såsom <em>Senaste blogginlägg</em>, <em>Nya forumtrådar</em> och <em>Nya kommentarer</em> så kan webbplatsens användare på ett smidigt sätt visa nyligen tillagt innehåll på webbplatsen.

en: View the administrative dashboard
sv: Visa den administrativa översiktspanelen

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
sv: Denna region i översiktspanelen är tom. Klicka på <em>Anpassa översiktspanel</em> för att lägga till block.

en: DRAG HERE
sv: DRA HIT

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
sv: Tillhandahåller en sida för översiktspanel i det administrativa gränssnittet för att organisera administrativa uppgifter och spåra information inom din webbplats.

en: Customize dashboard
sv: Anpassa översiktspanel

en: Clear log messages
sv: Rensa meddelanden i logg

en: This will permanently remove the log messages from the database.
sv: Detta kommer att ta bort logmeddelanden permanent från databasen.

en: Database log cleared.
sv: Logg för databasen rensad.

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
sv: Modulen Database logging loggar systemets händelser i Drupals databas. Läs mer om <a href="@dblog">modulen Database logging</a> i onlinehandboken.

en: Monitoring your site
sv: Bevaka din webbplats

en: Debugging site problems
sv: Felsöker webbplatsens problem

en: Field validation errors
sv: Valideringsfel för fält

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
sv: Försökte skapa ett fält med ett namn längre än 32 tecken: %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
sv: Försökte skapa fältnamn %name som redan existerar och används.

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
sv: Försökte skapa fältnamn %name som redan existerar, fastän det inte används.

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
sv: Försökte skapa fältnamn %namen som är reserverat av objektstypen %type.

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
sv: Försökte skapa ett fält av okänd typ %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
sv: Försökte skapa ett fält med okänd lagringstyp %type.

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
sv: Försökte skapa en instans av fält @field_name utan ett paket.

en: Enabling field types
sv: Aktiverar fälttyper

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
sv: Modulen Field tillhandahåller infrastrukturen för fält och bifogade fält. Fälttyperna och widgeterna för själva inmatningen tillhandahålls av ytterligare moduler. Några av modulerna krävs. De valfria modulerna kan aktiveras på sidan <a href="@modules">Administration av moduler</a>. Drupals kärna innehåller följande fälttypsmoduler: Tal (obligatorisk), Text (obligatoriskt), Listor (obligatorisk), Taxonomi (valfri), Bild (valfri) och Fil (valfri). De obligatoriska modulerna tillhandahåller widgetar för inmatning  för andra fältmoduler. Ytterligare fält och widgetar kan tillhandahållas av bidragna moduler, som du kan hitta under <a href="@contrib">sektionen bidragna moduler på Drupal.org </a>. Nuvarande aktiverade moduler för fält och widgetar för inmatning är:

en: Managing field data storage
sv: Hanterande av lagring av fältdata

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
sv: Utvecklare av fältmoduler kan antingen använda den förvalda modulen <a href="@sql-store">Field SQL storage</a> för att lagra data för sina fält, eller en bidragen eller anpassad modul utvecklad genom att använda <a href="@storage-api">fältlagrings-API:et</a>.

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
sv: Modulen Field SQL storage lagrar fältdata i databasen. Den är standardmodulen för fältlagring, men andra fältlagringsmekanismer kan tillhandahållas av tilläggsmoduler. Se <a href="@field-help">hjälpsidan om modulen Field</a> för mer information om fält.

en: Default SQL storage
sv: Förvald SQL-lagring

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
sv: Lagrar fält i den lokala SQL-databasen genom att använda tabeller per fält.

en: Stores field data in an SQL database.
sv: Lagrar fältdata i en SQL-databas.

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
sv: Modulen List definierar olika fält för att lagra en lista, för användning med modulen Field. Vanligtvis matas dessa objekt in genom en rullgardinsmeny, kryssrutor eller envalsknappar. Se <a href="@field-help">hjälpsidan för modulen Field</a> för mer information om fält.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
sv: Detta fält lagrar enkla alternativ som på/av eller ja/nej.

en: List (text)
sv: Lista (text)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
sv: Widgeten "kryssrutor/envalsknappar" kommer att visa kryssrutor om alternativet <em>Antal värden</em> är större än 1 för detta fält. Annars kommer envalsknappar att visas.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar i etiketter: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
sv: Värdet för detta fält bestäms av funktionen %function och kan inte ändras.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
sv: Lista för tillåtna värden: varje nyckel måste vara ett giltigt heltal eller decimaltal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
sv: Lista för tillåtna värden: varje nyckel måste vara en sträng på som mest 255 tecken.

en: Allowed values list: keys must be integers.
sv: Lista för tillåtna värden: nycklar måste vara heltal.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
sv: Anger listfälttyper. Använd med "Options" för att skapa urvalslistor.

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
sv: Modulen Number definierar olika numeriska fälttyper för modulen Field. Nummer kan vara på formen heltal, decimaltal, eller flyttal, och de kan formateras när de visas. Nummerfält kan begränsas till en viss uppsättning av indata eller ett intervall av värden. Se <a href="@field-help">hjälpsidan för modulen Field</a> för mer information om fält.

en: This field stores a number in the database as an integer.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett fastställt decimalformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
sv: Detta fält lagrar ett tal i databasen som ett flyttal.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
sv: Det minsta värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget minsta värde.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
sv: Det största värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget största värde.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, till exempel "$" eller  "&euro;". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
sv: Enbart tal och decimaltecknet (@separator) är tillåtna i %field.

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
sv: Modulen Options definierar kryssrutor, urval och andra widgetar för modulen Field. Se <a href="@field-help">hjälpsidan om modulen Field</a> för mer information om fält.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
sv: Modulen Text definierar olika typer textfält för modulen Field. Ett textfält kan innehålla vanlig text, eller alternativt kan använda Drupals <a href='@filter-help'>textfilter</a> för att säkert hantera utmatning av HTML. Inmatningsfält för text kan vara antingen en enda rad (textfält), flera rader (textområde), eller för större inmatningskontroll, kryssruta eller envalsknappar. Om så önskas kan fältet valideras, så att det är begränsat till en uppsättning tillåtna värden. Se <a href='@field-help'>hjälpsidan för modulen Field</a> för mer information om fält.

en: This field stores varchar text in the database.
sv: Detta fält lagrar text av typen varchar i databasen.

en: Long text
sv: Lång text

en: This field stores long text in the database.
sv: Detta fält lagrar en lång text i databasen.

en: Long text and summary
sv: Lång text och sammanfattning

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
sv: Detta fält lagrar en lång text i databasen tillsammans med en valfri sammanfattande text.

en: Filtered text (user selects text format)
sv: Filtrerad text (användare väljer textformat)

en: Summary input
sv: Inmatning av sammanfattning

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
sv: Detta låter författare mata in en tydlig sammanfattning som skall visas istället för den automatiskt nedkortade texten vid användning av "Sammanfattning eller nedkortad" visningstyp.

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
sv: %name: texten får inte vara längre än %max tecken.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
sv: %name: sammanfattningen får inte vara längre än %max tecken.

en: Summary or trimmed
sv: Sammanfattning eller nedkortad

en: Text area with a summary
sv: Textområde med en sammanfattning

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
sv: Lämna tomt för att använda nedkortat värde för fullständig text som sammanfattning.

en: Hide summary
sv: Dölj sammanfattning

en: Edit summary
sv: Redigera sammanfattning

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
sv: %field (@field_name) kräver widgeten %widget_type som tillhandahålls av modulen %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
sv: Inaktiva fält visas inte såvida inte deras tillhandahållna moduler är aktiverade. Följande fält är inte aktiverade: !list

en: Edit field settings.
sv: Inställningar för redigering av fält.

en: Change widget type.
sv: Ändra typ av widget.

en: Edit instance settings.
sv: Inställningar för redigering av förekomst.

en: Delete instance.
sv: Radera förekomst.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till eftersom det är låst.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av förekomst för fält %label: message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
sv: Det finns inga fält tillagda ännu. Du kan lägga till nya fält på sidan <a href="@link">Hantera fält</a>.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field på varje ställe som det används. Dessa inställningar påverkar hur data lagras i databasen och kan inte ändras när data väl har skapats.

en: %field has no field settings.
sv: %field har inga fältinställningar.

en: Updated field %label field settings.
sv: Uppdaterade inställningar för fält %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
sv: Försök att uppdatera fält %label misslyckades: %message.

en: Change widget
sv: Byt widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
sv: Typ av formulärelement som du vill skall visas för användaren vid skapandet av detta fält i typen %type.

en: Changed the widget for field %label.
sv: Ändrade typ av gränssnittskomponent för fält %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid ändring av gränssnittskomponent för fält %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
sv: Detta fält är <strong>låst</em> och kan inte raderas.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
sv: Fältet %field har raderats från innehållstypen %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
sv: Det uppstod ett problem vid borttagandet av %field från innehållstypen %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
sv: Dessa inställningar gäller enbart för fältet %field när det används i typen %type.

en: Required field
sv: Obligatoriskt fält

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field på varje ställe som det används. Eftersom fältet redan innehåller data så kan inte längre några av inställningarna ändras.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field på varje ställe som det används.

en: %field field settings
sv: Inställningar för fält %field

en: The default value for this field, used when creating new content.
sv: Standardvärdet för detta fält som används vid skapande av nytt innehåll.

en: Saved %label configuration.
sv: Sparade inställningar för %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
sv: Denna lista visar alla fält som för närvarande används för enkel referens.

en: Save and add fields
sv: Spara och lägg till fält

en: Field list
sv: Fältlista

en: Manage display
sv: Hantera visning

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
sv: Det här fältet sparar ID för en fil som heltalsvärde.

en: Enable <em>Display</em> field
sv: Aktivera fält <em>Visa</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
sv: Visningsalternativet tillåter en användare att välja om en fil skall visas när innehållet visas.

en: Files displayed by default
sv: Visa filer som standard

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
sv: Den här inställningen påverkar endast om visningsalternativet är aktiverat.

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
sv: Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst till filer i detta fält.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valbar underkatalog för den plats där filen kommer att lagras. Inkludera ej snedstreck i början eller slutet av katalognamnet.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange ett värde som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) för att begränsa tillåten filstorlek. Om detta lämnas tomt kommer filstorleken endast att begränsas av PHP:s största post- och filuppladdningsstorlek (nuvarande begränsning är <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
sv: Aktivera <em>Beskrivningsfält</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
sv: Fältet beskrivning ger användaren möjlighet att ange en beskrivning av den uppladdade filen.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
sv: Fältet "!name" måste innehålla ett giltigt värde. Du kan lämna fältet tomt eller skriva in en sträng som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
sv: Listan med tillåtna filändelser är inte giltig. Se till att ta bort punkter i början av ord och separera filändelser med komma eller mellanslag.

en: Generic file
sv: Allmän fil

en: Table of files
sv: Tabell av filer

en: Add a new file
sv: Lägg till ny fil

en: Include file in display
sv: Inkludera filen i visningen

en: The description may be used as the label of the link to the file.
sv: Beskrivningen kan användas som etikett för länken till filen.

en: Files must be less than !size.
sv: Filer måste vara mindre än !size.

en: Allowed file types: !extensions.
sv: Tillåtna filtyper: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
sv: Bilder måste vara exakt !size pixlar.

en: Images must be between !min and !max pixels.
sv: Bilder måste vara mellan !min och !max pixlar.

en: Images must be larger than !min pixels.
sv: Bilder måste vara större än !min pixlar.

en: Images must be smaller than !max pixels.
sv: Bilder måste vara mindre än !max pixlar.

en: The File module defines a <em>File</em> field type for the Field module, which lets you manage and validate uploaded files attached to content on your site (see the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields). For more information, see the online handbook entry for <a href="@file">File module</a>.
sv: Modulen File skapar ett fält av typen <em>fil</em> för modulen Field. Modulen ger möjlighet att hantera och validera upladdade filer som bifogas till innehåll på din webbplats. (Se <a href="@field-help">hjälpsidan för modulen Field</a> för mer information om fält.) Läs mer om <a href="@file">modulen File</a> i onlinehandboken.

en: Attaching files to content
sv: Bifoga filer till innehåll

en: The File module allows users to attach files to content (e.g., PDF files, spreadsheets, etc.), when a <em>File</em> field is added to a given content type using the <a href="@fieldui-help">Field UI module</a>. You can add validation options to your File field, such as specifying a maximum file size and allowed file extensions.
sv: Modulen File låter användare bifoga filer till innehåll (som PDF-filer, kalkylark etc.), genom att ett <em>Filfält</em> läggs till en viss innehållstyp med hjälp av <a href="@fieldui-help">modulen Field UI</a>. Du kan lägga till validieringskriterier för dina filfält, till exempel ange största filstorlek och tillåtna filtillägg.

en: Managing attachment display
sv: Hantering av visning av bilagor

en: When you attach a file to content, you can specify whether it is <em>listed</em> or not. Listed files are displayed automatically in a section at the bottom of your content; non-listed files are available for embedding in your content, but are not included in the list at the bottom.
sv: När du bifogar en fil till innehållet så kan du markera om den är <em>listad</em> eller inte. Listade filer visas automatiskt i en sektion längst ner av innehållet, olistade filer är tillgängliga att bädda in i innehållet men visas inte i listningen längst ner på sidan.

en: Managing file locations
sv: Hantering av filplatser

en: When you create a File field, you can specify a directory where the files will be stored, which can be within either the <em>public</em> or <em>private</em> files directory. Files in the public directory can be accessed directly through the web server; when public files are listed, direct links to the files are used, and anyone who knows a file's URL can download the file. Files in the private directory are not accessible directly through the web server; when private files are listed, the links are Drupal path requests. This adds to server load and download time, since Drupal must start up and resolve the path for each file download request, but allows for access restrictions.
sv: När du skapar ett filfält kan du välja en katalog där filerna kommer att sparas. Katalogen kan vara i den <em>offentliga</em> eller den <em>privata</em> filkatalogen. Filer i den offentliga katalogen är åtkomliga direkt genom webbservern; när offentliga filer visas används en direkt länk till filen, vilket innebär att alla som känner till filens URL kan ladda ned den. Filer i den privata katalogen däremot är inte tillgängliga direkt genom webbservern men kan åtkomstbegränsas; när privata filer visas används en länk till en Drupal-sökväg, vilket är tyngre för servern och tar längre tid att ladda ned, eftersom alla anrop efter de filerna går genom Drupal.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Användandet av detta formulär har gått ut. Försök ladda om sidan och skicka in det igen.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
sv: Filen som refereras till av !name fältet finns inte.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
sv: Filen i fältet !name kunde inte laddas upp.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
sv: Mappen %directory för filfältet !name kunde inte skapas eller är inte åtkomlig. Som konsekvens kunde en nyligen uppladdad fil inte sparas i denna mapp och uppladdningen avbröts.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
sv: Din server kan inte visa uppladdingsprocesser. För att göra det behöver du en Apache server med PHP och mod_php aktiverat.

en: All roles may use this format
sv: Alla roller får använda detta format

en: The text format ordering has been saved.
sv: Ordningen för textformat har sparats.

en: Add text format
sv: Lägg till textformat

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
sv: Alla roller för detta textformat måste vara aktiverade och kan inte ändras.

en: Filter processing order
sv: Ordning för filterbehandling

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
sv: Namn på textformat måste vara unika. Ett format med namnet %name finns redan.

en: Added text format %format.
sv: Lade till textformat %format.

en: The text format %format has been updated.
sv: Textformatet %format har uppdaterats.

en: Text formats
sv: Textformat

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. A text format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
sv: Modulen Filter gör det möjligt för administratörer att konfigurera textformat. Ett textformat definierar HTML-taggar, koder och annan inmatning som är tillåten i innehåll och kommentarer. Detta är ett viktigt inslag i bevakningen mot potentiellt skadlig inmatning från angripare. Läs mer om <a href="@filter">modulen Filter</a> i onlinehandboken.

en: Applying filters to text
sv: Applicera filtrering till text

en: Each text format uses filters to manipulate text, and most formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes, or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. One filter may remove unapproved HTML tags, while another automatically adds HTML to make URLs display as clickable links.
sv: Varje inmatningsformat använder filter för att manipulera text, och de flesta format applicerar flera olika filter till text i en viss ordning. Varje filter är konstruerat för ett visst syfte. Vanligtvis läggs element till, tas bort eller förändras i den text användaren matat in innan den visas. Ett filter ändrar inte det faktiska innehållet utan modifierar det temporärt före det visas. Ett filter kan avlägsna ej önskvärda HTML-taggar medan ett annat automatiskt lägger till HTML för att göra URL:er till klickbara länkar.

en: Defining text formats
sv: Definiera textformat

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
sv: Ett format är inkluderat som standard: <em>Ren text</em> (som tar bort alla HTML-taggar). Ytterligare format kan skapas av din installationsprofil när du installerar Drupal, och fler kan skapas av en administratör på sidan <a href="@text-formats">Textformat</a>.

en: Choosing a text format
sv: Att välja ett text format

en: A text format contains filters that change the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be re-arranged.
sv: Ett textformat innehåller filter som förändrar användarens inmatning, till exempel genom att avlägsna illasinnad HTML eller genom att göra URL:er klickbara. Filtreringen utförs från först listade till sista och ordningen är viktig eftersom ett filter kan förhindra ett annat att göra sitt jobb. Till exempel kan URL:er som omvandlas till länkar innan ej tillåtna HTML taggar tas bort orsaka att länkarna tas bort. Om det händer så måste ordningen av filtreringarna arrangeras om.

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
sv: Varning: Denna behörighet kan ha säkerhetskonsekvenser beroende på hur textformatet är konfigurerat.

en: Use the !text_format text format
sv: Använd textformatet !text_format

en: More information about text formats
sv: Mer information om textformat

en: Limit allowed HTML tags
sv: Begränsa tillåtna HTML-taggar

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
sv: Konvertera radbrytningar till HTML (t.ex. <code>&lt;br&gt;</code> och <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
sv: Konvertera URL:er till länkar

en: Correct faulty and chopped off HTML
sv: Rätta till felaktig och avhuggen HTML

en: Display any HTML as plain text
sv: Visa all HTML som ren text

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
sv: En lista av HTML-taggar som kan användas. händelseattribut för JavaScript, URL:er för JavaScript och CSS tas alltid bort.

en: Display basic HTML help in long filter tips
sv: Visa grundläggande HTML-hjälp i de omfattande filtreringstipsen

en: Add rel="nofollow" to all links
sv: Lägg till rel="nofollow" på alla länkar

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
sv: Denna webbplats tillåter innehåll med HTML. Att lära sig HTML kan kännas som en övermäktig uppgift, men att lära sig de enklaste HTML-taggarna är mycket enkelt. Denna tabell ger exempel för varje tagg som är aktiverad på denna webbplats.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
sv: För mer information, se W3C:s <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> eller använd en sökmotor för att hitta andra webbplatser som förklarar HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
sv: De flesta ovanliga tecken kan skrivas in direkt utan problem.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
sv: Försök använda HTML-teckenenheter om du råkar ut för problem. Ett vanligt exempel är &amp;amp; för ett &amp;-tecken. En komplett lista över teckenenheter finns på sidan <a href="@html-entities">HTML entities</a> . Några av de tillgängliga tecknen är:

en: No HTML tags allowed.
sv: Inga HTML-taggar tillåtna.

en: Filters content in preparation for display.
sv: Filtrerar innehåll inför visning.

en: By !author @time ago
sv: Av !author @time sedan

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
sv: Forumet %term och alla underliggande forum har raderats.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet svar ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
sv: Det finns inga tillgängliga forumgrupper. <a href="@container">Lägg till forumgrupp</a> eller <a href="@forum">Lägg till forum</a>.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
sv: forum: raderade %term och alla dess underliggande forum.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
sv: Modulen Forum låter dig skapa trådade diskussionsforum med funktionalitet liknande andra system för anslagstavlor. Forum är användbara eftersom de låter medlemmar diskutera ämnen med varandra samtidigt som all kommunikation arkiveras för framtiden. I ett forum kan användare lägga in ämnen och trådar i inbäddade hierarkier, vilket gör att diskussionerna kan kategoriseras och grupperas. Forumhierarkin består av:

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
sv: Valfria forumgrupper (till exempel <em>Support</em>), som kan innehålla:

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
sv: Forum (till exempel, <em>Installera Drupal</em>), som kan innehålla:

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
sv: Diskussionsämnen som är inskickade av användare (till exempel, <em>Hur man startar flera webbplatser i Drupal</em>), som startar diskussioner och är startpunkter för:

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
sv: Trådade kommentarer inskickade av användare (till exempel, <em>Du har dessa val...</em>).

en: Setting up forum structure
sv: Ställa in forumstrukturen

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
sv: Besök <a href="@forums">Forum-sidan</a> för att ställa in behållare och forum till dina diskussionsämnen.

en: Starting a discussion
sv: Påbörja en diskussion

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
sv: Länken <a href="@create-topic">Diskussionsämne</a> på sidan <a href="@content-add">Skapa nytt innehåll</a> skapar det första inlägget i en ny trådad diskussion, eller tråd.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
sv: Aktivering av modulen Forum tillhandahåller en förvald menypost, <em>Forum</em>, i navigationsmenyn som länkar till <a href="@forums">Forumsidan</a>.

en: Moving forum topics
sv: Flyttar diskussionsämnen

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
sv: Ett diskussionsämne (och alla dess kommentarer) kan flyttas mellan forum genom att välja ett nytt forum när du redigerar ett diskussionsämne. När du flyttar ett diskussionsämne mellan forum så kommer alternativet <em>Lämna skuggkopia</em> att skapa en länk till originalforumet som pekar till den nya platsen.

en: Locking and disabling comments
sv: Låser och inaktiverar kommentarer

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
sv: Genom att välja <em>Stängd</em> i <em>Inställningar för kommentarer</em> då ett diskussionsämne redigeras låser du tråden (och förhindrar att nya kommentarer postas). Genom att välja <em>Dold</em> i <em>Inställningar för kommentarer</em> då ett diskussionsämne redigeras kommer alla befintliga kommentarer i tråden att döljas och förhindra att nya postas.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
sv: Forum innehåller diskussionsämnen. Använd forumgrupper för att gruppera relaterade forum.

en: Use containers to group related forums.
sv: Använd forumgrupper för att gruppera relaterade forum.

en: A forum holds related forum topics.
sv: Ett forum innehåller relaterade diskussionsämnen.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
sv: Ändra visningen för dina diskussionsämnen. Organisera forumen på <a href="@forum-structure">sidan forumstruktur</a>.

en: Add new @node_type
sv: Skapa ny @node_type

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att lägga in nytt inlägg i forumet.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
sv: Alternativet %forum är en forumgrupp. Välj ett av forumen nedan istället.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
sv: Ett <em>diskussionsämne</em> påbörjar en ny trådad diskussion inom ett forum.

en: Control forum hierarchy settings.
sv: Kontrollera inställningar för forumhierarkier.

en: Forum navigation vocabulary
sv: Vokabulär för forumnavigation

en: Provides discussion forums.
sv: Tillhandahåller diskussionsforum.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
sv: Följ dessa steg för att ställa in och börja använda din webbplats:

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
sv: <strong>Börja lägg in innehåll</strong> Slutligen kan du <a href="@content">lägga till nytt innehåll</a> för din webbplats.

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
sv: För mer information se det specifika ämnet listat i nästa avdelning eller i <a href="@handbook">Drupals onlinehandbok</a>. Du kan också posta i <a href="@forum">Drupals forum</a> eller se de flera <a href="@support">andra supportmöjligheter</a> som finns tillgängliga.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
sv: Modulen Help ger <a href="@help-page">hjälpsidor</a> och sammanhangsberoende tips för att vägleda dig hur moduler  används och dess inställningsmöjligheter. Det är en utgångspunkt för <a href="@handbook">Drupals onlinehandböcker</a>. Handböckerna innehåller mer omfattande och uppdaterad information. De har användbara kommentarer från användarna och fungerar som den bästa hänvisningen för all dokumentation i Drupal. Läs mer om <a href="@help">modulen Help</a> i onlinehandboken.

en: Providing a help reference
sv: Tillhandahålla en referens för hjälp

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
sv: Modulen Help visar förklaringar för att använda varje modul som visas på huvudsidan <a href="@help">Referens för hjälp</a>.

en: Providing context-sensitive help
sv: Tillhandahåller sammanhangsberoende hjälp

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
sv: Modulen Help visar sammanhangsberoende råd och förklaringar på olika sidor.

en: Edit %name style
sv: Redigera stil %name

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
sv: Denna bildstil tillhandahålls för närvarande av en modul. Klicka på knappen "Åsidosätt standard" för att ändra dess inställningar.

en: Image style name
sv: Namn på bildstil

en: This image style is being provided by %module module and may not be renamed.
sv: Denna bildstil tillhandahålls av modulen %module och kan inte döpas om.

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
sv: Namnet används i URL:er för genererade bilder. Använd enbart gemena alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-).

en: Select a new effect
sv: Välj en ny effekt

en: Override defaults
sv: Åsidosätt standardvärden

en: Update style
sv: Uppdatera stil

en: Select an effect to add.
sv: Välj en effekt att lägga till.

en: The image effect was successfully applied.
sv: Bildeffekten lades till utan problem.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
sv: Stilen %style har åsidosatt vilket låter dig ändra dess inställningar.

en: Style name
sv: Namn på stil

en: Create new style
sv: Skapa ny stil

en: Style %name was created.
sv: Stilen %name skapades.

en: The image style name %name is already in use.
sv: Bildstilnamnet %name används redan.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
sv: Var vänlig använd enbart gemena alfanumeriska tecken, understreck (_) och och bindestreck (-) för namn på stilar.

en: No replacement, just delete
sv: Ingen ersättning, radera bara

en: Replacement style
sv: Stil för ersättning

en: Optionally select a style before deleting %style
sv: Du kan valfritt välja en stil innan radering av %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
sv: Om denna stil används på din webbplats kan du välja en annan stil som ska ersätta den. Alla bilder som har genererats för denna stil kommer att raderas permanent.

en: Style %name was deleted.
sv: Stilen %name raderades.

en: Revert the %style style?
sv: Återställ stilen %style?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
sv: Återställning av denna stil kommer att radera anpassade inställningar och återställa förvalen som tillhandahålls av modulen @module.

en: Edit %label effect
sv: Redigera effekt %label

en: Add %label effect
sv: Lägg till effekt %label

en: Update effect
sv: Uppdatera effekt

en: Add effect
sv: Lägg till effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
sv: Är du säker på att du vill radera effekten @effect från stilen %style?

en: The image effect %name has been deleted.
sv: Bildeffekten %name har raderats.

en: !name must be an integer.
sv: !name måste vara ett heltal.

en: !name must be a positive integer.
sv: !name måste vara ett positivt heltal.

en: !name must be a hexadecimal color value.
sv: !name måste vara ett hexadecimalt färgvärde.

en: Width and height can not both be blank.
sv: Bredd och höjd kan inte båda vara tomma.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
sv: Den del av bilden som kommer att bibehållas under beskärningen.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
sv: Bakgrundsfärg att använda för exponerat tomrum. Använd hexfärger för HTML (#FFFFFF för vitt, #000000 för svart). Lämna tomt för genomskinlighet på bildtyper som stöder det.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
sv: Det finns för närvarande inga stilar. <a href="!url">Lägg till en</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
sv: Det finns för närvarande inga effekter i denna stil. Lägg till en genom att välja ett alternativ nedan.

en: view actual size
sv: visa verklig storlek

en: Sample original image
sv: Prov på ursprunglig bild

en: Sample modified image
sv: Prov på förändrad bild

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
sv: Ändring av storlek skapar bilder med exakta mått. Detta kan orsaka att bilder tänjs ut eller trycks ihop oproportionerligt.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
sv: Skalning kommer att bibehålla proportionerna i den ursprungliga bilden. Om enbart ett mått anges kommer det andra måttet att räknas ut.

en: Scale and crop
sv: Skala och beskär

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
sv: Skala och beskär kommer att bibehålla proportionerna i den ursprungliga bilden, därefter beskära det större måttet. Detta är mest användbart för att skapa perfekta kvadratiska miniatyrbilder utan att tänja ut bilden.

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
sv: Beskärning kommer att ta bort delar av en bild för att göra den till specificerat mått.

en: Desaturate
sv: Färgreduktion

en: Desaturate converts an image to grayscale.
sv: Färgreduktion konverterar en bild till gråskala.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
sv: Rotering av en bild kan orsaka att måtten för en bild ökas för att passa diagonalen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Förändring av bildstorlek misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Skalning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Beskärning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Skalning och beskärning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Färgreduktion i bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Rotering av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret för en bild som ett heltalsvärde.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
sv: Om ingen bild laddas upp så kommer denna att visas.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
sv: Den största tillåtna storleken uttryckt som BREDDxHÖJD (t.ex. 640x480x). Lämna tomt för ingen restriktion. Om en större bild laddas upp kommer storleken ändras efter den angivna bredden och höjden. Att ändra storlek vid uppladdning kommer att orsaka förlust av <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF-data</a> i bilden.

en: Minimum image resolution
sv: Minsta upplösning för bild

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
sv: Den minsta tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (t ex 640x480). Lämna tomt för ingen restriktion. Om en mindre bild laddas upp kommer den att avvisas.

en: Enable <em>Alt</em> field
sv: Aktivera fält <em>Alt</em>

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
sv: Attributet "alt" kan användas av sökmotorer, bildskärmsläsare och när bilden inte kan laddas.

en: Enable <em>Title</em> field
sv: Aktivera fält <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
sv: Attributet "title" används som verktygstips när musmarkören placeras över bilden.

en: Height and width values must be numeric.
sv: Värden för höjd och bredd måste vara numeriska.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
sv: Både värdet för höjd och bredd måste specificeras i fältet !name.

en: Preview image style
sv: Förhandsgranska bildstil

en: no preview
sv: ingen förhandsgranskning

en: The preview image will be shown while editing the content.
sv: Bilden för förhandsvisning kommer att visas under tiden som du redigerar innehållet.

en: The Image module allows you to manipulate images on your website. It exposes a setting for using the <em>Image toolkit</em>, allows you to configure <em>Image styles</em> that can be used for resizing or adjusting images on display, and provides an <em>Image</em> field for attaching images to content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@image">Image module</a>.
sv: Modulen Image låter dig bearbeta bilder på din webbplats. Den ger en inställning för användning av <em>Bildverktyget</em>, låter dig konfigurera <em>Bildstilar</em> som kan användas för ändring av storlek eller justera bilder vid visning, och tillhandahåller ett fält <em>Bild</em> för att bifoga bilder till innehåll. Läs mer om <a href="@image">modulen Image</a> i onlinehandboken.

en: Manipulating images
sv: Manipulerar bilder

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
sv: Med modulen Image så kan du skala, beskära, ändra storlek, rotera och konvertera bilder till gråskala utan att påverka den ursprungliga bilden genom att använda <a href="@image">bildstilar</a>. När du ändrar en bildstil kommer modulen att automatiskt uppdatera alla skapade bilder i den stilen. Varje bildstil måste ha ett namn, vilket kommer att användas i URL:en för de genererade bilderna. Det finns två vanliga tillvägagångssätt för att namnge bildstilar (vilken du kommer att använda beror på hur bildstilen används):

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
sv: Baserat på när den kommer att användas: till exempel <em>profil-bild</em>

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
sv: Beskrivning av dess uppträdande: till exempel <em>kvadrat-85x85</em>

en: Attaching images to content as fields
sv: Bifoga bilder till innehåll som fält

en: Image module also allows you to attach images to content as fields. To add an image field to a <a href='@content-type'>content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Image</em>. Attaching images to content this way allows image styles to be applied and maintained, and also allows you more flexibility when theming.
sv: Modulen Image låter dig också bifoga bilder till innehåll som fält. För att lägga till ett bildfält till en <a href="@content-type">innehållstyp</a> tå till innehållstypens sida för att <em>hantera fält</em> och lägg till ett nytt fält av typen <em>Bild</em>. Bifogas bilder till innehåll på detta sätt så kan bildstilar appliceras och hanteras, och ger dig också mer flexibilitet vid anpassning av tema.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
sv: Bildstilar tillhandahåller vanligtvis miniatyrstorlekar genom skalning och beskärning av bilder, men kan också vara olika effekter innan en bild visas. När en bild visas med en stil så kommer en ny fil att skapas och den ursprungliga filen lämnas kvar orörd.

en: Administer image styles
sv: Administrera bildstilar

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
sv: Skapa och ändra stilar för att generera bildförändringar såsom miniatyrbilder.

en: No defined styles
sv: Inga definierade stilar

en: Image generation in progress. Try again shortly.
sv: Bildgenerering pågår. Försök igen om en liten stund.

en: Error generating image.
sv: Fel vid generering av bild.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
sv: Kunde inte generera den härledda bilden som finns på %path.

en: Failed to create style directory: %directory
sv: Misslyckades med att skapa stilkatalogen: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
sv: Cachad bildfil %destination finns redan. Det kan finnas ett fel i din inställning för omskrivning.

en: Generate image style
sv: Generera bildstil

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
sv: Konfigurera stilar som kan användas för att ändra storlek eller anpassa bilder vid visning.

en: List the current image styles on the site.
sv: Visa den nuvarande bildstilen på webbplatsen.

en: Add style
sv: Lägg till stil

en: Add a new image style.
sv: Lägg till en ny bildstil.

en: Configure an image style.
sv: Konfigurera en bildstil.

en: Delete an image style.
sv: Radera en bildstil.

en: Revert style
sv: Återställ stil

en: Revert an image style.
sv: Återställ en bildstil.

en: Edit image effect
sv: Redigera bildeffekt

en: Delete image effect
sv: Radera bildeffekt

en: Add image effect
sv: Lägg till bildeffekt

en: Add a new effect to a style.
sv: Lägg till en ny effekt till en stil.

en: Provides image manipulation tools.
sv: Tillhandahåller verktyg för bildmanipulation.

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
sv: Använd sektionen <em>Eget språk</em> nedan om ditt önskade språk inte finns med i den här listan.

en: Path prefix language code
sv: Språkkod för sökvägsprefix

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
sv: Språkkod eller någon annan anpassad text att använda som sökvägsprefix för språkidentifiering via URL, om dina inställningar för <em>Avkänning och val</em> använder sökvägsprefix för URL. För det förvalda språket kan detta värde lämnas tomt. <strong>Om du ändrar detta värde kan befintliga URL:er sluta fungera. Använd med försiktighet i produktionsmiljö.</strong> Exempel: Anges "english" som sökvägsprefix för engelska resulterar det i URL:er som "exempel.se/english/contact".

en: Detection method
sv: Avkänningsmetod

en: Part of the URL that determines language
sv: Del av URL som bestämmer språk

en: <em>Path prefix</em>: URLs like http://example.com/de/contact set language to German (de). <em>Domain</em>: URLs like http://de.example.com/contact set the language to German. <strong>Warning: Changing this setting may break incoming URLs. Use with caution on a production site.</strong>
sv: <em>Sökvägsprefix</em>: URL:er som http://exempel.se/en/contact anger språket till engelska (en). <em>Domän</em>: URL:er som http://en.exempel.se/contact anger språket till engelska. <strong>Varning: Att ändra denna inställning kan förstöra inkommande URL:er. Använd med försiktighet på en webbplats i produktion.</strong>

en: Request/session parameter
sv: Begäran/sessionsparameter

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
sv: Namn på begäran/sessionsparametern som används för att bestämma det önskade språket.

en: Filter translatable strings
sv: Filtrera översättningsbara strängar

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
sv: Är du säker på att du vill återställa datumformatet för %language till dess globala förval?

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
sv: Återställning kommer att ta bort alla anpassade datumformat för detta språk. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
sv: Modulen Locale tillåter att din Drupalwebbplats presenteras i andra språk än den engelska standarden och vara flerspråkig. Modulen Locale fungerar genom att underhålla en databas av översättningar och undersöka text som ska visas. Då en översättning av en text finns tillgänglig i språket som ska visas, visas översättningen istället för originaltexten. Då en översättning inte är tillgänglig visas originaltexten och lagras för översyn av en översättare. Läs mer om <a href="@locale">modulen Locale</a> i onlinehandboken.

en: Translating interface text
sv: Översätta gränssnittstext

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
sv: Översättningar av text i Drupals gränssnitt kan erhållas av:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
sv: Översättning inom din webbplats genom att använda modulen Locales integrerade <a href="@translate">gränssnitt för översättning</a>.

en: Importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contains files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translations page</a>.
sv: Importerar filer från en uppsättning av befintliga översättningar, kallade översättningspaket. Ett översättningspaket möjliggör visningen av en specifik version av Drupal i ett specifikt språk och innehåller filler i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) formatet. Fast inte alla språk är tillgängliga för varje version av Drupal kan många språks översättningspaket laddas ned från <a href="@translations">översättningssidan för Drupal</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The Locale module's <a href='@import'>import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The Locale module's <a href='@export'>export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
sv: Om ett existerande översättningspaket inte uppfyller dina behov kan filerna av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>) modifieras, eller också kan nya filer av typen <em>.po</em> skapas med hjälp av en redigerare av typen Gettext. Modulen Locales <a href="@import">importfunktion</a> låter översatta strängar från en ny eller modifierad fil av typen <em>.po</em> läggas till din webbplats. Modulens <a href="@export">exportfunktion</a> skapar filer från din webbplats översatta strängar. Dessa kan antingen delas med andra eller redigeras offline med ett översättningsprogram av typen Gettext.

en: Configuring a multilingual site
sv: Konfigurering av en flerspråkig webbplats

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content translation module</a>.
sv: Språkförhandling låter din webbplats automatiskt ändra språk baserat på domän eller sökväg för varje förfrågan. Användare kan (valbart) välja sitt föredragna språk på sin sida <em>Mitt konto</em>, och din webbplats kan ställas in att acceptera en webbläsares föredragna språkinställning. Webbplatsens innehåll kan översättas med hjälp av <a href="@content-help">modulen Content translation</a>.

en: With multiple languages enabled, interface text can be translated, registered users may select their preferred language, and authors can assign a specific language to content. <a href="@translations">Download contributed translations</a> from Drupal.org.
sv: Med flera språk aktiverade kan gränssnittets text översättas, registrerade användare välja sitt föredragna språk och författare tilldela innehåll ett specifikt språk. <a href="@translations">Ladda ned bidragna översättningar</a> från Drupal.org.

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
sv: Lägger till ett språk att stödjas av din webbplats. Om ditt önskade språk inte finns tillgängligt i rullgardinlistan <em>Språknamn</em>, klicka på <em>Anpassat språk</em> och mata in språkkod och andra detaljer manuellt. Då en språkkod matas in manuellt så var noga med att följa de standardiserade språkkoderna eftersom denna kod används av webbläsare för att avgöra visning av lämpligt språk.

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
sv: Bestäm språket från en begäran/sessionsparameter. Exempel: "http://exempel.se?language=en" anger språket till engelska baserat på användandet av "en" inom "språk"-parametern.

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
sv: Se <a href="@languages">sidan Språk</a> för mer information om att lägga till stöd för ytterligare språk.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
sv: Denna sida importerar de översatta strängarna från en individuell fil av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Normalt distribueras filerna som en del av ett översättningspaket (varje översättningspaket kan innehålla flera filer av typen <em>.po</em>). En fil av typen <em>.po</em> kan behöva importeras efter redigering i ett översättningsprogram av typen Gettext. Att importera en individuell fil av typen <em>.po</em> kan ta en hel del tid.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
sv: Denna sida låter en översättare söka efter specifika översatta och ej översatta strängar, och används då man skapar eller redigerar översättningar. (Observera: För översättningsuppgifter som involverar många strängar kan det vara mer lämpligt att <a href="@export">exportera</a> strängar för att redigera dem nedkopplad med ett program av typen Gettext.) Sökningar kan begränsas till strängar som finns inom en specifik textgrupp eller ett specifikt språk.

en: Administer languages
sv: Administrera språk

en: Translate interface texts
sv: Översätt gränssnittstexter

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
sv: Ordning på metoder för språkidentifiering för innehåll. Om en version i det identifierade språket finns tillgänglig så kommer den att visas.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
sv: Ordning på metoder för språkidentifiering av text i användargränssnitt. Om en översättning av texten finns tillgänglig i det identifierade språket så kommer den att visas.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
sv: Avgör språket från URL:en (Sökvägsprefix eller domän).

en: Determine the language from a request/session parameter.
sv: Fastställ språk utifrån parameter från anrop eller session.

en: Follow the user's language preference.
sv: Följ användarens språkinställning.

en: Determine the language from the browser's language settings.
sv: Bestäm språket med hjälp av webbläsarens språkinställningar.

en: Language switcher (@type)
sv: Språkbytare (@type)

en: Detection and selection
sv: Avkänning och val

en: URL language detection configuration
sv: Inställningar för språkidentifiering via URL

en: Session language detection configuration
sv: Inställningar för språkidentifiering via session

en: Localize
sv: Anpassa

en: Localize date formats
sv: Anpassa datumformat

en: Reset date formats
sv: Återställ datumformat

en: Reset localized date formats to global defaults
sv: Återställ anpassat datumformat till globala förvalda

[ctx: Long month name]
en: January
sv: januari

[ctx: Long month name]
en: February
sv: februari

[ctx: Long month name]
en: March
sv: mars

[ctx: Long month name]
en: April
sv: april

[ctx: Long month name]
en: May
sv: maj

[ctx: Long month name]
en: June
sv: juni

[ctx: Long month name]
en: July
sv: juli

[ctx: Long month name]
en: August
sv: augusti

[ctx: Long month name]
en: September
sv: september

[ctx: Long month name]
en: October
sv: oktober

[ctx: Long month name]
en: November
sv: november

[ctx: Long month name]
en: December
sv: december

en: add link
sv: lägg till länk

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
sv: Just nu finns det inga menylänkar. <a href="@link">Lägg till länk</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
sv: Texten som skall användas för denna länken i menyn.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
sv: Sökvägen till denna menylänk. Detta kan vara en intern sökväg i Drupal såsom %add-node eller en extern länk som %drupal. Ange %front för att länka till startsidan.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
sv: Menylänkar som inte är aktiverade kommer inte att visas i någon meny.

en: Show as expanded
sv: Visa som utfälld

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
sv: Om detta väljs och det finns underliggande menylänkar kommer det alltid att vara utfällt.

en: Parent link
sv: Ovanliggande länk

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det största djupet för en länk och alla dess underliggande länkar är låst till !maxdepth. Några menylänkar kanske inte är tillgängliga som ovanliggande menylänkar, om du genom att välja dem skulle överskrida denna gräns.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn, kommer länkar med större vikt att sjunka och lättare länkar kommer att placeras närmare toppen.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
sv: Är du säker på att du vill radera den anpassade menylänken %item?

en: The menu link %title has been deleted.
sv: Den anpassade menylänken %title har raderats.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
sv: Är du säker på att du vill återställa länken %item till dess standardvärde?

en: The menu link was reset to its default settings.
sv: Menylänken återställdes till dess standardinställningar.

en: No Main links
sv: Inga Huvudlänkar

en: Source for the Main links
sv: Källa för Huvudlänkarna

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
sv: Välj vad som skall visas som Huvudlänkar (vanligtvis överst på sidan).

en: No Secondary links
sv: Inga Sekundära länkar

en: Source for the Secondary links
sv: Källa för Sekundära länkar

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
sv: Välj källan för Sekundära länkar. Ett utökat alternativ låter dig använda samma källa för både Huvudlänkar (för närvarande %main) och Sekundära länkar: Om din källmeny har två nivåer i hierarkin, kommer den översta nivån av menylänkar visas i Huvudlänkar och underliggande länkar till den aktiva länken visas i Sekundära länkar.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
sv: Raderade anpassad meny %title och alla dess menylänkar.

en: Deleted menu link %title.
sv: Raderade menylänk %title.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
sv[0]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande en menylänk i %title. Den kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).
sv[1]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande @count menylänkar i %title. De kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).

en: Managing menus
sv: Hantering av menyer

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
sv: Användare med behörigheten <em>Administrera menyer och menyval</em> kan lägga till, ändra och ta bort menyer på sidan <a href="@menu">Administration av menyer</a>. Anpassade menyer kan vara specifika menyer för webbplatsen, menyer med externa länkar eller menyer med en kombination av externa och interna länkar. Du kan skapa obegränsat med menyer som alla har ett tillhörande block. Genom att välja <em>visa länkar</em> kan du lägga till, ändra eller ta bort länkar för en viss meny. Sidan för att visa länkar har ett drag-och-släpp-gränssnitt för att hantera ordningen på länkar och skapa hierarkier inom menyn.

en: Displaying menus
sv: Visning av menyer

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
sv: Efter att du har skapat en meny, måste du aktivera och placera det tillhörande blocket på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
sv: Du kan aktivera ett nyligen skapat block för denna meny på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
sv: Varje meny har ett motsvarande block som administreras på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: Administer menus and menu items
sv: Administrera menyer och menyval

en: Provide a menu link
sv: Ange en menylänk

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
sv: Menylänkar med lägre vikt visas innan länkar med större vikter.

en: Available menus
sv: Tillgängliga menyer

en: The menus available to place links in for this content type.
sv: De tillgängliga menyerna att placera länkar i för denna innehållstyp.

en: Default parent item
sv: Förvalt ovanliggande alternativ

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
sv: Välj det menyval som skall vara ovanliggande menyval som standard för en ny länk i formuläret för att skapa innehåll.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
sv: Lägg till nya menyer till din webbplats. Redigera befintliga menyer, byt namn och omorganisera menylänkar.

en: Parent menu items
sv: Ovanliggande menyval

en: Edit menu link
sv: Redigera menylänk

en: Reset menu link
sv: Återställ menylänk

en: Delete menu link
sv: Radera menylänk

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
sv: Menyn <em>Navigering</em> innehåller länkar för webbplatsens besökare. Vissa moduler lägger automatiskt till länkar i menyn <em>Navigering</em>.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
sv: Menyn <em>Användare</em> innehåller länkar relaterade till användarens konto, samt länken "Logga ut".

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
sv: Menyn <em>Drift</em> innehåller länkar för administrativa uppgifter.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
sv: <em>Huvudmenyn</em> används på många webbplatser för att visa webbplatsens huvudsektioner, ofta i en navigationsrad högst upp.

en: manage display
sv: hantera visning

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga. <a href="@link">Lägg till ny innehållstyp</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
sv: Det synliga namnet för denna innehållstyp. Denna text kommer att visas i listan på sidan <em>Lägg till nytt innehåll</em>. Detta namn bör inledas med en versal bokstav och bara innehålla bokstäver, siffror och mellanslag. Detta namn måste vara unikt.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
sv: Beskriv denna innehållstyp. Texten kommer att visas på sidan <em>Lägg till nytt innehåll</em>.

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
sv: Denna text kommer att visas överst på sidan vid skapande eller redigerande av innehåll av denna typ.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
sv: Användare med behörigheten <em>Administrera innehåll</em> kan åsidosätta dessa inställningar.

en: Display author and date information.
sv: Visa information om författare och datum.

en: Author username and publish date will be displayed.
sv: Författarens användarnamn och publiceringsdatum kommer att visas.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Ange ett annat namn än %invalid.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
sv[0]: %type används av 1 del av innehåll på din webbplats. Om du tar bort %type så kommer du inte kunna redigera innehållet %type och det kommer eventuellt inte att kunna visas på rätt sätt.
sv[1]: %type används av @count delar av innehåll på din webbplats. Om du tar bort %type så kommer du inte kunna redigera innehållet %type och det kommer eventuellt inte att kunna visas på rätt sätt.

en: Publish selected content
sv: Publicera valt innehåll

en: Unpublish selected content
sv: Avpublicera valt innehåll

en: Promote selected content to front page
sv: Visa valt innehåll på startsidan

en: Demote selected content from front page
sv: Ta bort valt innehåll från startsidan

en: Make selected content sticky
sv: Visa valt innehåll överst i listor

en: Make selected content not sticky
sv: Visa inte valt innehåll överst i listor

en: Delete selected content
sv: Radera valt innehåll

en: Deleted @count posts.
sv: Raderade @count inlägg.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort detta inlägg?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa inlägg?

en: <em>Edit @type</em> @title
sv: <em>Redigera @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create-content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
sv: Tillhandahåll en förklaring för de ändringar du gör. Detta hjälper andra författare att förstå dina skäl.

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
sv: Ersättningstecken relaterade till individuella innehållsposter, eller "noder".

en: The unique ID of the content item, or "node".
sv: Det unika ID-numret för innehållsposten, eller "noden".

en: The main body text of the node.
sv: Den huvudsakliga brödtexten av noden.

en: The summary of the node's main body text.
sv: Sammanfattningen för nodens huvudsakliga brödtext.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
sv: Åtkomstreglerna för innehåll måste byggas om. <a href="@node_access_rebuild">Bygg om behörigheterer</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
sv: Modulen Node hanterar skapandet, redigerandet, raderandet, inställningar och visningar av webbplatsens innehåll. Innehållsposter hanterade av modulen Node visas vanligtvis som sidor på din webbplats, och inkluderar en titel, några meta-data (författare, tid för skapande, innehållstyp, etcetera), och valfria fält som innehåller text eller annan data (fält hanterade av <a href="@field">modulen Field</a>). Läs mer om <a href="@node">modulen Node</a> i onlinehandboken.

en: Creating content
sv: Skapande av innehåll

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
sv: När nytt innehåll skapas så lagrar modulen Node grundläggande information om innehållet, inklusive författaren, tid för skapandet och <a href="@content-type">Innehållstyp</a>. Det hanterar också <em>publiceringsalternativen</em>, vilka definierar om innehållet är publicerat, ska visas på startsidan för webbplatsen och/eller klistras överst i innehållslistor. Förvalda inställningar kan konfigureras för varje <a href="@content-type">innehållstyp</a> på din webbplats.

en: Creating custom content types
sv: Skapande av anpassade innehållstyper

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
sv: Modulen Node ger användare med behörigheten <em>Administrera innehållstyper</em> möjligheten att <a href="@content-new">skapa nya innehållstyper</a> jämte de förvalda som redan är konfigurerade. Vid skapande av anpassade innehållstyper ger det dig flexibiliteten att lägga till <a href="@field">fält</a> och konfigurera standardinställningar som passar de olika behoven för olika innehåll på webbplatsen.

en: Administering content
sv: Administrerande av innehåll

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
sv: Sidan <a href="@content">Administration av innehåll</a> låter dig granska och masshantera webbplatsens innehåll.

en: Creating revisions
sv: Skapande av versioner

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
sv: Modulen Node möjliggör också att du kan skapa flera versioner av ett innehåll, och återgå till en äldre version genom att använda inställningarna <em>Information om versionshantering</em>.

en: User permissions
sv: Behörigheter för användare

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
sv: Modulen Node gör att ett antal behörigheter finns tillgängliga för varje innehållstyp, vilket kan anges för varje roll på <a href="@permissions">sidan för behörigheter</a>.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
sv: Individuella innehållstyper kan ha olika fält, funktioner och behörigheter tilldelade till dem.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
sv: Innehållsposter kan visas genom att visa olika typer av visning: Förhandstitt, Fullständigt innehåll, Utskrift, RSS, etcetera. <em>Förhandstitt</em> är ett kort format som vanligtvis används i listor av flera innehållsposter. <em>Fullständigt innehåll</em> används vanligtvis när innehållet visas på dess egna sida.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
sv: Här kan du definiera vilka fält som visas och döljs när innehåll av typen %type visas i varje visningsläge, och definiera hur fältet visas i varje visningsläge.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
sv: Versionshantering låter dig spåra skillnader mellan flera olika versioner av ditt inlägg, och återgå till en äldre version.

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Search result
sv: Sökresultat

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
sv: Innehållet på denna sida har antingen modifierats av en annan användare, eller så har du redan lagt in modifieringar genom att använda detta formulär. Som resultat av detta kunde inte dina ändringar sparas.

en: Administer content types
sv: Administrera innehållstyper

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: View published content
sv: Visa publicerat innehåll

en: Access the content overview page
sv: Åtkomst till översiktssidan för innehåll

en: Bypass content access control
sv: Kringgå kontroll av åtkomst till innehåll

en: View content revisions
sv: Visa versioner för innehåll

en: Revert content revisions
sv: Återställ versioner för innehåll

en: Delete content revisions
sv: Radera versioner för innehåll

en: View own unpublished content
sv: Visa eget avpublicerat innehåll

en: Content is sticky at top of lists
sv: Innehåll är klistrat överst i listor

en: Content is promoted to the front page
sv: Innehåll visas på startsidan

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Number of recent content items to display
sv: Antal senaste innehållsposter att visa

en: Show block for specific content types
sv: Visa block för angivna innehållstyper

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
sv: Visa detta block enbart på sidor som visar innehåll av den givna typen/typerna. Om du inte väljet någon typ så kommer det inte finnas någon begränsning.

en: Welcome to @site-name
sv: Välkommen till @site-name

en: No front page content has been created yet.
sv: Inget innehåll för startsidan har skapats ännu.

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Change the author of content
sv: Ändra författare för inlägg

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Unpublish content containing keyword(s)
sv: Avpublicera inlägg innehållande nyckelord(en)

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
sv: Inlägget kommer att avpubliceras om det innehåller någon av ovanstående teckenserier. Skilj på gemener och versaler och använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB".

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
sv: Om webbplatsen har problem med behörigheterna till innehåll kan du behöva bygga om behörighetscachen. När man bygger om tas alla gamla behörigheter bort och ersätts med nya, baserade på nuvarande moduler och inställningar. Ombyggnaden kan ta lång tid om det finns mycket innehåll, eller om behörigheterna är komplexa. När det är klart kommer inläggen automatiskt att använda de nya behörigheterna.

en: Node Access Permissions
sv: Behörigheter för nodåtkomst

en: One permission in use | @count permissions in use
sv[0]: En behörighet används
sv[1]: @count behörigheter används

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
sv: Hantera innehållstyper, inklusive standardstatus, visning på startsidan, inställningar för kommentarer, med mera.

en: Edit content type
sv: Redigera innehållstyp

en: Don't display post information
sv: Visa inte information om inlägg

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
sv: Denna webbplats stödjer <a href="@openid-net">OpenID</a>, ett säkert sätt för att logga in på många webbplatser med ett och samma användarnamn och lösenord. OpenID kan reducera behovet av att hantera olika användarnamn och lösenord för många webbplatser.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
sv: Om du redan har ett OpenID, skriv in URL:en till din OpenID-server nedan (till exempel myusername.openidprovider.com). Nästa gång du loggar in kommer du kunna använda denna URL istället för ett vanligt användarnamn och lösenord. Du kan ha flera OpenID-servrar om du vill, fortsätt bara att lägga till dem här.

en: The OpenID module allows users to log in using the OpenID single sign on service. <a href="@openid-net">OpenID</a> is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated, including the site being logged into. The main benefit to users is that they can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
sv: Modulen OpenID låter användare logga in genom att använda tjänsten för engångsregistrering via OpenID. <a href="@openid-net">OpenID</a> är en säker metod för att logga in till flera webbplatser med ett enstaka användarnamn och lösenord. Det kräver ingen speciell mjukvara och det delar inte lösenord med andra någon webbplats som den är associerad med, inklusive webbplatsen som man är inloggad på. Huvudfördelen för användaren är att de kan ha ett enda lösenord som de kan använda på flera webbplatser. Detta innebär att de enkelt kan uppdatera sitt lösenord på ett centralt ställe istället för att behöva ändra på en massa olika ställen. Läs mer om <a href="@handbook">modulen OpenID</a> i onlinehandboken.

en: Logging in with OpenID
sv: Loggar in med OpenID

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
sv: För att logga in genom att använda OpenID så måste en användare redan ha ett konto för OpenID. Användare kan då skapa webbplatskonton genom att använda sina OpenID, tilldela ett eller flera OpenID:s till ett existerande konto och logga in genom att använda OpenID. Detta förenklar registreringen vilket hjälper till att öka användardatabasen, och erbjuder bekvämlighet och säkerhet till användarna. Eftersom OpenID inte kan garantera att en användare är legitimerad så behövs fortfarande e-postverifikation. Vid inloggning  så visas alternativet att ange sin URL för OpenID, vilket kommer att se ut som <em>mittanvändarnamn.publiklevarantör.se</em>. Sedan kommunicerar webbplatsen med servern för OpenID och frågar den om verifikation av identifieringen av användaren. Om användaren är inloggad till deras server för OpenID så kommunicerar servern tillbaka till din webbplats och verifierar användaren. Om de inte är inloggade så kommer servern för OpenId att fråga efter användarens lösenord. Inte vid något tillfälle så kommer webbplatsen som inloggningen sker till att spara användarens lösenord för OpenID.

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
sv: När du bekräftat din e-postadress kan du logga in med OpenID.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
sv: Tyvärr, det är inte ett giltigt OpenID. Försäkra dig om att du har stavat ditt ID korrekt.

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
sv: Fullfölj registreringen genom att fylla i formuläret nedan. Om du redan har ett konto kan du <a href="@login">logga in</a> nu och lägga till ditt OpenID under "Mitt konto".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
sv: Kontoregistreringen med informationen från din OpenID leverantör misslyckades på grund av orsaker som listas nedan. Gör klart registreringen genom att fylla i formuläret nedan. Om du redan har ett konto kan du <a href="@login">logga in</a> nu och lägga till ditt OpenID under "Mitt konto".

en: The Overlay module makes the administration pages on your site display in a JavaScript overlay of the page you were viewing when you clicked the administrative link, instead of replacing the page in your browser window. Use the close link on the overlay to return to the page you were viewing when you clicked the link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@overlay">Overlay module</a>.
sv: Modulen Overlay gör så att administrationssidorna på din webbplats visas i ett lager ovanpå sidan du var på när du klickade på länken till administrationssidan, istället för att sidan byts ut i webbläsarfönstret. Använd länken för att stänga i lagret för att återgå till sidan du var på när du klickade på länken. Läs mer om <a href="@overlay">modulen Overlay</a> i onlinehandboken.

en: Access the administrative overlay
sv: Tillgång till det ovanliggande administrationslagret

en: View administrative pages in the overlay.
sv: Visa administrationssidor i det ovanliggande lagret.

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
sv: Visar Drupals administrationsgränssnitt i ett ovanliggande lager.

en: @title dialog
sv: Dialog @title

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.
sv: Ange den befintliga sökvägen som du vill skapa ett alias för. Exempelvis: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href="@pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@path">Path module</a>.
sv: Modulen Path låter dig ange ett alias, eller anpassad URL, för en existerande intern systemsökväg. Aliaset ska inte förväxlas med omdirigeringar av URL:er som låter dig förmedla en ändrad eller inaktiv URL till en ny URL. Förutom att göra URL:erna mer läsliga hjälper aliaser sökmotorer att indexera innehåll mer effektivt. Flera alias kan användas för en enstaka intern systemsökväg. För att automatisera skapandet av alias till sökvägar kan du installera modulen <a href="@pathauto">Pathauto</a>. Läs mer om <a href="@path">modulen Path</a>i onlinehandboken.

en: Creating aliases
sv: Skapa alias

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
sv: Användare med tillräckliga <a href="@permissions">behörigheter</a> kan skapa alias under rubriken <em>inställningar för URL-sökvägar</em> när de skapar eller redigerar innehåll. Några exempel på alias:

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
sv: <em>medlem/erik-johansson</em> är ett alias till intern sökväg <em>user/123</em>

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
sv: <em>om-oss/grupp</em> är ett alias till intern sökväg <em>node/456</em>

en: Managing aliases
sv: Hantera alias

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
sv: Modulen Path tillhandahåller möjligheter att se och söka genom en <a href="@aliases">lista över alla alias</a> som används på din webbplats. Alias kan läggas till, ändras och tas bort genom denna lista.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
sv: Ett alias definierar ett annat namn för en existerande URL-sökväg, till exempel aliaset "info" för sökvägen "node/1". En sökväg kan ha flera alias.

en: Administer URL aliases
sv: Administrera URL-alias

en: Create and edit URL aliases
sv: Skapa och redigera URL-alias

en: The alias is already in use.
sv: Aliaset används redan.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Du kan frivilligt ange en alternativ URL som denna term kan nås på. Använd en relativ sökväg och lägg inte till ett snedstreck på slutet, eftersom aliaset då inte fungerar.

en: Enabling execution of PHP in text fields
sv: Aktiverar körning av PHP i textfält

en: The PHP filter module allows users with the proper permissions to include custom PHP code that will get executed when pages of your site are processed. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious or inexperienced user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use. <a href="@php-snippets">Example PHP snippets</a> can be found on Drupal.org.
sv: Modulen PHP Filter låter användare med lämpliga behörigheter infoga egen PHP-kod som kommer att utföras då sidor på din webbplats behandlas. Även om det är en kraftfull och flexibel egenskap, om den används av en pålitlig användare med erfarenhet av PHP, är det en betydande och farlig säkerhetsrisk i händerna på en illasinnad eller oerfaren användare. Även en betrodd användare kan av misstag kompromissa hela webbplatsen genom att mata in felaktigt formaterad eller felaktig PHP-kod. Endast verkligt betrodda användare bör ges behörighet att använda PHP-filtret, och all PHP-kod som läggs till via PHP-filtret bör noga kontrolleras före användning. <a href="@php-snippets">Exempel på PHP-snuttar</a> kan hittas på Drupal.org.

en: Use PHP for settings
sv: Använd PHP för inställningar

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome" . With its text format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
sv: <p>Lägg till ett eget block till webbplatsen som kallas "Välkommen". Med dess textformat satt till "PHP-kod" (eller ett annat format som stöder PHP-inmatning) och lägg till följande i blockets innehåll:</p>
    <pre>
    print t('Välkommen besökare! Tack för ditt besök.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
sv: <p>För att istället visa namnet på en registrerad användare, använd detta:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Välkommen @name! Tack för besöket.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Välkommen besökare! Tack för ditt besök.');
    }
    </pre>

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
sv: Modulen PHP har inaktiverats. Allt existerande innehåll som använde filtrering genom PHP kommer nu att visas som enkel text. Detta kan göra att känslig information exponeras om detta används i PHP-koden.

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
sv: Modulen Poll kan användas för att skapa enkla undersökningar eller frågeformulär som visar sammanlagda resultat. En undersökning är ett bra sätt att få synpunkter från en webbplats användare och communityts medlemmar. Läs mer om <a href="@poll">modulen Poll</a> i onlinehandboken.

en: Creating a poll
sv: Skapar en undersökning

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
sv: Användare kan skapa undersökningar genom att klicka på Undersökning under sidan <a href="@add-content">Lägg till innehåll</a> och fylla i frågeställningen, urval av svar och starträknare för varje val. Statusen (stängd eller aktiv) och varaktighet (hur länge en undersökning är aktiv för nya röster) kan också anges.

en: Viewing polls
sv: Visning av undersökningar

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
sv: Du kan besöka sidan <a href="@poll">Undersökningar</a> för att se alla nuvarande undersökningar eller så kan du aktivera blocket <em>Senaste undersökningen</em> på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>. För att rösta på eller se resultat av en viss undersökning kan du klicka på undersökningen ifråga.

en: Vote on polls
sv: Rösta på undersökningar

en: Cancel and change own votes
sv: Avbryta och ändra egna röster

en: Your vote was cancelled.
sv: Din röst har återtagits.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
sv: För att göra detta fälts värden klickbara, måste du skriva in en titel för resultatsidan. Ordet <code>%value</code> byts ut mot det motsvarande värdet. Exempel på en sidtitel är "Personer vars favoritfärg är %value". Endast tillämpligt om fältet är offentligt.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
sv: För att göra detta fälts värden klickbara måste du skriva in en titel för resultatsidan. Exempel på en sidtitel är "Personer som är anställda". Endast tillämpligt om fältet är offentligt.

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
sv: Modulen Profile låter webbplatsens administratörer definiera anpassade fält (som land, fullständigt namn eller ålder) för användarprofiler, vilka sedan visas på sidan för <a href="@user">Mitt konto</a>. Detta låter användare av en webbplats dela med sig av mer information om sig själv, och kan hjälpa nätverksbaserade webbplatser organisera användare runt viss information. För mer information se inlägget i onlinehandboken för <a href="@profile">modulen Profile</a>.

en: Adding fields to the default profile
sv: Lägga till fält på standardprofilen

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
sv: För att möjliggöra för användare att mata in mer information om sig själv tillåter modulen Profile att ytterligare fält läggs till standardprofilen för användare. Exempel på vanliga tillägg kan vara <em>Plats</em>, <em>Företag</em>, <em>Ålder</em> eller <em>Om mig</em>.

en: User information pages
sv: Sidor med användarinformation

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
sv: Modulen Profile aktiverar länkar för att se mer information om webbplatsens användare. Du kan visa både en <a href="@profile">Huvudsida för användare</a>, och mer specifierade sidor genom att klicka på länkade fält i en profil. Till exempel: Listan <a href="@profile-country">Personer som bor i Kanada</a> på Drupal.org visar alla användare som har skrivit in <em>Kanada</em> i fältet <em>Land</em> i sin användarprofil.

en: Author information block
sv: Block med författarinformation

en: The <em>Author information block</em> is a default block created by the Profile module that can be enabled on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. It shows visitors of your website information about the author of the page they are reading.
sv: <em>Blocket författarinformation</em> är ett standardblock som skapas av modulen Profile som kan aktiveras på sidan <a href="@blocks">Administration av Block</a>. För webbplatsens besökare visar det information om författaren till sidan som de läser.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
sv: Denna sida visar en lista av existerande anpassade profilfält som visas på sidan för en användares <em>Mitt konto</em>. För att ge struktur kan liknande eller samhöriga fält placeras inom en kategori. För att lägga till en ny kategori (eller redigera en existerande), redigera ett profilfält och ange ett nytt kategorinamn.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
sv: Berikar ditt innehåll med metadata för att låta andra applikationer (till exempel sökmotorer och innehållssamlare) bättre förstå dess relation och attribut.

en: The active search modules have been changed.
sv: De aktiva sökmodulerna har ändrats.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv[0]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.
sv[1]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.

en: Searched %type for %keys.
sv: Sökte genom %type efter %keys.

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
sv: Modulen Search ger möjlighet att indexera och söka efter innehåll efter exakta nyckelord och efter användare via användarnamn och e-post. Läs mer om <a href="@search-module">modulen Search</a> i onlinehandboken.

en: Searching content and users
sv: Söka efter innehåll och användare

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
sv: Användare med behörighet att <em>söka innehålla</em> kan använda blocket sök och <a href="@search">söksidan</a>. Användare med behörighet att <em>se publicerat innehåll</em> kan söka efter innehåll som inneåller exakta nyckelord. Användare med behörighet att <em>se användarprofiler</em> kan söka användare med nyckelord från deras användarnamn, och användare med behörighet att <em>administrera användare</em> kan söka efter användare med e-postadresser. Dessutom kan användare med behörighet <em>använd avancerad sökning</em> hitta innehåll med hjälp av mera komplexa sökmetoder och filtrera genom att välja <em>avancerad sökning</em> på <a href="@search">söksidan</a>.

en: Indexing content with cron
sv: Indexera innehåll med schemalagda aktiviteter

en: Configuring search settings
sv: Konfiguera sökinställningar

en: Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. Users with <em>Administer search</em> permission can control settings such as the <em>Number of items to index per cron run</em>, <em>Indexing settings</em> (word length), <em>Active search modules</em>, and <em>Content ranking</em>, which lets you adjust the priority in which indexed content is returned in results.
sv: Indexeringsbeteendet kan justeras på sidan <a href="@searchsettings">Inställningar för sökning</a>. Användare med behörighet att <em>administrera sökning</em> kan påverka inställningar som <em>antal saker att indexera per körning av schemalagda aktiviteter</em>, <em>inställningar för indexering</em> (ordlängd), <em>modul för aktiv sökning</em> och <em>innehålsrankning</em> som låter dig justera hur listat innehåll skall prioriteras i sökresultat.

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
sv: Modulen Search innehåller som standard blocket <em>Sökformulär</em>, som kan aktiveras och konfigureras på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>. Blocket är tillgängligt för användare med behörigheten <em>sök innehåll</em>.

en: Extending Search module
sv: Utöka modulen Search

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
sv: Som standard stöder modulen Search endast exakt matchning av nyckelord i sökning av innehåll. Du kan modifiera detta beteende genom att installera en språkspecifik härledningsmodul för ditt språk (som <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> för amerikansk engelska) som låter ord som walk, walking och walked matcha i modulen Search. En annan metod är att använda en tredjehands sökteknologi med härledning eller delmatchning av ord inbyggt, som <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> eller <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. Dessa och andra <a href="@contrib-search">sökningsrelaterade bidragna moduler</a> kan laddas ned på Drupal.org.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
sv: <ul>
    <li>Kontrollera att du har stavat rätt.</li>
    <li>Tag bort citationstecken runt uttryck för att söka efter varje ord individuellt. <em>röd stuga</em> ger ofta fler träffar än <em>"röd stuga"</em>.</li>
    <li>Överväg att utöka sökningen ytterligare med <em>OR</em>. <em>röd OR stuga</em> ger ofta fler träffar än <em>röd stuga</em>.</li>
    </ul>

en: Administer search
sv: Administrera sökfunktionen

en: Use search
sv: Använda sökning

en: Use advanced search
sv: Använda avancerad sökning

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
sv: Konfiguera relevansinställningar för sökning och andra inställningar för indexering.

en: Choose a set of shortcuts to use
sv: Välj en uppsättning genvägar att använda

en: Choose a set of shortcuts for this user
sv: Välj en uppsättning genvägar för denna användare

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
sv: Du använder nu den nya genvängsgrupperingen %set_name. Du kan ändra den <a href="@switch-url"> eller byta till en annan gruppering.</a>

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
sv: %user använder nu genvägäsgrupperingen kallad %set_name. Du kan ändra på grupperingen på denna sida.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
sv: Du använder nu genvägsuppsättningen %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
sv: %user använder nu genvägsuppsättningen %set_name.

en: Change set
sv: Ändra uppsättning

en: The shortcut set has been updated.
sv: Genvägsuppsättningen har uppdaterats.

en: Add new shortcut
sv: Lägg till ny genväg

en: Editing @shortcut
sv: Redigerar @shortcut

en: The name of the shortcut.
sv: Namnet på genvägen.

en: The path to the shortcut.
sv: Sökvägen till genvägen.

en: The link must correspond to a valid path on the site.
sv: Länken måste överensstämma med en giltig sökväg på webbplatsen.

en: The shortcut %link has been updated.
sv: Genvägen %link har uppdaterats.

en: Added a shortcut for %title.
sv: Lade till en genväg för %title.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
sv: Är du säker på att du vill radera genvägen %title?

en: The shortcut %title has been deleted.
sv: Genvägen %title har raderats.

en: Unable to add a shortcut for %title.
sv: Kunde inte lägga till en genväg för %title.

en: Adding and removing shortcuts
sv: Lägga till och ta bort genvägar

en: Displaying shortcuts
sv: Visar genvägar

en: You can display your shortcuts by enabling the Shortcuts block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href="@toolbar-help">Toolbar module</a> displays them near the top of the page, along with an <em>Edit shortcuts</em> link.
sv: Du kan visa dina genvägar genom att aktivera blocket Genvägar på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>. Vissa administrativa moduler visar också dina genvägar; till exempel kärnmodulen <a href="@toolbar-help">Toolbar</a> som visar dem nära sidans topp med en länk <em>Redigera genvägar</em>.

en: Administer shortcuts
sv: Administrera genvägar

en: @shortcut_set shortcuts
sv: Genvägar i @shortcut_set

en: Add to %shortcut_set shortcuts
sv: Bifoga till genvägar i %shortcut_set

en: Add to shortcuts
sv: Lägg till genvägar

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
sv: Ta bort från genvägar i %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
sv: Ta bort från genvägar

en: Edit shortcuts
sv: Redigera genvägar

en: Add shortcut
sv: Lägg till genväg

en: Edit shortcut
sv: Redigera genväg

en: Delete shortcut
sv: Radera genväg

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
sv: Låter användare hantera anpassningsbara listor av länkar till genvägar.

en: Value @value is TRUE.
sv: Värde @value är SANT.

en: Value @value is FALSE.
sv: Värde @value är FALSKT.

en: Value @value is NULL.
sv: Värde @value är INNEHÅLLSLÖST.

en: Value @value is not NULL.
sv: Värde @value är inte INNEHÅLLSLÖST.

en: Value @first is equal to value @second.
sv: Värde @first är lika med värdet @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
sv: Värde @first är inte lika med värdet @second.

en: Value @first is identical to value @second.
sv: Värde @first är identiskt med värdet @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
sv: Värde @first är inte identiskt med värdet @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
sv: Testet avslutades inte korrekt på grund av ett ödesdigert fel.

en: Link with label %label found.
sv: Länk med etikett %label funnen.

en: Link with label %label not found.
sv: Länk med etikett %label ej funnen.

en: Link containing href %href found.
sv: Länk som innehåller href %href funnen.

en: No link containing href %href found.
sv: Ingen länk som innehåller href %href funnen.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
sv: Klickade på länk %label (@url_target) från @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
sv: Alternativet @option för fäl @id är valt.

en: Option @option for field @id is not selected.
sv: Alternativet @option för fält @id är inte valt.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
sv: Som standard kommer SimpleTest att rensa resultaten efter att de har presenterats på resultatsidan, men i vissa fall kan det vara användbart att lämna resultaten i databasen. Resultaten kan då ses på <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Testets id kan hittas i databasen, tabellen simpletest eller hållas rätt på då resultatet ses för första gången. Dessutom kan vissa moduler ge fler analyser eller egenskaper som kräver att denna inställning stängs av.

en: GSS negotiate
sv: GSS-förhandla

en: Any safe
sv: Vilken som helst, säker

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
sv: Modulen Testing tillhandahåller ett ramverk för att köra automatiska test av enheter. Den kan användas för att verifiera funktionsstatusen hos Drupal före och efter förändringar i koden eller som ett redskap för utvecklare att skriva och utföra test för sina moduler. Läs mer om <a href="@simpletest">modulen Testing</a> i onlinehandboken.

en: Running tests
sv: Köra tester

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
sv: Besök <a href="@admin-simpletest">Testsidan</a> för att se en lista av tillgängliga test. För utförliga tester välj <em>alla</em> tester eller välj individuella tester för mera riktad testning. Observera att det kan ta flera minuter för alla tester att färdigställas. Läs mer om hur man skapar och modifiera egna tester se <a href="@simpletest-api">dokumentationen för Testing API</a> i Drupalhandboken.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
sv: Efter att testen körts kommer ett meddelande att visas bredvid varje testgrupp som visar om testet inom det godkänts, misslyckats eller hade undantag. Ett godkännande innebär att testet gav förväntade resultat medan ett misslyckande betyder att det inte gjorde det. Ett undantag indikerar vanligen ett fel utanför själva testet som till exempel en PHP-varning eller meddelande. Om testet genererade ett misslyckande eller undantag kan resultatet fällas ut att visa detaljer och test som hade misslyckanden eller undantag kommer att visas i röda eller rosa rader. Du kan använda dessa testresultat för att utveckla din kod och testa tills samtliga tester godkänns.

en: Administer tests
sv: Administrera tester

en: The test run finished in @elapsed.
sv: Testkörningen slutfördes inom @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
sv: Använd knappen <em>rensa upp miljö</em> för att rensa upp temporära filer och tabeller.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
sv: Testramverket kräver att PHP-restriktionen <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> är avstängd. Se över din webbservers inställningar eller kontakta ditt webbhotell.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
sv: Testprogrammet kunde inte installeras eftersom biblioteket för PHP <a href="@curl_url">cURL</a> inte är tillgängligt.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
sv: Testprogrammet kunde inte installeras eftersom tilläggsprogrammet för PHP <a href="@hash_url">hash</a> är inaktiverad.

en: PHP open_basedir restriction
sv: Begränsning av PHP open_basedir

en: unblock IP address
sv: återaktivera IP-adress

en: block IP address
sv: spärra IP-adress

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
sv: Modulen Statistics visar hur ofta en viss sida visas, vem som visade den, den föregående sidan användaren besökte (hänvisande URL), och när den visades. Statistiken är användbart för att fastställa hur användare besöker och navigerar på din webbplats. Läs mer om <a href="@statistics">modulen Statistics</a> i onlinehandboken.

en: Managing logs
sv: Hanterar loggar

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
sv: För att aktivera insamling av statistik måste kryssrutan <em>Aktivera åtkomstlogg</em> på sidan <a href="@statistics-settings">Inställningar för statistik</a> markeras. Inställningen <em>Ta bort åtkomstloggar äldre än</em> anger tidslängden som inlägg sparas i loggen innan de tas bort. Denna inställning kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat.

en: Viewing site usage
sv: Visar användning av webbplats

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
sv: Modulen Statistics kan hjälpa dig att bryta ned information om dina användare och hur de använder webbplatsen. Modulen erbjuder fyra rapporter:

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
sv: <a href="@recent-hits">Senaste träffar</a> visar information om den senaste aktiviteten på din webbplats, inklusive URL och titel på sidan som visats, användarnamn (om det är tillgängligt) och IP-adress för besökaren.

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
sv: <a href="@top-referrers">Vanligaste hänvisare</a> visar varifrån dina besökare kom ifrån (hänvisande URL).

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
sv: <a href="@top-pages">Mest visade sidor</a> visar en lista av sidor ordnade efter hur ofta de har visats.

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
sv: <a href="@top-visitors">Flitigaste besökare</a> visar de mest aktiva besökarna på din webbplats och låter dig bannlysa de missbrukande användare.

en: Displaying popular content
sv: Visar populärt innehåll

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sv: Modulen inkluderar ett block <em>Populärt innehåll</em> som visar mest besökta sidor idag, totalt och senast sedda innehåll. För att använda blocket aktiverar du <em>Räkna åtkomster av innehåll</em> på sidan <a href="@statistics-settings">Inställningar för statistik</a> varefter du kan aktivera och ställa in blocket på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: Page view counter
sv: Räkning av sidvisning

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
sv: Modulen Statistik innehåller en räknare för varje sida som ökar varje gång sidan visas. För att använda räknaren, aktivera <em>Räkna innehållsvisningar</em> på sidan <a href="@statistics-settings">Inställningar för statistik</a> och tilldela de nödvändiga <a href="@permissions">behörigheterna</a> (<em>Visa innehållsträffar</em>) så att räknaren blir synlig för användarna.

en: Administer statistics
sv: Administrera statistik

en: View content access statistics
sv: Visa statistik över åtkomst av innehåll

en: View content hits
sv: Visa innehållsträffar

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
sv: Styr detaljer för vad och hur din webbplats loggar statistik för åtkomst.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
sv: Modulen Syslog loggar händelser genom att skicka meddelanden till loggningsmekanismen hos din servers operativsystem. Syslog är ett administrationsverktyg för operativsystemet som ger värdefull information som kan användas i hanteringen av system och säkerhetsundersökningar. Mest passande för medelstora och stora webbplatser. Syslog tillhandahåller filtreringsverktyg som låter meddelanden styras efter typ och allvarsgrad. Läs mer om <a href="@syslog">modulen Syslog</a> i onlinehandboken, i PHP:s <a href="@php_openlog">openlog</a> och i funktioner för <a href="@php_syslog">Syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
sv: Loggning för UNIX, Linux och Mac OS X.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
sv: I UNIX, Linux och Mac OS X anger filen <em>/etc/syslog.conf</em> konfigurationen av routningen. Meddelanden kan märkas med koderna  <code>LOG_LOCAL0</code> till <code>LOG_LOCAL7</code>. Läs mer i manualsidan i din kommandotolk för information om resurshantering i Syslog, allvarsgrader och hur man ställer in <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
sv: Loggning för Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
sv: I Microsoft Windows, skickas alltid meddelande till Händelseloggen med koden <code>LOG_USER</code>-

en: Syslog facility
sv: Resurshantering i Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
sv: Beroende på systemkonfigurationen så kan Syslog och andra loggningsverktyg använda denna kod för att identifiera eller filtrera meddelanden från hela systemloggen.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
sv: Bilden %file kunde inte roteras eftersom funktionen imagerotate() inte är tillgänglig i denna installation av PHP.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
sv: Bilden %file kunde inte desatureras eftersom funktionen imagefilter() inte är tillgänglig i denna installation av PHP.

en: Screenshot for !theme theme
sv: Skärmdump för temat !theme

en: Settings for !theme theme
sv: Inställningar för temat !theme

en: Disable !theme theme
sv: Inaktivera temat !theme

en: Set !theme as default theme
sv: Ange !theme som standardtema

en: Enable !theme theme
sv: Aktivera temat !theme

en: Enable and set default
sv: Aktivera och ange som standard

en: Enable !theme as default theme
sv: Aktivera !theme som standardtema

en: default theme
sv: standardtema

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
sv: Välj "Standardtema" för att alltid använda samma tema som resten av webbplatsen.

en: Use the administration theme when editing or creating content
sv: Använd adminstrationstemat när du redigerar eller skapar innehåll.

en: The %theme theme has been enabled.
sv: Temat %theme har aktiverats.

en: The %theme theme was not found.
sv: Temat %theme kunde inte hittas.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
sv: %theme är standardtemat och kan inte inaktiveras.

en: The %theme theme has been disabled.
sv: Temat %theme har inaktiverats.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
sv: Observera att administrationstemat fortfarande är inställt på temat %admin_theme. Därför har inte temat ändrats på den här sidan. Alla ickeadministrativa delar av webbplatsen kommer dock att använda det valda temat %selected_theme som standardtema.

en: %theme is now the default theme.
sv: %theme är nu standardtemat.

en: User verification status in comments
sv: Status för användarbekräftelse i kommentarer

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
sv: Dessa inställningar finns bara för temat som baseras på temamotorn %engine.

en: The logo could not be uploaded.
sv: Logotypen kunde inte laddas upp.

en: The favicon could not be uploaded.
sv: Bokmärkesikonen kunde inte laddas upp.

en: The custom logo path is invalid.
sv: Sökvägen för egen logotyp är ogiltig.

en: The custom favicon path is invalid.
sv: Sökvägen för egen bokmärkesikon är ogiltig.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
sv: @module (<span class="admin-missing">ej kompatibel med</span> version @version)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
sv: Den här versionen är ej kompatibel med version !core_version av Drupalkärnan och bör ersättas.

en: Would you like to continue with the above?
sv: Vill du fortsätta med ovanstående?

en: Enter a valid IP address.
sv: Ange en giltig IP-adress.

en: This IP address is already blocked.
sv: Denna IP-adress spärras redan.

en: You may not block your own IP address.
sv: Du kan inte spärra din egen IP-adress.

en: The IP address %ip has been blocked.
sv: IP-adressen %ip har spärrats.

en: Are you sure you want to delete %ip?
sv: Är du säker på att du vill radera %ip?

en: The IP address %ip was deleted.
sv: IP-adressen %ip raderades.

en: How this is used depends on your site's theme.
sv: Hur detta används beror på din webbplats tema.

en: Number of posts on front page
sv: Antal inlägg på startsidan

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
sv: Största antal inlägg som visas på översiktssidor såsom startsidan.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "åtkomst nekad till sidan".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "sidan hittades inte".

en: Errors and warnings
sv: Felmeddelanden och varningar

en: Clear all caches
sv: Töm all cache

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
sv: <strong class="error">Ange <a href="!file-system">katalog för offentliga filer</a> för att kunna använda dig av dessa optimeringar.</strong>

en: Bandwidth optimization
sv: Bandbreddsoptimering

en: Compress cached pages.
sv: Komprimera cachade sidor.

en: Public file system path
sv: Systemsökväg för offentliga filer

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
sv: En lokal systemsökväg där offentliga filer kommer att lagras. Denna katalog måste existera och vara skrivbar av Drupal. Denna katalog måste vara relativ till Drupals installationskatalog och vara åtkomlig via webben.

en: Private file system path
sv: Systemsökväg för privata filer

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
sv: En lokal systemsökväg där temporära filer kommer att lagras. Denna katalog bör inte vara åtkomlig via webben.

en: Default download method
sv: Förvald nedladdningsmetod

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
sv: Denna inställning används som den föredragna nedladdningsmetoden. Användande av offentliga filer är mer effektivt, men tillhandahåller ingen åtkomstkontroll.

en: No image toolkits were detected. Drupal includes support for <a href='!gd-link'>PHP's built-in image processing functions</a> but they were not detected on this system. You should consult your system administrator to have them enabled, or try using a third party toolkit.
sv: Inget bildhanteringsverktyg hittades. Drupal inkluderar stöd för <a href="!gd-link">PHP:s inbyggda funktion för bildhantering</a> men de kunde inte hittas på detta system. Du bör kontakta din systemadministratör och be dem aktivera detta, eller försök använda ett tredjepartsverktyg.

en: Description of your site, included in each feed.
sv: Beskrivning av din webbplats, inkluderad i varje nyhetsflöde.

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Users may set their own time zone.
sv: Användare kan ange sina egna tidszoner.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
sv: Påminn användare vid inloggning om deras tidszon inte är angiven.

en: Only applied if users may set their own time zone.
sv: Gäller enbart om användare får ange sina egna tidszoner.

en: Time zone for new users
sv: Tidszon för nya användare

en: Default time zone.
sv: Förvald tidszon.

en: Empty time zone.
sv: Tom tidszon.

en: Users may set their own time zone at registration.
sv: Användare kan ställa in sin egen tidszon vid registrering.

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
sv: Inga datumtyper finns tillgängliga. <a href="@link">Lägg till datumtyp</a>.

en: Add date type
sv: Lägg till datumtyp

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
sv: Datumtypen får enbart bestå av alfanumeriska tecken och understreck.

en: This date type already exists. Enter a unique type.
sv: Denna datumtyp finns redan. Ange en unik typ.

en: New date type added successfully.
sv: Ny datumtyp lades till utan problem.

en: Put site into maintenance mode
sv: Sätt webbplatsen i underhållsläge

en: Maintenance mode message
sv: Meddelande vid underhållsläge

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i underhållsläge.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
sv: Använd URL:er som <code>exempel.se/user</code> istället för <code>exempel.se/?q=user</code>.

en: Requires: !module-list
sv: Kräver: !module-list

en: Required by: !module-list
sv: Krävs av: !module-list

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
sv: Är du säker på att du vill radera datatypen %type?

en: Removed date type %type.
sv: Tog bort datumtypen %type.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
sv: Inga anpassade datumformat tillgängliga. <a href="@link">Lägg till datumformat</a>.

en: Displayed as
sv: Visas som

en: Displayed as %date
sv: Visas som %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
sv: Ett användardefinierat datumformat. Se <a href="@url">manualen för PHP</a> för tillgängliga alternativ.

en: Save format
sv: Spara format

en: This format already exists. Enter a unique format string.
sv: Detta format finns redan. Ange en unik formatsträng.

en: Custom date format updated.
sv: Anpassat datumformat uppdaterades.

en: Custom date format added.
sv: Anpassat datumformat lades till.

en: Available actions:
sv: Tillgängliga åtgärder:

en: Create an advanced action
sv: Skapa en avancerad åtgärd

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
sv: En unik etikett för den här avancerade åtgärden. Denna beskrivning kommer att visas i gränssnittet för moduler som integrerar med åtgärder, såsom modulen Trigger.

en: Deleted %ip
sv: Raderade %ip

en: Enabled theme | Enabled themes
sv[0]: Aktiverat tema
sv[1]: Aktiverade teman

en: Disabled theme | Disabled themes
sv[0]: Inaktiverat tema
sv[1]: Inaktiverade teman

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
sv[0]: Du måste aktivera modulen @required för att kunna installera @module.
sv[1]: Du måste aktivera modulerna @required för att kunna installera @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
sv: Ersättningstecken för webbplatsens inställningar och annan övergripande information.

en: Tokens related to times and dates.
sv: Ersättningstecken relaterade till tider och datum.

en: Tokens related to uploaded files.
sv: Ersättningstecken relaterade till uppladdade filer.

en: URL (brief)
sv: URL (kort)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
sv: URL:en för webbplatsens startsida utan protokollet.

en: Short format
sv: Kort format

en: A date in 'short' format. (%date)
sv: Ett datum i "kort" format. (%date)

en: Medium format
sv: Mellanlångt format

en: A date in 'medium' format. (%date)
sv: Ett datum i "mellanlångt" format. (%date)

en: Long format
sv: Långt format

en: A date in 'long' format. (%date)
sv: Ett datum i "långt" format. (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
sv: Ett datum i anpassat format. Se !php-date för detaljer.

en: the PHP documentation
sv: dokumentationen för PHP

en: Time-since
sv: Tid sedan

en: Raw timestamp
sv: Obearbetad tidsstämpel

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
sv: Ett datum i formatet UNIX tidsstämpel (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
sv: Modulen System är en essentiell del av webbplatsen och tillhandahåller grundläggande, men utbyggbara, funktioner som används av andra moduler och teman. Vissa väsentliga delar av Drupal finns i, och hanteras av, systemmodulen, bland annat cachning, aktivering och inaktivering av moduler och teman, visning av administrativa sidor och konfigurering av grundläggande inställningar. Modulen System innehåller också ett antal nyckelfunktioner för systemunderhåll. Läs mer om  <a href="@system">modulen System</a> i onlinehandboken.

en: Managing modules
sv: Hantering av moduler

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable modules on the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal comes with a number of core modules, and each module provides a discrete set of features and may be enabled or disabled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
sv: Modulen System låter användare med rätt behörigheter aktivera och inaktivera moduler på <a href="@modules">sidan för administration av moduler</a>. Det följer ett antal kärnmoduler med Drupal, som kan aktiveras eller inaktiveras för att ge webbplatsen de funktioner som behövs. Ett stort antal ytterligare moduler, bidragna av medlemmar i Drupals community, finns tillgängliga att laddas ned från <a href="@drupal-modules">modulsidan på Drupal.org</a>.

en: Managing themes
sv: Hantering av teman

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable themes on the <a href="@themes">Appearance administration page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes, and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
sv: Modulen System låter användare med rätt behörigheter aktivera och inaktivera teman på <a href="@themes">sidan för administration av Utseende</a>. Teman styr design och presentation för din webbplats. Drupal innehåller ett antal kärnteman och ytterligare bidragna teman finns tillgängliga på <a href="@drupal-themes">temasidan på Drupal.org</a>.

en: Managing caching
sv: Hantera cachning

en: The System module allows users with the appropriate permissions to manage caching on the <a href='@cache-settings'>Performance settings page</a>. Drupal has a robust caching system that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Pages requested by anonymous users are stored in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
sv: Modulen System låter användare med rätt behörigheter hantera cachning på <a href="@cache-settings">inställningssidan för prestanda</a>. Drupal har ett stabilt system för cachning som effektivt återanvänder redan byggda webbsidor och webbsideskomponenter. Sidor som visas för gäster lagras i ett komprimerat format. Cachesystemet kan öka hastigheten på din webbplats markant, beroende på dina inställningar och mängden webbtrafik som hör till anonyma gäster.

en: Performing system maintenance
sv: Genomförande av systemunderhåll

en: Configuring basic site settings
sv: Konfigurering av grundläggande inställningar för webbplats

en: The System module also handles basic configuration options for your site, including <a href="@date-time-settings">Date and time settings</a>, <a href="@file-system">File system settings</a>, <a href="@clean-url">Clean URL support</a>, <a href="@site-info">Site name and other information</a>, and a <a href="@maintenance-mode">Maintenance mode</a> for taking your site temporarily offline.
sv: Modulen System hanterar även grundläggande inställningar för din webbplats, bland annat <a href="@date-time-settings">datum- och tidsinställningar</a>, <a href="@file-system">inställningar för filsystem</a>, <a href="@clean-url">stöd för rena URL:er</a>, <a href="@site-info">webbplatsens namn och annan information</a>, och <a href="@site-maintenance">underhåll av webbplatsen</a> för att tillfälligt koppla ned din webbplats.

en: Configuring actions
sv: Konfigurerar åtgärder

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the <a href="@trigger-help">Trigger module</a>, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions. Visit the <a href="@actions">Actions page</a> to configure actions.
sv: Åtgärder är enskilda arbetsuppgifter som systemet kan utföra, som att avpublicera ett visst inlägg eller blockera en användare. Moduler, exempelvis <a href="@trigger-help">modulen Trigger</a>, kan utlösa dessa åtgärder när vissa systemhändelser sker, till exempel när ett nytt inlägg har lagts till eller när en användare loggar in. Moduler kan också erbjuda ytterligare åtgärder. Gå till <a href="@actions">åtgärdssidan</a> för att konfigurera åtgärder.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
sv: Ange och konfigurera standardtemat för din webbplats. Alternativa  <a href="@themes">teman</a> finns tillgängliga.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
sv: Ladda ned ytterligare <a href="@modules">bidragna moduler</a> för att utöka Drupals funktionalitet.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
sv: Granska återkommande och installera <a href="@updates">tillgängliga uppdateringar</a> för att bibehålla en säker och aktuell webbplats. Kör alltid <a href="@update-php">uppdateringsskriptet</a> varje gång en modul uppdateras.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
sv: Granska återkommande <a href="@updates">tillgängliga uppdateringar</a> för att bibehålla en säker och aktuell webbplats. Kör alltid <a href="@update-php">uppdateringsskriptet</a> varje gång en modul uppdateras.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
sv: Granska återkommande tillgängliga uppdateringar för att bibehålla en säker och aktuell webbplats. Kör alltid <a href="@update-php">uppdateringsskriptet</a> varje gång en modul är uppdaterad. Aktivera uppdateringshanteraren för att uppdatera och installera moduler och teman.

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
sv: Om du uppgraderar till en nyare version av Drupal eller uppgraderar bidragna moduler eller teman så kan du behöva köra <a href="@update-php">skriptet för uppdatering</a>.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used, because they have options that need to be specified; for example, sending an e-mail to a specified address, or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
sv: Det finns två typer av åtgärder: enkla och avancerade. Enkla åtgärder kräver inga extra inställningar och visas här automatiskt. Avancerade åtgärder måste skapas och konfigureras innan de kan användas eftersom de har alternativ som måste specifieras, till exempel skicka e-post till en specificerad adress, eller avpublicera innehåll bestående vissa ord. Välj åtgärden från rutan nedan och klicka på knappen <em>Skapa</em> för att skapa en avancerad åtgärd.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the Trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
sv: En avancerad åtgärd erbjuder ytterligare inställningsalternativ som kan fyllas i nedan. Att ändra fältet <em>Beskrivning</em> är att rekommendera för att bättre kunna identifiera precis den åtgärd som sker. Denna beskrivning kommer att visas i moduler som Trigger när åtgärder kopplas till systemhändelser. Förslagsvis bör den vara så beskrivande som möjligt (till exempel: "Skicka e-post till administratörerna" hellre än bara "Skicka e-post").

en: Administer modules
sv: Administrera moduler

en: Administer site configuration
sv: administrera konfiguration av webbplats

en: Administer themes
sv: Administrera teman

en: Administer actions
sv: Administrera åtgärder

en: Use the administration pages and help
sv: Använda administrationssidorna och hjälp

en: Use the site in maintenance mode
sv: Använd webbplatsen i underhållsläge

en: View site reports
sv: Visa rapporter för webbplatsen

en: Block IP addresses
sv: Spärra IP-adresser

en: Public files
sv: Offentliga filer

en: Public local files served by the webserver.
sv: Lokala offentliga filer som hanteras av webbservern.

en: Private local files served by Drupal.
sv: Privata lokala filer hanterade av Drupal.

en: Temporary files
sv: Temporära filer

en: Temporary local files for upload and previews.
sv: Lokala temporära filer för uppladdning och förhandsgranskningar.

en: Update modules
sv: Uppdatera moduler

en: Update themes
sv: Uppdatera teman

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
sv: Ditt lösenord sparas inte i databasen och används enbart för att upprätta en anslutning.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
sv: Anslutningen kommer att skapas mellan din webbserver och maskinen som är värd för webbserverns filer. För det mesta är detta samma maskin och "localhost" är korrekt.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
sv: Konfigurera din <a href="@user-edit">inställning för kontots tidszon</a>.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
sv: Välj den önskade lokala tiden och tidszonen. Datum och tid kommer att visas i denna tidszon på hela webbplatsen.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
sv: Din inställning för tidszon kommer om möjligt upptäckas automatiskt. Bekräfta valet och klicka på spara.

en: System help
sv: Systemhjälp

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
sv: Katalogen %directory finns inte och kunde inte skapas.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
sv: Katalogen %directory finns, men är skrivskyddad och kunde inte göras skrivbar.

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
sv: E-postadressen som meddelandet skall skickas till ELLER ange [node:author:mail], [comment:author:mail], och så vidare om du vill skicka e-post till författaren av det ursprungliga inlägget.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som skall skickas. Du kan inkludera platshållare såsom [node:title], [user:name] och [comment:body] för att representera data som kommer att vara olika för varje gång ett meddelande är sänt. Alla platshållare är inte tillgängliga i alla sammanhang.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som skall visas för den aktuella användaren. Du kan inkludera platshållare såsom [node:title], [user:name] och [comment:body] för att representera data som kommer att vara olika för varje gång ett meddelande är sänt. Alla platshållare är inte tillgängliga i alla sammanhang.

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
sv: Drivs av <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: AHAH callback
sv: Återanrop via AHAH

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
sv: Administrera block, innehållstyper, menyer, etcetera.

en: Select and configure your theme
sv: Välj och konfigurera ditt tema

en: Enable theme
sv: Aktivera tema

en: Disable theme
sv: Inaktivera tema

en: Set default theme
sv: Ange standardtema

en: Configure default and theme specific settings.
sv: Konfigurera standard- och temaspecifika inställningar.

en: IP address blocking
sv: Spärrning av IP-adress

en: Manage blocked IP addresses.
sv: Hantera spärrade IP-adresser.

en: Delete IP address
sv: Radera IP-adress

en: Media tools.
sv: Mediaverktyg.

en: Tools related to web services.
sv: Verktyg relaterade till webbtjänster.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
sv: Ställ in beskrivning av webbplatsen, antal poster per nyhetsflöde och huruvida flöden skall vara titlar/förhandsgranskningar/fullständiga texter.

en: Development tools.
sv: Utvecklingsverktyg.

en: Maintenance mode
sv: Underhållsläge

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll, eller koppla upp den igen.

en: Logging and errors
sv: Loggar och felmeddelanden

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
sv: Inställningar för loggnings- och varningsmoduler. Olika moduler kan omdirigera Drupals systemhändelser till olika mål, såsom systemloggen, databasen, e-post med mera.

en: Regional and language
sv: Lokalt och språk

en: Regional settings, localization and translation.
sv: Lokala inställningar, lokalisering och översättning.

en: Settings for the site's default time zone and country.
sv: Inställningar för webbplatsens förvalda tidszon och land.

en: Configure display formats for date and time.
sv: Konfigurera visningsformat för datum och tid.

en: Add new date type.
sv: Lägg till ny datumtyp.

en: Delete date type
sv: Radera datumtyp

en: Allow users to delete a configured date type.
sv: Tillåt användare att radera en konfigurerad datumtyp.

en: Configure display format strings for date and time.
sv: Konfigurera strängar för visningsformat åt datum och tid.

en: Edit date format
sv: Redigera datumformat

en: Allow users to edit a configured date format.
sv: Tillåt användare att redigera ett konfigurerat datumformat.

en: Search and metadata
sv: Sök- och metadata

en: Local site search, metadata and SEO.
sv: Lokal webbplatssökning, metadata och SEO.

en: General system related configuration.
sv: Allmänna systemrelaterade inställningar.

en: Tools that enhance the user interface.
sv: Verktyg som utökar användargränssnittet.

en: Content workflow, editorial workflow tools.
sv: Arbetsflöde för innehåll, verktyg för redaktionella arbetsflöden.

en: Content authoring
sv: Författande av innehåll

en: Settings related to formatting and authoring content.
sv: Inställningar relaterade till formatering och författarinnehåll.

en: The host !host is no longer blocked because it is not a valid IP address.
sv: Värden !host spärras inte längre eftersom det inte är en giltig IP-adress.

en: Inserted into {role_permission} the permissions for role ID !id
sv: Behörigheterna för roll-ID !id infogades i {role_permission}

en: Aggressive caching was disabled and replaced with normal caching. Read the page caching section in default.settings.php for more information on how to enable similar functionality.
sv: Aggressiv cachning inaktiverades och byttes ut mot normal cachning. Läs avdelningen om cachning i default.settings.php för mer information om hur du aktiverar liknande funktionalitet.

en: more information
sv: mer information

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
sv: Funktionen phpinfo() har inaktiverats av säkerhetsskäl. För att se din servers phpinfo()-information så måste du ändra dina PHP-inställningar eller kontakta administratören för din server. Läs mer om hur man <a href="@phpinfo">aktiverar och inaktiverar phpinfo()</a> i onlinehandboken.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
sv: Gå till <a href="!cron">!cron</a> för att köra schemalagda aktiviteter utanför webbplatsen.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
sv: Ett automatiskt försök att skapa den här katalogen misslyckades, förmodligen på grund av problem med behörigheter. För att gå vidare med installationen måste du antingen skapa katalogen och redigera behörigheterna manuellt, eller så ser du till att installationen har behörigheten att skapa katalogen automatiskt. För mer information, se INSTALL.txt eller <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Your configuration has been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
sv: Inga vokabulärer tillgängliga. <a href="@link">Lägg till vokabulär</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
sv: Inga termer tillgängliga. <a href="@link">Lägg till term</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
sv: Det är för närvarande inget innehåll klassificerat med denna term.

en: Tokens related to taxonomy terms.
sv: Ersättningstecken relaterade till taxonomitermer.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
sv: Ersättningstecken relaterade till taxonomier för vokabulärer.

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
sv: Modulen Taxonomy gör det möjligt att kategorisera innehållet på din webbplats. För att klassificera innehåll definierar du <em>vokabulärer</em> som innehåller relaterade <em>termer</em> och kopplar därefter vokabulärer till innehållstyper. Läs mer om <a href="@taxonomy">modulen Taxonomy</a> i onlinehandboken.

en: Creating vocabularies
sv: Skapa vokabulärer

en: Users with sufficient <a href="@perm">permissions</a> can create <em>vocabularies</em> and <em>terms</em> through the <a href="@taxo">Taxonomy page</a>. The page listing the terms provides a drag-and-drop interface for controlling the order of the terms and sub-terms within a vocabulary, in a hierarchical fashion. A <em>controlled vocabulary</em> classifying music by genre with terms and sub-terms could look as follows:
sv: Användare med tillräckliga <a href="@perm">behörigheter</a> kan skapa <em>vokabulärer</em> genom sidan <a href="@taxo">Taxonomier</a>. Sidan som listar alla termer erbjuder ett drag-och-släpp-gränssnitt för att styra den hierarkiska ordningen som termer och undertermer listas i. Ett <em>styrt vokabulär</em> som klassificerar musik enligt genre med termer och undertermer kan se ut så här:

en: <em>vocabulary</em>: Music
sv: <em>vokabulär</em>: Musik

en: <em>sub-term</em>: Swing
sv: <em>subterm</em>: Swing

en: <em>sub-term</em>: Fusion
sv: <em>underterm</em>: Fusion

en: <em>sub-term</em>: Country rock
sv: <em>underterm</em>: Countryrock

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
sv: <em>underterm</em>: Hårdrock

en: You can assign a sub-term to multiple parent terms. For example, <em>fusion</em> can be assigned to both <em>rock</em> and <em>jazz</em>.
sv: Du kan tilldela en underliggande term till flera ovanliggande termer. Till exempel, <em>fusion</em> kan tilldelas till både <em>rock</em> och <em>jazz</em>.

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
sv: Termer i ett <em>vokabulär för fri märkning</em> kan byggas på allteftersom du skapar eller redigerar innehåll. Detta används ofta för bloggar och applikationer för fotohantering.

en: Assigning vocabularies to content types
sv: Tilldela vokabulär till innehållstyper

en: Before you can use a new vocabulary to classify your content, a new Taxonomy term field must be added to a <a href="@ctedit">content type</a> on its <em>manage fields</em> page. When adding a taxonomy field, you choose a <em>widget</em> to use to enter the taxonomy information on the content editing page: a select list, checkboxes, radio buttons, or an auto-complete field (to build a free-tagging vocabulary). After choosing the field type and widget, on the subsequent <em>field settings</em> page you can choose the desired vocabulary, whether one or multiple terms can be chosen from the vocabulary, and other settings. The same vocabulary can be added to multiple content types, by using the "Add existing field" section on the manage fields page.
sv: Innan du kan använda en ny vokabulär för att klassificera ditt innehåll måste ett nytt fält för taxonomitermer läggas till för en <a href="@ctedit">innehållstyp</a> på sidan <em>hantera fält</em> för den innehållstypen. Då ett taxonomifält läggs till väljer du en <em>gränssnittskomponent</em> att använda för att mata in informationen om taxonomin på redigeringssidan för innehåll: en rullgardinsmeny, kryssrutor, envalsknappar eller ett automatiskt kompletterande fält (för att bygga ett vokabulär med fri etikettering). Efter att ha valt fälttyp och gränssnittskomponent kan du på den följande sidan <em>inställningar för fält</em> välja den önskade vokabulären, huruvida en eller flera termer kan väljas och andra inställningar. Samma vokabulär kan tilldelas flera innehållstyper genom att använda sektionen "Lägg till befintlig fält" på sidan <em>hantera fält</em>.

en: Classifying content
sv: Klassificera innehåll

en: After the vocabulary is assigned to the content type, you can start classifying content. The field with terms will appear on the content editing screen when you edit or <a href="@addnode">add new content</a>.
sv: Efter att vokabulären tilldelats innehållstypen kan du börja klassificera innehåll. Fältet med termer kommer att synas på redigeringssidan för innehåll då du redigerar eller <a href="@addnode">skapar nytt innehåll</a>.

en: Viewing listings and RSS feeds by term
sv: Visa listor och RSS flöden efter term

en: Each taxonomy term automatically provides a page listing content that has its classification, and a corresponding RSS feed. For example, if the taxonomy term <em>country rock</em> has the ID 123 (you can see this by looking at the URL when hovering on the linked term, which you can click to navigate to the listing page), then you will find this list at the path <em>taxonomy/term/123</em>. The RSS feed will use the path <em>taxonomy/term/123/feed</em> (the RSS icon for this term's listing will automatically display in your browser's address bar when viewing the listing page).
sv: Varje taxonomiterm skapar automatiskt en sida där innehåll som klassats med termen listas, och ett motsvarande RSS-flöde. Om till exempel taxonomitermen <em>country rock</em> har id 123 (du kan se detta genom att titta på adressfeltet då du håller muspekaren över den länkade termen som du kan klicka på sidan med listan) så kommer du att hitta listan med sökvägen </em>taxonomy/term/123</em>. RSS-flödet kommer att använda sökvägen <em>taxonomy/term/123/feed</em>. (RSS-ikonen kommer automatiskt att visas i din webbläsares adressfält då du besöker sidan med listan.)

en: Extending Taxonomy module
sv: Utökar modulen Taxonomy

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
sv: Det finns <a href="@taxcontrib">många bidragna moduler</em> som utökar modulen Taxonomys beteendet vid både visning och organisering av termer.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
sv: Taxonomi används för att kategorisera innehåll. Termer grupperas i vokabulärer. Till exempel kan en vokabulär kallad "Frukter" innehålla termerna "Äpple" och "Banan".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
sv: Du kan organisera om termerna i %capital_name genom att använda deras drag-och-släpphandtag och gruppera termer under en ovanliggande term genom att dra dem till höger och under den ovanliggande.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
sv: %capital_name innehåller termer som är grupperade under ovanliggande termer. Du kan omorganisera dem genom att använda drag-och-släpphandtagen.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
sv: %capital_name innehåller termer med flera ovanliggande termer. Drag-och-släpp av termer med flera ovanliggande termer stöds inte, men du kan återaktivera drag-och-släpp genom att redigera varje term så att den bara har en ovanliggande term.

en: Administer vocabularies and terms
sv: Administrera vokabulärer och termer

en: Edit terms in %vocabulary
sv: Redigera termer i %vocabulary

en: Delete terms from %vocabulary
sv: Radera termer från %vocabulary

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: Term reference
sv: Termreferens

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
sv: Detta fält lagrar en referens till en taxonomiterm

en: Autocomplete term widget (tagging)
sv: Gränssnittskomponent för automatiskt kompletterande term. (märkning)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
sv: Vokabulären som tillhandahåller alternativen för detta fält.

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
sv: Modulen Toolbar visar länkar till de huvudsakliga administrativa menyvalen och länkar från andra moduler överst på skärmen. Läs mer om  <a href="@toolbar">modulen Toolbar</a> i onlinehandboken.

en: Displaying administrative links
sv: Visar administrativa länkar

en: Use the administration toolbar
sv: Använda verktygsraden för administration

en: Toggle drawer visibility
sv: Växla synlighet för låda

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
sv: Tillhandahåller en verktygsrad som visar de översta menyvalen för administration och länkar från andra moduler.

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
sv: Modulen Tracker visar det senast tillagda och uppdaterade innehållet på din webbplats, och låter dig följa nytt innehåll som skapas av andra användare. Denna modul har inga inställningar. Läs mer om <a href="@tracker">modulen Tracker</a> i onlinehandboken.

en: The Tracker module adds a new menu item to the Navigation menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
sv: Modulen Tracker lägger till ett nytt menyval i Navigationsmenyn kallat <em>Nytt innehåll</em>. Du kan konfigurera menyvalet via sidan <a href="@menus">administrera menyer</a>.

en: Tracking new and updated site content
sv: Spårar nytt och uppdaterat innehåll på webbplatsen

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
sv: Sidan <a href="@recent">Nytt innehåll</a> visar nytt och uppdaterat innehåll i en omvänd kronologisk ordning och visar innehållstyp, titel, författarnamn, antal kommentarer och tid för senaste uppdatering. Innehåll behandlas som uppdaterat när ändringar förekommer i texten, eller när nya kommentarer läggs till. Fliken <em>Mitt senaste innehåll</em> begränsar listan till nuvarande inloggad användare.

en: Tracking user-specific content
sv: Spårar användarspecifikt innehåll

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
sv: Välj fliken <em>Spåra</em> från användarens profilsida för att följa en specifik användares nya och uppdaterade innehåll.

en: All recent content
sv: Allt nytt innehåll

en: My recent content
sv: Mitt senaste innehåll

en: Track content
sv: Spåra innehåll

en: Enables tracking of recent content for users.
sv: Möjliggör spårning av senaste innehåll för användare.

en: The Content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">Locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the Content translation module is key to creating and maintaining translated site content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Content translation module</a>.
sv: Modulen Content translation möjliggör översättning av innehåll till olika språk. Genom att använda sig av <a href="@locale">modulen Locale</a> (vilken hanterar aktiverade språk och tillhandahåller översättning av webbplatsens användargränssnitt), så är modulen Content translation nyckeln till att underhålla översatt innehåll på webbplatsen. Läs mer om <a href="@translation">modulen Content translation</a> i onlinehandboken.

en: Configuring content types for translation
sv: Konfigurering av översättning till innehåll och innehållstyper som har översättning aktiverat

en: To configure a particular content type for translation, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, and click the <em>edit</em> link for the content type. In the <em>Publishing options</em> section, select <em>Enabled, with translation</em> under <em>Multilingual support</em>.
sv: För att konfigurera en viss innehållstyp för översättning, besök sidan för <a href="@content-types">Innehållstyper</a> och klicka på länken <em>redigera</em> för innehållsypen. I området <em>Alternativ för publicering</em> väljer du <em>Aktiverad, med översättning</em> under <em>Stöd för flera språk</em>.

en: Assigning a language to content
sv: Tilldela språk till innehåll

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
sv: Använd rullgardinsmenyn <em>Språk</em> for att välja önskat språk när du skapar eller redigerar inlägg.

en: Translating content
sv: Översätta innehåll

en: Users with the <em>translate content</em> permission can translate content, if the content type has been configured to allow translations. To translate content, select the <em>Translation</em> tab when viewing the content, select the language for which you wish to provide content, and then enter the content.
sv: Användare med behörigheten <em>översätta innehåll</em> kan översätta innehåll om innehållstypen har blivit konfigurerat för att tillåta översättningen. För att översätta innehåll, välj fliken <em>Översättning</em> när innehållet visas, välj det språk till vilket du vill bidra med översättning, och mata in innehållet.

en: Maintaining translations
sv: Underhålla översättningar

en: If editing content in one language requires that translated versions also be updated to reflect the change, use the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark the translations as outdated and in need of revision. Individual translations may also be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
sv: Uppdatera översättningar när så önskas så att de korrekt återspeglar originalinlägget. Statusflaggan för översättning tillhandahåller ett enkelt sätt att hålla koll på vilka översättningar som behöver uppdateras. Exempelvis, efter att ha redigerat ett inlägg, välj kryssrutan <em>Markera översättningar som inaktuella</em> för att markera att alla översättningar behöver ses över. Individuella översättningar kan även markeras genom att kryssa i <em>Kräver uppdatering</em> i formuläret för att redigera en översättning.

en: Translate content
sv: Översätt innehåll

en: There is already a translation in this language.
sv: Det finns redan en översättning för detta språk.

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
sv: Inga åtgärder tillgängliga för denna trigger. <a href="@link">Lägg till åtgärd</a>.

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
sv: Saknad/odefinierad åtgärd för sparande (%save_aid) för åtgärden %aid.

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
sv: Åtgärden %label har lagts till, vilket krävs för att spara ändringen av egenskap.

en: The %label action was moved to save the property change.
sv: Åtgärden %label flyttades för att spara ändringen för egenskap.

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
sv: Triggers är händelser på din webbplats som till exempel nyhetsinnehåll som läggs till eller en användare som loggar in. Modulen Trigger sammanbinder dessa triggers med händelser (funktionella uppgifter) som att avpublicera innehåll som innehåller ett visst nyckelord eller skickar e-post till administratören. <a href="@url">Inställningssidan för åtgärder</a> inehåller en lista av möjliga åtgärder och ger möjlighet att skapa och ställa in avancerade åtgärder (åtgärder som kräver inställning som till exempel en e-postadress eller en lista av förbjudna ord).

en: The Trigger module provides the ability to cause <em>actions</em> to run when certain <em>triggers</em> take place on your site. Triggers are events, such as new content being added to your site or a user logging in, and actions are tasks, such as unpublishing content or e-mailing an administrator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
sv: Modulen Trigger ger möjlighet att köra <em>åtgärder</em> då vissa <em>utlösningar</em> sker på din webbplats. Utlösare är händelser som till exempel då nytt innehåll läggs till din webbplats eller då en användare loggar in och åtgärder är uppgifter som till exempel avpublicerande av innehåll eller att skicka e-post till en administratör. För mer information se onlinehandbokens inlägg för <a href="@trigger">modulen Trigger</a>.

en: Configuring triggers and actions
sv: Konfigurera utlösare och åtgärder

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. To set up a trigger/action combination, first visit the <a href="@actions-page">Actions configuration page</a>, where you can either verify that the action you want is already listed, or create a new <em>advanced</em> action. You will need to set up an advanced action if there are configuration options in your trigger/action combination, such as specifying an e-mail address or a list of banned words. After configuring or verifying your action, visit the <a href="@triggers-page">Triggers configuration page</a> and choose the appropriate tab (Comment, Taxonomy, etc.), where you can assign the action to run when the trigger event occurs.
sv: Kombinationen av åtgärder och utlösare kan utföra många användbara uppgifter, såsom att skicka e-post till administratören om ett användarkonto raderas, eller att automatiskt avpublicera kommentarer som innehåller vissa ord. Besök sidan <a href="@actions-page">Konfiguration av åtgärder</a> för att ställa in kombination av utlösare/åtgärder. Där kan du antingen bekräfta att åtgärden du vill ha genomförd redan finns listad eller skapa en ny <em>avancerad</em> åtgärd. Du måste skapa en avancerad åtgärd om det är något som måste ställas in i din kombination av utlösare/åtgärder som till exempel att ange en e-postadress eller en lista av förbjudna ord. Efter att ha ställt in eller bekräftat dina åtgärder, besök sidan <a href="@triggers-page">Konfiguration av utlösare</a> och välj lämplig flik (Kommentar, Taxonomi, etc.) där du kan tilldela åtgärder som skall vidtas då en utlöst händelse inträffar.

en: When either saving new content or updating existing content
sv: Antingen vid sparande av nytt innehåll eller uppdatering av existerande innehåll

en: After saving updated content
sv: Efter sparade av uppdaterat innehåll

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
sv: Antingen vid sparande av ny kommentar eller uppdateraring av en existerande kommentar

en: After creating a new user account
sv: Efter skapade av ett nytt användarkonto

en: After updating a user account
sv: Efter uppdatering av användares konto

en: Configure when to execute actions.
sv: Konfigurera när åtgärder skall utföras.

en: Installing updates
sv: Installerar uppdateringar

en: Preparing to update your site
sv: Förbereder för uppdatering av din webbplats

en: Installing %project
sv: Installerar %project

en: Preparing to install
sv: Förbereder för installation

en: Error installing / updating
sv: Fel vid installation / uppdatering

en: Installed %project_name successfully
sv: Installerade %project_name

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
sv: Uppdatering genomfördes utan problem. Din webbplats har tagits bort från underhållsläge.

en: Update was completed successfully.
sv: Uppdatering genomfördes utan problem.

en: Update failed! See the log below for more information.
sv: Uppdatering misslyckades! Se loggen nedan för mer information.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
sv: Uppdatering misslyckades! Se loggen nedan för mer information. Din webbplats är fortfarande i underhållsläge.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
sv: Installationen genomfördes utan problem. Din webbplats är inte längre i underhållsläge.

en: Installation was completed successfully.
sv: Installation genomfördes utan problem.

en: Installation failed! See the log below for more information.
sv: Installation misslyckades! Se loggen nedan för mer information.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
sv: Installation misslyckades! Se loggen nedan för mer information. Din webbplats är fortfarande i underhållsläge.

en: Failed to get available update data.
sv: Kunde inte hämta information om tillgängliga uppdateringar.

en: No available update data
sv: Ingen tillgänglig information om uppdateringar

en: Checking available update data
sv: Undersöker tillgänglig information om uppdateringar

en: Trying to check available update data ...
sv: Försöker hitta tillgänglig information om uppdateringar...

en: Error checking available update data.
sv: Fel vid försök att hitta information om tillgängliga uppdateringar.

en: Checking available update data ...
sv: Söker efter tillgänglig information om uppdatering ...

en: Checked available update data for %title.
sv: Sökte efter tillgänglig information om uppdatering för %title.

en: Failed to check available update data for %title.
sv: Kunde inte undersöka tillgänglig information om uppdatering för %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
sv: Ett fel uppstod vid försök att hitta tillgänglig information om uppdatering.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
sv[0]: Letade efter tillgängliga uppdateringar för ett projekt.
sv[1]: Letade efter tillgängliga uppdateringar för @count projekt.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
sv[0]: Kunde inte hämta tillgänglig information om uppdatering för ett projekt.
sv[1]: Kunde inte hämta tillgänglig information om uppdatering för @count projekt.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
sv: Det uppstod ett problem att få information om uppdatering. Var vänlig försök igen senare.

en: (Theme)
sv: (Tema)

en: (Release notes)
sv: (Anteckningar om utgåva)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
sv: Denna uppdatering är en större versionsuppdatering vilket innebär att den inte behöver vara bakåtkompatibel med din nuvarande version som körs. Det rekommenderas att du läser anteckningarna om utgåvan och fortsätter på egen risk.

en: (Security update)
sv: (Säkerhetsuppdatering)

en: (Unsupported)
sv: (Stöds ej)

en: All of your projects are up to date.
sv: Alla dina projekt är aktuella.

en: Download these updates
sv: Ladda ned dessa uppdateringar

en: Manual updates required
sv: Manuella uppdateringar krävs

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
sv: Uppdatering av kärnan för Drupal stöds inte för tillfället.

en: You must select at least one project to update.
sv: Du måste välja åtminstone ett projekt att uppdatera.

en: Downloading updates
sv: Laddar ned uppdateringar

en: Preparing to download selected updates
sv: Förbereder för att ladda ned valda uppdateringar

en: Downloading updates failed:
sv: Nedladdning av uppdateringar misslyckades:

en: Updates downloaded successfully.
sv: Uppdateringarna laddades ner utan problem.

en: Fatal error trying to download.
sv: Kritiskt fel vid försök att ladda ned.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
sv: Säkerhetskopiera din databas och webbplats innan du fortsätter. <a href="@backup_url">Lär dig hur</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
sv: Genomför uppdateringar med webbplatsen satt i underhållsläge (starkt rekommenderat)

en: Install from a URL
sv: Installera från en URL

en: For example: %url
sv: Till exempel: %url

en: Upload a module or theme archive to install
sv: Ladda upp ett arkiv med modul eller tema att installera.

en: For example: %filename from your local computer
sv: Till exempel: %filename på din dator

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
sv: Du måste antingen tillhandahålla en URL eller ladda upp ett filarkiv för att installera.

en: The provided URL is invalid.
sv: Den angivna URL:en är ogiltig.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
sv: Kunde inte hämta Drupalprojekt Drupal från %url.

en: Provided archive contains no files.
sv: Tillhandahållet arkiv innehåller inga filer.

en: Unable to determine %project name.
sv: Kunde inte fastställa namnet %project.

en: %project is already installed.
sv: %project är redan installerat.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
sv: Kan inte packa upp %file, inte ett giltig arkiv.

en: Downloading %project
sv: Laddar ned %project

en: Failed to download %project from %url
sv: Misslyckades med att ladda ned %project från %url

en: Includes:
sv: Innehåller:

en: Enabled: %includes
sv: Aktiverade: %includes

en: Disabled: %disabled
sv: Inaktiverade: %disabled

en: Depends on: !basethemes
sv: Är beroende av: !basethemes

en: Required by: %subthemes
sv: Krävs av: %subthemes

en: The Update manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. In order to provide update information, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update manager module from the <a href='@modules'>Module administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href='@update'>Update manager module</a>.
sv: Modulen Update manager kollar periodvis efter nya versioner av din webbplats mjukvara (även hemladdade moduler och teman) och meddelar administratörer om tillgängliga uppdateringar. För att kunna ge information om uppdateringar skickas anonym statistik till Drupal.org. Du kan stänga av modulen Update manager om du så önskar på <a href="@modules">administrationssidan för moduler</a>. För mer infomation, se onlinehandbokens avsnitt om <a href="@update">modulen Update manager</a>.

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
sv: Uppdateringshanteraren tillåter också administratörer att uppdatera och installera moduler och teman via administrationsgränssnittet.

en: Checking for available updates
sv: Undersöker tillgänglig information om uppdateringar

en: A report of <a href="@update-report">available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for the frequency for checking updates (which are performed during <a href="@cron">cron</a> runs) and e-mail notifications at the <a href="@update-settings">Update manager settings</a>  page.
sv: <a href="@update-report">Rapporten över tillgängliga uppdateringar</a> meddelar dig när nya utgåvor finns tillgängliga för nedladdning. Du kan ändra inställningar för tätheten på kontrollen och meddelanden på <a href="@update-settings">inställningssidan för uppdateringsstatus</a>.

en: Performing updates through the user interface
sv: Genomför updateringar genom användargränssnittet

en: The Update manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
sv: Modulen Update manager låter administratörer göra uppdateringar direkt via administrationsgränssnittet. Högst upp på <a href="@modules_page">modul-</a> och <a href="@themes_page">temasidorna</a> kommer du att se en länk för att uppdatera till nya utgåvor. Denna leder dig till <a href="@update-page">sidan för uppdateringar</a> där du kommer att se en lista med alla uppdateringar och kan bekräfta vilka du vill uppdatera. Där frågas du efter ditt FTP/SSH-lösenord, varefter filerna överförs till din Drupalinstallation och skriver över de gamla. Mer detaljerade instruktioner kan hittas i <a href="@update">onlinehandboken</a>.

en: Installing new modules and themes through the user interface
sv: Installation av nya moduler och teman genom användargränssnittet

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href="@install">install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> link at the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
sv: Du kan även installera nya moduler och teman på samma sätt, genom <a href="@install">installationssidan</a>, eller genom att klicka på länken <em>Installera ny modul/tema</em> överst på <a href="@modules_page">modulsidan</a> och <a href="@themes_page">temasidan</a>. I det här fallet uppmanas du att tillhandahålla antingen URL:en till nedladdningen eller att ladda upp en paketerad releasefil från din lokala dator.

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
sv: Ingen information om uppdatering finns tillgänglig. <a href="@run_cron">Kör schemalagda aktiviteter</a> eller <a href="@check_manually">kontrollera manuellt</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
sv: Du kan automatiskt installera dina saknade uppdateringar genom uppdateringshanteraren:

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
sv: Din webbplats är för närvarande konfigurerad att skicka dessa e-postmeddelanden när en uppdatering finns tillgänglig. För att enbart få meddelanden om säkerhetsuppdateringar, var vänlig besök !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
sv: Din webbplats är för närvarande konfigurerad att skicka dessa e-postmeddelanden enbart när säkerhetsuppdateringar finns tillgängliga. För att få meddelanden om alla tillgängliga uppdateringar, var vänlig besök !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman stöds inte längre. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt. Var vänlig se projektets hemsida för mer detaljer.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
sv: Det uppstod ett problem vid undersökning av <a href="@update-report">tillgängliga uppdateringar</a> för Drupal.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
sv: Det uppstod ett problem vid undersökning av <a href="@update-report">tillgängliga uppdateringar</a> för dina moduler eller teman.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
sv: Se sidan <a href="@available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för mer information och för att installera dina saknade uppdateringar.

en: Ready to update
sv: Klar för uppdatering

en: Update manager
sv: Uppdateringshanteraren

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
sv: Kollar efter tillgängliga uppdateringar, och kan på ett säkert sätt installera eller uppdatera moduler och teman via ett webbgränssnitt.

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
sv: Denna roll kommer automatiskt att tilldelas nya behörigheter när moduler aktiveras. Ändras denna inställning kommer inte nuvarande behörigheter att påverkas.

en: Registration and cancellation
sv: Registrering och borttagning

en: Who can register accounts?
sv: Vem kan registrera konton?

en: Administrators only
sv: Enbart administratörer

en: Visitors, but administrator approval is required
sv: Besökare, men godkännande från administratör krävs.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
sv: Kräv verifikation via e-post när en besökare skapar ett konto.

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Nya användare måste bekräfta sina e-postadress innan de loggar in på webbplatsen, och de blir tilldelade ett lösenord som genereras automatiskt av systemet. Med denna inställning inaktiverad kommer användare att loggas in på en gång vid registrering, och kan välja sina egna lösenord under registreringen.

en: When cancelling a user account
sv: Vid borttagning av ett användarkonto

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
sv: Användare med <a href="@permissions-url">behörigheterna</a> %select-cancel-method eller %administer-users kan åsidosätta denna standardmetod.

en: Select method for cancelling account
sv: Välj metod för att ta bort konto

en: Administer users
sv: Administrera användare

en: Personalization
sv: Personalisering

en: Enable signatures.
sv: Aktivera signaturer.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
sv: Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Enable user pictures.
sv: Aktivera bilder för användare.

en: Picture directory
sv: Bildkatalog

en: Picture display style
sv: Stil för visning av bilder

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
sv: Den valda stilen kommer att användas för visning, medan den ursprungliga bilden bibehålls. Stilar kan konfigureras i administrationsområdet <a href="!url">Stilar för bilder</a>

en: Picture upload dimensions
sv: Mått för uppladdad bild

en: Picture upload file size
sv: Filstorlek för uppladdad bild

en: E-mails
sv: E-postmeddelanden

en: Welcome (new user created by administrator)
sv: Välkomstmeddelande (ny användare skapad av administratör)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
sv: Redigera texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemskonton som skapats av en administratör.

en: Welcome (awaiting approval)
sv: Välkomstmeddelande (väntar på godkännande)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sv: Redigera texten i det välkomstbrev som skickas till nya medlemmar vid registrering då en administratörs godkännande krävs.

en: Welcome (no approval required)
sv: Välkomstmeddelande (inget godkännande krävs)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sv: Redigera texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemmar vid registrering då inget godkännande från en administratör krävs.

en: Password recovery
sv: Återställ lösenord

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare som vill ha ett nytt lösenord.

en: Account activation
sv: Aktivering av konto

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelanden som skickas till användare då kontot aktiveras (då en administratör aktiverar ett konto för en användare som redan har registrerat sig, på en webbplats där det krävs godkännande av administratör).

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelande som skickas till användare när deras konto blockerats.

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när de försöker ta bort sina konton.

en: Account canceled
sv: Konto borttaget

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelanden som skickas till användare då deras konto har tagits bort.

en: Notify user when account is canceled.
sv: Meddela användare när konto avslutas.

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
sv: Det finns redan en roll med namnet %roll. Välj ett annat rollnamn.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
sv: Du är inloggad som %user. <a href="!user_edit">Ändra ditt lösenord.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
sv: En annan användare (%other_user) är redan inloggad på webbplatsen på den här datorn, men du har försökt använda en engångslänk för %resetting_user användare. Var vänlig <a href="!logout">logga ut</a> och försök använda länken igen.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
sv: Engångslänken för inloggning som du klickade på är ogiltig.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
sv: Du har just använt din engångslänk för inloggning. Det är inte längre nödvändigt att använda denna länk för att logga in. Var vänlig byt lösenord.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
sv: <p>Detta är en engångsinloggning för %user_name som upphör att gälla %expiration_date.</p><p>Klicka på denna knapp för att logga in på webbplatsen och byta lösenord.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som antingen redan har använts eller inte längre är giltig. Var vänlig begär en ny genom att använda formuläret nedan.

en: When cancelling your account
sv: Vid borttagning av ditt konto

en: When cancelling the account
sv: Vid borttagning av kontot

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
sv: Kräv verifikation via e-post för att ta bort konto.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
sv: Om aktiverat så måste användaren bekräfta borttagningen av kontot via e-post.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
sv: Om aktiverat så kommer användaren få ett e-postmeddelande efter att kontot har tagits bort.

en: Are you sure you want to cancel your account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ditt konto?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot %name?

en: Select the method to cancel the account above.
sv: Välj metod för att ta bort kontot ovan.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
sv: En verifikation för bekräftelse om att ta bort ditt konto har skickats till din e-postadress.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
sv: Ditt konto kommer att spärras och du kommer inte längre att kunna logga in. Allt ditt innehåll kommer att fortsätta hänvisa till ditt användarnamn.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
sv: Ditt konto kommer att spärras och du kommer inte längre att kunna logga in. Allt ditt innehåll kommer att döljas för alla utom administratörer.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
sv: Ditt konto kommer att tas bort och all information om kontot raderas. Allt ditt innehåll kommer att tilldelas användaren %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
sv: Ditt konto kommer att tas bort och all information om kontot raderas. Allt ditt innehåll kommer också att tas bort.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en länk för att ta bort konto som inte längre är giltig. Var vänlig begär en ny länk genom formuläret nedan.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
sv: Skickade begäran om borttagning av konto till %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
sv: Ersättningstecken relaterade till individuella användarkonton.

en: Tokens related to the currently logged in user.
sv: Ersättningstecken relaterade till den nuvarande inloggade användaren.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
sv: Modulen User låter användare registrera sig, logga in och logga ut. Det medger också användare med rätt behörighet att hantera användarroller (används för att klassificera användare) och behörigheter tillhörande dessa roller. Läs mer om <a href="@user">modulen User</a> i onlinehandboken.

en: Creating and managing users
sv: Skapande och hanterande av användare

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
sv: Modulen User låter användare med tillämplig <a href="@permissions">behörighet</a> skapa användarkonton via sidan <a href="@people">Administration av personer</a>, där de också kan tilldela användare till en eller flera roller, och spärra eller ta bort användarkonton. Om tillåtet, kan användare utan konton (gäster) skapa sina egna konton på sidan <a href="@register">Skapa nytt konto</a>.

en: User roles and permissions
sv: Användarroller och behörigheter

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
sv: <em>Roller</em> används för att gruppera och klassificera användare och varje användare kan tilldelas en eller flera roller. Som standard finns två roller: <em>anonym användare</em> (användare som inte är inloggad) och <em>verifierad användare</em> (användare som är registrerad och inloggad). Beroende på val du gjorde när du installerade Drupal, kan installationsprocessen ha angivit flera roller, och du kan skapa ytterligare anpassade roller på sidan <a href="@roles">Roller</a>. Efter skapande av roller kan du ange behörigheter för varje roll på sidan <a href="@permissions_user">Behörigheter</a>. Beviljandet av en behörighet låter användare som har tilldelats en särskild roll att utföra en åtgärd på webbplatsen, till exempel visa en viss typ av innehåll, redigering eller skapande av innehåll, administrera inställningarna för en viss modul, eller använda en viss funktion av området (exempelvis sökning).

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures and user pictures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
sv: <a href="@accounts">Sidan Kontoinställningar</a> låter dig hantera inställningar för det visade namnet för gästrollen, personligt kontaktformulär, användarregistrering och borttagning av användarkonto. På denna sida kan du även hantera inställningar för anpassning av konto (inklusive signaturer och användarbilder), och anpassa texten för e-postmeddelanden som skickas automatiskt under registreringsprocessen för användare.

en: By default, Drupal comes with two user roles:
sv: Drupal har två förinställda roller:

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
sv: Gäst: denna roll används för användare som inte har något konto eller ännu inte har loggat in.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
sv: Inloggad användare: Denna roll sätts automatiskt på alla inloggade användare.

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
sv: Detta formulär låter administratörer lägga till, redigera och flytta fält för lagring av användardata.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
sv: Detta formulär låter administratörer konfigurera hur fält skall visas vid återgivning av en användares profilsida.

en: User module timezone form element.
sv: Användarmodulens formulärelement för tidszon.

en: User module history view element.
sv: Användarmodulens visningselement för historia.

en: Administer permissions
sv: Administrera behörigheter

en: View user profiles
sv: Visa användarprofiler

en: Change own username
sv: Ändra eget användarnamn

en: Cancel own user account
sv: Ta bort eget användarkonto

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
sv: Observera: innehåll kan sparas, avpubliceras, raderas eller flyttas till användaren %anonymous-name beroende på de konfigurerade <a href="@user-settings-url">inställningarna för användare</a>.

en: Select method for cancelling own account
sv: Välja metod för att ta bort eget konto

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
sv: Mellanslag är tillåtna. Skiljetecken tillåts inte förutom punkter, bindestreck, apostrofer och understreck.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
sv: Signaturen är för lång: den får vara %max tecken eller färre.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
sv: Tyvärr, för många misslyckade inloggningsförsök från din IP-adress. Denna IP-adress är tillfälligt spärrad. Försök igen senare, eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: Cancelling account
sv: Borttagning av konto

en: Cancelling user account
sv: Borttagning av användarkonto

en: %name has been disabled.
sv: %name har inaktiverats.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
sv: Kontodetaljer för [user:name] på [site:name]

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    Tack för att du registrerat dig på !site. Din kontoansökan väntar nu på att godkännas. När den har beviljats kommer du att få ytterligare ett e-postmeddelande med information om hur du loggar in, anger ditt lösenord, samt andra detaljer.
    
    
    --  Gruppen på [site:name]

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
sv: [user:name] har ansökt om ett konto.
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
sv: Ny inloggningsinformation för [user:name] på [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontodetaljer för [user:name] på [site:name] (spärrad)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
sv: Bekräftelse för borttagning av konto för [user:name] på [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontodetaljer för [user:name] på [site:name] (raderad)

en: Cancel the selected user accounts
sv: Radera valda användarkonton

en: The user account %name cannot be cancelled.
sv: Användarkontot %name kan inte tas bort.

en: When cancelling these accounts
sv: Vid borttagning av dessa konton

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa användarkonton?

en: Cancel accounts
sv: Radera konton

en: To make your password stronger:
sv: För att göra ditt lösenord starkare:

en: Make it at least 6 characters
sv: Se till att det innehåller minst 6 tecken

en: Add lowercase letters
sv: Lägg till små bokstäver

en: Add uppercase letters
sv: Lägg till versaler

en: Add numbers
sv: Lägg till siffror

en: Add punctuation
sv: Lägg till skiljetecken

en: Make it different from your username
sv: Ha inte samma som ditt användarnamn

en: Weak
sv: Svag

en: Fair
sv: Tillräcklig

en: Blocked user: %name %email.
sv: Spärrad användare: %name %email.

en: There is currently 1 user online. | There are currently @count users online.
sv[0]: För närvarande är 1 användare aktiv.
sv[1]: För närvarande är @count användare aktiva.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
sv[0]: Tyvärr, det har varit mer än en misslyckad inloggning för detta konto. Det är för tillfället spärrat. Försök igen senare, eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.
sv[1]: Tyvärr, det har varit mer än @count misslyckade inloggningar för detta konto. Det är för tillfället spärrat. Försök igen senare, eller <a href="@url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Confirm account cancellation
sv: Bekräfta borttagning av konto

en: User passwords rehashed to improve security
sv: Lösenord för användare har hashats på nytt för att förbättra säkerheten

en: Migrated user time zones
sv: Migrerade tidszoner för användare

en: Start with only a few modules enabled.
sv: Börja med endast ett fåtal moduler aktiverade.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Install with commonly used features pre-configured.
sv: Installera med vanligt använda funktioner förinställda.

en: Content width
sv: Innehållsbredd

en: Fluid width
sv: Flytande bredd

en: Fixed width
sv: Fast bredd

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
sv: Ange huruvida innehållet kommer att bäddas in i en låst bredd eller utökas flytande med bredden för webbläsarens fönster.

en: A multi-column theme which can be configured to modify colors and switch between fixed and fluid width layouts.
sv: Ett tema med flera spalter som kan konfigureras i olika färger och med fast eller flytande bredd.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
sv: Ett enkelt, tabellfritt administrationstema med en kolumn och flytande bredd.

en: This theme demonstrates Drupal's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Drupal's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
sv: Detta tema demonstrerar den HTML-kod och de CSS-stilar som Drupal använder som standard. För att lära dig att bygga ett eget tema och åsidosätta Drupals standardkod, se <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Displays Reorder
sv: Omorganisering av visningar

en: Remove this display
sv: Tag bort denna visning

en: Operator to use on all groups
sv: Operand att använda på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 AND grupp 1 AND gupp 2" eller "grupp 0 OR grupp 1 OR gupp 2", etc

en: Remove group @group
sv: Tag bort grupp @group

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: Ungroupable filters
sv: Ej grupperingsbara filter

en: Configure group settings for @type %item
sv: Konfigurera gruppinställningar för @type %item

en: Basic exposed form
sv: Vanligt exponerat formulär

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som enbart genererar en vy om formuläret innehåller användarinmatning.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display all items that this view might find
sv: Visa alla objekt som denna vy kan hitta

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, fullständig paginerare

en: Paged output, full Drupal style
sv: Paginerad utmatning, fullständig stil för Drupal

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Use the mini pager output.
sv: Använd minipaginerarens utmatning.

en: The taxonomy vocabulary name
sv: Namnet för vokabulärens taxonomi

en: Name (raw)
sv: Namn (obearbetat)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
sv: Användar- eller författarnamnet. Detta filter kontrollerar inte om användaren finns och tillåter partiell matchning. Utnyttjar inte automatisk komplettering.

en: Provide markup text for the area.
sv: Tillhandahåll uppmärkningstext för textområdet.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskinläsbara namnet för denna visning.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält

en: Exposed form style
sv: Stil på exponerat formulär

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj vilken typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för denna stil på exponerat formulär.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet på denna visning

en: This is machine name of the display.
sv: Det här är det maskinläsbara namnet för visningen.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kan vissa fält bli otillgängliga. Alla fält som markerats för gruppering kommer att fällas ihop till en post per enskilt värde. Andra fält som väljs ut för hopsamling kommer att få funktionen körd på sig. Till exempel kan du gruppera noder på titel och räkna antalet NID för att få en lista med dubbletter av titlar.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
sv: <strong>Viktigt!</strong> Du har ändrat visningens maskinläsbara namn. Allt som specifikt bifogats denna visning, såsom temahanterig, kan sluta fungera tills den uppdateras. För att se temaförslag för visningen, måste du spara vyn.

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Alternativ för exponerat formulär

en: Select which pager, if any, to use for this view
sv: Välj vilken paginerare (om någon) som skall användas för denna vy

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Display id should be unique.
sv: ID för visning skall vara unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
sv: Motvikt måste vara ett antal större än eller lika med 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
sv: Kan inte slutföra åtgärden. Allvarligt fel i @file på rad @line: @message

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: In database
sv: I databas

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
sv: En modul med namnet @name finns redan på din webbplats. Var vänlig ange ett annat namn.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
sv: Webform möjliggör för noder att ha bifogade formulär och enkäter.

en: To add one, create a !types piece of content.
sv: För att lägga till en, skapa en !types typ av innehåll.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
sv: Webform är för närvarande inte aktiverad på någon innehållstyp.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
sv: För att använda Webform, aktivera det på minst en innehållstyp på denna sida.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
sv: Denna sida listar allt innehåll på webbplatsen som kan ha ett formulär bifogat.

en: Webform-enabled piece of content
sv: Webform-aktiverad typ av innehåll.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
sv: Besök inställningssidan för<a href="!url">Webform</a> och aktivera Webform på minst en innehållstyp.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
sv: Valfritt: Aktivera Webform på flera innehållstyper genom att besöka inställlningssidan för <a href="!url">Webform</a>.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
sv: Ett speciellt textfält som tillåter e-postadresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
sv: Tillåter användare att ladda upp filer av konfigurerbara typer.

en: Page break
sv: Sidbrytning

en: Organize forms into multiple pages.
sv: Organisera formulär till flera sidor.

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
sv: Kontrollera att alla angivna värden för detta fält är unika. Samma värde får inte användas två gånger.

en: Maximum length of the textfield value.
sv: Största längd för värdet på textfältet.

en: E-mail address format
sv: Format på e-postadress

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
sv: Långt format: "Exempel Namn" &lt;namn@exempel.se&gt;

en: Short format: name@example.com
sv: Kort format: namn@exempel.se

en: Include all components
sv: Inkludera alla komponenter

en: email@example.com
sv: epost@exempel.se

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
sv: Begränsa antalet inskickningar <em>per användare</em>. En användare identifieras genom deras användarkonto om de är inloggade, eller med deras IP-adress och en kaka (cookie) om de är gäster. Användning av kakor kan ändras i de globala <a href="!url">inställningarna för Webform</a>.

en: Submission access
sv: Behörighet för inskickande

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
sv: Visa det föregående inläggsmeddelandet som syns när användare redan har skickat in detta formulär.

en: @sid (draft)
sv: @sid (utkast)

en: Select list options
sv: Välj listalternativ

en: Select list format
sv: Välj listformat

en: Separate
sv: Dela upp

en: Included export components
sv: Inkluderade exportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
sv: Valda komponenter kommer att inkluderas vid exporten.

en: @name form
sv: @name formulär

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
sv[0]: 1 förestående uppdatering (@number_applied att genomföra, @number_incompatible överhoppade)
sv[1]: @count förestående uppdateringar (@number_applied att genomföra, @number_incompatible överhoppade)

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
sv: Modulen Blog låter registrerade användare skriva en egen dagbok online, eller <em>blogg</em>. Bloggar består av enskilda <em>blogginlägg</em>. Som standard visas blogginlägg med de senaste inläggen överst, med kommentarer aktiverade och visas på webbplatsens startsida. Läs mer om <a href='@blog'>modulen Blog</a> i onlinehandboken.

en: Author textfield
sv: Textfält för författare

en: Subject textfield
sv: Textfält för ämne

en: A contact form with category %category already exists.
sv: Ett kontaktformulär med kategorin %category finns redan.

en: Hello !recipient-name,
sv: Hej !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
sv: Försökte att skapa en instans av ett fält @field_name som inte finns eller för närvarande ej är aktiverat.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
sv: Försökte att skapa en instans av fält @field_name på paket @bundle som redan har en instans av detta fält.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
sv: Field API för att lägga till fält till enheter som noder och användare.

en: Overview of fields on all entity types.
sv: Fältöversikt för alla objektstyper.

en: Configuring text formats
sv: Konfigurera textformat

en: Configure text formats on the <a href="@formats">Text formats page</a>. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. To ensure security, untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags, since certain HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich content.
sv: Ställ in textformat på sidan <a href="@formats">Textformat</a>. <strong>Felaktigt inställda textformat är en säkerhetsrisk</strong>. För att säkerheten ska garanteras bör icke betrodda användare endast ha tillgång till textformat som begränsar dem till antingen ren text eller en säker uppsättning HTML-taggar, eftersom vissa HTML-taggar kan tillåta inbäddning av illvilliga länkar eller skript i text. Mer betrodda, registrerade användare kan ges behörighet att använda mindre begränsande textformat för att kunna skapa mer varierat innehåll.

en: Users with access to more than one text format can use the <em>Text format</em> fieldset to choose between available text formats when creating or editing multi-line content. Administrators can define the text formats available to each user role, and control the order of formats listed in the <em>Text format</em> fieldset on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
sv: Användare med tillgång till mer än ett textformat kan använda fältgruppen <em>Textformat</em> för att välja mellan tillgängliga format då flerradigt innehåll skapas eller redigeras. Administratörer kan ange vilka textformat som är tillgängliga för varje användarroll och styra i vilken ordning formaten visas i fältgruppen <em>Textformat</em> på sidan <a href="@text-formats">Textformat</a>.

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
sv: Textformat definierar vilka HTML-taggar, kod och annan formatering som kan användas vid inskrivning av text. <strong>Felaktigt inställda textformat är en säkerhetsrisk</strong>. Läs mer på <a href="@filterhelp">hjälpsidan för modulen Filter</a>.

en: Show more content
sv: Visa mer innehåll

en: Collapse
sv: Fäll in

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
sv: Ramverket för testning kräver att klassen DOMDocument är tillgänglig. Kontrollera konfigurationskommandot på sidan <a href="@link-phpinfo">PHP info</a>.

en: Error messages to display
sv: Felmeddelanden att visa

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
sv: Det är rekommenderat att webbplatser som körs i skarpt läge inte visar några felmeddelanden.

en: Cannot open %file_path
sv: Kan inte öppna %file_path

en: Term name textfield
sv: Textfält för namn på term

en: Term description textarea
sv: Textområde för beskrivning av term

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
sv: Instruktioner för återställning av lösenord kommer att skickas till %email. Du måste logga ut för att kunna använda länken för återställning som finns i e-postmeddelandet.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
sv: Ange ditt nuvarande lösenord för att ändra %mail eller %pass. !request_new.

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
sv: Ditt nuvarande lösenord saknas eller är felaktigt. Det krävs för att ändra %name.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
sv: Ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner har skickats till den nya användaren <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Configure user accounts.
sv: Konfigurera användarkonton.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
sv: Konfigurera förvalt beteende för användare, inklusive krav för registrering, e-post, fält och användarbilder.

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
sv: Du måste<a href="!login">logga in</a> för att se detta formulär.

en: Wysiwyg profiles
sv: WYSIWYG

en: Div container
sv: DIV-container

en: Maximize
sv: Maximera

en: Check spelling as you type
sv: Kontrollera stavning medan du skriver

en: Advanced list
sv: Utökad lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
sv: För att tilldela en annan redigerare till ett textformat, klicka på "radera" för att först ta bort det nuvarande.

en: Update preview
sv: Uppdatera förhandsgranskning

en: Access all webform results
sv: Åtkomst till alla resultat för webbformulär

en: Access own webform results
sv: Åtkomst till egna resultat för webformulär

en: Edit all webform submissions
sv: Redigera alla inskickade webbformulär

en: Delete all webform submissions
sv: Radera alla inskickade webbformulär

en: Access own webform submissions
sv: Åtkomst till egna webbformulärs inskickade resultat

en: Edit own webform submissions
sv: Redigera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Delete own webform submissions
sv: Radera egna webbformulärs inskickade resultat

en: Default: %value
sv: Standard: %value

en: Delete configuration profile
sv: Ta bort konfigurationsprofil

en: The file has been renamed to %filename.
sv: Filen har döpts om till %filename.

en: %filename has been uploaded.
sv: %filename har laddats upp.

en: %filename is in use by another application.
sv: %filename används av en annan applikation.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
sv: %filename är %filesize vilket skulle överskrida din katalogskvot. Du använder för närvarande %size av %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
sv: %filename är %filesize vilket skulle överskrida din totala användarkvot. Du använder för närvarande %size av %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
sv: Du har inte tillgång till någon konfigurationsprofil för att använda filhanteraren!

en: Directory %dirname is not accessible.
sv: Katalog %dirname är inte tillgänglig.

en: Access to %directory was denied.
sv: Åtkomst till %directory nekades.

en: You can not perform this operation.
sv: Du kan inte utföra den här åtgärden.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
sv: För att skicka en fil till en extern applikation, dubbelklicka på filens rad.

en: Administer IMCE
sv: Administrera IMCE

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
sv: För användare som har <strong>flera roller</strong> kommer egenskapen <strong>vikt</strong> att avgöra vilken profil som tilldelas. Lättare roller som är placerade överst kommer att ha företräde. Så en administratörsroll skall placeras över andra roller genom att ha en liten vikt, till exempel -10.

en: Define the upload quota per directory.
sv: Ange uppladdningskvoten per katalog.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
sv: Denna kvot mäter storleken på alla uppladdade filer från användare i databasen och inkluderar inte FTP-filer. Du kan antingen använda båda kvoterna tillsammans eller utan problem ignorera detta genom att ange värdet till 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Ange tillåtna filändelser för uppladdade filer. Separera ändelserna med ett mellanslag och ta inte med den inledande punkten.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
sv: Du kan skapa en lista av alternativ för miniatyrbilder som användarna kan välja från.
    <ul>
      <li>Använd alfanumeriska tecken som namn för miniatyrbilderna.</li>
      <li>Ange måtten som <strong>BreddxHöjd</strong>.</li>
      <li>Prefix och suffix är strängar som läggs till det ursprungliga filnamet då namnen för miniatyrbilderna skapas.</li>
      <li>Ett exempel på miniatyrbildsnamn: Namn = <strong>Liten</strong>, Mått = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>liten_</strong></li>
    </ul>
    <p>Observera att användare kommer alltid att kunna skapa dessa miniatyrbilder vid filuppladdning oavsett vad behörighet för miniatyrbilderna är.</p>
    <p>Om du behöver fler fält är det bara att fylla alla och spara så skapas två nya på nästa sida.</p>

en: %module module installed.
sv: Modulen %module installerades.

en: Table %name already exists.
sv: Tabell %name existerar redan.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
sv: Kan inte döpa om %table till %table_new: tabell %table existerar inte.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
sv: Kan inte döpa om %table till %table_new: tabell %table existerar redan.

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till fält %table.%field: tabell existerar inte.

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
sv: Kan inte lägga till fält %table.%field: tabell existerar redan.

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
sv: Kan inte ange standardvärde för fält %table.%field: fält existerar inte.

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
sv: Kan inte ta bort standardvärde för fält %table.%field: fält existerar inte.

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till primärnyckel till tabellen %table: tabellen existerar inte.

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
sv: Kan inte lägga till primärnyckel till tabellen %table: primärnyckel existerar redan.

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till unik nyckel %name till tabell %table: tabell existerar inte.

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
sv: Kan inte lägga till unik nyckel %name till tabell %table: unik nyckel existerar redan.

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
sv: Kan inte lägga till index %name till tabell %table: tabell existerar inte.

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
sv: Kan inte lägga till index %name till tabell %table: index existerar redan.

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
sv: Kan inte ändra definitionen för fält %table.%name: fält existerar inte.

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
sv: Kan inte byta namn på fält %table.%name: målfält existerar redan.

en: Use this page to create a new custom block.
sv: Använd denna sida för att skapa ett nytt block.

en: Number of recent blog posts to display
sv: Antal senaste blogginlägg att visa.

en: @node_type comment
sv: Kommentar till @node_type

en: Edit comment %comment
sv: Redigera kommentar %comment

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
sv: Modulen Field UI tillhandahåller ett administrativt användargränssnitt  (UI) för att bifoga och hantera fält. Fält kan anges på nivån för innehållstyp för innehållsposter och kommentarer, på nivån för vokabulärer för taxonomitermer, och på nivån för webbplatsens användarkonton. Andra moduler kan också aktivera fält att definieras av dess data. Fälttyper (text, bild, siffra, etc.) anges av moduler och samlas in och hanteras av <a href="@field">modulen Field</a>. Läs mer om <a href="@field_ui" target="_blank">modulen Field UI</a> i onlinehandboken.

en: Planning fields
sv: Planerade fält

en: What the field will be called
sv: Vad fältet kommer att kallas

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
sv: Ett fält har en <em>etikett</em> (namnet som visas i användargränssnittet) och ett <em>maskinläsbart namn</em> (namnet som används internt). Etiketten kan ändras efter att du skapat fältet om det behövs, men det maskinläsbara namnet kan inte ändras efter att du skapat fältet.

en: What type of data the field will store
sv: Vilken typ av data som fältet skall lagra

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
sv: Varje fält kan lagra en typ av data (text, nummer, fil, etc.). När du anger ett fält kan du välja en särskild <em>fälttyp</em>, vilket överensstämmer med den typ av data som du vill lagra. Fälttypen kan inte ändras efter att du har skapat fältet.

en: How the data will be input and displayed
sv: Hur data kommer att matas in och visas

en: How many values the field will store
sv: Hur många värden fältet kommer att lagra

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
sv: Du kan lagra ett värde, ett största antal värden, eller obegränsat antal värden i varje fält. Till exempel, ett fält för ID-nummer för anställda kanske bara skall lagra ett nummer, medans ett fält för telefonnummer skall kunna lagra flera telefonnummer. Denna inställning kan ändras efter att du skapat detta fält, men om du minskar det största antalet värden, kan du förlora information.

en: Reusing fields
sv: Återanvända fält

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
sv: När du har skapat ett fält kan du återanvända det. Till exempel, om du definierar ett anpassat bildfält för en innehållstyp och du behöver ha ett bildfält med samma parametrar på en annan innehållstyp, kan du lägga till samma fält till den andra innehållstypen i området <em>Lägg till befintligt fält</em> i användargränssnittet. Du kan också lägga till detta fält till ett taxonomivokabulär, kommentarer, användarkonton, etc.

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
sv: Några inställningar av ett återanvänt fält är unika för varje användande av fältet, andra delas med alla platser där du använder fältet. Till exempel, etiketten för ett textfält är unikt för varje användande, medan inställningen för antal värden delas.

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
sv: Det finns två viktiga anledningar till att återanvända fält. Först och främst så kan återanvändande av fält spara tid för dig gentemot att definiera nya fält. För det andra, återanvändning av fält låter dig visa, filtrera, gruppera och sortera innehåll med samma fält åt flera innehållstyper. Till exempel, den bidragna modulen Views låter dig skapa listor och tabeller av innehåll. Så om du använder samma fält på flera innehållstyper kan du skapa och visa en vy som innehåller alla dessa innehållstyper, sorterat på det fältet, och/eller filtrerat på det fältet.

en: Fields on content items
sv: Fält på innehållsposter

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
sv: Fält på innehållsposter anges på nivån av innehållstyp, på fliken <em>Hantera fält</em> för redigeringssidan på innehållstypen (som du kan nå på sidan <a href="@types">Innehållstyper</a>). När du anger ett fält för en innehållstyp kommer varje innehållspost av denna typ ha detta fält tillagt i sig. Några fält, såsom Titel och Brödtext tillhandahålls när du skapar en innehållstyp, eller tillhandahålls på innehållstyper som skapats av din installationsprofil.

en: Fields on taxonomy terms
sv: Fält på taxonomitermer

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
sv: Fält på taxonomitermer anges på nivån av taxonomivokabulär, på fliken <em>Hantera fält</em> för redigeringssidan åt vokabuläret (som du kan nå på sidan <a href="@taxonomy">Taxonomier</a>). När du anger ett fält för en vokabulär kommer varje term i detta vokabulär ha detta fält tillagt i sig. Till exempel så kan du ange ett bildfält för ett vokabulär för att lagra en ikon för varje term.

en: Fields on user accounts
sv: Fält på användarkonton

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
sv: Fält på användarkonto anges för hela webbplatsen, på fliken <a href="@fields">Hantera fält</a>på sidan <a href="@accounts">Inställningar för konto</a>. När du anger ett fält för användarkonton kommer varje användarkonto ha detta fält tillagt i sig. Till exempel så kan du lägga till ett långt textfält för att låta användare inkludera en biografi.

en: Fields on comments
sv: Fält på kommentarer

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
sv: Fält på kommentarer anges på nivån av innehållstyp, på fliken <em>Inställningar för kommentarer</em> för redigeringssidan åt innehållstypen (som du kan nå på sidan <a href="@types">Innehållstyper</a>). När du lägger till ett fält för kommentarer, kommer varje kommentar på en innehållspost för denna typ ha detta fält tillagt i sig. Till exempel så kan du lägga till fält för webbplats till kommentarer i foruminlägg, för att låta forumkommentatorer lägga till en länk till deras hemsida.

en: Administer text formats and filters
sv: Administrera textformat och filter

en: @type language detection
sv: Språkidentifiering för @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
sv: Strängar i den uppladdade filen ersätter befintliga, nya kommer att läggas till. Pluralformatet är uppdaterat.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
sv: Befintliga strängar och pluralformatet behålls, endast nya strängar läggs till.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
sv: Ange hur det skall bestämmas vilket språk som används för att visa sidelement (främst text som tillhandahålls av Drupal och moduler såsom fältetiketter och hjälptext). Beslutet tas genom att utvärdera en rad metoder för upptäckt av språk, den första identifieringsmetod som får ett resultat kommer att avgöra vilket språk som används för den typen av text. Ange ordningen av utvärderingsmetoder för språkidentifiering på denna sida.

en: User interface text
sv: Text för användargränssnitt

en: Use the detected interface language.
sv: Använd det upptäckta gränssnittsspråket.

en: Add new %type
sv: Lägg till ny %type

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
sv: Den nya uppsättningen skapas genom att kopiera alternativen från din förvalda genvägsuppsättning.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
sv: Den nya uppsättningen skapades genom att kopiera alternativ från genvägsuppsättningen %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
sv: Du använder för närvarande genvägsuppsättningen %set-name.

en: edit set name
sv: redigera uppsättningens namn

en: delete set
sv: radera uppsättning

en: Create new set
sv: Skapa ny uppsättning

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
sv: Genvägsuppsättningen %set_name har skapats. Du kan redigera den på denna sida.

en: Updated set name to %set-name.
sv: Uppdaterade namnet på uppsättning till %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
sv: Om du har valt denna genvägsuppsättning som förvald för alla användare, kan de också komma att bli påverkade av borttagning av den.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
sv: Är du säker på att du vill radera genvägsuppsättning %title?

en: The shortcut set %title has been deleted.
sv: Genvägsuppsättningen %title har raderats.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
sv[0]: En användare har valt eller tilldelats till denna genvägsuppsättning.
sv[1]: @count användare har valt eller tilldelats till denna genvägsuppsättning.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the online handbook entry for <a href="@shortcut">Shortcut module</a>.
sv: Modulen Shortcut låter användare skapa uppsättningar med <em>genvägar</em> till vanligt besökta sidor på webbplatsen. Genvägar tillhör en <em>uppsättning</em>. Användare med behörigheten <em>Välja alla genvägsuppsättningar</em> kan välja en genvägsuppsättning som skapats av vem som helst på webbplatsen. Läs mer om <a href="@shortcut">modulen Shortcut</a> i onlinehandboken.

en: Administering shortcuts
sv: Administrera genvägar

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href="@shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
sv: Användare med behörigheten <em>Administrera genvägar</em> kan hantera genvägsuppsättningar och redigera genvägar inom uppsättningen på sidan <a href="@shortcuts">Administrera genvägar</a>.

en: Choosing shortcut sets
sv: Välja genvägsuppsättning

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
sv: Användare med behörighet att ändra genvägsuppsättningar kan välja en genvägsuppsättning att använda i fliken Genvägar på deras användarsida.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
sv: Modulen Shortcut skapar en länk för att "lägga till"/"ta bort" för varje sida på din webbplats. Länken låter dig lägga till eller ta bort den nuvarande sidan från den genvägsuppsättning som för tillfället är aktiverad (om ditt tema visar den och du har behörighet att redigera din genvägsuppsättning). Administrationstemat för Drupal 7 visar denna länk bredvid sidans titel, som ett litet plus- eller minustecken. Om du klickar på plustecknet så kommer du att lägga till den sidan till din valda genvägsuppsättning. Om sidan redan tillhör din genvägsuppsättning, kommer länken att vara ett minustecken, och tillåta dig att ta bort den nuvarande sidan från din genvägsuppsättning.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
sv: Ange vilken genvägsuppsättning du använder på <a href="@shortcut-link">Genvägsfliken</a> på sidan för ditt användarkonto.

en: Edit current shortcut set
sv: Redigera den nuvarande genvägsuppsättningen.

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
sv: Redigering av aktuell genvägsuppsättning kommer att påverka andra användare om den uppsättningen har tilldelats till eller valts av andra användare. Beviljande av behörigheten "Välj genvägsuppsättning" tillsammans med denna behörighet kommer att ge behörighet att redigera alla genvägsuppsättningar.

en: Select any shortcut set
sv: Välj valfri genvägsuppsättning

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
sv: Från alla genvägsuppsättningar, ange en som ska bli den egna aktiva uppsättningen. Utan denna behörighet är det en administratör som anger genvägsuppsättningar för användare.

en: Add and modify shortcut sets.
sv: Lägg till och modifiera genvägsuppsättningar.

en: Add shortcut set
sv: Lägg till genvägsuppsättning

en: Edit set name
sv: Redigera uppsättningsnamn

en: Delete shortcut set
sv: Radera genvägsuppsättning

en: @remote could not be saved to @path.
sv: @remote kunde inte sparas till @path.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
sv: Drupal kräver att du aktiverar PHP-tillägg i följande lista (se <a href="@system_requirements">sidan för systemkrav</a> för mer information):

en: Database support
sv: Stöd för databas

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
sv: Din webbserver verkar inte stödja några vanliga tillägg för PDO-databas. Kontrollera med ditt webbhotell för att se om de stöder PDO (PHP Data Objects) och erbjuder några databaser som <a href="@drupal-databases">Drupal stöder</a>.

en: Footer first column
sv: Första kolumnen för sidfot

en: Footer second column
sv: Andra kolumnen för sidfot

en: Footer third column
sv: Tredje kolumnen för sidfot

en: Footer fourth column
sv: Fjärde kolumnen för sidfot

en: Edit component: @name
sv: Redigera komponent: @name

en: Northern Marianas Islands
sv: Nordmarianerna

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet på den modul som hanterar verifieringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: Term edit link
sv: Redigeringslänk för term

en: Provide a simple link to edit the term.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att redigera termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100

en: Link field
sv: Länkfält

en: Attachment before
sv: Bilaga innan

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: Kyrgyz
sv: Kirgizistan

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
sv: theme() kan inte anropas förrän alla moduler har laddats.

en: GD library PNG support
sv: Stöd för PNG i GD-biblioteket

en: The date the comment was most recently updated.
sv: Datumet då kommentaren senast uppdaterades.

en: Comment posted: %subject.
sv: Kommentar inlagd: %subject

en: On value
sv: Värde för på

en: If left empty, "1" will be used.
sv: Om det lämnas tomt kommer "1" att användas.

en: Off value
sv: Värde för av

en: If left empty, "0" will be used.
sv: Om det lämnas tomt kommer "0" att användas.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
sv: Det här fältet har inaktiverats för att du inte har nödvändiga behörigheter för att redigera det.

en: Select a forum.
sv: Välj ett forum

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
sv: GD-biblioteket för PHP är aktiverat, men kompilerades utan stöd för funktioner som används av roterings- och färgmättnadseffekterna. Det kompilerades förmodligen genom att använda det officiella GD-biblioteket från http://www.libgd.org istället för GD-biblioteket som medföljer i PHP. Du bör kompilera om PHP --with-gd genom att använda det medföljande GD-biblioteket. Läs mer i <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">manualen för PHP </a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
sv: GD-bibliotekets effekter för rotation och färgreduktion

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
sv: Visa, redigera och radera allt innehåll oberoende av begränsning av behörighet.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID.
sv: Du måste bekräfta din e-postadress för detta konto innan du loggar in med OpenID.

en: The HTML ID %id is unique.
sv: ID-numret för HTML %id är unikt.

en: Syslog format
sv: Format på Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
sv: Ange formatet för inlägg i systemloggen. Tillgängliga variabler är: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Grundsökväg för webbplatsen.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix tidsstämpel för logginlägget.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Den kategori som det här meddelandet hör till.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-adress för användaren som utlöste det här meddelandet.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Den begärda URL:en.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Hänvisad HTTP om det finns någon.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID för användare.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>En länk att associera till meddelandet.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Det meddelande som skall lagras i loggen.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
sv: Externa resurser kan optimeras automatiskt, vilket kan minska både storlek och antal förfrågningar till din webbplats.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
sv: Ett datum i formatet "tid sedan". (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
sv: Filens plats relativ till Drupals rot.

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
sv: HTTP-fel @errorcode inträffade vid försök att hämta @remote.

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services. If you are certain that Drupal can access web pages but you are still seeing this message, you may add <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> to the bottom of your settings.php file.
sv: Ditt system eller dina nätverksinställningar tillåter inte Drupal att komma åt webbsidor, vilket innebär nedsatt funktionalitet. Detta kan bero på webbserverns inställningar eller inställningar för PHP och bör lösas för att göra det möjligt att ladda ned information om tillgängliga uppdateringar, hämta nyhetsflöden, logga in via Open-ID eller för att använda andra nätverksberoende tjänster. Om du är säker på att Drupal kan komma åt webbsidor, men du fortfarande ser detta meddelande kan du lägga till <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> längst ner i din settings.php-fil.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
sv: En översättning av %title finns redan, en ny %type kommer att skapas istället för en översättning.

en: Your modules have been downloaded and updated.
sv: Dina moduler har laddats ned och uppdaterats.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
sv: <a href="@update">Kör uppdateringar för databas</a>

en: @name <em>(locked)</em>
sv: @name <em>(låst)</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
sv: Är du säker på att du vill radera rollen %name ?

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
sv: Behörigheter låter dig styra vad användare kan göra och se på din webbplats. Du kan ange en specifik uppsättning av behörigheter för varje roll. (Gå till sidan <a href="@role">Roller</a> för att skapa en roll). Två viktiga roller att ta hänsyn till är Inloggad användare och Administratörer. Alla behörigheter beviljade till rollen Inloggad användare kommer att ges till alla användare som kan logga in på din webbplats. Du kan göra vilken roll som helst till Administratörsroll vilket innebär att den kommer att tilldelas alla nya behörigheter automatiskt. Du kan göra detta på sidan <a href="@settings">Inställningar för användare</a>. Du bör vara försiktig och se till att enbart pålitliga användare ges denna behörighet och nivå av kontroll på din webbplats.

en: Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined on the <a href="@permissions">permissions page</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the names and order of the roles on your site. It is recommended to order your roles from least permissive (anonymous user) to most permissive (administrator). To delete a role choose "edit role".
sv: Roller låter dig finjustera säkerheten och administrationen av Drupal. En roll avgränsar en grupp användare som har särskilda privilegier som bestäms på sidan <a href="@permissions">behörigheter</a>. Exempel på roller är: gäst, verifierad användare, moderator, administratör och så vidare. I den här avdelningen anger du namnen och ordningen på rollerna för din webbplats. Det rekommenderas att du ordnar dina roller från den med minst behörigheter (gäst) till den med mest (administratör). För att ta bort en roll väljer du "redigera roll".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Filipino
sv: Filippinska

en: Swiss German
sv: Schweizertyska

en: Scots
sv: Skotska

en: Save project
sv: Spara projekt

en: Edit project
sv: Redigera projekt

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Cache pages for anonymous users
sv: Cacha sidor för anonyma användare

en: A flexible, recolorable theme with many regions.
sv: Ett flexibelt, färgbart tema med många regioner.

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Sidebar second
sv: Andra sidospalt

en: Triptych first
sv: Första triptyk

en: Triptych middle
sv: Mittentriptyk

en: Triptych last
sv: Sista triptyk

en: Main background
sv: Huvudbakgrund

en: Sidebar background
sv: Bakgrund för sidospalt

en: Sidebar borders
sv: Kant för sidospalt

en: Footer background
sv: Sidfotens bakgrund

en: Plum
sv: Plommon

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
sv: Problem med CAPTCHA: oväntat resultat från hook_captcha() från modul %module vid försök att erhålla utmaning av typ %type från formulär %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
sv: Image CAPTCHA kräver GD-biblioteket.

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
sv: Modulen Image CAPTCHA kan inte installeras eftersom din installation av PHP inte tillhandahåller <a href="!gddoc">GD-biblioteket</a>, vilket krävs för att generera bilder.

en: CTools PHP requirements
sv: Krav för CTools PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
sv: CTools kräver vissa funktioner som endast är tillgängliga i PHP 5.2.0 eller högre.

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
sv: En blankstegsseparerad lista av HTML-taggar som är tillåtna i innehållet för flöden. Ej tillåtna taggar tas bort från innehållet.

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
sv: %field får endast innehålla tecknen a-z, understreck eller bindestreck.

en: %field cannot contain any markup.
sv: %field får inte innehålla någon uppmärkning.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
sv: Inga URL-alias tillgängliga. <a href="@link">Lägg till URL-alias</a>.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
sv: För att tillhandahålla nyckelordssökning håller sökmotorn ett index av ord funna i innehållet och dess fält, tillsammans med text som lagts till av innehåll av andra moduler (såsom kommentarer från kärnmodulen Comments, och taxonomitermer från kärnmodulen Taxonomy). För att bygga och underhålla detta index krävs att  <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat. Användare med behörighet att <em>Administrera sökning</em> kan ytterligare justera inställningarna för schemalagda aktiviteter på sidan <a href="@searchsettings">Inställningar för sökning</a>.

en: Content reindexing
sv: Omindexering av innehåll

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
sv: Innehållsrelaterade åtgärder på din webbplatsen (skapande, redigerande eller borttagning av innehåll och kommentarer) orsakar automatiskt att det drabbade innehållet märks för indexering eller att indexeras vid nästa körning av schemalagda aktiviteter. När innehållet är märkt för att indexeras förblir tidigare innehåll i indexet tills schemalagda aktiviteter körts, då det ersätts av det nya innehållet. Till skillnad från innehållsrelaterade åtgärder, så kommer åtgärder relaterade till strukturen på din webbplats inte att påverka märkningen av innehåll för indexering. Exempel på struktursrelaterade åtgärder som påverkar innehållet inkluderar radering eller redigering av taxonomitermer, aktivering eller inaktivering av moduler som lägger till text till innehåll (till exempel Taxonomy, Comment och moduler som tillhandahåller fält), och ändring av fälten eller parametrar för visning av dina innehållstyper. Om du tar någon av dessa åtgärder och du vill se till att sökindexet uppdateras för att återspegla din ändrade struktur för webbplatsen, kan du markera allt innehåll för indexering genom att klicka på knappen "Indexera webbplats" på sidan a href="@searchsettings">Inställningar för sökning</a>. Om du har mycket innehåll på din webbplats kan det ta flera körningar av schemalagda aktiviteter att indexera innehållet.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
sv: Cachade sidor kommer inte att återskapas förrän minst denna tid har förflutit.

en: Expiration of cached pages
sv: Förfallotid för cachade sidor

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
sv: Den längsta tiden en extern cache kan använda en gammal version av en sida.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
sv: De här alternativen styr visningsinställningarna för temat %name. När din webbplats visas med detta tema, kommer dessa inställningar att användas.

en: Administer software updates
sv: Administrera uppdateringar för programvara

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
sv: Ange en giltig e-postadress, eller använd en teckenersatt e-postadress såsom %author.

en: @required_name (Missing)
sv: @required_name (Saknas)

en: @required_name (Version @compatibility required)
sv: @required_name (version @compatibility krävs)

en: @name requires at least PHP @version.
sv: @name kräver åtminstone PHP @version.

en: Unresolved dependency
sv: Ej löst beroende

en: @name requires this module.
sv: @name kräver denna modul.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
sv: @name kräver denna modul och version. För närvarande används @required_name version @version

en: Disable serving of private files
sv: Inaktivera visning av privata filer

en: Display file browser tab in user profile pages.
sv: Visa filhanteringsflik på sidor för användarprofiler.

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Site details
sv: Detaljer för webbplats

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
sv: Hanteraren @handler försökte lägga till ytterligare fält @identifier, men @table kunde inte läggas till!

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
sv: Utelämna utmaningar i ett arbetsflöde med flera steg eller med förhandsgranskning, när användaren lyckats svara svara rätt på en utmaning.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
sv: Utelämna utmaningar på en typ av formulär när användaren lyckats svara rätt på en utmaning av den typen av formulär.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
sv: Utelämna utmaningar på alla formulär när användare lyckats svara rätt på en utmaning på webbplatsen.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
sv: Ange om utmaningar skall utelämnas under resten av sessionen när användaren lyckats svara rätt på en utmaning.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
sv: Attack av återanvändning av session för CAPTCHA upptäcktes.

en: Title and slogan
sv: Titel och slogan

en: Firehouse
sv: Brandstation

en: Ice
sv: Is

en: Can't handle more than one field storage engine
sv: Kan inte hantera mer än en fälthanteringsmotor

en: Field storage engine not found.
sv: Kunde inte hitta fälthanteringsmotor

en: For this query an entity type must be specified.
sv: För den här databasfrågan måste en objektstyp anges.

en: Entity %entity has no base table.
sv: Objekt %entity har ingen bastabell.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
sv: Vet inte hur sorteringen på @key för @entity_type skall hanteras

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
sv: Prefixet till databasen som du angivit, %prefix, är ogiltigt. Tabellens prefix får endast innehålla alfanumeriska tecken, punkter eller understreck.

en: Default settings file
sv: Filen med förvalda inställningar

en: The default settings file does not exist.
sv: Filen med förvalda inställningar finns inte

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
sv: Installeraren för @drupal kräver att filen %default-file inte modifieras på något sätt utifrån den ursprungliga nedladdningen.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
sv: Sortera om rader efter numerisk vikt istället för drag-och-släpp.

en: Show row weights
sv: Visa radernas vikt

en: Hide row weights
sv: Dölj radernas vikt

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
sv: Försökte skapa en instans av fältet @field_name utan en objektstyp.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
sv: Försökte skapa en instans av fältet @field_name på förbjuden objektstyp @entity_type.

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
sv: Försök att uppdatera en instans av ett icke-existerande fält @field.

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
sv: Försökte uppdatera en instans av fält @field i paket @bundle som inte finns.

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
sv: Försökte rensa ett fält @field_name som fortfarande har instanser.

en: %name: the value may be no less than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: No fields have been defined yet.
sv: Inga fält har definierats ännu.

en: Weight for new field
sv: Vikt för nytt fält

en: Weight for added field
sv: Vikt för tillagt fält

en: Custom display settings
sv: Inställningar för anpassad visning

en: Use custom display settings for the following view modes
sv: Använd inställningar för anpassad visning åt följande visningslägen

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
sv: Läget %view_mode använder nu anpassade inställningar för visning. Du kanske vill <a href="@url">konfigurera dem</a>.

en: User interface for the Field API.
sv: Användargränssnitt för Field API.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: Edit an existing effect within a style.
sv: Redigera en existerande effekt inom en stil.

en: Delete an existing effect from a style.
sv: Radera en existerande effekt från en stil.

en: Node module element
sv: Element för modulen Node

en: Close overlay
sv: Stäng lager

en: Poll module settings
sv: Inställningar för modulen Poll

en: Poll vote
sv: Röst i undersökning

en: Poll results
sv: Resultat av undersökning

en: The new set name is required.
sv: Det nya namnet på genvägsuppsättningen är obligatoriskt.

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
sv: Genvägsuppsättningen %name finns redan. Välj ett annat namn.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
sv: Förväntad text funnen i @field för e-postmeddelande:: "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
sv[0]: Ett e-postmeddelande skickades under detta test.
sv[1]: @count e-postmeddelanden skickades under detta test.

en: Blocked IP addresses
sv: Spärrade IP-adresser

en: IP addresses listed here are blocked from your site. Blocked addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
sv: IP-adresser som visas här är spärrade för din webbplats. Spärrade adresser är helt och hållet förbjudna från att komma åt din webbplats och ser istället ett kort meddelande som förklarar situationen.

en: The content type %rowtype had uploads disabled but contained uploaded file data. Uploads have been re-enabled to migrate the existing data. You may delete the "File attachments" field in the %rowtype type if this data is not necessary.
sv: Innehållstypen %rowtype hade uppladdningar inaktiverat men innehåll uppladdad filinformation. Uppladdningar har aktiverats igen för att flytta den existerande informationen. Du kan radera fältet "Bifogningar av filer" i typen %rowtype om denna information inte är nödvändig.

en: Upload module has been migrated to File module.
sv: Modulen Upload har flyttats till modulen File.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet assigned
sv: inte tilldelad ännu

en: not yet created
sv: inte skapad ännu

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    Tack för att du har registrerat dig på [site:name]. Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord.
    
    Efter detta kommer du kunna logga in på [site:login-url] med följande uppgifter:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]. Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord.
    
    Efter detta kommer du kunna logga in på [site:login-url] med följande uppgifter:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    En begäran för att återställa lösenordet för ditt konto har gjorts på [site:name].
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord. Den är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    Ditt konto på [site:name] har spärrrats.
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    Det har gjorts en begäran om att ta bort ditt konto på [site:name].
    
    Du kan nu ta bort ditt konto på [site:url-brief] genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:cancel-url]
    
    OBSERVERA: Borttagandet av ditt konto kan inte ångras.
    
    Den här länken  är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    Ditt konto på [site:name] har tagits bort.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
sv: Möjligheten att skicka lösenorden till användare i klartext har tagits bort i Drupal 7. Dina befintliga e-postmallar har ändrats till att ta bort det. Du bör <a href="@template-url">granska dessa mallar</a> för att säkerställa att de utläses rätt.

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Custom ruleset
sv: Anpassad regeluppsättning

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
sv: Anpassade regeluppsättningar är kombinationer av insticksprogram som du kan använda för åtkomstkontroll, urvalskriterier och synlighet av paneler.

en: There are no custom rulesets.
sv: Det finns ingen anpassad regeluppsättning.

en: Manage custom rulesets
sv: Hantera anpassade regeluppsättningar

en: Custom rulesets
sv: Anpassade regeluppsättningar

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara regeluppsättningar för åtkomst åt applikationer såsom modulen Panels.

en: ruleset
sv: regeluppsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: rulesets
sv: regeluppsättningar

en: Rulesets
sv: Regeluppsättningar

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
sv: Anpassat innehåll i rutor är grundläggande HTML som du skriver in, vilket kan återanvändas i alla dina rutor.

en: There are no custom content panes.
sv: Det finns inga anpassade innehållsrutor.

en: Manage custom content
sv: Hantera anpassat innehåll

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara innehållsrutor för applikationer såsom modulen Panels.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
sv: Definitionen av plugin för @plugin använder %schema, men den har inget exportområde.

en: Clone @plugin %title
sv: Klona @plugin %title

en: Export @plugin %title
sv: Exportera @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
sv: Är du säker på att du vill återställa %title?

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title could not be created.
sv: %title kunde inte skapas.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: %title could not be updated.
sv: %title kunde inte uppdateras.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
sv: Du kan importera en exporterad definition genom att klistra in det exporterade kodobjektet i fältet nedan.

en: @plugin %title was enabled.
sv: @plugin %title aktiverades.

en: @plugin %title was disabled.
sv: @plugin %title avaktiverades.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
sv: Definitionen av export för @table saknar egenskapen "primärnyckel".

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: The unique ID for this @export.
sv: Det unika ID-numret för denna @export.

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
sv: ID för exporten får endast bestå av små bokstäver, understreck och siffror.

en: Configure rows
sv: Konfigurera rader

en: Row @number
sv: Rad @number

en: Row number
sv: Radnummer

en: Row class
sv: Klass för rad

en: The URL of the account edit page.
sv: URL-en för kontots redigeringssidan.

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
sv: Tillfällig användning från @endpoint nekades eftersom det inte är rätt formaterat, tillfällig användning: @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
sv: Tillfällig användning från @endpoint är utanför intervallet (tidsskillnad: @intervals). Kontrollera möjlig tidsdifferans.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
sv: Försök till återanvändning av tillfällig användning spärrades från @ip, tillfällig användning: @nonce.

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: Comment display
sv: Kommentarsvisning

en: Unknown content type
sv: Okänd innehållstyp

en: New field name
sv: Namn på nytt fält

en: Error opening socket @socket
sv: Fel vid öppnande av socket @socket

en: delivery callback not found
sv: återanrop för leverans hittades inte

en: callback %callback not found: %q.
sv: återanrop %callback hittades inte: %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras eftersom målet inte är giltigt. Mer information finns tillgänglig i systemloggen.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras eftersom målkatalogen är felaktigt konfigurerad. Detta kan orsakas av problem med fil- eller katalogbehörigheterna. Mer information finns tillgänglig i systemloggen.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom en fil med det namnet redan finns i målkatalogen.

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
sv: Den angivna filen %file kunde inte flyttas eftersom målet inte är giltigt. Mer information finns tillgänglig i systemloggen.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
sv: Den angivna filen %file kunde inte raderas eftersom det inte är giltig URI. Mer information finns tillgänglig i systemloggen.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
sv: Datan kunde inte sparas eftersom katalogen är ogiltig. Mer information finns tillgänglig i systemloggen.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file (%realpath) kunde inte kopieras eftersom målet %destination inte är giltigt. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_copy() eller avsaknad av stream wrapper.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
sv: Filen %file (%realpath) kunde inte kopieras eftersom den inte finns.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom en fil med det namnet redan finns i målkatalogen (%directory).

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom den skulle skriva över sig själv.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras till %destination.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file (%realpath) kunde inte flyttas eftersom målet %destination inte är giltigt. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_move() eller avsaknad av stream wrapper.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file (%realpath) kunde inte raderas eftersom det inte är en giltig URI. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_delete() eller avsaknad av stream wrapper.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
sv: Datainformationen kunde inte sparas eftersom målet %destination inte är giltigt. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_data() eller avsaknad av stream wrapper.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
sv: Dina PHP-inställningar stöder enbart en enda typ av databas, därför har den valts automatiskt.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
sv: Kunde inte ansluta till din databasserver. Servern rapporterar följande meddelande: %error.<ul><li>Körs databasservern?</li><li>Finns databasen, och har du angett rätt namn på databasen?</li><li>Har du angett rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Har du angett rätt värdnamn för databasen?</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
sv: Den version av PHP du använder har kända problem med PostgreSQL. Du måste uppgradera PHP till 5.2.11, 5.3.1 eller högre.

en: Exit block region demonstration
sv: Avsluta visning av blockregioner

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
sv: För att anpassa översiktspanelen krävs behörigheten !permission-name.

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
sv: För att anpassa sidan översiktspanel, flytta block till översiktspanelens regioner på sidan <a href="@dashboard">Administration av översiktspanel</a>, eller aktivera JavaScript på denna sida för att använda gränssnittet drag-och-släpp.

en: Configure available dashboard blocks
sv: Konfigurera tillgängliga block för översiktspanel

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
sv: Drag-och-släpp dessa block till kolumnerna nedan. Ändringar sparas automatiskt. Fler alternativ finns tillgängliga på <a href="@dashboard-url">inställningssidan</a>.

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
sv: Konfigurera vilka block som kan visas på översiktspanelen.

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
sv: Modulen Database logging ger dig möjlighet att läsa en händelselogg på sidan <a href="@dblog">Senaste loggmeddelanden</a>. Loggen innehåller en kronologisk lista med loggning av användarstatistik, prestandainformation, fel, varningar och användbar information. Administratörer bör kontrollera loggen regelbundet för att bekräfta att att webbplatsen fungerar bra.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
sv: Vid händelse av fel eller problem med webbplatsen kan sidan <a href="@dblog">Senaste loggmeddelanden</a> vara användbar för felsökning. Loggen visar en sekvens av händelser och innehåller information om användning, varningar och fel.

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
sv: Modulen Database logging övervakar din webbplats och fångar systemhändelser i en logg (visas här) för att kunna granskas av en behörig person vid senare tillfälle. Denna logg är en lista av händelser om användare, prestanda, fel, varningar och funktionell information. Det är viktigt att kolla "Senaste loggmeddelanden" regelbundet då detta vanligtvis är enda sättet att kontrollera vad som händer på webbplatsen.

en: Database log messages to keep
sv: Loggmeddelanden som skall sparas

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Det största antalet meddelanden att spara i databasloggen. Kräver <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a>.

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom "m" eller "kb/s". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Thousand marker
sv: Tusentalsavgränsare

en: Display prefix and suffix.
sv: Visa prefix och suffix.

en: Display with prefix and suffix.
sv: Visa med prefix och suffix.

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Trim length
sv: Korta ned längd

en: No field is displayed.
sv: Inga fält visas.

en: No field is hidden.
sv: Inga fält är dolda.

en: Format settings:
sv: Inställningar för format:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
sv: Filen som används i !name kan inte hänvisas.

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
sv: Textformat visas på redigeringssidor i den ordning som definieras på denna sida. Det första formatet som är tillgängligt för en användare kommer att användas som standard.

en: Missing text format: %format.
sv: Saknat textformat: %format.

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Image style: @style
sv: Bildstil: @style

en: Linked to content
sv: Länkat till innehåll

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: Shown when hovering over the menu link.
sv: Visas när man för musmarkören över menylänken.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
sv: Modulen Menu ger dig möjlighet att skapa menylänkar direkt i formuläret för att redigera innehåll. För att konfigurera dessa inställningar för en särskild innehållstyp, besök sidan <a href="@content-types">innehållstyper</a>, klicka på länken <em>redigera</em> för innehållstypen, och gå till avdelningen <em>inställningar för meny</em>.

en: Undefined language (@langcode)
sv: Ej definierat språk (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
sv: Format: %time. Datumformatet är YYYY-MM-DD och %timezone är kompensationen av tidszon från UTC. Lämna tomt för att använda tiden för formulärinlägg.

en: Administrative overlay
sv: Administrativt lager

en: Use the overlay for administrative pages.
sv: Använd lagret för administrativa sidor.

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
sv: Visa administrativa sidor ovanpå den sida som du började från.

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
sv: Ett textformat för <a href="@php-code">PHP-kod</a> har skapats.

en: Choose which search modules are active from the available modules.
sv: Välj vilka sökmoduler som är aktiva från tillgängliga moduler.

en: Default search module
sv: Förvald sökmodul

en: Choose which search module is the default.
sv: Välj vilken sökmodul som ska vara förvald.

en: Your default search module is not selected as an active module.
sv: Din förvalda sökmodul är inte vald som en aktiv modul.

en: Search is currently disabled.
sv: Sökning är för närvarande inaktiverad.

en: Syslog identity
sv: Identitet för systemlogg

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
sv: En sträng som kommer att läggs till i början av varje meddelande som loggas i Syslog. Om du har flera webbplatser som loggar till samma loggfil för Syslog, gör en unik identitet per plats det lätt att hålla isär logginläggen.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
sv: Valfritt, ange en relativ URL att visa som startsida. Lämna tomt för att visa det förvalda innehållsflödet.

en: Error pages
sv: Sidor för felmeddelanden

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen "%path" är antingen inte giltig eller så har du inte åtkomst till den.

en: Last run: %cron-last ago.
sv: Senaste körning: %cron-last sedan.

en: Run cron every
sv: Kör schemalagda aktiviteter varje

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: Om aktiverad så kommer enbart användare med <a href="@permissions-url">behörigheten</a> "Använd webbplatsen i underhållsläge" kunna komma åt webbplatsen för att utföra underhåll. Alla andra besökare kommer att se meddelandet nedan som kan konfigureras. Behöriga användare kan logga in direkt via sidan <a href="@user-login">användarinloggning</a>.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
sv: För att webbplatsen och dess moduler skall fungera bra så måste en uppsättning av rutiner för administrativa åtgärder köras regelbundet. Modulen System hanterar denna uppgift genom att använda en schemalagd systemaktivitet. Du kan bekräfta statusen för schemalagda aktiviteter genom att besöka sidan <a href="@status">Statusrapport</a>. Läs mer om hur man konfigurerar <a href="@handbook">schemalagda aktiviteter</a> i onlinehandboken. Du kan sätta upp schemalagda aktiviteter genom att gå till <a href="@cron">Inställningar för schemalagda aktiviteter</a>

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
sv: Ändra webbplatsens namn, e-postadress, slogan, förvald startsida, antal inlägg per sida samt sidor för felmeddelanden.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
sv: Hantera automatiska underhållsuppgifter för webbplatsen.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
sv: Raderade inte tillfällig fil "%path" under skräpinsamling, eftersom den används av följande moduler: @modules.

en: Weight for added term
sv: Vikt för tillagd term

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
sv: Underkatalog i katalogen för filuppladdning där bilder kommer att sparas

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
sv: Bilder större än detta kommer att skalas ned till denna storlek.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
sv: Största tillåtna filstorlek för uppladdade bilder. Uppladdningsstorleken begränsas normalt enbart av PHP:s största inställning för inlägg och uppladdning, och bilder skalas automatiskt ned till måtten angivna ovan.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild. Bilder som är större än @dimensions pixlar kommer att skalas ned.

en: [user:name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:name],
    
    Ditt konto på [site:name] har aktiverats.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att kopiera den till din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan enbart användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angett ett lösenord kommer du i framtiden att kunna logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Upload an image to go with this article.
sv: Ladda upp en bild tillsammans med denna artikel.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
sv: Minimal profil för att köra tester. Inkluderar enbart de moduler som krävs.

en: View mode
sv: Visningsläge

en: The @label field of the node.
sv: Fältet @label för noden.

en: The settings file is writable.
sv: Inställningsfilen är skrivbar.

en: The settings file is owned by the web server.
sv: Inställningsfilen ägs av webbservern.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
sv: Installeraren för @drupal kunde inte skapa en inställningsfil med rätt filägarskap. Logga in på din webbserver och radera den nuvarande filen %file, och skapa en ny genom att kopiera filen %default_file till %file. Mer information om att installera Drupal finns tillgänglig i <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. Om du får problem med filbehörigheterna på din webbserver, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
sv: Ogiltig sammanslagningsfråga: inga villkor

en: Weight for @block block
sv: Vikt för block @block

en: Region for @block block
sv: Region för blocket @block

en: Comment approval
sv: Godkännande av kommentarer

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
sv: Kommentarer från användare som har behörigheten <em>Hoppa över godkännande av kommentar</em> publiceras på en gång. Alla andra kommentarer placeras i kön <a href="@comment-approval">Ej godkända kommentarer</a>, tills en användare med behörigheten att <em>Administrera kommentarer</em> publicerar eller raderar dem. Publicerade kommentarer kan massuppdateras på administrationssidan <a href="@admin-comment">Publicerade kommentarer</a>.

en: Post comments
sv: Kommentera

en: Skip comment approval
sv: Hoppa över godkännande av kommentar

en: View and customize your dashboard.
sv: Visa och anpassa din översiktspanel.

en: Customize your dashboard.
sv: Anpassa din översiktspanel.

en: This function can only be used to delete fields without data
sv: Denna funktion kan enbart användas för att radera fält utan data

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera textformatet %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
sv: Inaktiverade textformat tas bort helt och hållet från gränssnittet för administration, och eventuellt innehåll lagrat med detta format kommer inte att visas. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Disabled text format %format.
sv: Inaktiverade textformat %format.

en: Text Formats
sv: Textformat

en: Disable text format
sv: Inaktivera textformat

en: Hot topic, new comments
sv: Hett ämne, nya kommentarer

en: Hot topic
sv: Hett ämne

en: Normal topic
sv: Vanligt ämne

en: Closed topic
sv: Stängt ämne

en: Reference for usage, configuration, and modules.
sv: Referens för användande, inställningar och moduler.

en: and where %property is %value
sv: och där %property är %value

en: where %property is %value
sv: där %property är %value

en: and where
sv: och där

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for Drupal sites uses the <a href="@rdfa">RDFa specification</a> which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core Drupal modules define RDF mappings for their data model, and the core Drupal themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@rdf">RDF module</a>.
sv: Modulen RDF berikar ditt innehåll med metadata som låter andra applikationer (som sökmotorer, nyhetssamlare med mera) bättre förstå dess relationer och attribut. Denna semantiskt berikade maskinläsbara utdata hos en Drupalwebbplats använder <a href="@rdfa">specifikationen RDFa</a>, vilket tillåter RDF-information att bäddas in i HTML. Andra moduler kan uttrycka sina data i RDF-termer, och modulen RDF gör dessa data tillgängliga för temat. Drupals kärnmoduler anger mappning av deras information, och Drupals grundteman matar ut denna RDF-metadata tillsammans med den människoläsbara visuella informationen. Läs mer om <a href="@rdf">modulen RDF</a> i onlinehandboken.

en: Current URL is @url.
sv: Nuvarande URL är @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
sv: Sidtitel @actual är lika med @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
sv: Sidtitel @actual är inte lika med @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
sv: HTTP-svar förväntades inte !code, actual !curl_code

en: Configure @module permissions
sv: Konfigurera behörigheter för @module

en: Select and configure your themes.
sv: Välj och konfigurera dina teman.

en: Administer settings.
sv: Administrera inställningar.

en: View reports, updates, and errors.
sv: Visa rapporter, uppdateringar och felmeddelanden.

en: Stores temporary data for system_update_7061.
sv: Lagrar tillfällig information för system_update_7061.

en: Administrative toolbar
sv: Administrativ verktygsrad

en: Install new module or theme
sv: Installera en ny modul eller ett nytt tema

en: Install new module
sv: Installera en ny modul

en: Install new theme
sv: Installera ett nytt tema

en: %property is %value
sv: %property är %value

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Renamed the 'post comments without approval' permission to 'skip comment approval'.
sv: Bytte namn på behörigheten "lägg in kommentarer utan godkännande" till "hoppa över godkännande av kommentarer".

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
sv: Om du inte använder en redigerare av typen WYSIWYG kommer denna funktion att låta dig lägga till bilder eller filer som <strong>HTML-kod i vilket rent texområde som helst</strong>. Ange <strong>kommaseparerade ID:n för textfält</strong> där du vill aktivera en länk till IMCE. Tecknet "*" är jokertecken. Fingervisning: ID för fältet brödtext startar i de flesta typer av noder med "edit-body*".

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
sv: IMCE hanterar alla filer under privata filkatalogen utan att tillämpa några åtkomstbegränsningar. Detta tillåter gäster att få åtkomst till vilken fil som helst (/system/files/filnamn) om det inte finns en modul som begränsar tillgång till filerna. Här kan du inaktivera denna funktion.

en: Change view
sv: Ändra vy

en: Access Bulk Exporter
sv: Tillgång till massexportör

en: Export various system objects into code.
sv: Exportera olika systemobjekt till kod.

en: Administer access rulesets
sv: Administrera uppsättningar av åtkomstregler

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
sv: Lägga till, ta bort och redigera uppsättningar av åtkomstregler.

en: Modal Login (default style)
sv: Modal inloggning (förvald stil)

en: Modal Login (custom style)
sv: Modal inloggning (anpassad stil)

en: Wizard (no modal)
sv: Guide (utan modal)

en: Wizard (default modal)
sv: Guide (förvald modal)

en: Pick an animal
sv: Välj ett djur

en: Wizard (custom modal)
sv: Guide (anpassad modal)

en: Replace text with "hello world"
sv: Ersätt texten med "hello world"

en: Sample Content
sv: Exempel innehåll

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

en: Link 1
sv: Länk 1

en: Link 2
sv: Länk 2

en: Link 3
sv: Länk 3

en: Drop Down Menu
sv: Rullgardinsmeny

en: Click to Drop Down
sv: Klicka för rullgardinsmeny

en: Click to Collapse
sv: Klicka för att fälla ihop

en: Collapsible Div
sv: Hopfällbar div

en: remain here
sv: stanna här

en: Go to your account
sv: Gå till ditt konto

en: your account
sv: ditt konto

en: Login Success
sv: Inloggning lyckades

en: Choose animal
sv: Välj djur

en: Configure animal
sv: Konfigurera djur

en: Sheep
sv: Får

en: Lizard
sv: Ödla

en: Raptor
sv: Rovfågel

en: Venomous
sv: Giftig

en: non-venomous
sv: inte giftig

en: venomous
sv: giftig

en: Eagle
sv: Örn

en: Hawk
sv: Hök

en: Owl
sv: Uggla

en: Buzzard
sv: Vråk

en: Domesticated
sv: Vilda

en: wild
sv: vilda

en: domesticated
sv: tama

en: Animal
sv: Djur

en: Administer custom content
sv: Administrera anpassat innehåll

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
sv: Beviljar åtkomst till fliken "Resultat" på allt innehåll för webbformulär. Vanligtvis är det endast administratörer som har denna behörighet.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
sv: Beviljar tillgång till fliken "Resultat" till författaren som har skapat det aktuella innehållet för webbformulär.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter redigering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis så har endast administratörer denna behörighet.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
sv: Tillåter radering av alla inskickade webbformulär, oavsett användare. Vanligtvis har endast administratörer denna behörighet.

en: Webform: !title
sv: Webformulär: !title

en: Form only
sv: Endast formulär

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
sv: Visningsläget bestämmer hur mycket av webbforumlär som skall synas inom blocket.

en: Send e-mail as HTML
sv: Skicka e-post som HTML

en: Redirection location
sv: Plats för omdirigering

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
sv: Välj vart användaren skall omdirigeras när formuläret skickats in.

en: Confirmation page
sv: Sida för bekräftelse

en: No redirect (reload current page)
sv: Ingen omdirigering (ladda om aktuell sida)

en: If enabled this webform will be available as a block.
sv: Om aktiverad kommer detta webbformulär finnas tillgängligt som ett block.

en: Select keys
sv: Välj nycklar

en: Full, human-readable options (values)
sv: Fullständig, läsbara alternativ (värden)

en: Short, raw options (keys)
sv: Förkortad, obearbetad (nycklar)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
sv: Välj vilken av alternativen som ska visas från paren nyckel|värde.

en: Nothing
sv: Inget

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
sv: %type: !message i %function (rad %line av %file).

en: Update @title
sv: Uppdatera @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn. Får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
sv: Det maskinläsbara namnet måste innehålla unika tecken.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet används redan. Det måste vara unikt.

en: Asturian
sv: Asturiska

en: English, British
sv: Engelska, Brittisk

en: Haitian Creole
sv: Haitisk kreol

en: Portuguese, International
sv: Portugisiska, internationell

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Weight for row @number
sv: Vikt för rad @number

en: Parent for @title
sv: Ovanliggande för @title

en: New field label
sv: Ny fältetikett

en: Parent for new field
sv: Ovanliggande för nytt fält

en: Type of new field
sv: Typ av nytt fält

en: Widget for new field
sv: Widget för nytt fält

en: Existing field label
sv: Befintlig fältetikett

en: Parent for existing field
sv: Ovanliggande för befintligt fält

en: Existing field to share
sv: Befintligt fält att dela

en: Widget for existing field
sv: Gränssnittskomponent för befintligt fält

en: Label display for @title
sv: Visningsetikett för @title

en: Formatter for @title
sv: Formaterare för @title

en: Parents for @title
sv: Ovanliggande för @title

en: Visibility for @title
sv: Synlighet för @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
sv: Det finns information för detta fält i databasen. Inställningarna för detta fält kan inte längre ändras.

en: Weight for new file
sv: Vikt för ny fil

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Weight for new effect
sv: Vikt för ny effekt

en: @title language provider
sv: Språkleverantör för @title

en: Enable @title menu link
sv: Aktivera menylänk @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
sv: Ett unikt namn för att konstruera URL:en för menyn. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och bindestreck.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna innehållstyp. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck. Detta namn kommer att användas för att skapa URL:en för sidan %node-add, där understreck kommer att konverteras till bindestreck.

en: Choice label
sv: Etikett för val

en: New choice label
sv: Etikett för nytt val

en: Vote count for choice @label
sv: Antal röster för valet @label

en: Vote count for new choice
sv: Antal röster för nytt val

en: Weight for choice @label
sv: Vikt för val @label

en: Weight for new choice
sv: Vikt för nytt val

en: Category for @title
sv: Kategori för @title

en: Active modules
sv: Aktiva moduler

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
sv: Din installation av PHP är för gammal. Drupal kräver åtminstone PHP 5.2.5, eller PHP @version med säkerhetskorrigeringen htmlspecialchars bakåtporterad.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
sv: Din webbserver verkar inte stödja PDO (PHP Data Objects). Fråga ditt webbhotell om de stöder tillägget "native PDO". Läs mer på sidan  <a href="@link">systemkrav</a> för mer information.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
sv: Din webbserver verkar ha fel version av PDO installerad. Drupal 7 kräver tillägget PDO från PHP:s kärna. Detta system har den äldre PECL-versionen. Läs mer på sidan <a href="@link">systemkrav</a> för mer information.

en: List of trigger actions when !description
sv: Lista för utlösande åtgärder när !description

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
sv: Sökvägen för den primära filen för denna post, relativ till Drupals grundsökväg. Till exempel modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
sv: Namnet på posten. Till exempel nod.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
sv: Typen av posten, antingen modul, tema eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
sv: Boolesk indikator som anger huruvida denna post är aktiverad eller ej.

en: Schema version
sv: Version av databasschema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
sv: Modulens versionsnummer för databasschemat. -1 om modulen inte är installerad (dess tabeller existerar inte). 0 eller den största N av modulens funktion hook_update_N ()  som antingen har körts eller fanns när modulen installerades för första gången.

en: CAPTCHA placement caching
sv: Placeringscache av CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
sv: För bättre prestanda så cachas varje position av CAPTCHA i vart och ett av de konfigurerade formulären. För det mesta så ändras inte strukturen på formuläret och det vore en förlust att räkna om positionen varje gång. Dock händer det då och då att strukturen på formulär ändras (till exempel vid uppbyggnad av webbplats) och rensning av placeringscachen kan krävas för att ordna placeringen av CAPTCHA.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
sv: Rensa placeringscachen av CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
sv: Rensade placeringscachen för CAPTCHA.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
sv: Databasversionen %version är äldre än den lägst tillåtna versionen %minimum_version.

en: !theme (default theme)
sv: !theme (standardtema)

en: !theme (administration theme)
sv: !theme (administrationstema)

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
sv: Modulen Dashboard tillhandahåller en <a href="@dashboard">Översiktspanel</a>, en sida som organiserar administrativa uppgifter och navigering i ett gränssnitt, samt spårning av information inom din webbplats. Översiktspanelen innehåller block som du kan lägga till och ordna om fritt genom drag-och-släpp-gränssnittet som visas när du klickar på länken <em>Anpassa översiktspanel</em>. Som standard visas inte block inom detta gränssnitt som inte används primärt för administration av webbplatsen, men de kan läggas till via länken <em>Lägg till andra block</em>. Läs mer om <a href="@handbook">modulen Dashboard</a> i onlinehandboken.

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
sv: Omorganisera block som skall visas på sidan <a href="@dashboard-url">Översiktspanel</a>. Block som placeras i regionen <em>Översiktspanel (ej aktiverad)</em> visas inte på sidan "Översiktspanel", men finns tillgängliga i gränssnittet <em>Anpassa översiktspanel</em>. Tas ett block bort från aktiv visning på översiktspanelen kommer det att finnas tillgängligt på huvudsidan för <a href="@blocks-url">Administration av block</a>.

en: Add other blocks
sv: Lägga till övriga block

en: URL fallback
sv: URL i reserv

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
sv: Använd ett redan identifierat språk för URL om ingen hittats.

en: %type_name: Create new content
sv: %type_name: Skapa nytt innehåll

en: %type_name: Edit own content
sv: %type_name: Redigera eget innehåll

en: %type_name: Edit any content
sv: %type_name: Redigera innehåll

en: %type_name: Delete own content
sv: %type_name: Radera eget innehåll

en: %type_name: Delete any content
sv: %type_name: Radera innehåll

en: The message has been dismissed. You can change your overlay settings at any time by visiting your profile page.
sv: Meddelandet har avfärdats. Du kan ändra dina inställningar för lager när som helst genom att besöka din profilsida.

en: If you have problems accessing administrative pages on this site, disable the overlay on your profile page.
sv: Inaktivera lagret på din profilsida om du har problem med att nå administrativa sidor på den här webbplatsen.

en: Dismiss this message.
sv: Ignorera det här meddelandet.

en: Options for the administrative overlay
sv: Alternativ för det administrativa lagret

en: Human-readable name
sv: Människoläsbart namn

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
sv: Rapportera information om fel svar till <a href="!dblog">loggen</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
sv: Administrera inställningar för CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
sv: Hoppa över CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
sv: Användare med den här behörigheten kommer inte att erbjudas en CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
sv: Välj de fonter som skall användas för texten i bild-CAPTCHA. Förutom de tillhandahålla förvalda, så kan du också använda dina egna fonter av typen TrueType (med filändelsen .ttf) genom att lägga dem i %fonts_library_general eller %fonts_library_specific.

en: Next steps
sv: Nästa steg

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom målkatalogen %destination är felaktigt konfigurerad.

en: @driver_name settings
sv: Inställningar för @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
sv: MySQL, MariaDB, eller likvärdig

en: Database file
sv: Databasfil

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
sv: Den absoluta sökvägen till filen där data för @drupal kommer att lagras. Den måste vara skrivbar av webbservern och bör finnas utanför webbplatsens rot.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
sv: Katalogen du angav är inte skrivbar av webbservern.

en: Autocomplete popup
sv: Popup med automatisk komplettering

en: Searching for matches...
sv: Söker efter träffar...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
sv: Modulen Field tillåter att anpassade datafält kan anges för <em>objektstyper</em> (objekt kan vara innehållsposter, kommentarer, användarkonton och taxonomitermer). Modulen Field tar hand om lagring, laddning, redigering och visning av fältdata. De flesta användare kommer inte att komma i direkt kontakt med modulen Field, utan kommer istället att använda användargränssnittet i <a href="@field-ui-help">modulen Field UI</a>. Modulutvecklare kan använda Field API för att skapa nya objektstyper "fältbara" och därigenom tillåta att fält läggs till dem. Läs mer om <a href="@field">modulen Field</a> i onlinehandboken.

en: No fields are present yet.
sv: Inga fält finns ännu.

[ctx: Font weight]
en: Strong
sv: Fet

en: After you create an image style, you can add effects: crop, scale, resize, rotate, and desaturate (other contributed modules provide additional effects). For example, by combining effects as crop, scale, and desaturate, you can create square, grayscale thumbnails.
sv: Efter att du skapat en bildstil kan du lägga till effekter: beskär, skala, ändra storlek, rotera och konvertera till gråskala. (Andra bidragna moduler tillhandahåller ytterligare effekter.) Till exempel, genom att kombinera effekter som beskär, skala och konvertera till gråskala, kan du skapa miniatyrbilder i svartvitt.

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
sv: Läs mer<span class="element-invisible"> om @title</span>

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Ange eventuellt en alternativ URL som detta innehåll kan nås via. Skriv exempelvis "om" när du skapar en sida om webbplatsen. Använd en relativ sökväg, och lägg inte till ett snedstreck i slutet, annars fungerar inte URL-aliaset.

en: The PHP filter module adds a PHP filter to your site, for use with <a href="@filter">text formats</a>. This filter adds the ability to execute PHP code in any text field that uses a text format (such as the body of a content item or the text of a comment). <a href="@php-net">PHP</a> is a general-purpose scripting language widely-used for web development, and is the language with which Drupal has been developed. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@php">PHP filter module</a>.
sv: Modulen PHP filter lägger till ett PHP-filter för din webbplats att användas med <a href="@filter">textformat</a>. Detta filter ger möjlighet att köra PHP-kod i varje textfält som använder ett inmatningsformat (såsom brödtexten hos ett innehåll eller texten i en kommentar). <a href="@php-net">PHP</a> är ett generellt skriptspråk som används mycket inom webbutveckling, och är det språk med vilket Drupal har utvecklats. Läs mer om <a href="@php">modulen PHP filter</a> i onlinehandboken.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
sv: Antalet röster som inkommit i en undersökning.

en: The length of time the poll is set to run.
sv: Tiden som undersökningen kommer att pågå.

en: Uninstall @module module
sv: Avinstallera modul @module

en: Aggregate and compress CSS files.
sv: Samla ihop och komprimera CSS-filer.

en: Aggregate JavaScript files.
sv: Samla ihop JavaScript-filer.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
sv[0]: För att avinstallera @module behöver följande modul avinstalleras först: @required_modules
sv[1]: För att avinstallera @module behöver följande moduler avinstalleras först: @required_modules

en: Enable newly added modules
sv: Aktivera nyligen tillagda moduler

en: Enable newly added themes
sv: Aktivera nyligen tillagda teman

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
sv: Avinstallationen tar bort all information som hör till en modul. För att avinstallera en modul måste du först inaktivera den på sidan <a href="@modules">Moduler</a>.

en: View the administration theme
sv: Visa administrationstemat

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
sv: Detta används bara när webbplatsen är konfigurerad att använda ett separat administrationstema på sidan <a href="@appearance-url">Utseende</a>

en: Database system
sv: Databassystem

en: Database system version
sv: Version av databassystem

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative links across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by using the show/hide shortcuts link at the end of the toolbar.
sv: Modulen Toolbar visar en rad som innehåller de viktigaste administrativa länkarna överst på skärmen. Nedanför detta så har modulen Toolbar en <em>lådsektion</em> där den visar länkar tillhandahållna av andra moduler, såsom för kärnans <a href="@shortcuts-help">modul Shortcut</a>. Lådan kan vara dold/visad genom att använda länken visa/dölj längst bort på verktygsraden.

en: Hide shortcuts
sv: Dölj genvägar

en: Indexed %count content items for tracking.
sv: Indexerade %count innehållsinlägg för spårning.

en: There is a tab on this page for each module that defines triggers. On this tab you can assign actions to run when triggers from the <a href="@module-help">@module-name module</a> happen.
sv: Det finns en flik på denna sida för varje modul som anger utlösare. På denna flik kan du tilldela åtgärder som skall köras när utlösningar från modulen <a href="@module-help">@module-name</a> sker.

en: Release notes for @project_title
sv: Anteckningar om utgåvan för @project_title

en: The role settings have been updated.
sv: Inställningarna för rollen har uppdaterats.

en: Disable the account and keep its content.
sv: Inaktivera kontot och behåll dess innehåll.

en: Disable the account and unpublish its content.
sv: Inaktivera kontot och avpublicera dess innehåll.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
sv: Radera kontot och tilldela dess innehåll till användaren %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
sv: Radera kontot och dess innehåll.

en: Display on user registration form.
sv: Visa på formulär för användarregistrering.

en: This is compulsory for 'required' fields.
sv: Detta är obligatoriskt för "obligatoriska" fält.

en: Drupal system listing compatible test
sv: Kompatibelt test av Drupals systemvisning

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
sv: Stödmodul för testning av funktionen drupal_system_listing.

en: Drupal system listing incompatible test
sv: Ej kompatibelt test av Drupals systemvisning

en: Fixed value
sv: Låst värde

en: Access Backup and Migrate
sv: Åtkomst till säkerhetskopiera och flytta

en: Access the Backup and Migrate admin section.
sv: Åtkomst till administrationssektionen för säkerhetskopiera och flytta.

en: Perform a backup
sv: Utför en säkerhetskopiering

en: Back up any of the available databases.
sv: Säkerhetskopiera alla tillgängliga databaser.

en: Access backup files
sv: Åtkomst till säkerhetskopior

en: Access and download the previously created backup files.
sv: Åtkomst till och hämta tidigare skapade säkerhetskopior.

en: Delete backup files
sv: Radera säkerhetskopior

en: Delete the previously created backup files.
sv: Radera tidigare skapade säkerhetskopior.

en: Restore the site
sv: Återställ webbplatsen

en: Restore the site's database from a backup file.
sv: Återställ webbplatsens databas från en säkerhetskopia.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
sv: Redigera profiler, schemaläggningar och mål för säkerhetskopiera och flytta.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
sv: Kunde inte flytta katalogen med säkerhetskopior till din privata mapp. Var vänlig bekräfta filrättigheterna och flytta katalogen %from till %to

en: file system settings
sv: inställningar för filsystem

en: @title Files
sv: Filer @title

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
sv: Det finns $count oanvända åtgärder (%orphans) i åtgärdslistan. !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
sv[0]: Raderade 1 kommentar.
sv[1]: Raderade @count kommentarer.

en: Use field label instead of the "On value" as label
sv: Använd fältetikett istället för "Värde för på" som etikett

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
sv[0]: Raderade 1 inlägg.
sv[1]: Raderade @count inlägg.

en: tracker
sv: spårare

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
sv: Automatisk uppdatering av Drupals kärna stöds inte. Se <a href="@upgrade-guide">upggraderingsguide</a> för mer information om hur man uppdaterar Drupals kärna manuellt.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
sv[0]: %archive_file innehåller en version av %names som inte är kompatibel med Drupal !version.
sv[1]: %archive_file innehåller versioner av moduler eller teman som inte är kompatibla med Drupal !version: %names

en: Auto resize
sv: Ändra storlek automatiskt

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
sv: Inställningen %setting är för närvarande angiven som "%current_value", men behöver vara "%needed_value". Ändra detta genom att köra följande databasfråga: !query

en: List (integer)
sv: Lista (heltal)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
sv: Detta fält lagrar heltalsvärden från en lista av tillåtna par som "värde => etikett". Till exempel "Giltighetstid i dagar": 1 => 1 dag, 7 => 1 vecka, 31 => 1 månad.

en: List (float)
sv: Lista (flyttal)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
sv: Detta fält lagrar flyttalsvärden från en lista av tillåtna par som  "värde => etikett". Till exempel "Bråkdel: 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
sv: Detta fält lagrar textvärden från en lista av tillåtna par som "värde => etikett". Till exempel "Stater i USA": IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
sv: De möjliga värden detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad med formatet nyckel|etikett.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
sv: Nyckeln är det lagrade värdet och måste vara numeriskt. Etiketten kommer att användas för visade värden och på redigeringsformulär.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
sv: Etiketten är valfri. Om en rad innehåller ett ensamt tal kommer det att användas både som nyckel och etikett.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
sv: Listor av etiketter godtas också (en etikett per rad), men bara om fältet inte innehåller några värden ännu. Numeriska nycklar kommer automatiskt att genereras från positionerna i listan.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
sv: Nyckeln är det lagrade värdet. Etiketten kommer att användas i visade värden och i redigeringsformulär.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
sv: Etiketten är valfri. Om en rad innehåller en ensam textsträng kommer den att användas både som nyckel och etikett.

en: Allowed values list: invalid input.
sv: Lista på tillåtna värden: ogiltig inmatning.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
sv: Lista på tillåtna värden: några värden kommer att tas bort medan de fortfarande används.

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
sv: Tilldela profiler till användarroller för tillgängliga filsystem. Ditt förvalda filsystemet är %namn.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
sv: Observera att modulen CAPTCHA inaktiverar <a href="!performance_admin">sidcachning</a> på sidor som innehåller en utmaning i form av CAPTCHA.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
sv: Kunde inte ansluta till din server. Servern rapporterar följande meddelande: !message. För mer hjälp om att installera eller uppdatera kod på din server, se <a href="@handbook_url">handboken</a>.

en: Unable to parse info file: %info_file.
sv: Kunde inte tolka informationsfil: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
sv: Informationsfilen (%info_file) anger inte ett attribut för "namn".

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
sv: Testramverket  kräver att minnesgränsen för PHP är åtminstone %memory_minimum_limit. Det nuvarande värdet är %memory_limit. <a href="@url">Följ dessa steg för att fortsätta</a>.

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
sv: Du kan hitta <a href="@module_url">moduler</a> och <a href="@theme_url">teman</a> på <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. Följande filändelser stöds: %extensions.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
sv: Din server stödjer inte att uppdatera moduler och teman från detta gränssnitt. Uppdatera istället moduler och teman genom att ladda upp den nya versionen direkt till servern, som beskrivits i <a href="@handbook_url">handboken</a>.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
sv: Din server stödjer inte att installera moduler och teman från detta gränssnitt. Installera istället moduler och teman genom att ladda upp dem direkt till servern, som beskrivits i <a href="@handbook_url">handboken</a>.

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
sv[0]: Uppdatering av moduler och teman kräver <strong>åtkomst via @backends</strong> till din server. Se <a href="@handbook_url">handboken</a> för andra uppdateringsmetoder.
sv[1]: Uppdatering av moduler och teman kräver åtkomst till din server via någon av följande metoder: <strong>@backends</strong>. Se <a href="@handbook_url">handboken</a> för andra uppdateringsmetoder.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
sv[0]: Installering av moduler och teman kräver <strong>åtkomst via @backends</strong> till din server. Se <a href="@handbook_url">handboken</a> för andra installeringsmetoder.
sv[1]: Installering av moduler och teman kräver åtkomst till din server via en av följande metoder: <strong>@backends</strong>. Se <a href="@handbook_url">handboken</a> för andra installeringsmetoder.

en: %archive_file does not contain any .info files.
sv: %archive_file innehåller inte några filer av typen .info.

en: Asc
sv: Stigande

en: Subdirectory
sv: Underkatalog

en: Access the views administration pages.
sv: Åtkomst till administrationssidor för vyer.

en: Bypass access control when accessing views.
sv: Kringgå behörighetskontroll vid åtkomst till vyer.

en: Add new view
sv: Lägg till ny vy

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
sv: Omslutande HTML-element

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda klasser för Views för att identifiera fältet, fältetiketten och fältinnehåll.

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
sv: Innefatta relaterat attribut för användning i Lightbox2 eller andra JavaScriptverktyg.

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa taggar

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerad kommer särskild hantering användas för pluralsform.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Text to use for the singular form.
sv: Text som används för singularformen.

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från den nuvarande tiden såsom "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna vy. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Weight for @display
sv: Vikt för @display

en: Translation method
sv: Översättningsmetod

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
sv: Välj en översättningsmetod att använda för Views data såsom sidhuvud, sidfot och tom text.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Den här titel kommer att visas på visningens redigeringssida istället för den förvalda. Det här kan vara användbart om du har samma alternativ flera gånger.

en: Do not pass admin strings for translation.
sv: Skicka inte administratörssträngar till översättning.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
sv: Används Drupals kärnfunktion t(). Rekommenderas inte eftersom det inte stödjer uppdateringar på nuvarande strängar.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
sv: Om du behöver översätta etiketter i Views till andra språk, överväg att installera paketet <a href="!path">Internationalization</a> för Views översättningsmodul.

en: Feed Item ID
sv: ID för innehållsflödets post

en: The unique ID of the aggregator item.
sv: Det unika ID-numret för innehållsflödets post.

en: The guid of the original imported item.
sv: GUID för den ursprungliga importerade posten.

en: Date and time of when the comment was created.
sv: Datum och tid då kommentaren skapades.

en: Date and time of when the comment was last updated.
sv: Datum och tid då kommentaren senast uppdaterades.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
sv: Huruvida kommentaren är godkänd (eller fortfarande är i modereringskön).

en: Approved comment
sv: Godkända kommentarer

en: Last comment CID
sv: CID för senaste kommentar

en: Display the last comment of a node
sv: Visa den senaste kommentaren för en nod

en: Last Comment
sv: Senaste kommentar

en: The last comment of a node.
sv: En nods senaste kommentar.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
sv: En fil som är associerad med denna nod, vanligtvis eftersom den är i ett fält på noden.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
sv: En användare som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på användaren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
sv: En fil som är associerad med denna användare, vanligtvis eftersom den är i ett fält på användaren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
sv: En kommentar som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
sv: En fil som är associerad med denna kommentar, vanligtvis eftersom den är i ett fält på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
sv: En taxonomiterm som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på taxonomitermen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
sv: En fil som är associerad med denna taxonomiterm, vanligtvis eftersom den är i ett fält på taxonomitermen.

en: Taxonomy Vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En vokabulär för taxonomi som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på vokabulärets taxonomi.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En fil som är associerad med detta vokabulär för taxonomin, vanligtvis eftersom den är i en fil på vokabulärets taxonomi.

en: The module managing this file relationship.
sv: Modulen som hanterar den här filens relation.

en: The type of entity that is related to the file.
sv: Typen av objekt som är relaterad till filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
sv: Antalet gånger filen används av det här objektet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Maskinläsbart namn för vokabuläret en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret som fältet "Taxonomi: term" är, och kan orsaka dubletter.

en: term from !field_name
sv: term från !field_name

en: Math expression
sv: Matematiskt uttryck

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
sv: Utvärderar ett matematiskt uttryck och visar det.

en: Use destination
sv: Använd mål

en: Add destination to the link
sv: Lägg till mål till länken

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
sv: Visa kommentarslänken i det formulär som används på vanliga förhandsvisningar av noder, istället för det fullständiga nodformuläret.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Group column
sv: Grupperingskolumn

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner för detta fält att inkludera i databasfrågan och för att gruppera på.

en: Display download path instead of file storage URI
sv: Visa nedladdningssökväg istället för URI för fillagring

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
sv: Detta kommer att tillhandahålla den fullständiga nedladdnings-URL snarare än den interna filadressen.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Term name converted to Term ID
sv: Namn på term konverterat till ID för term

en: No comment
sv: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Query settings
sv: Inställningar för databasfråga

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några utökade inställningar för insticksprogrammet att köra databasfråga

en: The name and the description of this display
sv: Namnet och beskrivningen för denna visning

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här namnet kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här beskrivningen kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This display's comments
sv: Kommentarer för den här visningen

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
sv: Detta värde kommer att synas och användas endast inom Views UI och kan användas för att dokumentera denna visning. Du kan använda detta för att tillhandahålla anteckningar för andra eller framtida utvecklare av din webbplats om hur eller varför denna visning är konfigurerad.

en: Query options
sv: Alternativ för databasfråga

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
sv: Namn för visning får enbart bestå av bokstäver, siffror eller understreck.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Skall denna visning generera de paginerade värdena? Detta är enbart meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet för detta block under administrera >> uppbyggnad >> block.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om valt, kommer en extra post att inkluderas till poster per sida att visa alla poster

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av omskrivning av SQL innebär att säkerhet för nodåtkomst är inaktiverad. Detta kan tillåta använda att se data som de inte skulle kunna se om din vy är felaktigt konfigurerad. Var vänlig använd detta alternativ enbart om du förstår och godtar denna säkerhetsrisk.

en: Use Slave Server
sv: Använd slavserver

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
sv: Detta kommer att göra att databasfrågan försöker ansluta till en slavserver om den finns tillgänglig. Om ingen server finns är angiven eller tillgänglig kommer det att falla tillbaka till den förvalda servern.

en: Field Language
sv: Språk för fält

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
sv: Alla fält som stöder översättningar kommer att visas i det valda språket.

en: The class to provide on each row.
sv: Klassen att tillhandahålla på varje rad.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: Table summary
sv: Sammanfattning för tabell

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer den nuvarande sökvägen att visas som det förvalda alternativet i snabbmenyn, om det finns tillgängligt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klassen att tillhandahålla för omsvepningen, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: Text formats enabled for rich-text editing
sv: Textformat aktiverade för redigering av Rich-Text

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
sv: Skriv in en maskinläsbar nyckel för detta formulärelement. Får bara innehålla alfanumeriska tecken, siffror och understreck. Denna nyckel kommer att användas som namnttribut för formulärelementet. Detta värde har ingen betydelse för hur data sparas, men kan vara till hjälp om man använder håller på med anpassade formulär.

en: Status of this form
sv: Status för detta formulär

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
sv: Att stänga ett formulär förhindrar att fler inskickningar görs av någon användare.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
sv: Rollen %authenticated avser alla inloggade användare, oavsett vilken roll de har tilldelats.

en: Approve link
sv: Länk för godkännande

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

en: Administer content and comments.
sv: Administrera innehåll och kommentarer.

en: Comment fields
sv: Kommentarsfält

en: Migrated IMCE files.
sv: Migrerade IMCE-filer.

en: RSS category
sv: Kategori för RSS

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: Content revisions
sv: Versioner av innehåll

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Block format
sv: Blockformat

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Show "Save draft" button
sv: Visa knappen "Spara utkast"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
sv: Låter användarna spara och slutföra formuläret vid ett senare tillfälle. Detta alternativ är endast tillgängligt för inloggade användare.

en: Bypass views access control
sv: Hoppa över Views åtkomstkontroll

en: No results behavior
sv: Beteende vid inget resultat

en: Edit @section
sv: Redigera @section

en: Edit this view to add a display.
sv: Redigera denna vy för att lägga till en visning

en: Add view from template
sv: Lägg till vy från mall

en: View to insert
sv: Vy att infoga

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att infoga i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om detta väljs kommer denna vy att ärva samma kontextuella filter som dess ovanliggande .

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
sv: När filtervärdet <em>INTE FINNS</em> i URL:en

en: Exception value
sv: Undantagsvärde

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värde tas emot, kommer filtret att ignoreras. Det vill säga "alla värden"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Åsidosätt vyn och andra titlar för argument. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>FINNS</em> i URL:en eller en förvald tillhandahålls

en: Provide title
sv: Tillhandahåll titel

en: Override breadcrumb
sv: Åsidosätt länkstig

en: Provide breadcrumb
sv: Tillhandahåll länkstig

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
sv: Ange ett namn på länkstig som du vill använda. Se "Titel" för procentersättningar.

en: Specify validation criteria
sv: Ange kriterier för validering

en: Action to take if filter value does not validate
sv: Åtgärd att vidta om filtervärde inte validerar

en: Display all results for the specified field
sv: Visa alla resultat för det angivna fältet

en: Provide default value
sv: Tillhandahåll förvalt värde

en: Show "Page not found"
sv: Visa "Sida hittades inte"

en: Display a summary
sv: Visa en sammanfattning

en: Display contents of "No results found"
sv: Visa innehåll för "Inget resultat hittades"

en: Skip default argument for view URL
sv: Hoppa över förvalt argument för vyns URL

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
sv: Välj huruvida att inkludera detta förvalda argument eller ej vid uppbyggnad av URL:en för denna vy. Att hoppa över förvalt argument är användbart till exempel när det gäller innehållsflöden.

en: Number of records
sv: Antal poster

[ctx: Sort order]
en: Default sort
sv: Förvald sortering

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Ordlisteläge tillfogar en begränsning för hur många tecken som används i filtervärdet, vilket gör att vyn för sammanfattningen fungerar som en ordlista.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken på filtervärdet att filtrera mot. Om satt till 1, kommer alla fält som börjar med första bokstaven i filtervärdet att matchas.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet skall ske, vid utskrift av titeln och sammanfattningen.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske. Använd inte detta förutom med Postgres eftersom det använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Enable to create a label for this field.
sv: Aktivera för att skapa en etikett för detta fält.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
sv: Aktivera för att ladda detta fält som dolt. Används ofta för att gruppera fält, eller för att använda som ersättningstecken i ett annat fält.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-elementet att bädda in runt detta fält. Till exempel: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
sv: Skapa en CSS-klass

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-element att bädda in runt denna etikett. Till exempel H1, H2, etc.

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
sv: Aktivera för att åsidosätta utmatningen av detta fält med anpassad text eller ersättningstecken.

en: Replace spaces with dashes
sv: Ersätt mellanslag med streck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en fullständig URL. Till exempel: "http://www.exempel.se" eller "www.exempel.se".

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
sv: Aktivera för att korta ned fältet till en längsta längd av tecken

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
sv: Om markerad, kommer alla radbrytningstecken (till exempel \n) konverteras till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;.

en: No results text
sv: Text vid inget resultat

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
sv: Aktivera för att visa "text vid inget resultat" om detta fält innehåller siffran 0.

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Detta filter visas inte. Visa det för att låta användare ändra det.

en: Expose filter
sv: Visa filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Detta filter visas

en: Hide filter
sv: Dölj filter

en: Expose operator
sv: Visa operand

en: Allow the user to choose the operator.
sv: Tillåt användare att välja operanden.

en: Allow multiple selections
sv: Tillåt flerval

en: Enable to allow users to select multiple items.
sv: Aktivera för att låta användare välja flera alternativ.

en: Remember the last selection
sv: Kom ihåg det senaste valet

en: Enable to remember the last selection made by the user.
sv: Aktivera för att komma ihåg det senaste valet som gjordes av användaren.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt visat filter.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship form filters, etc.
sv: Redigera den administrativa etiketten som visas vid hänvisning av denna relation till formulärfilter, etc.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
sv: Aktivera för att dölja poster som inte innehåller denna relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Denna sortering visas inte. Visa den för att låta användare kunna ändra det.

en: Expose sort
sv: Visa sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Dölj sortering

en: Provide description
sv: Tillhandahåll beskrivning

en: Save & exit
sv: Spara och avsluta

en: Continue & edit
sv: Fortsätt och redigera

en: Update "@title" choice
sv: Uppdatera alternativ "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
sv: Uppdatera alternativ (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
sv: Din vy sparades. Du kan redigera den från listan nedan.

en: Database overriding code
sv: Åsidosättande databaskod

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta vyn.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta dina ändringar.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
sv: Ändra visningen/visningarna på din vy nedan eller lägg till en ny visning.

en: edit view name/description
sv: redigera namn/beskrivning på vy

en: analyze view
sv: analysera vy

en: clone view
sv: klona vy

en: export view
sv: exportera vy

en: revert view
sv: återställ vy

en: delete view
sv: radera vy

en: Add !display
sv: Lägg till !display

en: @display_title details
sv: Detaljer för @display_title

en: Auto preview
sv: Automatiskt förhandsgranskning

en: Preview with contextual filters:
sv: Förhandsgranska med kontextuella filter:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
sv: Separera sammanhängande filtervärden med ett "/". Till exempel: %example.

en: Apply and continue
sv: Lägg till och fortsätt

en: @current of @total
sv: @current av @total

en: All displays (except overridden)
sv: Alla visningar (förutom åsidosatta)

en: All displays
sv: Alla visningar

en: This @display_type (override)
sv: Denna @display_type (åsidosatt)

en: View name and description
sv: Namn och beskrivning på vy

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
sv: Ett beskrivande människoläsbart namn för denna vy. Mellanslag är tillåtna.

en: Create new filter group
sv: Skapa ny filtergrupp

en: No filters have been added.
sv: Inga filter har lagts till.

en: Drag to add filters.
sv: Drag-och-släpp för att lägga till filter.

en: Add and configure @types
sv: Lägg till och konfigurera @types

en: Configure @type: @item
sv: Konfigurera @type: @item

en: Show filters on the list of views
sv: Visa filter på listan över vyer

en: Show advanced help warning
sv: Visa utökad varningshjälp

en: Always show the master display
sv: Visa alltid huvudvisningen

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
sv: Avancerade användare av Views kan välja att se huvud- (det vill säga standard-) visningen.

en: Always show advanced display settings
sv: Visa alltid inställningar för utökad visning

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
sv: Visa avancerade visningsinställningar som standard, till exempel relationer och sammanhängande filter.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Live preview settings
sv: Inställningar för direkt förhandsgranskning

en: Automatically update preview on changes
sv: Uppdatera förhandsgranskning automatiskt vid ändringar

en: Show information and statistics about the view during live preview
sv: Visa information och statistik om vyn under direkt förhandsgranskning

en: Above the preview
sv: Ovanför förhandstitten

en: Below the preview
sv: Nedanför förhandstitten

en: Show the SQL query
sv: Visa databasfrågan för SQL

en: Show performance statistics
sv: Visa statistik för prestanda

en: Disable JavaScript with Views
sv: Inaktivera JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
sv: Om du har problem med JavaScript, kan du inaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande vara användbart utan JavaScript. Det är bara inte lika bra.

en: Master
sv: Huvud

en: There are no templates available.
sv: Inga mallar finns tillgängliga.

en: Display | Displays
sv[0]: Visning
sv[1]: Visningar

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: HTML list
sv: HTML-lista

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: contextual filters
sv: kontextuella filter

en: Contextual filter
sv: Kontextuellt filter

en: contextual filter
sv: kontextuellt filter

en: filter criteria
sv: filterkriterier

en: Filter criterion
sv: Filterkriterium

en: filter criterion
sv: filterkriterium

en: no results behavior
sv: beteende vid inget resultat

en: The content to which the comment is a reply to.
sv: Innehållet som kommentaren är ett svar till.

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: The content title.
sv: Innehållets titel.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet som innehållet lades in.

en: The date the content was last updated.
sv: Datumet som innehållet senast uppdaterades.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Innehållstypen (till exempel "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel", etc.).

en: Whether or not the content is published.
sv: Huruvida innehållet är publicerat eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
sv: Filtrerar ut ej publicerat innehåll om den aktuella användaren inte kan visa det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
sv: Huruvida innehållet är lanserat på förstasidan eller ej.

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej. För att lista klistrat innehåll först, sätt detta till ökande.

en: Provide a simple link to the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till innehållet.

en: Provide a simple link to edit the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera innehållet.

en: Provide a simple link to delete the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera innehållet.

en: The aliased path to this content.
sv: Sökvägen med alias till detta innehåll.

en: Relate content to the user who created it.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det.

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en version

en: Content revision
sv: Version av innehåll

en: Content revision is a history of changes to content.
sv: Version av innehåll är en historik av ändringar till innehåll.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en version av innehåll till användaren som skapade versionen.

en: The revision ID of the content revision.
sv: Versionens ID av versionens innehåll.

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionens innehåll.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filter för innehåll genom vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder nod som din bastabell.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
sv: Visa en markering om innehållet är nytt eller uppdaterat.

en: Show only content that is new or updated.
sv: Visa enbart innehåll som är nytt eller uppdaterat.

en: Display the content with standard node view.
sv: Visa innehållet med förvald nodvy.

en: Content ID from URL
sv: ID för innehåll från URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
sv: Innehåll som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är ett fält på ett innehåll.

en: Module/Theme/Theme engine
sv: Modul/Tema/Temamotor

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
sv: Modul/Tema/Temamotor in din kodbas.

en: Module/Theme/Theme engine filename
sv: Filnamn för Modul/Teman/Temamotor

en: Module/Theme/Theme engine name
sv: Namn för Modul/Teman/Temamotor

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Ger möjlighet att ändra "djupet" för Taxonomi: ID för Term (med djup) med ett ytterligare sammanhängande filtervärde.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
sv: Innehåll som antingen inte är översatt eller är den ursprungliga versionen av en översättningsuppsättning.

en: Content that is a translation of a source translation.
sv: Innehåll som är en översättning av en källöversättning.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
sv: Översättningens status för innehållet - huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Content authored
sv: Författade innehåll

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det. Denna relation kommer att skapa en lagring för varje innehållspost skapad av användaren.

en: Provide a simple link to cancel the user.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att avbryta användaren.

en: Provide serialized data of the user
sv: Tillhandahåll seriell data för användaren

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
sv: Ger möjlighet att ignorera ett sammanhängande filtervärde. Databasfrågan kommer då inte att påverkas av detta sammanhängande filtervärde. Detta kan användas när sammanhängande filtervärden hämtas från URL:en och en del av den måste ignoreras.

en: View area
sv: Vyområde

en: Insert a view inside an area.
sv: Infoga en vy inuti ett område

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Use field template
sv: Använd fältmall

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
sv: Om markerad, kommer API-klasser för fält att läggas till med field.tpl.php (eller motsvarande). Detta rekommenderas inte om inte din CSS beror på dessa klasser. Om inte markerad, kommer mall inte användas.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Markeras det här alternativet kommer det att orsaka att värden för gruppen Visningstyp och Avskiljare ignoreras.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för flera fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden på samma rad

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Raw @column
sv: Obearbetad @column

en: Native language
sv: Modersmål

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
sv: Om aktiverad, kommer modersmålets namn visas

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
sv: Aktivera detta alternativ för att mata ut en absolut länk. Obligatoriskt om du vill använda sökvägen som en mållänk (som i "mata ut detta fält som en länk" ovan).

en: Link this field to its content revision
sv: Länka detta fält till dess version av innehåll

en: Display field as the content type machine name.
sv: Visa fält som innehållstypens maskinläsbara namn.

en: Choose one or more content types to validate with.
sv: Välj en eller flera innehållstyper att validera med.

en: Validate user has access to the content
sv: Validera att användare har åtkomst till innehållet

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: Filter value format
sv: Format på filtreringsvärde

en: Display comments
sv: Visa kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
sv: Välj ett alternativt fält för förvald tabellsortering att använda när fältet för sökpoäng inte är tillgänglig.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer AND att behandlas som OR med detta filter.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsida

en: Filter value type
sv: Typ av filtreringsvärde

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
sv: Välj formen av det här filtreringsvärdet. Om du använder namn på term är det i allmänhet mer effektivt att konvertera det till en term-ID och använda "Taxonomi: Term-ID" istället för "Taxonomi: Namn på term" som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Förvandla tankestreck i URL till mellanslag i filtreringsvärden för namn på term

en: Include untranslated content
sv: Inkludera ej översatt innehåll

en: Enable to display different text for anonymous users.
sv: Aktivera för att visa annan text för gäster.

en: Type of user filter value to allow
sv: Typ av värde för användarfilter att tillåta

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du inte har behörighet att ändra detta. Om du ändrar den förvalda filtertypen, kommer denna inställning att gå förlorade och du kommer INTE kunna få tillbaka den.

en: PHP contextual filter code
sv: Sammanhängande filtreringskod i PHP

en: Change the way content is formatted.
sv: Ändra hur innehåll är formaterat.

en: Change settings for this format
sv: Ändra inställningar för detta format

en: Change the way each row in the view is styled.
sv: Ändra hur varje rad i vyn är formaterad.

en: Hide attachments in summary
sv: Dölj bilagor i sammanfattning

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
sv: Dölj bilagor vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda åtkomstbegränsningen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda cachemekanismen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radstilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda pagineraren.

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva dess sammanhängande filtreringsvärden från dess ovanliggande visning som den är bifogad till?

en: Block caching
sv: Cachning av block

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas när den här sökvägen besöks på din webbplats. Sökvägen bör vara något i stil med "sökväg/%/%/feed" eller "sökväg/%/%/rss.xml" där varje kontextuellt filter som du angivit i vyn motsvaras av %.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka denna sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som kommer att användas för sammanhängande filtreringar: Till exempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en meny, men texten till menylänken är inte inställd.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en ovanliggande meny, men texten till den ovanliggande menylänken är inte inställd.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count post, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count poster, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count post
sv[1]: Paginerad, @count poster

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
sv: Inaktivering av omskrivning av SQL kommer att inaktivera kontroller av node_access, och även andra moduler som implementerar hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet, kommer ett rutnät med bara en rad att ha samma antal tabellceller (<TD>) som objekt. Inaktivering kan orsaka problem med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer det aktuella sammanhängande filtreringsvärdet att visas som förvalt alternativ i snabbmenyn, om tillämpligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
sv: Som standard är tabellen dold för en tom vy. Med det här alternativet är det möjligt att visa en tom tabell med texten i den.

en: All storage
sv: All lagring

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: No views match the search criteria.
sv: Inga vyer stämmer överens med sökkriteriet.

en: Create view from template @template
sv: Skapa vy från mall @template

en: Clone of | Clone @count of
sv[0]: Klon av
sv[1]: Klon @count av

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
sv: Denna åtgärd kommer permanent ta bort alla anpassningar gjorda till denna vy.

en: The view has been reverted.
sv: Vyn har återställts.

en: This action will permanently remove the view from your database.
sv: Denna åtgärd kommer ta bort vyn permanent från din databas.

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: märkta med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
sv: Försökte skapa vy med värden som inte har bekräftats

en: Should links be displayed below each comment
sv: Skall länkar visas nedanför varje kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att svara på kommentaren, etc.)

en: without links
sv: utan länkar

en: teasers
sv: förhandsvisningar

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Should links be displayed below each node
sv: Skall länkar visas nedanför varje nod

en: with links (allow users to add comments, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att lägga till kommentarer etc.)

en: Should comments be displayed below each node
sv: Skall kommentarer visad nedanför varje nod

en: Number of hits
sv: Antal träffar

en: Hide view
sv: Dölj vy

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: Use path alias
sv: Använd sökvägsalias

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: Determines the placement of the component's label.
sv: Bestämmer placeringen av komponentens etikett.

en: Save component
sv: Spara komponent

en: Unsorted
sv: Ej sorterad

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
sv: !name måste vara ett giltigt hexadecimalt färgvärde för CSS.

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
sv: Varje fälttyp har en eller flera tillgängliga <em>gränssnittskomponenter</em> associerade med det. Varje gränssnittskomponent tillhandahåller en mekanism för inmatning av uppgifter när du redigerar (textruta, rullgardinsmeny, filuppladdning och så vidare). Varje fälttyp har också en eller flera visningsalternativ vilket bestämmer hur fältet visas för webbplatsens besökare. Gränssnittskomponenten och visningsalternativ kan ändras efter att du har skapat fältet.

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
sv: Kan inte byta namn på fält %id (%old_field_name) till %new_field_name eftersom den inte använder lagringstypen field_sql_storage.

en: Changes to the style have been saved.
sv: Ändringar till stilen har sparats.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
sv: Detta block visas endast om <a href="@languages">minst två språk är aktiverade</a> och <a href="@configuration">språkförhandling</a> är satt till <em>URL</em> eller <em>Session</em>.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
sv: Modulen Menu tillhandahåller ett gränssnitt för hantering av menyer. En meny är en hierarkisk länksamling som kan vara inom eller utanför webbplatsen, som allmänt används för navigering. Varje meny renderas i ett block som kan aktiveras och placeras genom sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>. Du kan visa och hantera menyerna på sidan <a href="@ menyer">Administration av menyer</a>. Läs mer om <a href="@menu">modul Menu</a> i onlinehandboken.

en: (Machine name: @type)
sv: (Maskinläsbart namn: @type)

en: OpenID suggests the use of either the <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommended for performance) or <a href="@bc">BC Math</a> libraries to enable OpenID associations.
sv: OpenID föreslår användande av antingen biblioteket <a href="@gmp">GMP Math</a> (rekommenderas för prestanda) eller <a href="@bc">BC Math</a> för att aktivera förbindelse med OpenID.

en: Not optimized
sv: Ej optimerad

en: OpenID suggests the use of the GMP Math library for PHP for optimal performance. Check the <a href="@url">GMP Math Library documentation</a> for installation instructions.
sv: OpenID föreslår användande av biblioteket GMP Math för PHP för optimal prestanda. Se <a href="@url">dokumentationen för GMP Math Library</a> för instruktioner om installation.

en: OpenID Math library
sv: Biblioteket OpenID Math

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
sv[0]: Modulen @module saknas. Därför kommer följande moduler att inaktiveras: @depends
sv[1]: Modulerna @module saknas. Därför kommer följande moduler att inaktiveras: @depends

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
sv: Det maskinläsbara namnet får inte vara "add" eller "list".

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera flerspråkigt stöd för denna innehållstyp. Om aktiverat, så kommer ett språkvalsfält läggas till redigeringsforumuläret, som låter dig välja från ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Du kan också aktivera översättning för denna innehållstyp, vilket låter dig ha innehåll översatt till något av de aktiverade språken. Om inaktiverat, så kommer nya inlägg att sparas i standardspråket. Befintligt innehåll kommer inte att påverkas genom att ändra det här alternativet.

en: View: @view
sv: Vy: @view

en: View: @view: @display
sv: Vy: @view: @display

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
sv: Mått måste anges i formatet <kbd>BREDDxHÖJD</kbd>.

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Customize field HTML
sv: Anpassa HTML-fält

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
sv: Du kan använda teckenersättningar från utmatningssektionen i den här klassen.

en: Customize label HTML
sv: Anpassa HTML-etikett

en: Customize field and label wrapper HTML
sv: Anpassa omslutande HTML för fält och etikett

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
sv: Välj HTML-elementet som skall omsluta detta fält och etikett, till exempel H1, H2, etcetera. Detta kan inte användas om fältet och etiketten inte genereras tillsammans, såsom med en tabell.

en: Remove whitespace
sv: Tag bort blanksteg

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
sv: Om markerad kommer alla blanksteg i början och slutet av utmatningen att tas bort.

en: Hide rewriting if empty
sv: Dölj utmatning om tomt

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om detta fält är tomt.

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
sv: Visa detta filter för besökare för att låta dem ändra det

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
sv: Generera inbäddad databasfråga varje gång som vyn körs.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Visa denna sortering för besökare för att låta dem ändra det

en: This display is disabled.
sv: Denna visning är inaktiverad.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
sv: Denna vy har uppdaterats automatiskt för att ordna saknade relationer. Medan denna vy fortsättningsvis fungerar. bör du kontrollera att de automatiska uppdateringarna är korrekta och spara denna vy.

en: reorder displays
sv: ändra ordning på visningar

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
sv: Felmeddelande: Visning @display hänvisar till ett insticksprogram som kallas "@plugin", men det finns inte tillgängligt.

en: enable @display_title
sv: aktivera @display_title

en: view @display
sv: visa @display

en: clone @display_title
sv: klona @display_title

en: delete @display_title
sv: radera @display_title

en: disable @display_title
sv: inaktivera @display_title

en: undo delete of @display_title
sv: ångra radering av @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
sv: Den vyn är inte kompatibel med denna version av Views. Om du har en vy från Views 1 måste du gå till en installation av Drupal 6 och importera den där.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
sv: Den valda stilen eller radformatet använder inte fält.

en: Aggregation settings
sv: Inställningar för hopsamling

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
sv: Du har konfigurerat visning %display med en sökväg som också är ett sökvägsalias. Detta kan leda till oönskade effekter så det är bättre att använda en intern sökväg.

en: Configure aggregation settings for @type %item
sv: Konfigurera inställningar för hopsamling för @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
sv: Välj funktionen för hopsamling att använda på detta fält.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
sv: Säkerställ att min tabell anropade men databasfråga har ingen metod för ensure_table.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Raw value from URL
sv: Obehandlat värde från URL

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: The date of the most recent new content on the feed.
sv: Datumet för det senaste nya innehållet på flödet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
sv: ID-numret för noden som kommentaren är ett svar till.

en: Comments of the node
sv: Kommentarer till noden

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
sv: Relatera alla kommentarer på noden. Detta kommer att skapa 1 dubblett lagring för varje kommentar. Vanligtvis är det bättre att skapa en kommentarsvy istället om du behöver detta.

en: Reply to
sv: Svara på

en:  new
sv:  nytt

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias för @group: @field.

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: Also known as: !also.
sv: Också känd som: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Förekommer i: @bundles.

en: No backlinks found.
sv: Inga länkar tillbaka funna.

en: Pages that link to %1
sv: Sidor som länkar till %1

en: Popular (page)
sv: Populärt (sida)

en: Today (page)
sv: Idag (sida)

en: Popular (block)
sv: Populärt (block)

en: Today (block)
sv: Idag (block)

en: Today's popular content
sv: Populärt innehåll idag

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: The user that uploaded the file.
sv: Användaren som laddade upp filen.

en: The taxonomy vocabulary description
sv: Beskrivningen för taxonomivokabulären

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
sv: Taxonomitermen vald från gränssnittskomponent för automatisk komplettering eller val.

en: Representative node
sv: Representativ nod

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje term, enligt ett valt sorteringskriterium.

en: The taxonomy term name.
sv: Namnet för taxonomitermen.

en: Content with term
sv: Innehåll med term

en: Relate all content tagged with a term.
sv: Relatera allt innehåll märkt med en term.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: Taxonomy terms on node
sv: Taxonomitermer på nod

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna, eller underliggande av de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har detta färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har modifierare för djup av ID-nummer för taxonomiterm

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
sv: Relatera varje @entity med en @field inställd för termen.

en: Taxonomy term ID from URL
sv: ID-nummer för taxonomiterm från URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje användare, enligt ett givet sorteringskriterium.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
sv: Om markerad, kommer flera värden för detta fält visas på samma rad. Om inte markerad, kommer varje värde på detta fält skapa en ny rad. Om du använder gruppera på, var vänlig se till att gruppera på "ID för objekt" för att denna inställning skall ha någon effekt.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
sv: Visa en ikon som representerar filtypen, istället för MIME-texten (såsom "image/jpeg").

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
sv: Ladda förvalt filter från nodsida, detta duger för relaterade taxonomiblock

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Use aggregation
sv: Använd gruppering

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel får inte vara tomt.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
sv: När filtreringsvärdet <em>INTE</em> finns tillgängligt

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
sv: När filtreringsvärdet <em>FINNS</em> tillgängligt eller ett förvalt tillhandahålls

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
sv: Denna visning har ingen källa för kontextuella filter, så inget filtervärde kommer att finnas tillgängligt om du inte väljer "Tillhandahåll förvalt".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet objekt att visa. Ange 0 för ingen begränsning.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
sv: De kontextuella filtervärdena tillhandahålls av URL:en.

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt när ett element är ändrat.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Dölj inskickningsknapp om JavaScript är aktiverat.

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: When needed, add the field language condition to the query
sv: Vid behov, lägg till fältspråkets villkor till databasfrågan

en: Count DISTINCT
sv: Räkna ÅTSKILDA

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget. Observera att några fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, särskilt blockfält och annan formaterad HTML.

en: Hide the "Go" button
sv: Dölj knappen för att "köra"

en: Select the current contextual filter value
sv: Välj det aktuella kontextuella filtervärdet

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: Wysiwyg profile
sv: WYSIWYG-profil

en: Allows to edit content with client-side editors.
sv: Tillåter att redigera innehåll med redigerare från klientsida.

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
sv: Databasfråga märkt för nodåtkomst men det finns ingen NID. Lägg till okända nycklar till node.nid i databasschemat för att ordna det.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
sv: Din databasfråga för att visa noder använda @fallback som bastabell i en databasfråga märkt för nodåtkomst. Detta behöver inte vara säkert och fungerar kanske inte ens. Ange främmande nycklar i ditt databasschema till node.nid

en: Unknown field: @field_name
sv: Okänt fält: @field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
sv: %field: Det skall bara vara ett decimaltecken (@separator).

en: Enable !title
sv: Aktivera !title

en: Set !title as default
sv: Ställ in !title som förvald

en: Enabled modules: %modules
sv: Aktiverade moduler: %modules

en: Registration Status
sv: Status för registrering

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
sv: Denna lista hämtades för !time sedan. !refresh

en: !name Backup Options
sv: Alternativ för säkerhetskopiering !name

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektstitel för varje rad.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektslänk för varje rad. Detta måste vara en relativ sökväg inom Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsbeskrivning för varje rad.

en: Creator field
sv: Fält för skapare

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsskapare för varje rad.

en: Publication date field
sv: Datumfält för publicering

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
sv: Insticksprogram för radstil kräver att du specificerar vilka vyfält som skall användas för RSS-objekt.

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom målet %directory är ogiltig. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_copy() eller en stream wrapper som saknas.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom den inte finns.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file kunde inte flyttas eftersom målet %destination inte är giltigt. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_move() eller avsaknad av stream wrapper.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
sv: Filen %file kunde inte raderas eftersom det inte är en giltig URI. Detta orsakas ofta av felaktigt användande av file_delete() eller avsaknad av stream wrapper.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
sv: En existerande lokal systemsökväg för lagring av privata filer. Den skall vara skrivbar av Drupal och får inte kommas åt via webben. Läs mer i onlinehandboken för <a href="@handbook">mer information om hur du säkrar privata filer</a>.

en: Calendar Items
sv: Kalenderposter

en: The calendar row plugin will format view results as calendar items. Make sure this display has a 'Calendar' format and uses a 'Date' contextual filter, or this plugin will not work correctly.
sv: Insticksprogrammet för kalenderrad kommer att formatera vyresultatet som kalenderobjekt. Se till att denna visning har ett format av typ "Kalender" och använder ett kontextuellt filter av typ "datum", annars kommer inte detta insticksprogram att fungera på rätt sätt.

en: Legend Colors
sv: Färger för teckenförklaring

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Items with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
sv: Ange ett hexadecimalt färgvärde (såsom #ffffff) att använda i kalenderns teckenförklaring för varje innehållstyp. Poster med tomma värden kommer inte att ha någon rand i kalendern och kommer inte att läggas till teckenförklaringen.

en: Stripes
sv: Ränder

en: Add stripes to calendar items.
sv: Lägg till ränder till kalenderposter.

en: The entered date must be @start_date or later.
sv: Det valda datumet måste vara @start_date eller senare.

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: Private fields are shown only to users with results access.
sv: Privata fält visas bara för användare med behörighet att visa resultat.

en: Download range options
sv: Alternativ för nedladdningsomfång

en: All submissions
sv: Alla inlägg

en: Only new submissions since your last download
sv: Endast nya inlägg sedan din senaste nedladdningen

en: Only the latest
sv: Endast de senaste

en: All submissions starting from
sv: Alla inlägg med början från

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
sv: Saknar paketegendom på objekt av typ @entity_type.

en: Fields type(s) in use
sv: Fälttyp(er) som används

en: Fields pending deletion
sv: Fält som väntar på radering

en: (module: !module)
sv: (modul: !module)

en: Extend site functionality.
sv: Utökar funktionaliteten på webbplatsen.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Nodens ID-nummer för noden en användare skapat eller kommenterat. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
sv: Användarens ID-nummer för en användare som rörde noden (antingen skapade eller kommenterade den).

en: file from !field_name
sv: fil från !field_name

en: Hide empty column
sv: Dölj tom kolumn

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden funna på filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värdet @value är inte en array för @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP.kod som returnerar SANT eller FALSKT. Ingen retur är det samma som FALSKT så se till att returnera något om du inte vill deklarera argumentet ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet att validera kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra argumentet genom att sätta "$handler->argument". Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: The requested page "@path" could not be found.
sv: Den valda sidan "@path" kunde inte hittas.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
sv: Formuläret har blivit föråldrad. Kopiera allt osparat arbete i formuläret nedan och <a href="@link">ladda sedan om den här sidan </a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
sv: Du behöver göra flera val innan du definierar ett fält för innehåll, kommentarer etc.:

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
sv: Laddningsindikatorn visar inte statusen för uppladdningen men tar upp mindre plats. Förloppsindikatorn är till hjälp för att se hur långt man kommit med stora uppladdningar.

en: The domain name to use for this language if URL domains are used for <em>Detection and selection</em>. Leave blank for the default language. <strong>Changing this value may break existing URLs.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
sv: Domännamnet som skall användas för detta språk om URL-domäner används för <em>Avkänning och val</em>. Lämna tomt för det förvalda språket. <strong>Ändras detta värde kan befintliga URL:er sluta fungera.</strong> Exempel: Anges "en.exempel.se" som språkdomän för engelska resulterar det i URL:er som "http://en.exempel.se/contact".

en: New OpenID identifier %identity was added as a replacement for invalid identifier %invalid_identity. To finish the invalid OpenID transition process, please go to your <a href="@openid_url">OpenID identities page</a> and remove the old identifier %invalid_identity.
sv: Ny OpenID-identifierare %identity lades till som en ersättning för ogiltig identifierare %invalid_identity. För att avsluta den ogiltiga övergångsprocessen för OpenID, var vänlig gå till din sida <a href="@openid_url">Identiteter för OpenID</a> och ta bort den gamla identifieraren %invalid_identity.

en: There is already an existing account associated with the OpenID identifier that you have provided. However, due to a bug in the previous version of the authentication system, we can't be sure that this account belongs to you. If you are new on this site, please continue registering the new user account. If you already have a registered account on this site associated with the provided OpenID identifier, please try to <a href="@url_password">reset the password</a> or contact the site administrator.
sv: Det finns redan ett befintligt konto associerat med OpenID-identifieraren som du har tillhandahållit. På grund av en bugg i den tidigare versionen av autentiseringssystemet kan vi inte vara säkra på att detta konto tillhör dig. Om du är ny på denna webbplats, var vänlig registrera det nya användarkontot. Om du redan har ett registrerat konto på webbplatsen associerat med den tillhandahållna OpenID- identifieraren, var vänlig försök <a href="@url_password"> återställ lösenordet</a> eller kontakta webbplatsens administratör.

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
sv: Sökindexet raderas inte utan uppdateras systematiskt för att återspegla de nya inställningarna. Sökfunktionen kommer att fortsätta fungera, men nytt innehåll kommer inte att indexeras förrän allt existerande innehåll har indexerats om. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Active search modules
sv: Aktiverade sökmoduler

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
sv: Inga genvägar tillgängliga. <a href="@link">Lägg till en genväg</a>.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
sv: Lämna detta tomt för att radera både det nuvarande användarnamnet och lösenordet.

en: To change the password, enter the new password here.
sv: Ange det nya lösenordet här för att ändra lösenordet.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
sv: Verifieringsinformation för HTTP måste innehålla ett användarnamn förutom ett lösenord.

en: Incompatible with this version of Drupal core.
sv: Ej kompatibel med den här versionen av Drupals kärna.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
sv: Schemalagda aktiviteter tar hand om att köra återkommande uppgifter som att söka efter uppdateringar och indexering av innehåll för sökningen.

en: The clean URL test passed.
sv: Testet för rena URL:er godkändes.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
sv: Rena URL:er är aktiverat, men testet för rena URL:er misslyckades. Avmarkera rutan nedan för att inaktivera rena URL:er.

en: The clean URL test failed.
sv: Testet för rena URL:er misslyckades.

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
sv: Rena URL:er kan inte aktiveras. Om du dirigeras om till denna sida eller till ett felmeddelande av typen <em>Sida hittades inte (404)</em> efter test av rena URL:er, se <a href="@handbook">onlinehandboken</a>.

en: User name and password
sv: Användarnamn och lösenord

en: User module account form elements.
sv: Användarmodulens formulärelement för kontofält

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka användarens bild till användarens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
sv: Ange vilken visning eller anpassad URL som den skall länka till.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för denna länk.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Drupal eller extern URL som länken "mer" kommer att peka mot. Observera att detta kommer åsidosätta inställningen för visningslänk ovan.

en: View: @view - Display: @display
sv: Vy: @view - Visning: @display

en: Overview of fields used in all views.
sv: Översikt av fält som används i alla vyer.

en: Transform the case
sv: Omvandla värdet

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
sv: Redigera den administrativa etiketten som visas vid hänvisning av denna relation från filter, etc.

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriteriet läggs till på datan som förts in genom relationen för att avgöra hur ett ett representativt objekt erhålls för varje rad. Till exempel, för att visa den senaste noden för varje användare, välj "Innehåll: Uppdaterad datum".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: And/Or, Rearrange
sv: Och/Eller, Ändra om

en: Revert to default
sv: Återgår till förvalt

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
sv: Valfritt kan du skriva in en kommaseparerad lista med etiketter för denna vy som skall användas i filtrerings- och sorteringsvyer på den administrativa sidan.

en: Custom admin theme for the Views UI
sv: Anpassat administrationstema för Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
sv: I vissa fall kanske du vill välja ett annan administrationstema för Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
sv: Inga fält har används i vyer ännu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att godkänna kommentaren.

en: Author uid
sv: UID för författare

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till filen.

en: image from !field_name
sv: bild från !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till bilden.

en: The tid of a taxonomy term.
sv: TID för en taxonomiterm.

en: The user permissions.
sv: Behörigheterna för användare.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: Use formatted username
sv: Använd formaterat användarnamn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
sv: Om markerat kommer användarnamnet formateras av systemet. Annars kommer det att visas obehandlat.

en: Link to user's profile
sv: Länka till användarens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
sv: Används <em>Förvalt</em> kommer webbplatsens bildstil användas för användarprofiler som är inställt under <a href="!account-settings">Kontoinställningar</a>.

en: You don't have translatable entity types.
sv: Du har inte översättningsbara objektstyper.

en: Use a pager
sv: Använd en paginerare

en: There was a problem creating field %label: !message
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av fält %label: !message.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
sv: @module (<span class="admin-missing">ej kompatibel</span> med den här versionen av Drupals kärna)

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
sv: Meddelanden om uppdateringar är inte aktiverat. Det <strong>rekommenderas starkt</strong> att du aktiverar modulen uppdateringshanteraren från sidan <a href="@module">administration av moduler</a> för att hålla dig underrättad om nya utgåvor. Läs mer på <a href="@update">handboksidan om Status för uppdatering</a>.

en: Total submissions limit
sv: Begränsning för totalt antal inskickningar

en: Limit the total number of allowed submissions.
sv: Begränsa det totala antalet tillåtna inskickningar.

en: Per user submission limit
sv: Inskickningsbegränsning per användare

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The human-readable name of the view.
sv: Det synliga namnet för vyn.

en: The description of the view.
sv: Beskrivningen för vyn.

en: The machine-readable name of the view.
sv: Det maskinläsbara namnet för vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln för den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: URL:en för vyn.

en: -Select-
sv: -Välj-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att sätta in som "titel" som de flesta webbläsare visar som en hjälptext när man för musmarkören över länken.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetikettet eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för Dölj utmatning om tomt för att dölja omskrivet innehåll.

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
sv: Aktivera meddelanden om felavsökningar/prestanda via modulen Devel i Views

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa för detta för att aktivera Views databasfråga och meddelanden om felavsökningar/prestanda <em>om Devel är installerat</em>.

en: Devel message(dpm)
sv: Utvecklingsmeddelande (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
sv: Utvecklingslogg (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
sv: Sidregion att mata ut meddelanden om felavsökningar/prestanda

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
sv: Om du behöver fler fält än UID, lägg till kommentar: relation till författare

en: Last comment uid
sv: UID för senaste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
sv: ID-numret till författaren för den senaste kommentaren till en nod.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
sv: Användaren som författar innehållet. Om du behöver fler fält än UID, lägg till innehåll: relation till författare

en: Unique access event ID.
sv: ID-nummer för unik åtkomsthändelse.

en: Link field to the node if there is no comment.
sv: Länka fält till noden om det inte finns någon kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
sv: Detta gör det möjligt för länkar att fungera med argument från Views taxonomiterm.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta filter. Använda inte &lt;?php ?&gt;. Du får bara returnera ett enskilt värde för just detta filter. Vissa variabler finns tillgängliga: vyobjektet kommer att vara  "$view". Argumenthanteraren kommer att vara "$argument". Till exempel kan du ändra titeln som används som ersättningar för detta argument genom att ange "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
sv: Används genererad utmatning för att gruppera rader

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
sv: Om aktiverad, kommer den genererade utmatningen för grupperingsfältet användas för att gruppera rader.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
sv: !icon Modulen CAPTCHA kommer att inaktivera cachningen av sidor som innehåller ett element med CAPTCHA.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
sv: Ersätt en befintlig vy om det finns en med samma namn

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i detta fält. Följande ersättningstecken stöds:

en: Provide a simple link to the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för användaren.

en: Result summary
sv: Sammanfattning av resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
sv: Visar sammanfattning av resultat, till exempel artiklar per sida.

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Display list value as human readable
sv: Visa listvärde läsvänligt

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i sammanhängande länkar

en: Grouping field Nr.@number
sv: Grupperande fält nummer @number

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
sv: Din sökning använde för många AND/OR-uttryck. Endast de första @count termerna togs med i denna sökning.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
sv: Testet kan inte utföras eftersom det inte har ställts in på rätt sätt.

en: Found field with name @name
sv: Hittade fält med namnet @name

en: Found field with name @name and value @value
sv: Hittade fält med namnet @name och värdet @value

en: A Wysiwyg profile is associated with a text format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular text format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
sv: En Wysiwygprofil är knuten till ett textformat. En Wysiwygprofil bestämmer vilka redigerare på klienten som laddas för ett visst textformat, vilka knappar eller teman som är aktiverade för redigeraren, hur redigeraren visas, och ett antal andra redigerarspecifika funktioner.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
sv: Lägg till länk för att läsa mer om utmatning är nedkortad.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
sv: Om markerad, kommer en länk för att läsa mer att läggas till i slutet av den nedkortade utmatningen

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Texten som kommer att visas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Sökvägen som kommer att användas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Show the embed display in the ui.
sv: Visa den inbäddade visningen i gränssnittet.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
sv: Tillåt avancerade användare att använda den inbäddade visningen av vyn. Själva insticksprogrammet fungerar om det inte är synligt i gränssnittet.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla databasfrågor genererade från Views kommer att inkludera namnet från vyn och visa "view-name:display-name" som en sträng i slutet av "SELECT"-satsen. Det gör det enklare att identifiera databasfrågor från Views i databasloggar, men skall endast användas vid problemlösning.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
sv: Tillhandahåll en visning som kan bäddas in genom att använda Views API.

en: Display the user with standard user view.
sv: Visa användaren med förvald användarvy.

en: Only has the 'authenticated user' role
sv: Enbart har rollen "verifierad användare"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
sv: Har roller utöver "verifierad användare"

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
sv: Visa användaren med förvald användarvy. Det kan vara nödvändigt att lägga till "user-profile.tpl.php" till din mallkatalog eftersom den förvalda mallen <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> inte visar användarnamnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
sv: Infoga antalet poster per sida (@items_per_page) från ovan.

en: Remove tags from rendered output
sv: Tag bort taggar från genererad utmatning

en: Fields to be included as contextual links.
sv: Fält som skall inkluderas som sammanhängande länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera mål

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att den sammanhängande åtgärden genomförts.

en: Contextual Links
sv: Sammanhängande länkar

en: Display fields in a contextual links menu.
sv: Visa fält i en sammanhängande länkmeny.

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog

en: Use PASV transfers
sv: Använd överföringar av typ PASV

en: Due to drupal.org code hosting policies, the S3 library needed to use an S3 destination is no longer distributed with this module. You must download the library from !link and place it in one of these locations: %locations.
sv: På grund av värdpolicy för kod på drupal.org följer inte det nödvändiga biblioteket S3 med längre för denna modul. Du måste ladda ned biblioteket från !link och lägga det i någon av dessa platser: %locations.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
sv: Ladda INTE ner varianten "CKEditor for Drupal".

en: Advanced CSS styles
sv: Utökade CSS-stilar

en: Language - Appears in: @bundles.
sv: Språk - Visas i: @bundles

en: Reminder Date
sv: Påminnelsedatum

en: List normalizer
sv: Listnormaliserare

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
sv: Ett listfält (@field_name) med befintlig data kan inte ha dess nycklar ändrade.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn som innehåller bokstäver, siffror och understreck.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
sv: Stilen %style har återställts till dess standard.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
sv: Om ingen bild laddas upp, kommer denna att visas och åsidosätta fältets förvalda bild.

en: View details for all votes
sv: Visa detaljer för alla röster

en: No blocked IP addresses available.
sv: Inga spärrade IP-adresser tillgängliga.

en: Taxonomy field @field_name not found.
sv: Taxonomifält @field_name hittades inte.

en: Use mysqldump command
sv: Använd kommandot mysqldump

en: Use the mysqldump command line tool if available. This can be faster for large databases but will not work on all servers. EXPERIMENTAL
sv: Använd kommandoradsverktyget mysqldump om det finns. Detta kan vara snabbare för stora databaser, men fungerar inte på alla servrar. EXPERIMENTELL

en: Add a short description to the backup file.
sv: Lägg till en kort beskrivning till säkerhetskopian.

en: Prefix text placed to the left of the textfield
sv: Prefix som kommer att placeras ut till vänster om textfältet

en: Postfix text placed to the right of the textfield
sv: Suffix som placeras ut till höger om textfältet

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from loaded stylesheet(s).
sv: Ange valfritt CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />En klass per rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt importeras från de laddade stilmallsfilerna.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
sv: De specificerade CSS-klasserna är syntaktiskt inkorrekta.

en: Used in views
sv: Används i vyer

en: Views plugins
sv: Insticksprogram i Views

en: Overview of plugins used in all views.
sv: Översikt av insticksprogram som används i alla vyer.

en: Display "Access Denied"
sv: Visa "Åtkomst nekad"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken är tillgängliga för detta fält. Observera att på grund av genereringsordningen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Ordna om dina fält om du behöver ett fält som inte visas här. Om du vill ha tecknen "[" och "]", vänligen använd HTML-koderna "%5B" eller "%5D" annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: @date_format format
sv: Format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="@url" target="_blank">PHP:s manual </a> för datumformat. Annars anger du antalet olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Timezone to be used for date output.
sv: Tidszon som skall användas för utskrift av datum.

en: - Default site/user timezone -
sv: - Förvald tidszon för webbplats/användare -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
sv: Ange matematiska uttryck såsom 2 + 2 eller sqrt (5). Du kan tilldela variabler och skapa matematiska funktioner och utvärdera dem. Använd ";" för att separera dessa. Till exempel: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
sv: Grupperade filter tillåter ett val mellan fördefinierad par av operand|värde.

en: Filter type to expose
sv: Filtertyp att exponera

en: Single filter
sv: Enstaka filter

en: Grouped filters
sv: Grupperade filter

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
sv: Kom ihåg exponerat urval endast för den valda användarrollen/rollerna. Om du inte väljer någon roll kommer exponerad data aldrig lagras.

en: The value is required if title for this item is defined.
sv: Värdet är obligatoriskt om titel för detta objekt angivits.

en: The title is required if value for this item is defined.
sv: Titeln är obligatoriskt om värde för detta objekt angivits.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
sv: Välj vilken typ av gränssnittskomponent som kommer att användas för att generera gruppen av filter

en: grouped
sv: grupperad

en: Choose fields to combine for filtering
sv: Välj fält att kombinera för filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
sv: Detta filter fungerar inte för mycket speciella fälthanterare.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
sv: Du måste lägga till några fält för att kunna använda det här filtret.

en: @entity types
sv: Typer för @entity

en: Sort within each hierarchy level
sv: Sortera inom varje hiearkinivå

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
sv: Aktivera detta för att sortera objekten inom varje nivå i hierarkin per vikt och titel. Varning: detta kan ge en långsam databasfråga.

en: There is no lock on view %name to break.
sv: Det finns inget lås på vy %name att låsa upp.

en: &lt;Any&gt;
sv: &lt;Vilken som helst&gt;

en: There are no enabled views.
sv: Det finns inga aktiverade vyer.

en: Display fields as RSS items.
sv: Visa fält som RSS-objekt.

en: The language the comment is in.
sv: Språket kommentaren är i.

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: The raw numeric user ID.
sv: Det obearbetade numeriska ID-numret för användare.

en: Unfiltered text
sv: Ofiltrerad text

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
sv: Lägg till obegränsad valfri text eller uppmärkning. Det här är liknande det anpassade textfältet.

en: Combine fields filter
sv: Kombinera filterfält

en: Combine two fields together and search by them.
sv: Kombinera ihop två fält och sök på dem.

en: Column used for click sorting
sv: Kolumn som används för klickbar sortering

en: Use path alias instead of internal path.
sv: Använd sökvägsalias istället för intern sökväg.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder obearbetade databasfrågeresultat skall cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder genererad HTML-utmatning skall cachas.

en: Custom time values must be numeric.
sv: Anpassade tidsvärden måste vara numeriska.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
sv: Ändra huruvida sammanhängande länkar skall visas eller ej för den här vyn.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
sv: Detta kommer att lägga till en länk "mer" längst ned på vyn som kommer att länka till sidvyn. Om du har fler än en sidvy kommer länken peka på visningen som anges i sektionen "Visningslänk" under utökat. Du kan åsidosätta URL:en vid inställningen för visningslänken.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
sv: Synliga filter i blockvisningar kräver "Använd AJAX" att vara inställt för att fungera på rätt sätt.

en: Number of pager links visible
sv: Antal synliga pagineringslänkar

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
sv: Ange antalet länkar att visa i pagineraren.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
sv: Etiketterna för databasfrågorna får bara innehålla gemena bokstäver och understreck.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektet pubDate för varje rad. Det måste vara i formatet RFC 2822.

en: GUID settings
sv: Inställningar för GUID

en: GUID field
sv: Fält för GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
sv: Den globalt unika identifieraren för RSS-objektet

en: GUID is permalink
sv: GUID är permanent länk

en: The RSS item GUID is a permalink.
sv: RSS-objektet GUID är en permanent länk.

en: Add views row classes
sv: Lägg till radklasser för vyer

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg till förvalda radklasser som views-row-1 till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
sv: Lägg till radklasser för ränder (udda/jämn), första/sista

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
sv: Lägg till CSS-klasser till första och sista raden, liksom även klasser för udda/jämna för att göra ränder.

en: Force using fields
sv: Tvinga användning av fält

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
sv: Om varken insticksprogrammet för rad eller stil stöder fält tillåter detta fält att du aktiverar dem, så att du till exempel kan använda gruppera på.

en: Missing %editor library for %format format. Re-install the %editor library or delete the editor profile.
sv: Saknar bibliotek %editor för format %format. Ominstallera biblioteket %editor eller ta radera redigeringsprofilen.

en: Missing library: @library
sv: Saknar bibliotek: @library

en: Subscribe to !feed-title
sv: Prenumerera på !feed-title

en: Theme hook %hook not found.
sv: Temahook %hook hittades inte.

en: No book content available.
sv: Inget bokinnehåll tillgängligt.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
sv: Fälttyp(er) som används - se <a href="@fields-page">Fältlista</a>

en: logged in users only
sv: endast inloggade användare

en: No OpenID identities available for this account.
sv: OpenID-identiteter saknas för detta konto.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
sv: Tillhandahåll en text som skall visas om det här fältet innehåller ett tomt resultat. Du kan inkludera HTML. Du kan mata in data från denna vy enligt de "Översättningsmönster" i sektionen "Skriv om resultat" nedan.

en: Use a custom %field_name
sv: Använd ett anpassat %field_name

en: Uyghur
sv: Uiguriska

en: Tracker - User
sv: Spårare - Användare

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: Install another module
sv: Installera en annan modul

en: No path is set
sv: Ingen sökväg är inställd

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Adjust settings for using features module.
sv: Justera inställningar för användning av modulen Features.
